Web
Analytics
Rasa News :: خبرگزاری رسا - نظریه "حجیت دلیل نقلی در اثبات گزاره های اخلاقی"
جمعه ۲۵ آیان ۱۳۹۷ Friday, November 16, 2018 - ساعت:
زمان : ۱۳۹۷/۳/۲۴ - ۰۱:۰۶
شناسه خبر: ۵۶۸۳۲۲
 
حجت الاسلام عالم زاده نوری تبیین کرد؛
نظریه "حجیت دلیل نقلی در اثبات گزاره های اخلاقی"
بیست و هشتمین کرسی علمی ترویجی پژوهشگاه فقه نظام با عنوان «حجیت دلیل نقلی در اثبات گزاره های اخلاقی» و ارائه حجت الاسلام محمد عالم زاده نوری در قم برگزار شد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری رسا، بیست و هشتمین کرسی علمی ترویجی پژوهشگاه فقه نظام با عنوان «حجیت دلیل نقلی در اثبات گزاره های اخلاقی» عصر امروز با ارائه حجت الاسلام محمد عالم زاده نوری عضو هیأت علمی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی در سالن جلسات مدرسه عالی کریمه اهل بیت(س) برگزار شد.

حجت الاسلام محمد عالم زاده نوری در این جلسه با اشاره به این که در بررسی ادله نقلی باید به دلیلیت، دلالت و نسبت میان ادله توجه کرد، گفت: موضوع امروز ما بررسی مسأله دلیلیت در ادله نقلی در زمینه اخلاق است؛ قرآن کریم یک مصداق دلیلیت است که قطعاً حجیت دارد و در هر زمینه ای که نظری داشته باشد آن نظر قطعی است.

عضو هیأت علمی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی اضافه کرد: استماع کلام معصوم به صورت مشافهی و رو در رو، روایت متواتر و خبر واحدی که محفوف به قراین اطمینان بخش باشد از جمله ادله نقلی است که دلیلیت داشته و دارای حجیت هستند.

وی ادامه داد: اما آن دسته از خبرهای واحدی که محفوف به قراین اطمینان بخش نیستند، ناتوان از کشف واقع بوده و تا زمانی که متصف به قراین قطعی نشوند در گزاره های اخلاقی از حجیت ساقط اند.

حجت الاسلام عالم زاده نوری خاطرنشان کرد: آن چه با حدیث متواتر ثابت می شود این است که «امام معصوم(ع) این مطلب را فرموده است»؛ برای اثبات واقع یک مقدمه دیگر به عنوان کبرای استدلال باید به آن ضمیمه کرد به این صورت که «آن چه امام معصوم(ع) می فرماید عین واقع است، پس این مطلب عین واقع است»؛ دلیل نقلی کاشف از نظر گوینده است.

عضو هیأت علمی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی با اشاره به اصل عدم اعتبار ظن ابراز کرد: دلیل ظنی کشف از واقع نمی کند و نهایتاً اگر قرار باشد به آن توجه کنیم می تواند احتمال وجود مسأله ای را در ذهن تقویت کند.

وی با بیان این که حال سؤال این است که «آیا با دلیل ظنی اجازه اسناد به دین را داریم؟» عنوان کرد: اصل اولیه می گوید ما نمی توانیم این کار را انجام دهیم، مگر این که دلیل روشن و قاطعی داشته باشیم که برخی ظنون خاص را معتبر بشناسد، سپس بخاطر این دلیل ظن را به دین نسبت دهیم.

حجت الاسلام عالم زاده نوری بیان کرد: حال این سؤال مطرح است که آیا دلیل ظنی در حوزه اخلاق تحت اصل کلی عدم اعتبار ظنون باقی است یا از آن استثنا شده و نزد شارع معتبر است؟ این سؤال در مباحث عقاید، ححقایق تاریخی، فضائل اهل بیت(ع) و مورادی از این دست نیز مطرح است.

عضو هیأت علمی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی به تشریح تفاوت میان فقه و اخلاق پرداخت و مطرح کرد: ما در فقه به دنبال واقع هستیم و واقع در فقه نیز حکم خداوند محسوب می شود و ممکن است حکم خداوند با واقع در فقه فرق داشته باشد، اما در اخلاق ما بده دنبال واقع تشریعی نیستیم، بلکه در پی واقع تکوینی می گردیم؛ واقع تکوینی را از منظر دین و آن گونه که خداوند گزارش می دهد بررسی می کنیم و گزارش خداوند با واقع همواره سازگاری دارد و با آن هماهنگ است.

وی ادامه داد: ما در فقه هرکجا دسترسی به متن واقع نداشته باشیم خداوند ما را مأمور کرده است تا به ظن عمل کنیم و همین برای التزام عملی کافی است، اما در اخلاق نمی توان دلیل ظنی را به منزله دلیل قطعی و غیر واقع را واقع قرار داد، زیرا در اخلاق بحث بر روی پیدا کردن واقع متمرکز است و نمی توان غیر اخلاق را اخلاق نامید.

حجت الاسلام عالم زاده نوری تأکید کرد: حال ممکن است این سؤال ایجاد شود که با این اوصاف نمی توان تعداد زیادی از روایات را قبول کرد که ما در پاسخ می گوییم نباید این گونه گمان شود، زیرا شواهد و قرائن قطعی و اطمینان بخشی وجود دارند که خبرهای واحد را با آن دلایل می توان موثوق الصدور دانست.

عضو هیأت علمی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی گفت: با توجه به این که اهل بیت(ع) به جریان حدیث شیعه نظارت داشته و جاعلان حدیث را معرفی می کردند، همچنین اهتمامی که اصحاب و شیعیان برای گرفتن تأیید احادیث از معصومین(ع) داشتند و افزون بر این ها علما و بزرگان روایات را طی چندین سال پالایش کرده اند می توان یک حجیت نسبی به همه روایات داد، اما وابسته به آن است که ما بتوانیم این روایات را به وسیله سایر شواهد ارتقا ببخشیم.

وی برخی از شواهد و قرائن را این گونه توصیف کرد: وجود روایت در تعدادی از اصول مشهور اربع مئه، وجود حدیث در جوامع اربعه، شهرت عملی، اجماع، قرب اسناد، اتقان متن، فصاحت و بلاغت و مطابقت با قرآن کریم از جمله شواهدی هستند که خبر واحد را اطمینان بخش می کنند.

گفتنی است، در ادامه این جلسه حجج اسلام عمار پهلوان زاده پژوهشگر پژوهشگاه فقه نظام و حسن بوسلیکی مدیرگروه تربیت پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی به نقد مباحث ارائه شده پرداختند.

همچنین حجت الاسلام عالم زاده نیز در پایان به نقدهای وارد شده پاسخ دادند و با ناقدان به بحث و گفت وگو نشستند./841/پ۲۰۲/ج

ارسال به شبکه های اجتماعی
ارسال نظر
نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
لطفا حاصل عبارت زیر را در باکس روبرو وارد کنید:
= ۱۴ + ۴
ارسال
نظرات
انتشار یافته: 0
در انتظار بررسی: 0
غیر قابل انتشار: 0
۱۳۹۷/۸/۲۴ - ۲۳:۲۵
استاد انصاریان:
تا جان در بدن دارم تبلیغ و منبر را رها نخواهم کرد
حجت الاسلام والمسلمین انصاریان تاکید کرد: کسانی که کار تبلیغی شان مداوم است خسته، دلسرد و نا امید نمی شوند.
۱۳۹۷/۸/۲۴ - ۲۳:۰۹
نماینده رهبری در عراق:
عراقی ها به انقلاب اسلامی و ولایت فقیه علاقه دارند
نماینده ولی فقیه در عراق از عشق و علاقه مردم عراق به انقلاب اسلامی، ولایت فقیه و رهبر معظم انقلاب خبر داد و اعلام کرد که عراقی ها به نقش ایران در مقابله با تکفیری ها اذعان دارند.
۱۳۹۷/۸/۲۴ - ۲۳:۰۸
آیت الله نورمفیدی مطرح کرد؛
لزوم بازنگری در روش های تبلیغی
نماینده ولی فقیه در گلستان بر لزوم بازنگری در روش های تبلیغی به منظور پاسخگویی به شبهات و خیل عظیم نیازها در سطح ملی و جهانی تاکید کرد.
۱۳۹۷/۸/۲۴ - ۱۶:۰۵
یادداشت؛
تمرکززدایی از حوزه قم| امروز هم دیر است
تمرکز بخش قابل توجهی از طلاب و روحانیان در شهر قم، بسیاری از شهرها و مناطق کشور را با مشکلات فرهنگی، اعتقادی و اجتماعی مواجه کرده است، مشکلی که اگر امروز برای آن فکری نشود فردا دیر خواهد بود.
۱۳۹۷/۸/۲۴ - ۱۲:۰۶
قم؛ تمرکز یا هجرت؟
عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم معتقد است حوزه علمیه قم باید برای طلاب و فضلا معبر باشد نه مقصد.
۱۳۹۷/۸/۲۴ - ۱۰:۵۱
نجفی قدسی:
فعالیت های علمی به پویایی فکر و خدمات علامه طباطبایی کمک می کند
مدیر دارالقرآن علامه طباطبایی گفت: مدیر دارالقرآن علامه طباطبایی تأکید کرد: فعالیت های علمی به پویایی فکر و خدمات علامه طباطبایی کمک می کند و جامعه امروز به حرکت های علمی برای تبیین مجاهدت های بزرگان...
۱۳۹۷/۸/۲۳ - ۲۳:۴۶
حجت الاسلام والمسلمین رفیعی مطرح کرد؛
نقش ویژه امام عسکری در ‌آماده کردن جامعه برای دوران غیبت/ فوائد دعا برای امام زمان
استاد حوزه علمیه قم با اشاره به نقش امام حسن عسکری(ع) در ‌آماده کردن جامعه برای دوران غیبت، گفت: یازده امام ما ۲۴۹ سال حضور فیزیکی در بین مردم داشتند اما بنا بود که امام دوازدهم غیبت طولانی داشته باشد...
۱۳۹۷/۸/۲۳ - ۱۶:۰۷
هم اندیشی مبلغان رسانه ای حاضر در پیاده روی اربعین
جلسه هم اندیشی مبلغان رسانه ای حاضر در پیاده روی اربعین در سالن جلسات دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم برگزار شد.
۱۳۹۷/۸/۲۳ - ۱۵:۵۳
استاد قرائتی:
در ۵۵ سال زندگی طلبگی هیچ گاه تعطیلی نداشته ام
حجت الاسلام والمسلمین قرائتی تاکید کرد که در طول ۵۵ سال طلبگی خود هیچ گاه تعطیلی نداشته است.
۱۳۹۷/۸/۲۲ - ۲۳:۱۷
با حضور آیت الله حسینی بوشهری؛
همایش "یاوران وقف" در قم برگزار شد
همایش "یاوران وقف" با حضور آیت الله حسینی بوشهری، حجت الاسلام حسینی مقدم و همچنین با حضور گسترده واقفان، متولیان وقف، اصحاب وقف، یاوران وقف و همچنین مفاخر قرآنی و برگزیدگان مسابقات قرآنی استان قم برگز...
۱۳۹۷/۸/۲۲ - ۲۳:۱۵
حجت الاسلام حسینی مقدم خبر داد؛
تأسیس یک مجموعه قرآنی با استفاده از ظرفیت وقف جمعی
مدیر کل اوقاف و امور خیریه استان قم از تشکیل "بنیاد یاوران وقف تولید علم و فناوری" و تأسیس یک مجموعه قرآنی با استفاده از ظرفیت وقف جمعی برای توسعه و ارتقای فعالیت های قرآنی در قم خبر داد.
۱۳۹۷/۸/۲۲ - ۱۹:۵۶
آیین تجدید بیعت با امام زمان در جمکران برگزار می شود
آیین تجدید بیعت با امام زمان(عج) همزمان با نهم ربیع الاول ویژه طلاب و روحانيان در سالروز به امامت رسیدن حضرت مهدی(عج) در مسجد مقدس جمکران برگزار می شود.
۱۳۹۷/۸/۲۲ - ۱۵:۲۳
نسخه جدید نرم افزار همراه مبلغ منتشر شد
همراه مبلغ نرم افزاری جامع برای دسترسی سریع و راحت مبلغان دینی و فعالان فرهنگی به مجموعه‌ای از درسنامه‌های آموزشی، متن سخنرانی خطیبان معروف و اسلایدهای مرتبط به موضوعات دینی است.
۱۳۹۷/۸/۲۲ - ۱۳:۱۹
آیت الله سعیدی:
منابع علمی وقف‌ شده باید در اختیار مردم باشد
امام‌جمعه قم با تصریح بر این‌که رسالت کتابخانه‌ها و موزه‌های وقفی یک رسالت دوگانه است، گفت: حفظ اصل امانت و تحویل آن به اهل امانت رسالت کتابخانه‌های وقفی دارای آثار ارزشمند است، بنابراین منابع علمی و...
۱۳۹۷/۸/۲۱ - ۲۰:۰۷
رییس مرکز خادمین افتخاری مسجد جمکران:
توسعه طرح "رحمت واسعه" نیازمند یاری سایر دستگاه‌ها است
موسوی با اشاره به جزئیات مراسم طرح "رحمت واسعه" در سال جاری، گفت: برای توسعه این طرح نیاز به کمک سایر دستگاه‌ها وجود دارد.
۱۳۹۷/۸/۲۱ - ۱۴:۳۰
صدوقی تشریح کرد؛
جزئیات مراسم ۹ ربیع‌الاول در مسجد مقدس جمکران
معاون فرهنگی مسجد جمکران با اشاره به مراسم نهم ربیع‌الاول در مسجد مقدس جمکران، به تشریح جزئیات آن پرداخت.
۱۳۹۷/۸/۲۱ - ۱۳:۵۲
حاجی زاده:
بحث بیعت با امام حی از سنت‌های فراموش شده است
دبیر ستاد مناسبت های ویژه مسجد جمکران با بیان این‌که یکی از سنت‌هایی که از آن غفلت شده، بحث بیعت با امام حی است، گفت: این سنتی است که در طول تاریخ و از زمان پیامبر اکرم(ص) سابقه داشته است.
۱۳۹۷/۸/۲۱ - ۱۲:۲۵
گزارش فعالیت‌های گروه جهادی میثاق در سالگرد زلزله کرمانشاه
در روزهای اولیه پس از زلزله غم بار کرمانشاه، گروه جهادی میثاق با حضور در روستاهای زلزله زده به خدمات رسانی به آسیب دیدگان پرداختند.
۱۳۹۷/۸/۲۱ - ۱۱:۳۵
استاد حوزه:
قبله آمال برخی افراد دولت‌های ستمگر است
حجت‌الاسلام‌ والمسلمین همتیان گفت: متأسفانه قبله آمال برخی افراد، دولت‌های ستمگر از جمله آمریکا، انگلیس و حتی اسرائیل است، اما کسی که به خداوند و پیامبر خدا ایمان داشته باشد، نباید به دولت‌های ستمگر ...
۱۳۹۷/۸/۲۰ - ۱۹:۵۶
حجت الاسلام اسکندری:
قرآن کریم در جامعه شیعی باید از مهجوریت خارج شود
حجت الاسلام اسکندری با اشاره به این که قرآن کریم باید به عنوان یک نسخه شفابخش در زندگی همه ما مطرح باشد، گفت: قرآن کریم در جامعه شیعی باید از مهجوریت خارج شود.