Web
Analytics
Rasa News :: خبرگزاری رسا - بلوغ زودرس یک تهدید اجتماعی
شنبه ۴ فروردین ۱۳۹۷ Saturday, March 24, 2018 - ساعت:
زمان : ۱۳۹۶/۷/۱۳ - ۱۴:۳۵
شناسه خبر: ۵۲۹۱۰۰
 
یادداشت؛
بلوغ زودرس یک تهدید اجتماعی
باید از عوامل بروز پدیده‌ای به نام بلوغ جنسی زودرس در جامعه جلوگیری کرد، پدیده‌ای که متاسفانه روز به روز برشدت آن افزوده می‌شود.

به گزارش سرویس فرهنگی اجتماعی خبرگزاری رسا، شخصیت انسان، برخلاف سایر موجودات عالم دارای ابعاد مختلفی است اعم از: بُعد اقتصادی، بُعد عقلی، بعد اجتماعی، بعد علمی و... ابعادی که با رشد و نمو انسان تکامل پیدا کرده و به حد کمال می‌رسند. این به کمال رسیدن را عرفا بلوغ می‌نامند. اگر بخواهیم این نکته را مصداقی توضیح بدهیم باید گفت که وقتی انسانی از لحاظ عقلی به حدی رسید که بتواند صلاح کار خود و حتی اطرافیانش را به درستی تشخیص بدهد به بلوغ عقلی رسیده است. حال اگر همین اتفاق برای انسانی بیافتد که از لحاظ سنی کودک و یا نوجوان به حساب بیایید عرف از آن استقبال می‌کند. به عبارت ساده‌تر اگر بچه‌ای در کودکی به بلوغ عقلی، اقتصادی، علمی و... برسد عرف نه تنها از آن استقبال می‌کند بلکه برای رسیدن فرزندان جامعه به این نقطه تلاش هم می کند. پس بلوغ زودرس برای کودکان و نوجوانان، در خیلی از ابعاد وجودیشان چیز ناپسندی نیست.

اما، از آنجایی که امروزه در جامعۀ ما لفظ بلوغ، معمولاً برای بلوغ جنسی به کار می‌رود؛ کلمۀ بلوغ زودرس، بار معنایی خوبی را در عرف به همراه ندارد چرا که این نوع بلوغ، اتفاقی ناهنجار به شمار می‌آید که بعضاً عواقب خطرناکی مانند: استرس دائمی، فساد جنسی، مرگ و... را به دنبال دارد.

لذا ناگفته پیداست که باید از عوامل بروز پدیده‌ای به نام بلوغ جنسی زودرس، در جامعه جلوگیری کرد. پدیده‌ای که متاسفانه، روز به روز برشدّت و حدّت آن افزوده می‌شود؛ و بدتر از آن این است که اطلاعات درستی از پیامدهای این اتفاق در دست خانواده‌ها وجود ندارد. اطلاعاتی که اگر در جامعه رواج پیدا کنند، به پیشگیری ویا حتی درمان این اتفاق، بسیار کمک خواهد کرد.

دانش افزایی، اولین گام

بنابراین اولین قدم برای این دانش افزایی و تکمیل اطلاعات، دانستن عوامل بلوغ جنسی زودرس است. عواملی که بعضاً خود خانواده‌ها، خواسته یا ناخواسته از ایجادکننده‌ها و یا تشدیدکننده‌های آن هستند. غافل از آنکه با رفتارهای غلط خود آیندۀ پردردسری را برای فرزندانشان به ارث می‌گذارند.

عامل آزادی جنسی

نکته‌ای که باید به آن توجه داشت این است که، بعضی از این عوامل آنقدر پیش پا افتاده و ساده هستند که با کمی فکر، یا با کمی جستجوی سطحی در اینترنت و شبکه‌های مجازی می‌توان به آنها دسترسی پیدا کرد. به عنوان مثال عاملی که هم عقل  به آن اذعان دارد و تاثیرش را بر این پدیده می‌پذیرد و هم در احادیث و مبانی دینی ما قابل جستجو و پیگیریست[1]؛ مواجهه بچه‌ها با صحنه‌ها و رفتارهای جنسی و پرخطراست. البته ناگفته نماند که این مسأله از لحاظ علمی نیز اثبات شده است. به عنوان نمونه، مؤسسۀ تحقیقاتی APA، در بررسی‌هایی خود در این زمینه، به این نتیجه رسیده است که در جوامع غربی، رسانه های جمعی، اینترنت، فیلم، تلویزیون و غیره به دلیل نشان دادن جاذبه‌های جنسی برای کودکان و نوجوانان، اولین عامل ایجاد بلوغ جنسی زودهنگام در این قشر جامعه است؛ لذا فرهنگ نگاه ابزاری به جنس مؤنث را از کودکی در ذهن مخاطبان این قشر، شکل می‌دهد. از همین رو، پسرها با الگو گرفتن از صحنه‌هایی که قبلا مشاهده کرده‌اند، به دنبال استفادۀ ابزاری از دختر‌ها هستند و دخترها نیز برای عرضۀ بیش از پیش خود، به مکانها و ابزارهایی رو می‌آورند که مناسب سن آنها نیست؛ و همین اتفاق اولین نشانۀ بلوغ پیش از موعد است. همچنین این موسسه تحقیقاتی از پیامدهای مخرب بلوغ جنسی زودرس در درازمدت خبر می‌دهد که عواقبی همچون از هم پاشیدن کانون خانواده و ناتوانی در برقراری روابط سالم را دربر دارد.

بنابراین یکی از عوامل مهم ایجاد کنندۀ این اتفاق، تبعیت از رویکرد غرب در مورد مسائل جنسی کودکان و نوجوانان است. به این معنا که تئوریسین‌های سبک زندگی غرب می‌گویند: ما باید برای کنترل بهداشت جنسی فرزندانمان، و مصون داشتن آنها از خطرات و صدمات جنسی که بعضاً به خاطر اطلاع نداشتن از این مسائل برای آنها ایجاد می‌شود، آنها را در دیدن روابط جنسی پدر و مادر و یا حتی فیلم هایی از این قبیل، آزاد گذاشته و در این باره با آنها سخن بگوییم که در ضمن آن تمام جزئیات این نوع رابطه را فرا گرفته و به هدفی که گفته شد برسند. رویکردی که ممکن است در ظاهر منطقی و عاقلانه به نظر برسد اما در واقع بی‌بندوباری و زندگی حیوان گونه را برای کودکان و نوجوانان جامعه به ارمغان می‌آورد.

دلیل اثبات شدۀ این مدعا، جوانان همین جوامع غربی هستند که با تئوری ذکر شده رشد کرده و اکنون از منجلاب فساد جنسی رهایی ندارند و علت آن هم روشن است. بیان این مسائل برای کودک نابالغ، که تصویری از این مسائل در ذهن خود ندارد؛ باعث می‌شود او به جهت نداشتن آمادگی جسمی لازم برای این مسائل، در وجود خود احساس کمبود کرده و برای جبران این کمبود وارد دنیایی بشود که با انسانیتش مخالفت دارد. و همین، باعث فساد جنسی او در آیندۀ نه چندان دور خواهد شد.

عامل هورمونی

 همچنین دیگر عامل مهم در بحث بلوغ جنسی زودرس، رشد هورمون‌ها  در بدن کودکان و نوجوانان است که به خاطر خوراک و شرایط آب و هوایی محل زندگی آنها به جود می‌آید. عاملی که شاید خود انسان در به وجود آمدن آن دخیل نباشد اما می‌تواند با کمی دقت و مطالعه آنها را مدیریت کند. مثلاً می‌توان با مدیریت تغذیه و به حداقل رساندن استفاده از خوارکی‌هایی که باعث افزایش هورمون‌ها  در بدن نوجوانان می‌شود. همچنین با تهیۀ پوشاک مناسب با شرایط اقلیمی محل زندگی برای آنها، از تاثیرات غذایی و اقلیمی بر رشد هورمون‌ها در بدن جلوگیری کرد.

به بیانی دیگر، سبک زندگی خود را با دستورات دین مبین اسلام همراه کرده و از خوراک و پوشاک مورد تایید معصومین صلوات الله علیهم اجمعین استفاده کرده و با این کار از ضررهای سبک زندگی غربی در امان ماند؛ سبک زندگی‌ای که بلوغ زودرس یکی از کمترین عواقب آن است.

دوست ناباب

از دیگر عوامل بلوغ زودرس؛ عامل دوستی‌های کنترل نشده و بعضا خارج از مبانی دینی ماست. به عنوان مثال، دوستی کودکان و نوجوانان با جنس مخالف و یا دوستی آنان با کسانی که از لحاظ سن بزرگتر هستند؛ عامل مهمی در گرایش کودکان و بلاخص نوجوانان، به سوی مسائل جنسی است.

راه نجات

از این نوع عوامل چند مورد دیگر نیز می توان ذکر کرد؛ اما چیزی که در همۀ این عوامل مشترک است همان توجه نکردن به دستورات اسلام و جدا شدن از سبک زندگی متناسب با فرهنگ ایرانی اسلامی جامعۀ ماست. چرا که حقیقت آن است که عمل به دستورات دین مبین اسلام جامعه را از مبتلا شدن به بلاهایی که جوامع غربی با آن دست و پنجه نرم می‌کنند مصون می دارد. برای نمونه می‌توان خوراکی را که مورد تایید دین ماست و خوراکی را که غرب به عنوان غذای سریع یا همان فست فود ارائه می‌دهد، مقایسه کرد.

تاثیرات این دو بر بدن انسان خیلی با یکدیگر متفاوت است. مثلاً غذاهای فست فود، اگر چه زود آماده می شوند اما دارای مقادیر زیادی کالری هستند که چون بدن به آن میزان کالری در روز احتیاجی ندارد و چون به گفته متخصصان تغذیه این نوع غذاها اعتیاد آور هستند. عامل بروز چاقی و رشد هورمون‌ها  در بدن هستند. برخلاف غذاهای سنتی که کالری مورد نیاز بدن را تأمین و انسان بعد از استفادۀ از آنها احساس سنگینی ندارد؛ البته اگر به روش سنتی طبخ شده باشد.

همچنین امر به رعایت حجاب، برای دختران نابالغی که خوب و بد را می‌فهمند، در اسلام کار پسندیده‌ای به شمار می‌آید. پسندیده بودنش هم برای این است که عمل به این دستور، باعث ایجاد حریمی برای دختر و کنترل روابط پسران هم سن و سالش با او می‌شود. و اصلا همین کنترل می‌تواند از بالغ شدن پیش از موعد او جلوگیری کند.

خلاصه آن که دین مبین اسلام دین کاملی است که عمل به آن باعث محفوظ ماندن انسان از بلاها خواهد شد و به تعبیر امیرمؤمنان علی علیه السلام«صیانه المرء علی قدر دیانته» حفظ شدن انسان به مقدار دیانت اوست./901/ ی۷۰۲/س

حجت الاسلام حسین رحیمی

[1] قال رسول الله ص: وَ الَّذِي نَفْسِي بِيَدِهِ لَوْ أَنَّ رَجُلًا غَشِيَ امْرَأَتَهُ وَ فِي الْبَيْتِ صَبِيٌّ مُسْتَيْقِظٌ يَرَاهُمَا وَ يَسْمَعُ كَلَامَهُمَا وَ نَفَسَهُمَا مَا أَفْلَحَ أَبَداً إِذَا كَانَ غُلَاماً كَانَ زَانِياً أَوْ جَارِيَةً كَانَتْ زَانِيَةً

 قسم به کسی که جانم در دست اوست، اگر مردی با همسرش جمع شوند و در آن اتاق کودکی بیدار باشد و آن دو را ببیند و کلام و نفس زدن آن دو را بشنود ابداً به رستگاری نمی رسد. اگر آن کودک پسر باشد زناکار و اگر دختر باشد زانیه می شود.

ارسال به شبکه های اجتماعی
ارسال نظر
نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
لطفا حاصل عبارت زیر را در باکس روبرو وارد کنید:
= ۱۲ + ۱۱
ارسال
نظرات
انتشار یافته: 0
در انتظار بررسی: 0
غیر قابل انتشار: 0
۱۳۹۷/۱/۴ - ۰۲:۱۰
تحلیل‌گر مسائل سیاسی و فرهنگی مطرح کرد؛
پایان نفاق انگلیسی با علنی شدن چهره واقعی تشیع انگلیسی
حجت الاسلام مقدمی گفت: همبستگی دولت و پلیس انگلیس با جریان شیرازی نشان دهنده ریشه‌های آنها است، افزون بر این اداره تعداد زیادی شبکه ماهواره‌ای توسط این جریان و تأمین هزینه‌های هنگفت آن دلیل دیگری است ...
۱۳۹۷/۱/۳ - ۰۶:۳۵
یادداشت؛
اشرافی‌‌گری خواص و خطر بی دینی مردم
رهبر انقلاب در درس خارج خود با انتقاد از علمایی كه با ماشين‌هاي گران قيمت رفت و آمد می‌كنند، فرمودند: «بعضي آقايان با ماشين ۲۰۰ ميليونی به درس مي‌آيند. عقل من كه قد نمی‌دهد! طلبه و ماشين ۲۰۰ ميليونی!....
۱۳۹۶/۱۲/۲۹ - ۰۷:۱۵
حجت الاسلام والمسلمین بنیانی:
مدرنیته خانواده‌ها را «تاکسی درمی» کرده است
عضو هیات علمی موسسه امام خمینی (ره) می گوید: در زمینه ترویج فرهنگ فرزندآوری در زمینه علمی یک نوع وارفتگی و انفعال وجود دارد. در زمینه اجرایی نیز دولت ها باید بدانند که چه برنامه هایی در این زمینه مدنظ...
۱۳۹۶/۱۲/۲۸ - ۰۶:۴۰
:حجت الاسلام والمسلمین نبویان تبیین کرد؛
پیام "حمله به سفارت ایران" در زمان حضور بن‌سلمان در انگلستان
معاون فرهنگی مجمع تقریب مذاهب اسلامی گفت: چطور می‌شود عربستان که شیعیان را تکفیر می‌کند فرقه خاصی به‌عنوان جریان شیعی را مطلوب بداند و از آن دفاع کند.
۱۳۹۶/۱۲/۲۷ - ۱۷:۱۰
استاد عابدی تأکید کرد؛
افشای اسرار مردم گناه بیّن شرعی
حجت الاسلام والمسلمین عابدی در درس اخلاق خود به بررسی گناه تجسس پرداخت و گفت: نوعی خلاف شرع خیلی بیّن که در کشور رایج است، افشای اسرار مردم است که حریم خصوصی مردم را ضایع کرده و گناه خیلی بزرگی است.
۱۳۹۶/۱۲/۲۷ - ۱۷:۰۰
در درس اخلاق استاد عابدی مطرح شد؛
نسبت به امام هادی مدیون هستیم
حجت الاسلام والمسلمین عابدی گفت: به دلیل اهانت‌های چندسال اخیر نسبت به مقام امام هادی(ع)، امسال اقتضای حساسیت بیشتری نسبت به بزرگداشت و شهادت این امام بزرگوار وجود دارد.
۱۳۹۶/۱۲/۲۷ - ۱۶:۱۰
نماینده سابق مجلس مطرح کرد؛
مراسم مبتذل برج میلاد و دانشگاه کاشان؛ توهین به مقام زن و دانشجو
افتخاری درباره ابتذال فرهنگی اخیر در دانشگاه کاشان و برج میلاد بیان کرد: به‌دلیل نفوذ فرهنگی دشمن است، در هیچ‌جای دنیا در روز ولادت حضرت زهرا(س) مراسم رقص برگزار نمی‌کنند.
۱۳۹۶/۱۲/۲۳ - ۲۳:۳۸
کنکاشی در سخنان رهبر انقلاب؛
مشارکت خواص در گسترش "گناه اجتماعی"
بی حجابی به خاطر اینکه گناهی اجتماعی است، قابلیت پیگیری دارد و دولت اسلامی که مزین به نام اسلام است وظیفه دارد که جلوی این منکر را بگیرد.
۱۳۹۶/۱۲/۲۲ - ۱۰:۵۴
حجت الاسلام والمسلمین پارسانیا مطرح کرد؛
طرح ملی گفتمان؛ فرصتی برای بازاندیشی هویت و معنای علوم انسانی
حجت الاسلام والمسلمین پارسانیا گفت: طرح ملی گفتمان می خواهد به ما بیاموزد که «درباره» دانشی که فرا می‌گیریم هم بیندیشیم و صرفاً در درون آن مستغرق نباشیم.
۱۳۹۶/۱۲/۲۲ - ۱۰:۴۳
دبیر کمیته شعر و نثر ادبی جشنواره هنرهای آسمانی:
آینده شعر و نثر حوزه روشن است/ اسامی برگزیدگان شعر و نثر
متقی نسبت به آینده شعر و نثر ادبی حوزوی ابراز امیدواری کرد و گفت: آینده شعر و نثر حوزه را روشن و مایه امید می دانم، بی تردید آینده شعرهای فاخر آیینی و نثر ادبی متعهد از آن حوزویان است.
۱۳۹۶/۱۲/۲۱ - ۱۲:۲۷
حجت الاسلام محدثی مطرح کرد؛
۲ عامل جاذبه آفرین در نویسندگی | نویسندگان درباره نیازهای جامعه قلم بزنند
حجت الاسلام محدثی با بیان اینکه در بازار نشر امروزی نوعی فقر نویسندگی وجود دارد، گفت: متأسفانه در حال حاضر نویسندگان کم تر نیازهای جامعه را در نظر می گیرند و بر اساس چالش های امروزی خلق آثار نمی کنند...
۱۳۹۶/۱۲/۲۱ - ۱۲:۱۳
با حضور حجت الاسلام محدثی برگزار شد؛
نخستین نشست سالانه باشگاه نویسندگان حوزوی رسا
نخستین نشست سالانه باشگاه نویسندگان حوزوی رسا با حضور حجت الاسلام محققی و حجت الاسلام محدثی در خبرگزاری رسا برگزار شد.
۱۳۹۶/۱۲/۱۹ - ۲۳:۳۴
به یاد شهید؛
آرامش مدافعان انقلاب اسلامی در سایه حضور بانوان معنا می‌یابد
خواهر شهید علی شهیدزاده در برنامه "در کوی نیکنامان" این هفته عنوان کرد: شرط آرامش و پشتوانه روحی مبارزان و مدافعان حریم انقلاب و نظام در سایه حضور زن معنی پیدا می کند.
۱۳۹۶/۱۲/۱۹ - ۲۳:۰۲
روشنفکری در ایران(۱۲)
دلیل نگارش «کشف الاسرار» امام | رفتار علما با جریان روشنفکری پدرانه بود
استاد حوزه و دانشگاه درباره برخورد علما با روشنفکری گفت: وقتی حکمی زاده «اسرار هزار ساله» را نوشت امام خمینی(ره) با کتاب کشف الاسرار پاسخش را دادند که حضرت آیت الله بروجردی از این جوابیه خیلی خرسند شد...
۱۳۹۶/۱۲/۱۹ - ۲۲:۰۷
مسئولان تحفظ دینی داشته باشند؛
واکنش مدیر جامعه الزهرا به هنجارشکنی‌ اخیر در برج میلاد
حجت الاسلام والمسلمین مدنی با بیان این‌که برنامه‌ها و دسیسه‌های دشمنان برای نظام اسلامی خوابی بدون تعبیر است، گفت: کسانی که قصد انجام هنجارشکنی‌ و اجرای طرح‌های از بیرون تعیین شده را دارند، خوابی دید...
۱۳۹۶/۱۲/۱۹ - ۲۱:۳۴
درباره علم دینی، پای سخنان آیت الله میرباقری؛
لوازم جاری شدن معرفت دینی در فرآیند تصمیم‎سازی و تصمیم‎گیری
اگر بخواهد جامعه‎ای دینی شود، عقلانیت این جامعه حتماً یکی از مهمترین عواملش عقلانیت استنباطی است. عقلانیت استنباطی باید به عرصه عقلانیت فعال برگردد.
۱۳۹۶/۱۲/۱۹ - ۱۶:۱۹
پرده‌برداری از یک نقشه شوم؛
بی حجابی از ضد فرهنگ تا خرده فرهنگ
با پایان کار دولت سازندگی و بازتولید تفکر فرهنگی آن البته به صورت رادیکال تر در دولت اصلاحات و بیان شعار «آزادی»، فضا به شکل عجیبی برای فعالیت جریانات ضد حجاب باز می شود.
۱۳۹۶/۱۲/۱۹ - ۱۵:۴۲
یادداشت؛
وقتی روح آدمی دزدیده می‌شود
هرکدام از ما از صبح تا شب چقدر بر سر دوراهی‌ها و چندراهی‌ها قرار می‌گیریم؛ از تصمیم‌ برای امور ساده‌ تا تصمیم‌های پیچیده‌تری درباره‌ اموری مهم‌تر مانند ازدواج کردن یا نکردن با شخص خاصی.
۱۳۹۶/۱۲/۱۹ - ۱۳:۳۸
در همایش ملی فضای مجازی پاک مطرح شد؛
عجز فرهنگی در تولید محتوای فضای مجازی
عضو انجمن روان شناسی آمریکا معتقد است این عجز فرهنگی و ضعف فکری ماست که تولیدات موثری خلق نمی‌شود. ما باید مولفه‌های بومی، محلی، فرهنگی، عاطفی، شناختی و... را درک کنیم.
۱۳۹۶/۱۲/۱۸ - ۰۷:۵۵
یادداشت؛
تهدید اجتماعی | مردانه‌شدن شخصیت "زنان"
نباید فراموش نکنیم که زن، زن است؛ اگر زنان می‌خواهند شاغل باشند کاری را انتخاب کنند که با ویژگی‌های آن‌ها سازگار باشد و محیطی زنانه داشته باشد و تا حد امکان رابطه کمتری با مردان داشته باشد.