Web
Analytics
Rasa News :: خبرگزاری رسا - تداوم داشتن در استفاده از اذکار سبب غفلت زدایی می شود
دوشنبه ۲۵ تیر ۱۳۹۷ Monday, July 16, 2018 - ساعت:
زمان : ۱۳۹۶/۷/۱۶ - ۰۰:۱۲
شناسه خبر: ۵۳۰۲۹۲
 
آیت الله مهدوی:
تداوم داشتن در استفاده از اذکار سبب غفلت زدایی می شود
نماینده مردم اصفهان در مجلس خبرگان رهبری گفت: یکی از راهکارهای درمان غفلت که از سوی اهل بیت(ع) بیان شده است، تدوام ذکر است؛ باید زمانی که مشغول ذکر می شویم به یاد خداوند بودنمان را تداوم ببخشیم؛ البته تداوم داشتن در اذکار برای درمان غفلت نیست بلکه تحت عنوان پیشگیری از غفلت است.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری رسا در اصفهان، آیت الله سید ابوالحسن مهدوی در جلسه اخلاق عصر شنبه که در مرکز هلال احمر اصفهان برگزار شد، گفت: نیت خیر داشتن مقتضی انجام کار خیر است.

وی در ادامه مبحث اثرات غفلت و راهکاری غفلت زدایی افزود: یکی از راهکارهای درمان غفلت که از سوی اهل بیت(ع) بیان شده است، تدوام ذکر است؛ باید زمانی که مشغول ذکر می شویم به یاد خداوند بودنمان را تداوم ببخشیم؛ البته تداوم داشتن در اذکار برای درمان غفلت نیست بلکه تحت عنوان پیشگیری از غفلت است.

آیت الله مهدوی با بیان این که غفلت مرکب از دو چیز است، اذعان کرد: غفلت از طرفی که سبب استبعاد از خداوند می شود مضر است و به دلیل این که شخص غافل از غفلت خودش بی خبر است نیز مضر است.

نماینده مردم اصفهان در مجلس خبرگان رهبری ادامه داد: امیر مؤمنان(ع) در روایتی می فرمایند، به واسطه تداوم دادن به یاد خداوند، پرده های غفلت کنار می رود و هوشیاری ایجاد می شود.

امام جمعه موقت اصفهان گفت: یکی از دستورات اسلام این است که همیشه در ذهنتان نیت انجام کار خیر داشته باشید؛ نیت کار خیر داشتن سبب می شود انسان از یاد خداوند غافل نشود؛ گاهی وضع مالی انسان خوب نیست در این حالت نیز داشتن نیت خیر عاملی برای کسب ثواب برای انسان می شود.

استاد اخلاق حوزه علمیه ادامه داد: داشتن نیت خیر مقتضی کار خیر است؛ اگر نیت به عنوان مقتضی عمل خیر وجود داشته باشد و مانع نیز وجود داشته باشد، سبب کسب ثواب برای شخص خواهد شد ولی اگر نیت وجود نداشته باشد و مانع وجود داشته باشد ولی مانع برطرف شود، عمل خیر انجام نمی گیرد ولی اگر نیت خیر وجود داشته باشد و مانع نیز وجود داشته باشد در صورتی برطرف شدن مانع، عمل خیر انجام می گیرد.

وی خاطرنشان کرد: پیامبر(ص) خطاب به اباذر می فرمایند، تصمیم بگیر که کار خیر انجام دهی ولو این که آن کار خیر را به فعلیت نرسانی که همین نیت خیر، سبب غفلت زدایی می شود.

آیت الله مهدوی در پایان با اشاره به آیه نوزدهم سوره اسراء که می فرماید«وَمَنْ أَرَادَ الآخِرَةَ وَسَعَى لَهَا سَعْیَهَا وَهُوَ مُؤْمِنٌ فَأُولَئِکَ کَانَ سَعْیُهُمْ مَشْکُورًا» ابراز کرد: کسی که برای انجام کار خیر نیت کند، به ثواب آن کار دست پیدا می کند ولی کسی که نیت فعل بد داشته باشد تا زمانی که آن نیت را به فعلیت نرساند، گناهی برایش ثبت نخواهد شد./867/پ۲۰۲/ب۱

ارسال به شبکه های اجتماعی
ارسال نظر
نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
لطفا حاصل عبارت زیر را در باکس روبرو وارد کنید:
= ۱۰ + ۱۴
ارسال
نظرات
انتشار یافته: 0
در انتظار بررسی: 0
غیر قابل انتشار: 0
۱۳۹۷/۴/۲۴ - ۱۸:۳۲
آيت الله نمازي:
حج دانشگاهی كوتاه مدت و فشرده است
نماينده ولي فقيه در كاشان گفت: حج درحقيقت يك دانشگاه كوتاه مدت و فشرده اي است كه خداوند سالي يكبار بندگان خودش را فراخوان كرده و مسائل مهمي را به آنها آموزش مي دهد.
۱۳۹۷/۴/۲۴ - ۱۲:۳۸
امام جمعه موقت كاشان:
دلبستگي به كفار و استكبارجهاني بالاترين منكر است
امام جمعه موقت كاشان گفت: امروز بالاترين معروف در كشور وحدت و بالاترين منكر دلبستگي به كفار و غرب و استكبارجهاني است و هيچ منكري از اين بالاتر نيست و سرسلسله همه منكرات است.
۱۳۹۷/۴/۲۴ - ۱۲:۲۲
حجت الاسلام والمسلمین میردامادی:
پیمودن صراط مستقیم امیرمؤمنان مفیدترین عامل در زندگی است
امام جمعه موقت اصفهان گفت: هیچ عاملی برای فرد مفیدتر از پیمودن صراط مستقیم امیرمؤمنان(ع) نخواهد بود و شیعه امیرمؤمنان(ع) باید در گفتار و کردار دنباله رو ایشان باشد.
۱۳۹۷/۴/۲۴ - ۱۲:۱۸
آیت الله مهدوی:
کنترل خواهش های نفسانی، انسان را هوشیار می کند
نماینده مردم اصفهان در مجلس خبرگان رهبری گفت: باید بدانیم کسانی که خواهش های نفسشان را کنترل می کنند، جزء هوشیاران قرار می گیرند؛ راننده ای که هوشیار است از مواجه شدن با خطر و خطا نیز بر حذر است.
۱۳۹۷/۴/۲۳ - ۲۲:۵۴
آيت الله مهدوي:
اصرار بر انجام گناه سبب مختوم شدن اسباب فهم انسان مي شود
نماينده مردم اصفهان در مجلس خبرگان رهبري گفت: خدا پرستي نياز به آموزش اوليه ندارد بلكه نياز به تذكر دارد چرا كه انسان فطرتاً خدا پرست است؛ انسان فطرتاً به دنبال علتِ معلول ها است؛ اعراض تعمدي سبب ضلال...
۱۳۹۷/۴/۲۳ - ۱۹:۵۴
آيت الله نمازي:
ملت ايران نياز به متولي و قيم ندارد
نماينده ولي فقيه در كاشان گفت: ملت ايران در جنگ اقتصادي با دشمن به لحاظ علم و دانش و هنر و ظرفيت و استعداد و غيرت و شجاعت چيزي كمتر از ديگران ندارد و نياز به متولي و قيم هم ندارد و نمي تواند بپذيريد غ...
۱۳۹۷/۴/۲۳ - ۱۱:۰۳
امام جمعه موقت كاشان:
روح انسان در معرض خطر وسوسه هاي نفساني و شيطاني است
امام جمعه موقت كاشان گفت: خطر تنها جسم انسان را تهديد نمي كند بلكه روح انسان نيز در معرض خطر وسوسه هاي نفساني و شيطاني و شياطين انس و جن است و اگر انسان با ايمان باشد، ايمان او در معرض تهديد و آسيب ق...
۱۳۹۷/۴/۲۲ - ۱۶:۲۸
آيت الله نمازي:
ترامپ در گردهمايي سران سازمان ناتو با تمسخر ديپلماسي رو به رو شد
نماينده ولي فقيه در كاشان گفت: گردهمايي سران سازمان ناتو طي دو روزگذشته در بروكسل با بي اعتنايي و تمسخر ديپلماسي به ترامپ رييس جمهور آمريكا همراه شد.
۱۳۹۷/۴/۲۲ - ۱۶:۱۲
آیت الله مهدوی:
دولت مفاد بسته اروپایی ها را منتشر کند| با خروج آمریکا از برجام آبروی ظاهری آن ها فروریخت
امام جمعه موقت اصفهان با اشاره به لزوم تعامل سازنده و هوشیارانه با دنیا، خروج آمریکا از برجام را مخالف ادعای حقوق بشر آن ها دانست و گفت: در بسته جدید اروپایی ها دولت باید مردم را محرم بداند و مفاد مذا...
۱۳۹۷/۴/۲۲ - ۱۵:۴۲
حجت الاسلام نواب:
حجاج سوغات خود را قبل از سفر از بازار داخل تهيه كنند
حجت الاسلام نواب بر خريد سوغات از داخل كشور و توليدات داخلي از سوي زائران خانه خدا تأكيد كرد و گفت: خريد كالاهاي خارجي در عربستان حمايت از غرب و بي توجهی به اقتصاد مقاومتي است.
۱۳۹۷/۴/۲۲ - ۱۵:۳۷
همايش متمركز زائران حج تمتع در كاشان برگزار شد
همايش متمركز زائران حج تمتع شهرستان كاشان و آران و بيدگل در سالن آمفي تئاتر دانشگاه علوم پزشكي كاشان برگزارشد.
۱۳۹۷/۴/۲۱ - ۱۸:۵۶
آيت الله نمازي:
مردم در جنگ اقتصادي مانند دفاع مقدس وارد ميدان شوند
نماينده ولي فقيه در كاشان گفت: همانگونه كه مردم ۸ سال دفاع مقدس را پشتيباني و اداره كردند، امروز در جنگ اقتصادي دشمن هم مردم بايد وارد ميدان شوند و كمك كنند.
۱۳۹۷/۴/۲۱ - ۱۰:۲۱
امام جمعه موقت كاشان:
مرثيه سرايان و مداحان از هنر خود براي تبليغ دين و هدايت مردم استفاده كنند
امام جمعه موقت كاشان مديحه سرايي، مرثيه سرايي و مداحي اهل بيت(ع) را هنر دانست و گفت: تلاش كنيد تا از هنر و ابزاري كه خداوند در اختيار شما قرار داده در راه تبليغ دين و هدايت مردم از آن استفاده كنيد.
۱۳۹۷/۴/۲۰ - ۱۹:۱۹
آیت الله مهدوی:
تبلیغ دین باید با احترام و استدلال همراه باشد
نماینده مردم اصفهان در مجلس خبرگان رهبری گفت: تبلیغ دین باید با احترام همراه باشد و نحوه بیان نیز باید به استدلال محکم شده باشد.
۱۳۹۷/۴/۲۰ - ۱۶:۵۵
همزمان با پانزدهمين جشنواره بين المللي امام رضا؛
دهمين جشنواره ملي فرهنگي، هنري آه و آهو در شهرستان کاشان برگزارمي شود
مديرعامل مؤسسه خادمان حضرت امام رضا (ع) در کاشان از برگزاري دهمين جشنواره ملي فرهنگي، هنري آه و آهو در شهرستان كاشان همزمان با پانزدهمين جشنواره بين المللي امام رضا(ع) در دهه كرامت در مرداد ماه امسال ...
۱۳۹۷/۴/۲۰ - ۱۲:۱۳
آيت الله نمازي:
ترامپ حتي صلاحيت اداره خانواده خود را ندارد
نماينده ولي فقيه در كاشان گفت: ترامپ كه تصدي اداره آمريكا را برعهده گرفته و در امور ملت هاي جهان دخالت مي كند فرد فاسد و مفسدي است كه حتي صلاحيت مديريت اداره خانواده و فرزندان خود را ندارد.
۱۳۹۷/۴/۱۹ - ۲۰:۰۸
رییس مجمع نمایندگان استان اصفهان:
دولت کارگروه ویژه ملی برای مشکل آب اصفهان تشکیل دهد
حجت الاسلام موسوی لارگانی با بیان اینکه صنایع اصفهان تعطیل یا نیمه تعطیل هستند، مسأله آب و خشکسالی را مهمترین مشکل استان اصفهان ارزیابی کرد و گفت: خشکی تالاب گاوخونی خطرات بسیاری برای استان اصفهان و د...
۱۳۹۷/۴/۱۹ - ۲۰:۰۲
نماینده ولی فقیه در استان اصفهان:
نباید شرایط اقتصادی کارد را به استخوان بازاریان برساند
آیت الله طباطبایی نژاد گفت: تعطیلی بازار تهران اگر در اصفهان بود به همین سادگی رها نمی‌شد اما بازاریان اصفهان درک خوبی از مسائل دارند و به همین دلیل است که دست به تحصن و تعطیلی بازار نمی‌زنند اما نبا...
۱۳۹۷/۴/۱۹ - ۱۹:۵۶
آیت الله ناصری در دیدار با جهانگیری:
امیدواریم مشکلات کشور با مدیریت دولت برطرف شود
استاد عرفان و اخلاق ضمن آرزوی موفقیت برای هیأت دولت و دیگر مسؤولان به منظور برطرف شدن مشکلات کشور، ابراز امیدواری کرد با مدیریت دولت کشور بتواند در برابر فشارهای دشمنان ایستادگی کرده و به پیروزی برسد.
۱۳۹۷/۴/۱۹ - ۱۹:۵۳
آیت الله مظاهری در دیدار با جهانگیری:
ایجاد اختلاف میان مسؤولان از حربه‌های دشمنان است
رییس حوزه علمیه اصفهان با اشاره به تلاش دشمن برای ایجاد اختلاف میان مسؤولان کشور، گفت: اگر مسؤولان با هوشیاری و توجّه کامل درصدد رفع اختلافات و ایجاد همدلی، هماهنگی و برنامه‌ریزی باشند، بدون تردید در ...