Web
Analytics
Rasa News :: خبرگزاری رسا - شرح زندگی‌نامه شهید آیت الله صدر در یک اثر
جمعه ۲۵ آیان ۱۳۹۷ Friday, November 16, 2018 - ساعت:
زمان : ۱۳۹۶/۳/۷ - ۱۷:۴۴
شناسه خبر: ۵۰۱۲۹۱
 
شرح زندگی‌نامه شهید آیت الله صدر در یک اثر
دفتر نشر معارف، کتاب «شهید صدر؛ زندگی‌نامه شهید آیت الله سید محمد صدر»، نوشته آیت الله سید کاظم حسینی، یکی از شاگردان برجسته ایشان را منتشر کرده است.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری رسا، دفتر نشر معارف کتاب «شهید صدر؛ زندگی‌نامه شهید آیت الله سید محمد صدر»، نوشته آیت الله سید کاظم حسینی و ترجمه دکتر سید مهدی کیذقانی و زینب آذربو در سال ۱۳۹۴ منتشر کرده است.

این کتاب در دو بخش: ‌«خانواده بزرگوار و اصیل» و «زندگی و سیره آیت الله شهید سید محمد باقر صدر» سامان یافته است.

 در سخن دفتر کتاب، درباره اهمیت تدوین این کتاب چنین می‌خوانیم:

درباره شهید صدر پژوهش‌های متعددی نگاشته شده است، اما آنچه این کتاب را از دیگر آثار متمایز می‌کند این است که به قلم یکی از بزرگترین شاگردان علمی شهید صدر و نزدیک‌ترین شاگردان علمی شهید صدر و نزدیک‌ترین آنها به او نوشته شده است. این فرد عظیم جناب آیت الله سید کاظم حسینی حائری می‌باشد، لذا شرح حال حاضر از نظر دقت، گستره و امانت از ارزش والایی برخوردار است. ایشان آنچه را دیده و فهمیده ثبت کرده است و آز آنجا که با حوادث دوران زندگی شهید صدر، همراه و همگام بوده، نوشته‌های او به حق مطمئن‌ترین و موثق‌ترین شرح حال شهید صدر می‌باشد.

شأیان ذکر است که این شرح حال در ضمن کتاب اصولی ارزشمند «مباحث الأصول» آمده است، اما از آنجا که این کتاب برای دانشمندان و متخصصان وضع شده، در دوران حکومت بعث در داخل چاپ نشد، بسیاری از خوانندگان و فرهیختگان مسلمان از آن بی‌اطلاع‌اند و از شناخت این شخصیت منحصر به فرد و سیره عطر‌آگین او محروم گشته‌اند.

برای همین درخواست‌های مکرری به ما رسید مبنی برای اینکه شرح حال شهید امام صدر به صورت مجزا از کتاب اصولی مذکور چاپ گردد. لذا دفتر آیت الله حائری تصمیم به تجدید آن با عنوان «الشهید الصدر؛ سمو الذت و سمو الموقف» گرفت؛ باشد که منبع روشنگری هدایت برای سالکان راه خدا گردد.

نگارنده در بخش اول این کتاب به شرح زندگی افرادی همچون: سید صدرالدین، سید اسماعیل صدر، سید حیدر صدر و مادر صدر، از خانواده‌های آیت الله صدر پرداخته است.

در صفحه 32 نیز مادر شهید، بانویی عابد، صالح، باقتوا و زاهد توصیف شده و نویسنده درباره او چنین نوشته است:

مادر محترم ایشان، دختر مرحوم آیت الله شیخ عبدالله حسین آل یاسین می‌باشد. پدر و برادر این بانو همگی از آیات عظام و علمای برجسته می‌باشند. پدر ایشان، آیت الله شیخ عبدالحسین آل یاسین یکی از فقهای بزرگ دوره خود و در زهد، عبادت و تقوا شهره بود. وی در کاظمیه متولد شد و در دامان جدش، آیت الله شیخ محمد حسن آل یاسین رشد نمود. جد ایشان از مفاخر علمای شیعه بود که امام زمان نیابت وی را از خود در ماجرای مرحوم حاج علی بغدادی که در مفاتیح ذکر شده، امضاء نمود.

 همچنین نگارنده در بخش دوم به شرح زندگی، سیره اخلاقی، علمی و اجتماعی، فعالیت‌های سیاسی آیت الله شهید صدر پرداخته و عنوان‌های «زندگی»، «سرپرستی طرح‌های اسلامی»، «شاگردان ایشان»، «استراژی سیاسی در عملکرد اسلامی»، »بازداشت‌های ایشان» و «شهادت شهید صدر» را در این بخش بررسی نموده است.

شهید آیت الله صدر دو نسل از علمای بی‌نظیر را تربیت کرده‌اند، از این رو، نویسنده در صفحه 75 زیر عنوان شاگردان ایشان به بیان این دو نسل می‌پردازد و چنین می گوید:

نسل اول: برگزیدگانی از نوابغ فضلا که در اول یا اوایل دوره نخست مباحث اصولی ایشان؛ به درس ایشان ملحق گردیدند. بعضی از آنها پیش از آن، افتخار شاگردی ایشان را داشتند، چنانکه قبل از شروع تدریس خارج، در درس کفایه حاضر می‌شدند و آنها به دست ایشان در سطح اجتهاد یا نزدیک به اجتهاد حوزه فارغ التحصیل شدند.

 نسل دوم: گروه دوم از فضلای نابغه در اواخر دوره اول مباحث اصولی، به درس ایشان پیوستند و در دوره دوم هم پیوسته با او بودند تا اینکه توسط ایشان در سطح اجتهاد یا نزدیک به آن فارغ التحصیل شدند و

طلبه‌های دیگری نیز هستند از سرچشمه گوارای ایشان استفاده کردند؛ به ویژه در دوره دوم که حضور در درس ایشان تقریبا عمومی گردید.

نویسنده در زیر عنوان شهادت سید شهید، ضمن اشاره به فعالیت‌های سیاسی و نحوه شهادت شهید ایشان، شهید صدر را خمینی دوم جهان اسلام توصیف می‌کند و می‌نویسد:

اگر استادمان شهید صدر، از خدمت به دین و عقیده دست می‌کشید و به آسایش و لذت بردن از رهبری گرایش داشت، صدام کارهای پشیین او از قبیل تأسیس حزب دعوت اسلامی، تألیف کتاب‌های عقیدتی و تربیت عالمان اسلام و سایر خدمان ارزشمند ایشان را می‌بخشید، اما دریغ که مرجعیت صالح نمی‌تواند در مقابل خواست‌های کفر و طاغوت زمان سر تعظیم فرود آورد.

 شاخص‌های رژیم بعثی کافر عراق و استکبار جهانی به این مطلب اشاره دارد که اگر شهید صدر رها می‌شد؛ خمینی دوم جهان اسلام بود.

نوینسده در ادامه سه شاخصه‌ انقلابی بودن شهید صدر را این گونه بیان می‌کند: 1

- فتوای ایشان مبنی بر حرام بودن عضویت در حزب مزدور بعث؛ 2- فتوای ایشان مبنی بر مبارزه مسلحانه علیه حزب کافر بعث؛ 3 حمایت و پشتیبانی ایشان از انقلاب اسلامی ایران و رهبری امام خمینی با تمام قدرت.

در پایان نیز نویسنده، بیانیه امام خمینی(ره) درباره شهادت ایشان را آورده است.

 گفتنی است، دفتر نشر معارف کتاب «شهید صدر؛ زندگی‌نامه شهید آیت الله سید محمد صدر» را با شمارگان ۱۰۰۰ نسخه، در ۱۷۴ صفحه، به قمیت ۷۰۰۰ تومان در سال ۱۳۹۴منتشر کرده است./۹۹۸ ۶۰۲/ش

ارسال به شبکه های اجتماعی
ارسال نظر
نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
لطفا حاصل عبارت زیر را در باکس روبرو وارد کنید:
= ۱۴ + ۱
ارسال
نظرات
انتشار یافته: 0
در انتظار بررسی: 0
غیر قابل انتشار: 0
۱۳۹۷/۸/۲۴ - ۲۱:۲۵
اسفندماه سال آینده صورت می گیرد؛
برگزاری همایش بین المللی «جاودانگی نفس در اسلام و مسیحیت»
رئیس پژوهشکده فلسفه و کلام پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی از برگزاری همایش بین المللی «جاودانگی نفس در اسلام و مسیحیت» در اسفندماه سال آینده خبر داد.
۱۳۹۷/۸/۲۴ - ۲۱:۱۸
تشریح ویژه‌برنامه‌های مجمع ناشران انقلاب اسلامی در هفته کتاب
نشست بین‌المللی پایه‌گذاری جایزۀ جهانی فلسطین در حوزۀ کتاب و نشر هم‌زمان با بیست‌وششمین دورۀ هفتۀ کتاب جمهوری اسلامی ایران، از سوی مجمع ناشران انقلاب اسلامی برگزار می‌شود.
۱۳۹۷/۸/۲۴ - ۰۷:۲۳
منتشر شد؛
کتاب «زبان زخم‌های خاکریز»
کتاب «زبان زخم‌های خاکریز» در ۱۰ فصل، بخشی از دفتر خاطرات دفاع مقدس را به قلم سیدرضا شریعتی به تصویر می‌کشد.
۱۳۹۷/۸/۲۴ - ۰۷:۱۹
«چرا حجاب؟!» منتشر شد
نویسنده کتاب «چرا حجاب؟!»، ضمن اشاره به موضوع حجاب و آثار آن در کلام مقام معظم رهبری، به بررسی این موضوع که آیا می‌توان زنان را مجبور به حجاب کرد، می‌پردازد.
۱۳۹۷/۸/۲۴ - ۰۷:۱۴
به همت پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی
نسخه الکترونیکی کتاب «تفکر عقلی در کتاب و سنت» منتشر شد
این کتاب نوشته حمیدرضا رضانیا است که در جامعه المصطفی العالمیه تهیه شده و در انتشارات مرکز بین المللی ترجمه و نشر المصطفی(ص) به چاپ رسیده است.
۱۳۹۷/۸/۲۳ - ۰۹:۲۸
همایش ملی «اندیشه‌های فلسفی و کلامی علامه طباطبائی(ره)» برگزار می‌شود
همایش ملی «اندیشه‌های فلسفی و کلامی علامه طباطبائی(ره)» در محورهای چهارگانه فلسفه اسلامی، کلام، منطق و تفسیر آبان ۹۸ برگزار می‌شود.
۱۳۹۷/۸/۲۳ - ۰۹:۲۶
شجاع با اشاره به استفتاء از سه مرجع تقلید:
خرید و فروش کاغذ با قیمت نامتعارف حرام است
عضو کارگروه ساماندهی کاغذ گفت: مطابق با نظر علما، به دلیل اینکه پول ارز از پول نفت کشور تأمین می‌شود متعلق به همه هموطنان سراسر كشور است و اگر کسی حتي يك ريال از قيمتي كه سازمان حمايت تعيين كرده بيشتر...
۱۳۹۷/۸/۲۳ - ۰۹:۲۴
دبیر دوره هفته کتاب مطرح کرد؛
تبلیغ کتاب و کتابخوانی دشوار شده است
حسینی‌پور با تاکید بر اهمینت تبلیغ کتاب و کتابخوانی گفت: سازمان‌ها و نهادها می‌توانند مستندها و گزارش‌های فعالیت‌های خود در هفته کتاب را برای ستاد ارسال کنند تا مستندی از فعالیت‌ تمامی سازمان‌ها به‌ط...
۱۳۹۷/۸/۲۳ - ۰۹:۲۲
همایش ملی جایگاه عقل در کلام و فلسفه برگزار می‌شود
همایش ملی جایگاه عقل در کلام و فلسفه در دانشگاه های فردوسی و رضوی مشهد برگزار می‌شود.
۱۳۹۷/۸/۲۳ - ۰۹:۲۱
آیت‌الله رشاد مطرح کرد:
ضرورت علم انسانی اسلامی از بدیهیات است
رئیس پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی گفت: ضرورت علم انسانی اسلامی از بدیهیات است. الان دانشگاه به سبب دارا بودن قدرت و ظرفیت و مدیریت خوب و منابع لازم، توقع انجام این کار را تقویت می‌کند.
۱۳۹۷/۸/۲۲ - ۰۶:۳۵
در قالب کتابخوان همراه پژوهان
نسخه الکترونیکی جلد دوم کتاب «مسائل جدید کلامی و فلسفه دین» منتشر شد
این کتاب نوشته عبدالحسین خسروپناه است که در جامعه المصطفی العالمیه تهیه شده و در مرکز بین المللی ترجمه و نشر المصطفی(ص) به چاپ رسیده است.
۱۳۹۷/۸/۲۲ - ۰۶:۳۲
اعلام برنامه‌های بیست و ششمین دوره‌ی هفته کتاب
بیست و ششمین دوره هفته کتاب یبا حضور نیکنام حسینی‌پور – دبیر بیست و ششمین دوره هفته کتاب-، علیرضا بهرامی – دبیر هفدهمین جشنواره کتاب و رسانه – و هادی حیدری – دبیر نخستین مسابقه ملی کارتون و کاریکاتور...
۱۳۹۷/۸/۲۲ - ۰۶:۲۶
چاپ دوم کتاب «فاتح قدس»
کتاب «فاتح قدس» شامل روایتی از زندگانی پدر موشکی ایران به کوشش محمدحسین علیجان‌زاده روشن است.
۱۳۹۷/۸/۲۲ - ۰۶:۱۹
مؤسسۀ فرهنگی هنری مرکز اسناد انقلاب اسلامی منتشر کرد؛
«مسیر منتهی به میدان التحریر»
این کتاب معطوف به انقلاب مصر و سقوط حسنی مبارک است اما در تحلیل این حادثه به مباحث تاریخی این رویداد پرداخته است.
۱۳۹۷/۸/۲۱ - ۲۰:۲۵
اتمام کتاب تاریخ جامع حیات امام حسن(ع)
حجت‌الاسلام محمدرضا هدایت‌پناه، عضو هیئت علمی پژوهشگاه حوزه و دانشگاه از اتمام نگارش کتاب تاریخ زندگی امام حسن مجتبی(ع) که در مجموعه «تاریخ جامع امامان شیعه» منتشر خواهد شد، خبر داد.
۱۳۹۷/۸/۲۱ - ۲۰:۱۹
تازه‌های «به‌نشر» هم‌زمان با گرامیداشت دهۀ وقف؛
انتشار «پاسخ‌نامۀ وقف»
مدیرعامل به‌نشر از انتشار کتاب «پاسخ‌نامۀ وقف»، پاسخ به پرسش‌هایی دربارۀ تاریخ، فقه، حقوق، اقتصاد، جامعه‌شناسی و مدیریت وقف هم‌زمان با دهۀ وقف خبر داد.
۱۳۹۷/۸/۲۱ - ۲۰:۱۴
معاونت بین‌الملل انتشارات شهید کاظمی در لبنان راه‌اندازی شد
انتشارات شهید کاظمی با بیش از ۱۰ عنوان کتاب ترجمه‌شده به زبان عربی در حوزۀ ادبیات پایداری و انقلاب اسلامی اکنون با راه‌اندازی بخش بین‌الملل در بیروت، به‌طور جدی به ترجمه و انتشار کتاب‌های خود در جهان ...
۱۳۹۷/۸/۲۱ - ۱۹:۵۸
همزمان با هفته کتاب؛
مجمع ناشران انقلاب اسلامی میزبان جایزه جهانی فلسطین در حوزه کتاب
نشست بین‌المللی پایه‌گذاری جایزه جهانی فلسطین در حوزه کتاب و نشر همزمان با بیست‌وششمین دوره هفته کتاب جمهوری اسلامی ایران برگزار می‌شود.
۱۳۹۷/۸/۲۱ - ۱۹:۴۷
كتاب نيستان از سید مهدی شجاعی منتشر كرد؛
"فصل خوب پیوستن"
کتاب «فصل خوب پیوستن» نگاهی است موجز به زندگی مسلم ابن ‌عوسجه از یاران امام حسین (ع) که در کوفه سعی کرد به قیام مسلم ‌ابن عقیل کمک کند.
۱۳۹۷/۸/۲۰ - ۲۳:۵۲
در قالب کتابخوان همراه پژوهان منتشر شد
نسخه الکترونیکی کتاب «مکاتب فقهی بررسی و تحلیل مکاتب فقهی شیعه از عصر غیبت تا دوره معاصر»
این کتاب نوشته محمدحسن ربانی است که در دانشگاه علوم اسلامی رضوی تهیه شده و در انتشارات این دانشگاه به چاپ رسیده است.