شنبه ۲۵ آذر ۱۳۹۶ Saturday, December 16, 2017 - ساعت:
زمان : ۱۳۹۶/۷/۱۳ - ۱۷:۵۹
شناسه خبر: ۵۲۹۷۴۴
 
واکاوی اخلاق پزشکی و پرستاری از دیدگاه اسلام در یک اثر
مؤسسه خورشید حیات، کتاب «اخلاق پزشکی و پرستاری» را منتشر کرد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری رسا مؤسسه خورشید حیات،  کتاب «اخلاق پزشکی و پرستاری» را با گردآوری جمعی از محققان و زیر نظر حجت الاسلام حسین احمدی شاهرودی منتشر کرد.

نویسندگان کتاب را در دو فصل با عنوان‌های  اخلاق پزشک و اخلاق پرستاری تنظیم  کرده‌اند.

پژوهشگران در فصل اول این کتاب به بررسی موضوع‌های: اخلاق پزشکی، ارتباط پزشک و بیمار و  رضایت و برائت بیمار و پزشک، رضایت بیمار در سه نگاه، تقوای پزشکی، روحیه دادن به بیمار، حفظ اسرار پزشکی، تاریخچه ارتباط پزشک و بیمار، ارتباط پزشک و بیمار، چرا و چگونه و اثرات ارتباط مؤثر پزشک و بیمار را بررسی کرده‌اند.

همچنین نویسندگان در  فصل دوم به واکاوی مطالب: پرستاری  در فرهنگ اسلامی، رعایت اخلاق در روابط پرستار با بیمار، عوامل مؤثر پرستار با بیمار، پرستاری از دیدگاه ائمه، پرستاری بزرگان، پرستاری ناتوانان جسمی، تقویت روحی، پرستاری در روز عاشورا، پاداش  پرستاری، امام خمینی و پرستاری، سپاس‌گزاری بیمار از پرستار و اقتدار و صلابت حضرت زینب(س) پرداخته‌اند.

پژوهشگران در این کتاب مدل‌های  فعال ـ نافعال، هدایت همکاری و مشارکت دو طرفه را از روش‌های ارتباط پزشک با بیمار برشمرده‌ و در توضیح هر یک از این مدل‌ها چنین بیان کرده‌اند:

 مدل فعال ـ نافعال

برخی معتقدند، تمایز قدرت بین پزشک و بیمار برای تداوم دوره درمانی مؤثر و لازم است؛ بیمار برای درمان خود اطلاعاتی را به دست می‌آورد و طلب کمک می‌کند و پزشک هم یک سری دستورالعمل‌ها را توصیه می‌کند و بیمار ناگزیر باید بپذیرد.

این مدل شاید در موارد فوریت‌های پزشکی مؤثر باشد، اما در مورد بیماری‌های مزمن محبوبیت خود را از دست داده است. در این روش پزشک درمان بیماری را بر عهده می‌گیرد، اما بیمار هیچ اراده و کنترلی در روند درمان ندارد.

مدل هدایت همکاری

این روش معمول‌ترین راه درمان است که در آن پزشک درمان را توصیه کرده و بیمار همکاری می‌کند؛ روش فوق با این ایده که «دکتر بهتر می‌داند» تطابق دارد که در آن پزشک دخالت دیکتاتور مآبانه‌ای ندارد، بلکه مسؤول است تا بهترین درمان را بیابد؛ بیمار هم اجازه دخالت چندانی  نداشته و موظف است با پزشک همکاری کند.

مدل مشارکت دو طرفه

در مدل سوم، پزشک و بیمار هردو مسؤولیت تصمیم‌گیری و برنامه‌ریزی دوره درمان را بر عهده دارند؛ هر دو طرف به نظر یکدیگر احترام می‌گذارند.

برخی می‌گویند، این، مناسب‌ترین راه درمان بیماری‌های مزمن است که در آن پزشک و بیمار ارتباط پیوسته و مفیدی با هم دارند تا کفایت درمان را بررسی کنند.

بر اساس اصول اخلاق پزشکی عملکرد پزشک نباید هیچ‌گونه صدمه عمدی چه از طریق یک اقدام غلط یا غفلت از انجام کاری را به بیمار برساند و تلاش‌های صورت گرفته جهت درمان باید به نفع او باشد و این به معنای فراهم آوردن یک استاندارد قابل قبول و مناسب برای مراقبت از بیمار است که احتمال آسیب رسانی به وی را به حداقل می‌رساند.

اصل دیگری که در اخلاق پزشکی مطرح است، عدالت است؛ این مقوله در حوزه پزشکی معمولاً به صورت نوعی انصاف مطرح می‌شود و اشاره به توزیع منصفانه خدمت رسانی دارد، در اینجا نیز همه یکسان هستند و لذا باید از درمان  برابر بهره‌مند شوند.

پرستاری در فرهنگ اسلامی

پرستاری از بیماران از کارهای نیکی است که رهبران الهی نیز بدان همت می‌گماردند؛ آغاز پرستاری در اسلام با شروع جنگ‌های مسلمین و جهاد بوده است،  از این رو مؤلفان  زیر عنوان «پرستاری در فرهنگ اسلامی» در این زمینه چنین نوشته‌اند:

در فرهنگ اسلامی و تعابیر قرآنی، آن هنگام که پرستار برای یاری انسان نیازمندی تلاش می‌کند و نیازهایش را برآورده می‌کند، مثل آن است که او را از مرگ رهایی بخشیده و بدین کار، موجبات خرسندی خداوند را فراهم کرده است؛ زیرا پرستاری که با تلاش خویش، جان مجروح یا بیمار ناتوانی را نجات می‌دهد و برای بهبودی وی فعالیت می‌کند، به یقین او را زنده کرده است و هر که فردی را زنده کند و به جامعه پرتلاش انسان‌ها بازگرداند، مثل آن است که خدمتی شایان به همه مردمان کرده است.

قرآن کریم در این باره می‌فرماید: «و هرکس انسانی را از مرگ رهایی بخشد، چنان است که گویی همه مردم را زنده کرده است»؛ پیامبر گرامی اسلام(ص) در این زمینه می‌فرماید: «هرکس برای برآوردن نیاز بیماری بکوشد چه آن را برآورده سازد و چه نسازد، از گناهانش پاک می‌شود مانند روزی که از مادر زاده شده است».

پرستاری از مجروحان و کمک به ناتوانان در فطرت و نهاد هر انسانی وجود دارد که حاکی از اهمیت آن در زندگی اجتماعی است؛ سیره رهبران الهی نیز همواره بر این بوده است که در میدان انجام دادن کارهای پسندیده، گوی سبقت را از همه انسان‌ها بربایند و انسان کامل عصر خوش و الگو برای آیندگان باشند تا بدین ترتیب، بزرگ‌ترین مشوق انسان‌ها در عمل به نیکی‌ها گردند.

آغاز پرستاری در اسلام با شروع جنگ‌های مسلمین و جهاد بوده است؛ در این جنگ‌ها، هم بانوان خاندان پیامبر اکرم(ص) و هم سایر زنان مسلمان در خدمت پرستاری سهیم بودند و باید تاریخ پرستاری در اسلام را از پرستاری حضرت فاطمه زهرا(س) دانست.

حضرت زهرا(س) در جنگ احد از پدر بزرگوارشان پرستاری کردند و با چهارده تن از زنان مسلمان از زخمی‌ها پرستاری کردند؛ دیگر پرستاران صدر اسلام عبارتند از ام عماره، میمونه، رفیده، ام سلمه، ام عطیه و حضرت زینب کبری(س) که از پنج امام معصوم(ع) در زمان‌های مختلف پرستاری کردند.

مؤسسه خورشید حیات،  کتاب «اخلاق پزشکی و پرستاری» را در ۵۵ صفحه به قیمت ۲۲۰۰تومان منتشر کرده است./۹۹۸/پ ۲۰۲/ش

ارسال به شبکه های اجتماعی
ارسال نظر
نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
لطفا حاصل عبارت زیر را در باکس روبرو وارد کنید:
= ۱۳ + ۳
ارسال
نظرات
انتشار یافته: 0
در انتظار بررسی: 0
غیر قابل انتشار: 0
۱۳۹۶/۹/۲۴ - ۱۶:۵۰
با حضور وزیر ارشاد؛
همایش مجمع کتابخانه های تخصصی استان قم برگزار شد
همایش مجمع کتابخانه های تخصصی استان قم دیروز با حضور شخصیت های حوزوی و کشوری در سالن شهید مطهری ساختمان ادارات آستان مقدس بانوی کرامت برگزار شد.
۱۳۹۶/۹/۲۴ - ۱۰:۵۴
با انتشار یک اثر؛
انحرافات مهدویت در عراق کنونی بررسی شد
بررسی انحرافات مهدویت در عراق کنونی عنوان مباحث مطرح شده در چهارمین نشست از سلسله نشست‌های علمی تخصصی پژوهشکده حج و زیارت بود.
۱۳۹۶/۹/۲۴ - ۱۰:۴۴
پژوهشکده حج و زیارت منتشر کرد؛
پاسخ به شبهات وهابیت علیه تشیع در جلد هشتم موسوعه رد شبهات
حوزه نمایندگی ولی فقیه در امور حج و زیارت هشتمین جلد موسوعه رد شبهات را در پاسخ به شبهات وهابیت علیه تشیع به قلم جمعی از نویسندگان منتشر کرد.
۱۳۹۶/۹/۲۳ - ۱۳:۴۴
یثربی در شابک:
کتابی بخوانید که شما را از خواب غفلت بیدار کند
استاد دانشگاه و پژوهشگر فلسفه و عرفان با حضور در برنامه شابک گفت: من به جوانان جامعه توصیه می‌کنم کتابی بخوانند که آنها را از خواب غفلت بیدار کند.
۱۳۹۶/۹/۲۳ - ۱۳:۳۶
در قم برگزار می‌شود؛
نشست معرفی کتاب «عزیز جهان»
کتاب «عزیز جهان» نوشته اکبر صحرایی با حضور رضا امیرخانی در قم معرفی می‌شود.
۱۳۹۶/۹/۲۳ - ۰۸:۴۷
نسخه الکترونیکی کتاب «المباحث فی علم الأصول» منتشر شد
نسخه الکترونیکی کتاب «المباحث فی علم الأصول» به همت اداره فناوری اطلاعات پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی منتشر شد.
۱۳۹۶/۹/۲۳ - ۰۸:۴۱
عرضه آثار ۸۵ ناشر در نمایشگاه کتاب حوزه‌های علمیه خواهران
آثار بیش از ۸۵ ناشر در چهارمین نمایشگاه تخصصی کتاب ویژه حوزه های علمیه خواهران عرضه می‌شود.
۱۳۹۶/۹/۲۳ - ۰۸:۳۹
سرای ناشران قم؛
نقد «درخت به پاییز نشسته» در سرای ناشران قم
نشست نقد و بررسی مجموعه «درخت به پاییز نشسته» جمعه(۲۴ آذرماه) در سرای ناشران قم برگزار می شود.
۱۳۹۶/۹/۲۳ - ۰۸:۳۷
در قم برگزار می‌شود؛
نشست جریان‌شناسی ادبیات معاصر ایران
نشست جریان‌شناسی ادبیات معاصر ایران با حضور رضا امیرخانی در قم برگزار می‌شود.
۱۳۹۶/۹/۲۱ - ۲۰:۵۹
کتاب «رساله‌های اعتقادی و کلامی» منتشر شد
کتاب «رساله‌های اعتقادی و کلامی» به همت مؤسسه بوستان کتاب منتشر شد.
۱۳۹۶/۹/۲۱ - ۲۰:۵۶
فروش بيش از ۵۰۰ هزار نسخه كتاب در «پایيزه كتاب»
درحالی‌که فقط دو روز تا پایان طرح پاییزه کتاب در مراکز استان‌ها باقی‌مانده بیش از ۵۰۰ هزار نسخه کتاب به بیش از ۲۱۲ هزار نفر فرخته شده است.
۱۳۹۶/۹/۲۱ - ۲۰:۵۴
نگاهی به کتاب «سید موسی مبرقع؛ گنج تقوی و ورع»
کتاب «سید موسی مبرقع؛ گنج تقوی و ورع» شامل مباحث اعتقادی، اخلاقی، تاریخی و همچنین پاسخ به شبهات بی‌اساس درباره این بزرگوار است.
۱۳۹۶/۹/۲۱ - ۲۰:۴۲
در کتابخوان همراه پژوهان؛
نسخه الکترونیکی جلد اول کتاب «گفت و گوی علمی با قرآن پژوهان» منتشر شد
نسخه الکترونیکی جلد اول کتاب «گفت و گوی علمی با قرآن پژوهان» به همت اداره فناوری اطلاعات پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی منتشر شد.
۱۳۹۶/۹/۲۱ - ۱۹:۲۶
مدیر کتابخانه دانشگاه ادیان و مذاهب تبیین کرد؛
اهداف و فعالیت‌های مجمع کتابخانه‌های تخصصی استان قم
مدیر کتابخانه دانشگاه ادیان و مذاهب، امانت منابع بین کتابخانه‌ای، تسهیل رفت و آمد طلاب و دانشجویان کتابخانه‌های حوزوی و دانشگاهی و استفاده از منابع یکدیگر را با هدف افزایش وحدت حوزه و دانشگاه از مهم‌ت...
۱۳۹۶/۹/۲۱ - ۱۹:۲۲
مدیر کل ارشاد قم خبر داد؛
نشست مجمع مکتا در قم برگزار می‌شود
حسینی کاشانی از برگزاری نشست مجمع تخصص کتابخانه‌های تخصصی قم با حضور ایت الله استادی و وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در قم خبر داد.
۱۳۹۶/۹/۲۱ - ۱۹:۱۷
پژوهشکده حج و زیارت منتشر کرد؛
حج و ولایت؛ حج و وحدت
گروه کلام و معارف پژوهشکده حج و زیارت وابسته به حوزه نمایندگی ولی فقیه در امور حج و زیارت کتاب «حج و ولایت؛ حج و وحدت» را منتشر کرد.
۱۳۹۶/۹/۲۱ - ۱۹:۰۴
در پاسخ به شبهات وهابیت علیه تشیع؛
هفتمین جلد موسوعه رد شبهات منتشر شد
این مجموعه با توجه به تغییر هجمه‌ها و شبهات دشمنان اسلام علیه مذهب اهل بیت و با هدف انجام این وظیفه خطیر و دفاع از مذهب اهل بیت تنظیم شده است.
۱۳۹۶/۹/۲۱ - ۱۶:۳۰
رييس اداره فرهنگ و ارشاد کاشان مطرح كرد؛
چهارمين آيين تجليل از كتاب ياوران كاشان برگزار مي شود
رييس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامي کاشان از برگزاري چهارمين آيين تجليل از کتاب ياوران و سومين دوره جايزه ادبي هنري کتاب سال سيلک در کاشان خبرداد.
۱۳۹۶/۹/۲۰ - ۱۹:۱۰
دو خبر از انتشارات کتاب جمکران
انتشارات کتاب جمکران چاپ دوم کتاب رسول ابلیس و چاپ اول کتاب آواز؛ بچه؛ آتش را منتشر کرد.
۱۳۹۶/۹/۲۰ - ۱۸:۴۳
رمان رنج مقدس به هفتمین چاپ خود رسید
این رمان داستان دختری است که در تضاد بین داشته‌های خود و‌ خانواده و اجتماع متحیر مانده است.