Web
Analytics
Rasa News :: خبرگزاری رسا - کتاب "ایمان در قرآن" به بازار نشر رسید
چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۳۹۷ Wednesday, June 20, 2018 - ساعت:
زمان : ۱۳۹۶/۱۲/۱۲ - ۱۴:۱۸
شناسه خبر: ۵۵۷۰۶۴
 
اثر آیت الله ری‌شهری؛
کتاب "ایمان در قرآن" به بازار نشر رسید
آیت الله ری شهری درکتاب «ایمان در قرآن» تفاوت‌ها و مرزهای ایمان و اسلام را شرح داده است.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری رسا، انتشارات دارالحدیث، کتاب «ایمان در قرآن» نوشته آیت الله محمدی ری شهری را روانه بازار نشر کرد.

نویسنده این کتاب را ده فصل با عنوان‌های: تعریف ایمان، تفاوت ایمان و اسلام، سرچشمه ایمان، ایمان‌های لازم، پایداری اسمان، آفت‌های ایمان، تقویت ایمان؛ مراتب اسلام و ایمان و برکات و ویژگی ایمان تنظیم کرده است.

 آیت الله ری شهری در پیشگفتار مطالب فصل‌های این کتاب را این گونه شرح داده است:

در فصل یکم: نخست لغوی ایمان و سپس معانی کاربردی آن در قرآن و حدیث تبیین می‌گردد و حاصل جمع بندی آن، بدین‌سان ارائه می‌شود که قرآن و حدیث، در تفسیر ایمان هماهنگی دارند و ایمان مطلوب اسلام، به عبارت است از باور قلبی همراه با تصدیق زبانی و التزام عملی.

در فصل دوم: در آغاز توضیح داده می‌شود که واژه است «اسلام» در قرآن و حدیث، دو نوع کاربرد دارد: گاه در اسلام ظاهری و گاه در اسلام حقیقی، اسلام حقیقی با ایمان تفاوتی ندارد. در ادامه نیز تفاوت ایمان و اسلام ظاهری بیان می‌شود.

در فصل سوم: ابتدا نظریه‌های گوناگونی که درباره خاستگاه ایمان بیان شده، نقل و نقد می‌شوند و در ادامه با الهام از معارف قرآن، سرچشمه های ایمان تبیین می‌گردند که عبارتند از: 1. فطرت و سرشت ایمان، 2. عقل، 3 علم، 4. وحی، 5. توفیق الهی.

فصل چهارم ویژه تبیین اموری است که عقیده به آنها، از منظر قران واجب است. این امور عبارتند: ۱. ایمان به خدا، ۲. ایمان به غیب،۳. ایمان به فرشتگان، ۴. ایمان به کتاب‌های الهی، ۵. ایمان به انبیای الهی،۶. ایمان به روز جزاء، ۷. ایمان به خاتم انبیا، 8. ایمان به آنچه بر پیامبر خاتم نازل شده است.

در فصل پنجم: نخست، پایداری و ناپایداری آسمان از نظر قرآن بررسی می‌شود و در ادامه با بهره‌گیری از رهنمودهای اهل بیت(ع) عوامل پایداری ایمان تبیین می‌گردند. در پایان نیز دیدگاه متکلمان درباره امکان ناپایداری ایمان، نقل و نظریه زوال ناپذیری ایمان نقد می‌شود.

آسیب‌های که پایداری ایمان را تهدید می‌کنند، یکی از مباحث مهم این کتاب هستند. در فصل ششم با بهره‌گیری از رهنمودهای قرآن و اهل بیت(ع) در مجموع دوازده آسیب ایمان تبیین می‌گردد.

آشنایی با راه‌های تقویت ایمان، اهمیت ویژه‌ای دارد. فصل هفتم کتاب با بیان وظایف اندام‌های مختلف انسان در رابطه با این موضوع بسیار مهم، آغاز می‌شود و با تبیین نمادهای قوت ایمان پایان می‌یابد.

در فصل هشتم، ابتدا مراتب مختلف اسلام و ایمان معرفی می‌گردد که از اسلام و ایمان معرفی می‌گردد که از اسلام ظاهری که از اقرار زبانی است آغاز می‌شود و به بالاترین درجات ایمان که یقین نامیده می‌شود ختم می‌گردد.

فصل نهم به تبیین نقش ایمان در دستیابی به معارف فراعقلی و برخورداری انسان از الهامات غیبی، امدادهای الهی، صفات نیکویی انسانی، آشنایی با برنامه صحیح زندگی و در یک کلام، سعادت و کامیابی مادی و معنوی در دنیا و آخرت اختصاص دارد.

مؤمنان راستین، ویژگیهای فراوانی دارند که در قرآن و احادیث اهل بیت(ع) به طور مشروح بیان شدهاند، از این رو، در فصل دهم، تنها جند نمونه از برجسته‌ترین ویژگیهای اهل ایمان از منظر قرآن که موجب دستیابی انسان به کامیابی دنیا و آخرت می‌شوند، ارائه می‌گردد.

یکی از مفاهیم مرتبط با ایمان، مفهوم «اسلام» است و با توجه به اهمیت ایمان در دستیابی به مراتب عالی بندگی، شایسته است مرز ایمان از اسلام جدا شود؛ اهمیت این مطلب به اندازه‌ای است که ائمه اطهار(ع) در احادیث بسیاری با برشمردن شاخص‌های گوناگون برای ایمان، بر وجود تفاوت بین اسلام ایمان تأکید کرده‌اند؛ از این رو نویسنده در این فصل به شش ویژگی ایمان اشاره کرده است که عبارتند از: ایمان، اسلام را در بر می‌گیرد، ایمان در دل نقش می‌بندد، ایمان، اقرار همراه عمل است، دوری از گناهان بزرگ و کوچک، شرط ایمان است، ایمان، اقرار و کردار و نیت است، پاداش خداوند بر پایه ایمان است.

 همچنین نگارنده نیز در جمع‌بندی نهایی درباره تفاوت ایمان و اسلام چنین آورده است:

ایمان شریک اسلام است، ولی اسلام، شریک ایمان نیست؛ زیرا ممکن است کسی در ظاهر با اقرار به توحید و نبوت مسلمان شود؛ ولی به باور قبلی اسلام را نپذیرد و در این صورت مسلمان است؛ ولی مؤمن نیست.

بنابراین این احادیث در بیان تفاوت ایمان و اسلام به این حقیقت اشاره دارند که اسلام، امری ظاهری است، ولی ایمان، امری قلبی است و بر اعتقاد درونی و باور قلب استوار است.

انتشارات دارالحدیث، کتاب «ایمان در قرآن» را با شمارگان ۵۰۰ نسخه، در قطع رقعی و ۴۳۶ صفحه به قیمت ۲۰۰۰۰ تومان منتشر کرده است و و علاقه‌مندان برای تهیه این کتاب و دیگر آثار این انتشارات می‌توانند به آدرس، قم، خیابان معلم، روبه‌روی اداره برق، فروشگاه انتشارات دارالحدیث مراجعه یا با شماره تلفن ۰۲۵۳۷۷۷۴۰۵۴۵ تماس حاصل کنند، همچنین علاقه‌مندان می توانند برای خرید اینترنتی به آدرس SHOP.DAROLHADITH.IR مراجعه کنند./۹۹۸/پ ۲۰۲/ش

ارسال به شبکه های اجتماعی
ارسال نظر
نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
لطفا حاصل عبارت زیر را در باکس روبرو وارد کنید:
= ۱۱ + ۶
ارسال
نظرات
انتشار یافته: 0
در انتظار بررسی: 0
غیر قابل انتشار: 0
۱۳۹۷/۳/۲۹ - ۱۸:۳۴
در نشست هم‌اندیشی تولید برنامه‌های کتاب‌محور شبکه چهار سیما مطرح شد:
همکاری نهادهای کتاب‌محور می‌تواند خلأ کتاب‌خوانی را پر کند
نشست «همفکری و تبادل نظر برای تولید برنامه‌های کتاب محور در شبکه چهار سیما» پیش از ظهر امروز سه‌شنبه‌(۲۹ خرداد) برگزار شد.
۱۳۹۷/۳/۲۹ - ۱۸:۲۶
بررسی "تأثیر ادبیات فارسی در ادبیات انگلیسی"
این نشست روز دوشنبه ۴تیر از ساعت ۱۷تا ۱۹ به نشانی خیابان انقلاب، خیابان فلسطین جنوبی، کوچه خواجه نصیر، پلاک۴، سرای اهل قلم برگزار می‌شود.
۱۳۹۷/۳/۲۹ - ۱۷:۵۹
منتشر شد؛
"دیپلماسی امام خمینی(ره)"
در این اثر تلاش شده است، دیپلماسی مبتنی بر اندیشه امام خمینی، در جایگاه اندیشمند سیاسی بزرگ معاصر در عرصه بین الملل تبیین شود.
۱۳۹۷/۳/۲۹ - ۱۷:۲۹
منتشر شد؛
کتاب "اصول و ویژگی‏ های جامعه پیشرفته از دیدگاه آیت الله عیسی قاسم"
این کتاب ترجمه «المجتمع الراقی؛ اسسه و سماته و عوامله» و ضمیمه «روش تفسیری آیت الله عیسی قاسم» (ترجمه «المنهج التفسیری») است.
۱۳۹۷/۳/۲۹ - ۱۶:۳۵
سه خبر از بازار نشر
انتشار "خاطرات سردار سلیمانی از آخرین روزهای جنگ"،نخستین دائرة‌المعارف اسلامی برای کودکان و جدیدترین اثر طاهره ایبد با عنوان «عجیب و عجیب‌های ته دریا» از مهم‌۲ترین اخبار بازار نشر هستند.
۱۳۹۷/۳/۲۹ - ۱۶:۱۷
کتاب ناگفته‌های جنگ شهری با منافقین چاپ می‌شود
مدیر انتشارات یازهرا(س) از آماده‌سازی کتاب «رعد در آسمان بی‌ابر» با محوریت خاطرات پاسدارانی که در دهه ۶۰ در جنگ‌های شهری با منافقین مبارزه می‌کردند، برای چاپ خبر داد.
۱۳۹۷/۳/۲۹ - ۱۵:۵۸
به همت پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی؛
نسخه الکترونیکی کتاب «پژوهشی تطبیقی در روایات تفسیری فریقین» منتشر شد
نسخه الکترونیکی کتاب «پژوهشی تطبیقی در روایات تفسیری فریقین» در قالب کتابخوان همراه پژوهان منتشر شد.
۱۳۹۷/۳/۲۹ - ۱۵:۴۴
فراخوان مقاله پنجمین کنگره علوم انسانی اسلامی منتشر شد
فراخوان مقاله پنجمین کنگره بین‌المللی علوم انسانی اسلامی توسط دبیرخانه کنگره بین‌المللی علوم انسانی اسلامی منتشر شد.
۱۳۹۷/۳/۲۹ - ۱۵:۴۱
"نقش قدرت‌های بزرگ در طولانی‌تر شدن هشت سال دفاع مقدس" تدوین می‌شود
مدیر گروه مطالعات غیرنظامی مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس از اقدام برای تألیف مجموعه جدیدی با عنوان «نقش قدرت‌های بزرگ در طولانی‌تر شدن هشت سال دفاع مقدس» خبر داد.
۱۳۹۷/۳/۲۸ - ۱۹:۰۴
برگزاری نشست تخصصی «چهل شاهد»
در نهمین نشست تخصصی «چهل شاهد» جلوه‌های انقلاب و دفاع مقدس در ادبیات کودک و نوجوان بررسی خواهد شد.
۱۳۹۷/۳/۲۸ - ۱۸:۵۶
نقد «من از او می‌ترسم» در فرهنگسرای رازی
این کتاب روایتگر ماجرای دختر خان‌زاده‌ای است که در دیاری آذری زبان درگیر مسایل و خصومت‌های قومی و طایفه‌ای است.
۱۳۹۷/۳/۲۸ - ۱۸:۴۴
برگزاری دوره بیست‌وچهارم جشنواره دوسالانه کتاب سال اصفهان
اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان اصفهان بیست و چهارمین دوره جشنواره دو سالانه کتاب سال اصفهان را برگزار می‌کند.
۱۳۹۷/۳/۲۸ - ۱۷:۲۷
نسخه الکترونیکی کتاب «تأملات فلسفه سیاسی در ایران معاصر» منتشر شد
نسخه الکترونیکی کتاب «تأملات فلسفه سیاسی در ایران معاصر» به همت پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی منتشر شد.
۱۳۹۷/۳/۲۸ - ۱۷:۲۳
کتاب"اقتصاد مقاومتی در سیره شهدا" با ویراست جدید منتشر شد
کتاب «خاکریز اقدام و عمل؛ اقتصاد مقاومتی در سیره شهدا» در بردارنده بیش از صد خاطره از سیره شهیدان انقلاب و دفاع مقدس درباره اقتصاد مقاومتی و تولید داخلی است.
۱۳۹۷/۳/۲۸ - ۱۷:۰۱
انتشار "آدم‌های غلط"
انتشارات به نشر کتاب "آدم‌های غلط" نوشته حسن احمدی را منتشر کرد.
۱۳۹۷/۳/۲۸ - ۱۶:۳۹
معرفی کتاب «فلسفه نهضت حسینی»
انتشارات کلبه شروق قم کتاب «فلسفه نهضت حسینی» نوشته سید ابوالاعلی مودودی، سید قطب، ابوالکلام آزاد و اقبال لاهوری را با ترجمه و توضیحات استاد سید هادی خسروشاهی منتشر کرد.
۱۳۹۷/۳/۲۷ - ۱۹:۴۰
فروشگاه خواندنی‌های خوشمزه آغاز به کار کرد
این فروشگاه روی یک دستگاه وانت طراحی شده و در حال حاضر گنجایش به نمایش گذاردن ۱۴۰ عنوان کتاب در قطع‌های رحلی و وزیری را داراست.
۱۳۹۷/۳/۲۷ - ۱۹:۲۰
معرفی کتاب "پژوهشی فقهی در خبر و خبرگزاری"
پژوهشکده فقه و حقوق پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی چاپ دوم کتاب "پژوهشی فقهی در خبر و خبرگزاری" نوشته جواد فخار طوسی را در بهار ۱۳۹۶ منتشر کرده است.
۱۳۹۷/۳/۲۷ - ۱۷:۳۱
نگاهی به "ادب الهی، تربیت فرزند" آیت الله مجتبی تهرانی
عالم عامل ربانی تعبیری جامع از سوی رهبر معظم انقلاب دربارۀ آیت الله مجتبی تهرانی است که نشان‌دهندۀ زندگی ثمربخش و پر برکت ایشان است.
۱۳۹۷/۳/۲۷ - ۱۷:۱۴
چند خبر از بازار نشر
نقد و بررسی کتاب «حکایت دانشگاه»، تمدید مهلت ارسال آثار جشنواره ادبی چهل‌چراغ، بررسی جلوه‌های انقلاب و دفاع مقدس در ادبیات کودک و نوجوان و میزبانی استان مرکزی برای چهل و یکمین دوره مسابقات سراسری قرآ...