Web
Analytics
Rasa News :: خبرگزاری رسا - طلبه انقلابی باید به دنبال تبلیغ بین المللی باشد
دوشنبه ۲۵ تیر ۱۳۹۷ Monday, July 16, 2018 - ساعت:
زمان : ۱۳۹۶/۷/۱۳ - ۱۴:۰۴
شناسه خبر: ۵۲۹۹۰۴
 
استاد جامعه الزهرا:
طلبه انقلابی باید به دنبال تبلیغ بین المللی باشد
سرپرست اداره دانش آموختگان جامعه الزهرا(س) گفت: طلبه طراز انقلاب اسلامی باید در اندیشه مبلغ جهانی شدن باشد تا علمی را که می آموزد به دنیا عرضه کند.

«فاطمه فرخنده» سرپرست اداره دانش آموختگان و استاد جامعه الزهرا(سلام الله علیها) در گفت وگویی به تشریح ویژگی طلاب طراز انقلاب اسلامی پرداخت.

وی با اشاره به روایت امام علی(علیه السلام) که می فرمایند: «رحم الله امرأ عرف من این و فی این و الی اینَ؛ خداوند متعال رحمت کند فردی را که بداند از کجا آمده و در کجا قرار گرفته و به کجا می رود» گفت: این کلام امیرالمؤمنین(علیه السلام) در واقع نشان دهنده نقشه ی راه زندگی هر فرد است و سرآمد افرادی که قرار است این راه را درست طی کنند، کسانی هستند که منتسب به علوم دینی و مدعیان راه اهل بیت(علیهم السلام) که قرار است این راه را بشناسند و به دیگران هم بشناسانند.

وی اضافه کرد: مسلما اگر کسی بخواهد به عنوان طلبه ای در حوزه ی علمیه مشغول باشد و به عنوان طلبه طراز انقلاب اسلامی شناخته شود، باید این حدیث را سرآمد و الگوی کار، علم و تحصیل خود قرار دهد.

علم و عمل؛ لازمه های طلبه طراز انقلاب اسلامی

فرخنده تصریح کرد: هیچ طلبه ی طراز انقلاب اسلامی نمی تواند بدون دو ابزار علم و عمل مدعی شود که به شاخصه های لازم نزدیک شده و یا حداقل در آن سمت و مسیر حرکت کرده است.

نگاه علمی یک مبلغ باید جهانی باشد

وی با بیان این که در باب سلاح علم، چند نکته مهم که خصوصا در این زمان باید مورد توجه و ملاک عمل قرار گیرد، وجود دارد، اظهار داشت: در ابتدا باید نگاه طلبه طراز انقلاب اسلامی بر مبلغ جهانی شدن باشد. یعنی کسی که بتواند علمی را که آموخته به دنیا عرضه کند. حتی ذره ای اثرگذاری باعث رویدادهایی همچون «بیداری انقلاب اسلامی» در کل دنیا خواهد شد. و همین طلاب انقلابی بودند که توانستند این حرکت و جنبش را ایجاد کنند.

استاد جامعه الزهرا افزود: اگر در این مسیر و با این نگاه قدم بردارد، قطعاً بهتر درس می خواند و تلاش خود را به تولید علمی متناسب با نیازهای روز معطوف می کند.

پاسخگوی منطقی به شبهات

فرخنده خاطرنشان کرد: دومین وظیفه طلبه طراز انقلاب اسلامی پاسخگویی منطقی به شبهات با تقویت سلاح علمی و تولید علم است که این امر در سال های اخیر مورد تاکید فراوان مقام معظم رهبری(مدظله العالی) قرار گرفته است.

وی اضافه کرد: لازمه این امر درس خواندن اجتهادی است که منجر به تولید علم شود و در نهایت به پاسخگویی منطقی به شبهات اعتقادی و سایر شبهات بینجامد.

ضرورت یادگیری زبان های زنده دنیا

فرخنده یادآورشد: مسئله سوم در باب علم برای طلبه ای طراز انقلاب اسلامی شدن، در ضرورت یادگیری زبان های زنده ی دنیا است. همه به این امر واقفیم و می دانیم که برای مبلغ جهانی بودن و پاسخگویی به شبهات؛ باید زبان های خارجی بیاموزیم تا بتوانیم دین را به کل دنیا عرضه کنیم.

تحصیل به زبان های خارجی در حوزه های علمیه مغفول مانده است

وی اضافه کرد: یکی از اموری که در حوزه های علمیه خصوصا در سال های گذشته مغفول مانده و باید بسیار پیش تر از این مورد توجه قرار می گرفت، توجه طلاب علوم دینی به آموختن زبان های خارجی در کنار علم و مباحث دینی است. به این معنی که دروسی که می آموزند را بان زبان های زنده دنیا تطبیق دهند، کتب ترجمه کنند، مقاله هایی به زبان های زنده دنیا بنویسند، در فضاهای مجازی فعالیت کنند و...

استاد حوزه علمیه خواهران بیان داشت: اگر این امر از گذشته انجام می شد، علوم دینی و حوزوی بسیار بیشتر از این به دنیا عرضه شده بود. متاسفانه برخی از کشورها با وجود در اختیار داشتن ابزارهای مجازی، حتی نام اسلام را هم نشنیده اند و هیچ آگاهی و اطلاعی در رابطه با آن ندارند. طلاب فارغ التحصیل جامعه الزهرا(سلام الله علیها) که جهت امر تبلیغ به کشورهای خود اعزام می شوند، این مسائل را به ما منتقل می کنند.

ولایت پذیری طلبه

وی یادآورشد: نکته ی چهارم در باب علم، اطلاع کامل از ولایت مداری است. در این راستا طلبه طراز انقلاب اسلامی باید در سبک زندگی سیاسی خود ولایت مدار باشد. برای این کار باید از مبانی ولایت پذیری کاملاً مطلع بوده و میزان آگاهی او در این زمینه به حدی باشد که ولایت با خون و گوشتش عجین شود و در این صورت است که می تواند از مقام ولایت در برابر هجمه ها و تبلیغات دیگران دفاع کند.

نمود علم در عمل

فرخنده بیان کرد: دومین بال و ابزار طلبه طراز انقلاب اسلامی، عمل است. که اولین مسئله در این باب تقویت تقوا است. بیش از ۷۰ آیه قرآن در مورد تقوا سخن گفته و یا به آن اشاره کرده است. این امر به ما نشان می دهد که داشتن تقوا در عمل، مهم ترین و شاید بتوان گفت اصل عملی همه انسان هاست. و طلبه باید در این مسئله الگو و برتر باشد. تهذیب و تقوا اولین ملاک طلبه طراز انقلاب اسلامی است.

علم بدون اخلاق؛ بال نیست، وبال است

استاد جامعه الزهرا با بیان این که نکته دوم در باب عمل، بحث اخلاق است، تصریح کرد: ما هر چقدر هم علم داشته باشیم و نسبت به بال علم آموزی تقویت شویم ولی در اخلاق و رفتار ما نمودی پیدا نکند، آن علم اثری نخواهد داشت. و طبق روایات این علم بدون عمل، بال نیست بلکه وبال است. /۹۲۴/د۱۰۱/ج

ارسال به شبکه های اجتماعی
ارسال نظر
نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
لطفا حاصل عبارت زیر را در باکس روبرو وارد کنید:
= ۶ + ۶
ارسال
نظرات
انتشار یافته: 0
در انتظار بررسی: 0
غیر قابل انتشار: 0
۱۳۹۷/۴/۲۳ - ۰۰:۳۸
چهاردهمین آزمون اختصاصی دانشگاه قرآن و حدیث برگزار شد
چهاردهمین دوره آزمون اختصاصی ویژه طلاب دانشگاه قرآن و حدیث امروز در قم برگزار شد.
۱۳۹۷/۴/۲۲ - ۱۳:۳۱
حجت الاسلام والمسلمین حسینی قزوینی مطرح کرد؛
بررسی شرح حال ۱۹ هزار راوی در اثر جدید مؤسسه حضرت ولیعصر
رییس مؤسسه تحقیقاتی حضرت ولیعصر(عج) با بیان این که در کتاب الجامع فی الرجال شرح حال ۱۹ هزار راوی نوشته شده است، گفت: تحقیق این کتاب حدود ۱۰ سال طول کشید و در ۱۲ جلد برای بهره مندی علاقه مندان منتشر می...
۱۳۹۷/۴/۲۱ - ۱۱:۱۵
ویژه طلاب؛
آزمون اختصاصی دانشگاه قرآن و حدیث برگزار می شود
چهاردهمین دوره آزمون اختصاصی ویژه طلاب دانشگاه قرآن و حدیث، هم زمان در شهرهای قم، تهران، مشهد و اصفهان برگزار می شود.
۱۳۹۷/۴/۲۰ - ۱۴:۰۹
همایش جایگاه زن و خانواده در تحقق حیات طیبه برگزار می‌شود
دهمین همایش علمی پژوهشی حیات طیبه و نخستین همایش بین‌المللی جایگاه زن و خانواده در تحقق حیات طیبه از دیدگاه فقه مذاهب اسلامی ۲۴ تیر ماه همزمان با سالروز ولادت حضرت معصومه(س) برگزار می‌شود.
۱۳۹۷/۴/۲۰ - ۱۳:۵۲
دهم شهریورماه؛ آغاز سال تحصیلی جدید حوزه های علمیه
سال تحصیلی جدید حوزه های علمیه دهم شهریورماه با سخنرانی یکی از مراجع تقلید آغاز و رونق علمی مجددا به فضای حوزه ها بازمی گردد.
۱۳۹۷/۴/۲۰ - ۱۳:۴۹
از سوی معاونت آموزش حوزه؛
نمرات امتحانات نیمسال دوم سطح عالی حوزه اعلام شد
نمرات امتحانی نیمسال دوم سال تحصیلی سال ۹۷-۹۶ از سوی معاونت آموزش حوزه علمیه قم اعلام شد.
۱۳۹۷/۴/۱۹ - ۱۱:۵۱
ویژه طلاب و فضلای حوزه؛
اعلام فراخوان نام نویسی آزمون اختصاصی دانشگاه مذاهب اسلامی
دانشگاه مذاهب اسلامی در آزمون اختصصاصی از میان طلاب حوزه های علمیه شیعه و اهل سنت در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری دانش پژوه می پذیرد.
۱۳۹۷/۴/۱۶ - ۱۸:۱۴
دوره فقه استراتژیک برگزار می شود
دوره فشرده فقه استراتژیک با حضور طلاب و فضلای حوزه علمیه در پردیسان قم برگزار می‌شود.
۱۳۹۷/۴/۱۶ - ۱۷:۳۲
در قم برگزار می شود؛
همایش علمی سیره امام رضا آموزه ها و کارکردها
همایش علمی سیره امام رضا آموزه ها و کارکردها از سوی بنیاد پژوهش های اسلامی آستان قدس رضوی نمایندگی قم با مشارکت انجمن های علمی حوزه علمیه و مراکز علمی برگزار می شود.
۱۳۹۷/۴/۱۶ - ۱۷:۲۰
رئیس بنیاد پژوهش های اسلامی آستان قدس رضوی نمایندگی قم مطرح کرد؛
گزارشی از فعالیت های بنیاد پژوهش های اسلامی آستان قدس رضوی
حجت الاسلام راد گزارشی از فعالیت های بنیاد پژوهش های اسلامی آستان قدس رضوی از جمله نشر کتاب، برگزاری همایش ها و نشست های علمی ارائه کرد.
۱۳۹۷/۴/۱۶ - ۱۷:۱۵
با میزبانی بنیاد پژوهش های اسلامی آستان قدس رضوی؛
نخستین اجلاسیه مسؤولان انجمن های علمی حوزه برگزار می شود
دبیر انجمن های علمی حوزه علمیه گفت: نخستین اجلاسیه مشترک مسؤولان انجمن های علمی حوزه علمیه و بنیاد پژوهش های اسلامی آستان قدس رضوی در مشهد برگزار می شود.
۱۳۹۷/۴/۱۶ - ۱۲:۱۵
آغاز دوره تربیت مربی قرآن کریم ویژه طلاب جامعه الزهرا
دوره تربیت مربی قرآن کریم ویژه طلاب ایرانی خوابگاه جامعه‌الزهرا(س) آغاز شد.
۱۳۹۷/۴/۱۴ - ۱۷:۰۹
جزئیاتی از تشکیل مجمع حوزویان مهندس
حجت الاسلام جوان در همایش حوزویان مهندس به بیان جزئیاتی از تشکیل مجمع حوزویان مهندس از جمله اهداف تشکیل، شرایط عضویت و نوع فعالیت پرداخت.
۱۳۹۷/۴/۱۴ - ۱۵:۲۵
در همایش حوزویان مهندس مطرح شد؛
انتقاد رییس مرکز خدمات از غرب زدگی در عرصه ساخت و ساز مسکن
حجت الاسلام والمسلمین ربانی گفت: متأسفانه معماری و فرهنگ غربی بر ساخت مسکن در کشور ما سایه انداخته است و نیاز است برای رهایی از این فرهنگ کاری کنیم و به فرهنگ اصیل اسلامی خود بازگردیم.
۱۳۹۷/۴/۱۳ - ۱۵:۴۰
در نشست خبری مطرح شد؛
جزئیات اجرای طرح روشمندسازی علوم اسلامی | پژوهش ها ناظر به نیاز نظام خواهد بود
حجت الاسلام دری در نشستی خبری جزئیات اجرای طرح روشمندسازی علوم اسلامی را تشریح کرد.
۱۳۹۷/۴/۱۳ - ۱۴:۲۷
دبیر میز تخصصی توسعه و توانمندسازی علوم اسلامی دفتر تبلیغات مطرح کرد؛
پژوهشگران بروز، خروجی طرح روشمندسازی علوم اسلامی
۱۳۹۷/۴/۱۳ - ۱۲:۴۲
حجت الاسلام شریعتمداری خبر داد؛
تهیه و تولید ۷۰مقاله علمی در مؤسسه آموزش عالی امام رضا
حجت الاسلام شریعتمداری عدم ارائه مقالات علمی را مهم ترین مشکل مجامع علمی دانست و بر حل این مشکلات تأکید کرد.
۱۳۹۷/۴/۱۳ - ۱۱:۴۸
با حضور اصحاب رسانه؛
نشست خبری طرح روشمندسازی علوم اسلامی در خبرگزاری رسا برگزار شد
نشست خبری طرح روشمندسازی علوم اسلامی و آغاز به کار کارگاه های مشق اجتهاد با حضور اصحاب رسانه در سالن جلسات خبرگزاری رسا برگزار شد.
۱۳۹۷/۴/۱۲ - ۲۰:۰۲
در خبرگزاری رسا؛
نشست خبری طرح ملی روشمند سازی علوم اسلامی برگزار می شود
نشست خبری طرح روشمندسازی علوم اسلامی با حضور حجج اسلام شریعتمداری و دری فردا چهارشنبه در سالن جلسات خبرگزاری رسا برگزار می شود.
۱۳۹۷/۴/۱۲ - ۱۵:۱۲
اعلام فراخوان پذیرش مدرسه علوم و معارف اسلامی المصطفی
مدرسه علوم و معارف اسلامی المصطفی از میان خانواده های طلاب غیر ایرانی جامعه المصطفی دانش آموز طلبه می پذیرد.