Web
Analytics
Rasa News :: خبرگزاری رسا - احترام به كودكان در تربيت آنها مهم است
سه شنبه ۲۹ آیان ۱۳۹۷ Tuesday, November 20, 2018 - ساعت:
زمان : ۱۳۹۶/۹/۲ - ۱۰:۳۴
شناسه خبر: ۵۳۹۵۳۵
 
دبير جامعه روحانيت كاشان:
احترام به كودكان در تربيت آنها مهم است
دبير جامعه روحانيت كاشان احترام به كودكان را در تربيت آنها مهم دانست و گفت: فرزندان خود را با نام نيك صدا كرده و به آنها بي احترامي نكنيد تا احساس‌كنند فردي ارزشمند هستند.

به گزارش خبرنگار خبرگزاري رسا در كاشان، حجت الاسلام عليرضا شاه فضل، چهارشنبه در جلسه تفسير قرآن كه در مسجد جامع مسكن مهر كاشان، برگزار شد، در ادامه تربيت فرزند از نگاه اسلام، گفت: در روايات گفته شده تربيت فرزند 20 سال قبل از تولد نوزاد آغاز مي شود، چرا كه روحيات و رفتارهاي زشت و زيباي پدر و مادر در فرزند تأثيرگذار است.

وي افزود: اولين گام براي داشتن فرزند صالح، اين است كه انسان خود و همسرش سالم و صالح باشد و چنانچه زن و شوهري ناصالح باشند نمي توانند انتظار داشتن فرزند صالح داشته باشند.

حجت الاسلام شاه فضل ادامه داد: خداوند در قرآن مي فرمايد ‹‹وَالْبَلَدُ الطَّيِّبُ يَخْرُجُ نَبَاتُهُ بِإِذْنِ رَبِّهِ وَالَّذِي خَبُثَ لَا يَخْرُجُ إِلَّا نَكِدًا›› از زمين پاك گياه پاك بعمل مي آيد و از زمين ناپاك گياه ناپاك به عمل خواهد آمد.

دبير جامعه روحانيت كاشان از روزي حلال به عنوان يكي از مؤلفه هاي داشتن فرزند صالح دانست و گفت: با روزي حرام نمي توان انتظار داشتن فرزند صالح داشت از اين رو خداوند مي فرمايد ‹‹ما خَلَقْتُ الْجِنَّ وَ الْإِنْسَ إِلاَّ لِيَعْبُدُونِ›› به دنبال عبادت برويد من به شما روزي خواهم داد.

وي افزود: پدران و مادران نبايد به بهانه كسب درآمد بيشتر وقت خود را در خارج از خانه بگذارنند و به دنبال روزي حرام باشند و بخواهند فرزندان صالحي را نيز تربيت كنند.

حجت الاسلام شاه فضل گفت: در روايت آمده است، آموزش قرآن اولين چيزي باشد كه به كودكان آموزش مي دهيد، نه اينكه كودك 4 و يا 5 ساله اي را بخواهيد به اجبار حافظ قرآن شود، بلكه آموزه هاي قرآني، داستانهاي قرآني به آنها آموزش بدهيد و يا در دوره ابتدايي بچه ها را بايد با قرآن و مساجد آشنا كنيد تا خلق و خوي قرآني و مسجد را  به خود بگيرند.

وي افزود: اگر كسي در نوجواني قرآن را تلاوت كند، قرآن با گوشت و خون او آميخته مي‌شود، از اين رو برگزاري جلسات قرآن و جذب نوجوانان و جوانان به جلسات قرآني سبب انس بچه ها با قرآن خواهد شد حتي اگر در جلسات قرآن شيطنت كنند در آينده كودكان را قرآني تربيت مي‌كند.

دبير جامعه روحانيت كاشان در ادامه با اشاره به اينكه پدر و مادر بايد نسبت به تربيت فرزند خود حساس باشد، گفت: پدر ومادر همانگونه كه به لباس و درس و مدرسه  و تحصيل كودكان حساس است بايد به تربيت كودكان نيز حساس باشد از اين رو پدران و مادران بايد راههاي تربيت كودك را آموزش ببينند تا چنانچه رفتار ناشايستي از كودك خود ديد نسبت به آن بي خيال نباشد و حساس باشد.

حجت الاسلام شاه فضل حساسيت بيش از اندازه به تربيت كودكان را نيز جايز ندانست و اظهار داشت: برخي از پدران و مادران نسبت به كوچكترين رفتار كودكان خود حساسيت نشان مي دهند و سبب مي شود تا بسياري از حرفهاي خود را براي پدر و مادر بازگو نكند و پنهاني برخي از كارهاي خود را انجام دهد.

به گفته وي، پدران مادران در تربيت كودكان بايد آنها را از راه دوركنترل كنند، نه اينكه سايه به سايه كودك خود در حركت باشد و تحت كنترل شديد داشته باشد، چرا كه كودكان اگر احساس كنند تحت كنترل قرار دارند تربيت نخواهند شد و در آينده تبديل به فردي ترسو و بي اختيار خواهند شد و دست به كارهاي پنهاني خواهند زد.

دبير جامعه روحانيت كاشان گفت: پدر و مادر در تربيت فرزندان خود بايد روحيات و رفتارهاي كودكان را تحت نظر داشته باشند و از دور او را تحت نظر داشته باشند و نسبت به برخي از رفتارهاي كودكان خود واكنش جدي نشان ندهند.

حجت الاسلام شاه فضل، احترام به كودكان را در تربيت آنها مهم دانست و افزود: فرزندان خود را با نام نيك صدا كرده و به آنها بي احترامي نكنيد تا احساس‌كنند فردي  ارزشمند هستند، بنابر اين يكي از مسائلي كه سبب فرار كودكان ازخانه مي شود اين است كه احساس مي كنند در خانه به آنها بي احترامي مي شود، از اين رو از خانه فرار مي كنند تا احترام را در خارج از خانه جستجو كنند.

وي استعداد سنجي كودكان را نيز مهم خواند و گفت: برخي از پدران و مادران قصد دارند آرزوهايي را كه به آن نرسيده اند به فرزندان خود تحميل كنند و فشار مضاعف از توان فرزندبه او وارد مي كنند در حاليكه توان و استعداد فرزند خود را نظر نمي گيرند.

دبير جامعه روحانيت كاشان افزود: انتظارات زياد نبايد از فرزندان خود داشت و فرزندان خود را نبايد با فرزندان ديگران مقايسه كرد به ويژه رو در روي فرزندان خود ديگران را به رخ آنها نكشيد، ضمن اينكه بچه هاي را با خواهران و برادرانش نيز نبايد مقايسه كرد.

حجت الاسلام شاه فضل همچنين رعايت عدالت در محبت به فرزندان را مهم خواند و گفت: كودكان نبايد احساس كنند پدر و مادر در ابراز محبت بين او ديگر خواهران و برادرانش تفاوت هايي را قائل مي شوند./1307/پ202/ب1

ارسال به شبکه های اجتماعی
ارسال نظر
نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
لطفا حاصل عبارت زیر را در باکس روبرو وارد کنید:
= ۱۳ + ۴
ارسال
نظرات
انتشار یافته: 0
در انتظار بررسی: 0
غیر قابل انتشار: 0
۱۳۹۷/۸/۲۸ - ۲۳:۲۶
آیت الله مهدوی:
دلسوز بودن ویژگی ممدوح نزد خداوند است
نماینده مردم اصفهان در مجلس خبرگان رهبری با بیان این که خداوند نسبت به بندگانش حنّان است، گفت: یکی از ویژگی های ممدوح حضرت یحیی(ع) که سبب محبوبیت ایشان در بین مردم شده بود، دلسوز بودن و دل رحم بودنشان...
۱۳۹۷/۸/۲۸ - ۱۵:۱۴
حجت الاسلام خطیب خبر داد؛
برگزاری دومین آزمون کارشناسی زبان انگلیسی گرایش مطالعات اسلامی
معاون آموزش و تهذیب مؤسسه آموزش عالی حوزوی علامه مجلسی(ره) گفت: دومین آزمون رشته کارشناسی زبان انگلیسی گرایش مطالعات اسلامی دانشگاه باقرالعلوم(ع) از سوی مؤسسه آموزش عالی حوزوی علامه مجلسی(ره) وابسته ب...
۱۳۹۷/۸/۲۷ - ۲۳:۲۲
آیت الله مهدوی:
روحانیان در روستاها حضور پررنگ تری داشته باشند
نماینده مردم اصفهان در مجلس خبرگان رهبری گفت: روستاهایی در کشور وجود دارند که هنوز از داشتن مسجد محروم و از بسیاری از مسائل ابتدایی دین نیز بی خبر هستند البته مهم تر از مسجد ساختن انسان های مسجدی ساخت...
۱۳۹۷/۸/۲۷ - ۱۳:۳۱
در دیدار معاون تهذیب حوزه های علمیه با مدیران مدارس کاشان؛
برنامه های جدید معاونت تهذیب حوزه های علمیه تشریح شد
معاون تهذيب حوزه هاي علميه از برگزاري ‹‹ميثاق طلبگي›› در تمامي طول سال در همه استان هاي كشور به صورت هفتگي خبر داد.
۱۳۹۷/۸/۲۷ - ۱۳:۱۹
مدیر گروه پژوهانه دفتر تبلیغات اسلامی اصفهان مطرح کرد؛
اهمیت اعتماد به مقالات سطوح میانی حوزه برای تقویت روحیه پژوهشی طلاب
آبیار با اشاره به ضرورت رشد تحقیق و پژوهش در حوزه علمیه، گفت: گروه پژوهانه دفتر تبلیغات اسلامی اصفهان با همکاری پژوهشکده الهیات و خانواده از دانش‌آموختگان دوره‌های روش تحقیق کیفی و مقاله‌نویسی در سطح ...
۱۳۹۷/۸/۲۷ - ۱۱:۰۳
آیت الله مهدوی مطرح کرد؛
مرد نمایی و زن نمایی در آخرالزمان
نماینده مردم اصفهان در مجلس خبرگان رهبری گفت: یکی از مفاسد و نشانه های آخرالزمان مردنمایی و زن نمایی است و مرد خودش را شبیه زنان و زن خودش را شبیه مردان می کند.
۱۳۹۷/۸/۲۷ - ۰۰:۱۲
حجت الاسلام والمسلمین رفيعي:
غفلت از وظايف منتظران، آسيب عرصه مهدويت است
عضو هيات علمي جامعه المصطفي با اشاره به فزوني شبهه افکني‌ها در جوامع بشري، گفت: غفلت از وظايف منتظران، يکي ديگر از آسيب عرصه مهدويت است.
۱۳۹۷/۸/۲۶ - ۲۲:۳۲
آیت الله مهدوی:
لزوم صبر فقیر و شکرگزاری غنی
نماینده مردم اصفهان در مجلس خبرگان رهبری گفت: خداوند در تقسیم رزق جانب عدالت را مراعات کرده است و فقیر و ثروتمند را آزمایش می کند تا صبوری فقیر و شکرگزاری ثروتمند را بسنجد.
۱۳۹۷/۸/۲۶ - ۱۴:۳۵
مدیر مؤسسه مطالعات تمدن اسلامی:
به دنبال تربیت نخبگان انقلابی با نگاه تمدنی هستیم
حجت الاسلام متولی امامی با اشاره به برگزاری دوره آموزش در مؤسسه مطالعات تمدن اسلامی، گفت: تمدن یک سطح از تحلیل و نگرش است و اگر کسی نگرش تمدنی و کلان نگر داشته باشد جنس مطالعات و مطالبات فقهی و علوم...
۱۳۹۷/۸/۲۶ - ۱۳:۱۸
حجت الاسلام صادقی:
رسانه نقش مهمی در ترویج فرهنگ وقف دارد
مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان اصفهان با اشاره نقش آفرینی رسانه‌ها در ترویج فرهنگ وقف، گفت: امروزه قرآن کریم مهجور است و مهجورتر از آن نهج البلاغه و صحیفه سجادیه است، جای سؤال است که در مجلس شورای اس...
۱۳۹۷/۸/۲۶ - ۰۰:۰۴
امام جمعه موقت كاشان:
وفای به عهد و پيمان با خدا از نشانه هاي اولوالالباب است
امام جمعه موقت كاشان گفت: يكي از مهمترين و بارزترين نمونه ها و نشانه ها و صفات اولوالالباب اين است كه به پيمان هاي الهي وفار دار هستند و پيمانهاي الهي را نمي شكنند.
۱۳۹۷/۸/۲۵ - ۲۳:۳۱
عضو شورای مرکزی حزب موتلفه اسلامی:
قوه قضائيه نياز به تحول دارد
عضو شورای مرکزی حزب موتلفه اسلامی با اشاره به اينكه قوه قضائيه نياز به تحول دارد، گفت: ساختار فعلي قوه قضائيه قوانين اسلامي است و شخصيت هاي سالم، بزرگ، متدين و حقوق دان در راس قوه قضائيه قرار دارند.
۱۳۹۷/۸/۲۵ - ۱۵:۴۸
آیت الله طباطبایی نژاد:
مردم در شرایط بد اقتصادی در کنار یکدیگر باشند
نماینده ولی فقیه در استان اصفهان گفت: تحریم‌های اقتصادی همیشه وجود داشته و موضوع جدیدی نیست، اینکه برخی مردم اجناس را انبار می‌کنند و مشکلاتی را به وجود می‌آورند باید اصلاح شود.
۱۳۹۷/۸/۲۵ - ۱۴:۲۳
آيت الله نمازي:
جنایات ضد بشری در یمن سبب خشم جهانی از مستکبران شد
نماينده ولي فقيه در كاشان گفت: جنايت ضد بشري آمريكا و آل سعود در يمن سبب برافروخته شدن خشم جهاني عليه آمريكا، آل سعود و اسرائيل شد.
۱۳۹۷/۸/۲۵ - ۱۲:۰۱
آیت الله مهدوی:
بروز عمل صحیح نشانه فکر سالم است
نماینده مردم اصفهان در مجلس خبرگان رهبری گفت: یکی از صفات بارز امام حسن عسکری(ع) در صلوات منقول از لسان خودشان، با واژه البِرّ بیان شده است، وجودی که سرتاسرش بِرّ باشد چیز جز نیکویی از او صادر نمی شود...
۱۳۹۷/۸/۲۳ - ۲۳:۳۲
معاون فرهنگي وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي:
استان اصفهان بيشترين جذب يارانه كتاب را دارد
معاون فرهنگي وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي گفت: استان اصفهان از بيشترين جذب يارانه ها بهره برده است و استان هاي قم، خراسان رضوي و تهران در رتبه هاي دوم تا چهارم قرار دارند.
۱۳۹۷/۸/۲۳ - ۲۲:۲۴
امام جمعه موقت كاشان:
شهدا عامل عزت ملت ايران هستند
امام جمعه موقت كاشان شهدا را از عامل عزت ملت ايران دانست و گفت: شهدا حق گو و حق طلب بودند و در راه حق حركت كردند و به شهادت رسيدند و با شهادت خود براي ملت ايران اسلامي عزت آفرين شدند.
۱۳۹۷/۸/۲۳ - ۲۲:۱۱
سردار نقدی:
انقلاب اسلامی در ۴۰ سال مبارزه، آمریکا را از صدر به زیر کشید
سردار نقدی گفت: در حال حاضر ۲۷۵ شبکه رادیویی و تلویزیونی به زبان فارسی با حمایت غرب، شبانه روز در حال فعالیت علیه انقلاب و ایران هستند و حداقل ۲۰۰ فیلم با موضوعات ضدایرانی مستقیم ساخته اند.
۱۳۹۷/۸/۲۳ - ۲۲:۰۲
آيت الله نمازي:
مقاومت به رژیم صهیونیستی ثابت كرد دوران بزن در رو گذشته است
نماينده ولي فقيه در كاشان از پيروزي جبهه مقاومت به عنوان يكي از پيروزي هاي امت اسلامي نام برد و گفت: رزمندگان جبهه مقاومت با حملات موشكي خود به اسرائيل غاصب ثابت كردند دوران بزن در رو گذشته است.
۱۳۹۷/۸/۲۳ - ۲۱:۵۱
حجت الاسلام نیلی پور:
اخلاق باید کنترل کننده قوای مختلف انسان باشد
رییس بنیاد مهدویت و آینده پژوهی گفت: اخلاق باید کنترل کننده قوای مختلف نباتی، حیوانی و انسانی ما باشد؛ قوه تفکر که از قوای انسانی است و قوه رشد و نمو که از قوای نباتی است و همچنین قوه شهوت و غضب که از...