Web
Analytics
Rasa News :: خبرگزاری رسا - نقش روحانيت در استقرار ايمان مردم
پنج شنبه ۳۰ فروردین ۱۳۹۷ Thursday, April 19, 2018 - ساعت:
زمان : ۱۳۹۷/۱/۲۲ - ۱۴:۳۰
شناسه خبر: ۵۶۰۸۷۳
 
حجت الاسلام روستاآزاد مطرح کرد؛
نقش روحانيت در استقرار ايمان مردم
معاون فرهنگي تبليغي دفتر تبليغات اسلامي حوزه علميه قم گفت: علي رغم همه تبليغات منفي که بر اذهان کودک و نوجوانان است، آنچه که مردم را در ايمان مستقر نگه داشته اهميت رفتارهاي جزئي روحانيت در گوشه و کنار کشور است.

به گزارش خبرگزاری رسا، حجت الاسلام سعيد روستاآزاد در نشست «نقش روحانيت در تعميق باورهاي ديني» از سلسله نشستهاي نخستين نمايشگاه تخصصي تربيت ديني کودک و نوجوان با عنوان «شميم ايمان» که به همت معاونت فرهنگي تبليغي دفتر تبليغات اسلامي حوزه علميه قم در سالن اجتماعات پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامي برگزار شد، اظهار داشت: بخشي از تغيير رفتار که وظيفه نهايي ارائه اطلاعات ديني است محصول ارائه اطلاعات درست است و بخشي ديگر به رفتار مبلغ اختصاص دارد که حول محور بيان درست شکل مي گيرد.

وي گفت: قرآن يکي از شرايط و ويژگي هاي پيامبر اکرم(ص) را مبين آيات عنوان مي کند و آنجايي که اين وظيفه را بر عهده آن حضرت مي گذارد، ميفرمايد که ما هيچ گاه هيچ پيامبري را نفرستاديم مگر به لسان قوم خود تا بر آنها تبيين کند و مفسرين مي گويند که «لسان قوم» قطعاً صرف اين نيست که لغت و زبان آنها يکي باشد بلکه بايد در حال و هواي مخاطب خود بوده و روحيات را درک و مطالب مورد نياز مخاطب خود را نقل کند.

معاون فرهنگي تبليغي دفتر تبليغات اسلامي تصريح کرد: آيت الله جوادي آملي با اشاره به «بلسان قومه» مي گويد در اين آيه، زبان، زبان هنر است؛ اگر پيامبري براي زمان ما مي آمد، با زبان دوربين در ميان مردم حاضر مي شد. لسان قوم توجه به روحيات، عواطف و احساسات است.

وي افزود: حداقل دو الزام در حوزه تبليغ به خصوص در عرصه کودک و نوجوان داريم که مختصات و ويژگي هاي خاصي را دارد و ما را ملزم مي کند که الزامات ديگري را به کار ببنديم. در وهله اول در حوزه بيان و ارائه اطلاعات به نظر ميرسد که توجه روحانيت به خصوص در حوزه کودک و نوجوان با عطف به اين که لسان قوم باشد، بايد به ويژگي هاي خاص مخاطب توجه کند.

حجت الاسلام روستاآزاد اظهار داشت: کودک و نوجوان امروز، حرفي را به عنوان حجت از ما نمي پذيرد و نکته اي که از ما مي شنود، جايش را در دستگاه معرفتي خود پيدا مي کند که اين مطالبي که در ذهنش آمده با ديگر آموزه هايي که در طول روز از طريق مختلف مي شنود، همخواني دارد يا نه.

وي گفت: اگر تأکيد مي شود که بر اساس نياز مخاطب صحبت کنيم، به اين معنا است که با اطلاعات دريافتي او يکسان و همخواني و در يک راستا باشد.

معاون فرهنگي تبليغي دفتر تبليغات اسلامي بر لزوم نيازسنجي مخاطب تأکيد و تصريح کرد: مبلغي که براي کودکان(هر چند مکلف)، صحبت مي کند، اگر از عذاب الهي صحبت کند بايد بداند که کودک کشش اين مطلب را ندارد. ابتدا به ساکن اين اتفاق مي افتد که اين سخن مورد پذيرش کودک قرار نمي گيرد و تعميق باوري اتفاق نمي افتد، مگر اين که منتظر باشيم تا تغيير رفتاري صورت بگيرد.

وي افزود: محور دومي که مهم است و در حوزه عمل مي باشد، غير از اين که اطلاعاتي مي دهيم بايد متقن بوده و سست نباشد، و بايد از ظاهر و پوشش تا برخورد ما را شامل شود. اگر از مبلغي که قرار است آموزه توکل و صبر را به دانش آموز منتقل کند، رفتاري خلاف توکل و صبر سر بزند، دانشآموز نيز به آن آموزه عمل نمي کند و آن تبليغ اثري در بر نخواهد داشت.

حجت الاسلام روستاآزاد به عوامل مؤثر در تبليغ موفق اشاره کرد و اظهار داشت: ظاهر، پوشش و نوع رفتار و گفتار مبلغ در تبليغ مؤثر است و همه اين رفتارها مي تواند در تزلزل باور مؤثر واقع شود که اگر رفتار درست از مبلغ سر بزند، در استواري باور مخاطب اثرگذار خواهد بود.

وي گفت: کساني که امام را نديده و صداي او را نشنيده بودند و تنها پيامي به گوششان رسيده بود، به سخن ايشان عمل مي کردند چرا که مي دانستند اگر ايشان حرفي بر زبان جاري مي کند، خود عمل کننده به آن است.
معاون فرهنگي تبليغي دفتر تبليغات اسلامي تصريح کرد: هم در حوزه ارائه اطلاعات بايد مواظب بود که چه نکته اي گفته مي شود و هم اين که رفتاري که از يک مبلغ و مربي براي کودک و نوجوانان صورت مي گيرد، بايد به درستي انجام شود تا در تعميق باور مخاطب اثرگذار باشد.

وي به نقش روحانيت در استقرار ايمان مردم پرداخت و خاطرنشان کرد: عليرغم همه تبليغات سويي که بر اذهان کودک و نوجوانان است، آنچه که مردم را در ايمان مستقر نگه داشته اهميت رفتارهاي جزئي روحانيت در گوشه و کنار کشور است. تنها راه علاج اين مسير توجه بيشتر به اين ظرفيتي و پتانسيلي است که در اختيار روحانيت مي باشد./۸۴۱/د۱۰۳/ج

ارسال به شبکه های اجتماعی
ارسال نظر
نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
لطفا حاصل عبارت زیر را در باکس روبرو وارد کنید:
= ۷ + ۱۲
ارسال
نظرات
انتشار یافته: 0
در انتظار بررسی: 0
غیر قابل انتشار: 0
۱۳۹۷/۱/۳۰ - ۱۷:۲۰
حجت الاسلام والمسلمین ماندگاری:
شهادت مزد زندگی زاهدانه و مجاهدانه است
رییس مؤسسه روایت سیره شهدا شهادت را مزد زندگی زاهدانه و مجاهدانه دانست و جامعه را بیش از هر زمانی نیازمند الگوگیری از سیره شهدا توصیف کرد.
۱۳۹۷/۱/۳۰ - ۱۶:۱۵
معاون فرهنگی تبلیغی جامعه‌الزهرا خبر داد؛
آغاز ثبت نام مبلغان ویژه ماه مبارک رمضان
حجت الاسلام تهرانی به آغاز ثبت نام مبلغان ویژه ایام ماه مبارک رمضان اشاره کرد و گفت: ثبت نام مبلغان ویژه ماه مبارک رمضان از اول اردیبهشت ماه آغاز می‌شود.
۱۳۹۷/۱/۲۹ - ۱۶:۴۴
کارشناس رسانه ملی مطرح کرد؛
رابطه حمایت از کالای داخلی با قاعده «نفی سبیل»
حجت الاسلام والمسلمین نظری منفرد با اشاره به حس وطن دوستی به عنوان یکی از ویژگی های اصلی انسان در روایات اسلامی بر لزوم حمایت از تولید داخلی برای تقویت جامعه اسلامی تأکید کرد.
۱۳۹۷/۱/۲۹ - ۱۱:۵۴
قائم مقام مؤسسه امیر بیان تشریح کرد؛
شیوه های ترغیب مردم به خرید کالای ایرانی از سوی مبلغان
حجت الاسلام کلاته با اشاره به شیوه های ترغیب مردم به خرید کالای ایرانی از سوی مبلغان بر ضرورت مطالبه گری روحانیت نسبت به ارتقای کیفیت تولیدات داخلی تأکید کرد.
۱۳۹۷/۱/۲۸ - ۱۸:۲۴
معاون تهذیب حوزه:
نخستین گام برای عاقبت به خیری، بیداری است
حجت الاسلام والمسلمین ملکی گفت: نخستین گام برای عاقبت به خیری، بیداری است و راه رسیدن به بیداری، شمارش نعمت های خداوند و اینکه انسان وظیفه خود را در مقابل این نعمت ها به درستی انجام دهد.
۱۳۹۷/۱/۲۸ - ۱۳:۴۷
در حاشیه مسابقات بین المللی قرآن طلاب جهان اسلام صورت می گیرد؛
برپایی نمایشگاه دستاوردهای قرآنی حوزه های علمیه
مدیر قرآن و حدیث معاونت تهذیب حوزه های علمیه از برگزاری برگزاری نمایشگاه دستاوردهای قرآنی حوزه های علمیه خبر داد.
۱۳۹۷/۱/۲۸ - ۱۳:۴۲
اسدی خبر داد؛
حضور ۷۱ شرکت کننده از ۴۶ کشور جهان در مسابقات بین المللی قرآن کریم طلاب
رییس ستاد برگزاری دومین دوره مسابقات بین المللی قرآن کریم طلاب علوم دینی از حضور ۷۱ شرکت کننده از ۴۶ کشور جهان در مسابقات بین المللی قرآن کریم طلاب خبر داد.
۱۳۹۷/۱/۲۸ - ۱۳:۳۸
حجت الاسلام حسینی مقدم تأکید کرد؛
لزوم استفاده از ظرفیت قم برای برگزاری مسابقات بین المللی قرآن کریم طلاب
مدیرکل اوقاف استان قم گفت: یکی از اقدامات انجام شده در راستای برگزاری هرچه بهتر مسابقات بین المللی قرآن طلاب، هماهنگی میان ادارات و نهادهای استان است تا از ظرفیت همه دستگاه های استان برای برگزاری هرچه...
۱۳۹۷/۱/۲۸ - ۱۲:۵۴
پژوهشگر قرآنی:
حمایت از کالای ایرانی نوعی جهاد و تلاش برای تقویت دین است
حجت الاسلام جواهری با بیان این که گاهی انسان به دلیل ملاحظاتی باید از ایده آل ها بگذرد، گفت: حمایت از کالای ایرانی نوعی جهاد و تلاش برای تقویت دین است.
۱۳۹۷/۱/۲۸ - ۰۹:۱۷
حجت الاسلام وافی مطرح کرد؛
رسالت روحانیت در ترغیب مردم به حمایت از کالای ایرانی
مدیر مؤسسه دینی خانه خورشید با اشاره به ورود جدی متون دینی به مقوله های حمایت از تولید داخلی، اقتصاد مقاومتی و خودکفایی جامعه بر لزوم تبلیغ غیر مستقیم طلاب در موضوع حمایت از کالای ایرانی تأکید کرد.
۱۳۹۷/۱/۲۷ - ۱۳:۰۵
حجت الاسلام ملک زاده:
شهید صدر از نوابغ اسلام است
حجت الاسلام ملک زاده گفت: شهید آیت الله سید محمدباقر صدر یکی از شخصیت های بزرگ تاریخ تشیع است که اگر بخواهیم کسی را نابغه بدانیم بدون تردید ایشان مصداق کامل این تعبیر است.
۱۳۹۷/۱/۲۷ - ۱۲:۵۵
در مجتمع ‌آموزش عالی بنت الهدی؛
آیین بزرگداشت شهید صدر برگزار شد
نشست«التین والزیتون» به مناسبت بزرگداشت سالروز شهادت شهید آیت الله سید محمد باقر صدر و شهیده بنت الهدی صدر در مجتمع آموزش عالی بنت الهدی برگزار شد
۱۳۹۷/۱/۲۶ - ۱۵:۵۵
مدیر حوزه علمیه مشکات اندیشه:
مسابقات قرآنی انس را به شرکت کنندگان می آموزند
مدیر حوزه علمیه مشکات برگزاری مسابقات قرآنی را موجب انس افراد با قرآن دانست و تصریح کرد: باید قرآن از سر قبرها به داخل خانه ها بیاید و مهجورماندگی را از قرآن برداریم.
۱۳۹۷/۱/۲۶ - ۱۳:۵۰
انتشار ویژه نامه حمایت از کالای ایرانی در سامانه کوثر بلاگ
همزمان با نامگذاری سال جدید از سوی رهبر معظم انقلاب با عنوان سال «حمایت از تولید ایرانی»، سامانه کوثر بلاگ اقدام به تولید ویژه نامه ای با همین عنوان کرده است.
۱۳۹۷/۱/۲۶ - ۱۱:۴۴
استاد عابدی:
حداقل ماهی یک ختم قرآن داشته باشیم
شهید مطهری اواخر عمرش فقط قرآن می‌خواند. آن روزی که شهید شد می‌گویند یک صفحه مطلب نوشته و الّا همه‌اش قرآن می‌خوانده است.
۱۳۹۷/۱/۲۴ - ۲۰:۲۰
حجت الاسلام گواهی مطرح کرد؛
آیا استفاده از کالای ایرانی ثواب دارد؟
کارشناس مسائل شرعی گفت: شعار سال راهبردی است که رهبر انقلاب برای حفظ و پیشرفت کشور مطرح می کنند از این رو بر همگان لازم است که نسبت به این موضوع توجه خاص داشته باشند.
۱۳۹۷/۱/۲۴ - ۱۹:۲۰
حجت الاسلام ربانی:
فرهنگ جامعه اسلامی باید مستقل از بیگانه باشد
کارشناس مسائل دینی گفت: به عنوان یک جامعه اسلامی باید در فرهنگ مستقل باشیم و براساس فرهنگی دینی خودمان نام های پیامبر(ص) و ائمه معصومین(ع) را برای فرزندانمان انتخاب کنیم.
۱۳۹۷/۱/۲۴ - ۱۳:۰۵
برگزاری جشن بزرگ مبعث از سوی جامعه قرآنی قم
استاد شعاعی با اشاره به لزوم فرهنگ سازی برای جشن های پیامبر اسلام از برگزاری جشن بزرگ مبعث از سوی جامعه قرآنی قم خبرداد.
۱۳۹۷/۱/۲۴ - ۱۱:۱۹
حجت الاسلام والمسلمین انصاریان:
طلاب دروس حوزوی را در جامعه جریان سازی کنند | نباید مطالب در حوزه حبس شود
استاد حوزه علمیه گفت: فقهای بزرگ بر درس هایی مانند مکاسب محرمه که در حوزه خوانده می شود سرمایه گذاری علمی کردند اما این مسائل در حوزه ها حبس شده و جریانی در جامعه ایران ندارد.
۱۳۹۷/۱/۲۳ - ۱۹:۲۱
حجت الاسلام میرشفیعی:
سیره امام کاظم الگوی جامعه اسلامی باشد
استاد حوزه علمیه قم با بیان این که جامعه امروز به معارف اهل بیت(ع) به شدت نیازمند است، گفت: باید سیره و روش ایشان به ویژه امام کاظم(ع) الگوی جامعه اسلامی باشد.