Web
Analytics
Rasa News :: خبرگزاری رسا - نقش روحانيت در استقرار ايمان مردم
دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۷ Monday, June 18, 2018 - ساعت:
زمان : ۱۳۹۷/۱/۲۲ - ۱۴:۳۰
شناسه خبر: ۵۶۰۸۷۳
 
حجت الاسلام روستاآزاد مطرح کرد؛
نقش روحانيت در استقرار ايمان مردم
معاون فرهنگي تبليغي دفتر تبليغات اسلامي حوزه علميه قم گفت: علي رغم همه تبليغات منفي که بر اذهان کودک و نوجوانان است، آنچه که مردم را در ايمان مستقر نگه داشته اهميت رفتارهاي جزئي روحانيت در گوشه و کنار کشور است.

به گزارش خبرگزاری رسا، حجت الاسلام سعيد روستاآزاد در نشست «نقش روحانيت در تعميق باورهاي ديني» از سلسله نشستهاي نخستين نمايشگاه تخصصي تربيت ديني کودک و نوجوان با عنوان «شميم ايمان» که به همت معاونت فرهنگي تبليغي دفتر تبليغات اسلامي حوزه علميه قم در سالن اجتماعات پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامي برگزار شد، اظهار داشت: بخشي از تغيير رفتار که وظيفه نهايي ارائه اطلاعات ديني است محصول ارائه اطلاعات درست است و بخشي ديگر به رفتار مبلغ اختصاص دارد که حول محور بيان درست شکل مي گيرد.

وي گفت: قرآن يکي از شرايط و ويژگي هاي پيامبر اکرم(ص) را مبين آيات عنوان مي کند و آنجايي که اين وظيفه را بر عهده آن حضرت مي گذارد، ميفرمايد که ما هيچ گاه هيچ پيامبري را نفرستاديم مگر به لسان قوم خود تا بر آنها تبيين کند و مفسرين مي گويند که «لسان قوم» قطعاً صرف اين نيست که لغت و زبان آنها يکي باشد بلکه بايد در حال و هواي مخاطب خود بوده و روحيات را درک و مطالب مورد نياز مخاطب خود را نقل کند.

معاون فرهنگي تبليغي دفتر تبليغات اسلامي تصريح کرد: آيت الله جوادي آملي با اشاره به «بلسان قومه» مي گويد در اين آيه، زبان، زبان هنر است؛ اگر پيامبري براي زمان ما مي آمد، با زبان دوربين در ميان مردم حاضر مي شد. لسان قوم توجه به روحيات، عواطف و احساسات است.

وي افزود: حداقل دو الزام در حوزه تبليغ به خصوص در عرصه کودک و نوجوان داريم که مختصات و ويژگي هاي خاصي را دارد و ما را ملزم مي کند که الزامات ديگري را به کار ببنديم. در وهله اول در حوزه بيان و ارائه اطلاعات به نظر ميرسد که توجه روحانيت به خصوص در حوزه کودک و نوجوان با عطف به اين که لسان قوم باشد، بايد به ويژگي هاي خاص مخاطب توجه کند.

حجت الاسلام روستاآزاد اظهار داشت: کودک و نوجوان امروز، حرفي را به عنوان حجت از ما نمي پذيرد و نکته اي که از ما مي شنود، جايش را در دستگاه معرفتي خود پيدا مي کند که اين مطالبي که در ذهنش آمده با ديگر آموزه هايي که در طول روز از طريق مختلف مي شنود، همخواني دارد يا نه.

وي گفت: اگر تأکيد مي شود که بر اساس نياز مخاطب صحبت کنيم، به اين معنا است که با اطلاعات دريافتي او يکسان و همخواني و در يک راستا باشد.

معاون فرهنگي تبليغي دفتر تبليغات اسلامي بر لزوم نيازسنجي مخاطب تأکيد و تصريح کرد: مبلغي که براي کودکان(هر چند مکلف)، صحبت مي کند، اگر از عذاب الهي صحبت کند بايد بداند که کودک کشش اين مطلب را ندارد. ابتدا به ساکن اين اتفاق مي افتد که اين سخن مورد پذيرش کودک قرار نمي گيرد و تعميق باوري اتفاق نمي افتد، مگر اين که منتظر باشيم تا تغيير رفتاري صورت بگيرد.

وي افزود: محور دومي که مهم است و در حوزه عمل مي باشد، غير از اين که اطلاعاتي مي دهيم بايد متقن بوده و سست نباشد، و بايد از ظاهر و پوشش تا برخورد ما را شامل شود. اگر از مبلغي که قرار است آموزه توکل و صبر را به دانش آموز منتقل کند، رفتاري خلاف توکل و صبر سر بزند، دانشآموز نيز به آن آموزه عمل نمي کند و آن تبليغ اثري در بر نخواهد داشت.

حجت الاسلام روستاآزاد به عوامل مؤثر در تبليغ موفق اشاره کرد و اظهار داشت: ظاهر، پوشش و نوع رفتار و گفتار مبلغ در تبليغ مؤثر است و همه اين رفتارها مي تواند در تزلزل باور مؤثر واقع شود که اگر رفتار درست از مبلغ سر بزند، در استواري باور مخاطب اثرگذار خواهد بود.

وي گفت: کساني که امام را نديده و صداي او را نشنيده بودند و تنها پيامي به گوششان رسيده بود، به سخن ايشان عمل مي کردند چرا که مي دانستند اگر ايشان حرفي بر زبان جاري مي کند، خود عمل کننده به آن است.
معاون فرهنگي تبليغي دفتر تبليغات اسلامي تصريح کرد: هم در حوزه ارائه اطلاعات بايد مواظب بود که چه نکته اي گفته مي شود و هم اين که رفتاري که از يک مبلغ و مربي براي کودک و نوجوانان صورت مي گيرد، بايد به درستي انجام شود تا در تعميق باور مخاطب اثرگذار باشد.

وي به نقش روحانيت در استقرار ايمان مردم پرداخت و خاطرنشان کرد: عليرغم همه تبليغات سويي که بر اذهان کودک و نوجوانان است، آنچه که مردم را در ايمان مستقر نگه داشته اهميت رفتارهاي جزئي روحانيت در گوشه و کنار کشور است. تنها راه علاج اين مسير توجه بيشتر به اين ظرفيتي و پتانسيلي است که در اختيار روحانيت مي باشد./۸۴۱/د۱۰۳/ج

ارسال به شبکه های اجتماعی
ارسال نظر
نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
لطفا حاصل عبارت زیر را در باکس روبرو وارد کنید:
= ۱۱ + ۱۴
ارسال
نظرات
انتشار یافته: 0
در انتظار بررسی: 0
غیر قابل انتشار: 0
۱۳۹۷/۳/۲۸ - ۱۴:۳۶
در گفت وگو با رسا مطرح شد؛
تشریح فعالیت های گروه تبلیغی جهادی افق روشن
مدیر گروه تبلیغی جهادی افق روشن گفت: برپایی نمایشگاه کتاب، فعالیت در مدارس، برگزاری مسابقات، برگزاری اردوهای دریانوردی و کوه نوردی برخی از فعالیت های این گروه است.
۱۳۹۷/۳/۲۵ - ۱۵:۰۲
امام‌ جمعه قم:
مواجهه سرسختانه با دشمن و ترویج الفت بین مؤمنان الگوی مسلمانان باشد
امام‌ جمعه قم گفت: مواجهه سرسختانه با دشمن و الفت و دوستی بین مؤمنان الگوی مسلمانان از منظر قرآن کریم است.
۱۳۹۷/۳/۲۴ - ۱۷:۵۵
حجت الاسلام والمسلمین رفیعی:
پاداش یک ماه روزه داری را با گناه تباه نکنیم
عضو هیأت‌ علمی جامعه المصطفی العالمیه با بیان این که مهم‌ترین رسالت مؤمن بعد از ماه مبارک رمضان، حفظ برکات این ماه برای خویش است، گفت: محاسبه دقیق اعمال هدیه رمضان برای مؤمنین امت است.
۱۳۹۷/۳/۲۴ - ۱۷:۴۸
استاد حوزه علمیه قم تبیین کرد؛
موانع استجابت دعا
حجت الاسلام و المسلمین مؤمنی با اشاره به روایتی از امیرالمؤمنین گفت: طبق فرموده حضرت علت عدم استجابت دعای انسان، خیانت قلب او به هشت امر است.
۱۳۹۷/۳/۲۴ - ۱۳:۰۳
حجت‌الاسلام والمسلمین میر شفیعی:
درک حقیقت صبر برترین دستاورد ماه رمضان است
سخنران آستان مقدس حضرت معصومه(س) درک حقیقت صبر را برترین دستاورد مؤمن در ایام ماه مبارک رمضان توصیف کرد و گفت: صبر زمینه درک حقیقت تقوا است.
۱۳۹۷/۳/۲۴ - ۰۱:۱۴
آیین شکرگزاری خادمان کریمه اهل‌بیت برگزار شد
آیین شکرگزاری خادمان آستان مقدس حضرت معصومه (س) با حضور چند تن از مسئولان استانی، مدیران حرم مطهر حضرت معصومه و خادمان این آستان برگزار شد.
۱۳۹۷/۳/۲۴ - ۰۱:۰۶
حجت الاسلام عالم زاده نوری تبیین کرد؛
نظریه "حجیت دلیل نقلی در اثبات گزاره های اخلاقی"
بیست و هشتمین کرسی علمی ترویجی پژوهشگاه فقه نظام با عنوان «حجیت دلیل نقلی در اثبات گزاره های اخلاقی» و ارائه حجت الاسلام محمد عالم زاده نوری در قم برگزار شد.
۱۳۹۷/۳/۲۳ - ۱۸:۲۰
حجت‌الاسلام‌ والمسلمین فرحزاد:
آمرزش بندگان از مهم‌ترین برکات لحظات پایانی ماه رمضان است
استاد حوزه علمیه قم عفو عمومی بندگان و گناهکاران را از مهم‌ترین برکات واپسین ساعات ماه مبارک رمضان عنوان کرد و گفت: بهشت به بهای حسنات خریداری می‌شود.
۱۳۹۷/۳/۲۳ - ۱۷:۳۳
کارشناس دینی حوزه:
نشاط‌ حقیقی در جامعه از طریق دین میسر است نه ترویج موسیقی
حجت الاسلام والمسلمین مؤمنی گفت: در کشور قرآن، راه‌های اصلی نشاط‌‌زایی در جامعه را رها کرده و به دنبال تسکین دهنده‌های مقطعی رفته‌ایم که البته خود این مسکن‌ها به شدت برای روح و جسم انسان مضر هستند.
۱۳۹۷/۳/۲۳ - ۱۵:۴۲
حجت‌الاسلام والمسلمین رفیعی:
آیه امانت حیاتی‌ترین مشی سبک زندگی است
استاد حوزه علمیه قم به بیان نکات تفسیری آیه امانت پرداخت و گفت: تکلیف و مسئولیت امانتی است که انسان به دلیل ظلم به آن و نقض حدود آن مورد مذمت قرار گرفته است.
۱۳۹۷/۳/۲۳ - ۱۲:۳۷
امکان پرداخت فطریه از طریق سامانه سخای مرکز خدمات
به همت مرکز خدمات حوزه های علمیه امکان واریز فطریه با هدف حمایت از قشر مستضعف جامعه هدف فراهم شده است.
۱۳۹۷/۳/۲۳ - ۱۱:۵۸
اقامه نماز عیدفطر به امامت آیت‌الله سعیدی در حرم حضرت معصومه
نماز عید سعید فطر در آستان مقدس کریمه اهل‌بیت(س) به امامت آیت‌الله سعیدی تولیت حرم حضرت معصومه سلام‌الله علیها و امام‌جمعه قم اقامه می‌شود.
۱۳۹۷/۳/۲۳ - ۱۱:۵۶
حجت‌الاسلام والمسلمین میر شفیعی:
زیارت بارز ترین نماد ولایت محوری است
کارشناس رسانه ملی فطرت را زبان زیارت توصیف کرد و گفت: قلب زمینه دریافت معارف امام معصوم در زیارت است.
۱۳۹۷/۳/۲۲ - ۱۷:۵۷
استاد حوزه علمیه قم:
فضای مجازی کنترل نشده، عامل پرده‌دری است
حجت الاسلام والمسلمین مؤمنی با بیان این‌که فضای مجازی کنترل نشده عامل مهمی در حیازدایی و پرده‌دری است، گفت: چنین فضاهایی موجب برداشته شدن پرده‌های محرم و نامحرمی شده و قبح بسیاری از گناهان را می‌شکند.
۱۳۹۷/۳/۲۲ - ۱۴:۵۳
حجت‌الاسلام والمسلمین وحیدپور تشریح کرد؛
میزان و چگونگی پرداخت زکات فطریه
استاد حوزه علمیه با تأکید بر این‌که اگر مؤمن تمکن دارد حتماً زکات اجناس گران‌تر را پرداخت کند به تشریح میزان و چگونگی پرداخت زکات فطریه پرداخت.
۱۳۹۷/۳/۲۲ - ۱۴:۴۴
معاون فرهنگی اجتماعی اوقاف استان قم:
حضور روحانیان در بقاع متبرکه چشمگیر است
معاون فرهنگی اجتماعی اداره کل اوقاف و امور خیریه استان قم گفت: حضور روحانیان در بقاع متبرکه چشمگیر است و برنامه های مختلفی در طول سال با محوریت روحانیان در امامزادگان استان انجام می شود.
۱۳۹۷/۳/۲۲ - ۱۱:۵۵
استاد حوزه علمیه:
راست‌گویی و حیا از ارکان دین داری است
سخنران آستان مقدس حضرت معصومه (س) گفت: بر اساس روایت منقول از رسول گرامی اسلام(ص) راست‌گویی و حیا از ارکان دین داری است.
۱۳۹۷/۳/۲۱ - ۱۸:۱۵
حجت‌الاسلام والمسلمین رفیعی:
شکوفایی اقتصادی کمترین اثر معادباوری امت است
عضو هیأت علی جامعه المصطفی شکوفایی اقتصادی را یکی از معادباوری دانست و گفت: مسؤولیت‌پذیری یکی دیگر از اثرات معاد است، اگر کسی به معاد معتقد باشد در ساعات کاری در ادارات کوتاهی نمی‌کند.
۱۳۹۷/۳/۲۱ - ۱۶:۴۳
استاد حوزه علمیه قم:
مسؤولی که به درد مردم نمی رسد کناره گیری کند
حجت الاسلام والمسلمین مؤمنی با انتقاد از نحوه برخورد برخی مدیران و مسؤولان با مردم، از معطل شدن ارباب رجوع در دستگاه های اداری و اجرایی انتقاد کرد.
۱۳۹۷/۳/۲۱ - ۱۶:۱۶
حجت الاسلام ‌آخوندی مطرح کرد؛
فعالیت تبلیغی گروه شهید علی زکی صالحی در فرودگاه امام خمینی
حجت الاسلام آخوندی به تشریح ویژگی‌ها و شرایط لازم یک گروه تبلیغی برای موفقیت پرداخت و تعامل با بدنه، جهادی عمل کردن و داشتن شجاعت را شاخصه‌های ضروری یک گروه تبلیغی پویا عنوان کرد.