Web
Analytics
Rasa News :: خبرگزاری رسا - همایش علمی و پژوهشی پیرامون امام عصر در قم برگزار شد
سه شنبه ۳۰ مرداد ۱۳۹۷ Tuesday, August 21, 2018 - ساعت:
زمان : ۱۳۹۷/۱/۳۱ - ۱۱:۴۵
شناسه خبر: ۵۶۱۸۲۱
 
همایش علمی و پژوهشی پیرامون امام عصر در قم برگزار شد
اولین روز از همایش دو روزه علمی و پژوهشی پیرامون امام عصر(عج) با حضور حجج اسلام صافی، کورانی، صالحی، کفیل و مهدی‌پور در قم برگزار شد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری رسا، اولین روز از همایش دو روزه علمی و پژوهشی پیرامون امام عصر(عج)با محوریّت ڪتاب ارزشمند منتخب الأثر تألیف آیةالله‌صافی گلپایگانی» و با حضور حجج اسلام صافی، کورانی، صالحی، کفیل و مهدی‌پور در سالن همایش دارالشفاء برگزار شد.

بیش از 2 هزار حدیث در زمینه مهدویت وجود دارد

بر اساس این گزارش، حجت الاسلام والمسلمین حسن صافی گلپایگانی پژوهشگر عرصه مهدویت در این همایش با اشاره به وجود روایات گسترده درباره مهدویت اظهار داشت: شاید در هیچ موضوعی به اندازه مهدویت، حدیث و روایت وجود نداشته باشد، در کتاب منتخب الأثر بیش از هزار و سیصد حدیث و روایت درباره امام زمان جمع‌آوری شده است و به فرموده برخی علما بیش از دوهزار حدیث دراین باره وارد شده است، که بسیاری از آنها متواتر و معتبر است.

وی ادامه داد: با وجود تعداد زیادی روایت درباره امام زمان، اما بیشتر به دیگر موضوعات اهمیت داده می‌شود که تعداد روایات موجود درباره آنها بسیار کمتر از موضوع مهدویت است.

ایام ظهور در عقل‌ها نمی‌گنجد

همچنین حجت الاسلام علی‌اکبر مهدی‌پور نویسنده عرصه مهدویت در در ادامه این نشست با اشاره به روایتی از امام کاظم(ع) درباره ایام ظهور اظهار داشت: ایام ظهور در عقل‌ها نمی‌گنجد و فقط با دیدن آن ایام می‌توان آن‌را درک کرد.

وی افزود: اینکه اگرچه در زمان غیبت به‌طور کافی از نور خورشید امامت استفاده نمی‌شود، اما امر مهم بقای عالم است که بواسطه وجود حضرت مانند خورشیدی پشت ابر فایده خود را می‌رساند؛ هرچند نور و پرورش آن کمتر است اما به‌واسطه آن عالم باقی می‌ماند.

حجت الاسلام مهدی پور شرایط زمان ظهور را اینگونه توصیف کرد: در زمان ظهور شرایط دنیا عوض می‌شود، چراکه 25 رشته از علم که تاکنون کشف نشده است فقط توسط حضرت کشف خواهد شد؛ در زمان ائمه(ع) هم مردم سخنان امام عصر خود را به جهت معصومیت از اشتباه می‌پذیرفتند، گرچه حکمت آن را درک نمی‌کردند.

نویسنده عرصه مهدویت خاطرنشان کرد: امروزه حکمت بسیاری از آن روایات و سخنان ائمه طاهرین(ع) با کشف علوم جدید برای همگان آشکار شده است.

آغاز انتظار از ابتدای خلقت

در ادامه این جلسه حجت الاسلام کفیل، معاون بنیاد فرهنگی حضرت مهدی موعود(عج) با اشاره به پیشینه انتظار در بحث مهدویت اظهار داشت: انتظار از زمان حضرت آدم آغاز شده است، زمانی که خداوند نور مهدویت را به حضرت آدم نشان داد و موضوع انتظار را برای حضرت بسترسازی کرد که امر بسیار مهمی است.

وی افزود: دلیل مطرح شدن موضوع مهدویت در زمان حضرت آدم این است که خداوند دغدغه ظهور داشته است و برای تمام انبیاء این دغدغه را ایجاد کرده است، به‌گونه‌ای که همه انبیاء منتظر بودند.

پاسخ به یک شبهه

حجت الاسلام سید هادی صالحی در ادامه با اشاره به روایات مختلفی درباره مدت امامت حضرت مهدی(عج) اظهار داشت: درباره مدت امامت حضرت روایات با اقوال مختلفی وجود دارد که همین موضوع باب بسیاری از مناقشات امروز شده است.

این پژوهشگر مهدوی بر ضرورت پاسخ گویی به شبهات مهدویت تأکید و بیان کرد: سؤال می‌کنند که چگونه هزاران سال ظلم و جور در کفه یک ترازو قرار می‌گیرد و در طرف دیگر حکومت چندساله امام زمان قرار می‌گیرد؛ پاسخ اولی که می توان به این شبهه داد این است که روایت موجود خبر واحد هستند و نمی‌تواند ثابت کننده موضوعی باشد؛ مسأله مهدویت هم از سنخ اعتقادی است و خبر واحد در آن بکار نمی‌رود.

وی به آیه 47 سوره ذاریات اشاره و عنوان کرد: پاسخ دومی که به شبهه مذکور می توان داد، احتمالاتی است که می‌توان در این روایات مطرح کرد مانند برکت و امتداد زمان، یعنی همانطور که خداوند مکان را گسترش می‌دهد، زمان را هم گسترش می‌دهد؛ هرچند مخلوق قادر به چنین کاری نیست.

حجت الاسلام صالحی یادآور شد: خدواند که می‌تواند مکان را که امری مادی است گسترش دهد به‌طریق اولی توانایی گسترش زمان که امری قراردادی است را دارد، این مسأله مختص به مذهب شیعه نیست و در مذهب اهل سنت هم رایج است، روایاتی هم وجود دارد که همین احتمال را تایید می‌کند./876/پ۲۰۲/ج

ارسال به شبکه های اجتماعی
ارسال نظر
نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
لطفا حاصل عبارت زیر را در باکس روبرو وارد کنید:
= ۱ + ۷
ارسال
نظرات
انتشار یافته: 0
در انتظار بررسی: 0
غیر قابل انتشار: 0
۱۳۹۷/۵/۲۹ - ۲۲:۴۴
استاد حوزه و دانشگاه مطرح کرد؛
چالش های پیش روی فقه شیعه و راهکارهای مقابله با آنها
حجت الاسلام والمسلمین علی اکبریان ناکارآمدی، مخالفت با کرامت انسانی و عدالت را از چالش های پیش روی فقه نامید و استفاده از ظرفیت ولایت را راهکار مناسب با این چالش ها دانست.
۱۳۹۷/۵/۲۹ - ۱۵:۰۹
استاد سطح عالی حوزه علمیه مطرح کرد؛
چالش های مکتب نص گرایی در فقه شیعه
حجت الاسلام دری به بیان چالش های مکتب نص گرایی در فقه شیعه پرداخت و تعارض با کرامت انسانی، ناکارآمدی فتواها و عدم توجه به شرایط صدور نص را از مهم ترین چالش ها دانست.
۱۳۹۷/۵/۲۹ - ۱۴:۵۷
عضو هیأت علمی جامعه المصطفی مطرح کرد؛
جایگاه قرآن کریم در استنباط احکام شرعی
حجت الاسلام خالدالغفوری به بیان نظرات خود در زمینه جایگاه قرآن کریم در استنباط احکام شرعی پرداخت و گفت: متأسفانه آیات فراوانی در قرآن کریم مشاهده می شود که در استنباط احکام به آنها توجه نشده است بلکه ...
۱۳۹۷/۵/۲۹ - ۱۴:۰۲
معاون اجرایی مدرسه علوم و معارف اسلامی المصطفی:
رونق علمی در بین طلاب با زمان‌شناسی و برنامه‌ریزی حاصل می‌شود
حجت‌الاسلام اصل نژاد از زمان‌شناسی و برنامه‌ریزی به عنوان دو الزام مهم برای رونق بخشیدن به علم در بین طلاب علوم دینی نام برد و در این زمینه تقویت و گسترش ارتباط حوزه و دانشگاه را ضروری دانست.
۱۳۹۷/۵/۲۸ - ۱۳:۵۵
مدیر مدرسه علیمه کوثر اصفهان:
مدرسه‌ محوری سلیقه‌محور نشود
مدیر مدرسه علمیه کوثر اصفهان نسبت به انحراف مدرسه‌محوری به سلیقه‌محوری در حوزه‌های علمیه خواهران هشدار داد.
۱۳۹۷/۵/۲۸ - ۱۰:۵۳
استاد حوزه علمیه قم:
سنت مباحثه باید در حوزه تقویت شود
حجت‌الاسلام والمسلمین اسدی‌نسب الزام به حضور و غیاب طلاب را منحصر به کلاس درس ندانست و گفت: طلاب باید با برنامه‌ریزی مناسب ملزم به شرکت در مباحثه شوند.
۱۳۹۷/۵/۲۸ - ۱۰:۳۶
استاد سطح عالی حوزه:
حوزه را دانشگاه نکنیم
حجت الاسلام طباطبایی با انتقاد از برخی معایب سیستم آموزشی حوزه از جمله نمره، مدرک گرایی و امتحانات اجباری تأکید کرد که برای ایجاد نشاط و رونق علمی نباید سیستم آموزشی دانشگاهی در حوزه پیاده شود.
۱۳۹۷/۵/۲۷ - ۲۱:۴۳
رییس سازمان بسیج طلاب و روحانیون خبر داد؛
راه اندازی بسیج اساتید در حوزه قم، تهران، مشهد و اصفهان
حجت الاسلام گواهی از راه اندازی سازمان بسیج اساتید حوزه علمیه در حوزه های قم، تهران، مشهد و اصفهان خبر داد و گفت: تا کنون بیش از ۲ هزار و ۵۰۰ نفر از اساتید حوزه به این جریان جذب شده اند.
۱۳۹۷/۵/۲۷ - ۲۱:۳۲
باحضور شخصیت های برجسته حوزوی برگزار شد؛
پنجمین همایش «نقش حوزه انقلابی در ماندگاری انقلاب اسلامی»
پنجمین همایش «نقش حوزه انقلابی در ماندگاری انقلاب اسلامی» باحضور شخصیت های برجسته حوزوی در قم برگزار شد.
۱۳۹۷/۵/۲۷ - ۱۴:۲۸
آیت الله اعرافی:
حوزه انقلابی با نظام تعاملی شجاعانه، نقادانه و ناصحانه دارد
مدیر حوزه علمیه سراسر کشور تأکید کرد: حوزه انقلابی آن حوزه ای است که با نظام اسلامی که از دل خودش برخاسته است، شجاعانه، نقادانه و ناصحانه تعامل داشته باشد.
۱۳۹۷/۵/۲۷ - ۱۴:۲۲
رییس مرکز برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی حوزه‌های علمیه خواهران مطرح کرد؛
مدرسه‌‌ محوری و نگاه درون‌ زا به رفع‌ کاستی ‌ها، راهبرد حوزه های علمیه خواهران
حجت الاسلام هاشمیان مدرسه‌‌محوری و نگاه درون‌ زا به رفع‌کاستی‌ها را راهبرد اصلی حوزه های علمیه خواهران دانست و گفت: تلاش شده است در راهبرد مدرسه گرایانه از ظرفیت های میدانی استفاده شود.
۱۳۹۷/۵/۲۷ - ۱۴:۰۵
با هدف پاسخگویی به شبهات صورت می گیرد؛
برپایی مدارس تابستانی از سوی انجمن کلام حوزه
رییس انجمن کلام اسلامی حوزه علمیه گفت: امسال سه مدرسه تابستانی از سوی انجمن کلام اسلامی با محوریت پاسخگویی به شبهات، مرجعیت علمی اهل بیت(ع) و اهمیت شیعه شناسی در شهرهای مختلف برگزار می شود.
۱۳۹۷/۵/۲۷ - ۱۳:۵۰
با حضور ‌آیت الله مکارم شیرازی
اجلاس سراسری مدیران حوزه های علمیه خواهران شروع به کار کرد
چهاردهمین اجلاسیه مدیران حوزه های علمیه خواهران سراسر کشور صبح امروز شروع به کار کرد و تا دوشنبه ۲۹ مرداد ماه ادامه خواهد داشت.
۱۳۹۷/۵/۲۷ - ۱۳:۳۲
مدیر حوزه های علمیه خواهران مطرح کرد؛
تاثیرگذاری فرهنگی و اجتماعی طلاب خواهر با کمترین هزینه
حجت الاسلام والمسلمین بهجت پور با بیان گزارش برخی از فعالیت های مرکز مدیریت حوزه علیمه خواهران برخی از وظایف حوزه علمیه در مشکلات اقتصادی امروز را نیز مورد بررسی قرار داد.
۱۳۹۷/۵/۲۷ - ۱۱:۴۷
عضو هیأت علمی دانشگاه ادیان و مذاهب اسلامی:
رونق و نشاط علمی در گرو حل مشکلات معیشتی طلاب است
حجت الاسلام مروجی طبسی با اشاره به این که رونق و نشاط علمی در حوزه متوقف بر حل وضعیت معیشتی طلاب است، تأکید کرد که طلبه های ما از حداقل های زندگی معمولی نیز محروم هستند.
۱۳۹۷/۵/۲۷ - ۱۰:۵۹
استاد درس خارج فقه حوزه در گفت‌وگو با رسا تشریح کرد؛
الزامات و موانع ایجاد نشاط علمی در حوزه | برخی متون درسی طلاب را بی رغبت می کند
آیت الله احمدی فقیه یزدی با اشاره به الزامات و موانع ایجاد نشاط علمی در حوزه های علمیه تأکید کرد که اساتید و مدیران حوزه باید به مسائلی از جمله اصلاح برخی متون حوزه، کاربردی کردن مطالب، تغییر در روش ا...
۱۳۹۷/۵/۲۵ - ۱۴:۳۸
استاد سطح عالی حوزه علیمه مطرح کرد؛
استفاد از ظرفیت استاد برای ایجاد نشاط علمی در میان طلاب
حجت الاسلام استوار میمندی استفاده از ظرفیت اساتید برای ایجاد نشاط علمی را ضروری دانست و گفت: اساتید همانند گذشته باید متکفل آموزش و تربیت طلاب شوند و آنها را مانند فرزندان خود بدانند.
۱۳۹۷/۵/۲۵ - ۱۴:۳۴
استاد حوزه:
فواید مباحثه برای طلاب جدیدالورود بازگو شود
حجت‌الاسلام شاکری خواستار بازگو کردن فواید مباحثه برای طلاب جدیدالورود شد و حضور ذهن در پاسخ‌گویی به سؤالات مختلف را از برکات این سنت حسنه دانست.
۱۳۹۷/۵/۲۵ - ۱۴:۳۰
مدیر مرکز مطالعات جنوب شرق آسیا مطرح کرد؛
ورود به مسائل روز جامعه شرط ایجاد رونق علمی در حوزه
عضو هیأت علمی پژوهشگاه مطالعات تقریبی شرط ایجاد رونق علمی در حوزه را ورود به مسائل روز جامعه دانست و دست‌یابی به جامعه پویا را در گرو همین امر ارزیابی کرد.
۱۳۹۷/۵/۲۵ - ۱۴:۱۸
استاد درس اخلاق حوزه مطرح کرد؛
لزوم تقویت ارتباط علمی، اخلاقی و عقیدتی استاد و شاگرد در حوزه
حجت الاسلام محمدی خراسانی با اشاره به این که نباید ارتباط استاد و شاگرد صرفا به کلاس درس خلاصه شود، بر لزوم تقویت ارتباط علمی، اخلاقی و عقیدتی استاد و شاگرد در حوزه تأکید کرد.