یکشنبه ۱ بهمن ۱۳۹۶ Sunday, January 21, 2018 - ساعت:
زمان : ۱۳۹۶/۱۰/۱۲ - ۱۹:۵۳
شناسه خبر: ۵۴۵۸۲۷
 
نگاهی به کتاب «با قرآن علی (ع) را بشناسیم»
کتاب «با قرآن علی(ع) را بشناسیم» تلاش علمی برای اثبات استدلالی جانشینی بلافصل حضرت علی(ع) بر اساس آیات قران کریم است.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری رسا، انتشارات مؤسسه فرهنگی هنری و دین، آل یاسین، کتاب با قرآن علی را بشناسیم، را به قلم محمدتقی فعالی و حمید فلاحتی منتشر کرد.

 در معرفی کوتاه این کتاب در آغاز آن چنین می‌خوانیم:

«با قرآن علی (ع) را بشناسیم» تلاش علمی است برای اثبات استدلالی جانشینی بلافصل حضرت علی (ع) بر اساس آیات قران کریم. رویکرد این اثر، اثبات ولایت و امامت پیشوای خوبان؛ بر پایه استدلال و برهان منطقی است؛ هرچند مباحث تفسیری، روایی و استفاده از منابع دست اول شیعه و اهل سنت مورد توجه قرار گرفته است.

در نوشتار حاضر سعی شده با قلمی ساده؛ روان و مختصر، گامی در مسیر اثبات این اصل مهم اعتقادی خلافت حضرت علی (ع) برداشته شود.

این کتاب شامل بهانه‌ای برای شروع و پنج فصل با عنوان‌های آیه ولایت، آیه تبلیغ، آیه اکمال، آیه اطاعت و آیه صادقین و همچنین عنوان بخش پایانی این کتاب پرسش‌های بی پاسخ است.

در منظومه فکری اسلام؛ امامت اهمیت ویژه‌ای دارد و یکی از اصول مهم اعتقادی به شمار می‌آید. از این رو نویسنده در زیر عنوان بهانه‌ای برای آغاز در این باره چنین آورده است:

 بی تردید رسول خاتم (ص) در مدت بیست و سه سال که ردای نبوت را برتن داشت، وظائف و شئون مختلفی را در قبال جامعه اسلامی بر عهده داشت، این شئون عبارتند از:

 دریافت وحی و ابلاغ آن، داوری در اختلاف‌ها میان مسلمانان و تطبیق و اجرای حدود و قوانین الهی؛ مرجعیت علمی و دینی جامعه اسلامی، حکومت‌داری و ریاست بر عموم مردم در مسائل اجتماعی و سیاسی و به تعبیری زعامت امت.

 تمام مذاهب و فرق اسلامی از جمله شیعه و سنی بر این عقیده اتفاق نظر دارند که دریافت وحی نبوت و ابلاغ آن بعد از پیامبر (ص) منقطع شده و هیچ کس نمی‌تواند بعد از پیامبر (ص) مدعی این مقام باشد.

درباره شأن قضاوت و حل اختلاف و نیز مرجعیت علمی و دین نیز اجماع فریقین بر این است که حضرت علی (ع) بعد از پیامبر عهده دار این مهم بوده است.

در این میان، اختلاف شیعه و سنی درباره شأن چهارم؛ یعنی امامت و زعامت مسلمین است. شیعه معتقد است، این شأن، مقامی الهی است که به دستور خداوند توسط پیامبراکرم(ع) به حضرت علی(ع) و فرزندان ایشان واگذار شده است؛ برخلاف اهل سنت که آن را مقامی الهی ندانسته و انتخاب امام را از اختیارات مردم می‌داند.

از نگاه شیعه، امامت، تداوم و استمرار شئون و وظایف نبوت است و مقام امامت مقام تحقق بخشیدن به اهداف رسالت است.

برخی گمان کرده‌اند که بر فرض پذیرفتن دلالت آیه ولایت بر امامت امام علی (ع)، آیه بیانگر جانشینی بلافصل ایشان نخواهد بود. بدین معنا که امامت علی بعد از خلفای سه گانه واقع شده است؛ از این رو نگارنده به این شبهه درباره ولایت این گونه پاسخ می‌دهد:

در جواب این برداشت ناصواب باید گفت: بعد از پذیرفتن دلالت آیه بر امامت مولا علی(ع) بلافصل بودن آن از چند راه ثابت می‌شود. نخست اینکه، به اجماع شیعه و اهل سنت، آیه ولایت در شأن مولا علی (ع) نازل شده است؛ پس اگر آیه بر امامت دلالت دارد و تعیین مصداق آن از راه شأن نزولی در مولا علی منحصر شده است، جانشینی بلافصل برای آن حضرت اثبات شده است.

پیرامون خلافت و جانشینی بلافصل مولا علی(ع) و شیوه برخورد برادران اهل سنت، سؤال‌هایی به ذهن می‌آید که باید پاسخگوی آن باشند، از این رو نویسنده در بخش پایانی کتاب چندین پرسش را پیرامون ولایت از اهل سنت مطرح کرده است که عبارتند از: 

 آیا بهتر نیست به جای توجیه رفتار اشتباه پیشینیان عقیده خود را بر اساس آیات نورانی قرآن تنظیم کنیم؟

 به اجماع شیعه و سنی و بر اساس روایات متواتر و استدلال‌های بیان شده آیه ولایت، تبلیغ، اکمال، اولی الامر و صادقین در شأن مولا علی(ع) نازل شده است؛ چرا برخی در برابر این اجماع و روایات متواتر مقاومت می‌کنند؟ چرا وضوح این آیات را با پندارهای واهی زیر سؤال می‌برند؟ چرا تسلیم این حقیقت قرآنی نمی‌شوند؟

انتشارات مؤسسه فرهنگی هنری و دین آل یاسین، کتاب «با قرآن علی را بشناسیم»، را با شمارگان ۱۵۰۰۰ نسخه، در قطع رقعی و ۱۶۸ صفحه به قیمت ۱۰۰۰۰ تومان منتشر کرده است./۹۹۸/ن ۶۰۲/ش

ارسال به شبکه های اجتماعی
ارسال نظر
نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
لطفا حاصل عبارت زیر را در باکس روبرو وارد کنید:
= ۲ + ۱
ارسال
نظرات
انتشار یافته: 0
در انتظار بررسی: 0
غیر قابل انتشار: 0
۱۳۹۶/۱۱/۱ - ۲۰:۱۹
انتشار کتاب "مدیریت حجاب در جمهوری اسلامی"
نویسنده در این کتاب می‌خواهد به این پرسش اساسی پاسخ دهد كه الگوی حاکم بر تأثیرات تغییرات ارزشی جامعه ایران بر سیاست‌های حجاب در جمهوری اسلامی ایران چیست.
۱۳۹۶/۱۱/۱ - ۲۰:۰۷
‍ "خبرهای از نشر هاجر"
شر هاجر کتابهای "حقوق معنوی زوجه و رابطه ی آن با مودت و رحمت"، "داستان های آفرینش" و " آیه های سعادت" را منتشر کرده است.
۱۳۹۶/۱۱/۱ - ۱۹:۴۶
نگاهی بر چند خبر از بازار نشر
تجدید چاپ کتاب‌های «ناقوسها به صدا درمی‌آیند»، «سیزده ساله‌ها»، «وقت جنگ دوتارت را کوک کن» و کتاب «کسی که هیچ وقت گم نمی‌شود» از عناوین اخبار کوتاه بازار نشر هستند.
۱۳۹۶/۱۱/۱ - ۱۹:۴۴
کتاب «وفاق و اتحاد در اندیشه مفسران اجتماعی قرآن» منتشر شد
کتاب «وفاق و اتحاد در اندیشه مفسران اجتماعی قرآن» به همت نشر پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی منتشر شد.
۱۳۹۶/۱۱/۱ - ۱۹:۴۲
سه خبر از نشر شهید کاظمی
نشر شهید کاظمی چاپ اول کتابهای عشق؛ فصل پایان، از ام‌الرصاص تا خان‌طومان و چمروش را منتشر کرده است.
۱۳۹۶/۱۱/۱ - ۱۹:۲۲
نسخه الکترونیکی کتاب «حقیقت حکم شرعی در اصول فقه» منتشر شد
نسخه الکترونیکی کتاب «حقیقت حکم شرعی در اصول فقه» به همت پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی منتشر شد.
۱۳۹۶/۱۱/۱ - ۱۹:۱۵
نگاهی بر چند خبر کوتاه از "بازار نشر"
انتشار کتاب‌های «عیار بلور»، «تو شهید نمی شوی»، «غزه این سو و آن سوی مرز» و رونمایی از کتاب «دوستی به مثابه جهان‌بینی» از عناوین اخبار کوتاه دنیای نشر هستند.
۱۳۹۶/۱۱/۱ - ۱۹:۱۳
اختتامیه هفدهمین دوره انتخاب بهترین کتاب دفاع مقدس برگزار می‌شود
مراسم اختتامیه هفدهمین دوره انتخاب بهترین کتاب دفاع مقدس سوم دی ماه ۹۶ با حضور یکی از رؤسای قوا در باغ موزه دفاع مقدس برگزار خواهد شد.
۱۳۹۶/۱۱/۱ - ۱۹:۰۹
چاپ بیست و هشتم کتاب "و آنکه دیرتر آمد"
داستان بلند حاضر بر مبنای یکی از وقایعی که در کتاب نجم الثاقب آمده، نوشته شده است،
۱۳۹۶/۱۱/۱ - ۱۸:۴۲
"دو خبر از انتشارات دلیل ما+ دانلود"
انتشارات دلیل ما کتابهای "کدام دین؟" و "تفسیر روان بر آیات الاحکام" را منتشر کرده است.
۱۳۹۶/۱۱/۱ - ۱۸:۱۷
مروری بر مهم‌ترین اخبار "دنیای نشر" در هفته‌ای گذشت
در این بسته خبری، به بررسی مهم‌ترین اخبار کتاب و نشر در هفته‌ای که گذشت پرداخته شده است.
۱۳۹۶/۱۱/۱ - ۱۸:۱۰
مروری بر کتاب عرفان و دعا در نهج البلاغه
علم عرفان، منزلت خود را وامدار حیات علمی و معنوی امام متقیان علی ابن ابیطالب است.
۱۳۹۶/۱۰/۳۰ - ۱۵:۱۹
"کتاب نماز نوشته آیت‌الله حائری شیرازی(ره) منتشر شد"
کتاب حاضر، مجموعه‌ای از چند گفتار حضرت آیت‌الله حائری شیرازی(ره) دربارۀ نماز و فلسفه و آثار آن است.
۱۳۹۶/۱۰/۳۰ - ۱۵:۱۱
"خاطرات مستند استاد خسروشاهی درباره طرح مرکز فرهنگی – اسلامی اروپا منتشر شد"
استاد خسروشاهی: این رساله، گوشه هایی از خاطرات این­جانب مربوط به این طرح است که برای ثبت در تاریخ، همراه اسناد منتشر می­ گردد.
۱۳۹۶/۱۰/۳۰ - ۱۳:۲۵
"انتشار چاپ اول کتاب خلق و خوی فاطمه(س)"
نویسنده در این کتاب، با تکیه بر منابع معتبر اسلامی به تبیین مهم‌ترین خصلت‌های اخلاقی آن حضرت، در دو عرصهٔ فردی و اجتماعی می‌پردازد.
۱۳۹۶/۱۰/۲۹ - ۱۱:۰۶
یادداشتی درباره رمان «بی‌کتابی»
بی‌کتابی به احوالات انسانی می‌پردازد که عشق کتاب و کتابخانه است، اما بی کتاب و لامذهب است، به نماها و نمایش‌ها عشق می‌ورزد و درونی ندارد.
۱۳۹۶/۱۰/۲۹ - ۱۱:۰۴
نگاهی بر چند کتاب با موضوع دفاع مقدس
آغاز نگارش کتاب شهید محسن حججی، انتشار نسخه الکترونیک «دارساوین» و چاپ کتاب «سربازان نیار» از عناوین خبرهای کتاب‌های دفاع مقدس هستند.
۱۳۹۶/۱۰/۲۹ - ۱۱:۰۱
حجت الاسلام مهدوی‌کنی:
"نخبگان" الگوی ایرانی اسلامی" را برای نسل جوان ترسیم کنند"
رییس دانشگاه امام صادق(ع) جشنواره ملی "کتاب سال سبک زندگی" را بهترین فرصت‌ برای حمایت از پژوهشگران در تبیین " الگوی ایرانی اسلامی" دانست.
۱۳۹۶/۱۰/۲۸ - ۱۸:۳۳
نگاهی بر زندگی و خاطرات طلبه شهید مدافع حرم، در یک اثر
کتاب «سند گمنامی» به زندگی و خاطرات طلبه شهید مدافع حرم، احمد مکیان می‌پردازد.
۱۳۹۶/۱۰/۲۸ - ۱۷:۴۰
دبیر علمی جشنواره کتاب سال سبک زندگی:
ارسال بیش از ۸۰۰ اثر به جشنواره ملی "کتاب سال سبک زندگی"
دبیر علمی جشنواره کتاب سال سبک زندگی گفت: این تعداد آثار بیش از تصور و انتظار ما بوده است و ۴۰۰ اثر دیگر بعد اتمام از مهلت فراخوان به دبیرخانه رسیده است.