Web
Analytics
Rasa News :: خبرگزاری رسا - عوامل برون رفت از فتنه بر اساس نهج البلاغه
سه شنبه ۱ آیان ۱۳۹۷ Tuesday, October 23, 2018 - ساعت:
زمان : ۱۳۹۶/۱۰/۱۲ - ۱۹:۵۱
شناسه خبر: ۵۴۵۸۴۷
 
عوامل برون رفت از فتنه بر اساس نهج البلاغه
امام علی (ع) یکی از اسباب رهایی از فتنه گری فتنه گران را شناخت حقیقی دین و التزام به ارزش ها و اصول حقیقی دین برمی شمارند.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری رسا در این نوشته در ادامه مطلب قبلی به عوامل برون رفت از فتنه به نقل از علی علیه السلام پرداخته ایم. مسئله ای که در شرایط کنونی به شدت به آنها نیاز داریم تا با رفع آشوبگری ها هرچه زودتر به بازسازی برخی خرابی ها و رفع مشکلات مردم و ادامه امر مهم سازندگی و پیشرفت کشور پرداخته شود.

عوامل برون رفت از فتنه
امام علی (ع)در خطبه ها، نامه ها و کلمات قصار خویش در نهج البلاغه با ذکر عوامل برون رفت جامعه دینی از فتنه های مختلف، به خوبی این مسئله را آشکار می سازند. در این بخش بر اساس کلام گهربار امیر سخن، به این عوامل اشاره می کنیم.

*التزام حقیقی به دین
امام علی (ع)یکی از اسباب رهایی از فتنه گری فتنه گران را شناخت حقیقی دین و التزام به ارزش ها و اصول حقیقی دین برمی شمارند و می فرمایند: «سعی کنید که پرچم فتنه ها و نشانه های بدعت نباشید و آنچه را که ... پایه های طاعت بر آن پایدار است بر خود لازم شمارید و بر خدا ستمدیده وارد شوید نه ستمگر و از گرفتار شدن به دام های شیطان و قرار گرفتن در وادی دشمنی ها بپرهیزید و لقمه های حرام به شکم خود راه ندهید.  شما برابر دیدگان خداوندی قرار دارید که گناهان را حرام کرد و راه اطاعت و بندگی را آسان نمود.»(خطبه 151)

 *داشتن بصیرت، آگاهی و یقین
امام علی (ع)به روشنی یکی از عوامل مهم در مصونیت از به دام افتادن در فتنه ها را بصیرت و آگاهی و یقین می داند و می فرماید: «در فتنه های درهم پیچیده، به هنگام پیدایش نوزاد فتنه ها و آشکار شدن باطن آنها و برقرار شدن قطب و مدار آسیای آن، با بصیرت و آگاهی قدم بردارید.»(همان)

*تکیه بر خط امامت
امام علی (ع)خود و اهل بیت پیامبر (ص) و خط صحیح امامت را عامل اصلی رهایی از فتنه ها و معیار اصلی شناخت جبهه حق از باطل می دانند و در موارد متعددی به آن اشاره می کنند. ایشان در کلامی با ذکر فضایل خود و اهل بیت (ع) و خط امامت، آشکارا این مسأله را بیان می دارند:
«شما مردم به وسیله ما از تاریکی های جهالت نجات یافته و هدایت شدید و به کمک ما به اوج ترقی رسیدید. صبح سعادت شما با نور ما درخشید. کر است گوشی که بانگ بلند پندها را نشنود ... من برای واداشتن شما به راه های حق که در میان جادّه های گمراه کننده بود به پاخاستم، در حالی که سرگردان بودید و راهنمایی نداشتید؛ تشنه کام هر چه زمین را می کندید قطره آبی نمی یافتید ... دور باد رأی کسی که با من مخالفت کند. از روزی که حق به من نشان داده شد، هرگز در آن شک و تردید نکردم ... امروز ما و شما بر سر دوراهی حق و باطل قرار داریم. آن کس که به وجود آب اطمینان دارد تشنه نمی ماند."(خطبه 4)

*وحدت
جریان فتنه به سبب ماهیّت خویش و برای ماندگاری و بقا، نیاز به اختلاف افکنی و پراکندگی در جامعه دینی دارد اگر چه به ظاهر دم از وحدت و یکپارچگی بزنند. بر عکس این جریان، جریان حق برای برقراری و ماندگاری دین و اصول دینی، به دنبال وحدت در جامعه دینی است. امام علی (ع)در خطبه 5 و 51 نهج البلاغه، وحدت امّت اسلامی و پرهیز از اختلاف و پراکندگی را موجب رهایی از امواج فتنه ها می د اند.


*نخبگان و یاران جبهه حق
در دوران خلافت امام علی (ع)، اگر بزرگانی مانند طلحه و زبیر که به روشنی می دانستند که خط حق، همان خط علی (ع)است گرفتار دنیاطلبی نشده و در جبهه حق می ماندند و دیگران را نیز به این مسیر فرا می خواندند، فتنه های پی در پی گریبان جامعه اسلامی را نمی گرفت و فتنه گرانی مانند معاویه و امویان نیز چندان بهره ای از فتنه گری خود نمی بردند.
حضرت امیر (ع)در حکمت 478 نهج البلاغه این مسیولیت خطیر نخبگان و بزرگان جامعه اسلامی را اینگونه بیان می دارند: «خدا از مردم نادان عهد نگرفت تا بیاموزند تا اینکه از دانایان عهد گرفت که آموزش دهند».(حکمت 478)
ایشان در بیان علل جولان فتنه و فتنه گران در جامعه دینی و ناکامی حکومت حقه خویش در پاکسازی کامل جامعه از آسیب ها و فتنه ها، یکی از مهمترین این علّت ها را این می دانند که خواص و نخبگان جبهه حق دچار تن پروری و عافیت طلبی شده و در انجام وظیفه خویش سستی می ورزند.(حکمت 283)
حضور فعال بزرگان و نخبگان جبهه حق در صحنه مبارزه با جبهه باطل در جریان فتنه ها آنقدر مهم است که امام (ع)پس از حکمیّت که جهالت و بی وفایی کوفیان و قدرت فتنه گران افزون شد و فریادها، نصیحت ها و فرامین امام به گوش اکثریّت کوفیان فرونمی رفت، از شهادت و فقدان آنان اظهار تأسف می کرد و فریاد برمی آورد:
«کجا هستند برادران من که بر راه حق رفتند و با حق درگذشتند؟ کجاست عمار؟ کجاست پسر تیّهان؟ و کجاست ذوالشهادتین[خزیمة بن ثابت انصاری]؟ و کجایند همانند آنان از برادرانشان که پیمان جانبازی بستند و سرهایشان را برای ستمگران فرستادند؟»(خطبه 182)
در حقیقت؛ در فضای فتنه، اگر فرد با بصیرت و بینش خود را از شک و تردید و جهالت برهاند، با التزام حقیقی فکری و عملی به دین و خداپرستی مخلصانه خویش را از دنیاطلبی و هواپرستی و اندیشه ها و اصول غیردینی و جاهلی خلاصی بخشد و با دلسپردن به فرمان و خط امام حق و نگاه به سمت و سویی که بدان سو فرامی خواند و اطاعت بی چون و چرا از خط حقیقی امامت، از انحرافات و کجی ها و شبهات دور گردد، دیگر دستاویزی نمی ماند تا جریان فتنه از او سواری بگیرد و یا در جهت آمال خویش از او بهره برد.


چگونگی رفتار با جریان فتنه و فتنه گران
امام علی (ع)در برخورد با فتنه های مختلف و همچنین در رفتار با کسانی که در جبهه فتنه قرار گرفته بودند، همیشه به یک شکل برخورد نمی کرد. ایشان تا فتنه خوارج دست به آشوب و خونریزی و فساد و ایجاد رعب و وحشت در میان جامعه اسلامی نزده بود، سعی می کرد با گفتگو و روشنگری آن ها را به مسیر حق برگرداند و وقتی دست به شمشیر علیه خوارج بردند که لجام گسیختگی آنها به اوج رسید.
امّا علی (ع)هیچ
گاه حاضر نبودند جبهه فتنه انگیز معاویه و بنی امیّه لحظه ای دیگر و روزی دیگر در شام دوام داشته باشد. این در حالی است که امام (ع)در تمامی سه نبرد خویش با ناکثین، قاسطین و مارقین، پیش از جنگ سعی می کرد حق را برای جبهه مخالف تبیین کند که حجت را تمام کرده و یا شاید عده ای را به جبهه حق هدایت نماید و هیچگاه آغازگر جنگ نبودند.
امام علی (ع)برای حفظ مصالح عالیه حکومت اسلامی، برخوردهای مختلفی را با فتنه ها و فتنه گران داشتند. حضرت سعی می نمود تا جایی که اصول و ارزش های اصیل اسلامی لطمه نبیند و تا جایی که مصلحت اندیشی صحیح دینی اجازه می دهد، برخورد نظامی و خشن با همه جریانات فتنه انگیز صورت نگیرد؛ همچنین تا جایی که میسر بود با برخی از کسانی که به دام فتنه و فتنه گری می افتادند با گذشت رفتار می نمود./
۹۲۵/ ت ۳۰۳/ش

منبع:  http://rasekhoon.net(نقل مطالب با تصرف)

ارسال به شبکه های اجتماعی
ارسال نظر
نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
لطفا حاصل عبارت زیر را در باکس روبرو وارد کنید:
= ۱۲ + ۱
ارسال
نظرات
انتشار یافته: 0
در انتظار بررسی: 0
غیر قابل انتشار: 0
۱۳۹۷/۷/۲۹ - ۱۹:۳۸
ایجاد سامانه جدید «صدور مجوز چاپ و نشر کتاب»
دفتر توسعه کتاب و کتابخوانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی سامانه جدیدی را به منظور در دسترس ناشران قرار داده است.
۱۳۹۷/۷/۲۹ - ۱۹:۳۷
با تجلیل از کتاب برتر؛
دومین همایش ملی خیر ماندگار برگزار می‌شود
دومین همایش ملی خیر ماندگار برگزار و در این جشنواره از کتاب منتخب با عنوان «مطالعات امور خیر ـ ترویج دانش خیر» تقدیر می‌شود.
۱۳۹۷/۷/۲۹ - ۱۹:۳۳
رئیس مرکز فرهنگ اسلامی فرانکفورت مطرح کرد؛
تاسیس انتشارات و مرکز توزیع کتاب در آلمان
حجت الاسلام خلیل‌زاده،‌ حضور نمایندگان نشر ایران در نمایشگاه کتاب فرانکفورت ۲۰۱۸ را کیفی‌تر از دوره‌های قبل ارزیابی و بر لزوم ایجاد مرکز ویژه توزیع کتاب‌های ایرانی در آلمان تاکید کرد.
۱۳۹۷/۷/۲۹ - ۱۹:۳۰
در برنامه «شب روایت» مطرح شد؛
منت به سر نشر دنیا می‌گذاریم!/ از ما روایت ایرانی می‌خواهند
مدیر آژانس ادبی و ترجمۀ پل در برنامه «شب روایت» گفت: خارجی‌ها در کتاب‌های ما به دنبال ادبیات بومی، پایداری و مفاهیم ضداستکباری می‌گردند. ما منت به سر دنیا می‌گذاریم که این روحیه را به آنها ارائه می‌د...
۱۳۹۷/۷/۲۹ - ۰۸:۱۸
ناگفته‌هایی درباره صدام از زبان پزشک مخصوصش
علاء بشیر در کتاب «خاطرات پزشک مخصوص صدام» قصد داشت تصویری نزدیک‌تر به واقعیت از برهه اسف‌بار تاریخ عراق را به نسل آینده منتقل کند.
۱۳۹۷/۷/۲۹ - ۰۸:۱۳
در سومین سالگرد شهید مدافع حرم؛ مصطفی صدرزاده:
انتشار کتاب «در مکتب مصطفی»
در سومین سالگرد شهید مدافع حرم «مصطفی صدرزاده»، کتاب «در مکتب مصطفی»؛ الگوی تربیت نیروی انسانی در تشکل‌های مردمی توسط انتشارات «مجله راه» منتشر شد.
۱۳۹۷/۷/۲۹ - ۰۷:۳۷
تمدید ارسال اثر به جشنواره «کتاب و رسانه»
مهلت ارسال اثر به هفدهمین دوره جشنواره کتاب و رسانه تا چهارم آبان‌ماه تمدید شد.
۱۳۹۷/۷/۲۹ - ۰۷:۲۸
نقد کتاب «درباره نظام دانش»
نشست نقد و بررسی کتاب «درباره نظام دانش» به همت پژوهشکده مطالعات فرهنگی و اجتماعی در دانشگاه تربیت مدرس برگزار می‌شود.
۱۳۹۷/۷/۲۷ - ۱۶:۳۵
کتاب «کوچه پس‌کوچه‌های روزمرگی» راهی بازار نشر شد
کتاب «کوچه پس‌کوچه‌های روزمرگی» دربردارنده ۶۰ یادداشت است که نویسنده آن را در ۶ سال اخیر نوشته شده‌اند.
۱۳۹۷/۷/۲۷ - ۱۶:۳۲
شرکت ۵۰۰ فرد و نهاد در جشنواره تقدیر از مروجان کتابخوانی
مرحله اولیه داوری پنجمین دوره تقدیر از مروجان کتابخوانی با حضور شرکت ۵۰۰ فرد و نهاد در این جشنواره آغاز شد.
۱۳۹۷/۷/۲۷ - ۱۶:۲۸
انتشار کتاب «صلح بخشش و رضایت در آیینه قرآن و روایات»
انتشارات دارالحدیث کتاب «صلح بخشش و رضایت (صبر) در آیینه قران و روایات» برگرفته از میزان الحکمه را در تابستان ۹۷ منتشر کرد.
۱۳۹۷/۷/۲۶ - ۰۵:۴۵
حجت‌الاسلام صادقی آرمان:
غلبه بر دستگاه تبلیغاتی غرب آرمان ما در جریان حماسه اربعین است
مدیر سابق کتابخانه آستان مقدس با اشاره به هدف اربعین در نگاه رهبری گفت: آرمان ما درباره‌ی اربعین این است که بزرگ‌ترین راهپیمایی عالم را به بزرگ‌ترین تجمع عالم تبدیل کنیم.
۱۳۹۷/۷/۲۶ - ۰۵:۳۵
در قالب کتابخوان همراه پژوهان؛
نسخه الکترونیکی کتاب «مکاتب فقهی» منتشر شد
این کتاب نوشته محمدحسن ربانی است که در دانشگاه علوم اسلامی رضوی تهیه شده و در انتشارات این دانشگاه به چاپ رسیده است.
۱۳۹۷/۷/۲۵ - ۱۴:۲۳
کتابی درباره شهید محمد اسلام‌نسب؛
«ستاره سهیل»
سردار شهید محمد اسلام‌نسب در تاریخ چهارم دی‌ماه ۱۳۶۵ در منطقه شلمچه و در جریان عملیات کربلای ۴، فرماندهی گردان امام رضا (ع) را برعهده داشت.
۱۳۹۷/۷/۲۵ - ۰۸:۲۹
برشی از کتاب «مکاتب صهیونیستی»(۲۱)؛
ناسیونالیسم و اسلام‌ستیزی در رژیم پهلوی
تلاش ناسیونالیسم در دوره رضاشاه، برای جایگزین کردن لغات فارسی به‌جای عربی شکست خورد و سعی ملی‌گرایان برای القای این تفکر غلط که اسلام موجب عقب‌ماندگی ایران است، از همین توهمات شیطانی سرچشمه می‌گیرد.
۱۳۹۷/۷/۲۵ - ۰۸:۲۵
رونمایی از دانشنامه حافظ در دانشگاه شهید بهشتی
مراسم بزرگداشت یادروز حافظ و رونمایی از دانشنامه حافظ با حضور جمعی از اساتید ادبیات فارسی و مسؤولان فرهنگی در دانشگاه شهید بهشتی برگزار می‌شود.
۱۳۹۷/۷/۲۵ - ۰۸:۲۲
انتشار کتاب «روش‌شناسی تدوین اسناد ملی فناوری‌های راهبردی»
عضو هیأت علمی مرکز تحقیقات سیاست علمی کشور در این کتاب بررسی روش‌‌شناسی تدوین اسناد ملی فناوری‌های راهبردی پرداخته‌ است.
۱۳۹۷/۷/۲۵ - ۰۸:۱۹
برشی از کتاب «مکاتب صهیونیستی»(۲۲)؛
بررسی تفکر ناسیونالیستی از دیدگاه اسلام
بی‌شک اسلام ملّی گرایی اگر به معنای علاقه به ملت و تلاش برای عمران و آبادانی وطن و حفظ آن باشد، نه‌تنها مذموم نمی‌شمارد، بلکه آن را عملی ارزشمند و شایسته می‌داند.
۱۳۹۷/۷/۲۵ - ۰۸:۱۷
«ادبیات دینی؛ چیستی، اصول و عناصر» بررسی می‌شود
نشست «ادبیات دینی؛ چیستی، اصول و عناصر»، با سخنرانی سیدعلی‌محمد رفیعی در تهران برگزار می‌شود.
۱۳۹۷/۷/۲۵ - ۰۸:۱۵
در قالب کتابخوان همراه پژوهان؛
انتشار نسخه الکترونیکی کتاب «مسئله وحی و پاسخ به شبهات آن»
این کتاب نوشته حسین علوی مهر است که در جامعه المصطفی العالمیه تهیه شده و در انتشارات مرکز بین المللی ترجمه و نشر المصطفی(ص) به چاپ رسیده است.