Web
Analytics
Rasa News :: خبرگزاری رسا - سردار سلیمانی وارد جنگی نشده که از آن پیروز خارج نشود
سه شنبه ۱ آیان ۱۳۹۷ Tuesday, October 23, 2018 - ساعت:
زمان : ۱۳۹۶/۹/۲۲ - ۱۳:۰۹
شناسه خبر: ۵۴۳۰۵۶
 
سردبیر رأی‌الیوم:
سردار سلیمانی وارد جنگی نشده که از آن پیروز خارج نشود
سردبیر رأی‌الیوم در مطلبی نوشت: مهم‌ترین دستاوردی که راهبرد ایران در منطقه حاصل کرد تشکیل نهادهایی نظامی با ماهیتی مردمی و غیررسمی به موازات ارتش‌ها بود که می‌تواند با ورود به جنگ‌های شدید چریکی آنها را به نفع خود یکسره کند.

به گزارش خبرگزاری رسا، «عبدالباری عطوان»، سردبیر روزنامه فرامنطقه‌ای «رای الیوم» در یادداشتی با عنوان «ترامپ تیر خلاص را به فتنه طائفه‌ای و پروژه جنگ شیعه و سنی شلیک کرد»، گفت، ایران و ترکیه دو کشور غیرعربی بودند که برنده توطئه‌چینی رییس‌جمهور آمریکا در شناساندن قدس به عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی شدند.

در این یادداشت آمده است: «دونالد ترامپ»، رییس جمهور آمریکا با به رسمیت شناختن قدس اشغالی به عنوان پایتخت رژیم اشغالگر صهیونیستی، متحدان خود را از بین کشورهای عرب سنی حاشیه خلیج فارس و همچنین مصر که در محور موسوم به «میانه روهای عرب» هستند از پای درآورد و فتیله انتفاضه‌ای را روشن کرد که چه بسا تا چند ماه یا حتی چند سال ادامه داشته و مقدمه‌ای برای جنگی منطقه‌ای باشد.

عطوان نوشت: قمار ترامپ که با استقبال گسترده بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر رژیم صهیونیستی و لابی یهودی در واشنگتن همراه شد مهم ترین متحدان عرب آمریکا را به انزوا کشاند، منظور ما عربستان و مصر است و جایگاه دو کشور دیگر غیر عربی یعنی ایران و ترکیه را ارتقا داد دو کشوری که در کشمکش بر سر رهبری جهان اسلام و مرجعیت‌های اسلامی در جبهه مقابل قرار دارند.

وقتی ژنرال «قاسم سلیمانی»، فرمانده سپاه پاسداران جمهوری اسلامی ایران آشکارا با فرماندهان گردان‌های عز الدین قسام شاخه نظامی جنبش حماس و گروهان‌های قدس شاخه نظامی جنبش جهاد اسلامی تماس گرفته و بر آمادگی ایران برای حمایت جامع از نیروهای مقاومت در مقابله با رژیم صهیونیستیتاکید کرد و سایت‌های ایرانی تصاویری از ژنرال سلیمانی را بر فراز قبه الصخره در قدس اشغالی و مرز لبنان و فلسطین منتشر کردند این یعنی ایران قوی‌ترین متحد فلسطینیان و انتفاضه آنها شده است آن هم زمانی که بیش‌تر رقبای عرب ایران در حاشیه خلیج فارس سرگرم عادی سازی روابط خود با رژیم صهیونیستیو همدستی با اقدام ترامپ در یهودی سازی قدس شریف هستند.

رای الیوم آورده است: ژنرال سلیمانی در جنگی ورود نکرده مگر که پیروز از آن بیرون آمده؛ در کردستان عراق مداخله کرد و همه پرسی جدایی آن از عراق را ناکام گذاشت. در سوریه در کنار ارتش سوریه مبارزه کرده و در تسلط مجدد دولت بر بیش‌تر نقاط این کشور مشارکت داشت. الحشد الشعبی را در عراق تاسیس کرد و به آنها قدرت داد تا موصل و بیش‌تر دیگر شهرهای عراق را آزاد کنند و هم اینک او به سمت فلسطین و قدس اشغالی نفوذ یافته آن هم در شرایطی که کشورهای عربی با پروار کردن ارتش‌هایشان بی جهت فخرفروشی می‌کنند.

تشکیل جبهه جدید اسلامی از سوی ایران و ترکیه برای دفاع از قدس

نویسنده تاکید کرد: عربستان به تشکیل ائتلافی از کشورهای عربی اسلامی سنی، برای رویارویی با گسترش دایره نفوذ ایران و شیعیان دل بسته بود اما مسأله کنونی قدس و پیامدهای آن ضربه‌ای قوی به این زیاده خواهی‌ها زد تا به آن نشان بدهد که یک جبهه اسلامی مرکب از دو قدرت بزرگ منطقه‌ای اسلامی تاسیس شده که با یکدیگر در یک زمینه‌ غیرفرقه‌گرایی یا مذهبی برای مقابله با رژیم صهیونیستی و همپیمان آن، ترامپ متحد شدند و آن دو قدرت، ترکیه سنی و ایران شیعی است و کشورهای برادر مسیحی نیز از آنها حمایت می‌کنند به گونه‌ای که ماهیت مناقشه را در منطقه به اصالت واقعی خود بازگرداندند به گونه‌ای که مناقشه‌ای متمدنانه در مقابله با رژیم نژادپرست رژیم صهیونیستی محسوب می‌شود و این تحولی بزرگ است که رژیم صهیونیستی و متحدانش در ائتلاف میانه‌روهای سنی روی آن حساب نکرده بودند.

رای الیوم ادامه داد: مبارزه با پروژه نژادپرستانه شهرک سازی‌های رژیم صهیونیستی امروز در راس اولویت‌های محور ایران و ترکیه و متحدان عرب و مسلمان آن است و ما اطمینان داریم که که این اتفاق جدید و بی‌سابقه در بحث و گفت‌وگوها، سخنرانی‌ها و بیانیه پایانی اجلاس سران کشورهای اسلامی بازتاب خواهد داشت که از امروز چهارشنبه در استانبول به دعوت رجب طیب اردوغان برگزار می‌شود و چه بسا نقطه عطفی تاریخی را تشکیل بدهد.

نزول سطح حضور متحدان عرب آمریکا در اجلاس استانبول

عطوان اظهار داشت: موضوع قابل توجه این است که عربستان خود را در این اجلاس و فعالیت‌های آن منزوی کرده وبا اعزام وزیر اوقاف و امور اسلامی خود به این اجلاس در پایین سطح ممکن حضور پیدا کرده و مصر نیز به حضور سامح شکری، وزیر خارجه خود در اجلا س اکتفا کرده که این مساله نشانه کاهش نقش دولت‌های مصر و عربستان در مساله‌ای است که همه توجهات جهان اسلام رابه سمت خود جلب کرده و آن هم یهودی سازی قدس شریف و از بین بردن ماهیت عربی و اسلامی آن با اقدام آمریکاست.

وی افزود: سید حسن نصرالله دبیر کل حزب الله لبنان نیز بلافاصله به این تحول راهبردی ملحق شد و دوشنبه شب طی نطقی در جریان تظاهرات باشکوه ضد آمریکا و رژیم صهیونیستی که درضاحیه جنوبی بیروت برگزار شد، گفت: حزب الله و متحدانش در منطقه پس از پیروزی‌هایی را که در دیگر منطقه خاورمیانه به دست آوردند( اشاره غیرمستقیم به سوریه، عراق و یمن) بار دیگر بر مساله فلسطین متمرکز می‌شوند؛ دبیر کل حزب الله همچنین خواهان وضع راهبرد میدانی یکپارچه  برای مقابله با رژیم صهیونیستی شد و به دنبال آن مردم شعار «مرگ بر آمریکا»، «مرگ بر اسرائیل» و «آماده ایم میلیون‌ها شهید تقدیم قدس کنیم» سر می‌دادند.

عطوان تصریح کرد: مهم‌ترین دستاوردی که راهبرد ایران در منطقه حاصل کرد تشکیل نهادهایی نظامی به موازات ارتش‌هایی بود که ماهیتی مردمی و غیررسمی دارد و می‌تواند با ورود به جنگ‌های شدید چریکی آنها را به نفع خود یکسره کند، نظیر سپاه پاسداران جمهوری اسلامی ایران و الحشد الشعبی در عراق، حزب الله در لبنان و انصار الله در یمن، حماس و جهاد اسلامی در فلسطین اشغالی به گونه‌ای که آنها را با موشک‌ مجهز می‌کند تا موازنه بازدارندگی در رویارویی با دشمنانی که تا بن دندان مسلح به تسلیحات و هواپیماهای آمریکایی هستند، ایجاد کنند.

انتفاضه جدید شاید تا سال ها ادامه یابد

رای الیوم آورده است: انتفاضه مردمی که در قدس اشغالی کلید خورد و نتانیاهو را وادار به برچیدن گیت‌های الکترونیکی مسجد الاقصی کرد با تحقق کامل خواسته‌هایش خاتمه یافت این انتفاضه خودجوش اما غیرنظام مند بوده و از حمایت خارجی منتفع نبود اما وضعیت انتفاضه کنونی فرق می‌کند چون مورد حمایت بزرگ  مردمی در کشورهای عربی و اسلامی قرار دارد و نهادها و کشورهای منطقه‌ای اسلامی بزرگی از آن حمایت می‌کنند که انتظار می‌رود برای مدتی طولاتی یعنی ماه‌ها یا سال‌ها ادامه داشته باشد.

عطوان تاکید کرد: اقدام ترامپ جای قدردانی دارد چون موجب یکپارچگی جهان اسلام شده و ضربه ای مرگبار به فتنه طائفه‌ای زده و متحدان عرب آن را که با رژیم صهیونیستی عادی سازی کرده و این رژیم را دوست و متحد خود کردند منزوی کرد و در نتیجه رهبری جهان اسلام از آنها سلب شده و نقش آنها را به حاشیه کشاند و مهم‌تر از همه این‌ها متحدان رژیم صهیونیستی را در دایره خطر قرار داد به گونه‌ای که وحشت و نگرانی آنها را برانگیخته است.

این روزنامه در پایان آورده است: استقبال با خشم از هیات بحرینی در قدس اشغالی و بیرون رانده شدن آنها از سوی نگهبانان مسجد الاقصی و بسته شدن نوار غزه به رویشان و تهدید درباره پرتاب کفش به سمت آنها نشانه بروز انقلابی بزرگ در افکار عمومی عربی و اسلامی یا در اغلب آن است و پیامی قدرتمند به عادی سازی روابط با رژیم صهیونیستی و حامیان ترامپ و تصمیم نژادپرستانه آن مخابره می‌کند، اینکه در مرحله جدید جایی برا آنها نیست، این مرحله، مرحله مقاومت، شرافت و پیروزی مساله فلسطین و همه مسائل عادلانه کشورهای عربی و اسلامی است./۸۴۷/ب۱۰۱/ف

ارسال به شبکه های اجتماعی
کلید واژه های مطلب:
ارسال نظر
نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
لطفا حاصل عبارت زیر را در باکس روبرو وارد کنید:
= ۲ + ۸
ارسال
نظرات
انتشار یافته: 0
در انتظار بررسی: 0
غیر قابل انتشار: 0
۱۳۹۷/۷/۳۰ - ۱۴:۳۵
حضور ۴۰۰ مبلغ در مسیر پیاده‌روی اربعین
مرکز تبلیغات و آموزش دینی در آستان حسینی از طرح تبلیغات دینی در مسیر پیاده‌روی اربعین، با نظارت حوزه علمیه نجف و با حضور ۴۰۰ مبلغ خبر داد.
۱۳۹۷/۷/۳۰ - ۱۴:۰۹
تحلیلگر ارشد «بروکینگز»:
احتمال کنار گذاشتن محمد بن سلمان با توسل به زور
تحلیلگر ارشد اندیشکده «بروکینگز» که سابقه‌ای طولانی در بررسی تحولات عربستان سعودی دارد، در یک یادداشت از احتمال توسل به زور مخالفان داخلی «محمد بن سلمان» برای کنار گذاشتن او خبر داد.
۱۳۹۷/۷/۲۸ - ۱۳:۱۲
امام جمعه نجف نسبت به آغاز بحران گرسنگی در یمن هشدار داد
امام جمعه نجف خاطرنشان کرد: سازمان های بین المللی باید مساله ترور جمال خاشقچی و گرسنگی یمن را پیگیری کنند.
۱۳۹۷/۷/۲۷ - ۱۴:۰۸
نماینده دائم سوریه در سازمان ملل:
رژیم اشغالگر صهیونیستی عامل اصلی ناامنی در منطقه است
نماینده دائم سوریه در سازمان ملل اعلام کرد که اشغال اراضی کشورهای عربی از سوی رژیم صهیونیستی، دلیل اصلی ناامنی‌های منطقه است و شورای امنیت سازمان ملل باید فکری برای پایان این اشغالگری‌ها بکند.
۱۳۹۷/۷/۲۵ - ۱۹:۰۵
دیدار دبیرکل «عصائب اهل الحق» با عادل عبدالمهدی
دبیرکل جنبش عصائب اهل الحق امروز با مامور تشکیل دولت جدید عراق دیدار کرد.
۱۳۹۷/۷/۲۵ - ۱۳:۲۷
با تمجید از پایمردی ملت یمن؛
دبیر کل «النُجَباء» عراق: دشمن سعودی دیگر در خانه خود هم امنیت نخواهد داشت
دبیر کل جنبش النجباء عراق با تمجید از مقاومت ملت یمن تاکید کرد که متجاوزان سعودی دیگر در خانه‌هایشان نیز امنیت ندارند.
۱۳۹۷/۷/۲۵ - ۱۳:۱۳
ورود ۲۲۳ هزار زائر عربی و خارجی به عراق برای شرکت در مراسم اربعین
منابع عراقی از ورود ۲۲۳ هزار زائر عربی و خارجی که تاکنون برای شرکت در مراسم اربعین وارد این کشور شده اند، خبر دادند.
۱۳۹۷/۷/۲۳ - ۱۴:۴۲
عملیات گسترده حشد شعبی در شرق صلاح الدین ضد بازمانده های داعش
منابع عراقی از آغاز عملیات ارتش و الحشد الشعبی عراق ضد بازمانده های داعش در شرق استان صلاح الدین و با هدف تامین امنیت جاده بغداد-کرکوک خبر دادند.
۱۳۹۷/۷/۲۳ - ۱۴:۱۳
دیدار سید عمار حکیم با مقامات اقلیم کردستان
رهبر جریان حکمت ملی عراق امروز در راس هیأتی بلندپایه از ائتلاف «اصلاح و سازندگی» به اربیل سفر و با هیأتی از حزب دموکرات کردستان به ریاست مسعود بارزانی دیدار و گفت‌وگو کرد.
۱۳۹۷/۷/۲۲ - ۱۶:۴۸
جمع آوری امضای نمایندگان پارلمان عراق برای اخراج نظامیان آمریکایی
یک رسانه عربی از اقدام برخی نمایندگان پارلمان برای جمع آوری امضا با هدف تصویب قانونی علیه نظامیان آمریکایی مستقر در این کشور خبر داد.
۱۳۹۷/۷/۲۲ - ۱۳:۱۸
در دیدار با طلاب تهرانی؛
آیت الله حکیم بر همبستگی بین طلاب تاکید کرد
حضرت آیت الله حکیم در دیدار با جمعی از طلاب تهران بر همبستگی بین دانش پژوهان علوم دینی تاکید کرد.
۱۳۹۷/۷/۲۲ - ۱۱:۰۴
سید عمار حکیم
ثبات در منطقه بدون ثبات در عراق محقق نمی‌شود
رهبر جریان حکمت ملی عراق ضمن تاکید بر نقش این کشور در ثبات منطقه به موضع گیری درباره تشکیل دولت جدید هم پرداخت.
۱۳۹۷/۷/۲۲ - ۱۰:۳۳
گزارشی از تحولات عراق:
رایزنی الحلبوسی و عبدالمهدی / درخواست صدر از سیاستمداران اهل‌سنت
رییس پارلمان عراق و نخست‌وزیر مأمور تشکیل دولت این کشور بر اهمیت بسیج همه امکانات برای تشکیل دولتی توانمند برای حل‌وفصل بحران‌ها و برآورده کردن خواسته‌های ملت تأکید کرد.
۱۳۹۷/۷/۲۱ - ۱۴:۲۴
العامری از اعطای آزادی عمل کامل به نخست وزیر عراق خبر داد
رییس ائتلاف الفتح عراق از اعطای آزادی عمل کامل این ائتلاف و سائرون به نخست وزیر، جهت تشکیل کابینه جدید خبر داد.
۱۳۹۷/۷/۲۱ - ۱۲:۳۷
آیت الله نجفی بر برگزاری شعائر حسینی تاکید کرد
یکی از مراجع تقلید نجف اشرف بر ضرورت برگزاری هر چه باشکوه تر شعائر حسینی تاکید کرد.
۱۳۹۷/۷/۲۱ - ۱۲:۰۵
درخواست دبیرکل وحدت مسلمین پاکستان از عراق برای حل مشکل ویزای اربعین
دبیرکل حزب مجلس وحدت مسلمین پاکستان با ارسال نامه‌ای به نخست وزیر عراق تاکید کرد: امسال برای ویزای زائران اربعین با مشکل مواجه شده‌ایم و تقاضا داریم در این زمینه همکاری کنید.
۱۳۹۷/۷/۲۱ - ۱۲:۰۱
عملیات حشد شعبی در بابل برای تأمین امنیت مراسم اربعین حسینی
یکی از فرماندهان حشد شعبی از عملیات این نیروها برای پاکسازی استان بابل و تأمین امنیت مراسم اربعین حسینی خبر داد.
۱۳۹۷/۷/۲۰ - ۱۷:۱۹
انتقاد شدید نماینده آیت الله سیستانی از فساد اخلاقی در عراق
نماینده حضرت آیت الله سیستانی از افزایش فساد اخلاقی و اداری در عراق به شدت انتقاد کرد و بیان داشت که جای حق و باطل عوض شده است.