Web
Analytics
Rasa News :: خبرگزاری رسا - واکاوی اخلاق پزشکی و پرستاری از دیدگاه اسلام در یک اثر
دوشنبه ۲۵ تیر ۱۳۹۷ Monday, July 16, 2018 - ساعت:
زمان : ۱۳۹۶/۷/۱۳ - ۱۷:۵۹
شناسه خبر: ۵۲۹۷۴۴
 
واکاوی اخلاق پزشکی و پرستاری از دیدگاه اسلام در یک اثر
مؤسسه خورشید حیات، کتاب «اخلاق پزشکی و پرستاری» را منتشر کرد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری رسا مؤسسه خورشید حیات،  کتاب «اخلاق پزشکی و پرستاری» را با گردآوری جمعی از محققان و زیر نظر حجت الاسلام حسین احمدی شاهرودی منتشر کرد.

نویسندگان کتاب را در دو فصل با عنوان‌های  اخلاق پزشک و اخلاق پرستاری تنظیم  کرده‌اند.

پژوهشگران در فصل اول این کتاب به بررسی موضوع‌های: اخلاق پزشکی، ارتباط پزشک و بیمار و  رضایت و برائت بیمار و پزشک، رضایت بیمار در سه نگاه، تقوای پزشکی، روحیه دادن به بیمار، حفظ اسرار پزشکی، تاریخچه ارتباط پزشک و بیمار، ارتباط پزشک و بیمار، چرا و چگونه و اثرات ارتباط مؤثر پزشک و بیمار را بررسی کرده‌اند.

همچنین نویسندگان در  فصل دوم به واکاوی مطالب: پرستاری  در فرهنگ اسلامی، رعایت اخلاق در روابط پرستار با بیمار، عوامل مؤثر پرستار با بیمار، پرستاری از دیدگاه ائمه، پرستاری بزرگان، پرستاری ناتوانان جسمی، تقویت روحی، پرستاری در روز عاشورا، پاداش  پرستاری، امام خمینی و پرستاری، سپاس‌گزاری بیمار از پرستار و اقتدار و صلابت حضرت زینب(س) پرداخته‌اند.

پژوهشگران در این کتاب مدل‌های  فعال ـ نافعال، هدایت همکاری و مشارکت دو طرفه را از روش‌های ارتباط پزشک با بیمار برشمرده‌ و در توضیح هر یک از این مدل‌ها چنین بیان کرده‌اند:

 مدل فعال ـ نافعال

برخی معتقدند، تمایز قدرت بین پزشک و بیمار برای تداوم دوره درمانی مؤثر و لازم است؛ بیمار برای درمان خود اطلاعاتی را به دست می‌آورد و طلب کمک می‌کند و پزشک هم یک سری دستورالعمل‌ها را توصیه می‌کند و بیمار ناگزیر باید بپذیرد.

این مدل شاید در موارد فوریت‌های پزشکی مؤثر باشد، اما در مورد بیماری‌های مزمن محبوبیت خود را از دست داده است. در این روش پزشک درمان بیماری را بر عهده می‌گیرد، اما بیمار هیچ اراده و کنترلی در روند درمان ندارد.

مدل هدایت همکاری

این روش معمول‌ترین راه درمان است که در آن پزشک درمان را توصیه کرده و بیمار همکاری می‌کند؛ روش فوق با این ایده که «دکتر بهتر می‌داند» تطابق دارد که در آن پزشک دخالت دیکتاتور مآبانه‌ای ندارد، بلکه مسؤول است تا بهترین درمان را بیابد؛ بیمار هم اجازه دخالت چندانی  نداشته و موظف است با پزشک همکاری کند.

مدل مشارکت دو طرفه

در مدل سوم، پزشک و بیمار هردو مسؤولیت تصمیم‌گیری و برنامه‌ریزی دوره درمان را بر عهده دارند؛ هر دو طرف به نظر یکدیگر احترام می‌گذارند.

برخی می‌گویند، این، مناسب‌ترین راه درمان بیماری‌های مزمن است که در آن پزشک و بیمار ارتباط پیوسته و مفیدی با هم دارند تا کفایت درمان را بررسی کنند.

بر اساس اصول اخلاق پزشکی عملکرد پزشک نباید هیچ‌گونه صدمه عمدی چه از طریق یک اقدام غلط یا غفلت از انجام کاری را به بیمار برساند و تلاش‌های صورت گرفته جهت درمان باید به نفع او باشد و این به معنای فراهم آوردن یک استاندارد قابل قبول و مناسب برای مراقبت از بیمار است که احتمال آسیب رسانی به وی را به حداقل می‌رساند.

اصل دیگری که در اخلاق پزشکی مطرح است، عدالت است؛ این مقوله در حوزه پزشکی معمولاً به صورت نوعی انصاف مطرح می‌شود و اشاره به توزیع منصفانه خدمت رسانی دارد، در اینجا نیز همه یکسان هستند و لذا باید از درمان  برابر بهره‌مند شوند.

پرستاری در فرهنگ اسلامی

پرستاری از بیماران از کارهای نیکی است که رهبران الهی نیز بدان همت می‌گماردند؛ آغاز پرستاری در اسلام با شروع جنگ‌های مسلمین و جهاد بوده است،  از این رو مؤلفان  زیر عنوان «پرستاری در فرهنگ اسلامی» در این زمینه چنین نوشته‌اند:

در فرهنگ اسلامی و تعابیر قرآنی، آن هنگام که پرستار برای یاری انسان نیازمندی تلاش می‌کند و نیازهایش را برآورده می‌کند، مثل آن است که او را از مرگ رهایی بخشیده و بدین کار، موجبات خرسندی خداوند را فراهم کرده است؛ زیرا پرستاری که با تلاش خویش، جان مجروح یا بیمار ناتوانی را نجات می‌دهد و برای بهبودی وی فعالیت می‌کند، به یقین او را زنده کرده است و هر که فردی را زنده کند و به جامعه پرتلاش انسان‌ها بازگرداند، مثل آن است که خدمتی شایان به همه مردمان کرده است.

قرآن کریم در این باره می‌فرماید: «و هرکس انسانی را از مرگ رهایی بخشد، چنان است که گویی همه مردم را زنده کرده است»؛ پیامبر گرامی اسلام(ص) در این زمینه می‌فرماید: «هرکس برای برآوردن نیاز بیماری بکوشد چه آن را برآورده سازد و چه نسازد، از گناهانش پاک می‌شود مانند روزی که از مادر زاده شده است».

پرستاری از مجروحان و کمک به ناتوانان در فطرت و نهاد هر انسانی وجود دارد که حاکی از اهمیت آن در زندگی اجتماعی است؛ سیره رهبران الهی نیز همواره بر این بوده است که در میدان انجام دادن کارهای پسندیده، گوی سبقت را از همه انسان‌ها بربایند و انسان کامل عصر خوش و الگو برای آیندگان باشند تا بدین ترتیب، بزرگ‌ترین مشوق انسان‌ها در عمل به نیکی‌ها گردند.

آغاز پرستاری در اسلام با شروع جنگ‌های مسلمین و جهاد بوده است؛ در این جنگ‌ها، هم بانوان خاندان پیامبر اکرم(ص) و هم سایر زنان مسلمان در خدمت پرستاری سهیم بودند و باید تاریخ پرستاری در اسلام را از پرستاری حضرت فاطمه زهرا(س) دانست.

حضرت زهرا(س) در جنگ احد از پدر بزرگوارشان پرستاری کردند و با چهارده تن از زنان مسلمان از زخمی‌ها پرستاری کردند؛ دیگر پرستاران صدر اسلام عبارتند از ام عماره، میمونه، رفیده، ام سلمه، ام عطیه و حضرت زینب کبری(س) که از پنج امام معصوم(ع) در زمان‌های مختلف پرستاری کردند.

مؤسسه خورشید حیات،  کتاب «اخلاق پزشکی و پرستاری» را در ۵۵ صفحه به قیمت ۲۲۰۰تومان منتشر کرده است./۹۹۸/پ ۲۰۲/ش

ارسال به شبکه های اجتماعی
ارسال نظر
نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
لطفا حاصل عبارت زیر را در باکس روبرو وارد کنید:
= ۱ + ۲
ارسال
نظرات
انتشار یافته: 0
در انتظار بررسی: 0
غیر قابل انتشار: 0
۱۳۹۷/۴/۲۵ - ۰۷:۲۱
انتشار چاپ سوم کتاب «جهان‌های اجتماعی»
کتاب «جهان‌های اجتماعی» دکترپارسانیا در بخش علوم اجتماعی در پانزدهمین همایش کتاب سال حوزه به عنوان کتاب برگزیده انتخاب شد.
۱۳۹۷/۴/۲۵ - ۰۶:۵۸
معرفی کتاب "درآمدی بر آرمانشهر اسلام"
نویسنده در این کتاب سعی کرده است علاوه بر داشتن نگاه های قرآنی و روایی و فلسفی، نگاهی تاریخی و جامعه شناسانه به آرمانشهر و مدینه فاضله داشته باشد.
۱۳۹۷/۴/۲۴ - ۱۴:۵۵
آغاز ارزیابی آثار بیستمین همایش کتاب سال حوزه
با اتمام گونه‌بندی آثار رسیده به دبیرخانه بیستمین دوره همایش، ارزیابی اولیه کتاب‌ها و پایان‌نامه‌های رسیده آغاز شد.
۱۳۹۷/۴/۲۱ - ۱۶:۵۰
معرفی کتاب «اخلاق و عرفان»
انتشارات کتاب فردا کتاب «اخلاق و عرفان» نوشته حجت‌ الاسلام والمسلمین دکتر حمید پارسانیا را منتشر کرد.
۱۳۹۷/۴/۲۱ - ۱۶:۳۴
معرفی کتاب «محمدعلی جناح؛ مؤسس پاکستان»
این اثر بیانی درباره خاطرات و زندگی و فعالیت های محمدعلی جناح است و نویسنده می کوشد در آن صورتی واقعی از منشأ نهضت ها، تضادها و سیر حوادث شبه قاره هند و پاکستان بیان کند.
۱۳۹۷/۴/۲۱ - ۱۶:۱۴
تمديد اعتبار بن كارت‌های اهل قلم
​ بن کارت‌های الکترونیک خرید کتاب اهالی قلمی که در نمایشگاه تهران صادر شده‌اند تا اردیبهشت سال ۱۳۹۹ اعتبار دارند.
۱۳۹۷/۴/۲۱ - ۱۶:۱۲
بررسی الگوی مصرف در چشم انداز مطالعات اسلامی در یک کتاب
پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی کتاب «الگوی مصرف در چشم انداز مطالعات اسلامی» را منتشر کرده است.
۱۳۹۷/۴/۲۱ - ۱۶:۰۱
نسخه الکترونیکی رمان «راز فرشتگان» منتشر شد + دانلود
انتشارات صهبای یقین نسخه الکترونیکی رمان «راز فرشتگان» استاد حمیدرضا مظاهری را منتشر کرد.
۱۳۹۷/۴/۲۱ - ۱۵:۴۶
نسخه الکترونیکی جلد اول کتاب «تاریخ ادبیات فارسی» منتشر شد
نسخه الکترونیکی جلد اول کتاب «تاریخ ادبیات فارسی» به همت پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی منتشر شد.
۱۳۹۷/۴/۱۹ - ۱۷:۳۱
تحقیقی بر اساس کتاب «طرح کلی اندیشه اسلامی در قرآن» رهبر معظم انقلاب؛
انتشار کتاب «جهاد کبیر: مبانی دیپلماسی انقلابی از منظر قرآن کریم»
منابع این تحقیق، تفاسیر قرآن کریم و کتب عقاید اسلامی، بیانات و مکتوبات رهبران و متفکران انقلاب اسلامی، با محوریت کتاب ارزشمند «طرح کلی اندیشه اسلامی در قرآن» رهبر معظم انقلاب است.
۱۳۹۷/۴/۱۹ - ۱۶:۵۷
معرفی کتاب «نظریه سیاسی شهید سید محمدباقر صدر»
این کتاب جزو نخستین پایان‌نامه‌های دانشگاهی درباره این شخصیت اثرگذار اسلامی و پایان نامه «طالب عزیز حمدانی» برای دریافت مدرک دکترای رشته فلسفه علوم سیاسی از دانشگاه یوتای ایالات متحده آمریکاست.
۱۳۹۷/۴/۱۹ - ۱۵:۳۶
روایتی از "طب‌الرضا" در نمایشگاه "سلطان دل"
کتابخانه و موزه ملی ملک، همزمان با فرارسیدن دهه کرامت، نمایشگاه «سلطان دل (روایتی از طب الرضا)» را با درون‌مایه سبک زندگی سالم برپایه آداب فرهنگ رضوی برگزار می‌کند.
۱۳۹۷/۴/۱۹ - ۱۵:۳۳
«کابوس‌خانه» راهی بازار کتاب شد
انتشارات کتاب نیستان تازه‌ترین اثر داوود غفارزادگان را منتشر کرد.
۱۳۹۷/۴/۱۹ - ۱۵:۲۷
در قالب کتابخوان همراه پژوهان؛
نسخه الکترونیکی کتاب «سیمای انسان کامل در قرآن» منتشر شد
نسخه الکترونیکی کتاب «سیمای انسان کامل در قرآن» به همت پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی منتشر شد.
۱۳۹۷/۴/۱۹ - ۱۵:۲۳
مسابقه کتابخوانی "در مکتب تشیع" برگزار می‌شود
مسابقه کتبی کتابخوانی «در مکتب تشیع» به همت کتابخانه دکتر شهیدی تهران برگزار می‌شود.
۱۳۹۷/۴/۱۹ - ۱۵:۲۱
خاطرات شفاهی "حاج‌حسین یکتا" رونمایی می‌شود
کتاب خاطرات شفاهی حاج حسین یکتا در مجموعه فرهنگی سرچشمه رونمایی می‌شود.
۱۳۹۷/۴/۱۸ - ۰۹:۱۵
در سالروز شهادت امام صادق؛
معرفی کوتاه کتاب امام صادق از دیدگاه اهل سنت + دانلود
مرکز پژوهش های اسلامی صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران کتاب امام صادق عليه السلام از ديدگاه اهل سنت را در‫ ۱۰۲ صفحه در سال ۱۳۸۶ منتشر کرده است.
۱۳۹۷/۴/۱۷ - ۱۸:۵۸
"اشغال و مدال" منتشر شد
روایت افسران عراقی از جنایات منافقین علیه ایرانی‌ها دستاویزی شد تا «اِشغال و مدال» به بازار نشر برسد.
۱۳۹۷/۴/۱۷ - ۱۸:۰۶
برگزاری آیین پایانی شانزدهمین جشنوارۀ قلم زرین
آیین پایانی شانزدهمین جشنوارۀ قلم زرین برگزار شد و برندگان آن معرفی شدند.
۱۳۹۷/۴/۱۷ - ۱۷:۳۵
در قالب کتابخوان همراه پژوهان؛
نسخه الکترونیکی کتاب «دوست نماها(تفسیر سوره منافقون)» منتشر شد
نسخه الکترونیکی کتاب «دوست نماها(تفسیر سوره منافقون)» به همت پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی منتشر شد.