Web
Analytics
Rasa News :: خبرگزاری رسا - پیامدهای فرهنگی و اقتصادی فاصله طبقاتی
دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۳۹۷ Monday, April 23, 2018 - ساعت:
زمان : ۱۳۹۶/۱۰/۱۱ - ۱۷:۳۱
شناسه خبر: ۵۴۵۵۶۳
 
پیامدهای فرهنگی و اقتصادی فاصله طبقاتی
نخستین پیامد اختلاف طبقاتی، فشارهای روانی است که از قیاس افراد نسبت به همدیگر سرچمشه می گیرد.

به گزارش سرویس فرهنگی اجتماعی خبرگزاری رسا، فاصله طبقاتی یا گسل طبقاتی؟ خوب است انسان از بلایای طبیعی مانند سیل، خشکسالی و زلزله درس های را بگیرد. شاید گسل طبقاتی واژه ای ناموس باشد، اما اگر زلزله های اخیر در ایران را به یادآوریم شاهد هستیم که این گسل ها در صورت بی توجهی، چه خسارت هایی را می تواند برای ما در برداشته باشد.

به نظر می رسد بتوان دو نوع گسل را برشمرد؛ گسل زمین و گسل طبقاتی که اولی مربوط به جامعه زمین شناسی است و در زیر زمین روی می دهد و دوم مربوط به جامعه شناسی بوده و در سطح زمین روی می دهد که نادیده گرفتن آن خود می تواند پیامد گسل نوع اول را در بر داشته باشد.

 با تسامح می توان گسل طبقاتی را به جای تضاد طبقاتی به کار برد. تضاد وقتی روی می دهد که اختلاف ها در سطحی از شناخت، و عینی باشد، اما گسل کلمه ای که بسیار عمقی تر بوده و حالتی ذهنی در بر دارد. در واقع گسل وقتی اتفاق می افتد که سطح تضاد ها بسیار زیاد بوده و در ذهن آدمی نیز خطور نکند، اما باید گفت که این اختلاف در جامعه اسلامی ما وجود دارد. بنابراین وقتی از تضاد طبقاتی صحبت به میان می آید در ابتدای امر اقتصاد به ذهن خطور می کند اما باید از عوامل، آثار و پیامدهای «فرهنگی» نیز نام برد، چرا که در علوم انسانی نمی توان بار معنایی واژه ها را به طور کامل تفکیک کرد، و وقتی صحبت از تضاد طبقاتی به میان می آید؛ عوامل، فرهنگی، سیاسی، اقتصادی و اجتماعی را در بر خواهد داشت به ویژه اگر این تضاد گسل مانند باشد که بار معنایی آن چند برابر خواهد شد. در اینجا به پیامدهای اقتصادی و فرهنگی تضاد طبقاتی می پردازیم.

در ابتدا باید گفت؛ وجود اختلاف بین انسان ها، امری بدیهی است که لازمه پیشرفت کار بشر می تواند باشد، اما اگر این اختلاف بیش از حد معمول باشد، جای تأمل دارد. همچنین از دو عامل انسانی و طبیعی در به وجود آمدن اختلاف های بین انسان ها می توان نام برد که عامل طبیعی؛ همانطور که از اسمش می آید طبیعت انسان است و چاره گریز از آن نیست و عامل انسانی، که البته برخی از اینگونه اختلاف ها لازمه اجتماع است که بستگی به تلاش انسان ها دارد و برخی دیگر می تواند حالتی افراطی در جامعه داشته باشد که به نظر، اخلاقی نمی توان تصور کرد و بی شک نوعی نقص برای جامعه به شمار می رود و مانند گسل در زمین شناسی عمل می کند و بعضاً عواقب آن بسیار برای جامعه انسانی خطرناک بوده و عدم بلوغ بشری را می رساند.

قرآن کریم جامعه ابتدایی را امتی واحد می داند(بقره/ آیه 213) که از آن تعبیر امت واحده می رود که پس از آن(امت واحده) شرایط و وضعیت اقتصاد نقش مهمی را در بردارد که سرچشمه آن می تواند زیاده خواهی برخی نسبت به دیگران باشد که این امر را می توان مهترین عامل اختلاف، تضاد و گسل طبقاتی برشمرد. در حقیقت ازیاد انواع اختلاف ها به صورت افقی و عمودی عاملی جز قدرت گیری برخی و زورگویی بر دیگران نمی توان برنشمرد. علامه طباطبایی با توجه به این مطلب در تفسیر گرانبار خود می آورد: فاصله طبقاتي زياد شد و زورمندان و اولادي كه داشتند حقوق ضعفا را پايمال كردند و زورگويان زيردستان خود را ضعيف شمردند و به دلخواه بر آن حكومت كردند.» (طباطبايي، 10، 248). بنابراین اختلاف و تضاد را صرفاً نمی توان اقتصادی دانست و دیگر عوامل نیز در آن بسیار دخیل هستندٍ، اما امروزه شاید مهترین عامل تضاد و اختلاف ها در سطح جامعه، عامل اقتصادی باشد چرا که با توسعه نظام سرمایه داری بسیاری از فرهنگ های سرمایه دارانه را نیز جایگزین فرهنگ های بومی کرد که پیامدهای فرهنگی و اقتصادی به دنبال خود در جوامع کمتر توسعه یافته پدید آورد.

پیامدهای اختلاف طبقاتی در جامعه

اولین پیامد اختلاف طبقاتی، فشارهای روانی است که از قیاس افراد نسبت به همدیگر سرچمشه می گیرد. در حقیقت افراد در پس ذهن خود، خواه یا ناخواه بسیاری از رفتارهای خود را با توجه به همنوعان خود بروز می دهند. بنابراین اگر فردی از نظر اختلاف فرهنگی در سطح پایین تری باشد، سعی می کند خود را به مرحله بالا برساند و در صورتی که نتواند به آن سطح برسد، پس خشونت می تواند یکی از خالی کردن ناتوانی خود در سطح جامعه باشد  و نوعی بدرفتاری در اجتماع را به بار آورد.

اینگونه بدفتاری ها در جامعه سطح خشونت ها را در جامعه افزایش داده و می تواند عامل دوم یعنی بدبینی به فرهنگ بالاتر را پیش آورد و نوعی تلاش، سعی و کوشش خود را کم کند و دست به بی بند و باری بزند و باعث تحریک به سمت بسیاری از خلاف های اخلاقی، شرعی و قانونی حرکت کند.

پس بدبینی فرهنگی به همراه مقایسه ها و چشم و همچشمی ها خود می تواند باعث طلاق، اعتیاد، دزدی، تکدی گری، فسق و فجور باشد. در واقع باید گفت؛ این معضل های اجتماعی هم ناشی از عوامل اقتصادی است و هم عوامل فرهنگی و مرزبندی مشخصی نمی توان برای آن تعیین کرد. مثال های زیادی را می توان برای این عوامل برشمرد، اما ملموس ترین مثال که بعضاً در بین همه ما یا فامیل های ما می تواند وجود داشته باشد، بی توجهی هایی است که ناشی از پارتی بازی هایی می شود که در هرجایی تا حدودی می توان آن را لمس کرد. همچنین مثال دیگر؛ اینکه بسیاری از جوانان با اینکه دارای شغل هستند اما متاسفانه تورم بالا و دخل با خرج نخواندن درآمدها نیز خود عامل مهمی در تضادهای طبقاتی می تواند باشد، چرا که شخصی که پول و ثروت دارد  و صاحب شرکت است اگر تورم بالا رود به آن اندازه نیز سود می برد، پس این شخص تورم را به آن صورت لمس نخواهد کرد، اما اگر شخصی که حقوق ماهیانه یک میلیون دارد، اگر نان شبش از 800 تومان به 1000 تومان افزایش پیدا کند، حتی در خرید این نان نیز دچار مشکل خواهد شد. پس بی دلیل نمی تواند باشد که بسیاری از معضلات اجتماعی ناشی از اقتصاد و بدبینی های فرهنگی باشد. بنابراین فاصله طبقاتی خود موجب کاهش کارایی افراد (به خصوص افراد کم درآمد) خواهد شد.

پس، همانطور که قبلا اشاره آن رفت، باید پذیرفت عامل اقتصادی مهترین عامل تضاد طبقاتی است که از جمله مهترین دلایل آن را می توان چنین برشمرد؛ عدم یکسانی توزیع منابع اقتصادی در سطح جامعه، فراهم نبودن شرایط برای رشد اقتصادی برای همه افراد جامعه در یک سطح، نامناسب بودن بسیاری از بخش های اقتصادی با توجه به نوع نیاز کشور، بی توجهی به خواسته ها و تقاضاهای مردمی، بی توجهی مرفهین به دردها که خود حاکی از نوعی بی اخلاقی در جامعه هست، بی توجهی به فرامین الهی و انسانی نزد بسیاری از مرفهین و در نهایت که گزینه مهمی هست، رفاه زدگی بین مسئولین کشوری است.

اما چاره کار چیست

شاید اولین کار این باشد که مسئولین کشوری به این حدیث یا ضرب المثل اعتقاد عملی داشته باشند که «الناس علی دین ملوکهم». به عبارتی؛ هرگاه مسئولی اعتقاد عملی به کاری داشت در صورتی حرف آن مقام به جان و دل می نشیند که قبل از گفتنش، خود، به آن جامه عمل بپوشاند و نه صرفاً لقلقه زبانی باشد.

دومین چاره، توجه به نیازسنجی های کشور طبق برنامه ریزی بلند مدت و هدفمند است که این امر خود می تواند بسیاری از مشکلات را حل کند.

سومین چاره توزیع مناسب منابع بین ملت هست، زیرا اگر اینکار به صورت شفاف انجام شود، سطح توقع مردم به نوعی پایین می آید و در واقع فرهنگ کار و تلاش رونق خواهد گرفت.

چهارمین چاره اندیشی؛ تقویت، تبلیغ عملی و اعتقادی و گسترش فرهنگ های الهی، شرعی، اخلاقی، پسندیده و انسانی از جمله فرهنگ زکات، انفاق، هبه، خمس، صدقه، و... در جامعه است که به نظر می رسد در جامعه ما با توجه به وجود پیشنه ای اینگونه فرهنگ ها، شاید بتوان گفت، این چاره چهامی اگر به صورت دقیق در نزد افراد جایی بگیرد، بی شک بسیاری از مشکلات و معضلات جامعه رخت خواهد بست و گسل های طبقاتی به مرور به تضاد تبدیل شده و تضاد ها نیز به اختلاف های جزئی تبدیل خواهد شد که البته این کار در صورتی جامعه روی خواهد داد که همزمان با سه چاره جویی در سطح اعلی رخ دهد و گرنه اولاً نه «مجری» برای این چاره چهارم خواهد بود و نه کار به صورت دلسوزانه و همراه با تعهد پیش خواهد رفت و مشکلات یکی پس از دیگری رفع خواهد شد./841/ی۷۰۲/س

هادی ترکی

منابع:

قرآن کریم.

تفسیر المیزان.

ارسال به شبکه های اجتماعی
ارسال نظر
نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
لطفا حاصل عبارت زیر را در باکس روبرو وارد کنید:
= ۹ + ۱۰
ارسال
نظرات
انتشار یافته: 0
در انتظار بررسی: 0
غیر قابل انتشار: 0
۱۳۹۷/۲/۲ - ۱۸:۴۵
حجت الاسلام رضوانی نسب تأکید کرد؛
اصحاب رسانه و فرهنگ در خط مقدم جبهه "جنگ نرم دشمن"
استاد حوزه علمیه قم گفت: دشمن به دنبال ایجاد فضای بی بندوباری، یأس و ناامیدی است و در این راستا جوانان انقلابی و متعهد را در تیررس خود قرار داده است.
۱۳۹۷/۲/۲ - ۱۷:۳۲
طنز | می‌پیچانیم علی برکه الله
خدا پدر این پیام‌رسان‌های داخلی را بیامرزد که به داد ما رسیدند؛ حالا اینکه هی پشت سر هم باید به روزرسانی‌شان کنیم عیبی ندارد، چون ما را از شر گروه‌ّهایی که به خاطر رودربایستی رفاقتی یا خانوادگی عضویده...
۱۳۹۷/۲/۲ - ۱۷:۲۱
۱۲ قانون برای ازدواج سریع جوانان؛
ازدواج اختیاری یا اجباری
اکنون تنها راه علاج و جلوگيري از انحراف جوانان، ازدواج است؛ مابقي راه‌هاي پيشنهادي شما اعم از فرهنگ‌سازي، فكر نكردن به جنس مخالف، كم‌خوري و ورزش و... حكم مُسكّن براي درد را دارد.
۱۳۹۷/۲/۱ - ۱۵:۴۰
مدیر مدرسه فاطمی:
تولید کنندگان کالا نیاز و سلیقه جامعه را در نظر بگیرند
حجت الاسلام محبی با بیان اینکه «مدیریت جدی واردات از سوی دولت» یکی از الزامات حمایت از کالای ایرانی است، گفت: اگر تولید کنندگان مشاهده کنند که اجناس خارجی و چینی بازارهای داخلی را پر کرده است، از تولی...
۱۳۹۷/۱/۳۰ - ۱۲:۵۶
حجت الاسلام مرتضوی مطرح کرد؛
نقش کلیدی رسانه‌ها در ارتقای کیفیت کالاهای ایرانی
مدیر مدرسه علمیه قدیری گفت: اگر رسانه های جمعی ابتدا خودشان در زمینه حمایت از کالای ایرانی پیشگام شوند و سپس آن را تبلیغ کند، این تبلیغ بسیار تأثیرگذار خواهد بود.
۱۳۹۷/۱/۳۰ - ۰۸:۰۴
با حضور فعال صلح در عرصه بین الملل؛
"نقش معنویت در تحقق صلح جهانی" بررسی شد
عضو هیأت علمی دانشگاه ویلفرد لوریر گفت: هدف از گفت وگو در زمینه مذاهب، تغییر مذهب نیست، بلکه هدف از گفت وگوها فهم بهتر از همه ادیان است.
۱۳۹۷/۱/۲۹ - ۱۱:۳۴
حجت الاسلام احمدی شاهرودی مطرح کرد؛
بی مهری آشکار به تولید ملی/ تولیدکنندگان ابتکار داشته باشند
عضو مجمع عمومی جامعه مدرسین با اشاره به اینکه موفقیت در راه حمایت از کالای ایرانی مبتنی بر وجود عزم ملی است، گفت: تولید کنندگان نیز باید بپذیرند در بازار رقابت، کالایی تولید کنند که خریدار نسبت به ک...
۱۳۹۷/۱/۲۹ - ۱۱:۱۴
رییس سازمان بسیج طلاب کشور:
نگاه مردم به تصمیم گیری مسؤولان است
حجت الاسلام گواهی تأکید کرد: دولتمردان باید به سخنان حکیمانه ایشان توجه ویژه داشته باشند و هیأت های اندیشه ورزی را تشکیل داده و رهنمودهای ایشان را در مواجهه با تهدیدات و مسائل مختلف دشمن بررسی کنند.
۱۳۹۷/۱/۲۸ - ۲۳:۵۱
حجت الاسلام جوشقانیان تأکید کرد؛
اعتماد به "جوان ایرانی" پیش نیاز حمایت از کالای ایرانی
رییس مجمع عالی بسیج استان قم یکی از شاخصه های حمایت از کالای ایرانی را جلوگیری از قاچاق کالا در کشور خواند و گفت: قاچاق، بی تردید تولید داخلی را به تعطیلی می کشاند.
۱۳۹۷/۱/۲۸ - ۱۳:۰۷
یادداشت؛
پایتخت را دوباره ببینیم
ترویج احترام به والدین، پرداختن به مفاسد مواد مخدر، عنایت به جایگاه مهم خانواده و نیز به تصویر کشیدن اختلافات فرزندان و والدین به شکل متعادل و نه کاریکاتوری از نکات مثبت و قابل توجه سریال پایتخت ۵ ...
۱۳۹۷/۱/۲۷ - ۱۵:۳۸
یادداشت؛
اندازه نگه دار که اندازه نکوست + شعر
برخی گمان می کنند اسراف فقط در مصرف زیاد از حد آب و نان معنا پیدا می کند. اما حقیقت آن است که حتی شایسته است انسان در هنگام صحبت کردن نیز مراقب باشد که فرصت گوینده و شنونده و ... نیز امکانی است که با...
۱۳۹۷/۱/۲۷ - ۱۵:۱۸
در گفت و گو با رسا بررسی شد؛
از الهامات "شیطانی" تا "فروپاشی خانواده"
فعال و محقق در عرصه فرقه ها و عرفان های نوظهور با بیان اینکه کسانی که جذب گروه های عرفانی منحرف می شوند، آسیب پذیر می شوند، بیان داشت: باور ما این است "الهاماتی" که برای این‌ها پیش می‌آید، رحمانی نیست...
۱۳۹۷/۱/۲۷ - ۱۴:۵۹
حجت الاسلام حاج آقازاده مطرح کرد؛
تشیع انگلیسی به دنبال بدعت گذاری
پژوهشگر عرفان های نوظهور گفت: باید به طرفداران تشیع انگلیسی بفهمانیم که مورد سوء استفاده قرار گرفته اند.
۱۳۹۷/۱/۲۵ - ۱۸:۵۵
یادداشت؛
از ظرف کاشانی تا بنر کره‌ای
خوشبختانه اکنون عزمی جدی و فراگیر در کشورمان برای حمایت از کالاهای وطنی ایجاد شده است و روزبه‌روز دارد فراگیرتر می‌شود و امید است و دعا می‌کنیم که روزی برسد که مصرف کالای ایرانی گزینه‌ی اول ما و مایه‌...
۱۳۹۷/۱/۲۵ - ۱۷:۳۵
همراه با مشاور؛
دنیای احساسی جدید اما ناپایدار
هر ارتباطی می تواند یک پرونده احساسی جدید در دنیای ما باز کند، حتی ارتباط هایی که به ظاهر جدی نیستند و سرگرمی اند.
۱۳۹۷/۱/۲۴ - ۲۱:۲۷
اخلاق رکن اصلی بعثت؛
بحران معنوی در عصر مدرن
ساخت اخلاقی مهم‌ترین عامل تکامل و ترقی و یا سقوط و انحطاط و زوال جوامع بشری محسوب می شود و جامعه ایران بیش از هر زمان دیگری به توجه به اخلاق و ساخت جامعه براساس اخلاق اجتماعی نیازمند است.
۱۳۹۷/۱/۲۴ - ۱۶:۳۴
یادداشت؛
رفتار حرفه‌ای در مواجه با "فناوری"
یکی از اشتباه های پررنگ در استفاده از دنیای مجازی به ویژه شبکه های اجتماعی این است که برخی برای پر کردن تنهایی های خود به سراغ این فضا می روند در حالی که با غرق شدن در چنین فضایی، تنهاتر می شوند.
۱۳۹۷/۱/۲۴ - ۱۶:۲۸
شعر طنز؛
هر دلاری پیش ما برگ چناری بیش نیست
رضا الهامی، شاعر حوزوی به مناسبت شعار امسال شعر طنزی را سروده است، که تقدیم خوانندگان رسا می شود.
۱۳۹۷/۱/۲۴ - ۱۱:۲۷
معاون پرورشی و فرهنگي وزیر آموزش و پرورش خبر داد؛
فعالیت تبلیغی ۱۷ هزار روحانی در آموزش و پرورش
کریمی از فعالیت تبلیغی ۱۷ هزار روحانی در آموزش و پرورش خبر داد و گفت: مدارس دارای روحانی مستقر ۱۱۵ درصد نسبت به سال های قبل رشد داشته و در ۳ هزار و ۸۰۰ مدرسه روحانی مستقر داریم.
۱۳۹۷/۱/۲۳ - ۱۷:۳۰
دیالوگ تأمل برانگیز پایتخت؛
ز نیرو بود «زن» را راستی
اعتراف می‌کنم که از خودم شرمنده شدم که حتی در دنیای خیالی سینما هم راست‌گویی برای من و بسیاری دیگر مثل من این‌قدر دشوار است و من و جامعه‌ من چه بهای سنگینی را داریم می‌پردازیم بابت اینکه افرادی مثل «ه...