Web
Analytics
Rasa News :: خبرگزاری رسا - کتاب "ایمان در قرآن" به بازار نشر رسید
جمعه ۲۷ مهر ۱۳۹۷ Friday, October 19, 2018 - ساعت:
زمان : ۱۳۹۶/۱۲/۱۲ - ۱۴:۱۸
شناسه خبر: ۵۵۷۰۶۴
 
اثر آیت الله ری‌شهری؛
کتاب "ایمان در قرآن" به بازار نشر رسید
آیت الله ری شهری درکتاب «ایمان در قرآن» تفاوت‌ها و مرزهای ایمان و اسلام را شرح داده است.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری رسا، انتشارات دارالحدیث، کتاب «ایمان در قرآن» نوشته آیت الله محمدی ری شهری را روانه بازار نشر کرد.

نویسنده این کتاب را ده فصل با عنوان‌های: تعریف ایمان، تفاوت ایمان و اسلام، سرچشمه ایمان، ایمان‌های لازم، پایداری اسمان، آفت‌های ایمان، تقویت ایمان؛ مراتب اسلام و ایمان و برکات و ویژگی ایمان تنظیم کرده است.

 آیت الله ری شهری در پیشگفتار مطالب فصل‌های این کتاب را این گونه شرح داده است:

در فصل یکم: نخست لغوی ایمان و سپس معانی کاربردی آن در قرآن و حدیث تبیین می‌گردد و حاصل جمع بندی آن، بدین‌سان ارائه می‌شود که قرآن و حدیث، در تفسیر ایمان هماهنگی دارند و ایمان مطلوب اسلام، به عبارت است از باور قلبی همراه با تصدیق زبانی و التزام عملی.

در فصل دوم: در آغاز توضیح داده می‌شود که واژه است «اسلام» در قرآن و حدیث، دو نوع کاربرد دارد: گاه در اسلام ظاهری و گاه در اسلام حقیقی، اسلام حقیقی با ایمان تفاوتی ندارد. در ادامه نیز تفاوت ایمان و اسلام ظاهری بیان می‌شود.

در فصل سوم: ابتدا نظریه‌های گوناگونی که درباره خاستگاه ایمان بیان شده، نقل و نقد می‌شوند و در ادامه با الهام از معارف قرآن، سرچشمه های ایمان تبیین می‌گردند که عبارتند از: 1. فطرت و سرشت ایمان، 2. عقل، 3 علم، 4. وحی، 5. توفیق الهی.

فصل چهارم ویژه تبیین اموری است که عقیده به آنها، از منظر قران واجب است. این امور عبارتند: ۱. ایمان به خدا، ۲. ایمان به غیب،۳. ایمان به فرشتگان، ۴. ایمان به کتاب‌های الهی، ۵. ایمان به انبیای الهی،۶. ایمان به روز جزاء، ۷. ایمان به خاتم انبیا، 8. ایمان به آنچه بر پیامبر خاتم نازل شده است.

در فصل پنجم: نخست، پایداری و ناپایداری آسمان از نظر قرآن بررسی می‌شود و در ادامه با بهره‌گیری از رهنمودهای اهل بیت(ع) عوامل پایداری ایمان تبیین می‌گردند. در پایان نیز دیدگاه متکلمان درباره امکان ناپایداری ایمان، نقل و نظریه زوال ناپذیری ایمان نقد می‌شود.

آسیب‌های که پایداری ایمان را تهدید می‌کنند، یکی از مباحث مهم این کتاب هستند. در فصل ششم با بهره‌گیری از رهنمودهای قرآن و اهل بیت(ع) در مجموع دوازده آسیب ایمان تبیین می‌گردد.

آشنایی با راه‌های تقویت ایمان، اهمیت ویژه‌ای دارد. فصل هفتم کتاب با بیان وظایف اندام‌های مختلف انسان در رابطه با این موضوع بسیار مهم، آغاز می‌شود و با تبیین نمادهای قوت ایمان پایان می‌یابد.

در فصل هشتم، ابتدا مراتب مختلف اسلام و ایمان معرفی می‌گردد که از اسلام و ایمان معرفی می‌گردد که از اسلام ظاهری که از اقرار زبانی است آغاز می‌شود و به بالاترین درجات ایمان که یقین نامیده می‌شود ختم می‌گردد.

فصل نهم به تبیین نقش ایمان در دستیابی به معارف فراعقلی و برخورداری انسان از الهامات غیبی، امدادهای الهی، صفات نیکویی انسانی، آشنایی با برنامه صحیح زندگی و در یک کلام، سعادت و کامیابی مادی و معنوی در دنیا و آخرت اختصاص دارد.

مؤمنان راستین، ویژگیهای فراوانی دارند که در قرآن و احادیث اهل بیت(ع) به طور مشروح بیان شدهاند، از این رو، در فصل دهم، تنها جند نمونه از برجسته‌ترین ویژگیهای اهل ایمان از منظر قرآن که موجب دستیابی انسان به کامیابی دنیا و آخرت می‌شوند، ارائه می‌گردد.

یکی از مفاهیم مرتبط با ایمان، مفهوم «اسلام» است و با توجه به اهمیت ایمان در دستیابی به مراتب عالی بندگی، شایسته است مرز ایمان از اسلام جدا شود؛ اهمیت این مطلب به اندازه‌ای است که ائمه اطهار(ع) در احادیث بسیاری با برشمردن شاخص‌های گوناگون برای ایمان، بر وجود تفاوت بین اسلام ایمان تأکید کرده‌اند؛ از این رو نویسنده در این فصل به شش ویژگی ایمان اشاره کرده است که عبارتند از: ایمان، اسلام را در بر می‌گیرد، ایمان در دل نقش می‌بندد، ایمان، اقرار همراه عمل است، دوری از گناهان بزرگ و کوچک، شرط ایمان است، ایمان، اقرار و کردار و نیت است، پاداش خداوند بر پایه ایمان است.

 همچنین نگارنده نیز در جمع‌بندی نهایی درباره تفاوت ایمان و اسلام چنین آورده است:

ایمان شریک اسلام است، ولی اسلام، شریک ایمان نیست؛ زیرا ممکن است کسی در ظاهر با اقرار به توحید و نبوت مسلمان شود؛ ولی به باور قبلی اسلام را نپذیرد و در این صورت مسلمان است؛ ولی مؤمن نیست.

بنابراین این احادیث در بیان تفاوت ایمان و اسلام به این حقیقت اشاره دارند که اسلام، امری ظاهری است، ولی ایمان، امری قلبی است و بر اعتقاد درونی و باور قلب استوار است.

انتشارات دارالحدیث، کتاب «ایمان در قرآن» را با شمارگان ۵۰۰ نسخه، در قطع رقعی و ۴۳۶ صفحه به قیمت ۲۰۰۰۰ تومان منتشر کرده است و و علاقه‌مندان برای تهیه این کتاب و دیگر آثار این انتشارات می‌توانند به آدرس، قم، خیابان معلم، روبه‌روی اداره برق، فروشگاه انتشارات دارالحدیث مراجعه یا با شماره تلفن ۰۲۵۳۷۷۷۴۰۵۴۵ تماس حاصل کنند، همچنین علاقه‌مندان می توانند برای خرید اینترنتی به آدرس SHOP.DAROLHADITH.IR مراجعه کنند./۹۹۸/پ ۲۰۲/ش

ارسال به شبکه های اجتماعی
ارسال نظر
نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
لطفا حاصل عبارت زیر را در باکس روبرو وارد کنید:
= ۱ + ۵
ارسال
نظرات
انتشار یافته: 0
در انتظار بررسی: 0
غیر قابل انتشار: 0
۱۳۹۷/۷/۲۶ - ۰۵:۴۵
حجت‌الاسلام صادقی آرمان:
غلبه بر دستگاه تبلیغاتی غرب آرمان ما در جریان حماسه اربعین است
مدیر سابق کتابخانه آستان مقدس با اشاره به هدف اربعین در نگاه رهبری گفت: آرمان ما درباره‌ی اربعین این است که بزرگ‌ترین راهپیمایی عالم را به بزرگ‌ترین تجمع عالم تبدیل کنیم.
۱۳۹۷/۷/۲۶ - ۰۵:۳۵
در قالب کتابخوان همراه پژوهان؛
نسخه الکترونیکی کتاب «مکاتب فقهی» منتشر شد
این کتاب نوشته محمدحسن ربانی است که در دانشگاه علوم اسلامی رضوی تهیه شده و در انتشارات این دانشگاه به چاپ رسیده است.
۱۳۹۷/۷/۲۵ - ۱۴:۲۳
کتابی درباره شهید محمد اسلام‌نسب؛
«ستاره سهیل»
سردار شهید محمد اسلام‌نسب در تاریخ چهارم دی‌ماه ۱۳۶۵ در منطقه شلمچه و در جریان عملیات کربلای ۴، فرماندهی گردان امام رضا (ع) را برعهده داشت.
۱۳۹۷/۷/۲۵ - ۰۸:۲۹
برشی از کتاب «مکاتب صهیونیستی»(۲۱)؛
ناسیونالیسم و اسلام‌ستیزی در رژیم پهلوی
تلاش ناسیونالیسم در دوره رضاشاه، برای جایگزین کردن لغات فارسی به‌جای عربی شکست خورد و سعی ملی‌گرایان برای القای این تفکر غلط که اسلام موجب عقب‌ماندگی ایران است، از همین توهمات شیطانی سرچشمه می‌گیرد.
۱۳۹۷/۷/۲۵ - ۰۸:۲۵
رونمایی از دانشنامه حافظ در دانشگاه شهید بهشتی
مراسم بزرگداشت یادروز حافظ و رونمایی از دانشنامه حافظ با حضور جمعی از اساتید ادبیات فارسی و مسؤولان فرهنگی در دانشگاه شهید بهشتی برگزار می‌شود.
۱۳۹۷/۷/۲۵ - ۰۸:۲۲
انتشار کتاب «روش‌شناسی تدوین اسناد ملی فناوری‌های راهبردی»
عضو هیأت علمی مرکز تحقیقات سیاست علمی کشور در این کتاب بررسی روش‌‌شناسی تدوین اسناد ملی فناوری‌های راهبردی پرداخته‌ است.
۱۳۹۷/۷/۲۵ - ۰۸:۱۹
برشی از کتاب «مکاتب صهیونیستی»(۲۲)؛
بررسی تفکر ناسیونالیستی از دیدگاه اسلام
بی‌شک اسلام ملّی گرایی اگر به معنای علاقه به ملت و تلاش برای عمران و آبادانی وطن و حفظ آن باشد، نه‌تنها مذموم نمی‌شمارد، بلکه آن را عملی ارزشمند و شایسته می‌داند.
۱۳۹۷/۷/۲۵ - ۰۸:۱۷
«ادبیات دینی؛ چیستی، اصول و عناصر» بررسی می‌شود
نشست «ادبیات دینی؛ چیستی، اصول و عناصر»، با سخنرانی سیدعلی‌محمد رفیعی در تهران برگزار می‌شود.
۱۳۹۷/۷/۲۵ - ۰۸:۱۵
در قالب کتابخوان همراه پژوهان؛
انتشار نسخه الکترونیکی کتاب «مسئله وحی و پاسخ به شبهات آن»
این کتاب نوشته حسین علوی مهر است که در جامعه المصطفی العالمیه تهیه شده و در انتشارات مرکز بین المللی ترجمه و نشر المصطفی(ص) به چاپ رسیده است.
۱۳۹۷/۷/۲۴ - ۰۸:۵۱
منتشر شد؛
«بررسی مواضع نظامی امام خمینی (ره) در جنگ ایران و عراق از دیدگاه صاحب نظران داخلی»
نویسنده کتاب درصدد پاسخ به این پرسش است که بنیانگذار انقلاب اسلامی در جنگ هشت‌ساله، چه نوع مدیریتی را در سطوح مختلف نظامی اعمال می‌کرده است.
۱۳۹۷/۷/۲۴ - ۰۸:۴۴
در قالب کتابخوان همراه پژوهان؛
انتشار نسخه الکترونیکی کتاب «شرط ذخیرۀ مالکیت»
این کتاب نوشته غلامرضا یزدانی است که در دانشگاه علوم اسلامی رضوی تهیه شده و در انتشارات این دانشگاه به چاپ رسیده است.
۱۳۹۷/۷/۲۳ - ۱۷:۴۶
برپایی غرفۀ نشر شاهد در مسیر زائران اربعین حسینی
در ایام اربعین حسینی و در راستای ترویج فرهنگ ایثار و شهادت، غرفه های نشر شاهد به منظور توزیع رایگان کتب و مجلات نشر شاهد در مسیر راهپیمایی عظیم اربعین برپا می شود.
۱۳۹۷/۷/۲۳ - ۱۷:۳۴
بررسی «آزادی و آزاداندیشی» در نگاه رهبری در یک اثر
مؤسسۀ فرهنگی هنری قدرولایت کتاب «آزادی و آزاداندیشی؛ تعاریف، معیارها، آداب و محدودیت‌ها در نگاه رهبر معظم انقلاب اسلامی» را راهی بازار نشر کرد.
۱۳۹۷/۷/۲۳ - ۱۷:۳۲
معاون فرهنگي وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي؛
ضرورت تشكيل شبكه‌اي از برگزيدگان جايزه كتاب سال
حسن جوادی در جلسه معرفی اعضای هیأت دوره جایزه کتاب سال جمهوری اسلامی ایران گفت: برای معرفی برگزیدگان جایزه کتاب سال و کتاب‌های آن‌ها می‌توانیم شبکه‌ای از برگزیدگان این جایزه را تشکیل دهیم تا قوت و اعت...
۱۳۹۷/۷/۲۳ - ۱۷:۳۰
رونمایی رمان «شب دنیا»
تازه‌ترین رمان کامران پارسی‌نژاد با عنوان «شب دنیا» با موضع دفاع مقدس در تهران رونمایی و نقد می‌شود.
۱۳۹۷/۷/۲۳ - ۱۷:۲۹
پوشش راديويي برنامه‌هاي هفته كتاب از «راديو نمايش»
«رادیو نمایش» در زمینه پوشش خبری هفدهمین جشنواره کتاب و رسانه و برنامه‌های بیست و ششمین دوره هفته کتاب با خانه کتاب همکاری می‌کند.
۱۳۹۷/۷/۲۳ - ۱۷:۲۷
شهرام‌نیا:
حضور ایران در نمایشگاه فرانکفورت امسال یک قدم رو به جلو بود
مدیرعامل مؤسسه نمایشگاه‌های فرهنگی معتقد است به دلایل مختلف می‌توان حضور ایران در این دوره از نمایشگاه کتاب فرانکفورت را یک قدم رو به جلو و مؤثر ارزیابی کرد.
۱۳۹۷/۷/۲۳ - ۱۷:۲۴
شرح قدم‌های عاشقی در پیاده‌روی اربعین در یک اثر
کتاب «قدم‌های عاشقی» ده‌ها روایت کوتاه از پیاده‌روی اربعین برای زیارت خورشید است.
۱۳۹۷/۷/۲۲ - ۲۳:۳۵
بررسی «اصطلاح‌نامه کودک و نوجوان»
هفتادمین نشست توسعه و ترویج فرهنگ کتاب‌خوانی با موضوع «اصطلاح‌نامه کودک و نوجوان» در کتابخانه‌ مرجع کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان برگزار می‌شود.
۱۳۹۷/۷/۲۲ - ۲۳:۲۸
رونمایی از شش عنوان کتاب مدرسه رمان شهرستان ادب در فرانکفورت
شش عنوان جدید از کتابهای مدرسه رمان شهرستان ادب در نمایشگاه بین المللی کتاب فرانکفورت ۲۰۱۸ رونمایی شد.