Web
Analytics
Rasa News :: خبرگزاری رسا - جامعه شناسي مردم كوفه/ هزار رنگ زير پوست نفاق
شنبه ۲۶ آیان ۱۳۹۷ Saturday, November 17, 2018 - ساعت:
زمان : ۱۳۹۶/۷/۲۲ - ۱۲:۴۲
شناسه خبر: ۵۳۱۳۹۰
 
یادداشت؛
جامعه شناسي مردم كوفه/ هزار رنگ زير پوست نفاق
در مركز شهر کوفه مردماني هستند كه روزي پاي خطبه علي(ع) مي نشينند و شاگردي او را مي كنند و روزگاري شمشير به گردن آن حضرت مي گذارند تا بالاجبار حكميت را بپذيرد.

به گزارش سرویس حوزه و روحانیت خبرگزاری رسا، كوفه را شهري تصور كن كه با اهداف سياسي و نظامي در سال 17 هجري شمسي به دستور خليفه دوم و توسط سعد بن ابي وقاص پايه گذاري شد. شهري متشكل از گروه ها و طوايف مختلف اعم از نظاميان حرفه اي، سياست مداران كار كشته، كارگزاران، افسران، سربازان حكومتي و باديه نشيناني كه با هدف ارتزاق از حكومت در آن جمع شده بودند و همين طليعه ايجاد باعث شد تا علاوه بر اهميت استراتژيك شرايط ويژه اي از جنبه هاي مختلف فكري، اعتقادي، گرايشهاي سياسي و عوامل انگيزشي پيدا كند و از لحاظ تركيب اجتماعي به يك سرزمين 72 ملتِ مشوش تبديل شود.

كوفه شهري است كه فاصله بيعت كردن تا بيعت شكستن به اندازه يك نماز مغرب و عشاء طول مي كشد. يك سوي اين جامعه مشوش هاني بن عروه، حبيب بن مظاهر اسدي و مسلم بن عوسجه هستند كه تا پاي جان بر عهد خود مي مانند و در طرف ديگر اين بلده نو پا سليمان بن صرد خزاعي و يارانش هستند كه به اندك مسئله اي فريب ميخورند و ميدان را خالي مي كنند؛ در زاويه ديگر آن شبث بن ربعي است كه هر روز رنگي مي گيرد و چون آفتاب پرست به هر جا و هر كس بچسبد همرنگ آن مي شود؛ روزي حسين(ع)  را به كوفه دعوت مي كند و وعده جند و لشكر مي دهد و روزگاري نه چندان بعد به شكرانه قتل حسين(ع)  مسجد مي سازد و با پاي پياده به حج مي رود.

در مركز اين شهر هم مردماني هستند كه هر كس سوارشان شود راه آن را ميروند؛ روزي پاي خطبه علي(ع)  مي نشينند و در مسجد كوفه شاگردي علي(ع)  را مي كنند و روزگاري شمشير به گردن علي(ع)  مي گذارند تا بالاجبار حكميت را بپذيرد؛ زماني دم از دوستي آل علي(ع)  مي زنند و در واپسين زماني پاي دار ميثم تمار هلهله مي كنند؛ يك بار دوازده هزار نامه براي حسين(ع)  مي نويسند و او را به كوفه مي خوانند تا امام شان باشد و زماني به ثمن بخس با ابن زياد همراه مي شوند براي قتل حسيني كه قرار بود امام شان شود؛  روزگاري به آل زبير دست دوستي مي دهند و بعد پا در ركاب مختار مي شوند.

سخن گفتن از اين بازار هزار رنگ كمي دشوار است.

اعتقادات كوفي

اعتقاد در واقع نشان گر سير اجتماعي يك جامعه است و يا به زبان ساده تر اعتقاد است كه مشخص ميكند كه جامعه به چه سمت و سويي حركت كند و چه سبكي را در زندگي انتخاب نمايد.

اگر اين كه فرموده اند مردم بر دين حاكمان خود هستند را يك اصل مسلم بگيريم، كوفه به خاطر شرايط خاصي كه در طول تاريخ از تاسيس تا واقعه عاشورا و پس از آن داشته است بارها دست به دست شده و هر روز كسي را بر سرير زعامت خود ديده كه اعتقادي دارد و همين باعث شده است كه مردمان آن ديار هيچگاه به ثبات فكري و اعتقادي نرسند؛ تا زماني كه امير المؤمنين(ع) در كوفه بود خطبه هاي دلنشينش صيقل روح و فكر كوفيان بود؛ گاه از توحيد برايشان ميگفت و روزي از نبوت و زماني از مبدأ و معاد؛ زنان كوفه پاي درس تفسير زينب(س) دختر علي(ع)  بزرگ مي شدند  و هر روز توشه اي از معارف قرآن برمي گرفتند تا آنجا كه مردانشان سست شدند زنان پايشان را به ركاب محكم كنند؛  اما علي(ع)  را كه در محراب كوفه به خون نشاندند ديگر كسي به فكر اعتقادات اين مردم نبود. آنها كه توانستند مايه كلام و تربيت علي(ع)  را حفظ كنند شدند ميثم تمار و آنان كه نتوانستند رنگ و لعاب دنياي امويان گرفتشان و شدند قتله كربلا.

علاوه بر مسلمانان كه خود متشكل از گروه هاي مختلفي چون شيعيان دو آتشه، حاميان حكومت بني اميه، خوارج، عثماني مذهب ها و...  بودند، بخش كوچكي از كوفه را غير مسلمان هايي مثل مسيحيان عرب از بنى‏ تغلب و مسيحيان نجران و مسيحيان نبطى، يهوديان رانده شده از جزيرة‏العرب در زمان عمر و مجوسيان ايرانى تشكيل مى ‏دادند كه به عناوين مختلف در كوفه جمع شده بودند ولي هدف يك چيز بود و آن پر كردن كيسه ها از زر نابي كه يا از دار الاماره مي آمد و يا از غنائم جنگي و گاه شايد از تجارت هاي پر سود.

در يك كلام كوفه‌ي بعد از علي اعتقادش را سكه هاي زر مشخص مي كرد.

بافت جمعيتي كوفه

كوفه بافته اي بود هزار رنگ از 30 هزار جنگجو به همراه خانواده هايشان، سياست مداران جوياي نام و پر هياهو، تجار پر آوازه  و مهاجراني كه به بهانه بهره مندي از هواي خوش و منابع آب و نيز غنائم جنگي به آنجا رفته بودند؛ اين تركيب جمعيتي به همين نسبت در زماني كه كوفه به فرمان علي (ع) به پايتخت حكومت اسلامي بدل شد رو به رشد نهاد تا آنجا كه كوفه به يك شهر واقعي تبديل شد؛ شهري كه مردمانش هيچ پيوستگي و علقه اي به هم جز سياست و تجارت نداشتند و تمام معادلات حول محور همين دو ميگرديد.

در تقسيمي ديگر كوفه به دو گروه عرب و عجم  تقسيم ميشد. اعراب در واقع كساني بودند كه در زمان فتح ايران با هدف شركت در جنگ به اين شهر آمدند و عجم ها كساني بودند كه به بهانه هاي مختلف چون تجارت و يا ياري امير المؤمنين در زمان حكومت علي(ع)  بر كوفه به اين شهر مهاجرت كرده بودند . اين تقسيم بندي در طول تاريخ كوفه منشاء اختلافات و گسستگي هاي زيادي بود و جريان هاي مختلفي را به وجود آورد كه البته حاكمان كوفي در دامن زدن به اين اختلافات از هيچ تلاشي فروگذار نمي كردند.

كوفه در بعد جمعيتي شهري بود از هم گسسته كه طوايفش چون جزيره هاي جدا از هم، هر كدام به فكر منافع خودشان بودند.

بررسي بعد انگيزشي كوفه

اين تركيب جمعيتي و آن اعتقادات پوسيده باعث شد تا در كوفه انگيزه اي جز دنيا باقي نماند و امثال حبيب بن مظاهر و هاني بن عروه جزءِ معدودي باشند كه در تقسيم بندي ها و بررسي هاي جامعه شناختي جايگاهي نداشته باشند.

در كوفه هر كس به سرير حكومت نزديك تر مي شد محبوب تر بود و هركس رنگ شكست مي گرفت براي قتلش همه همدست ميشدند. انگيزه بالاي دنيايي در كوفه باعث شده بود تا همگان چون گرگان در هنگام خواب يك چشم شان باز باشد و اگر  چشمان كسي روي هم ميرفت او را ميدريدند. تنها طايفه اي از مخلصان شيعي كه به عشق امير المؤمنين(ع)  به كوفه آمدند در حوادث روز گار نلغزيدند و رنگ دنيا آنها را نگرفت ميثم تمارها 40 سال دار خود را بر دوش گرفتند تا انگيزه هايي چون حب قدرت سياسي و يا دوستي سكه هاي زر انگيزه هايشان را تغيير ندهد.

آنچه در كوفه مهم بود پركردن شكم هايي بود كه هر چه در آن مي ريختي گرسنه تر مي شد و ارضاي شهوت هايي كه هرچه به كام شان مي شد بر افروخته تر مي گشتند.

و در يك كلام در فضاي حاكم بر كوفه آن روز انگيزه اي جز شكم و شهوت و مال اندوزي وجود نداشت.

اكنون جامعه كوفه را اين گونه ببين

جامعه بي اعتقادي كه جز سكه هاي زر نمي شناسد و براي منافع شخصي و قبيله ايش حاضر است حتي سر پسر پيغمبر خدا را به دربار شراب خواره اي چون يزيد پيشكش نمايد.

حواسمان باشد كوفه تكرار شدني است.

عبد الصالح شمس اللهي

/۹۰۱/ی۷۰۳/ج

ارسال به شبکه های اجتماعی
ارسال نظر
نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
لطفا حاصل عبارت زیر را در باکس روبرو وارد کنید:
= ۱۴ + ۱
ارسال
نظرات
انتشار یافته: 0
در انتظار بررسی: 0
غیر قابل انتشار: 0
۱۳۹۷/۸/۲۵ - ۲۳:۵۱
همایش بزرگ "عهد جانان" برگزار شد
همایش "تجدید بیعت طلاب با حضرت بقیه‌الله الاعظم(عج)" با حضور رییس ستاد اقامه نماز کشور، مسؤولان حوزه و طلاب معمم در شبستان کربلای مسجد مقدس جمکران برگزار شد.
۱۳۹۷/۸/۲۵ - ۲۳:۴۸
گردهمایی طلاب و فضلای خراسان جنوبی در قم برگزار شد
گردهمایی طلاب و فضلای استان خراسان جنوبی با حضور رییس مرکز خدمات حوزه های علمیه در قم برگزار شد.
۱۳۹۷/۸/۲۵ - ۲۳:۴۵
حجت الاسلام والمسلمین ربانی:
تلاش دشمن برای تضعیف نظام نشانه قدرت جمهوری اسلامی است
رییس مرکز خدمات حوزه های علمیه گفت: اگر جمهوری اسلامی قوی نیست و در منطقه تأثیرگذاری ندارد، استکبار جهانی این مقدار تلاش نمی کرد تا آن را نابود کند.
۱۳۹۷/۸/۲۵ - ۲۳:۴۰
حجت الاسلام قربانی:
يادواره شهداي روحاني استان خراسان جنوبي برگزار می شود
عضو مجمع نمايندگان طلاب و فضلاي حوزه علميه قم از برگزاري يادواره شهداي روحاني استان خراسان جنوبي خبر داد و گفت: اين مراسم اول آذرماه در بيرجند برگزار می شود.
۱۳۹۷/۸/۲۵ - ۲۳:۳۷
رییس ستاد اقامه نماز کشور:
هیچ زمانی به اندازه امروز جامعه نیاز به آخوند نداشته است
حجت الاسلام والمسلمین قرائتی گفت: هیچ زمانی به اندازه زمان کنونی، نیاز به آخوند و کارشناس دینی در جامعه وجود نداشته است، اما این آخوند و طلبه باید توانایی پاسخگویی به شبهات و مسائل کلامی و دینی را دا...
۱۳۹۷/۸/۲۴ - ۲۳:۲۵
استاد انصاریان:
تا جان در بدن دارم تبلیغ و منبر را رها نخواهم کرد
حجت الاسلام والمسلمین انصاریان تاکید کرد: کسانی که کار تبلیغی شان مداوم است خسته، دلسرد و نا امید نمی شوند.
۱۳۹۷/۸/۲۴ - ۲۳:۰۹
نماینده رهبری در عراق:
عراقی ها به انقلاب اسلامی و ولایت فقیه علاقه دارند
نماینده ولی فقیه در عراق از عشق و علاقه مردم عراق به انقلاب اسلامی، ولایت فقیه و رهبر معظم انقلاب خبر داد و اعلام کرد که عراقی ها به نقش ایران در مقابله با تکفیری ها اذعان دارند.
۱۳۹۷/۸/۲۴ - ۲۳:۰۸
آیت الله نورمفیدی مطرح کرد؛
لزوم بازنگری در روش های تبلیغی
نماینده ولی فقیه در گلستان بر لزوم بازنگری در روش های تبلیغی به منظور پاسخگویی به شبهات و خیل عظیم نیازها در سطح ملی و جهانی تاکید کرد.
۱۳۹۷/۸/۲۴ - ۱۶:۰۵
یادداشت؛
تمرکززدایی از حوزه قم| امروز هم دیر است
تمرکز بخش قابل توجهی از طلاب و روحانیان در شهر قم، بسیاری از شهرها و مناطق کشور را با مشکلات فرهنگی، اعتقادی و اجتماعی مواجه کرده است، مشکلی که اگر امروز برای آن فکری نشود فردا دیر خواهد بود.
۱۳۹۷/۸/۲۴ - ۱۲:۰۶
قم؛ تمرکز یا هجرت؟
عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم معتقد است حوزه علمیه قم باید برای طلاب و فضلا معبر باشد نه مقصد.
۱۳۹۷/۸/۲۴ - ۱۰:۵۱
نجفی قدسی:
فعالیت های علمی به پویایی فکر و خدمات علامه طباطبایی کمک می کند
مدیر دارالقرآن علامه طباطبایی گفت: مدیر دارالقرآن علامه طباطبایی تأکید کرد: فعالیت های علمی به پویایی فکر و خدمات علامه طباطبایی کمک می کند و جامعه امروز به حرکت های علمی برای تبیین مجاهدت های بزرگان...
۱۳۹۷/۸/۲۳ - ۲۳:۴۶
حجت الاسلام والمسلمین رفیعی مطرح کرد؛
نقش ویژه امام عسکری در ‌آماده کردن جامعه برای دوران غیبت/ فوائد دعا برای امام زمان
استاد حوزه علمیه قم با اشاره به نقش امام حسن عسکری(ع) در ‌آماده کردن جامعه برای دوران غیبت، گفت: یازده امام ما ۲۴۹ سال حضور فیزیکی در بین مردم داشتند اما بنا بود که امام دوازدهم غیبت طولانی داشته باشد...
۱۳۹۷/۸/۲۳ - ۱۶:۰۷
هم اندیشی مبلغان رسانه ای حاضر در پیاده روی اربعین
جلسه هم اندیشی مبلغان رسانه ای حاضر در پیاده روی اربعین در سالن جلسات دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم برگزار شد.
۱۳۹۷/۸/۲۳ - ۱۵:۵۳
استاد قرائتی:
در ۵۵ سال زندگی طلبگی هیچ گاه تعطیلی نداشته ام
حجت الاسلام والمسلمین قرائتی تاکید کرد که در طول ۵۵ سال طلبگی خود هیچ گاه تعطیلی نداشته است.
۱۳۹۷/۸/۲۲ - ۲۳:۱۷
با حضور آیت الله حسینی بوشهری؛
همایش "یاوران وقف" در قم برگزار شد
همایش "یاوران وقف" با حضور آیت الله حسینی بوشهری، حجت الاسلام حسینی مقدم و همچنین با حضور گسترده واقفان، متولیان وقف، اصحاب وقف، یاوران وقف و همچنین مفاخر قرآنی و برگزیدگان مسابقات قرآنی استان قم برگز...
۱۳۹۷/۸/۲۲ - ۲۳:۱۵
حجت الاسلام حسینی مقدم خبر داد؛
تأسیس یک مجموعه قرآنی با استفاده از ظرفیت وقف جمعی
مدیر کل اوقاف و امور خیریه استان قم از تشکیل "بنیاد یاوران وقف تولید علم و فناوری" و تأسیس یک مجموعه قرآنی با استفاده از ظرفیت وقف جمعی برای توسعه و ارتقای فعالیت های قرآنی در قم خبر داد.
۱۳۹۷/۸/۲۲ - ۱۹:۵۶
آیین تجدید بیعت با امام زمان در جمکران برگزار می شود
آیین تجدید بیعت با امام زمان(عج) همزمان با نهم ربیع الاول ویژه طلاب و روحانيان در سالروز به امامت رسیدن حضرت مهدی(عج) در مسجد مقدس جمکران برگزار می شود.
۱۳۹۷/۸/۲۲ - ۱۵:۲۳
نسخه جدید نرم افزار همراه مبلغ منتشر شد
همراه مبلغ نرم افزاری جامع برای دسترسی سریع و راحت مبلغان دینی و فعالان فرهنگی به مجموعه‌ای از درسنامه‌های آموزشی، متن سخنرانی خطیبان معروف و اسلایدهای مرتبط به موضوعات دینی است.
۱۳۹۷/۸/۲۲ - ۱۳:۱۹
آیت الله سعیدی:
منابع علمی وقف‌ شده باید در اختیار مردم باشد
امام‌جمعه قم با تصریح بر این‌که رسالت کتابخانه‌ها و موزه‌های وقفی یک رسالت دوگانه است، گفت: حفظ اصل امانت و تحویل آن به اهل امانت رسالت کتابخانه‌های وقفی دارای آثار ارزشمند است، بنابراین منابع علمی و...
۱۳۹۷/۸/۲۱ - ۲۰:۰۷
رییس مرکز خادمین افتخاری مسجد جمکران:
توسعه طرح "رحمت واسعه" نیازمند یاری سایر دستگاه‌ها است
موسوی با اشاره به جزئیات مراسم طرح "رحمت واسعه" در سال جاری، گفت: برای توسعه این طرح نیاز به کمک سایر دستگاه‌ها وجود دارد.