سه شنبه ۲۵ مهر ۱۳۹۶ Tuesday, October 17, 2017 - ساعت:
زمان : ۱۳۹۶/۷/۱۲ - ۱۳:۱۷
شناسه خبر: ۵۲۹۳۳۱
 
پرستاری در فرهنگ اسلامی
پرستاری از بیماران از کارهای نیکی است که رهبران الهی نیز بدان همت می گماردند؛ آغاز پرستاری در اسلام با شروع جنگ های مسلمین و جهاد بوده است.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری رسا، واژه پرستار به معنای پرستنده، غمخوار و حافظ است؛ در فرهنگ لاتین، پرستار به معنای پروردن، تغذیه کردن و پرورش دادن است.

با توجه به این معنا هرگونه مراقبت و مواظبتی که فرد از فرد دیگر اعم از بیمار یا سالم به عمل آورد پرستاری نامیده می شود.

مجمع پرستاران کانادا پرستاری را اینگونه تعریف می کند «حرفه پرستاری در پاخ به نیاز جامعه به وجود آمده است و در رابطه با سلامت انسان در طول ایده هایی را مد نظر دارد؛ پرستاران در جهت پیشبرد، حفظ و بازگرداندن سلامت و پیشگیری از بروز بیماری و تسکین دردها تلاش می کنند».

پرستاری حرفه ای پویا و حمایتگر است که از قوانین اخلاقی خاصی پیروی می کند و ریشه آن مراقبت از بیمار یعنی مفهومی که در چهار زمینه فعالیت آن (کار علمی، آموزش، مدیریت و تحقیق) نهفته است.

پرستاری در فرهنگ اسلامی

در فرهنگ اسلامی و تعابیر قرآنی، آن هنگام که پرستار برای یاری انسان نیازمندی تلاش می‌کند و نیازهایش را برآورده می کند، مثل آن است که او را از مرگ رهایی بخشیده و بدین کار، موجبات خرسندی خداوند را فراهم کرده است؛ زیرا پرستاری که با تلاش خویش، جان مجروح یا بیمار ناتوانی را نجات می دهد و برای بهبودی وی فعالیت می کند، به یقین او را زنده کرده است و هر که فردی را زنده کند و به جامعه پرتلاش انسان ها بازگرداند، مثل آن است که خدمتی شایان به همه مردمان کرده است.

قرآن کریم در این باره می فرماید: «و هرکس انسانی را از مرگ رهایی بخشد، چنان است که گویی همه مردم را زنده کرده است»؛ پیامبر گرامی اسلام(ص) در این زمینه می فرماید «هرکس برای برآوردن نیاز بیماری بکوشد چه آن را برآورده سزد و چه نسازد، از گناهانش پاک می شود مانند روزی که از مادر زاده شده است».

پرستاری از مجروحان و کمک به ناتوانان در فطرت و نهاد هر انسانی وجود دارد که حاکی از اهمیت آن در زندگی اجتماعی است؛ سیره رهبران الهی نیز همواره بر این بوده است که در میدان انجام دادن کارهای پسندیده، گوی سبقت را از همه انسان ها بربایند و انسان کامل عصر خوش و الگو برای آیندگان باشند تا بدین ترتیب، بزرگ‌ترین مشوق انسان‌ها در عمل به نیکی ها گردند.

پرستاری از بیماران از کارهای نیکی است که رهبران الهی نیز بدان همت می گماردند؛ آغاز پرستاری در اسلام با شروع جنگ های مسلمین و جهاد بوده است؛ در این جنگ ها، هم بانوان خاندان پیامبر اکرم(ص) و هم سایر زنان مسلمان در خدمت پرستاری سهیم بودند و باید تاریخ پرستاری در اسلام را از پرستاری حضرت فاطمه زهرا(س) دانست.

حضرت زهرا(س) در جنگ احد از پدر بزرگوارشان پرستاری کردند و با چهارده تن از زنان مسلمان از زخمی ها پرستاری کردند؛ دیگر پرستاران صدر اسلام عبارتند از ام عماره، میمونه، رفیده، ام سلمه، ام عطیه و حضرت زینب کبری(س) که از پنج امام معصوم(ع) در زمان های مختلف پرستاری کردند./841/ت۳۰۳/س

منبع: کتاب «اخلاق پزشکی و پرستاری» گردآوری شده از سوی مؤسسه خورشید حیات

ارسال به شبکه های اجتماعی
ارسال نظر
نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
لطفا حاصل عبارت زیر را در باکس روبرو وارد کنید:
= ۲ + ۸
ارسال
نظرات
انتشار یافته: 0
در انتظار بررسی: 0
غیر قابل انتشار: 0
۱۳۹۶/۷/۲۵ - ۱۳:۴۹
حجت الاسلام خادمیان مطرح کرد؛
آسیب‌های اجتماعی امروز نتیجه کم توجهی به مدارس
عضو هیأت علمی گروه معارف دانشگاه اراک گفت: اگر امروز با آسیب های مدیریتی و اخلاقی مواجه شده ایم، در گذشته به مدرسه کم توجهی کرده ایم و ارزش کار آموزش و پرورش معلوم نشده است.
۱۳۹۶/۷/۲۴ - ۱۰:۵۴
تعامل پرستار با بیمار و نقش اخلاق حرفه ای
به هیچ عنوان تفاوتی میان بیماران بی نیاز و فقیر نباید قرار داد، چه در پذیرش آنان در بیمارستان ها و چه در مورد خدمات و رسیدگی هایی که باید در بیمارستان ها از سوی پرستاران و دیگر کارکنان آن به بیماران ا...
۱۳۹۶/۷/۲۳ - ۱۱:۱۰
حجت‌الاسلام ترکاشوند مطرح کرد؛
فضای مسموم اقتصادی عامل افزایش سن ازدواج
مشاور خانواده حوزه علمیه قم با اشاره به شرایط اقتصادی امروز برای تحقق ازدواج گفت: خود دختر و پسر که هنوز درگیر مسائل مهم اقتصادی نشده‌اند و نیاز به ازدواجشان جدی است و می‌توانند از فضای مسموم جامعه جد...
۱۳۹۶/۷/۲۲ - ۲۰:۰۵
استاد درس اخلاق حوزه:
تربیت الهی فرزندان بدون دغدغه والدین تحقق نمی یابد
حجت الاسلام حاجی آقایی گفت: تربیت معنوی یعنی اینکه پدر و مادر فرزند خود را در تربیت مسیر الهی قرار دهند.
۱۳۹۶/۷/۲۲ - ۱۹:۲۰
استاد حوزه علمیه قم:
قیام امام حسین ۳ ارث برای جامعه باقی گذاشت
حجت‌الاسلام مداحی گفت: قیام امام حسین(ع) برای جامعه اسلامی، روحیه استقامت، مجاهدت و ظلم ستیزی را به ارث گذاشته است.
۱۳۹۶/۷/۲۱ - ۱۶:۲۸
یادداشت؛
عیارسنجی روحانیت در پاسخ به نیازهای اجتماعی
دیر زمانی نیست که روحانیت شیعه تلاش دارد تا در زندگی اجتماعی مردم نقش ایفاء کند؛ روحانیتی که تلاش کرد تا از آخوند روستا و آخوند محله به آخوندی در مقیاس زمان و زمانه خویش درآید.
۱۳۹۶/۷/۲۱ - ۱۴:۱۲
حجت الاسلام والمسلمین حسینی خراسانی:
رفع دغدغه‌های معیشتی معلمان رأس امور دولت اسلامی باشد
استاد سطح عالی حوزه علمیه قم عرصه آموزش و تربیت فرزندان را نیازمند حمایت جدی از معلمان دانست و گفت: باید در رفع دغدغه های معیشتی معلمان جدیتی صورت بگیرد.
۱۳۹۶/۷/۲۱ - ۱۳:۵۹
پژوهشگر حوزوی تبیین کرد؛
ریشه تحقیر دیگران
حجت‌الاسلام دهقان با اشاره به اینکه برخی افراد برای اینکه عیب و نقص خود را بپوشانند، دست به تحقیر افراد دیگر می زنند، گفت: گاهی شخص نسبت به عیوب خودش توجه ندارد، برای همین عیوب دیگران را می بیند.
۱۳۹۶/۷/۲۱ - ۱۳:۱۹
نبض خمس در حيات رسانه اي حوزه
بی‌شک آثار و بركات خمس در امور فردی و اجتماعي خلاصه نمی‌شود و در حوزه‌های سياسي و فرهنگي و اقتصادي نیز ثمراتی گوناگون دارد.
۱۳۹۶/۷/۲۰ - ۱۸:۰۲
دادستان قم اعلام کرد؛
بر روند تولید و نگهداری غذاهای اصلی باید نظارت شود
کاهه گفت: تیم ویژه ای متشکل از نماینده دادستان، کارشناس غذا و دارو علوم پزشکی واتحادیه نانوایان، برای بازدید از کارخانجات تولید آرد دراستان تعیین شد، که تاکنون از دو کارخانه بازرسی دقیقی به عمل آمده ا...
۱۳۹۶/۷/۲۰ - ۱۶:۴۶
بررسی رد پای ماهواره در زندگی ایرانی؛
گفت‌وگو/ رنج حیوان از انسان معاصر
حجت الاسلام وافی گفت: بیش از آنکه انسان از نگهداری برخی از حیوانات در خانه خودش اذیت و آزار شود، آن حیوان زبان بسته از همراه شدن با انسان مورد اذیت و آزار قرار می گیرد.
۱۳۹۶/۷/۲۰ - ۱۶:۰۹
حجت الاسلام کرباسی:
بی‌توجهی به معیار دینی معلمان به ضرر دانش آموزان تمام می‌شود
مدیر جامعه امیرالمؤمنین شهر ری گفت: بی‌توجهی به تفکر دینی معلمان در تقویت علمی دانش آموزان و تربیت نسل ایده آل نتیجه شایسته ای نداشته و خسران و زیان فرزندان را به همراه خواهد داشت.
۱۳۹۶/۷/۲۰ - ۱۱:۱۳
خدمت همگانی و انسانی؛
«ایستگاه‌های صلواتی» چرایی و بایسته‌ها
در ایستگاه‌های صلواتی غذادادن و سیراب‌کردن نمود ویژه‌ای دارد؛ شاید به این جهت باشد که تشنگی و گرسنگی بر همه افراد صدق می کند و این نوع خدمت خارج از هرگونه مرزبندی اعتقادی و قومی اتفاق می‌افتد.
۱۳۹۶/۷/۱۸ - ۱۱:۱۵
تجلیل از دانش آموزان ممتاز خانواده های زندانیان در قم
دادستان قم ۱۱۰ نفر از خانواده های زندانیان را با همکاری اداره آموزش و پرورش، کمیته امداد امام خمینی(ره) و مدیرعامل انجمن حمایت از زندانیان به زیارت امام هشتم مشرف کرد.
۱۳۹۶/۷/۱۸ - ۱۰:۳۰
امام جمعه گلپایگان مطرح کرد؛
واگذاری تربیت فرزندان به دیگران نشانه سهل انگاری والدین
حجت الاسلام علاء الدینی واگذاری تربیت را مانعی در راه تربیت فرزندان عنوان کرد و گفت: امروزه متأسفانه مسؤولیت تربیت به دیگری واگذار می شود و والدین، مدارس، رسانه ها و دوستان وظایف تربیتی خود را انجام...
۱۳۹۶/۷/۱۸ - ۰۹:۰۵
قناعت، تلاش را آزادانه و زندگی را گوارا می کند
بعضی ها فکر می کنند اگر زیاده خواه باشند، بیشتر به دست می آورند و لذت و خوشبختی بیشتری را تجربه می کنند و اگر قانع باشند، خوشی های زندگی را از دست می دهند و رنج و بدبختی بیشتری در زندگی خواهند داشت.
۱۳۹۶/۷/۱۷ - ۱۳:۵۰
حجت الاسلام علم الهدی:
تناقض تربیتی بین خانواده و نهادهای آموزشی نسل جوان را سردرگم می‌کند
استاد حوزه و دانشگاه گفت: در صورتی که اضلاع تربیتی در کشور نقش خود را کمرنگ معرفی و رسالت خود را فراموش کنند، به نسل آینده کشور ظلم و خیانت کرده اند.
۱۳۹۶/۷/۱۶ - ۱۰:۰۶
مدیر حوزه علمیه فاطمی:
شکوفایی استعداد فرزندان مبتنی بر نظارت کارآمد است
حجت‌الاسلام محبی گفت: اگر نظارت به خوبی انجام شود فرزندان به خوبی رشد کرده و در آينده تبدیل به مدیران و مسؤولان کارآمد خواهند شد؛ بنابراین شکوفایی استعداد فرزندان مبتنی بر نظارت کارآمد است.
۱۳۹۶/۷/۱۶ - ۱۰:۰۵
عضو هیات علمی پژوهشگاه حکمت و دین‌پژوهی:
عرفان کیهانی زاییده تفکر التقاطی و مدرن دنیای غرب است
حجت السلام و المسلمین رودگر در گفت‌‌وگویی به بررسی سه رویکرد به صورت گذرا به عرفان اسلامی، ‌عرفان حلقه و در نهایت شخصیت و آراء محمدعلی طاهری پرداخته است.
۱۳۹۶/۷/۱۶ - ۰۹:۴۹
حجت الاسلام والمسلمین رضوی مهر:
اخلاق و اتکال به معنویت اساس فعالیت های علمی باشد
مشاور و نماینده رییس سازمان اوقاف در امور حوزه‌های علمیه کشور گفت: رمز موفقیت دانشمندان روحیه معنویت آنها، اتکال به ذات باری تعالی و تقویت باورهای ایمانی بود.