Web
Analytics
Rasa News :: خبرگزاری رسا - تحقیق و پژوهش رکن جداناپذیر حوزه های علمیه است
دوشنبه ۲۹ مرداد ۱۳۹۷ Monday, August 20, 2018 - ساعت:
زمان : ۱۳۹۶/۵/۳۱ - ۱۰:۰۷
شناسه خبر: ۵۱۹۷۶۶
 
مسؤول ترویج و توسعه فرهنگ پژوهش حوزه های علمیه:
تحقیق و پژوهش رکن جداناپذیر حوزه های علمیه است
مسؤول ترویج و توسعه فرهنگ پژوهش سطح عالی حوزه های علمیه با تأکید براین که حوزه هیچ گاه با تحقیق و پژوهش بیگانه نبوده بلکه رکن اصلی فعالیت های حوزوی همین مقوله مهم بوده است، گفت: امروز نیز همانند گذشته باید مسائل پژوهشی جزء اولویت های نخست اساتید و مدیران مدارس علمیه قرار گیرد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری رسا در ساری، حجت الاسلام اکبرپور روشن، مسؤول ترویج و توسعه فرهنگ پژوهش سطح عالی حوزه های علمیه دوشنبه شب در جمع اساتید شرکت کننده در سومین دوره دانش افزایی پژوهشی حوزه علمیه مازندران در ساری با اشاره به اهمیت برگزاری دوره های دانش افزایی برای اساتید مدارس علمیه کشور، گفت: باید از این ظرفیت های به وجود آمده در جهت تقویت جایگاه پژوهش در حوزه بهره گیریم.

وی با بیان این که تا سال گذشته دوره های آموزشی دانش افزایی اساتید حوزه به صورت منطقه ای برگزار می شد، افزود: اما از امسال به دلیل اهمیت موضوع و کند بودن برنامه تصمیم بر استانی برگزار شدن این دوره ها برای اساتید حوزه گرفته شده است.

حجت الاسلام اکبرپور از برگزاری 17 دوره دانش افزایی پژوهشی ویژه اساتید حوزه علمیه سال گذشته در سراسر کشور خبر داد و بیان داشت: امسال نیز به طور جدی برگزاری این دوره های آموزشی را در دستور کار خود قرار دهیم.

مسؤول ترویج و توسعه فرهنگ پژوهش سطح عالی حوزه های علمیه با بیان این که طرح برگزاری دوره های دانش افزایی پژوهشی به طور جدی در استان ها پیگیری می شود، خاطرنشان کرد: تاکنون نیز چندین استان این گونه طرح ها را برگزار کرده اند.

حجت الاسلام پوراکبر روشن با بیان این که امروز اساتید حوزه های علمیه کسانی را راهبری می کنند که مایه دلخوشی حضرت ولیعصر(عج) هستند، بیان داشت: خدمت به سربازان حضرت ولیعصر(عج) یک سعادت بزرگی است که به نصیب هر کسی نخواهد شد.

وی با اشاره به این که مسیر و مدار برنامه های ما در حوزه باید پژوهشی باشد، تصریح کرد: امروز پژوهش در حوزه از یک اهمیت و جایگاه ویژه ای برخوردار است که باید مورد توجه قرار گیرد.

مسؤول ترویج و توسعه فرهنگ پژوهش سطح عالی حوزه های علمیه با بیان این که تحقیق و پژوهش یکی از شاخصه های مهم در رشد و تعالی حوزه همواره مورد توجه بوده است، خاطرنشان کرد: توجه ویژه علمای گذشته به مقوله تحقیق و پژوهش خود خبر از اهمیت این مسأله مهم می دهد.

حجت الاسلام اکبرپور روشن با بیان این که امروز آثار به جای مانده از علما و شخصیت های بزرگ حوزوی نشان دهنده سال ها مجاهدت و تلاش در عرصه تحقیق و پژوهش است، تصریح کرد: آثار و تألیفاتی که امروز از علما و شخصیت های بزرگ حوزوی به یادگار مانده است به آسانی به دست نیامنده است.

وی با اشاره به این که متأسفانه برخی ها سال ها در کسوت استادی در حوزه مشغول تدریس هستند و حتی عالم مسلم محسوب می شوند، اما هیچ ثمره ای از خود به جای نگذاشته اند، خاطرنشان کرد: ثمره سال ها تحصیل علم و دانش در حوزه های علمیه باید تألیفات علمی و دینی باشد.

مسؤول ترویج و توسعه فرهنگ پژوهش سطح عالی حوزه های علمیه با بیان این که مجموعه مدیران حوزه برای رفع دغدغه هایی که امروز در حوزه پژوهش وجود دارد تصمیم گرفتند دوره های دانش افزایی استاتید حوزه را در کشور برگزار کنند، گفت: در همین راستا هشت دوره منطقه با حضور استان های هم جوار هر استانی   

وی با بیان این که در مصوبه جدید حوزه های علمیه آمده کسانی که می خواهد حکم جدید استادی دریافت کند باید از این دوره های دانش افزایی به خوبی بهره مند شده باشد، افزود: این قانون برای کسانی ک در گذشته احکام تدریس خود را دریافت کردند پس از پنج سال قابل اجرا است.

حجت الاسلام اکبرپور روشن با اشاره به این که اساتید حوزه شرکت کننده دوره های دانش افزایی پژوهشی باید32 ساعت آموزشی را با موفقیت بگذارنند، خاطرنشان کرد: به اساتیدی که در این دوره های آموزشی و کارگاهی شرکت می کنند در پایان دوره گواهینامه معتبر از سوی حوزه های علمیه اعطاء خواهد شد.

وی با بیان این که در حال حاضر تقویت بنیه تحقیقاتی و پژوهشی اساتید حوزه یکی از مهم ترین دغدغه های مجموعه مدیریت حوزه های علمیه است، تصریح کرد: به همین دلیل همه ظرفیت های موجود برای تقویت بعد پژوهشی در مدارس علمیه به کار گرفته شده است.

مسؤول ترویج و توسعه فرهنگ پژوهش سطح عالی حوزه های علمیه با اشاره به این که رونق فعالیت های پژوهشی و تحقیقاتی در مدارس علمیه یک ضرورت مهم است که باید از سوی اساتید و مدیران مدارس دنبال شود، خاطرنشان کرد: طلاب و مدارس علمیه به هیچ عنوان از مسائل تحقیقاتی و پژوهشی جدا نیستند بلکه مکمل یکدیگر هستند.

حجت الاسلام اکبرپور روشن با تأکید براین که اساتید به عنوان کسانی که ارتباط مستمر و بسیار نزدیکی با طلاب دارند نقش بسیار مهمی در پرورش طلاب محقق و پژوهشگر بر عهده دارند، گفت: باید مسیر پژوهشگری از همان پایه های نخست حوزه از سوی مدیران و اساتید برای طلاب تبیین شود.

وی با بیان این که خوشبختانه امروز ظرفیت های خوبی برای تبدیل مسأله تحقیق و پژوهش به یک فرهنگ در حوزه های علمیه وجود دارد، خاطرنشان کرد: زمانی خواهیم توانست در این عرصه موفق شویم که از ظرفیت ها حداکثر استفاده را ببریم.

مسؤول ترویج و توسعه فرهنگ پژوهش سطح عالی حوزه های علمیه با تأکید براین که حوزه هیچ گاه با تحقیق و پژوهش بیگانه نبوده بلکه رکن اصلی فعالیت های حوزوی همین مقوله مهم بوده است، تصریح کرد: امروز نیز همانند گذشته باید مسائل پژوهشی جزء اولویت های نخست اساتید و مدیران مدارس علمیه قرار گیرد./۹۵۰/پ202/ب1

ارسال به شبکه های اجتماعی
ارسال نظر
نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
لطفا حاصل عبارت زیر را در باکس روبرو وارد کنید:
= ۳ + ۳
ارسال
نظرات
انتشار یافته: 0
در انتظار بررسی: 0
غیر قابل انتشار: 0
۱۳۹۷/۵/۲۸ - ۲۲:۳۹
به مدت یک هفته؛
طرح میثاق طلبگی در مدرسه علمیه بهشهر برگزار می شود
معاون تهذیب حوزه علمیه مازندران از برگزاری مرحله دوم طرح میثاق طلبگی از روز جمعه دوم شهریور در بهشهر خبر داد.
۱۳۹۷/۵/۲۸ - ۲۲:۳۰
معاون پژوهش حوزه علمیه مازندران:
پویایی و بالندگی حوزه در گرو توجه به تحقیق و پژوهش است
معاون پژوهش حوزه علمیه مازندران با بیان این که همه فعالیت های حوزه با تحقیق و پژوهش عجین شده است، گفت: حوزه بدون پژوهش نمی تواند جایگاه علمی خود را در میان دیگر مراکز آموزشی جامعه اسلامی حفظ کند.
۱۳۹۷/۵/۲۷ - ۱۳:۵۱
معاون تهذیب حوزه علمیه مازندران:
طلبه در تراز انقلاب اسلامی باید نخبه و مهذب باشد
معاون تهذیب حوزه علمیه مازندران با اشاره به این که یک طلبه در تراز انقلاب اسلامی باید نخبه، مهذب، اخلاقی و با تقوا باشد، گفت: زهد و تقوا باید شاخصه یک طلبه انقلابی باشد تا دیگران از او الگو برداری کنن...
۱۳۹۷/۵/۲۶ - ۱۵:۳۹
امام جمعه رشت:
عدم نظارت صحیح سبب بروز رانت خواری در نظام بانکی کشور شد
امام جمعه رشت با بیان این که عدم نظارت صحیح موجب بروز رانت خواری در نظام بانکی کشور شده است، گفت: متأسفانه عده ای در همین نظام بانکی وام های کلان می گیرند اما مردم با مشکلات بسیاری مواجه هستند.
۱۳۹۷/۵/۲۶ - ۱۵:۲۹
آیت الله طبرسی:
ملت ایران با قدرت در برابر زیاده خواهی آمریکا خواهد ایستاد
آیت الله طبرسی با تأکید براین که ملت بزرگ ایران با قدرت در برابر زیاده خواهی های آمریکا خواهد ایستاد، گفت: این ملت هیچ گاه تسلیم زیاده خواهی های آمریکا نخواهد شد.
۱۳۹۷/۵/۲۶ - ۱۲:۵۲
مسؤول مدرسه علمیه مصطفی خان ساری:
همراهی مردم و روحانیت پشتوانه محکمی برای نظام اسلامی است
مسؤول مدرسه علمیه مصطفی خان ساری با بیان این که تا زمانی که مردم و روحانیت با هم متحد باشند، هیچ یک از خواب های آشفته دشمنان علیه انقلاب و نظام اسلامی تعبیر نخواهد شد، گفت: فاصله گرفتن این دو قشر اثرگ...
۱۳۹۷/۵/۲۵ - ۲۲:۳۳
نماینده مجلس:
مسؤولان به مطالبات اقتصادی مردم توجه کنند
نماینده مردم آمل در مجلس شورای اسلامی با اشاره به مطالبات مردم در حوزه اقتصادی و اعتراض آنها نسبت به مشکلات به وجود آمده در این بخش، گفت: باید به حرف و درد و دل معترضین به مسائل اقتصادی کشور گوش داد. ...
۱۳۹۷/۵/۲۵ - ۱۰:۲۹
عضو شورای حوزه علمیه مازندران:
ملت بزرگ ایران تسلیم زیاده خواهی های آمریکا نخواهد شد
عضو شورای حوزه علمیه مازندران با بیان این که امروز دشمن در جنگ اقتصادی خود با ملت ایران همه توان خود را به کار گرفته تا ما را تسلیم کند، گفت: آمریکای جنایت کار باید بداند که ملت بزرگ ایران هیچ گاه تسل...
۱۳۹۷/۵/۲۴ - ۲۲:۲۶
حجت الاسلام والمسلمین ابوترابی خبر داد؛
تقویت سطوح عالی و رشته های تخصصی در حوزه علمیه مازندران
حجت الاسلام والمسلمین ابوترابی با اشاره به این که تقویت سطوح عالی و رشته های تخصصی در حوزه علمیه مازندران از جمله مهمترین برنامه های ما در دوره جدید است، گفت: خوشبختانه بسترهای لازم نیز به منظور تحقیق...
۱۳۹۷/۵/۲۴ - ۱۴:۰۹
نماینده ولی فقیه در استان مرکزی:
کاهش آسیب های اجتماعی در گرو ارتقای فرهنگی و حل مشکلات معیشتی است
نماینده ولی فقیه در استان مرکزی گفت: کاهش آسیب های اجتماعی در گرو ارتقای فرهنگی و حل مشکلات معیشتی جامعه است.
۱۳۹۷/۵/۲۴ - ۱۱:۵۸
امام جمعه بابلسر:
برخورد قاطع دستگاه قضا با مفسدان اقتصادی مهمترین خواسته مردم است
امام جمعه بابلسر، برخورد قاطع دستگاه قضا با اخلال گران اقتصادی را مهمترین خواسته امروز مردم دانست و گفت: همان طور که رهبری معظم انقلاب فرمودند مسؤولان باید به طور کاملاً قانونی و با قاطعیت با مفسدان ا...
۱۳۹۷/۵/۲۴ - ۱۰:۰۱
معاون تهذیب حوزه علمیه مازندران:
نشاط علمی حوزه در گرو علاقه، انگیزه و اهتمام طلاب است
معاون تهذیب حوزه علمیه مازندران با تأکید براین که بروز و ظهور نشاط علمی در حوزه با انرژی، نظم، اهتمام و جدیت طلاب پدید می آید، گفت: اگر یک طلبه تلاش کند همه این موارد به طور دقیق مورد توجه قرار گیرد ب...
۱۳۹۷/۵/۲۳ - ۲۱:۵۸
حوزه علمیه مازندران با صدور بیانیه ای؛
ضرورت برخورد قاطع مسؤولان با اخلالگران اقتصادی
مدیریت حوزه علمیه مازندران امروز با صدور بیانیه ای بر ضرورت تبعیت مسؤولان از رهنمودهای مقام معظم رهبری در برخورد با مفسدان و مخلال اقتصادی کشور تأکید کرد.
۱۳۹۷/۵/۲۳ - ۲۱:۵۵
عضو شورای حوزه علمیه مازندران:
مذاکره با آمریکا دستاوردی جز ذلت و خواری ندارد
عضو شورای حوزه علمیه مازندران با بیان این که بهترین راه خنثی کردن توطئه دشمنان، ایستادگی و مقاومت در برابر سیاست های خصمانه آمریکایی ها است، گفت: مذاکره با آمریکا دستاوردی جز ذلت و خواری برای ملت ها ن...
۱۳۹۷/۵/۲۳ - ۲۱:۵۲
مدیر حوزه علمیه خواهران مازندران:
حوزه های علمیه در خط مقدم جبهه فرهنگی قرار دارند
مدیر حوزه علمیه خواهران مازندران با تأکید براین که امروز تحصیل در حوزه های علمیه یکی از بهترین و مؤثرترین راه های ترویج و گسترش دین است، گفت: طلاب حوزه باید پرچم دار ترویج و گسترش معارف الهی در جامعه ...
۱۳۹۷/۵/۲۳ - ۱۰:۲۶
عضو کمیسیون امنیت ملی:
ضعف مدیریت عامل بروز مشکلات اقتصادی امروز کشور است
عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس با اشاره به این که ضعف مدیران کلان در سیستم اقتصادی کشور موجب وضعیت کنونی است، گفت: در بعضی موضوعات مدیران ما ضعیف عمل کردند که موضوع رانت‌خواری و فساد بوجود آوردند.
۱۳۹۷/۵/۲۲ - ۲۲:۵۹
مدیر مرکز خدمات حوزه علمیه مازندران:
طلاب با الهام از معارف دینی ساده زیستی را الگوی زندگی خود قرار دهند
مدیر مرکز خدمات حوزه علمیه مازندران با اشاره به این که خانواده در جامعه اسلامی از ارزش و جایگاه بالایی برخوردار است، گفت: حفظ آرامش در خانواده ها مستلزم توجه به معارف دینی است.
۱۳۹۷/۵/۲۲ - ۱۴:۳۹
امام جمعه بابلسر:
رسانه دستاوردهای چهل ساله انقلاب را برای مردم تبیین کنند
امام جمعه بابلسر با اشاره به تلاش شبانه روزی رسانه‌های معاند و بیگانه علیه انقلاب و نظام اسلامی گفت: نظام سلطه در یک جنگ تمام عیار اقتصادی و روانی تمام تلاش خود را در جهت تضعیف پایه های نظام اسلامی و ...
۱۳۹۷/۵/۲۲ - ۱۴:۳۱
عضو شورای حوزه علمیه مازندران مطرح کرد؛
تقریر نویسی و مباحثه از سنت های کمرنگ شده در حوزه است
عضو شورای حوزه علمیه مازندران از تقریر نویسی به عنوان یکی از سنت های کمرنگ شده در حوزه یاد کرد و گفت: این سنت منحصر به فرد حوزه یک تمرین مناسبی برای تقویت پژوهش و همچنین نگارش در بین طلاب است که متأسف...
۱۳۹۷/۵/۲۱ - ۲۲:۴۳
معاون تبلیغ حوزه علمیه مازندران تأکید کرد؛
ضرورت گسترش فعالیت های تبلیغی در مناطق آسیب پذیر
معاون تبلیغ حوزه علمیه مازندران با بیان این که شهرهای توریستی و ساحلی مازندران به دلیل ورود هجم گسترده ای از مسافران در خطر آسیب های اجتماعی و فرهنگی بسیاری قرار دارد، گفت: باید به منظور مقابله با این...