Web
Analytics
Rasa News :: خبرگزاری رسا - شیطنت رسانه‌های سعودی برای اختلاف‌افکنی میان عراق و ایران
سه شنبه ۲۳ مرداد ۱۳۹۷ Tuesday, August 14, 2018 - ساعت:
زمان : ۱۳۹۷/۲/۲۹ - ۱۷:۲۷
شناسه خبر: ۵۶۵۲۹۴
 
شیطنت رسانه‌های سعودی برای اختلاف‌افکنی میان عراق و ایران
رسانه‌های سعودی، پیروز شدن ائتلاف مقتدا صدر را موفقیتی علیه ایران تحلیل کرده‌اند حال آنکه صدر اگر به یک چیز شهره باشد، آن، چهره ضد آمریکایی اوست.

به گزارش خبرگزاری رسا، انتخابات پارلمانی ۲۰۱۸ عراق سرانجام پس از کش‌وقوس‌های فراوان در تاریخ ۲۲ اردیبهشت برگزار شد.

طبق آمار رسمی کمیساریای عالی انتخابات، مشخص شد که ائتلاف «سائرون نحو الاصلاح» به رهبری «مقتدا صدر» در رتبه نخست و ائتلاف «الفتح المبین» در رتبه دوم ایستاده است.

با روشن شدن پیروزی لب‌مرزی مقتدا صدر و پیشی گرفتن از ائتلاف «الفتح» که نزدیک به الحشد الشعبی است و ائتلاف «النصر» به رهبری حیدر العبادی (نخست‌وزیر) و «دولة القانون» به رهبری نوری المالکی (معاون رییس جمهور)، از همان روز انتخابات، برخی رسانه‌ها بخصوص رسانه‌های سعودی مثل العربیه این خط خبری را در پیش گرفتند که پیروزی مقتدا صدر به معنای شکست ایران است.

نکات مورد متوجه در آمار اعلام شده و بررسی  اجمالی و مبتنی بر سیاست و جامعه در عراق و روابط آن با جمهوری اسلامی ایران، نشان می‌دهد که نتیجه‌ای که رسانه‌های سعودی در حال القای آن به افکار عمومی هستند، کاملا در تضاد واقعیت است. ائتلاف نخست‌ که نمادش مقتدا صدر است، به ضدآمریکایی بودن مشهور است و ائتلاف دوم، به حامی ایران بودن. اما آیا تحلیل کردن پیروز و بازنده انتخابات بر این اساس درست و کامل است؟

روابط عراق و ایران متأثر از انتخاب یک جناح نیست و پارامترهای تأثیرگذار بر روابط  فی مابین متعدد و ریشه‌دار است و نقاط همگرایی بین دو کشور و و ملت به حدی است که می‌توان در تمامی زمینه‌ها، نمونه‌های بارزی از آن عنوان کرد. علاوه بر اشتراکات جغرافیایی و مراودات اقتصادی، نقاط مشترک فرهنگی و حس مشترک بین دو ملت نمونه کم نظیری است. حضور مستشاری ایران در عراق و کمک‌های بی‌دریغ برای شکست تروریست‌های تکفیری داعش، توانسته حافظه تاریخی مشترکی برای دو ملت ایجاد کند. راهپیمایی عظیم اربعین، نمونه زنده‌ای است که به خوبی از حجم در هم تنیدگی فرهنگی دو ملت حکایت دارد. چنین مسائلی نمی‌تواند با بالا و پایین رفتن چند کرسی در پارلمان نادیده گرفته یا دست خوش تغییر شود.

آمار اعلام شده از نتایج انتخابات

یک: بر خلاف تمرکز عمدی یا سهوی رسانه‌ها بر پیروزی صدر (ائتلاف «سائرون نحو الاصلاح») ۵۴ کرسی را از آن خود کرده است که از این تعداد ۲۰ کرسی برای جریان صدر و ۱۳ کرسی برای کمونیست‌ها و باقی برای دیگر احزاب درون ائتلاف است. بنابراین در مقایسه با انتخابات ۲۰۱۴ که جریان صدر به تنهایی ۳۳ کرسی از آن خود کرده بود، صدری‌ها شاهد کاهش تعداد کرسی‌های اصلی خود هستند!

دو: ائتلاف الفتح که متشکل از احزاب وابسته به الحشد الشعبی است و برای نخستین بار در انتخابات شرکت کرد با آنکه شاهد کاهش مشارکت جامعه آماری خود در انتخابات بود، توانست ۴۷ کرسی و رتبه دوم را از آن خود کند.

سه: فقط سه حزب عمده که ناظران آن را نزدیک به ایران می‌دانند یعنی ائتلاف الفتح (العامری - ۴۷)، اتحادیه میهنى کردستان (۱۸) و دولة القانون (نورى المالکى - ۲۵)، مجموعا ۹۰ کرسی -بدون در نظر گرفتن احزاب کوچکتر- راى بسیار بیشترى را دارند.

چهار: برخی‌ مقتدا الصدر را به دلیل سفر سال گذشته به عربستان، سیاستمداری ضدایرانی تحلیل می‌کنند. قطعا تحلیلگران زیادی این تحلیل سطحی را قبول ندارند اما تحلیلگران زیادی تأکید می‌کنند که مقتدا صدر چهره‌ای ضد آمریکایی است.

پنج: همه معادلات بستگی به نوع ائتلاف‌ها در درون پارلمان برای تشکیل فراکسیون بزرگ‌تر دارد؛ بنابراین هر نوع نتیجه‌گیری بر اساس صرفا تعداد کرسی‌های هر ائتلاف انتخاباتی، تلاش برای القای نتیجه دلخواه خود به مخاطب است.

از سوی دیگر هنگامی که به رأی تک تک افراد نگاه می‌‌کنیم پنج شخصیتى که توانستند بالاترین آراء انتخابات را برای خود کسب کنند، جالب توجه است و می‌بنیم که نماینده جریان صدر در رتبه چهارم قرار دارد و همچنان نوری المالکی در صدر است.

١- نوری المالکی :۱۰۱.۰۷۰ (دولة القانون)

٢- هادی العامری :۶۲.۹۲۶ (الفتح)

٣- حیدر العبادی :۵۹.۰۶۸ (النصر)

٤- ماجدة التمیمی :۵۴.۵۵۶ (جریان صدر)

٥- عبدالحسین عبطان :۳۴.۰۹۵ (جریان حکمت ملی/ عمار الحکیم)

باز هم باید تأکید کرد که شاخصه‌های نفوذ و حضور فرهنگی و سیاسی جمهوری اسلامی ایران در عراق را نمی‌توان با معیارهای کمی آن هم در حد جا به جایی پنج کرسی سنجید و این مقوله کیفی است.

نکته بعدی اینجاست که لزوما فهرستی که بیشترین کرسی را از آن خود می‌کند نمی‌تواند تشکیل دولت دهد، بلکه لیستى که بتواند در اولین نشست پارلمان حائز اکثریت یعنى ١٦٣ کرسى شود مى‌تواند اقدام به این کار کند و با نگاهی به چگونگی پراکندگی آرا باید گفت که هیچ یک از ائتلاف‌ها بدون ائتلاف با دیگران نمی‌تواند تشکیل دولت دهد./۸۴۷/ب۱۰۳/ف

رضا دهقانی

ارسال به شبکه های اجتماعی
ارسال نظر
نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
لطفا حاصل عبارت زیر را در باکس روبرو وارد کنید:
= ۲ + ۱
ارسال
نظرات
انتشار یافته: 0
در انتظار بررسی: 0
غیر قابل انتشار: 0
۱۳۹۷/۵/۲۲ - ۱۳:۳۶
دبیرکل جنبش «نُجَباء» بار دیگر خواستار اعدام تروریست‌ها شد
شیخ «اکرم الکعبی» در دیدار با وزیر دادگستری عراق بار دیگر خواستار اعدام تروریست‌هایی شد که دستشان به خون ملت عراق آغشته است اما هنوز به سزای اعمال خود نرسیده اند.
۱۳۹۷/۵/۲۲ - ۱۳:۳۴
تدریس تفسیر قرآن وزیر اوقاف سوریه در مراکز دینی
محمد عبدالستار السید، وزیر اوقاف سوریه در دیدار با سفیر و رایزن فرهنگی کشورمان در سوریه گفت: به عنوان منبع و مرجع رسمی دولت سوریه در مراکز آموزش و تبلیغ دین تعیین‌ شده است.
۱۳۹۷/۵/۲۲ - ۱۳:۲۶
کمک لجستیکی آستان مقدس علوی به رزمندگان بسیج مردمی
دفتر حضرت آیت الله سیستانی با همکاری آستان مقدس علوی با ارسال کاروانی به کمک های لجستیکی از رزمندگان پرداختند.
۱۳۹۷/۵/۲۱ - ۱۳:۳۵
ادامه مخالفت شخصیت‌های عراقی با موضع العبادی/ مفتی اهل سنت عراق: در کنار ملت ایران هستیم
انتقادها از موضع اخیر حیدرالعبادی نخست وزیر عراق در خصوص پایبندی دولت وی به تحریم‌های خصمانه آمریکا علیه ایران همچنان ادامه دارد که در مهمترین واکنش‌ها،‌مفتی اهل سنت عراق بر حمایت خود از ایران و مخال...
۱۳۹۷/۵/۲۱ - ۱۱:۳۸
تظاهرات مردمی در «تکریت» عراق در حمایت از «الحشد الشعبی»
صدها نفر از ساکنان مرکز استان «صلاح‌الدین» در مخالفت با درخواست رییس شورای استانداری مبنی بر اخراج نیروهای الحشد الشعبی از این استان، تظاهرات کردند.
۱۳۹۷/۵/۲۱ - ۱۱:۲۷
حمله خمپاره‌ای تروریست‌ها به شهرک‌های شیعه نشین «نبل و الزهراء»
گروه‌های تروریستی شهرک‌های نبل و الزهراء در حومه شمالی حلب را گلوله‌باران کردند.
۱۳۹۷/۵/۲۰ - ۱۳:۱۹
اهتزاز پرچم سیاه بر فراز گنبد امامین جوادین
مراسم تعویض پرچم گنبد امامین جوادین (ع) و نصب پرچم‌های سیاه بر فراز این دو گنبد برگزار شد.
۱۳۹۷/۵/۱۹ - ۱۶:۴۴
نماینده آیت الله سیستانی بر مسؤولیت پذیری حاکمان سیاسی تاکید کرد
نماینده حضرت آیت الله سیستانی خواستار گسترش فرهنگ مسؤولیت پذیری شد و اظهار داشت که مسؤولان سیاسی نباید وظایف خود را بر گردن یکدیگر بیندازند.
۱۳۹۷/۵/۱۹ - ۱۵:۴۰
انتقاد عضو کتائب حزب الله عراق از اظهارات العبادی درباره تحریم‌های ایران
عضو کتائب حزب الله ضمن انتقاد از اظهارات نخست وزیر عراق درباره تحریم‌های آمریکا علیه ایران، از وی خواست که این اقدام واشنگتن را محکوم کند.
۱۳۹۷/۵/۱۹ - ۱۴:۵۵
جزئیات آتش‌سوزی در نزدیکی حرم امام حسین
آتش‌سوزی در یکی از هتل‌های نزدیک به حرم امام حسین(ع) در کربلا، دو کشته بر جای گذاشت.
۱۳۹۷/۵/۱۹ - ۱۴:۲۶
معاون مقتدی الصدر:
دفاع از ایران واجب شرعی و اخلاقی ماست
معاون اول رهبر جریان الصدر عراق با انتشار مطلبی در صفحه شخصی خود، گفت که دفاع از جمهوری اسلامی ایران در برابر قدرت‌های استعماری همیشه ساری و جاری است.
۱۳۹۷/۵/۱۹ - ۱۲:۵۶
یک مرجع دینی عراقی:
تلاش‌ها برای اختلاف افکنی میان عراقی‌ها و ایرانیان مشکوک است
یک مرجع دینی در عراق تلاش ها برای ایجاد اختلاف میان عراقی ها و ایرانی ها را مشکوک خواند.
۱۳۹۷/۵/۱۹ - ۱۲:۳۶
دیدار سفیر ایران در عراق با عمار حکیم
سفیر جمهوری اسلامی ایران در بغداد با «سيد عمار حكيم» رهبر جریان حکمت ملی دیدار و گفت‌وگو کرد.
۱۳۹۷/۵/۱۸ - ۱۵:۰۴
هشدار مقاومت اسلامی نجبا به نخست‌وزیر عراق
سخنگوی نجبای عراق در واکنش به خبر اعلام همراهی بغداد در تحریم آمریکا علیه ایران، با خطاب قرار دادن نخست وزیر عراق اظهار داشت: اجازه نخواهیم داد عراق به ایالتی از ایالات آمریکا تبدیل شود.
۱۳۹۷/۵/۱۸ - ۱۰:۵۵
کتاب زندگی و شخصیت رهبر معظم انقلاب در عراق منتشر شد
کتابی با موضوع زندگی و شخصیت مقام معظم رهبری حضرت آیت الله خامنه‌ای در عراق چاپ و منتشر شد.
۱۳۹۷/۵/۱۸ - ۱۰:۵۲
اعلام همبستگی «حزب‌الله» و «بدر» عراق با ایران در برابر تحریم‌های آمریکا
سازمان بدر و گردان‌های حزب‌الله عراق در بیانه‌‌های جداگانه تحریم‌های آمریکا علیه ایران را محکوم کردند.
۱۳۹۷/۵/۱۸ - ۱۰:۲۴
واکنش رسمی بغداد به اعمال مجدد تحریمهای آمریکا ضد ایران
وزارت خارجه عراق با صدور بیانیه ای به اعمال مجدد تحریم های آمریکا ضد ایران واکنش نشان داد.
۱۳۹۷/۵/۱۸ - ۱۰:۰۹
عفو بین‌الملل:
ائتلاف آمریکا صدها غیر نظامی را در سوریه کشته ولی آمارها را کاهش می‌دهد
ائتلاف آمریکا اعلام کرد که در جریان حملات تابستان گذشته به شهر رقه ۷۸ غیر نظامی سوری کشته شده‌اند؛ آماری که سازمان عفو بین‌الملل معتقد است بسیار بیشتر است.
۱۳۹۷/۵/۱۸ - ۰۹:۱۲
«دولت نجات ملی»؛اسم رمز جدید برای بحران‌سازی و تشنج‌زایی در عراق
توطئه ای که هم اکنون برخی بازیگران عرصه سیاست داخلی عراق با حمایت و نظارت طرف های خارجی به دنبال تحقق آن هستند، پیاده سازی الگوی «دولت نجات ملی» است.
۱۳۹۷/۵/۱۷ - ۱۶:۵۶
تشکل الصادقون:
عراق در تحریمهای آمریکا علیه ایران باید در کنار تهران قرار گیرد
رئیس تشکیل الصادقون و عضو ائتلاف الفتح عراق از دولت این کشور خواست که در تحریم های آمریکا ضد ایران در کنار تهران قرار گیرد.