جمعه ۲۴ آذر ۱۳۹۶ Friday, December 15, 2017 - ساعت:
زمان : ۱۳۹۶/۷/۲۵ - ۱۱:۱۸
شناسه خبر: ۵۳۲۰۸۷
 
میعاد عاشقانه با شهدا؛
اینجا عشق معنا می شود
این شهدای گمنام که«معروفون فی السماء» هستند؛ هادی طریق عشق و بندگی شده اند و عاشقان را به بزم آسمانی و سفره عشق خود دعوت کرده اند و نام همه سینه چاکان عشق که در این بزم حضور یافته اند را در جریده نورانی عشق نگاشته اند.

به گزارش سرویس حوزه و روحانیت خبرگزاری رسا، هنوز در تب و تاب دعوت شهدا هستم؛ دعوت به بزمی عاشقانه؛ حضور در میعادگاه عشق دلی عاشق می طلبد و قلبی پاک و من هنوز در پیچ و خم دنیای بی انتهای نفسانیت گیر کرده ام.

دوشنبه عصر، میعاد عاشقانه ای برپا شد و سفره عشقبازی با عاشق ترین انسان ها گشوده می شود؛ پیر و جوان، کودک و جوان و نوجوان آمده اند تا از این کاروان عشق جا نمانند و من با خود می گویم که اگر چشمی یارای دیدن داشت، شهدا را می دید که به استقبال زائران خود آمده اند و به پذیرایی از عاشقان دلسوخته طریق عشق و شور و شهادت می پردازند.

نمایشگاهی در مسیر ورودی مسجد دانشگاه برپا شده است و بر سر در آن جمله ای نقش بسته است«ادخلوها بسلام آمنین» و من نیز وارد کشتی امن شهدا می شوم.

شمیم یاد و خاطره شهدا فضا را عطرآگین کرده است؛ سربند، پلاک، نی، جعبه مهمات، گونی هایی که سنگر ساخته اند؛ فضای جبهه را در ذهن ها تداعی می کنند و عطر دفاع و شور و حماسه در مشام جان می پییچد.

غرفه های گوناگونی برپا شده تا تلاقی دو فرهنگ را به نمایش بگذارد؛ عاشورا و انقلاب و این قرابت چه شورآفرین و حماسه ساز است.

در گوشه گوشه سنگرها، دانشجویان نشسته اند و به یاد سنگرهای عشق و حماسه، عکس یادگاری می گیرند و برخی نیز بر کاغذی که آنجاست؛ درد و دل های خود را برای شهدا می نویسند تا یادگار بماند این واگویه های عاشقانه.

قبل از ورود به مجلس، یادمان دو شهید گمنام نگاه ها را به خود خیره می کند و عنان عاطفه و احساس را در دست می گیرد و ناخودآگاه انسان را به سوی خود جذب می کند.

دانشجویان بر دور زیارتگاه این دو امامزاده عشق حلقه زده اند و به نوبت در محضر این عاشقان الهی زانو می زند؛ بوسه ای بر سنگ مزارشان زده و گرد و خاک نشسته بر آنها را بر دیده می کشند تا بصرشان از این خاک، روشنی یابد.

جلوی در ورودی ازدحامی عجیب برپاست، پا بلند می کنم تا جلوی خود را ببینم، اما صحن مسجد پر از عاشقانی است که خود را به این میعادگاه عشق رسانده اند و هنگامی که وارد مسجد می شوم  جایی برای نشستن نمی یابم.

در گوشه ای از مجلس اندک جایی پیدا می کنم تا بتوانم از نزدیک این حماسه عاشقی و شیدایی را روایت کنم و سرنوشت سطوری را رقم بزنم که حکایتگر شیدایی و دلدادگی عاشقان شهادت باشد.

تلاوت آیات جان نواز وحی، معنویتی ویژه به این مراسم می بخشد و طنین روح نواز آیات قرآن طنین« لاتحسبن الذین قتلوا فی سبیل الله امواتاً بل احیاء عند ربهم یرزقون» را در گوش جان می پراکند.

مجری شروع می کند به خواندن شعر که ناگاه طنین نوای صلوات در مجلس می پیچد، سر بر می گردانم تا علت را جویا شوم؛ سردار حاجی زاده شیرمردی از تبار قهرمانان ایثار و مقاومت در قاب دیده گانم ظاهر می شود و با هیبت خاص پاسداران و سرداران سپاه عشق گام برداشته و وارد مجلس می شود.

جمعیت به احترام حضور این سردار بی ادعا به پا می خیزند و دسته گل های صلوات پشت سر هم در فضای مسجد پراکنده می شود.

در حال نظر افکندن بر گوشه و کنار مجلس هستم تا این حضور حماسی را در قاب ذهنم ثبت کنم که مجری از فرمانده قهرمان عرصه اقتدار موشکی؛ سردار حاجی زاده برای سخنرانی دعوت می کند.

این سردار بی ادعا که سخن می گوید، پر از احساس ابهت می شود؛ از دستاوردها می گوید، تلاش هایی که به برکت خون شهدا به ثمر نشسته است و اینک ایران اسلامی بیشتر از همیشه در اوج صلابت و اقتدار ایستاده است.

تأکید می کند بر دشمن شناسی و همین که می گوید« اگر دورتا دور کشور را حصار بکشند از افزایش توان موشکی دست نمی کشیم» طنین صلوات و تکبیر جمع سقف آسمان را می شکافد و روایتگر عمق احساس مقدس مردم نسبت به ایستادگی و مقاومت  در برابر می شود.

سخنرانی که تمام می شود، نوبت به تجلیل از خانواده شهدای دانشجو و شهدای مدافع حرم می رسد؛ گلبانگ صلوات لحظه ای قطع نمی شود و پدران، مادران، فرزندان و همسران شهدا نوبت به نوبت در جایگاه حاضر می شوند و از دست سردار قهرمان سپاه عشق تندیسی دریافت می کنند که نشان ایثار است و مقاومت و جانبازی و جانفشانی.

در ذهنم خطور می کند که شهدا نیز در این مجلس حاضرند و خود آنها میزبان خانواده های صبور و ایثارگرشان هستند و این صفا و صمیمیت و معنویت نشان دهنده این حس حضور است.

جمعیت همه نشسته اند و به سخنان راوی و یادگار هشت سال دفاع مقدس گوش می دهند و از حماسه و ایثار فرزندان عاشورایی این مرز و بوم به خود می بالند و بر سختی ها و مصیبت هایی که راوی حکایت می کند می گریند.

سخنان این راوی، قلب ها را همچون آتشفشانی مذاب به جوشش درآورده و انتظار اندک لرزه ای را می کشند تا فوران کنند و این انتظار دیری نمی پاید که به وصال منجر می شود.

تابوت دو شهید گمنام؛ دو لاله به خون خفته؛ دو قهرمان بی بدیل عرصه ایثار و شهادت بر روی دست عاشقان وارد مسجد می شود.

قیامتی کبری به پا می شود؛ همه بر می خیزند و می دوند تا زیر تابوت قرار گرفته و دستی بر تابوت این قدیسان الهی بکشند؛ طنین شعر و نوحه بالا می گیرد « شهید گمنام سلام... خوش اومدی مسافر من...خسته نباشی پهلوون»

مجری می خواهد که همه بر سر جای خود بنشینند اما مگر می شود این فوران عشق و احساس و عاطفه را به آسانی خاموش کرد.

سیل اشک از دیده گان جاری می شود و قطره های اشک شوق و حسرت از شیار چشمان جاری می شود و اقیانوسی از عشق و عاطفه شکل می گیرد.

همه شوق زیارت امامزاده های تازه از عرش برگشته را دارند و حسرت جا ماندن از قافله عشق عاشورایی شاهدان شهید و من نیز بر حال و روز خود که اسیر چنگال دیو نفس و هیولای منیت هستم می گریم.

دم روضه که بالا می گیرد؛ صدای هق هق گریه مادران، پدران، فرزندان و همسران شهدا لحظه ای قطع نمی شود؛ گویا عاشورا دوباره تکرار شده است؛ همه بر سر و سینه می کوبند و بر مصیبت های سرور و سالار شهیدان می گریند.

زمان وداع با اسطوره های عشق می رسد، زن و مرد؛ پیر و جوان و کودک در پای تابوت بر سر می کوبند و وداعی عاشقانه با این شاهدان شهید انجام می دهند.

این شهدای گمنام که«معروفون فی السماء» هستند؛ هادی طریق عشق و بندگی شده اند و عاشقان را به بزم آسمانی و سفره عشق خود دعوت کرده اند و نام همه سینه چاکان عشق که در این بزم حضور یافته اند را در جریده نورانی عشق نگاشته اند.

آرام آرام به پایان این مجلس نزدیک می شویم و بار دیگر تابوت شهدا حس حضور در خیمه عشق عاشورایی امام حسین(ع) را در خاطرها و خاطره ها می نگارد و من نیز همچون دیگرانی که به این محفل پر از صدق و صفا و صمیمیت شهدایی آمده اند سعی می کنم تا از سفره رزق معنوی شهدا بهره ای وافر ببرم و از این اسطوره های ایثار و مقاومت، درس بندگی و عبودیت و جانبازی و ایثار بیاموزم.

با خود می گویم که این امامزاده های عشق و معرفت؛ این تاریخ سازان گمنام؛ این اسوره های ایثار و مقاومت؛ این فرزندان عاشورایی مکتب امام روح الله؛ این سربازان آخرالزمانی امام عصر(عج) با حضور خود پیامی سراسر نور و معرفت را به مردم می دهند؛ می گویند که عشق و ایثار فراموش شدنی نیست و یاد و نام شهدا لحظه ای از خاطر تاریخ نخواهد رفت و هیچگاه از تارک عشق و حماسه پاک نخواهد شد.

شروع به ثبت این خاطرات در دفتر خود کرده و جمله ام را اینگونه آغاز می کنم؛ اینجا عشق روایت می شود؛ اینجا میعادگاه عشاق الهی است؛ اینجا عاشقان شهادت به بزم آسمانی ها دعوت شده اند و شهدا میزبان این خیل عظیم عاشقان و زائران خود هستند؛ اینجا زمان ایستاده و نبض عشق در این جا می زند؛ اینجا کنگره شهدای دانشجوی استان قم است؛ صدای ما را از عشق می شنوید.... /872/ز۵۰۴/ج

ارسال به شبکه های اجتماعی
ارسال نظر
نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
لطفا حاصل عبارت زیر را در باکس روبرو وارد کنید:
= ۱۰ + ۷
ارسال
نظرات
انتشار یافته: 0
در انتظار بررسی: 0
غیر قابل انتشار: 0
۱۳۹۶/۹/۲۳ - ۱۳:۳۲
حجت الاسلام والمسلمین رئیسی:
خون شهدا نوید دهنده شکل گیری تمدن نوین اسلامی است
تولیت آستان قدس رضوی گفت: خون شهدا نوید دهنده شکل گیری تمدن نوین اسلامی بر اساس دین و ارزش های دینی است.
۱۳۹۶/۹/۲۳ - ۱۲:۰۰
یکی از خدام حرم کریمه اهل بیت به شهدای مدافع حرم پیوست
هدی ایمانی فردویی، از خادمان آستان مقدس حضرت فاطمه معصومه سلام الله علیها به جمع شهدای مدافع حرم پیوست.
۱۳۹۶/۹/۲۲ - ۱۷:۲۴
تشییع پیکر مطهر هفت شهید مدافع حرم در قم
پیکر هفت تن از شهدای مدافع حرم حضرت زینب(س) عصر امروز با حضور مسؤولان استانی و اقشار مختلف مردم در قم تشییع و به خاک سپرده شد.
۱۳۹۶/۹/۲۱ - ۲۳:۲۵
در مسجد جمکران؛
مراسم یادبود طلبه شهید عسکری جمکرانی برگزار شد
مراسم یادبود طلبه شهید مدافع حرم «مجید عسکری جمکرانی» با تجلیل از خانواده این شهید بزرگوار و تشییع پیکر مطهر شهید مدافع حرم «سید جعفر امیری» از فرماندهان ارشد تیپ فاطمیون در شبستان کربلای مسجد مقدس جم...
۱۳۹۶/۹/۲۱ - ۱۳:۵۲
با حضور مسؤولان استان؛
یادواره شهدای محله چهل اختران قم برگزار می‌شود
یادواره شهدای محله چهل اختران و سردار شهید مصطفی کلهری با خاطره‌گویی همرزم شهید و حضور خانواده‌های شهدا و مسؤولان استان قم، به همت پایگاه مقاومت شهید مصطفی کلهری قم برگزار می‌شود.
۱۳۹۶/۹/۲۰ - ۰۰:۰۵
رییس مجمع عالی بسیج استان قم:
شهادت تنها نصیب صداقت پیشگان می شود
حجت الاسلام جوشقانیان گفت: متأسفانه برخی در جامعه اسلامی به دنبال محقق کردن توسعه پایدار هستند که از سوی آمریکایی تعبیه شده که خود پر از ضعف های فرهنگی است.
۱۳۹۶/۹/۱۳ - ۱۱:۳۹
در مدرسه علمیه آیت الله الله بهجت(ره)؛
مراسم پاسداشت روحانی شهید میرزا کوچک جنگلی برگزار شد
مراسم پاسداشت روحانی شهید میرزا کوچک خان جنگلی با حضور جمعی از اساتید سطح عالی و خارج حوزه علمیه قم برگزار شد.
۱۳۹۶/۹/۱۱ - ۱۴:۳۳
مدیرکل آموزش‌وپرورش استان قم مطرح کرد؛
معرفی شهید حججی به نسل آینده در کتاب درسی ادبیات فارسی
مدیرکل آموزش‌وپرورش استان قم از تدوین درسی اختصاصی به نام شهید حججی در کتاب ادبیات فارسی خبر داد و گفت: شهید عسگری، شهید حججی استان قم است.
۱۳۹۶/۹/۱۰ - ۱۶:۰۶
پس از اقامه نماز جمعه؛
پیکر شهید عسکری جمکرانی تشییع و به خاک سپرده شد
پیکر مطهر طلبه شهید مجید عسکری جمکرانی از شهدای مدافع حرم امروز پس از اقامه جمعه بر دوش مردم ولایتمدار شهر مقدس قم تشییع شد.
۱۳۹۶/۹/۱۰ - ۱۲:۱۳
فرمانده نیروی دریایی ارتش عنوان کرد؛
نیروی دریایی ارتش نماد اقتدار نظام جمهوری اسلامی در دریا
دریادار خانزادی با بیان این‌که نیروی دریایی ارتش با تدبیر مقام معظم رهبری در مسیر خودکفایی حرکت منسجم و هدفمندی را آغاز کرده است، از الحاق ناو موشک انداز سپر به دریای خزر در هفته آینده خبر داد.
۱۳۹۶/۹/۹ - ۲۳:۲۵
همرزم شهید تقی‌پور:
شهید تقی‌پور در اردوهای جهادی حضوری فعال و مخلصانه داشت
حجت الاسلام خادمی با بیان اینکه روحانیان بسیاری در مبارزه با داعش در جنگ سوریه شرکت کرده‌اند، گفت: شهید تقی پور بیست و نهمین شهید روحانی مدافع حرم است.
۱۳۹۶/۹/۹ - ۲۳:۱۸
در مراسم وداع با پیکر شهید «عسکری جمکرانی» مطرح شد؛
شهدا ستارگان هدایت و انقلابی محض هستند
حجت الاسلام میرزامحمدی در مراسم وداع با پیکر شهید مدافع حرم «مجید عسکری جمکرانی» گفت: امام راحل و شهیدان خود را وامدار ملت می دانستند نه جوامع غربی.
۱۳۹۶/۹/۹ - ۱۶:۳۸
حجت الاسلام والمسلمین مدنی:
تنها رهبر معظم انقلاب معتقد به پیروزی در کارزار داعش بود
مدیر جامعه الزهرا(س) در بیان خاطره‌ای از روزهای نخستین فتنه داعش، گفت: تنها رهبر معظم انقلاب معتقد به پیروزی در کارزار داعش بود.
۱۳۹۶/۹/۹ - ۱۰:۱۰
در جشن پیروزی انا فتحنا مطرح شد؛
روایت خبرنگار رسانه ملی از رشادت و جانفشانی مدافعان حرم
خبرنگار صدا و سیما در سوریه با بیان این که بر پیشانی و سینه رزمندگان مدافع حرم مدال افتخار قرار دارد گفت: در حقیقت این رزمندگان از تمام ملیت ها، مدافعان حریم اهل بیت(ع)، انسانیت و بشریت اند.
۱۳۹۶/۹/۹ - ۱۰:۰۲
رییس مرکز فرهنگی هنری دفتر تبلیغات اسلامی:
حسنات یک شعر به شاعر بر می گردد
رییس مرکز فرهنگی هنری دفتر تبلیغات اسلامی گفت: حسنات یک شعر به شاعر بر می گردد، البته در جبهه باطل نیز همین طور است.
۱۳۹۶/۹/۹ - ۱۰:۰۰
با حضور خانواده شهدای مدافع حرم و شاعران؛
همایش جشن پیروزی «انافتحنا» برگزار شد
همایش جشن پیروزی «انا فتحنا» با تجلیل از سه تن از خانواده های شهدای مدافع حرم در قم برگزار شد.
۱۳۹۶/۹/۸ - ۲۲:۵۱
طلبه ای دیگر به خیل شهدای مدافع حرم پیوست+جزییات مراسم تشییع و خاکسپاری
طلبه بسیجی مجید عسکری از شهر مقدس قم به خیل شهدای مدافع حرم پیوست؛ پیکر این شهید والا مقام روز جمعه در شهر مقدس قم برگزار می شود.
۱۳۹۶/۹/۸ - ۲۰:۵۹
با سخنرانی آیت الله کعبی؛
مراسم بزرگداشت شهدای جبهه مقاومت در قم برگزار می‌شود
مراسم بزرگداشت شهدای جبهه مقاومت و روحانی شهید«تقی پور»، پنجشنبه بعد از نماز مغرب و عشا با سخنرانی عضو مجلس خبرگان رهبری برگزار می‌شود.
۱۳۹۶/۹/۸ - ۲۰:۵۴
پنج تن از شهدای مدافع حرم در قم تشییع و به خاک سپرده شدند
مراسم تشییع و خاکسپاری پنج تن از شهدای مدافع حرم حضرت زینب(س) در آستانه شهادت امام جعفر صادق(ع) با حضور مسؤولان استانی و اقشار مختلف مردم در قم برگزار شد.
۱۳۹۶/۹/۸ - ۱۷:۰۵
حجت الاسلام صادقی خبرداد؛
کنگره شهدای روحانی در قم برگزار می‌شود
دبیرکنگره شهدای روحانی استان قم از برگزاری نخستین کنگره بزرگ شهدای روحانی قم از نهم تا نوزدهم دی‌ماه با تجلیل از بیش از هزار شهید روحانی خبر داد.