Web
Analytics
Rasa News :: خبرگزاری رسا - بررسی اختلاف روایات و راه‌های علاج آن در یک اثر
شنبه ۳۱ شهریور ۱۳۹۷ Saturday, September 22, 2018 - ساعت:
زمان : ۱۳۹۶/۱۲/۱۴ - ۲۰:۱۲
شناسه خبر: ۵۵۷۲۷۰
 
بررسی اختلاف روایات و راه‌های علاج آن در یک اثر
انتشارات دارالحدیث، کتاب «اختلاف الحدیث» را به قلم حجت الاسلام مرتضی خوش نصیب روانه بازار نشر کرد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری رسا، انتشارات دارالحدیث، کتاب «اختلاف الحدیث» را به قلم حجت الاسلام مرتضی خوش نصیب، عضو هیأت علمی پژوهشگاه قرآن و حدیث منتشر کرد.

گنجینه میراث حدیث پیامبر اهل بیت(ع)، پس از قرآن کریم، دومین منبع آموزه‌های دینی در حوزه‌های مختلف است و ناسازگاری و اختلاف میان دو یا چند متن حدیثی، گاه نتیجه فضا، شرایط و موقعیت صدور حدیث است، به گونه‌ای که سبب بروز اختلاف در حدیث می‌شود؛ بنابراین مؤلف در مقدمه در این باره چنین آورده است:

مثال بارز این سخن، شرایط تقیه است و امام معصوم در چنین شرایطی ناگزیر است به خاطر رعایت مصالح و مهم‌تر سخنی را بازگو کند که چه بسا با دیگر داده‌های حدیث در شرایط عادی صادر دچار اختلاف است.

در این میان، تلاش عالمان و حدیث‌شناسان در شناسایی روزنه‌های و ورود اختلاف به متون حدیثی و نیز یافتن راه‌های علاج و رفع اختلاف شایان توجه است.

این نوشتار پانزده درس نوشتار دارد که عنوان های آنها عبارتند از: کلیات، آشنایی با دانش اختلاف الحدیث، پیشینه پرداختن به موضوع اختلاف حدیث، شش درس درباره اسباب خارجی اختلاف حدیث، سه درس در موضوع اسباب داخلی اختلاف حدیث، تفاضل مراتب تکلیف و حکم فقهی تخییر، و تعارض ادله.

نویسنده در آغاز هر درس نوشتار به اهداف درس، اشاره و همچنین در پایان چکیده هر درس را آورده و در پایان این مجموعه نیز کتاب‌نامه امده است.

اختلاف حدیث عبارت است از ناهماهنگی و منافات میان مفاد دو یا چند حدیث؛ و همچنین اختلاف حدیث از عوامل مختلفی سر چشمه می‌گیرد که همه آنها به دو عامل «نقل حدیث» و «القای سنت» باز می‌گردد؛ از این رو، نگارنده در این باره چنین نوشته است:

 اختلاف ناشی از نقل حدیث در حقیقت زاییده شیوه‌های نقل مانند: تقطیع و تلخیص و یا نتیجه دیگر پیامدهای نقل همچون تصحیف و تخلیط است.

وضع و تحریف نیز به عنوان چالش‌های فراروی نقل حدیث، شماری از اختلاف‌ها را پدید آورده‌اند. اختلاف میان اجزای سنت که مستند به جهل و هواخواهی القا کنندگان آن باشد به دلیل عصمت آن بزرگواران، اساسا منتفی است.

تقیه که با هدف رعایت مصالح برتر صورت پذیرفته، گاه سبب بروز اختلاف در سخن معصومان شده است. توهم وجود اختلاف در آموزه‌های حدیثی از سوی کاربران حدیث، یکی دیگر از چالش‌هایی است که حدیث با آن مواجه است.

ناسازگاری میان برخی روایات، مسأله‌ای نیست که علمای معاصر، آن را دریافت کرده باشند؛ بلکه این موضوع از زمان حضور ائمه(ع) مطرح بوده و آنها ضمن اجرای برخی اقدامات پیشگیرانه؛ روش‌های مناسبی را درباره پدیده اختلاف و چگونگی رفع و علاج آن مطرح کرده‌اند، از این رو نگارنده در این باره چنین اورده است:

روایات متعددی در ارتباط با موضوع اختلاف روایت و عوامل پدیدآورنده آن در منابع روایی به چشم می‌خورد که گویای اهتمام امامان به تبیین مسأله مختلفالحدیث و چارهاندیشی برای رفع پیامدهای منفی آن است.

همچنین جمعی از حدیث‌نگاران بزرگ شیعی در جوامع حدیثی خود، بابی را مشتمل بر احادیث مربوط، به این موضوع تخصیص داده‌اند که به نوبه خود از توجه مختلف الحدیث در ادوار گذشته خبر می‌دهد.

انتشارات دارالحدیث، کتاب «اختلاف الحدیث» را با شمارگان ۵۰۰ نسخه، در قطع رقعی و ۱۴۰ صفحه، به قیمت ۶۵۰۰ تومان منتشر کرده است و علاقه‌مندان برای تهیه این کتاب و دیگر آثار این انتشارات می‌توانند به آدرس، قم، خیابان معلم، روبه‌رو اداره برق، فروشگاه انتشارات دارالحدیث و برای خرید اینترنتی به آدرس SHOP.DAROLHADITH.IR مراجعه کنند و یا با شماره تلفن ۰۲۵۳۷۷۷۴۰۵۴۵ تماس بگیرند./۹۹۸/ن۶۰۲/ش

ارسال به شبکه های اجتماعی
ارسال نظر
نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
لطفا حاصل عبارت زیر را در باکس روبرو وارد کنید:
= ۵ + ۱۴
ارسال
نظرات
انتشار یافته: 0
در انتظار بررسی: 0
غیر قابل انتشار: 0
۱۳۹۷/۶/۲۹ - ۱۲:۵۱
ترجمه «خداحافظ سالار»‌ به عربی در آستانه انتشار
انتشارات بعثت ترجمه کتاب «خداحافط سالار» نوشته حمید حسام را به زبان عربی در دست انتشار دارد.
۱۳۹۷/۶/۲۷ - ۱۴:۰۳
ترجمه «پیغام ماهی‌ها» به زبان انگلیسی
انتشارات بعثت ترجمه انگلیسی «پیغام ماهی‌ها»‌ نوشته گلعلی بابایی را در دست انتشار دارد.
۱۳۹۷/۶/۲۷ - ۱۳:۵۶
چاپ ده‌هزار نسخه از «یادت باشد» در یک هفته
کتاب «یادت باشد»، داستان زندگی شهید حمید سیاهکالی‌مرادی، اولین شهید مدافع حرم، در کمتر از ده روز به چاپ هجدهم رسید.
۱۳۹۷/۶/۲۷ - ۱۳:۵۲
«بامداد بشریت» به چاپ دوازدهم رسید
انتشارات کتاب جمکران کتاب «بامداد بشریت»، شامل مجموعه ای از پرسش‌ها و پاسخ ها پیرامون امام زمان (عج) به چاپ دوازدهم رسید.
۱۳۹۷/۶/۲۷ - ۱۳:۴۱
چاپ دوم کتاب مجموعه کتاب‌های حدیث زندگی
مدیرعامل انتشارات دارالحدیث از چاپ جلدهای نهم و دهم مجموعه کتاب‌های حدیث زندگی با عناوین «جوان و گفت‌وگوهای آبی» و «جوان و گفت‌وگوهای نارنجی» خبر داد.
۱۳۹۷/۶/۲۷ - ۱۳:۳۹
برگزاری آیین رونمایی سه کتاب با موضوع دفاع مقدس
به مناسبت هفته دفاع مقدس، آیین رونمایی سه عنوان كتاب از مجموعه تقویم تاریخ دفاع مقدس برگزار می‌شود.
۱۳۹۷/۶/۲۷ - ۱۳:۳۷
شانزدهمین دوره نمایشگاه کتاب ارومیه به کار خود پایان داد
بر اساس پژوهش صورت گرفته از بازدیدکنندگان، کتاب‌های علوم انسانی درصدرفروش این نمایشگاه قرارگرفته است.
۱۳۹۷/۶/۲۷ - ۱۳:۳۴
برگزاری مسابقه کتابخوانی با محوریت کتاب «همرزمان حسین»
مسابقه مجازی کتابخوانی با محوریت کتاب «همرزمان حسین(ع)» به همت سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران برگزار می‌شود.
۱۳۹۷/۶/۲۷ - ۱۳:۳۱
به همت پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی؛
«الأخلاق النصیریّة فی تعریب الأخلاق الناصریّة» به چاپ رسید
این کتاب، ترجمه عربی کتاب «اخلاق ناصری» خواجه نصیرالدین طوسی است که به قلم رُکن‌الدین محمد بن علی بن محمد جُرجانی فراهم آمده است.
۱۳۹۷/۶/۲۷ - ۱۳:۲۹
نمایشگاه مجازی کتاب با موضوع «امام حسین و واقعه عاشورا»
آنچه که در نمایشگاه مجازی معرفی شده، فهرستی از آثار موجود در کتابخانه‌های سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران با موضوع حضرت سیدالشهدا (ع) و واقعه کربلا و عاشوراست.
۱۳۹۷/۶/۲۷ - ۱۳:۲۵
انتشار کتاب "فهیمه"
کتاب فهیمه، زندگی‌نامۀ داستانی فهیمه محبی، روایت جزئی و دل‌نشین یک زندگی به قلم نفیسه ثبات است که انتشارات روایت فتح منتشر کرده است.
۱۳۹۷/۶/۲۷ - ۱۳:۲۵
"موکب آمستردام" منتشر شد
موکب آمستردام، خرده‌روایت‌هایی است از زائران دوردست سیدالشهدا؛ زائرانی که از اروپا به مقصد زیارت پیادۀ امام‌حسین(ع) رهسپار شده‌اند.
۱۳۹۷/۶/۲۷ - ۱۲:۲۸
معرفی کتاب "اسداء الرغاب"
کتاب اسداء الرغاب را به جرأت می توان یکی از بهترین تألیفات فقیهان امامی درباره حجاب و لزوم پوشش بر بانوان دانست.
۱۳۹۷/۶/۲۶ - ۱۸:۲۶
انتشار «به صحرا شدم، عشق باریده بود...»
غلامعلی حداد عادل گزارشی از همسفر شدن با راهپیمایان اربعین را در کتابی با عنوان «به صحرا شدم، عشق باریده بود...» منتشر کرده است.
۱۳۹۷/۶/۲۶ - ۱۸:۰۸
داورپناه در نشست نقد و بررسی کتاب «تصوف ایرانی و عزاداری عاشورا» :
فرضیه اصلی کتاب که متصوفین را بنیان‌گذار آیین‌های عزاداری می‌داند محل مناقشه است
کتاب «تصوف ایرانی و عزاداری عاشورا» یکشنبه، ۲۵ شهریور با حضور افشین داورپناه، و محمد مشهدی نوش‌آبادی، در سرای اهل قلم مؤسسه خانه کتاب نقد و بررسی شد.
۱۳۹۷/۶/۲۶ - ۱۵:۲۵
بررسی رمان «آفتاب در حجاب»
با حضور سیدمهدی شجاعی، نویسنده، در فرهنگسرای اندیشه کتاب «آفتاب در حجاب» خوانش و بررسی می‌شود.
۱۳۹۷/۶/۲۵ - ۱۳:۳۲
سه داستان نشر اسم تجدید چاپ شد
سه عنوان از کتاب‌های داستانی نشر اسم با نام‌های «سرشار زندگی»، «آمریکایی» و «این مرد از همان موقع بوی مرگ می‌داد» پس از پایان تیراژ تجدید چاپ شد.
۱۳۹۷/۶/۲۵ - ۱۳:۲۹
«احضاریه» میهمان یازدهمین دوره پویش کتاب‌خوانی روشنا
یازدهمین دوره پویش کتاب‌خوانی روشنا با محوریت کتاب «احضاریه» نوشته علی موذنی آغاز شد.
۱۳۹۷/۶/۲۵ - ۱۳:۲۷
نشست رونمایی از کتاب درباره مانایی و میرایی برگزار شد
آیین رونمایی و معرفی کتاب «درباره مانایی و میرایی» اثر احمد شاکری، در فروشگاه کتاب اندیشه با حضور محمدرضا سنگری و راضیه تجار برگزار شد.
۱۳۹۷/۶/۲۴ - ۲۳:۲۷
نگاهی به راه‌های شرعی سپرده‌گذاری در بانک‌ها در یک اثر
نویسندگان در کتاب «راه‌های شرعی سپرده‌گذاری در بانک‌ها» ضمن بررسی ماهیت فقهی و حقوقی سپرده‌گذاری در پی راه جدید سپرده‌گذاری سودآور و مشروع هستند.