Web
Analytics
Rasa News :: خبرگزاری رسا - شخصیت کوروش با مسلمات تاریخی تبیین شود
شنبه ۳۱ شهریور ۱۳۹۷ Saturday, September 22, 2018 - ساعت:
زمان : ۱۳۹۶/۷/۱۵ - ۱۹:۰۶
شناسه خبر: ۵۳۰۱۸۱
 
دکتر ولایتی:
شخصیت کوروش با مسلمات تاریخی تبیین شود
دکتر ولایتی با اشاره به مباحث مطرح شده پیرامون شخصیت کوروش هخامنشی گفت: باید این موضوع با توجه به مسلمات تاریخی برای مردم تبیین شود.

به گزارش خبرگزاری رسا به نقل از شورای عالی انقلاب فرهنگی، جلسه ۲۱۹ کمیته فرهنگ و تمدن اسلام و ایران شورای عالی انقلاب فرهنگی به ریاست دکتر علی اکبر ولایتی در محل دبیرخانه این شورای عالی انقلاب فرهنگی  برگزار شد.

در ابتدای این جلسه گزارشی از فعالیت‌های انجام شده و برنامه‌های پیش روی کمیسیون ملی یونسکو ارائه شد.

در ادامه جلسه، معاون سازمان میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی نیز گزارشی پیرامون اقدامات صورت گرفته در زمینه بازگرداندن مواریث تاریخی و فرهنگی کشور که در موزه‌های کشورهای خارجی قرار دارد، ارائه کرد.

دکتر ولایتی هم در این جلسه با اشاره به مباحث مطرح شده پیرامون شخصیت کوروش هخامنشی گفت: باید این موضوع با توجه به مسلمات تاریخی مورد تبیین قرار گیرد.

وی افزود: می‌توان از این موضوع به نحو بهتری استفاده کرد.

در انتهای جلسه نیز گزارشی از پیگیری‌های صورت گرفته به منظور اجرای مصوبات کمیته فرهنگ و تمدن در مورد محمد بن زکریای رازی ارائه شد./۹۹۸/ت۳۰۳/س

 

ارسال به شبکه های اجتماعی
ارسال نظر
نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
لطفا حاصل عبارت زیر را در باکس روبرو وارد کنید:
= ۱۰ + ۵
ارسال
نظرات
انتشار یافته: 0
در انتظار بررسی: 0
غیر قابل انتشار: 0
۱۳۹۷/۶/۳۱ - ۱۴:۴۳
حمایت از پایان‌‌نامه‌های حوزوی و دانشگاهی درباره "هیأت‎های مذهبی"
جامعه ایمانی مشعر به منظور ترویج و گسترش علمی پدیده هیأت و أبعاد مختلف آن از پایان نامه‌های حوزوی و دانشگاهی حمایت می‌کند.
۱۳۹۷/۶/۳۱ - ۱۴:۳۴
جُستاری در جریان ضد دینی در ایران
سیر تفکر ضد دینی در چهار دوره‌ اول از ورود اسلام به ایران تا تأسیس سلسله‌ی سلجوقی، از سلجوقی تا آغاز صفوی ، از صفویه تا اوایل قاجاریه و از قاجار تا انقلاب اسلامی جریان داشته است.
۱۳۹۷/۶/۲۸ - ۰۷:۲۱
اسامی و مشخصات روحانیون تبعیدی
اسامی و مشخصات علماء، وعاظ، اساتید حوزه علمیه قم و روحانیون تبعیدی در سال ۱۳۵۶ و ۱۳۵۷ منتشر شد.
۱۳۹۷/۶/۲۸ - ۰۷:۲۰
تاریخ | گزارش ساواک از تجمع هیأت‌های مذهبی
یکی از بزرگترین اجتماعات از مقابل مسجد حاج ابوالفتح آغاز شد. این حرکت با برنامه‌ریزی موتلفه اسلامی کلید خورد و مردم عزادار با طی کردن مسیری طولانی به سمت بازار به حرکت درآمدند.
۱۳۹۷/۶/۲۶ - ۱۴:۴۰
جریان‌شناسی روشنفکری غرب‌گرا در ایران؛
میرزا فتحعلی آخوندزاده چه کسی بود
در حقیقت آخوندزاده همه‌ ناکارآمدی‌های سیاسی، اقتصادی و فرهنگی ایران را به دین اسلام و اولیای آن نسبت داده و حتی به مراسم‌های مذهبی نیز تاخته و انجام آن را مورد استهزاء قرار داده است.
۱۳۹۷/۶/۲۵ - ۱۹:۱۹
استاد دانشگاه باقرالعلوم تبیین کرد؛
اثبات تقویت جریان حق، نقطه کانونی فرهنگ عاشورا
حجت الاسلام والمسلمین سوزنچی با بیان این که به حادثه عاشورا نباید صرفا یک نگاه نظامی داشت، گفت: حادثه عاشورا از آن حیث ارزش دارد که در پی تقویت جریان اثبات حق است.
۱۳۹۷/۶/۲۳ - ۱۶:۲۸
بخش سوم | جریان‌شناسی روشنفکری غرب‌گرا در ایران
بی شک ملکم به دنبال رنسانسی مشابه غرب در اسلام بوده است، به همین خاطر از یک سو درصدد جلب نظر علماء برآمده و از سوی دیگر به تدوین دکترینی برای تفسیر مجدد تعالیم اسلام پرداخت است.
۱۳۹۷/۶/۲۳ - ۱۵:۲۱
بررسی کتاب نقدی بر مدخل امام خمینی؛
خطای بزرگ در نگارش مدخل امام خمینی
واسپاری تالیف متنی تخصصی درباره امام خمینی(ره)، به نویسنده ای که طبیعتا مخالف اندیشه سیاسی امام بوده و سابقه سوگیری های مشخص سیاسی دارد، خطایی بزرگ بوده است.
۱۳۹۷/۶/۲۱ - ۱۴:۴۹
بخش اول | کاپیتولاسیون به روایت اسناد ساواک
با تصویب لایحه کاپیتولاسیون در مجلسین، امام خمینی(ره) در برابر این خیانت رژیم پهلوی موضع‌گیری کرده، آن را «سند مستعمره نمودن» ایران دانستند.
۱۳۹۷/۶/۲۱ - ۱۱:۳۴
بخش دوم | جریان‌شناسی روشنفکری غرب‌گرا در ایران
میرزا ملکم‌خان که پدر روشنفکری ایران است در حقیقت به چنین استنباط و حکمی رسیده بود،‌ اما به‌دلیل آن‌که پیش از روشنفکری، سیاستمداری ورزیده بود، هرگز صراحتاً به اسلام حمله نکرد و در لفافه مواضع و دیدگاه...
۱۳۹۷/۶/۲۱ - ۱۰:۴۸
بازخوانی اسناد انقلاب اسلامی | تلاش ساواک برای منزوی کردن امام خمینی
براى خنثى نمودن هر نوع فعالیت‌هاى سوء آیت‌الله خمینى دستور فرمائید از طرف ساواک قم یک سلسله اقدامات و عملیات اساسى بدون تظاهر به عمل آید که طرفداران نامبرده فوق از طرف او پراکنده شوند.
۱۳۹۷/۶/۲۰ - ۱۰:۴۵
یادداشت | شفافیت علیه شفافیت
اگر بین مردم و یک یا چند نماینده اختلاف رخ دهد بهتر است یا بین ملت و یک مجلس که نماد مردم‌سالاری نظام اسلامی است؟ عجیب آن است که مخالفان شفافیت آرای نمایندگان، مدعیان صف اول «شفافیت» در مواجهه با نهاد...
۱۳۹۷/۶/۲۰ - ۱۰:۰۰
ساواک و سیاست اختلاف بین ترک و فارس + سند
نامه «سیاست ایجاد اختلاف بین ترک‌ها و فارس‌ها توسط ساواک» در پایگاه اینترنتی مرکز بررسی اسناد تاریخی منتشر شده است
۱۳۹۷/۶/۲۰ - ۰۹:۴۸
سیری در مبانی فکری، سیاسی میرزا ملکم خان؛
بخش نخست | جریان‌شناسی روشنفکری غرب‌گرا در ایران
ساختارهای فکری میرزا ملکم‌خان را باید در راستای مطالعات و تجربیاتش مورد بررسی قرار داد. وی از سویی متأثر از مشاهداتش از غرب و پیشرفت‌های مادی و سیاسی آن دیار و از سوی دیگر ضعف سیاسی و اقتصادی کشور که ...
۱۳۹۷/۶/۱۹ - ۱۵:۰۴
اذان بى‏ موقع
پاسبان درجه ۱ محمد احمدزاده که گویا در حال و هواى دین‏‌زدایى آشکار رضاخانى سیر مى‏ کرد به جرم اینکه شیخ حسین را تاکنون در حال اذان گفتن در بازار زرگرها ندیده بود، مشارالیه را جلب و به همراه گزارشی به ...
۱۳۹۷/۶/۱۹ - ۱۰:۳۴
چرا "استعمارشناسی"
در هندوستان استعمار انگلیس سلطه علنی داشت، اما در ایران به دلیل روح سلحشوری، مبارزه، فرهنگ غنی اسلامی و حساسیت مرجعیت و روحانیت در دخالت و سلطه اجنبی، نتوانستند به صورت علنی ایران را مستعمره کنند.
۱۳۹۷/۶/۱۹ - ۱۰:۱۹
ماهیت جبهه ملی و نهضت آزادی از زبان بازرگان
مهندس بازرگان می‌گفت: ما هرگز برنامه‌اى براى تضعیف مقام سلطنت نداریم و با توده‌ای‌ها هم‌همکارى نخواهیم نمود و می‌خواهیم فقط از آزادى در ایران دفاع کنیم.
۱۳۹۷/۶/۱۹ - ۱۰:۱۸
نامه‌ای درباره امام خمینی و شریعتمداری + سند
عده‌اى که در هفته قبل به ملاقات آقاى شریعتمدارى رفته بودند در مذاکرات خصوصى خود می‌گفتند: آقاى شریعتمدارى مرد خوبى است ولى خمینى چیز دیگر است بدین معنى که خمینى را بهتر از شریعتمدار می‌دانستند.
۱۳۹۷/۶/۱۹ - ۱۰:۰۴
نوشتاری از نماینده ولی فقیه در خراسان شمالی؛
سالروز رحلت آیت الله طالقانی | "عبور از خود"
بسیارند کسانی که به هنگام کسب وجاهت اجتماعی و محبوبیت عمومی، خود را گم می‌کنند و در پیچ و ‏خم خودخواهی‌ها و «حبّ نفس» گرفتار می‌شوند، مرحوم ‏طالقانی از این گرداب گندیده هوای نفس رهایی یافته بود.
۱۳۹۷/۶/۱۸ - ۱۴:۱۴
با توصیه عمه و خاله نمی شود
اصلاح ‏طلبى ناصرالدین شاه به این علل، تحت تأثیر امیرکبیر بود که، اولاً: در نظام استبدادى قاجارى، هیچ نوع محدودیت عرفى یا قانونى در برابر قدرت شاه وجود نداشت و حق بهره‏ بردارى از همه منابع موجود مملکت ...