شنبه ۵ اسفند ۱۳۹۶ Saturday, February 24, 2018 - ساعت:
زمان : ۱۳۹۶/۱۱/۲۳ - ۱۳:۵۳
شناسه خبر: ۵۵۲۹۳۳
 
عضو هیأت علمی دانشگاه تهران مطرح کرد؛
تشیع انگلیسی؛ صدای استکبار
حجت الاسلام والمسلمین برنجکار گفت: می‌گویند همه مراجع با انقلاب امام مخالفت کردند، پس این همه مرجع مانند حضرات آیات گلپایگانی، مرعشی، اراکی، سیستانی و بقیه که در ایران و نجف بودند و از انقلاب اسلامی حمایت کردند مرجع نیستند.

اشاره: قبل از انقلاب اسلامی ایران، جریان شیرازی که با مرجعیت سیدمحمد شیرازی در کربلا همراه بود همواره مورد تردید علمای بزرگی همچون مرحوم آیت‌الله خویی و سیدمحمود هاشمی شاهرودی بود و حتی استاد وی آيت الله شيخ يوسف حائري خراساني هم اجتهاد او را رد کرده است.

اختلاف جریان شیرازی با نظام و مرحوم امام خمینی(ره) در حالی‌است که قبل از شروع انقلاب اسلامی و همزمان با ورود حضرت امام(ره) به کربلا، سیدمحمد شیرازی استقبال گرمی از ایشان می‌کند؛ ولی پس از رحلت آیت الله حکیم و عدم حمایت امام خمینی(ره) از مرجعیت سیدمحمد شیرازی به‌ عنوان زعامت شیعیان، رابطه او با امام تیره می‌شود و تا جایی پیش می‌رود که سیدمحمد شیرازی در جریان جنگ ایران و عراق فتوا به حرمت حضور مردم ایران در این جنگ داد ولی امام خمینی(ره) هیچگاه نسبت به وی موضع‌گیری علنی نکردند.

بعد از درگذشت سیدمحمد شیرازی، رهبر انقلاب هم در پیامی از مجاهدت‌های سید محمد شیرازی تقدیر کرده بودند و هم مجلس ختمی در مسجد اعظم قم برای ایشان برگزار کردند.

سیدصادق شیرازی هم که بعد از برادر خود مرجعیت خاندان شیرازی را به دست می‌گیرد هیچگاه از ابراز مخالفت‌های علنی خود علیه نظام و انقلاب دست بردار نبود و همواره خود او و اطرافیانش از طریق شبکه‌های ماهواره‌ای و جلسات علنی  انواع تهمت‌ها را به نظام و رهبری نسبت داده اند.

اخیرا یکی از اعضای بیت شیرازی در جریان سخنرانی خود انواع اهانت‌ها و تهمت‌ها را نسبت به ولایت فقیه، نظام و امام‌خمینی بیان کرده است که به‌همین منظور این دغدغه برای خبرنگار خبرگزاری رسا ایجاد شد تا در گفت‌وگویی با حجت الاسلام والمسلمین رضا برنجکار عضو هیأت علمی دانشگاه تهران، مسئول انجمن کلام حوزه علمیه و قائم مقام پژوهشگاه قرآن و حدیث این شبهات را بررسی و نقد کند.

حجت الاسلام والمسلمین برنجکار معتقد است که این گونه افراد به هر بهانه‌ای می‌خواهند برجسته شوند؛ بی‌سوادی و تناقض در صحبت‌های این فرد موج میزند؛ اینها سخنانی است که باب میل انگلستان و بیگانگان است.

متن کامل این گفت‌وگو در زیر تقدیم شما خوانندگان محترم می شود.

رسا ـ به نظر حضرت عالی چه مسائلی سبب می شود تا عده ای همواره با ولایت فقیه دشمنی کنند؟

از ابتدای تاریخ زندگی بشریت از هابیل و قابیل که فرزندان بدون واسطه حضرت آدم بودند تا به امروز دو جبهه حق و باطل در مقابل هم صف‌آرایی کردند، درحالحاضر هم دو جبهه حق و استکبار در جهان مشاهده می‌شود؛ جبهه استکبار که در رأس ‌آن آمریکا و انگلستان و نماینده‌های آنها در کشورهای اسلامی مانند پادشاه عربستان و چند کشور دیگر هستند که در ایران هم زمان طاغوت محمدرضا پهلوی در همین جبهه نوکر آمریکا و رژیم صهیونیستی بود.

مظلومان در جهان در اقلیت بودند و حامی و حکومتی نداشتند، حضرت امام هم با انقلابی که انجام شد رهبری جبهه حق که جبهه اسلام واقعی است و کل پیامبران و اهل‌بیت(ع) رهبران همین جبهه بودند را عهدهدار شد و براساس تعالیم و مفاهیم اسلام و با حمایت مردم در مقابل نماینده استعمار جهانی و طاغوت در ایران که محمدرضا پهلوی بود انقلاب کردند.

رسا ـ تحلیل شما از هجمه اخیر جریان تشیع انگلیسی نسبت به ولایت فقیه چیست؟

حالا برخی که از آنها تعبیر به شیعه انگلیسی می‌شود و بنده معتقدم که این‌ها با فرهنگ شیعه دور و شیعه‌نمایان جبهه استکبار هستند! می‌گویند که وضعیت کشور و شاه خیلی خوب بود، چرا امام انقلاب کرد و چرا در مقابل صدام مقاومت کردید، معنای این حرفها این است که مردم ایران بایستی صبر می‌کردند تا دشمن به نوامیس شیعه تجاوز کند و حکومت اسلامی را نابود می‌کردند که در آخر وضعیت کشور به همان زمان شاه برمی‌گشت.

اکنون اینها جریان آمریکا و انگلیس را خوب می‌دانند و فقط با ولایت فقیه مشکل دارند، حال مشکل ولایت فقیه چیست، آیا ولایت غیرفقیه یعنی ولایت کشورهایی مانند انگلیس که حامی و منبع مالی این جریان است، خوب است.

می‌گوید ولایت فقیه ولایت فرعون است، از نظر این افراد حکومت غیرفقیه مانند انگلیس، آمریکا و محمدرضاشاه حکومت و نماینده حضرت موسی و پیامبران است، این حنجره‌های طاغوت و استکبار است که این سخنان را می‌گوید و از بیگانگانی مانند آمریکا و انگلیس دفاع می‌کند.

ولایت فقیه یعنی ولایت اسلام و چون حکومت اسلامی است پس فقیهی که اسلام را می‌شناسد باید حاکم باشد؛ اما جریان شیرازی نظام اسلامی را بد می‌داند و حکومت‌های امثال صدام و شاه را می‌پسندد.

رسا ـ در ابتدای صحبتهایتان به تناقض در سخنان این فرد اشاره کردید، این تناقضات را روشنتر توضیح دهید.

از یک طرف می‌گویند ولایت فقیه مورد بحث علما است و از سوی دیگر می‌گویند ولایت طاغوت است، ولایت فقیه مسأله‌ای است که در فقه ما مطرح است و اختلافات درباره‌ حدود اختیارات فقیه است که آن هم جزئی است و همه علما اصل آن‌ را قبول دارند.

بعد می‌گویند همه مراجع با انقلاب امام مخالفت کردند، پس این همه مرجع مانند حضرات آیات گلپایگانی، مرعشی، اراکی، سیستانی و بقیه که در ایران و نجف بودند و از انقلاب اسلامی حمایت کردند مرجع نیستند و فقط پدر و عموهای این فرد مرجع هستند به گونهای که مرجعیت ارثی به این خاندان رسیده است.

حضرت آیتالله سیستانی که در ایران نیست ولی به افرادی که با ایشان دیدار می‌کنند همیشه توصیه به حمایت از انقلاب و نظام کردهاند، حتی از آیت‌الله خویی هم عباراتی در اینباره نقل شده که اگر این انقلاب سقوط کند مذهب شیعه از بین می‌رود، هرچند در زمان حکومت صدام نمی‌توانست علنی حمایت کند ولی به‌صورت خصوصی حمایت می‌کردند، حتی چندین بار ایشان توسط صدام تهدید به قتل شدند تا فتوا به حضور عراقیها و عدم حضور ایرانی‌ها در جنگ بدهند که فیلم‌های آن‌ هم موجود است؛ ولی حضرت آیت‌الله خویی هیچگاه حاضر نشد این فتوا را بدهد هرچند از سوی صدام تهدید به قتل شده بود.

رسا ـ آیا رابطهای بین هجمه به دفاع مقدس و کشورهای بیگانه وجود دارد؟

بعد از انقلاب ایران این جبهه استکبار بود که حمله کرد و صدام را به‌عنوان یکی از نماینده‌های استکبار و طاغوت مجبور کردند که به ایران حمله کند و تمام کشورهای غربی مانند آمریکا، انگلیس، آلمان و... حمایت کردند که این انقلاب سقوط کند که در نهایت هم موفق نشدند.

این افراد بدیهی‌ترین اصول عقلی و شرافت انسانی را نادیده می‌گیرند و حرف‌هایی که این جریان می‌گویند ضد مسلمات دینی و اسلامی است؛ چراکه عقل هر انسانی هنگام حمله به کشورش حکم به دفاع از آن میکند و جدای از بحث اسلام و حکومت باید از این کشور دفاع کرد و معقول نیست که انسان مسلمانی دفاع مردم از کشور خودشان را زیر سؤال ببرد چه رسد به کسی‌که عمامه برسر داشته باشد، مگر اینکه عقلایی به قضیه نگاه شود که این افراد به نمایندگی از انگلیس این حرف‌ها را گفتهاند وگرنه آدم عاقل و آزاده‌ای که قدری شرافت و انسانیت داشته باشد، حتی اگر مسلمان هم نباشد این سخن‌ها را نمی‌گوید.

در دوران دفاع مقدس حتی مسیحی‌ها از ایران به‌عنوان کشور خودشان دفاع کردند و اینقدر شرافت و عقل داشتند که کشور مورد حمله قرار گرفته است و باید از آن دفاع کرد و این همه شهید داده‌اند و لو اینکه حکومت اسلامی است و آنها مسیحی باشند.

حالا این جریان می‌گویند این دفاع «مقدس» نیست یعنی باید در مقابل صدام جنایتکار تسلیم می‌شدیم؟ چنانکه این جریان تشیع انگلیسی تسلیم هستند و در آن جبهه می‌جنگند.

رسا ـ چرا با وجود وهن دین و مذهب تا حد زیادی روی قمهزنی مانور میدهند؟

از قمه‌زنی حمایت می‌کنند و آن را نفس اسلام و اقدس‌المقدسات معرفی میکنند، گویی که در اسلام چیزی مهم‌تر از قمه‌زنی نداریم، مگر پیامبر اکرم(ص) حکومت تشکیل نداد، آیا حکومت اسلامی غیر از اجرای احکام الهی، حدود و تعزیرات است، چرا روی هیچ‌کدام از احکام الهی تأکید نمی‌کنند و فقط روی قمه‌زنی تأکید می‌کنند.

دلیلش ایناست که قمه‌زنی به نفع انگلیس است چراکه با تبلیغ فیلمهای مراسم قمه‌زنی و خونریزی بین مردم جهان، چهره اسلام را خشن معرفی کردهاند و اسلام‌هراسی راه انداخته‌اند و حمایت آمریکا و انگلیس از داعش هم در همین راستا با هدف شکست جبهه مقاومت اسلامی و اسلام هراسی در جهان بود و الان هم تا حدود زیادی در معرفی دین اسلام به جهان با یک چهره خشن موفق شده‌اند.

قطع‌نظر از حکم قمه‌زنی که حرام، مکروه یا مستحب است که حکم فقهی آن را به علما واگذار می‌کنیم؛ ولی از بین این همه احکام اسلامی مانند حدود، قصاص، دیات، جهاد، حج و... روی هیچ‌کدام تأکید نمی‌کنند و فقط نفس‌الاسلام برای این‌ها قمه‌زنی است.

تشیع انگلیسی حنجره‌های استکبار جهانی‌اند و فقط حرفی می‌زنند که به نفع آمریکا و اسرائیل باشد؛ ازاینرو از صدام، آمریکا، انگلستان و... دفاع می‌کنند و به حکومت اسلامی اشکال میکنند که چرا آنها را بد می‌دانید و با آنها مشکل دارید. تنها مشکل آنها نظام اسلامی و ولایت فقیه است، چراکه فقیه می‌خواهد اسلام را اجرا کند.

رسا ـ بهعنوان سخن پایانی، تحلیل شما از پشتپرده این صحبتها چیست؟

البته در کشور ایران هم اشتباهات و خلاف‌هایی صورت می‌گیرد و با این اشتباهات برخورد می‌شود کسی قائل نیست که آنچه در این کشور اتفاق می افتد صددرصد اسلامی و بدون مشکل است، چراکه حکومت معصوم نیست؛ اما این نظام تنها حکومتی است که می‌خواهد اسلام را پیاده کند و در مقابل آمریکا و اسرائیل غاصب قرار گرفته است.

این مسائل را قطعا این افراد می‌فهمند ولی دستور دارند که باید این حرف‌ها را بگویند، والا هیچ توجیهی ندارند، یا باید بگوییم که این جریان عقل، شرافت و انسانیت ندارند یا باید بگوییم مأمور هستند که این سخنان را بگویند.

در همین آشوب‌های اخیر که توسط آمریکا، انگلستان، رژیم صهیونیستی و عربستان برنامه ریزی شده بود و قصد ساقط کردن این حکومت را داشتند، این‌ جریان هم می‌خواست با بازی در این پازل نقشی در این برنامه ریزی ایفا کند و خدمتی به استکبار برساند.

رسا ـ با سپاس از این که وقت ارزشمندتان را در اختیار خبرگزاری رسا گذاشتید./۸۷۶گ۴۰۳/س

خبرنگار: مهدی شاهی
 

ارسال به شبکه های اجتماعی
ارسال نظر
نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
لطفا حاصل عبارت زیر را در باکس روبرو وارد کنید:
= ۷ + ۱۳
ارسال
نظرات
انتشار یافته: 0
در انتظار بررسی: 0
غیر قابل انتشار: 0
۱۳۹۶/۱۲/۳ - ۲۱:۵۶
در گفت و گو با کارشناس هوش مصنوعی تبیین شد؛
سرگرمی‌های ترسناک | پردرآمدترین صنعت دنیا
سنجری گفت: صنعت بازی‌سازی در حال تبدیل به پردرآمدترین صنعت دنیا است و در برخی کشورها با صنعت سینما رقابت می‌کند، درست مانند آمریکا که با هالیوود رقابت می‌کند و بعضا از آن جلو می‌زند.
۱۳۹۶/۱۲/۳ - ۲۱:۴۰
عضو هیأت علمی دانشگاه تهران مطرح کرد؛
انحراف از زنانگی | "بلوغ اجتماعی" زمینه ساز ازدواج
صادقی با انتقاد از پرداختن صرف به عوامل ساختاری در تحلیل آسیب های اجتماعی گفت: بیشتر تجرد‌گرایی در میان طبقات متوسط و رو به بالا مشاهده می‌شود که مشکلات و نیا‌ز‌های‌ اقتصادی ندارند.
۱۳۹۶/۱۲/۳ - ۲۱:۱۰
روشنفکری در ایران(۳)
بازخوانی نظر رهبر انقلاب درباره "صادق هدایت"
اگر شما صادق هدایت را با نویسنده‌های معروف دنیا مقایسه کنید، چه نویسنده‌های روسی، چه نویسنده‌های فرانسوی، چه نویسنده‌های انگلیسی؛ اینهایی که رمان‌های معروف را خلق کردند و داستان‌های بزرگ را نوشتند، در...
۱۳۹۶/۱۲/۳ - ۲۰:۰۲
از سوی خبرگزاری رسا پیگیری می‌شود؛
پرونده "روشنفکری در ایران و نقش آن در تحولات اجتماعی امروز"
"روشنفکری در ایران" پرونده جدیدی است که قرار است از سوی خبرگزاری رسا به نقش اندیشه‌ و شخصیت روشنفکران ایرانی در تحولات اجتماعی امروز بپردازد.
۱۳۹۶/۱۲/۳ - ۱۹:۴۶
خانواده و آسیب‌ها؛
پدیده "تجرد" در قم بررسی شد
همایش آسیب‌های فرهنگی خانواده با محوریت واکاوی جامعه شناختی پدیده تجرد با حضور پژوهشگران و دانش‌پژوهان مرکز آموزشی پژوهشی امام خمینی(ره) قم برگزار شد.
۱۳۹۶/۱۲/۳ - ۱۷:۲۲
به همت خبرگزاری رسا؛
نخستین نشست طنزنویسان حوزوی برگزار می‌شود
نخستین نشست طنز نویسان حوزوی با حضور جمعی از فعالان ادبی حوزه علمیه قم، هفتم اسفند از سوی خبرگزاری رسا برگزار می شود.
۱۳۹۶/۱۲/۲ - ۲۲:۰۴
تولید بازی‌های بومی؛
تجربه "سفر جنجالی" با محیط‌های زیبا + جایزه
بازی «سفر جنجالی» جدیدترین بازی رایانه‌ای که با مدیریت حجت الاسلام بنیسی برای ترویج بازی‌های بومی و ایرانی روانه بازار شد.
۱۳۹۶/۱۲/۲ - ۲۱:۵۴
بررسی وضعیت حجاب در ایران؛
گزارش | رد پای بهاییان پشت‌پرده کشف‌ حجاب‌ها
توان تاریخی بعد از انقلاب حاکی از فقدان الگو و نظریه سیاستی مشخص در خصوص پوشش در حوزه عمومی است؛ از این رو با اقدامات واکنشی و بی‌الگو در این خصوص رو به رو بوده ایم.
۱۳۹۶/۱۲/۲ - ۱۴:۰۶
روشنفکری در ایران(۲)
منشأ "اعتزال نو"
عبدالکریم سروش خود می‌گوید که نومعتزلى است و معتقد است که بازاندیشی آرای معتزلیان و نقد و بررسی آنها می تواند دستاوردهای تازه‌ای به بار آورد.
۱۳۹۶/۱۱/۳۰ - ۱۱:۵۶
کنکاشی پیرامون دو واجب فراموش‌شده؛
معروف‌گستری و منکرستیزی؛ شیوه‌ها و روش‌ها
درباره امر به معروف و نهی از منکر نمی‌توان از پیش نسخه پیچید و به سراغ مردم رفت؛ بلکه باید «طبیب دوار» بود که هر جا مریضی دید متناسب با شرایط و ویژگی‌های او به درمان او اقدام کند.
۱۳۹۶/۱۱/۳۰ - ۱۱:۳۵
آیت الله دریاباری تأکید کرد؛
«ام الائمه» عالی ترین مصداق برای الگوگیری
استاد اخلاق حوزه علمیه به ضرورت بهره مندی زنان جامعه از شخصیت و زندگی حضرت زهرا(س) اشاره کرد و گفت: ایشان شغل اول شان همسرداری و در مرحله بعد تربیت فرزندان بود؛ به یقین ایشان در این زمینه‌ها عالی‌تری...
۱۳۹۶/۱۱/۳۰ - ۱۱:۰۹
نشست علمی عفاف و حجاب؛
"آزادی‌های یواشکی" در قم بررسی شد
نشست علمی «تحلیل کشف حجاب های اخیر،آزادی های یواشکی و دختران خیابان انقلاب و اثر آن بر عفت عمومی» با حضور کارشناسان حوزه و دانشگاه در قم برگزار شد.
۱۳۹۶/۱۱/۲۹ - ۱۷:۲۵
روشنفکری در ایران(۱)
سید جمال الدین اسدآبادی | اختلافات مذهبی و سوء استفاده اروپایی‌ها
عضو هیأت علمی گروه فلسفه پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی اختلافات مذهبی را از دلایل فروپاشیدن سلسله عثمانی و ایرانی دانست و گفت: اروپایی‌ها از این تفرق اجتماعی نهایت استفاده را برای ضربه زدن به ملت ایر...
۱۳۹۶/۱۱/۲۹ - ۱۵:۵۵
یادداشت؛
توان افزایی در سختی‌ها با تسبیحات حضرت زهرا
یكی از زیباترین جلوه‌های ارتباط عاشقانه با خدا و اساسی‌ترین راه های سیر و سلوک، «ذكر» است، اگر انسان اهل ذکر باشد، زندگی و معیشت او بهبود می یابد.
۱۳۹۶/۱۱/۲۶ - ۱۴:۵۳
یادداشت | حال سینمای غیروابسته؛
"نمایندگان سینمای فرانسه" با بودجه جمهوری اسلامی
وقتی کافه سینما تبدیل شده به بونجورهای عاشقان سینمای فرانسه که از بودجه جمهوری اسلامی ارتزاق می‎کنند، علیه سینمای ملی صحبت می‌کنند و داد وابستگی به سینمای فرانسه و فیلمفارسی گوش عالم را کر کرده است، آ...
۱۳۹۶/۱۱/۲۶ - ۰۱:۴۵
یادداشت | حمیدرضا حاجی‌بابایی؛
بازگشت نشاط به دوره ابتدایی، بهانه واهی برای حذف سمپادها
رئیس فراکسیون فرهنگیان مجلس در یادداشتی نوشت: رویکرد شعارگونه بازگشت نشاط به دوره ابتدایی، بهانه‌ای شده برای تاختن به دوره متوسطه اول و حذف مدارس سمپاد، این طرح در حالی ارائه می شود که گفته شده حتی پی...
۱۳۹۶/۱۱/۲۵ - ۲۱:۲۷
گفت‌گوی رسا با مدیر عامل موسسه بهداشت معنوی؛
"معنویت لیبرال سرمایه‌داری" با انقلاب عرفانی امام چه کار دارد؟
جریان تفکر نوین و معنویت لیبرال سرمایه داری دقیقا فن بدلی است که علیه انقلاب اسلامی می خواهند به کار بگیرند، اینها با پوشش مباحث روانشناختی می خواهند در جامعه ما بین نخبگان و عموم مردم نفوذ کنند.
۱۳۹۶/۱۱/۲۴ - ۱۷:۵۰
در مشهد؛
"فقه مصرف فرهنگی" بررسی می‌شود
نشست علمی «فقه مصرف فرهنگی» از سوی دفتر تبلیغات اسلامی مشهد مقدس برگزار می شود.
۱۳۹۶/۱۱/۲۴ - ۱۴:۰۰
از سوی شورای عالی انقلاب فرهنگی؛
روند جدید جذب اعضای هیأت علمی اعلام شد
کی‌نژاد گفت: برخی متقاضیان راتبه "بورسیه" وقتی در یک مرکز آموزشی و پژوهشی موفق به جذب نمی‌شوند، این عدم موفقیت به سایر مراکز هم تسری پیدا می‌کند و مراکز هم به استناد نظر مرکز آموزشی و پژوهشی قبلی، ای...
۱۳۹۶/۱۱/۲۴ - ۱۳:۴۶
از جشن فجرتا جشنواره فجر؛
سلام استاد حوزه به دو "ابراهیم"
حجت الاسلام فاطمی‌نیا نوشت: سلام بر ابراهیم حاتمی کیا همانطور که سلام بر ابراهیم هادی، هردو گل کاشتید.