شنبه ۲۵ آذر ۱۳۹۶ Saturday, December 16, 2017 - ساعت:
زمان : ۱۳۹۶/۷/۱۳ - ۱۴:۰۴
شناسه خبر: ۵۲۹۹۰۴
 
استاد جامعه الزهرا:
طلبه انقلابی باید به دنبال تبلیغ بین المللی باشد
سرپرست اداره دانش آموختگان جامعه الزهرا(س) گفت: طلبه طراز انقلاب اسلامی باید در اندیشه مبلغ جهانی شدن باشد تا علمی را که می آموزد به دنیا عرضه کند.

«فاطمه فرخنده» سرپرست اداره دانش آموختگان و استاد جامعه الزهرا(سلام الله علیها) در گفت وگویی به تشریح ویژگی طلاب طراز انقلاب اسلامی پرداخت.

وی با اشاره به روایت امام علی(علیه السلام) که می فرمایند: «رحم الله امرأ عرف من این و فی این و الی اینَ؛ خداوند متعال رحمت کند فردی را که بداند از کجا آمده و در کجا قرار گرفته و به کجا می رود» گفت: این کلام امیرالمؤمنین(علیه السلام) در واقع نشان دهنده نقشه ی راه زندگی هر فرد است و سرآمد افرادی که قرار است این راه را درست طی کنند، کسانی هستند که منتسب به علوم دینی و مدعیان راه اهل بیت(علیهم السلام) که قرار است این راه را بشناسند و به دیگران هم بشناسانند.

وی اضافه کرد: مسلما اگر کسی بخواهد به عنوان طلبه ای در حوزه ی علمیه مشغول باشد و به عنوان طلبه طراز انقلاب اسلامی شناخته شود، باید این حدیث را سرآمد و الگوی کار، علم و تحصیل خود قرار دهد.

علم و عمل؛ لازمه های طلبه طراز انقلاب اسلامی

فرخنده تصریح کرد: هیچ طلبه ی طراز انقلاب اسلامی نمی تواند بدون دو ابزار علم و عمل مدعی شود که به شاخصه های لازم نزدیک شده و یا حداقل در آن سمت و مسیر حرکت کرده است.

نگاه علمی یک مبلغ باید جهانی باشد

وی با بیان این که در باب سلاح علم، چند نکته مهم که خصوصا در این زمان باید مورد توجه و ملاک عمل قرار گیرد، وجود دارد، اظهار داشت: در ابتدا باید نگاه طلبه طراز انقلاب اسلامی بر مبلغ جهانی شدن باشد. یعنی کسی که بتواند علمی را که آموخته به دنیا عرضه کند. حتی ذره ای اثرگذاری باعث رویدادهایی همچون «بیداری انقلاب اسلامی» در کل دنیا خواهد شد. و همین طلاب انقلابی بودند که توانستند این حرکت و جنبش را ایجاد کنند.

استاد جامعه الزهرا افزود: اگر در این مسیر و با این نگاه قدم بردارد، قطعاً بهتر درس می خواند و تلاش خود را به تولید علمی متناسب با نیازهای روز معطوف می کند.

پاسخگوی منطقی به شبهات

فرخنده خاطرنشان کرد: دومین وظیفه طلبه طراز انقلاب اسلامی پاسخگویی منطقی به شبهات با تقویت سلاح علمی و تولید علم است که این امر در سال های اخیر مورد تاکید فراوان مقام معظم رهبری(مدظله العالی) قرار گرفته است.

وی اضافه کرد: لازمه این امر درس خواندن اجتهادی است که منجر به تولید علم شود و در نهایت به پاسخگویی منطقی به شبهات اعتقادی و سایر شبهات بینجامد.

ضرورت یادگیری زبان های زنده دنیا

فرخنده یادآورشد: مسئله سوم در باب علم برای طلبه ای طراز انقلاب اسلامی شدن، در ضرورت یادگیری زبان های زنده ی دنیا است. همه به این امر واقفیم و می دانیم که برای مبلغ جهانی بودن و پاسخگویی به شبهات؛ باید زبان های خارجی بیاموزیم تا بتوانیم دین را به کل دنیا عرضه کنیم.

تحصیل به زبان های خارجی در حوزه های علمیه مغفول مانده است

وی اضافه کرد: یکی از اموری که در حوزه های علمیه خصوصا در سال های گذشته مغفول مانده و باید بسیار پیش تر از این مورد توجه قرار می گرفت، توجه طلاب علوم دینی به آموختن زبان های خارجی در کنار علم و مباحث دینی است. به این معنی که دروسی که می آموزند را بان زبان های زنده دنیا تطبیق دهند، کتب ترجمه کنند، مقاله هایی به زبان های زنده دنیا بنویسند، در فضاهای مجازی فعالیت کنند و...

استاد حوزه علمیه خواهران بیان داشت: اگر این امر از گذشته انجام می شد، علوم دینی و حوزوی بسیار بیشتر از این به دنیا عرضه شده بود. متاسفانه برخی از کشورها با وجود در اختیار داشتن ابزارهای مجازی، حتی نام اسلام را هم نشنیده اند و هیچ آگاهی و اطلاعی در رابطه با آن ندارند. طلاب فارغ التحصیل جامعه الزهرا(سلام الله علیها) که جهت امر تبلیغ به کشورهای خود اعزام می شوند، این مسائل را به ما منتقل می کنند.

ولایت پذیری طلبه

وی یادآورشد: نکته ی چهارم در باب علم، اطلاع کامل از ولایت مداری است. در این راستا طلبه طراز انقلاب اسلامی باید در سبک زندگی سیاسی خود ولایت مدار باشد. برای این کار باید از مبانی ولایت پذیری کاملاً مطلع بوده و میزان آگاهی او در این زمینه به حدی باشد که ولایت با خون و گوشتش عجین شود و در این صورت است که می تواند از مقام ولایت در برابر هجمه ها و تبلیغات دیگران دفاع کند.

نمود علم در عمل

فرخنده بیان کرد: دومین بال و ابزار طلبه طراز انقلاب اسلامی، عمل است. که اولین مسئله در این باب تقویت تقوا است. بیش از ۷۰ آیه قرآن در مورد تقوا سخن گفته و یا به آن اشاره کرده است. این امر به ما نشان می دهد که داشتن تقوا در عمل، مهم ترین و شاید بتوان گفت اصل عملی همه انسان هاست. و طلبه باید در این مسئله الگو و برتر باشد. تهذیب و تقوا اولین ملاک طلبه طراز انقلاب اسلامی است.

علم بدون اخلاق؛ بال نیست، وبال است

استاد جامعه الزهرا با بیان این که نکته دوم در باب عمل، بحث اخلاق است، تصریح کرد: ما هر چقدر هم علم داشته باشیم و نسبت به بال علم آموزی تقویت شویم ولی در اخلاق و رفتار ما نمودی پیدا نکند، آن علم اثری نخواهد داشت. و طبق روایات این علم بدون عمل، بال نیست بلکه وبال است. /۹۲۴/د۱۰۱/ج

ارسال به شبکه های اجتماعی
ارسال نظر
نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
لطفا حاصل عبارت زیر را در باکس روبرو وارد کنید:
= ۹ + ۱
ارسال
نظرات
انتشار یافته: 0
در انتظار بررسی: 0
غیر قابل انتشار: 0
۱۳۹۶/۹/۲۴ - ۱۶:۵۶
رسا گزارش می دهد؛
پذیرش طلبه در دانشگاه و مؤسسات آموزش عالی حوزوی
تمامی مراکز دانشگاهی که از بین طلاب اقدام به پذیرش می کنند زیر نظر وزارت علوم و تحقیقات می باشند و از بین طلاب به صورت اختصاصی و به صورت عمومی اقدام به پذیرش می کنند.
۱۳۹۶/۹/۲۳ - ۲۳:۴۹
چند خبر کوتاه از مرکز مدیریت حوزه علمیه خواهران
برپایی چهارمین نمایشگاه تخصصی کتاب ویژه حوزه های علمیه خواهران از ۲۵ آذر، عرضه آثار بیش از ۸۵ ناشر در چهارمین نمایشگاه تخصصی کتاب حوزه های علمیه خواهران و توصیه به همت مضاعف نشر هاجر برای تولید آثار د...
۱۳۹۶/۹/۲۳ - ۲۳:۲۱
مروری بر برنامه های مرکز تحقیقات زن و خانواده در هفته پژوهش
برگزاری نشست تخصصی «نگاهی نو به ازدواج زودهنگام در ایران»، رونمایی از کتاب فقهی «اسداء‌الرغاب» در هفته پژوهش و برگزاری نشست تخصصی «حیات عاطفی اجتماعی زنان ‌و دختران زلزله‌زده» از مهم ترین اخبار مرکز ت...
۱۳۹۶/۹/۲۳ - ۲۳:۱۶
چند خبر کوتاه از جامعه الزهرا
برگزاری نشست علمی «قاعده نفی حرج و مسئله سقط جنین از نگاه فقه و حقوق»، برگزاری سومین نشست «زن غربی»، ارائه نرم افزارهای نور با تخفیف ویژه در نمایشگاه دستاوردهای پژوهشی جامعه الزهرا(س)و برگزاری همایش ا...
۱۳۹۶/۹/۲۳ - ۱۹:۳۳
حجت الاسلام ارجینی خبرداد؛
انتشار پنج فصلنامه علمی پژوهشی در دانشگاه معارف اسلامی
معاون پژوهشی دانشگاه معارف اسلامی گفت: پنج فصلنامه علمی و پژوهشی مطالعات انقلاب اسلامی، تاریخ فرهنگ و تمدن اسلامی، مطالعات تفسیری، اندیشه نوین اسلامی و پژوهش نامه اخلاق در این دانشگاه منتشر می شود.
۱۳۹۶/۹/۲۳ - ۱۳:۴۷
رحیم پور ازغدی:
اخلاق و تعهد رمز انسان سازی در حوزه و دانشگاه است
عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: امام خمینی(ره) فرمودند که اگر اخلاق فاضله و تعهد در حوزه و دانشگاه نباشد، حیات انسانی به وجود نمی آید و شاید افراد متخصص شوند اما انسان تربیت نمی شود.
۱۳۹۶/۹/۲۳ - ۱۳:۴۵
در مجمع عالی حکمت اسلامی؛
نشست علمی «رابطه فقه و اخلاق» برگزار شد
نشست علمی «رابطه فقه و اخلاق» صبح امروز با حضور و ارائه آیات اعرافی و اراکی برگزار شد.
۱۳۹۶/۹/۲۳ - ۱۳:۳۷
آیت الله اراکی:
اخلاق تنها از راه فقه محقق می شود
دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی گفت: فقه به ما کمک می کند تا رفتارهایمان به گونه ای تنظیم شود که به اخلاق دست پیدا کنیم.
۱۳۹۶/۹/۲۳ - ۱۳:۲۳
آیت الله اعرافی در همایش حوزه تمدن ساز:
۱۵ نظام از نظامات جامع حوزه به تصویب شورای عالی رسیده است
آیت الله اعرافی از تصویب ۱۵ نظام از نظامات جامع حوزه در شورای عالی حوزه های علمیه خبر داد و گفت: عمق بین المللی شدن حوزه به عناصری نیاز دارد که یکی از آنها فرهنگ و رویکرد بین المللی است.
۱۳۹۶/۹/۲۳ - ۱۳:۱۴
با سخنرانی آیت الله اعرافی؛
همایش حوزه بین الملل، حوزه تمدن ساز برگزار شد
همایش حوزه بین الملل، حوزه تمدن ساز با سخنرانی مدیر حوزه های علمیه و همچنین معاون بین الملل دفتر رهبر معظم انقلاب برگزار شد.
۱۳۹۶/۹/۲۳ - ۱۳:۰۳
با کلنگ زنی آیت‌الله نوری همدانی؛
عملیات احداث مدرسه علمیه امام جواد آغاز شد
آیین کلنگ‌زنی مدرسه علمیه حضرت امام جواد(ع) از مجموعه مدارس مجتمع حوزوی مشکوه با حضور حضرت آیت‌الله نوری همدانی از مراجع تقلید و جمعی از مسؤولان استانی برگزار شد.
۱۳۹۶/۹/۲۳ - ۱۲:۲۹
آیت الله اعرافی:
شکوفایی اخلاق مبتنی بر وجود پشتوانه فقهی است
مدیر حوزه های علمیه سراسر کشور گفت: داد و ستد میان اخلاق و فقه، از یک سو سبب گسترش فقه و از سویی دیگر موجب تحکیم مبانی اخلاقی خواهد شد.
۱۳۹۶/۹/۲۳ - ۰۹:۱۴
مدیر عامل بنیاد فرهنگی امامت مطرح کرد؛‌
پرورش استعدادهای برتر پژوهشی در بنیاد فرهنگی امامت
حجت الاسلام والمسلمین سبحانی از پرورش استعدادهای برتر حوزه پژوهش در بنیاد فرهنگی امامت خبر داد و گفت: این مرکز تاکنون شش هزار و ۶۸۶ فارغ التحصیل داشته است.
۱۳۹۶/۹/۲۳ - ۰۹:۰۳
استاد مدرسه علمیه آیت الله بهجت:
مقاله نویسی آخرین مرحله فعالیت های پژوهشی برای طلبه است
حجت الاسلام بنی عصار با اشاره به لزوم توجه طلاب به مسائلی از جمله پیش مطالعه، فیش نویسی و تقریر نویسی در سطح یک تأکید کرد که مقاله نویسی آخرین مرحله فعالیت های پژوهشی برای یک طلبه است.
۱۳۹۶/۹/۲۳ - ۰۹:۰۰
حجت الاسلام جهاندیده:
تشکل اساتید سطح یک راه اندازی شود
استاد حوزه علمیه با اشاره به لزوم راه اندازی تشکل اساتید سطح یک گفت: در این تشکل می توان به راحتی به کار ارزیابی اساتید پرداخت و افراد برتر را شناخت.
۱۳۹۶/۹/۲۳ - ۰۸:۵۸
استاد حوزه علمیه:
بیشتر متون حوزه از نیازهای روز خالی هستند
حجت الاسلام جلالزاده با اشاره به کاستی های نظام آموزشی گفت: بیشتر متون حوزه از نیازهای روز خالی هستند.
۱۳۹۶/۹/۲۳ - ۰۸:۴۶
در جمع اساتید سطح یک مطرح شد؛
لزوم تأسیس مرکز مطالعات روان شناختی تربیتی حوزه
حجت الاسلام میرزایی با اشاره به لزوم تأسیس مرکز مطالعات روان شناختی تربیتی حوزه گفت: اضافه شدن آموزش های روش سبک زندگی به نظام آموزشی طلاب امری حیاتی است.
۱۳۹۶/۹/۲۳ - ۰۸:۴۲
استاد حوزه علمیه مطرح کرد؛
راهکارهای ایجاد انگیزه تحصیلی در طلاب
حجت الاسلام محیطی با اشاره به راهکارهای ایجاد انگیزه تحصیلی در طلاب از ضرورت حذف متون پیچیده و غیر ضروری در حوزه یاد کرد.
۱۳۹۶/۹/۲۳ - ۰۸:۳۸
مدیر حوزه های علمیه سراسر کشور:
دوره سطح ۱۲ ساله نخواهد شد/ برنامه‌های ویژه‌ای برای رسیدن به نظام آموزشی پژوهش محور داریم
آیت الله اعرافی با بیان این که باید در همین دوره ۱۰ ساله بهترین آموزش ها را به طلاب بدهیم تأکید کرد که هیچ گاه دوره سطح ۱۲ یا ۱۳ ساله نخواهد شد.
۱۳۹۶/۹/۲۳ - ۰۸:۳۵
استاد مدرسه حقانی:
استاد باید برای طلاب همچون پدری دلسوز باشد
حجت الاسلام رضایی با تأکید بر این که اساتید باید برای طلاب همچون پدر دلسوز و مهربان باشند، گفت: اساتید باید از معلم بودن به مربی بودن روی بیاورند.