چهارشنبه ۲۶ مهر ۱۳۹۶ Wednesday, October 18, 2017 - ساعت:
زمان : ۱۳۹۶/۷/۱۳ - ۱۴:۰۴
شناسه خبر: ۵۲۹۹۰۴
 
استاد جامعه الزهرا:
طلبه انقلابی باید به دنبال تبلیغ بین المللی باشد
سرپرست اداره دانش آموختگان جامعه الزهرا(س) گفت: طلبه طراز انقلاب اسلامی باید در اندیشه مبلغ جهانی شدن باشد تا علمی را که می آموزد به دنیا عرضه کند.

«فاطمه فرخنده» سرپرست اداره دانش آموختگان و استاد جامعه الزهرا(سلام الله علیها) در گفت وگویی به تشریح ویژگی طلاب طراز انقلاب اسلامی پرداخت.

وی با اشاره به روایت امام علی(علیه السلام) که می فرمایند: «رحم الله امرأ عرف من این و فی این و الی اینَ؛ خداوند متعال رحمت کند فردی را که بداند از کجا آمده و در کجا قرار گرفته و به کجا می رود» گفت: این کلام امیرالمؤمنین(علیه السلام) در واقع نشان دهنده نقشه ی راه زندگی هر فرد است و سرآمد افرادی که قرار است این راه را درست طی کنند، کسانی هستند که منتسب به علوم دینی و مدعیان راه اهل بیت(علیهم السلام) که قرار است این راه را بشناسند و به دیگران هم بشناسانند.

وی اضافه کرد: مسلما اگر کسی بخواهد به عنوان طلبه ای در حوزه ی علمیه مشغول باشد و به عنوان طلبه طراز انقلاب اسلامی شناخته شود، باید این حدیث را سرآمد و الگوی کار، علم و تحصیل خود قرار دهد.

علم و عمل؛ لازمه های طلبه طراز انقلاب اسلامی

فرخنده تصریح کرد: هیچ طلبه ی طراز انقلاب اسلامی نمی تواند بدون دو ابزار علم و عمل مدعی شود که به شاخصه های لازم نزدیک شده و یا حداقل در آن سمت و مسیر حرکت کرده است.

نگاه علمی یک مبلغ باید جهانی باشد

وی با بیان این که در باب سلاح علم، چند نکته مهم که خصوصا در این زمان باید مورد توجه و ملاک عمل قرار گیرد، وجود دارد، اظهار داشت: در ابتدا باید نگاه طلبه طراز انقلاب اسلامی بر مبلغ جهانی شدن باشد. یعنی کسی که بتواند علمی را که آموخته به دنیا عرضه کند. حتی ذره ای اثرگذاری باعث رویدادهایی همچون «بیداری انقلاب اسلامی» در کل دنیا خواهد شد. و همین طلاب انقلابی بودند که توانستند این حرکت و جنبش را ایجاد کنند.

استاد جامعه الزهرا افزود: اگر در این مسیر و با این نگاه قدم بردارد، قطعاً بهتر درس می خواند و تلاش خود را به تولید علمی متناسب با نیازهای روز معطوف می کند.

پاسخگوی منطقی به شبهات

فرخنده خاطرنشان کرد: دومین وظیفه طلبه طراز انقلاب اسلامی پاسخگویی منطقی به شبهات با تقویت سلاح علمی و تولید علم است که این امر در سال های اخیر مورد تاکید فراوان مقام معظم رهبری(مدظله العالی) قرار گرفته است.

وی اضافه کرد: لازمه این امر درس خواندن اجتهادی است که منجر به تولید علم شود و در نهایت به پاسخگویی منطقی به شبهات اعتقادی و سایر شبهات بینجامد.

ضرورت یادگیری زبان های زنده دنیا

فرخنده یادآورشد: مسئله سوم در باب علم برای طلبه ای طراز انقلاب اسلامی شدن، در ضرورت یادگیری زبان های زنده ی دنیا است. همه به این امر واقفیم و می دانیم که برای مبلغ جهانی بودن و پاسخگویی به شبهات؛ باید زبان های خارجی بیاموزیم تا بتوانیم دین را به کل دنیا عرضه کنیم.

تحصیل به زبان های خارجی در حوزه های علمیه مغفول مانده است

وی اضافه کرد: یکی از اموری که در حوزه های علمیه خصوصا در سال های گذشته مغفول مانده و باید بسیار پیش تر از این مورد توجه قرار می گرفت، توجه طلاب علوم دینی به آموختن زبان های خارجی در کنار علم و مباحث دینی است. به این معنی که دروسی که می آموزند را بان زبان های زنده دنیا تطبیق دهند، کتب ترجمه کنند، مقاله هایی به زبان های زنده دنیا بنویسند، در فضاهای مجازی فعالیت کنند و...

استاد حوزه علمیه خواهران بیان داشت: اگر این امر از گذشته انجام می شد، علوم دینی و حوزوی بسیار بیشتر از این به دنیا عرضه شده بود. متاسفانه برخی از کشورها با وجود در اختیار داشتن ابزارهای مجازی، حتی نام اسلام را هم نشنیده اند و هیچ آگاهی و اطلاعی در رابطه با آن ندارند. طلاب فارغ التحصیل جامعه الزهرا(سلام الله علیها) که جهت امر تبلیغ به کشورهای خود اعزام می شوند، این مسائل را به ما منتقل می کنند.

ولایت پذیری طلبه

وی یادآورشد: نکته ی چهارم در باب علم، اطلاع کامل از ولایت مداری است. در این راستا طلبه طراز انقلاب اسلامی باید در سبک زندگی سیاسی خود ولایت مدار باشد. برای این کار باید از مبانی ولایت پذیری کاملاً مطلع بوده و میزان آگاهی او در این زمینه به حدی باشد که ولایت با خون و گوشتش عجین شود و در این صورت است که می تواند از مقام ولایت در برابر هجمه ها و تبلیغات دیگران دفاع کند.

نمود علم در عمل

فرخنده بیان کرد: دومین بال و ابزار طلبه طراز انقلاب اسلامی، عمل است. که اولین مسئله در این باب تقویت تقوا است. بیش از ۷۰ آیه قرآن در مورد تقوا سخن گفته و یا به آن اشاره کرده است. این امر به ما نشان می دهد که داشتن تقوا در عمل، مهم ترین و شاید بتوان گفت اصل عملی همه انسان هاست. و طلبه باید در این مسئله الگو و برتر باشد. تهذیب و تقوا اولین ملاک طلبه طراز انقلاب اسلامی است.

علم بدون اخلاق؛ بال نیست، وبال است

استاد جامعه الزهرا با بیان این که نکته دوم در باب عمل، بحث اخلاق است، تصریح کرد: ما هر چقدر هم علم داشته باشیم و نسبت به بال علم آموزی تقویت شویم ولی در اخلاق و رفتار ما نمودی پیدا نکند، آن علم اثری نخواهد داشت. و طبق روایات این علم بدون عمل، بال نیست بلکه وبال است. /۹۲۴/د۱۰۱/ج

ارسال به شبکه های اجتماعی
ارسال نظر
نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
لطفا حاصل عبارت زیر را در باکس روبرو وارد کنید:
= ۹ + ۱
ارسال
نظرات
انتشار یافته: 0
در انتظار بررسی: 0
غیر قابل انتشار: 0
۱۳۹۶/۷/۲۵ - ۲۳:۵۲
معاون پژوهش مؤسسه دارالإعلام:
مراکز تخصصی به موضوعات روز جامعه بپردازند
قاسمی یکی از مشکلات مراکز تخصصی حوزه را به روز نبودن موضوعات آموزشی و پژوهشی دانست و تأکید کرد که حقیقتا این مراکز باید به موضوعات روز مطرح در جامعه پرداخته و از حوزه مسائل بین المللی نیز غافل نباشند.
۱۳۹۶/۷/۲۵ - ۱۹:۴۷
با سخنرانی مدیر حوزه علمیه؛
همایش علمی پژوهشی فقه فعال برگزار می شود
دبیر همایش فقه فعال گفت: همایش علمی پژوهشی فقه فعال با سخنرانی آیت الله اعرافی در قم برگزار می شود.
۱۳۹۶/۷/۲۵ - ۱۹:۲۷
استاد سطح عالی حوزه:
مدیر یک مرکز تخصصی نباید مشغله دیگری داشته باشد
حجت الاسلام اسلامی فر با اشاره به برخی از آسیب ها و نقاظ ضعف مراکز تخصصی و فقهی در حوزه از بسته بودن دست این مؤسسات در ارائه دروس فقهی و اصولی یاد کرد.
۱۳۹۶/۷/۲۵ - ۱۵:۴۷
معاون ‌آموزش حوزه:
دستورالعمل تغییرات امتحان شفاهی حوزه تا چند روز ‌آینده اجرایی می شود
معاون آموزش حوزه های علمیه از اجرای دستورالعمل تغییرات امتحان شفاهی طلاب طی روزهای آینده خبر داد
۱۳۹۶/۷/۲۵ - ۱۵:۲۰
در پایان نامه حوزوی؛
عوامل طلاق در کرمانشاه به صورت میدان و تحلیلی بررسی می شود
پایان نامه بررسی تحلیلی و میدانی عوامل طلاق در کرمانشاه و ارائه راهکارهای عملی با رویکرد اخلاقی و تربیتی پژوهشی از حجت الاسلام فرضعلی فعلی دفاع می شود.
۱۳۹۶/۷/۲۵ - ۱۴:۵۶
بررسی آسیب های دوران نوجوانی در پایان نامه حوزوی
رساله علمی سطح سه حوزه علمیه با موضوع آسیب های دوران نوجوانی و راه حل آن از دیدگاه اسلام در اتاق دفاعیات مدرسه عالی دارالشفاء قم دفاع می شود.
۱۳۹۶/۷/۲۵ - ۱۴:۵۴
پایان نامه حقوق کودک در قرآن دفاع می شود
پایان نامه حقوق کودک در قرآن، پژوهشی از محقق حوزوی احمد بهمنی در اتاق دفاعیات مدرسه عالی دارالشفاء قم دفاع می شود.
۱۳۹۶/۷/۲۵ - ۱۴:۴۶
در پایان نامه حوزوی صورت می گیرد؛
بررسی آئین معاشرت بین فردی با تأکید بر مضامین دعای مکارم الاخلاق
سبحان نقدی پور در رساله علمی سطح سه حوزه علمیه به بررسی آئین مشارکت بین فردی با تأکید بر مضامین دعای مکارم الاخلاق می پردازد.
۱۳۹۶/۷/۲۵ - ۱۴:۴۱
به همت معاونت تبلیغ حوزه های علمیه؛
طلاب با ادیان و عرفان‌های کاذب آشنا می‌شوند
دوره آشنایی و نقد و بررسی در رشته های مسیحیت، زرتشت، بهائیت، وهابیت، تصوف، اهل حق و عرفان های کاذب به صورت حضوری، نمیه حضوری و مجازی برگزار می شود.
۱۳۹۶/۷/۲۵ - ۱۳:۲۱
جزئیات آزمون استخدامی قوه قضاییه
معاونت منابع انسانی قوه قضاییه در اطلاعیه‌ای تاریخ و نحوه ثبت نام از داوطلبان متقاضی شرکت در آزمون‌ استخدام کارکنان اداری قوه قضاییه سال ۱۳۹۶را اعلام کرد.
۱۳۹۶/۷/۲۵ - ۱۲:۴۵
چهارشنبه ها در مدرسه امام کاظم؛
درس اخلاق آیت الله مکارم شیرازی برگزار می شود
درس اخلاق حضرت آیت الله مکارم شیرازی ویژه طلاب و خانواده های آنان هر هفته چهارشنبه ها در مدرسه علمیه امام کاظم(ع) برگزار می شود.
۱۳۹۶/۷/۲۵ - ۱۱:۵۳
آموزش و جذب فعالان حوزه دانش آموزی از سوی مرکز تبلیغی آینده سازان
مرکز فرهنگی تبلیغی آینده سازان از طلاب توانمند و علاقه مند به فعالیت تربیتی درعرصه نوجوان مبلغ می پذیرد.
۱۳۹۶/۷/۲۵ - ۱۱:۲۵
به همت پژوهشگاه فرهنگ و معارف اسلامی؛
نشست علمی کردستان عراق، بحرن استراتژیک پیش رو برگزار می شود
پنجاه و دومین نشست از سلسله نشست های گفت و گوهای نوین پژوهشی پژوهشگاه فرهنگ و معارف اسلامی با موضوع کردستان عراق، بحران استراتژیک پیش رو برگزار می شود.
۱۳۹۶/۷/۲۴ - ۱۷:۳۱
در پایان نامه حوزوی صورت می گیرد؛
بررسی جایگاه اهل بیت در رسائل و اسناد اهل سنت
پایان نامه جایگاه اهل بیت(ع) در رسائل و اسناد اهل سنت پژوهشی از سیدحسن خاک پور در اتاق دفاعیات مدرسه عالی دارالشفاء قم دفاع می شود.
۱۳۹۶/۷/۲۴ - ۱۷:۲۷
بازشناسی مفهوم خلافت با تکیه بر اندیشه های سلفیه جهادی در پایان نامه حوزوی
رساله علمی سطح سه حوزه علمیه با موضوع بازشناسی مفهوم خلافت با تکیه بر اندیشه های سلفیه جهادی دفاع می شود.
۱۳۹۶/۷/۲۴ - ۱۶:۳۴
آداب و اخلاق امام جماعت موفق در رساله حوزوی بررسی می شود
پایان نامه بررسی آداب و اخلاق امام جماعت موفق از منظر قرآن و حدیث پژوهشی از سیدمحمدحسن بهشتی پور در اتاق دفاعیات مدرسه عالی دارالشفاء قم دفاع می شود.
۱۳۹۶/۷/۲۴ - ۱۵:۵۶
در رساله علمی سطح سه؛
سیره اخلاقی و تربیتی آیت الله مرعشی نجفی بررسی می‌شود
پایان نامه بررسی سیره اخلاقی و تربیتی مرحوم حضرت آیت الله سید شهاب الدین مرعشی نجفی پژوهشی از مهدی صالحی دفاع می شود.
۱۳۹۶/۷/۲۴ - ۱۵:۵۰
در پایان نامه حوزوی صورت می گیرد؛
بررسی اوضاع فرهنگی اجتماعی ایران در آستانه انقلاب مشروطه
پایان نامه بررسی اوضاع فرهنگی اجتماعی ایران در آستانه انقلاب مشروطه که به همت مجتبی کروسی تدوین شده است دفاع می شود.
۱۳۹۶/۷/۲۴ - ۱۵:۴۳
برگزاری همایش بررسی حقوقی فجایع ضد انسانی علیه مسلمانان در موسسه امام
همایش بررسی حقوقی فجایع ضد انسانی علیه مسلمانان درتالار موسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره) قم برگزار شد.
۱۳۹۶/۷/۲۴ - ۱۵:۱۲
پایان نامه تمییز، بلوغ و رشد دفاع می شود
پایان نامه حوزوی بررسی تمییز، بلوغ و رشد پژوهشی از سیداحمد هاشمی در اتاق دفاعیات مدرسه عالی دارالشفاء قم دفاع می شود.