Web
Analytics
Rasa News :: خبرگزاری رسا - واکاوی اخلاق پزشکی و پرستاری از دیدگاه اسلام در یک اثر
شنبه ۴ فروردین ۱۳۹۷ Saturday, March 24, 2018 - ساعت:
زمان : ۱۳۹۶/۷/۱۳ - ۱۷:۵۹
شناسه خبر: ۵۲۹۷۴۴
 
واکاوی اخلاق پزشکی و پرستاری از دیدگاه اسلام در یک اثر
مؤسسه خورشید حیات، کتاب «اخلاق پزشکی و پرستاری» را منتشر کرد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری رسا مؤسسه خورشید حیات،  کتاب «اخلاق پزشکی و پرستاری» را با گردآوری جمعی از محققان و زیر نظر حجت الاسلام حسین احمدی شاهرودی منتشر کرد.

نویسندگان کتاب را در دو فصل با عنوان‌های  اخلاق پزشک و اخلاق پرستاری تنظیم  کرده‌اند.

پژوهشگران در فصل اول این کتاب به بررسی موضوع‌های: اخلاق پزشکی، ارتباط پزشک و بیمار و  رضایت و برائت بیمار و پزشک، رضایت بیمار در سه نگاه، تقوای پزشکی، روحیه دادن به بیمار، حفظ اسرار پزشکی، تاریخچه ارتباط پزشک و بیمار، ارتباط پزشک و بیمار، چرا و چگونه و اثرات ارتباط مؤثر پزشک و بیمار را بررسی کرده‌اند.

همچنین نویسندگان در  فصل دوم به واکاوی مطالب: پرستاری  در فرهنگ اسلامی، رعایت اخلاق در روابط پرستار با بیمار، عوامل مؤثر پرستار با بیمار، پرستاری از دیدگاه ائمه، پرستاری بزرگان، پرستاری ناتوانان جسمی، تقویت روحی، پرستاری در روز عاشورا، پاداش  پرستاری، امام خمینی و پرستاری، سپاس‌گزاری بیمار از پرستار و اقتدار و صلابت حضرت زینب(س) پرداخته‌اند.

پژوهشگران در این کتاب مدل‌های  فعال ـ نافعال، هدایت همکاری و مشارکت دو طرفه را از روش‌های ارتباط پزشک با بیمار برشمرده‌ و در توضیح هر یک از این مدل‌ها چنین بیان کرده‌اند:

 مدل فعال ـ نافعال

برخی معتقدند، تمایز قدرت بین پزشک و بیمار برای تداوم دوره درمانی مؤثر و لازم است؛ بیمار برای درمان خود اطلاعاتی را به دست می‌آورد و طلب کمک می‌کند و پزشک هم یک سری دستورالعمل‌ها را توصیه می‌کند و بیمار ناگزیر باید بپذیرد.

این مدل شاید در موارد فوریت‌های پزشکی مؤثر باشد، اما در مورد بیماری‌های مزمن محبوبیت خود را از دست داده است. در این روش پزشک درمان بیماری را بر عهده می‌گیرد، اما بیمار هیچ اراده و کنترلی در روند درمان ندارد.

مدل هدایت همکاری

این روش معمول‌ترین راه درمان است که در آن پزشک درمان را توصیه کرده و بیمار همکاری می‌کند؛ روش فوق با این ایده که «دکتر بهتر می‌داند» تطابق دارد که در آن پزشک دخالت دیکتاتور مآبانه‌ای ندارد، بلکه مسؤول است تا بهترین درمان را بیابد؛ بیمار هم اجازه دخالت چندانی  نداشته و موظف است با پزشک همکاری کند.

مدل مشارکت دو طرفه

در مدل سوم، پزشک و بیمار هردو مسؤولیت تصمیم‌گیری و برنامه‌ریزی دوره درمان را بر عهده دارند؛ هر دو طرف به نظر یکدیگر احترام می‌گذارند.

برخی می‌گویند، این، مناسب‌ترین راه درمان بیماری‌های مزمن است که در آن پزشک و بیمار ارتباط پیوسته و مفیدی با هم دارند تا کفایت درمان را بررسی کنند.

بر اساس اصول اخلاق پزشکی عملکرد پزشک نباید هیچ‌گونه صدمه عمدی چه از طریق یک اقدام غلط یا غفلت از انجام کاری را به بیمار برساند و تلاش‌های صورت گرفته جهت درمان باید به نفع او باشد و این به معنای فراهم آوردن یک استاندارد قابل قبول و مناسب برای مراقبت از بیمار است که احتمال آسیب رسانی به وی را به حداقل می‌رساند.

اصل دیگری که در اخلاق پزشکی مطرح است، عدالت است؛ این مقوله در حوزه پزشکی معمولاً به صورت نوعی انصاف مطرح می‌شود و اشاره به توزیع منصفانه خدمت رسانی دارد، در اینجا نیز همه یکسان هستند و لذا باید از درمان  برابر بهره‌مند شوند.

پرستاری در فرهنگ اسلامی

پرستاری از بیماران از کارهای نیکی است که رهبران الهی نیز بدان همت می‌گماردند؛ آغاز پرستاری در اسلام با شروع جنگ‌های مسلمین و جهاد بوده است،  از این رو مؤلفان  زیر عنوان «پرستاری در فرهنگ اسلامی» در این زمینه چنین نوشته‌اند:

در فرهنگ اسلامی و تعابیر قرآنی، آن هنگام که پرستار برای یاری انسان نیازمندی تلاش می‌کند و نیازهایش را برآورده می‌کند، مثل آن است که او را از مرگ رهایی بخشیده و بدین کار، موجبات خرسندی خداوند را فراهم کرده است؛ زیرا پرستاری که با تلاش خویش، جان مجروح یا بیمار ناتوانی را نجات می‌دهد و برای بهبودی وی فعالیت می‌کند، به یقین او را زنده کرده است و هر که فردی را زنده کند و به جامعه پرتلاش انسان‌ها بازگرداند، مثل آن است که خدمتی شایان به همه مردمان کرده است.

قرآن کریم در این باره می‌فرماید: «و هرکس انسانی را از مرگ رهایی بخشد، چنان است که گویی همه مردم را زنده کرده است»؛ پیامبر گرامی اسلام(ص) در این زمینه می‌فرماید: «هرکس برای برآوردن نیاز بیماری بکوشد چه آن را برآورده سازد و چه نسازد، از گناهانش پاک می‌شود مانند روزی که از مادر زاده شده است».

پرستاری از مجروحان و کمک به ناتوانان در فطرت و نهاد هر انسانی وجود دارد که حاکی از اهمیت آن در زندگی اجتماعی است؛ سیره رهبران الهی نیز همواره بر این بوده است که در میدان انجام دادن کارهای پسندیده، گوی سبقت را از همه انسان‌ها بربایند و انسان کامل عصر خوش و الگو برای آیندگان باشند تا بدین ترتیب، بزرگ‌ترین مشوق انسان‌ها در عمل به نیکی‌ها گردند.

آغاز پرستاری در اسلام با شروع جنگ‌های مسلمین و جهاد بوده است؛ در این جنگ‌ها، هم بانوان خاندان پیامبر اکرم(ص) و هم سایر زنان مسلمان در خدمت پرستاری سهیم بودند و باید تاریخ پرستاری در اسلام را از پرستاری حضرت فاطمه زهرا(س) دانست.

حضرت زهرا(س) در جنگ احد از پدر بزرگوارشان پرستاری کردند و با چهارده تن از زنان مسلمان از زخمی‌ها پرستاری کردند؛ دیگر پرستاران صدر اسلام عبارتند از ام عماره، میمونه، رفیده، ام سلمه، ام عطیه و حضرت زینب کبری(س) که از پنج امام معصوم(ع) در زمان‌های مختلف پرستاری کردند.

مؤسسه خورشید حیات،  کتاب «اخلاق پزشکی و پرستاری» را در ۵۵ صفحه به قیمت ۲۲۰۰تومان منتشر کرده است./۹۹۸/پ ۲۰۲/ش

ارسال به شبکه های اجتماعی
ارسال نظر
نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
لطفا حاصل عبارت زیر را در باکس روبرو وارد کنید:
= ۱۱ + ۶
ارسال
نظرات
انتشار یافته: 0
در انتظار بررسی: 0
غیر قابل انتشار: 0
۱۳۹۷/۱/۲ - ۱۱:۴۵
انتشار کتاب "بازارچه ی ایرانی" در موضوع"حمایت از کالای ایرانی"
حجت الاسلام حمید جیحانی، کتاب "بازارچه ی ایرانی" را برای تشویق خانواده ها برای خرید کالای ایرانی نوشته است.
۱۳۹۷/۱/۲ - ۱۱:۴۳
چند خبر کوتاه از ناشران آستان قدس رضوی
انتشار ۱۷۰ جلد کتاب رونمایی از ۱۱ عنوان کتاب در بنیاد پژوهش‌های اسلامی و چاپ مجله «کبوتران حرم» و کتاب «دین، نشاط، زندگی» به همت معاونت تبلیغات اسلامی آستان قدس رضوی از عناوین این اخبار هستند.
۱۳۹۷/۱/۲ - ۱۱:۴۱
به نشر منتشر کرد؛
"شعرهای نیایش" برای کودکان
به‌نشر مجموعه سه جلدی با عنوان «شعرهای نیایش» را برای گروه سنی کودکان منتشر و روانه بازار نشر کرد.
۱۳۹۷/۱/۲ - ۱۱:۴۱
نخستین کتاب به‌نشر در سال جدید منتشر شد؛
آستان قدس رضوی در کلام امام و رهبری
به‌نشر همزمان با آغاز سال ۹۷ کتاب «آستان قدس رضوی در کلام امام و رهبری» را منتشر و روانه بازار کرده است.
۱۳۹۷/۱/۲ - ۱۱:۳۹
با شعار «بخوانيم، بفهميم، بگوييم»؛
مسابقه بزرگ كتابخواني ويژه كودكان در روزهاي عيد برگزار مي‌‌شود
مؤسسه خانه کتاب با هدف کمک به افزایش سرانه مطالعه دانش آموزان، مسابقه کتابخوانی ویژه نوروز را برگزار می‌کند.
۱۳۹۷/۱/۲ - ۱۱:۳۶
در آستانه‌ سالروز وفات همسر مکرّمه‌ حضرت امام(ره)؛
انتشار کتاب «یاد و یادگار» + دانلود
در آستانه‌ سالروز وفات سرکار خانم خدیجه ثقفی همسر مکرّمه‌ حضرت امام(ره)، انتشارات انقلاب اسلامی نسخه الکترونیکی کتاب یاد و یادگار؛ خاطراتی از دیدار رهبر معظّم انقلاب با ایشان را منتشر کرد.
۱۳۹۶/۱۲/۲۹ - ۰۹:۳۴
انتشار "درسنامه ولایت‌فقیه"
نویسندگان در اين اثر به مباني، ادله، اختيارات، تاريخچه ولايت‌فقيه و مقايسه آن با ‌نظامهاي‌ غربي مي پردازند.
۱۳۹۶/۱۲/۲۹ - ۰۹:۳۴
کتاب "مناهج الفقهاء فی علم الرجال و دورها فی الفقه" منتشر شد
در ابتدای این کتاب اجازه روایت مکتوب حضرت آیه الله جعفر سبحانی حفظه الله برای نویسنده کتاب حجت الاسلام و المسلمین محمد حسن ربانی بیرجندی آورده شده است.
۱۳۹۶/۱۲/۲۷ - ۲۳:۰۵
به مناسبت اول رجب سال روز تولد امام محمد باقر؛
کتابشناسی آثار منتشر شده درباره امام محمد باقر(ع)
کتاب ها و تألیفات دانشمندان و مورخان اهل سنت مانند طبری، بلاذری، سلامی، خطیب بغدادی، ابونعیم اصفهانی و آثاری چون موطا مالک، سنن ابی داود و ... که از مهم‌ترین کتاب های جهان تسنن‌اند، از سخنان پیشوای پن...
۱۳۹۶/۱۲/۲۷ - ۱۶:۳۲
چند خبر از دنیای نشر
انتشار رمانهای "هوای من" و "خانۀ مغایرت" و کتاب"جنگ اقتصادی، تبیین دینی ـ تمدنی دشمن‌شناسی اقتصادی" و مهلت ناشران داخلی تا پایان سال جاری برای فرصت تکمیل اطلاعات، از مهم تریت اخبار بازار نشر هستند
۱۳۹۶/۱۲/۲۷ - ۱۶:۰۳
سندی درباره جنایات اروپائیان در آمریکای لاتین؛
معرفی کتاب "افسانه سیاه"
اما با در نظر گرفتن برخی اسناد معتبر به‌جای مانده از حاضران در صحنه "اکتشاف آمریکا" انسان جویای حقیقت نیز متوجه می‌شود که زوایای پنهان این حادثه چه بسا ۱۸۰ درجه نتیجه را عوض کند و به جای «اکتشاف» باید...
۱۳۹۶/۱۲/۲۷ - ۱۵:۴۷
آغاز عیدانه کتاب از ۲۵ اسفند در پایتخت
طرح حمایتی «عیدانه کتاب» در کتابفروشی‌های عضو طرح در شهر تهران و مراکز استان‌ها آغاز شد.
۱۳۹۶/۱۲/۲۷ - ۱۵:۴۶
افزایش ۶ درصدی تعداد کتاب عمومی در یک‌ سال گذشته
درصد تغییر تعداد کتاب‌های دی ماه سال جاری نسبت به زمان مشابه در سال گذشته نشان می‌دهد تعداد کل کتاب های عمومی افزایش ۶درصدی داشته است.
۱۳۹۶/۱۲/۲۷ - ۱۵:۳۶
در کتاب «تبلیغ اتمی» می‌خوانیم:
نگاهی به مرام دانشجویی حاج‌آقا ضابط
کتاب «تبلیغ اتمی» سرگذشت واقعی چند جوان دانشجو است که آرمان خویش را در راهی متفاوت جستجوی می‌کنند و الگوی خویش را مرام حجت الاسلام عبدالله ضابط قرار داده‌اند.
۱۳۹۶/۱۲/۲۷ - ۱۵:۱۸
انتشار کتابی با موضوع "شهید و شهادت در کلام حضرت آیت‌الله خامنه‌ای"
پس از چاپ دو کتاب معیشت مومنانه و معیشت پرهیزکارانه از مجموعه حیات طیبه، کتاب سوم از این مجموعه با موضوع شهید و شهادت به زودی منتشر خواهد شد.
۱۳۹۶/۱۲/۲۵ - ۲۳:۱۳
انتشار "زندگی‌نامۀ شهید ابراهیم هادی" برای کودکان
گروه فرهنگی شهید ابراهیم هادی مجموعه‌ای را براساس زندگی‌نامۀ این شهید برای گروه سنی کودک منتشر کرد
۱۳۹۶/۱۲/۲۳ - ۲۲:۲۰
نگاهی بر تاریخ طلسم و تعویذ در اسلام و ایران در یک اثر
نگارنده در کتاب «تاریخ طلسم و تعویذ در ایران» به تعریف جامعی از علوم غریبه، جادو، طلسم، تعویذ، متشابهات و افتراقات آنها پرداخته است.
۱۳۹۶/۱۲/۲۳ - ۲۱:۵۵
نقش رهبر انقلاب در مبارزات مشهد در رمان «چُغُک» روایت شد
نشر «صهبا» رمان «چُغُک» را با محوریت مبارزات مردم مشهد و نقش رهبر انقلاب در آن منتشر کرد.
۱۳۹۶/۱۲/۲۱ - ۱۸:۲۰
حجت الاسلام والمسلمین مهدوی کنی تبیین کرد:
جشنواره «کتاب سال سبک زندگی» تجسم همکاری حوزه و دانشگاه
رییس شورای علمی جشنواره «کتاب سال سبک زندگی» گفت: این جشنواره فرصت خوب تجسم همکاری حوزه و دانشگاه را فراهم کرد و امید به خلق ارزش ها و نوآوری ها را فراهم آورد.
۱۳۹۶/۱۲/۲۱ - ۱۵:۲۱
انتشار کتاب "کرانه های اجتهاد"
مجموعة پیشِ رو، دستاورد نشست‌های حلقة علمیِ افق و همایش‌های اختصاصی و مشترک گروه آموزشی فقه و مبانی اجتهاد در مرکز آموزشی آخوندخراسانی از سال ۱۳۸۵ تا ۱۳۹۳ است.