Web
Analytics
Rasa News :: خبرگزاری رسا - لزوم توسعه درس فقه رسانه| دکترین رسانه دینی در حوزه تدوین می‌شود
دوشنبه ۲۸ آیان ۱۳۹۷ Monday, November 19, 2018 - ساعت:
زمان : ۱۳۹۶/۱۲/۲۱ - ۱۷:۴۷
شناسه خبر: ۵۵۸۶۰۲
 
سخنگوی مدیریت حوزه‌های علمیه مطرح کرد؛
لزوم توسعه درس فقه رسانه| دکترین رسانه دینی در حوزه تدوین می‌شود
حجت‌الاسلام والمسلمین رفعتی با بیان این‌که حوزه باید طلاب و فضلای رسانه‌ای را به رسمیت بشناسد، از تدوین دکترین رسانه دینی در حوزه خبر داد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری رسا، حجت‌الاسلام والمسلمین عباس رفعتی در چهارمین نشست سالانه مبلغان رسانه‌ای و پیش نشست نخستین اجلاسیه فضلا و روحانیون رسانه‌ای حوزه های علمیه که امروز در پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی قم برگزار شد، از تدوین دکترین رسانه دینی در حوزه خبر داد.

وی با اشاره به نخستین اجلاسیه فضلای رسانه‌ای که در همین راستا و با هدف شناسایی و هویت بخشی به طلاب فعال رسانه‌ای برگزار می‌شود، از تلاش برای تدوین دکترین رسانه دینی در حوزه سخن گفت و افزود: در عرصه فقه با 10 دلیل بیان کردیم که تأسیس رسانه دینی بر کسانی که توانایی اداره آن را دارند، واجب است.

مدیر شبکه جهانی ولایت اظهار داشت: تعداد طلاب و فضلای فعال در این عرصه‌ها باید به صدها و هزاران نفر برسد و بهترین فیلم‌ها و سریال‌ها و تولیدات رسانه‌ای از فعالان رسانه‌ای حوزه صادر شود.

وی یکی از کارهایی که حوزه باید انجام دهد را تبدیل شدن دروس رسمی و رایج حوزه در عرصه اخلاق، فلسفه و فقه رسانه عنوان کرد و گفت: پیش از آغاز طرح فقه رسانه تصور می کردیم که این بحث یک ساله تمام می‌شود اما این بحث سه سال است به انجام نرسیده و حداقل در سال دیگر هم ارائه خواهد شد.

حجت‌الاسلام والمسلمین رفعتی با اشاره به این‌که در فقه رسانه چهار فصل به عنوان سرفصل قرار گرفته که شامل اصل تاسیس رسانه، رسانه های مجاز و حرام، پیام رسانه و باید و نبایدهای محتوایی است، ابراز کرد: در حال حاضر در بحث محرمات پیام رسانه هستیم و حتی مورد سؤال واقع می‌شویم که چرا این قدر به محرمات می‌پردازیم.

وی افزود: فصل سوم فقه رسانه، عوامل پیام و پیام رسانان و احکام فعالان رسانه ای است؛ فصل چهارم نیز کاربران رسانه است؛ یعنی با توجه به این‌که برخی رسانه‌ها از کتاب‌های ضاله هم حرام‌تر است آیا می‌توانیم جواز استفاده از رسانه‌ها را بدهیم؟

استاد فقه رسانه حوزه در ادامه با اشاره به این‌که هم اکنون 4 شبکه ولایت در حال فعالیت هستند، بر لزوم استفاده طلاب از ظرفیت مرکز رسانه‌ای ولایت برای عرضه کردن برنامه‌ها و تولیدات خود تأکید کرد.

وی در بخش دیگری از سخنان خود خواستار توسعه درس فقه رسانه در حوزه شد و گفت: امروز رسانه به جزیی از زندگی و خانواده بشر تبدیل شده است به حدی که در ابعاد مختلف نفوذ کرده و اکثریت مردم پیش از بلوغ صاحب، گیرنده و پیام رسان و خبرنگار رسانه هستند.

حجت‌الاسلام والمسلمین رفعتی با اشاره به این‌که رسانه، هویت‌های اجتماعی را تغییر می‌دهد، بر حرکت به موقع و به روز حوزه همزمان با شناخت اقتضائات زمان تأکید کرد و افزود: باید به فعالان تبلیغی رسانه‌ای حوزه تبریک گفت، چراکه این ظرفیت و زمانه را به خوبی درک کرده‌اند و البته باید در این عرصه هم پیش قدم باشند.

وی با بیان این‌که برخی هنوز به این عرصه باور ندارند و تصور می‌کنند که دین نمی‌تواند در رسانه نقش‌آفرین باشد و یا این عرصه را دین رسانه‌ای می‌نامند که کاملا اشتباه است، گفت: باید از ابزار نوین در عرصه تبلیغ دین به درستی بهره‌برداری شود.

سخنگوی مدیریت حوزه‌های علمیه با اشاره به تحولات چشمگیری که در کشورهای مختلف به وسیله رسانه‌های کوچک رقم خورده است و استفاده دشمنان از این ابزار، تصریح کرد: باید به مبلغان و فضلای رسانه‌ای یک هویت ارزشمند ببخشیم و در حقیقت حوزه باید فضلای رسانه‌ای را به رسمیت بشناسد.

وی یکی از برنامه‌های مدیریت حوزه‌های علمیه را هویت‌بخشی به فضلا و روحانیان رسانه‌ای عنوان کرد و افزود: همان‌گونه که اساتید دارای یک هویت مستقل هستند و مبلغان سنتی و محققان نیز دارای یک هویت هستند، مبلغان رسانه‌ای هم باید به سبب این هویت به خود ببالند./920/پ۲۰۲/ی

ارسال به شبکه های اجتماعی
ارسال نظر
نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
لطفا حاصل عبارت زیر را در باکس روبرو وارد کنید:
= ۳ + ۲
ارسال
نظرات
انتشار یافته: 0
در انتظار بررسی: 0
غیر قابل انتشار: 0
۱۳۹۷/۸/۲۸ - ۱۲:۵۲
با پیام تصویری آیت الله جوادی آملی؛
نهمین گردهمایی اساتید علوم عقلی در قم برگزار می شود
مدیر اجرایی مجمع عالی حکمت اسلامی از برگزاری نهمین اجلاسیه اساتید علوم عقلی با پیام تصویری حضرت آیت الله جوادی آملی و سخنرانی مدیر حوزه های علمیه خبرداد.
۱۳۹۷/۸/۲۸ - ۱۲:۴۱
به همت پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی؛
نشست علمی علم کلام آسیب ها و بایسته ها برگزار شد
دومین پیش نشست همایش ملی فلسفه کلام با موضوع علم کلام، آسیب ها و بایسته ها به همت پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی با همکاری انجمن علمی کلام اسلامی حوزه برگزار شد.
۱۳۹۷/۸/۲۸ - ۱۲:۲۶
استاد فلسفه:
دین و فلسفه دو تعبیر از یک واقعیت هستند
محمدرضایی با بیان این که طبق بیان علامه طباطبایی(ره) دین و فلسفه دو تعبیر از یک واقعیت هستند، گفت: متأسفانه امروزه برخی سعی می کنند تفکر عقلی را از تفکر دینی جدا کنند که در این صورت تفکر داعش از آن خا...
۱۳۹۷/۸/۲۸ - ۰۹:۵۴
حجت الاسلام والمسلمین عباسی در گفت وگو با رسا:
مدیریت کم‌نظیر آیت الله اعرافی از دلایل اصلی موفقیت المصطفی است
حجت الاسلام والمسلمین عباسی گفت: یقینا یکی از دلایل موفقیت‌های جامعه المصطفی مدیریت‌های کم‌نظیر آیت الله اعرافی بوده است به طوری که نام این نهاد بزرگ علمی در دنیا قرین با نام آیت الله اعرافی شده است.
۱۳۹۷/۸/۲۸ - ۰۹:۱۵
حجت الاسلام غفاری:
غالب شبهات غرب علیه اسلام تنها با علوم عقلی جواب داده می شود
عضو هیأت علمی گروه فلسفه پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی تأکید کرد که امروز بیش از هر روزی نیاز به فلسفه و علوم عقلی در حوزه به چشم می آید.
۱۳۹۷/۸/۲۸ - ۰۹:۱۱
مدیر گروه کلام پژوهشگاه علوم وحیانی معارج:
علامه طباطبایی گوهر و صدف دین را توحید می داند
حجت الاسلام مصطفی پور در تبیین نظریه گوهر و صدف دین از دیدگاه علامه طباطبایی(ره) تأکید کرد که علامه طباطبایی(ره) گوهر و صدف دین را توحید می داند.
۱۳۹۷/۸/۲۷ - ۱۴:۵۴
در مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی؛
سومین پیش همایش تبیین اندیشه دفاعی امام خامنه ای برگزار شد
سومین پیش همایش از چهارمین همایش تبیین اندیشه دفاعی امام خامنه ای با حضور پژوهشگران حوزوی در مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره) برگزار شد.
۱۳۹۷/۸/۲۷ - ۱۳:۳۷
به همت گروه کلام پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی؛
نشست علمی علم کلام آسیب ها و بایسته ها برگزار می شود
نشست علمی علم کلام آسیب ها و بایسته ها به همت گروه کلام پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی برگزار می شود.
۱۳۹۷/۸/۲۷ - ۱۱:۱۰
حجت الاسلام والمسلمین زمانی در گفت وگو با رسا:
آیت الله اعرافی طی دو دهه مدیریت المصطفی یک ریال هم حقوق دریافت نکرد
مسؤول دفتر امور اجتماعی و سیاسی حوزه‌های علمیه با تقدیر از مدیریت مطلوب آیت الله اعرافی در جامعه المصطفی العالمیه تصریح کرد که وی در دو دهه مدیریت خود حتی یک ریال هم حقوق دریافت نکرد.
۱۳۹۷/۸/۲۷ - ۱۰:۱۱
حجت الاسلام والمسلمین رضوی مهر در گفت وگو با رسا:
شورای عالی حوزه مجامع استانی اساتید را راه اندازی کند | لزوم اقدام عاجل برای رسیدگی به وضع معیشت طلاب
نایب رییس مجمع نمایندگان طلاب و فضلای حوزه خواستار تشکیل و راه اندازی مجامع استانی اساتید از سوی دبیرخانه شورای عالی حوزه شد و بر لزوم اقدام عاجل نهادهای عالی حوزه به منظور رسیدگی به وضع معیشت طلاب تا...
۱۳۹۷/۸/۲۶ - ۱۳:۵۷
رییس حوزه علمیه بحرینی های قم:
حجت الاسلام والمسلمین عباسی مدیری انقلابی و خبره است
حجت الاسلام عبدالله الدقاق با اشاره به تغییر در مدیریت جامعه المصطفی تأکید کرد که حجت الاسلام والمسلمین عباسی مدیری انقلابی، فقیه، منظم، با تجربه و خبره است.
۱۳۹۷/۸/۲۶ - ۱۳:۰۹
از سوی ستاد تفسیرصورت می گیرد؛
برگزاری دوره های مهارتی تبلیغ و بیان تفسیر ویژه طلاب
دوره مهارت های تبلیغ با شیوه استاد قرائتی ویژه برادران طلبه و دوره مهارت های بیان تفسیر ویژه برادران و خواهران طلبه از سوی ستاد تفسیر قرآن کریم برگزار می شود.
۱۳۹۷/۸/۲۶ - ۱۳:۰۱
رییس دفتر مقام معظم رهبری:
جامعه المصطفی مرکز نشر حقایق اسلام ناب به جهان است
حجت الاسلام والمسلمین محمدی گلپایگانی با اشاره به شیعه هراسی و اسلام هراسی دشمنان و همچنین زمام داری حکام ظالم سعودی بر مرکز ظهور اسلام یعنی مکه تأکید کرد که اسلام باید از منبعی حقیقی همچون جامعه المص...
۱۳۹۷/۸/۲۶ - ۱۲:۰۵
حجت الاسلام والمسلمین عباسی:
خدمات گسترده آیت الله اعرافی در المصطفی هیچ گاه فراموش نمی شود
رییس المصطفی با اشاره به انقلابی بودن، معنویت، عقلانیت و عدالت به عنوان شعارهای اصلی این نهاد تأکید کرد که مشی انقلابی آیت الله اعرافی با قدرت ادامه پیدا خواهد کرد.
۱۳۹۷/۸/۲۶ - ۱۱:۵۸
آیت الله اعرافی:
مسیر روشن المصطفی در دوره مدیریت جدید با قدرت بیشتر ادامه پیدا خواهد کرد
رییس سابق جامعه المصطفی العالمیه ضمن تقدیر از زحمات مراکز و نهادهای حوزوی و غیر حوزوی در طول ۲۰ سال فعالیت تأکید کرد که این مسیر روشن با حضور مدیریت جدید با قدرت بیشتری ادامه پیدا خواهد کرد.
۱۳۹۷/۸/۲۶ - ۱۱:۳۵
آیت الله مقتدایی:
حجت الاسلام والمسلمین عباسی بهترین گزینه برای ریاست المصطفی بود
آیت الله مقتدایی با تقدیر از خدمات نزدیک به دو دهه آیت الله اعرافی در این نهاد، حجت الاسلام والمسلمین عباسی را بهترین گزینه برای ریاست المصطفی از نگاه هیات امناء دانست.
۱۳۹۷/۸/۲۶ - ۱۱:۲۱
با قرائت پیام رهبر انقلاب صورت گرفت؛
تودیع و معارفه رییس المصطفی با حضور شخصیت های حوزوی
مراسم تودیع آیت الله اعرافی و معارفه حجت الاسلام والمسلمین عباسی به عنوان رییس جامعه المصطفی با قرائت حکم رهبر معظم انقلاب برگزار شد.
۱۳۹۷/۸/۲۶ - ۱۱:۰۶
عضو هیأت علمی جامعه المصطفی(ع) مطرح کرد؛
لزوم سیاست گذاری شورای عالی برای افزایش توان مهارتی طلاب
حجت الاسلام رفیعی توجه شورای عالی به تبیین نقش روحانیت در نظام ولایی را ضروری دانست و اظهار کرد: نقش روحانیت پیش از انقلاب با پس از انقلاب تغییر کرده است بنابراین شورای عالی باید سیاست های حوزه در این...
۱۳۹۷/۸/۲۶ - ۱۱:۰۰
عضو هیأت علمی دانشگاه تهران:
رشد فلسفه جلوی رواج ظاهر گرایی در دین را می گیرد
دکتر صدرا با اشاره به علامه طباطبایی(ره) به عنوان مجدد و محیی مباحث فلسفی و علوم عقلی تأکید کرد که رشد فلسفه در جامعه جلو رواج ظاهر گرایی را در دین می گیرد وفرصت جولان به جریان هایی همچون داعش نمی دهد...
۱۳۹۷/۸/۲۵ - ۱۲:۱۴
استاد حوزه علمیه تشریح کرد؛
تفاوت مسائل فلسفه اسلامی با فلسفه یونانی
استاد حوزه علمیه گفت: شهید مطهری نکته ای را از علامه طباطبایی(ره) نقل می کند که علامه فرمودند مسائل فلسفی در یونان حدود دویست و اندی مسأله بود و در فلسفه اسلامی ۷۰۰ مسأله شده است.