Web
Analytics
Rasa News :: خبرگزاری رسا - همایش علمی و پژوهشی پیرامون امام عصر در قم برگزار شد
جمعه ۲۷ مهر ۱۳۹۷ Friday, October 19, 2018 - ساعت:
زمان : ۱۳۹۷/۱/۳۱ - ۱۱:۴۵
شناسه خبر: ۵۶۱۸۲۱
 
همایش علمی و پژوهشی پیرامون امام عصر در قم برگزار شد
اولین روز از همایش دو روزه علمی و پژوهشی پیرامون امام عصر(عج) با حضور حجج اسلام صافی، کورانی، صالحی، کفیل و مهدی‌پور در قم برگزار شد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری رسا، اولین روز از همایش دو روزه علمی و پژوهشی پیرامون امام عصر(عج)با محوریّت ڪتاب ارزشمند منتخب الأثر تألیف آیةالله‌صافی گلپایگانی» و با حضور حجج اسلام صافی، کورانی، صالحی، کفیل و مهدی‌پور در سالن همایش دارالشفاء برگزار شد.

بیش از 2 هزار حدیث در زمینه مهدویت وجود دارد

بر اساس این گزارش، حجت الاسلام والمسلمین حسن صافی گلپایگانی پژوهشگر عرصه مهدویت در این همایش با اشاره به وجود روایات گسترده درباره مهدویت اظهار داشت: شاید در هیچ موضوعی به اندازه مهدویت، حدیث و روایت وجود نداشته باشد، در کتاب منتخب الأثر بیش از هزار و سیصد حدیث و روایت درباره امام زمان جمع‌آوری شده است و به فرموده برخی علما بیش از دوهزار حدیث دراین باره وارد شده است، که بسیاری از آنها متواتر و معتبر است.

وی ادامه داد: با وجود تعداد زیادی روایت درباره امام زمان، اما بیشتر به دیگر موضوعات اهمیت داده می‌شود که تعداد روایات موجود درباره آنها بسیار کمتر از موضوع مهدویت است.

ایام ظهور در عقل‌ها نمی‌گنجد

همچنین حجت الاسلام علی‌اکبر مهدی‌پور نویسنده عرصه مهدویت در در ادامه این نشست با اشاره به روایتی از امام کاظم(ع) درباره ایام ظهور اظهار داشت: ایام ظهور در عقل‌ها نمی‌گنجد و فقط با دیدن آن ایام می‌توان آن‌را درک کرد.

وی افزود: اینکه اگرچه در زمان غیبت به‌طور کافی از نور خورشید امامت استفاده نمی‌شود، اما امر مهم بقای عالم است که بواسطه وجود حضرت مانند خورشیدی پشت ابر فایده خود را می‌رساند؛ هرچند نور و پرورش آن کمتر است اما به‌واسطه آن عالم باقی می‌ماند.

حجت الاسلام مهدی پور شرایط زمان ظهور را اینگونه توصیف کرد: در زمان ظهور شرایط دنیا عوض می‌شود، چراکه 25 رشته از علم که تاکنون کشف نشده است فقط توسط حضرت کشف خواهد شد؛ در زمان ائمه(ع) هم مردم سخنان امام عصر خود را به جهت معصومیت از اشتباه می‌پذیرفتند، گرچه حکمت آن را درک نمی‌کردند.

نویسنده عرصه مهدویت خاطرنشان کرد: امروزه حکمت بسیاری از آن روایات و سخنان ائمه طاهرین(ع) با کشف علوم جدید برای همگان آشکار شده است.

آغاز انتظار از ابتدای خلقت

در ادامه این جلسه حجت الاسلام کفیل، معاون بنیاد فرهنگی حضرت مهدی موعود(عج) با اشاره به پیشینه انتظار در بحث مهدویت اظهار داشت: انتظار از زمان حضرت آدم آغاز شده است، زمانی که خداوند نور مهدویت را به حضرت آدم نشان داد و موضوع انتظار را برای حضرت بسترسازی کرد که امر بسیار مهمی است.

وی افزود: دلیل مطرح شدن موضوع مهدویت در زمان حضرت آدم این است که خداوند دغدغه ظهور داشته است و برای تمام انبیاء این دغدغه را ایجاد کرده است، به‌گونه‌ای که همه انبیاء منتظر بودند.

پاسخ به یک شبهه

حجت الاسلام سید هادی صالحی در ادامه با اشاره به روایات مختلفی درباره مدت امامت حضرت مهدی(عج) اظهار داشت: درباره مدت امامت حضرت روایات با اقوال مختلفی وجود دارد که همین موضوع باب بسیاری از مناقشات امروز شده است.

این پژوهشگر مهدوی بر ضرورت پاسخ گویی به شبهات مهدویت تأکید و بیان کرد: سؤال می‌کنند که چگونه هزاران سال ظلم و جور در کفه یک ترازو قرار می‌گیرد و در طرف دیگر حکومت چندساله امام زمان قرار می‌گیرد؛ پاسخ اولی که می توان به این شبهه داد این است که روایت موجود خبر واحد هستند و نمی‌تواند ثابت کننده موضوعی باشد؛ مسأله مهدویت هم از سنخ اعتقادی است و خبر واحد در آن بکار نمی‌رود.

وی به آیه 47 سوره ذاریات اشاره و عنوان کرد: پاسخ دومی که به شبهه مذکور می توان داد، احتمالاتی است که می‌توان در این روایات مطرح کرد مانند برکت و امتداد زمان، یعنی همانطور که خداوند مکان را گسترش می‌دهد، زمان را هم گسترش می‌دهد؛ هرچند مخلوق قادر به چنین کاری نیست.

حجت الاسلام صالحی یادآور شد: خدواند که می‌تواند مکان را که امری مادی است گسترش دهد به‌طریق اولی توانایی گسترش زمان که امری قراردادی است را دارد، این مسأله مختص به مذهب شیعه نیست و در مذهب اهل سنت هم رایج است، روایاتی هم وجود دارد که همین احتمال را تایید می‌کند./876/پ۲۰۲/ج

ارسال به شبکه های اجتماعی
ارسال نظر
نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
لطفا حاصل عبارت زیر را در باکس روبرو وارد کنید:
= ۲ + ۳
ارسال
نظرات
انتشار یافته: 0
در انتظار بررسی: 0
غیر قابل انتشار: 0
۱۳۹۷/۷/۲۶ - ۱۰:۵۸
به همت دانشگاه معارف صورت گرفت؛
بررسی پیامدهای بازتولید اندیشه اخباری گری بر گفتمان انقلاب
نشست علمی پیامدهای سیاسی بازتولید اندیشه های اخباری گری بر گفتمان انقلاب اسلامی به همت دانشگاه معارف برگزار شد.
۱۳۹۷/۷/۲۵ - ۱۵:۱۱
مدیرکل تبلیغی معاونت فرهنگی حوزه خواهران خبر داد؛
تأسیس دبیرخانه همایش بین المللی«طریق الحسین»
مدیر کل تبلیغ معاونت فرهنگی حوزه علمیه خواهران از برگزاری نشست هم اندیشی روابط میان فرهنگی ایران و عراق در راهپیمایی اربعین با حضور صاحبنظران ایرانی و عراقی خبرداد.
۱۳۹۷/۷/۲۵ - ۱۰:۰۰
انتخاب هیأت مدیره جدید انجمن تعلیم و تربیت حوزه
انتخابات هفتمین دوره انتخابات هیأت مدیره و بازرسان انجمن تعلیم و تربیت اسلامی حوزه علمیه با حضور آیت الله اعرافی برگزار شد.
۱۳۹۷/۷/۲۴ - ۱۴:۱۱
حجت الاسلام و‌المسلمین رفعتی:
کارکرد یک رسانه دینی تقویت ایمان و بنیه های اعتقادی آحاد جامعه است
حجت الاسلام والمسلمین رفعتی با قرائت آیه ۱۸ سوره مبارکه توبه، گفت: بر اساس این آیه، ایمان شرط مشترکِ اصحاب رسانه در فعالیت‌های رسانه‌ای است.
۱۳۹۷/۷/۲۴ - ۱۱:۱۲
استاد سطح عالی حوزه:
حوزه باید محور اسلامی سازی علوم انسانی باشد
حجت الاسلام خانزاده به بیان موانع اسلامی سازی علوم انسانی پرداخت و ایجاد بروکراسی و عدم وجود نیروی متخصص را از موانع اسلامی سازی علوم انسانی دانست.
۱۳۹۷/۷/۲۳ - ۱۳:۳۲
مرکز تخصصی مهدویت در سطح چهار دانش پژوه می پذیرد
مرکز تخصصی مهدویت در مقطع سطح چهار از بین طلاب و روحانیان دارای مدرک سطح سه حوزه، دانش پژوه می پذیرد.
۱۳۹۷/۷/۲۲ - ۱۳:۲۲
به همت انجمن علمی اصول فقه؛
نشست علمی نقش سیاق در اصول فقه و تفسیر قرآن برگزار می شود
نشست علمی نقش سیاق در اصول فقه و تفسیر قرآن کریم به همت انجمن علمی اصول فقه با همکاری انجمن قرآن پژوهی برگزار می شود.
۱۳۹۷/۷/۲۲ - ۱۳:۱۵
مرکز تخصصی امام خامنه ای در رشته معارف انقلاب اسلامی دانش پژوه می پذیرد
مرکز تخصصی امام خامنه ای در رشته معارف انقلاب اسلامی در مقطع سطح سه حوزه علمیه دانش پژوه می پذیرد.
۱۳۹۷/۷/۲۲ - ۱۱:۴۲
به همت مرکز آموزش های کاربردی و مهارتی حوزه علمیه صورت می گیرد؛
برگزاری دوره های مهارتی تربیت مربی ویژه طلاب
حجت الاسلام رجبی از برگزاری دوره های مهارتی ویژه تربیت مربی از سوی مرکز آموزش های کاربردی و مهارتی حوزه های علمیه با همکاری معاونت های پژوهش، تهذیب و امور فرهنگی، مرکز امور طلاب و دانش آموختگان و مرکز...
۱۳۹۷/۷/۲۲ - ۱۱:۳۶
به همت انجمن اصول فقه؛
میزان اعتبار مفهوم موافق در قوانین کیفری بررسی علمی می شود
کرسی ترویجی بررسی میزان اعتبار مفهوم موافق در قوانین کیفری از سوی انجمن علمی اصول فقه حوزه علمیه با همکاری پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی و پژوهشگاه حوزه و دانشگاه برگزار می شود.
۱۳۹۷/۷/۲۲ - ۱۰:۴۶
حجت الاسلام و‌المسلمین رفعتی با تاکید بر اسلامی سازی علوم انسانی:
با ‌آموخته های سکولار و لیبرال نمی توان در جامعه اقتصاد اسلامی پیاده کرد
حجت الاسلام و المسلمین رفعتی با بیان این که مباحث امور رسانه از ابتدا سکولار متولد شده است، گفت: سکولار‌ها معتقد بودند فعالیت‌های رسانه‌ای چیزی نیست که دین بخواهد در آن حضور داشته باشد. به همین علت ا...
۱۳۹۷/۷/۲۱ - ۲۳:۱۹
معاون مجمع جهانی اهل بیت خبر داد؛
برگزاری کنگره بین المللی حضرت ابوطالب در قم
حجت الاسلام ایمانی مقدم از برگزاری کنگره بین المللی حضرت ابوطالب(ع) به دو زبان در قم خبر داد و گفت: این کنگره در چهار محور کلامی، تاریخی، مؤلفات و مصنفان و شعر و ادب برگزار می شود.
۱۳۹۷/۷/۲۱ - ۲۳:۰۲
آیت الله یوسفی غروی مطرح کرد؛
ضرورت استفاده از اشعار حضرت ابوطالب در متون ادبی و لغت حوزه
دبیر علمی کنگره بین المللی حضرت ابوطالب(ع) با اشاره به اشعار بلیغ حضرت ابوطالب(ع) بر ضرورت استفاده از آنها در متون ادبی و لغت حوزه و حتی کلامی و تفسیری تأکید کرد.
۱۳۹۷/۷/۲۱ - ۲۲:۵۳
حجت الاسلام جعفری:
سیر تخصصی شدن در حوزه دین باید تقویت شود
معاون پژوهش مرکز تخصصی موعود حوزه علمیه قم با بیان این که سیر تخصصی شدن در حوزه دین مقداری کمرنگ است، خواستار تقویت و افزایش مراکز تخصصی حوزوی شد.
۱۳۹۷/۷/۲۱ - ۲۲:۴۹
با حضور آیت الله حسینی بوشهری؛
افتتاحیه سطح ۴ تخصصی مهدویت مؤسسه آینده روشن برگزار شد
مراسم افتتاحیه سطح چهارم تخصصی مهدویت مرکز تخصصی موعود حوزه علمیه قم با حضور آیت الله حسینی بوشهری برگزار شد.
۱۳۹۷/۷/۲۱ - ۱۳:۲۸
عضو مجمع عمومی جامعه مدرسین:
ارتباط استاد با طلبه برترین ابزار تربیتی است
حجت الاسلام ابراهیمی مهم ترین وظیفه استاد در حوزه علمیه را تربیت طلبه و برترین ابزار تربیت را ارتباط دانست.
۱۳۹۷/۷/۲۱ - ۱۲:۰۹
رییس پژوهشکده اسلام تمدنی در گفت‌وگو با رسا مطرح کرد؛
وابستگی های بیرونی، مدرک گرایی و حفظ محوری سه آسیب نظام آموزشی حوزه
واسعی وابستگی های بیرونی حوزه،‌ مدرک گرایی رو به گسترش، حفظ محوری و رتبه بندی های صوری را از جمله اشکالات نظام آموزشی فعلی حوزه دانست.
۱۳۹۷/۷/۲۱ - ۱۲:۰۵
مدیر مجمع ذخائر اسلامی:
خطر حذف سنت مباحثه در حوزه جدی است
حجت الاسلام حسینی اشکوری مباحثه را از برجسته ترین سنت های اصیل حوزه دانست و با اشاره به نقش آن در رشد علمی طلاب نسبت به خطر حذف این مباحثه در حوزه هشدار داد.
۱۳۹۷/۷/۲۱ - ۱۱:۲۹
از سوی مؤسسه طیبات صورت می گیرد؛
برگزاری دوره فقه معاملات جدید
چهل و یکمین دوره آموزش کاربردی فقه معاملات جدید از سوی مؤسسه آموزش و تحقیقات فقه اقتصادی طیبات برگزار می شود.
۱۳۹۷/۷/۲۰ - ۱۸:۲۲
حجت الاسلام بخشی خبر داد؛
تحصیل ۴۰۰ طلبه در مدرس سطوح عالی مصلای قدس قم
مدیر حوزه علمیه مصلای قدس با اشاره به ساماندهی برنامه های تحصیلی در مصلای قدس قم، گفت: آزادی دروس را حفظ کردیم و برای برخی از دروس ۱۰ استاد معرفی شده است تا آزادی انتخاب استاد از طلبه سلب نشود.