Web
Analytics
Rasa News :: خبرگزاری رسا - پیشرفت علمی در گرو مطالعه همراه با تفکر است
دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۳۹۷ Monday, April 23, 2018 - ساعت:
زمان : ۱۳۹۶/۱۰/۱۳ - ۲۲:۲۱
شناسه خبر: ۵۴۵۹۷۱
 
تولیت حوزه علمیه امام رضا:
پیشرفت علمی در گرو مطالعه همراه با تفکر است
تولیت حوزه علمیه امام رضا(ع) گفت: طلاب به این مساله توجه داشته باشند که پیشرفت علم آنها به مطالعه همراه با تفکر بستگی دارد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری رسا، حجت الاسلام والمسلمین علی اکبر رشاد تولیت حوزه علمیه امام رضا(ع)، امروز در جلسه درس اخلاق که در حوزه علمیه امام رضا(ع) برگزار شد، گفت: بسیاری از انسان‌ها به آفات زبان گرفتار هستند.

وی افزود: اگر این آفت از یک طلبه و روحانی ملبس سر بزند بیشتر مشهود است، اگرچه ریا پنهان است و اثر وضعی دارد اما آفت لسان و اثر منفی آن در جامعه سریع آشکار می‌شود.

حجت الاسلام والمسلمین رشاد با بیان اینکه آفات لسان ریشه‌ای است، عنوان کرد: زبان انسان منشأ بسیاری از آفات است که اگر درمان شود بسیاری از رذائل از وجود انسان نابود می‌شود.

تولیت حوزه علمیه امام رضا(ع) بیان داشت: طلبه باید جهانی فکر کرده و آینده‌نگر باشد.

وی درباره اهمیت و ضرورت تفکر ابراز کرد: گاهی تفکر در زندگی برخی افراد جایگاهی ندارد در حالیکه درباره آن احادیث زیادی داریم که اندیشیدن را عبادت بیان کرده‌اند.

حجت الاسلام والمسلمین رشاد با اشاره به اینکه ساعتی اندیشیدن ارزنده‌تر از هفتاد سال عبادت است، گفت: امام معصوم(ع) از ناحیه خداوند این سخن را بیان داشته است.

وی افزود: اینکه معصوم(ع) فرمودند یک ساعت تفکر برابر با 60 سال عبادت است از یک واقعیت و حقیقت خبر می‌دهد که انسان روز قیامت نتیجه آن را مشاهده خواهد کرد.

تولیت حوزه علمیه امام رضا(ع) درباره اینکه چه نوع تفکری ارزش و اهمیت دارد، بیان داشت: تفکر در آفرینش و تشریع الهی عملی بسیار ارزشمند و شب قدر سیال است؛ حال باید ما بررسی کنیم که تفکر تا چه میزان در زندگی ما ارزش و اهمیت دارد.

حجت الاسلام والمسلمین رشاد ابراز کرد: انسان‌های بی‌نظیری همچون آیت الله بروجردی، شیخ انصاری، شیخ طوسی یا علمای بزرگ دیگر اهل تفکر بودند که سبب پیشروی علم شدند، بنابراین با اسوه قرار دادن آنان ما نیز باید در زندگی خود زمانی را برای فکر کردن قرار دهیم.

وی خاطرنشان کرد: باید هر کسی فکر کند می تواند مفصل تاریخی علم شود، مفصل تاریخی شدن صرفا با درس یا مطالعه نیست بلکه همه این موارد باید با تفکر همراه باشد، قرآن، فقه، اصول هر آنچه را مطالعه می‌کنید با تفکر همراه کنید علم شما پیشرفت خواهد داشت./۸۰۷/پ۲۰۲/ب۱

ارسال به شبکه های اجتماعی
ارسال نظر
نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
لطفا حاصل عبارت زیر را در باکس روبرو وارد کنید:
= ۱۰ + ۱۳
ارسال
نظرات
انتشار یافته: 0
در انتظار بررسی: 0
غیر قابل انتشار: 0
۱۳۹۷/۲/۲ - ۲۱:۵۶
حجت الاسلام والمسلمین پناهیان:
انسان مخلص اهل مناجات با خداوند است
استاد حوزه علمیه با بیان اینکه انسان مخلص اهل مناجات با خداوند است، گفت: دین جز اخلاص نیست و مخلصین عاشق خداوند هستند.
۱۳۹۷/۲/۲ - ۲۱:۲۶
آیت‌الله ری شهری:
انسان عاقل حسادت نمی‌کند
نماینده مجلس خبرگان رهبری با بیان اینکه دعا و تقویت عقل تنها راه نجات از حسادت است، گفت: حسادت تا زمانی که منجر به ظلم و ستم در حق دیگران نشود گناه محسوب نمی‌شود.
۱۳۹۷/۲/۲ - ۲۱:۱۷
آیت الله مجتهد شبستری:
موضوع سرقفلی از جمله موارد مستحدثه و مهم میان فقها است
نماینده مجلس خبرگان رهبری با اشاره به مساله سرقفلی که امروزه نیز در میان جامعه وجود دارد، گفت: موضوع سرقفلی به دلیل یک قانون که در گذشته وضع شد از سوی عرف جعل شد و امروز نیز ازجمله موارد مستحدثه است ...
۱۳۹۷/۲/۲ - ۱۸:۳۲
حجت الاسلام والمسلمین انصاریان:
آمریکا معبود آل سعود است
استاد حوزه علمیه آمریکا را معبود آل سعود دانست و دلیل سکوت علمای عربستانی را جیره‌خواری آنان در قبال غرب بیان کرد.
۱۳۹۷/۲/۲ - ۱۴:۰۸
رییس شورای حوزه‌ علمیه استان تهران:
رضایت داشتن به انجام گناه، معصیت است
تولیت مدرسه علمیه امام رضا(ع) با اشاره به اینکه رضایت داشتن به انجام گناه معصیت است، گفت: کسی که عمل باطلی را انجام می‌دهد گویی دو گناه انجام داده نخست انجام عمل باطل و دیگر رضایت داشتن به انجام آن گن...
۱۳۹۷/۲/۲ - ۱۰:۳۶
مشاور عالی فرمانده سپاه قدس:
بیماری امام سجاد در کربلا لطف خفی خداوند برای حفظ امامت بود
مشاور عالی فرمانده سپاه قدس بیمار بودن امام سجاد(ع) در حادثه کربلا را لطف خفی خداوند دانست و گفت: استفاده از تعابیری همچون امام بیمار برای حضرت زین العابدین(ع) توهین به مقام شامخ امامت است.
۱۳۹۷/۲/۲ - ۱۰:۳۰
مدیر مدرسه علمیه مشکلات:
دشمن در پی ناامید کردن مردم از انقلاب است
مدیر مدرسه علمیه مشکلات با بیان اینکه دشمن در پی ناامید کردن مردم از انقلاب است، گفت: امروز دشمن درصدد است اوضاع کشور را بسیار خراب و آشفته نشان دهد تا مردم را از انقلاب و دستاوردهای آن ناامید کند.
۱۳۹۷/۲/۱ - ۲۱:۰۶
حجت الاسلام والمسلمین انصاریان:
حضرت عباس مظهر ایمان و بصیرت بودند
استاد حوزه علمیه با تاکید بر این که بصیرت نافذ مهمترین شاخصه حضرت عباس(ع) بود، گفت: این بصیرت به حدی بود که حضرت همه جریانات را تا ابدیت مشاهده می‌کردند.
۱۳۹۷/۲/۱ - ۲۰:۵۱
آیت‌الله صدیقی مطرح کرد؛
علم موهبتی است برای رسیدن به مقام خلیفه اللهی
تولیت مدرسه علمیه امام خمینی(ره) گفت: علم اکتسابی باید مقدمه علم موهبتی باشد؛ انسان با علم الله است که می‌تواند به مقام خلیفه اللهی دست یابد.
۱۳۹۷/۲/۱ - ۱۷:۵۰
رییس شورای حوزه علمیه استان تهران:
صدقه دادن ایمان انسان را حفظ می‌کند
حجت الاسلام والمسلمین رشاد با بیان اینکه صدقه ایمان انسان را حفظ می‌کند، گفت: صدقه ایمان انسان را رشد داده و از بلاها و فتنه‌ها حفظ می‌کند.
۱۳۹۷/۲/۱ - ۱۷:۱۸
حجت الاسلام والمسلمین پناهیان:
مراتب انسان در قیامت بر اساس اخلاص تعیین می‌شود
استاد حوزه علمیه با بیان این که اخلاص عالی‌ترین فوض و سعادت است، گفت: اخلاص شریف‌ترین غایت و نقطه‌ای است که انسان می‌تواند به آن دست یابد و مراتب انسان در قیامت بر اساس اخلاص تعیین می‌شود.
۱۳۹۷/۲/۱ - ۱۶:۴۱
همزمان با اعیاد شعبانیه؛
موسسه «علامه میرداماد» گشایش یافت
موسسه علمی، آموزشی و فرهنگی «علامه میرداماد» همزمان با اعیاد شعبانیه گشایش یافت.
۱۳۹۷/۲/۱ - ۱۱:۴۳
معاون تهذیب حوزه علمیه استان تهران:
استقلال اقتصادی و سیاسی در گرو استفاده از کالای داخلی است
معاون تهذیب حوزه علمیه استان تهران با بیان اینکه مصرف کالای داخلی جهاد است، گفت: استقلال اقتصادی و سیاسی کشور در گرو استفاده از کالای داخلی است.
۱۳۹۷/۲/۱ - ۱۱:۱۶
حجت الاسلام والمسلمین حسینی قمی:
بقا و نفوذ مکتب حسینی بیانگر پیروزی امام حسین در واقعه عاشورا است
استاد حوزه علمیه با بیان اینکه مکتب امام حسین(ع) در قلوب نفوذ کرده و این نشان از پیروزی حضرت دارد، گفت: امروز امام حسین(ع) برای همگان است و ربطی به مسلمان و غیر مسلمان بودن ندارد و این عظمتی است که خد...
۱۳۹۷/۲/۱ - ۱۰:۴۴
استاد حوزه علمیه:
مسؤولان از اشرافی گری بپرهیزند
استاد حوزه علمیه با بیان اینکه مسؤولان باید از اشرافی گری بپرهیزند، گفت: اشرافی‌گری کشور را به نابودی می‌کشاند؛ گاهی برخی اخبار حکایت از خرج‌های کلان برخی مسؤولان در سفرها دارد.
۱۳۹۷/۲/۱ - ۱۰:۴۰
مشاور عالی فرمانده سپاه قدس:
حضرت عباس مظهر بصیرت و ولایتمداری است
مشاور عالی فرمانده سپاه قدس گفت: دلیل برجسته شدن حضرت عباس(ع) در میان شهدای کربلا بصیرت داشتن و ولایتمداری ایشان است.
۱۳۹۷/۲/۱ - ۱۰:۳۴
حجت الاسلام والمسلمین ماندگاری:
مسؤول معادباور اختلاس و دزدی نمی‌کند
​استاد حوزه علمیه با بیان اینکه مسؤولان معادباور اختلاس و دزدی نمی‌کنند، گفت: متاسفانه امروز رفتار برخی مسؤولان به گونه‌ای است که گویی قیامتی در کار نیست برای همین دست به دزدی و غارت می‌زنند.
۱۳۹۷/۱/۳۱ - ۲۰:۳۸
حجت الاسلام میرلوحی:
امام حسین بزرگ پاسدار مکتب اسلام است
عضو هیات علمی دانشگاه امام صادق(ع) با بیان اینکه امام حسین(ع) بزرگ پاسدار مکتب اسلام است، گفت: ولادت امام حسین(ع) با اندوه و گریستن پیامبر(ص) همراه بود مولودی که قبل از تولد، جبرئیل خبر شهادت ایشان را...
۱۳۹۷/۱/۳۱ - ۱۷:۰۵
آیت الله میرباقری:
عاشورا مظهر همه حقایق عالم هستی است
نماینده مجلس خبرگان رهبری با بیان اینکه کسی طعم توحید را نمی‌چشد مگر از وادی عاشورا، گفت: عاشورا مظهر همه حقایق عالم هستی است.
۱۳۹۷/۱/۳۱ - ۱۵:۱۰
حجت الاسلام والمسلمین انصاریان:
مصادیق آیات الهی را با قرآن و روایات می‌توان درک کرد
استاد حوزه علمیه با بیان اینکه همه آیات قرآن کریم مصداق دارد، گفت: مصداق‌های قرآن کریم را می‌توان با کمک خود قرآن کریم و روایاتی که در کتاب‌های معتبر بیان شده درک کرد.