Web
Analytics
Rasa News :: خبرگزاری رسا - حقانیت چشم زخم
دوشنبه ۲۵ تیر ۱۳۹۷ Monday, July 16, 2018 - ساعت:
زمان : ۱۳۹۶/۷/۱۵ - ۱۹:۱۶
شناسه خبر: ۵۲۹۴۴۶
 
حقانیت چشم زخم
اصولا بیماری عواملی دارد و بی تردید یکی از عوامل آن چشم خوردن است. البته برخی این را قبول ندارند و چه بسا آن را خرافات تلقی کنند.

به گزارش سرویس فرهنگی اجتماعی خبرگزاری رسا، ناگواری‌هایی  که در عالم هستی اتفاق می‌افتد عوامل مختلفی دارد. یکی از عواملی که در این باره مؤثر است چشم زخم است که در اصطلاح عامیانه به چشم خوردن تعبیر می‌شود.

چشم زخم از آن دسته مفاهیمی است که مخالفان و موافقانی دارد. برخی آن را خرافات می‌دانند و برخی به آن معتقد هستند. در بین کسانی هم که اصل این موضوع را قبول دارند، بعضا افراط و تفریط‌هایی وجود دارد. برخی هر مشکلی که در زندگی برایشان پیش می‌آید مرتبط با چشم خوردن می‌دانند.

آنچه که تجربه نشان داده گویای حقانیت چشم زخم است؛ از آن مهم‌تر،  آموزه‌‌های دینی به عنوان راهنما و تبیین کننده حق و حقیقت، چشم زخم  را تأیید کرده و بر حقانیت آن تأکید کرده است.

در دنيايى كه" اشعه ليزر"  با شعاعى  نامرئى مى‏‌تواند كارى كند كه از هيچ سلاح مخربى ساخته نيست، پذيرش وجود نيرويى در بعضى از چشم ها كه از طريق امواج مخصوص در طرف مقابل اثر بگذارد چيز عجيبى نخواهد بود.

تقریبا همه اثر چشم را دیده‌اند که چه تأثیرات عجیبی می‌گذارد؛ مثلا وسیله‌ای که هیچ عیب و نقصی ندارد بعد از تعریف شخصی چنان خراب می‌شود که به این راحتی‌ها درست نمی‌شود یا انسان سالم چنان مریض می‌شود که گویا سال‌ها  مریض بوده است و چه بسا به زودی هم بهبودی حاصل نکند.

بررسی‌های علمی اثبات کرده است که آدمی دارای نیروی شگفتی است که می تواند آثار مثبت و یا منفی به جای گذارد. دانشمندان بر این باورند که در برخی از افراد، روح و توان منحصر به فردی است که می تواند اشیا را نه تنها جا به جا کند، بلکه می‌تواند آن را منفجر و متلاشی کند. این انرژی گاه از راه چشم، ساطع می‌شود.

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان، نسرین تهرانی، روان شناس، در این خصوص می‌گوید: همه عالم دارای انرژی های مثبت و منفی است و به عبارتی این انرژی‌ها در عالم در جریانند. از آنجا که یکی از شبکه‌های ارتباطی افراد با یکدیگر چشم است، بنابراین افراد می‌توانند از این طریق انرژی خود را به دیگران انتقال دهند. این که چقدر انرژی هایی را در خود ایجاد و پرورش دهیم دست خودمان است. همچنین خودمان اجازه می‌دهیم انرژی های خوب یا بد وارد روح و بدنمان شوند.

آیه «و إنْ یَکاد...»

آیه معروف «و ان یکاد...» که برای خیلی از مردم آشنا است صراحتا بحث چشم زخم را مطرح می‌کند.

خداوند در این آیه خطاب به نبی اکرم صلی الله علیه و آله می‌فرماید: «وَ إِن يَكاَدُ الَّذِينَ كَفَرُواْ لَيُزلِقُونَكَ بِأَبْصَارِهِمْ لَمَّا سمِعُواْ الذِّكْرَ وَ يَقُولُونَ إِنَّهُ لَمَجْنُون‏ و ما هو الّا ذِکْرٌ لِلْعالمین؛نزديك است كافران هنگامى كه آيات قرآن را مى‏‌شنوند با چشم‏ زخم خود تو را از بين ببرند، و مى‏‌گويند: او ديوانه است! در حالى كه اين (قرآن) جز مايه بيدارى براى جهانيان نيست»(سوره قلم/آیه52-51)

مراد از اين «ازلاق به ابصار» چشم زدن است كه خود نوعى از تاثيرات نفسانى است و دليلى عقلى بر نفى آن نداريم، بلكه حوادثى ديده شده كه با چشم زدن منطبق هست و رواياتى هم بر طبق آن وارد شده و با اين حال علتی ندارد كه ما آن را انكار نموده، بگوييم يك عقيده خرافى است.

بعضى از مفسرين گفته‌‏اند: معناى آيه اين است كه وقتى ذكر(قرآن) را از تو مى‏‌شنوند با نظرى سرشار از كينه و خشم به تو نظر مى‌‏كنند، به طورى كه مى‏‌خواهند با همان نگاه تيزشان تو را بكشند. (ترجمه تفسیر المیزان/ج 19/ص64)

چشم زخم در روایات

امیر مؤمنان علیه‌السلام فرمود: العینُ حقٌ و الرقىُّ حقٌ؛چشم زخم حق است و توسل به دعا براى دفع آن نيز حق است. (نهج البلاغه)

از امام صادق علیه‌السلام در تفسیر آیه «وَ مِنْ شَرِّ حاسِدٍ إِذا حَسَدَ» نقل شده که منظور چشم زدن است و چشم زخم حق است و قول پیامبر صلی الله علیه و آله است. (متشابه القرآن و مختلفه/ج‏1/ ص40)

رابطه چشم زخم بامرگ و بیماری

پناه بردن به خداوند متعال از  چشم زخم در خون از مواردی است که در دعای قبل از حجامت وارد شده است.  «بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِيمِ أَعُوذُ بِاللَّهِ الْكَرِيمِ فِي حِجَامَتِي هَذِهِ مِنَ الْعَيْنِ‏ فِي الدَّمِ وَ مِنْ كُلِّ سُوءٍ»(وسائل الشيعة/ج‏17/ص112)

این روایت می‌تواند مؤید این مطلب باشد که دست کم برخی از بیماری‌های خونی از جمله سرطان خون، در بعضی مواقع، معلول چشم زخم است. به عبارتی دیگر یکی از تأثیرات جدی چشم زخم می‌تواند در خون باشد. شاید به همین دلیل هم باشد که از نظر پزشکی مدرن، نه به طور دقیق معلوم است عامل آن چیست و نه درمان راحتی دارد. مؤید دیگر آن درمانی است که در حال حاضر برای سرطان خون استفاده می‌شود که شامل رادیوتراپی و اشعه درمانی است که می‌توان آن را نقطه مقابل چشم زخم دانست؛ چرا که چشم زخم از همین طریق عمل می‌کند و تأثیر خود را می‌گذارد.   

اصولا بیماری عواملی دارد و بی تردید یکی از عوامل آن چشم خوردن است. البته برخی این را قبول ندارند و چه بسا آن را خرافات تلقی کنند ولی این مطلب واقعیتی است که آموزه‌های دینی آن را تأیید کرده است.

همچنین بنابر همین آموزه‌های دینی برخی از مرگ و میرها نیز معلول چشم زخم است و تأثیر جدی در این باره دارد.

از نبی اکرم صلی الله علیه و آله نقل شده که فرمود:چشم زخم مرد را به گور و شتر را به دیگ می‌فرستد؛ إِنَّ الْعَيْنَ لَتُدْخِلُ الرَّجُلَ الْقَبْرَ وَ الْجَمَلَ الْقِدْرَ(جامع الاخبار/ص157)

از امام صادق ‏عليه السلام نقل شده كه فرمود: اگر براى شما نبش قبر مى‌‏شد  مى‏‌ديديد كه اكثر مردگان شما از چشم زخم هستند. به درستى كه چشم‏ زدن، حق است. آگاه باشيد كه رسول‏ خدا صلى الله عليه وآله فرمود: چشم زدن، حق است؛ پس هرگاه كسى نسبت به چيزى از برادرش شگفت‏ زده شد، پس در آن حال خدا را یاد كند؛ زيرا وقتى که ياد خدا كند، به او ضررى نمى‌‏رساند.(بحار الانوار/ج60/ص25)

راه ‏هاى مقابله با چشم زخم

مهم ترین عامل محفوظ بودن از چشم زخم پناه بردن به خدا از این مطلب است.

در حديثى مى‏‌خوانيم كه" اسماء بنت عميس" خدمت پيامبر صلی الله علیه و آله عرض كرد: گاه به فرزندان جعفر چشم مى‏ زنند، آيا" رقيه" اى براى آنها بگيرم؟ (منظور از" رقيه" دعاهايى است كه مى ‏نويسند و افراد براى جلوگيرى از چشم زخم با خود نگه می‌دارند و آن را تعويذ نيز مى‏‌گويند).

پيامبر صلی الله علیه و آله فرمود:«نعم، فلو كان شى‏ء يسبق القدر لسبقه العين؛ آرى، مانعى ندارد، اگر چيزى مى‏‌توانست بر قضا و قدر پيشى گيرد چشم زدن بود!»

و در حديث ديگرى آمده است كه امير مؤمنان علیه‌السلام فرمود: پيامبر براى امام حسن و امام حسين«رقيه» گرفت، و اين دعا را خواند: «اعيذكما بكلمات التامة و اسماء اللَّه الحسنى كلها عامة، من شر السامة و الهامة، و من شر كل عين لامة، و من شر حاسد اذا حسد؛ شما را به تمام كلمات و اسماء حسناى خداوند از شر مرگ و حيوانات موذى، و هر چشم بد، و حسود آن گاه كه حسد ورزد مى‏‌سپارم». سپس پيامبر صلی الله علیه و آله نگاهى به ما كرد و فرمود: اين چنين حضرت ابراهيم براى اسماعيل و اسحاق تعويذ نمود. (تفسیر نمونه/ج24/ص427)

خواندن سوره فلق، ناس، آیه الکرسی و آیه«و ان یکاد» برای  چشم زخم مفید است.

صدقه دادن از آن جهت که برای دفع بلا سفارش شده، طبیعتا در این باره نیز مفید است.

یکی از چیزهایی که در روایت ذکر شده و هم برای چشم نزدن و هم برای چشم نخوردن مفید است، سه بار گفتن این ذکر است:  «مَا شَاءَ اللَّهُ لا قُوَّةَ إِلاَّ بِاللَّهِ الْعَلِيِّ الْعَظِيمِ». مکارم الاخلاق/ص386

نکته پایانی

در پایان ذکر این نکته شایسته است که نباید فراموش کنیم که هر واقعه‌ای که در عالم هستی رخ می‌دهد اراده خداوند متعال را به  همراه دارد و تا او  نخواهد ذره‌ای در این عالم جا به جا نخواهد شد. از این رو اگر چشم زخم مؤثر است، اراده خداوند بر این بوده که چنین باشد و اگر او اراده کند هیچ چشم زخمی اثرگذار نخواهد بود؛ پس فراموش نکنیم که اراده الهی مافوق همه چیز  است./999/ی۷۰۲/س

بابک شکورزاده، پژوهشگر حوزوی 

ارسال به شبکه های اجتماعی
ارسال نظر
نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
لطفا حاصل عبارت زیر را در باکس روبرو وارد کنید:
= ۲ + ۲
ارسال
نظرات
انتشار یافته: 0
در انتظار بررسی: 0
غیر قابل انتشار: 0
۱۳۹۷/۴/۲۴ - ۱۷:۲۲
سخنران دینی مطرح کرد؛
حضرت معصومه مصداق بارز مهاجرا الی الله
حجت الاسلام و المسلمین رفیعی گفت: حضرت معصومه برای تمام انسان‌هایی که راهی برای رسیدن به سعادت اخروی و دنیوی جستجو می‌کنند، الگو است.
۱۳۹۷/۴/۲۴ - ۱۵:۳۰
کارشناس رسانه ملی تبیین کرد؛
جایگاه کسالت و بی‌نشاطی در میان ۷۰ عقوبت گناه
حجت الاسلام والمسلمین رفیعی گفت: امروز در علم روان شناسی بحث می‌کنند که برخی غذاها موجب افسردگی شده و نوع غذا، خواب، گفت‌وگو و رفت‌و آمد در بروز افسردگی مؤثر است.
۱۳۹۷/۴/۲۴ - ۱۴:۰۹
حجت الاسلام والمسلمین عالی:
جوانان اهل محافظه کاری نیستند
سخنران برجسته دینی گفت: جوانان شاید در شنیدن حرف و سخنرانی حوصله‌ لازم را نداشته باشند، اما در میدان عمل به خصوص میدان‌های خطرناک همیشه پیش‌قدم و ریسک پذیر بوده و اهل حساب و کتاب و محافظه‌کاری نیستند....
۱۳۹۷/۴/۲۱ - ۱۷:۰۲
موسی نجفی در نوشتاری تأکید کرد؛
قیام گوهرشاد را با عینک "فراتاریخی" ببینیم
دکتر موسی نجفی نوشت: مسئله قیام گوهرشاد دارای یک نکته "فراتاریخی" و در حقیقت نوعی" فلسفه تاریخی" عمیق است که از زمان خودش جدا شده و به عصر و زمانه ما پیوند می یابد.
۱۳۹۷/۴/۲۱ - ۱۶:۱۵
رئیس حوزه هنری قم مطرح کرد؛
"مهدویت" با کمبود محتوا رو به رو است
در دیدار رئیس حوزه هنری قم و مسئول دفتر بنیاد مهدویت در قم بر ضرورت توجه به موضوع مهدویت از زاویه دید هنر و علم تاکید شد.
۱۳۹۷/۴/۲۱ - ۱۲:۵۶
یادداشتک | منافقین در حجله سعودی
مثلث شوم عربستان و رژیم صهیونیستی و آمریکا در منطقه، هنوز در شوک شکست دولت اسرائیلی عراق و شام یعنی داعش است و می خواهد نسخه پیچی سوری اش را برای ایرانستان کردن ایران اسلامی اجرا کند.
۱۳۹۷/۴/۲۰ - ۱۶:۱۷
یادداشت؛
جای دوربین خالی
اون موقعی که دروازه بان شجاع ما بیرانوند پنالتی بهترین بازیکن جهان رو مهار کرد و توپ و جوری محکم بغل گرفت که شهره خاص و عام شد، خدا رو شکر دوربین بود.
۱۳۹۷/۴/۲۰ - ۱۵:۳۵
زندگی در شهر؛
یادداشت | از رانندگی لاکچری تا تقوای اجتماعی
احترام به حقوق دیگران و اینکه انسان بداند به غیر از خودش آحاد جامعه نیز از حقوقی برخوردار هستند، نکته بسیار مهم اما فراموش شده ای در فرهنگ اجتماعی است.
۱۳۹۷/۴/۱۹ - ۱۹:۳۲
معاون تبلیغ حوزه‌های علمیه هشدار داد؛
مسئولان منفعل عامل بی‌ عدالتی در جامعه
حجت الاسلام والمسلمین نبوی با بیان این‌که مدیران به طور جدی و شایسته با تبعیض و بی‌عدالتی‌های موجود در جامعه برخورد نمی‌کنند، گفت: مشکل در مسئولانی است که وظیفه برخورد با تبعیض و بی عدالتی را دارند و ...
۱۳۹۷/۴/۱۷ - ۲۱:۲۹
یادداشت | احیاگر شیعه
یکی از نکات مهم درباره امام صادق(ع) این است که بعضا از ایشان به عنوان مؤسس مذهب شیعه یاد می‌شود که اشتباه است. شیعه از زمان پیامبر اکرم(ص) بوده و امام صادق در واقع احیاگر و مروج مذهب شیعه بوده است...
۱۳۹۷/۴/۱۷ - ۲۱:۲۱
یادداشت | صادق آل محمد
حضرت ولیّ عصر (عج) قائم نهایی آل محمد است، اما همه کسانی که از آل محمد در طول زمان قیام کردند - چه پیروزی ظاهری به دست آورده باشند، چه نیاورده باشند- این‌ها قائم آل محمدند.
۱۳۹۷/۴/۱۷ - ۱۵:۴۹
یادداشت | مقابله غلط با رفتار غلط
دستگاه تبلیغاتی ضد دین فعالیت وسیع و همه جانبه دارد تا مظاهر دینی را سُست و بی ارزش جلوه بدهد و به خیال خام خودشان می خواهند مردم را از آن چه مقدس می دانند فراری بدهند.
۱۳۹۷/۴/۱۶ - ۱۹:۲۷
می خواستم روضه خوان شوم، مجتهد شدم؛
روضه خوانی | پاسخ حسرت آمیز آیت الله تبریزی به شاگردش
مجری تلویزیون در برنامه زنده تلویزیونی «مخاطب خاص» در پاسخ به این هتاکی نکته‌ای را از مرحوم آیت الله جواد تبریزی نقل می‌کند که روزی سر درس یکی از طلبه‌ها اشکال می‌کند و ایشان جوابش را می‌دهد و او قا...
۱۳۹۷/۴/۱۴ - ۲۲:۱۶
یادداشتک | "امام هفته" ای که دشمن را عصبانی کرد
خبر حرکت تحسین برانگیز امام جمعه شهر خرمشهر، باز در دلمان قند آب کرد. به معنای خاص باید گفت؛ کار "امام هفته خرمشهر" عصبانیت دشمنانمان را درآورد.
۱۳۹۷/۴/۱۴ - ۲۰:۵۲
طنز | نامه ۱۰۰ نفره
در این قسمت از برنامه می پردازیم به نامه ای که اخیرا صد بیش فعال سیاسی، به سران نظام نوشته و خواهان مذاکره بدون قید و شرط با آمریکا شده اند، با این انگیزه که "مهرم حلال جونم آزاد ".
۱۳۹۷/۴/۱۲ - ۲۰:۱۶
بخش اول؛
یادداشت | موانع ذهنی تحقق "سبک زندگی نبوی"
برای روشنفکران مسلمان در عصر ما مهم‌ترین مسئله‌ی اجتماعی «اسلام و مقتضیات زمان» است که این مسئله را واقعاً به‌صورت یک معمای لاینحل و به‌صورت یک تضاد آشتی‌ناپذیر می‌نگرند.
۱۳۹۷/۴/۱۲ - ۱۸:۵۴
پیامدهای "اسراف" از نگاه استاد رفیعی
حجت الاسلام والمسلمین رفیعی با اشاره به مصادیق مختلف اسراف در جامعه، آن را به کرمی در میوه تشبیه کرد که جامعه را از درون پوچ و منفجر می‌کند.
۱۳۹۷/۴/۱۲ - ۱۸:۴۰
یادداشت | رضایت اجتماعی در گرو اجرای صریح عدالت
معرفی و محاکمه خائنین، به خصوص قاضیان متخلف اعتماد مردم را به دستگاه قضایی بیشتر می‌کند و باعث دلگرمی آنها می‌شود و طبیعتا در راستای همان رضایتمندی از حاکمیت خواهد بود.
۱۳۹۷/۴/۱۲ - ۱۷:۴۰
یادداشت | این گره نیاز به دندان ندارد
حرفم سر تمامی پرونده های دادگاه ها نیست که واقعا برخی از آنها راه حلی جز، دادگاه و قوه قهریه آن ندارد؛ اما بسیاری از مشکلات دادگاه که پیش می آید می تواند اتفاق نیفتد و قابل حل است.
۱۳۹۷/۴/۱۲ - ۱۷:۲۱
معاون تبلیغی حوزه‌های علمیه مطرح کرد؛
دگرگونی ادبیات "فقر و غنا" در جامعه
حجت الاسلام والمسلمین نبوی با بیان این‌که تعاریف موجود از غنی و فقیر، تعاریف دقیقی نیست، گفت: به همین دلیل برخی دچار بحران می‌شوند و با وجود زندگی‌های مرفه و تجملاتی بازهم احساس فقر می‌کنند.