Web
Analytics
Rasa News :: خبرگزاری رسا - عید فطر جشن غلبه فطرت خدایی بر طبیعت انسانی است
دوشنبه ۲۳ مهر ۱۳۹۷ Monday, October 15, 2018 - ساعت:
زمان : ۱۳۹۷/۳/۲۴ - ۲۲:۴۸
شناسه خبر: ۵۶۸۴۵۰
 
استاد حوزه علمیه:
عید فطر جشن غلبه فطرت خدایی بر طبیعت انسانی است
حجت‌الاسلام غلامی با اشاره به اینکه بر اساس روایات اسلامی هر روزی که در آن گناهی انجام نشود عید است، گفت: عید سعید فطر درواقع جشن و شادمانی برای یک ماه غلبه فطرت خدایی و الهی بر طبیعت انسانی ما است.

حجت‌الاسلام محمد غلامی، استاد حوزه علمیه و دانشگاه، در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری رسا در خراسان شمالی، با تبریک در پیش بودن عید سعید فطر، اظهار کرد: جشن و شادمانی در عید فطر به دلیل برتری و غالب شدن فطرت ما بر طبیعت است.

وی اضافه کرد: عید سعید فطر درواقع جشن و شادمانی برای یک ماه غلبه فطرت خدایی و الهی بر طبیعت انسانی ما است.

این پژوهشگر دینی افزود: راغب اصفهانی می‌گوید: عید آن چیزی است که دومرتبه برمی‌گردد و در شریعت اسلام به روز «فطر» و روز «نحر» عید گفته شده است و از آن رهگذر که در نگاه دین روز عید روز سرور و خوشحالی است به هر زمانی که در آن شادی و سرور باشد «عید» گویند.

وی تصریح کرد: بر این اساس باید گفت از نگاه دین و پیشوایان دینی هر لحظه و هر روزی که انسان بصیرت پیدا کند و خود را از دام معاصی و شیاطین برهاند و به فطرت پاک و آغازین خود برگردد آن لحظه و آن روز و آن قطعه از زمان برای او «عید» خواهد بود.

حجت‌الاسلام غلامی خاطرنشان کرد: امام علی (ع) می‌فرماید: «کلُّ یوْمٍ لَا یعْصَی اللَّهُ فِیهِ فَهُوَ یوْمُ عِیدٍ» و تأکید می‌کند هر روزی که در آن گناهی انجام نگیرد آن روز عید است.

این استاد حوزه علمیه اضافه کرد: با این نگرش ممکن است کسانی پیدا شوند که به اندازه روزهای سال و یا دقیق‌تر به اندازه لحظات عمرشان عید داشته باشند و در برابر، کسانی هم باشند که سال‌ها از عمرشان گذشته باشد و عیدی نداشته باشند.

وی افزود: باید انسان در روز عید فطر در حالت توجه بوده و به صورت ویژه به ائمه اطهار و امام زمان (عج) متوسل باشد و با توسل به این بزرگواران از خداوند بخواهد روزه او را قبول کند./9314/ت۳۰۳/ب۱

ارسال به شبکه های اجتماعی
ارسال نظر
نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
لطفا حاصل عبارت زیر را در باکس روبرو وارد کنید:
= ۱ + ۱۳
ارسال
نظرات
انتشار یافته: 0
در انتظار بررسی: 0
غیر قابل انتشار: 0
۱۳۹۷/۷/۲۳ - ۱۴:۳۲
مدیر حوزه علمیه خراسان شمالی:
تبیین گفتمان مقاومت شاه‌کلید فعالیت روحانیان در اربعین باشد
حجت‌الاسلام سالاری مکی تأکید بر دوری از جبهه طاغوت را از جمله سرفصل‌های مهم تبلیغی روحانیان در اربعین دانست و گفت: باید تبیین گفتمان مقاومت شاه‌کلید تبلیغ در اربعین باشد.
۱۳۹۷/۷/۲۳ - ۱۳:۱۹
امام جمعه بجنورد:
دشمنان در پی ایجاد اضطراب و بن‌بست‌نمایی در جامعه دینی هستند
حجت‌الاسلام والمسلمین یعقوبی گفت: دشمن در پی ایجاد اضطراب و بن‌بست نمایی در جامعه دینی است و در این موقعیت حساس تنها داروی شفابخش عمل به فرمان‌های رهبری و پیگیری اقتصاد مقاومتی است.
۱۳۹۷/۷/۲۲ - ۲۲:۲۵
مدیرکل تبلیغات اسلامی خراسان شمالی:
پاسخ‌گویی مناسب به شبهات مانع از فساد فکری در جامعه می‌شود
مدیرکل تبلیغات اسلامی خراسان شمالی گفت: شبهات و شهوات سبب فساد در جامعه می‌شود؛ ازاین‌رو باید پیشگیری از این شبهه‌ها و شهوات از رویکردهای اصلی روحانیان، نخبگان و مسؤولان فرهنگی باشد.
۱۳۹۷/۷/۲۲ - ۲۲:۱۱
حجت‌الاسلام احمدی:
همه مردم برای نمایش شکوهمندی اربعین حسینی متحد عمل کنند
استاد حوزه علمیه با بیان اینکه کربلا و اربعین حسینی، عصمت و قداست و عزت است، گفت: روحانیان و مبلغان، مداحان و اقشار مختلف مردم باید برای نمایش شکوهمندی اربعین حسینی متحد و منسجم عمل کنند.
۱۳۹۷/۷/۲۲ - ۱۱:۵۹
دبیر مجمع علمای خراسان شمالی:
علما و روحانیان در صف مقدم مقابله با توطئه‌های دشمن هستند
دبیر مجمع علمای خراسان شمالی با بیان اینکه دشمنان با اقدامات و توطئه‌های مختلف تلاش می‌کنند فکر مردم را مه‌آلود کنند، گفت: باید این توطئه‌ها را با خداباوری از بین برد که در این راستا علما و روحانیان ...
۱۳۹۷/۷/۲۲ - ۱۱:۵۹
استاد حوزه علمیه:
روحانیان مبلغ سفیران کربلا و عاشورا هستند
استاد حوزه علمیه گفت: مبلغان مذهبی سفیران کربلا و پیام‌رسانان عاشورا برای آحاد جامعه بوده و هیئات مذهبی و مداحان حماسه‌سازان و سرایندگان مرثیه بر سالار شهیدان هستند که لیاقت دارند مظلومیت اباعبدالله(...
۱۳۹۷/۷/۲۲ - ۱۱:۵۷
هم‌زمان با دهه پایانی ماه صفر؛
۵ هزار زائر پیاده از بجنورد عازم مشهد مقدس می‌شوند
رییس تبلیغات اسلامی بجنورد گفت: هم‌زمان با دهه پایانی ماه صفر و ایام اربعین بیش از پنج هزار زائر پیاده از بجنورد به‌سوی مشهد مقدس راهی می‌شوند.
۱۳۹۷/۷/۲۲ - ۱۱:۵۰
استاد حوزه علمیه:
اربعین موعد شناخت و شناساندن قیام عاشورا به جهانیان است
استاد حوزه علمیه گفت: اربعین روز شناخت و شناساندن قیام عاشورا به دنیا است؛ ازاین‌رو همه باید برای گرامیداشت شایسته این ایام تلاش کنند.
۱۳۹۷/۷/۲۱ - ۲۲:۱۳
چند خبر کوتاه از خراسان شمالی
تمدید حکم امام جمعه اسفراین، تمهیدات اربعینی خراسان شمالی و ارسال ۲۰ اثر از خراسان شمالی به جشنواره تقدیر از مروجان کتابخوانی عناوین برخی از اخبار کوتاه استان است.
۱۳۹۷/۷/۲۱ - ۱۵:۰۰
رییس تبلیغات اسلامی اسفراین:
تبلیغ عملی بهترین شیوه تأثیرگذاری روحانیان بر مخاطبان است
رییس تبلیغات اسلامی اسفراین با تأکید بر اینکه مبلغان باید با غیر از زبان خود مردم را به سوی نیکی دعوت کنند، گفت: درواقع تبلیغ عملی بهترین شیوه تأثیرگذاری روحانیان بر مخاطبان است.
۱۳۹۷/۷/۲۱ - ۱۴:۵۹
امام جمعه آشخانه:
ایستادگی و مقاومت ملی سبب شکست دشمن در جبهه اقتصادی می‌شود
امام جمعه آشخانه با اشاره به نبرد اقتصادی دشمن با ملت و نظام اسلامی ایران، گفت: مقاومت و ایستادگی ما می‌تواند دشمن را در جبهه اقتصادی از پا دربیاورد، همان‌طور که در جبهه‌های مقاومت سوریه این مهم را ب...
۱۳۹۷/۷/۲۱ - ۱۴:۵۷
امام جمعه موقت شیروان:
برگزاری گفتمان‌های دینی در مدارس سبب رفع شبهات نسل جدید می‌شود
امام جمعه موقت شیروان گفت: برگزاری گفتمان‌های دینی در مدارس و دانشگاه‌ها با حضور اساتید حوزه علمیه سبب رفع شبهات نسل امروز می‌شود.
۱۳۹۷/۷/۲۱ - ۱۲:۳۴
امام جمعه بجنورد:
سلامت غذایی، زیرساخت امنیت جامعه است
حجت‌الاسلام والمسلمین یعقوبی با اشاره به اهمیت سلامت غذا و دارو در سالمت جامعه، گفت: زیرساخت امنیت هر جامعه‌ای درگرو سلامت غذا و دارو است.
۱۳۹۷/۷/۱۹ - ۲۲:۱۴
امام جمعه موقت تهران:
مقاومت در برابر دشمن تنها راه نجات ملت ایران است
آیت‌الله خاتمی با بیان اینکه دشمنان این ملت پای خود را بر روی گلوی ما گذاشته‌اند و هرچه عقب‌نشینی شود فشار خود را بیشتر می‌کنند، گفت: به نسخه مقاومت فکر کنید، زیرا راه نجات این ملت جز مقاومت راه دیگر...
۱۳۹۷/۷/۱۹ - ۲۲:۰۲
آیت‌الله خاتمی:
دشمن در پی جدایی مردم از نظام اسلامی است
آیت‌الله خاتمی گفت: سران استکبار خیز برداشته‌اند تا مردم را از نظام اسلامی جدا کنند و با کمال وقاحت می‌گویند ما با مردم مخالف نیستیم با سران نظام مخالف هستیم، در حالی که این دروغ بزرگی است.
۱۳۹۷/۷/۱۹ - ۲۱:۵۹
نماینده ولی فقیه در خراسان شمالی:
سفر رهبری به خراسان شمالی سبب تحول استان شد
حجت‌الاسلام والمسلمین یعقوبی گفت: سفر رهبر معظم انقلاب به خراسان شمالی در مهرماه سال ۹۱ سبب تحول این استان در تمام جنبه‌های مادی و معنوی شد.
۱۳۹۷/۷/۱۹ - ۱۴:۲۶
چند خبر کوتاه از خراسان شمالی
راه اندازی انجمن یاوران وقف و امنیت در خراسان شمالی، تسهیلات ۵۰ میلیارد تومانی بنیاد مستضعفان برای استان و راه اندازی انجمن های فرهنگی و هنری در راز و جرگلان عناوین برخی از اخبار کوتاه خراسان شمالی اس...
۱۳۹۷/۷/۱۹ - ۱۱:۱۸
نماینده ولی فقیه در خراسان شمالی:
انقلاب اسلامی قرآن را به صحنه آورد
حجت‌الاسلام والمسلمین یعقوبی با اشاره به برکات انقلاب اسلامی، گفت: قبل از انقلاب فعالیت‌های قرآنی به‌طور علنی وجود نداشت؛ اما انقلاب اسلامی قرآن را به صحنه آورد.
۱۳۹۷/۷/۱۸ - ۲۲:۲۴
امام جمعه آشخانه:
روحانیان به‌صورت مستدل و مستند پاسخگوی شبهات مردم باشند
امام جمعه آشخانه گفت: باید روحانیان با ظرافتی خاص و مطالعه دائمی مسائل احکام را برای مردم بیان کرده و به‌صورت مستدل و مستند پاسخگوی مسائل و شبهات مردم به‌ویژه نسل جوان و نوجوان باشند.
۱۳۹۷/۷/۱۸ - ۲۲:۱۱
در نشست برنامه‌ریزی مراسم ۱۹ مهر مطرح شد؛
سخنرانی آیت‌الله خاتمی در ششمین سالروز سفر رهبری به خراسان شمالی
رییس تبلیغات اسلامی بجنورد گفت: مراسم ششمین سالروز سفر رهبری به خراسان شمالی نوزدهم مهر با سخنرانی آیت‌الله خاتمی در بجنورد برگزار می‌شود.