Web
Analytics
Rasa News :: خبرگزاری رسا - یادداشت | نهاد "مرجعیت" و ناکامی استعمار
دوشنبه ۱۹ آذر ۱۳۹۷ Monday, December 10, 2018 - ساعت:
زمان : ۱۳۹۷/۴/۲۰ - ۱۵:۱۱
شناسه خبر: ۵۷۱۰۴۰
 
بخش اول؛
یادداشت | نهاد "مرجعیت" و ناکامی استعمار
اولين گامي كه در تقابل با مرجعيت اثرگذار برداشته شد ايجاد باورهاي غلط در حوزه مرجعيت و زعامت شيعه بود. جريان استعمار با استفاده از عوامل نفوذي توانست در ميان طائفه‌اي از عالمان ديني باورهاي غلطي چون جدائي دين از سياست را به وجود بياورد.

به گزارش سرویس فرهنگی و اجتماعی خبرگزاری رسا، حوزه انديشه و ايدئولوژي در دنيا به عنوان ريشه جريان عمليات و عينيت شناخته مي‌شود و اين به آن معناست كه انديشمندان براي عينيت بخشي و نظام سازي بر اساس تفكرات خود به دنبال تيم‌هاي عملياتي مي‌گردند؛ اما معمولا بعد از مدتي و با قدرت گرفتن جريان عملياتي و اجرائي، اين دو حوزه از هم جدا شده و نيروهاي عملياتي به سمت منافع گروهي و حزبي رفته و در موارد زيادي از ايدئولوژي‌هاي حاكم بر ابتداي كار تخطي مي‌كنند و در گذر زمان جز پوسته چيزي از آن ايدئولوژي باقي نمي‌ماند.

اما اين مسئله در مكتب شيعه با ورود بزرگان ديني و مراجع به حوزه عمليات و عينيت و نيز نظارت دائمي توسط فقيه جور ديگري رقم خورده است و مرجعيت شيعه در طول تاريخ، علاوه بر حوزه نظر در وادي عمل نيز مداخله نموده و تلاش مي‌نمايد تا جلوي انحرافات عملي  از اصول ايدئولوژيك را بگيرند.

به عنوان نمونه؛ در جريان سفر ناصر الدين شاه قاجار به اروپا امتياز نامه اي به اسم "رويتر" بين دولت قاجار و "بارون یولیوس دو رویتر" كه يك یهودی انگلیسی الاصل  آلمانی تبار بود به امضا رسيد؛ به موجب آن قرار داد ساختن هرگونه راه و راه آهن و سد از دریای مازندران تا خلیج فارس، بهره‌برداری از همه معادن ایران (بجز طلا و نقره)، ایجاد مجاری آبی و قنات و کانال‌ها برای کشتیرانی یا کشاورزی، ایجاد بانک و هرگونه کمپانی صنعتی در سراسر ایران؛ حق انحصار کارهای عام‌المنفعه؛ خرید و فروش توتون و تنباکو و استفاده و بهره‌برداری از جنگل‌ها  و مراتع برای مدت هفتاد سال و استفاده از گمرکات ایران به مدت بیست و پنج سال؛ در ازای پرداخت دویست هزار لیره انگلیسی و ۵٪ سود سالانه در اختیار "شخص رویتر" قرار گرفت.

 اين آش آنقدر شور شد كه حتي ديپلمات‌هاي انگليسي مانند "لرد کرزن" نیز به آن واكنش نشان دادند؛ كرزون در مورد اين قرار داد مي‌گويد: این امتیاز، بخشیدن یک پارچه تمامی منابع صنعتی یک کشور است که همانند آن تا به امروز در هیچ مستعمره‌ای داده نشده است.

اين قرار داد كه به بزرگترين خيانت دولتيان قاجار و شخص میرزا حسین خان سپهسالار نخست وزیر ناصرالدین شاه مشهور است همه زندگي ايرانيان را براي مدت 70 سال در همه ابعاد سياسي و اقتصادي در اختيار رويتر قرار مي‌داد و عملا همان بلايي كه كمپاني هند شرقي بر سر هندوستان آورد بر سر ايران مي آورد.

اما ايران يك تفاوت عمده با هندوستان داشت و آن وجود مرجعي بزرگ، عالمي سياست مدار و شجاع به اسم "آيت الله ملا علي كني" بود؛ خبر عقد اين قرار داد كه به آيت الله ملا علي كني رسيد ايشان در تلگرافي به شاه اعلام كردند كه اگر پاي عاملان عقد اين قرار داد به ايران برسد و هنوز قراداد ملغي نشده باشد مرجعيت حكم تكفير آن‌ها را صادر خواهد نمود. همين موضع شجاعانه و عملياتي مرجعيتِ وقت، باعث شد تا شاه از اين قرار داد پا پس بكشد و دولت انگلستان نيز به خاطر حفظ ساير منافع خود در ايران اقدامي در حمايت از رويتر نكند.

در واقع مي‌توان گفت ايران مقتدر امروز مرهون زمان شناسي، سياست‌مداري و اقدام به موقع مرحوم آيت الله ملاعلي كني در آن زمان است و اگر در آن زمان جلوي اين قرار داد توسط اين عالم بصير گرفته نمي‌شد ايران هنوز درگير تبعات آن امتيازنامه مخوف بود.

ورود عالمانه و شجاعانه مراجع بزرگ شيعه در چنين بزنگاه‌هايي  باعث شده است تا تاثيرگذاري مرجعيت شيعه در طول تاريخ حفظ شده و در مواقع حساس راه بر معاندان و جريان سلطه مسدود شود.

در مكتب تشيع مرجعيت به عنوان جوشن و سپر دين شناخته مي‌شود و هر كجا كه لازم باشد خود را سپر دين مي‌كند تا مبادا به مسير سير به سوي خدا خدشه‌اي وارد شده و جامعه از مواهب آن محروم گردد و نمونه اين مجاهدت را مي‌توان در واپسين لحظات زندگي شيخ فضل الله نوري مشاهده کرد؛ درست زماني كه طناب دار دور گردن شيخ شهيد افتاده بود يكي از ايادي استعمار به شيخ پيشنهاد داد تا خود را پناهنده سفارت انگلستان و يا روسيه اعلام كند! پيشنهادي كه پيش از اين نيز به شيخ داده شده بود، آن روز اگر شيخ اين كار را مي‌كرد چه بسا كسي او را مؤاخذه نمي‌كرد و حتي بزرگان با توجه به اصل وجوب حفظ جان، شيخ را تحسين مي‌نمودند؛ ولي اگر آن روز شيخ فضل الله به اين پناهندگي راضي مي‌شد براي هميشه بايد فاتحه مبارزه با استعمار در ايران خوانده مي‌شد؛ ولي شيخ طناب دار را بر تعطيلي مبارزه ترجيح داد و جان ارزشمند خود را در راه بيداري ملت و مبارزه با استعمار و استبداد و سلطه بيگانگان فدا کرد.

امام راحل در منشور روحانيت از مجاهدت‌هاي بي دريغ بزرگان دين چنين ياد مي‌كند: تردیدی نیست که حوزه‌های علمیه و علمای متعهد در طول تاریخ اسلام و تشیع مهم‌ترین پایگاه محکم اسلام در برابر حملات و انحرافات و کجروی‌ها بوده‌اند. علمای بزرگ اسلام در همه عمر خود تلاش نموده‌اند تا مسائل حلال و حرام الهی را بدون دخل و تصرف ترویج نمایند. اگر فقهای عزیز نبودند، معلوم نبود امروز چه علومی به عنوان علوم قرآن و اسلام و اهل بیت - علیهم السلام - به خورد توده‌ها داده بودند.

نكته اي كه دشمن فهميد

مشهور است كه فرانسيس فكوياما، فيلسوف آمريكايي در همايش بازشناسي هويت شيعه در اورشليم گفته است تا زماني كه شيعه بال سبز انتظار و بال سرخ شهادت را دارد هرگز از بين نمي‌رود و اين دو بال تا زماني كه تحت حمايت سپر فقاهت هستند نمي‌شكنند. البته فكوياما بعدها اين اظهارات را تكذيب كرد ولي اين جمله از فكوياما باشد يا نه، واقعيتي است انكار ناپذيركه جريان استعمار و جبهه كفر جهاني به خوبي آن را درك كرده اند و براي مقابله با آن برنامه‌هاي كوتاه مدت و بلند مدتي ريخته اند.

گام اول

اولين گامي كه در تقابل با مرجعيت اثرگذار برداشته شد ايجاد باورهاي غلط در حوزه مرجعيت و زعامت شيعه بود. جريان استعمار با استفاده از عوامل نفوذي توانست در ميان طائفه‌اي از عالمان ديني باورهاي غلطي چون جدائي دين از سياست را به وجود بياورد و از اين رهگذر گروهي از عالمان شيعه را به تقابل با علماي فعال، استكبارستيز و آگاه وادار کند. امام خميني(ره) در منشور روحانيت به اين مسئله اشاره فرموده و پس از تبيين ناتواني استعمار از اجراي نقشه حذف كامل روحانيت چنين مي‌نويسد:

اولین و مهم‌ترین حرکت، القای شعار جدایی دین از سیاست است که متأسفانه این حربه در حوزه و روحانیت تا اندازه‌ای کارگر شده است تا جایی که دخالت در سیاست دونشان فقیه و ورود در معرکه سیاسیون تهمت وابستگی به اجانب را به همراه می‌آورد، یقیناً روحانیون مجاهد از نفوذ بیشتر زخم برداشته‌اند. گمان نکنید که تهمت وابستگی و افترای بی‌دینی را تنها اغیار به روحانیت زده است، هرگز؛ ضربات روحانیت ناآگاه و آگاه وابسته، به مراتب کاری‌تر از اغیار بوده و هست. ...وقتی شعار جدایی دین از سیاست جا افتاد و فقاهت در منطق ناآگاهان غرق شدن در احکام فردی و عبادی شد و قهراً فقیه هم مجاز نبود که از این دایره و حصار بیرون رود و در سیاست و حکومت دخالت نماید، حماقت روحانی در معاشرت با مردم فضیلت شد. به زعم بعض افراد، روحانیت زمانی قابل احترام و تکریم بود که حماقت از سراپای وجودش ببارد و الا عالم سیاس و روحانی کاردان و زیرک، کاسه‌ای زیر نیم کاسه داشت. و این از مسائل رایج حوزه‌ها بود که هر کس کج راه می‌رفت متدین‌تر بود.

عده ديگري نيز در اين ميانه بودند كه با برداشت هاي غلط از روايات اهل بيت و يا با استناد به رواياتي كه از لحاظ متن، سند و يا دلالت مغشوش بود سعي در الغاي باور طاغوت بودن همه حكومت‌هاي‌ قبل از ظهور به عالمان ديني و روحانيون و متدينين داشتند  و تلاش مي كردند تا حوزه هاي علميه و كرسي هاي نقد و نظر منحصرا به فقه و اخلاق فردي مشغول شوند و از وادي سياست و اداره امور جامعه دور بمانند  تا مبادا در پرتو معارف اهل بيت تمدن بزرگ اسلامي شكل گيرد؛ اما اين ترفند دوام زيادي نياورد و در هر دوره عالمان سَيّاسي بودند كه پوسته فردي دين را شكافته و ابعاد حاكميتي و اجتماعي آن را عرضه نموده و براي آن برنامه ريزي كردند كه در سطح مجتهدان بزرگ مي‌توان به شخصيت‌هايي چون ميرزاي نائيني، شيخ فضل الله نوري، آيت الله سيد حسن مدرس سيد عبدالحسين لاري و اوج قله اسلام ناب و فقه حكومتي يعني امام راحل اشاره کرد.

گام دوم

انقلاب اسلامي و قرائت امام خميني(ره) از دين باعث شد تا انديشه اسلام متحجر و واپس گرا، نمايي جديد از اسلام ناب را در مقابل خود ببيند و عملا از گردونه خارج شود؛ گرچه در گوشه و كنار هنوز كساني هستند كه داعيه دار تفكر اسلامِ متحجرِ سكولار و واپس گرا هستند.

پس از اين شكست در گام اول، گام دوم جريان استعمار پروژه‌اي بود كه نگارنده اسم آن را "مرجعيت اجاره‌اي" مي‌گذارد.

جبهه کفر در گام دوم به دنبال شخصيت‌هاي تراز اول اسلام رفته و در قالب شبكه نفوذ به تزريق پول و تحريك به اشتهاي قدرت در ميان اين بزرگان پرداخت تا به اين واسطه گروهي از اين بزرگان را در اختيار خود گرفته و آنها را عملا به بلندگوي استعمار تبديل كند.

اما اين پروژه زودتر از آن‌چه آن‌ها فكر مي‌كردند به شكست انجاميد؛ چرا كه علماي اسلام، حتي آنان كه بصيرت سياسي لازم را نداشتند حاضر نشدند تا با جريان كفر هم سفره شوند و حتي اگر گاهي بر اثر اطلاعات غلط حرفي مي‌زدند و يا كاري مي‌كردند، بلافاصله اقدام به جبران آن مي‌کردند.

در اين ميانه اگر انگشت شماري چون رهبر كودتاي نوژه نيز در دام جريان استعمار گرفتار مي‌شدند توسط ساير بزرگان ارشاد شده و در صورتي كه خود را از دام دشمن بيرون نمي‌كشيدند از گردونه مرجعيت حذف مي‌شدند و گام دوم در پرتو تقوا و بصيرت مرجعيت اصيل شيعه به شكست زود هنگام رسيد./۸۴۱/ی۷۰۲/س

حجت الاسلام عبدالصالح شمس اللهی

ارسال به شبکه های اجتماعی
ارسال نظر
نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
لطفا حاصل عبارت زیر را در باکس روبرو وارد کنید:
= ۱۱ + ۱۰
ارسال
نظرات
انتشار یافته: 0
در انتظار بررسی: 0
غیر قابل انتشار: 0
۱۳۹۷/۹/۱۹ - ۱۵:۱۶
معرفی پایان‌نامه؛
بررسی ناکامی بیداری اسلامی در مصر و راهبرد جمهوری اسلامی ایران
" بررسی زمینه‌ها و عوامل سیاسی اجتماعی ناکامی بیداری اسلامی در مصر و راهبردهای جمهوری اسلامی ایران در مواجهه با آن" عنوان پایان نامه ای است که در دانشگاه باقرالعلوم(ع) قم ارائه شد.
۱۳۹۷/۹/۱۸ - ۱۶:۱۲
فراخوان نامگذاری برای "امضای کری تضمین است"
همزمان با سومین سالروز انتشار تیتر "امضای کری تضمین است" ستاد گرامیداشت این روز برای نام‌گذاری این واقعه فراخوان داد.
۱۳۹۷/۹/۱۸ - ۱۶:۰۵
درباره شهید مدرس بیشتر بدانیم + فایل
سال ۱۳۳۵ هـ ق مقارن جنگ جهاني اول به همراه عده‌اي از دوستان و همفكرانش به كرمانشاه مهاجرت كرد و در آنجا دولت موقت در تبعيد را تشكيل دادند.
۱۳۹۷/۹/۱۸ - ۱۴:۴۶
یادداشت | نسبت شناسی جایگاه فقیه و استراتژیست
فقه نیاز به یک زیربنای علمی دارد تا به مسیر اجرایی خویش دست پیدا کند. دریچه حکمت مسیری است که فقیه را از اندیشه به سمت اجرا رهنمون می‌سازد و علم را به عمل پیوند می‌زند.
۱۳۹۷/۹/۱۷ - ۲۰:۳۶
فراخوان جایزه مردمی "شهید مطهری" در جشنواره عمار
مرکز مطالعات راهبردی تربیت اسلامی از جایزه‌ای با عنوان جایزه مردمی «شهید مطهری» در بخش فراخوان‌های مردمی نهمین جشنواره عمار خبر داد.
۱۳۹۷/۹/۱۵ - ۲۳:۰۴
انگلیس از دیدگاه آیت الله کاشانی
اگر روش سیاسی انگلستان در ایران و سایر کشورهای خاورمیانه با تجاوز و تعدی و ظلم توام نمی بود دولت آن کشور این قدر مورد نفرت و کینه مردم خاورمیانه و به خصوص ایرانیان نبود.
۱۳۹۷/۹/۱۴ - ۱۳:۵۷
"نسل سوم" و "ققنوس" منتشر شد
دو مستند ققنوس و نسل سوم به تازگی در پایگاه اینترنتی عماریار منتشر شد.
۱۳۹۷/۹/۱۰ - ۱۶:۳۱
روزی که قم، "مقدس" شد
پس از اينكه مأمورين حكومت عباسي در ساوه جلوي كاروان حضرت معصومه را گرفتند حدود ۲۳ نفر از آن ها كشته شدند گروهي اسير و گروهي نيز متواري گرديدند.
۱۳۹۷/۹/۳ - ۲۲:۳۱
بررسی دوگانه تقیه و تبری
به نظر می‌رسد «جلو افتادن از امام» دو عرصه مهم دارد؛ یکی در عرصه نظری، که مهمترین مصداق تاریخی‌اش «غُلات» (غلوکنندگان) است و یکی در عرصه عملی که مهمترین مصداقش «خوارج» بوده اند.
۱۳۹۷/۹/۳ - ۲۲:۰۸
با سخنرانی مدیرعامل خبرگزاری رسا؛
کارکردهای اخلاقی "طنز" در رسانه بررسی می‌شود
کارکردها و کژکاردهای اخلاقی طنز در رسانه با سخنرانی مدیرعامل خبرگزاری رسا و به همت اداره کل پژوهش های اسلامی صدا و سیما برگزار می شود.
۱۳۹۷/۹/۳ - ۲۲:۰۳
افشاگری ویکی‌لیکس درباره حادثه "سینما رکس"
چارلز ناس، کاردار سفارت آمریکا در تهران در گزارشی محرمانه درباره آتش‌سوزی سینما رکس آبادان در ۲۸ مرداد ۱۳۵۷، به نقل از یک «منبع آگاه در میان اپوزیسیون مسلح» نوشت که حکومت ایران به طور ضمنی اجازه چنین ...
۱۳۹۷/۹/۳ - ۱۴:۵۲
موسی نجفی پاسخ داد؛
نشان دادن "افق تاریک " برای "آینده ایران" با چه هدفی دنبال می شود
انقلاب اسلامی در دوره ثبات و رفتن به طرف تمدن عظیم اسلامی شیعی می تواند از تجربه مهم دوران صفوی همچون "عیار" و راهکار و افق جهت برنامه ریزی استفاده کند.
۱۳۹۷/۸/۳۰ - ۱۳:۴۷
یادداشتی به بهانه سفر وزیر خارجه انگلیس به ایران؛
خواب انگلیسی | از استعمار کهنه تا استعمار فرانو
به گزارش گاردین، جرمی هانت، وزیر امور خارجه بریتانیا، در دیدار دوشنبه، ۲۸ آبان ۱۳۹۷/ ۱۹ نوامبر ۲۰۱۸ با محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران، تکرار فاجعه جنگ اول جهانی را برای ایران محتمل دانست.
۱۳۹۷/۸/۳۰ - ۱۳:۲۵
موسی نجفی تبیین کرد؛
جریان شناسی | آیا سید جمال الدین اسدآبادی عضو لژ فراماسونری بود
سید جمال الدین اسد آبادی از یک طرف در نهضت‌های اسلامی نقش دارد و از یک طرف در جریان روشنفکر دینی رد پایش پیدا می‌شود و به طریقی هم با شخصیت‌های برجسته و تاریخ ساز تاریخ ۱۴۰ ساله ما ارتباط دارد و الب...
۱۳۹۷/۸/۳۰ - ۱۳:۰۹
به میزبانی پژوهشکده باقرالعلوم؛
نقش خانواده در کنترل فرزندان در شبکه‌های اجتماعی بررسی شد
نشست نقش خانواده در کنترل فرزندان در شبکه‌های اجتماعی از سلسله نشست‌های همایش علمی و پژوهشی "اخلاق و رسانه" با حضور حجت الاسلام والمسلمین کریم خان‌محمدی در پژوهشکده باقرالعلوم(ع) قم برگزار شد.
۱۳۹۷/۸/۲۹ - ۱۲:۵۵
میرزا آقاخان کرمانی؛ روشنفکری و دین زدایی
طبق توصیف میرزا آقاخان از استادش، معلوم مى‌‏شود وى هیچ اصل ثابت و لایتغیّرى در دین نداشته و به نوعى لاقیدى عقیدتى مبتلا شده بود، تا جایى که بهایى‏‌‌ها او را فردى «منافق و مزدور و دهرى مذهب شمرده و معت...
۱۳۹۷/۸/۲۲ - ۱۴:۰۱
در گفت‌و‌گو با استاد تبریزی بررسی شد؛
جریان شناسی | از نهضت ملاعلی کنی تا نهضت تنباکو
حکومت قاجار که از سال ۱۱۷۴ تا ۱۳۰۴ بر سرزمین ایران حکمرانی کرد، دستخوش حوادث گسترده‌ای بوده و جریان‌ها و نهضت‌های مختلفی را در دل خود جای داده است که شناخت این دوره تاریخی را اجتناب ناپذیر کرده است.
۱۳۹۷/۸/۲۲ - ۱۰:۳۲
غفلتی که تربیت مادران آینده را دچار اختلال می‌کند؛
آثار مخرب بازی‌های دیجیتال دخترانه
در فرآیند برخی بازی‌ها، فرد در موقعیت‌هایی همچون انتخاب مدل لباس، نوع آرایش، پدیکور ناخن، رفتن به پارتی، آرایش قبل از پارتی، خوانندگی و نوازندگی، آرایش مو و انتخاب لباس برای سگ و گربه و چینش اتاق آنها...
۱۳۹۷/۸/۲۱ - ۰۹:۴۹
رئیس پژوهشکده اندیشه سیاسی و تمدن اسلامی:
فلسفه سیاسی جدید دائما می خواهد از "آزادی" فضیلت بسازد
دکتر موسی نجفی بر این باور است که تفاوت جدی فلسفه سیاسی کلاسیک با فلسفه امروز در فضیلت محوری است، به خلاف فلسفه سیاسی جدید که دائما می‌خواهند از آزادی فضیلت بسازند.
۱۳۹۷/۸/۹ - ۱۴:۳۹
رازهای ناگفته کوروش؛
از "تاریخ‌نگاری صهیونیستی" تا "منشور کوروش"
به‌راستی کوروش کیست؟ یک شخصیت افسانه ای-اسطوره ای است یا یک شخصیت واقعی؟ چه رازی در توجه ویژه صهیونیست‌ها به کوروش و برجسته بودن کوروش در تورات نوشته‌شده توسط یهودیان نهفته است؟