شنبه ۵ اسفند ۱۳۹۶ Saturday, February 24, 2018 - ساعت:
زمان : ۱۳۹۶/۱۱/۲ - ۲۱:۳۷
شناسه خبر: ۵۵۱۹۷۹
 
آیت الله محمدی ری شهری:
استمداد از غیر خدا با توحید منافاتی ندارد
نماینده مجلس خبرگان رهبری با بیان اینکه استمداد از دیگری با توحید منافاتی ندارد، گفت: انسان هرگز نباید از افراد شرور و دشمنان جائر نیاز خود را درخواست کنند.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری رسا، آیت الله محمد محمدی ری شهری نماینده مجلس خبرگان رهبری و تولیت آستان مقدس حضرت عبدالعظیم حسنی(ع)، امروز در آغاز جلسه درس خارج فقه که در حوزه علمیه همین آستان برگزار شد با طرح این پرسش که آیا توسل به اسباب منافاتی با توحید دارد یا خیر؟ گفت: انسان باید همه امورش را از خداوند متعال تمنا کند.

وی افزود: در این هنگام این سوال نیز مطرح می‌شود که آیا انسان موحد نمی‌تواند به سراغ اسباب برود؟ پاسخ این پرسش آن است که این امر هیچ منافاتی با توحید ندارد.

آیت الله محمدی ری شهری با بیان اینکه توحید مراتبی دارد، ابراز کرد: آن چیزی که با توحید منافات دارد آن است که انسان برای تامین خواسته‌های خویش سراغ اسباب نامشروع برود. یکی از آنها این است که انسان برای اجابت خواسته‌اش در برابر دیگری خودش را ذلیل کند و یا برای حل مشکلش رهروی دشمن جائر شود.

نماینده مجلس خبرگان رهبری با اشاره به اینکه نیازهای انسان دو نوع است، اظهار داشت: نخست نیازهایی است که انسان خود می‌تواند به تنهایی تامین کند اما سستی می‌کند، طبق صریح روایات؛ اگر انسان از کسی کمک نخواهد بهشت برای او تضمین می‌شود.

تولیت آستان مقدس حضرت عبدالعظیم حسنی(ع) با اشاره به دسته دیگر نیازها، گفت: مرتبه بالاتر آن است که همانند حضرت ابراهیم(ع) از جبرئیل هم چیزی نخواستند از کسی چیزی نخواهد و این مرتبه بالای توحید است.

این مفسر قرآن کریم ادامه داد: بنابراین مراتب بالای توحید منافاتی با درخواست از دیگران ندارد. روزی امام علی(ع) در محضر خداوند دعا کردند و فرمودند: بارالها؛ مرا محتاج کسی نکن، خداوند در پاسخ، این دعا را خوب ندانست و فرمود: هر کسی نیاز به دیگری دارد از این رو دعا کن انسان نیازمند افراد شرور نشود.

وی در پایان ادامه داد: انسان‌های شرور زمانی که می‌خواهند ببخشند منت می‌گذارند و زمانی هم که نمی‌خواهند نیاز دیگری را رفع کنند به ایراد تراشی می‌پردازند./813/پ۲۰۲/ب۱

ارسال به شبکه های اجتماعی
کلید واژه های مطلب:
ارسال نظر
نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
لطفا حاصل عبارت زیر را در باکس روبرو وارد کنید:
= ۱۴ + ۶
ارسال
نظرات
انتشار یافته: 0
در انتظار بررسی: 0
غیر قابل انتشار: 0
۱۳۹۶/۱۲/۴ - ۲۲:۴۳
آیت الله محمدی ری شهری:
مهمترین خواسته شهدا، استقرار ارزش های دینی و برقراری عدالت اجتماعی است
تولیت آستان مقدس حضرت عبدالعظیم حسنی (ع) گفت: مهمترین پیام خون شهدا و مهمترین انتظار شهدا، استقرار ارزش های دینی و در رأس این ارزش ها برقراری قسط و عدالت اجتماعی در میان مردم است.
۱۳۹۶/۱۲/۴ - ۱۲:۲۴
آیت‌الله قرهی:
شهادت حضرت زهرا سبب حفظ دین شد
آیت‌الله قرهی گفت: بی بی دو عالم حضرت زهرا(س) همه چیز خدا بود که او را فدای ولایت می‌کند، اگر حضرت زهرا(س) خود را فدای ولایت نمی‌کردند امروز چیزی به نام دین وجود نداشت.
۱۳۹۶/۱۲/۴ - ۱۰:۴۱
آیت الله خاتمی:
خطر ارتجاع و دنیاپرستی انقلاب و نظام اسلامی را تهدید می‌کند
امام جمعه موقت تهران گفت: ارتجاع و دنیاپرستی خطراتی است که انقلاب و نظام اسلامی را تهدید می‌کند بنابراین مسؤولان مراقب باشند.
۱۳۹۶/۱۲/۳ - ۲۰:۴۵
بیانیه جمعیت طلاب انقلاب اسلامی پیرو بیانات رهبر انقلاب
جمعیت طلاب انقلاب اسلامی پیرو بیانات مقام معظم رهبری بیانیه ای را صادر کرد.
۱۳۹۶/۱۲/۳ - ۱۷:۴۰
استاد حوزه علمیه:
امام و شهدا به ما یاد دادند که ولایت فقیه، محور است
حجت الاسلام تقوایی گفت: ما باید راه خود را از امام و شهدا بگیریم چون آنها به ما یاد دادند که ولایت فقیه، محور است و این محور را نباید از دست بدهیم.
۱۳۹۶/۱۲/۳ - ۱۱:۵۹
آیت الله مجتهد شبستری:
پاسخ به نیازهای جامعه وظیفه امروز حوزه علمیه است
نماینده مجلس خبرگان با اشاره به عملکرد حوزه علمیه پس از صدور منشور روحانیت از سوی امام راحل، گفت: امیدواریم حوزه علمیه برای پاسخگویی به نیازهای جامعه و نیز پاسخ به سوالاتی که در اذهان جوانان به وجود ...
۱۳۹۶/۱۲/۳ - ۱۱:۳۵
استاد حوزه علمیه:
جایز بودن نقد ائمه معصومین ریشه در فرهنگ لیبرال دارد
استاد حوزه علمیه گفت: این سخن که نقد پیامبر(ص) و امام زمان(عج) جایز است بر اساس فرهنگ دینی و قرآنی نیست بلکه منشا آن از فرهنگ لیبرال است که تقدس‌زدایی در دستور کار آنها است.
۱۳۹۶/۱۲/۳ - ۱۱:۲۷
اسماعیلی:
خودخواهی و بدعت منشأ اختلاف و تفرقه است
عضو شورای نگهبان نشانه دینداری و تقوا را پرهیز از اختلاف و درگیری دانست و گفت: خودخواهی و بدعت در دین منشأ اختلاف و تفرقه است.
۱۳۹۶/۱۲/۲ - ۲۳:۵۲
آیت الله میرباقری:
خداوند بندگان را نسبت به نعمت ولایت بازخواست می کند
نماینده مردم استان البرز در مجلس خبرگان رهبری گفت: ولایت، تنها نعمتی است که خداوند متعال درباره آن ما را بازخواست می‌کند و ما نسبت به آن مسؤول هستیم‌.
۱۳۹۶/۱۲/۲ - ۲۱:۱۵
حجت الاسلام آقامیری تاکید کرد؛
عمل به منشور روحانیت راهی برای مقابله با سکولاریسم
مدیر حوزه علمیه خواهران استان تهران عمل به منشور روحانیت را تنها راه مقابله با سکولاریسم دانست و گفت: علما و روحانیان باید نسبت به اتفاقات و وقایع سیاسی، اجتماعی و حاکمیتی جامعه خود مطلع و تاثیرگذار ب...
۱۳۹۶/۱۲/۲ - ۱۸:۲۱
استاد حوزه علمیه:
ولایت مداری درس بزرگ زندگی حضرت فاطمه است
حجت الاسلام متقی گفت: ولایت مداری درس بزرگ زندگی حضرت فاطمه(س) است و اصل مهمی است که اعمال عبادی بدون آن پذیرفته نمی‌شود.
۱۳۹۶/۱۲/۲ - ۱۷:۵۵
معاون تهذیب حوزه علمیه تهران مطرح کرد؛
منشور روحانیت؛ مقدمه‌ای برای تربیت طلبه تراز انقلاب
حجت‌الاسلام شاه جعفری با تاکید بر اینکه اجرای منشور روحانیت مقدمه‌ای برای تربیت طلبه تراز انقلاب است، گفت: مهمترین آسیبی که حوزه‌های علمیه را تهدید می‌کند تبلیغات سوء و گسترده‌ای است که دشمنان علیه حو...
۱۳۹۶/۱۲/۲ - ۱۳:۱۰
مدیر مدرسه علمیه امام خمینی رباط کریم:
دشمن برای فروپاشی انقلاب به دنبال جدایی مردم از ولایت و روحانیت است
اصغری با بیان اینکه دشمن با ایجاد فتنه و تفرقه و ایجاد فاصله بین روحانیان و مردم به دنبال فروپاشی انقلاب اسلامی است، گفت: حوزه‌ علمیه به عنوان ستون‌های دینی و مستحکم مورد اعتماد و وفادار به انقلاب است...
۱۳۹۶/۱۲/۲ - ۱۲:۱۶
آیت‌الله قرهی:
محبان حضرت زهرا از آتش جهنم دوری می‌کنند
آیت‌الله قرهی گفت: خلقت حضرت زهرا(س) از عنصری است که هرکسی محبت او را به دل داشته باشد از آتش جهنم دوری می‌کند.
۱۳۹۶/۱۲/۲ - ۱۲:۰۷
حجت الاسلام والمسلمین عالی:
دشمن در فضای مجازی به دنبال تزلزل خانواده است
حجت الاسلام والمسلمین عالی گفت: امروز مهمترین هدف شیطان و دشمنان ما از طریق فضای مجازی گسست پیوند خانواده‌ها است چراکه اگر جامعه‌ای دچار فروپاشی شد دیگر سربازی برای ولی خدا تربیت نمی‌شود.
۱۳۹۶/۱۲/۱ - ۲۰:۲۶
حجت‌الاسلام والمسلمین پناهیان:
برپایی روضه از برکات انقلاب اسلامی است
استاد حوزه با اشاره به سخنان امام راحل در خصوص اهمیت روضه و برپایی آن، گفت: برپایی روضه از برکات انقلاب اسلامی است.
۱۳۹۶/۱۲/۱ - ۱۵:۳۰
حجت الاسلام والمسلمین فلاح زاده:
لازمه دینداری، دین شناسی است
رییس هیأت امنای موسسه موضوع شناسی احکام فقهی با بیان اینکه لازمه دینداری دین شناسی است، گفت: شیعه واقعی حضرت زهرا(س) کسی است که به اوامر و نواهی معصومین(ع) جامه عمل بپوشاند.
۱۳۹۶/۱۲/۱ - ۱۴:۵۷
حجت الاسلام والمسلمین رئیسی:
فقر، فساد و بی‌عدالتی زیبنده نظام اسلامی نیست
حجت الاسلام والمسلمین رئیسی با بیان این که لیبرال‌هایی که همه توجه خود را به سمت بیگانگان مصروف می‌کنند محکوم هستند، گفت: فقر، فساد، تبعیض و بی‌عدالتی زیبنده نظام اسلامی نیست.
۱۳۹۶/۱۲/۱ - ۱۲:۰۵
حجت الاسلام والمسلمین عالی:
حضرت زهرا حجت خداوند بر سایر حجت‌های الهی است
استاد حوزه علمیه با بیان اینکه حضرت زهرا(س) ام الائمه است، گفت: وجود جسمی و نوری اهل بیت(ع) از حضرت زهرا(س) و خود ایشان از نور ذات الهی خلق شده است. اهل بیت(ع) حجت خدا بر مردم و حضرت زهرا(س) حجت خدا ب...
۱۳۹۶/۱۲/۱ - ۱۱:۵۹
حجت الاسلام میرلوحی:
شاخصه دینداری، ولایتمداری حضرت زهرا است
عضو هیات علمی دانشگاه امام صادق(ع) با بیان اینکه شاخصه دینداری ولایتمداری حضرت زهرا(س) است، گفت: حضرت زهرا(س) بانویی بی‌بدیل و بی‌نظیر در عالم هستی است بر هیمن اساس سعادت و شقاوت انسان با غضب و رضای ح...