Web
Analytics
Rasa News :: خبرگزاری رسا - طلبه انقلابی باید به دنبال تبلیغ بین المللی باشد
جمعه ۳ فروردین ۱۳۹۷ Friday, March 23, 2018 - ساعت:
زمان : ۱۳۹۶/۷/۱۳ - ۱۴:۰۴
شناسه خبر: ۵۲۹۹۰۴
 
استاد جامعه الزهرا:
طلبه انقلابی باید به دنبال تبلیغ بین المللی باشد
سرپرست اداره دانش آموختگان جامعه الزهرا(س) گفت: طلبه طراز انقلاب اسلامی باید در اندیشه مبلغ جهانی شدن باشد تا علمی را که می آموزد به دنیا عرضه کند.

«فاطمه فرخنده» سرپرست اداره دانش آموختگان و استاد جامعه الزهرا(سلام الله علیها) در گفت وگویی به تشریح ویژگی طلاب طراز انقلاب اسلامی پرداخت.

وی با اشاره به روایت امام علی(علیه السلام) که می فرمایند: «رحم الله امرأ عرف من این و فی این و الی اینَ؛ خداوند متعال رحمت کند فردی را که بداند از کجا آمده و در کجا قرار گرفته و به کجا می رود» گفت: این کلام امیرالمؤمنین(علیه السلام) در واقع نشان دهنده نقشه ی راه زندگی هر فرد است و سرآمد افرادی که قرار است این راه را درست طی کنند، کسانی هستند که منتسب به علوم دینی و مدعیان راه اهل بیت(علیهم السلام) که قرار است این راه را بشناسند و به دیگران هم بشناسانند.

وی اضافه کرد: مسلما اگر کسی بخواهد به عنوان طلبه ای در حوزه ی علمیه مشغول باشد و به عنوان طلبه طراز انقلاب اسلامی شناخته شود، باید این حدیث را سرآمد و الگوی کار، علم و تحصیل خود قرار دهد.

علم و عمل؛ لازمه های طلبه طراز انقلاب اسلامی

فرخنده تصریح کرد: هیچ طلبه ی طراز انقلاب اسلامی نمی تواند بدون دو ابزار علم و عمل مدعی شود که به شاخصه های لازم نزدیک شده و یا حداقل در آن سمت و مسیر حرکت کرده است.

نگاه علمی یک مبلغ باید جهانی باشد

وی با بیان این که در باب سلاح علم، چند نکته مهم که خصوصا در این زمان باید مورد توجه و ملاک عمل قرار گیرد، وجود دارد، اظهار داشت: در ابتدا باید نگاه طلبه طراز انقلاب اسلامی بر مبلغ جهانی شدن باشد. یعنی کسی که بتواند علمی را که آموخته به دنیا عرضه کند. حتی ذره ای اثرگذاری باعث رویدادهایی همچون «بیداری انقلاب اسلامی» در کل دنیا خواهد شد. و همین طلاب انقلابی بودند که توانستند این حرکت و جنبش را ایجاد کنند.

استاد جامعه الزهرا افزود: اگر در این مسیر و با این نگاه قدم بردارد، قطعاً بهتر درس می خواند و تلاش خود را به تولید علمی متناسب با نیازهای روز معطوف می کند.

پاسخگوی منطقی به شبهات

فرخنده خاطرنشان کرد: دومین وظیفه طلبه طراز انقلاب اسلامی پاسخگویی منطقی به شبهات با تقویت سلاح علمی و تولید علم است که این امر در سال های اخیر مورد تاکید فراوان مقام معظم رهبری(مدظله العالی) قرار گرفته است.

وی اضافه کرد: لازمه این امر درس خواندن اجتهادی است که منجر به تولید علم شود و در نهایت به پاسخگویی منطقی به شبهات اعتقادی و سایر شبهات بینجامد.

ضرورت یادگیری زبان های زنده دنیا

فرخنده یادآورشد: مسئله سوم در باب علم برای طلبه ای طراز انقلاب اسلامی شدن، در ضرورت یادگیری زبان های زنده ی دنیا است. همه به این امر واقفیم و می دانیم که برای مبلغ جهانی بودن و پاسخگویی به شبهات؛ باید زبان های خارجی بیاموزیم تا بتوانیم دین را به کل دنیا عرضه کنیم.

تحصیل به زبان های خارجی در حوزه های علمیه مغفول مانده است

وی اضافه کرد: یکی از اموری که در حوزه های علمیه خصوصا در سال های گذشته مغفول مانده و باید بسیار پیش تر از این مورد توجه قرار می گرفت، توجه طلاب علوم دینی به آموختن زبان های خارجی در کنار علم و مباحث دینی است. به این معنی که دروسی که می آموزند را بان زبان های زنده دنیا تطبیق دهند، کتب ترجمه کنند، مقاله هایی به زبان های زنده دنیا بنویسند، در فضاهای مجازی فعالیت کنند و...

استاد حوزه علمیه خواهران بیان داشت: اگر این امر از گذشته انجام می شد، علوم دینی و حوزوی بسیار بیشتر از این به دنیا عرضه شده بود. متاسفانه برخی از کشورها با وجود در اختیار داشتن ابزارهای مجازی، حتی نام اسلام را هم نشنیده اند و هیچ آگاهی و اطلاعی در رابطه با آن ندارند. طلاب فارغ التحصیل جامعه الزهرا(سلام الله علیها) که جهت امر تبلیغ به کشورهای خود اعزام می شوند، این مسائل را به ما منتقل می کنند.

ولایت پذیری طلبه

وی یادآورشد: نکته ی چهارم در باب علم، اطلاع کامل از ولایت مداری است. در این راستا طلبه طراز انقلاب اسلامی باید در سبک زندگی سیاسی خود ولایت مدار باشد. برای این کار باید از مبانی ولایت پذیری کاملاً مطلع بوده و میزان آگاهی او در این زمینه به حدی باشد که ولایت با خون و گوشتش عجین شود و در این صورت است که می تواند از مقام ولایت در برابر هجمه ها و تبلیغات دیگران دفاع کند.

نمود علم در عمل

فرخنده بیان کرد: دومین بال و ابزار طلبه طراز انقلاب اسلامی، عمل است. که اولین مسئله در این باب تقویت تقوا است. بیش از ۷۰ آیه قرآن در مورد تقوا سخن گفته و یا به آن اشاره کرده است. این امر به ما نشان می دهد که داشتن تقوا در عمل، مهم ترین و شاید بتوان گفت اصل عملی همه انسان هاست. و طلبه باید در این مسئله الگو و برتر باشد. تهذیب و تقوا اولین ملاک طلبه طراز انقلاب اسلامی است.

علم بدون اخلاق؛ بال نیست، وبال است

استاد جامعه الزهرا با بیان این که نکته دوم در باب عمل، بحث اخلاق است، تصریح کرد: ما هر چقدر هم علم داشته باشیم و نسبت به بال علم آموزی تقویت شویم ولی در اخلاق و رفتار ما نمودی پیدا نکند، آن علم اثری نخواهد داشت. و طبق روایات این علم بدون عمل، بال نیست بلکه وبال است. /۹۲۴/د۱۰۱/ج

ارسال به شبکه های اجتماعی
ارسال نظر
نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
لطفا حاصل عبارت زیر را در باکس روبرو وارد کنید:
= ۷ + ۱۲
ارسال
نظرات
انتشار یافته: 0
در انتظار بررسی: 0
غیر قابل انتشار: 0
۱۳۹۷/۱/۳ - ۰۱:۰۸
همزمان با ایام نوروز صورت می گیرد؛
اجرای ویژه‌ برنامه‌های آموزشی در مسجد جمکران
مدیر آموزش و تربیت مسجد مقدس جمکران از اجرای ویژه‌ برنامه‌های آموزشی و برگزاری مسابقات مختلف در مسجدمقدس جمکران همزمان با ایام نوروز خبر داد.
۱۳۹۷/۱/۱ - ۲۳:۴۵
جزییات ثبت نام رشته های تخصصی سطح ۲ و ۳ حوزه
نام نویسی رشته های تخصصی سطح دو و سه حوزه علمیه از ۱۴ فروردین ماه آغاز می شود؛ داوطلبان از طریق سایت معاونت آموزش نسبت به ثبت نام اقدام کنند.
۱۳۹۶/۱۲/۲۹ - ۱۰:۳۵
برنامه امتحانات نوروزی سطوح عالی حوزه
معاونت ‌آموزش برنامه آزمون کتبی نیم سال اول سال تحصیلی ۹۶/۹۷ سطوح عالی حوزه های علمیه که در ایام تعطیلات نوروز برگزار می شود را اعلام کرد.
۱۳۹۶/۱۲/۲۸ - ۱۶:۳۴
تبلیغ مجازی طلاب حوزه های علمیه در ایام نوروز با طرح اَحسنُ الحال
اداره تبلیغ مجازی معاونت فرهنگی و تبلیغی دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم به مناسبت فرارسیدن ایام نوروز و ماه مبارک رجب که مزیّن به ولادت امام علی علیه السلام می باشد طرح «اَحسنُ الحال» را در فضای مج...
۱۳۹۶/۱۲/۲۵ - ۰۰:۲۹
حجت الاسلام والمسلمین خسروپناه:
برخی مسائل کلامی بر موضوعاتی از فقه و اصول تأثیرگذاشته است
استاد خسروپناه گفت: تاریخ علم کلام و علوم انسانی بیانگر آن است که برخی از مسائل کلامی بر برخی از مسائلی فقه و اصول فقه تأثیرگذاشته است.
۱۳۹۶/۱۲/۲۵ - ۰۰:۱۶
استاد حوزه علمیه قم:
برای توسعه فقه در سراسر جهان نیازمند کلام هستیم
‌ حجت الاسلام والمسلمین ایزدهی گفت: فقه نباید تنها برای جوامع مؤمنانه بیان شود بلکه باید برای همه مسلمین و حتی غیرمسلمین توسعه داده شود و برای این توسعه نیازمند کلام هستیم.
۱۳۹۶/۱۲/۲۴ - ۱۷:۱۰
در نشست علمی فلسفه علم کلام بررسی شد؛
ارتباط علم کلام با سایر دانش‌های دینی
حجت الاسلام رضا‌نژاد گفت: یکی از مباحث مرتبط با علم کلام و فلسفه علم کلام، ارتباط این دانش با سایر دانش‌های دینی است.
۱۳۹۶/۱۲/۲۴ - ۰۰:۱۰
ابراز نگرانی استاد حوزه از مهجوریت علم تفسیر نزد طلاب
حجت الاسلام والمسلمین نظری منفرد با اشاره به این‌که طلاب از علم تفسیر کم‌تر استقبال می کنند، گفت: اساتید باید در طلاب نوعی نشاط ایجاد کنند تا به این عرصه جذب شوند.
۱۳۹۶/۱۲/۲۳ - ۲۳:۵۷
حجت الاسلام پورامینی مطرح کرد؛
ایجاد نشاط علمی و بهبود معیشت طلاب بهترین راه رشد حوزه
استاد مرکز تخصصی کلام به اهمیت پرداختن عمیق به اصول عقاید از سوی طلاب اشاره کرد و گفت: باید عقاید شیعی خود را مستحکم کرده و سپس آن را ترویج کنیم.
۱۳۹۶/۱۲/۲۳ - ۲۳:۵۲
استاد درس خارج حوزه علمیه قم:
تعطیلی زیاد جلوی رشد علمی حوزه را می‌گیرد
حجت الاسلام بیگدلی با بیان اینکه کثرت تعطیلات حوزه انحطاط آور است، گفت: بی تردید تعطیلی زیاد برای حوزه خطرناک است و جلوی رشد آن را می گیرد.
۱۳۹۶/۱۲/۲۳ - ۲۳:۴۸
آیت الله فاضل لنکرانی مطرح کرد؛
ضرورت ساماندهی علمی حوزه| طلاب در مسیر اجتهاد قرار گیرند
رییس مرکز فقهی ائمه اطهار(ع) با تأکید بر اینکه حوزه علمیه باید ساماندهی علمی شود، گفت: درست برنامه ریزی نشود، در آینده دیگر مجتهد نخواهیم داشت.
۱۳۹۶/۱۲/۲۳ - ۲۳:۴۰
نشست سالانه اساتید مرکز فقهی ائمه اطهار برگزار شد
نشست سالانه اساتید مرکز فقهی ائمه اطهار(ع) امشب با حضور آیت الله فاضل لنکرانی در این مرکز فقهی برگزار شد.
۱۳۹۶/۱۲/۲۳ - ۱۶:۲۹
آغاز پذیرش مقاطع سطح و خارج مدرسه عالی انوار طاها
مدیر مدرسه عالی فقه و اصول انوار طاها از آغاز پذیرش مقاطع سطح و خارج این مدرسه با هدف تربیت طلاب در دانش فقه و اصول از بین ممتازین حوزه در سطوح عالی خبرداد.
۱۳۹۶/۱۲/۲۳ - ۱۴:۰۲
نخستین مرکز پژوهشی حوزه علمیه خواهران افتتاح شد
مرکز پژوهش‌های اسلامی نورالزهرا(س)، نخستین مرکز پژوهشی حوزه علمیه خواهران کشور، در قم افتتاح شد.
۱۳۹۶/۱۲/۲۳ - ۱۰:۲۷
استاد خسروپناه:
روش‌مندانه و مستدل از علم دینی دفاع می‌کنم | می‌خواهم فلسفه‌الاجتماع و فقه‌الاجتماع را پیوند بزنم
متاسفانه عده‌ای گمان می‌کنند که ما چون روحانی هستیم یا تعلق به نظام جمهوری اسلامی داریم که البته به این تعلق افتخار هم می‌کنیم، به این دلیل از علم دینی دفاع می‌کنیم. در حالی که من کاملاً روش‌مندانه و ...
۱۳۹۶/۱۲/۲۲ - ۱۳:۴۶
معاون جدید آموزش حوزه خواهران معرفی شد
حجت الاسلام والمسلمین بهجت پور در حکمی سرکار خانم داوودی را به عنوان معاون آموزش حوزه‌های علمیه خواهران منصوب کرد.
۱۳۹۶/۱۲/۲۲ - ۱۳:۳۱
آیت الله حسینی بوشهری:
نمایندگان طلاب در تحول حوزه نقش کلیدی ایفا می کنند
آیت‌الله حسینی بوشهری با شرکت در انتخابات مجمع نمایندگان گفت: نمایندگان مجمع طلاب می توانند پیشنهادهای خوبی به جامعه مدرسین و شورای عالی و مدیریت حوزه منتقل و در شکوفایی و تحول حوزه نقش کلیدی را ایفا ...
۱۳۹۶/۱۲/۲۱ - ۱۷:۴۷
سخنگوی مدیریت حوزه‌های علمیه مطرح کرد؛
لزوم توسعه درس فقه رسانه| دکترین رسانه دینی در حوزه تدوین می‌شود
حجت‌الاسلام والمسلمین رفعتی با بیان این‌که حوزه باید طلاب و فضلای رسانه‌ای را به رسمیت بشناسد، از تدوین دکترین رسانه دینی در حوزه خبر داد.
۱۳۹۶/۱۲/۲۱ - ۱۷:۲۲
معاون فرهنگی دفتر تبلیغات اسلامی مطرح کرد؛
لزوم استفاده از ظرفیت رسانه‌ای طلاب برای درمان دردهای جامعه
حجت‌الاسلام روستاآزاد با بیان این‌که بدبینی در خانواده،‌ اجتماع و سیاست، مشکلات وسیعی در کشور ایجاد کرده است بر لزوم استفاده از ظرفیت رسانه‌ای طلاب برای درمان دردهای جامعه تاکید کرد.
۱۳۹۶/۱۲/۲۱ - ۱۶:۰۳
چهارمین نشست مبلغان رسانه‌ای در قم برگزار شد
چهارمین نشست مبلغان رسانه‌ای به همراه پیش‌نشست نخستین اجلاسیه فضلا و روحانیان رسانه‌ای حوزه علمیه قم در پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی برگزار شد.