Web
Analytics
Rasa News :: خبرگزاری رسا - تحقیق و پژوهش رکن جداناپذیر حوزه های علمیه است
پنج شنبه ۳ خرداد ۱۳۹۷ Thursday, May 24, 2018 - ساعت:
زمان : ۱۳۹۶/۵/۳۱ - ۱۰:۰۷
شناسه خبر: ۵۱۹۷۶۶
 
مسؤول ترویج و توسعه فرهنگ پژوهش حوزه های علمیه:
تحقیق و پژوهش رکن جداناپذیر حوزه های علمیه است
مسؤول ترویج و توسعه فرهنگ پژوهش سطح عالی حوزه های علمیه با تأکید براین که حوزه هیچ گاه با تحقیق و پژوهش بیگانه نبوده بلکه رکن اصلی فعالیت های حوزوی همین مقوله مهم بوده است، گفت: امروز نیز همانند گذشته باید مسائل پژوهشی جزء اولویت های نخست اساتید و مدیران مدارس علمیه قرار گیرد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری رسا در ساری، حجت الاسلام اکبرپور روشن، مسؤول ترویج و توسعه فرهنگ پژوهش سطح عالی حوزه های علمیه دوشنبه شب در جمع اساتید شرکت کننده در سومین دوره دانش افزایی پژوهشی حوزه علمیه مازندران در ساری با اشاره به اهمیت برگزاری دوره های دانش افزایی برای اساتید مدارس علمیه کشور، گفت: باید از این ظرفیت های به وجود آمده در جهت تقویت جایگاه پژوهش در حوزه بهره گیریم.

وی با بیان این که تا سال گذشته دوره های آموزشی دانش افزایی اساتید حوزه به صورت منطقه ای برگزار می شد، افزود: اما از امسال به دلیل اهمیت موضوع و کند بودن برنامه تصمیم بر استانی برگزار شدن این دوره ها برای اساتید حوزه گرفته شده است.

حجت الاسلام اکبرپور از برگزاری 17 دوره دانش افزایی پژوهشی ویژه اساتید حوزه علمیه سال گذشته در سراسر کشور خبر داد و بیان داشت: امسال نیز به طور جدی برگزاری این دوره های آموزشی را در دستور کار خود قرار دهیم.

مسؤول ترویج و توسعه فرهنگ پژوهش سطح عالی حوزه های علمیه با بیان این که طرح برگزاری دوره های دانش افزایی پژوهشی به طور جدی در استان ها پیگیری می شود، خاطرنشان کرد: تاکنون نیز چندین استان این گونه طرح ها را برگزار کرده اند.

حجت الاسلام پوراکبر روشن با بیان این که امروز اساتید حوزه های علمیه کسانی را راهبری می کنند که مایه دلخوشی حضرت ولیعصر(عج) هستند، بیان داشت: خدمت به سربازان حضرت ولیعصر(عج) یک سعادت بزرگی است که به نصیب هر کسی نخواهد شد.

وی با اشاره به این که مسیر و مدار برنامه های ما در حوزه باید پژوهشی باشد، تصریح کرد: امروز پژوهش در حوزه از یک اهمیت و جایگاه ویژه ای برخوردار است که باید مورد توجه قرار گیرد.

مسؤول ترویج و توسعه فرهنگ پژوهش سطح عالی حوزه های علمیه با بیان این که تحقیق و پژوهش یکی از شاخصه های مهم در رشد و تعالی حوزه همواره مورد توجه بوده است، خاطرنشان کرد: توجه ویژه علمای گذشته به مقوله تحقیق و پژوهش خود خبر از اهمیت این مسأله مهم می دهد.

حجت الاسلام اکبرپور روشن با بیان این که امروز آثار به جای مانده از علما و شخصیت های بزرگ حوزوی نشان دهنده سال ها مجاهدت و تلاش در عرصه تحقیق و پژوهش است، تصریح کرد: آثار و تألیفاتی که امروز از علما و شخصیت های بزرگ حوزوی به یادگار مانده است به آسانی به دست نیامنده است.

وی با اشاره به این که متأسفانه برخی ها سال ها در کسوت استادی در حوزه مشغول تدریس هستند و حتی عالم مسلم محسوب می شوند، اما هیچ ثمره ای از خود به جای نگذاشته اند، خاطرنشان کرد: ثمره سال ها تحصیل علم و دانش در حوزه های علمیه باید تألیفات علمی و دینی باشد.

مسؤول ترویج و توسعه فرهنگ پژوهش سطح عالی حوزه های علمیه با بیان این که مجموعه مدیران حوزه برای رفع دغدغه هایی که امروز در حوزه پژوهش وجود دارد تصمیم گرفتند دوره های دانش افزایی استاتید حوزه را در کشور برگزار کنند، گفت: در همین راستا هشت دوره منطقه با حضور استان های هم جوار هر استانی   

وی با بیان این که در مصوبه جدید حوزه های علمیه آمده کسانی که می خواهد حکم جدید استادی دریافت کند باید از این دوره های دانش افزایی به خوبی بهره مند شده باشد، افزود: این قانون برای کسانی ک در گذشته احکام تدریس خود را دریافت کردند پس از پنج سال قابل اجرا است.

حجت الاسلام اکبرپور روشن با اشاره به این که اساتید حوزه شرکت کننده دوره های دانش افزایی پژوهشی باید32 ساعت آموزشی را با موفقیت بگذارنند، خاطرنشان کرد: به اساتیدی که در این دوره های آموزشی و کارگاهی شرکت می کنند در پایان دوره گواهینامه معتبر از سوی حوزه های علمیه اعطاء خواهد شد.

وی با بیان این که در حال حاضر تقویت بنیه تحقیقاتی و پژوهشی اساتید حوزه یکی از مهم ترین دغدغه های مجموعه مدیریت حوزه های علمیه است، تصریح کرد: به همین دلیل همه ظرفیت های موجود برای تقویت بعد پژوهشی در مدارس علمیه به کار گرفته شده است.

مسؤول ترویج و توسعه فرهنگ پژوهش سطح عالی حوزه های علمیه با اشاره به این که رونق فعالیت های پژوهشی و تحقیقاتی در مدارس علمیه یک ضرورت مهم است که باید از سوی اساتید و مدیران مدارس دنبال شود، خاطرنشان کرد: طلاب و مدارس علمیه به هیچ عنوان از مسائل تحقیقاتی و پژوهشی جدا نیستند بلکه مکمل یکدیگر هستند.

حجت الاسلام اکبرپور روشن با تأکید براین که اساتید به عنوان کسانی که ارتباط مستمر و بسیار نزدیکی با طلاب دارند نقش بسیار مهمی در پرورش طلاب محقق و پژوهشگر بر عهده دارند، گفت: باید مسیر پژوهشگری از همان پایه های نخست حوزه از سوی مدیران و اساتید برای طلاب تبیین شود.

وی با بیان این که خوشبختانه امروز ظرفیت های خوبی برای تبدیل مسأله تحقیق و پژوهش به یک فرهنگ در حوزه های علمیه وجود دارد، خاطرنشان کرد: زمانی خواهیم توانست در این عرصه موفق شویم که از ظرفیت ها حداکثر استفاده را ببریم.

مسؤول ترویج و توسعه فرهنگ پژوهش سطح عالی حوزه های علمیه با تأکید براین که حوزه هیچ گاه با تحقیق و پژوهش بیگانه نبوده بلکه رکن اصلی فعالیت های حوزوی همین مقوله مهم بوده است، تصریح کرد: امروز نیز همانند گذشته باید مسائل پژوهشی جزء اولویت های نخست اساتید و مدیران مدارس علمیه قرار گیرد./۹۵۰/پ202/ب1

ارسال به شبکه های اجتماعی
ارسال نظر
نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
لطفا حاصل عبارت زیر را در باکس روبرو وارد کنید:
= ۱۳ + ۳
ارسال
نظرات
انتشار یافته: 0
در انتظار بررسی: 0
غیر قابل انتشار: 0
۱۳۹۷/۳/۲ - ۲۳:۳۵
امام جمعه گلوگاه:
اقتصاد مقاومتی سلاحی کارآمد در مقابله با جنگ اقتصادی دشمن است
حجت الاسلام پوررمضان خواستار رفتار توام با عمل مسؤولان در اجرای فرامین مقام معظم رهبری شد و گفت: اقتصاد مقاومتی سلاحی کارآمد در مقابله با جنگ اقتصادی دشمن محسوب می شود و این مهم نیازمند برنامه ریزی، م...
۱۳۹۷/۳/۲ - ۱۷:۵۸
معاون تبلیغ حوزه علمیه مازندران تاکید کرد؛
ضرورت حفظ نقش محوری روحانیت در مساجد
معاون تبلیغ حوزه علمیه مازندران با بیان این که محوریت روحانیت در مساجد باید حفظ شود، گفت: متاسفانه برخی ها در تلاش برای کمرنگ کردن نقش محوری روحانیت در جامعه اسلامی هستند.
۱۳۹۷/۳/۲ - ۱۶:۳۰
عضو شورای حوزه علمیه مازندران:
مقامات آمریکایی در اندازه ای نیستند که برای ملت ایران تعیین تکلیف کنند
عضو شورای حوزه علمیه مازندران با بیان این که ملت بزرگ ایران اسلامی برای رسیدن به آرمان های انقلاب از همه موانع با قدرت عبور خواهد کرد، گفت: افرادی همچون ترامپ و یا دیگر مقامات دولت آمریکا کوچک تر از آ...
۱۳۹۷/۳/۲ - ۱۵:۵۲
امام جمعه بابل:
تبیین فرهنگ نماز سبب کاهش آسیب های اجتماعی می شود
حجت الاسلام والمسلمین روحانی تبیین فرهنگ نماز را سبب کاهش آسیب های اجتماعی دانست و گفت: باید برای اقامه نماز و تحکیم آن در جامعه تلاش کرد و این کار نیازمند بهره گیری از ظرفیت مردمی و کار پژوهشی مناسب ...
۱۳۹۷/۳/۱ - ۱۹:۰۷
مدیر حوزه علمیه خواهران مازندران:
حوزه های علمیه در خط مقدم جبهه فرهنگی قرار دارند
مدیر حوزه علمیه خواهران مازندران با بیان این که امروز حوزه های علمیه در خط مقدم جبهه فرهنگی قرار دارند، گفت: باید از این ظرفیت ارزشمند دینی که به برکت انقلاب اسلامی فراهم شده در جهت تربیت و پرورش متخص...
۱۳۹۷/۳/۱ - ۱۵:۵۳
مدیر مدرسه علمیه محمدیه قائمشهر:
رسالت امروز حوزه پرورش طلاب نخبه انقلابی است
مدیر مدرسه علمیه محمدیه قائمشهر بقا و دوام دین را در گرو مجاهدت ها و تلاش های علمی حوزه های علمیه دانست و گفت: امروز حوزه های علمیه ضمن پرورش و تربیت طلاب فاضل و انقلابی باید در عرصه جهاد علمی نیز گ...
۱۳۹۷/۳/۱ - ۰۰:۳۴
پیام تسلیت آیت الله نظری در پی درگذشت قائم مقام دبیر شورای نگهبان
آیت الله نظری خادم الشریعه در پی درگذشت حاج محمد رضا علیزاده، قائم مقام دبیر شورای نگهبان پیام تسلیتی صادر کرد.
۱۳۹۷/۲/۳۱ - ۱۹:۱۰
عضو شورای عالی حوزه علمیه مازندران:
منبرهای ماه رمضان فرصتی برای حمایت از دستاوردهای انقلاب است
عضو شورای حوزه علمیه مازندران گفت: منبرهای ماه مبارک رمضان باید به فرصتی ارزشمند برای حمایت از انقلاب و دستاوردهای چهل ساله آن در برابر هجمه های سنگین دشمنان داخلی و خارجی تبدیل شود.
۱۳۹۷/۲/۳۱ - ۱۷:۲۴
تولیت مدرسه امام حسین بابل:
عزت و سرافرازی در گرو اطاعت از ولایت فقیه است
حجت الاسلام تقی پور سرافرازی و عزت ملت ما را در اطاعت و اجرای دستورهای مقام معظم رهبری دانست و گفت: هر فرد، گروه و جریانی که از خط ولایت دور شد، خسران و بدبختی خود را در دنیا و هم قیامت برای خود خرید ...
۱۳۹۷/۲/۳۱ - ۱۴:۲۴
آیت الله طبرسی:
روزه خواری علنی در ماه رمضان دهن کجی به ارزش های الهی است
آیت الله طبرسی با بیان این که نیروی انتظامی باید با حرمت شکنان ماه مبارک رمضان در مناطق تفریحی و توریستی در استان برخورد قانونی کند، گفت: روزه خواری علنی دهن کجی آشکار به ارزش ها و احکام الهی است.
۱۳۹۷/۲/۳۱ - ۱۴:۱۶
امام جمعه آمل:
ترویج و نشر فرهنگ قرآنی سبب پویایی جامعه می شود
حجت الاسلام مرتضوی گفت: انتخاب مسیر صحیح و رسیدن به پویایی، رشد و شکوفایی زندگی سالم فردی و اجتماعی نیازمند ترویج و نشر فرهنگ قرآنی است.
۱۳۹۷/۲/۳۰ - ۱۸:۵۱
انتقاد امام جمعه بابل از دخالت برخی نمایندگان مجلس در عزل و نصب مدیران استان
حجت الاسلام والمسلمین روحانی با انتقاد از دخالت برخی از نمایندگان مازندران در مجلس شورای اسلامی در عزل و نصب مدیران، گفت: متاسفانه برخی از نمایندگان به جای پیگیری مشکلات و انجام امور محوله بر اساس قان...
۱۳۹۷/۲/۳۰ - ۱۲:۵۵
عضو شورای حوزه علمیه مازندران مطرح کرد؛
جلوگیری از جنایت های صهیونیسم نیازمند اقدام عملی امت اسلامی
عضو شورای حوزه علمیه مازندران با تاکید بر این‌که تنها راه نجات مردم فلسطین، مقاومت است، گفت: همه کشورهای اسلامی باید از مواضع ظاهری پرهیز کنند و در اقدامی عملی در برابر جنایت های صهیونیست های کودک کش ...
۱۳۹۷/۲/۳۰ - ۰۰:۱۱
مدیر مدرسه علمیه امام صادق قائمشهر خبر داد؛
اعزام ٢٢ نفر از طلاب حافظ قرآن به نجف اشرف
مدیر مدرسه علمیه امام صادق(ع) کوتنا قائمشهر از اعزام ۲۲ نفر از طلاب این مدرسه برای حفظ قرآن کریم به نجف اشرف خبر داد.
۱۳۹۷/۲/۲۹ - ۱۳:۵۰
نماینده مجلس خبرگان رهبری:
انتقال سفارت آمریکا به بیت المقدس اهانت بزرگی به امت اسلامی است
حجت الاسلام والمسلمین معلمی انتقال سفارت آمریکا به بیت المقدس را اهانت بزرگی به امت اسلامی دانست و گفت: کشورهای اسلامی باید با اقدامات عملی خود جلوی این گونه جسارت های آشکار آمریکا و رژیم صهیونیستی را...
۱۳۹۷/۲/۲۹ - ۱۳:۴۸
مسؤول مدرسه علمیه امام صادق بهشهر:
ماه رمضان فرصتی برای تعامل بیشتر روحانیت با مردم است
مسؤول مدرسه علمیه امام صادق(ع) بهشهر با بیان این که طولانی بودن منبر سبب بی حوصلگی و خستگی مخاطب خواهد شد، گفت: مبلغان دینی باید ضمن شناخت دقیق مخاطب از بیان مطالب بدون سند و غیر قابل فهم پرهیز کنند. ...
۱۳۹۷/۲/۲۸ - ۱۷:۲۱
با اقامه نماز از سوی آیت الله نظری؛
پیکر قائم مقام دبیر شورای نگهبان تشییع و به خاک سپرده شد
پیکر مرحوم حاج محمد رضا علیزاده سوادکوهی، قائم مقام دبیر شورای نگهبان بعد از ظهر امروز و پس از اقامه نماز عبادی سیاسی جمعه در زیراب سوادکوه تشییع و به خاک سپرده شد.
۱۳۹۷/۲/۲۸ - ۱۵:۲۳
آیت الله طبرسی:
مرتجعین منطقه با همراهی ‌آمریکا درپی یهودی سازی قدس هستند
آیت الله طبرسی با بیان این که متأسفانه امروز اعراب وابسته در منطقه حامی صهیونیست های جنایت کار شده اند، گفت: سران دیکتاتور و مرتجع عرب با همراهی آمریکا به دنبال یهودی سازی قدس شریف هستند.
۱۳۹۷/۲/۲۸ - ۱۵:۰۹
پیام تسلیت آیت الله طبرسی در پی درگذشت قائم مقام دبیر شورای نگهبان
در پی درگذشت حاج محمدرضا علیزاده، عضو حقوقدان و قائم مقام دبیر شورای نگهبان، آیت الله نورالله طبرسی، نماینده ولی فقیه در مازندران و محمد اسلامی، استاندار پیام تسلیت مشترکی صادر کردند.
۱۳۹۷/۲/۲۷ - ۲۳:۱۶
پس از تحمل یک دوره بیماری؛
عضو باسابقه شورای نگهبان درگذشت| جزئیات مراسم تشییع و خاکسپاری
حاج محمد رضا علیزاده سوادکوهی، عضو باسابقه شورای نگهبان عصر امروز پس تحمل یک دوره بیماری دار فانی را وداع گفت.