چهارشنبه ۲۶ مهر ۱۳۹۶ Wednesday, October 18, 2017 - ساعت:
زمان : ۱۳۹۶/۷/۱۳ - ۱۷:۵۹
شناسه خبر: ۵۲۹۷۴۴
 
واکاوی اخلاق پزشکی و پرستاری از دیدگاه اسلام در یک اثر
مؤسسه خورشید حیات، کتاب «اخلاق پزشکی و پرستاری» را منتشر کرد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری رسا مؤسسه خورشید حیات،  کتاب «اخلاق پزشکی و پرستاری» را با گردآوری جمعی از محققان و زیر نظر حجت الاسلام حسین احمدی شاهرودی منتشر کرد.

نویسندگان کتاب را در دو فصل با عنوان‌های  اخلاق پزشک و اخلاق پرستاری تنظیم  کرده‌اند.

پژوهشگران در فصل اول این کتاب به بررسی موضوع‌های: اخلاق پزشکی، ارتباط پزشک و بیمار و  رضایت و برائت بیمار و پزشک، رضایت بیمار در سه نگاه، تقوای پزشکی، روحیه دادن به بیمار، حفظ اسرار پزشکی، تاریخچه ارتباط پزشک و بیمار، ارتباط پزشک و بیمار، چرا و چگونه و اثرات ارتباط مؤثر پزشک و بیمار را بررسی کرده‌اند.

همچنین نویسندگان در  فصل دوم به واکاوی مطالب: پرستاری  در فرهنگ اسلامی، رعایت اخلاق در روابط پرستار با بیمار، عوامل مؤثر پرستار با بیمار، پرستاری از دیدگاه ائمه، پرستاری بزرگان، پرستاری ناتوانان جسمی، تقویت روحی، پرستاری در روز عاشورا، پاداش  پرستاری، امام خمینی و پرستاری، سپاس‌گزاری بیمار از پرستار و اقتدار و صلابت حضرت زینب(س) پرداخته‌اند.

پژوهشگران در این کتاب مدل‌های  فعال ـ نافعال، هدایت همکاری و مشارکت دو طرفه را از روش‌های ارتباط پزشک با بیمار برشمرده‌ و در توضیح هر یک از این مدل‌ها چنین بیان کرده‌اند:

 مدل فعال ـ نافعال

برخی معتقدند، تمایز قدرت بین پزشک و بیمار برای تداوم دوره درمانی مؤثر و لازم است؛ بیمار برای درمان خود اطلاعاتی را به دست می‌آورد و طلب کمک می‌کند و پزشک هم یک سری دستورالعمل‌ها را توصیه می‌کند و بیمار ناگزیر باید بپذیرد.

این مدل شاید در موارد فوریت‌های پزشکی مؤثر باشد، اما در مورد بیماری‌های مزمن محبوبیت خود را از دست داده است. در این روش پزشک درمان بیماری را بر عهده می‌گیرد، اما بیمار هیچ اراده و کنترلی در روند درمان ندارد.

مدل هدایت همکاری

این روش معمول‌ترین راه درمان است که در آن پزشک درمان را توصیه کرده و بیمار همکاری می‌کند؛ روش فوق با این ایده که «دکتر بهتر می‌داند» تطابق دارد که در آن پزشک دخالت دیکتاتور مآبانه‌ای ندارد، بلکه مسؤول است تا بهترین درمان را بیابد؛ بیمار هم اجازه دخالت چندانی  نداشته و موظف است با پزشک همکاری کند.

مدل مشارکت دو طرفه

در مدل سوم، پزشک و بیمار هردو مسؤولیت تصمیم‌گیری و برنامه‌ریزی دوره درمان را بر عهده دارند؛ هر دو طرف به نظر یکدیگر احترام می‌گذارند.

برخی می‌گویند، این، مناسب‌ترین راه درمان بیماری‌های مزمن است که در آن پزشک و بیمار ارتباط پیوسته و مفیدی با هم دارند تا کفایت درمان را بررسی کنند.

بر اساس اصول اخلاق پزشکی عملکرد پزشک نباید هیچ‌گونه صدمه عمدی چه از طریق یک اقدام غلط یا غفلت از انجام کاری را به بیمار برساند و تلاش‌های صورت گرفته جهت درمان باید به نفع او باشد و این به معنای فراهم آوردن یک استاندارد قابل قبول و مناسب برای مراقبت از بیمار است که احتمال آسیب رسانی به وی را به حداقل می‌رساند.

اصل دیگری که در اخلاق پزشکی مطرح است، عدالت است؛ این مقوله در حوزه پزشکی معمولاً به صورت نوعی انصاف مطرح می‌شود و اشاره به توزیع منصفانه خدمت رسانی دارد، در اینجا نیز همه یکسان هستند و لذا باید از درمان  برابر بهره‌مند شوند.

پرستاری در فرهنگ اسلامی

پرستاری از بیماران از کارهای نیکی است که رهبران الهی نیز بدان همت می‌گماردند؛ آغاز پرستاری در اسلام با شروع جنگ‌های مسلمین و جهاد بوده است،  از این رو مؤلفان  زیر عنوان «پرستاری در فرهنگ اسلامی» در این زمینه چنین نوشته‌اند:

در فرهنگ اسلامی و تعابیر قرآنی، آن هنگام که پرستار برای یاری انسان نیازمندی تلاش می‌کند و نیازهایش را برآورده می‌کند، مثل آن است که او را از مرگ رهایی بخشیده و بدین کار، موجبات خرسندی خداوند را فراهم کرده است؛ زیرا پرستاری که با تلاش خویش، جان مجروح یا بیمار ناتوانی را نجات می‌دهد و برای بهبودی وی فعالیت می‌کند، به یقین او را زنده کرده است و هر که فردی را زنده کند و به جامعه پرتلاش انسان‌ها بازگرداند، مثل آن است که خدمتی شایان به همه مردمان کرده است.

قرآن کریم در این باره می‌فرماید: «و هرکس انسانی را از مرگ رهایی بخشد، چنان است که گویی همه مردم را زنده کرده است»؛ پیامبر گرامی اسلام(ص) در این زمینه می‌فرماید: «هرکس برای برآوردن نیاز بیماری بکوشد چه آن را برآورده سازد و چه نسازد، از گناهانش پاک می‌شود مانند روزی که از مادر زاده شده است».

پرستاری از مجروحان و کمک به ناتوانان در فطرت و نهاد هر انسانی وجود دارد که حاکی از اهمیت آن در زندگی اجتماعی است؛ سیره رهبران الهی نیز همواره بر این بوده است که در میدان انجام دادن کارهای پسندیده، گوی سبقت را از همه انسان‌ها بربایند و انسان کامل عصر خوش و الگو برای آیندگان باشند تا بدین ترتیب، بزرگ‌ترین مشوق انسان‌ها در عمل به نیکی‌ها گردند.

آغاز پرستاری در اسلام با شروع جنگ‌های مسلمین و جهاد بوده است؛ در این جنگ‌ها، هم بانوان خاندان پیامبر اکرم(ص) و هم سایر زنان مسلمان در خدمت پرستاری سهیم بودند و باید تاریخ پرستاری در اسلام را از پرستاری حضرت فاطمه زهرا(س) دانست.

حضرت زهرا(س) در جنگ احد از پدر بزرگوارشان پرستاری کردند و با چهارده تن از زنان مسلمان از زخمی‌ها پرستاری کردند؛ دیگر پرستاران صدر اسلام عبارتند از ام عماره، میمونه، رفیده، ام سلمه، ام عطیه و حضرت زینب کبری(س) که از پنج امام معصوم(ع) در زمان‌های مختلف پرستاری کردند.

مؤسسه خورشید حیات،  کتاب «اخلاق پزشکی و پرستاری» را در ۵۵ صفحه به قیمت ۲۲۰۰تومان منتشر کرده است./۹۹۸/پ ۲۰۲/ش

ارسال به شبکه های اجتماعی
ارسال نظر
نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
لطفا حاصل عبارت زیر را در باکس روبرو وارد کنید:
= ۱ + ۹
ارسال
نظرات
انتشار یافته: 0
در انتظار بررسی: 0
غیر قابل انتشار: 0
۱۳۹۶/۷/۲۵ - ۱۹:۴۰
دو خبر از نشر معارف
چاپ اول کتاب «فلسفه شناخت» نوشته حجت الاسلام دکتر عبدالحسین خسروپناه و چاپ دوم درسنامه جامع دانشجویی «حکومت اسلامی از مبانی تا مقاصد» نوشته حجت الاسلام محمد نجفی از مهمترین اخبار انتشارات معارف است.
۱۳۹۶/۷/۲۵ - ۱۹:۳۲
چند خبر از انتشارات جمکران
چاپ سی و چهارم کتاب در کربلا چه گذشت؟، چاپ دوم کتاب راز پیوند عاشورا و مهدویت، چاپ پنجم کتاب داستان برده‌‌ها و چاپ اول کتاب سیه رویان؛ بررسی ویژگی های دشمنان امام حسین علیه‌السلام از مهمتریت اخبار نشر...
۱۳۹۶/۷/۲۵ - ۱۹:۲۵
اثر آیت الله مکارم شیرازی:
انتشار کتاب «عرفان اسلامی؛ شرحی جامع بر صحیفه سجادیه» + دانلود
کتاب«عرفان اسلامی» بدون مبالغه از پرمحتواترین کتاب‌ها، در زمینه عرفان اسلامی و شاخ و برگ‌های آن و طرق سیر و سلوک الی الله است.
۱۳۹۶/۷/۲۵ - ۱۸:۵۱
کتاب «زندگینامه و مبارزات آیت‌الله سید مصطفی خمینی» بررسی می‌شود
نقد و بررسی کتاب «زندگینامه و مبارزات آیت‌الله سید مصطفی خمینی» به مناسبت چهلمین سالروز شهادت سید مصطفی خمینی در ساختمان آرشیو ملی ایران برگزار می‌شود.
۱۳۹۶/۷/۲۵ - ۱۸:۴۶
اخبار کوتاه از دنیای نشر
اهدای ۲۶۰۰ جلد کتاب نفیس به کتابخانه ملی، رونمایی از کتاب «ایران و جمهوری‌های قفقاز جنوبی» و برگزاری نمایشگاه کتاب در شهرهای شهرکرد و گرگان از عناوین اخبار کوتاه هستند.
۱۳۹۶/۷/۲۵ - ۱۷:۰۷
مدیر فناوری اطلاعات پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی خبرداد:
انتشار نسخه الکترونیکی کتاب «حیات پاکان» به صورت رایگان
نسخه الکترونیکی کتاب «حیات پاکان» به صورت رایگان در کتابخوان همراه پژوهان منتشر شد.
۱۳۹۶/۷/۲۵ - ۱۶:۵۴
در سه ماهه نخست سال ۹۶؛
۴۰۰ نسخه خطی نفیس به کتابخانه آستان قدس اهدا شد
مجموعه ارزشمندی مشتمل بر بیش از ۴۰۰ نسخه‌ خطی نفیس در موضوعات گوناگون و به زبان‌های مختلف در سه ماهه نخست سال جاری به کتابخانه مرکزی آستان قدس رضوی اهدا شده است.
۱۳۹۶/۷/۲۵ - ۱۶:۵۳
چند خبر کوتاه از سوره مهر
انتشار کتاب‌های «داستان‌های انقلاب»، «ضربت متقابل» و «نگارش خلاقانه برای فیلم» و «باد برگ‌ها را سمت دره‌ها می‌برد»از عناوین اخبار کوتاه انتشارات سوره مهر هستند.
۱۳۹۶/۷/۲۵ - ۱۶:۴۷
۴ ویژگی پایتخت کتاب ایران از نگاه یونسکو
مدیر بخش فرهنگ کمیسیون ملی یونسکو با اشاره به چهار ویژگی پایتخت کتاب ایران از نظر یونسکو گفت: این طرح انتخاب از برنامه‌های وزارت فرهنگ و ارشاد برای ترویج کتابخوانی است که با همکاری یونسکو برگزار می‌ش...
۱۳۹۶/۷/۲۵ - ۱۶:۴۳
نسخه الکترونیکی کتاب «تصحیح و منبع شناسی کتاب الملهوف سید ابن طاووس» منتشر شد
نسخه الکترونیکی کتاب «تصحیح و منبع شناسی کتاب الملهوف سید ابن طاووس: با استفاده از ۵۷ نسخه خطی» به همت پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی منتشر شد.
۱۳۹۶/۷/۲۵ - ۱۶:۳۷
پاسخ به پرسش هایی درباره اربعین در یک کتاب
حوزه نمایندگی ولی فقیه در امور حج و زیارت کتاب چراغ هدایت، نوشته رحمت الله ضیائی و مجتبی باقری را با هدف پاسخ گویی به پرسش هایی درباره اربعین منتشر کرد.
۱۳۹۶/۷/۲۵ - ۱۶:۳۵
چند خبر از نشر هاجر
انتشار کتابهای سیما و سلوک قرآنی حضرت فاطمه(س)، صحيفه سجاديه در قطع جیبی، فرزندان شیطان، پیامدهای فردی و اجتماعی تجمل گرایی، احکام نوپدید فقهی و شیوه های حکومتی حضرت سلیمان از تازه های نشر مرکز نشر ها...
۱۳۹۶/۷/۲۳ - ۱۸:۱۷
اخبارکوتاه دنیای نشر
انتخاب شعار هفته کتاب، معرفی چکیده مقاله‌های جشنواره قصه‌گویی، فراخوان جشنواره جايزه تهران و افتتاح نمایشگاه کتاب شهرکرد از عناوین اخبار کوتاه دنیای نشر هستند.
۱۳۹۶/۷/۲۳ - ۱۷:۵۲
پاسخ به شصت پرسش اعتقادی برای کودکان در یک اثر
مؤلف این کتاب را در ۲۵ بخش به صورت سؤال و جواب در رده سنی کودک و در ۵ سطح گفتاری نگاشته است.
۱۳۹۶/۷/۲۳ - ۱۷:۴۲
چند خبر کوتاه از بازار نشر
انتشار کتاب‌های «آیین تعلیم و تربیت در آیینه قرآن»، «خیریه در جوامع اسلامی»، مجموعه «با ردیف آب» و چاپ یازدهم کتاب ««لعن‌های نامقدس» از عناوین خبرهای کوتاه از بازار نشر هستند.
۱۳۹۶/۷/۲۳ - ۱۷:۴۱
آمار نشر كتاب در شهريور ماه سال‌هاي ۹۵و ۹۶
آمار نشر کتاب نشان در شهریور ۱۳۹۶ می‌دهد در مقایسه با دوره زمانی مشابه سال گذشته، ۱۸درصد افزایش داشته است.
۱۳۹۶/۷/۲۳ - ۱۷:۳۱
نگاهی بر اخبار کوتاه دنیای نشر
نقد و بررسی کتاب «میراث روم»، بازدید رئیس نمایشگاه فرانکفورت از غرفه ایران، برگزاری نشست ترویج خواندن و امکان دسترسی اعضای کتابخانه ملی به ۴۷۵ هزار مقاله علمی از عناوین اخبار کوتاه دنیای نشر هستند.
۱۳۹۶/۷/۲۳ - ۱۷:۰۸
در سالروز شهادت آیت الله اشرفی اصفهانی؛
نگاهی به کتاب سیره شهید اشرفی اصفهانی
نویسنده در این کتاب به شرح زندگی شخصی، علمی و سیاسی و مبارزات آیت الله اشرفی اصفهانی امام جمعه کرمانشاه و پنجمین شهید محراب پرداخته است.
۱۳۹۶/۷/۲۳ - ۱۶:۵۸
نسخه الکترونیکی کتاب «شرح خطبه حضرت زینب (س) در شام» منتشر شد
نسخه الکترونیکی کتاب «شرح خطبه حضرت زینب (س) در شام» به همت اداره فناوری اطلاعات پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی منتشر شد.
۱۳۹۶/۷/۲۳ - ۱۶:۵۱
سی‌گفتار درباره شرح دعای حضرت مهدی در یک اثر
انتشارات مرکز مدیریت اصفهان، کتاب دوجلدی «آرزوهای ناب» سی‌گفتار درباره شرح و توضیح دعای حضرت مهدی را منتشر کرد.