Web
Analytics
Rasa News :: خبرگزاری رسا - جریان‌های انحرافی برای جذب افراد سناریوهای حرفه‌ای دارند
دوشنبه ۱۹ آذر ۱۳۹۷ Monday, December 10, 2018 - ساعت:
زمان : ۱۳۹۶/۱۰/۵ - ۲۳:۱۷
شناسه خبر: ۵۴۴۹۸۶
 
پژوهشگر عرفان های نوظهور:
جریان‌های انحرافی برای جذب افراد سناریوهای حرفه‌ای دارند
حجت الاسلام هوشیار با اشاره به اینکه جریان های انحرافی سه سناریوی بسیار حرفه ای برای جذب افراد دارند، گفت: یکی از سناریوهای آنها این است که مردم را نسبت به نظام اسلامی و علما بدبین کنند.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری رسا، حجت الاسلام هوشیار در سلسله نشست های هم اندیشی علمی با موضوع عرفان های نوظهور که عصر امروز در سالن جلسات اداره تبلیغات اسلامی استان قم برگزار شد، به جریان شناسی مسأله «احمد الحسن» پرداخت و گفت: با توجه به گستردگی ادعاهای این شخص می توان این جریان انحرافی را از ساحت های مختلف اعم از فقه، کلام، عرفان و غیره مورد بررسی قرار داد.

کارشناس فرق و ادیان زندگی نامه احمد الحسن را شرح داد و اظهار داشت: وی حدود 54 ادعای کذب دارد که همه آنها کاذب و باطل است؛ احمد اسماعیل که بعدها برای اینکه خود را به امام زمان نسبت دهد به احمد الحسن تغییر هویت داد بعد از فروپاشی حکومت بعثی‌ها در عراق اعلام موجودیت کرد؛ در واقع دانشجوی ترک تحصیل کرده رشته عمران در شهر بصره است که دو سالی هم در حوزه علمیه شهید صدر مشغول تحصیل می‌شود و ناگهان بنا به دلایلی مدعی جانشینی امام عصر شده و با دستاویز قراردادن قیام وعده داده شده یکی از زعمای شیعه(یمانی) مدعی می‌شود که یمانی اوست.

وی با اشاره به اینکه احمد الحسن خود را به پنج واسطه فرزند امام زمان و جانشین ایشان معرفی می‌کند، بیان کرد: او در ابتدای قیام مدعی ملاقات با امام عصر(عج) درخواب و بیداری بود و الان هم مدعی است که ملاقات با ائمه اطهار(ع) در اراده خود او است.

حجت الاسلام هوشیار با بیان این که احمد الحسن خود را طبق حدیث وصیت اولین مهدی بعد از امام مهدی(عج) می‌داند ابراز داشت: وی در حوزه علمیه شهید صدر با حیدر مشتت آشنا شد و با همدیگر قرار گذاشتند احمد الحسن نقش امام زمان و حیدر مشتت نقش یمانی را برعهده بگیرد و در کشورهای مختلف از جمله ایران برای احمد الحسن تبلیغ کند.

پژوهشگر عرفان های نوظهور خاطرنشان کرد: حیدر مشتت در سال 1381 در قم با راه اندازی گروهی از حرم حضرت معصومه(س) تا جمکران را با شعار «ظهر المهدی» راهپیمایی کرد که از سوی مأموران امنیتی دستگیر شد؛ در این هنگام احمد الحسن هیچگونه حمایتی از وی به عمل نیاورد و همین موضوع سبب شد حیدر مشتت پس از آزادی با احمد الحسن اختلاف پیدا کند که در نهایت به مرگ حیدر در راه کوفه منجر شد.

وی با تأکید بر اینکه طرفداران و مبلغان احمد الحسن در ایران در حال تبلیغ این جریان هستند به تشریح برخی اقدامات انها پرداخت و ابراز داشت: انتشار هفته نامه ظهور در تلگرام، برنامه رادیو زمانه ظهور، انجام مناظرات تلگرامی صوتی، راه اندازی بیش از 50 کانال و گروه تلگرامی فعال، راه اندازی هفت وب سایت رسمی، صفحات رسمی فیسبوک، راه اندازی مؤسسه وارثین ملکوت، تأسیس مکاتب رسمی در عراق، تأسیس حوزه و دانشگاه، راه اندازی شبکه های ماهواره ای و همکاری با شبکه های معاند با تشیع، اختلاف افکنی میان شیعه و سنی، تبیلغ چهره به چهره و میدانی، دیوار نویسی در شهر و روستا، پخش بروشور و شب نامه، تبیلغ در کشورهای مختلف، برگزاری نماز جمعه در شهرها و روستاها، تمرینات ورزشی و آمادگی دفاعی، جمع آوری کمک های نقدی و غیره از جمله اقداماتی است که مبلغان احمد الحسن انجام می دهند.

حجت الاسلام هوشیار با اشاره به اینکه جریان های انحرافی بسیار سازمان یافته و منسجم همه فضای مجازی را تحت کنترل خود گرفته اند، عنوان کرد: عدم برخورد قاطع با جریان های انحرافی سبب شده است تا این جریانات آرام آرام به میدان آمده و تبلیغ میدانی داشته باشند؛ اماکن متبرکه از جمله بهترین مکان های تبلیغی آنها به شمار می رود.

کارشناس فرق و ادیان افزود: نکته ابهام برانگیز این است که مقتدا صدر در عراق رابطه بسیار تنگاتنگی با احمد الحسن دارد و افزون بر این با سایر فرق انحرافی همچون جریان عبدالحسن مرسومی و غیره ارتباط خوبی برقرار کرده است.

حجت الاسلام هوشیار با اشاره به اینکه جریان های انحرافی سه سناریوی بسیار حرفه ای برای جذب افراد دارند، ابراز داشت: یکی از سناریوهای آنها این است که مردم را نسبت به نظام اسلامی، رهبری، مراجع تقلید و علما بدبین کنند و بدین ترتیب افراد را جذب کنند.

پژوهشگر عرفان های نوظهور در پایان بر ضرورت کار تحقیقاتی بر احادیث مهدویت تأکید کرد و خطاب به حوزه های علمیه اظهار داشت: همه علما، مبلغان و طلاب باید در زمینه مهدویت در جامعه روشنگری کنند و نیروهای مناظره گری تربیت کنند تا با شبهات مقابله کرده و اثرگذاری جریان های انحرافی را ریشه کن کنند./841/پ202/س

ارسال به شبکه های اجتماعی
ارسال نظر
نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
لطفا حاصل عبارت زیر را در باکس روبرو وارد کنید:
= ۹ + ۳
ارسال
نظرات
انتشار یافته: 0
در انتظار بررسی: 0
غیر قابل انتشار: 0
۱۳۹۷/۹/۱۸ - ۱۵:۳۹
سفرنامه هند (بخش پایانی)
سفرنامه | عاشورا به وقت هند
مردم لکنو و البته هند، احترام فوق العاده شان نسبت عقاید یکدیگر است. برایم جالب بود چه مدارای بالایی نسبت به باورها و رفتارهای متفاوت یکدیگر دارند.
۱۳۹۷/۹/۱۷ - ۲۱:۱۱
حجت الاسلام والمسلمین دانش مطرح کرد؛
گزارش | ساختارها و سازمان‌های صهیونیستی رو به اضمحلال
معنای جمله «اسراییل ۲۵ سال بعد را نخواهد دید» چیست؟ معانی بسیاری برای این جمله ذکر کرده‌اند، آیا رژیم صهیونیستی کشوری مانند هلند و آفریقای جنوبی است.
۱۳۹۷/۹/۱۷ - ۲۰:۲۹
کمی خودمانی | می‌توانیم یا نمی‌توانیم
ما می توانیم در روابط اجتماعی، ناپایبند یا که با توجه به قانونمندی نظام هستی قواعدی را بپذیریم که با ادراکات و احساسات ما هماهنگ باشد.
۱۳۹۷/۹/۱۶ - ۱۴:۳۶
یادداشت | ارتباط کلامی و نقش آن در سلامت خانواده
برای اینکه بتوان یک زندگی موفق برای خود و اطرافیان ایجاد کرد، لازم است چکونگی ارتباط کلامی خود و انتخاب و استخدام واژه‌ها توجه و دقت کرد.
۱۳۹۷/۹/۱۵ - ۲۲:۴۹
یادداشت | نمایی از "سکولاریسم" بدون سیاه نمایی
نفوذ در کشور ما بیشتر از روزهای قبل خود را نشان می‌دهد و درگیری بر سر واقعیت‌های اجتماعی بیشتر از اینکه برای حل شدن باشد، برای فیصله یافتن تقریبی صورت می‌پذیرد.
۱۳۹۷/۹/۱۴ - ۱۲:۴۹
یادداشت | از حرز تا آمولِت
خَلط شدن آمولت با تفکر مقدس حرز و تعویذ، در این رهگذر، باعث شیادی عده ای برای خالی کردن جیب مردم شده و متاسفانه عدم علم مردم نیز بر این قضیه صحه گذاشته است.
۱۳۹۷/۹/۱۴ - ۱۲:۳۷
حجاب؛ دوگانه آرامش و نزاع
بر اساس تحقیقات انجام‌شده بدحجابی عامل ۷۵ درصد بروز آسیب‌های اجتماعی در جامعه بوده و فرهنگ‌سازی یکی از عوامل تأثیرگذار در حل این معضل است.
۱۳۹۷/۹/۱۲ - ۱۶:۰۴
اختصاص جایزه مردمی "ده ونک" در نهمین جشنواره عمار
در بخش فراخوان‌های مردمی نهمین جشنواره عمار، اهالی محله "ده ونک" تهران، جایزه‌ای با عنوان جایزه مردمی «ده ونک» را برای بهترین اثر این جشنواره درباره "قانون دانان قانون شکنان زورمند" اعلام کردند.
۱۳۹۷/۹/۱۲ - ۱۳:۴۶
تمدید مهلت نام‌نویسی نهمین جشنواره عمار
بر اساس اعلام دبیرخانه جشنواره مردمی فیلم عمار، مهلت ارسال آثار در بخش‌های «فیلم» و «فیلم ما» این جشنواره به ترتیب تا ۱۵ و ۲۰ آذر ماه تمدید شد.
۱۳۹۷/۹/۱۱ - ۱۶:۲۵
پژوهشگر فرهنگستان علوم تبیین کرد؛
نقش مهم ابعاد شخصیتی شهید مدرس در رویارویی با تجددخواهی
حجت الاسلام رضوانی گفت: از شاخصه‌های بارز شهید مدرس روحیه بصیرت و موضع‌گیری صریح در مقابل حکومت ستم‌شاهی بوده که این ویژگی با الگوگیری از مقاومت عاشورایی اخذ شده است.
۱۳۹۷/۹/۱۱ - ۱۶:۰۹
یادداشت| انتخاب صحیح مسئولان در گرو تحقق "عقلانیت جمعی"
اگرچه مردم‌سالاری دینی یکی از جلوه‌های مردم‌سالاری دینی به حساب می‌آید، اما باید توجه داشت که تنها جلوه مردم سالاری دینی، تعیین مسئولان و دولتمردان به دست مردم آن جامعه نیست.
۱۳۹۷/۹/۱۰ - ۱۶:۲۲
آیا درباره مدت حکومت حضرت مهدي می‌توان داوری کرد
مرکز ملی پاسخگویی به سوالات دینی به ارائه پاسخ‌های مخاطبان درباره موضوع "ظهور و قیامت " پرداخته است.
۱۳۹۷/۹/۱۰ - ۱۵:۵۱
عضو مجلس خبرگان رهبری مطرح کرد؛
تأکید آموزه‌های اسلامی بر فرهنگ و ارتباطات جهانی
حجت الاسلام والمسلمین مبلغی با اشاره به اینکه چهار عنصر "فرهنگ"، "ارتباطات"، "هویت" و "تکنولوژی"، آینده روابط جهانی را به هم گره خواهد زد، گفت: دین اسلام ضمن توجه به به این چهار عنصر، بر فرهنگ و ارتب...
۱۳۹۷/۹/۷ - ۱۴:۴۶
حجت الاسلام عابدی تبیین کرد؛
گفت‌وگو | دموکراسی غربی با "مردم" راستگو نیست
پژوهشگر عرصه جریان شناسی بر این باور است که دموکراسی غربی در عمل اجتماعی سخن از آزادی مردم در رأی دادن و جمهوری می زند، اما از سوی دیگر به شکل مرموز و پیچیده‌ای به مهندسی رأی مردم می‌پردازد.
۱۳۹۷/۹/۷ - ۱۰:۳۴
کارشناس باستان‌گرایی و تاریخ ایران تبیین کرد؛
گفت‌و‌گو | ریشه‌های انحراف از یک واقعیت تاریخی
کوروش کدام حکومت را به هم ریخت؟ مردوک به کوروش دستور داد تا به حکومت حضرت دانیال حمله کند. یعنی با کاهنین و بت‌پرستان علیه حضرت دانیال دست به یکی کرده بود.
۱۳۹۷/۹/۵ - ۲۱:۱۴
شبهه افکنان در کمین اعتقادات جامعه اسلامی؛
یادداشت | احكام مالی اسلام و پاسخ به ۸ شبهه
از شبهاتي كه در شبكه‌هاي اجتماعي درباره احكام ضمانتي اسلام دست به دست مي‌شود، اين است كه اصلا چرا بايد بسياري از احكام در اسلام ما به ازاي مالي داشته باشد؟ آيا سرمايه داران مي‌توانند هركاري بكنند و در...
۱۳۹۷/۹/۳ - ۲۲:۳۵
یادداشت | جمهوری اسلامی و خلق عناصر وحدت آفرین برای جهان اسلام
جمهوری اسلامی در ۴۰ سال گذشته با نامگذاری ۱۲ تا ۱۷ ربیع الاول به هفته وحدت و دعوت به اتحاد جهان اسلام، راهکارها و عناصر وحدت آفرینی آفرید که افزون بر کشورهای اسلامی، دایره آن کل جهان را دربرگرفته است....
۱۳۹۷/۹/۳ - ۱۶:۱۳
یادداشت | مدگرایی در "پیرایش مردان"
متاسفانه امروزه نگرش به پوشش و حتی زینت آن دستخوش تفکراتی شده است که حتی برهنگی را هم جزء پوشش دانسته و تغییراتی که حتی با فطرت بشری هم همخوانی ندارد را در قالب مُد عرضه می کنند.
۱۳۹۷/۸/۳۰ - ۱۸:۳۳
حجت الاسلام والمسلمین خان‌محمدی بررسی کرد؛
گزارش | بررسی فعالیت‌ فرزندان در فضای مجازی؛ امنیت یا آزادی
عضو هیأت علمی دانشگاه باقرالعلوم(ع) با اشاره به کنترل دولت بر جامعه و کنترل والدین بر فرزندان، به تبیین تفاوت‌ها و شباهت‌های این دو نهاد نظارتی پرداخت.
۱۳۹۷/۸/۲۹ - ۱۲:۰۷
نقد یک یادداشت؛
سالم سازی خیالی ورزشگاه‌ها برای بانوان
جا دارد حامیان دولت به جای بحث‌های انتزاعی و ذهنی، کمی در بطن و متن جامعه باشند تا بتوانند براساس واقعیت موجود اظهارنظر کنند نه بر مبنای امور ذهنی که در خیال، خوب به نظر می‌رسد.