Web
Analytics
Rasa News :: خبرگزاری رسا - انقلابی گری حوزه عمل به تکلیف با توجه به متغیرهای نظام است
سه شنبه ۲۶ تیر ۱۳۹۷ Tuesday, July 17, 2018 - ساعت:
زمان : ۱۳۹۶/۱۰/۱۳ - ۲۲:۵۶
شناسه خبر: ۵۴۵۹۷۰
 
حجت الاسلام والمسلمین سعیدی:
انقلابی گری حوزه عمل به تکلیف با توجه به متغیرهای نظام است
نماینده ولی فقیه در سپاه با بیان این که انقلاب اسلامی موجب تحولات زیادی در عرصه های زندگی بشر شد، بر ضرورت توجه حوزه به متغیرهای انقلاب اسلامی تأکید کرد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری رسا، همایش «انقلاب اسلامی، تحولات منطقه و چشم انداز آینده» از سوی تشکل اساتید سطوح عالی و خارج و بسیج اساتید و نخبگان حوزه علمیه قم امشب در سالن اجتماعات مدرسه عالی دارالشفاء برگزار شد.

حجت الاسلام والمسلمین علی سعیدی نماینده ولی فقیه در سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در این همایش اظهار داشت: باید بررسی کنیم چرا نظامی با عظمت و اقتدار در عرصه منطقه ای و بین المللی، در داخل با چالش ها و مشکلاتی مواجه است؟

وی با بیان این که اختلاف می تواند سه سبک داشته باشد، ابراز داشت: گاهی اختلاف بر سر سلیقه ها و روش ها است و این که مدیریت چگونه باید باشد، متمرکز یا غیر متمرکز؟ باز یا بسته؟ و گاهی فراتر از این، اختلاف بر سر راهبردها و سیاست های کلان است.

حجت الاسلام والمسلمین سعیدی افزود: در مرحله سوم گاهی فراتر از این دو، بحث بر سر مبانی و اصول است و اختلاف به مبانی و اصول بر می گردد، یعنی بحث بر روی حاکمیت دینی است و به همین جهت امروز تکلیف حوزه و علما با گذشته فرق کرده است.

وی عنوان داشت: اگر اختلاف بر سر حاکمیت دینی، منشأ مشروعیت، ولایت فقیه یا نحوه تعامل با غرب برگشت و اساس استکبار ستیزی را کنار بگذاریم چه باید کرد؟ و رسالت حوزه در این زمینه چیست؟

نماینده ولی فقیه در سپاه پاسداران با اشاره به فرایند سیر اختلافات از ابتدا تا کنون ابراز داشت: ما در ابتدا از سوی دولت موقت با اندیشه دولت دموکراتیک اسلامی مواجه بودیم که دقیقا همین اختلاف مبنایی و فکری است، چراکه بازرگان بر این اعتقاد بود که اسلام سیستم ندارد و ما باید روش کار را از غرب بگیریم.

وی یادآور شد: امام خمینی(ره) تأکید کرد که در این کشور، جمهوری اسلامی نه یک کلمه کم و نه یک کلمه زیاد باید جاری شود، هرچند از تجربه ها استفاده می کنیم؛ در دوره بنی صدر و بیت آیت الله منتظری نیز همین قضیه مطرح شد، تا جایی که مرحوم منتظری در اواخر به این نتیجه رسید که ولایت فقیه مبنای الهی ندارد.

حجت الاسلام والمسلمین سعیدی تأکید کرد: در دوره کارگزاران نیز می گویند ما حزب لیبرال مسلمان هستیم و در دوره اصلاحات این مسائل مطرح شد، در اواخر دولت نهم و امروز نیز این اختلافات مبنایی وجود دارد، همچنانکه در صبحت های برخی مشاوران مسؤولان دیده می شود.

وی با بیان این که در گذشته تاریخی نیز این اختلاف وجود داشته است، یادآور شد: در تقابل بین دستگاه اموی و علوی نیز همین مسأله مطرح بود، نامه معاویه به امیرمؤمنان این است که پیامبر فقط پیام آور بود و وظیفه دیگری نداشت و اختلاف دیگر آن بود که مشروعیت امامت و پیشوا، الهی است یا مردمی و مسأله دیگر آن است که آیا دین یک سری مجموعه عقاید و احکام است یا سیستم هم دارد؟

نماینده ولی فقیه در سپاه پاسداران عنوان کرد: برداشت ما این است که طرحی که خداوند ارائه کرده یک جهت افقی دارد و آن پوشاندن همه جهات زندگی بشر در همه ابعاد است و دین جهت عمودی هم دارد.

وی یادآور شد: جامعیت رسالت، منشأ مشروعیت امامت و جامعیت دین سه مسأله اختلافی در صدر اسلام بود؛ امروز نیز در جامعه ما بین مسؤولان عالی رتبه نظام از زمان بازرگان تا امروز این سه دیدگاه وجود داشته و غالب فتنه ها نیز به همین سه برمی گردد.

حجت الاسلام والمسلمین سعیدی با اشاره به این که سه نظریه کلان در حوزه اداره جامعه وجود دارد، خاطرنشان کرد: یک نظریه سکولاریسم یعنی جداسازی دین از سیاست و فردی سازی دین است، دیدگاه دوم مدرنیته اسلامی به معنای شرطی کردن حکومت دینی است یعنی نمی گوید دین از سیاست جدا است بلکه می گوید دین مجموعه احکام و اخلاق است ولی ما برای تمدن و پیشرفت باید با غرب ارتباط ارگانیک داشته باشیم.

وی تأکید کرد: اگر دولت های متعدد می گویند ما باید غرب کنار بیاییم یک اعتقاد مبنایی و اصولی است، نه سلیقه ای؛ دیدگاه سوم نگاه تمدنی است یعنی اسلام جامعیت دارد، از تجربیات غرب استفاده می کند ولی نباید با غرب ادغام شود.

نماینده ولی فقیه در سپاه پاسداران خاطرنشان کرد: بین اسلام و غرب نمی توان آشتی برقرار کرد؛ آقای سریع القلم می گوید بین جامعه غربی و حاکمیت دینی پارادوکس وجود دارد، این جا است که حوزه های علمیه باید برای مقابله با این تفکرات وارد صحنه شوند.

وی با بیان این که مسأله دوم مشروعیت است، ابراز داشت: گرفتن مشروعیت از صندوق رأی با مبانی که اسلام برای ما گفته تباین دارد، مسأله سوم حجیت حکم ولی فقیه است که اگر دارد باید مورد عمل قرار بگیرد نه این که تدبیر گزینشی داشته باشیم.

حجت الاسلام والمسلمین سعیدی افزود: وقتی رهبر معظم انقلاب تمدن سازی اسلامی را به پنج مرحله تقسیم کرده اند، آن را معماری کرده اند و این ها مباحثی است که باید در حوزه ها پرداخته شود، مسأله دیگر تبعیت از ولی فقیه است که همچون حکم امام صادق(ع) بدون شک واجب است.

وی عنوان داشت: بحث بعدی سیاست خارجی، قاعده نفی سبیل، استکبار ستیزی و استقلال اصولی است که با ارتباط و حل شدن در تمدن غرب ممکن نیست؛ همچنین در بحث فرهنگ از جمله فضاهای مجازی، مسائل اقتصادی اگر اختلاف وجود دارد همه این موارد مبنایی است.

نماینده ولی فقیه در سپاه پاسداران با اشاره به این که هنوز نتوانسته ایم عدالت اسلامی را پیاده کنیم، عنوان کرد: به عقیده من آن چیزی که امروز می بینیم که دو طیف سرمایه دار و فقیر در کشور وجود دارد، نتیجه همان اندیشه های دوره کارگزاران است.

وی یادآور شد: بزرگان فرموده اند عوامل زیادی در استنباط احکام نقش دارد، حال سؤال می کنیم اگر در عرصه اجتماعی تحولاتی به وجود آمده، این متغیرات در تکلیف حوزه و روحانیت تأثیر می گذارد یا خیر؟

حجت الاسلام والمسلمین سعیدی تأکید کرد: برخی از این متغیرها، تغییر در ماهیت حکومت از طاغوتی به دینی است، متغیر دیگر تغییر در محور حکومت یعنی ولی فقیه است، همچنین در ساختار حکومت تغییر ایجاد شده که همه این ها قابل تأمل است، بنابراین یک استاد درس خارج نباید به گونه ای درس بدهد که اصلا اگر فردی سر درس او نشسته نفهمد در جمهوری اسلامی زندگی می کند یا دوران شاهنشاهی.

وی با بیان این که انقلابی گری به معنای انجام وظیفه با توجه به متغیرهای نظام است، یادآورشد: یک استاد حوزه باید بفهمد وقتی به شورای نگهبان که از اساسی ترین اصول نظام است، حمله می شود چگونه برخورد کند./1330/پ۲۰۲/ق

ارسال به شبکه های اجتماعی
ارسال نظر
نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
لطفا حاصل عبارت زیر را در باکس روبرو وارد کنید:
= ۸ + ۱۳
ارسال
نظرات
انتشار یافته: 0
در انتظار بررسی: 0
غیر قابل انتشار: 0
۱۳۹۷/۴/۲۵ - ۲۳:۲۵
حسینی در گفت‌وگو با رسا:
دشمن تا تسلیم کامل دست از فشار بر نمی دارد| تنها راه پیروزی مقاومت است
دبیرکل کانون دانشگاهیان ایران اسلامی با بیان اینکه معاندان داخلی و دشمنان خارجی هرگز خیرخواه و دلسوز ملت ایران نخواهند بود، گفت: دشمن تا تسلیم کامل دست از فشار بر نمی دارد از این رو باید مقاومت کرد.
۱۳۹۷/۴/۲۴ - ۱۷:۴۵
حجت الاسلام محسنی اژه ای خبر داد؛
رسیدگی ویژه به تخلفات اقتصادی با دستور رییس قوه قضاییه
سخنگوی قوه قضاییه با اشاره به آخرین وضعیت پرونده تخلفات اخیر اقتصادی، از رسیدگی ویژه به این تخلفات با دستور رییس قوه قضاییه خبر داد.
۱۳۹۷/۴/۲۴ - ۱۵:۲۰
پیوندی مطرح کرد؛
خدمات داخلی و بین المللی جمعیت هلال احمر| فعالیت طلاب در کانون امدادگری
رییس جمعیت هلال احمر با اشاره به خدمات داخلی و خارحی این جمعیت گفت: کانون های داوطلبی بسیاری داریم از جمله این که طلاب زیادی عضو کانون امدادگران هستند تا خدمت رسانی کنند.
۱۳۹۷/۴/۲۳ - ۱۳:۲۹
کدخدایی خبر داد؛
ایراد شورای نگهبان به لوایح مبارزه با پولشویی و پالرمو
سخنگوی شورای نگهبان تأکید کرد: لوایح پالرمو و مبارزه با پولشویی همچنان با ایراد مواجه است که باید این ایرادات بررسی و رفع شوند.
۱۳۹۷/۴/۲۲ - ۱۳:۲۸
رییس سازمان بهزیستی کشور مطرح کرد؛
تفکر جامع و فرایند محور راهبرد عبور از شرایط سخت جامعه
محسنی بندپی عبور از شرایط سخت و دشوار کشور را مستلزم تفکری نوین، جامع و فرایندمحور دانست و بر طراحی اقدامات ویژه در راستای رفاه اجتماعی آحاد مردم تأکید کرد.
۱۳۹۷/۴/۱۷ - ۱۳:۵۱
حجت الاسلام پورمحمدی:
از بازگشت روحانی به جامعه روحانیت استقبال می‌کنیم
دبیرکل جامعه روحانیت مبارز گفت: از حضور مجدد حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی در جلسات جامعه روحانیت استقبال می‌کنیم.
۱۳۹۷/۴/۱۶ - ۲۲:۱۴
حسینی:
مجموع حق ماموریت تیم مذاکره‌کننده برجام اعلام شود
حق ماموریت مدیران در سفر به کشورهای مختلف، افراد را وسوسه می‌کند که به بهانه های واهی بار سفر به بلاد فرنگ بربندند.
۱۳۹۷/۴/۱۶ - ۱۵:۳۷
در هیأت عالی نظارت مجمع تشخیص صورت گرفت؛
بررسی انطباق لايحه پالرمو با سياست های كلی امنيت ملی
هيات عالي نظارت مجمع تشخيص مصلحت نظام انطباق لايحه پالرمو با سياست های كلي امنيت ملی را با حضور دبیر شورای عالی امنیت ملی مورد بحث و بررسی قرار داد.
۱۳۹۷/۴/۱۶ - ۱۴:۱۶
تأیید لایحه پیوستن ایران به پیمان همکاری جنوب شرقی آسیا در مجمع تشخیص
مجمع تشخیص مصلحت لایحه پیوستن ایران به پیمان همکاری در جنوب شرقی آسیا موسوم به «آ سِ آن»، را پس از ایراد شورای نگهبان و اصرار مجدد مجلس، تأیید و تصویب کرد.
۱۳۹۷/۴/۱۵ - ۱۹:۰۴
حجت الاسلام نبویان:
مشکلات اقتصادی با تسلیم حل نخواهد شد
نماینده سابق مجلس با اشاره به توطئه های دشمن برای از بین بردن اقتدار هسته ای و منطقه ای تأکید کرد که مشکلات اقتصادی با تسلیم حل نخواهد شد.
۱۳۹۷/۴/۱۴ - ۲۱:۵۷
درخواست مادر شهیدان کارکوب زاده از علما برای مطالبه گری از مسؤولان
مادر شهیدان کارکوب زاده مطالبه گری نسبت به رهنمودهای رهبر معظم انقلاب از مسؤولان و رسیدگی به وضعیت اقتصادی مردم و حل مشکلات جوانان را مهم ترین خواسته خانواده شهدا از علما و بزرگان عنوان کرد.
۱۳۹۷/۴/۱۴ - ۱۸:۰۸
قدیری ابیانه:
پذیرش FATF تحریم‌های آمریکا را قوی‌تر خواهد کرد
سفیر سابق ایران در مکزیک و استرالیا گفت: اگر ما FATF را بپذیریم آمریکایی‌ها می‌توانند قوی‌تر تحریم‌ها را علیه ما اعمال کنند بنابراین چنین کنوانسیون‌هایی به نفع ما نیست.
۱۳۹۷/۴/۱۳ - ۱۵:۵۸
رییس بنیاد شهید و امور ایثارگران:
جامعه ایثارگری در مقابل توطئه‌های دشمنان هوشیار است
حجت الاسلام والمسلمین شهیدی با اشاره به ابعاد گسترده جنگ اقتصادی و توطئه‌های پیاپی مثلث آمریکا، عربستان و رژیم صهیونیستی علیه ملت ایران گفت: جامعه ایثارگری که همواره در دفاع از کیان کشور و ارزش‌های ...
۱۳۹۷/۴/۱۳ - ۱۳:۰۴
جلیلی:
برخی هنوز صحبت از مذاکره با آمریکا می‌کنند
عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: کسی منکر تعامل با دنیا نیست اما همه دنیا هم چند قدرت خاص نیستند، ما ۱۵ همسایه داریم که در صورت ارتباط و تعامل با آنها اثر بسیاری از تحریم‌ها کاهش خواهد یافت.
۱۳۹۷/۴/۱۲ - ۱۵:۱۴
نجفی قدسی در یادداشتی مطرح کرد؛
قوه قضائیه؛ اعتمادسازی و اقناع افکار عمومی| دستگاه قضا معاونت رسانه ای تشکیل دهد
شاید لازم باشد که در قوه قضائیه معاونت جدیدی مثلاً به نام رسانه ای و یا اطلاع رسانی ایجاد شود تا به شکلی جدی و گسترده پیگیر کلیه مطالب مطروحه در فضای اجتماعی و پاسخگویی به آنها باشد
۱۳۹۷/۴/۱۱ - ۱۶:۰۱
حبیبی:
نیروهای انقلاب سلیقه‌ها را به هم نزدیک کنند
دبیرکل حزب مؤتلفه گفت: در شرایط حاضر همه نیروهای انقلاب باید سلیقه ها را به هم نزدیک و جانانه در حمایت از مقام معظم رهبری سینه سپر کنند.
۱۳۹۷/۴/۱۱ - ۱۵:۵۲
حجت‌الاسلام خمینی:
امروز وجود رهبر انقلاب بیش از هر زمان دیگر مغتنم است
تولیت آستان مقدس امام خمینی(ره) گفت: کشتی انقلاب یک ناخدای باتدبیر دارد و امروز هم بیش از هر زمان دیگری وجود ایشان مغتنم است.
۱۳۹۷/۴/۱۱ - ۱۵:۴۵
سرلشکر رشید:
هیچ تهدیدی را بدون پاسخ کوبنده نخواهیم گذاشت
فرمانده قرارگاه مرکزی حضرت خاتم الانبیاء(ص) با بیان اینکه نیروهای مسلح در مقابل هرگونه تهدید گروه‌های تروریستی و تکفیری و شرارت‌های ائتلاف منحوس منطقه‌ای، بیش از گذشته هوشیار و آماده است، گفت: هیچ ته...
۱۳۹۷/۴/۱۱ - ۱۵:۳۱
امضای تفاهمنامه همکاری بین وزارت دفاع و سازمان اوقاف و امور خیریه
تفاهم نامه همکاری بین وزارت دفاع و سازمان اوقاف و امور خیریه در جهت توسعه و ترویج فرهنگ وقف در حوزه دفاع و امنیت و علم و فناوری به امضا رسید.
۱۳۹۷/۴/۱۱ - ۱۱:۳۹
قدیری ابیانه:
عدم خودباوری منجر به انفعال در برابر دشمن می شود
سفیر سابق ایران در مکزیک و استرالیا گفت: کسی که خود، ملت یا کشورش را دست کم بگیرد و دشمن را بزرگ ببیند رفتارهای منفعلانه خواهد داشت و نمی‌تواند قوانین کشور را به سمت و سوی صحیح هدایت کند.