Web
Analytics
Rasa News :: خبرگزاری رسا - دلایل عصمت انبیا
دوشنبه ۲ مهر ۱۳۹۷ Monday, September 24, 2018 - ساعت:
زمان : ۱۳۹۶/۱۰/۱۵ - ۱۱:۳۰
شناسه خبر: ۵۴۶۱۰۳
 
آیت الله سیدان تشریح کرد؛
دلایل عصمت انبیا
استاد سطح عالی حوزه علمیه خراسان گفت: ادله های عقلی و نقلی وجود دارد که برای پیامبران عصمت ایجاد می کند و آنان را گناهی نیست.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری رسا در مشهد، آیت الله سیدان، استاد سطح عالی حوزه علمیه خراسان در نشست تفسیر قرآن کریم 14 دی به بیان دلایل عقلی و نقلی عصمت انبیا  پرداخت.

وی با بیان اینکه در برخی آیات قرآنی و روایات وارد شده موضوع عصمت انبیا و اینکه آنان از هر خطایی جدا هستند با شک و تردید همراه شده است، افزود: در آیات متعددی در قرآن کریم به گناه انبیا و پیامبران اشاره شده است که اینها آیاتی هستند که از آنها استفاده می شود که عصمتی در کار انبیا نیست.

آیت الله سیدان با اشاره به وجود آیاتی برای نبود عصمت در انبیا گفت: از طرفی براساس بیانات و گفته های خود پیامبران آنان در مسایل مختلف که از آنها رسیده است اقرار به معصیت و گناه و استغفار خود کرده اند.

استاد سطح عالی حوزه علمیه خراسان درباره پاسخ به این پرسش ها ابراز کرد: ادله های عقلی و نقلی که در این باره وجود دارد برای پیامبران عصمت ایجاد می کند که آنان را گناهی نیست.

وی با اشاره به آیاتی که درباره نبود عصمت انبیا به آنها اشاره می شود، گفت: سوره طه آیه 121 که به عصیان حضرت آدم اشاره می کند و از طرفی سوره قصص آیه 16 که داستان برخورد حضرت موسی(ع) با دشمن و درگیر شدن با او که در نهایت کشته می شود و حضرت موسی پس از این جریان اقرار به خطا دارد.

آیت الله سیدان در ادامه بیان دیگر آیات قرآنی که عصمت را در انبیا را رد می کند، اظهار کرد: سوره ص آیه 24 که در این آیه حضرت داوود مورد فتنه و آزمایشی قرار گرفت و به گونه نادرستی عمل کرد و سپس استغفار کرد.

وی با بیان اینکه روایاتی هم در این زمینه وجود دارد که گناه به انبیا نسبت داده شده است، تصریح کرد: اما با توجه به ادله مثبت عصمت که ادله نقلی و روایات را هم شامل می شود در واقع هیچگونه نسیان و خطایی از انبیا سر نمی زند با این وضعیت با این آیات و روایات و ادعیه هایی که خلاف این موضوع را بیان می کند چه باید کرد.

استاد سطح عالی حوزه علمیه خراسان گفت: در پاسخ به این سؤال مقدمه ای لازم است که باید گفته شود و آن این موضوع است که قرآن کتابی است که چندین بخش دارد و در واقع این کتاب الهی دارای سه بخش است.

وی با بیان اینکه یک بخش قرآن مربوط به کسانی است که مسلط به زبان عربی باشند که قواعد آنان را خوب بدانند و می توانند از این آیات استفاده کنند، اظهار کرد: بخش دوم آیاتی است که برای عموم نیست و برای افرادی است که مقداری طهارت و ذکاوت و امتیاز فکری داشته باشند.

آیت الله سیدان ادامه داد: قسم سوم آیاتی است که این آیات نیازمند مراجعه به معصوم است و باید با راهنمایی معصوم به محتوای آن پی برد و در عین حال قرآن کتابی نیست که همه آن برای عموم مردم باشد چرا که در برخی آیات آن حتی مطالبی وجود دارد که درباره خدا شک و تردید ایجاد می کند و در بخش هایی از قرآن به شاید اشاره می شود که این مطلب درباره خداوند معنا ندارد./934/پ۲۰۲/ب۱

ارسال به شبکه های اجتماعی
کلید واژه های مطلب:
ارسال نظر
نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
لطفا حاصل عبارت زیر را در باکس روبرو وارد کنید:
= ۱۰ + ۱۲
ارسال
نظرات
انتشار یافته: 0
در انتظار بررسی: 0
غیر قابل انتشار: 0
۱۳۹۷/۷/۲ - ۱۲:۲۶
همزمان با شروع سال تحصیلی؛
چهارمین نمایشگاه کتب تخصصی حوزه و معارف اسلامی برپا شد
حصاری گفت: چهارمین نمایشگاه کتب تخصصی حوزه و معارف اسلامی همزمان با شروع سال تحصیلی طلاب و با هدف تأمین کتب و منابع مورد نیاز اساتید، طلاب و کتابخانه های حوزه علمیه در حال برگزاری است.
۱۳۹۷/۷/۲ - ۱۱:۵۰
بیانیه مدرسه علمیه حضرت نرجس مشهد در محکومیت حادثه تروریستی اهواز
مدرسه علمیه حضرت نرجس(س) مشهد با صدور بیانیه ای، حادثه تروریستی اهواز را محکوم کرد.
۱۳۹۷/۷/۲ - ۱۰:۱۸
پیام تسلیت تولیت آستان قدس رضوی درپی حادثه تروریستی اهواز
تولیت آستان قدس رضوی در پیامی حادثه تروریستی اهواز را تسلیت گفت.
۱۳۹۷/۷/۲ - ۱۰:۱۳
رییس سازمان فرهنگی آستان قدس رضوی:
شبکه خادم یاران خانواده شهدا در کشور راه‌اندازی می‌شود
رییس سازمان فرهنگی آستان قدس رضوی گفت: شبکه مردمی خادم یاران خانواده شهدا در آینده‌ای نزدیک در کل کشور راه‌اندازی می‌شود.
۱۳۹۷/۷/۲ - ۱۰:۰۸
نهمین نشست نمایندگان آستان‌های مقدس و بقاع متبرکه ایران برگزار می‌شود
نهمین نشست نمایندگان آستان‌های مقدس و بقاع متبرکه ایران در آستان مقدس حضرت عبدالعظیم حسنی(ع) برگزار می‌شود.
۱۳۹۷/۷/۲ - ۰۹:۵۴
سخنران حرم رضوی:
زیارت اعلان انزجار از ظلم و ظلم ستیزی است
حجت الاسلام بندابی نیشابوری با بیان اینکه زیارت انقلابی در عالم تشیع است، گفت: زیارت یک راهپیمایی همیشگی است و اعلان انزجاراز ظلم و ظلم ستیزی است.
۱۳۹۷/۶/۳۱ - ۲۳:۵۴
نماینده ولی فقیه در خراسان رضوی:
فرهنگ اسلامی حامی حدود و حقوق زن است
آیت الله علم الهدی تنها فرهنگ اسلامی و انبیا و اولیای الهی را حامی حدود و حقوق زن دانست که بر خلاف دیگر فرهنگ های مادی و بشری نه افراط دارد و نه دچار تفریط می شود ضمن آنکه در مواقعی مدیریت بحران نیز ب...
۱۳۹۷/۶/۳۱ - ۲۳:۳۴
مدیر حوزه علمیه خراسان درگذشت برادر آیت الله مرتضوی را تسلیت گفت
حجت الاسلام والمسلمین عاملی در پیامی درگذشت برادر آیت الله مرتضوی شاهرودی را تسلیت گفت.
۱۳۹۷/۶/۳۱ - ۱۴:۲۵
پیام تسلیت مدیر حوزه علمیه خراسان درپی درگذشت حجت الاسلام تولایی
حجت الاسلام والمسلمین عاملی در پیامی درگذشت روحانی جوان انقلابی، حجت الاسلام تولایی را تسلیت گفت.
۱۳۹۷/۶/۳۱ - ۱۴:۰۴
آیت الله علم الهدی مطرح کرد؛
مدیریت انقلابی حضرت زینب در واقعه کربلا
نماینده ولی فقیه در خراسان رضوی با اشاره به مدیریت بحران در به اسارات گرفته شدن زن ها و کودکان در واقعه عاشورا از سوی حضرت زینب(س)، گفت: حضرت زینب(س) واقعه کربلا را مدیریت انقلابی کردند.
۱۳۹۷/۶/۳۰ - ۲۲:۱۹
آیت‌الله علم‌الهدی:
جنگ اقتصادی و رسانه ای توطئه دشمن علیه نظام است
آیت‌الله علم‌الهدی موقعیت کنونی حساس جامعه را حاصل جنگ اقتصادی و رسانه ای دشمن دانست که هیچکدام دلیل بر تایید سوء تدبیرهای دولت و مجلس نیست.
۱۳۹۷/۶/۳۰ - ۱۵:۲۷
عضو اتاق تبلیغ خراسان:
قیام کربلا پاسداری از قرآن، اسلام و عزت و آزادگی بشریت بود
حجت الاسلام شریعتی تبار جریان قیام کربلا و پیروزی خون بر شمشیر را برای پاسداشت از قرآن، اسلام و عزت و آزادگی بشریت دانست که در مقابل تلاش دشمن برای نابودی اسلام و قرآن صورت گرفت.
۱۳۹۷/۶/۲۹ - ۲۳:۵۹
نماینده ولی فقیه در خراسان رضوی:
معرفت به‌ قیام‌ اباعبدالله راهبرد امروز ما است
آیت الله علم الهدی با بیان این که وقایع عاشورا تقابل جبهه حق با باطل بود و هرچه می گذرد این مقابله وسیعتر می ‌شود، گفت: هدف اصلی عزاداری معرفت به‌ قیام‌ اباعبدالله(ع) بوده که راهبرد امروز امت است.
۱۳۹۷/۶/۲۹ - ۱۸:۱۶
دبیر شورای عالی حوزه علمیه خراسان تبیین کرد؛
ویژگی های ملت ایران و پیام های دریافتی از عاشورا
حجت الاسلام والمسلمین فرزانه با بیان ویژگی های ملت ایران که در راستای خدمت به اسلام به دست آمده است به تشریح پیام های دریافتی این ملت از عاشورا و سخنان امام حسین(ع) در این روز پرداخت.
۱۳۹۷/۶/۲۹ - ۱۳:۱۹
حجت الاسلام والمسلمین رئیسی:
مقاومت و سازش نکردن با دشمن درس عاشورا به ملت ایران است
تولیت آستان قدس رضوی گفت: ملت ایران ایستادگی در برابر دشمن و دشواری را آموخته است و درسی که عاشورا به ما آموخت این است که ملت ایران هرگز در برابر ظلم سازش نمی‌کند.
۱۳۹۷/۶/۲۷ - ۲۱:۵۰
از سوی اتاق تبلیغ خراسان؛
ویژه نامه تبلیغی محرم منتشر شد
حجت الاسلام مشیری از انتشار ویژه نامه تبلیغی محرم به همت کمیته تدوین محتوای تبلیغی اتاق تبلیغ خراسان خبر داد.
۱۳۹۷/۶/۲۷ - ۲۰:۰۷
پیام تسلیت اتاق تبلیغ خراسان درپی درگذشت طلبه مشهدی
اتاق تبلیغ خراسان در پی درگذشت طلبه مضروب مشهدی، حجت الاسلام محمد تولایی پیام تسلیتی صادر کرد.
۱۳۹۷/۶/۲۷ - ۱۳:۲۲
در گفتگویی اختصاصی با برادر همسر طلبه؛
حجت الاسلام محمد تولایی درگذشت| طلبه فعال انقلابی و حافظ بیش از ۲۲ جزء قرآن بود
حجت الاسلام محمد تولایی طلبه مضروب مشهدی که چندی پیش با چاقوی فردی ناشناس از ناحیه قلب مورد حمله قرار گرفت، صبح امروز در بیمارستان درگذشت.
۱۳۹۷/۶/۲۳ - ۱۳:۱۱
همزمان با سراسر کشور؛
مراسم شیرخوارگان حسینی در حرم رضوی برگزار شد
مراسم بزرگ محفل شیرخوارگان حسینی همزمان با سراسر کشور در مشهد مقدس و در بارگاه منور رضوی برگزار شد.
۱۳۹۷/۶/۲۲ - ۲۳:۳۳
آیت الله خاتمی:
درس مکتب عاشورا جانبداری از حق است
امام جمعه موقت تهران با اشاره به موضع جانبداری از حق است، گفت: در شرایطی که دنیای استکبار برای براندازی نظام اسلامی خیز برداشته، عاشورائیان دشمنان را ناکام خواهند گذاشت چرا که این درس مکتب سیدالشهدا(ع...