یکشنبه ۱ بهمن ۱۳۹۶ Sunday, January 21, 2018 - ساعت:
زمان : ۱۳۹۶/۸/۲۵ - ۲۱:۵۶
شناسه خبر: ۵۳۸۳۶۷
 
آیت الله عبداللهی در گفت‌وگو با رسا تشریح کرد؛
وظایف خبرگان پیرامون رهبری و ولایت فقیه/ اصل ولایت فقیه مورد اجماع علما است
عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم با تشریح پیشینه نظریه ولایت فقیه و شکل گیری این نظریه پس از غیبت امام زمان(عج)، گفت: گاهی پنداشته می‌شود که ولایت فقیه یک امر جدیدی است و در گذشته وجود نداشته است، این توهمی ناشی از عدم اطلاع از فقه است.

اشاره:

پس از پیروزی انقلاب اسلامی به رهبری امام خمینی و تحقق آرزوی دیرینه انبیاء و اولیاء الهی برای تحقق تشکیل یک حکومت دینی، ولایت فقیه در رأس حکومت دینی قرار گرفت تا سکان دار انقلاب اسلامی و نظام مقدس اسلامی باشد و از حریم اسلام و حکومت اسلامی صیانت کرده و مانع از نفوذ بیگانگان و انحراف در انقلاب اسلامی باشد.

ولی فقیه از همان آغاز نهضت در رأس مبارزه با طاغوت و تلاش برای به ثمر نشستن انقلاب اسلامی بوده است و به حق کاریزما و اثرگذاری معنوی مقام ولایت موجب شد تا مردم ایران از اقشار و اصناف مختلف با یکدیگر متحد و منسجم شده و در برابر رژیم دست نشانده غرب قرار بگیرند.

اما پس از پیروزی انقلاب اسلامی و توجه ویژه تدوین کنندگان قانون اساسی و اشخاصی نظیر شهید آیت الله دکتر بهشتی و شهید دکتر حسن آیت به اصل ولایت فقیه به عنوان ضامن بقای انقلاب اسلامی در تدوین قانون اساسی، فضاسازی‌ها علیه ولایت فقیه آغاز شد. قطعا دشمنان و معاندان انقلاب اسلامی از همان ابتدا از قدرت ولایت فقیه در به زانو درآوردن ضد انقلاب داخلی و خارجی و خنثی سازی توطئه دشمنان آگاه بودند و به همین جهت تمام تلاش خود را برای مقابله با ولایت فقیه به کار بستند.

این روند مقابله با ولایت فقیه از ابتدای انقلاب ادامه داشته است و در رخدادهایی نظیر فتنه‌ سال 78 و 88 بروز و ظهور بسیار بیشتری پیدا کرده است، جریان لیبرال و غربگرای داخلی همواره آوانگارد و لیدر شبهه افکنی و فضاسازی علیه رهبری و ولی فقیه بوده است و با استفاده از ابزارهای رسانه‌ای و چهره‌های سیاسی و هیجان‌زایی در محیط‌های مختلف نظیر دانشگاه‌ها تلاش کرده است تا اقدام به تضعیف باورها در حمایت از ولایت فقیه را با تمام توان به نتیجه برساند.

به منظور تأملی بر مبانی ولایت فقیه و بررسی ابعاد تلاش دشمنان در ایجاد شبهه و فضاسازی منفی علیه ولایت فقیه و ارائه پاسخ برخی شبهاتی که در این زمینه مطرح شده است پای گفت‌وگو با آیت الله عبدالمحمود عبداللهی نماینده مردم اصفهان در مجلس خبرگان رهبری و عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم نشستیم تا از نظرات این استاد سطوح عالی حوزه علمیه استفاده ببریم.

رسا ـ برخی مدعی هستند ولایت فقیه و نظریه ولایت فقیه پس از انقلاب اسلامی برای در رأس قدرت بودن روحانیت و حکومت بر مردم پدید آمده است، به نظر حضرتعالی چنین ادعایی صحت دارد؟ لطفا برخی از دلایل رد این ادعا را تشریح بفرمایید.

گاهی پنداشته می‌شود که ولایت فقیه یک امر جدیدی است و در گذشته وجود نداشته است، این توهمی است که ناشی از عدم اطلاع از فقه است، اگر کسی مقداری اهل پژوهش باشد و سابقه مسائل فقهی را مرور کند، متوجه خواهد شد که نمی‌توان بحث ولایت فقیه را امر جدیدی دانست.

در عصر ائمه (ع) و از آغاز غیبت امام زمان(عج) مسأله ولایت فقیه در کتب علما و بزرگان زمان مطرح شده است، مشخص بوده است که مشروعیت سرپرستی امور اجتماعی، نیازمند اذن و اجازه ولی فقیه است. مسائلی نظیر مجازات‌های کیفری، تشکیلات قضایی و مسائلی نظیر اوقاف هم، تحت نظر ولایت فقیه تعریف می‌شد.

اصل ولایت فقیه مورد اجماع علما است

اصل ولایت فقیه، از مسائل مورد اجماع بوده است و در فقه به عنوان یک ضرورت مطرح گردیده است، از آن زمان که تشیع در ایران رسمیت پیدا کرد، علما و فقها به لحاظ شرایط اجتماعی و بسط یدی که حاصل شده بود، طبعا بیشتر به مسأله ولایت فقیه پرداختند.

مثلاً مرحوم محقق کرکی یکی از کسانی است که در رابطه با ولایت مطلقه فقیه و تحقق عملی و فقهی آن قدم‌های مشخص و واضحی برداشته است. مرحوم نایینی و فاضل نراقی نیز از محققان و فقهایی هستند که به تفصیل به اثبات ولایت مطلقه پرداخته اند.

مرحوم آیت الله العظمی بروجردی که استاد بسیاری از مراجع معظم تقلید هستند و امام خمینی(ره) هم در درس ایشان حاضر می‌شدند نیز از کسانی هستند که غیر از دلایل نقلی، استدلال عقلی محکمی را در این زمینه مورد توجه قرار داده‌اند. مرحوم امام خمینی نیز بر این استدلال عقلی تکیه می کنند.

اصل طرفداری از ولایت فقیه منحصر در امام خمینی(ره) نیست

بنابراین اصل ولایت فقیه مورد اجماع علما و فقها است و از آغاز غیبت بحث از آن در کتب فقهی و میان فقها مطرح بوده است. اگر اختلاف نظری نیز بوده است در محدوده آن و اطلاق ولایت فقیه بوده است. و الا اصل ولایت فقیه امر مسلمی بوده و برخی از فقها به مقداری که زمینه آنرا پیدا میکردند، در محدوده‌ای میدان دار ولایت فقیه می‌شدند. اقامه حدود می‌کردند، مجازات های کیفری را پیاده می‌کردند.

فقیه بزرگی نظیر مرحوم صاحب جواهر می‌فرمایند: اگر کسی اطلاق ولایت فقیه را قبول نداشته باشد طعم فقه را نچشیده است، بنابر این اصل طرفداری از اطلاق ولایت فقیه هم منحصر به امام خمینی نیست بلکه آنچه که اختصاص به امام خمینی دارد، معماری و عملی کردن تئوری ولایت فقیه و تحقق بخشیدن به ولایت فقیه در یک نظام است.

رسا ـ آیا ولایت فقیه تنها برای اداره مسائل عبادی و دینی مردم است و نقشی در تشکیل حکومت و مسائل سیاسی و اجتماعی ندارد؟ یا اینکه ولی فقیه برای اداره جامعه اسلامی و تشکیل حکومت اسلامی و اصلاح امور مردم وظایفی برعهده دارد؟

روشن است که وقتی می‌گوییم ولایت فقیه، این موضوع غیر از مرجعیت فقهی فقیه است، یک مرجعیت فکری در زمینه فقه وجود دارد که کارشناسی مسائل فقهی است. در اینجا گفته می‌شود از نظر کارشناسی فقیه نظر اسلام را در مورد احکام مطرح می کند، اما ولایت کما اینکه از خود کلمه «ولایت» مشخص است مربوط به بحث سرپرستی جامعه است.

آیا در نظام اسلامی احکام اسلام منحصر است به روزه و نماز و مسائل فردی یا اینکه فراتر از این است؟ استدلال عقلی مطرح شده در اینجا نیز، بر همین مبنا است، بالاخره آیا ما در اسلام مقررات و تشکیلات نظامی و اجتماعی داریم یا خیر؟ قرآن کریم می‌فرماید وسایل دفاعی شما باید به حدی باشد که ابهت و اقتداری برخوردار باشید که دشمنان بترسند. در در اسلام مقررات اقتصادی، نظامی، اجتماعی، فرهنگی، روابط بین الملل وجود دارد. این مقررات مربوط به جامعه اسلامی را چه کسی باید اداره کند و تصمیم گیری کلان نسبت به آن داشته باشد؟

در دین مبین اسلام گفته می‌شود که این سرپرست باید یک کارشناس دینی و یک شخصیت مسلط بر مقررات دین اسلام باشد که فقیه نام دارد، این فقیه باید از تقوا برخوردار باشد و در عین حال کارایی و مدیریت سیاسی نیز داشته باشد و مدبر و دارای توان مدیریتی باشد و از عهده سرپرستی نهادهایی که برعهده او است بربیاید.

حوزه ولایت غیر از حوزه مرجعیت است

فقیه در جایگاه ولایت تنها مرجعیت فکری و تبیین احکام اسلام را بر عهده ندارد، بلکه احکام اسلامی را سرپرستی و پشتیبانی می‌کند. پیاده کردن و حاکمیت و اجرایی شدن احکام را بر عهده دارد، بنابر این حوزه ولایت غیر از حوزه مرجعیت است.

این جایگاه و این پایگاه نقش اساسی را در اقتدار نظام اسلامی و اسلامی سازی مقررات اسلامی دارد و ارزش‌های اسلامی را به مرحله اجرا خواهد رساند و پشتیبانی و سرپرستی می‌نماید.

در این 4 دهه که از عمر انقلاب اسلامی گذشته است با همه برنامه ریزی‌های استکبار جهانی و همه تلاش‌ها و توطئه‌های نظام استکباری و دسیسه‌هایی نظیر جنگ تحمیلی و تلاش برای ایجاد تفرقه‌های قومی و مذهبی، تحریم‌ها و فشارهای اقتصادی، باز هم شاهد هستیم که آن نهادی که توانسته است پشتیبانی و مدیریت همه این نهادها را به خوبی و با موفقیت انجام دهد ولایت فقیه بوده است.

رسا ـ اخیرا شخصی مدعی شده است در کشور ما ولی فقیه به هیچکس پاسخگو نیست و هیچ نظارتی بر رهبری صورت نمی گیرد، آیا چنین ادعایی با وجود مجلس خبرگان رهبری و نمایندگان محترم آن محلی از اعراب دارد؟ لطفا شرح دهید نظارت خبرگان رهبری که از علمای دین و مجتهدان هستند بر رهبری به چه صورت است و آیا تاکنون مواردی بوده است که خبرگان رهبری نسبت به اقدام یا فرمایشی از امام خامنه ای شبهه داشته و از ایشان پیرامون چرایی آن پرسش کرده باشند؟

در ابتدا باید عرض کنم، در قانون اساسی کلمه نظارت نداریم که خبرگان یا نهاد دیگری نظارت کند بر رهبری، «نظارت» واژه ای است با بار حقوقی خاص خودش.

البته خبرگان رهبری، به عنوان کارشناسان دینی، در جهت پشتیبانی رهبری، مسؤولیت کنترل تداوم صفات رهبری را به عهده دارد. علاوه بر معرفی رهبر، تداوم و استمرار شایستگی‌های رهبری را مراقبت می نمایند.

بررسی تداوم صفات رهبری به معنای مچ گیری نیست

باید توجه داشت که به عهده گرفتن مسؤولیت بررسی تداوم صفات رهبری به معنای مچ گیری نیست، ولی فقیه در نظام اسلامی در رأس امور است، خبرگان و هیچ نهاد دیگری بالاتر از رهبری نیست، برخلاف مجلس شورای اسلامی که با توجه به نقش نظارتی که دارد، حق دارد که سؤال کند، استیضاح یا عزل کند.  بلکه خبرگان مراقبت و تحقیق تداوم صفات رهبری را بر عهده دارند و در واقع یک نوع ضمانتی را دارند بر اینکه این صفات همیشگی باشد.

در همین راستا یکی از مهمترین کمیسیون‌های مجلس خبرگان رهبری، کمیسیون تحقیق است و فعالیت های آن نیز مداوم است. این کمیسیون مسائل مربوط به نهادها و امور مرتبط با مدیریت رهبری را مورد بررسی قرار می‌دهند و جمع بندی های لازم در امور مختلف را نیز انجام می‌دهند.

تنها کمیسیونی هم که بر اساس قانون به طور مستقل با رهبری جلسه دارند و مسائل مختلف را با ایشان در میان می‌گذارند همین کمیسیون تحقیق است، که مسائل را با رهبر معظم انقلاب مطرح می‌کنند و در جریان توضیحات ایشان قرار می‌گیرند، البته برخی، از این موضوع تعبیر به نظارت می‌کنند و اگر نظارت به معنای تحقیق میدانی و توجه به تداوم صفات رهبری باشد مشکلی ندارد./1304/۴۰۳/ح

خبرنگار:متین فیروزآبادی
ارسال به شبکه های اجتماعی
ارسال نظر
نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
لطفا حاصل عبارت زیر را در باکس روبرو وارد کنید:
= ۱ + ۲
ارسال
نظرات
انتشار یافته: 0
در انتظار بررسی: 0
غیر قابل انتشار: 0
۱۳۹۶/۱۱/۱ - ۲۰:۵۲
آیت الله جنتی:
ولایت فقیه کشور را آسیب‌ناپذیر کرده است
رییس مجلس خبرگان با بیان این که ولایت فقیه کشور را آسیب‌ناپذیر کرده است، تبیین جایگاه ولایت فقیه در جامعه و نقش آن در پایدار کردن قدرت اسلام در کشور را ضروری دانست.
۱۳۹۶/۱۱/۱ - ۱۷:۲۸
آیت الله نوری همدانی:
شناخت انقلاب لازمه حفظ نظام اسلامی است
حضرت آیت الله نوری همدانی شناخت انقلاب را لازمه حفظ نظام دانست و گفت: انقلاب یکی از بزرگترین نعمت های الهی به شمار می رود و لازم است تا با شناخت آثار، برکات و ارکان انقلاب، برای حفظ آن تلاش کنیم.
۱۳۹۶/۱۱/۱ - ۰۸:۴۵
آیت الله جوادی آملی:
احیای اصول قوی و غنی در حوزه مانع از خطر "نقد معصوم" می شود
حضرت ‌آیت الله جوادی آملی با بیان این که اگر علم اصول زنده شود جان خيلی ها را می خرد و حوزه را حفظ می کند، گفت: اگر اصول زنده شود نه ما آن روزها مشکل شهيد جاويد مي داشتيم و نه اين روزها مسأله «عصمت ا...
۱۳۹۶/۱۱/۱ - ۰۰:۱۰
آیت الله مصباح یزدی:
جامعه برای رشد به وحدت و مدیریت الهی نیاز دارد
آیت الله مصباح یزدی با تأکید بر اینکه جامعه انسانی برای رشد به وحدت انسانی، برنامه و مدیریت الهی نیاز دارد، گفت: شخصی باید در رأس جامعه باشد که نقشه راه را بداند، دلسوز مردم باشد و از منافع خود در راه...
۱۳۹۶/۱۰/۳۰ - ۲۱:۰۹
آیت‌الله کعبی مطرح کرد؛
لزوم مشارکت فقه در تدوین سیاست‌های کلی نظام
نماینده مردم خوزستان در مجلس خبرگان رهبری تأکید کرد: یکی‌از مواردی که فقه حکومتی در چرخه قانون‌گذاری می‌تواند خودش را نشان دهد تدوین سیاست‌های کلی نظام است.
۱۳۹۶/۱۰/۳۰ - ۲۰:۳۱
در دیدار رییس مجمع نمایندگان طلاب مطرح شد؛
تأکید آیت الله مکارم شیرازی بر حل مشکلات معیشتی طلاب | حوزه نسبت به خالی شدن شهرها از علما چاره اندیشی کند
حضرت آ‌یت الله مکارم شیرازی با اشاره به مشکلات معیشتی طلاب و حوزویان تأکید کرد که تا جایی که توان هست باید برای رفع مشکلات معیشتی اقدام شود.
۱۳۹۶/۱۰/۳۰ - ۱۳:۳۶
آیت الله هاشمی شاهرودی:
مسؤولان برای حل معضلات اقتصادی و معیشتی مردم اقدام عاجل کنند
رییس مجمع تشخیص مصلحت مسأله اقتصاد و معیشت را از اولویت‌های اصلی کشور دانست و گفت: دشمنان مشکلات اقتصادی را زمینه‌ اعمال فشار قرار می‌دهند که همه مسؤولان باید برای حل معضلات اقتصادی و معیشتی مردم اقد...
۱۳۹۶/۱۰/۳۰ - ۰۸:۳۰
حجت الاسلام والمسلمین ملکوتی:
تصور تغییر موضع استکبار در برابر انقلاب ساده لوحی است | تبعیت از رهبری؛ عامل پایداری انقلاب
نماینده خبرگان با تأکید بر این که تصور تغییر موضع استکبار در برابر انقلاب ساده لوحی است، تبعیت مسؤولان و مردم از رهبری را عامل پایداری انقلاب دانست.
۱۳۹۶/۱۰/۳۰ - ۰۸:۰۵
حجت الاسلام والمسلمین مومنی:
رسیدگی به مشکلات معیشتی مردم اولویت کار دولت باشد
استاد حوزه علمیه قم تأکید کرد: وظیفه اصلی دولت پرهیز از اختلافات و مشوش کردن ذهن مردم است و اولویت خود را رسیدگی به مشکلات اقتصادی و معیشتی مردم قرار دهد.
۱۳۹۶/۱۰/۳۰ - ۰۱:۴۵
آیت الله عبداللهی:
دشمن در پی "استعمار فرهنگی" ایران اسلامی است
عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم با بیان این که دشمن در پی استعمار فرهنگی ایران اسلامی است، گفت: استکبار می خواهد ملت را استعمار فرهنگی کند تا استعمار اقتصادی و سیاسی محقق شود.
۱۳۹۶/۱۰/۲۹ - ۱۶:۴۶
آیت الله یزدی:
ائمه جمعه سرمایه گذاری بیشتری برای جذب قشر جوان داشته باشند
رییس جامعه مدرسین با تأکید بر این که ائمه جمعه و نمایندگان ولی فقیه باید سرمایه گذاری بیشتری برای جذب قشر جوان داشته باشند، گفت: اگر با برنامه های دقیق وارد شویم جوانان جذب خواهند شد.
۱۳۹۶/۱۰/۲۹ - ۱۴:۲۳
آیت الله حسینی بوشهری:
مطالبات مردم نباید به فراموشی سپرده شود | مسؤولان با حل مشکلات جلوی سوء استفاده دشمن را بگیرند
امام جمعه قم با بیان این که مطالبات مردم نباید به فراموشی سپرده شود، گفت: مسؤولان باید تمام تلاش خود را به کار بگیرند تا به مطالبات مردم رسیدگی شده و زمینه سوء استفاده دشمن از بین رود.
۱۳۹۶/۱۰/۲۹ - ۱۴:۰۵
آیت‌الله امامی کاشانی:
رسیدگی به مشکلات مردم در اولویت فعالیت‌های دولت باشد
خطیب نماز جمعه تهران بر رسیدگی به مشکلات مردم تأکید کرد و گفت: رسیدگی به مشکلات مردم و رفع نیازهای آنان باید در اولویت فعالیت‌ها و اقدام‌های دولت باشد.
۱۳۹۶/۱۰/۲۹ - ۱۰:۳۵
آیت الله خاتمی تأکید کرد؛
ضرورت هوشیاری در برابر فتنه های دشمنان
عضو هیأت رییسه خبرگان گفت: ذره ای نباید در برابر توطئه های دشمنان کوتاه بیاییم بلکه باید در برابر توطئه های استکبار هوشیار باشیم.
۱۳۹۶/۱۰/۲۹ - ۰۳:۵۱
آیت الله حسینی اشکوری:
مسؤولان باید عملا از وفاداری مردم قدردانی کنند
نماینده مردم گیلان در خبرگان با بیان این که مسؤولان کشور باید عملا شکرگزار بصیرت و وفاداری مردم باشند، گفت: مردم وظیفه خود را انجام دادند اما این که مسؤولان نسبت به فشارهای بر مردم بی تفاوت باشند ظلم ...
۱۳۹۶/۱۰/۲۸ - ۲۱:۰۴
در دیدار حجت الاسلام والمسلمین آ‌ل هاشم مطرح شد؛
تقدیر آیت الله مکارم شیرازی از فعالیت های امام جمعه تبریز | حوزه علمیه استان ها تقویت شود
حضرت ‌آیت الله مکارم شیرازی با تقدیر از فعالیت های نماینده ولی فقیه در آذربایجان شرقی، خطاب به وی گفت: اخباری که از تبریز آمده نشان می دهد که الحمدلله کار شما خیلی خوب بوده است.
۱۳۹۶/۱۰/۲۸ - ۱۷:۴۹
آیت الله جوادی آملی:
عقل در دیدگاه خاندان کاشف الغطا قطب فرهنگی جامعه است
حضرت آیت الله جوادی آملی با اشاره به اینکه خاندان کاشف الغطاء مانند مرحوم کلینی قطب فرهنگی یک ملت را عقل می‌دانستند، اظهار داشت: دفتر تبلیغات باید قطب فرهنگی خود را عقل بداند که بر مدار عقل صحیح و کش...
۱۳۹۶/۱۰/۲۸ - ۱۷:۳۲
آیت الله سیفی مازندرانی:
حکومت بدون ارزش های الهی اعتبار ندارد | برجام بدون اجرای شروط رهبری مشروع نیست
استاد درس خارج حوزه علمیه تأکید کرد: ماهیت و هویت نظام اسلامی در دنیا به همین ارزش های اسلامی است و اگر این ارزش ها نباشند حکومت هیچ اعتباری ندارد.
۱۳۹۶/۱۰/۲۸ - ۱۷:۰۱
تأکید آیت الله جوادی آملی بر اصلاح فضای مجازی؛
جوانان مراقب انحرافات و دام های دشمن در فضای مجازی باشند
حضرت ‌آیت الله جوادی آملی با بیان این که جوانان باید فضای مجازی را حقیقی بدانند، گفت: اگر این فضا کنترل نشود، دین را از انسان می گیرد و سبب آبروریزی او خواهد شد.
۱۳۹۶/۱۰/۲۸ - ۱۶:۵۰
آیت الله خاتمی:
دشمن به دنبال سکولاریزه کردن حوزه علمیه است | حوزویان هوشیار باشند
عضو هیأت رییسه خبرگان با اشاره به تلاش دشمن برای سکولاریزه کردن حوزه علمیه، خواستار هوشیاری حوزویان در برابر برنامه های دشمن شد.