Web
Analytics
Rasa News :: خبرگزاری رسا - تحقیق و پژوهش رکن جداناپذیر حوزه های علمیه است
جمعه ۲۷ مهر ۱۳۹۷ Friday, October 19, 2018 - ساعت:
زمان : ۱۳۹۶/۵/۳۱ - ۱۰:۰۷
شناسه خبر: ۵۱۹۷۶۶
 
مسؤول ترویج و توسعه فرهنگ پژوهش حوزه های علمیه:
تحقیق و پژوهش رکن جداناپذیر حوزه های علمیه است
مسؤول ترویج و توسعه فرهنگ پژوهش سطح عالی حوزه های علمیه با تأکید براین که حوزه هیچ گاه با تحقیق و پژوهش بیگانه نبوده بلکه رکن اصلی فعالیت های حوزوی همین مقوله مهم بوده است، گفت: امروز نیز همانند گذشته باید مسائل پژوهشی جزء اولویت های نخست اساتید و مدیران مدارس علمیه قرار گیرد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری رسا در ساری، حجت الاسلام اکبرپور روشن، مسؤول ترویج و توسعه فرهنگ پژوهش سطح عالی حوزه های علمیه دوشنبه شب در جمع اساتید شرکت کننده در سومین دوره دانش افزایی پژوهشی حوزه علمیه مازندران در ساری با اشاره به اهمیت برگزاری دوره های دانش افزایی برای اساتید مدارس علمیه کشور، گفت: باید از این ظرفیت های به وجود آمده در جهت تقویت جایگاه پژوهش در حوزه بهره گیریم.

وی با بیان این که تا سال گذشته دوره های آموزشی دانش افزایی اساتید حوزه به صورت منطقه ای برگزار می شد، افزود: اما از امسال به دلیل اهمیت موضوع و کند بودن برنامه تصمیم بر استانی برگزار شدن این دوره ها برای اساتید حوزه گرفته شده است.

حجت الاسلام اکبرپور از برگزاری 17 دوره دانش افزایی پژوهشی ویژه اساتید حوزه علمیه سال گذشته در سراسر کشور خبر داد و بیان داشت: امسال نیز به طور جدی برگزاری این دوره های آموزشی را در دستور کار خود قرار دهیم.

مسؤول ترویج و توسعه فرهنگ پژوهش سطح عالی حوزه های علمیه با بیان این که طرح برگزاری دوره های دانش افزایی پژوهشی به طور جدی در استان ها پیگیری می شود، خاطرنشان کرد: تاکنون نیز چندین استان این گونه طرح ها را برگزار کرده اند.

حجت الاسلام پوراکبر روشن با بیان این که امروز اساتید حوزه های علمیه کسانی را راهبری می کنند که مایه دلخوشی حضرت ولیعصر(عج) هستند، بیان داشت: خدمت به سربازان حضرت ولیعصر(عج) یک سعادت بزرگی است که به نصیب هر کسی نخواهد شد.

وی با اشاره به این که مسیر و مدار برنامه های ما در حوزه باید پژوهشی باشد، تصریح کرد: امروز پژوهش در حوزه از یک اهمیت و جایگاه ویژه ای برخوردار است که باید مورد توجه قرار گیرد.

مسؤول ترویج و توسعه فرهنگ پژوهش سطح عالی حوزه های علمیه با بیان این که تحقیق و پژوهش یکی از شاخصه های مهم در رشد و تعالی حوزه همواره مورد توجه بوده است، خاطرنشان کرد: توجه ویژه علمای گذشته به مقوله تحقیق و پژوهش خود خبر از اهمیت این مسأله مهم می دهد.

حجت الاسلام اکبرپور روشن با بیان این که امروز آثار به جای مانده از علما و شخصیت های بزرگ حوزوی نشان دهنده سال ها مجاهدت و تلاش در عرصه تحقیق و پژوهش است، تصریح کرد: آثار و تألیفاتی که امروز از علما و شخصیت های بزرگ حوزوی به یادگار مانده است به آسانی به دست نیامنده است.

وی با اشاره به این که متأسفانه برخی ها سال ها در کسوت استادی در حوزه مشغول تدریس هستند و حتی عالم مسلم محسوب می شوند، اما هیچ ثمره ای از خود به جای نگذاشته اند، خاطرنشان کرد: ثمره سال ها تحصیل علم و دانش در حوزه های علمیه باید تألیفات علمی و دینی باشد.

مسؤول ترویج و توسعه فرهنگ پژوهش سطح عالی حوزه های علمیه با بیان این که مجموعه مدیران حوزه برای رفع دغدغه هایی که امروز در حوزه پژوهش وجود دارد تصمیم گرفتند دوره های دانش افزایی استاتید حوزه را در کشور برگزار کنند، گفت: در همین راستا هشت دوره منطقه با حضور استان های هم جوار هر استانی   

وی با بیان این که در مصوبه جدید حوزه های علمیه آمده کسانی که می خواهد حکم جدید استادی دریافت کند باید از این دوره های دانش افزایی به خوبی بهره مند شده باشد، افزود: این قانون برای کسانی ک در گذشته احکام تدریس خود را دریافت کردند پس از پنج سال قابل اجرا است.

حجت الاسلام اکبرپور روشن با اشاره به این که اساتید حوزه شرکت کننده دوره های دانش افزایی پژوهشی باید32 ساعت آموزشی را با موفقیت بگذارنند، خاطرنشان کرد: به اساتیدی که در این دوره های آموزشی و کارگاهی شرکت می کنند در پایان دوره گواهینامه معتبر از سوی حوزه های علمیه اعطاء خواهد شد.

وی با بیان این که در حال حاضر تقویت بنیه تحقیقاتی و پژوهشی اساتید حوزه یکی از مهم ترین دغدغه های مجموعه مدیریت حوزه های علمیه است، تصریح کرد: به همین دلیل همه ظرفیت های موجود برای تقویت بعد پژوهشی در مدارس علمیه به کار گرفته شده است.

مسؤول ترویج و توسعه فرهنگ پژوهش سطح عالی حوزه های علمیه با اشاره به این که رونق فعالیت های پژوهشی و تحقیقاتی در مدارس علمیه یک ضرورت مهم است که باید از سوی اساتید و مدیران مدارس دنبال شود، خاطرنشان کرد: طلاب و مدارس علمیه به هیچ عنوان از مسائل تحقیقاتی و پژوهشی جدا نیستند بلکه مکمل یکدیگر هستند.

حجت الاسلام اکبرپور روشن با تأکید براین که اساتید به عنوان کسانی که ارتباط مستمر و بسیار نزدیکی با طلاب دارند نقش بسیار مهمی در پرورش طلاب محقق و پژوهشگر بر عهده دارند، گفت: باید مسیر پژوهشگری از همان پایه های نخست حوزه از سوی مدیران و اساتید برای طلاب تبیین شود.

وی با بیان این که خوشبختانه امروز ظرفیت های خوبی برای تبدیل مسأله تحقیق و پژوهش به یک فرهنگ در حوزه های علمیه وجود دارد، خاطرنشان کرد: زمانی خواهیم توانست در این عرصه موفق شویم که از ظرفیت ها حداکثر استفاده را ببریم.

مسؤول ترویج و توسعه فرهنگ پژوهش سطح عالی حوزه های علمیه با تأکید براین که حوزه هیچ گاه با تحقیق و پژوهش بیگانه نبوده بلکه رکن اصلی فعالیت های حوزوی همین مقوله مهم بوده است، تصریح کرد: امروز نیز همانند گذشته باید مسائل پژوهشی جزء اولویت های نخست اساتید و مدیران مدارس علمیه قرار گیرد./۹۵۰/پ202/ب1

ارسال به شبکه های اجتماعی
ارسال نظر
نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
لطفا حاصل عبارت زیر را در باکس روبرو وارد کنید:
= ۴ + ۱۱
ارسال
نظرات
انتشار یافته: 0
در انتظار بررسی: 0
غیر قابل انتشار: 0
۱۳۹۷/۷/۲۷ - ۱۶:۳۸
نماینده ولی فقیه در گیلان:
زائران اربعین حسینی از مجادلات قومیتی پرهیز کنند
نماینده ولی فقیه در گیلان با بیان این که زوار اربعین حسینی باید از مجادلات قومیتی پرهیز کنند، گفت: زائران حسینی باید یکدیگر را به اسلام و قرآن دعوت کنند.
۱۳۹۷/۷/۲۷ - ۱۵:۲۷
امام جمعه رشت:
مشکلات اقتصادی کشور نتیجه بی تدبیری برخی مسؤولان است
امام جمعه رشت با بیان این که ملت بزرگ ایران پس از انقلاب اسلامی هیچ گاه با کمبود مایحتاج مواجه نبوده است، گفت: اگر امروز گرانی و مشکلات اقتصادی در کشورمان وجود دارد نتیجه بی تدبیری برخی مسؤولان است.
۱۳۹۷/۷/۲۷ - ۱۵:۲۲
آیت الله طبرسی با تأکید بر توجه مسؤولان به عمل گرایی:
نمی توان کشور را با وعده و سخنرانی اداره کرد
امام جمعه ساری با تأکید بر این که نمی توان کشور را با وعده و سخنرانی اداره کرد، گفت: دوره این گونه حرف ها گذشته است و مسؤولان باید در عمل وعده های خود را ثابت کنند.
۱۳۹۷/۷/۲۶ - ۲۲:۳۵
عضو شورای حوزه علمیه مازندران:
انسان های ذلیل در برابر طاغوت سر تسلیم فرود می آورند
حجت الاسلام لائینی با بیان این که انسان های ذلیل در برابر طاغوت سر تسلیم فرود می آورند و اطلاعت می کنند، گفت: اما در دین الهی انسان ها تنها خداوند متعال را می پرستند و در برابر عظمت او سر خم می کنند. ...
۱۳۹۷/۷/۲۶ - ۲۲:۲۷
مدیر حوزه علمیه خواهران مازندران:
حفظ و تقویت کارآمدی نظام رسالت امروز حوزه های علمیه است
حجت الاسلام غفاری با تأکید بر این که هدف اصلی همه مراکز و پایگاه های مهم دینی و فرهنگی کشور باید حفظ اسلام و انقلاب باشد، گفت: ظرفیت های بسیاری در این مراکز مهم وجود دارد که باید شناسایی و در جهت تقو...
۱۳۹۷/۷/۲۶ - ۲۲:۲۳
حجت الاسلام طبرسی خبر داد؛
فعالیت ۴۰ مشاور در مرکز مشاوره حوزه علمیه مازندران
معاون تهذیب حوزه علمیه مازندران از فعالیت ۴۰ مشاور در مرکز مشاوره حوزه علمیه استان خبر داد.
۱۳۹۷/۷/۲۶ - ۱۹:۴۷
مسؤول مدرسه علمیه مصطفی خان ساری:
روزمرگی و بی هدفی آسیبی جدی برای طلاب است
مسؤول مدرسه علمیه مصطفی خان ساری با تأکید بر این که روزمرگی و بی هدفی یک آسیب جدی برای طلاب است، گفت: کسی که وارد حوزه می شود باید همه توان خود را برای فراگیری علم دین به کار گیرد و از امور حاشیه ای ک...
۱۳۹۷/۷/۲۵ - ۲۲:۴۶
آیت الله نظری:
قوام و رونق علمی حوزه بر پایه سنت ها استوار است
آیت الله نظری خادم الشریعه با تأکید بر این که سنت های قدیمی نباید در حوزه های علمیه کمرنگ شود، گفت: قوام، پایه و رکن اصلی فعالیت های علمی حوزه بر مبنای همین سنت های ارزشمند بنا شده است.
۱۳۹۷/۷/۲۵ - ۲۲:۱۷
مدیر مدرسه علمیه امام علی ساری:
رسالت امروز حوزه پرورش طلاب نخبه و مهذب است
مدیر مدرسه علمیه امام علی(ع) ساری با بیان این که جامعه امروز بیش از هر زمان دیگری به طلاب مهذب و انقلابی نیازمند است، گفت: طلبه با اخلاق و نخبه بیشتر مورد توجه جامعه قرار خواهد گرفت و بهتر می تواند در...
۱۳۹۷/۷/۲۵ - ۱۳:۰۹
امام جمعه رامسر:
fatf بسترهای نفوذ دشمن در کشور را فراهم می کند
امام جمعه رامسر به تلاش دشمن برای نفوذ و سلطه بر ملت ایران اسلامی اشاره کرد و گفت: تسلیم شدن در برابر خواسته های دشمن زمینه را برای نفوذ معاندان نظام فراهم می کند.
۱۳۹۷/۷/۲۵ - ۱۲:۵۲
در ساختمان جدید؛
دفتر مرکز مشاوره حوزه علمیه مازندران آغاز به کار کرد
دفتر مرکز مشاوره حوزه علمیه مازندران امروز در ساختمان جدید مدیریت حوزه علمیه استان در ساری آغاز به کار کرد.
۱۳۹۷/۷/۲۴ - ۲۳:۲۳
مسؤول مدرسه علمیه آیت الله صالحی ساری:
القای رسیدن کشور به بن بست حرف دشمن است
مسؤول مدرسه علمیه آیت الله صالحی ساری با بیان این که القای رسیدن کشور به بن بست حرف دشمن است، گفت: متأسفانه چنین سخنانی از سوی برخی ها در داخل به طور مداوم تکرار می شود.
۱۳۹۷/۷/۲۴ - ۲۳:۲۰
مدیر کل تبلیغات اسلامی مازندران تأکید کرد؛
ضرورت بهره گیری روحانیت از ابزارهای نوین تبلیغی
حجت الاسلام شکریان با اشاره به این که تبلیغ دین در شرایط امروز جامعه نیازمند ابزار مناسب و کارآمد است، گفت: مبلغان دینی باید در کنار بهره گیری مناسب از شیوه های سنتی تبلیغ دین که بسیار نیز اثرگذار است...
۱۳۹۷/۷/۲۴ - ۲۳:۱۲
معاون تبلیغ حوزه علمیه مازندران:
منبرهای طولانی و بی محتوا از آسیب های جدی در تبلیغ است
معاون تبلیغ حوزه علمیه مازندران، منبرهای طولانی و بی محتوا را از جمله مهم ترین آسیب های تبلیغی دانست.
۱۳۹۷/۷/۲۳ - ۱۳:۰۸
آیت الله طبرسی:
پیاده روی اربعین پیام روشنی برای دشمنان و بدخواهان اسلام ناب دارد
آیت الله طبرسی با اشاره به این که پیاده روی میلیونی اربعین حسینی حاوی پیام روشنی برای دشمنان و بدخواهان اسلام ناب است، گفت: موج عظیمی که به واسطه پیاده روی اربعین حسینی ایجاد می شود کاخ های سست سلطه گ...
۱۳۹۷/۷/۲۳ - ۱۲:۱۶
امام جمعه نور:
اربعین نماد بزرگترین اجتماع شیعیان است
امام جمعه نور با اشاره به در پیش بودن اربعین حسینی، درک جایگاه اربعین حسینی را از صفات متقین دانست و گفت: اربعین نماد بزرگترین اجتماع شیعیان است.
۱۳۹۷/۷/۲۳ - ۱۲:۰۳
مدیر کل تبلیغات اسلامی مازندران:
روحانیت اثرگذار و مطمئن ترین پشتیبان انقلاب اسلامی است
حجت الاسلام شکریان با بیان این که روحانیت اثرگذار و مطمئن ترین پشتیبان انقلاب اسلامی در عرصه ها و صحنه های مختلف بوده است، گفت: روحانیت همواره با بصیرت دهی و آگاهی بخشی خود به دفاع از انقلاب و آرمان ه...
۱۳۹۷/۷/۲۲ - ۲۳:۱۰
آیت الله طبرسی:
مردمی بودن مهمترین ویژگی نیروی انتظامی است
آیت الله طبرسی مردمی بودن را یکی از ویژگی های نیروی انتظامی کشورمان دانست و گفت: پلیس با تعامل و ارتباط سازنده تر با مردم می تواند در تقویت اعتماد و اطمینان مردم نسبت به خود اثرگذار تر باشد.
۱۳۹۷/۷/۲۲ - ۲۳:۰۲
نماینده مجلس خبرگان رهبری:
دولت ضعیف است و نیاز به نیروی جهادی دارد
نماینده مجلس خبرگان رهبری با تأکید بر این که مدیران خسته و ناتوان فرصت را به دیگران واگذار کنند، گفت: متأسفانه دولت ضعیف است و نیاز به نیروی جهادی دارد.
۱۳۹۷/۷/۲۲ - ۲۲:۵۵
مدیر حوزه علمیه خواهران مازندران:
حوزه منبع عظیم فقهی برای تأمین نیازهای روز جامعه است
حجت الاسلام غفاری با بیان این که حوزه علمیه با تکیه بر منبع عظیم دینی و فقهی ظرفیت بالایی برای تأمین نیازهای روز جامعه است، گفت: باید ورود حوزه به مسائل فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی جامعه بیشتر شود.