دوشنبه ۲۰ آذر ۱۳۹۶ Monday, December 11, 2017 - ساعت:
زمان : ۱۳۹۶/۷/۱۲ - ۱۳:۱۷
شناسه خبر: ۵۲۹۳۳۱
 
پرستاری در فرهنگ اسلامی
پرستاری از بیماران از کارهای نیکی است که رهبران الهی نیز بدان همت می گماردند؛ آغاز پرستاری در اسلام با شروع جنگ های مسلمین و جهاد بوده است.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری رسا، واژه پرستار به معنای پرستنده، غمخوار و حافظ است؛ در فرهنگ لاتین، پرستار به معنای پروردن، تغذیه کردن و پرورش دادن است.

با توجه به این معنا هرگونه مراقبت و مواظبتی که فرد از فرد دیگر اعم از بیمار یا سالم به عمل آورد پرستاری نامیده می شود.

مجمع پرستاران کانادا پرستاری را اینگونه تعریف می کند «حرفه پرستاری در پاخ به نیاز جامعه به وجود آمده است و در رابطه با سلامت انسان در طول ایده هایی را مد نظر دارد؛ پرستاران در جهت پیشبرد، حفظ و بازگرداندن سلامت و پیشگیری از بروز بیماری و تسکین دردها تلاش می کنند».

پرستاری حرفه ای پویا و حمایتگر است که از قوانین اخلاقی خاصی پیروی می کند و ریشه آن مراقبت از بیمار یعنی مفهومی که در چهار زمینه فعالیت آن (کار علمی، آموزش، مدیریت و تحقیق) نهفته است.

پرستاری در فرهنگ اسلامی

در فرهنگ اسلامی و تعابیر قرآنی، آن هنگام که پرستار برای یاری انسان نیازمندی تلاش می‌کند و نیازهایش را برآورده می کند، مثل آن است که او را از مرگ رهایی بخشیده و بدین کار، موجبات خرسندی خداوند را فراهم کرده است؛ زیرا پرستاری که با تلاش خویش، جان مجروح یا بیمار ناتوانی را نجات می دهد و برای بهبودی وی فعالیت می کند، به یقین او را زنده کرده است و هر که فردی را زنده کند و به جامعه پرتلاش انسان ها بازگرداند، مثل آن است که خدمتی شایان به همه مردمان کرده است.

قرآن کریم در این باره می فرماید: «و هرکس انسانی را از مرگ رهایی بخشد، چنان است که گویی همه مردم را زنده کرده است»؛ پیامبر گرامی اسلام(ص) در این زمینه می فرماید «هرکس برای برآوردن نیاز بیماری بکوشد چه آن را برآورده سزد و چه نسازد، از گناهانش پاک می شود مانند روزی که از مادر زاده شده است».

پرستاری از مجروحان و کمک به ناتوانان در فطرت و نهاد هر انسانی وجود دارد که حاکی از اهمیت آن در زندگی اجتماعی است؛ سیره رهبران الهی نیز همواره بر این بوده است که در میدان انجام دادن کارهای پسندیده، گوی سبقت را از همه انسان ها بربایند و انسان کامل عصر خوش و الگو برای آیندگان باشند تا بدین ترتیب، بزرگ‌ترین مشوق انسان‌ها در عمل به نیکی ها گردند.

پرستاری از بیماران از کارهای نیکی است که رهبران الهی نیز بدان همت می گماردند؛ آغاز پرستاری در اسلام با شروع جنگ های مسلمین و جهاد بوده است؛ در این جنگ ها، هم بانوان خاندان پیامبر اکرم(ص) و هم سایر زنان مسلمان در خدمت پرستاری سهیم بودند و باید تاریخ پرستاری در اسلام را از پرستاری حضرت فاطمه زهرا(س) دانست.

حضرت زهرا(س) در جنگ احد از پدر بزرگوارشان پرستاری کردند و با چهارده تن از زنان مسلمان از زخمی ها پرستاری کردند؛ دیگر پرستاران صدر اسلام عبارتند از ام عماره، میمونه، رفیده، ام سلمه، ام عطیه و حضرت زینب کبری(س) که از پنج امام معصوم(ع) در زمان های مختلف پرستاری کردند./841/ت۳۰۳/س

منبع: کتاب «اخلاق پزشکی و پرستاری» گردآوری شده از سوی مؤسسه خورشید حیات

ارسال به شبکه های اجتماعی
ارسال نظر
نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
لطفا حاصل عبارت زیر را در باکس روبرو وارد کنید:
= ۸ + ۱
ارسال
نظرات
انتشار یافته: 0
در انتظار بررسی: 0
غیر قابل انتشار: 0
۱۳۹۶/۹/۲۰ - ۱۳:۳۶
«بانکداری» محروم از ایده‌های اسلامی
بانكداران غربي كه براي قرن‌ها به پديده‌اي به نام بهره يا «ربا» خو گرفته بودند، بانكداري اسلامي و ماليه اسلامي را با آغوش باز پذیرفته و از خلاقيت‌هاي بانكداران اسلامي، بهره مي‌جويند.
۱۳۹۶/۹/۲۰ - ۱۳:۲۵
۵ عامل بازدارنده در مسیر موفقیت
ترس، توجه به ارزیابی دیگران، اقدام نکردن، نتیجه گرایی و عدم خودباوری پنج عامل بازدارنده در مسیر موفقیت هستند.
۱۳۹۶/۹/۱۹ - ۱۲:۰۶
نقد اندیشه اکهارت توله(۱)
بازی رهبر عرفان‌های کاذب با عواطف انسانی
اکهارت توله غیر از عواطف، ساحت روح آدمی را کاملا خالی می‌بیند و اگر در پستوی ذهنش برای روح، ابعاد و قوایی را قائل باشد، دستوری برای رشد و شکوفایی این قوا ندارد.
۱۳۹۶/۹/۱۹ - ۰۹:۱۵
حجت الاسلام زرگر در گفت‌وگو با رسا:
دولت در اجرای قانون حمایت از ‌آمران به معروف کوتاهی نکند
دبیر ستاد امر به معروف و نهی از منکر، اقامه احکام الهی در جامعه را در گرو احیای این فریضه دینی دانست و خواستار حمایت مسؤولان برای اجرای امر به معروف شد.
۱۳۹۶/۹/۱۸ - ۰۹:۳۶
کوتاه نوشت طلبگی؛
وحدت کلمه مؤلفه ایجابی مفهوم مقاومت
با رجوع به بیانات رهبر معظم انقلاب درمی یابیم که تقریبا از سال ۶۸ تا کنون در هیچ سالی نبوده مگر اینکه ایشان در مورد مسأله وحدت نکاتی را فرموده تا جایی که امروزه از ایشان به عنوان یکی از بزرگ‌ترین مناد...
۱۳۹۶/۹/۱۸ - ۰۹:۲۲
نوشتاری برای سبک زندگی؛
آموزش دینی کودکان سلامت جامعه را تضمین می‌کند
اهمیت دادن به آموزش اصول دینی و اخلاقی کودکان، امنیت و سلامت جامعه فردا را تضمین می کند، زیرا روان کودک برای پذیرش تعالیم احکام صحیح ایمانی و اخلاقی مانند زمین مستعدی است که هر بذری را در خود پرورش می...
۱۳۹۶/۹/۱۷ - ۱۲:۵۸
کارشناس عرفان های نوظهور تأکید کرد؛
فرهنگ انتظار تهدیده کننده جریان‌های مادی گرا
حجت الاسلام حاج‌آقازاده با بیان اینکه فرهنگ انتظار تهدید بزرگی در برابر جریان های مادی گرا و ضد دینی محسوب می شود، گفت: فرهنگ مهدویت، ضد مادی‌گرایی بوده و تعالی دهنده است.
۱۳۹۶/۹/۱۶ - ۱۶:۱۵
دانشجویان و مرجعیت علمی نظام اسلامی
قدرت علمی و ظرفیت های نهفته کشور با تکیه بر پیشینه تاریخی، فرهنگی و تمدنی کشورمان، می تواند بسترساز حرکت علمی کشور و تبدیل علمی ایران به مرجع علم و فناوری جهان باشد.
۱۳۹۶/۹/۱۵ - ۲۲:۳۸
حجت الاسلام کشوری هشدار داد؛
هویت اسلامی ایرانی در خطر است/ جریان توسعه گرا کارش سانسور اطلاعاتی است
دبیر شورای راهبردی الگوی ایرانی اسلامی پیشرفت گفت: اگر تحولات اجتماعی از سوی حوزه علمیه مدیریت نشود به یقین در آینده ای نزدیک هویت اسلامی ایرانی جامعه با خطر جدی روبه رو خواهد شد.
۱۳۹۶/۹/۱۵ - ۲۲:۱۳
بازخوانی مشکلات پنجگانه مسأله تراریخته در یک نشست علمی
حجت الاسلام گودرزی با تأکید بر اینکه امنیت و سلامت جامعه با ورود تراریخته ها در خطر است، گفت: حوزه های علمیه باید در عرصه رسیدگی به مشکلات اجتماعی به ویژه تراریخته ها فعال باشند.
۱۳۹۶/۹/۱۴ - ۲۳:۱۲
حجت الاسلام والمسلمین ساجدی:
بشر امروز در تهیه نسخه اصیل معنویت سرگردان است
عضو هیأت علمی مؤسسه امام خمینی(ره) گفت: برای تحقق اهداف نظریه پیشرفت باید مبانی جدید را از اسلام استخراج کنیم و نسبت به علوم جهان شناسی، انسان شناسی و خداشناسی تسلط پیدا کنیم.
۱۳۹۶/۹/۱۴ - ۱۰:۴۳
وحدت جهان اسلام رمز پیروزی؛
ایجاد جنگ فرقه ای خواسته اصلی دشمنان
امام علی(ع) به تمام امت اسلامی به مثابه ی یک پیکر واحد می نگریست که تفرقه و جنگ فرقه ایی عامل تخریب این پیکر است.
۱۳۹۶/۹/۱۴ - ۰۹:۲۴
رییس سازمان بسیج طلاب مطرح کرد؛
روحیه جهادی ظرفیتی ناشناخته در آبادانی کشور
حجت الاسلام گواهی گفت: مقابله با دشمنان، گذشتن از جان و مال و مایه گذاشتن از آبروی‌ برای آبادانی مناطق محروم و آسیب دیده و عمران و آبادانی مناطق محروم از اثراتی است که روحیه جهادی بر جامعه می‌گذارد.
۱۳۹۶/۹/۱۳ - ۲۰:۱۰
چرا دختران نوجوان خودزنی می‌کنند
عضو هیأت علمی دانشگاه پیام نور گفت: در سال ۹۴، سه هزار و ۲۳۴ مورد خودکشی رخ داده است. یعنی در عرض یک سال در حدود ۳۵ درصد افزایش آمار خودکشی داشته‌ایم و از سال ۸۰ تا ۹۴ چیزی حدود ۶۵ درصد آمار خودکشی اف...
۱۳۹۶/۹/۱۳ - ۱۹:۵۳
منتقد سینما مطرح کرد؛
هنر اسلامی باید ناظر به سعادت انسان باشد
حجت الاسلام شعبانی گفت: اگر هنر اسلامی فاقد مسائلی باشد که از سوی دین برای سعادت انسان مشخص شده است، خود سبب ایجاد مشکل در جامعه می شود.
۱۳۹۶/۹/۱۳ - ۱۹:۵۲
برگزاری سومین گردهمایی کارشناسان فناوری اطلاعات قم
سومین گردهمایی مدیران، اساتید و کارشناسان فناوری اطلاعات استان قم چهارشنبه در پردیس دانشگاه آزاد برگزار می‌شود.
۱۳۹۶/۹/۱۳ - ۱۹:۳۵
مدیرعامل کانون فناوری اطلاعات قم مطرح کرد؛
فناوری بهترین ظرفیت برای رفع بحران بیکاری
منصور نژاد در نشست خبری سومین گردهمایی مدیران، اساتید و کارشناسان فناوری اطلاعات استان قم گفت: فناوری، بهترین ظرفیت برای رفع بحران بیکاری است.
۱۳۹۶/۹/۱۳ - ۱۹:۲۷
حجت الاسلام میرخندان:
ارتباط محکم بین تولید فیلم و نظریه می تواند جریان سینمایی ایجاد کند
استاد حوزه و دانشگاه در نشست «بررسی انتقادی نظریه های واقع گرایی فیلم» گفت: باید توجه داشت که ارتباط میان تولید فیلم و نظریه بسیار مهم است و یک نظریه می تواند جریان سینمایی به وجود آورد.
۱۳۹۶/۹/۱۳ - ۱۹:۲۰
مدیرکل ارتباطات و فناوری اطلاعات استان قم:
سرمایه گذاری در عرصه فناوری یکی از راهکارهای کاهش بیکاری است
هانی با بیان اینکه یکی از مشکلات امروزی این است که جوانان به دنبال این هستند تا افرادی از راه برسند و برای آنها شغل ایجاد کنند، گفت: این فرهنگ اشتباه است، چراکه جوانان می توانند همانند بسیاری از استار...
۱۳۹۶/۹/۱۳ - ۱۴:۳۳
استاد حوزه علمیه قم هشدار داد؛
کالا شدن زنان؛ پشت پرده «فمینیسم»
حجت الاسلام مرتضوی هشترودی با بیان اینکه مردسالاری، زن سالاری و یا تساوی میان زن و مرد، هیچکدام درست نیست، گفت:‌ «طبیعت گرایی» تنها نگاهی است که درست بوده و باید بر پایه آن میان زن و مرد حکم کرد.