شنبه ۵ اسفند ۱۳۹۶ Saturday, February 24, 2018 - ساعت:
زمان : ۱۳۹۶/۷/۱۲ - ۱۳:۱۷
شناسه خبر: ۵۲۹۳۳۱
 
پرستاری در فرهنگ اسلامی
پرستاری از بیماران از کارهای نیکی است که رهبران الهی نیز بدان همت می گماردند؛ آغاز پرستاری در اسلام با شروع جنگ های مسلمین و جهاد بوده است.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری رسا، واژه پرستار به معنای پرستنده، غمخوار و حافظ است؛ در فرهنگ لاتین، پرستار به معنای پروردن، تغذیه کردن و پرورش دادن است.

با توجه به این معنا هرگونه مراقبت و مواظبتی که فرد از فرد دیگر اعم از بیمار یا سالم به عمل آورد پرستاری نامیده می شود.

مجمع پرستاران کانادا پرستاری را اینگونه تعریف می کند «حرفه پرستاری در پاخ به نیاز جامعه به وجود آمده است و در رابطه با سلامت انسان در طول ایده هایی را مد نظر دارد؛ پرستاران در جهت پیشبرد، حفظ و بازگرداندن سلامت و پیشگیری از بروز بیماری و تسکین دردها تلاش می کنند».

پرستاری حرفه ای پویا و حمایتگر است که از قوانین اخلاقی خاصی پیروی می کند و ریشه آن مراقبت از بیمار یعنی مفهومی که در چهار زمینه فعالیت آن (کار علمی، آموزش، مدیریت و تحقیق) نهفته است.

پرستاری در فرهنگ اسلامی

در فرهنگ اسلامی و تعابیر قرآنی، آن هنگام که پرستار برای یاری انسان نیازمندی تلاش می‌کند و نیازهایش را برآورده می کند، مثل آن است که او را از مرگ رهایی بخشیده و بدین کار، موجبات خرسندی خداوند را فراهم کرده است؛ زیرا پرستاری که با تلاش خویش، جان مجروح یا بیمار ناتوانی را نجات می دهد و برای بهبودی وی فعالیت می کند، به یقین او را زنده کرده است و هر که فردی را زنده کند و به جامعه پرتلاش انسان ها بازگرداند، مثل آن است که خدمتی شایان به همه مردمان کرده است.

قرآن کریم در این باره می فرماید: «و هرکس انسانی را از مرگ رهایی بخشد، چنان است که گویی همه مردم را زنده کرده است»؛ پیامبر گرامی اسلام(ص) در این زمینه می فرماید «هرکس برای برآوردن نیاز بیماری بکوشد چه آن را برآورده سزد و چه نسازد، از گناهانش پاک می شود مانند روزی که از مادر زاده شده است».

پرستاری از مجروحان و کمک به ناتوانان در فطرت و نهاد هر انسانی وجود دارد که حاکی از اهمیت آن در زندگی اجتماعی است؛ سیره رهبران الهی نیز همواره بر این بوده است که در میدان انجام دادن کارهای پسندیده، گوی سبقت را از همه انسان ها بربایند و انسان کامل عصر خوش و الگو برای آیندگان باشند تا بدین ترتیب، بزرگ‌ترین مشوق انسان‌ها در عمل به نیکی ها گردند.

پرستاری از بیماران از کارهای نیکی است که رهبران الهی نیز بدان همت می گماردند؛ آغاز پرستاری در اسلام با شروع جنگ های مسلمین و جهاد بوده است؛ در این جنگ ها، هم بانوان خاندان پیامبر اکرم(ص) و هم سایر زنان مسلمان در خدمت پرستاری سهیم بودند و باید تاریخ پرستاری در اسلام را از پرستاری حضرت فاطمه زهرا(س) دانست.

حضرت زهرا(س) در جنگ احد از پدر بزرگوارشان پرستاری کردند و با چهارده تن از زنان مسلمان از زخمی ها پرستاری کردند؛ دیگر پرستاران صدر اسلام عبارتند از ام عماره، میمونه، رفیده، ام سلمه، ام عطیه و حضرت زینب کبری(س) که از پنج امام معصوم(ع) در زمان های مختلف پرستاری کردند./841/ت۳۰۳/س

منبع: کتاب «اخلاق پزشکی و پرستاری» گردآوری شده از سوی مؤسسه خورشید حیات

ارسال به شبکه های اجتماعی
ارسال نظر
نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
لطفا حاصل عبارت زیر را در باکس روبرو وارد کنید:
= ۴ + ۵
ارسال
نظرات
انتشار یافته: 0
در انتظار بررسی: 0
غیر قابل انتشار: 0
۱۳۹۶/۱۲/۲ - ۲۱:۳۴
یادداشت؛
راز الگوی عالم شدن
چقدر از مشکلات امروز ما کم می شد اگر با تأسی به ائمه معصومین(ع) و الگو قرار دادن ایشان، انگیزه های حزبی و جناحی، مادی و نفع گرایی های شخصی، و غیره جای خود را به "لوجه الله" عمل کردن می داد.
۱۳۹۶/۱۱/۲۷ - ۱۶:۴۳
دانشیار دانشگاه علوم پزشکی ایران:
اگر تمدن اسلامی محقق شود، همه چالش ها حل خواهد شد
سجادی گفت: مراد از تمدن آن است که یک جامعه بر اساس اهدافی که دارد، علم تولید کند، بنابراین منظور از تمدن اسلامی، همان تولید علم اسلامی است.
۱۳۹۶/۱۱/۲۶ - ۲۳:۵۶
در دانشگاه تهران؛
همایش استقلال و ارزش‌های جهانی برگزار می شود
همایش «استقلال و ارزش‌های جهانی» به همت کانون اندیشه جوان در دانشکده فنی دانشگاه تهران برگزار می‌شود.
۱۳۹۶/۱۱/۲۶ - ۱۴:۰۹
یادداشت کوتاه؛
مزایا و معایب رفراندوم
رفراندوم وقتی اجباری می شود که همه قوانین از نوع معین لزوما باید برای قبول یا رد پیش از تبدیل شدن به قانون به مردم مراجعه شود و کاملا دموکراتیک است.
۱۳۹۶/۱۱/۲۵ - ۲۱:۴۸
آیت الله میرباقری:
دانش سیاستگذاری خط مشی "دولت_ملت" را روشن می‌کند
رییس فرهنگستان علوم اسلامی گفت: اگر ما دانش سیاستگذاری را رشته علمی به حساب بیاوریم، از خط مشی گذاری برای توسعه در مقیاس جامعه جهانی تا خط مشی گذاری برای دولت_ ملت ها نیاز به چنین رشته ای داریم.
۱۳۹۶/۱۱/۲۵ - ۲۰:۳۷
گزارش میدانی رسا | بخش دوم؛
جوانانی که "انرژی مثبت" می‌دهند + تصاویر
انقلاب اسلامی، دوران‌ پر از اوج و فرود را به چشم دیده است، این دوره برای تازه رسیده‌ها زیباتر است، برخی‌ها رو در روی داعش قد علم کرده‌اند و بسیاری هم به پشتوانه حججی‌ها، بهمن ۹۶ را به یادماندنی کردند،...
۱۳۹۶/۱۱/۲۵ - ۱۹:۱۷
اولین کنفرانس «حکمرانی و سیاستگذاری عمومی» برگزار شد؛
نقش حوزه و دانشگاه در ایجاد نظامات حاکمیت
دبیر اولین کنفرانس «حکمرانی و سیاستگذاری عمومی» گفت: جریان سازی علمی در حوزه ایجاد نظامات حاکمیت برآمده از ارزش ها، بدون دست دادن و همراهی سه بخش دانشگاه و دانشگاهیان، حوزه و حوزویان و نهادهای حاکمیتی...
۱۳۹۶/۱۱/۲۵ - ۱۳:۵۶
بازخوانی تاریخ؛
نامه راهبردی شهید صدر به ایرانی‌ها
شهید صدر در نامه ای به ملت ایران در روزهای منتهی به پیروزی انقلاب از هویت جهادی مؤمنانه ملت ایران، به عنوان بزرگترین ذخیره اسلام در تاریخ جدید یاد کرد.
۱۳۹۶/۱۱/۲۵ - ۱۳:۴۱
معاون تهذیب و تربیت سطح عالی حوزه‌ علمیه قم:
حساب "مسئول خطاکار" از انقلاب اسلامی جدا است
حجت الاسلام محققیان گفت: مسئولان صحبت‌هایی می‌کنند که نشان از ناپختگی اینها است، توجه به مقتضیات زمان و مکان ندارند و دنبال توجیه عملکرد ضعیف خودشان هستند.
۱۳۹۶/۱۱/۲۴ - ۱۸:۱۲
حجت الاسلام والمسلمین علم الهدی مطرح کرد؛
ساخت "هویت پوشالی" برای زنان با چه انگیزه‌ای
کارشناس رسانه ملی با تأکید بر اینکه غرب با راه اندازی جریان فمینیست درصدد ریشه کن کردن اصول تربیتی اسلام در خانواده است، گفت: غربی ها امروزه با پرداختن به«فمینیسم» می خواهند برای زن مسلمان هویتی پوشا...
۱۳۹۶/۱۱/۲۴ - ۱۲:۳۵
دیدگاه کارشناسان و استادان حوزه؛
گزارش | "صدای حوزه" از استقلال تا جهانی شدن
نسل سوم و چهارم انقلاب ضروری است با دستاوردهای نظام اسلامی از یک سو و وضعیت جامعه در دوران پیش از انقلاب از سوی دیگر آشنا شده و از این طریق بتوانند شیرینی دستاوردهای نظام را بیش از پیش احساس کنند.
۱۳۹۶/۱۱/۲۳ - ۲۰:۵۱
گزارش میدانی | بخش اول؛
پای سخنان فضلای حوزه در "جشن انقلاب"
مشاهده کردن شور انقلابی مردم حاضر در صحنه برای مان شیرینی و حلاوت بسیاری داشت و هر لحظه که می گذشت، این وعده صادق رهبر معظم انقلاب که فرمودند «۲۲ بهمن امسال تماشایی خواهد بود» جلوی چشم مان بیشتر محقق ...
۱۳۹۶/۱۱/۲۳ - ۲۰:۰۲
پژوهشگر حوزوی تأکید کرد؛
"انحراف خواص" بزرگ‌ترین تهدید برای استقلال کشور
حجت الاسلام مداحی گفت: مسؤولان باید از دنیاپرستی و حب ریاست پرهیز کرده و نسبت به پایبندی به فرهنگ اهل بیت(ع) و ایثار و شهادت اهتمام جدی داشته باشند.
۱۳۹۶/۱۱/۲۳ - ۱۳:۲۵
با همکاری مراکز علمی و حوزوی بررسی می‎شود؛
"واکاوی جامعه شناختی پدیده تجرد" در قم
همایش نیمروزه «آسیب های فرهنگی خانواده؛ واکاوی جامعه شناختی پدیده تجرد» با حضور استادان حوزه و دانشگاه برگزار می شود.
۱۳۹۶/۱۱/۲۳ - ۱۳:۱۵
حجت الاسلام حاج آقازاده مطرح کرد؛
گفت‌وگو | تهمت زنی به مرجعیت در سایه اغراض سیاسی
استاد مرکز تخصصی کلام و ادیان گفت: امروزه در کلان بین‌الملل اتفاقات خوبی برای شیعه در حال رخ دادن است؛ اما تشیع انگلیسی، همانند لکه ننگینی در تاریخ تشیع باقی می‌ماند.
۱۳۹۶/۱۱/۲۲ - ۱۵:۲۲
حجت الاسلام والمسلمین صفایی بوشهری تبیین کرد؛
سپر دولت‌ها در برابر آسیب‌ها
استاد اخلاق حوزه علمیه قم گفت: اگر مسؤولان و حکمرانان و متصدیان امور در گفتار و کردارشان عادل باشند و عدالت را سرلوحه خود قرار دهند، آرامش را برای مردم به ارمغان خواهند آورد.
۱۳۹۶/۱۱/۲۲ - ۱۴:۲۷
حجت الاسلام والمسلمین ربانی مطرح کرد؛
۳ پیام حماسه امروز | مشکلات معیشتی شایسته این مردم نیست
رییس مرکز خدمات حوزه های علمیه کشور گفت: رفع گرفتاری ها و مشکلات معیشتی مردم در گرو تلاش مضاعف مسؤولان و حضور مردم در صحنه است.
۱۳۹۶/۱۱/۲۱ - ۲۰:۰۰
حجت الاسلام احمدی شاهرختی تأکید کرد؛
ضرورت حراست از «استقلال» در گردنه‌های دیپلماتیک
مبلغ بین المللی حوزه علمیه با بیان اینکه برای تقویت خودکفایی به ایجاد نوعی وحدت در همه عرصه ها نیازمند هستیم، گفت: هم افزایی و همگرایی نیروهای انقلابی سبب می شود تا در عرصه ایدئولوژیک و استراتژیک به خ...
۱۳۹۶/۱۱/۲۱ - ۱۶:۲۴
مجموعه یادداشت انقلاب اسلامی(۱۱)
انقلاب مقاومت؛ انقراض استکبار
ایستادگی در برابر ظلم ۷۰ ساله به ملت فلسطین و برخورد تمام عیار با مظاهر کفر و نفاق و تقویت جبهه مقاومت اسلامی از لوازم استکبارستیزی است و اگر جز این باشد استمرار و استقامت انقلاب اسلامی ناکام خواهد م...
۱۳۹۶/۱۱/۲۱ - ۱۴:۴۱
مشتریان امروز و تبلیغات سحرآمیز رسانه‌ها؛
یادداشت | «اصالت تکامل» زیر تیغ تبلیغات بانکی
آرمان توسعه­ یافتگی زاییده اصالت بخشیدن به رشد اقتصادی و غلبه اقتصاد بر تمامی وجوه بشری است و این آرمان مقتضیاتی دارد که از جمله آنها در زمینه تبلیغات، «حیوانی­ ترین و پست‌­ترین غریزه آدمی» را نشانه پ...