Web
Analytics
Rasa News :: خبرگزاری رسا - نگاهی به کتاب «با قرآن علی (ع) را بشناسیم»
سه شنبه ۱ آیان ۱۳۹۷ Tuesday, October 23, 2018 - ساعت:
زمان : ۱۳۹۶/۱۰/۱۲ - ۱۹:۵۳
شناسه خبر: ۵۴۵۸۲۷
 
نگاهی به کتاب «با قرآن علی (ع) را بشناسیم»
کتاب «با قرآن علی(ع) را بشناسیم» تلاش علمی برای اثبات استدلالی جانشینی بلافصل حضرت علی(ع) بر اساس آیات قران کریم است.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری رسا، انتشارات مؤسسه فرهنگی هنری و دین، آل یاسین، کتاب با قرآن علی را بشناسیم، را به قلم محمدتقی فعالی و حمید فلاحتی منتشر کرد.

 در معرفی کوتاه این کتاب در آغاز آن چنین می‌خوانیم:

«با قرآن علی (ع) را بشناسیم» تلاش علمی است برای اثبات استدلالی جانشینی بلافصل حضرت علی (ع) بر اساس آیات قران کریم. رویکرد این اثر، اثبات ولایت و امامت پیشوای خوبان؛ بر پایه استدلال و برهان منطقی است؛ هرچند مباحث تفسیری، روایی و استفاده از منابع دست اول شیعه و اهل سنت مورد توجه قرار گرفته است.

در نوشتار حاضر سعی شده با قلمی ساده؛ روان و مختصر، گامی در مسیر اثبات این اصل مهم اعتقادی خلافت حضرت علی (ع) برداشته شود.

این کتاب شامل بهانه‌ای برای شروع و پنج فصل با عنوان‌های آیه ولایت، آیه تبلیغ، آیه اکمال، آیه اطاعت و آیه صادقین و همچنین عنوان بخش پایانی این کتاب پرسش‌های بی پاسخ است.

در منظومه فکری اسلام؛ امامت اهمیت ویژه‌ای دارد و یکی از اصول مهم اعتقادی به شمار می‌آید. از این رو نویسنده در زیر عنوان بهانه‌ای برای آغاز در این باره چنین آورده است:

 بی تردید رسول خاتم (ص) در مدت بیست و سه سال که ردای نبوت را برتن داشت، وظائف و شئون مختلفی را در قبال جامعه اسلامی بر عهده داشت، این شئون عبارتند از:

 دریافت وحی و ابلاغ آن، داوری در اختلاف‌ها میان مسلمانان و تطبیق و اجرای حدود و قوانین الهی؛ مرجعیت علمی و دینی جامعه اسلامی، حکومت‌داری و ریاست بر عموم مردم در مسائل اجتماعی و سیاسی و به تعبیری زعامت امت.

 تمام مذاهب و فرق اسلامی از جمله شیعه و سنی بر این عقیده اتفاق نظر دارند که دریافت وحی نبوت و ابلاغ آن بعد از پیامبر (ص) منقطع شده و هیچ کس نمی‌تواند بعد از پیامبر (ص) مدعی این مقام باشد.

درباره شأن قضاوت و حل اختلاف و نیز مرجعیت علمی و دین نیز اجماع فریقین بر این است که حضرت علی (ع) بعد از پیامبر عهده دار این مهم بوده است.

در این میان، اختلاف شیعه و سنی درباره شأن چهارم؛ یعنی امامت و زعامت مسلمین است. شیعه معتقد است، این شأن، مقامی الهی است که به دستور خداوند توسط پیامبراکرم(ع) به حضرت علی(ع) و فرزندان ایشان واگذار شده است؛ برخلاف اهل سنت که آن را مقامی الهی ندانسته و انتخاب امام را از اختیارات مردم می‌داند.

از نگاه شیعه، امامت، تداوم و استمرار شئون و وظایف نبوت است و مقام امامت مقام تحقق بخشیدن به اهداف رسالت است.

برخی گمان کرده‌اند که بر فرض پذیرفتن دلالت آیه ولایت بر امامت امام علی (ع)، آیه بیانگر جانشینی بلافصل ایشان نخواهد بود. بدین معنا که امامت علی بعد از خلفای سه گانه واقع شده است؛ از این رو نگارنده به این شبهه درباره ولایت این گونه پاسخ می‌دهد:

در جواب این برداشت ناصواب باید گفت: بعد از پذیرفتن دلالت آیه بر امامت مولا علی(ع) بلافصل بودن آن از چند راه ثابت می‌شود. نخست اینکه، به اجماع شیعه و اهل سنت، آیه ولایت در شأن مولا علی (ع) نازل شده است؛ پس اگر آیه بر امامت دلالت دارد و تعیین مصداق آن از راه شأن نزولی در مولا علی منحصر شده است، جانشینی بلافصل برای آن حضرت اثبات شده است.

پیرامون خلافت و جانشینی بلافصل مولا علی(ع) و شیوه برخورد برادران اهل سنت، سؤال‌هایی به ذهن می‌آید که باید پاسخگوی آن باشند، از این رو نویسنده در بخش پایانی کتاب چندین پرسش را پیرامون ولایت از اهل سنت مطرح کرده است که عبارتند از: 

 آیا بهتر نیست به جای توجیه رفتار اشتباه پیشینیان عقیده خود را بر اساس آیات نورانی قرآن تنظیم کنیم؟

 به اجماع شیعه و سنی و بر اساس روایات متواتر و استدلال‌های بیان شده آیه ولایت، تبلیغ، اکمال، اولی الامر و صادقین در شأن مولا علی(ع) نازل شده است؛ چرا برخی در برابر این اجماع و روایات متواتر مقاومت می‌کنند؟ چرا وضوح این آیات را با پندارهای واهی زیر سؤال می‌برند؟ چرا تسلیم این حقیقت قرآنی نمی‌شوند؟

انتشارات مؤسسه فرهنگی هنری و دین آل یاسین، کتاب «با قرآن علی را بشناسیم»، را با شمارگان ۱۵۰۰۰ نسخه، در قطع رقعی و ۱۶۸ صفحه به قیمت ۱۰۰۰۰ تومان منتشر کرده است./۹۹۸/ن ۶۰۲/ش

ارسال به شبکه های اجتماعی
ارسال نظر
نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
لطفا حاصل عبارت زیر را در باکس روبرو وارد کنید:
= ۲ + ۵
ارسال
نظرات
انتشار یافته: 0
در انتظار بررسی: 0
غیر قابل انتشار: 0
۱۳۹۷/۷/۲۹ - ۱۹:۳۸
ایجاد سامانه جدید «صدور مجوز چاپ و نشر کتاب»
دفتر توسعه کتاب و کتابخوانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی سامانه جدیدی را به منظور در دسترس ناشران قرار داده است.
۱۳۹۷/۷/۲۹ - ۱۹:۳۷
با تجلیل از کتاب برتر؛
دومین همایش ملی خیر ماندگار برگزار می‌شود
دومین همایش ملی خیر ماندگار برگزار و در این جشنواره از کتاب منتخب با عنوان «مطالعات امور خیر ـ ترویج دانش خیر» تقدیر می‌شود.
۱۳۹۷/۷/۲۹ - ۱۹:۳۳
رئیس مرکز فرهنگ اسلامی فرانکفورت مطرح کرد؛
تاسیس انتشارات و مرکز توزیع کتاب در آلمان
حجت الاسلام خلیل‌زاده،‌ حضور نمایندگان نشر ایران در نمایشگاه کتاب فرانکفورت ۲۰۱۸ را کیفی‌تر از دوره‌های قبل ارزیابی و بر لزوم ایجاد مرکز ویژه توزیع کتاب‌های ایرانی در آلمان تاکید کرد.
۱۳۹۷/۷/۲۹ - ۱۹:۳۰
در برنامه «شب روایت» مطرح شد؛
منت به سر نشر دنیا می‌گذاریم!/ از ما روایت ایرانی می‌خواهند
مدیر آژانس ادبی و ترجمۀ پل در برنامه «شب روایت» گفت: خارجی‌ها در کتاب‌های ما به دنبال ادبیات بومی، پایداری و مفاهیم ضداستکباری می‌گردند. ما منت به سر دنیا می‌گذاریم که این روحیه را به آنها ارائه می‌د...
۱۳۹۷/۷/۲۹ - ۰۸:۱۸
ناگفته‌هایی درباره صدام از زبان پزشک مخصوصش
علاء بشیر در کتاب «خاطرات پزشک مخصوص صدام» قصد داشت تصویری نزدیک‌تر به واقعیت از برهه اسف‌بار تاریخ عراق را به نسل آینده منتقل کند.
۱۳۹۷/۷/۲۹ - ۰۸:۱۳
در سومین سالگرد شهید مدافع حرم؛ مصطفی صدرزاده:
انتشار کتاب «در مکتب مصطفی»
در سومین سالگرد شهید مدافع حرم «مصطفی صدرزاده»، کتاب «در مکتب مصطفی»؛ الگوی تربیت نیروی انسانی در تشکل‌های مردمی توسط انتشارات «مجله راه» منتشر شد.
۱۳۹۷/۷/۲۹ - ۰۷:۳۷
تمدید ارسال اثر به جشنواره «کتاب و رسانه»
مهلت ارسال اثر به هفدهمین دوره جشنواره کتاب و رسانه تا چهارم آبان‌ماه تمدید شد.
۱۳۹۷/۷/۲۹ - ۰۷:۲۸
نقد کتاب «درباره نظام دانش»
نشست نقد و بررسی کتاب «درباره نظام دانش» به همت پژوهشکده مطالعات فرهنگی و اجتماعی در دانشگاه تربیت مدرس برگزار می‌شود.
۱۳۹۷/۷/۲۷ - ۱۶:۳۵
کتاب «کوچه پس‌کوچه‌های روزمرگی» راهی بازار نشر شد
کتاب «کوچه پس‌کوچه‌های روزمرگی» دربردارنده ۶۰ یادداشت است که نویسنده آن را در ۶ سال اخیر نوشته شده‌اند.
۱۳۹۷/۷/۲۷ - ۱۶:۳۲
شرکت ۵۰۰ فرد و نهاد در جشنواره تقدیر از مروجان کتابخوانی
مرحله اولیه داوری پنجمین دوره تقدیر از مروجان کتابخوانی با حضور شرکت ۵۰۰ فرد و نهاد در این جشنواره آغاز شد.
۱۳۹۷/۷/۲۷ - ۱۶:۲۸
انتشار کتاب «صلح بخشش و رضایت در آیینه قرآن و روایات»
انتشارات دارالحدیث کتاب «صلح بخشش و رضایت (صبر) در آیینه قران و روایات» برگرفته از میزان الحکمه را در تابستان ۹۷ منتشر کرد.
۱۳۹۷/۷/۲۶ - ۰۵:۴۵
حجت‌الاسلام صادقی آرمان:
غلبه بر دستگاه تبلیغاتی غرب آرمان ما در جریان حماسه اربعین است
مدیر سابق کتابخانه آستان مقدس با اشاره به هدف اربعین در نگاه رهبری گفت: آرمان ما درباره‌ی اربعین این است که بزرگ‌ترین راهپیمایی عالم را به بزرگ‌ترین تجمع عالم تبدیل کنیم.
۱۳۹۷/۷/۲۶ - ۰۵:۳۵
در قالب کتابخوان همراه پژوهان؛
نسخه الکترونیکی کتاب «مکاتب فقهی» منتشر شد
این کتاب نوشته محمدحسن ربانی است که در دانشگاه علوم اسلامی رضوی تهیه شده و در انتشارات این دانشگاه به چاپ رسیده است.
۱۳۹۷/۷/۲۵ - ۱۴:۲۳
کتابی درباره شهید محمد اسلام‌نسب؛
«ستاره سهیل»
سردار شهید محمد اسلام‌نسب در تاریخ چهارم دی‌ماه ۱۳۶۵ در منطقه شلمچه و در جریان عملیات کربلای ۴، فرماندهی گردان امام رضا (ع) را برعهده داشت.
۱۳۹۷/۷/۲۵ - ۰۸:۲۹
برشی از کتاب «مکاتب صهیونیستی»(۲۱)؛
ناسیونالیسم و اسلام‌ستیزی در رژیم پهلوی
تلاش ناسیونالیسم در دوره رضاشاه، برای جایگزین کردن لغات فارسی به‌جای عربی شکست خورد و سعی ملی‌گرایان برای القای این تفکر غلط که اسلام موجب عقب‌ماندگی ایران است، از همین توهمات شیطانی سرچشمه می‌گیرد.
۱۳۹۷/۷/۲۵ - ۰۸:۲۵
رونمایی از دانشنامه حافظ در دانشگاه شهید بهشتی
مراسم بزرگداشت یادروز حافظ و رونمایی از دانشنامه حافظ با حضور جمعی از اساتید ادبیات فارسی و مسؤولان فرهنگی در دانشگاه شهید بهشتی برگزار می‌شود.
۱۳۹۷/۷/۲۵ - ۰۸:۲۲
انتشار کتاب «روش‌شناسی تدوین اسناد ملی فناوری‌های راهبردی»
عضو هیأت علمی مرکز تحقیقات سیاست علمی کشور در این کتاب بررسی روش‌‌شناسی تدوین اسناد ملی فناوری‌های راهبردی پرداخته‌ است.
۱۳۹۷/۷/۲۵ - ۰۸:۱۹
برشی از کتاب «مکاتب صهیونیستی»(۲۲)؛
بررسی تفکر ناسیونالیستی از دیدگاه اسلام
بی‌شک اسلام ملّی گرایی اگر به معنای علاقه به ملت و تلاش برای عمران و آبادانی وطن و حفظ آن باشد، نه‌تنها مذموم نمی‌شمارد، بلکه آن را عملی ارزشمند و شایسته می‌داند.
۱۳۹۷/۷/۲۵ - ۰۸:۱۷
«ادبیات دینی؛ چیستی، اصول و عناصر» بررسی می‌شود
نشست «ادبیات دینی؛ چیستی، اصول و عناصر»، با سخنرانی سیدعلی‌محمد رفیعی در تهران برگزار می‌شود.
۱۳۹۷/۷/۲۵ - ۰۸:۱۵
در قالب کتابخوان همراه پژوهان؛
انتشار نسخه الکترونیکی کتاب «مسئله وحی و پاسخ به شبهات آن»
این کتاب نوشته حسین علوی مهر است که در جامعه المصطفی العالمیه تهیه شده و در انتشارات مرکز بین المللی ترجمه و نشر المصطفی(ص) به چاپ رسیده است.