سه شنبه ۲۵ مهر ۱۳۹۶ Tuesday, October 17, 2017 - ساعت:
زمان : ۱۳۹۶/۷/۱۵ - ۱۹:۱۶
شناسه خبر: ۵۲۹۴۴۶
 
حقانیت چشم زخم
اصولا بیماری عواملی دارد و بی تردید یکی از عوامل آن چشم خوردن است. البته برخی این را قبول ندارند و چه بسا آن را خرافات تلقی کنند.

به گزارش سرویس فرهنگی اجتماعی خبرگزاری رسا، ناگواری‌هایی  که در عالم هستی اتفاق می‌افتد عوامل مختلفی دارد. یکی از عواملی که در این باره مؤثر است چشم زخم است که در اصطلاح عامیانه به چشم خوردن تعبیر می‌شود.

چشم زخم از آن دسته مفاهیمی است که مخالفان و موافقانی دارد. برخی آن را خرافات می‌دانند و برخی به آن معتقد هستند. در بین کسانی هم که اصل این موضوع را قبول دارند، بعضا افراط و تفریط‌هایی وجود دارد. برخی هر مشکلی که در زندگی برایشان پیش می‌آید مرتبط با چشم خوردن می‌دانند.

آنچه که تجربه نشان داده گویای حقانیت چشم زخم است؛ از آن مهم‌تر،  آموزه‌‌های دینی به عنوان راهنما و تبیین کننده حق و حقیقت، چشم زخم  را تأیید کرده و بر حقانیت آن تأکید کرده است.

در دنيايى كه" اشعه ليزر"  با شعاعى  نامرئى مى‏‌تواند كارى كند كه از هيچ سلاح مخربى ساخته نيست، پذيرش وجود نيرويى در بعضى از چشم ها كه از طريق امواج مخصوص در طرف مقابل اثر بگذارد چيز عجيبى نخواهد بود.

تقریبا همه اثر چشم را دیده‌اند که چه تأثیرات عجیبی می‌گذارد؛ مثلا وسیله‌ای که هیچ عیب و نقصی ندارد بعد از تعریف شخصی چنان خراب می‌شود که به این راحتی‌ها درست نمی‌شود یا انسان سالم چنان مریض می‌شود که گویا سال‌ها  مریض بوده است و چه بسا به زودی هم بهبودی حاصل نکند.

بررسی‌های علمی اثبات کرده است که آدمی دارای نیروی شگفتی است که می تواند آثار مثبت و یا منفی به جای گذارد. دانشمندان بر این باورند که در برخی از افراد، روح و توان منحصر به فردی است که می تواند اشیا را نه تنها جا به جا کند، بلکه می‌تواند آن را منفجر و متلاشی کند. این انرژی گاه از راه چشم، ساطع می‌شود.

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان، نسرین تهرانی، روان شناس، در این خصوص می‌گوید: همه عالم دارای انرژی های مثبت و منفی است و به عبارتی این انرژی‌ها در عالم در جریانند. از آنجا که یکی از شبکه‌های ارتباطی افراد با یکدیگر چشم است، بنابراین افراد می‌توانند از این طریق انرژی خود را به دیگران انتقال دهند. این که چقدر انرژی هایی را در خود ایجاد و پرورش دهیم دست خودمان است. همچنین خودمان اجازه می‌دهیم انرژی های خوب یا بد وارد روح و بدنمان شوند.

آیه «و إنْ یَکاد...»

آیه معروف «و ان یکاد...» که برای خیلی از مردم آشنا است صراحتا بحث چشم زخم را مطرح می‌کند.

خداوند در این آیه خطاب به نبی اکرم صلی الله علیه و آله می‌فرماید: «وَ إِن يَكاَدُ الَّذِينَ كَفَرُواْ لَيُزلِقُونَكَ بِأَبْصَارِهِمْ لَمَّا سمِعُواْ الذِّكْرَ وَ يَقُولُونَ إِنَّهُ لَمَجْنُون‏ و ما هو الّا ذِکْرٌ لِلْعالمین؛نزديك است كافران هنگامى كه آيات قرآن را مى‏‌شنوند با چشم‏ زخم خود تو را از بين ببرند، و مى‏‌گويند: او ديوانه است! در حالى كه اين (قرآن) جز مايه بيدارى براى جهانيان نيست»(سوره قلم/آیه52-51)

مراد از اين «ازلاق به ابصار» چشم زدن است كه خود نوعى از تاثيرات نفسانى است و دليلى عقلى بر نفى آن نداريم، بلكه حوادثى ديده شده كه با چشم زدن منطبق هست و رواياتى هم بر طبق آن وارد شده و با اين حال علتی ندارد كه ما آن را انكار نموده، بگوييم يك عقيده خرافى است.

بعضى از مفسرين گفته‌‏اند: معناى آيه اين است كه وقتى ذكر(قرآن) را از تو مى‏‌شنوند با نظرى سرشار از كينه و خشم به تو نظر مى‌‏كنند، به طورى كه مى‏‌خواهند با همان نگاه تيزشان تو را بكشند. (ترجمه تفسیر المیزان/ج 19/ص64)

چشم زخم در روایات

امیر مؤمنان علیه‌السلام فرمود: العینُ حقٌ و الرقىُّ حقٌ؛چشم زخم حق است و توسل به دعا براى دفع آن نيز حق است. (نهج البلاغه)

از امام صادق علیه‌السلام در تفسیر آیه «وَ مِنْ شَرِّ حاسِدٍ إِذا حَسَدَ» نقل شده که منظور چشم زدن است و چشم زخم حق است و قول پیامبر صلی الله علیه و آله است. (متشابه القرآن و مختلفه/ج‏1/ ص40)

رابطه چشم زخم بامرگ و بیماری

پناه بردن به خداوند متعال از  چشم زخم در خون از مواردی است که در دعای قبل از حجامت وارد شده است.  «بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِيمِ أَعُوذُ بِاللَّهِ الْكَرِيمِ فِي حِجَامَتِي هَذِهِ مِنَ الْعَيْنِ‏ فِي الدَّمِ وَ مِنْ كُلِّ سُوءٍ»(وسائل الشيعة/ج‏17/ص112)

این روایت می‌تواند مؤید این مطلب باشد که دست کم برخی از بیماری‌های خونی از جمله سرطان خون، در بعضی مواقع، معلول چشم زخم است. به عبارتی دیگر یکی از تأثیرات جدی چشم زخم می‌تواند در خون باشد. شاید به همین دلیل هم باشد که از نظر پزشکی مدرن، نه به طور دقیق معلوم است عامل آن چیست و نه درمان راحتی دارد. مؤید دیگر آن درمانی است که در حال حاضر برای سرطان خون استفاده می‌شود که شامل رادیوتراپی و اشعه درمانی است که می‌توان آن را نقطه مقابل چشم زخم دانست؛ چرا که چشم زخم از همین طریق عمل می‌کند و تأثیر خود را می‌گذارد.   

اصولا بیماری عواملی دارد و بی تردید یکی از عوامل آن چشم خوردن است. البته برخی این را قبول ندارند و چه بسا آن را خرافات تلقی کنند ولی این مطلب واقعیتی است که آموزه‌های دینی آن را تأیید کرده است.

همچنین بنابر همین آموزه‌های دینی برخی از مرگ و میرها نیز معلول چشم زخم است و تأثیر جدی در این باره دارد.

از نبی اکرم صلی الله علیه و آله نقل شده که فرمود:چشم زخم مرد را به گور و شتر را به دیگ می‌فرستد؛ إِنَّ الْعَيْنَ لَتُدْخِلُ الرَّجُلَ الْقَبْرَ وَ الْجَمَلَ الْقِدْرَ(جامع الاخبار/ص157)

از امام صادق ‏عليه السلام نقل شده كه فرمود: اگر براى شما نبش قبر مى‌‏شد  مى‏‌ديديد كه اكثر مردگان شما از چشم زخم هستند. به درستى كه چشم‏ زدن، حق است. آگاه باشيد كه رسول‏ خدا صلى الله عليه وآله فرمود: چشم زدن، حق است؛ پس هرگاه كسى نسبت به چيزى از برادرش شگفت‏ زده شد، پس در آن حال خدا را یاد كند؛ زيرا وقتى که ياد خدا كند، به او ضررى نمى‌‏رساند.(بحار الانوار/ج60/ص25)

راه ‏هاى مقابله با چشم زخم

مهم ترین عامل محفوظ بودن از چشم زخم پناه بردن به خدا از این مطلب است.

در حديثى مى‏‌خوانيم كه" اسماء بنت عميس" خدمت پيامبر صلی الله علیه و آله عرض كرد: گاه به فرزندان جعفر چشم مى‏ زنند، آيا" رقيه" اى براى آنها بگيرم؟ (منظور از" رقيه" دعاهايى است كه مى ‏نويسند و افراد براى جلوگيرى از چشم زخم با خود نگه می‌دارند و آن را تعويذ نيز مى‏‌گويند).

پيامبر صلی الله علیه و آله فرمود:«نعم، فلو كان شى‏ء يسبق القدر لسبقه العين؛ آرى، مانعى ندارد، اگر چيزى مى‏‌توانست بر قضا و قدر پيشى گيرد چشم زدن بود!»

و در حديث ديگرى آمده است كه امير مؤمنان علیه‌السلام فرمود: پيامبر براى امام حسن و امام حسين«رقيه» گرفت، و اين دعا را خواند: «اعيذكما بكلمات التامة و اسماء اللَّه الحسنى كلها عامة، من شر السامة و الهامة، و من شر كل عين لامة، و من شر حاسد اذا حسد؛ شما را به تمام كلمات و اسماء حسناى خداوند از شر مرگ و حيوانات موذى، و هر چشم بد، و حسود آن گاه كه حسد ورزد مى‏‌سپارم». سپس پيامبر صلی الله علیه و آله نگاهى به ما كرد و فرمود: اين چنين حضرت ابراهيم براى اسماعيل و اسحاق تعويذ نمود. (تفسیر نمونه/ج24/ص427)

خواندن سوره فلق، ناس، آیه الکرسی و آیه«و ان یکاد» برای  چشم زخم مفید است.

صدقه دادن از آن جهت که برای دفع بلا سفارش شده، طبیعتا در این باره نیز مفید است.

یکی از چیزهایی که در روایت ذکر شده و هم برای چشم نزدن و هم برای چشم نخوردن مفید است، سه بار گفتن این ذکر است:  «مَا شَاءَ اللَّهُ لا قُوَّةَ إِلاَّ بِاللَّهِ الْعَلِيِّ الْعَظِيمِ». مکارم الاخلاق/ص386

نکته پایانی

در پایان ذکر این نکته شایسته است که نباید فراموش کنیم که هر واقعه‌ای که در عالم هستی رخ می‌دهد اراده خداوند متعال را به  همراه دارد و تا او  نخواهد ذره‌ای در این عالم جا به جا نخواهد شد. از این رو اگر چشم زخم مؤثر است، اراده خداوند بر این بوده که چنین باشد و اگر او اراده کند هیچ چشم زخمی اثرگذار نخواهد بود؛ پس فراموش نکنیم که اراده الهی مافوق همه چیز  است./999/ی۷۰۲/س

بابک شکورزاده، پژوهشگر حوزوی 

ارسال به شبکه های اجتماعی
ارسال نظر
نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
لطفا حاصل عبارت زیر را در باکس روبرو وارد کنید:
= ۱ + ۱
ارسال
نظرات
انتشار یافته: 0
در انتظار بررسی: 0
غیر قابل انتشار: 0
۱۳۹۶/۷/۲۵ - ۱۳:۲۰
وضعیت اورژانسی تربیت کودک و نوجوان در عصر رسانه
سوال اصلی این است که امروز تربیت کودکان و نوجوانان ما توسط چه کسانی و در چه محیط هایی اتفاق می افتد. پاسخ شاید خیلی پیچیده نباشد. می توانیم ادعا کنیم که امروز رسانه ها تربیت کودکان و نوجوانان برعهده گ...
۱۳۹۶/۷/۲۵ - ۱۱:۵۸
عضو جامعه مبلغین برتر کشوری تأکید کرد؛
تربیت صحیح فرزندان نیازمند درک آموزه‌های دینی از سوی والدین
استاد حوزه و دانشگاه گفت: امروزه اینترنت و فضای مجازی به عنوان عوامل بازدارنده فرزندان، سبب غفلت آنان شده و پدر و مادر باید در سایه معارف دینی به حل این مسائل بپردازند.
۱۳۹۶/۷/۲۴ - ۲۱:۵۴
کارشناس فرهنگی تبیین کرد؛
ویژگی سبک مقتدرانه در تربیت فرزند
حجت الاسلام درویشوند گفت: آموزه اسلامی سبک تربیت مقتدرانه را می‌پسندد که با تکریم فرزند همراه است در این سبک تربیت فرزند در سایه نظارت غیرمستقیم بر کارهای او صورت می‌گیرد.
۱۳۹۶/۷/۲۴ - ۱۹:۳۰
سبک زندگی حسینی
مکتب عاشورا آیینه ای از بندگی خداوند است که تلألو نور معنویت عاشوراییان را در کربلا تاباند تا بشریت تا انتهای تاریخ از از این سرمایه بهره مند شود.
۱۳۹۶/۷/۲۴ - ۱۲:۰۰
گفت‌وگو؛
تردید تاریخی نخبگان؛ استقلال علمی یا استعمار علمی
عضو هیأت علمی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی گفت: ما واقعا باید به این بصیرت تاریخی برسیم که دیگران به جای ما فکر نمی‌کنند، بلکه دیگران به دنبال بسط اهرم‌های قدرت سیاسی، اجتماعی و اقتصادی خودشان هستند...
۱۳۹۶/۷/۲۴ - ۱۱:۰۲
استاد حوزه علمیه:
نشست‌های انجمن اولیا و مربیان از حالت کلیشه خارج شود
مدیر حوزه علمیه آل البیت(ع) بندرلنگه گفت: ارتباط مستمرو سازنده بین والدین و معلمان زمینه ساز تربیت دینی دانش آموزان است.
۱۳۹۶/۷/۲۳ - ۱۳:۳۳
مسؤول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه اراک:
خانواده‌ها مکمل فعالیت‌های آموزشی مدارس هستند
مسؤول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه اراک با بیان اینکه سبک زندگی راهکار تربیت صحیح فرزندان است، گفت: تربیت و ارائه الگوی صحیح سبک زندگی به فرزندان باید توسط خانواده ها محقق می شود.
۱۳۹۶/۷/۲۳ - ۱۲:۵۹
عدالت مهدوی در نهج البلاغه
انقلاب مهدوی شالوده و اساس ظلم و ستم را از بین خواهد برد و قفل های تاریخ را باز خواهد کرد و با شکل گیری نهضت مهدوی(عج) نظم جهانی سکولار از هم پاشیده خواهد شد.
۱۳۹۶/۷/۲۳ - ۱۱:۲۳
یادداشت؛
تمدن اسلامی و علوم انسانی
حوزه و دانشگاه با وحدت و همسویی می‌توانند هم فکر تولید کرده و هم انسان تربیت کنند؛ زیرا انسان‌سازی و جامعه پردازی بر اساس ارزش‌های اسلامی، دو رسالت بزرگ حوزه و دانشگاه است.
۱۳۹۶/۷/۲۲ - ۱۹:۲۹
چه کسانی به اطعام مجالس امام حسین شبهه می کنند
بیشتر کسانی که در اطعام مجالس سوگواری امام حسین شبهه پراکنی می‌‌کنند، نه اعتقاد درستی به امام حسین(ع) و عزای ایشان دارند، نه دغدغه واقعی برای فقرا دارند.
۱۳۹۶/۷/۲۲ - ۱۹:۱۱
پیش شرط‌های استقلال علمی در کشور
ضعف فعالیت علمی، ترس از مقابله با شکست‌ها در زمینه های علمی و تعطیل کردن فعالیت های علمی به بهانه عدم موفقیت، سم مهلک پیشرفت و استقلال علمی محسوب می شود.
۱۳۹۶/۷/۲۲ - ۱۳:۴۳
کارشناس دینی:
والدین از نظارت صریح و مستقیم بر فرزندان پرهیز کنند
مدیر حوزه علمیه حاج محمد ابراهیم اراک گفت: نظارت صریح و مستقیم سبب دلزدگی فرزندان شده و والدین نمی توانند محبت و مدیریت خود را به درستی به فرزندان ابراز کنند.
۱۳۹۶/۷/۲۲ - ۱۰:۵۱
حجت الاسلام دعایی:
حذف اذن همسر برای خروج از کشور فتنه انگیز است
دبیر کل جبهه فرهنگی حجاب و عفاف گفت: بر اساس آیات قرآن مرد نسبت به زن حق ولایت دارد، طرح حذف اذن همسر برای خروج از کشور یک موضوع فتنه انگیز است.
۱۳۹۶/۷/۲۲ - ۱۰:۲۴
اسلام و یکسان سازی فرهنگی
فرهنگ اسلامی، فرهنگ توحیدمحور است و فرهنگ توحیدی همانند هر فرهنگی دارای چارچوب­ هایی است که مبتنی بر جهان بینی، معرفت شناسی و انسان شناسی است.
۱۳۹۶/۷/۲۱ - ۱۶:۴۸
کارشناس دینی و فرهنگی:
خانواده‌ها در سلامت معنوی فرزندان نقش آفرین باشند
مدیر جامعه المصطفی واحد آشتیان گفت: آموزش مستدل معارف دینی، تبدیل فراگرفته های دینی به باورهای قلبی و رفتار و کردار اهداف تربیتی دینی است.
۱۳۹۶/۷/۲۱ - ۱۳:۵۰
گفت‌و‌گو؛
تربیت اسلامی دانش ‌آموزان در گرو همدلی خانواده و نهادهای آموزشی
مدیر حوزه های علمیه استان هرمزگان گفت: نقطه اتصال اولیاء و مربیان به عنوان دغدغه تربیت نسل آینده به لحاظ علمی و تربیتی باید به تربیت اسلامی منجر شود.
۱۳۹۶/۷/۲۰ - ۱۶:۰۰
نائب رییس کمیسیون فرهنگی مجلس تأکید کرد؛
بازسازی علوم بر اساس فرهنگ بومی شرط تحقق استقلال علمی
حجت‌الاسلام والمسلمین پژمان‌فر به تبیین موانع ایجاد استقلال علمی در کشور پرداخت و گفت: یکی از موانع متأسفانه نگاه‌هایی است که در ارتباط با این موضوع به صورت غلط میان افرادی که متولی امر هستند، وجود دا...
۱۳۹۶/۷/۲۰ - ۱۵:۳۴
کارشناس دینی:
خانواده و مدرسه در تربیت دانش ‌آموزان هماهنگ عمل کنند
حجت الاسلام قائدی با تأکید بر ضرورت بررسی چگونگی تربیت دینی در مدرسه و آسیب‌های احتمالی آن گفت: باید همه‌ عوامل مؤثر بر تربیت در مدرسه و خارج از آن به طور هماهنگ به تربیت دانش آموزان بپردازند.
۱۳۹۶/۷/۲۰ - ۱۱:۵۶
از محرمیت «سلبریتی‌ها» تا بازی با ادبیات دینی
نیاز است تا هنرمند انقلابی تربیت شود تا سخنگوی تفکر انقلاب باشد و الا وجود عده‌ای که آمال و آرزوهایشان در لاس وگاس و هتل‌های منهتن می‌چرخد، چه جای بیان تفکر دینی است.
۱۳۹۶/۷/۱۹ - ۲۰:۲۰
کارشناس علوم دینی مطرح کرد؛
سرمایه گذاری دینی زمینه ساز تربیت و آموزش مطلوب
حجت‌الاسلام هاشمی گفت: دغدغه اصلی در زمینه آموزش مسائل اعتقادی، تفکر دینی خود معلم است که در تقویت علمی دانش‌آموز و نسلی که برای آینده پرورش پیدا می‌کند، مؤثر است.