Web
Analytics
Rasa News :: خبرگزاری رسا - کتاب «حضور سیاسی طلبه در انتخابات» منتشر شد
جمعه ۲۷ مهر ۱۳۹۷ Friday, October 19, 2018 - ساعت:
زمان : ۱۳۹۶/۲/۲۴ - ۱۵:۳۰
شناسه خبر: ۴۹۷۸۴۴
 
از مجموعه «طلبه عصر انقلاب»:
کتاب «حضور سیاسی طلبه در انتخابات» منتشر شد
مؤسسه خانه طلاب جوان، دفتر اول از مجموعه منشورات تربیتی «طلبه عصر انقلاب» را با عنوان «حضور سیاسی طلبه در انتخابات» منتشر کرد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری رسا، مؤسسه خانه طلاب جوان،  دفتر اول  از مجموعه منشورات تربیتی «طلبه عصر انقلاب» را با عنوان «حضور سیاسی طلبه در انتخابات» منتشر کرد.

در پشت جلد این کتاب درباره هدف از نگارش مجموعه منشورات تربیتی «طلبه عصر انقلاب» آمده است: «در یک طرح تربیتی آنچه به شاکله یک طلبه سامان می‌دهد؛ سه بعد قلب، ذهن و عمل اوست.

یکی از ساخت‌های رفتاری طلبه، که به بعد عملی او مربوط است، موضوع حضور سیاسی است. رفتار سیاسی مطلوب عموما و در عرصه‌ای همچون انتخابات مسأله‌ای عام البلوی است که  برخلاف ظاهری بسیطش به طور جدی نیازمند باز تعریف در دوران‌گذار می‌باشد.

 این جزوه با دغدغه  مختصاتی  اولیه از بایسته‌های حضور  سیاسی طلبه؛ در دوران انقلاب اسلامی تهیه شده است. این جزوه محصول مباحثات چند ماهه تعدادی اساتید و طلاب جوان حوزه علمیه قم تحت عنوان کارگروه حضور سیاسی طلبه عصر انقلاب می‌باشد.

 این مباحثات به محوریت نظام اندیشه امامین انقلاب اسلامی و با بررسی بیش از صد سند از آثار امام خمینی(ره) و شصت سند از آثار مقام معظم رهبری به انجام رسیده است.»

این کتاب سه فصل با عناوین «آسیب‌شناسی وضعیت حضور سیاسی طلاب»، «بازتعریف سیاست بر اساس اقامه دین»، «راهبردهای سیاست‌ورزی روحانیت در انتخابات» دارد.

«اولین آسیب؛ بی‌رفتاری یا انفعال»، «خاستگاه نگاه حداقلی به حضور سیاسی»، «جدایی دین از سیاست و استقلال حوزه؛ ادبیاتی تلقین شده»، «زمینه درونی عدم حضور سیاسی طلبه»، «دومین مانع دورنی؛ تقریر غلط از معنویت»،  «سومین مانع درونی؛ روحیه تنبلی و از زیر بار در رفتن»، «بی‌رغبتی به فضای عمومی؛ نسانه رفتار سیاسی غلط»، «خط میان رفتار سیاسی مؤمنانه و رفتار سیاسی طلبگی»، «ملاکر در رفتار سیاسی طلبه عصر انقلاب»، «اقامه دین؛ عنصر معنابخش در رفتارهای سیاسی طلبه» از موضوعاتی است که نویسندگان آنان را در  فصل اول بررسی کرده‌اند.

همچنین مؤلفان در فصل دوم عنوان‌های: ‌«سیاست ورزی طلبه؛ یعنی هدایت‌گری»، «آثار سیاست ورزی صحیح»، «آثار حضور سیاسی تراز بر حامعه»، «آثار سیاست‌ورزی صحیح طلبه و روحانیت» و «لزوم تربیت سیاسی» را واکاوی نموده‌اند.

 همچنین:‌«راهبرد اول؛ راهبری توده‌ه مردم»، «تفاوت راهبری با تحمیل نظرات»، «نسبت راهبری اجتماعی با ورود مصداق»، «راهبری؛ همان تبلیغ اسلام»،  «تزاحم تکلیفی سیاسی با سایر شئون طلبگی»، «راهبرد دوم؛ ارشاد نخبگان سیاست»، «ارشاد نخبگانی؛ ضرورت عقلانی» و «دامنه ارشاد نخبگانی» از  مطالبی است که  در  فصل سوم  بررسی شده‌اند.

نویسندگان زیر عنوان «راهبرد اول» از رهنمودهای رهبر معظم انقلاب درباره نقش مردم و روحانیت در نظام اسلامی چنین نقل کرده اند:

«مبادا کسی از روحانیون احساس کند که در مسأله انتخابات، وظیفه و تکلیفی ندارد و بگوید مردم خودشان بروند هرکار که می‌خواهند، بکنند! شما می‌توانید به مردم کمک کنید. مردم هم در این قضایا،  بیش از همه به علما اعتماد می‌کنند؛ حتی کسانی که ممکن است سر و کار هم با علما نداشته باشند.(مقام معظم رهبری، دیدار با جمعی از روحانیون، 13 اردیبهشت 1376».

 همچنین مؤلفان در ادامه این فصل، انتخابات را مظهر تعامل  جمهوریت و اسلامیت نظام اسلامی و انتخابات را بهترین فرصت برای أثرگذاری  و هدایت عمومی  دانسته، در پایان بر این باورند که راهبری توده‌ها مردم تنها از روحانیت بر‌می‌آید.

در صفحه 42 زیر عنوان «راهبری توده های مردم» نیز چنین می‌خوانیم‌:‌ «روحانیتی که هویت خود  را اقامه دین می‌داند؛ قطعا متوجه جایگاه بی‌بدیل دولت اسلامی در کیفیت اقامه دین در جامعه می‌باشد، لذا از این جهت فرصت انتخابات‌ها می‌تواند اهمیت راهبردی دیگری برای راهبری توده مردم داشته  باشد و راهبری توده‌های مردم مأموریتی است که تنها  از عهده روحانیت برمی‌آید.

سایر اقشار اجتماعی نه توانایی دانشی این کار را دارند و نه جامعه چنین کارکردی را برای آنها  قائل است.  اولین بایسته‌ راهبری، نفوذ اجتماعی در میان توده‌های  مختلف است و هیچ مجموعه‌ای  در طول تاریخ نتوانسته است نفوذ و امتداد اجتماعی حوزه روحانیت را داشته باشد.

 این انحصار در عین اینکه حقی  برای روحانیت می‌آفریند، به طریق اولی تکلیفی نیز برای او معین می‌سازد.  چون در صوت کم­کاری عناصر حوزوی از مرجعیت و  طلاب جوان،  جامعه هیچ بدیلی برای جبران خسارت‌های آن سراغ ندارد.»

همچنین نگارندگان در صفحه 62 زیر عنوان  «خلاصه بحث» چنین گفته اند:

«دو رفتار مذکور؛ یعنی راهبری توده‌های مردم و ارشاد نخبگان سیاسی می تواند به عنوان راهبرد کلیدی برای حضور سیاسی صحیح طلبه عصر انقلاب‌ در عرصه انتخابات‌ها  پیشنهاد گردد.

 این دو راهبرد در کنار هم هستند که می‌توانند انتظارات جامعه اسلامی از روحانیت را در عرصه انتخابات تا حدودی تأمین نمایند و فقدان رفتارهای مؤثر حوزویان در  فضای سیاسی کشور عموما در آزمون انتخابات خصوصا، منشأ بسیاری از گرفتاری‌های فعلی در تحولات سیاسی جامعه شده است.»

گفتنی است، مؤسسه خانه طلاب جوان،  کتاب «حضور سیاسی طلبه در انتخابات» را در قطع رقعی، در 62 صفحه و به قمیت 6000 تومان منتشر کرده است./۹۹۸/ن۶۰۱

 

ارسال به شبکه های اجتماعی
ارسال نظر
نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
لطفا حاصل عبارت زیر را در باکس روبرو وارد کنید:
= ۱۱ + ۵
ارسال
نظرات
انتشار یافته: 0
در انتظار بررسی: 0
غیر قابل انتشار: 0
۱۳۹۷/۷/۲۶ - ۰۵:۴۵
حجت‌الاسلام صادقی آرمان:
غلبه بر دستگاه تبلیغاتی غرب آرمان ما در جریان حماسه اربعین است
مدیر سابق کتابخانه آستان مقدس با اشاره به هدف اربعین در نگاه رهبری گفت: آرمان ما درباره‌ی اربعین این است که بزرگ‌ترین راهپیمایی عالم را به بزرگ‌ترین تجمع عالم تبدیل کنیم.
۱۳۹۷/۷/۲۶ - ۰۵:۳۵
در قالب کتابخوان همراه پژوهان؛
نسخه الکترونیکی کتاب «مکاتب فقهی» منتشر شد
این کتاب نوشته محمدحسن ربانی است که در دانشگاه علوم اسلامی رضوی تهیه شده و در انتشارات این دانشگاه به چاپ رسیده است.
۱۳۹۷/۷/۲۵ - ۱۴:۲۳
کتابی درباره شهید محمد اسلام‌نسب؛
«ستاره سهیل»
سردار شهید محمد اسلام‌نسب در تاریخ چهارم دی‌ماه ۱۳۶۵ در منطقه شلمچه و در جریان عملیات کربلای ۴، فرماندهی گردان امام رضا (ع) را برعهده داشت.
۱۳۹۷/۷/۲۵ - ۰۸:۲۹
برشی از کتاب «مکاتب صهیونیستی»(۲۱)؛
ناسیونالیسم و اسلام‌ستیزی در رژیم پهلوی
تلاش ناسیونالیسم در دوره رضاشاه، برای جایگزین کردن لغات فارسی به‌جای عربی شکست خورد و سعی ملی‌گرایان برای القای این تفکر غلط که اسلام موجب عقب‌ماندگی ایران است، از همین توهمات شیطانی سرچشمه می‌گیرد.
۱۳۹۷/۷/۲۵ - ۰۸:۲۵
رونمایی از دانشنامه حافظ در دانشگاه شهید بهشتی
مراسم بزرگداشت یادروز حافظ و رونمایی از دانشنامه حافظ با حضور جمعی از اساتید ادبیات فارسی و مسؤولان فرهنگی در دانشگاه شهید بهشتی برگزار می‌شود.
۱۳۹۷/۷/۲۵ - ۰۸:۲۲
انتشار کتاب «روش‌شناسی تدوین اسناد ملی فناوری‌های راهبردی»
عضو هیأت علمی مرکز تحقیقات سیاست علمی کشور در این کتاب بررسی روش‌‌شناسی تدوین اسناد ملی فناوری‌های راهبردی پرداخته‌ است.
۱۳۹۷/۷/۲۵ - ۰۸:۱۹
برشی از کتاب «مکاتب صهیونیستی»(۲۲)؛
بررسی تفکر ناسیونالیستی از دیدگاه اسلام
بی‌شک اسلام ملّی گرایی اگر به معنای علاقه به ملت و تلاش برای عمران و آبادانی وطن و حفظ آن باشد، نه‌تنها مذموم نمی‌شمارد، بلکه آن را عملی ارزشمند و شایسته می‌داند.
۱۳۹۷/۷/۲۵ - ۰۸:۱۷
«ادبیات دینی؛ چیستی، اصول و عناصر» بررسی می‌شود
نشست «ادبیات دینی؛ چیستی، اصول و عناصر»، با سخنرانی سیدعلی‌محمد رفیعی در تهران برگزار می‌شود.
۱۳۹۷/۷/۲۵ - ۰۸:۱۵
در قالب کتابخوان همراه پژوهان؛
انتشار نسخه الکترونیکی کتاب «مسئله وحی و پاسخ به شبهات آن»
این کتاب نوشته حسین علوی مهر است که در جامعه المصطفی العالمیه تهیه شده و در انتشارات مرکز بین المللی ترجمه و نشر المصطفی(ص) به چاپ رسیده است.
۱۳۹۷/۷/۲۴ - ۰۸:۵۱
منتشر شد؛
«بررسی مواضع نظامی امام خمینی (ره) در جنگ ایران و عراق از دیدگاه صاحب نظران داخلی»
نویسنده کتاب درصدد پاسخ به این پرسش است که بنیانگذار انقلاب اسلامی در جنگ هشت‌ساله، چه نوع مدیریتی را در سطوح مختلف نظامی اعمال می‌کرده است.
۱۳۹۷/۷/۲۴ - ۰۸:۴۴
در قالب کتابخوان همراه پژوهان؛
انتشار نسخه الکترونیکی کتاب «شرط ذخیرۀ مالکیت»
این کتاب نوشته غلامرضا یزدانی است که در دانشگاه علوم اسلامی رضوی تهیه شده و در انتشارات این دانشگاه به چاپ رسیده است.
۱۳۹۷/۷/۲۳ - ۱۷:۴۶
برپایی غرفۀ نشر شاهد در مسیر زائران اربعین حسینی
در ایام اربعین حسینی و در راستای ترویج فرهنگ ایثار و شهادت، غرفه های نشر شاهد به منظور توزیع رایگان کتب و مجلات نشر شاهد در مسیر راهپیمایی عظیم اربعین برپا می شود.
۱۳۹۷/۷/۲۳ - ۱۷:۳۴
بررسی «آزادی و آزاداندیشی» در نگاه رهبری در یک اثر
مؤسسۀ فرهنگی هنری قدرولایت کتاب «آزادی و آزاداندیشی؛ تعاریف، معیارها، آداب و محدودیت‌ها در نگاه رهبر معظم انقلاب اسلامی» را راهی بازار نشر کرد.
۱۳۹۷/۷/۲۳ - ۱۷:۳۲
معاون فرهنگي وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي؛
ضرورت تشكيل شبكه‌اي از برگزيدگان جايزه كتاب سال
حسن جوادی در جلسه معرفی اعضای هیأت دوره جایزه کتاب سال جمهوری اسلامی ایران گفت: برای معرفی برگزیدگان جایزه کتاب سال و کتاب‌های آن‌ها می‌توانیم شبکه‌ای از برگزیدگان این جایزه را تشکیل دهیم تا قوت و اعت...
۱۳۹۷/۷/۲۳ - ۱۷:۳۰
رونمایی رمان «شب دنیا»
تازه‌ترین رمان کامران پارسی‌نژاد با عنوان «شب دنیا» با موضع دفاع مقدس در تهران رونمایی و نقد می‌شود.
۱۳۹۷/۷/۲۳ - ۱۷:۲۹
پوشش راديويي برنامه‌هاي هفته كتاب از «راديو نمايش»
«رادیو نمایش» در زمینه پوشش خبری هفدهمین جشنواره کتاب و رسانه و برنامه‌های بیست و ششمین دوره هفته کتاب با خانه کتاب همکاری می‌کند.
۱۳۹۷/۷/۲۳ - ۱۷:۲۷
شهرام‌نیا:
حضور ایران در نمایشگاه فرانکفورت امسال یک قدم رو به جلو بود
مدیرعامل مؤسسه نمایشگاه‌های فرهنگی معتقد است به دلایل مختلف می‌توان حضور ایران در این دوره از نمایشگاه کتاب فرانکفورت را یک قدم رو به جلو و مؤثر ارزیابی کرد.
۱۳۹۷/۷/۲۳ - ۱۷:۲۴
شرح قدم‌های عاشقی در پیاده‌روی اربعین در یک اثر
کتاب «قدم‌های عاشقی» ده‌ها روایت کوتاه از پیاده‌روی اربعین برای زیارت خورشید است.
۱۳۹۷/۷/۲۲ - ۲۳:۳۵
بررسی «اصطلاح‌نامه کودک و نوجوان»
هفتادمین نشست توسعه و ترویج فرهنگ کتاب‌خوانی با موضوع «اصطلاح‌نامه کودک و نوجوان» در کتابخانه‌ مرجع کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان برگزار می‌شود.
۱۳۹۷/۷/۲۲ - ۲۳:۲۸
رونمایی از شش عنوان کتاب مدرسه رمان شهرستان ادب در فرانکفورت
شش عنوان جدید از کتابهای مدرسه رمان شهرستان ادب در نمایشگاه بین المللی کتاب فرانکفورت ۲۰۱۸ رونمایی شد.