Web
Analytics
Rasa News :: خبرگزاری رسا - وظایف خبرگان پیرامون رهبری و ولایت فقیه/ اصل ولایت فقیه مورد اجماع علما است
دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۳۹۷ Monday, April 23, 2018 - ساعت:
زمان : ۱۳۹۶/۸/۲۵ - ۲۱:۵۶
شناسه خبر: ۵۳۸۳۶۷
 
آیت الله عبداللهی در گفت‌وگو با رسا تشریح کرد؛
وظایف خبرگان پیرامون رهبری و ولایت فقیه/ اصل ولایت فقیه مورد اجماع علما است
عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم با تشریح پیشینه نظریه ولایت فقیه و شکل گیری این نظریه پس از غیبت امام زمان(عج)، گفت: گاهی پنداشته می‌شود که ولایت فقیه یک امر جدیدی است و در گذشته وجود نداشته است، این توهمی ناشی از عدم اطلاع از فقه است.

اشاره:

پس از پیروزی انقلاب اسلامی به رهبری امام خمینی و تحقق آرزوی دیرینه انبیاء و اولیاء الهی برای تحقق تشکیل یک حکومت دینی، ولایت فقیه در رأس حکومت دینی قرار گرفت تا سکان دار انقلاب اسلامی و نظام مقدس اسلامی باشد و از حریم اسلام و حکومت اسلامی صیانت کرده و مانع از نفوذ بیگانگان و انحراف در انقلاب اسلامی باشد.

ولی فقیه از همان آغاز نهضت در رأس مبارزه با طاغوت و تلاش برای به ثمر نشستن انقلاب اسلامی بوده است و به حق کاریزما و اثرگذاری معنوی مقام ولایت موجب شد تا مردم ایران از اقشار و اصناف مختلف با یکدیگر متحد و منسجم شده و در برابر رژیم دست نشانده غرب قرار بگیرند.

اما پس از پیروزی انقلاب اسلامی و توجه ویژه تدوین کنندگان قانون اساسی و اشخاصی نظیر شهید آیت الله دکتر بهشتی و شهید دکتر حسن آیت به اصل ولایت فقیه به عنوان ضامن بقای انقلاب اسلامی در تدوین قانون اساسی، فضاسازی‌ها علیه ولایت فقیه آغاز شد. قطعا دشمنان و معاندان انقلاب اسلامی از همان ابتدا از قدرت ولایت فقیه در به زانو درآوردن ضد انقلاب داخلی و خارجی و خنثی سازی توطئه دشمنان آگاه بودند و به همین جهت تمام تلاش خود را برای مقابله با ولایت فقیه به کار بستند.

این روند مقابله با ولایت فقیه از ابتدای انقلاب ادامه داشته است و در رخدادهایی نظیر فتنه‌ سال 78 و 88 بروز و ظهور بسیار بیشتری پیدا کرده است، جریان لیبرال و غربگرای داخلی همواره آوانگارد و لیدر شبهه افکنی و فضاسازی علیه رهبری و ولی فقیه بوده است و با استفاده از ابزارهای رسانه‌ای و چهره‌های سیاسی و هیجان‌زایی در محیط‌های مختلف نظیر دانشگاه‌ها تلاش کرده است تا اقدام به تضعیف باورها در حمایت از ولایت فقیه را با تمام توان به نتیجه برساند.

به منظور تأملی بر مبانی ولایت فقیه و بررسی ابعاد تلاش دشمنان در ایجاد شبهه و فضاسازی منفی علیه ولایت فقیه و ارائه پاسخ برخی شبهاتی که در این زمینه مطرح شده است پای گفت‌وگو با آیت الله عبدالمحمود عبداللهی نماینده مردم اصفهان در مجلس خبرگان رهبری و عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم نشستیم تا از نظرات این استاد سطوح عالی حوزه علمیه استفاده ببریم.

رسا ـ برخی مدعی هستند ولایت فقیه و نظریه ولایت فقیه پس از انقلاب اسلامی برای در رأس قدرت بودن روحانیت و حکومت بر مردم پدید آمده است، به نظر حضرتعالی چنین ادعایی صحت دارد؟ لطفا برخی از دلایل رد این ادعا را تشریح بفرمایید.

گاهی پنداشته می‌شود که ولایت فقیه یک امر جدیدی است و در گذشته وجود نداشته است، این توهمی است که ناشی از عدم اطلاع از فقه است، اگر کسی مقداری اهل پژوهش باشد و سابقه مسائل فقهی را مرور کند، متوجه خواهد شد که نمی‌توان بحث ولایت فقیه را امر جدیدی دانست.

در عصر ائمه (ع) و از آغاز غیبت امام زمان(عج) مسأله ولایت فقیه در کتب علما و بزرگان زمان مطرح شده است، مشخص بوده است که مشروعیت سرپرستی امور اجتماعی، نیازمند اذن و اجازه ولی فقیه است. مسائلی نظیر مجازات‌های کیفری، تشکیلات قضایی و مسائلی نظیر اوقاف هم، تحت نظر ولایت فقیه تعریف می‌شد.

اصل ولایت فقیه مورد اجماع علما است

اصل ولایت فقیه، از مسائل مورد اجماع بوده است و در فقه به عنوان یک ضرورت مطرح گردیده است، از آن زمان که تشیع در ایران رسمیت پیدا کرد، علما و فقها به لحاظ شرایط اجتماعی و بسط یدی که حاصل شده بود، طبعا بیشتر به مسأله ولایت فقیه پرداختند.

مثلاً مرحوم محقق کرکی یکی از کسانی است که در رابطه با ولایت مطلقه فقیه و تحقق عملی و فقهی آن قدم‌های مشخص و واضحی برداشته است. مرحوم نایینی و فاضل نراقی نیز از محققان و فقهایی هستند که به تفصیل به اثبات ولایت مطلقه پرداخته اند.

مرحوم آیت الله العظمی بروجردی که استاد بسیاری از مراجع معظم تقلید هستند و امام خمینی(ره) هم در درس ایشان حاضر می‌شدند نیز از کسانی هستند که غیر از دلایل نقلی، استدلال عقلی محکمی را در این زمینه مورد توجه قرار داده‌اند. مرحوم امام خمینی نیز بر این استدلال عقلی تکیه می کنند.

اصل طرفداری از ولایت فقیه منحصر در امام خمینی(ره) نیست

بنابراین اصل ولایت فقیه مورد اجماع علما و فقها است و از آغاز غیبت بحث از آن در کتب فقهی و میان فقها مطرح بوده است. اگر اختلاف نظری نیز بوده است در محدوده آن و اطلاق ولایت فقیه بوده است. و الا اصل ولایت فقیه امر مسلمی بوده و برخی از فقها به مقداری که زمینه آنرا پیدا میکردند، در محدوده‌ای میدان دار ولایت فقیه می‌شدند. اقامه حدود می‌کردند، مجازات های کیفری را پیاده می‌کردند.

فقیه بزرگی نظیر مرحوم صاحب جواهر می‌فرمایند: اگر کسی اطلاق ولایت فقیه را قبول نداشته باشد طعم فقه را نچشیده است، بنابر این اصل طرفداری از اطلاق ولایت فقیه هم منحصر به امام خمینی نیست بلکه آنچه که اختصاص به امام خمینی دارد، معماری و عملی کردن تئوری ولایت فقیه و تحقق بخشیدن به ولایت فقیه در یک نظام است.

رسا ـ آیا ولایت فقیه تنها برای اداره مسائل عبادی و دینی مردم است و نقشی در تشکیل حکومت و مسائل سیاسی و اجتماعی ندارد؟ یا اینکه ولی فقیه برای اداره جامعه اسلامی و تشکیل حکومت اسلامی و اصلاح امور مردم وظایفی برعهده دارد؟

روشن است که وقتی می‌گوییم ولایت فقیه، این موضوع غیر از مرجعیت فقهی فقیه است، یک مرجعیت فکری در زمینه فقه وجود دارد که کارشناسی مسائل فقهی است. در اینجا گفته می‌شود از نظر کارشناسی فقیه نظر اسلام را در مورد احکام مطرح می کند، اما ولایت کما اینکه از خود کلمه «ولایت» مشخص است مربوط به بحث سرپرستی جامعه است.

آیا در نظام اسلامی احکام اسلام منحصر است به روزه و نماز و مسائل فردی یا اینکه فراتر از این است؟ استدلال عقلی مطرح شده در اینجا نیز، بر همین مبنا است، بالاخره آیا ما در اسلام مقررات و تشکیلات نظامی و اجتماعی داریم یا خیر؟ قرآن کریم می‌فرماید وسایل دفاعی شما باید به حدی باشد که ابهت و اقتداری برخوردار باشید که دشمنان بترسند. در در اسلام مقررات اقتصادی، نظامی، اجتماعی، فرهنگی، روابط بین الملل وجود دارد. این مقررات مربوط به جامعه اسلامی را چه کسی باید اداره کند و تصمیم گیری کلان نسبت به آن داشته باشد؟

در دین مبین اسلام گفته می‌شود که این سرپرست باید یک کارشناس دینی و یک شخصیت مسلط بر مقررات دین اسلام باشد که فقیه نام دارد، این فقیه باید از تقوا برخوردار باشد و در عین حال کارایی و مدیریت سیاسی نیز داشته باشد و مدبر و دارای توان مدیریتی باشد و از عهده سرپرستی نهادهایی که برعهده او است بربیاید.

حوزه ولایت غیر از حوزه مرجعیت است

فقیه در جایگاه ولایت تنها مرجعیت فکری و تبیین احکام اسلام را بر عهده ندارد، بلکه احکام اسلامی را سرپرستی و پشتیبانی می‌کند. پیاده کردن و حاکمیت و اجرایی شدن احکام را بر عهده دارد، بنابر این حوزه ولایت غیر از حوزه مرجعیت است.

این جایگاه و این پایگاه نقش اساسی را در اقتدار نظام اسلامی و اسلامی سازی مقررات اسلامی دارد و ارزش‌های اسلامی را به مرحله اجرا خواهد رساند و پشتیبانی و سرپرستی می‌نماید.

در این 4 دهه که از عمر انقلاب اسلامی گذشته است با همه برنامه ریزی‌های استکبار جهانی و همه تلاش‌ها و توطئه‌های نظام استکباری و دسیسه‌هایی نظیر جنگ تحمیلی و تلاش برای ایجاد تفرقه‌های قومی و مذهبی، تحریم‌ها و فشارهای اقتصادی، باز هم شاهد هستیم که آن نهادی که توانسته است پشتیبانی و مدیریت همه این نهادها را به خوبی و با موفقیت انجام دهد ولایت فقیه بوده است.

رسا ـ اخیرا شخصی مدعی شده است در کشور ما ولی فقیه به هیچکس پاسخگو نیست و هیچ نظارتی بر رهبری صورت نمی گیرد، آیا چنین ادعایی با وجود مجلس خبرگان رهبری و نمایندگان محترم آن محلی از اعراب دارد؟ لطفا شرح دهید نظارت خبرگان رهبری که از علمای دین و مجتهدان هستند بر رهبری به چه صورت است و آیا تاکنون مواردی بوده است که خبرگان رهبری نسبت به اقدام یا فرمایشی از امام خامنه ای شبهه داشته و از ایشان پیرامون چرایی آن پرسش کرده باشند؟

در ابتدا باید عرض کنم، در قانون اساسی کلمه نظارت نداریم که خبرگان یا نهاد دیگری نظارت کند بر رهبری، «نظارت» واژه ای است با بار حقوقی خاص خودش.

البته خبرگان رهبری، به عنوان کارشناسان دینی، در جهت پشتیبانی رهبری، مسؤولیت کنترل تداوم صفات رهبری را به عهده دارد. علاوه بر معرفی رهبر، تداوم و استمرار شایستگی‌های رهبری را مراقبت می نمایند.

بررسی تداوم صفات رهبری به معنای مچ گیری نیست

باید توجه داشت که به عهده گرفتن مسؤولیت بررسی تداوم صفات رهبری به معنای مچ گیری نیست، ولی فقیه در نظام اسلامی در رأس امور است، خبرگان و هیچ نهاد دیگری بالاتر از رهبری نیست، برخلاف مجلس شورای اسلامی که با توجه به نقش نظارتی که دارد، حق دارد که سؤال کند، استیضاح یا عزل کند.  بلکه خبرگان مراقبت و تحقیق تداوم صفات رهبری را بر عهده دارند و در واقع یک نوع ضمانتی را دارند بر اینکه این صفات همیشگی باشد.

در همین راستا یکی از مهمترین کمیسیون‌های مجلس خبرگان رهبری، کمیسیون تحقیق است و فعالیت های آن نیز مداوم است. این کمیسیون مسائل مربوط به نهادها و امور مرتبط با مدیریت رهبری را مورد بررسی قرار می‌دهند و جمع بندی های لازم در امور مختلف را نیز انجام می‌دهند.

تنها کمیسیونی هم که بر اساس قانون به طور مستقل با رهبری جلسه دارند و مسائل مختلف را با ایشان در میان می‌گذارند همین کمیسیون تحقیق است، که مسائل را با رهبر معظم انقلاب مطرح می‌کنند و در جریان توضیحات ایشان قرار می‌گیرند، البته برخی، از این موضوع تعبیر به نظارت می‌کنند و اگر نظارت به معنای تحقیق میدانی و توجه به تداوم صفات رهبری باشد مشکلی ندارد./1304/۴۰۳/ح

خبرنگار:متین فیروزآبادی
ارسال به شبکه های اجتماعی
ارسال نظر
نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
لطفا حاصل عبارت زیر را در باکس روبرو وارد کنید:
= ۱۱ + ۸
ارسال
نظرات
انتشار یافته: 0
در انتظار بررسی: 0
غیر قابل انتشار: 0
۱۳۹۷/۲/۳ - ۰۳:۴۸
آیت الله سبحانی:
مسؤولان و رسانه ها برای ارتقای فرهنگ سلامت جامعه اهتمام کنند
حضرت آیت الله سبحانی با اشاره به نقش خانواده، نهادهای آموزشی و رسانه ها در ترویج بهداشت و سلامت بر نقش محوری اطلاع رسانی رسانه ها در این حوزه تأکید کرد.
۱۳۹۷/۲/۲ - ۲۲:۱۰
آیت الله مکارم تبیین کرد؛
راهکارهای تحقق اقتصاد مقاومتی در تعالیم امام سجاد
بی شک سعادت و پيروزى مادی و معنوى جوامع بشری بدون اقتصاد غنى و سالم ممكن نيست، همانگونه که ريشه مهم نابساماني‌هاى یک جامعه را نیز باید در مسائل اقتصاديش جستجو کرد.
۱۳۹۷/۲/۲ - ۲۱:۵۵
آیت الله ‌آملی لاریجانی:
حل مشکلات معیشتی در گرو همفکری قوا و همدلی مردم است
رییس قوه قضائیه تأکید کرد: مهمترین چالش کشور مسائل اقتصادی است که ان شاءالله با همدلی، همفکری و تفاهم بین قوا و تفاهم و همدلی بین حاکمیت و مردم ان شاءالله مشکلات حل می‌شود.
۱۳۹۷/۲/۲ - ۲۱:۳۸
با صدور پیامی؛
دبیرخانه خبرگان درگذشت آ‌یت الله مهمان نواز را تسلیت گفت
دبیرخانه مجلس خبرگان رهبری با صدور پیامی درگذشت آیت الله مهمان نواز را تسلیت گفت.
۱۳۹۷/۲/۲ - ۲۰:۵۴
آیت الله هاشمی شاهرودی:
مقاومت قدرت های سلطه‌گر را بیچاره کرده است | اجرای منویات رهبری؛ اولویت مجمع تشخیص
رییس مجمع تشخیص حرکت های مقاومت اسلامی در جهان اسلام را از برکات انقلاب خواند و گفت: قدرت های سلطه‌گر به ویژه آمریکا را بیچاره کرده است.
۱۳۹۷/۲/۲ - ۱۹:۴۷
آیت الله یزدی:
مجتهد بودن مانع از هجرت و امور تبلیغی نمی‌شود | مراقب تلاش استکبار برای نفوذ باشیم
رییس جامعه مدرسین با بیان این که صرف درس خواندن و مجتهد شدن کفایت نمی‌کند، گفت: روح تشیع آمیخته با تبلیغ است و مجتهد بودن مانع از هجرت و امور تبلیغی نمی‌شود.
۱۳۹۷/۲/۲ - ۱۹:۲۳
آیت الله حسینی بوشهری:
بانک ها در مسیر حمایت از اقشار ضعیف و نیازمند حرکت کنند
امام جمعه قم با ضروری خواندن تقلیل سودهای بانکی، بر ضرورت حرکت بانک ها در مسیر حمایت از اقشار ضعیف و نیازمند تأکید کرد.
۱۳۹۷/۲/۲ - ۱۹:۱۶
دیدار پرفسور مولر و اعضای موسسه حکمت و فلسفه با آیت الله جوادی آملی
رییس و جمعی از اعضای موسسه حکمت و فلسفه به همراه پرفسور مولر از دانشگاه مونستر آلمان با حضور در بنیاد بین المللی علوم وحیانی اسراء با حضرت آیت الله جوادی آملی دیدار و گفت وگو کردند.
۱۳۹۷/۲/۲ - ۱۹:۰۶
آیت الله علوی گرگانی:
درس خواندن و تقوا مسیر پیشرفت در طلبگی است
حضرت آیت الله علوی‌گرگانی با بیان این که طلبگی مسیر انبیاء و ائمه معصومین(ع) است، گفت: طلبه بدون درس خواندن و تقوا نمی تواند در این مسیر موفق باشد.
۱۳۹۷/۲/۲ - ۱۵:۰۷
آیت الله نوری همدانی:
حفظ سلامتی واجب عینی است | مسؤولان برای مسأله ریزگردها چاره اندیشی کنند
حضرت آیت الله نوری‌همدانی تلاش برای سلامتی را مسأله ای فردی و اجتماعی برشمرد و تأکید کرد که حفظ سلامتی واجبی عینی و ضرورتی غیر قابل انکار است.
۱۳۹۷/۲/۲ - ۱۴:۵۶
تأکید آیت الله صافی بر روابط عزتمندانه ایران با کشورهای اسلامی
حضرت آیت الله صافی گلپایگانی تأکید کرد: جمهوری اسلامی باید با تمام کشورهای اسلامی به ویژه مصر با حفظ منافع و عزت خود، تعامل داشته باشد.
۱۳۹۷/۲/۲ - ۱۴:۱۲
حجت‌الاسلام زارع:
با انقلاب اقصادی باید وضع کشور را متحول کرد
دبیرکل حزب مردمی اصلاحات تولیدات مختلف داخلی را در بسیاری از موارد جوابگوی نیاز مردم دانست و گفت: اکنون بهترین زمان در به وجود آوردن تحول در اقتصاد کشور است.
۱۳۹۷/۲/۲ - ۱۲:۵۳
آیت الله مکارم شیرازی:
قم نمی تواند واتیکان باشد | گوشزد کردن مصالح و خطرات از سوی مرجعیت مرز خاصی ندارد
حضرت آ‌یت الله مکارم شیرازی با بیان این که قم واتیکان نیست، گفت: مرجعيت تعلق به تمام جهان اسلام و شيعه دارد و مى‌تواند مصالح و منافع و خطرات آن‌ها را گوشزد كند.
۱۳۹۷/۲/۲ - ۰۵:۴۶
حجت الاسلام والمسلمین طائب:
برخی با شعار امید در مسیر مأیوس کردن جامعه حرکت می کنند
رییس قرارگاه عمار با بیان این که برخی با وجود شعار امید در مسیر مأیوس کردن مردم حرکت می کنند، تضعیف سپاه را سبب یأس جامعه دانست.
۱۳۹۷/۲/۱ - ۲۲:۱۲
آیت الله مکارم شیرازی:
اختلاس‌گران دارای اعتقاد ضعیف و متزلزل هستند
حضرت ‌آیت الله مکارم شیرازی تأکید کرد: بدون تردید افرادی که اختلاس‌ می کنند اعتقاد ضعیف و متزلزلی دارند و ممکن نیست که یک شخص معتقد اختلاس و دزدی کند.
۱۳۹۷/۲/۱ - ۲۲:۰۳
آیت الله جنتی:
برنامه های فرهنگی مورد توجه کمیته امداد باشد
رییس مجلس خبرگان رهبری با تقدیر از فعالیت های کمیته امداد امام خمینی(ره)، بر ضرورت توجه این نهاد به برنامه های فرهنگی تأکید کرد.
۱۳۹۷/۲/۱ - ۲۱:۵۳
آیت الله مکارم شیرازی:
برنامه کمیته امداد بر کاهش افراد تحت پوشش متمرکز باشد
حضرت آیت الله مکارم شیرازی با بیان این که برنامه کمیته امداد باید بر کاهش افراد تحت پوشش باشد، گفت: افزایش افراد تحت پوشش، خدمات کمیته امداد را تحت تاثیر قرار می دهد.
۱۳۹۷/۲/۱ - ۱۶:۴۱
آیت‌الله علوی گرگانی:
مسؤولان با ایمان و عمل صالح وظایف خود را انجام دهند
حضرت آیت الله علوی گرگانی هم ایمان و هم عمل را در کارها مهم ارزیابی کرد و گفت: ایمان و آرزوی انجام کار خیر برتر از عمل بدون ایمان است.
۱۳۹۷/۲/۱ - ۱۴:۵۷
آیت‌الله نوری همدانی:
پشتیبانی نکردن از سپاه نشانه جهل یا دشمنی با انقلاب است | نباید با دشمنان همنوا بود
حضرت آیت‌الله نوری همدانی ارتش و سپاه را دو بال نظام اسلامی توصیف کرد و گفت: کسی که از سپاه پشتیبانی نکند یا بین ارتش و سپاه تفاوت قائل شود یا جاهل و یا با انقلاب اسلامی دشمن است.
۱۳۹۷/۲/۱ - ۱۳:۴۹
حجت الاسلام والمسلمین نکونام مطرح کرد؛
نمره عالی سپاه در صیانت از انقلاب اسلامی | هجمه ها نشان دهنده درستی راه سپاه است
امام جمعه شهرکرد با بیان این که هجمه ها نشان دهنده درستی راه سپاه است، گفت: سپاه با درایت و تدبیر حرکت کرده و کارهای آن به اندازه ای روشن و برجسته بوده که بدخواهان و دشمنان نتوانسته اند به جایی برسند.