Web
Analytics
Rasa News :: خبرگزاری رسا - نقش روحانيت در استقرار ايمان مردم
جمعه ۲۷ مهر ۱۳۹۷ Friday, October 19, 2018 - ساعت:
زمان : ۱۳۹۷/۱/۲۲ - ۱۴:۳۰
شناسه خبر: ۵۶۰۸۷۳
 
حجت الاسلام روستاآزاد مطرح کرد؛
نقش روحانيت در استقرار ايمان مردم
معاون فرهنگي تبليغي دفتر تبليغات اسلامي حوزه علميه قم گفت: علي رغم همه تبليغات منفي که بر اذهان کودک و نوجوانان است، آنچه که مردم را در ايمان مستقر نگه داشته اهميت رفتارهاي جزئي روحانيت در گوشه و کنار کشور است.

به گزارش خبرگزاری رسا، حجت الاسلام سعيد روستاآزاد در نشست «نقش روحانيت در تعميق باورهاي ديني» از سلسله نشستهاي نخستين نمايشگاه تخصصي تربيت ديني کودک و نوجوان با عنوان «شميم ايمان» که به همت معاونت فرهنگي تبليغي دفتر تبليغات اسلامي حوزه علميه قم در سالن اجتماعات پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامي برگزار شد، اظهار داشت: بخشي از تغيير رفتار که وظيفه نهايي ارائه اطلاعات ديني است محصول ارائه اطلاعات درست است و بخشي ديگر به رفتار مبلغ اختصاص دارد که حول محور بيان درست شکل مي گيرد.

وي گفت: قرآن يکي از شرايط و ويژگي هاي پيامبر اکرم(ص) را مبين آيات عنوان مي کند و آنجايي که اين وظيفه را بر عهده آن حضرت مي گذارد، ميفرمايد که ما هيچ گاه هيچ پيامبري را نفرستاديم مگر به لسان قوم خود تا بر آنها تبيين کند و مفسرين مي گويند که «لسان قوم» قطعاً صرف اين نيست که لغت و زبان آنها يکي باشد بلکه بايد در حال و هواي مخاطب خود بوده و روحيات را درک و مطالب مورد نياز مخاطب خود را نقل کند.

معاون فرهنگي تبليغي دفتر تبليغات اسلامي تصريح کرد: آيت الله جوادي آملي با اشاره به «بلسان قومه» مي گويد در اين آيه، زبان، زبان هنر است؛ اگر پيامبري براي زمان ما مي آمد، با زبان دوربين در ميان مردم حاضر مي شد. لسان قوم توجه به روحيات، عواطف و احساسات است.

وي افزود: حداقل دو الزام در حوزه تبليغ به خصوص در عرصه کودک و نوجوان داريم که مختصات و ويژگي هاي خاصي را دارد و ما را ملزم مي کند که الزامات ديگري را به کار ببنديم. در وهله اول در حوزه بيان و ارائه اطلاعات به نظر ميرسد که توجه روحانيت به خصوص در حوزه کودک و نوجوان با عطف به اين که لسان قوم باشد، بايد به ويژگي هاي خاص مخاطب توجه کند.

حجت الاسلام روستاآزاد اظهار داشت: کودک و نوجوان امروز، حرفي را به عنوان حجت از ما نمي پذيرد و نکته اي که از ما مي شنود، جايش را در دستگاه معرفتي خود پيدا مي کند که اين مطالبي که در ذهنش آمده با ديگر آموزه هايي که در طول روز از طريق مختلف مي شنود، همخواني دارد يا نه.

وي گفت: اگر تأکيد مي شود که بر اساس نياز مخاطب صحبت کنيم، به اين معنا است که با اطلاعات دريافتي او يکسان و همخواني و در يک راستا باشد.

معاون فرهنگي تبليغي دفتر تبليغات اسلامي بر لزوم نيازسنجي مخاطب تأکيد و تصريح کرد: مبلغي که براي کودکان(هر چند مکلف)، صحبت مي کند، اگر از عذاب الهي صحبت کند بايد بداند که کودک کشش اين مطلب را ندارد. ابتدا به ساکن اين اتفاق مي افتد که اين سخن مورد پذيرش کودک قرار نمي گيرد و تعميق باوري اتفاق نمي افتد، مگر اين که منتظر باشيم تا تغيير رفتاري صورت بگيرد.

وي افزود: محور دومي که مهم است و در حوزه عمل مي باشد، غير از اين که اطلاعاتي مي دهيم بايد متقن بوده و سست نباشد، و بايد از ظاهر و پوشش تا برخورد ما را شامل شود. اگر از مبلغي که قرار است آموزه توکل و صبر را به دانش آموز منتقل کند، رفتاري خلاف توکل و صبر سر بزند، دانشآموز نيز به آن آموزه عمل نمي کند و آن تبليغ اثري در بر نخواهد داشت.

حجت الاسلام روستاآزاد به عوامل مؤثر در تبليغ موفق اشاره کرد و اظهار داشت: ظاهر، پوشش و نوع رفتار و گفتار مبلغ در تبليغ مؤثر است و همه اين رفتارها مي تواند در تزلزل باور مؤثر واقع شود که اگر رفتار درست از مبلغ سر بزند، در استواري باور مخاطب اثرگذار خواهد بود.

وي گفت: کساني که امام را نديده و صداي او را نشنيده بودند و تنها پيامي به گوششان رسيده بود، به سخن ايشان عمل مي کردند چرا که مي دانستند اگر ايشان حرفي بر زبان جاري مي کند، خود عمل کننده به آن است.
معاون فرهنگي تبليغي دفتر تبليغات اسلامي تصريح کرد: هم در حوزه ارائه اطلاعات بايد مواظب بود که چه نکته اي گفته مي شود و هم اين که رفتاري که از يک مبلغ و مربي براي کودک و نوجوانان صورت مي گيرد، بايد به درستي انجام شود تا در تعميق باور مخاطب اثرگذار باشد.

وي به نقش روحانيت در استقرار ايمان مردم پرداخت و خاطرنشان کرد: عليرغم همه تبليغات سويي که بر اذهان کودک و نوجوانان است، آنچه که مردم را در ايمان مستقر نگه داشته اهميت رفتارهاي جزئي روحانيت در گوشه و کنار کشور است. تنها راه علاج اين مسير توجه بيشتر به اين ظرفيتي و پتانسيلي است که در اختيار روحانيت مي باشد./۸۴۱/د۱۰۳/ج

ارسال به شبکه های اجتماعی
ارسال نظر
نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
لطفا حاصل عبارت زیر را در باکس روبرو وارد کنید:
= ۸ + ۶
ارسال
نظرات
انتشار یافته: 0
در انتظار بررسی: 0
غیر قابل انتشار: 0
۱۳۹۷/۷/۲۶ - ۱۲:۳۹
رییس سازمان تبلیغات اسلامی:
راهی جز تبیین اسلام انقلابی نداریم
رییس سازمان تبلیغات اسلامی کشور با تاکید بر این که تحکیم گام ها و پایه های انقلاب اسلامی در مسیر اربعین محقق می شود گفت: ما امروز راهی جز تبیین اسلام انقلابی نداریم.
۱۳۹۷/۷/۲۶ - ۱۱:۴۸
حجت الاسلام استقامت خبر داد؛
بسیج ظرفیت های تبلیغی کشور در راهپیمایی اربعین
مسؤول کمیته تبلیغ و نماز ستاد اربعین از بسیج ظرفیت های تبلیغی کشور در ایام راهپیمایی اربعین خبر داد و رسالت مبلغان این عرصه را در این ایام تحول فرهنگی، معنوی و معرفتی زوار دانست.
۱۳۹۷/۷/۲۶ - ۱۱:۲۹
با حضور آیت الله مکارم شیرازی؛
گردهمایی مبلغان اربعین حسینی برگزار شد
گردهمایی آموزشی مبلغان اربعین با حضور حضرت آیت الله مکارم شیرازی در مدرسه علمیه امام کاظم(ع) برگزار شد.
۱۳۹۷/۷/۲۶ - ۱۰:۱۹
حجت الاسلام والمسلمین قمی:
‌آیت الله رمضانی در ایران و اروپا منشأ خیر و برکت بوده است
رییس سازمان تبلیغات اسلامی با قدردانی از مجاهدت های ۱۳ ساله ‌آیت الله رمضانی در اروپا، گفت: ایشان هرجا حضور داشتند اعم از رشت، کرج، اتریش، آلمان و قم منشأ نورانیت، خیر و برکت بودند و خدمات بسیاری ارائ...
۱۳۹۷/۷/۲۵ - ۲۳:۱۷
حجت الاسلام والمسلمین قرائتی:
حوزویان نباید مدرک گرا باشند
رییس ستاد اقامه نماز کشور با بیان این که حوزویان نباید مدرک گرا باشند، خطاب به مبلغان و روحانیان، گفت: تا می توانید از قرآن کریم در منابر و خطابه های خود استفاده کنید و برای مردم از دل آیات قرآن کریم ...
۱۳۹۷/۷/۲۵ - ۲۳:۰۵
با حضور حجت الاسلام والمسلمین قرائتی؛
آیین رونمایی از محصولات فرهنگی مرکز تخصصی نماز برگزار شد
آیین رونمایی از محصولات فرهنگی مرکز تخصصی نماز با حضور حجت الاسلام والمسلمین قرائتی در قم برگزار شد.
۱۳۹۷/۷/۲۵ - ۲۳:۰۱
حجت الاسلام والمسلمین حسینی قمی:
ادعای سازش پذیری امام مجتبی ظلم به اهل بیت است
استاد حوزه علمیه قم با اشاره به سیره سیاسی امام حسن مجتبی(ع)، گفت: از ظلم هایی که به حضرت می شود این است که از زندگی ایشان تحلیل های غلطی صورت می گیرد.
۱۳۹۷/۷/۲۵ - ۲۲:۵۴
امام‌جمعه قم:
دستگاه‌ها به مسأله ترویج ورزش توجه جدی داشته باشند
تولیت آستان مقدس حضرت معصومه سلام‌الله علیها با اشاره به این‌که جامعه سالم و صالح مبتنی بر ورزش صحیح محقق می‌شود، گفت: برای صیانت از سلامت جامعه اسلامی باید زمینه‌های ترویج ورزش سالم فراهم شود.
۱۳۹۷/۷/۲۵ - ۱۵:۰۴
انتقاد حجت الاسلام والمسلمین رفیعی از خیانت برخی نویسندگان| بازسازی هجمه ها علیه اهل بیت در شبکه های ماهواره ای
استاد حوزه علمیه قم با تکذیب روایت "حضور امام حسن در جنگ طبرستان و جرجان" تأکید کرد: برخی نویسندگان با نوشته های بی مبنا برخی اتهامات را به امام حسن(ع) نسبت می دهند که این کار بسیار زشت و ناپسندی است.
۱۳۹۷/۷/۲۵ - ۱۴:۲۸
حجت‌الاسلام حسینی مقدم:
احکام ۲۲۵ نفر از هیأت‌ امنای مساجد بزرگ قم صادر شده است
مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان قم از مراسم رسمی تودیع و معارفه هیئت‌امنای مساجد پس از احراز صلاحیت خبر داد و گفت: احکام ۲۲۵ نفر از هیأت‌ امنای مساجد بزرگ قم در سال گذشته صادر شده است.
۱۳۹۷/۷/۲۵ - ۱۴:۲۰
امام‌جمعه قم:
مسجد باید کانون مودت و الفت اسلامی باشد
تولیت آستان مقدس حضرت معصومه سلام‌الله علیها با تأکید بر این‌که مسئولان مساجد در مواجهه رفتارهای سیاسی در مسجد باید پدرانه عمل کنند، گفت: مسجد انقلابی باید کانون مودت و الفت اسلامی باشد.
۱۳۹۷/۷/۲۵ - ۱۴:۱۶
معاون فرهنگی تبلیغی حوزه خواهران خبرداد؛
اعزام ۲۰۰ خواهر مبلغه به موکب های نجف و کربلا
ظهیری از اعزام ۲۰۰ خواهر مبلغه به موکب های نجف و کربلا برای انجام امور فرهنگی و همچنین آمادگی حوزه علمیه خواهران استان قم برای فعالیت های تبلیغی، فرهنگی در استان قم خبرداد.
۱۳۹۷/۷/۲۴ - ۲۳:۵۸
با سخنرانی آیت الله میرباقری؛
اجتماع بزرگ طلاب مجمع الذاکرین قم برگزار شد
اجتماع بزرگ طلاب مجمع الذاکرین قم با سخنرانی آیت الله میرباقری و مدیحه سرایی حاج منصور ارضی برگزار شد.
۱۳۹۷/۷/۲۴ - ۲۳:۵۶
آیت الله سعیدی:
انسجام و همدلی اساسی ترین پیام مسجد است
امام جمعه قم با بیان این که دشمن فروپاشی خود را در تبیین حقیقت کلمه الله در سایه مسجد می بیند، گفت: انسجام و همدلی اساسی ترین پیام مسجد است.
۱۳۹۷/۷/۲۴ - ۲۳:۵۰
آیت الله میرباقری:
مبلغان واسطه بین اهل بیت و مردم هستند
نماینده مجلس خبرگان رهبری با تأکید بر این که مبلغان توفیق واسطه گری میان مردم و اهل بیت(ع) را پیدا کرده اند، گفت: مبلغان باید از فرصت های مختلف برای دعوت مردم به اهل بیت(ع) استفاده کنند.
۱۳۹۷/۷/۲۴ - ۲۳:۴۴
دیدار مردمی آیت الله سعیدی در مسجد حضرت معصومه
دیدار مردمی آیت الله سعیدی با حضور سردار شاه چراغی در مسجد حضرت معصومه(س) برگزار شد.
۱۳۹۷/۷/۲۴ - ۱۴:۵۰
آیت‌الله سعیدی:
جوانان از مساجد برای مسؤولیت های اجتماعی تربیت شوند
تولیت آستان مقدس حضرت معصومه علیهاالسلام گفت: مسجدها باید مکانی باشند که نوجوانان و جوانان را به‌سوی خود جذب کنند تا با حضور در این مکان مقدس، با تربیت روحیه دینی و اسلامی به سمت قبول مسؤولیت در جامعه...
۱۳۹۷/۷/۲۳ - ۲۲:۴۴
رییس هیات مدیره انجمن های صنفی دفاتر خدمات مسافرتی قم:
فروش بلیط های قطار قم به کربلا از ۲۴ مهر آغاز می شود
رییس هیات مدیره انجمن های صنفی دفاتر خدمات مسافرتی قم با اشاره به آغاز فروش بلیط های قطار ترکیبی قم به کربلا، گفت: زائران حسینی(ع) از ۲۴ مهرماه جاری می توانند با مراجعه به ۲۵ دفتر خدمات مسافرتی قم بلی...
۱۳۹۷/۷/۲۳ - ۲۲:۳۷
سومین دوره همایش «سه ساله کربلا» در حرم حضرت معصومه برگزار شد
همزمان با پنجم صفر سالروز شهادت حضرت رقیه(س) همایش بزرگ «سه ساله کربلا» با اجتماع بزرگ مادران و دختران سه ساله در شبستان نجمه خاتون(س) حرم مطهر حضرت معصومه(س) برگزار شد.
۱۳۹۷/۷/۲۳ - ۱۴:۱۲
اعزام بیش از هزار مبلغ خواهر در ایام اربعین
معاون فرهنگی و تبلیغی مرکز حوزه علمیه خواهران گفت: امسال برای نخستین بار شاهد فعالیت های مرکز مدیریت حوزه علمیه خواهران در اربعین خواهیم بود.