جمعه ۲۴ آذر ۱۳۹۶ Friday, December 15, 2017 - ساعت:
زمان : ۱۳۹۶/۷/۱۵ - ۱۹:۱۶
شناسه خبر: ۵۲۹۴۴۶
 
حقانیت چشم زخم
اصولا بیماری عواملی دارد و بی تردید یکی از عوامل آن چشم خوردن است. البته برخی این را قبول ندارند و چه بسا آن را خرافات تلقی کنند.

به گزارش سرویس فرهنگی اجتماعی خبرگزاری رسا، ناگواری‌هایی  که در عالم هستی اتفاق می‌افتد عوامل مختلفی دارد. یکی از عواملی که در این باره مؤثر است چشم زخم است که در اصطلاح عامیانه به چشم خوردن تعبیر می‌شود.

چشم زخم از آن دسته مفاهیمی است که مخالفان و موافقانی دارد. برخی آن را خرافات می‌دانند و برخی به آن معتقد هستند. در بین کسانی هم که اصل این موضوع را قبول دارند، بعضا افراط و تفریط‌هایی وجود دارد. برخی هر مشکلی که در زندگی برایشان پیش می‌آید مرتبط با چشم خوردن می‌دانند.

آنچه که تجربه نشان داده گویای حقانیت چشم زخم است؛ از آن مهم‌تر،  آموزه‌‌های دینی به عنوان راهنما و تبیین کننده حق و حقیقت، چشم زخم  را تأیید کرده و بر حقانیت آن تأکید کرده است.

در دنيايى كه" اشعه ليزر"  با شعاعى  نامرئى مى‏‌تواند كارى كند كه از هيچ سلاح مخربى ساخته نيست، پذيرش وجود نيرويى در بعضى از چشم ها كه از طريق امواج مخصوص در طرف مقابل اثر بگذارد چيز عجيبى نخواهد بود.

تقریبا همه اثر چشم را دیده‌اند که چه تأثیرات عجیبی می‌گذارد؛ مثلا وسیله‌ای که هیچ عیب و نقصی ندارد بعد از تعریف شخصی چنان خراب می‌شود که به این راحتی‌ها درست نمی‌شود یا انسان سالم چنان مریض می‌شود که گویا سال‌ها  مریض بوده است و چه بسا به زودی هم بهبودی حاصل نکند.

بررسی‌های علمی اثبات کرده است که آدمی دارای نیروی شگفتی است که می تواند آثار مثبت و یا منفی به جای گذارد. دانشمندان بر این باورند که در برخی از افراد، روح و توان منحصر به فردی است که می تواند اشیا را نه تنها جا به جا کند، بلکه می‌تواند آن را منفجر و متلاشی کند. این انرژی گاه از راه چشم، ساطع می‌شود.

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان، نسرین تهرانی، روان شناس، در این خصوص می‌گوید: همه عالم دارای انرژی های مثبت و منفی است و به عبارتی این انرژی‌ها در عالم در جریانند. از آنجا که یکی از شبکه‌های ارتباطی افراد با یکدیگر چشم است، بنابراین افراد می‌توانند از این طریق انرژی خود را به دیگران انتقال دهند. این که چقدر انرژی هایی را در خود ایجاد و پرورش دهیم دست خودمان است. همچنین خودمان اجازه می‌دهیم انرژی های خوب یا بد وارد روح و بدنمان شوند.

آیه «و إنْ یَکاد...»

آیه معروف «و ان یکاد...» که برای خیلی از مردم آشنا است صراحتا بحث چشم زخم را مطرح می‌کند.

خداوند در این آیه خطاب به نبی اکرم صلی الله علیه و آله می‌فرماید: «وَ إِن يَكاَدُ الَّذِينَ كَفَرُواْ لَيُزلِقُونَكَ بِأَبْصَارِهِمْ لَمَّا سمِعُواْ الذِّكْرَ وَ يَقُولُونَ إِنَّهُ لَمَجْنُون‏ و ما هو الّا ذِکْرٌ لِلْعالمین؛نزديك است كافران هنگامى كه آيات قرآن را مى‏‌شنوند با چشم‏ زخم خود تو را از بين ببرند، و مى‏‌گويند: او ديوانه است! در حالى كه اين (قرآن) جز مايه بيدارى براى جهانيان نيست»(سوره قلم/آیه52-51)

مراد از اين «ازلاق به ابصار» چشم زدن است كه خود نوعى از تاثيرات نفسانى است و دليلى عقلى بر نفى آن نداريم، بلكه حوادثى ديده شده كه با چشم زدن منطبق هست و رواياتى هم بر طبق آن وارد شده و با اين حال علتی ندارد كه ما آن را انكار نموده، بگوييم يك عقيده خرافى است.

بعضى از مفسرين گفته‌‏اند: معناى آيه اين است كه وقتى ذكر(قرآن) را از تو مى‏‌شنوند با نظرى سرشار از كينه و خشم به تو نظر مى‌‏كنند، به طورى كه مى‏‌خواهند با همان نگاه تيزشان تو را بكشند. (ترجمه تفسیر المیزان/ج 19/ص64)

چشم زخم در روایات

امیر مؤمنان علیه‌السلام فرمود: العینُ حقٌ و الرقىُّ حقٌ؛چشم زخم حق است و توسل به دعا براى دفع آن نيز حق است. (نهج البلاغه)

از امام صادق علیه‌السلام در تفسیر آیه «وَ مِنْ شَرِّ حاسِدٍ إِذا حَسَدَ» نقل شده که منظور چشم زدن است و چشم زخم حق است و قول پیامبر صلی الله علیه و آله است. (متشابه القرآن و مختلفه/ج‏1/ ص40)

رابطه چشم زخم بامرگ و بیماری

پناه بردن به خداوند متعال از  چشم زخم در خون از مواردی است که در دعای قبل از حجامت وارد شده است.  «بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِيمِ أَعُوذُ بِاللَّهِ الْكَرِيمِ فِي حِجَامَتِي هَذِهِ مِنَ الْعَيْنِ‏ فِي الدَّمِ وَ مِنْ كُلِّ سُوءٍ»(وسائل الشيعة/ج‏17/ص112)

این روایت می‌تواند مؤید این مطلب باشد که دست کم برخی از بیماری‌های خونی از جمله سرطان خون، در بعضی مواقع، معلول چشم زخم است. به عبارتی دیگر یکی از تأثیرات جدی چشم زخم می‌تواند در خون باشد. شاید به همین دلیل هم باشد که از نظر پزشکی مدرن، نه به طور دقیق معلوم است عامل آن چیست و نه درمان راحتی دارد. مؤید دیگر آن درمانی است که در حال حاضر برای سرطان خون استفاده می‌شود که شامل رادیوتراپی و اشعه درمانی است که می‌توان آن را نقطه مقابل چشم زخم دانست؛ چرا که چشم زخم از همین طریق عمل می‌کند و تأثیر خود را می‌گذارد.   

اصولا بیماری عواملی دارد و بی تردید یکی از عوامل آن چشم خوردن است. البته برخی این را قبول ندارند و چه بسا آن را خرافات تلقی کنند ولی این مطلب واقعیتی است که آموزه‌های دینی آن را تأیید کرده است.

همچنین بنابر همین آموزه‌های دینی برخی از مرگ و میرها نیز معلول چشم زخم است و تأثیر جدی در این باره دارد.

از نبی اکرم صلی الله علیه و آله نقل شده که فرمود:چشم زخم مرد را به گور و شتر را به دیگ می‌فرستد؛ إِنَّ الْعَيْنَ لَتُدْخِلُ الرَّجُلَ الْقَبْرَ وَ الْجَمَلَ الْقِدْرَ(جامع الاخبار/ص157)

از امام صادق ‏عليه السلام نقل شده كه فرمود: اگر براى شما نبش قبر مى‌‏شد  مى‏‌ديديد كه اكثر مردگان شما از چشم زخم هستند. به درستى كه چشم‏ زدن، حق است. آگاه باشيد كه رسول‏ خدا صلى الله عليه وآله فرمود: چشم زدن، حق است؛ پس هرگاه كسى نسبت به چيزى از برادرش شگفت‏ زده شد، پس در آن حال خدا را یاد كند؛ زيرا وقتى که ياد خدا كند، به او ضررى نمى‌‏رساند.(بحار الانوار/ج60/ص25)

راه ‏هاى مقابله با چشم زخم

مهم ترین عامل محفوظ بودن از چشم زخم پناه بردن به خدا از این مطلب است.

در حديثى مى‏‌خوانيم كه" اسماء بنت عميس" خدمت پيامبر صلی الله علیه و آله عرض كرد: گاه به فرزندان جعفر چشم مى‏ زنند، آيا" رقيه" اى براى آنها بگيرم؟ (منظور از" رقيه" دعاهايى است كه مى ‏نويسند و افراد براى جلوگيرى از چشم زخم با خود نگه می‌دارند و آن را تعويذ نيز مى‏‌گويند).

پيامبر صلی الله علیه و آله فرمود:«نعم، فلو كان شى‏ء يسبق القدر لسبقه العين؛ آرى، مانعى ندارد، اگر چيزى مى‏‌توانست بر قضا و قدر پيشى گيرد چشم زدن بود!»

و در حديث ديگرى آمده است كه امير مؤمنان علیه‌السلام فرمود: پيامبر براى امام حسن و امام حسين«رقيه» گرفت، و اين دعا را خواند: «اعيذكما بكلمات التامة و اسماء اللَّه الحسنى كلها عامة، من شر السامة و الهامة، و من شر كل عين لامة، و من شر حاسد اذا حسد؛ شما را به تمام كلمات و اسماء حسناى خداوند از شر مرگ و حيوانات موذى، و هر چشم بد، و حسود آن گاه كه حسد ورزد مى‏‌سپارم». سپس پيامبر صلی الله علیه و آله نگاهى به ما كرد و فرمود: اين چنين حضرت ابراهيم براى اسماعيل و اسحاق تعويذ نمود. (تفسیر نمونه/ج24/ص427)

خواندن سوره فلق، ناس، آیه الکرسی و آیه«و ان یکاد» برای  چشم زخم مفید است.

صدقه دادن از آن جهت که برای دفع بلا سفارش شده، طبیعتا در این باره نیز مفید است.

یکی از چیزهایی که در روایت ذکر شده و هم برای چشم نزدن و هم برای چشم نخوردن مفید است، سه بار گفتن این ذکر است:  «مَا شَاءَ اللَّهُ لا قُوَّةَ إِلاَّ بِاللَّهِ الْعَلِيِّ الْعَظِيمِ». مکارم الاخلاق/ص386

نکته پایانی

در پایان ذکر این نکته شایسته است که نباید فراموش کنیم که هر واقعه‌ای که در عالم هستی رخ می‌دهد اراده خداوند متعال را به  همراه دارد و تا او  نخواهد ذره‌ای در این عالم جا به جا نخواهد شد. از این رو اگر چشم زخم مؤثر است، اراده خداوند بر این بوده که چنین باشد و اگر او اراده کند هیچ چشم زخمی اثرگذار نخواهد بود؛ پس فراموش نکنیم که اراده الهی مافوق همه چیز  است./999/ی۷۰۲/س

بابک شکورزاده، پژوهشگر حوزوی 

ارسال به شبکه های اجتماعی
ارسال نظر
نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
لطفا حاصل عبارت زیر را در باکس روبرو وارد کنید:
= ۶ + ۱۰
ارسال
نظرات
انتشار یافته: 0
در انتظار بررسی: 0
غیر قابل انتشار: 0
۱۳۹۶/۹/۲۳ - ۱۱:۴۹
یادداشت؛
بین دینداری و لقمه حلال چه نسبتی برقرار است
اگر بخواهیم یک شاخصه مهم برای اهمیت مال حلال ترسیم کنیم باید بگوییم که در واقع دین‌دار بودن بر پایه لقمه حلال استوار است.
۱۳۹۶/۹/۲۳ - ۱۱:۴۴
گفت‌و‌گو؛
نگاه میان رشته‌ای به «سینما» ضرورتی انکار ناپذیر
فیلمنامه نویس و پژوهشگر سینما گفت: قم دارای یک ظرفیت عظیم فکری و تولیدی و مطالبه گری است و به دلیل وجود همگرایی طیف ها در این شهر، می توان نقد گفتمان فرهنگی در سینما را در شهر قم کلید زد.
۱۳۹۶/۹/۲۲ - ۱۰:۲۵
شهر کریمه؛
نگین علم و عرفان در حلقه ایرانی‌ها
امامان معصوم(ع) در مناسبت‌های مختلف، شهر قم و اهالی آن را مورد عنایت قرار داده و عبارات زیبایی را که حاکی از علاقه مندی آن بزرگواران به این خطه ایران بود، بیان می‌کردند.
۱۳۹۶/۹/۲۱ - ۱۱:۲۹
ایران هراسی سریالی در سریال آمریکایی
سریال brave تازه ترین محصول آمریکاست که در بخش هایی، وارد ایران ترسناکی می‌شود؛ وسایل نقلیه و اتومبیل‌های مانده از دوران دهه شصت را نشان می دهد و مغازه‌ها به شیوه دهه شصت اداره می‌شود.
۱۳۹۶/۹/۲۰ - ۱۳:۳۰
مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان البرز تأکید کرد؛
تحکیم پیوند معنوی با امام عصر راه اصلاح اجتماعی
مدیر کل اوقاف و امور خیریه استان البرز با بیان اینکه فرهنگ انتظار سبب گسترش آموزه های الهی در جوامع می شود، افزود: با این مهم می توان عدالت و انسانیت را در تمام دنیا مستقر کرد.
۱۳۹۶/۹/۱۹ - ۱۴:۱۹
معرفی سیره و اندیشه استاد محمدی اشتهاردی در فضای مجازی
کانال تلگرامی معرفی مرحوم استاد محمدی اشتهاردی به منظور آشنایی با آثار، سخنان، مقالات و اندیشه های وی و آثار دینی، تاریخ اسلام و سیره اهل بیت(ع) راه اندازی شده است.
۱۳۹۶/۹/۱۹ - ۱۴:۱۷
فراخوان مقاله «استقلال و ارزش‌های جهانی» منتشر شد
استادان، پژوهشگران و دانشجویان می توانند مقالات خود را حداکثر تا ۲۵ دی‌ماه سال جاری به دبیرخانه همایش ارسال کنند.
۱۳۹۶/۹/۱۹ - ۱۲:۲۰
اسلام رحمانی؛ بداهت مدرن
کسانی‌ که با القای اسلام رحمانی در صدد هستند که با کفار و دشمنان اسلام همان برخوردی را داشته باشند که با مؤمنین باید داشت، در واقع بدیهی‌ترین مسائل دینی را نادیده گرفته‌اند.
۱۳۹۶/۹/۱۹ - ۱۲:۰۲
فراخوان سومین جایزه فیروزه منتشر شد
فراخوان سومین جایزه کالاهای فرهنگی با الگوی ایرانی اسلامی با عنوان «جایزه فیروزه» منتشر شد.
۱۳۹۶/۹/۱۹ - ۱۱:۴۵
پیام رسان‌های داخلی؛ فرزندان ناخوانده دولت
جذابیت، امکانات مناسب، ارتباط آسان، تبادل سریع اطلاعات و تصاویر و اخبار، پشتیبانی مناسب را می توان از علل گرایش مردم کشورمان به استفاده از نرم افزارهای ارتباط جمعی و پیام رسان های خارجی دانست.
۱۳۹۶/۹/۱۹ - ۱۰:۵۲
معاون پژوهش حوزه علمیه استان مرکزی تأکید کرد؛
خرافات؛ دشمن اصالت دین
معاون پژوهش حوزه علمیه استان مرکزی گفت: اصل دین؛ روایات، قرآن کریم، اهل بیت(ع) و عقل بشری است و خرافه با عقل مبارزه می کند؛ زیرا دارای مبنای اعتقادی، شرعی و عقلی نیست.
۱۳۹۶/۹/۱۸ - ۱۵:۰۰
کارشناس فرهنگی مطرح کرد؛
اصلاح، تعهد و تحرک عناصر اصلی فرهنگ انتظار
رییس دفتر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌های استان مرکزی گفت: فرهنگ انتظار دارای محتوایى اصلاح‌گر، تحرك آفرین و تعهدآور بوده كه عالى ترین و ارجمندترین نوع بندگى حق تعالى است.
۱۳۹۶/۹/۱۷ - ۱۳:۱۵
فعال فرهنگی مطرح کرد؛
ترویج فرهنگ انتظار از مصادیق امر به معروف
عضو ستاد امر به معروف استان مرکزی در تبیین جامعه منتظر و مهدوی گفت: امر به معروف راه حفظ اصالت های دینی است.
۱۳۹۶/۹/۱۴ - ۲۲:۴۳
کارشناس دینی مطرح کرد؛
جامعه امروز نیازمند تربیت مهدوی
مدیر موسسه مشاوره روحانیان و امور دینی استان مرکزی گفت: اگر فضای حاکم بر جامعه، دارای فرهنگ انتظار نباشد، تربیت نسل نو و آشنا کردن آنها با ارزش های دینی بسیار مشکل خواهد شد.
۱۳۹۶/۹/۱۴ - ۱۰:۳۰
پژوهشگر حوزوی تأکید کرد؛
عصر انتظار؛ عصر مقابله با فرهنگ دنیاگرایی و سکولار
حجت الاسلام رییسی با بیان اینکه فرهنگ انتظار مبتنی بر نوعی اعتراض به وضع موجود است، گفت: علیرغم تلاش غرب برای زیبا جلوه دادن وضع کنونی، منتظر واقعی ظهور منجی به فرهنگ دنیاگرایی سکولار رضایت نمی دهد.
۱۳۹۶/۹/۱۴ - ۰۹:۱۵
امام جمعه ساوه مطرح کرد؛
پویایی و حرکت پایه های اصلی انتظار
امام جمعه شهرستان ساوه گفت: معاشرت با مؤمنین و بیان احادیث و روایات اهل بیت(ع) در دیدارهای روزمره، سبب ترویج فرهنگ مهدویت در جامعه است.
۱۳۹۶/۹/۱۳ - ۲۰:۲۱
کارشناس مذهبی:
غرب از فرهنگ مهدویت هراس دارد
امام جمعه ازندریان گفت: اعتقاد به مهدویت و انتظار اگر در جامعه نهادینه شود نقش به سزایی در بنیه اعتقادی مردم دارد.
۱۳۹۶/۹/۱۳ - ۲۰:۱۳
مدیر حوزه علمیه استان قزوین:
مقابله با فرهنگ انتظار نتیجه نپذیرفتن عدالت است
مدیر حوزه علمیه استان قزوین گفت: افرادی که در پی تکبر و غلبه بر مظلومان هستند با حکومت امام زمان(عج) چه در زمان حال و چه در زمان ظهور مخالف هستند.
۱۳۹۶/۹/۱۳ - ۱۴:۲۹
مسؤول کانون های مساجد استان البرز مطرح کرد؛
نسل آینده نیازمند تعریف صحیح از «انتظار»
مسؤول کانون های مساجد البرز گفت: انسان منتظر با اقدامات صحیح، در سایه امامت رشد پیدا کرده و کامل می شود.
۱۳۹۶/۹/۱۳ - ۱۳:۱۸
کوتاه نوشت طلبگی؛
آبروی «اشنوگل» را بخرید
باید نهضت حمایت از آثار ارزشمند فرهنگی را راه بیاندازیم. باید حواسمان باشد که وسط معرکه‌ایم و نمی توانیم کم کاری کنیم.