Web
Analytics
Rasa News :: خبرگزاری رسا - انقلابی گری حوزه عمل به تکلیف با توجه به متغیرهای نظام است
پنج شنبه ۳۰ فروردین ۱۳۹۷ Thursday, April 19, 2018 - ساعت:
زمان : ۱۳۹۶/۱۰/۱۳ - ۲۲:۵۶
شناسه خبر: ۵۴۵۹۷۰
 
حجت الاسلام والمسلمین سعیدی:
انقلابی گری حوزه عمل به تکلیف با توجه به متغیرهای نظام است
نماینده ولی فقیه در سپاه با بیان این که انقلاب اسلامی موجب تحولات زیادی در عرصه های زندگی بشر شد، بر ضرورت توجه حوزه به متغیرهای انقلاب اسلامی تأکید کرد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری رسا، همایش «انقلاب اسلامی، تحولات منطقه و چشم انداز آینده» از سوی تشکل اساتید سطوح عالی و خارج و بسیج اساتید و نخبگان حوزه علمیه قم امشب در سالن اجتماعات مدرسه عالی دارالشفاء برگزار شد.

حجت الاسلام والمسلمین علی سعیدی نماینده ولی فقیه در سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در این همایش اظهار داشت: باید بررسی کنیم چرا نظامی با عظمت و اقتدار در عرصه منطقه ای و بین المللی، در داخل با چالش ها و مشکلاتی مواجه است؟

وی با بیان این که اختلاف می تواند سه سبک داشته باشد، ابراز داشت: گاهی اختلاف بر سر سلیقه ها و روش ها است و این که مدیریت چگونه باید باشد، متمرکز یا غیر متمرکز؟ باز یا بسته؟ و گاهی فراتر از این، اختلاف بر سر راهبردها و سیاست های کلان است.

حجت الاسلام والمسلمین سعیدی افزود: در مرحله سوم گاهی فراتر از این دو، بحث بر سر مبانی و اصول است و اختلاف به مبانی و اصول بر می گردد، یعنی بحث بر روی حاکمیت دینی است و به همین جهت امروز تکلیف حوزه و علما با گذشته فرق کرده است.

وی عنوان داشت: اگر اختلاف بر سر حاکمیت دینی، منشأ مشروعیت، ولایت فقیه یا نحوه تعامل با غرب برگشت و اساس استکبار ستیزی را کنار بگذاریم چه باید کرد؟ و رسالت حوزه در این زمینه چیست؟

نماینده ولی فقیه در سپاه پاسداران با اشاره به فرایند سیر اختلافات از ابتدا تا کنون ابراز داشت: ما در ابتدا از سوی دولت موقت با اندیشه دولت دموکراتیک اسلامی مواجه بودیم که دقیقا همین اختلاف مبنایی و فکری است، چراکه بازرگان بر این اعتقاد بود که اسلام سیستم ندارد و ما باید روش کار را از غرب بگیریم.

وی یادآور شد: امام خمینی(ره) تأکید کرد که در این کشور، جمهوری اسلامی نه یک کلمه کم و نه یک کلمه زیاد باید جاری شود، هرچند از تجربه ها استفاده می کنیم؛ در دوره بنی صدر و بیت آیت الله منتظری نیز همین قضیه مطرح شد، تا جایی که مرحوم منتظری در اواخر به این نتیجه رسید که ولایت فقیه مبنای الهی ندارد.

حجت الاسلام والمسلمین سعیدی تأکید کرد: در دوره کارگزاران نیز می گویند ما حزب لیبرال مسلمان هستیم و در دوره اصلاحات این مسائل مطرح شد، در اواخر دولت نهم و امروز نیز این اختلافات مبنایی وجود دارد، همچنانکه در صبحت های برخی مشاوران مسؤولان دیده می شود.

وی با بیان این که در گذشته تاریخی نیز این اختلاف وجود داشته است، یادآور شد: در تقابل بین دستگاه اموی و علوی نیز همین مسأله مطرح بود، نامه معاویه به امیرمؤمنان این است که پیامبر فقط پیام آور بود و وظیفه دیگری نداشت و اختلاف دیگر آن بود که مشروعیت امامت و پیشوا، الهی است یا مردمی و مسأله دیگر آن است که آیا دین یک سری مجموعه عقاید و احکام است یا سیستم هم دارد؟

نماینده ولی فقیه در سپاه پاسداران عنوان کرد: برداشت ما این است که طرحی که خداوند ارائه کرده یک جهت افقی دارد و آن پوشاندن همه جهات زندگی بشر در همه ابعاد است و دین جهت عمودی هم دارد.

وی یادآور شد: جامعیت رسالت، منشأ مشروعیت امامت و جامعیت دین سه مسأله اختلافی در صدر اسلام بود؛ امروز نیز در جامعه ما بین مسؤولان عالی رتبه نظام از زمان بازرگان تا امروز این سه دیدگاه وجود داشته و غالب فتنه ها نیز به همین سه برمی گردد.

حجت الاسلام والمسلمین سعیدی با اشاره به این که سه نظریه کلان در حوزه اداره جامعه وجود دارد، خاطرنشان کرد: یک نظریه سکولاریسم یعنی جداسازی دین از سیاست و فردی سازی دین است، دیدگاه دوم مدرنیته اسلامی به معنای شرطی کردن حکومت دینی است یعنی نمی گوید دین از سیاست جدا است بلکه می گوید دین مجموعه احکام و اخلاق است ولی ما برای تمدن و پیشرفت باید با غرب ارتباط ارگانیک داشته باشیم.

وی تأکید کرد: اگر دولت های متعدد می گویند ما باید غرب کنار بیاییم یک اعتقاد مبنایی و اصولی است، نه سلیقه ای؛ دیدگاه سوم نگاه تمدنی است یعنی اسلام جامعیت دارد، از تجربیات غرب استفاده می کند ولی نباید با غرب ادغام شود.

نماینده ولی فقیه در سپاه پاسداران خاطرنشان کرد: بین اسلام و غرب نمی توان آشتی برقرار کرد؛ آقای سریع القلم می گوید بین جامعه غربی و حاکمیت دینی پارادوکس وجود دارد، این جا است که حوزه های علمیه باید برای مقابله با این تفکرات وارد صحنه شوند.

وی با بیان این که مسأله دوم مشروعیت است، ابراز داشت: گرفتن مشروعیت از صندوق رأی با مبانی که اسلام برای ما گفته تباین دارد، مسأله سوم حجیت حکم ولی فقیه است که اگر دارد باید مورد عمل قرار بگیرد نه این که تدبیر گزینشی داشته باشیم.

حجت الاسلام والمسلمین سعیدی افزود: وقتی رهبر معظم انقلاب تمدن سازی اسلامی را به پنج مرحله تقسیم کرده اند، آن را معماری کرده اند و این ها مباحثی است که باید در حوزه ها پرداخته شود، مسأله دیگر تبعیت از ولی فقیه است که همچون حکم امام صادق(ع) بدون شک واجب است.

وی عنوان داشت: بحث بعدی سیاست خارجی، قاعده نفی سبیل، استکبار ستیزی و استقلال اصولی است که با ارتباط و حل شدن در تمدن غرب ممکن نیست؛ همچنین در بحث فرهنگ از جمله فضاهای مجازی، مسائل اقتصادی اگر اختلاف وجود دارد همه این موارد مبنایی است.

نماینده ولی فقیه در سپاه پاسداران با اشاره به این که هنوز نتوانسته ایم عدالت اسلامی را پیاده کنیم، عنوان کرد: به عقیده من آن چیزی که امروز می بینیم که دو طیف سرمایه دار و فقیر در کشور وجود دارد، نتیجه همان اندیشه های دوره کارگزاران است.

وی یادآور شد: بزرگان فرموده اند عوامل زیادی در استنباط احکام نقش دارد، حال سؤال می کنیم اگر در عرصه اجتماعی تحولاتی به وجود آمده، این متغیرات در تکلیف حوزه و روحانیت تأثیر می گذارد یا خیر؟

حجت الاسلام والمسلمین سعیدی تأکید کرد: برخی از این متغیرها، تغییر در ماهیت حکومت از طاغوتی به دینی است، متغیر دیگر تغییر در محور حکومت یعنی ولی فقیه است، همچنین در ساختار حکومت تغییر ایجاد شده که همه این ها قابل تأمل است، بنابراین یک استاد درس خارج نباید به گونه ای درس بدهد که اصلا اگر فردی سر درس او نشسته نفهمد در جمهوری اسلامی زندگی می کند یا دوران شاهنشاهی.

وی با بیان این که انقلابی گری به معنای انجام وظیفه با توجه به متغیرهای نظام است، یادآورشد: یک استاد حوزه باید بفهمد وقتی به شورای نگهبان که از اساسی ترین اصول نظام است، حمله می شود چگونه برخورد کند./1330/پ۲۰۲/ق

ارسال به شبکه های اجتماعی
ارسال نظر
نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
لطفا حاصل عبارت زیر را در باکس روبرو وارد کنید:
= ۹ + ۱۳
ارسال
نظرات
انتشار یافته: 0
در انتظار بررسی: 0
غیر قابل انتشار: 0
۱۳۹۷/۱/۳۰ - ۰۴:۲۲
با بخشنامه دولت؛
دستگاه ها موظف به استفاده از پیام رسان های داخلی شدند
دولت در بخشنامه ای دستگاه‌های دولتی، قوای سه گانه و نهادهای عمومی غیر دولتی را موظف کرد که ظرف یک هفته از تاریخ ابلاغ این بخشنامه، هرگونه فعالیت و ارایه خدمات خود را از طریق پیام‌رسان‌های اجتماعی داخ...
۱۳۹۷/۱/۲۹ - ۱۷:۰۱
رییس بنیاد شهید و امور ایثارگران:
تمام دستگاه‌ها در مورد رسیدگی به امور جانبازان مسؤول هستند
حجت‌الاسلام‌ والمسلمین شهیدی گفت: تمام مسؤولان، دستگاه‌ها و سازمان‌ها در خصوص رسیدگی به امور جانبازان عزیز مسؤول هستند و این مسأله تنها وظیفه بنیاد شهید و امور ایثارگران نیست.
۱۳۹۷/۱/۲۹ - ۱۶:۵۲
وزیر دفاع:
ایران همچون گذشته به صورت همه جانبه از ملت عراق حمایت خواهد کرد
امیر حاتمی، ضمن تبریک پیروزی‌های بزرگ عراق بر تروریسم، بر آمادگی همه جانبه جمهوری اسلامی ایران در حمایت از ملت عراق همچون گذشته تاکید کرد.
۱۳۹۷/۱/۲۸ - ۱۸:۴۵
سرلشکر باقری:
«محاسبه‌ناپذیری» چگونگی پاسخ ایران به تهدیدات کابوس دشمنان است
رییس ستاد کل نیروهای مسلح در پیامی گفت: ارتش و سپاه، «محاسبه‌ناپذیری» چگونگی پاسخ‌گویی خود به تهدید و تعرض عملی محتمل را به واقعیت غیرقابل انکار اردوگاه دشمنان تبدیل کرده‌اند.
۱۳۹۷/۱/۲۸ - ۱۸:۰۷
بیانیه جبهه مردمی نیروهای انقلاب در پی تجاوز موشکی آمریکا به سوریه
جبهه مردمی نیروهای انقلاب اسلامی در پی تجاوز موشکی آمریکا به سوریه بیانیه‌ای منتشر کرد و گفت: این تجاوز آشکار ناقض حقوق بین الملل و حتی قوانین جاری ایالات متحده است.
۱۳۹۷/۱/۲۸ - ۱۸:۰۵
بیانیه وزارت دفاع به مناسبت ‌روز ارتش:
ارتش توان دفاعی و قدرت بازدارندگی ایران را تضمین کرده است
وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح با گرامیداشت روز ارتش جمهوری اسلامی ایران، گفت: نو شوندگی در ابعاد مختلف، متناسب با الزامات و مقتضیات زمانی و مأموریتی از قابلیت‌ها و راهبردهای تردیدناپذیر ارتش انق...
۱۳۹۷/۱/۲۸ - ۱۲:۱۲
سردار کوثری در گفت وگو با رسا:
حمله به سوریه نشانه ضعف و عصبانیت کشورهای غربی است ‌| جبهه مقاومت ساکت نخواهد نشست
جانشین فرمانده قرارگاه ثارالله حملات آمریکا و متحدانش به سوریه را فرو رفتن بیشتر در باتلاق دانست و گفت: جبهه مقاومت ساکت نخواهد نشست و ضرباتی بر پیکر آن‌ها وارد خواهد کرد.
۱۳۹۷/۱/۲۷ - ۲۳:۰۸
کشف محموله کلان مواد منفجره در مرزهای شرقی کشور
سربازان گمنام امام زمان(عج) محموله کلان مواد منفجره را که قرار بود با پوشش مواد مخدر از مرزهای شرقی به کشور وارد شود، کشف و ضبط کردند.
۱۳۹۷/۱/۲۷ - ۲۳:۰۳
سرلشکر جعفری:
نظام اسلامی با وجود همه دشمنی‌ها استوار باقی خواهد ماند
فرمانده کل سپاه گفت: نظام اسلامی و انقلابی که از ایران شکل گرفت در راه اصلی خود قرار دارد و با استحکام و پتانسیلی که در مناطق ایجاد شده است نظام اسلامی استوار باقی خواهد ماند.
۱۳۹۷/۱/۲۷ - ۲۲:۳۹
سخنگوی شورای نگهبان مطرح کرد؛
استاندارد‌های دوگانه؛ نرخ همیشگی آمریکا و غرب
کدخدایی گفت: این سؤال وجود دارد که آیا حملات صدام با سلاح شیمیایی به مردم ایران و عراق متفاوت از این حملات بوده است و یا هم چون همیشه هر جا که به نفع آمریکا باشد حملات شیمیایی خوب و در غیر این صورت ب...
۱۳۹۷/۱/۲۷ - ۱۴:۱۲
سخنگوی وزارت امورخارجه:
مهاجمان به سوریه دچار خطای استراتژیك شدند | واکنش به بیانیه ضد ایرانی اتحادیه عرب
قاسمی در نشست هفتگی خود با خبرنگاران به بیانیه ضد ایرانی اتحادیه عرب و حمله موشکی آمریکا، انگلیس و فرانسه به سوریه واکنش نشان داد.
۱۳۹۷/۱/۲۶ - ۱۵:۲۶
بررسی تجاوز جنایت کارانه به سوریه؛
از شکست سیاست های مثلث شیطانی عبری، غربی و عربی تا تثبیت قدرت مقاومت
حملات کور و بی اثر اخیر نشان دهنده عجز مثلث شیطانی عبری، غربی و عربی در برابر جبهه مقاومت و ناشی از عصبانیت آنان از دستاوردهای مقاومت و نیروهای سوری در مقابله با تروریست های تکفیری است.
۱۳۹۷/۱/۲۶ - ۰۰:۰۴
کدخدایی:
هیچ‌كشوری نمی‌تواند علیه امنیت ایران غلطی بكند
سخنگوی شورای نگهبان گفت: امنیت حقیقی را ما در جمهوری اسلامی ایران داریم كه حاصل ایثارگری‌های شهدا، جانبازان و مردم خوب میهن اسلامی است كه نه آمریكا و نه هیچ‌كشور دیگری، نمی‌تواند علیه امنیت ایران غلط...
۱۳۹۷/۱/۲۵ - ۱۸:۵۳
کوشکی در گفت‌وگو با رسا:
مسؤولانی که به تولید داخلی ضربه می زنند محاکمه شوند
کوشکی با بیان اینکه حمایت از کالای ایرانی با محاکمه مسؤولانی که با خرید کالای خارجی ارز کشور را به جیب تولید کننده خارجی سرازیر می‌کند محقق می‌شود، گفت: دولتمردانی که شعار سال را رعایت نمی‌کنند باید م...
۱۳۹۷/۱/۲۴ - ۱۷:۳۵
امیر حیدری:
روزشمار نابودی رژیم صهیونیستی را در تقویم های خود ثبت می کنیم
فرمانده نیروی زمینی ارتش با بیان این که روزشمار نابودی رژیم صهیونیستی را در تقویم های خود ثبت می کنیم، گفت: گذشت زمانی که صهیونیست ها تهدید می کردند، امروز هرگونه تعرضی با برخورد قاطع ایران رو به رو خ...
۱۳۹۷/۱/۲۴ - ۱۵:۱۲
امیر سیاری:
آماده مقابله با هرگونه تهدیدی هستیم
رییس ستاد مشترک ارتش با تأکید بر این که برای مقابله با هرگونه تهدیدی آماده هستیم، گفت: نیروهای مسلح کشورمان این آمادگی را دارند که برای حفظ انقلاب در تمام عرصه ها حاضر باشند.
۱۳۹۷/۱/۲۲ - ۲۳:۰۶
حجت الاسلام محسنی اژه ای:
تلگرام ابزاری برای خدشه وارد کردن به استقلال است
سخنگوی قوه قضائیه گفت: تلگرام نیز در واقع ابزاری برای خدشه وارد کردن به استقلال کشور است و به همین دلیل به صورت عقلانی باید از این منظر به آن نگاه شود و در برابر آن مقابله کرد.
۱۳۹۷/۱/۲۱ - ۲۰:۰۸
میرسلیم در گفت وگو با رسا:
حركت تجدیدنظر طلبانه نسبت به ریشه‌هاى انقلاب "ارتجاع نو" است
رییس شورای مرکزی حزب موتلفه اسلامی با بیان اینکه نوعى بازگشت به عقب نسبت به ارزش‌هاى انقلاب اسلامى، در برخى طیف‌هاى ضربه خورده از انقلاب رخ داده است، گفت: «ارتجاع نو» همان حركت تجدیدنظر طلبانه نسبت ب...
۱۳۹۷/۱/۲۱ - ۱۸:۵۹
وزیر دفاع:
توصیه می‌کنیم دشمنان قدرت نظامی ایران را آزمایش نکنند
امیر حاتمی گفت: ما به دشمنان توصیه می کنیم هیچ وقت قدرت ملت ایران را آزمایش نکنید، چراکه خون شهدا در رگ تک تک جوانان این مرز و بوم جاری است.
۱۳۹۷/۱/۱۸ - ۱۲:۰۵
کانون دانشگاهیان ایران اسلامی:
وظیفه دولت مهیا کردن شرایط برای تولید و مصرف کالای ایرانی است
کانون دانشگاهیان ایران اسلامی درباره وظایف خطیر دولت برای تحقق شعار سال ۹۷ بیانیه‌ای صادر کرد.