Web
Analytics
Rasa News :: خبرگزاری رسا - شیطنت رسانه‌های سعودی برای اختلاف‌افکنی میان عراق و ایران
چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۳۹۷ Wednesday, June 20, 2018 - ساعت:
زمان : ۱۳۹۷/۲/۲۹ - ۱۷:۲۷
شناسه خبر: ۵۶۵۲۹۴
 
شیطنت رسانه‌های سعودی برای اختلاف‌افکنی میان عراق و ایران
رسانه‌های سعودی، پیروز شدن ائتلاف مقتدا صدر را موفقیتی علیه ایران تحلیل کرده‌اند حال آنکه صدر اگر به یک چیز شهره باشد، آن، چهره ضد آمریکایی اوست.

به گزارش خبرگزاری رسا، انتخابات پارلمانی ۲۰۱۸ عراق سرانجام پس از کش‌وقوس‌های فراوان در تاریخ ۲۲ اردیبهشت برگزار شد.

طبق آمار رسمی کمیساریای عالی انتخابات، مشخص شد که ائتلاف «سائرون نحو الاصلاح» به رهبری «مقتدا صدر» در رتبه نخست و ائتلاف «الفتح المبین» در رتبه دوم ایستاده است.

با روشن شدن پیروزی لب‌مرزی مقتدا صدر و پیشی گرفتن از ائتلاف «الفتح» که نزدیک به الحشد الشعبی است و ائتلاف «النصر» به رهبری حیدر العبادی (نخست‌وزیر) و «دولة القانون» به رهبری نوری المالکی (معاون رییس جمهور)، از همان روز انتخابات، برخی رسانه‌ها بخصوص رسانه‌های سعودی مثل العربیه این خط خبری را در پیش گرفتند که پیروزی مقتدا صدر به معنای شکست ایران است.

نکات مورد متوجه در آمار اعلام شده و بررسی  اجمالی و مبتنی بر سیاست و جامعه در عراق و روابط آن با جمهوری اسلامی ایران، نشان می‌دهد که نتیجه‌ای که رسانه‌های سعودی در حال القای آن به افکار عمومی هستند، کاملا در تضاد واقعیت است. ائتلاف نخست‌ که نمادش مقتدا صدر است، به ضدآمریکایی بودن مشهور است و ائتلاف دوم، به حامی ایران بودن. اما آیا تحلیل کردن پیروز و بازنده انتخابات بر این اساس درست و کامل است؟

روابط عراق و ایران متأثر از انتخاب یک جناح نیست و پارامترهای تأثیرگذار بر روابط  فی مابین متعدد و ریشه‌دار است و نقاط همگرایی بین دو کشور و و ملت به حدی است که می‌توان در تمامی زمینه‌ها، نمونه‌های بارزی از آن عنوان کرد. علاوه بر اشتراکات جغرافیایی و مراودات اقتصادی، نقاط مشترک فرهنگی و حس مشترک بین دو ملت نمونه کم نظیری است. حضور مستشاری ایران در عراق و کمک‌های بی‌دریغ برای شکست تروریست‌های تکفیری داعش، توانسته حافظه تاریخی مشترکی برای دو ملت ایجاد کند. راهپیمایی عظیم اربعین، نمونه زنده‌ای است که به خوبی از حجم در هم تنیدگی فرهنگی دو ملت حکایت دارد. چنین مسائلی نمی‌تواند با بالا و پایین رفتن چند کرسی در پارلمان نادیده گرفته یا دست خوش تغییر شود.

آمار اعلام شده از نتایج انتخابات

یک: بر خلاف تمرکز عمدی یا سهوی رسانه‌ها بر پیروزی صدر (ائتلاف «سائرون نحو الاصلاح») ۵۴ کرسی را از آن خود کرده است که از این تعداد ۲۰ کرسی برای جریان صدر و ۱۳ کرسی برای کمونیست‌ها و باقی برای دیگر احزاب درون ائتلاف است. بنابراین در مقایسه با انتخابات ۲۰۱۴ که جریان صدر به تنهایی ۳۳ کرسی از آن خود کرده بود، صدری‌ها شاهد کاهش تعداد کرسی‌های اصلی خود هستند!

دو: ائتلاف الفتح که متشکل از احزاب وابسته به الحشد الشعبی است و برای نخستین بار در انتخابات شرکت کرد با آنکه شاهد کاهش مشارکت جامعه آماری خود در انتخابات بود، توانست ۴۷ کرسی و رتبه دوم را از آن خود کند.

سه: فقط سه حزب عمده که ناظران آن را نزدیک به ایران می‌دانند یعنی ائتلاف الفتح (العامری - ۴۷)، اتحادیه میهنى کردستان (۱۸) و دولة القانون (نورى المالکى - ۲۵)، مجموعا ۹۰ کرسی -بدون در نظر گرفتن احزاب کوچکتر- راى بسیار بیشترى را دارند.

چهار: برخی‌ مقتدا الصدر را به دلیل سفر سال گذشته به عربستان، سیاستمداری ضدایرانی تحلیل می‌کنند. قطعا تحلیلگران زیادی این تحلیل سطحی را قبول ندارند اما تحلیلگران زیادی تأکید می‌کنند که مقتدا صدر چهره‌ای ضد آمریکایی است.

پنج: همه معادلات بستگی به نوع ائتلاف‌ها در درون پارلمان برای تشکیل فراکسیون بزرگ‌تر دارد؛ بنابراین هر نوع نتیجه‌گیری بر اساس صرفا تعداد کرسی‌های هر ائتلاف انتخاباتی، تلاش برای القای نتیجه دلخواه خود به مخاطب است.

از سوی دیگر هنگامی که به رأی تک تک افراد نگاه می‌‌کنیم پنج شخصیتى که توانستند بالاترین آراء انتخابات را برای خود کسب کنند، جالب توجه است و می‌بنیم که نماینده جریان صدر در رتبه چهارم قرار دارد و همچنان نوری المالکی در صدر است.

١- نوری المالکی :۱۰۱.۰۷۰ (دولة القانون)

٢- هادی العامری :۶۲.۹۲۶ (الفتح)

٣- حیدر العبادی :۵۹.۰۶۸ (النصر)

٤- ماجدة التمیمی :۵۴.۵۵۶ (جریان صدر)

٥- عبدالحسین عبطان :۳۴.۰۹۵ (جریان حکمت ملی/ عمار الحکیم)

باز هم باید تأکید کرد که شاخصه‌های نفوذ و حضور فرهنگی و سیاسی جمهوری اسلامی ایران در عراق را نمی‌توان با معیارهای کمی آن هم در حد جا به جایی پنج کرسی سنجید و این مقوله کیفی است.

نکته بعدی اینجاست که لزوما فهرستی که بیشترین کرسی را از آن خود می‌کند نمی‌تواند تشکیل دولت دهد، بلکه لیستى که بتواند در اولین نشست پارلمان حائز اکثریت یعنى ١٦٣ کرسى شود مى‌تواند اقدام به این کار کند و با نگاهی به چگونگی پراکندگی آرا باید گفت که هیچ یک از ائتلاف‌ها بدون ائتلاف با دیگران نمی‌تواند تشکیل دولت دهد./۸۴۷/ب۱۰۳/ف

رضا دهقانی

ارسال به شبکه های اجتماعی
ارسال نظر
نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
لطفا حاصل عبارت زیر را در باکس روبرو وارد کنید:
= ۱۲ + ۴
ارسال
نظرات
انتشار یافته: 0
در انتظار بررسی: 0
غیر قابل انتشار: 0
۱۳۹۷/۳/۲۸ - ۱۷:۲۶
حملات حشد الشعبی به مواضع داعش در مرزهای عراق و سوریه
حشد شعبی از حمله توپخانه ای خود به مواضع داعش در مرزهای مشترک عراق و سوریه خبر داد.
۱۳۹۷/۳/۲۸ - ۱۵:۱۵
تحلیلگر عراقی:
آمریکا به دنبال فتنه انگیزی میان جریان های شیعه در عراق است
هیثم الخزاعی استاد دانشگاه و تحلیلگر عراقی اعلام کرد که آمریکا در حال حاضر به دنبال فتنه انگیزی میان جریان های شیعه در عراق است.
۱۳۹۷/۳/۲۸ - ۱۴:۲۵
دیدار شیخ «اکرم الکعبی» با رییس شورای حشد شعبی عراق
شیخ «اکرم الکعبی» دبیرکل جنبش نجباء عراق با «فالح الفیاض» رییس شورای حشد شعبی دیدار و گفتگو کرد.
۱۳۹۷/۳/۲۷ - ۱۷:۳۱
آیت الله قزوینی وحدت ملی و پرهیز از اختلاف‌ها را خواستار شد
عالم شیعی عراق با انتقاد از افزایش فقر و مشکلات داخلی در عراق از مسؤولان خواست تا از اختلاف پرهیز کنند.
۱۳۹۷/۳/۲۶ - ۱۷:۲۵
آیت الله مدرسی بر لزوم ائتلاف گروه‌های پیروز در انتخابات تاکید کرد
مرجع تقلید عراق ائتلاف و همدلی گروه‌های پیروز در انتخابات را راهکار حل مشکلات کشور دانست.
۱۳۹۷/۳/۲۶ - ۱۷:۰۴
حکیم:
برخی می‌خواهند دموکراسی در عراق را با طناب «تقلب» حلق‌آویز کنند
رهبر «جریان حکمت ملی» عراق، در خطبه نماز عید فطر،‌ ضمن دعوت به بازیابی جایگاه دستگاه قضایی در حل مشکلات انتخاباتی، خواستار بازشماری دستی ۱۰ درصد آراء و لغو اصلاحیه سوم بر قانون انتخابات و مجازات خاطیا...
۱۳۹۷/۳/۲۵ - ۱۹:۰۷
آیت الله حکیم خواستار پرهیز از شتاب در صدور فتوا شد
مرجع تقلید عراق با تاکید بر لزوم فراگیری دقیق علوم دینی از طلاب خواست تا از شتاب در صدور فتوا به شدت پرهیز کنند.
۱۳۹۷/۳/۲۵ - ۱۶:۱۵
امام جمعه کربلا بر لزوم درک حقیقت «عید فطر» تاکید کرد.
تولیت حرم مطهر امام حسین(ع) با انتقاد از برخی رفتارهای ناپسند در ابراز خرسندی ایام عید فطر بر لزوم درک حقیقت اعیاد اسلامی تاکید کرد.
۱۳۹۷/۳/۲۴ - ۱۹:۲۷
واکنش جنبش عصائب اهل‌الحق به وقایع انتخابات عراق
جنبش عصائب اهل الحق عراق طی بیانیه‌ای، مخالفت صریح خود با برگزاری مجدد انتخابات و بازشماری دستی کلیه آراء را اعلام کرد و خواستار توجه به نقاط مثبت این انتخابات شد.
۱۳۹۷/۳/۲۴ - ۱۹:۲۵
رییس جمهور سوریه:
ائتلاف ایران، سوریه و روسیه پابرجاست | ایران برای امنیت سوریه خون داده‌ است
بشار اسد رییس جمهور سوریه اعلام کرد که امروزه اگر با همکاری، هماهنگی یا مذاکره با ایرانی ها، احساس کنیم که به وجود پایگاههای نظامی ایران نیاز داریم در این زمینه تردیدی به خود راه نخواهیم داد.
۱۳۹۷/۳/۲۴ - ۱۹:۱۷
جنبش نجبای عراق از تشکیل ارتش جهانی مقاومت خبر داد
معاون دبیرکل جنبش نجباء عراق، بر ضرورت تشکیل یک ارتش جهانی مقاومت و پیوستن حتی غیرمسلمانان و غیر عرب‌ها به آن، برای مقابله با «محور شرارت» تاکید کرد.
۱۳۹۷/۳/۲۳ - ۱۳:۳۱
تشکیل ائتلاف از سوی هادی‌العامری و مقتدا صدر
رهبر جریان صدر در عراق و «هادی عامری» که در انتخابات پارلمانی این کشور به ترتیب بيشترين رأي را کسب کرده بودند، روز گذشته از تشکیل یک ائتلاف سیاسی خبر دادند.
۱۳۹۷/۳/۲۳ - ۱۳:۲۸
بمباران و قتل عام مردم سوریه از سوی ائتلاف آمریکایی
وزارت خارجه سوریه در واکنش به حملات ائتلاف آمریکایی به حومه الحسکه و کشته شدی شماری از غیرنظامیان از شورای امنیت خواستار که اقدامی برای مقابله و توقف این قبیل حملات به عمل آورد.
۱۳۹۷/۳/۲۲ - ۱۵:۲۳
واکنش عصائب اهل‌الحق به درخواست برخی طرف‌ها درباره برگزاری مجدد انتخابات عراق
دبیرکل جنبش عصائب اهل الحق عراق به تحولات اخیر این کشور و درخواست برخی طرف‌ها برای برگزاری مجدد انتخابات واکنش نشان داد.
۱۳۹۷/۳/۲۱ - ۱۳:۴۹
آیت الله حکیم:
شعائر حسینی شریعت اسلامی را از انحراف‌ها مصون نگه داشته است
مرجع تقلید عراق با بیان اهمیت احیای مناسبت‌های دینی، شعائر حسینی را رمز مصون ماندن مذهب تشیّع از انحرافات دانست.
۱۳۹۷/۳/۲۱ - ۱۲:۴۵
مقتدا صدر نسبت به وقوع جنگ داخلی در عراق هشدار داد
رهبر جریان صدر در عراق اوضاع این کشور را خطرناک توصیف کرد و درباره آنچه آن را خطر «جنگ داخلی» خواند، هشدار داد.
۱۳۹۷/۳/۲۱ - ۱۲:۴۳
تحلیل عطوان از روابط بین روسیه و سوریه
تهدیدهای اسرائیلی مبنی بر بمباران سامانه موشکی «اس ۳۰۰» در خاک سوریه، تحویل این نوع سلاح را چه بسا در چارچوب «معامله‌ای» بین تل‌آویو و مسکو به تاخیر انداخته است.
۱۳۹۷/۳/۲۱ - ۱۲:۴۲
خنثی‌سازی عملیات داعش از سوی حشدالشعبی
بسیج مردمی عراق در بیانیه ای اعلام کرد که نیروهای حشد شعبی و پلیس عراق موفق شدند حمله تروریست های داعش به یکی از روستاهای کرکوک را خنثی کنند.
۱۳۹۷/۳/۲۰ - ۱۸:۴۲
آیات عظام نجفی و فیاض با یکدیگر دیدار کردند
آیات عظام نجفی و فیاض از مراجع تقلید عراق در دیدار با یکدیگر به بحث و بررسی مسائل جهان اسلام پرداختند.
۱۳۹۷/۳/۱۹ - ۱۷:۳۵
عملیات بسیج مردمی عراق علیه تکفیری‌های داعش در مرزهای سوریه
منابع رسانه ای از عملیات نظامی نیروهای حشد شعبی علیه تروریست های تکفیری داعش در مرزهای سوریه خبر می دهند.