Web
Analytics
Rasa News :: خبرگزاری رسا - نگاهی به کتاب «با قرآن علی (ع) را بشناسیم»
دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۳۹۷ Monday, April 23, 2018 - ساعت:
زمان : ۱۳۹۶/۱۰/۱۲ - ۱۹:۵۳
شناسه خبر: ۵۴۵۸۲۷
 
نگاهی به کتاب «با قرآن علی (ع) را بشناسیم»
کتاب «با قرآن علی(ع) را بشناسیم» تلاش علمی برای اثبات استدلالی جانشینی بلافصل حضرت علی(ع) بر اساس آیات قران کریم است.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری رسا، انتشارات مؤسسه فرهنگی هنری و دین، آل یاسین، کتاب با قرآن علی را بشناسیم، را به قلم محمدتقی فعالی و حمید فلاحتی منتشر کرد.

 در معرفی کوتاه این کتاب در آغاز آن چنین می‌خوانیم:

«با قرآن علی (ع) را بشناسیم» تلاش علمی است برای اثبات استدلالی جانشینی بلافصل حضرت علی (ع) بر اساس آیات قران کریم. رویکرد این اثر، اثبات ولایت و امامت پیشوای خوبان؛ بر پایه استدلال و برهان منطقی است؛ هرچند مباحث تفسیری، روایی و استفاده از منابع دست اول شیعه و اهل سنت مورد توجه قرار گرفته است.

در نوشتار حاضر سعی شده با قلمی ساده؛ روان و مختصر، گامی در مسیر اثبات این اصل مهم اعتقادی خلافت حضرت علی (ع) برداشته شود.

این کتاب شامل بهانه‌ای برای شروع و پنج فصل با عنوان‌های آیه ولایت، آیه تبلیغ، آیه اکمال، آیه اطاعت و آیه صادقین و همچنین عنوان بخش پایانی این کتاب پرسش‌های بی پاسخ است.

در منظومه فکری اسلام؛ امامت اهمیت ویژه‌ای دارد و یکی از اصول مهم اعتقادی به شمار می‌آید. از این رو نویسنده در زیر عنوان بهانه‌ای برای آغاز در این باره چنین آورده است:

 بی تردید رسول خاتم (ص) در مدت بیست و سه سال که ردای نبوت را برتن داشت، وظائف و شئون مختلفی را در قبال جامعه اسلامی بر عهده داشت، این شئون عبارتند از:

 دریافت وحی و ابلاغ آن، داوری در اختلاف‌ها میان مسلمانان و تطبیق و اجرای حدود و قوانین الهی؛ مرجعیت علمی و دینی جامعه اسلامی، حکومت‌داری و ریاست بر عموم مردم در مسائل اجتماعی و سیاسی و به تعبیری زعامت امت.

 تمام مذاهب و فرق اسلامی از جمله شیعه و سنی بر این عقیده اتفاق نظر دارند که دریافت وحی نبوت و ابلاغ آن بعد از پیامبر (ص) منقطع شده و هیچ کس نمی‌تواند بعد از پیامبر (ص) مدعی این مقام باشد.

درباره شأن قضاوت و حل اختلاف و نیز مرجعیت علمی و دین نیز اجماع فریقین بر این است که حضرت علی (ع) بعد از پیامبر عهده دار این مهم بوده است.

در این میان، اختلاف شیعه و سنی درباره شأن چهارم؛ یعنی امامت و زعامت مسلمین است. شیعه معتقد است، این شأن، مقامی الهی است که به دستور خداوند توسط پیامبراکرم(ع) به حضرت علی(ع) و فرزندان ایشان واگذار شده است؛ برخلاف اهل سنت که آن را مقامی الهی ندانسته و انتخاب امام را از اختیارات مردم می‌داند.

از نگاه شیعه، امامت، تداوم و استمرار شئون و وظایف نبوت است و مقام امامت مقام تحقق بخشیدن به اهداف رسالت است.

برخی گمان کرده‌اند که بر فرض پذیرفتن دلالت آیه ولایت بر امامت امام علی (ع)، آیه بیانگر جانشینی بلافصل ایشان نخواهد بود. بدین معنا که امامت علی بعد از خلفای سه گانه واقع شده است؛ از این رو نگارنده به این شبهه درباره ولایت این گونه پاسخ می‌دهد:

در جواب این برداشت ناصواب باید گفت: بعد از پذیرفتن دلالت آیه بر امامت مولا علی(ع) بلافصل بودن آن از چند راه ثابت می‌شود. نخست اینکه، به اجماع شیعه و اهل سنت، آیه ولایت در شأن مولا علی (ع) نازل شده است؛ پس اگر آیه بر امامت دلالت دارد و تعیین مصداق آن از راه شأن نزولی در مولا علی منحصر شده است، جانشینی بلافصل برای آن حضرت اثبات شده است.

پیرامون خلافت و جانشینی بلافصل مولا علی(ع) و شیوه برخورد برادران اهل سنت، سؤال‌هایی به ذهن می‌آید که باید پاسخگوی آن باشند، از این رو نویسنده در بخش پایانی کتاب چندین پرسش را پیرامون ولایت از اهل سنت مطرح کرده است که عبارتند از: 

 آیا بهتر نیست به جای توجیه رفتار اشتباه پیشینیان عقیده خود را بر اساس آیات نورانی قرآن تنظیم کنیم؟

 به اجماع شیعه و سنی و بر اساس روایات متواتر و استدلال‌های بیان شده آیه ولایت، تبلیغ، اکمال، اولی الامر و صادقین در شأن مولا علی(ع) نازل شده است؛ چرا برخی در برابر این اجماع و روایات متواتر مقاومت می‌کنند؟ چرا وضوح این آیات را با پندارهای واهی زیر سؤال می‌برند؟ چرا تسلیم این حقیقت قرآنی نمی‌شوند؟

انتشارات مؤسسه فرهنگی هنری و دین آل یاسین، کتاب «با قرآن علی را بشناسیم»، را با شمارگان ۱۵۰۰۰ نسخه، در قطع رقعی و ۱۶۸ صفحه به قیمت ۱۰۰۰۰ تومان منتشر کرده است./۹۹۸/ن ۶۰۲/ش

ارسال به شبکه های اجتماعی
ارسال نظر
نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
لطفا حاصل عبارت زیر را در باکس روبرو وارد کنید:
= ۱۱ + ۳
ارسال
نظرات
انتشار یافته: 0
در انتظار بررسی: 0
غیر قابل انتشار: 0
۱۳۹۷/۲/۲ - ۱۹:۴۴
چند خبر از "نشر شهید کاظمی"
چاپ سوم کتاب نفوذ، چاپ دوم کتاب شهید عزیز و چاپ کتاب کار فرهنگی باید جریان‌ساز باشد از آثار تازه منتشرشده نشر شهید کاظمی است.
۱۳۹۷/۲/۲ - ۱۹:۰۳
حمایت از "انتشار پایان‌نامه‌های برتر "کتاب سال حوزه" در قالب کتاب"
حجت الاسلام والمسلمین ابوالقاسم مقیمی حاجی به منظور بررسی ظرفیت‌های همکاری مشترک همایش کتاب سال حوزه و مؤسسه خانه کتاب، با مدیر عامل و معاون فرهنگی و پژوهشی آن مؤسسه دیدار کرد.
۱۳۹۷/۲/۲ - ۱۸:۲۷
انتشار کتاب "سه روز خلوت(اعمال و احکام اعتکاف)"
توصیه ای از رهبر معظم انقلاب اسلامی به معتکفین: توصیه من این است که در این سه روزی که شما در مسجد هستید، تمرین مراقبت از خود بکنید.
۱۳۹۷/۲/۲ - ۱۸:۱۳
نگاهی گذرا به کتاب "امنیت و آزادی در حوزه سیاسی، فرهنگی و اقتصادی"
از دیدگاه امام خمینی آزادی فرهنگی یکی از حقوق اولیه و مسلم شهروندان محسوب می‌شود که خداوند متعال به آنان اعطا کرده است.
۱۳۹۷/۲/۲ - ۱۷:۴۷
چند خبر کوتاه از دنیای نشر؛
از انتشار پوستر نمایشگاه کتاب تا چاپ مجموعه «سبزاندیشی»
انتشار پوستر نمایشگاه کتاب تهران، ماهنامه چهل وششمین قلک، مجموعه «سبزاندیشی» و برگزاری نشست ترجمه از ترکی عثمانی به فارسی از عناوین اخبار کوتاه دنیای نشر هستند.
۱۳۹۷/۲/۲ - ۱۷:۴۳
چاپ دوم روایتی از زندگی پدر صنعت موشکی ایران منتشر شد
کتاب «فاتح قدس» که به همت دفتر نشر معارف منتشر شده بود، به چاپ دوم رسید.
۱۳۹۷/۲/۲ - ۱۷:۳۴
سخنگوی نمایشگاه خبر داد:
تمدید مهلت ثبت‌نام دانشجویان و طلاب برای دریافت بن خرید کتاب
سخنگوی سی‌و‌یکمین نمایشگاه کتاب تهران گفت: این اقدام به منظور استفاده حداکثری از یارانه تخصیص یافته به دانشجویان و طلاب انجام شده است.
۱۳۹۷/۲/۲ - ۱۷:۲۸
اثر نویسنده حوزوی؛
کتاب «حمایت از کالای ایرانی» منتشر می‌شود
کتاب «حمایت از کالای ایرانی» به قلم حجت الاسلام حجت الله سروری نویسنده و پژوهشگر حوزوی رونمایی می‌شود.
۱۳۹۷/۲/۲ - ۱۷:۲۲
برشی از کتاب «مکاتب صهیونیستی»(۶)؛
نگاهی به زندگی رهبران فرقه ضاله "بابيت"
دهنوی در کتاب خود نوشته است: علی محمد با بنيان نهادن فرقه ضاله «بابيت» به فتنه‏‌انگيزى و شورش ادامه داد و سپس به دستور اميركبير، دستگير و اعدام شد.
۱۳۹۷/۲/۲ - ۱۷:۲۰
در نماز جمعه «تنها علاج» معرفی شد
به مناسبت سالروز ولادت امام حسین(ع)، کتاب «تنها علاج» در نماز جمعه‌های کشور معرفی شد.
۱۳۹۷/۲/۲ - ۱۷:۱۹
مرکز اسناد انقلاب اسلامی معرفی کرد؛
بسته کتاب «امریکا» ویژه سی‌ویکمین نمایشگاه کتاب
مرکز اسناد انقلاب اسلامی بسته کتاب «امریکا» ویژه سی و یکمین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران را معرفی کرد.
۱۳۹۷/۲/۱ - ۱۹:۴۳
در سال روز درگذشت علامه اقبال لاهوری؛
معرفی کتاب "ستاره شرق"+ دانلود
هدف او بيان «اسرار خودي» و آموزش «رموز بي خودي» براي يافتن «خودي از دست رفته» بود و وسيله اي كه براي رساندن اين پيام انتخاب كرد، مؤثرترين و كارآمدترين ابزار، يعني زبان شعر بود.
۱۳۹۷/۲/۱ - ۱۷:۳۵
انتشار یک‌هزار و دویست عنوان کتاب درباره با دفاع مقدس در سال ۹۶
جانشین رییس بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس گفت: در سال گذشته یک‌هزار و ۲۰۰ عنوان کتاب مرتبط با دفاع مقدس برای رده‌های سنی مختلف در کشور چاپ و منتشر شده است.
۱۳۹۷/۲/۱ - ۱۷:۳۱
چند خبر از دنیای نشر؛
از آغاز ثبت‌نام "بن‌کتاب" اساتید تا برگزاری آیین اختتاميه طرح "عيدانه كتاب"
آغاز ثبت‌نام بن‌کتاب اساتید، برگزاری آیین اختتاميه طرح «عيدانه كتاب»، رونمایی از چهار مجموعه شعر در مکتب تهران و نقد کتاب «دانش‌نامه‌ متفکران معاصر عرب» از عناوین اخبار کوتاه دنیای نشر هستند.
۱۳۹۷/۲/۱ - ۱۷:۲۸
نگهداری ۳۰۰ نسخه خطی از آثار سعدی شیرازی در کتابخانه آستان قدس
حدود ۳۰۰ نسخه خطی ارزشمند مربوط به حکیم سخن سعدی شیرازی در گنجینه کتاب‌های خطی کتابخانه مرکزی آستان قدس رضوی نگهداری می‌شود.
۱۳۹۷/۲/۱ - ۱۷:۲۳
به همت پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی صورت گرفت؛
انتشار نسخه الکترونیکی کتاب «تاریخ نگاری ابن ابی الحدید»
نسخه الکترونیکی کتاب «تاریخ نگاری ابن ابی الحدید» در قالب کتابخوان همراه پژوهان منتشر شد.
۱۳۹۷/۱/۳۰ - ۱۸:۲۳
دوخبر از بازار نشر
آغاز غرفه‌بندی سالن ناشران خارجی و چاپ کتاب «خط تماس گردان ۱۷۴» مجموعه خاطرات امیر سرتیپ دوم جانباز عباس فرخی از مهمترین اخبار بازار نشر کتاب هستند.
۱۳۹۷/۱/۳۰ - ۱۷:۴۶
در سال روز تولد خواجه عبدالله انصاری؛
نگاهی به آثار "خواجه عبدالله انصاری" + دانلود
خواجه عبدالله انصاری آثار خود را با نثر زیبای مسجع به زبانهای عربی و دری نوشته است و وی چندین کتاب دارد و تعداد نوشته هایش به ۳۲ اثر می رسد.
۱۳۹۷/۱/۳۰ - ۱۷:۰۸
نشر هاجر خبر داد؛
"انتشار مجموعه مقالات دکترین مهدویت"
مجموعه چهار جلدی مقالات دوازدهمین همایش بین‌المللی دکترین مهدویت با موضوع پیشگویی‌های آخرالزمان از دیدگاه ادیان ابراهیمی منتشر شد.
۱۳۹۷/۱/۳۰ - ۱۶:۵۸
قائم مقام نمایشگاه خبر داد؛
"آغاز ثبت نام بن‌ کتاب دانشجویی از ۳۰ فروردین ماه"
قائم مقام سی و یکمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران گفت: زمان ثبت نام از روز پنج‌شنبه (۳۰ فروردین ماه) آغاز و تا ساعت ۲۴ یکشنبه (۲ اردیبهشت ۱۳۹۷) ادامه خواهد شد.