یکشنبه ۱ بهمن ۱۳۹۶ Sunday, January 21, 2018 - ساعت:
زمان : ۱۳۹۶/۱۰/۱۲ - ۱۹:۵۱
شناسه خبر: ۵۴۵۸۴۷
 
عوامل برون رفت از فتنه بر اساس نهج البلاغه
امام علی (ع) یکی از اسباب رهایی از فتنه گری فتنه گران را شناخت حقیقی دین و التزام به ارزش ها و اصول حقیقی دین برمی شمارند.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری رسا در این نوشته در ادامه مطلب قبلی به عوامل برون رفت از فتنه به نقل از علی علیه السلام پرداخته ایم. مسئله ای که در شرایط کنونی به شدت به آنها نیاز داریم تا با رفع آشوبگری ها هرچه زودتر به بازسازی برخی خرابی ها و رفع مشکلات مردم و ادامه امر مهم سازندگی و پیشرفت کشور پرداخته شود.

عوامل برون رفت از فتنه
امام علی (ع)در خطبه ها، نامه ها و کلمات قصار خویش در نهج البلاغه با ذکر عوامل برون رفت جامعه دینی از فتنه های مختلف، به خوبی این مسئله را آشکار می سازند. در این بخش بر اساس کلام گهربار امیر سخن، به این عوامل اشاره می کنیم.

*التزام حقیقی به دین
امام علی (ع)یکی از اسباب رهایی از فتنه گری فتنه گران را شناخت حقیقی دین و التزام به ارزش ها و اصول حقیقی دین برمی شمارند و می فرمایند: «سعی کنید که پرچم فتنه ها و نشانه های بدعت نباشید و آنچه را که ... پایه های طاعت بر آن پایدار است بر خود لازم شمارید و بر خدا ستمدیده وارد شوید نه ستمگر و از گرفتار شدن به دام های شیطان و قرار گرفتن در وادی دشمنی ها بپرهیزید و لقمه های حرام به شکم خود راه ندهید.  شما برابر دیدگان خداوندی قرار دارید که گناهان را حرام کرد و راه اطاعت و بندگی را آسان نمود.»(خطبه 151)

 *داشتن بصیرت، آگاهی و یقین
امام علی (ع)به روشنی یکی از عوامل مهم در مصونیت از به دام افتادن در فتنه ها را بصیرت و آگاهی و یقین می داند و می فرماید: «در فتنه های درهم پیچیده، به هنگام پیدایش نوزاد فتنه ها و آشکار شدن باطن آنها و برقرار شدن قطب و مدار آسیای آن، با بصیرت و آگاهی قدم بردارید.»(همان)

*تکیه بر خط امامت
امام علی (ع)خود و اهل بیت پیامبر (ص) و خط صحیح امامت را عامل اصلی رهایی از فتنه ها و معیار اصلی شناخت جبهه حق از باطل می دانند و در موارد متعددی به آن اشاره می کنند. ایشان در کلامی با ذکر فضایل خود و اهل بیت (ع) و خط امامت، آشکارا این مسأله را بیان می دارند:
«شما مردم به وسیله ما از تاریکی های جهالت نجات یافته و هدایت شدید و به کمک ما به اوج ترقی رسیدید. صبح سعادت شما با نور ما درخشید. کر است گوشی که بانگ بلند پندها را نشنود ... من برای واداشتن شما به راه های حق که در میان جادّه های گمراه کننده بود به پاخاستم، در حالی که سرگردان بودید و راهنمایی نداشتید؛ تشنه کام هر چه زمین را می کندید قطره آبی نمی یافتید ... دور باد رأی کسی که با من مخالفت کند. از روزی که حق به من نشان داده شد، هرگز در آن شک و تردید نکردم ... امروز ما و شما بر سر دوراهی حق و باطل قرار داریم. آن کس که به وجود آب اطمینان دارد تشنه نمی ماند."(خطبه 4)

*وحدت
جریان فتنه به سبب ماهیّت خویش و برای ماندگاری و بقا، نیاز به اختلاف افکنی و پراکندگی در جامعه دینی دارد اگر چه به ظاهر دم از وحدت و یکپارچگی بزنند. بر عکس این جریان، جریان حق برای برقراری و ماندگاری دین و اصول دینی، به دنبال وحدت در جامعه دینی است. امام علی (ع)در خطبه 5 و 51 نهج البلاغه، وحدت امّت اسلامی و پرهیز از اختلاف و پراکندگی را موجب رهایی از امواج فتنه ها می د اند.


*نخبگان و یاران جبهه حق
در دوران خلافت امام علی (ع)، اگر بزرگانی مانند طلحه و زبیر که به روشنی می دانستند که خط حق، همان خط علی (ع)است گرفتار دنیاطلبی نشده و در جبهه حق می ماندند و دیگران را نیز به این مسیر فرا می خواندند، فتنه های پی در پی گریبان جامعه اسلامی را نمی گرفت و فتنه گرانی مانند معاویه و امویان نیز چندان بهره ای از فتنه گری خود نمی بردند.
حضرت امیر (ع)در حکمت 478 نهج البلاغه این مسیولیت خطیر نخبگان و بزرگان جامعه اسلامی را اینگونه بیان می دارند: «خدا از مردم نادان عهد نگرفت تا بیاموزند تا اینکه از دانایان عهد گرفت که آموزش دهند».(حکمت 478)
ایشان در بیان علل جولان فتنه و فتنه گران در جامعه دینی و ناکامی حکومت حقه خویش در پاکسازی کامل جامعه از آسیب ها و فتنه ها، یکی از مهمترین این علّت ها را این می دانند که خواص و نخبگان جبهه حق دچار تن پروری و عافیت طلبی شده و در انجام وظیفه خویش سستی می ورزند.(حکمت 283)
حضور فعال بزرگان و نخبگان جبهه حق در صحنه مبارزه با جبهه باطل در جریان فتنه ها آنقدر مهم است که امام (ع)پس از حکمیّت که جهالت و بی وفایی کوفیان و قدرت فتنه گران افزون شد و فریادها، نصیحت ها و فرامین امام به گوش اکثریّت کوفیان فرونمی رفت، از شهادت و فقدان آنان اظهار تأسف می کرد و فریاد برمی آورد:
«کجا هستند برادران من که بر راه حق رفتند و با حق درگذشتند؟ کجاست عمار؟ کجاست پسر تیّهان؟ و کجاست ذوالشهادتین[خزیمة بن ثابت انصاری]؟ و کجایند همانند آنان از برادرانشان که پیمان جانبازی بستند و سرهایشان را برای ستمگران فرستادند؟»(خطبه 182)
در حقیقت؛ در فضای فتنه، اگر فرد با بصیرت و بینش خود را از شک و تردید و جهالت برهاند، با التزام حقیقی فکری و عملی به دین و خداپرستی مخلصانه خویش را از دنیاطلبی و هواپرستی و اندیشه ها و اصول غیردینی و جاهلی خلاصی بخشد و با دلسپردن به فرمان و خط امام حق و نگاه به سمت و سویی که بدان سو فرامی خواند و اطاعت بی چون و چرا از خط حقیقی امامت، از انحرافات و کجی ها و شبهات دور گردد، دیگر دستاویزی نمی ماند تا جریان فتنه از او سواری بگیرد و یا در جهت آمال خویش از او بهره برد.


چگونگی رفتار با جریان فتنه و فتنه گران
امام علی (ع)در برخورد با فتنه های مختلف و همچنین در رفتار با کسانی که در جبهه فتنه قرار گرفته بودند، همیشه به یک شکل برخورد نمی کرد. ایشان تا فتنه خوارج دست به آشوب و خونریزی و فساد و ایجاد رعب و وحشت در میان جامعه اسلامی نزده بود، سعی می کرد با گفتگو و روشنگری آن ها را به مسیر حق برگرداند و وقتی دست به شمشیر علیه خوارج بردند که لجام گسیختگی آنها به اوج رسید.
امّا علی (ع)هیچ
گاه حاضر نبودند جبهه فتنه انگیز معاویه و بنی امیّه لحظه ای دیگر و روزی دیگر در شام دوام داشته باشد. این در حالی است که امام (ع)در تمامی سه نبرد خویش با ناکثین، قاسطین و مارقین، پیش از جنگ سعی می کرد حق را برای جبهه مخالف تبیین کند که حجت را تمام کرده و یا شاید عده ای را به جبهه حق هدایت نماید و هیچگاه آغازگر جنگ نبودند.
امام علی (ع)برای حفظ مصالح عالیه حکومت اسلامی، برخوردهای مختلفی را با فتنه ها و فتنه گران داشتند. حضرت سعی می نمود تا جایی که اصول و ارزش های اصیل اسلامی لطمه نبیند و تا جایی که مصلحت اندیشی صحیح دینی اجازه می دهد، برخورد نظامی و خشن با همه جریانات فتنه انگیز صورت نگیرد؛ همچنین تا جایی که میسر بود با برخی از کسانی که به دام فتنه و فتنه گری می افتادند با گذشت رفتار می نمود./
۹۲۵/ ت ۳۰۳/ش

منبع:  http://rasekhoon.net(نقل مطالب با تصرف)

ارسال به شبکه های اجتماعی
ارسال نظر
نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
لطفا حاصل عبارت زیر را در باکس روبرو وارد کنید:
= ۱۴ + ۶
ارسال
نظرات
انتشار یافته: 0
در انتظار بررسی: 0
غیر قابل انتشار: 0
۱۳۹۶/۱۱/۱ - ۲۰:۱۹
انتشار کتاب "مدیریت حجاب در جمهوری اسلامی"
نویسنده در این کتاب می‌خواهد به این پرسش اساسی پاسخ دهد كه الگوی حاکم بر تأثیرات تغییرات ارزشی جامعه ایران بر سیاست‌های حجاب در جمهوری اسلامی ایران چیست.
۱۳۹۶/۱۱/۱ - ۲۰:۰۷
‍ "خبرهای از نشر هاجر"
شر هاجر کتابهای "حقوق معنوی زوجه و رابطه ی آن با مودت و رحمت"، "داستان های آفرینش" و " آیه های سعادت" را منتشر کرده است.
۱۳۹۶/۱۱/۱ - ۱۹:۴۶
نگاهی بر چند خبر از بازار نشر
تجدید چاپ کتاب‌های «ناقوسها به صدا درمی‌آیند»، «سیزده ساله‌ها»، «وقت جنگ دوتارت را کوک کن» و کتاب «کسی که هیچ وقت گم نمی‌شود» از عناوین اخبار کوتاه بازار نشر هستند.
۱۳۹۶/۱۱/۱ - ۱۹:۴۴
کتاب «وفاق و اتحاد در اندیشه مفسران اجتماعی قرآن» منتشر شد
کتاب «وفاق و اتحاد در اندیشه مفسران اجتماعی قرآن» به همت نشر پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی منتشر شد.
۱۳۹۶/۱۱/۱ - ۱۹:۴۲
سه خبر از نشر شهید کاظمی
نشر شهید کاظمی چاپ اول کتابهای عشق؛ فصل پایان، از ام‌الرصاص تا خان‌طومان و چمروش را منتشر کرده است.
۱۳۹۶/۱۱/۱ - ۱۹:۲۲
نسخه الکترونیکی کتاب «حقیقت حکم شرعی در اصول فقه» منتشر شد
نسخه الکترونیکی کتاب «حقیقت حکم شرعی در اصول فقه» به همت پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی منتشر شد.
۱۳۹۶/۱۱/۱ - ۱۹:۱۵
نگاهی بر چند خبر کوتاه از "بازار نشر"
انتشار کتاب‌های «عیار بلور»، «تو شهید نمی شوی»، «غزه این سو و آن سوی مرز» و رونمایی از کتاب «دوستی به مثابه جهان‌بینی» از عناوین اخبار کوتاه دنیای نشر هستند.
۱۳۹۶/۱۱/۱ - ۱۹:۱۳
اختتامیه هفدهمین دوره انتخاب بهترین کتاب دفاع مقدس برگزار می‌شود
مراسم اختتامیه هفدهمین دوره انتخاب بهترین کتاب دفاع مقدس سوم دی ماه ۹۶ با حضور یکی از رؤسای قوا در باغ موزه دفاع مقدس برگزار خواهد شد.
۱۳۹۶/۱۱/۱ - ۱۹:۰۹
چاپ بیست و هشتم کتاب "و آنکه دیرتر آمد"
داستان بلند حاضر بر مبنای یکی از وقایعی که در کتاب نجم الثاقب آمده، نوشته شده است،
۱۳۹۶/۱۱/۱ - ۱۸:۴۲
"دو خبر از انتشارات دلیل ما+ دانلود"
انتشارات دلیل ما کتابهای "کدام دین؟" و "تفسیر روان بر آیات الاحکام" را منتشر کرده است.
۱۳۹۶/۱۱/۱ - ۱۸:۱۷
مروری بر مهم‌ترین اخبار "دنیای نشر" در هفته‌ای گذشت
در این بسته خبری، به بررسی مهم‌ترین اخبار کتاب و نشر در هفته‌ای که گذشت پرداخته شده است.
۱۳۹۶/۱۱/۱ - ۱۸:۱۰
مروری بر کتاب عرفان و دعا در نهج البلاغه
علم عرفان، منزلت خود را وامدار حیات علمی و معنوی امام متقیان علی ابن ابیطالب است.
۱۳۹۶/۱۰/۳۰ - ۱۵:۱۹
"کتاب نماز نوشته آیت‌الله حائری شیرازی(ره) منتشر شد"
کتاب حاضر، مجموعه‌ای از چند گفتار حضرت آیت‌الله حائری شیرازی(ره) دربارۀ نماز و فلسفه و آثار آن است.
۱۳۹۶/۱۰/۳۰ - ۱۵:۱۱
"خاطرات مستند استاد خسروشاهی درباره طرح مرکز فرهنگی – اسلامی اروپا منتشر شد"
استاد خسروشاهی: این رساله، گوشه هایی از خاطرات این­جانب مربوط به این طرح است که برای ثبت در تاریخ، همراه اسناد منتشر می­ گردد.
۱۳۹۶/۱۰/۳۰ - ۱۳:۲۵
"انتشار چاپ اول کتاب خلق و خوی فاطمه(س)"
نویسنده در این کتاب، با تکیه بر منابع معتبر اسلامی به تبیین مهم‌ترین خصلت‌های اخلاقی آن حضرت، در دو عرصهٔ فردی و اجتماعی می‌پردازد.
۱۳۹۶/۱۰/۲۹ - ۱۱:۰۶
یادداشتی درباره رمان «بی‌کتابی»
بی‌کتابی به احوالات انسانی می‌پردازد که عشق کتاب و کتابخانه است، اما بی کتاب و لامذهب است، به نماها و نمایش‌ها عشق می‌ورزد و درونی ندارد.
۱۳۹۶/۱۰/۲۹ - ۱۱:۰۴
نگاهی بر چند کتاب با موضوع دفاع مقدس
آغاز نگارش کتاب شهید محسن حججی، انتشار نسخه الکترونیک «دارساوین» و چاپ کتاب «سربازان نیار» از عناوین خبرهای کتاب‌های دفاع مقدس هستند.
۱۳۹۶/۱۰/۲۹ - ۱۱:۰۱
حجت الاسلام مهدوی‌کنی:
"نخبگان" الگوی ایرانی اسلامی" را برای نسل جوان ترسیم کنند"
رییس دانشگاه امام صادق(ع) جشنواره ملی "کتاب سال سبک زندگی" را بهترین فرصت‌ برای حمایت از پژوهشگران در تبیین " الگوی ایرانی اسلامی" دانست.
۱۳۹۶/۱۰/۲۸ - ۱۸:۳۳
نگاهی بر زندگی و خاطرات طلبه شهید مدافع حرم، در یک اثر
کتاب «سند گمنامی» به زندگی و خاطرات طلبه شهید مدافع حرم، احمد مکیان می‌پردازد.
۱۳۹۶/۱۰/۲۸ - ۱۷:۴۰
دبیر علمی جشنواره کتاب سال سبک زندگی:
ارسال بیش از ۸۰۰ اثر به جشنواره ملی "کتاب سال سبک زندگی"
دبیر علمی جشنواره کتاب سال سبک زندگی گفت: این تعداد آثار بیش از تصور و انتظار ما بوده است و ۴۰۰ اثر دیگر بعد اتمام از مهلت فراخوان به دبیرخانه رسیده است.