پنج شنبه ۲۳ آذر ۱۳۹۶ Thursday, December 14, 2017 - ساعت:
زمان : ۱۳۹۶/۷/۱۵ - ۲۲:۵۱
شناسه خبر: ۵۳۰۲۸۴
 
حجت الاسلام واحدی:
جامعیت در فقاهت طلاب در دستور کار مرکز تخصصی امام کاظم است
مسؤول دفتر هماهنگی امور مدارس قم جامعیت در فقاهت طلاب را در دستور کار مرکز تخصصی امام کاظم(ع) عنوان کرد و گفت: همه طلاب در زمینه پژوهشی موظف به نوشتن مقاله هستند.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری رسا، حجت الاسلام سید محمد واحدی مدیر مرکز تخصصی فقه و اصول امام کاظم( ع) امروز در گردهمایی مراکز حوزوی تحت اشراف حضرت آیت الله مکارم شیرازی که در مدرسه امام کاظم(ع) برگزار شد، گفت: حدود 100 طلبه امسال در این مرکز تحصیل می کنند و مجددا 26 طلبه پذیرفته شده اند.

وی افزود: این 26 طلبه از هزار و 35 طلبه علاقه مند به مرکز فقه و اصول امام کاظم(ع) پذیرفته شدند، روزهای تحصیلی سال گذشته با احتساب پنجشنبه ها 177 روز بوده و در روزهای تابستان نیز 35 روز برنامه داشته ایم که مجموع سال گذشته 212 روز می شود.

 مسؤول دفتر هماهنگی امور مدارس قم با بیان این که جامعیت در فقاهت در دستور کار مرکز تخصصی امام کاظم(ع) است، اظهار داشت: برنامه پنجشنبه ها دارای دو بخش تبلیغی و غیر تبلیغی است که در زمینه تبلیغی مباحثی همانند اعتقادی، مدیریت فرهنگی، پرسمان دینی، روش پاسخگویی به احکام، روش سخنرانی، شیوه نقد دیدگاه سلفیت و تکفیری ها و فقه تربیت مورد تدریس و آموزش بوده است.

وی ادامه داد: در زمینه غیر تبلیغی پنجشنبه ها نیز عناوین تاریخ، فقه و نجوم، رجال، آشنایی با متون قدما، تفسیر، نهج البلاغه، کلام جدید، حدیث شناسی و مسائل دیگر مورد توجه مرکز است تا طلاب آشنایی های لازم در زمینه های گوناگون را داشته باشند.

حجت الاسلام واحدی با اشاره به عناوین درسی تابستان مرکز تخصصی امام کاظم(ع) ابراز داشت: در 35 روز تابستان بحث های مهارت های تبلیغی، تاریخ، قواعد فقهی، کلام و تعادل و تراجیح مورد توجه بوده است، در زمینه های فرهنگی، اخلاقی و خانواده نیز برنامه های خوبی تدارک شده است.

وی عنوان کرد: در سال جدید برای بحث اخلاق، غیر از اخلاق عمومی برای هر پایه ای اخلاق تخصصی در نظر گرفته شده است، در بحث خانواده جلسات کارشناسی و مشاوره به صورت مستمر برنامه ریزی شده است.

مدیر مرکز تخصصی فقه و اصول امام کاظم( ع) خاطرنشان کرد: در زمینه پژوهشی همه طلاب موظف به نوشتن مقاله هستند، سال گذشته 83 عنوان مقاله نوشته شده و دو نشریه راه اندازی شده است؛ 20 جلسه نیز کارگاه های پژوهشی و آموزشی برگزار شده است، مسأله تقریرات برای این که طلاب بتوانند مهارت های فقهی را مسلط شوند در دستور کار است./1323/پ۲۰۲/ی

ارسال به شبکه های اجتماعی
ارسال نظر
نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
لطفا حاصل عبارت زیر را در باکس روبرو وارد کنید:
= ۳ + ۱۳
ارسال
نظرات
انتشار یافته: 0
در انتظار بررسی: 0
غیر قابل انتشار: 0
۱۳۹۶/۹/۲۳ - ۱۳:۱۴
با سخنرانی آیت الله اعرافی؛
همایش حوزه بین الملل، حوزه تمدن ساز برگزار شد
همایش حوزه بین الملل، حوزه تمدن ساز با سخنرانی مدیر حوزه های علمیه و همچنین معاون بین الملل دفتر رهبر معظم انقلاب برگزار شد.
۱۳۹۶/۹/۲۳ - ۱۳:۰۳
با کلنگ زنی آیت‌الله نوری همدانی؛
عملیات احداث مدرسه علمیه امام جواد آغاز شد
آیین کلنگ‌زنی مدرسه علمیه حضرت امام جواد(ع) از مجموعه مدارس مجتمع حوزوی مشکوه با حضور حضرت آیت‌الله نوری همدانی از مراجع تقلید و جمعی از مسؤولان استانی برگزار شد.
۱۳۹۶/۹/۲۳ - ۱۲:۲۹
آیت الله اعرافی:
شکوفایی اخلاق مبتنی بر وجود پشتوانه فقهی است
مدیر حوزه های علمیه سراسر کشور گفت: داد و ستد میان اخلاق و فقه، از یک سو سبب گسترش فقه و از سویی دیگر موجب تحکیم مبانی اخلاقی خواهد شد.
۱۳۹۶/۹/۲۳ - ۰۹:۱۴
مدیر عامل بنیاد فرهنگی امامت مطرح کرد؛‌
پرورش استعدادهای برتر پژوهشی در بنیاد فرهنگی امامت
حجت الاسلام والمسلمین سبحانی از پرورش استعدادهای برتر حوزه پژوهش در بنیاد فرهنگی امامت خبر داد و گفت: این مرکز تاکنون شش هزار و ۶۸۶ فارغ التحصیل داشته است.
۱۳۹۶/۹/۲۳ - ۰۹:۰۳
استاد مدرسه علمیه آیت الله بهجت:
مقاله نویسی آخرین مرحله فعالیت های پژوهشی برای طلبه است
حجت الاسلام بنی عصار با اشاره به لزوم توجه طلاب به مسائلی از جمله پیش مطالعه، فیش نویسی و تقریر نویسی در سطح یک تأکید کرد که مقاله نویسی آخرین مرحله فعالیت های پژوهشی برای یک طلبه است.
۱۳۹۶/۹/۲۳ - ۰۹:۰۰
حجت الاسلام جهاندیده:
تشکل اساتید سطح یک راه اندازی شود
استاد حوزه علمیه با اشاره به لزوم راه اندازی تشکل اساتید سطح یک گفت: در این تشکل می توان به راحتی به کار ارزیابی اساتید پرداخت و افراد برتر را شناخت.
۱۳۹۶/۹/۲۳ - ۰۸:۵۸
استاد حوزه علمیه:
بیشتر متون حوزه از نیازهای روز خالی هستند
حجت الاسلام جلالزاده با اشاره به کاستی های نظام آموزشی گفت: بیشتر متون حوزه از نیازهای روز خالی هستند.
۱۳۹۶/۹/۲۳ - ۰۸:۴۶
در جمع اساتید سطح یک مطرح شد؛
لزوم تأسیس مرکز مطالعات روان شناختی تربیتی حوزه
حجت الاسلام میرزایی با اشاره به لزوم تأسیس مرکز مطالعات روان شناختی تربیتی حوزه گفت: اضافه شدن آموزش های روش سبک زندگی به نظام آموزشی طلاب امری حیاتی است.
۱۳۹۶/۹/۲۳ - ۰۸:۴۲
استاد حوزه علمیه مطرح کرد؛
راهکارهای ایجاد انگیزه تحصیلی در طلاب
حجت الاسلام محیطی با اشاره به راهکارهای ایجاد انگیزه تحصیلی در طلاب از ضرورت حذف متون پیچیده و غیر ضروری در حوزه یاد کرد.
۱۳۹۶/۹/۲۳ - ۰۸:۳۸
مدیر حوزه های علمیه سراسر کشور:
دوره سطح ۱۲ ساله نخواهد شد/ برنامه‌های ویژه‌ای برای رسیدن به نظام آموزشی پژوهش محور داریم
آیت الله اعرافی با بیان این که باید در همین دوره ۱۰ ساله بهترین آموزش ها را به طلاب بدهیم تأکید کرد که هیچ گاه دوره سطح ۱۲ یا ۱۳ ساله نخواهد شد.
۱۳۹۶/۹/۲۳ - ۰۸:۳۵
استاد مدرسه حقانی:
استاد باید برای طلاب همچون پدری دلسوز باشد
حجت الاسلام رضایی با تأکید بر این که اساتید باید برای طلاب همچون پدر دلسوز و مهربان باشند، گفت: اساتید باید از معلم بودن به مربی بودن روی بیاورند.
۱۳۹۶/۹/۲۳ - ۰۸:۳۱
نماینده کارگروه مطالبات آزاد اساتید سطح یک مطرح کرد؛
ضرورت ایجاد بانک جامع اطلاعاتی اساتید سطح یک
حجت الاسلام همتیان با اشاره به ضرورت ایجاد دبیرخانه دائمی و بانک جامع اطلاعاتی اساتید سطح یک بر نقش ویژه اساتید در سازماندهی حوزه انقلابی تأکید کرد.
۱۳۹۶/۹/۲۳ - ۰۸:۲۹
با سخنرانی آیت الله اعرافی:
اجلاس اساتید سطح یک مدارس حوزه علمیه قم برگزار شد
اجلاس اساتید سطح یک مدارس حوزه علمیه قم با سخنرانی مدیر حوزه های علمیه با حضور آیت الله مقتدایی برگزار شد.
۱۳۹۶/۹/۲۳ - ۰۷:۵۷
مسؤول امور مدارس حوزه علمیه قم مطرح کرد؛
ضرورت سازماندهی آموزش سطح یک همراه با پژوهش و تهذیب
حجت الاسلام واحدی ضمن ارائه گزارشی از پیش اجلاسیه اساتید سطح یک در موضوع آموزش پژوهش محور بر ضرورت تلاش مضاعف برای رسیدن به نظام آموزشی پژوهش محور با همراهی اساتید تأکید کرد.
۱۳۹۶/۹/۲۲ - ۱۹:۰۶
چند خبر کوتاه از آستان مقدس حضرت معصومه؛
برگزاری مراسم نکوداشت شیخ زکزاکی با سخنرانی حجت الاسلام فرحزاد
برگزاری مراسم بزرگداشت شیخ زاکزاکی، برگزاری همایش«قطعه ای از بهشت»، اجرای طرح« امین» برای دانش آموزان و دانشجویان، آغاز به کار ۱۴ پایگاه و سامانه اینترنتی در آستان، برگزاری نخستین نشست مجمع کتابخانه‌ه...
۱۳۹۶/۹/۲۲ - ۱۷:۲۶
حجت الاسلام برقراری خبرداد؛
تحصیل بیش از ۷۰۰ طلبه خواهر و برادر در حوزه علمیه شهرستان ملایر
امام جمعه ملایر با اشاره به تحصیل بیش از ۷۰۰ طلبه خواهر و برادر در پنج حوزه علمیه این شهرستان و برخورداری این شهرستان از اساتید خبره در علوم دینی خبرداد.
۱۳۹۶/۹/۲۲ - ۱۵:۳۸
تشریح برنامه های پژوهشی حوزه در نشست خبری؛
از برگزاری نمایشگاه دستاوردهای پژوهشی حوزه تا رونمایی از منشور حوزه و روحانیت
حجت الاسلام والمسلمین میرمعزی ضمن تشریح آخرین فعالیت های معاونت پژوهش حوزه از برپایی نمایشگاه دستاوردهای مراکز پژوهشی حوزوی در هفته پژوهش خبرداد.
۱۳۹۶/۹/۲۲ - ۱۵:۰۵
حجت الاسلام والمسلمین واعظی تبیین کرد؛
هرمنوتیک و فهم قرآن با رویکرد پاسخ به شبهات
«هرمنوتیک و فهم قرآن با رویکرد پاسخ به شبهات» با حضور و ارائه حجت الاسلام و المسلمین واعظی در جامعه‌الزهرا(س) تبیین شد.
۱۳۹۶/۹/۲۲ - ۱۵:۰۰
آیت الله اعرافی:
روش اجتهادی عامل تحول علم حدیث است
مدیر حوزه های علمیه گفت: اگر روش اجتهادی قوی حوزه های علمیه در عرصه علوم قرآن و حدیث وارد شود، تحول عظیمی در این علوم رخ می دهد.
۱۳۹۶/۹/۲۲ - ۱۴:۵۷
حجت الاسلام برنجکار خبرداد؛
انتشار بیش از ۳۰ عنوان کتاب در پژوهشگاه قرآن و حدیث در سال گذشته
رییس دانشگاه قرآن و حدیث از انتشار بیش از ۳۰ عنوان کتاب در سال گذشته در این پژوهشگاه خبر داد و بر پاسخگویی به نیازهای جامعه از طریق مراکز تخصصی تأکید کرد.