Web
Analytics
Rasa News :: خبرگزاری رسا - اینجا عشق معنا می شود
جمعه ۳ فروردین ۱۳۹۷ Friday, March 23, 2018 - ساعت:
زمان : ۱۳۹۶/۷/۲۵ - ۱۱:۱۸
شناسه خبر: ۵۳۲۰۸۷
 
میعاد عاشقانه با شهدا؛
اینجا عشق معنا می شود
این شهدای گمنام که«معروفون فی السماء» هستند؛ هادی طریق عشق و بندگی شده اند و عاشقان را به بزم آسمانی و سفره عشق خود دعوت کرده اند و نام همه سینه چاکان عشق که در این بزم حضور یافته اند را در جریده نورانی عشق نگاشته اند.

به گزارش سرویس حوزه و روحانیت خبرگزاری رسا، هنوز در تب و تاب دعوت شهدا هستم؛ دعوت به بزمی عاشقانه؛ حضور در میعادگاه عشق دلی عاشق می طلبد و قلبی پاک و من هنوز در پیچ و خم دنیای بی انتهای نفسانیت گیر کرده ام.

دوشنبه عصر، میعاد عاشقانه ای برپا شد و سفره عشقبازی با عاشق ترین انسان ها گشوده می شود؛ پیر و جوان، کودک و جوان و نوجوان آمده اند تا از این کاروان عشق جا نمانند و من با خود می گویم که اگر چشمی یارای دیدن داشت، شهدا را می دید که به استقبال زائران خود آمده اند و به پذیرایی از عاشقان دلسوخته طریق عشق و شور و شهادت می پردازند.

نمایشگاهی در مسیر ورودی مسجد دانشگاه برپا شده است و بر سر در آن جمله ای نقش بسته است«ادخلوها بسلام آمنین» و من نیز وارد کشتی امن شهدا می شوم.

شمیم یاد و خاطره شهدا فضا را عطرآگین کرده است؛ سربند، پلاک، نی، جعبه مهمات، گونی هایی که سنگر ساخته اند؛ فضای جبهه را در ذهن ها تداعی می کنند و عطر دفاع و شور و حماسه در مشام جان می پییچد.

غرفه های گوناگونی برپا شده تا تلاقی دو فرهنگ را به نمایش بگذارد؛ عاشورا و انقلاب و این قرابت چه شورآفرین و حماسه ساز است.

در گوشه گوشه سنگرها، دانشجویان نشسته اند و به یاد سنگرهای عشق و حماسه، عکس یادگاری می گیرند و برخی نیز بر کاغذی که آنجاست؛ درد و دل های خود را برای شهدا می نویسند تا یادگار بماند این واگویه های عاشقانه.

قبل از ورود به مجلس، یادمان دو شهید گمنام نگاه ها را به خود خیره می کند و عنان عاطفه و احساس را در دست می گیرد و ناخودآگاه انسان را به سوی خود جذب می کند.

دانشجویان بر دور زیارتگاه این دو امامزاده عشق حلقه زده اند و به نوبت در محضر این عاشقان الهی زانو می زند؛ بوسه ای بر سنگ مزارشان زده و گرد و خاک نشسته بر آنها را بر دیده می کشند تا بصرشان از این خاک، روشنی یابد.

جلوی در ورودی ازدحامی عجیب برپاست، پا بلند می کنم تا جلوی خود را ببینم، اما صحن مسجد پر از عاشقانی است که خود را به این میعادگاه عشق رسانده اند و هنگامی که وارد مسجد می شوم  جایی برای نشستن نمی یابم.

در گوشه ای از مجلس اندک جایی پیدا می کنم تا بتوانم از نزدیک این حماسه عاشقی و شیدایی را روایت کنم و سرنوشت سطوری را رقم بزنم که حکایتگر شیدایی و دلدادگی عاشقان شهادت باشد.

تلاوت آیات جان نواز وحی، معنویتی ویژه به این مراسم می بخشد و طنین روح نواز آیات قرآن طنین« لاتحسبن الذین قتلوا فی سبیل الله امواتاً بل احیاء عند ربهم یرزقون» را در گوش جان می پراکند.

مجری شروع می کند به خواندن شعر که ناگاه طنین نوای صلوات در مجلس می پیچد، سر بر می گردانم تا علت را جویا شوم؛ سردار حاجی زاده شیرمردی از تبار قهرمانان ایثار و مقاومت در قاب دیده گانم ظاهر می شود و با هیبت خاص پاسداران و سرداران سپاه عشق گام برداشته و وارد مجلس می شود.

جمعیت به احترام حضور این سردار بی ادعا به پا می خیزند و دسته گل های صلوات پشت سر هم در فضای مسجد پراکنده می شود.

در حال نظر افکندن بر گوشه و کنار مجلس هستم تا این حضور حماسی را در قاب ذهنم ثبت کنم که مجری از فرمانده قهرمان عرصه اقتدار موشکی؛ سردار حاجی زاده برای سخنرانی دعوت می کند.

این سردار بی ادعا که سخن می گوید، پر از احساس ابهت می شود؛ از دستاوردها می گوید، تلاش هایی که به برکت خون شهدا به ثمر نشسته است و اینک ایران اسلامی بیشتر از همیشه در اوج صلابت و اقتدار ایستاده است.

تأکید می کند بر دشمن شناسی و همین که می گوید« اگر دورتا دور کشور را حصار بکشند از افزایش توان موشکی دست نمی کشیم» طنین صلوات و تکبیر جمع سقف آسمان را می شکافد و روایتگر عمق احساس مقدس مردم نسبت به ایستادگی و مقاومت  در برابر می شود.

سخنرانی که تمام می شود، نوبت به تجلیل از خانواده شهدای دانشجو و شهدای مدافع حرم می رسد؛ گلبانگ صلوات لحظه ای قطع نمی شود و پدران، مادران، فرزندان و همسران شهدا نوبت به نوبت در جایگاه حاضر می شوند و از دست سردار قهرمان سپاه عشق تندیسی دریافت می کنند که نشان ایثار است و مقاومت و جانبازی و جانفشانی.

در ذهنم خطور می کند که شهدا نیز در این مجلس حاضرند و خود آنها میزبان خانواده های صبور و ایثارگرشان هستند و این صفا و صمیمیت و معنویت نشان دهنده این حس حضور است.

جمعیت همه نشسته اند و به سخنان راوی و یادگار هشت سال دفاع مقدس گوش می دهند و از حماسه و ایثار فرزندان عاشورایی این مرز و بوم به خود می بالند و بر سختی ها و مصیبت هایی که راوی حکایت می کند می گریند.

سخنان این راوی، قلب ها را همچون آتشفشانی مذاب به جوشش درآورده و انتظار اندک لرزه ای را می کشند تا فوران کنند و این انتظار دیری نمی پاید که به وصال منجر می شود.

تابوت دو شهید گمنام؛ دو لاله به خون خفته؛ دو قهرمان بی بدیل عرصه ایثار و شهادت بر روی دست عاشقان وارد مسجد می شود.

قیامتی کبری به پا می شود؛ همه بر می خیزند و می دوند تا زیر تابوت قرار گرفته و دستی بر تابوت این قدیسان الهی بکشند؛ طنین شعر و نوحه بالا می گیرد « شهید گمنام سلام... خوش اومدی مسافر من...خسته نباشی پهلوون»

مجری می خواهد که همه بر سر جای خود بنشینند اما مگر می شود این فوران عشق و احساس و عاطفه را به آسانی خاموش کرد.

سیل اشک از دیده گان جاری می شود و قطره های اشک شوق و حسرت از شیار چشمان جاری می شود و اقیانوسی از عشق و عاطفه شکل می گیرد.

همه شوق زیارت امامزاده های تازه از عرش برگشته را دارند و حسرت جا ماندن از قافله عشق عاشورایی شاهدان شهید و من نیز بر حال و روز خود که اسیر چنگال دیو نفس و هیولای منیت هستم می گریم.

دم روضه که بالا می گیرد؛ صدای هق هق گریه مادران، پدران، فرزندان و همسران شهدا لحظه ای قطع نمی شود؛ گویا عاشورا دوباره تکرار شده است؛ همه بر سر و سینه می کوبند و بر مصیبت های سرور و سالار شهیدان می گریند.

زمان وداع با اسطوره های عشق می رسد، زن و مرد؛ پیر و جوان و کودک در پای تابوت بر سر می کوبند و وداعی عاشقانه با این شاهدان شهید انجام می دهند.

این شهدای گمنام که«معروفون فی السماء» هستند؛ هادی طریق عشق و بندگی شده اند و عاشقان را به بزم آسمانی و سفره عشق خود دعوت کرده اند و نام همه سینه چاکان عشق که در این بزم حضور یافته اند را در جریده نورانی عشق نگاشته اند.

آرام آرام به پایان این مجلس نزدیک می شویم و بار دیگر تابوت شهدا حس حضور در خیمه عشق عاشورایی امام حسین(ع) را در خاطرها و خاطره ها می نگارد و من نیز همچون دیگرانی که به این محفل پر از صدق و صفا و صمیمیت شهدایی آمده اند سعی می کنم تا از سفره رزق معنوی شهدا بهره ای وافر ببرم و از این اسطوره های ایثار و مقاومت، درس بندگی و عبودیت و جانبازی و ایثار بیاموزم.

با خود می گویم که این امامزاده های عشق و معرفت؛ این تاریخ سازان گمنام؛ این اسوره های ایثار و مقاومت؛ این فرزندان عاشورایی مکتب امام روح الله؛ این سربازان آخرالزمانی امام عصر(عج) با حضور خود پیامی سراسر نور و معرفت را به مردم می دهند؛ می گویند که عشق و ایثار فراموش شدنی نیست و یاد و نام شهدا لحظه ای از خاطر تاریخ نخواهد رفت و هیچگاه از تارک عشق و حماسه پاک نخواهد شد.

شروع به ثبت این خاطرات در دفتر خود کرده و جمله ام را اینگونه آغاز می کنم؛ اینجا عشق روایت می شود؛ اینجا میعادگاه عشاق الهی است؛ اینجا عاشقان شهادت به بزم آسمانی ها دعوت شده اند و شهدا میزبان این خیل عظیم عاشقان و زائران خود هستند؛ اینجا زمان ایستاده و نبض عشق در این جا می زند؛ اینجا کنگره شهدای دانشجوی استان قم است؛ صدای ما را از عشق می شنوید.... /872/ز۵۰۴/ج

ارسال به شبکه های اجتماعی
ارسال نظر
نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
لطفا حاصل عبارت زیر را در باکس روبرو وارد کنید:
= ۱۰ + ۳
ارسال
نظرات
انتشار یافته: 0
در انتظار بررسی: 0
غیر قابل انتشار: 0
۱۳۹۶/۱۲/۲۹ - ۰۰:۲۸
سفر مدیر حوزه به استان خوزستان
آیت الله علیرضا اعرافی مدیر حوزه های علمیه به خوزستان سفر کرد.
۱۳۹۶/۱۲/۲۴ - ۱۶:۳۵
اعزام طلاب، بسیجیان و کارکنان تیپ امام صادق به مناطق عملیاتی جنوب
کاروان ۲۷۶ نفره تیپ امام صادق(ع) متشکل از طلاب، روحانیان، بسیجیان و کارکنان این تیپ به مناطق عملیاتی جنوب سفر کرد.
۱۳۹۶/۱۲/۲۴ - ۱۶:۳۴
تجلیل از پیشکسوتان روحانی دفاع مقدس
همایش تجلیل از پیشکسوتان جهاد و شهادت تیپ امام صادق(ع) با حضور حجت الاسلام ذوالنوری نماینده مردم قم و دبیرکل ستاد کنگره شهدای روحانی سراسر کشور در قم برگزار شد.
۱۳۹۶/۱۲/۲۳ - ۲۰:۰۶
پیکر سه شهید مدافع حرم در قم تشییع و به خاک سپرده شد
پیکرهای مطهر سه شهید مدافع حرم از لشکر فاطمیون امروز توسط مردم شهید پرور قم تشییع و تدفین شد.
۱۳۹۶/۱۲/۲۲ - ۱۲:۲۴
حجت الاسلام والمسلمین حاجی صادقی:
فعالیت۱۴۰ هزار طلبه بسیجی در کشور | اختلافی بین بسیج و حوزه وجود ندارد
نماینده ولی‌فقیه در سپاه پاسداران انقلاب اسلامی از فعالیت ۱۴۰ هزار طلبه بسیجی در کشور خبر داد و اعلام کرد علی رغم تلاش دشمنان، بین بسیج و حوزه های علمیه هیچ گونه اختلافی وجود ندارد.
۱۳۹۶/۱۲/۲۱ - ۱۷:۲۸
یادواره شهدای مدافع حرم در قم برگزار شد
یادواره شهدای مدافع حرم با حضور خانواده چند تن از شهدای مدافع حرم در مؤسسه آموزش عالی حوزوی معصومیه برگزار شد.
۱۳۹۶/۱۲/۱۹ - ۱۵:۴۳
۲۴ اسفندماه انجام می‌شود؛
ورود پیکرهای شهدای تازه تفحص شده به کشور
فرمانده کمیته جستجوی مفقودین ستادکل نیروهای مسلح از ورود پیکرهای شهدای تازه تفحص شده به کشور خبر داد.
۱۳۹۶/۱۲/۱۸ - ۲۱:۴۵
مدیرکل بنیاد شهید و امورایثارگران قم:
تأسی به سیره شهدا جامعه را در برابر هجمه دشمن مصون می کند
هاشمی با بیان این که امروز جوانان باید به شهدا تأسی کرده و از آنان الگو بگیرند، گفت: جوانان باید سیره و رفتار شهدا را مدنظر بگیرند تا از هجمه های دشمن مصون بمانند.
۱۳۹۶/۱۲/۱۸ - ۱۲:۱۳
رییس بنیاد شهید و امور ایثارگران:
قدرت‌های جهان در برابر فرهنگ شهادت به زانو در می‌آیند
حجت‌الاسلام شهیدی با بیان این‌که فرهنگ شهادت جامعه را سعادتمند می‌کند، گفت: جامعه دارای فرهنگ شهادت، ایثار و مقاومت در برابر هر نیروی قدرتمندی قرار بگیرد، پیروز است.
۱۳۹۶/۱۲/۱۷ - ۱۰:۴۱
با سخنرانی حجت الاسلام ذوالنور؛
پنجمین یادواره شهدای روحانی استان کرمان برگزار شد
پنجمین یادواره شهدای روحانی استان کرمان از سوی مجمع نمایندگان طلاب و فضلای کرمان و با سخنرانی حجت الاسلام ذوالنور برگزار شد.
۱۳۹۶/۱۲/۱۶ - ۱۵:۱۳
در نشست خبری مدیرکل بنیاد شهید قم مطرح شد؛
ابراز گلایه از حضور کمرنگ مسؤولان استانی در مراسم‌های ویژه شهدا و ایثارگران
هاشمی در نشست خبری با اصحاب رسانه از حضور کمرنگ مسؤولان استانی در مراسم‌های ویژه شهدا و ایثارگران ابراز تاسف کرد.
۱۳۹۶/۱۲/۱۶ - ۱۳:۲۰
گفت وگوی صمیمانه رسا با آیت الله سلیمانی کوتنایی؛
از تعطیلی حوزه برای حضور در جبهه تا مقایسه وضعیت امروز طلاب با قبل از انقلاب
آیت الله محمد سلیمانی کوتنایی از علما و شخصیت های به نام خطه شمال است که چهار دهه است مسؤولیت مدرسه علمیه ای را عهده دار است که ۵۷ شهید را در هشت سال دفاع مقدس تقدیم انقلاب اسلامی کرده است.
۱۳۹۶/۱۲/۱۵ - ۱۱:۱۴
دولتمردی که در «دارخوین» به شهادت رسید
شهید مجید حدادعادل در دفاع جانانه از آرمان و کشور خود در عصر روز سه‌شنبه هفتم مهرماه ۱۳۶۰ در جبهه «دارخوین» از ناحیه سر مورد اصابت ترکش قرار گرفته و بر بال ملائک جای گرفت.
۱۳۹۶/۱۲/۱۳ - ۱۵:۱۷
آیت الله حسینی بوشهری:
آبروی انقلاب مدیون خون شهداست
نماینده بوشهر در مجلس خبرگان رهبری با بیان اینکه انقلاب حیثیت و آبروی خود را مدیون خون شهدا است، گفت: بالاترین ارزش و ارزشمندترین انسان ها در جامعه اسلامی شهدا هستند.
۱۳۹۶/۱۲/۹ - ۰۹:۳۹
فرمانده پیشین سپاه حفاظت ولی امر:
شکست داعش پایان عصر استعمارگری غرب در کشورهای اسلامی است
متولیان شکست داعش را پایان دادن به استعمارگری غرب در کشورهای اسلامی و نوید دهنده فتح اسرائیل و آزاد سازی قدس شریف دانست.
۱۳۹۶/۱۲/۸ - ۱۴:۱۰
در گفت وگو با رسا تشریح شد؛
جزئیات تشییع و ترحیم ابوالشهیدین حجت الاسلام صحفی
مراسم تشییع حجت الاسلام صحفی عصر امروز از مسجد امام حسن عسگری(ع) به سمت حرم معصومه(س) انجام و پیکر این روحانی وارسته در حرم به خاک سپرده می شود.
۱۳۹۶/۱۲/۵ - ۰۷:۰۹
حجت الاسلام والمسلمین ماندگاری مطرح کرد؛
شهدا محصول هیأت‌ها، مساجد و محافل مذهبی
رییس مؤسسه روایت‌گری سیره شهدا با تأکید بر اینکه شهدا محصول هیأت‌ها، مساجد و محافل مذهبی هستند، گفت: اگر دشمن بتواند جوانان را از روحانیت، مساجد و محافل مذهبی جدا کند، قطعاً پیروز می شود.
۱۳۹۶/۱۲/۱ - ۲۱:۱۵
خاکسپاری دو شهید گمنام در دانشگاه باقرالعلوم
مراسم تشییع و خاکسپاری دو شهید از شهدای دفاع مقدس همزمان با سالروز شهادت حضرت فاطمه زهرا(س) در دانشگاه باقر العلوم(ع) پردیسان قم برگزار شد.
۱۳۹۶/۱۲/۱ - ۲۱:۱۱
پیام رییس دفتر تبلیغات در استقبال از شهدای گمنام
حجت الاسلام والمسلمین واعظی رییس دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم در استقبال از شهدای گمنام پیامی صادر کرد.
۱۳۹۶/۱۱/۳۰ - ۱۶:۰۳
تشییع پیکر شش شهید گمنام در قم
مراسم تشییع پیکر شش شهید گمنام دفاع مقدس از مسجد امام حسن عسکری(ع) به سمت حرم مطهر حضرت معصومه(س) برگزار شد.