Web
Analytics
Rasa News :: خبرگزاری رسا - اینجا عشق معنا می شود
پنج شنبه ۲۶ مهر ۱۳۹۷ Thursday, October 18, 2018 - ساعت:
زمان : ۱۳۹۶/۷/۲۵ - ۱۱:۱۸
شناسه خبر: ۵۳۲۰۸۷
 
میعاد عاشقانه با شهدا؛
اینجا عشق معنا می شود
این شهدای گمنام که«معروفون فی السماء» هستند؛ هادی طریق عشق و بندگی شده اند و عاشقان را به بزم آسمانی و سفره عشق خود دعوت کرده اند و نام همه سینه چاکان عشق که در این بزم حضور یافته اند را در جریده نورانی عشق نگاشته اند.

به گزارش سرویس حوزه و روحانیت خبرگزاری رسا، هنوز در تب و تاب دعوت شهدا هستم؛ دعوت به بزمی عاشقانه؛ حضور در میعادگاه عشق دلی عاشق می طلبد و قلبی پاک و من هنوز در پیچ و خم دنیای بی انتهای نفسانیت گیر کرده ام.

دوشنبه عصر، میعاد عاشقانه ای برپا شد و سفره عشقبازی با عاشق ترین انسان ها گشوده می شود؛ پیر و جوان، کودک و جوان و نوجوان آمده اند تا از این کاروان عشق جا نمانند و من با خود می گویم که اگر چشمی یارای دیدن داشت، شهدا را می دید که به استقبال زائران خود آمده اند و به پذیرایی از عاشقان دلسوخته طریق عشق و شور و شهادت می پردازند.

نمایشگاهی در مسیر ورودی مسجد دانشگاه برپا شده است و بر سر در آن جمله ای نقش بسته است«ادخلوها بسلام آمنین» و من نیز وارد کشتی امن شهدا می شوم.

شمیم یاد و خاطره شهدا فضا را عطرآگین کرده است؛ سربند، پلاک، نی، جعبه مهمات، گونی هایی که سنگر ساخته اند؛ فضای جبهه را در ذهن ها تداعی می کنند و عطر دفاع و شور و حماسه در مشام جان می پییچد.

غرفه های گوناگونی برپا شده تا تلاقی دو فرهنگ را به نمایش بگذارد؛ عاشورا و انقلاب و این قرابت چه شورآفرین و حماسه ساز است.

در گوشه گوشه سنگرها، دانشجویان نشسته اند و به یاد سنگرهای عشق و حماسه، عکس یادگاری می گیرند و برخی نیز بر کاغذی که آنجاست؛ درد و دل های خود را برای شهدا می نویسند تا یادگار بماند این واگویه های عاشقانه.

قبل از ورود به مجلس، یادمان دو شهید گمنام نگاه ها را به خود خیره می کند و عنان عاطفه و احساس را در دست می گیرد و ناخودآگاه انسان را به سوی خود جذب می کند.

دانشجویان بر دور زیارتگاه این دو امامزاده عشق حلقه زده اند و به نوبت در محضر این عاشقان الهی زانو می زند؛ بوسه ای بر سنگ مزارشان زده و گرد و خاک نشسته بر آنها را بر دیده می کشند تا بصرشان از این خاک، روشنی یابد.

جلوی در ورودی ازدحامی عجیب برپاست، پا بلند می کنم تا جلوی خود را ببینم، اما صحن مسجد پر از عاشقانی است که خود را به این میعادگاه عشق رسانده اند و هنگامی که وارد مسجد می شوم  جایی برای نشستن نمی یابم.

در گوشه ای از مجلس اندک جایی پیدا می کنم تا بتوانم از نزدیک این حماسه عاشقی و شیدایی را روایت کنم و سرنوشت سطوری را رقم بزنم که حکایتگر شیدایی و دلدادگی عاشقان شهادت باشد.

تلاوت آیات جان نواز وحی، معنویتی ویژه به این مراسم می بخشد و طنین روح نواز آیات قرآن طنین« لاتحسبن الذین قتلوا فی سبیل الله امواتاً بل احیاء عند ربهم یرزقون» را در گوش جان می پراکند.

مجری شروع می کند به خواندن شعر که ناگاه طنین نوای صلوات در مجلس می پیچد، سر بر می گردانم تا علت را جویا شوم؛ سردار حاجی زاده شیرمردی از تبار قهرمانان ایثار و مقاومت در قاب دیده گانم ظاهر می شود و با هیبت خاص پاسداران و سرداران سپاه عشق گام برداشته و وارد مجلس می شود.

جمعیت به احترام حضور این سردار بی ادعا به پا می خیزند و دسته گل های صلوات پشت سر هم در فضای مسجد پراکنده می شود.

در حال نظر افکندن بر گوشه و کنار مجلس هستم تا این حضور حماسی را در قاب ذهنم ثبت کنم که مجری از فرمانده قهرمان عرصه اقتدار موشکی؛ سردار حاجی زاده برای سخنرانی دعوت می کند.

این سردار بی ادعا که سخن می گوید، پر از احساس ابهت می شود؛ از دستاوردها می گوید، تلاش هایی که به برکت خون شهدا به ثمر نشسته است و اینک ایران اسلامی بیشتر از همیشه در اوج صلابت و اقتدار ایستاده است.

تأکید می کند بر دشمن شناسی و همین که می گوید« اگر دورتا دور کشور را حصار بکشند از افزایش توان موشکی دست نمی کشیم» طنین صلوات و تکبیر جمع سقف آسمان را می شکافد و روایتگر عمق احساس مقدس مردم نسبت به ایستادگی و مقاومت  در برابر می شود.

سخنرانی که تمام می شود، نوبت به تجلیل از خانواده شهدای دانشجو و شهدای مدافع حرم می رسد؛ گلبانگ صلوات لحظه ای قطع نمی شود و پدران، مادران، فرزندان و همسران شهدا نوبت به نوبت در جایگاه حاضر می شوند و از دست سردار قهرمان سپاه عشق تندیسی دریافت می کنند که نشان ایثار است و مقاومت و جانبازی و جانفشانی.

در ذهنم خطور می کند که شهدا نیز در این مجلس حاضرند و خود آنها میزبان خانواده های صبور و ایثارگرشان هستند و این صفا و صمیمیت و معنویت نشان دهنده این حس حضور است.

جمعیت همه نشسته اند و به سخنان راوی و یادگار هشت سال دفاع مقدس گوش می دهند و از حماسه و ایثار فرزندان عاشورایی این مرز و بوم به خود می بالند و بر سختی ها و مصیبت هایی که راوی حکایت می کند می گریند.

سخنان این راوی، قلب ها را همچون آتشفشانی مذاب به جوشش درآورده و انتظار اندک لرزه ای را می کشند تا فوران کنند و این انتظار دیری نمی پاید که به وصال منجر می شود.

تابوت دو شهید گمنام؛ دو لاله به خون خفته؛ دو قهرمان بی بدیل عرصه ایثار و شهادت بر روی دست عاشقان وارد مسجد می شود.

قیامتی کبری به پا می شود؛ همه بر می خیزند و می دوند تا زیر تابوت قرار گرفته و دستی بر تابوت این قدیسان الهی بکشند؛ طنین شعر و نوحه بالا می گیرد « شهید گمنام سلام... خوش اومدی مسافر من...خسته نباشی پهلوون»

مجری می خواهد که همه بر سر جای خود بنشینند اما مگر می شود این فوران عشق و احساس و عاطفه را به آسانی خاموش کرد.

سیل اشک از دیده گان جاری می شود و قطره های اشک شوق و حسرت از شیار چشمان جاری می شود و اقیانوسی از عشق و عاطفه شکل می گیرد.

همه شوق زیارت امامزاده های تازه از عرش برگشته را دارند و حسرت جا ماندن از قافله عشق عاشورایی شاهدان شهید و من نیز بر حال و روز خود که اسیر چنگال دیو نفس و هیولای منیت هستم می گریم.

دم روضه که بالا می گیرد؛ صدای هق هق گریه مادران، پدران، فرزندان و همسران شهدا لحظه ای قطع نمی شود؛ گویا عاشورا دوباره تکرار شده است؛ همه بر سر و سینه می کوبند و بر مصیبت های سرور و سالار شهیدان می گریند.

زمان وداع با اسطوره های عشق می رسد، زن و مرد؛ پیر و جوان و کودک در پای تابوت بر سر می کوبند و وداعی عاشقانه با این شاهدان شهید انجام می دهند.

این شهدای گمنام که«معروفون فی السماء» هستند؛ هادی طریق عشق و بندگی شده اند و عاشقان را به بزم آسمانی و سفره عشق خود دعوت کرده اند و نام همه سینه چاکان عشق که در این بزم حضور یافته اند را در جریده نورانی عشق نگاشته اند.

آرام آرام به پایان این مجلس نزدیک می شویم و بار دیگر تابوت شهدا حس حضور در خیمه عشق عاشورایی امام حسین(ع) را در خاطرها و خاطره ها می نگارد و من نیز همچون دیگرانی که به این محفل پر از صدق و صفا و صمیمیت شهدایی آمده اند سعی می کنم تا از سفره رزق معنوی شهدا بهره ای وافر ببرم و از این اسطوره های ایثار و مقاومت، درس بندگی و عبودیت و جانبازی و ایثار بیاموزم.

با خود می گویم که این امامزاده های عشق و معرفت؛ این تاریخ سازان گمنام؛ این اسوره های ایثار و مقاومت؛ این فرزندان عاشورایی مکتب امام روح الله؛ این سربازان آخرالزمانی امام عصر(عج) با حضور خود پیامی سراسر نور و معرفت را به مردم می دهند؛ می گویند که عشق و ایثار فراموش شدنی نیست و یاد و نام شهدا لحظه ای از خاطر تاریخ نخواهد رفت و هیچگاه از تارک عشق و حماسه پاک نخواهد شد.

شروع به ثبت این خاطرات در دفتر خود کرده و جمله ام را اینگونه آغاز می کنم؛ اینجا عشق روایت می شود؛ اینجا میعادگاه عشاق الهی است؛ اینجا عاشقان شهادت به بزم آسمانی ها دعوت شده اند و شهدا میزبان این خیل عظیم عاشقان و زائران خود هستند؛ اینجا زمان ایستاده و نبض عشق در این جا می زند؛ اینجا کنگره شهدای دانشجوی استان قم است؛ صدای ما را از عشق می شنوید.... /872/ز۵۰۴/ج

ارسال به شبکه های اجتماعی
ارسال نظر
نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
لطفا حاصل عبارت زیر را در باکس روبرو وارد کنید:
= ۱۲ + ۱۴
ارسال
نظرات
انتشار یافته: 0
در انتظار بررسی: 0
غیر قابل انتشار: 0
۱۳۹۷/۷/۱۲ - ۱۴:۲۰
آیت‌الله سعیدی:
رهبری، انقلاب اسلامی را در تلاطم مشکلات به‌سوی افق‌های روشن هدایت کرده اند
امام‌ جمعه قم با بیان اینکه درایت رهبری، انقلاب ایران اسلامی را در تلاطم مشکلات به‌سوی افق‌های انقلاب هدایت کرده اند، گفت: آمریکا و اسرائیل غاصب از پیشرفت روزافزون ایران اسلامی خشمگین هستند.
۱۳۹۷/۷/۷ - ۱۳:۴۴
عضو مجمع نمایندگان طلاب و فضلای حوزه علمیه قم:
بازگشت به فرهنگ دفاع مقدس راه مقابله با مشکلات است
حجت الاسلام قربانی با بیان این که رزمندگان برای زنده نگه داشتن دفاع مقدس خودشان به فرهنگ دفاع مقدس بازگردند، گفت: متأسفانه امروزه حتی خود رزمندگان از فرهنگ دفاع مقدس فاصله گرفته اند.
۱۳۹۷/۷/۷ - ۱۲:۵۰
رییس دانشگاه باقرالعلوم:
همه عظمت و عزت ایران از شهدا است
رییس دانشگاه باقرالعلوم(ع) با اشاره به ذلت و خواری ایران در زمان قبل از انقلاب گفت: تمام عظمتی که ایران بعد از انقلاب به دست آورده و پیشرفت علمی که داشته را مدیون خون شهدا است.
۱۳۹۷/۷/۷ - ۱۲:۱۹
روحانی جانباز مطرح کرد؛
نقش های مختلف روحانیت در دفاع مقدس
حجت الاسلام قربانی به نقش روحانیت در دفاع مقدس اشاره کرد و فعالیت های تبلیغی را تنها گوشه ای از فعالیت های روحانیت در دفاع مقدس دانست.
۱۳۹۷/۷/۶ - ۱۴:۰۱
در مدرسه حضرت ابوالفضل برگزار شد،
گرامیداشت یاد و خاطره شهدا با حضور اساتید جانباز حوزه
مراسم گرامیداشت یاد و خاطره شهدا و ایثارگران هشت سال دفاع مقدس و تجدید میثاق با آرمان های شهدا در مدرسه علمیه جانبازان حضرت ابوالفضل(ع) برگزار شد.
۱۳۹۷/۷/۵ - ۱۵:۰۹
رونمايي از اِلِمان شهداي مدفون در دانشگاه باقرالعلوم
معاون آموزش دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم از برگزاری مراسم رونمايي از اِلِمان شهداي تدفين شده دانشگاه باقرالعلوم(ع) خبر داد.
۱۳۹۷/۷/۵ - ۱۰:۴۱
عضو هیأت امناء مؤسسه سیره شهدا:
شهدای روحانی در بین طلاب هم مظلوم واقع شده اند
حجت الاسلام والمسلمین جوشقانیان شهدای روحانی را حتی در میان طلاب مظلوم دانست و بر تدریس درس جهاد در حوزه علمیه تأکید کرد.
۱۳۹۷/۷/۲ - ۱۱:۵۲
پیام تسلیت حوزه خواهران در پی حادثه تروریستی اهواز
مرکز مدیریت حوزه‌های علمیه خواهران با صدور پیامی شهادت جمعی از هموطنان عزیزمان را در حمله تروریستی اهواز تسلیت گفت.
۱۳۹۷/۷/۲ - ۱۱:۳۶
روحانیت شهیدی دیگر تقدیم حرم اهل بیت کرد | فرهاد طالبی در سوریه آسمانی شد
روحانی شهید طالبی خردادماه ۷۲ در یکی از روستاهای شیراز دیده به جهان گشود و بیستم شهریورماه امسال مصادف با اول محرم در سن ۲۵ سالگی در دفاع از حرم در سوریه به شهادت رسید.
۱۳۹۷/۷/۲ - ۱۱:۱۷
پیام تسلیت مرکز خدمات حوزه در پی حادثه تروریستی در اهواز
مرکز خدمات حوزه‌های علمیه در پیامی شهادت تعدادی از هموطنان مان در حادثه تروریستی اهواز را تسلیت گفت.
۱۳۹۷/۷/۱ - ۱۹:۱۹
همزمان با هفته دفاع مقدس؛
همایش گفتمان ولایت در مدرسه فیضیه برگزار می شود
همایش گفتمان ولایت همزمان با هفته دفاع مقدس با سخنرانی آیت الله کعبی در مدرسه فیضیه برگزار می شود.
۱۳۹۷/۷/۱ - ۱۲:۴۸
از سوی مؤسسه روایت سیره شهدا انجام می شود؛
اعزام راوی روحانی به نقاط مختلف کشور همزمان با هفته دفاع مقدس
حجت الاسلام آبیار مؤسسه روایت سیره شهدا را مرجع اعزام راویان روحانی دانست و از اعزام روحانیان متناسب با درخواست های صورت گرفته در هفته دفاع مقدس خبر داد.
۱۳۹۷/۷/۱ - ۱۲:۳۵
حضور مدیر حوزه در منزل شهدا و جانبازان
در نخستین روز از هفته دفاع مقدس آیت الله اعرافی مدیر حوزه های علمیه با حضور در منزل یکی از خانواده های شهدا و نیز یکی از جانبازان دفاع مقدس با آنان دیدار و گفتگو کرد.
۱۳۹۷/۶/۳۱ - ۱۴:۲۲
مسؤول روابط عمومی تیپ ۸۳ امام صادق(ع) خبرداد؛
برپایی یادمان یادیاران در هفته دفاع مقدس | تبیین نقش ویژه روحانیت در جنگ تحمیلی
حجت الاسلام رفیعی از برپایی یادمان یادیاران در هفته دفاع مقدس جهت معرفی ظرفیت های حوزه، روحانیت و انقلاب اسلامی در هفته دفاع مقدس خبرداد.
۱۳۹۷/۶/۳۱ - ۱۳:۵۵
راه‌اندازی کمپین نذر فرهنگی در هفته دفاع مقدس
معاون فرهنگی تبلیغی حوزه‌های علمیه خواهران از راه‌اندازی کمپین نذر فرهنگی در هفته دفاع مقدس خبر داد.
۱۳۹۷/۶/۲۶ - ۲۱:۴۶
نشست هم اندیشی پیام آوران ایثار برگزار شد
نشست هم اندیشی پیام آوران ایثار با حضور جمعی از جانبازان مبلغ عرصه تبلیغ فرهنگ دفاع مقدس در قم برگزار شد.
۱۳۹۷/۶/۲۶ - ۱۳:۵۷
فرمانده سپاه استان در نشستی خبری مطرح کرد؛
تشریح برنامه های هفته دفاع مقدس در قم
سردار احمدی با تشریح برنامه های هفته دفاع مقدس در قم، از برگزاری رژه نیروهای مسلح استان در بلوار پیامبر اعظم خبر داد.
۱۳۹۷/۶/۲۶ - ۱۱:۰۴
کاجی:
برخی هنوز باور ندارند در جنگ اقتصادی و تبلیغاتی قرار داریم
روایتگر دفاع مقدس گفت: رهبر معظم انقلاب همواره فریاد می کشند که امروز دشمن از عرصه فرهنگ، اقتصاد و رسانه وارد جنگ شده است، اما بعضی از مسؤولان و افراد جامعه این موضوع را باور نکرده و برای مقابله با دش...
۱۳۹۷/۶/۲۵ - ۲۳:۵۰
مسؤول هیأت فرزندان شهدای اسلام مطرح کرد؛
تشکیل هیأت فرزندان شهدا با هدف تبلیغ انقلاب اسلامی و ولایت مداری
مسؤول هیأت فرزندان شهدای اسلام ولایت مداری و انقلاب اسلامی را دو هدف اصلی تشکیل این هدف برشمرد و تأکید کرد که فرزندان این هیأت عزت خود را مدیون پدران خود می دانند.
۱۳۹۷/۶/۱۹ - ۱۰:۳۳
حجت الاسلام والمسلمین رضوی مهر:
حوزه ۲ هزار شهید تقدیم انقلاب کرده است
نایب رییس مجمع نمایندگان طلاب با بیان اینکه حوزه علمیه ۲ هزار شهید تقدیم انقلاب کرده است گفت: مبلغان تربیت نسل جوان انقلابی را مدنظر قرار دهند.