دوشنبه ۳۰ بهمن ۱۳۹۶ Monday, February 19, 2018 - ساعت:
زمان : ۱۳۹۶/۷/۱۵ - ۲۱:۲۱
شناسه خبر: ۵۳۰۲۱۷
 
حجت الاسلام والمسلمین مرتضوی:
تقوا نخستین شرط نجات مؤمن از گناه است
استاد حوزه علمیه قم با بیان این که شرط نجات از گناه تقوا است، گفت: افرادی که مقابل امام حسین(ع) ایستادند ایمان داشتند اما چون تقوا نداشتند، ایمانشان به تنهایی موجب نجات آنها نشد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری رسا، حجت الاسلام و المسلمین مرتضوی، استاد حوزه علمیه قم امروز در آستان مقدس حضرت معصومه(س) با اشاره به آیه 35 سوره مائده گفت: خداوند در این آیه می فرماید«يا أَيُّهَا الَّذينَ آمَنُوا اتَّقُوا اللَّهَ وَ ابْتَغُوا إِلَيْهِ الْوَسيلَةَ وَ جاهِدُوا في‏ سَبيلِهِ لَعَلَّکُمْ تُفْلِحُونَ» ای کسانی که ایمان آورده اید، از خداوند پروا کنید و به سوی او وسیله بجویید و در راه او جهاد کنید، شاید رستگار گردید.

وی افزود: وقتی خداوند اهل ایمان را مورد خطاب قرار می دهد در حقیقت با آنها درد دل می کند و این خطاب درد دل و خواسته خداوند از مؤمنان است.

استاد حوزه علمیه قم  تصریح کرد: این آیه نشان می دهد تا انسان به ایمان نرسد نمی تواند متقی باشد زیرا شرط تقوا و خدا ترسی این است که قلب انسان به نور ایمان روشن شده باشد.

حجت الاسلام والمسلمین مرتضوی زندگی با تقوا را زندگی بر محور خداوند عنوان کرد و گفت: هر چه بر ایمان انسان افزوده شود ندای وجدان و خدا ترسی او بیشتر می شود و هرچه به معصیت نزدیک شود صدای وجدان او خفیف می شود اما باید دقت کرد که وجدان یا همان نفس لوامه هیچ گاه در درون انسان از بین نمی رود.

استاد حوزه علمیه قم معصیت و خفیف شدن ندای وجدان را عامل ایستادگی در مقابل امام حسین(ع) عنوان کرد و افزود: از آن جایی که ریشه های گناه و معصیت در میان کوفیان و اصحاب یزید بسیار قوی شده بود ندای وجدان در آنها بسیار خفیف بود تا جایی که حتی از کشتن و نبش قبر طفل شیره خواره امام حسین(ع) نگذشتند و با وجود تذکرات امام حسین(ع) از مدینه تا کوفه باز در مقابل ایشان ایستادند و ایشان را به شهادت رساندند.

حجت الاسلام والمسلمین مرتضوی با بیان این که زمان ما شباهت بسیار زیادی به زمان امام حسین(ع) دارد، افزود: اگر مردم این زمان مراقبت نفس نداشته و در رفتن به سوی معاصی شتاب کنند قطعا به درد مردم کوفه گرفتار شده و در مقابل امام زمان(عج) خواهند ایستاد.

وی افزود: هر چه شتاب انسان در انجام واجبات و حرکت به سمت خدا بیشتر باشد به همان میزان از شیطان دور خواهد شد و با هر سرعتی که انسان به سمت شیطان حرکت کند با همان سرعت از خدا فاصله می گیرد.

استاد حوزه علمیه قم تقوا را لازمه زندگی مؤمنان عنوان کرد و افزود: کسانی که مقابل امام حسین(ع) افراد کافری نبودند و در کارنامه برخی از آنها اعمال بسیار حسنه ای وجود داشت اما چون تقوا نداشتند صرف ایمان نتوانست آنها را نجات دهد همانطور که برادارن یوسف ایمان داشتند ولی چون خدا ترس و با تقوا نبودند بردارد خود ر ا به چاه انداخته و قصد جان او را کردند.

حجت الاسلام والمسلمین مرتضوی ادامه داد: در مقابل براداران یوسف، تقوای حضرت یوسف(ع) کاری با او کرد که با وجود آگاهی کامل بر بسته بودن درها به سوی درهای بسته دوید و خداوند به واسطه این تقوا درهای بسته را به روی حضرت یوسف(ع) باز کرد.

وی با تأکید بر این که اگر انسان به خاطر تقوا از معصیت و گناه گریزان شود خداوند درهای بسته را به روی او می گشاید، یادآور شد: بنابراین  اول شرط نجات مؤمن از گناه و معصیت و رسیدن به عاقبت به خیری داشتن تقوا است./968/پ۲۰۲/ی

 

ارسال به شبکه های اجتماعی
ارسال نظر
نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
لطفا حاصل عبارت زیر را در باکس روبرو وارد کنید:
= ۴ + ۲
ارسال
نظرات
انتشار یافته: 0
در انتظار بررسی: 0
غیر قابل انتشار: 0
۱۳۹۶/۱۱/۳۰ - ۲۲:۲۵
ولایت مداری تنها به دعا برای امام معصوم ختم نمی شود
استاد حوزه علمیه خواهران با بیان این که ولایت مداری تنها به دعا برای امام معصوم(ع) ختم نمی شود، گفت: شخص ولایتمدار مانند حضرت زهرا(س) با جان، مال و تمام اعضاء و جوارح خود در راه دفاع از ولایت اقامه حق...
۱۳۹۶/۱۱/۳۰ - ۲۲:۲۱
تزکیه فکری الگوی صیانت از جوارح در برابر گناه است
سخنران آستان مقدس حضرت معصومه(س) به بررسی آثار گناه بر اعضا و جوارح انسان پرداخت و گفت: تنها راه مصون بودن جوارح از گناه تزکیه فکر و قلب است.
۱۳۹۶/۱۱/۳۰ - ۲۲:۱۰
کمال عقل و رشد یافتگی لازمه تبعیت از ولایت امام معصوم است
استاد حوزه علمیه خواهران با بیان این که خداوند جز به عقل بندگی نمی شود، گفت: کمال عقل و رشد یافتگی لازمه تبعیت و اطاعت از ولایت امام معصوم است.
۱۳۹۶/۱۱/۳۰ - ۲۲:۰۵
ولایت مداری با اطاعت محض معنا می یابد
استاد حوزه علمیه خواهران گفت: ولایت مداری با اطاعت محض معنا می یابد؛ همانطور که سیره عملی حضرت زهرا(س) مؤید این موضوع است.
۱۳۹۶/۱۱/۳۰ - ۲۲:۰۲
حجت الاسلام روستا آزاد:
دفتر تبلیغات پیشگام عرصه تربیت دینی کودک و نوجوان است
حجت الاسلام روستا آزاد گفت: دفتر تبلیغات اسلامی از بدو تأسیس، از پیشگامان عرصه تربیت دینی کودک ونوجوان است، به طوری که قاطبه طلاب فعال دراین حوزه، از فارغ التحصیلان دوره های کودک مرکز تربیت مربی کودک...
۱۳۹۶/۱۱/۳۰ - ۲۲:۰۰
برنامه های تبلیغی و فرهنگی گروه تبلیغی رشد در ایام فاطمیه
حجت الاسلام خوئینی گفت: گروه تبلیغی رشد علاوه بر فعالیت های تبلیغی و جهادی در مناطق محروم و برگزاری برنامه های متنوع، در طول سال به برگزاری جشن تکلیف، سخنرانی در پارک ها و مدارس به صورت تخصصی می پرداز...
۱۳۹۶/۱۱/۳۰ - ۲۱:۵۸
عضو هیأت مدیره مرکز خدمات حوزه های علمیه:
کوتاهی نکردن در خدمات سبب عاقبت به خیری می شود
حجت الاسلام والمسلمین محمدی خراسانی گفت: هیچ خدمتی را کوچک نشمارید چون ممکن است همان خدمت باعث نجات شما باشد و اگر این نگاه را داشته باشیم بسیاری از مشکلات روحانیون حل می‌شود.
۱۳۹۶/۱۱/۳۰ - ۱۴:۵۶
استاد عابدی مطرح کرد؛
چرایی مخفی بودن قبر حضرت زهرا
حجت الاسلام والمسلمین احمد عابدی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه چرا قبر حضرت زهرا(علیها سلام) پنهان است؟ احتمالات مختلف در این باره را تبیین کرد.
۱۳۹۶/۱۱/۳۰ - ۰۸:۳۶
آیت الله استادی:
مجالس عزاداری باید تثبیت کننده حقانیت اهل بیت باشد
دبیر شورای عالی حوزه های علمیه گفت: مجالس عزاداری که بسیار سفارش شده باید محلی برای تبیین شخصیت با عظمت حضرت زهرا(س) و تثبیت کننده حقانیت اهل بیت(ع) باشد.
۱۳۹۶/۱۱/۲۹ - ۲۲:۳۰
جلوه‌های طغیان در مسؤولان و خطر آن برای جامعه
حجت‌الاسلام والمسلمین پناهیان از تکبر، حسادت، کینه، عُجب و غرور به عنوان جلوه های طغیان نام برد و گفت: مسؤولان طغیان داشته باشند، جامعه به انحراف کشیده می شود.
۱۳۹۶/۱۱/۲۹ - ۲۱:۱۰
استاد حوزه علمیه خواهران مطرح کرد؛
نهضت فاطمی الگوی قیام مهدوی
استاد حوزه علمیه خواهران یکی از مهم ترین ویژگی های نهضت فاطمی را اطلاع رسانی همگانی به مردم در زمینه پیامدهای عدم حاکمیت امام معصوم(ع) بر جامعه اسلامی عنوان کرد.
۱۳۹۶/۱۱/۲۹ - ۲۰:۵۵
حجت الاسلام اکبری مطرح کرد؛
سجده عالی ترین درجه عبودیت انسان در برابر پروردگار
استاد حوزه علمیه قم سجده را نشان تذلل و خاكساری در برابر خداوند و عالی‏ترین درجه عبودیت انسان عنوان کرد و گفت: انسان با سجده، خود را همرنگ با هستی می‏ كند.
۱۳۹۶/۱۱/۲۹ - ۲۰:۴۵
استاد حوزه علمیه خواهران:
نهضت فاطمی فریاد تظلم خواهی از ولایت امام معصوم است
استاد حوزه علمیه خواهران با اشاره به اینکه نهضت فاطمی فریاد تظلم خواهی از ولایت امام معصوم(ع) است، گفت: حیات طیبه فاطمی و خطبه های حضرت زهرا(س) در مسجد مدینه نشان از این مدعا دارد.
۱۳۹۶/۱۱/۲۹ - ۲۰:۲۰
استاد حوزه علمیه خواهران:
نگاه محبت آمیز به همسر شاخصه زنان با ایمان است
استاد حوزه علمیه خواهران نگاه محبت آمیز به همسر را از شاخصه‌های زنان با ایمان عنوان کرد و گفت: برای زن فضیلتی بالاتر از شوهرداری و فرزند پروری نیست.
۱۳۹۶/۱۱/۲۹ - ۲۰:۱۰
استاد حوزه علمیه خواهران مطرح کرد؛
محبت و مودت به ارحام از مهم ترین ارکان حیات فاطمی
استاد حوزه علمیه خواهران با بیان اینکه حضرت زهرا(س) در عین ولایتمداری درباره محبت به اعضای خانواده، نیکی به پدر و مادر و صله ارحام توجه ویژه ای داشتند، گفت: محبت و مودت مهم ترین شاکله خانواده اسلامی ا...
۱۳۹۶/۱۱/۲۹ - ۲۰:۰۰
استاد حوزه علمیه خواهران:
سلامت فطرت لازمه پذیرش ولایت قرآن و ولایت رسول الله است
استاد حوزه علمیه خواهران ایمان به غیب، اقامه نماز، انفاق، پرداخت خمس و زکات، ایمان به خدا و رسول خدا(ص) و قرآن کریم را پنج ویژگی مؤمنان براساس آیات ابتدائی سوره بقره عنوان کرد.
۱۳۹۶/۱۱/۲۹ - ۱۹:۵۵
معاون آموزش دفتر تبلیغات اسلامی تبیین کرد؛
عوامل مؤثر در فرهنگ پذیر کردن جامعه با تبلیغ سنتی
معاون آموزش دفتر تبلیغات اسلامی گفت: اگر تبلیغ سنتی بخواهد جامعه را فرهنگ پذیر کند، پنج عامل سهل الوصول بودن مبلغ، تبلیغ بدون نیت ارتزاق، عامل بودن طلبه، فضای معنوی تبلیغ و مواد آموزشی مؤثر است.
۱۳۹۶/۱۱/۲۹ - ۱۹:۰۵
استاد حوزه علمیه قم:
اطاعت و ولایت پذیری حق پدر بر فرزندان است
استاد حوزه علمیه قم با بیان این‌که اطاعت و ولایت پذیری حق پدر بر فرزندان است، گفت: این حق به واسطه این‌که پدر و مادر صاحبان علق هستند برای آنها از جانب خداوند وضع شده است.
۱۳۹۶/۱۱/۲۹ - ۱۷:۱۹
طرح مجازی بانوی بی نشان برگزار می شود
طرح مجازی بانوی بی نشان در راستای بزرگداشت ایام سوگواری شهادت حضرت فاطمه زهرا (سلام الله علیها) از سوی دفتر تبلیغات اسلامی حوزه برگزار می شود.
۱۳۹۶/۱۱/۲۹ - ۱۴:۵۸
استاد حوزه مطرح کرد؛
حضرت زهرا؛ شجره طیبه رسالت و الگوی کرامت اسلامی
استاد حوزه علمیه قم با اشاره به اینکه حضرت زهرا(س) الگوی کرامت اسلامی بوده و امت اسلامی باید کرامت حضرت زهرا(س)را سرلوحه زندگی خود قرار دهند، گفت: مهریه حضرت زهرا دستگیری از نیازمندان دنیا و آخرت است...