Web
Analytics
Rasa News :: خبرگزاری رسا - نقش روحانيت در استقرار ايمان مردم
دوشنبه ۲۹ مرداد ۱۳۹۷ Monday, August 20, 2018 - ساعت:
زمان : ۱۳۹۷/۱/۲۲ - ۱۴:۳۰
شناسه خبر: ۵۶۰۸۷۳
 
حجت الاسلام روستاآزاد مطرح کرد؛
نقش روحانيت در استقرار ايمان مردم
معاون فرهنگي تبليغي دفتر تبليغات اسلامي حوزه علميه قم گفت: علي رغم همه تبليغات منفي که بر اذهان کودک و نوجوانان است، آنچه که مردم را در ايمان مستقر نگه داشته اهميت رفتارهاي جزئي روحانيت در گوشه و کنار کشور است.

به گزارش خبرگزاری رسا، حجت الاسلام سعيد روستاآزاد در نشست «نقش روحانيت در تعميق باورهاي ديني» از سلسله نشستهاي نخستين نمايشگاه تخصصي تربيت ديني کودک و نوجوان با عنوان «شميم ايمان» که به همت معاونت فرهنگي تبليغي دفتر تبليغات اسلامي حوزه علميه قم در سالن اجتماعات پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامي برگزار شد، اظهار داشت: بخشي از تغيير رفتار که وظيفه نهايي ارائه اطلاعات ديني است محصول ارائه اطلاعات درست است و بخشي ديگر به رفتار مبلغ اختصاص دارد که حول محور بيان درست شکل مي گيرد.

وي گفت: قرآن يکي از شرايط و ويژگي هاي پيامبر اکرم(ص) را مبين آيات عنوان مي کند و آنجايي که اين وظيفه را بر عهده آن حضرت مي گذارد، ميفرمايد که ما هيچ گاه هيچ پيامبري را نفرستاديم مگر به لسان قوم خود تا بر آنها تبيين کند و مفسرين مي گويند که «لسان قوم» قطعاً صرف اين نيست که لغت و زبان آنها يکي باشد بلکه بايد در حال و هواي مخاطب خود بوده و روحيات را درک و مطالب مورد نياز مخاطب خود را نقل کند.

معاون فرهنگي تبليغي دفتر تبليغات اسلامي تصريح کرد: آيت الله جوادي آملي با اشاره به «بلسان قومه» مي گويد در اين آيه، زبان، زبان هنر است؛ اگر پيامبري براي زمان ما مي آمد، با زبان دوربين در ميان مردم حاضر مي شد. لسان قوم توجه به روحيات، عواطف و احساسات است.

وي افزود: حداقل دو الزام در حوزه تبليغ به خصوص در عرصه کودک و نوجوان داريم که مختصات و ويژگي هاي خاصي را دارد و ما را ملزم مي کند که الزامات ديگري را به کار ببنديم. در وهله اول در حوزه بيان و ارائه اطلاعات به نظر ميرسد که توجه روحانيت به خصوص در حوزه کودک و نوجوان با عطف به اين که لسان قوم باشد، بايد به ويژگي هاي خاص مخاطب توجه کند.

حجت الاسلام روستاآزاد اظهار داشت: کودک و نوجوان امروز، حرفي را به عنوان حجت از ما نمي پذيرد و نکته اي که از ما مي شنود، جايش را در دستگاه معرفتي خود پيدا مي کند که اين مطالبي که در ذهنش آمده با ديگر آموزه هايي که در طول روز از طريق مختلف مي شنود، همخواني دارد يا نه.

وي گفت: اگر تأکيد مي شود که بر اساس نياز مخاطب صحبت کنيم، به اين معنا است که با اطلاعات دريافتي او يکسان و همخواني و در يک راستا باشد.

معاون فرهنگي تبليغي دفتر تبليغات اسلامي بر لزوم نيازسنجي مخاطب تأکيد و تصريح کرد: مبلغي که براي کودکان(هر چند مکلف)، صحبت مي کند، اگر از عذاب الهي صحبت کند بايد بداند که کودک کشش اين مطلب را ندارد. ابتدا به ساکن اين اتفاق مي افتد که اين سخن مورد پذيرش کودک قرار نمي گيرد و تعميق باوري اتفاق نمي افتد، مگر اين که منتظر باشيم تا تغيير رفتاري صورت بگيرد.

وي افزود: محور دومي که مهم است و در حوزه عمل مي باشد، غير از اين که اطلاعاتي مي دهيم بايد متقن بوده و سست نباشد، و بايد از ظاهر و پوشش تا برخورد ما را شامل شود. اگر از مبلغي که قرار است آموزه توکل و صبر را به دانش آموز منتقل کند، رفتاري خلاف توکل و صبر سر بزند، دانشآموز نيز به آن آموزه عمل نمي کند و آن تبليغ اثري در بر نخواهد داشت.

حجت الاسلام روستاآزاد به عوامل مؤثر در تبليغ موفق اشاره کرد و اظهار داشت: ظاهر، پوشش و نوع رفتار و گفتار مبلغ در تبليغ مؤثر است و همه اين رفتارها مي تواند در تزلزل باور مؤثر واقع شود که اگر رفتار درست از مبلغ سر بزند، در استواري باور مخاطب اثرگذار خواهد بود.

وي گفت: کساني که امام را نديده و صداي او را نشنيده بودند و تنها پيامي به گوششان رسيده بود، به سخن ايشان عمل مي کردند چرا که مي دانستند اگر ايشان حرفي بر زبان جاري مي کند، خود عمل کننده به آن است.
معاون فرهنگي تبليغي دفتر تبليغات اسلامي تصريح کرد: هم در حوزه ارائه اطلاعات بايد مواظب بود که چه نکته اي گفته مي شود و هم اين که رفتاري که از يک مبلغ و مربي براي کودک و نوجوانان صورت مي گيرد، بايد به درستي انجام شود تا در تعميق باور مخاطب اثرگذار باشد.

وي به نقش روحانيت در استقرار ايمان مردم پرداخت و خاطرنشان کرد: عليرغم همه تبليغات سويي که بر اذهان کودک و نوجوانان است، آنچه که مردم را در ايمان مستقر نگه داشته اهميت رفتارهاي جزئي روحانيت در گوشه و کنار کشور است. تنها راه علاج اين مسير توجه بيشتر به اين ظرفيتي و پتانسيلي است که در اختيار روحانيت مي باشد./۸۴۱/د۱۰۳/ج

ارسال به شبکه های اجتماعی
ارسال نظر
نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
لطفا حاصل عبارت زیر را در باکس روبرو وارد کنید:
= ۸ + ۷
ارسال
نظرات
انتشار یافته: 0
در انتظار بررسی: 0
غیر قابل انتشار: 0
۱۳۹۷/۵/۲۹ - ۱۴:۲۲
رییس بنیاد فقهی مدیریت اسلامی:
دانش های دانشگاهی با اجتهاد حوزوی در آمیخته شود
حجت الاسلام والمسلمین قوامی با بیان این که باید از دانشجویانی که به حوزه می آیند استفاده بیشتری برده شود، تأکید کرد که حتی می توان دانش های دانشگاهی با اجتهاد حوزوی در آمیخته شود.
۱۳۹۷/۵/۲۹ - ۱۴:۰۷
حجت الاسلام احتشام کاشانی مطرح کرد؛
عصر عرفه عالی ترین زمان رسیدن به مقام عرفان قدرت و حکمت خدا
استاد حوزه علمیه شب قدر را بهترین شب و روز عرفه را بهترین روز در میان ایام سال برای ارتباط با خدا عنوان و تأکید کرد که عصر روز عرفه، عالی ترین زمان برای رسیدن به مقام عرفان قدرت و حکمت حضرت حق است.
۱۳۹۷/۵/۲۹ - ۱۴:۰۰
حجت الاسلام والمسلمین محصل همدانی:
طلاب به جلسات هفتگی درس اخلاق عنایت ویژه داشته باشند
استاد درس اخلاق حوزه با اشاره به این که اخلاق و تحصیل در حوزه دو مسأله در هم تنیده است، تأکید کرد که طلاب باید به جلسات هفتگی درس اخلاق عنایت ویژه ای داشته باشند چون اخلاق نیز همچون علوم دیگر نیاز به ...
۱۳۹۷/۵/۲۹ - ۱۱:۳۷
حجت الاسلام والمسلمین حاج ابوالقاسم:
عرفه روز آغاز درست زیستن و حرکت در مسیر خدا است
استاد درس خارج حوزه عرفه را روز اعتراف به گناهان و آغاز درست زیستن دانست و با اشاره به فضیلت زیارت امام حسین(ع) در این روز تأکید کرد کرد که جهاد در راه خدا از بالاترین مصادیق عبادت است.
۱۳۹۷/۵/۲۸ - ۲۳:۱۲
حجت‌الاسلام عرفان:
کمال، رشد اخلاقی و عقلی است
سخنران آستان مقدس حضرت معصومه سلام‌الله علیها کمال را رشد اخلاقی و عقلی توصیف کرد و گفت: در تعابیری کمال مؤمن ستون ایمان و دین‌داری او توصیف‌ شده است.
۱۳۹۷/۵/۲۸ - ۲۳:۰۸
حجت الاسلام والمسلمین انصاریان:
مسلمان و شیعه نباید بنده پول و مقام باشد
استاد حوزه علمیه قم با بیان این که مسلمان و شیعه نباید بنده پول و مقام باشد، گفت: کسی که در گوشه ای با یک صندلی و جایگاه زیر و رو می شود اهل دین و خدا نیست.
۱۳۹۷/۵/۲۸ - ۲۳:۰۶
حجت الاسلام رزاقی:
دشمن از حربه اقتصاد برای به زانو آوردن ملت استفاده می کند
استاد حوزه علمیه قم با بیان این که امروز در یک جنگ اقتصادی قرار داریم، گفت: از حربه اقتصاد برای به زانو آوردن ملت استفاده می شود به همین دلیل مدیریت دقیق اقتصادی باید سرلوحه کار مسؤولان باشد.
۱۳۹۷/۵/۲۸ - ۱۹:۵۴
ظریف منش خبر داد؛
بازسازی واقعه غدیر در ۱۰۰ نقطه کشور
مدیرعامل بنیاد بین المللی غدیر از بازسازی واقعه غدیر در صد نقطه کشور خبر داد و اعلام کرد که در شماری از شهرها این برنامه به همت اهل سنت برگزار می شود.
۱۳۹۷/۵/۲۸ - ۱۴:۴۶
توصیه های آیت الله سعیدی به اعضای ستاد بازسازی واقعه غدیر
امام جمعه قم جذب حداکثری را لازمه احیای جریان غدیر دانست و گفت: وحدت اساسی ترین پیام غدیر به تاریخ اسلام است.
۱۳۹۷/۵/۲۸ - ۱۳:۴۵
اعزام مبلغ و گروه های تبلیغی در ایام محرم از سوی دفتر تبلیغات
دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم به مناسبت دهه نخست محرم اقدام به اعزام مبلغ به صورت فردی و همچنین گروه های تبلیغی می کند.
۱۳۹۷/۵/۲۷ - ۲۳:۵۰
حجت‌الاسلام‌ والمسلمین ماندگاری:
ایمان به غیب زمینه بزرگی نفس است
سخنران آستان مقدس حضرت معصومه(س) با بیان این‌که از منظر قرآن کریم ایمان به غیب اصول سبک زندگی مؤمن را ساماندهی می‌کند، گفت: اگر حسابرسی مبتنی بر اصول دنیا باشد انسان حقیر خواهد ماند.
۱۳۹۷/۵/۲۷ - ۱۰:۳۶
آیت الله سعیدی در همایش رسولان کریمه:
کار خبرنگار همچون حرکت رزمنده در میدان مین است
تولیت آستان مقدس حضرت فاطمه معصومه(س) گفت: خبرنگاران در نگارش اخبار خود، باید نگاهی به رهنمودهای رهبر معظم انقلاب داشته باشند و بر اساس ضرورت‌ها و منویات ایشان اقدام به نگارش خبر کنند.
۱۳۹۷/۵/۲۵ - ۱۹:۲۹
حجت الاسلام وافی:
مبلغان در روضه خوانی بیشتر به جنبه تاریخ و مقتل توجه کنند
کارشناس فن رثا و روضه خوانی با بیان این که جریان روضه خوانی یک ابزار و وسیله نیست، گفت: روضه خوانی یک راهبرد است و جامعه امروزی نیازمند آن است که احساسات و عواطفش جهت پیدا کند.
۱۳۹۷/۵/۲۵ - ۱۹:۲۷
حجت الاسلام والمسلمین ماندگاری:
مشکلات امروز ثمره بی توجهی به رهنمودهای امام و رهبری است
رییس مؤسسه روایت سیره شهدا با بیان این که مبلغان باید ولایتمداری را به مردم بیاموزند، گفت: اگر مردم و مسؤولان در این چهل سالی که از انقلاب می گذرد به حرف امامین انقلاب گوش می دادند و به رهنمودهای عالم...
۱۳۹۷/۵/۲۵ - ۱۹:۱۹
بیستمین نشست هم اندیشی سخنرانان مرتبط با هیأت رزمندگان برگزار شد
بیستمین نشست هم اندیشی سخنرانان مرتبط با هیأت رزمندگان با حضور سردار نجات و حجج اسلام طائب، ماندگاری، مؤمنی و وافی در قم برگزار شد.
۱۳۹۷/۵/۲۵ - ۱۴:۱۰
آیت الله حسینی قزوینی مطرح کرد؛
حدیث غدیر بزرگ ترین سند شیعه و سنی در اثبات ولایت امیرمؤمنان
استاد درس خارج حوزه علمیه قم با اشاره به حدیث غدیر به عنوان بزرگترین سند شیعه و سنی در اثبات ولایت امیرمؤمنان(ع) تأکید کرد که این حدیث علاوه بر منابع شیعه در منابع بزرگ اهل سنت نقل شده است.
۱۳۹۷/۵/۲۵ - ۱۳:۰۰
استاد درس اخلاق حوزه مطرح کرد؛
نقش تقویت رابطه استاد و شاگرد در پیشرفت علمی طلاب
حجت الاسلام زاهدی با بیان این که خیلی از طلاب در حوزه احساس غریبی می کنند، گفت: اگر طلاب با استاد رابطه عاطفی بیشتری داشته باشند احساس تنهایی را کنار گذاشته و این پیوند عاطفی در درس و گفت‌وگوهای علمی ...
۱۳۹۷/۵/۲۵ - ۱۲:۵۳
استاد درس اخلاق حوزه تشریح کرد؛
تفاوت های اساتید حوزه با دیگر اساتید مراکز علمی
حجت الاسلام همتیان سورکی با اشاره به لزوم تقویت رابطه استاد و شاگرد در حوزه، از آن به عنوان یکی از سنت های دیرپای حوزه یاد کرد و گفت: بر خلاف غالب مراکز علمی دیگر استاد حوزه علمیه برای طلبه هم معلم، ه...
۱۳۹۷/۵/۲۵ - ۱۲:۴۶
نماینده ولی فقیه در حج و زیارت:
باید از فرصت حج به عنوان رسانه ای بین المللی بهره گرفت
سرپرست حجاج ایرانی با اشاره به ظرفیت رسانه ای حج و سرزمین وحی گفت: شبهه زدایی از دین و رفع اسلام هراسی دوموضوع اساسی است که می توان ازظرفیت عظیم حج برای روشنگری بیشترجهان اسلام استفاده کرد.
۱۳۹۷/۵/۲۴ - ۱۴:۱۹
آیت الله سعیدی:
رفع نیاز محرومان جزء فرهنگ‌های اصیل اسلام و انقلاب است
امام جمعه قم با تاکید بر این که مشارکت در رفع نیاز محرومان از فرهنگ‌های اصیل اسلام و انقلاب است، گفت: دنیای استکبار از مردم و مسؤولان کشورهای مختلف برای تحقق اهداف خود سوءاستفاده می‌کند.