شنبه ۵ اسفند ۱۳۹۶ Saturday, February 24, 2018 - ساعت:
زمان : ۱۳۹۶/۷/۱۵ - ۱۶:۲۶
شناسه خبر: ۵۳۰۱۹۵
 
حجت الاسلام والمسلمین ملکی:
حوزه علمیه باید فضلای مستعد خود را حمایت کند
معاون تهذیب حوزه های علمیه با تأکید بر حمایت حوزه از فضلای مستعد، گفت: مجتهد متجزی لازم است اما کافی نیست و اجتهاد مطلق باید فعال باشد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری رسا، حجت الاسلام والمسلمین حمید ملکی معاون تهذیب حوزه های علمیه امروز در نشست مراکز حوزوی تحت اشراف حضرت آیت الله مکارم شیرازی که در مدرسه امام کاظم(ع) برگزار شد، گفت: امسال سومین سال فعالیت مجموعه مدرسه امام کاظم(ع) است که به دستور حضرت آیت الله مکارم تأسیس شد.

وی افزود: مدرسه امام کاظم(ع) حوزه ای منظم، پژوهشگر و دارای مهارت های لازم است تا طلاب مستعدی را تربیت کند، مدرسه امام کاظم(ع) چند بخش دارد که مدرسه تخصصی فقه و اصول و دروس آزاد حوزوی از جمله آنان است.

مدیر مدرسه امام کاظم(ع) با بیان این که بر اساس تأکید حضرت آیت الله مکارم حوزه علمیه، باید فضلای مستعد خود را حمایت کند تا به سمت مرجعیت مطلق سیر پیدا کنند، اظهار داشت: مجتهد متجزی در عین حالی که لازم است اما کافی نیست و اجتهاد مطلق باید فعال باشد و مرکز تخصصی فقه و اصول در این راستا تشکیل شده و از جهت کمی و کیفی وضعیت خوبی دارد و در بین مراکز فقهی رتبه اول و دوم را دارد.

وی ادامه داد: بخش دیگر مربوط به دروس آزاد است، یکی از دستورات مرجعیت این بود که حوزه باید سنت های سابق را حفظ کند، یکی از سنت ها نظم است و یک طلبه در صورتی به موفقیت می رسد که دارای نظم باشد از این رو برای نظم طلبه تشویق در نظر گرفته شده است.

حجت الاسلام والمسلمین ملکی با بیان این که نظم، تقریر نویسی، مباحثه و پژوهش 4 فاکتور دروس آزاد مدرسه امام کاظم(ع) است، ابراز داشت: کسانی که این ویژگی های را داشته باشند تشویق به آن ها تعلق می گیرد.

وی عنوان کرد: از دیگر تأکیدات حضرت آیت الله مکارم شیرازی فراگیری زبان خارجه توسط طلاب بوده است، بر این اساس زبانکده ای تشکیل شده که سومین سال فعالیت آن است که استقبال خوبی از این برنامه صورت گرفته است.

معاون تهذیب حوزه های علمیه خاطرنشان کرد: همچنین مهارت های بیانی و سخنرانی مورد توجه مدرسه بوده است تا طلاب با مهارت ها به خوبی آشنا شوند، در زمینه فرهنگی برگزاری درس اخلاق خانوادگی را از هفته آینده در حوزه امام کاظم(ع) خواهیم داشت که توسط حضرت آیت الله مکارم شیرازی ارائه می شود.

وی افزود: مرکز تخصصی تفسیر در کنار آموزش نیازمند پژوهشکده بود که در مراحل نهایی است، مسأله دیگر ترویج است که در حال حاضر بیش از 250 روحانی تحت آموزش فارغ التحصیلان مرکز تخصصی تفسیر آموزش می بینند، ریل تدوین کتاب وجود نداشت اما از سال گذشته نخستین کتاب تدوین شد و جلدهای دیگر تا هفته های آینده چاپ خواهد شد./1323/پ۲۰۲/ی

ارسال به شبکه های اجتماعی
ارسال نظر
نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
لطفا حاصل عبارت زیر را در باکس روبرو وارد کنید:
= ۹ + ۶
ارسال
نظرات
انتشار یافته: 0
در انتظار بررسی: 0
غیر قابل انتشار: 0
۱۳۹۶/۱۲/۳ - ۱۸:۲۲
حجت الاسلام محققی مطرح کرد؛
پیگیری مطالبات رهبری، کارآمدی در حوزه و حوزه انقلابی در خبرگزاری رسا
مؤسسه رسا در بخش معاونت اخبار در نظر دارد در زمینه پیگیری مطالبات رهبر انقلاب، کارآمدی در حوزه و حوزه انقلابی بسط گفتمانی داشته باشد.
۱۳۹۶/۱۲/۳ - ۱۶:۵۲
حجت الاسلام والمسلمین خسروپناه مطرح کرد؛
لزوم ورود حوزه انقلابی در عرصه فقه احکام ساختاری و موضوعات مستحدثه
استاد حوزه و دانشگاه با اشاره به برخی سخنان امام راحل در منشور روحانیت مبنی بر اداره جامعه به دست مجتهد، بر لزوم ورود حوزه انقلابی در عرصه فقه احکام ساختاری و موضوعات مستحدثه تأکید کرد.
۱۳۹۶/۱۲/۳ - ۱۶:۴۶
نایب رییس مجمع عمومی جامعه مدرسین:
خلاصه منشور روحانیت لزوم انقلابی ماندن حوزه است
حجت الاسلام بنیادی با تأکید بر این که سخنان رهبر معظم انقلاب در مورد حوزه تشریح بیانات امام راحل است، گفت: در حقیقت کلید واژه و خلاصه منشور روحانیت لزوم انقلابی ماندن حوزه است.
۱۳۹۶/۱۲/۳ - ۱۳:۴۸
مدیر مؤسسه لوح و قلم خبرداد؛
توزیع موسوعه ۱۵ جلدی حوزه و روحانیت در مدارس علمیه
حجت الاسلام خراسانی با اشاره به لزوم دقت در دیدگاه ها و مطالبات رهبر معظم انقلاب، از توزیع موسوعه ۱۵ جلدی حوزه و روحانیت در معاونت های پژوهش حوزه های علمیه خبرداد.
۱۳۹۶/۱۲/۳ - ۱۳:۴۷
با برگزاری مناظره ای؛
دیدگاه آیت الله جوادی درباره هویت علم دینی نقد و بررسی شد
دومین مناظره نقد و بررسی دیدگاه آیت الله جوادی آملی درباره هویت علم دینی با حضور حجج اسلام پارسانیا و سبحانی در پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم برگزار شد.
۱۳۹۶/۱۲/۳ - ۱۲:۱۶
در سطح چهار شیعه شناسی؛
مؤسسه آموزش عالی حوزوی امام رضا دانش پژوه می‌پذیرد
طلاب دارای مدرک کارشناسی ارشد و یا سطح۳ می توانند در آزمون ورودی مؤسسه آموزش عالی حوزوی امام رضا(ع) شرکت کنند.
۱۳۹۶/۱۲/۳ - ۱۱:۳۸
دبیر شورای هماهنگی نهادهای عالی حوزوی مطرح کرد؛
پیگیری جدی مطالبات رهبر معظم انقلاب و مراجع عظام تقلید
حجت الاسلام رجایی با اشاره به پیگیری جدی مطالبات رهبر معظم انقلاب و مراجع عظام تقلید از برگزاری پیش نشست های تخصصی برای همایش منشور روحانیت در سال آینده خبر داد.
۱۳۹۶/۱۲/۳ - ۱۱:۳۳
آیت الله اعرافی مطرح کرد؛
ضرورت توجه ویژه مدیران و نهادهای حوزوی به منشور روحانیت/ راه اندازی مرکز مطالعات راهبردی حوزه
مدیر حوزه های علمیه سراسر کشور ضمن بررسی ابعاد مختلف منشور روحانیت امام راحل بر ضرورت توجه ویژه های حوزه و نهادهای حوزوی به این منشور تأکید کرد.
۱۳۹۶/۱۲/۳ - ۰۹:۵۷
آغاز به کار نخستین اجلاسیه منشور روحانیت در قم
اولین اجلاسیه منشور روحانیت با هدف رونمایی از موسوعه ۱۵ جلدی حوزه و روحانیت در سالن همایش های دارالشفاء آغاز شد.
۱۳۹۶/۱۲/۳ - ۰۰:۱۳
حجت الاسلام خراسانی مطرح کرد؛
طراحی مدون مطالبات ۲۷ ساله رهبر انقلاب در منشور حوزه و روحانیت
نویسنده موسوعه ۱۴ جلدی حوزه و روحانیت از طراحی مدون مطالبات ۲۷ ساله رهبر معظم انقلاب از حوزه های علمیه در این منشور خبرداد.
۱۳۹۶/۱۲/۳ - ۰۰:۱۱
حجت الاسلام محمدی کرمانشاهی خبرداد؛
راه اندازی بخش ویژه بیانات رهبر انقلاب در کتابخانه حرم حضرت معصومه
رییس کتابخانه آستان مقدس حضرت فاطمه معصومه(س) از راه اندازی بخش ویژه بیانات رهبر معظم انقلاب در این کتابخانه جهت سهولت دسترسی علاقه مندان خبرداد.
۱۳۹۶/۱۲/۳ - ۰۰:۰۴
همزمان با اولین اجلاسیه منشور روحانیت؛
موسوعه ۱۴ جلدی منشور حوزه و روحانیت رونمایی می شود
دبیر ستاد رونمایی از منشور حوزه و روحانیت گفت: اولین اجلاسیه منشور روحانیت فردا پنج‌شنبه همراه با رونمایی از این اثر و با سخنرانی آیت الله یزدی و مدیر حوزه های علمیه برگزار می‌شود.
۱۳۹۶/۱۲/۲ - ۱۴:۵۸
فروردین ۹۷ صورت می گیرد؛
برگزاری نکوداشت صاحب جواهر با حضور اساتید حوزه
معاون علمی فرهنگی مدرسه خاتم الاوصیا(عج) از برگزاری نکوداشت مؤلف کتاب «جواهر الکلام فی شرح شرایع الاسلام » آیت الله شیخ محمد حسن نجفی معروف به صاحب جواهر خبر داد.
۱۳۹۶/۱۱/۳۰ - ۲۳:۲۲
رونمایی از منشور حوزه و روحانیت با حضور آیت الله یزدی
با حضور رییس جامعه مدرسین و مدیر حوزه های علمیه، از کتاب مرجع «منشور حوزه و روحانیت» رونمایی می شود.
۱۳۹۶/۱۱/۳۰ - ۲۲:۱۵
حجت الاسلام مبلغی خبر داد؛
برگزاری کنفرانس فقه، قانون و واقعیت های اجتماعی
حجت الاسلام والمسلمین مبلغی از برگزاری کنفرانس فقه، قانون و واقعیت های اجتماعی با دعوت از ۳۰ اندیشمند خارجی جهان اسلام در حوزه فقه و حقوق خبرداد.
۱۳۹۶/۱۱/۳۰ - ۱۵:۴۰
آغاز ثبت نام امتحانات سطح عالی حوزه علمیه قم
روند ثبت نام امتحانات سطح عالی حوزه علمیه قم آغاز شده و داوطلبان می توانند تا ۲۵ اسفندماه جهت امتحانات نوروز اقدام کنند.
۱۳۹۶/۱۱/۳۰ - ۱۲:۱۵
معاون آموزش حوزه خبرداد؛
آغاز ثبت نام پذیرش حوزه های علمیه از ۱۲ اسفند ماه
معاون آموزش حوزه های علمیه از آغاز ثبت نام پذیرش حوزه های علمیه از ۱۲ اسفند خبر داد و اعلام کرد که نام نویسی تا ۱۵ فروردین ماه سال آینده ادامه دارد.
۱۳۹۶/۱۱/۳۰ - ۱۱:۵۹
گفت‌وگوی تفصیلی رسا با حجت الاسلام والمسلمین رضوی مهر؛
از ضرورت بازخوانی خط به خط منشور روحانیت تا لزوم تدریس مبانی فکری امام در حوزه
عضو هیأت رییسه مجمع عمومی جامعه مدرسین ضمن اشاره به ضرورت بازخوانی خط به خط منشور روحانیت بر ضرورت انقلابی ماندن حوزه در همه عرصه ها تأکید کرد.
۱۳۹۶/۱۱/۲۹ - ۲۰:۳۰
استاد درس خارج حوزه علمیه:
درجه تقوا در مکتب اسلام ارزش افراد را تعیین می‌کند
حجت الاسلام مفتح با بیان این که در مکتب اسلام درجه تقوا است که ارزش افراد را تعیین می‌کند، گفت: در میان مرد و زن هر یک تقوای بیشتری داشته‌ باشند، در دیدگاه خداوند متعال نیز ارزشمند‌تر خواهند بود.
۱۳۹۶/۱۱/۲۹ - ۱۷:۳۲
با حضور اندیشمندان حوزه و دانشگاه
همایش قرن معنویت برگزار می شود
حجت الاسلام موسوی فر از برگزاری همایش قرن معنویت با حضور صاحبنظران حوزه و دانشگاه با هدف تبیین دستاوردهای معنوی انقلاب اسلامی خبر داد.