Web
Analytics
Rasa News :: خبرگزاری رسا - وظایف خبرگان پیرامون رهبری و ولایت فقیه/ اصل ولایت فقیه مورد اجماع علما است
پنج شنبه ۲۸ تیر ۱۳۹۷ Thursday, July 19, 2018 - ساعت:
زمان : ۱۳۹۶/۸/۲۵ - ۲۱:۵۶
شناسه خبر: ۵۳۸۳۶۷
 
آیت الله عبداللهی در گفت‌وگو با رسا تشریح کرد؛
وظایف خبرگان پیرامون رهبری و ولایت فقیه/ اصل ولایت فقیه مورد اجماع علما است
عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم با تشریح پیشینه نظریه ولایت فقیه و شکل گیری این نظریه پس از غیبت امام زمان(عج)، گفت: گاهی پنداشته می‌شود که ولایت فقیه یک امر جدیدی است و در گذشته وجود نداشته است، این توهمی ناشی از عدم اطلاع از فقه است.

اشاره:

پس از پیروزی انقلاب اسلامی به رهبری امام خمینی و تحقق آرزوی دیرینه انبیاء و اولیاء الهی برای تحقق تشکیل یک حکومت دینی، ولایت فقیه در رأس حکومت دینی قرار گرفت تا سکان دار انقلاب اسلامی و نظام مقدس اسلامی باشد و از حریم اسلام و حکومت اسلامی صیانت کرده و مانع از نفوذ بیگانگان و انحراف در انقلاب اسلامی باشد.

ولی فقیه از همان آغاز نهضت در رأس مبارزه با طاغوت و تلاش برای به ثمر نشستن انقلاب اسلامی بوده است و به حق کاریزما و اثرگذاری معنوی مقام ولایت موجب شد تا مردم ایران از اقشار و اصناف مختلف با یکدیگر متحد و منسجم شده و در برابر رژیم دست نشانده غرب قرار بگیرند.

اما پس از پیروزی انقلاب اسلامی و توجه ویژه تدوین کنندگان قانون اساسی و اشخاصی نظیر شهید آیت الله دکتر بهشتی و شهید دکتر حسن آیت به اصل ولایت فقیه به عنوان ضامن بقای انقلاب اسلامی در تدوین قانون اساسی، فضاسازی‌ها علیه ولایت فقیه آغاز شد. قطعا دشمنان و معاندان انقلاب اسلامی از همان ابتدا از قدرت ولایت فقیه در به زانو درآوردن ضد انقلاب داخلی و خارجی و خنثی سازی توطئه دشمنان آگاه بودند و به همین جهت تمام تلاش خود را برای مقابله با ولایت فقیه به کار بستند.

این روند مقابله با ولایت فقیه از ابتدای انقلاب ادامه داشته است و در رخدادهایی نظیر فتنه‌ سال 78 و 88 بروز و ظهور بسیار بیشتری پیدا کرده است، جریان لیبرال و غربگرای داخلی همواره آوانگارد و لیدر شبهه افکنی و فضاسازی علیه رهبری و ولی فقیه بوده است و با استفاده از ابزارهای رسانه‌ای و چهره‌های سیاسی و هیجان‌زایی در محیط‌های مختلف نظیر دانشگاه‌ها تلاش کرده است تا اقدام به تضعیف باورها در حمایت از ولایت فقیه را با تمام توان به نتیجه برساند.

به منظور تأملی بر مبانی ولایت فقیه و بررسی ابعاد تلاش دشمنان در ایجاد شبهه و فضاسازی منفی علیه ولایت فقیه و ارائه پاسخ برخی شبهاتی که در این زمینه مطرح شده است پای گفت‌وگو با آیت الله عبدالمحمود عبداللهی نماینده مردم اصفهان در مجلس خبرگان رهبری و عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم نشستیم تا از نظرات این استاد سطوح عالی حوزه علمیه استفاده ببریم.

رسا ـ برخی مدعی هستند ولایت فقیه و نظریه ولایت فقیه پس از انقلاب اسلامی برای در رأس قدرت بودن روحانیت و حکومت بر مردم پدید آمده است، به نظر حضرتعالی چنین ادعایی صحت دارد؟ لطفا برخی از دلایل رد این ادعا را تشریح بفرمایید.

گاهی پنداشته می‌شود که ولایت فقیه یک امر جدیدی است و در گذشته وجود نداشته است، این توهمی است که ناشی از عدم اطلاع از فقه است، اگر کسی مقداری اهل پژوهش باشد و سابقه مسائل فقهی را مرور کند، متوجه خواهد شد که نمی‌توان بحث ولایت فقیه را امر جدیدی دانست.

در عصر ائمه (ع) و از آغاز غیبت امام زمان(عج) مسأله ولایت فقیه در کتب علما و بزرگان زمان مطرح شده است، مشخص بوده است که مشروعیت سرپرستی امور اجتماعی، نیازمند اذن و اجازه ولی فقیه است. مسائلی نظیر مجازات‌های کیفری، تشکیلات قضایی و مسائلی نظیر اوقاف هم، تحت نظر ولایت فقیه تعریف می‌شد.

اصل ولایت فقیه مورد اجماع علما است

اصل ولایت فقیه، از مسائل مورد اجماع بوده است و در فقه به عنوان یک ضرورت مطرح گردیده است، از آن زمان که تشیع در ایران رسمیت پیدا کرد، علما و فقها به لحاظ شرایط اجتماعی و بسط یدی که حاصل شده بود، طبعا بیشتر به مسأله ولایت فقیه پرداختند.

مثلاً مرحوم محقق کرکی یکی از کسانی است که در رابطه با ولایت مطلقه فقیه و تحقق عملی و فقهی آن قدم‌های مشخص و واضحی برداشته است. مرحوم نایینی و فاضل نراقی نیز از محققان و فقهایی هستند که به تفصیل به اثبات ولایت مطلقه پرداخته اند.

مرحوم آیت الله العظمی بروجردی که استاد بسیاری از مراجع معظم تقلید هستند و امام خمینی(ره) هم در درس ایشان حاضر می‌شدند نیز از کسانی هستند که غیر از دلایل نقلی، استدلال عقلی محکمی را در این زمینه مورد توجه قرار داده‌اند. مرحوم امام خمینی نیز بر این استدلال عقلی تکیه می کنند.

اصل طرفداری از ولایت فقیه منحصر در امام خمینی(ره) نیست

بنابراین اصل ولایت فقیه مورد اجماع علما و فقها است و از آغاز غیبت بحث از آن در کتب فقهی و میان فقها مطرح بوده است. اگر اختلاف نظری نیز بوده است در محدوده آن و اطلاق ولایت فقیه بوده است. و الا اصل ولایت فقیه امر مسلمی بوده و برخی از فقها به مقداری که زمینه آنرا پیدا میکردند، در محدوده‌ای میدان دار ولایت فقیه می‌شدند. اقامه حدود می‌کردند، مجازات های کیفری را پیاده می‌کردند.

فقیه بزرگی نظیر مرحوم صاحب جواهر می‌فرمایند: اگر کسی اطلاق ولایت فقیه را قبول نداشته باشد طعم فقه را نچشیده است، بنابر این اصل طرفداری از اطلاق ولایت فقیه هم منحصر به امام خمینی نیست بلکه آنچه که اختصاص به امام خمینی دارد، معماری و عملی کردن تئوری ولایت فقیه و تحقق بخشیدن به ولایت فقیه در یک نظام است.

رسا ـ آیا ولایت فقیه تنها برای اداره مسائل عبادی و دینی مردم است و نقشی در تشکیل حکومت و مسائل سیاسی و اجتماعی ندارد؟ یا اینکه ولی فقیه برای اداره جامعه اسلامی و تشکیل حکومت اسلامی و اصلاح امور مردم وظایفی برعهده دارد؟

روشن است که وقتی می‌گوییم ولایت فقیه، این موضوع غیر از مرجعیت فقهی فقیه است، یک مرجعیت فکری در زمینه فقه وجود دارد که کارشناسی مسائل فقهی است. در اینجا گفته می‌شود از نظر کارشناسی فقیه نظر اسلام را در مورد احکام مطرح می کند، اما ولایت کما اینکه از خود کلمه «ولایت» مشخص است مربوط به بحث سرپرستی جامعه است.

آیا در نظام اسلامی احکام اسلام منحصر است به روزه و نماز و مسائل فردی یا اینکه فراتر از این است؟ استدلال عقلی مطرح شده در اینجا نیز، بر همین مبنا است، بالاخره آیا ما در اسلام مقررات و تشکیلات نظامی و اجتماعی داریم یا خیر؟ قرآن کریم می‌فرماید وسایل دفاعی شما باید به حدی باشد که ابهت و اقتداری برخوردار باشید که دشمنان بترسند. در در اسلام مقررات اقتصادی، نظامی، اجتماعی، فرهنگی، روابط بین الملل وجود دارد. این مقررات مربوط به جامعه اسلامی را چه کسی باید اداره کند و تصمیم گیری کلان نسبت به آن داشته باشد؟

در دین مبین اسلام گفته می‌شود که این سرپرست باید یک کارشناس دینی و یک شخصیت مسلط بر مقررات دین اسلام باشد که فقیه نام دارد، این فقیه باید از تقوا برخوردار باشد و در عین حال کارایی و مدیریت سیاسی نیز داشته باشد و مدبر و دارای توان مدیریتی باشد و از عهده سرپرستی نهادهایی که برعهده او است بربیاید.

حوزه ولایت غیر از حوزه مرجعیت است

فقیه در جایگاه ولایت تنها مرجعیت فکری و تبیین احکام اسلام را بر عهده ندارد، بلکه احکام اسلامی را سرپرستی و پشتیبانی می‌کند. پیاده کردن و حاکمیت و اجرایی شدن احکام را بر عهده دارد، بنابر این حوزه ولایت غیر از حوزه مرجعیت است.

این جایگاه و این پایگاه نقش اساسی را در اقتدار نظام اسلامی و اسلامی سازی مقررات اسلامی دارد و ارزش‌های اسلامی را به مرحله اجرا خواهد رساند و پشتیبانی و سرپرستی می‌نماید.

در این 4 دهه که از عمر انقلاب اسلامی گذشته است با همه برنامه ریزی‌های استکبار جهانی و همه تلاش‌ها و توطئه‌های نظام استکباری و دسیسه‌هایی نظیر جنگ تحمیلی و تلاش برای ایجاد تفرقه‌های قومی و مذهبی، تحریم‌ها و فشارهای اقتصادی، باز هم شاهد هستیم که آن نهادی که توانسته است پشتیبانی و مدیریت همه این نهادها را به خوبی و با موفقیت انجام دهد ولایت فقیه بوده است.

رسا ـ اخیرا شخصی مدعی شده است در کشور ما ولی فقیه به هیچکس پاسخگو نیست و هیچ نظارتی بر رهبری صورت نمی گیرد، آیا چنین ادعایی با وجود مجلس خبرگان رهبری و نمایندگان محترم آن محلی از اعراب دارد؟ لطفا شرح دهید نظارت خبرگان رهبری که از علمای دین و مجتهدان هستند بر رهبری به چه صورت است و آیا تاکنون مواردی بوده است که خبرگان رهبری نسبت به اقدام یا فرمایشی از امام خامنه ای شبهه داشته و از ایشان پیرامون چرایی آن پرسش کرده باشند؟

در ابتدا باید عرض کنم، در قانون اساسی کلمه نظارت نداریم که خبرگان یا نهاد دیگری نظارت کند بر رهبری، «نظارت» واژه ای است با بار حقوقی خاص خودش.

البته خبرگان رهبری، به عنوان کارشناسان دینی، در جهت پشتیبانی رهبری، مسؤولیت کنترل تداوم صفات رهبری را به عهده دارد. علاوه بر معرفی رهبر، تداوم و استمرار شایستگی‌های رهبری را مراقبت می نمایند.

بررسی تداوم صفات رهبری به معنای مچ گیری نیست

باید توجه داشت که به عهده گرفتن مسؤولیت بررسی تداوم صفات رهبری به معنای مچ گیری نیست، ولی فقیه در نظام اسلامی در رأس امور است، خبرگان و هیچ نهاد دیگری بالاتر از رهبری نیست، برخلاف مجلس شورای اسلامی که با توجه به نقش نظارتی که دارد، حق دارد که سؤال کند، استیضاح یا عزل کند.  بلکه خبرگان مراقبت و تحقیق تداوم صفات رهبری را بر عهده دارند و در واقع یک نوع ضمانتی را دارند بر اینکه این صفات همیشگی باشد.

در همین راستا یکی از مهمترین کمیسیون‌های مجلس خبرگان رهبری، کمیسیون تحقیق است و فعالیت های آن نیز مداوم است. این کمیسیون مسائل مربوط به نهادها و امور مرتبط با مدیریت رهبری را مورد بررسی قرار می‌دهند و جمع بندی های لازم در امور مختلف را نیز انجام می‌دهند.

تنها کمیسیونی هم که بر اساس قانون به طور مستقل با رهبری جلسه دارند و مسائل مختلف را با ایشان در میان می‌گذارند همین کمیسیون تحقیق است، که مسائل را با رهبر معظم انقلاب مطرح می‌کنند و در جریان توضیحات ایشان قرار می‌گیرند، البته برخی، از این موضوع تعبیر به نظارت می‌کنند و اگر نظارت به معنای تحقیق میدانی و توجه به تداوم صفات رهبری باشد مشکلی ندارد./1304/۴۰۳/ح

خبرنگار:متین فیروزآبادی
ارسال به شبکه های اجتماعی
ارسال نظر
نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
لطفا حاصل عبارت زیر را در باکس روبرو وارد کنید:
= ۲ + ۷
ارسال
نظرات
انتشار یافته: 0
در انتظار بررسی: 0
غیر قابل انتشار: 0
۱۳۹۷/۴/۲۸ - ۰۴:۰۲
حجت‌الاسلام والمسلمین بهرامی‌خوشکار:
رهبر انقلاب ادامه دهنده حقیقی راه امام راحل است
نماینده مردم کرمان در مجلس خبرگان رهبری با اشاره به مدیریت عالی، روح انقلابی و زهد رهبر معظم انقلاب گفت: این صفات رهبر معظم انقلاب باعث شده است که کشور از بحران‌های سال‌های گذشته عبور کند.
۱۳۹۷/۴/۲۸ - ۰۱:۲۹
از سوی رییس قوه قضاییه؛
دستورالعمل اجرایی کنترل مجرمان حرفه ای و سابقه دار ابلاغ شد
آیت الله آملی لاریجانی رییس قوه قضاییه، دستورالعمل اجرایی "کنترل مجرمان حرفه ای و سابقه دار" را ابلاغ کرد.
۱۳۹۷/۴/۲۷ - ۲۳:۵۹
آیت الله جوادی آملی:
باید واژه"نمی توانیم" را از فرهنگ خود حذف کنیم| سخنان اهل بیت جامعه را زنده می کند
حضرت ‌آیت الله جوادی آملی تأکید کرد: باید واژه «نمی توانیم» را از فرهنگ خود حذف کنیم؛ ما روحی داریم که به ابدیت متصل است.
۱۳۹۷/۴/۲۷ - ۱۰:۱۶
اقتصاددانان حوزوی در بیانیه ای:
دلخوشی به غرب سبب معطل ماندن سرمایه‌ و ظرفیت‌ های داخلی می‌شود| اقتصاددانان غرب‌گرا به عنوان مسببان اصلی مشکلات مورد بازخواست قرار گیرند
جمعی از اقتصاددانان حوزوی تأکید کردند: ادامه وضعیت موجود و دل‌بستن به سراب گشایش اقتصادی از طریق توافق با غرب، همچنان اقتصاد كشور را در بلاتکلیفی نگه داشته و مشكلات اقتصادی را بیش‌تر خواهد کرد.
۱۳۹۷/۴/۲۶ - ۲۳:۳۰
روحانی در دیدار جانباز ۷۰ درصد دفاع مقدس:
روحیه بالای خانواده شهدا و جانبازان برای همه ما درس و نشان‌دهنده مسیر مستقیم است
رییس‌ جمهور با حضور سرزده در منزل «جواد جعفری قدوسی» جانباز ۷۰ درصد دفاع مقدس، با این جانباز سرافراز و خانواده‌شان دیدار و گفتگو کرد.
۱۳۹۷/۴/۲۶ - ۱۶:۱۶
آیت الله نوری همدانی:
اجرای دستورات اقتصادی اسلام فقر و فساد را از بین می برد
حضرت آیت الله نوری همدانی گفت: توجه به ساختارهای بانکداری اسلامی و فراهم سازی زمینه های اشتغال در بعد معارف اقتصادی اسلامی پاسخ داده شده است که سبب از بین رفتن فقر و جهل و ظلم می شود.
۱۳۹۷/۴/۲۶ - ۱۴:۰۰
آیت الله نوری همدانی:
بدبینی به دشمن و اعتماد به داخل راه برون رفت از مشکلات است| حراست از انقلاب وظیفه روحانیت است
حضرت آیت الله نوری همدانی با اشاره به مشکلات کشور، مدیریت صحیح را راه برون رفت از مشکلات دانست و گفت: وحدت، انسجام و اعتماد به مردم و توان داخلی و بی اعتمادی به دشمن می تواند در موفقیت کشور اثر گذار ...
۱۳۹۷/۴/۲۶ - ۱۳:۳۳
آیت الله مکارم شیرازی در دیدار اساتید حوزه:
FATF گامی در راستای از بین بردن انقلاب است| با حفظ استقلال حوزه و مرجعیت حامی نظام اسلامی هستیم| تا تسلیم کامل نشویم دشمن قانع نخواهد شد
حضرت آ‌یت الله مکارم شیرازی حوزه و مرجعیت را با حفظ استقلال حامی نظام اسلامی دانست و با اشاره به فشارهای شدید دشمن تأکید کرد: تا تسلیم کامل نشویم دشمن قانع نخواهد شد.
۱۳۹۷/۴/۲۵ - ۲۳:۵۵
آیت‌الله مجتهد شبستری:
عملی کردن رهنمودهای رهبر انقلاب تحریم های دشمن را بی اثر می کند
عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان نمونه‌هایی از مدیریت رهبر معظم انقلاب در بحران‌های سپری شده داخلی و خارجی گفت: عملی کردن رهنمودهای رهبر انقلاب تحریم های دشمن را بی اثر می کند.
۱۳۹۷/۴/۲۵ - ۲۳:۰۳
حجت‌الاسلام والمسلمین بهرامی‌خوشکار:
مدیریت نادرست دولت سبب ایجاد هراس اقتصادی در جامعه شده است
نماینده خبرگان بزرگترین عامل فشار اقتصادی بر زندگی مردم را هراس اقتصادی ارزیابی و تصریح کرد: این هراس اقتصادی را دولت به وجود آورده است و باید آن را در جامعه از بین ببرد.
۱۳۹۷/۴/۲۵ - ۲۲:۰۶
آیت‌الله بطحائی:
بنیه نظامی کشور برای از بین بردن خیال خام دشمن تقویت شود
نماینده خبرگان ارزش‌های دینی، اقتصاد، قدرت نظامی و وحدت را از ارکان اقتدار ملی برشمرد و گفت: باید به سطحی از اقتدار دست یابیم که دشمن خیال جسارت به جمهوری اسلامی را در ذهن نپروراند.
۱۳۹۷/۴/۲۵ - ۲۱:۵۴
آیت‌الله ممدوحی:
رهبر انقلاب با مدیریت عالی نظام را از بحران ها به سلامت عبور داده اند
عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم گفت: رهبر معظم انقلاب کشتی انقلاب را در سال‌های گذشته به سلامت در فراز و نشیب عالی هدایت کردند و الان به ساحل مطمئنی رسانده‌اند که دشمنان جرأت نمی‌کنند که به طرف ما بیای...
۱۳۹۷/۴/۲۵ - ۲۱:۴۳
بررسی نظام سیاسی اسلام در گفت وگو با حجت الاسلام ایزدهی؛
نظام دینی هیچ‌گاه به دنبال توجیه نیست| می توانیم با اتکا به درون به الگویی بی بدیل تبدیل شویم| مبنای انقلاب خدمت به مردم است
عضو هیأت علمی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی با اشاره به مبانی نظام سیاسی اسلام، منطق و الگوی مردم سالاری دینی را بهترین الگو در جهان دانست و از نظر حضرت امام درباره ورود روحانیت به حکومت سخن گفت.
۱۳۹۷/۴/۲۵ - ۱۹:۵۳
قدردانی اساتید سطوح عالی و خارج از مواضع ‌انقلابی آیت الله مکارم
جمعی از اساتید سطوح عالی خارج حوزه علمیه قم در دیدار با حضرت ‌آیت الله مکارم شیرازی از مواضع انقلابی این مرجع تقلید قدردانی کردند.
۱۳۹۷/۴/۲۵ - ۱۹:۴۲
حجت الاسلام والمسلمین سلیمانی خبر داد؛
مطالبه گری تشکل اساتید حوزه از ۳ قوه برای حل مشکلات اقتصادی
دبیر تشکل اساتید سطوح عالی و خارج حوزه با اشاره به دغدغه حوزویان نسبت به مشکلات مردم، از ارسال نامه به قوای سه گانه و شورای نگهبان در راستای حل مشکلات مردم و هشدار نسبت به خطر تصویب FATF خبر داد.
۱۳۹۷/۴/۲۵ - ۱۷:۳۰
آیت الله آملی لاریجانی خبر داد؛
مسؤولان صادقانه و صریح با مردم سخن بگویند| بازجویی از متهمان تخلفات اقتصادی اخیر
رییس دستگاه قضا با بیان این که مدیران دستگاه های اجرایی باید با مردم صادقانه و صریح سخن بگویند، گفت: مردم از مسؤولان خود «صداقت» ، «عدالت» و «تدبیر» می خواهند و این یک مطالبه برحق است.
۱۳۹۷/۴/۲۵ - ۱۵:۱۳
آیت الله جوادی آملی:
انسان مرگ را می میراند نه اینکه بمیرد
حضرت آیت الله جوادی آملی گفت: خدا که آفریدگار ما و جهان است به ما فرمود انسان مرگ را می میراند نه اینکه بمیرد؛ انسان با مرگ از پوست به در می آید نه اینکه بپوسد! پس انسان یک موجود ابدی است و موجود ابدی...
۱۳۹۷/۴/۲۵ - ۱۵:۰۱
آیت الله صافی گلپایگانی:
آیت الله حدائق آراسته به فضایل و مکارم اخلاقی بود
حضرت آیت الله صافی گلپایگانی با صدور پیامی درگذشت آیت الله حدائق را تسلیت گفت.
۱۳۹۷/۴/۲۴ - ۱۸:۰۸
رییس‌جمهور در دیدار رهبر انقلاب:
اشکالات نظام بانکی و نقدینگی، ربطی با تحریم و فشارهای خارجی ندارد
رییس‌جمهور هماهنگی کامل قوا و دستگاه‌ها برای خنثی کردن توطئه‌های آمریکایی‌ها را ضروری دانست
۱۳۹۷/۴/۲۴ - ۱۴:۵۱
آیت الله مکارم شیرازی:
کمک به نیازمندان از اساسی ترین تعلیمات اسلام است
حضرت آ‌یت الله مکارم با بیان این که ائمه طاهرین(ع) عملا برای نجات انسان ها و حل مشکلات مردم اقدام و خدمت می کردند، گفت: پیامبر اکرم(ص) و ائمه هدی پیشگام در این راه بودند که نشان می دهد کمک به نیازمند...