Web
Analytics
Rasa News :: خبرگزاری رسا - نظریه "حجیت دلیل نقلی در اثبات گزاره های اخلاقی"
پنج شنبه ۲۸ تیر ۱۳۹۷ Thursday, July 19, 2018 - ساعت:
زمان : ۱۳۹۷/۳/۲۴ - ۰۱:۰۶
شناسه خبر: ۵۶۸۳۲۲
 
حجت الاسلام عالم زاده نوری تبیین کرد؛
نظریه "حجیت دلیل نقلی در اثبات گزاره های اخلاقی"
بیست و هشتمین کرسی علمی ترویجی پژوهشگاه فقه نظام با عنوان «حجیت دلیل نقلی در اثبات گزاره های اخلاقی» و ارائه حجت الاسلام محمد عالم زاده نوری در قم برگزار شد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری رسا، بیست و هشتمین کرسی علمی ترویجی پژوهشگاه فقه نظام با عنوان «حجیت دلیل نقلی در اثبات گزاره های اخلاقی» عصر امروز با ارائه حجت الاسلام محمد عالم زاده نوری عضو هیأت علمی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی در سالن جلسات مدرسه عالی کریمه اهل بیت(س) برگزار شد.

حجت الاسلام محمد عالم زاده نوری در این جلسه با اشاره به این که در بررسی ادله نقلی باید به دلیلیت، دلالت و نسبت میان ادله توجه کرد، گفت: موضوع امروز ما بررسی مسأله دلیلیت در ادله نقلی در زمینه اخلاق است؛ قرآن کریم یک مصداق دلیلیت است که قطعاً حجیت دارد و در هر زمینه ای که نظری داشته باشد آن نظر قطعی است.

عضو هیأت علمی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی اضافه کرد: استماع کلام معصوم به صورت مشافهی و رو در رو، روایت متواتر و خبر واحدی که محفوف به قراین اطمینان بخش باشد از جمله ادله نقلی است که دلیلیت داشته و دارای حجیت هستند.

وی ادامه داد: اما آن دسته از خبرهای واحدی که محفوف به قراین اطمینان بخش نیستند، ناتوان از کشف واقع بوده و تا زمانی که متصف به قراین قطعی نشوند در گزاره های اخلاقی از حجیت ساقط اند.

حجت الاسلام عالم زاده نوری خاطرنشان کرد: آن چه با حدیث متواتر ثابت می شود این است که «امام معصوم(ع) این مطلب را فرموده است»؛ برای اثبات واقع یک مقدمه دیگر به عنوان کبرای استدلال باید به آن ضمیمه کرد به این صورت که «آن چه امام معصوم(ع) می فرماید عین واقع است، پس این مطلب عین واقع است»؛ دلیل نقلی کاشف از نظر گوینده است.

عضو هیأت علمی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی با اشاره به اصل عدم اعتبار ظن ابراز کرد: دلیل ظنی کشف از واقع نمی کند و نهایتاً اگر قرار باشد به آن توجه کنیم می تواند احتمال وجود مسأله ای را در ذهن تقویت کند.

وی با بیان این که حال سؤال این است که «آیا با دلیل ظنی اجازه اسناد به دین را داریم؟» عنوان کرد: اصل اولیه می گوید ما نمی توانیم این کار را انجام دهیم، مگر این که دلیل روشن و قاطعی داشته باشیم که برخی ظنون خاص را معتبر بشناسد، سپس بخاطر این دلیل ظن را به دین نسبت دهیم.

حجت الاسلام عالم زاده نوری بیان کرد: حال این سؤال مطرح است که آیا دلیل ظنی در حوزه اخلاق تحت اصل کلی عدم اعتبار ظنون باقی است یا از آن استثنا شده و نزد شارع معتبر است؟ این سؤال در مباحث عقاید، ححقایق تاریخی، فضائل اهل بیت(ع) و مورادی از این دست نیز مطرح است.

عضو هیأت علمی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی به تشریح تفاوت میان فقه و اخلاق پرداخت و مطرح کرد: ما در فقه به دنبال واقع هستیم و واقع در فقه نیز حکم خداوند محسوب می شود و ممکن است حکم خداوند با واقع در فقه فرق داشته باشد، اما در اخلاق ما بده دنبال واقع تشریعی نیستیم، بلکه در پی واقع تکوینی می گردیم؛ واقع تکوینی را از منظر دین و آن گونه که خداوند گزارش می دهد بررسی می کنیم و گزارش خداوند با واقع همواره سازگاری دارد و با آن هماهنگ است.

وی ادامه داد: ما در فقه هرکجا دسترسی به متن واقع نداشته باشیم خداوند ما را مأمور کرده است تا به ظن عمل کنیم و همین برای التزام عملی کافی است، اما در اخلاق نمی توان دلیل ظنی را به منزله دلیل قطعی و غیر واقع را واقع قرار داد، زیرا در اخلاق بحث بر روی پیدا کردن واقع متمرکز است و نمی توان غیر اخلاق را اخلاق نامید.

حجت الاسلام عالم زاده نوری تأکید کرد: حال ممکن است این سؤال ایجاد شود که با این اوصاف نمی توان تعداد زیادی از روایات را قبول کرد که ما در پاسخ می گوییم نباید این گونه گمان شود، زیرا شواهد و قرائن قطعی و اطمینان بخشی وجود دارند که خبرهای واحد را با آن دلایل می توان موثوق الصدور دانست.

عضو هیأت علمی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی گفت: با توجه به این که اهل بیت(ع) به جریان حدیث شیعه نظارت داشته و جاعلان حدیث را معرفی می کردند، همچنین اهتمامی که اصحاب و شیعیان برای گرفتن تأیید احادیث از معصومین(ع) داشتند و افزون بر این ها علما و بزرگان روایات را طی چندین سال پالایش کرده اند می توان یک حجیت نسبی به همه روایات داد، اما وابسته به آن است که ما بتوانیم این روایات را به وسیله سایر شواهد ارتقا ببخشیم.

وی برخی از شواهد و قرائن را این گونه توصیف کرد: وجود روایت در تعدادی از اصول مشهور اربع مئه، وجود حدیث در جوامع اربعه، شهرت عملی، اجماع، قرب اسناد، اتقان متن، فصاحت و بلاغت و مطابقت با قرآن کریم از جمله شواهدی هستند که خبر واحد را اطمینان بخش می کنند.

گفتنی است، در ادامه این جلسه حجج اسلام عمار پهلوان زاده پژوهشگر پژوهشگاه فقه نظام و حسن بوسلیکی مدیرگروه تربیت پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی به نقد مباحث ارائه شده پرداختند.

همچنین حجت الاسلام عالم زاده نیز در پایان به نقدهای وارد شده پاسخ دادند و با ناقدان به بحث و گفت وگو نشستند./841/پ۲۰۲/ج

ارسال به شبکه های اجتماعی
ارسال نظر
نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
لطفا حاصل عبارت زیر را در باکس روبرو وارد کنید:
= ۵ + ۳
ارسال
نظرات
انتشار یافته: 0
در انتظار بررسی: 0
غیر قابل انتشار: 0
۱۳۹۷/۴/۲۸ - ۱۳:۲۳
حجت‌الاسلام اَدیانی:
ولایت فقیه و علما منبع هدایت گر نیروی انتظامی هستند
رییس سازمان عقیدتی سیاسی نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران بابیان این‌که نیروی انتظامی برای برقراری امنیت فراگیر برای ایران اسلامی از ظرفیت خوبی برخوردار است، گفت: آرامش اسلامی نتیجه مواجهه حکیمانه ا...
۱۳۹۷/۴/۲۸ - ۱۳:۱۴
امام‌ جمعه قم مطرح کرد؛
حمایت مردم از امنیت همراه با اقتدار و مهربانی
امام‌ جمعه قم با بیان این‌که امنیت ولایی پایدار است، گفت: شخص شرور باید از نیروی انتظامی بترسد، بر این اساس رافت اسلامی برای آن‌کسی که مفهوم رأفت را درک کند.
۱۳۹۷/۴/۲۸ - ۱۲:۰۰
جمعه؛
هفتمین سالگرد استاد مهندسی در قم برگزار می شود
مراسم هفتیم سالگرد ارتحال حجت الاسلام والمسلمین محمدمهدی مهندسی فردا با حضور حوزویان در شهر مقدس قم برگزار می شود
۱۳۹۷/۴/۲۸ - ۱۰:۱۹
حجت‌الاسلام‌ صادقی واعظ:
زیارت امام معصوم حی و میت ندارد
استاد حوزه علمیه قم با بیان این که ما در زیارت امام معصوم(ع) به زیارت قبر نمی‌رویم بلکه امام معصوم(ع) را با زبان حاضر زیارت می‌کنیم، گفت: زیارت امام معصوم(ع) حی و میت ندارد.
۱۳۹۷/۴/۲۷ - ۱۵:۴۹
آیت‌الله سعیدی:
حراست و بازرسی محور صیانت از دستگاه‌های اجرایی است
تولیت آستان مقدس حضرت معصومه (س) حراست و مراقبت فرشتگان را نوعی تکریم انسان از سوی پروردگار عالم توصیف کرد و گفت: حراست و بازرسی در دستگاه‌ها به معنای تکریم دستگاه‌ها است.
۱۳۹۷/۴/۲۷ - ۱۳:۰۸
حجت‌ الاسلام‌ جوشقانیان:
هویت و فطرت انسانی با نام اهل‌بیت گره‌خورده است
استاد حوزه علمیه قم با بیان این که نام هرکس نشان‌دهنده اصالت و فطرت اوست، گفت: فطرت ما اهل‌بیت و آل الله هستند و فطرت و هویت انسانی با نام اهل‌بیت(ع) گره‌خورده است ؛ بنابراین در زندگی باید بر محور همی...
۱۳۹۷/۴/۲۶ - ۱۳:۲۵
حجت الاسلام روستا آزاد خبر داد؛
تاکید رهبر انقلاب بر حفظ و تقویت روحیه نوآوری در دفتر تبلیغات اسلامی
معاون فرهنگی و تبلیغی دفتر تبلیغات اسلامی گفت: رهبر معظم انقلاب در دیداری فرموده بودند مجموعه دفتر تبلیغات اسلامی از بدو تأسیس در اموری مبدع و نوآور بوده است و نباید این روحیه از بین برود.
۱۳۹۷/۴/۲۶ - ۱۳:۰۵
حجت‌الاسلام والمسلمین واعظی:
منشور روحانیت امام باید سند بالادستی حوزه ها باشد
رییس دفتر تبلیغات حوزه علمیه قم با حضور در گفت‌وگویی در موضوعاتی همچون؛ منشور روحانیت امام (ره)، فعالیت حوزه‌های علمیه، فعالیت حوزه‌های علمیه خواهران، اقدامات این دفتر در امر تبلیغ و ترویج دین سخن ...
۱۳۹۷/۴/۲۶ - ۱۲:۵۶
در قم برگزار شد؛
نشست کميته پيگيري برنامه‌هاي ۴۰ سالگي انقلاب
دومين جلسه کميته پيگيري مصوبات برنامه‌هاي ۴۰ سالگي انقلاب اسلامي با حضور رييس دفتر تبليغات اسلامي حوزه علميه قم برگزار شد.
۱۳۹۷/۴/۲۵ - ۱۶:۰۷
آیت الله دوزدوزانی یار همراه امام و انقلاب
مدیر حوزه‌های علمیه خواهران با صدور پیامی درگدشت آیت‌الله دوزدوزانی را تسلیت گفت
۱۳۹۷/۴/۲۵ - ۱۰:۳۷
حجت‌الاسلام‌ والمسلمین حسینی قزوینی:
ارزش زن در نگاه اهل‌بیت فراتر از یک حقوق است
استاد حوزه با بیان این که روایت‌هایی که وهابیت به‌وسیله آن شیعه را متهم به نقض و مذمت حقوق زن می‌کنند مبنای سندی ندارد، گفت: جایگاه و ارزش حقوق زن از دیدگاه اهل‌بیت (ع) بسیار والا است و ارزشی که اهل‌...
۱۳۹۷/۴/۲۵ - ۱۰:۲۴
حجت‌الاسلام‌ والمسلمین مؤمنی:
بقای شیعه مدیون مجاهدت های حضرت معصومه است
استاد حوزه علمیه قم با بیان این که شیعه بقای خود را مدیون مجاهدت های حضرت معصومه(س) است، گفت: اگر هجرت حضرت معصومه(س) به قم نبود امروز از تشیع در عالم نامی باقی نمی ماند.
۱۳۹۷/۴/۲۴ - ۱۴:۴۰
استاد حوزه خواهران:
حضرت معصومه دارای مقام عصمت هستند
استاد حیدری مجد با اشاره به اینکه حضرت معصومه سلام‌الله‌علیها دارای لقب کریمه هستند، مطالعه کتاب‌های کرامت در قرآن» و «شمیم ولایت» را به بانوان توصیه کرد.
۱۳۹۷/۴/۲۴ - ۱۰:۵۳
صبح امروز در حرم حضرت معصومه صورت پذیرفت؛
آغاز جشن های دهه کرامت با حضور مراجع و علما
آئین افتتاحیه جشن‌های دهه کرامت، دومین جشنواره مردمی کرامت و شانزدهمین جشنواره امام رضا علیه‌السلام صبح امروز با حضور زائران و مجاوران حرم بانوی کرامت در شبستان امام خمینی(ره) حرم مطهر برگزار شد.
۱۳۹۷/۴/۲۴ - ۱۰:۴۰
فعالیت مبلغان جهادی در بیمارستان های شهر یزد
مدیر گروه تبلیغی جهادی خادمان دین گفت: بیمارستان ها بستر مناسبی برای تبلیغ هستند اما مبلغ نباید در امور پزشکی دخالت کند بلکه تنها باید به روح و روان بیماران توجه کند.
۱۳۹۷/۴/۲۴ - ۱۰:۲۹
برگزاری جشن بزرگ میلاد حضرت معصومه
جشن میلاد حضرت معصومه (س) با حضور پرشور زائران و مجاوران در شبستان امام خمینی (ره) حرم مطهر برگزار شد.
۱۳۹۷/۴/۲۴ - ۱۰:۲۵
حجت الاسلام والمسلمین نظری منفرد:
آیت الله دوزدوزانی با وجود علم بالا بسیار متواضع بود
استاد حوزه علمیه قم با اشاره به ویژگی های اخلاقی آیت الله دوزدوزانی گفت: ایشان در عین این که ملا بود و سال ها تدریس می کرد بسیار متواضع بود.
۱۳۹۷/۴/۲۲ - ۲۰:۴۰
حجت الاسلام والمسلمین دعایی:
مشکلات کشور به دلیل گسترش فساد است
دبیر جبهه فرهنگی عفاف و حجاب با بیان این که دشمنان به دنبال از بین بردن حجاب زنان ایرانی هستند تا بتوانند با نظام جمهوری اسلامی مقابله کنند، گفت: اگر عفت و حیا در جامعه سست شود، تمام دیانت و ارزش‌ها ...
۱۳۹۷/۴/۲۲ - ۱۳:۴۹
حجت‌الاسلام والمسلمین دعایی:
به بهانه شادی و نشاط نمی توان ارزش ها را زیرپا گذاشت
دبیر جبهه فرهنگی عفاف و حجاب گفت: مردم متدین، علما و مراجع نمی‌توانند در مقابل ناهنجاری ها آرام بنشینند؛ مسئولان باید عامل و مروج حجاب باشد نه اینکه بخواهند در قالب لایحه و مصوب قانون حجاب و عفاف ...
۱۳۹۷/۴/۲۲ - ۱۳:۳۷
مطالبات بانوان تجمع کننده روز حجاب و عفاف از رییس جمهور
بانوان قمی در قالب یک بیانیه و طومار خواسته های خود را از رییس جمهور مطالبه کردند