Web
Analytics
Rasa News :: خبرگزاری رسا - انقلابی گری حوزه عمل به تکلیف با توجه به متغیرهای نظام است
سه شنبه ۱ آیان ۱۳۹۷ Tuesday, October 23, 2018 - ساعت:
زمان : ۱۳۹۶/۱۰/۱۳ - ۲۲:۵۶
شناسه خبر: ۵۴۵۹۷۰
 
حجت الاسلام والمسلمین سعیدی:
انقلابی گری حوزه عمل به تکلیف با توجه به متغیرهای نظام است
نماینده ولی فقیه در سپاه با بیان این که انقلاب اسلامی موجب تحولات زیادی در عرصه های زندگی بشر شد، بر ضرورت توجه حوزه به متغیرهای انقلاب اسلامی تأکید کرد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری رسا، همایش «انقلاب اسلامی، تحولات منطقه و چشم انداز آینده» از سوی تشکل اساتید سطوح عالی و خارج و بسیج اساتید و نخبگان حوزه علمیه قم امشب در سالن اجتماعات مدرسه عالی دارالشفاء برگزار شد.

حجت الاسلام والمسلمین علی سعیدی نماینده ولی فقیه در سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در این همایش اظهار داشت: باید بررسی کنیم چرا نظامی با عظمت و اقتدار در عرصه منطقه ای و بین المللی، در داخل با چالش ها و مشکلاتی مواجه است؟

وی با بیان این که اختلاف می تواند سه سبک داشته باشد، ابراز داشت: گاهی اختلاف بر سر سلیقه ها و روش ها است و این که مدیریت چگونه باید باشد، متمرکز یا غیر متمرکز؟ باز یا بسته؟ و گاهی فراتر از این، اختلاف بر سر راهبردها و سیاست های کلان است.

حجت الاسلام والمسلمین سعیدی افزود: در مرحله سوم گاهی فراتر از این دو، بحث بر سر مبانی و اصول است و اختلاف به مبانی و اصول بر می گردد، یعنی بحث بر روی حاکمیت دینی است و به همین جهت امروز تکلیف حوزه و علما با گذشته فرق کرده است.

وی عنوان داشت: اگر اختلاف بر سر حاکمیت دینی، منشأ مشروعیت، ولایت فقیه یا نحوه تعامل با غرب برگشت و اساس استکبار ستیزی را کنار بگذاریم چه باید کرد؟ و رسالت حوزه در این زمینه چیست؟

نماینده ولی فقیه در سپاه پاسداران با اشاره به فرایند سیر اختلافات از ابتدا تا کنون ابراز داشت: ما در ابتدا از سوی دولت موقت با اندیشه دولت دموکراتیک اسلامی مواجه بودیم که دقیقا همین اختلاف مبنایی و فکری است، چراکه بازرگان بر این اعتقاد بود که اسلام سیستم ندارد و ما باید روش کار را از غرب بگیریم.

وی یادآور شد: امام خمینی(ره) تأکید کرد که در این کشور، جمهوری اسلامی نه یک کلمه کم و نه یک کلمه زیاد باید جاری شود، هرچند از تجربه ها استفاده می کنیم؛ در دوره بنی صدر و بیت آیت الله منتظری نیز همین قضیه مطرح شد، تا جایی که مرحوم منتظری در اواخر به این نتیجه رسید که ولایت فقیه مبنای الهی ندارد.

حجت الاسلام والمسلمین سعیدی تأکید کرد: در دوره کارگزاران نیز می گویند ما حزب لیبرال مسلمان هستیم و در دوره اصلاحات این مسائل مطرح شد، در اواخر دولت نهم و امروز نیز این اختلافات مبنایی وجود دارد، همچنانکه در صبحت های برخی مشاوران مسؤولان دیده می شود.

وی با بیان این که در گذشته تاریخی نیز این اختلاف وجود داشته است، یادآور شد: در تقابل بین دستگاه اموی و علوی نیز همین مسأله مطرح بود، نامه معاویه به امیرمؤمنان این است که پیامبر فقط پیام آور بود و وظیفه دیگری نداشت و اختلاف دیگر آن بود که مشروعیت امامت و پیشوا، الهی است یا مردمی و مسأله دیگر آن است که آیا دین یک سری مجموعه عقاید و احکام است یا سیستم هم دارد؟

نماینده ولی فقیه در سپاه پاسداران عنوان کرد: برداشت ما این است که طرحی که خداوند ارائه کرده یک جهت افقی دارد و آن پوشاندن همه جهات زندگی بشر در همه ابعاد است و دین جهت عمودی هم دارد.

وی یادآور شد: جامعیت رسالت، منشأ مشروعیت امامت و جامعیت دین سه مسأله اختلافی در صدر اسلام بود؛ امروز نیز در جامعه ما بین مسؤولان عالی رتبه نظام از زمان بازرگان تا امروز این سه دیدگاه وجود داشته و غالب فتنه ها نیز به همین سه برمی گردد.

حجت الاسلام والمسلمین سعیدی با اشاره به این که سه نظریه کلان در حوزه اداره جامعه وجود دارد، خاطرنشان کرد: یک نظریه سکولاریسم یعنی جداسازی دین از سیاست و فردی سازی دین است، دیدگاه دوم مدرنیته اسلامی به معنای شرطی کردن حکومت دینی است یعنی نمی گوید دین از سیاست جدا است بلکه می گوید دین مجموعه احکام و اخلاق است ولی ما برای تمدن و پیشرفت باید با غرب ارتباط ارگانیک داشته باشیم.

وی تأکید کرد: اگر دولت های متعدد می گویند ما باید غرب کنار بیاییم یک اعتقاد مبنایی و اصولی است، نه سلیقه ای؛ دیدگاه سوم نگاه تمدنی است یعنی اسلام جامعیت دارد، از تجربیات غرب استفاده می کند ولی نباید با غرب ادغام شود.

نماینده ولی فقیه در سپاه پاسداران خاطرنشان کرد: بین اسلام و غرب نمی توان آشتی برقرار کرد؛ آقای سریع القلم می گوید بین جامعه غربی و حاکمیت دینی پارادوکس وجود دارد، این جا است که حوزه های علمیه باید برای مقابله با این تفکرات وارد صحنه شوند.

وی با بیان این که مسأله دوم مشروعیت است، ابراز داشت: گرفتن مشروعیت از صندوق رأی با مبانی که اسلام برای ما گفته تباین دارد، مسأله سوم حجیت حکم ولی فقیه است که اگر دارد باید مورد عمل قرار بگیرد نه این که تدبیر گزینشی داشته باشیم.

حجت الاسلام والمسلمین سعیدی افزود: وقتی رهبر معظم انقلاب تمدن سازی اسلامی را به پنج مرحله تقسیم کرده اند، آن را معماری کرده اند و این ها مباحثی است که باید در حوزه ها پرداخته شود، مسأله دیگر تبعیت از ولی فقیه است که همچون حکم امام صادق(ع) بدون شک واجب است.

وی عنوان داشت: بحث بعدی سیاست خارجی، قاعده نفی سبیل، استکبار ستیزی و استقلال اصولی است که با ارتباط و حل شدن در تمدن غرب ممکن نیست؛ همچنین در بحث فرهنگ از جمله فضاهای مجازی، مسائل اقتصادی اگر اختلاف وجود دارد همه این موارد مبنایی است.

نماینده ولی فقیه در سپاه پاسداران با اشاره به این که هنوز نتوانسته ایم عدالت اسلامی را پیاده کنیم، عنوان کرد: به عقیده من آن چیزی که امروز می بینیم که دو طیف سرمایه دار و فقیر در کشور وجود دارد، نتیجه همان اندیشه های دوره کارگزاران است.

وی یادآور شد: بزرگان فرموده اند عوامل زیادی در استنباط احکام نقش دارد، حال سؤال می کنیم اگر در عرصه اجتماعی تحولاتی به وجود آمده، این متغیرات در تکلیف حوزه و روحانیت تأثیر می گذارد یا خیر؟

حجت الاسلام والمسلمین سعیدی تأکید کرد: برخی از این متغیرها، تغییر در ماهیت حکومت از طاغوتی به دینی است، متغیر دیگر تغییر در محور حکومت یعنی ولی فقیه است، همچنین در ساختار حکومت تغییر ایجاد شده که همه این ها قابل تأمل است، بنابراین یک استاد درس خارج نباید به گونه ای درس بدهد که اصلا اگر فردی سر درس او نشسته نفهمد در جمهوری اسلامی زندگی می کند یا دوران شاهنشاهی.

وی با بیان این که انقلابی گری به معنای انجام وظیفه با توجه به متغیرهای نظام است، یادآورشد: یک استاد حوزه باید بفهمد وقتی به شورای نگهبان که از اساسی ترین اصول نظام است، حمله می شود چگونه برخورد کند./1330/پ۲۰۲/ق

ارسال به شبکه های اجتماعی
ارسال نظر
نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
لطفا حاصل عبارت زیر را در باکس روبرو وارد کنید:
= ۸ + ۶
ارسال
نظرات
انتشار یافته: 0
در انتظار بررسی: 0
غیر قابل انتشار: 0
۱۳۹۷/۷/۳۰ - ۱۷:۴۳
حجت الاسلام اژه ای:
دستگاه قضا قاطعانه پیگیر رسیدگی به مفاسد اقتصادی است
سخنگوی دستگاه قضا گفت: ضابطین نیروی انتظامی، وزارت اطلاعات و سازمان اطلاعات سپاه و نیز قوه قضاییه بشدت پیگیر رسیدگی به مفاسد اقتصادی هستند.
۱۳۹۷/۷/۲۸ - ۱۵:۵۱
کارشناس ارشد حقوق بین الملل:
جهانی سازی و جهانی شدن روح حاکم بر معاهدات بین المللی است
حجت الاسلام باقرزاده جهانی شده و جهانی سازی را روح حاکم بر معاهدات بین المللی دانست و گفت: دنیای استکبار به دنبال جهانی سازی و کشورهای ذلت پذیر به دنبال جهانی شدن هستند.
۱۳۹۷/۷/۲۸ - ۱۴:۳۴
بررسی حق شرط در معاهدات بین المللی از منظر حقوق بین الملل
عضو پژوهشکده علوم و معارف انقلاب اسلامی با بررسی مسأله حق شرط در معاهدات بین المللی از منظر حقوق بین الملل گفت: در معاهدات بین المللی حق شرط را مطرح می کنند اما در عمل شرایطی را مطرح می کنند که با مش...
۱۳۹۷/۷/۲۸ - ۱۴:۳۳
بررسی لایحه CFT در هیأت عالی نظارت مجمع تشخیص مصلحت نظام
لایحه الحاق به کنوانسیون بین‌المللی مقابله با تأمین مالی تروریسم در جلسه امروز هیأت عالی نظارت مجمع تشخیص مورد بررسی قرار گرفت.
۱۳۹۷/۷/۲۸ - ۱۳:۲۷
ابدالی:
تصویب FATF نقطه مقابل سیاست های اقتصاد مقاومتی است
عضو انجمن اقتصاد مقاومتی به بررسی تقابل کنوانسیون FATF با اقتصاد مقاومتی پرداخت و تصریح کرد: این کنوانسوین اقتصاد مقاومتی را نابود می کند.
۱۳۹۷/۷/۲۷ - ۱۸:۵۴
حجت الاسلام منتظری:
فساد در نظام به صورت گسترده و سیستمی نیست | مجلس با اعتقاد با فساد برخورد کند
دادستان کل کشور با بیان این که هرگز فساد در نظام نه گسترده و نه سیستمی است، گفت: مجلس با اعتقاد با فساد برخورد کند.
۱۳۹۷/۷/۲۷ - ۱۶:۲۰
رییس کمیسیون تحقیق مجلس خبرگان انتخاب شدند
آیت الله احمد جنتی به ریاست کمیسیون«تحقیق» و آیت الله مرتضی مقتدایی به عنوان رییس کمیسیون«اصول ۱۰۷ و ۱۰۹قانون اساسی» انتخاب شدند.
۱۳۹۷/۷/۲۷ - ۱۶:۰۱
حجت الاسلام مهدوی کنی:
آیت الله مهدوی کنی به هیچ کدام از مقامات خود وابستگی نداشت
عضو هیأت امنای دانشگاه امام صادق(ع) با بیان دیدگاه مرحوم آیت الله مهدوی کنی در زمینه روحیه انقلابی گری گفت: ایشان برای رصد میزان انقلابی گری اشخاص به رفتارشان در زمینه مبارزه با استکبار و اطاعت از رهب...
۱۳۹۷/۷/۲۶ - ۰۴:۰۳
حجت الاسلام حسینی کوهساری:
وظیفه حوزه ارائه نسخه شفابخش تمدنی به جهان است| در مسیر تمدن سازی نوین اسلامی هستیم
مسؤول مرکز ارتباطات و بین الملل حوزه با بیان این که مناسبات تمدنی بشر در حال تغییر و تحول اساسی است، وظیفه حوزه های علمیه در شرایط حساس فعلی را ارائه نسخه شفابخش تمدن اسلامی به جهانیان دانست.
۱۳۹۷/۷/۲۴ - ۲۳:۵۷
حماسه اربعین و انتظاراتی که از مسؤولان برای رفع موانع می رود
با توجه به اهمیت حماسه اربعین به عنوان مانور قدرت جبهه حق و تأکیدات رهبرانقلاب و بزرگان بر بزرگداشت این حماسه، مسؤولان باید نسبت به رفع موانع و تسهیل سفر زائران حسینی در اربعین اهتمام جدی داشته باشند.
۱۳۹۷/۷/۲۴ - ۱۸:۴۴
موسب نجفی تبیین کرد؛
جایگاه تاریخی و تمدنی انقلاب اسلامی
انقلاب اسلامی برای آینده هم یک مقدمه است و همین‌طور که ما امروز معلول گذشته هستیم، علت آینده هم هستیم؛ این پیوستگی در نظریه‌ مدرن و نظریات جریان روشنفکری ما دیده نمی‌شود. رهبر انقلاب، گذشته را یک منب...
۱۳۹۷/۷/۲۴ - ۱۶:۵۶
سردار کوثری در گفت وگو با رسا:
عده ای با القای وجود بن بست برای دشمن خوش رقصی می کنند| مسؤولان ما می توانیم را باور کنند
جانشین قرارگاه ثارالله سپاه القای وجود «بن بست» برای کشور را ناشی از ضعف و سستی برخی مسؤولان دانست و گفت: برخی با القای وجود «بن بست» در جامعه برای بیگانگان خوش رقصی می کنند.
۱۳۹۷/۷/۲۳ - ۱۳:۵۵
فروزنده:
توان موشکی ایران عامل امنیت و اقتدار کشور است
عضو شورای مرکزی جبهه مردمی با بیان این که "توان موشکی ایران" بازدارنده است و امنیت کشور را تأمین می کند، گفت: این توان و اقتدار سبب می شود تا اگر دشمنان در ذهن خودشان خیال باطلی داشته باشند که به میه...
۱۳۹۷/۷/۲۲ - ۲۳:۴۰
رییس اورژانس کشور خبر داد؛
آمادگی کامل کاروان بهداشت و درمان برای خدمت رسانی به زائران اربعین
کولیوند از آمادگی کامل کاروان بهداشت و درمان برای خدمت رسانی به زائران اربعین خبر داد و گفت: خدمت رسانی به زائران اربعین حسینی در دستور کار جدی قرار گرفته است.
۱۳۹۷/۷/۲۲ - ۱۸:۳۰
حجت الاسلام محسنی اژه ای:
ادامه کار بازنشستگان جرم است| دستگیری ۱۹۶ اخلالگر اقتصادی
سخنگوی قوه قضاییه درباره این که ‌آیا ادامه کار بازنشستگان جرم است؟ گفت: اگر فردی بازنشسته شود نمی تواند حقوق بگیرد و دخل و تصرف داشته باشد اما اگر این کار انجام شد تحت تعقیب قرار خواهد گرفت.
۱۳۹۷/۷/۲۲ - ۱۴:۰۶
در دیدار سردار اشتری و حجت الاسلام بهرامی مطرح شد؛
ضرورت توسعه همکاری‌ها بین ناجا و سازمان قضایی نیروهای مسلح
در دیدار فرمانده نیروی انتظامی و رییس سازمان قضایی نیروهای مسلح بر ضرورت توسعه تعامل و همکاری بین ناجا و سازمان قضایی نیروهای مسلح تأکید شد.
۱۳۹۷/۷/۲۲ - ۱۱:۲۸
حسینی در گفت وگو با رسا:
ضعف نظارتی مجلس یکی از عوامل مشکلات اقتصادی امروز است
دبیرکل کانون دانشگاهیان ایران اسلامی مجلس دهم را یکی از ضعیف‌ترین مجالس به ویژه در بعد نظارتی دانست و گفت: وضع آشفته اقتصادی کشور گویای این ضعف هست، درست است که نمایندگان مجلس کار اجرایی نمی‌کنند اما...
۱۳۹۷/۷/۲۱ - ۱۲:۵۱
توضیحات کدخدایی درباره شایعه تغییر در ترکیب شورای نگهبان
سخنگوی شورای نگهبان به برخی شایعات درباره تغییرات در شورای نگهبان واکنش نشان داد.
۱۳۹۷/۷/۲۰ - ۱۵:۵۹
حجت الاسلام جلیلی صفت خبر داد؛
رونمایی از پهباد ارتش در چند روز آینده
جانشین سازمان عقیدتی سیاسی ارتش از رونمایی پهباد ارتش در چند روز آینده خبر داد و گفت: نیروهای مسلح با قدرت برنامه خود را به پیش می برند، یاوه گویی های دشمن ناشی از توهمات است و مردم فریب عربده کشی ها ...
۱۳۹۷/۷/۲۰ - ۱۲:۳۹
حجت الاسلام محمدحسنی:
دشمن قبل از تجاوز به ایران آخرین عکس یادگاری خود را بگیرد
رییس سازمان عقیدتی سیاسی ارتش با بیان این که امروز ارتشی انقلابی و دلاور داریم که در کنار سپاه به نظام خدمت می کند، خطاب به دشمنان گفت: با وجود چنین ارتش انقلابی در کنار سپاه، فکر تجاوز به ایران را ...