سه شنبه ۳ بهمن ۱۳۹۶ Tuesday, January 23, 2018 - ساعت:
زمان : ۱۳۹۶/۱۰/۱۳ - ۲۲:۵۶
شناسه خبر: ۵۴۵۹۷۰
 
حجت الاسلام والمسلمین سعیدی:
انقلابی گری حوزه عمل به تکلیف با توجه به متغیرهای نظام است
نماینده ولی فقیه در سپاه با بیان این که انقلاب اسلامی موجب تحولات زیادی در عرصه های زندگی بشر شد، بر ضرورت توجه حوزه به متغیرهای انقلاب اسلامی تأکید کرد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری رسا، همایش «انقلاب اسلامی، تحولات منطقه و چشم انداز آینده» از سوی تشکل اساتید سطوح عالی و خارج و بسیج اساتید و نخبگان حوزه علمیه قم امشب در سالن اجتماعات مدرسه عالی دارالشفاء برگزار شد.

حجت الاسلام والمسلمین علی سعیدی نماینده ولی فقیه در سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در این همایش اظهار داشت: باید بررسی کنیم چرا نظامی با عظمت و اقتدار در عرصه منطقه ای و بین المللی، در داخل با چالش ها و مشکلاتی مواجه است؟

وی با بیان این که اختلاف می تواند سه سبک داشته باشد، ابراز داشت: گاهی اختلاف بر سر سلیقه ها و روش ها است و این که مدیریت چگونه باید باشد، متمرکز یا غیر متمرکز؟ باز یا بسته؟ و گاهی فراتر از این، اختلاف بر سر راهبردها و سیاست های کلان است.

حجت الاسلام والمسلمین سعیدی افزود: در مرحله سوم گاهی فراتر از این دو، بحث بر سر مبانی و اصول است و اختلاف به مبانی و اصول بر می گردد، یعنی بحث بر روی حاکمیت دینی است و به همین جهت امروز تکلیف حوزه و علما با گذشته فرق کرده است.

وی عنوان داشت: اگر اختلاف بر سر حاکمیت دینی، منشأ مشروعیت، ولایت فقیه یا نحوه تعامل با غرب برگشت و اساس استکبار ستیزی را کنار بگذاریم چه باید کرد؟ و رسالت حوزه در این زمینه چیست؟

نماینده ولی فقیه در سپاه پاسداران با اشاره به فرایند سیر اختلافات از ابتدا تا کنون ابراز داشت: ما در ابتدا از سوی دولت موقت با اندیشه دولت دموکراتیک اسلامی مواجه بودیم که دقیقا همین اختلاف مبنایی و فکری است، چراکه بازرگان بر این اعتقاد بود که اسلام سیستم ندارد و ما باید روش کار را از غرب بگیریم.

وی یادآور شد: امام خمینی(ره) تأکید کرد که در این کشور، جمهوری اسلامی نه یک کلمه کم و نه یک کلمه زیاد باید جاری شود، هرچند از تجربه ها استفاده می کنیم؛ در دوره بنی صدر و بیت آیت الله منتظری نیز همین قضیه مطرح شد، تا جایی که مرحوم منتظری در اواخر به این نتیجه رسید که ولایت فقیه مبنای الهی ندارد.

حجت الاسلام والمسلمین سعیدی تأکید کرد: در دوره کارگزاران نیز می گویند ما حزب لیبرال مسلمان هستیم و در دوره اصلاحات این مسائل مطرح شد، در اواخر دولت نهم و امروز نیز این اختلافات مبنایی وجود دارد، همچنانکه در صبحت های برخی مشاوران مسؤولان دیده می شود.

وی با بیان این که در گذشته تاریخی نیز این اختلاف وجود داشته است، یادآور شد: در تقابل بین دستگاه اموی و علوی نیز همین مسأله مطرح بود، نامه معاویه به امیرمؤمنان این است که پیامبر فقط پیام آور بود و وظیفه دیگری نداشت و اختلاف دیگر آن بود که مشروعیت امامت و پیشوا، الهی است یا مردمی و مسأله دیگر آن است که آیا دین یک سری مجموعه عقاید و احکام است یا سیستم هم دارد؟

نماینده ولی فقیه در سپاه پاسداران عنوان کرد: برداشت ما این است که طرحی که خداوند ارائه کرده یک جهت افقی دارد و آن پوشاندن همه جهات زندگی بشر در همه ابعاد است و دین جهت عمودی هم دارد.

وی یادآور شد: جامعیت رسالت، منشأ مشروعیت امامت و جامعیت دین سه مسأله اختلافی در صدر اسلام بود؛ امروز نیز در جامعه ما بین مسؤولان عالی رتبه نظام از زمان بازرگان تا امروز این سه دیدگاه وجود داشته و غالب فتنه ها نیز به همین سه برمی گردد.

حجت الاسلام والمسلمین سعیدی با اشاره به این که سه نظریه کلان در حوزه اداره جامعه وجود دارد، خاطرنشان کرد: یک نظریه سکولاریسم یعنی جداسازی دین از سیاست و فردی سازی دین است، دیدگاه دوم مدرنیته اسلامی به معنای شرطی کردن حکومت دینی است یعنی نمی گوید دین از سیاست جدا است بلکه می گوید دین مجموعه احکام و اخلاق است ولی ما برای تمدن و پیشرفت باید با غرب ارتباط ارگانیک داشته باشیم.

وی تأکید کرد: اگر دولت های متعدد می گویند ما باید غرب کنار بیاییم یک اعتقاد مبنایی و اصولی است، نه سلیقه ای؛ دیدگاه سوم نگاه تمدنی است یعنی اسلام جامعیت دارد، از تجربیات غرب استفاده می کند ولی نباید با غرب ادغام شود.

نماینده ولی فقیه در سپاه پاسداران خاطرنشان کرد: بین اسلام و غرب نمی توان آشتی برقرار کرد؛ آقای سریع القلم می گوید بین جامعه غربی و حاکمیت دینی پارادوکس وجود دارد، این جا است که حوزه های علمیه باید برای مقابله با این تفکرات وارد صحنه شوند.

وی با بیان این که مسأله دوم مشروعیت است، ابراز داشت: گرفتن مشروعیت از صندوق رأی با مبانی که اسلام برای ما گفته تباین دارد، مسأله سوم حجیت حکم ولی فقیه است که اگر دارد باید مورد عمل قرار بگیرد نه این که تدبیر گزینشی داشته باشیم.

حجت الاسلام والمسلمین سعیدی افزود: وقتی رهبر معظم انقلاب تمدن سازی اسلامی را به پنج مرحله تقسیم کرده اند، آن را معماری کرده اند و این ها مباحثی است که باید در حوزه ها پرداخته شود، مسأله دیگر تبعیت از ولی فقیه است که همچون حکم امام صادق(ع) بدون شک واجب است.

وی عنوان داشت: بحث بعدی سیاست خارجی، قاعده نفی سبیل، استکبار ستیزی و استقلال اصولی است که با ارتباط و حل شدن در تمدن غرب ممکن نیست؛ همچنین در بحث فرهنگ از جمله فضاهای مجازی، مسائل اقتصادی اگر اختلاف وجود دارد همه این موارد مبنایی است.

نماینده ولی فقیه در سپاه پاسداران با اشاره به این که هنوز نتوانسته ایم عدالت اسلامی را پیاده کنیم، عنوان کرد: به عقیده من آن چیزی که امروز می بینیم که دو طیف سرمایه دار و فقیر در کشور وجود دارد، نتیجه همان اندیشه های دوره کارگزاران است.

وی یادآور شد: بزرگان فرموده اند عوامل زیادی در استنباط احکام نقش دارد، حال سؤال می کنیم اگر در عرصه اجتماعی تحولاتی به وجود آمده، این متغیرات در تکلیف حوزه و روحانیت تأثیر می گذارد یا خیر؟

حجت الاسلام والمسلمین سعیدی تأکید کرد: برخی از این متغیرها، تغییر در ماهیت حکومت از طاغوتی به دینی است، متغیر دیگر تغییر در محور حکومت یعنی ولی فقیه است، همچنین در ساختار حکومت تغییر ایجاد شده که همه این ها قابل تأمل است، بنابراین یک استاد درس خارج نباید به گونه ای درس بدهد که اصلا اگر فردی سر درس او نشسته نفهمد در جمهوری اسلامی زندگی می کند یا دوران شاهنشاهی.

وی با بیان این که انقلابی گری به معنای انجام وظیفه با توجه به متغیرهای نظام است، یادآورشد: یک استاد حوزه باید بفهمد وقتی به شورای نگهبان که از اساسی ترین اصول نظام است، حمله می شود چگونه برخورد کند./1330/پ۲۰۲/ق

ارسال به شبکه های اجتماعی
ارسال نظر
نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
لطفا حاصل عبارت زیر را در باکس روبرو وارد کنید:
= ۶ + ۳
ارسال
نظرات
انتشار یافته: 0
در انتظار بررسی: 0
غیر قابل انتشار: 0
۱۳۹۶/۱۱/۲ - ۲۳:۵۲
گفت وگوی اختصاصی رسا با "روحانیان مضروب" حادثه قم
روحانیان مضروب حادثه قم که از سوی فردی نامتعادل مورد ضرب و جرح قرار گرفتند، شرح آنچه اتفاق افتاده را بیان کردند.
۱۳۹۶/۱۱/۲ - ۱۸:۵۱
اختصاصی رسا؛
جزئیات حمله به چند روحانی در قم | ضارب دستگیر شد
عصر امروز یک فرد که تعادل روانی نداشت به چند روحانی در قم حمله و دو نفر از آنان را زخمی کرد.
۱۳۹۶/۱۱/۲ - ۱۲:۳۸
حجت الاسلام مسائلی در گفت وگو با رسا:
شیعه انگلیسی با چهره مذهبی مخالفت سیاسی با انقلاب را دنبال می کند
استاد حوزه علمیه گفت: خاندان شیرازی از سال های گذشته ارتباط تنگاتنگی با افرادی که مخالف جمهوری اسلامی هستند برقرار کرده و سیاست های مذهبی خود را در این مسیر تعریف کرده است.
۱۳۹۶/۱۱/۱ - ۱۵:۳۲
در خبرگان اول چه گذشت؟
تأملی در شبهه پراکنی ها علیه "ولایت فقیه" | انتشار فیلم خبرگان؛ افشای کدام اسرار؟
داستان از انتشار فیلمی شروع شد که «ناگفته هایی از خبرگان سال۶۸» نام گرفت و به سرعت دست به دست شد تا به زعم برخی، رهبری را با چالش مشروعیت مواجه کند و دیوار اعتقاد به نظام و ارکان آن را فرو ریزد.
۱۳۹۶/۱۰/۲۸ - ۱۹:۳۹
رضایی:
انتقال ارزش های انقلاب به نسل نو نیازمند نهضت روشنگری است
دبیر مجمع تشخیص وجود مردم را بزرگترین سرمایه نظام و انقلاب دانست و با تاکید بر ضرورت همگرایی و هم افزایی همه نیروهای انقلاب به پیشکسوتان عرصه جهاد توصیه کرد: با ارتباط صادقانه و صمیمی با مردم بویژه ن...
۱۳۹۶/۱۰/۲۸ - ۰۱:۰۰
سردار جلالی:
آمریکا به دنبال "تغییرات اجتماعی" مبتنی بر توسعه ارتباطات و اطلاعات است
رییس سازمان پدافند غیرعامل با بیان این که آمریکا به دنبال تغییرات اجتماعی مبتنی بر توسعه ارتباطات و اطلاعات است، تأکید کرد: هدف آمریکا از توسعه فضای سایبری، تسلط بر جهان است.
۱۳۹۶/۱۰/۲۶ - ۱۵:۳۱
سرلشکر باقری:
ایران سردمدار نجات مردم منطقه از یوغ استکبار است
رییس ستاد کل نیروهای مسلح با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران سردمدار نجات مردم منطقه از یوغ استکبار است، گفت: آمادگی نیروهای مسلح باید براساس تهدیدهای فرامنطقه‌ای سازماندهی شود تا در این باره دچار خس...
۱۳۹۶/۱۰/۲۶ - ۱۵:۱۵
سردار سلامی:
تلاش دشمن در مذاکره برای تقابل است نه تعامل
جانشین فرمانده کل سپاه تأکید کرد: تلاش دشمن در مذاکره برای تقابل است نه تعامل و دشمن به دنبال سیطره می گردد نه اینکه مذاکرات به تعامل برسد.
۱۳۹۶/۱۰/۲۵ - ۲۳:۵۵
قدیری ابیانه مطرح کرد؛
هوشیاری و بصیرت مردم؛ مهمترین عامل بقای انقلاب
مدیر انجمن نخبگان جهان اسلام با تاکید بر اینکه هوشیاری و بصیرت مردم مهمترین عامل بقای انقلاب در برابر توطئه های دشمنان است، گفت: اساس انقلاب اسلامی ایران متکی به آرای عمومی و حمایت مردم است.
۱۳۹۶/۱۰/۲۵ - ۲۱:۵۸
تشکل اساتید سطوح عالی حوزه:
مسؤولان با پرهیز از مباحث حاشیه ساز به مشکلات مردم رسیدگی کنند
تشکل اساتید سطوح عالی و خارج حوزه علمیه قم با صدور بیانیه ای با اشاره به شبهات مطرح شده در باره نقد پیامبر به مسؤولان توصیه کرد به جای ورود در مسائل حاشیه ساز به حل مشکل مردم بپردازند.
۱۳۹۶/۱۰/۲۵ - ۲۱:۴۲
حجت الاسلام والمسلمین دیرباز:
وزیری که به فکر درآمد‌ کلان اقتصادی باشد نمی تواند به مشکلات معیشتی مردم رسیدگی کند
حجت‌الاسلام و المسلمین دیرباز با انتقاد از فعالیت‌های اقتصادی برخی از وزرای دولت دوازدهم،گفت: وزیری که به فکر درآمد‌های کلان اقتصادی است، دیگر نخواهد توانست به مشکلات مردم رسیدگی کند.
۱۳۹۶/۱۰/۲۵ - ۲۱:۳۶
حسینی در گفت‌وگو با رسا:
دولت نسخه شفا بخش اقتصاد مقاومتی را در دستور کار قرار دهد
عضو شورای مرکزی جبهه مردمی گفت: بهتر است مسؤولان باید فکر و اندیشه‌ای را که به کمک آمریکا می‌توانند مشکلات کشور را حل کنند کنار بگذارند و نسخه شفا بخش اقتصاد مقاومتی را در دستور کار خود قرار دهند.
۱۳۹۶/۱۰/۲۵ - ۲۰:۱۱
معاون اطلاع رسانی بنیاد فرهنگی صبح قریب:
عدم توجه مسؤولان به مطالبات رهبری به مردم آسیب می رساند
حجت الاسلام پیریائی با تأکید بر ضرورت اجرای اقتصاد مقاومتی، گفت: در هر برهه‌ای که مسؤولان اهتمام کافی بر اجرای فرامین و مطالبات رهبر معظم انقلاب نداشته‌ا‌ند، آسیب آن را در نهایت مردم چشیده‌اند.
۱۳۹۶/۱۰/۲۵ - ۱۲:۱۷
دبير كل اتحاديه مجالس اسلامی مطرح کرد؛
لزوم مشارکت مالی کشورها در اتحادیه مجالس اسلامی
محمود قلیچ خواستار مشارکت بیشتر کشورهای عضو اتحادیه مجالس اسلامی در بحث‌های مالی این اتحادیه شد.
۱۳۹۶/۱۰/۲۵ - ۱۱:۲۳
لاریجانی:
سطح همکاری‌ اقتصادی کشورهای اسلامی مطلوب نیست
رییس مجلس شورای اسلامی از تمام کشورهای اسلامی خواست با همگرایی بیشتر در بخش‌های اقتصادی بیش از پیش باهم متحد شوند.
۱۳۹۶/۱۰/۲۵ - ۱۰:۲۸
نشست کمیته عمومی مسؤولان مجالس کشورهای عضو سازمان همکاری‌های اسلامی آغاز شد
بیستمین کمیته عمومی مسؤولان مجالس کشورهای عضو سازمان همکاری‌های اسلامی در محل هتل اسپیناس تهران آغاز شد.
۱۳۹۶/۱۰/۲۵ - ۰۹:۳۰
رییس مجمع نمایندگان طلاب مطرح کرد؛
انتقاد از عدم تحقق وعده‌ دولت برای گشایش اقتصادی کشور
حجت الاسلام والمسلمین حسینی‌نژاد با تأکید بر این که مسؤولان اجرایی کشور با وعده گشایش اقتصادی در انتخابات از مردم رأی گرفته‌اند، از عدم اجرای این وعده ها از سوی دولت ابراز تأسف کرد.
۱۳۹۶/۱۰/۲۴ - ۱۸:۳۴
سخنگوی قوه قضاییه مطرح کرد؛
آخرین جزئیات پرونده برادر رییس جمهور و مهدی جهانگیری
سخنگوی قوه قضاییه در نشست خبری به سؤالات خبرنگاران درباره پرونده مهدی جهانگیری و برادر رئیس‌جمهور و همچنین اغتشاشات اخیر در کشور پاسخ داد.
۱۳۹۶/۱۰/۲۴ - ۱۴:۱۸
با حضور رییس جمهور؛
اختتامیه نهمین جشنواره بین‌المللی فارابی برگزار شد+ اسامی برگزیدگان
مراسم اختتامیه نهمین جشنواره بین‌المللی فارابی با حضور رییس جمهور در سالن اجلاس سران اسلامی برگزار شد.
۱۳۹۶/۱۰/۲۳ - ۱۸:۳۶
با حضور رضایی و نوبخت صورت گرفت؛
بررسی انطباق لایحه بودجه سال ۹۷ با سیاست‌های کلی در مجمع تشخیص مصلحت
کمیسیون نظارت مجمع تشخیص مصلحت نظام به منظور بررسی و انطباق لایحه بودجه سال ۹۷ کشور با سیاست‌های کلی نظام تشکیل جلسه داد.