Web
Analytics
Rasa News :: خبرگزاری رسا - ترجمه شرح چهل حدیث علوی در یک اثر
جمعه ۲۵ آیان ۱۳۹۷ Friday, November 16, 2018 - ساعت:
زمان : ۱۳۹۶/۲/۲۵ - ۱۸:۱۶
شناسه خبر: ۴۹۷۹۵۹
 
ترجمه شرح چهل حدیث علوی در یک اثر
انتشارات طلوع مهر، نخستین مجموعه مهارت‌های زندگی را با عنوان «عطر ولایت» منتشر کرده است.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری رسا، انتشارات طلوع مهر، نخستین مجموعه مهارت‌های زندگی را با عنوان «عطر ولایت» به تدوین حجت الاسلام حسنی احمدی شاهرودی منتشر کرده است.

حجت الاسلام احمدی شاهرودی در پیشگفتار این کتاب درباره تدوین مجموعه مهارت‌های زندگی چنین می‌نویسد:

«روح انسان نیازمند به غذا است؛ ولی غذای روح با غذای جسم متفاوت است و غذای روح، چیزی است که به انسان نشاط و انگیزه بدهد و او را از غفلت برهاند؛ با خدا مرتبط سازد و این غذای روح همان پند است که دل را زنده می‌سازد.

از مؤثرترین پندها، کلمات پیامبر(ص) و امام معصوم(ع) است که بهترین پند برای زندگی می‌باشد و دلها مرده و قلوب پژمرده و افسرده را با صفا و با طراوت می‌نماید.

آنها که از آغاز ولادت تا انجام شهادت هموراه مورد توجه جهانیان بوده و هیچ نقطه تاریک در سراسر حیات پر بارشان وجود نداشت. کردار آنان شاخه‌ای از شجره طوبای ایمان است و سخنان آنان، قلوب را به ریاض قدس سوق می دهد و نفوس را به مجالس انس می‌کشاند.

مجموعه‌ای که در دسترس خوانندگان عزیر قرار می‌گیرد؛ گلچینی از احادیث با ترجمه و روان شرح است که نخستین بار در ایام تدریس در حوزه علمیه قم و مراکز تبلیغ استفاده شد و اکنون مجموعه آن احادیث به خامه طبع آراسته گردید.

از آنجا که از مجموعه این احادیث در این کتاب، جان معطر می‌شود به عطر دل‌انگیز ولایت، این کتاب به نام «عطر ولاینت نامگذاری شده است.»

نویسنده در این کتاب چهل حدیث و گفتار از حضرت امیرالمؤمنان علیه السلام ترجمه شرح داده است.

«اصلاح اقتصاد»، «غصب»، «ریا»، «بهداشت جسم و روان از دیدگاه اسلام»، «دنیای ممدوح و مذموم»، «فلسفه تلخی و ناگوارهای چیست»، «غفلت»، «خوشرویی»، «نشانه‌های جاهل»، «مشورت»، «غیبت»، «حیاء»، «دعا»، «انفاق»، «وفای به عهد»، «خانه، محیط تفاهم و همکاری»، «رابطه گناه و قطع روزی»، «مهمان(هدیه آسمانی)»، «توکل»، «همسایه» از عنوان‌های حدیث‌هایی است که نویسنده آنها در این کتاب شرح داده شده است.

همچنین حجت السلام احمدی شاهرودی در ادامه ترجمه و شرح سخنان امام علی(ع) به بررسی موضوع‌های: «پرسش و نقد»، «نماز»، «جایگاه علم در اسلام»، «مدیریت در زمان»، «قناعت»، «مسجد»، «محیط زیست»، «معاد»، «شفاعت»، «رزق و روزی»، «عفت سرمایه‌ای بزرگ»، «فقر»،‌«خطر دروغ»، «روزه»، «سه نشانه مؤمن»، «انتخاب شغل مناسب»، «کار در اسلام»، «قرآن»، «ضیافت الهی» پرداخته است.

نگارنده در صفحه ۷ در شرح حدیث علوی با عنوان «اصلاح اقتصاد» می‌نویسد:

«حضرت علی(ع) فرمود: تجارت و معامله بدون آشنایی با فقه اسلام، آلودگی به ربا می‌آورد.

اسلام در آیات و روایات، کارهایی را سبب رشد اقتصاد در خانواده و در جامعه بیان نموده؛ بنابراین همراه با تلاش در زندگی؛ داشتن اخلاق نیک در خانواده، صدقه پنهانی، انفاق، صله رحم سبب رشد اقتصادی خواهد بود و کارهایی هم مانع رشد اقتصادی می شوند: ربا، ظلم، دروغ، حرص زدن.

ربا از عناصری است که در نگرش اقتصاد معاصر، عامل رشد اقتصادی به شمار می‌رود، در حالی که از دیدگاه اسلام عامل عقب‌ماندگی و نابودی پایان اقتصاد فرد و جامعه است. ربا از یک سو بستر رشد بیکاری، مفت‌خواری و کاهش سرمایه‌گذاری تولید و تجارت را فراهم می‌سازد و از سوی دیگر شرایط زندگی افرادی که ملزم به پرداخت ربا هستند، روز بی روز بدتر می شود و قدرت خرید و مصرف آنان کاهش می‌یابد. در نتیجه، رکود اقتصادی چهره زشت خود را نشان می‌دهد. هرگونه سرمایه گذاری یا تولید یا توزیع یا مصرف باید در چهار چوب دستورات دینی باشد.»

 نویسنده در ادامه این مطلب به تفاوت‌های نظام اقتصادی غرب و اسلام اشاره می‌کند و می‌نویسد:

«نظام اقتصادی جهان که مبتنی بر نظام سرمایهداری است، در حال فروپاشی می‌باشد. نظام سرمایه‌داری غرب دولت‌ها را در دست افراد خاص قرار داده و به سوی منحنی خاصی که در آن فقرا فقیرتر می‌شوند، سوق می‌دهد؛ در حالی که این، همان آسیب است که نظام سوسیالیسم شرق را از هم پاشید و اسلام برای این سه اصل مهم (فقر ـ ثروت ـ توزیع) برنامه جامع و علمی ارائه داده است که با استفاده از آیات و روایات می‌شود، به آنها دست یافت و به مدیریت اقتصادی جامعه پرداخت.»

درباره نویسنده:

حجت الاسلام حسین احمدی شاهرودی استاد سطوح عالی حوزه است که در رشته‌های روانشناسی، اقتصاد فقه خانواده و مسال عقلی (منطق، فلسفه) و مباحث علم اصول صاحب نظر است.

وی تاکنون آثار مختلفی نوشته است که مجموعه هفت جلدی مهارت‌های زندگی با عنوان‌های «عطر ولایت»، «عطر نبوی»، «عطر علوی»، «عطر فاطمی»، «عطر حسنی»، «عطر حسینی»، «عطر سجادی» و همچنین شرح المنطق، شرح جواهر البلاغه و شرح اصول فقه از آثار وی است.

 گفتنی است، انتشارات طلوع مهر، نخستین جلد مجموعه مهارت‌های زندگی با نام «عطر ولایت» را در قطع رقعی، با شمارگان ۲۰۰۰  نسخه در ۱۶۸  صفحه، به قمیت ۲۸۰۰  تومان در سال ۱۳۸۹ منتشر کرده است./۹۹۸/ن۶۰۱/ش

ارسال به شبکه های اجتماعی
ارسال نظر
نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
لطفا حاصل عبارت زیر را در باکس روبرو وارد کنید:
= ۲ + ۱۳
ارسال
نظرات
انتشار یافته: 0
در انتظار بررسی: 0
غیر قابل انتشار: 0
۱۳۹۷/۸/۲۵ - ۱۳:۳۷
برگزاری ۴۰جشن کتاب، ۴۰ شهر و ۴۰ نویسنده در خوزستان
در راستای جام باشگاه‌های کتابخوانی و هفته کتاب مراسم طرح۴۰ جشن کتاب، ۴۰ شهر و ۴۰ نویسنده ۴۲۸و۲۹ آبان ماه در اهواز و رامهرمز برگزار می‌شود.
۱۳۹۷/۸/۲۵ - ۱۳:۳۵
به همت پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی؛
آیین رونمایی، معرفی و بررسی آثار کلان طرح «رابطه نفس و بدن» برگزار شد
آیین رونمایی، معرفی و بررسی آثار کلان طرح «رابطه نفس و بدن» با حضور اساتید برجسته حوزه و دانشگاه در عرصه فلسفه و کلام اسلامی برگزار شد.
۱۳۹۷/۸/۲۵ - ۱۳:۳۳
در قالب کتابخوان همراه پژوهان
نسخه الکترونیکی کتاب «مکتب و نظام اقتصادی اسلامی» منتشر شد
این کتاب نوشته مهدی هادوی تهرانی است که در انتشارات خانه خرد تهیه شده و به چاپ رسیده است.
۱۳۹۷/۸/۲۵ - ۱۳:۳۰
استاد دانشگاه امام صادق(ع) تشریح کرد:
جنبه های مثبت آثار منتشر شده کلان طرح «رابطه نفس و بدن»
استاد دانشگاه امام صادق(ع) گفت: از جنبه های مثبت آثار کلان طرح «رابطه نفس و بدن» نبود تفصیل تکراری، ارتباط گفت وگوی بین الادیانی و بین مذهبی، برقرای شبکه ارتباطی بین پژوهشگران این عرصه است.
۱۳۹۷/۸/۲۴ - ۲۱:۲۵
اسفندماه سال آینده صورت می گیرد؛
برگزاری همایش بین المللی «جاودانگی نفس در اسلام و مسیحیت»
رئیس پژوهشکده فلسفه و کلام پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی از برگزاری همایش بین المللی «جاودانگی نفس در اسلام و مسیحیت» در اسفندماه سال آینده خبر داد.
۱۳۹۷/۸/۲۴ - ۲۱:۱۸
تشریح ویژه‌برنامه‌های مجمع ناشران انقلاب اسلامی در هفته کتاب
نشست بین‌المللی پایه‌گذاری جایزۀ جهانی فلسطین در حوزۀ کتاب و نشر هم‌زمان با بیست‌وششمین دورۀ هفتۀ کتاب جمهوری اسلامی ایران، از سوی مجمع ناشران انقلاب اسلامی برگزار می‌شود.
۱۳۹۷/۸/۲۴ - ۰۷:۲۳
منتشر شد؛
کتاب «زبان زخم‌های خاکریز»
کتاب «زبان زخم‌های خاکریز» در ۱۰ فصل، بخشی از دفتر خاطرات دفاع مقدس را به قلم سیدرضا شریعتی به تصویر می‌کشد.
۱۳۹۷/۸/۲۴ - ۰۷:۱۹
«چرا حجاب؟!» منتشر شد
نویسنده کتاب «چرا حجاب؟!»، ضمن اشاره به موضوع حجاب و آثار آن در کلام مقام معظم رهبری، به بررسی این موضوع که آیا می‌توان زنان را مجبور به حجاب کرد، می‌پردازد.
۱۳۹۷/۸/۲۴ - ۰۷:۱۴
به همت پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی
نسخه الکترونیکی کتاب «تفکر عقلی در کتاب و سنت» منتشر شد
این کتاب نوشته حمیدرضا رضانیا است که در جامعه المصطفی العالمیه تهیه شده و در انتشارات مرکز بین المللی ترجمه و نشر المصطفی(ص) به چاپ رسیده است.
۱۳۹۷/۸/۲۳ - ۰۹:۲۸
همایش ملی «اندیشه‌های فلسفی و کلامی علامه طباطبائی(ره)» برگزار می‌شود
همایش ملی «اندیشه‌های فلسفی و کلامی علامه طباطبائی(ره)» در محورهای چهارگانه فلسفه اسلامی، کلام، منطق و تفسیر آبان ۹۸ برگزار می‌شود.
۱۳۹۷/۸/۲۳ - ۰۹:۲۶
شجاع با اشاره به استفتاء از سه مرجع تقلید:
خرید و فروش کاغذ با قیمت نامتعارف حرام است
عضو کارگروه ساماندهی کاغذ گفت: مطابق با نظر علما، به دلیل اینکه پول ارز از پول نفت کشور تأمین می‌شود متعلق به همه هموطنان سراسر كشور است و اگر کسی حتي يك ريال از قيمتي كه سازمان حمايت تعيين كرده بيشتر...
۱۳۹۷/۸/۲۳ - ۰۹:۲۴
دبیر دوره هفته کتاب مطرح کرد؛
تبلیغ کتاب و کتابخوانی دشوار شده است
حسینی‌پور با تاکید بر اهمینت تبلیغ کتاب و کتابخوانی گفت: سازمان‌ها و نهادها می‌توانند مستندها و گزارش‌های فعالیت‌های خود در هفته کتاب را برای ستاد ارسال کنند تا مستندی از فعالیت‌ تمامی سازمان‌ها به‌ط...
۱۳۹۷/۸/۲۳ - ۰۹:۲۲
همایش ملی جایگاه عقل در کلام و فلسفه برگزار می‌شود
همایش ملی جایگاه عقل در کلام و فلسفه در دانشگاه های فردوسی و رضوی مشهد برگزار می‌شود.
۱۳۹۷/۸/۲۳ - ۰۹:۲۱
آیت‌الله رشاد مطرح کرد:
ضرورت علم انسانی اسلامی از بدیهیات است
رئیس پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی گفت: ضرورت علم انسانی اسلامی از بدیهیات است. الان دانشگاه به سبب دارا بودن قدرت و ظرفیت و مدیریت خوب و منابع لازم، توقع انجام این کار را تقویت می‌کند.
۱۳۹۷/۸/۲۲ - ۰۶:۳۵
در قالب کتابخوان همراه پژوهان
نسخه الکترونیکی جلد دوم کتاب «مسائل جدید کلامی و فلسفه دین» منتشر شد
این کتاب نوشته عبدالحسین خسروپناه است که در جامعه المصطفی العالمیه تهیه شده و در مرکز بین المللی ترجمه و نشر المصطفی(ص) به چاپ رسیده است.
۱۳۹۷/۸/۲۲ - ۰۶:۳۲
اعلام برنامه‌های بیست و ششمین دوره‌ی هفته کتاب
بیست و ششمین دوره هفته کتاب یبا حضور نیکنام حسینی‌پور – دبیر بیست و ششمین دوره هفته کتاب-، علیرضا بهرامی – دبیر هفدهمین جشنواره کتاب و رسانه – و هادی حیدری – دبیر نخستین مسابقه ملی کارتون و کاریکاتور...
۱۳۹۷/۸/۲۲ - ۰۶:۲۶
چاپ دوم کتاب «فاتح قدس»
کتاب «فاتح قدس» شامل روایتی از زندگانی پدر موشکی ایران به کوشش محمدحسین علیجان‌زاده روشن است.
۱۳۹۷/۸/۲۲ - ۰۶:۱۹
مؤسسۀ فرهنگی هنری مرکز اسناد انقلاب اسلامی منتشر کرد؛
«مسیر منتهی به میدان التحریر»
این کتاب معطوف به انقلاب مصر و سقوط حسنی مبارک است اما در تحلیل این حادثه به مباحث تاریخی این رویداد پرداخته است.
۱۳۹۷/۸/۲۱ - ۲۰:۲۵
اتمام کتاب تاریخ جامع حیات امام حسن(ع)
حجت‌الاسلام محمدرضا هدایت‌پناه، عضو هیئت علمی پژوهشگاه حوزه و دانشگاه از اتمام نگارش کتاب تاریخ زندگی امام حسن مجتبی(ع) که در مجموعه «تاریخ جامع امامان شیعه» منتشر خواهد شد، خبر داد.
۱۳۹۷/۸/۲۱ - ۲۰:۱۹
تازه‌های «به‌نشر» هم‌زمان با گرامیداشت دهۀ وقف؛
انتشار «پاسخ‌نامۀ وقف»
مدیرعامل به‌نشر از انتشار کتاب «پاسخ‌نامۀ وقف»، پاسخ به پرسش‌هایی دربارۀ تاریخ، فقه، حقوق، اقتصاد، جامعه‌شناسی و مدیریت وقف هم‌زمان با دهۀ وقف خبر داد.