سه شنبه ۳ بهمن ۱۳۹۶ Tuesday, January 23, 2018 - ساعت:
زمان : ۱۳۹۶/۹/۲۲ - ۱۳:۰۹
شناسه خبر: ۵۴۳۰۵۶
 
سردبیر رأی‌الیوم:
سردار سلیمانی وارد جنگی نشده که از آن پیروز خارج نشود
سردبیر رأی‌الیوم در مطلبی نوشت: مهم‌ترین دستاوردی که راهبرد ایران در منطقه حاصل کرد تشکیل نهادهایی نظامی با ماهیتی مردمی و غیررسمی به موازات ارتش‌ها بود که می‌تواند با ورود به جنگ‌های شدید چریکی آنها را به نفع خود یکسره کند.

به گزارش خبرگزاری رسا، «عبدالباری عطوان»، سردبیر روزنامه فرامنطقه‌ای «رای الیوم» در یادداشتی با عنوان «ترامپ تیر خلاص را به فتنه طائفه‌ای و پروژه جنگ شیعه و سنی شلیک کرد»، گفت، ایران و ترکیه دو کشور غیرعربی بودند که برنده توطئه‌چینی رییس‌جمهور آمریکا در شناساندن قدس به عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی شدند.

در این یادداشت آمده است: «دونالد ترامپ»، رییس جمهور آمریکا با به رسمیت شناختن قدس اشغالی به عنوان پایتخت رژیم اشغالگر صهیونیستی، متحدان خود را از بین کشورهای عرب سنی حاشیه خلیج فارس و همچنین مصر که در محور موسوم به «میانه روهای عرب» هستند از پای درآورد و فتیله انتفاضه‌ای را روشن کرد که چه بسا تا چند ماه یا حتی چند سال ادامه داشته و مقدمه‌ای برای جنگی منطقه‌ای باشد.

عطوان نوشت: قمار ترامپ که با استقبال گسترده بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر رژیم صهیونیستی و لابی یهودی در واشنگتن همراه شد مهم ترین متحدان عرب آمریکا را به انزوا کشاند، منظور ما عربستان و مصر است و جایگاه دو کشور دیگر غیر عربی یعنی ایران و ترکیه را ارتقا داد دو کشوری که در کشمکش بر سر رهبری جهان اسلام و مرجعیت‌های اسلامی در جبهه مقابل قرار دارند.

وقتی ژنرال «قاسم سلیمانی»، فرمانده سپاه پاسداران جمهوری اسلامی ایران آشکارا با فرماندهان گردان‌های عز الدین قسام شاخه نظامی جنبش حماس و گروهان‌های قدس شاخه نظامی جنبش جهاد اسلامی تماس گرفته و بر آمادگی ایران برای حمایت جامع از نیروهای مقاومت در مقابله با رژیم صهیونیستیتاکید کرد و سایت‌های ایرانی تصاویری از ژنرال سلیمانی را بر فراز قبه الصخره در قدس اشغالی و مرز لبنان و فلسطین منتشر کردند این یعنی ایران قوی‌ترین متحد فلسطینیان و انتفاضه آنها شده است آن هم زمانی که بیش‌تر رقبای عرب ایران در حاشیه خلیج فارس سرگرم عادی سازی روابط خود با رژیم صهیونیستیو همدستی با اقدام ترامپ در یهودی سازی قدس شریف هستند.

رای الیوم آورده است: ژنرال سلیمانی در جنگی ورود نکرده مگر که پیروز از آن بیرون آمده؛ در کردستان عراق مداخله کرد و همه پرسی جدایی آن از عراق را ناکام گذاشت. در سوریه در کنار ارتش سوریه مبارزه کرده و در تسلط مجدد دولت بر بیش‌تر نقاط این کشور مشارکت داشت. الحشد الشعبی را در عراق تاسیس کرد و به آنها قدرت داد تا موصل و بیش‌تر دیگر شهرهای عراق را آزاد کنند و هم اینک او به سمت فلسطین و قدس اشغالی نفوذ یافته آن هم در شرایطی که کشورهای عربی با پروار کردن ارتش‌هایشان بی جهت فخرفروشی می‌کنند.

تشکیل جبهه جدید اسلامی از سوی ایران و ترکیه برای دفاع از قدس

نویسنده تاکید کرد: عربستان به تشکیل ائتلافی از کشورهای عربی اسلامی سنی، برای رویارویی با گسترش دایره نفوذ ایران و شیعیان دل بسته بود اما مسأله کنونی قدس و پیامدهای آن ضربه‌ای قوی به این زیاده خواهی‌ها زد تا به آن نشان بدهد که یک جبهه اسلامی مرکب از دو قدرت بزرگ منطقه‌ای اسلامی تاسیس شده که با یکدیگر در یک زمینه‌ غیرفرقه‌گرایی یا مذهبی برای مقابله با رژیم صهیونیستی و همپیمان آن، ترامپ متحد شدند و آن دو قدرت، ترکیه سنی و ایران شیعی است و کشورهای برادر مسیحی نیز از آنها حمایت می‌کنند به گونه‌ای که ماهیت مناقشه را در منطقه به اصالت واقعی خود بازگرداندند به گونه‌ای که مناقشه‌ای متمدنانه در مقابله با رژیم نژادپرست رژیم صهیونیستی محسوب می‌شود و این تحولی بزرگ است که رژیم صهیونیستی و متحدانش در ائتلاف میانه‌روهای سنی روی آن حساب نکرده بودند.

رای الیوم ادامه داد: مبارزه با پروژه نژادپرستانه شهرک سازی‌های رژیم صهیونیستی امروز در راس اولویت‌های محور ایران و ترکیه و متحدان عرب و مسلمان آن است و ما اطمینان داریم که که این اتفاق جدید و بی‌سابقه در بحث و گفت‌وگوها، سخنرانی‌ها و بیانیه پایانی اجلاس سران کشورهای اسلامی بازتاب خواهد داشت که از امروز چهارشنبه در استانبول به دعوت رجب طیب اردوغان برگزار می‌شود و چه بسا نقطه عطفی تاریخی را تشکیل بدهد.

نزول سطح حضور متحدان عرب آمریکا در اجلاس استانبول

عطوان اظهار داشت: موضوع قابل توجه این است که عربستان خود را در این اجلاس و فعالیت‌های آن منزوی کرده وبا اعزام وزیر اوقاف و امور اسلامی خود به این اجلاس در پایین سطح ممکن حضور پیدا کرده و مصر نیز به حضور سامح شکری، وزیر خارجه خود در اجلا س اکتفا کرده که این مساله نشانه کاهش نقش دولت‌های مصر و عربستان در مساله‌ای است که همه توجهات جهان اسلام رابه سمت خود جلب کرده و آن هم یهودی سازی قدس شریف و از بین بردن ماهیت عربی و اسلامی آن با اقدام آمریکاست.

وی افزود: سید حسن نصرالله دبیر کل حزب الله لبنان نیز بلافاصله به این تحول راهبردی ملحق شد و دوشنبه شب طی نطقی در جریان تظاهرات باشکوه ضد آمریکا و رژیم صهیونیستی که درضاحیه جنوبی بیروت برگزار شد، گفت: حزب الله و متحدانش در منطقه پس از پیروزی‌هایی را که در دیگر منطقه خاورمیانه به دست آوردند( اشاره غیرمستقیم به سوریه، عراق و یمن) بار دیگر بر مساله فلسطین متمرکز می‌شوند؛ دبیر کل حزب الله همچنین خواهان وضع راهبرد میدانی یکپارچه  برای مقابله با رژیم صهیونیستی شد و به دنبال آن مردم شعار «مرگ بر آمریکا»، «مرگ بر اسرائیل» و «آماده ایم میلیون‌ها شهید تقدیم قدس کنیم» سر می‌دادند.

عطوان تصریح کرد: مهم‌ترین دستاوردی که راهبرد ایران در منطقه حاصل کرد تشکیل نهادهایی نظامی به موازات ارتش‌هایی بود که ماهیتی مردمی و غیررسمی دارد و می‌تواند با ورود به جنگ‌های شدید چریکی آنها را به نفع خود یکسره کند، نظیر سپاه پاسداران جمهوری اسلامی ایران و الحشد الشعبی در عراق، حزب الله در لبنان و انصار الله در یمن، حماس و جهاد اسلامی در فلسطین اشغالی به گونه‌ای که آنها را با موشک‌ مجهز می‌کند تا موازنه بازدارندگی در رویارویی با دشمنانی که تا بن دندان مسلح به تسلیحات و هواپیماهای آمریکایی هستند، ایجاد کنند.

انتفاضه جدید شاید تا سال ها ادامه یابد

رای الیوم آورده است: انتفاضه مردمی که در قدس اشغالی کلید خورد و نتانیاهو را وادار به برچیدن گیت‌های الکترونیکی مسجد الاقصی کرد با تحقق کامل خواسته‌هایش خاتمه یافت این انتفاضه خودجوش اما غیرنظام مند بوده و از حمایت خارجی منتفع نبود اما وضعیت انتفاضه کنونی فرق می‌کند چون مورد حمایت بزرگ  مردمی در کشورهای عربی و اسلامی قرار دارد و نهادها و کشورهای منطقه‌ای اسلامی بزرگی از آن حمایت می‌کنند که انتظار می‌رود برای مدتی طولاتی یعنی ماه‌ها یا سال‌ها ادامه داشته باشد.

عطوان تاکید کرد: اقدام ترامپ جای قدردانی دارد چون موجب یکپارچگی جهان اسلام شده و ضربه ای مرگبار به فتنه طائفه‌ای زده و متحدان عرب آن را که با رژیم صهیونیستی عادی سازی کرده و این رژیم را دوست و متحد خود کردند منزوی کرد و در نتیجه رهبری جهان اسلام از آنها سلب شده و نقش آنها را به حاشیه کشاند و مهم‌تر از همه این‌ها متحدان رژیم صهیونیستی را در دایره خطر قرار داد به گونه‌ای که وحشت و نگرانی آنها را برانگیخته است.

این روزنامه در پایان آورده است: استقبال با خشم از هیات بحرینی در قدس اشغالی و بیرون رانده شدن آنها از سوی نگهبانان مسجد الاقصی و بسته شدن نوار غزه به رویشان و تهدید درباره پرتاب کفش به سمت آنها نشانه بروز انقلابی بزرگ در افکار عمومی عربی و اسلامی یا در اغلب آن است و پیامی قدرتمند به عادی سازی روابط با رژیم صهیونیستی و حامیان ترامپ و تصمیم نژادپرستانه آن مخابره می‌کند، اینکه در مرحله جدید جایی برا آنها نیست، این مرحله، مرحله مقاومت، شرافت و پیروزی مساله فلسطین و همه مسائل عادلانه کشورهای عربی و اسلامی است./۸۴۷/ب۱۰۱/ف

ارسال به شبکه های اجتماعی
کلید واژه های مطلب:
ارسال نظر
نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
لطفا حاصل عبارت زیر را در باکس روبرو وارد کنید:
= ۴ + ۱۰
ارسال
نظرات
انتشار یافته: 0
در انتظار بررسی: 0
غیر قابل انتشار: 0
۱۳۹۶/۱۱/۳ - ۱۰:۴۹
با حضور کارشناسانی از اروپا در کوفه برگزار شد؛
کنفرانس حمایت از آثار باستانی عراق با همکاری ایتالیا
نخستین کنفرانس بین‌المللی حمایت از میراث و آثار باستانی عراق به همت دانشگاه کوفه و با همکاری دانشگاه «بولونیا» ایتالیا برگزار شد.
۱۳۹۶/۱۱/۳ - ۱۰:۳۲
فرزند آیت الله نجفی:
حمایت از خانواده شهدا و مجروحان واجب است
فرزند حضرت آیت الله نجفی حمایت از خانواده شهدا و مجروحان بسیج مردمی را واجب دانست.
۱۳۹۶/۱۱/۲ - ۱۳:۴۶
یکی از کارمندان آستان مقدس علوی:
کتابخانه الحیدریه بیش از ۱۹۷هزار جلد کتاب دارد
مسؤول کتابخانه الحیدریه وابسته به آستان مقدس علوی بیان داشت که این کتابخانه بیش از ۱۹۷هزار جلد کتاب دارد.
۱۳۹۶/۱۱/۲ - ۱۲:۱۲
حضور مبلغان نجف در مناطق عملیاتی سامرا
جمعی از مبلغان نجف اشرف در مناطق عملیاتی شمال شرقی شهر سامرا حضور یافتند و توصیه‎های حضرت آیت الله سیستانی را به رزمندگان ابلاغ کردند.
۱۳۹۶/۱۱/۲ - ۱۲:۰۰
رییس کنسولگری فرانسه در عراق:
آیت الله سیستانی مورد احترام جهانیان است
رییس کنسولگری فرانسه در جنوب عراق بیان داشت که حضرت آیت الله سیستانی به دلیل رویکردهای وحدتی و شکست داعش مورد احترام جهانیان است.
۱۳۹۶/۱۱/۲ - ۱۱:۴۳
معاون حزب دموکراسی اقلیم کردستان عراق:
ایران توانایی حل اختلافات میان اربیل و بغداد را دارد
معاون دبیرکل حزب دموکراسی اقلیم کردستان عراق بیان داشت: ایران باتوجه به روابط خوب خود با حکومت مرکزی و اقلیم می‎تواند مشکلات موجود میان اربیل و بغداد را حل و فصل کند.
۱۳۹۶/۱۱/۲ - ۱۱:۲۱
حکیم:
اعضای پارلمان عراق در خدمت به مردم کوتاهی نکنند
رییس ائتلاف ملی عراق خاطرنشان کرد که اعضای پارلمان در دوران پایانی عمر این دوره از مجلس نباید در خدمت به مردم کوتاهی کنند.
۱۳۹۶/۱۱/۱ - ۱۵:۱۹
کتاب «لهيبُ الأحزان الضارِم في وفاة الإمام موسى الكاظم» در عراق چاپ شد
کتاب «لهيبُ الأحزان الضارِم في وفاة الإمام موسى الكاظم » نوشته حجت الاسلام شیخ حسین آل عصفور الدرازی البحرانی در عراق چاپ شد.
۱۳۹۶/۱۱/۱ - ۱۴:۰۱
تحلیل رأی‌الیوم از احتمال رویارویی آمریکا با ترکیه در خاک سوریه
تحولات جاری در سوریه و پیش از همه حضور نیروهای نظامی آمریکا در نقطه مرزی سوریه و عراق حاکی از احتمال درگیری و جنگ مستقیم در این کشور است.
۱۳۹۶/۱۱/۱ - ۱۳:۵۱
سفیر ایتالیا به زیارت بارگاه امام علی مشرف شد
سفیر ایتالیا در عراق برای اولین بار به زیارت بارگاه امیرالمومنین علی (ع) مشرف شد.
۱۳۹۶/۱۱/۱ - ۱۲:۴۷
ابراز تاسف نماینده آیت الله سیستانی از افزایش طلاق عاطفی
نماینده حضرت آیت الله سیستانی از افزایش طلاق عاطفی ابراز تاسف کرد و بیان داشت که راه‎کارهای قرآنی برای این موضوع وجود دارد.
۱۳۹۶/۱۰/۳۰ - ۱۵:۵۵
آیت الله حکیم:
زیارت عتبات مقدس باید موجب تقرب الهی شود
یکی از مراجع تقلید نجف اشرف خاطرنشان ساخت که زیارت عتبات مقدس باید موجب تقرب الهی شود.
۱۳۹۶/۱۰/۳۰ - ۱۵:۰۹
فرمانده سپاه بدر عراق:
علت تحريم نجبا تصميم برای آزادسازی جولان است
یکی از مسؤولان بلندپایه بسیج مردمی عراق ضمن اعلام همبستگی با مقاومت اسلامی نجبا، تهدید موجودیت رژیم صهیونیستی را دلیل اصلی خصومت آمریکا با این جنبش دانست.
۱۳۹۶/۱۰/۳۰ - ۱۴:۳۸
حکیم:
عراق آماده همکاری در زمینه‎های مختلف با کشورهای منطقه است
رییس مجلس اعلای اسلامی عراق در دیدار با معاون اول پارلمان بحرین خاطرنشان کرد که عراق آماده همکاری در زمینه‎های مختلف با کشورهای منطقه است.
۱۳۹۶/۱۰/۳۰ - ۱۳:۰۷
رأی‌الیوم بررسی کرد:
ایجاد مقاومت ایرانی-سوری برای مبارزه با اشغالگری آمریکا
سردبیر روزنامه رأی الیوم با تاکید بر اینکه هشدارهای جدی دمشق به ترکیه درباره مداخله نظامی این کشور در شمال سوریه با کسب حمایت روسیه بوده است، گفت: مسکو و تهران، سوریه را در مقابله با اشغالگری آمریکا و...
۱۳۹۶/۱۰/۲۹ - ۲۱:۱۷
تقدیر العبادی از تلاش‎های وحدت بخش آیت الله سیستانی
نخست وزیر عراق در دیدار با نمایندگان آیت الله سیستانی در شهر کربلا از تلاش های مرجعیت عالی عراق در حفظ وحدت مردم و یکپارچگی این کشور قدردانی کرد .
۱۳۹۶/۱۰/۲۹ - ۲۱:۰۷
امام جمعه کاظمین:
اعطای رای به افراد ناکارآمد خیانت به مردم است
امام جمعه کاظمین تصریح کرد: شرکت در انتخابات و اعطای رای به نامزدان ناکارآمد به منزله خیانت به مردم است.
۱۳۹۶/۱۰/۲۹ - ۲۰:۳۱
نماینده آیت الله سیستانی خواستار توجه به جانبازان شد
نماینده حضرت آیت الله سیستانی جانبازان را مایه افتخار ملت عراق دانست و خواستار توجه بیشتر به آنان شد.
۱۳۹۶/۱۰/۲۹ - ۱۹:۳۸
پاسخ امام جمعه نجف به توهین بازیگر کویتی؛
اگر ملت عراق نبودند اکنون داعش در کویت بود
امام جمعه نجف در پاسخ به توهین بازیگر کویتی به عراق بیان داشت که اگر مردم این کشور نبودند اکنون داعش در کویت بود.
۱۳۹۶/۱۰/۲۹ - ۱۸:۰۳
آیت الله مدرسی بر ضرورت ترسیم نقشه راه مشارکت مردم در پیشرفت عراق تاکید کرد
یکی از علمای عراق بیان داشت که مسؤولان ذی ربط با ترسیم نقشه راه می‎توانند نقش مردم در پیشرفت و آبادانی این کشور را مشخص کنند.