Web
Analytics
Rasa News :: خبرگزاری رسا - کتاب "ایمان در قرآن" به بازار نشر رسید
دوشنبه ۱۹ آذر ۱۳۹۷ Monday, December 10, 2018 - ساعت:
زمان : ۱۳۹۶/۱۲/۱۲ - ۱۴:۱۸
شناسه خبر: ۵۵۷۰۶۴
 
اثر آیت الله ری‌شهری؛
کتاب "ایمان در قرآن" به بازار نشر رسید
آیت الله ری شهری درکتاب «ایمان در قرآن» تفاوت‌ها و مرزهای ایمان و اسلام را شرح داده است.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری رسا، انتشارات دارالحدیث، کتاب «ایمان در قرآن» نوشته آیت الله محمدی ری شهری را روانه بازار نشر کرد.

نویسنده این کتاب را ده فصل با عنوان‌های: تعریف ایمان، تفاوت ایمان و اسلام، سرچشمه ایمان، ایمان‌های لازم، پایداری اسمان، آفت‌های ایمان، تقویت ایمان؛ مراتب اسلام و ایمان و برکات و ویژگی ایمان تنظیم کرده است.

 آیت الله ری شهری در پیشگفتار مطالب فصل‌های این کتاب را این گونه شرح داده است:

در فصل یکم: نخست لغوی ایمان و سپس معانی کاربردی آن در قرآن و حدیث تبیین می‌گردد و حاصل جمع بندی آن، بدین‌سان ارائه می‌شود که قرآن و حدیث، در تفسیر ایمان هماهنگی دارند و ایمان مطلوب اسلام، به عبارت است از باور قلبی همراه با تصدیق زبانی و التزام عملی.

در فصل دوم: در آغاز توضیح داده می‌شود که واژه است «اسلام» در قرآن و حدیث، دو نوع کاربرد دارد: گاه در اسلام ظاهری و گاه در اسلام حقیقی، اسلام حقیقی با ایمان تفاوتی ندارد. در ادامه نیز تفاوت ایمان و اسلام ظاهری بیان می‌شود.

در فصل سوم: ابتدا نظریه‌های گوناگونی که درباره خاستگاه ایمان بیان شده، نقل و نقد می‌شوند و در ادامه با الهام از معارف قرآن، سرچشمه های ایمان تبیین می‌گردند که عبارتند از: 1. فطرت و سرشت ایمان، 2. عقل، 3 علم، 4. وحی، 5. توفیق الهی.

فصل چهارم ویژه تبیین اموری است که عقیده به آنها، از منظر قران واجب است. این امور عبارتند: ۱. ایمان به خدا، ۲. ایمان به غیب،۳. ایمان به فرشتگان، ۴. ایمان به کتاب‌های الهی، ۵. ایمان به انبیای الهی،۶. ایمان به روز جزاء، ۷. ایمان به خاتم انبیا، 8. ایمان به آنچه بر پیامبر خاتم نازل شده است.

در فصل پنجم: نخست، پایداری و ناپایداری آسمان از نظر قرآن بررسی می‌شود و در ادامه با بهره‌گیری از رهنمودهای اهل بیت(ع) عوامل پایداری ایمان تبیین می‌گردند. در پایان نیز دیدگاه متکلمان درباره امکان ناپایداری ایمان، نقل و نظریه زوال ناپذیری ایمان نقد می‌شود.

آسیب‌های که پایداری ایمان را تهدید می‌کنند، یکی از مباحث مهم این کتاب هستند. در فصل ششم با بهره‌گیری از رهنمودهای قرآن و اهل بیت(ع) در مجموع دوازده آسیب ایمان تبیین می‌گردد.

آشنایی با راه‌های تقویت ایمان، اهمیت ویژه‌ای دارد. فصل هفتم کتاب با بیان وظایف اندام‌های مختلف انسان در رابطه با این موضوع بسیار مهم، آغاز می‌شود و با تبیین نمادهای قوت ایمان پایان می‌یابد.

در فصل هشتم، ابتدا مراتب مختلف اسلام و ایمان معرفی می‌گردد که از اسلام و ایمان معرفی می‌گردد که از اسلام ظاهری که از اقرار زبانی است آغاز می‌شود و به بالاترین درجات ایمان که یقین نامیده می‌شود ختم می‌گردد.

فصل نهم به تبیین نقش ایمان در دستیابی به معارف فراعقلی و برخورداری انسان از الهامات غیبی، امدادهای الهی، صفات نیکویی انسانی، آشنایی با برنامه صحیح زندگی و در یک کلام، سعادت و کامیابی مادی و معنوی در دنیا و آخرت اختصاص دارد.

مؤمنان راستین، ویژگیهای فراوانی دارند که در قرآن و احادیث اهل بیت(ع) به طور مشروح بیان شدهاند، از این رو، در فصل دهم، تنها جند نمونه از برجسته‌ترین ویژگیهای اهل ایمان از منظر قرآن که موجب دستیابی انسان به کامیابی دنیا و آخرت می‌شوند، ارائه می‌گردد.

یکی از مفاهیم مرتبط با ایمان، مفهوم «اسلام» است و با توجه به اهمیت ایمان در دستیابی به مراتب عالی بندگی، شایسته است مرز ایمان از اسلام جدا شود؛ اهمیت این مطلب به اندازه‌ای است که ائمه اطهار(ع) در احادیث بسیاری با برشمردن شاخص‌های گوناگون برای ایمان، بر وجود تفاوت بین اسلام ایمان تأکید کرده‌اند؛ از این رو نویسنده در این فصل به شش ویژگی ایمان اشاره کرده است که عبارتند از: ایمان، اسلام را در بر می‌گیرد، ایمان در دل نقش می‌بندد، ایمان، اقرار همراه عمل است، دوری از گناهان بزرگ و کوچک، شرط ایمان است، ایمان، اقرار و کردار و نیت است، پاداش خداوند بر پایه ایمان است.

 همچنین نگارنده نیز در جمع‌بندی نهایی درباره تفاوت ایمان و اسلام چنین آورده است:

ایمان شریک اسلام است، ولی اسلام، شریک ایمان نیست؛ زیرا ممکن است کسی در ظاهر با اقرار به توحید و نبوت مسلمان شود؛ ولی به باور قبلی اسلام را نپذیرد و در این صورت مسلمان است؛ ولی مؤمن نیست.

بنابراین این احادیث در بیان تفاوت ایمان و اسلام به این حقیقت اشاره دارند که اسلام، امری ظاهری است، ولی ایمان، امری قلبی است و بر اعتقاد درونی و باور قلب استوار است.

انتشارات دارالحدیث، کتاب «ایمان در قرآن» را با شمارگان ۵۰۰ نسخه، در قطع رقعی و ۴۳۶ صفحه به قیمت ۲۰۰۰۰ تومان منتشر کرده است و و علاقه‌مندان برای تهیه این کتاب و دیگر آثار این انتشارات می‌توانند به آدرس، قم، خیابان معلم، روبه‌روی اداره برق، فروشگاه انتشارات دارالحدیث مراجعه یا با شماره تلفن ۰۲۵۳۷۷۷۴۰۵۴۵ تماس حاصل کنند، همچنین علاقه‌مندان می توانند برای خرید اینترنتی به آدرس SHOP.DAROLHADITH.IR مراجعه کنند./۹۹۸/پ ۲۰۲/ش

ارسال به شبکه های اجتماعی
ارسال نظر
نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
لطفا حاصل عبارت زیر را در باکس روبرو وارد کنید:
= ۴ + ۵
ارسال
نظرات
انتشار یافته: 0
در انتظار بررسی: 0
غیر قابل انتشار: 0
۱۳۹۷/۹/۱۸ - ۲۳:۰۶
کتاب «ملت‌ها چرا شکست می‌خورند» روی میز منتقدان
نشست نقد و بررسی کتاب «ملت‌ها چرا شکست می‌خورند» خانه اندیشمندان علوم انسانی تهران برگزار می‌شود.
۱۳۹۷/۹/۱۸ - ۲۳:۰۵
به همت پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی؛
نسخه الکترونیکی کتاب «چشمه سار کوثر» منتشر شد
نسخه الکترونیکی کتاب «چشمه سار کوثر(سخنان دختران پیامبر -ص-)» به همت پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی در قالب کتابخوان همراه پژوهان منتشر شد.
۱۳۹۷/۹/۱۷ - ۲۳:۴۵
سیدمهدی شجاعی منتشر کرد؛
«پشت پنجره»
«پشت پنجره» داستانی است کودکانه درباره ترس و ماجرای پسری به نام علی را بازگو می‌کند که هنگام خوابیدن در اتاقش با اوهام و تصاویر وحشتناکی روبرو می‌شود و با کمک پدر و مادر خود سعی در مواجهه با آنها دارد...
۱۳۹۷/۹/۱۷ - ۲۳:۳۹
چاپ سوم «چایت را من شیرین می‌کنم»
داستان بلند «چایت را من شیرین می‌کنم» نوشتۀ زهرا بلنددوست به چاپ سوم رسید.
۱۳۹۷/۹/۱۷ - ۲۳:۳۴
منتشر شد؛
زندگی‌نامه داستانی شهید «مرجان نازقلیچی» سومین فرماندار زن کشور
کتاب «کعبه بوی بهشت می‌دهد»، زندگی‌نامه شهید مرجان قلیچی به روایت خانواده، دوستان و همکاران اوست که هر یک از نگاه خود به زندگی این بانوی پرتلاش و توانمند نگاه کرده‌اند.
۱۳۹۷/۹/۱۷ - ۲۳:۳۰
مدیرعامل مجمع ناشران انقلاب اسلامی:
جبهۀ انقلاب امروز به مراتب متشکل‌تر از سال‌های اولیۀ انقلاب است
میثم نیلی در دهمین نشست سراسری کتابفروشان جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی «خوشه»، بیان کرد: امروز در شرایطی هستیم که به نسبت سال‌های اولیه انقلاب اسلامی، جبهۀ انقلاب و جبهۀ اهل ایمان، به مراتب متشکل‌تر هستن...
۱۳۹۷/۹/۱۶ - ۲۳:۰۱
در قالب کتابخوان همراه پژوهان؛
نسخه الکترونیکی جلد دوم کتاب «فرهنگ نامه تحلیل واژگان مشابه در قرآن» منتشر شد
این کتاب نوشته گروهی از محققین است که در پژوهشکده فرهنگ و معارف قرآن پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی تهیه شده و در انتشارات این پژوهشگاه به چاپ رسیده است.
۱۳۹۷/۹/۱۶ - ۱۷:۰۴
در نشریه خط حزب‌الله مطرح شد؛
هشت پرسش دانشجویان از رهبر انقلاب
صد ‌و ‌شصت ‌و‌ دومین شماره‌ نشریه‌ خط حزب‌الله با عنوان «هشت پرسش از رهبر انقلاب» با محوریت روز دانشجو منتشر شد.
۱۳۹۷/۹/۱۵ - ۲۱:۳۹
یادداشت؛
تأليفات تفريحي
عالمان و انديشمندان ديني و غير ديني تفريح خود را در مطالعه و نگارش جستجو و سعي مي‌كردند تا با مطالعه و حتي نگارش بعضي از كتب خاص روح خود را جلا ببخشند.
۱۳۹۷/۹/۱۴ - ۲۲:۰۵
به همت پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی؛
نسخه الکترونیکی کتاب «ایران سرزمین خرد خدایی» منتشر شد
این کتاب نوشته مهدی هادوی تهرانی است که در انتشارات خانه خرد تهیه شده و در انتشارات خانه خرد به چاپ رسیده است.
۱۳۹۷/۹/۱۴ - ۰۸:۳۲
کتاب تفسیر المیزان و علوم انسانی اسلامی راهی بازار نشر شد
سازمان انتشارات پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی کتاب دو جلدی تفسیر المیزان و علوم انسانی اسلامی را منتشر کرد.
۱۳۹۷/۹/۱۴ - ۰۸:۳۱
جلد نخست دانشنامه قرآنی حج و سرزمین وحی منتشر شد
کتاب «دانشنامه قرآنی حج و سرزمین وحی» به کوشش جمعی از محققان پژوهشکده فرهنگ و معارف قرآن پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی منتشر شد.
۱۳۹۷/۹/۱۳ - ۲۳:۰۸
کتاب «درآمدی بر شناخت نسخه‌های نهج‌البلاغه» منتشر شد
«درآمدی بر شناخت نسخه‌های نهج‌البلاغه» عنوان جدیدترین اثر محمد کاظم رحمتی استادیار بنیاد دائرة المعارف اسلامی است که به همت انتشارات دانشگاه مذاهب اسلامی منتشر و روانه بازار کتاب شده است.
۱۳۹۷/۹/۱۳ - ۲۳:۰۳
در قالب یک کتاب بررسی و منتشر شد؛
چگونگی تصویب اصل ولایت فقیه در قانون اساسی
مرکز اسناد انقلاب اسلامی «چگونگی تصویب اصل ولایت فقیه در قانون اساسی» را منتشر کرد.
۱۳۹۷/۹/۱۳ - ۲۳:۰۰
پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی معرفی کرد:
بستۀ کتاب «دانشجو و دانشگاه»
در آستانۀ روز دانشجو، پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی بستۀ کتاب «دانشجو و دانشگاه» را معرفی کرد.
۱۳۹۷/۹/۱۳ - ۲۲:۵۴
دایی حسن؛ مظهر شجاعت، اقتدار و تقوا
انتشارات قائمیه به تازگی کتاب «دایی حسن» را که اثری است درباره زندگی شهید حسن عزیزیان چاپ و روانه بازارکرده است.
۱۳۹۷/۹/۱۳ - ۲۲:۴۴
به همت پژوهشکده فرهنگ و معارف قرآن؛
تعداد سه جلد از دانشنامه قرآن کریم ویژه نوجوانان منتشر شد
تعداد سه جلد از مجموعه « دانشنامه قرآن کریم ویژه نوجوانان» به همت پژوهشکده فرهنگ و معارف قرآن پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی منتشر شد.
۱۳۹۷/۹/۱۳ - ۰۸:۲۰
معرفی رمان «ظلمت سفید»
ظلمت سفید لاشی دقیق است تا از دل حوادث به تحلیل‌های درست دست یابد. شخصیت‌های قصه، عالم و پژوهشگر تاریخی نیستند؛ اما کنشگری آنها در داستان، روند تاریخی ماجرای دو انقلاب مهم صد و ده سال اخیر ایران را بی...
۱۳۹۷/۹/۱۲ - ۲۲:۳۲
کتاب «دانشگاه ایرانی در سپهر بین‌المللی» نقد و بررسی می‌شود
کتاب «دانشگاه ایرانی در سپهر بین‌المللی» در کتابخانه مرکزی دانشگاه علامه طباطبایی نقد و بررسی می‌شود.
۱۳۹۷/۹/۱۲ - ۲۲:۲۹
برگزاری جشنواره متفاوت کتاب‌های کودک و نوجوان
جشنواره کتاب سال سبک زندگی در سال دوم به کتاب‎های کودک و نوجوان می‎پردازد.