Web
Analytics
Rasa News :: خبرگزاری رسا - یادداشت | دعاهای مستقل روزهای پایانی
شنبه ۳۱ شهریور ۱۳۹۷ Saturday, September 22, 2018 - ساعت:
زمان : ۱۳۹۷/۳/۲۱ - ۱۲:۴۲
شناسه خبر: ۵۶۷۷۵۸
 
چند درخواست مشترک؛
یادداشت | دعاهای مستقل روزهای پایانی
روزهای آخر ماه مبارک رمضان فضیلت بیشتری نسبت به دیگر روزهای آن دارد و تأکید بیشتری نسبت به آن شده است.

به گزارش سرویس فرهنگی اجتماعی خبرگزاری رسا، ماه مبارک رمضان  از  ماه‌هایی است که دعاهای زیادی  از معصومین علیهم‌السلام در آن نقل شده که مسائل متعدی را در بردارد. برخی درخواست‌ها مشترک است؛ مثل درخواست توفیق حج که در برخی از دعاها آمده است؛ «اللّهم ربّ شهر رمضان... و ارزقنی حجّ بیتک الحرام فی عامی هذا و فی کل عام...» از دعایی که در شب‌های ماه رمضان وارد شده است.

رابطه حج و ماه رمضان

حالا اینکه بین حج و ماه مبارک رمضان چه رابطه‌ای است که در دعاهای مختلف ماه رمضان، روزی شدن حج  جزء یکی از دعاهای سفارش شده است جای بحث دارد و چه بسا نکات عرفانی داشته باشد.

حضرت آیت الله جوادی آملی در این باره می‌گوید: درخواست توفیق ادراک حج در دعاهای ماه رمضان چنان چشمگیر است که شاید بتوان گفت خداوند سبحان می‌خواهد  با زمینه سازی مناسب ضیافت خود را طی این چند ماه و به ویژه در دهه نخست ذیحجه تممیم کند. بر این اساس آغاز ضیافت الهی، ماه مبارک رمضان و پایان آن ذیحجه و موسم انجام مناسک حج است. این ضیافت چند ماهه دو مرحله دارد؛ نخست مهماندار به مهمان می گوید خواسته‌ای طلب کن. در مرحله بعد مهماندار آنچه را که مهمان خواسته به او عطا می‌کند. ضیافت ویژه ماه مبارک رمضان زمینه ضیافت حج را فراهم می‌کند. در ماه رمضان مهماندار که خداست به بندگان روزه‌دار خود پیام می‌دهد از من حج طلب کنید؛ اما در ضیافت دوم، یعنی مراسم و مناسک حج، سخن از عطا است نه طلب. (جرعه‌ای از صهبای حج/ص44)

اهمیت روزهای پایانی ماه مبارک رمضان

معمولا در بین مردم بعد از شبهای قدر آن شور و حالی که در روزهای گذشته این ماه بوده وجود ندارد و چه بسا روند نزولی هم داشته باشد. این در حالی است که روزهای آخر ماه رمضان فضیلت بیشتری نسبت به بقیه آن دارد و تأکیدات بیشتری نسبت به آن شده است. یکی از ویژگی های مهم دهه آخر این ماه مبارک، قرار گرفتن شب قدر در آن است و یکی از مسائلی که در سیره رسول خدا صلی الله علیه و آله در روزهای پاینی مطرح بوده اعتکاف است که حائز اهمیت است.

علاوه بر دعاهایی که به طورکلی در ماه رمضان وارد شده است، دهه آخر دعاهای مستقلی نیز دارد. برخی از این دعاها مشترک است و برخی مختص هر شب از این دهه است.

دعاهایی برای هر یک از شب‌های این دهه  در کتاب شریف کافی نقل شده و شیخ عباس قمی نیز در کتاب شریف مفاتیح الجنان آورده است.  یعنی شب بیست و یکم یک دعا، بیست و دوم یک دعا و همینطور تا شب سی‌ام. چند درخواست در این ادعیه مشترک است؛ از جمله:

1- یقینی که از قلب خارج نشود. 

2-  در خواست ایمانی که زائل کننده شک باشد.

3- رضایت به آنچه که قسمت انسان شده است.

4- طلب حفظ شدن از آتش جهنم.

متن دعا که در بعضی موارد الفاظ مختلف است ولی همین مفهوم را دارد:«... أن تهب لي يقينا تباشر به قلبي و إيمانا يذهب الشك عني و ترضيني بما قسمت لي و آتنا في الدنيا حسنة و في الآخرة حسنة و قنا عذاب الحريق‏... »

تأکید بر این مسائل نشان از اهمیت خاصی دارد که این ویژگی‌ها واجد آن هستند و در هر شب تکرار می‌شود.

ارزش ایمان و یقین

یقین و ایمان دو نعمت بزرگی است که اصلا زندگی بدون آن‌ها بی معناست. اگر این‌ها نباشد حیرت و سردرگمی وجود انسان را فرا می‌گیرد و  می‌تواند انسان را به پوچی برساند. به عبارتی سرچشمه خیرات و برکات، ایمان و یقین است و اصولا آن چه که انسان را به سوی عمل کردن در راه رضای خدا سوق می‌دهد همین شاخصه است.

ثمره راضی بودن به قسمت خداوند

راضی بودن به آنچه که خدا قسمت انسان کرده از صفات بسیار پسندیده‌ای است که مومن حقیقی باید دارای این ویژگی باشد. روحیه رضایتمندی است که قناعت را در وجود انسان نهادینه می‌کند و انسان را شاکر خداوند قرار می‌دهد.

عذاب جهنم

درخواست خیر دنیا و آخرت و دور بودن از عذاب، نکته دیگری است که در ادعیه دهه آخر ماه رمضان وارد شده است. درخواست دور بودن از  عذاب جهنم از دعاهایی است که در ادعیه مختلف - اعم از ماه رمضان و غیر آن- آمده است.  

یکی از سخت‌ترین‌ عذاب‌ها این است که انسان گرفتار آتش شود. این مطلب در دنیا هم صادق است، چه برسد به آخرت که آتش آن با آتش دنیا قابل مقایسه نیست. شاید بتوان این نکته را از روایات و ادعیه فهمید که آن‌قدر عذاب جهنم دردناک است که جا دارد انسان در زمان‌ها و مکان‌های مختلف از خدا بخواهد که از آتش دور بماند.

در برخی از ادعیه دیگری که در ماه رمضان نیز ازمعصومین علیهم‌السلام نقل شده این درخواست هست مثلا در دعای معروف «یا علیّ  یا عظیم...» که جزء تعقیبات نماز در ماه مبارک رمضان است از خدا می‌خواهیم که بر ما منت گذارد و ما را از آتش رهیی بخشد: «... مُنّ عَلَیَّ بفکاکِ رقبتی مِن النّار...»

مطلب دیگری که می‌توان در این باره استفاده کرد این است که یاد عذاب جهنم، روحیه خوف را در انسان تقویت می‌کند و از آن جایی که مؤمن باید هم خوف داشته باشد و هم رجا و امید به رحمت  الهی؛ یکی از مسائلی که روحیه خوف را در انسان زنده می‌کند، یاد عذاب آخرت است و درخواست دور بودن از آن عذاب هولناک و دردناک مقدمه‌ای برای این خوف است و هم تغییر و اصلاح در رفتارهای فردی و اجتماعی افراد./999/ی۷۰۳/س

بابک شکورزاده، پژوهشگر حوزوی

 

 

 

ارسال به شبکه های اجتماعی
ارسال نظر
نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
لطفا حاصل عبارت زیر را در باکس روبرو وارد کنید:
= ۳ + ۱۴
ارسال
نظرات
انتشار یافته: 0
در انتظار بررسی: 0
غیر قابل انتشار: 0
۱۳۹۷/۶/۲۸ - ۰۷:۳۹
یادداشت | هدف متعالى
حضرت زهرا(س) در خطبه فدكیه از اصل امر به معروف تعبیر به اصل «مصلحت عامه مسلمین» کردند «وَ الْاَمْرَ بِالْمَعْرُوفِ مَصْلِحَةً لِلْعامَّةِ...».
۱۳۹۷/۶/۲۶ - ۱۵:۱۴
یادداشت | "کودک کشی" سند رسوایی جریان باطل
حضرت علی اصغر(ع) حجت پایانی امام حسین(ع) برای نجات فریب خوردگان لشکر اموی بود. عده‌ای ممکن بود، ندانند در میان سپاه حسینی، طفل شیرخواری وجود دارد و اگر می‌دانستند شاید دست از نبرد می‌کشیدند.
۱۳۹۷/۶/۲۵ - ۱۹:۱۵
یادداشت طلبگی | منبر؛ اسلامی یا سکولار
اگر قرار باشد گزاره های تاریخی در منابر گفته شود و هیچ نتیجه و پیوست مربوط به وضعیت موجود دنیا و جامعه نداشته باشد همان بهتر که کتابخانه ها تعطیل شوند و تاریخ نویسان هم زحمت سیاه کردن کاغذها را به خود...
۱۳۹۷/۶/۲۴ - ۱۳:۲۶
صریح با جریان روشنفکرنماها؛
یادداشت | چه کسانی عقائد و میراث گذشته را حراج می‌کنند
تفکر انتقادی هنوز نگران فعالیت مساجد، پیاده روی اربعین و حداقل نفوذ روحانیان در جامعه است.
۱۳۹۷/۶/۲۴ - ۱۱:۴۵
بخش اول؛
اسطوره‌‌های صهیونیستی
یهودیان طرفدار صهیونیسم معتقدند که قبل از ظهور منجی باید حکومتی تشکیل دهند تا خود را برای بزرگ‌ترین جنگ آخرالزمان یعنی آرمگدون آماده کنند.
۱۳۹۷/۶/۲۴ - ۰۹:۵۳
یادداشت | پیوست فرهنگی اقتصاد؛
سرمایه‌گذاران گردشگری؛ غافل از فرهنگ بومی
اخیرا شاهد هستیم سرمایه گذارانی که برای فعالیت اقتصادی در شهر قم و اطراف آن، اقدام به فعالیت های اقتصادی می‌کنند، کمتر به مسائل مهم فرهنگی و جایگاه شهرمقدس قم دقت نظر دارند.
۱۳۹۷/۶/۲۳ - ۱۸:۰۶
یادداشت | تحصیلات عالیه جلوی "طلاق" را نمی‌گیرد
شاید در جامعه ما این گونه برداشت شود که "آمار طلاق در قشر تحصیلکرده کمتر است"در حالی که این صرفا یک حدس و خوش بینی ‌ساده انگارانه است.
۱۳۹۷/۶/۲۳ - ۱۶:۵۳
مدیر جامعه المرتضی مطرح کرد؛
درک ارزش اربعین بهترین روش برای مقابله با اختلاف افکنی دشمنان
حجت الاسلام والمسلمین زادهوش گفت: بهترین شیوه برای بیمه کردن سرمایه عظیم اربعین آن است که ملت شیعه، به خصوص مردم شریف ایران و عراق ارزش و قیمت اربعین حسینی را بدانند.
۱۳۹۷/۶/۲۳ - ۱۶:۴۸
یادداشت؛
ضرورت مهجوریت زدایی از قرآن کریم در جامعه دینی
قرآن کریم صرفا برای حفظ و تجوید و مجلس ختم و سفره عقد نازل نشده است، این محدودسازی‌ها سبب می‌شود مشکلات جامعه لاینحل بماند.
۱۳۹۷/۶/۲۳ - ۱۶:۰۵
برنامه‌های جامعه‌المرتضی در ایام محرم برای توریست‌ها
مراسم‌های مذهبی سؤالات مختلفی برای توریست‌ها ایجاد کرده و پاسخ‌گویی صحیح به این سؤالات باعث آشنایی توریست با آیین‌های مذهبی و رضایت‌مندی آنها از سفر به ایران شده است.
۱۳۹۷/۶/۲۳ - ۱۵:۱۰
یادداشت | علم را طلب کن حتی در فضای مجازی
دنیای اینترنت تکان بیشتری به جستجوگری و کاوش علمی داد و با ظهور فضای مجازی، روش تحقیق نیز از لحاظ ابزاری، تغییر شگرفی پیدا کرد.
۱۳۹۷/۶/۲۳ - ۱۴:۵۹
بازی‌ساز و برنامه‌نویس حوزوی:
گفت‌گوی اختصاصی | اگر دولت بخواهد پیام‌رسان‌های داخلی در ۶ ماه فراگیر می‌‌شود
حجت‌الاسلام داستانی بنیسی معتقد است، اگر حمایت واقعی از سوی دولت نسبت به رسانه‌ها و پیام‌رسان‌های داخلی صورت گیرد، کمتر از ۶ ماه کل مردم از پیام‌رسان‌های خارجی به شبکه‌های داخلی روی آورده و از آنها اس...
۱۳۹۷/۶/۲۳ - ۱۳:۵۹
مدیر مؤسسه فرهنگی و پژوهشی طهورا تبیین کرد؛
نقش غیرت در متدهای تربیتی نوجوانان
حجت الاسلام بیاتی گفت: در مسائل جنسیتی برای پسرها بحثی به نام غیرت و محافظت از خانواده و ناموس وجود دارد که آموزش در این زمینه امری تعیین کننده در تربیت صحیح آنها به شمار می‌رود.
۱۳۹۷/۶/۲۲ - ۱۴:۱۷
عبرت‌های عاشورا بی‌شمار است؛
یادداشتک | گندم ری، خرمای بغداد
عبرت های عاشورا بی شمار است و این شوخی نیست، آنها که دستشان را با خون حسين شستند، همان ‏هايى هستند كه در زندگینامه و کارنامه خود قبل از این جریان از يك لقمه چرب و نرم نگذشتند.
۱۳۹۷/۶/۲۲ - ۱۳:۱۷
یادداشت | شهرداری "چهره زنان" را تغییر می‌دهد
تفکری سودای شانزلیزه سازی تهران را در سر دارد؛ چرا که توسعه تجارت و صنعت گردشگری را در گرو تولید شهر عشاق بازتعریف کرده است.
۱۳۹۷/۶/۲۱ - ۱۴:۳۲
سخنی کوتاه و صریح با اهالی منبر؛
یادداشتک | سیاسی‌ترین کنش منبری‌ها چیست
آنچه اکنون و پس از ۴۰ سال، احساس مردم نسبت به نظام اسلامی را، بالا و پایین می‌برد نه توجیه تئوریک که کارایی نظام مدیریتی کشور است.
۱۳۹۷/۶/۲۱ - ۱۱:۲۷
یادداشت | ۳ پیشنهاد برای تبلیغات اسلامی سازمانی
استفاده از ظرفیت «ترانه» برای کار فرهنگی دینی. شاید این پیشنهاد در نگاه اول عجیب به نظر بیاید؛ البته تعجبی هم ندارد؛ به‌هرحال واقعیت این است که موسیقی از نظر ما حوزویان چندان قابل توصیه نیست.
۱۳۹۷/۶/۲۱ - ۱۱:۰۷
یادداشت | سکوتِ مرگبار متفکران انتقادی در برابر "سیطره نامرئی"
حدود پنج قرن از ظهور رنسانس می‌گذرد؛ اما هیچ یک از تلاش‌های انسان غربی برای تأسیس نظامی اخلاقی و مستقل از نظام اخلاقی دینی و سنتی، قرین موفقیت نبوده است.
۱۳۹۷/۶/۲۰ - ۱۱:۱۰
چندگانه عاشقی؛
یادداشت | عشق به رنگ فابریک
سرگشتگی و شوریدگی «اینستایی» غالبا به فراق می انجامد در این نوع از عشق، دلبر و دلداده دنبال بزک کردن خود هستند و در واقع ظاهرگرا خواهند شد.
۱۳۹۷/۶/۲۰ - ۰۹:۴۶
یادداشتک | ای آنکه نداری سلیقه
هرجا جو زدگی و کج سلیقه بودن غالب شود مسیر انقلاب و انقلابی گری دچار اختلال جدی خواهد شد.