Web
Analytics
Rasa News :: خبرگزاری رسا - حقانیت چشم زخم
جمعه ۳ فروردین ۱۳۹۷ Friday, March 23, 2018 - ساعت:
زمان : ۱۳۹۶/۷/۱۵ - ۱۹:۱۶
شناسه خبر: ۵۲۹۴۴۶
 
حقانیت چشم زخم
اصولا بیماری عواملی دارد و بی تردید یکی از عوامل آن چشم خوردن است. البته برخی این را قبول ندارند و چه بسا آن را خرافات تلقی کنند.

به گزارش سرویس فرهنگی اجتماعی خبرگزاری رسا، ناگواری‌هایی  که در عالم هستی اتفاق می‌افتد عوامل مختلفی دارد. یکی از عواملی که در این باره مؤثر است چشم زخم است که در اصطلاح عامیانه به چشم خوردن تعبیر می‌شود.

چشم زخم از آن دسته مفاهیمی است که مخالفان و موافقانی دارد. برخی آن را خرافات می‌دانند و برخی به آن معتقد هستند. در بین کسانی هم که اصل این موضوع را قبول دارند، بعضا افراط و تفریط‌هایی وجود دارد. برخی هر مشکلی که در زندگی برایشان پیش می‌آید مرتبط با چشم خوردن می‌دانند.

آنچه که تجربه نشان داده گویای حقانیت چشم زخم است؛ از آن مهم‌تر،  آموزه‌‌های دینی به عنوان راهنما و تبیین کننده حق و حقیقت، چشم زخم  را تأیید کرده و بر حقانیت آن تأکید کرده است.

در دنيايى كه" اشعه ليزر"  با شعاعى  نامرئى مى‏‌تواند كارى كند كه از هيچ سلاح مخربى ساخته نيست، پذيرش وجود نيرويى در بعضى از چشم ها كه از طريق امواج مخصوص در طرف مقابل اثر بگذارد چيز عجيبى نخواهد بود.

تقریبا همه اثر چشم را دیده‌اند که چه تأثیرات عجیبی می‌گذارد؛ مثلا وسیله‌ای که هیچ عیب و نقصی ندارد بعد از تعریف شخصی چنان خراب می‌شود که به این راحتی‌ها درست نمی‌شود یا انسان سالم چنان مریض می‌شود که گویا سال‌ها  مریض بوده است و چه بسا به زودی هم بهبودی حاصل نکند.

بررسی‌های علمی اثبات کرده است که آدمی دارای نیروی شگفتی است که می تواند آثار مثبت و یا منفی به جای گذارد. دانشمندان بر این باورند که در برخی از افراد، روح و توان منحصر به فردی است که می تواند اشیا را نه تنها جا به جا کند، بلکه می‌تواند آن را منفجر و متلاشی کند. این انرژی گاه از راه چشم، ساطع می‌شود.

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان، نسرین تهرانی، روان شناس، در این خصوص می‌گوید: همه عالم دارای انرژی های مثبت و منفی است و به عبارتی این انرژی‌ها در عالم در جریانند. از آنجا که یکی از شبکه‌های ارتباطی افراد با یکدیگر چشم است، بنابراین افراد می‌توانند از این طریق انرژی خود را به دیگران انتقال دهند. این که چقدر انرژی هایی را در خود ایجاد و پرورش دهیم دست خودمان است. همچنین خودمان اجازه می‌دهیم انرژی های خوب یا بد وارد روح و بدنمان شوند.

آیه «و إنْ یَکاد...»

آیه معروف «و ان یکاد...» که برای خیلی از مردم آشنا است صراحتا بحث چشم زخم را مطرح می‌کند.

خداوند در این آیه خطاب به نبی اکرم صلی الله علیه و آله می‌فرماید: «وَ إِن يَكاَدُ الَّذِينَ كَفَرُواْ لَيُزلِقُونَكَ بِأَبْصَارِهِمْ لَمَّا سمِعُواْ الذِّكْرَ وَ يَقُولُونَ إِنَّهُ لَمَجْنُون‏ و ما هو الّا ذِکْرٌ لِلْعالمین؛نزديك است كافران هنگامى كه آيات قرآن را مى‏‌شنوند با چشم‏ زخم خود تو را از بين ببرند، و مى‏‌گويند: او ديوانه است! در حالى كه اين (قرآن) جز مايه بيدارى براى جهانيان نيست»(سوره قلم/آیه52-51)

مراد از اين «ازلاق به ابصار» چشم زدن است كه خود نوعى از تاثيرات نفسانى است و دليلى عقلى بر نفى آن نداريم، بلكه حوادثى ديده شده كه با چشم زدن منطبق هست و رواياتى هم بر طبق آن وارد شده و با اين حال علتی ندارد كه ما آن را انكار نموده، بگوييم يك عقيده خرافى است.

بعضى از مفسرين گفته‌‏اند: معناى آيه اين است كه وقتى ذكر(قرآن) را از تو مى‏‌شنوند با نظرى سرشار از كينه و خشم به تو نظر مى‌‏كنند، به طورى كه مى‏‌خواهند با همان نگاه تيزشان تو را بكشند. (ترجمه تفسیر المیزان/ج 19/ص64)

چشم زخم در روایات

امیر مؤمنان علیه‌السلام فرمود: العینُ حقٌ و الرقىُّ حقٌ؛چشم زخم حق است و توسل به دعا براى دفع آن نيز حق است. (نهج البلاغه)

از امام صادق علیه‌السلام در تفسیر آیه «وَ مِنْ شَرِّ حاسِدٍ إِذا حَسَدَ» نقل شده که منظور چشم زدن است و چشم زخم حق است و قول پیامبر صلی الله علیه و آله است. (متشابه القرآن و مختلفه/ج‏1/ ص40)

رابطه چشم زخم بامرگ و بیماری

پناه بردن به خداوند متعال از  چشم زخم در خون از مواردی است که در دعای قبل از حجامت وارد شده است.  «بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِيمِ أَعُوذُ بِاللَّهِ الْكَرِيمِ فِي حِجَامَتِي هَذِهِ مِنَ الْعَيْنِ‏ فِي الدَّمِ وَ مِنْ كُلِّ سُوءٍ»(وسائل الشيعة/ج‏17/ص112)

این روایت می‌تواند مؤید این مطلب باشد که دست کم برخی از بیماری‌های خونی از جمله سرطان خون، در بعضی مواقع، معلول چشم زخم است. به عبارتی دیگر یکی از تأثیرات جدی چشم زخم می‌تواند در خون باشد. شاید به همین دلیل هم باشد که از نظر پزشکی مدرن، نه به طور دقیق معلوم است عامل آن چیست و نه درمان راحتی دارد. مؤید دیگر آن درمانی است که در حال حاضر برای سرطان خون استفاده می‌شود که شامل رادیوتراپی و اشعه درمانی است که می‌توان آن را نقطه مقابل چشم زخم دانست؛ چرا که چشم زخم از همین طریق عمل می‌کند و تأثیر خود را می‌گذارد.   

اصولا بیماری عواملی دارد و بی تردید یکی از عوامل آن چشم خوردن است. البته برخی این را قبول ندارند و چه بسا آن را خرافات تلقی کنند ولی این مطلب واقعیتی است که آموزه‌های دینی آن را تأیید کرده است.

همچنین بنابر همین آموزه‌های دینی برخی از مرگ و میرها نیز معلول چشم زخم است و تأثیر جدی در این باره دارد.

از نبی اکرم صلی الله علیه و آله نقل شده که فرمود:چشم زخم مرد را به گور و شتر را به دیگ می‌فرستد؛ إِنَّ الْعَيْنَ لَتُدْخِلُ الرَّجُلَ الْقَبْرَ وَ الْجَمَلَ الْقِدْرَ(جامع الاخبار/ص157)

از امام صادق ‏عليه السلام نقل شده كه فرمود: اگر براى شما نبش قبر مى‌‏شد  مى‏‌ديديد كه اكثر مردگان شما از چشم زخم هستند. به درستى كه چشم‏ زدن، حق است. آگاه باشيد كه رسول‏ خدا صلى الله عليه وآله فرمود: چشم زدن، حق است؛ پس هرگاه كسى نسبت به چيزى از برادرش شگفت‏ زده شد، پس در آن حال خدا را یاد كند؛ زيرا وقتى که ياد خدا كند، به او ضررى نمى‌‏رساند.(بحار الانوار/ج60/ص25)

راه ‏هاى مقابله با چشم زخم

مهم ترین عامل محفوظ بودن از چشم زخم پناه بردن به خدا از این مطلب است.

در حديثى مى‏‌خوانيم كه" اسماء بنت عميس" خدمت پيامبر صلی الله علیه و آله عرض كرد: گاه به فرزندان جعفر چشم مى‏ زنند، آيا" رقيه" اى براى آنها بگيرم؟ (منظور از" رقيه" دعاهايى است كه مى ‏نويسند و افراد براى جلوگيرى از چشم زخم با خود نگه می‌دارند و آن را تعويذ نيز مى‏‌گويند).

پيامبر صلی الله علیه و آله فرمود:«نعم، فلو كان شى‏ء يسبق القدر لسبقه العين؛ آرى، مانعى ندارد، اگر چيزى مى‏‌توانست بر قضا و قدر پيشى گيرد چشم زدن بود!»

و در حديث ديگرى آمده است كه امير مؤمنان علیه‌السلام فرمود: پيامبر براى امام حسن و امام حسين«رقيه» گرفت، و اين دعا را خواند: «اعيذكما بكلمات التامة و اسماء اللَّه الحسنى كلها عامة، من شر السامة و الهامة، و من شر كل عين لامة، و من شر حاسد اذا حسد؛ شما را به تمام كلمات و اسماء حسناى خداوند از شر مرگ و حيوانات موذى، و هر چشم بد، و حسود آن گاه كه حسد ورزد مى‏‌سپارم». سپس پيامبر صلی الله علیه و آله نگاهى به ما كرد و فرمود: اين چنين حضرت ابراهيم براى اسماعيل و اسحاق تعويذ نمود. (تفسیر نمونه/ج24/ص427)

خواندن سوره فلق، ناس، آیه الکرسی و آیه«و ان یکاد» برای  چشم زخم مفید است.

صدقه دادن از آن جهت که برای دفع بلا سفارش شده، طبیعتا در این باره نیز مفید است.

یکی از چیزهایی که در روایت ذکر شده و هم برای چشم نزدن و هم برای چشم نخوردن مفید است، سه بار گفتن این ذکر است:  «مَا شَاءَ اللَّهُ لا قُوَّةَ إِلاَّ بِاللَّهِ الْعَلِيِّ الْعَظِيمِ». مکارم الاخلاق/ص386

نکته پایانی

در پایان ذکر این نکته شایسته است که نباید فراموش کنیم که هر واقعه‌ای که در عالم هستی رخ می‌دهد اراده خداوند متعال را به  همراه دارد و تا او  نخواهد ذره‌ای در این عالم جا به جا نخواهد شد. از این رو اگر چشم زخم مؤثر است، اراده خداوند بر این بوده که چنین باشد و اگر او اراده کند هیچ چشم زخمی اثرگذار نخواهد بود؛ پس فراموش نکنیم که اراده الهی مافوق همه چیز  است./999/ی۷۰۲/س

بابک شکورزاده، پژوهشگر حوزوی 

ارسال به شبکه های اجتماعی
ارسال نظر
نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
لطفا حاصل عبارت زیر را در باکس روبرو وارد کنید:
= ۱۰ + ۴
ارسال
نظرات
انتشار یافته: 0
در انتظار بررسی: 0
غیر قابل انتشار: 0
۱۳۹۷/۱/۳ - ۰۶:۳۵
یادداشت؛
اشرافی‌‌گری خواص و خطر بی دینی مردم
رهبر انقلاب در درس خارج خود با انتقاد از علمایی كه با ماشين‌هاي گران قيمت رفت و آمد می‌كنند، فرمودند: «بعضي آقايان با ماشين ۲۰۰ ميليونی به درس مي‌آيند. عقل من كه قد نمی‌دهد! طلبه و ماشين ۲۰۰ ميليونی!....
۱۳۹۶/۱۲/۲۹ - ۰۷:۱۵
حجت الاسلام والمسلمین بنیانی:
مدرنیته خانواده‌ها را «تاکسی درمی» کرده است
عضو هیات علمی موسسه امام خمینی (ره) می گوید: در زمینه ترویج فرهنگ فرزندآوری در زمینه علمی یک نوع وارفتگی و انفعال وجود دارد. در زمینه اجرایی نیز دولت ها باید بدانند که چه برنامه هایی در این زمینه مدنظ...
۱۳۹۶/۱۲/۲۸ - ۰۶:۴۰
:حجت الاسلام والمسلمین نبویان تبیین کرد؛
پیام "حمله به سفارت ایران" در زمان حضور بن‌سلمان در انگلستان
معاون فرهنگی مجمع تقریب مذاهب اسلامی گفت: چطور می‌شود عربستان که شیعیان را تکفیر می‌کند فرقه خاصی به‌عنوان جریان شیعی را مطلوب بداند و از آن دفاع کند.
۱۳۹۶/۱۲/۲۷ - ۱۷:۱۰
استاد عابدی تأکید کرد؛
افشای اسرار مردم گناه بیّن شرعی
حجت الاسلام والمسلمین عابدی در درس اخلاق خود به بررسی گناه تجسس پرداخت و گفت: نوعی خلاف شرع خیلی بیّن که در کشور رایج است، افشای اسرار مردم است که حریم خصوصی مردم را ضایع کرده و گناه خیلی بزرگی است.
۱۳۹۶/۱۲/۲۷ - ۱۷:۰۰
در درس اخلاق استاد عابدی مطرح شد؛
نسبت به امام هادی مدیون هستیم
حجت الاسلام والمسلمین عابدی گفت: به دلیل اهانت‌های چندسال اخیر نسبت به مقام امام هادی(ع)، امسال اقتضای حساسیت بیشتری نسبت به بزرگداشت و شهادت این امام بزرگوار وجود دارد.
۱۳۹۶/۱۲/۲۷ - ۱۶:۱۰
نماینده سابق مجلس مطرح کرد؛
مراسم مبتذل برج میلاد و دانشگاه کاشان؛ توهین به مقام زن و دانشجو
افتخاری درباره ابتذال فرهنگی اخیر در دانشگاه کاشان و برج میلاد بیان کرد: به‌دلیل نفوذ فرهنگی دشمن است، در هیچ‌جای دنیا در روز ولادت حضرت زهرا(س) مراسم رقص برگزار نمی‌کنند.
۱۳۹۶/۱۲/۲۳ - ۲۳:۳۸
کنکاشی در سخنان رهبر انقلاب؛
مشارکت خواص در گسترش "گناه اجتماعی"
بی حجابی به خاطر اینکه گناهی اجتماعی است، قابلیت پیگیری دارد و دولت اسلامی که مزین به نام اسلام است وظیفه دارد که جلوی این منکر را بگیرد.
۱۳۹۶/۱۲/۲۲ - ۱۰:۵۴
حجت الاسلام والمسلمین پارسانیا مطرح کرد؛
طرح ملی گفتمان؛ فرصتی برای بازاندیشی هویت و معنای علوم انسانی
حجت الاسلام والمسلمین پارسانیا گفت: طرح ملی گفتمان می خواهد به ما بیاموزد که «درباره» دانشی که فرا می‌گیریم هم بیندیشیم و صرفاً در درون آن مستغرق نباشیم.
۱۳۹۶/۱۲/۲۲ - ۱۰:۴۳
دبیر کمیته شعر و نثر ادبی جشنواره هنرهای آسمانی:
آینده شعر و نثر حوزه روشن است/ اسامی برگزیدگان شعر و نثر
متقی نسبت به آینده شعر و نثر ادبی حوزوی ابراز امیدواری کرد و گفت: آینده شعر و نثر حوزه را روشن و مایه امید می دانم، بی تردید آینده شعرهای فاخر آیینی و نثر ادبی متعهد از آن حوزویان است.
۱۳۹۶/۱۲/۲۱ - ۱۲:۲۷
حجت الاسلام محدثی مطرح کرد؛
۲ عامل جاذبه آفرین در نویسندگی | نویسندگان درباره نیازهای جامعه قلم بزنند
حجت الاسلام محدثی با بیان اینکه در بازار نشر امروزی نوعی فقر نویسندگی وجود دارد، گفت: متأسفانه در حال حاضر نویسندگان کم تر نیازهای جامعه را در نظر می گیرند و بر اساس چالش های امروزی خلق آثار نمی کنند...
۱۳۹۶/۱۲/۲۱ - ۱۲:۱۳
با حضور حجت الاسلام محدثی برگزار شد؛
نخستین نشست سالانه باشگاه نویسندگان حوزوی رسا
نخستین نشست سالانه باشگاه نویسندگان حوزوی رسا با حضور حجت الاسلام محققی و حجت الاسلام محدثی در خبرگزاری رسا برگزار شد.
۱۳۹۶/۱۲/۱۹ - ۲۳:۳۴
به یاد شهید؛
آرامش مدافعان انقلاب اسلامی در سایه حضور بانوان معنا می‌یابد
خواهر شهید علی شهیدزاده در برنامه "در کوی نیکنامان" این هفته عنوان کرد: شرط آرامش و پشتوانه روحی مبارزان و مدافعان حریم انقلاب و نظام در سایه حضور زن معنی پیدا می کند.
۱۳۹۶/۱۲/۱۹ - ۲۳:۰۲
روشنفکری در ایران(۱۲)
دلیل نگارش «کشف الاسرار» امام | رفتار علما با جریان روشنفکری پدرانه بود
استاد حوزه و دانشگاه درباره برخورد علما با روشنفکری گفت: وقتی حکمی زاده «اسرار هزار ساله» را نوشت امام خمینی(ره) با کتاب کشف الاسرار پاسخش را دادند که حضرت آیت الله بروجردی از این جوابیه خیلی خرسند شد...
۱۳۹۶/۱۲/۱۹ - ۲۲:۰۷
مسئولان تحفظ دینی داشته باشند؛
واکنش مدیر جامعه الزهرا به هنجارشکنی‌ اخیر در برج میلاد
حجت الاسلام والمسلمین مدنی با بیان این‌که برنامه‌ها و دسیسه‌های دشمنان برای نظام اسلامی خوابی بدون تعبیر است، گفت: کسانی که قصد انجام هنجارشکنی‌ و اجرای طرح‌های از بیرون تعیین شده را دارند، خوابی دید...
۱۳۹۶/۱۲/۱۹ - ۲۱:۳۴
درباره علم دینی، پای سخنان آیت الله میرباقری؛
لوازم جاری شدن معرفت دینی در فرآیند تصمیم‎سازی و تصمیم‎گیری
اگر بخواهد جامعه‎ای دینی شود، عقلانیت این جامعه حتماً یکی از مهمترین عواملش عقلانیت استنباطی است. عقلانیت استنباطی باید به عرصه عقلانیت فعال برگردد.
۱۳۹۶/۱۲/۱۹ - ۱۶:۱۹
پرده‌برداری از یک نقشه شوم؛
بی حجابی از ضد فرهنگ تا خرده فرهنگ
با پایان کار دولت سازندگی و بازتولید تفکر فرهنگی آن البته به صورت رادیکال تر در دولت اصلاحات و بیان شعار «آزادی»، فضا به شکل عجیبی برای فعالیت جریانات ضد حجاب باز می شود.
۱۳۹۶/۱۲/۱۹ - ۱۵:۴۲
یادداشت؛
وقتی روح آدمی دزدیده می‌شود
هرکدام از ما از صبح تا شب چقدر بر سر دوراهی‌ها و چندراهی‌ها قرار می‌گیریم؛ از تصمیم‌ برای امور ساده‌ تا تصمیم‌های پیچیده‌تری درباره‌ اموری مهم‌تر مانند ازدواج کردن یا نکردن با شخص خاصی.
۱۳۹۶/۱۲/۱۹ - ۱۳:۳۸
در همایش ملی فضای مجازی پاک مطرح شد؛
عجز فرهنگی در تولید محتوای فضای مجازی
عضو انجمن روان شناسی آمریکا معتقد است این عجز فرهنگی و ضعف فکری ماست که تولیدات موثری خلق نمی‌شود. ما باید مولفه‌های بومی، محلی، فرهنگی، عاطفی، شناختی و... را درک کنیم.
۱۳۹۶/۱۲/۱۸ - ۰۷:۵۵
یادداشت؛
تهدید اجتماعی | مردانه‌شدن شخصیت "زنان"
نباید فراموش نکنیم که زن، زن است؛ اگر زنان می‌خواهند شاغل باشند کاری را انتخاب کنند که با ویژگی‌های آن‌ها سازگار باشد و محیطی زنانه داشته باشد و تا حد امکان رابطه کمتری با مردان داشته باشد.
۱۳۹۶/۱۲/۱۷ - ۲۰:۱۴
عضو هیأت علمی فرهنگستان علوم اسلامی مطرح کرد؛
جریان فکری هماهنگ برای حذف ارتباط دین و علوم
حجت‌ الاسلام والمسلمین حسینیان گفت: جریان علوم در عرصه تکنولوژی، علوم پایه را تعریف می‌کند و اگر بحث انسان و تحولات در این علوم پایه رعایت و لحاظ نشود، قطعا علوم انسانی نمی‌تواند جامعه را هدایت کند.