Web
Analytics
Rasa News :: خبرگزاری رسا - یادداشت | دعاهای مستقل روزهای پایانی
شنبه ۳۰ تیر ۱۳۹۷ Saturday, July 21, 2018 - ساعت:
زمان : ۱۳۹۷/۳/۲۱ - ۱۲:۴۲
شناسه خبر: ۵۶۷۷۵۸
 
چند درخواست مشترک؛
یادداشت | دعاهای مستقل روزهای پایانی
روزهای آخر ماه مبارک رمضان فضیلت بیشتری نسبت به دیگر روزهای آن دارد و تأکید بیشتری نسبت به آن شده است.

به گزارش سرویس فرهنگی اجتماعی خبرگزاری رسا، ماه مبارک رمضان  از  ماه‌هایی است که دعاهای زیادی  از معصومین علیهم‌السلام در آن نقل شده که مسائل متعدی را در بردارد. برخی درخواست‌ها مشترک است؛ مثل درخواست توفیق حج که در برخی از دعاها آمده است؛ «اللّهم ربّ شهر رمضان... و ارزقنی حجّ بیتک الحرام فی عامی هذا و فی کل عام...» از دعایی که در شب‌های ماه رمضان وارد شده است.

رابطه حج و ماه رمضان

حالا اینکه بین حج و ماه مبارک رمضان چه رابطه‌ای است که در دعاهای مختلف ماه رمضان، روزی شدن حج  جزء یکی از دعاهای سفارش شده است جای بحث دارد و چه بسا نکات عرفانی داشته باشد.

حضرت آیت الله جوادی آملی در این باره می‌گوید: درخواست توفیق ادراک حج در دعاهای ماه رمضان چنان چشمگیر است که شاید بتوان گفت خداوند سبحان می‌خواهد  با زمینه سازی مناسب ضیافت خود را طی این چند ماه و به ویژه در دهه نخست ذیحجه تممیم کند. بر این اساس آغاز ضیافت الهی، ماه مبارک رمضان و پایان آن ذیحجه و موسم انجام مناسک حج است. این ضیافت چند ماهه دو مرحله دارد؛ نخست مهماندار به مهمان می گوید خواسته‌ای طلب کن. در مرحله بعد مهماندار آنچه را که مهمان خواسته به او عطا می‌کند. ضیافت ویژه ماه مبارک رمضان زمینه ضیافت حج را فراهم می‌کند. در ماه رمضان مهماندار که خداست به بندگان روزه‌دار خود پیام می‌دهد از من حج طلب کنید؛ اما در ضیافت دوم، یعنی مراسم و مناسک حج، سخن از عطا است نه طلب. (جرعه‌ای از صهبای حج/ص44)

اهمیت روزهای پایانی ماه مبارک رمضان

معمولا در بین مردم بعد از شبهای قدر آن شور و حالی که در روزهای گذشته این ماه بوده وجود ندارد و چه بسا روند نزولی هم داشته باشد. این در حالی است که روزهای آخر ماه رمضان فضیلت بیشتری نسبت به بقیه آن دارد و تأکیدات بیشتری نسبت به آن شده است. یکی از ویژگی های مهم دهه آخر این ماه مبارک، قرار گرفتن شب قدر در آن است و یکی از مسائلی که در سیره رسول خدا صلی الله علیه و آله در روزهای پاینی مطرح بوده اعتکاف است که حائز اهمیت است.

علاوه بر دعاهایی که به طورکلی در ماه رمضان وارد شده است، دهه آخر دعاهای مستقلی نیز دارد. برخی از این دعاها مشترک است و برخی مختص هر شب از این دهه است.

دعاهایی برای هر یک از شب‌های این دهه  در کتاب شریف کافی نقل شده و شیخ عباس قمی نیز در کتاب شریف مفاتیح الجنان آورده است.  یعنی شب بیست و یکم یک دعا، بیست و دوم یک دعا و همینطور تا شب سی‌ام. چند درخواست در این ادعیه مشترک است؛ از جمله:

1- یقینی که از قلب خارج نشود. 

2-  در خواست ایمانی که زائل کننده شک باشد.

3- رضایت به آنچه که قسمت انسان شده است.

4- طلب حفظ شدن از آتش جهنم.

متن دعا که در بعضی موارد الفاظ مختلف است ولی همین مفهوم را دارد:«... أن تهب لي يقينا تباشر به قلبي و إيمانا يذهب الشك عني و ترضيني بما قسمت لي و آتنا في الدنيا حسنة و في الآخرة حسنة و قنا عذاب الحريق‏... »

تأکید بر این مسائل نشان از اهمیت خاصی دارد که این ویژگی‌ها واجد آن هستند و در هر شب تکرار می‌شود.

ارزش ایمان و یقین

یقین و ایمان دو نعمت بزرگی است که اصلا زندگی بدون آن‌ها بی معناست. اگر این‌ها نباشد حیرت و سردرگمی وجود انسان را فرا می‌گیرد و  می‌تواند انسان را به پوچی برساند. به عبارتی سرچشمه خیرات و برکات، ایمان و یقین است و اصولا آن چه که انسان را به سوی عمل کردن در راه رضای خدا سوق می‌دهد همین شاخصه است.

ثمره راضی بودن به قسمت خداوند

راضی بودن به آنچه که خدا قسمت انسان کرده از صفات بسیار پسندیده‌ای است که مومن حقیقی باید دارای این ویژگی باشد. روحیه رضایتمندی است که قناعت را در وجود انسان نهادینه می‌کند و انسان را شاکر خداوند قرار می‌دهد.

عذاب جهنم

درخواست خیر دنیا و آخرت و دور بودن از عذاب، نکته دیگری است که در ادعیه دهه آخر ماه رمضان وارد شده است. درخواست دور بودن از  عذاب جهنم از دعاهایی است که در ادعیه مختلف - اعم از ماه رمضان و غیر آن- آمده است.  

یکی از سخت‌ترین‌ عذاب‌ها این است که انسان گرفتار آتش شود. این مطلب در دنیا هم صادق است، چه برسد به آخرت که آتش آن با آتش دنیا قابل مقایسه نیست. شاید بتوان این نکته را از روایات و ادعیه فهمید که آن‌قدر عذاب جهنم دردناک است که جا دارد انسان در زمان‌ها و مکان‌های مختلف از خدا بخواهد که از آتش دور بماند.

در برخی از ادعیه دیگری که در ماه رمضان نیز ازمعصومین علیهم‌السلام نقل شده این درخواست هست مثلا در دعای معروف «یا علیّ  یا عظیم...» که جزء تعقیبات نماز در ماه مبارک رمضان است از خدا می‌خواهیم که بر ما منت گذارد و ما را از آتش رهیی بخشد: «... مُنّ عَلَیَّ بفکاکِ رقبتی مِن النّار...»

مطلب دیگری که می‌توان در این باره استفاده کرد این است که یاد عذاب جهنم، روحیه خوف را در انسان تقویت می‌کند و از آن جایی که مؤمن باید هم خوف داشته باشد و هم رجا و امید به رحمت  الهی؛ یکی از مسائلی که روحیه خوف را در انسان زنده می‌کند، یاد عذاب آخرت است و درخواست دور بودن از آن عذاب هولناک و دردناک مقدمه‌ای برای این خوف است و هم تغییر و اصلاح در رفتارهای فردی و اجتماعی افراد./999/ی۷۰۳/س

بابک شکورزاده، پژوهشگر حوزوی

 

 

 

ارسال به شبکه های اجتماعی
ارسال نظر
نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
لطفا حاصل عبارت زیر را در باکس روبرو وارد کنید:
= ۱ + ۱۰
ارسال
نظرات
انتشار یافته: 0
در انتظار بررسی: 0
غیر قابل انتشار: 0
۱۳۹۷/۴/۲۸ - ۱۶:۵۴
مهرداد صدقی در گفت‌وگو با رسا:
پیروی از امواج جامعه آفت طنزنویسی مطبوعاتی است
طنزپرداز برجسته کشور گفت: نویسنده باید در درجه اول بدون اتکا به هرگونه حمایتی فعالیت خود را به شکل مستمر انجام داده و خود را بالا بکشد، اینکه نویسنده‌ای می‌گوید: چرا مسئولان از ما حمایت نمی‌کنند؟ از ...
۱۳۹۷/۴/۲۸ - ۱۶:۴۰
در گفت‌و‌گو با فرزند استاد دشتی بررسی شد؛
سبک زندگی مترجم فقید نهج البلاغه
مدیر مؤسسه تحقیقاتی امیرالمؤمنین(ع) با اشاره به زندگی اقتصادی مرحوم محمد دشتی، تلاش‌های وی را در جهت فرهنگ سازی کار در جامعه، استفاده از تولید داخلی و حاصل دسترنج جامعه در مراتب مختلف زندگی خود عنوان ...
۱۳۹۷/۴/۲۷ - ۱۷:۰۸
همراه با مشاور؛
هوس‌های دوست داشتنی
حجت الاسلام مظاهری سیف نوشت: برای درک بهتر از عملکرد هوس‌ها و کشف واقعیت آن می‌توانیم هوس‌ها را یک صدای درونی فرض کنیم.
۱۳۹۷/۴/۲۷ - ۱۵:۳۹
کارشناس رسانه ملی:
به بهانه اختلاس دیگران دست از کار خیر نکشید
حجت الاسلام والمسلمین رفیعی گفت: اختلاس کار زشت و حرامی است و فرد مختلس باید محاکمه شود، اما این‌که گفته شود به دلیل عمل اشتباه فلان وزیر دیگر به راهپیمایی نمی‌روم، توجیه و بهانه‌تراشی است.
۱۳۹۷/۴/۲۷ - ۱۱:۵۸
حجت الاسلام والمسلمین عالم زاده نوری:
حکومت اسلامی در برابر "تجاهر به فسق" مسئول است
استاد درس خارج حوزه علمیه قم گفت: حکومت اسلامی در برابر فسق فردی وظیفه‌ای ندارد؛ اما در مقابل تجاهر به فسق و هتک حرمت پروردگار در سطح جامعه قطعا وظیفه دارد و باید جلوگیری کند.
۱۳۹۷/۴/۲۶ - ۱۵:۱۹
انتشار "احساس وصل"
اثر موزیکال احسال وصل به همت گروه هم‌آوایی انوارالهدی و همزمان با آغاز دهه کرامت منتشر شد.
۱۳۹۷/۴/۲۶ - ۱۳:۲۹
آیت الله فقیهی مطرح کرد؛
"اجبار و عدم اجبار حجاب" در اختیار نظام اسلامی است
استاد درس خارج حوزه علمیه گفت: اگر نظام عدم اجبار حجاب را مصلحت ببیند، تصمیم آنها است و اینگونه نیست که ما بگوییم حتما باید اجبار شود یا اینکه حتماً نباید باشد. اجبار و عدم اجبار در اختیار نظام اسلام...
۱۳۹۷/۴/۲۵ - ۱۶:۵۰
فعال فرهنگی عرصه قرآن تبیین کرد؛
آثار برگزاری "لیگ قرآنی" در عرصه فرهنگی و تربیتی
ایمانی گفت: با توجه به خالی بودن فضای فرهنگی و تربیتی از مباحث جذاب قرآنی، با همراهی گروهی از فعالان کانون تصمیم گرفته شد که لیگی قرآنی با هدف مهندسی تربیتی ایجاد شود.
۱۳۹۷/۴/۲۵ - ۱۶:۴۷
یادداشت؛
آب و هوای فرهنگ در کشور
فرهنگ مثل هواست، این فرهنگ است که اقتصاد ساز است، وقتی وضع معیشت مردم نگران کننده شود، دغدغه های دیگر به حاشیه رانده شده و کمرنگ می شود.
۱۳۹۷/۴/۲۵ - ۱۶:۲۳
یادداشت؛
جایزه با طعم "قمار"
در پیش بینی‌های پیامکی اگر غیر از هزینه پیامک، هزینه دیگری بابت قرعه‌کشی از شرکت کنندگان دریافت شود، قمار آشکار اتفاق می‌افتد.
۱۳۹۷/۴/۲۵ - ۱۴:۳۵
درس اخلاق استاد عابدی؛
فرهنگ گوش دادن
استراق از سرقت و به معنای دزدی است، حرفی که مال دیگران است، بدون اجازه آنان برگیرد؛ مگر اینکه او را مشارکت دهند.
۱۳۹۷/۴/۲۵ - ۱۲:۵۵
یادداشت | از کویت تا کوی علوی
شیخ هشام صیمری از جمله روحانیان مبارزی است که به سبب انجام فعالیت های تبلیغی، با سوء قصدهای نافرجام وهابیت مواجه و ۱۵ سال را در زندان آل صباح کویت متحمل اسارت شد.
۱۳۹۷/۴/۲۵ - ۱۲:۳۷
یادداشت | آتش به اختیار اقتصادی
آتش به اختیار اقتصادی شدن، لازمه شروع آتش به اختیار فرهنگی در حرکت های تشکیلاتی فرهنگی است.
۱۳۹۷/۴/۲۴ - ۱۷:۲۲
سخنران دینی مطرح کرد؛
حضرت معصومه مصداق بارز مهاجرا الی الله
حجت الاسلام و المسلمین رفیعی گفت: حضرت معصومه برای تمام انسان‌هایی که راهی برای رسیدن به سعادت اخروی و دنیوی جستجو می‌کنند، الگو است.
۱۳۹۷/۴/۲۴ - ۱۵:۳۰
کارشناس رسانه ملی تبیین کرد؛
جایگاه کسالت و بی‌نشاطی در میان ۷۰ عقوبت گناه
حجت الاسلام والمسلمین رفیعی گفت: امروز در علم روان شناسی بحث می‌کنند که برخی غذاها موجب افسردگی شده و نوع غذا، خواب، گفت‌وگو و رفت‌و آمد در بروز افسردگی مؤثر است.
۱۳۹۷/۴/۲۴ - ۱۴:۰۹
حجت الاسلام والمسلمین عالی:
جوانان اهل محافظه کاری نیستند
سخنران برجسته دینی گفت: جوانان شاید در شنیدن حرف و سخنرانی حوصله‌ لازم را نداشته باشند، اما در میدان عمل به خصوص میدان‌های خطرناک همیشه پیش‌قدم و ریسک پذیر بوده و اهل حساب و کتاب و محافظه‌کاری نیستند....
۱۳۹۷/۴/۲۱ - ۱۷:۰۲
موسی نجفی در نوشتاری تأکید کرد؛
قیام گوهرشاد را با عینک "فراتاریخی" ببینیم
دکتر موسی نجفی نوشت: مسئله قیام گوهرشاد دارای یک نکته "فراتاریخی" و در حقیقت نوعی" فلسفه تاریخی" عمیق است که از زمان خودش جدا شده و به عصر و زمانه ما پیوند می یابد.
۱۳۹۷/۴/۲۱ - ۱۶:۱۵
رئیس حوزه هنری قم مطرح کرد؛
"مهدویت" با کمبود محتوا رو به رو است
در دیدار رئیس حوزه هنری قم و مسئول دفتر بنیاد مهدویت در قم بر ضرورت توجه به موضوع مهدویت از زاویه دید هنر و علم تاکید شد.
۱۳۹۷/۴/۲۱ - ۱۲:۵۶
یادداشتک | منافقین در حجله سعودی
مثلث شوم عربستان و رژیم صهیونیستی و آمریکا در منطقه، هنوز در شوک شکست دولت اسرائیلی عراق و شام یعنی داعش است و می خواهد نسخه پیچی سوری اش را برای ایرانستان کردن ایران اسلامی اجرا کند.
۱۳۹۷/۴/۲۰ - ۱۶:۱۷
یادداشت؛
جای دوربین خالی
اون موقعی که دروازه بان شجاع ما بیرانوند پنالتی بهترین بازیکن جهان رو مهار کرد و توپ و جوری محکم بغل گرفت که شهره خاص و عام شد، خدا رو شکر دوربین بود.