Web
Analytics
Rasa News :: خبرگزاری رسا - کتاب «حضور سیاسی طلبه در انتخابات» منتشر شد
سه شنبه ۲۳ مرداد ۱۳۹۷ Tuesday, August 14, 2018 - ساعت:
زمان : ۱۳۹۶/۲/۲۴ - ۱۵:۳۰
شناسه خبر: ۴۹۷۸۴۴
 
از مجموعه «طلبه عصر انقلاب»:
کتاب «حضور سیاسی طلبه در انتخابات» منتشر شد
مؤسسه خانه طلاب جوان، دفتر اول از مجموعه منشورات تربیتی «طلبه عصر انقلاب» را با عنوان «حضور سیاسی طلبه در انتخابات» منتشر کرد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری رسا، مؤسسه خانه طلاب جوان،  دفتر اول  از مجموعه منشورات تربیتی «طلبه عصر انقلاب» را با عنوان «حضور سیاسی طلبه در انتخابات» منتشر کرد.

در پشت جلد این کتاب درباره هدف از نگارش مجموعه منشورات تربیتی «طلبه عصر انقلاب» آمده است: «در یک طرح تربیتی آنچه به شاکله یک طلبه سامان می‌دهد؛ سه بعد قلب، ذهن و عمل اوست.

یکی از ساخت‌های رفتاری طلبه، که به بعد عملی او مربوط است، موضوع حضور سیاسی است. رفتار سیاسی مطلوب عموما و در عرصه‌ای همچون انتخابات مسأله‌ای عام البلوی است که  برخلاف ظاهری بسیطش به طور جدی نیازمند باز تعریف در دوران‌گذار می‌باشد.

 این جزوه با دغدغه  مختصاتی  اولیه از بایسته‌های حضور  سیاسی طلبه؛ در دوران انقلاب اسلامی تهیه شده است. این جزوه محصول مباحثات چند ماهه تعدادی اساتید و طلاب جوان حوزه علمیه قم تحت عنوان کارگروه حضور سیاسی طلبه عصر انقلاب می‌باشد.

 این مباحثات به محوریت نظام اندیشه امامین انقلاب اسلامی و با بررسی بیش از صد سند از آثار امام خمینی(ره) و شصت سند از آثار مقام معظم رهبری به انجام رسیده است.»

این کتاب سه فصل با عناوین «آسیب‌شناسی وضعیت حضور سیاسی طلاب»، «بازتعریف سیاست بر اساس اقامه دین»، «راهبردهای سیاست‌ورزی روحانیت در انتخابات» دارد.

«اولین آسیب؛ بی‌رفتاری یا انفعال»، «خاستگاه نگاه حداقلی به حضور سیاسی»، «جدایی دین از سیاست و استقلال حوزه؛ ادبیاتی تلقین شده»، «زمینه درونی عدم حضور سیاسی طلبه»، «دومین مانع دورنی؛ تقریر غلط از معنویت»،  «سومین مانع درونی؛ روحیه تنبلی و از زیر بار در رفتن»، «بی‌رغبتی به فضای عمومی؛ نسانه رفتار سیاسی غلط»، «خط میان رفتار سیاسی مؤمنانه و رفتار سیاسی طلبگی»، «ملاکر در رفتار سیاسی طلبه عصر انقلاب»، «اقامه دین؛ عنصر معنابخش در رفتارهای سیاسی طلبه» از موضوعاتی است که نویسندگان آنان را در  فصل اول بررسی کرده‌اند.

همچنین مؤلفان در فصل دوم عنوان‌های: ‌«سیاست ورزی طلبه؛ یعنی هدایت‌گری»، «آثار سیاست ورزی صحیح»، «آثار حضور سیاسی تراز بر حامعه»، «آثار سیاست‌ورزی صحیح طلبه و روحانیت» و «لزوم تربیت سیاسی» را واکاوی نموده‌اند.

 همچنین:‌«راهبرد اول؛ راهبری توده‌ه مردم»، «تفاوت راهبری با تحمیل نظرات»، «نسبت راهبری اجتماعی با ورود مصداق»، «راهبری؛ همان تبلیغ اسلام»،  «تزاحم تکلیفی سیاسی با سایر شئون طلبگی»، «راهبرد دوم؛ ارشاد نخبگان سیاست»، «ارشاد نخبگانی؛ ضرورت عقلانی» و «دامنه ارشاد نخبگانی» از  مطالبی است که  در  فصل سوم  بررسی شده‌اند.

نویسندگان زیر عنوان «راهبرد اول» از رهنمودهای رهبر معظم انقلاب درباره نقش مردم و روحانیت در نظام اسلامی چنین نقل کرده اند:

«مبادا کسی از روحانیون احساس کند که در مسأله انتخابات، وظیفه و تکلیفی ندارد و بگوید مردم خودشان بروند هرکار که می‌خواهند، بکنند! شما می‌توانید به مردم کمک کنید. مردم هم در این قضایا،  بیش از همه به علما اعتماد می‌کنند؛ حتی کسانی که ممکن است سر و کار هم با علما نداشته باشند.(مقام معظم رهبری، دیدار با جمعی از روحانیون، 13 اردیبهشت 1376».

 همچنین مؤلفان در ادامه این فصل، انتخابات را مظهر تعامل  جمهوریت و اسلامیت نظام اسلامی و انتخابات را بهترین فرصت برای أثرگذاری  و هدایت عمومی  دانسته، در پایان بر این باورند که راهبری توده‌ها مردم تنها از روحانیت بر‌می‌آید.

در صفحه 42 زیر عنوان «راهبری توده های مردم» نیز چنین می‌خوانیم‌:‌ «روحانیتی که هویت خود  را اقامه دین می‌داند؛ قطعا متوجه جایگاه بی‌بدیل دولت اسلامی در کیفیت اقامه دین در جامعه می‌باشد، لذا از این جهت فرصت انتخابات‌ها می‌تواند اهمیت راهبردی دیگری برای راهبری توده مردم داشته  باشد و راهبری توده‌های مردم مأموریتی است که تنها  از عهده روحانیت برمی‌آید.

سایر اقشار اجتماعی نه توانایی دانشی این کار را دارند و نه جامعه چنین کارکردی را برای آنها  قائل است.  اولین بایسته‌ راهبری، نفوذ اجتماعی در میان توده‌های  مختلف است و هیچ مجموعه‌ای  در طول تاریخ نتوانسته است نفوذ و امتداد اجتماعی حوزه روحانیت را داشته باشد.

 این انحصار در عین اینکه حقی  برای روحانیت می‌آفریند، به طریق اولی تکلیفی نیز برای او معین می‌سازد.  چون در صوت کم­کاری عناصر حوزوی از مرجعیت و  طلاب جوان،  جامعه هیچ بدیلی برای جبران خسارت‌های آن سراغ ندارد.»

همچنین نگارندگان در صفحه 62 زیر عنوان  «خلاصه بحث» چنین گفته اند:

«دو رفتار مذکور؛ یعنی راهبری توده‌های مردم و ارشاد نخبگان سیاسی می تواند به عنوان راهبرد کلیدی برای حضور سیاسی صحیح طلبه عصر انقلاب‌ در عرصه انتخابات‌ها  پیشنهاد گردد.

 این دو راهبرد در کنار هم هستند که می‌توانند انتظارات جامعه اسلامی از روحانیت را در عرصه انتخابات تا حدودی تأمین نمایند و فقدان رفتارهای مؤثر حوزویان در  فضای سیاسی کشور عموما در آزمون انتخابات خصوصا، منشأ بسیاری از گرفتاری‌های فعلی در تحولات سیاسی جامعه شده است.»

گفتنی است، مؤسسه خانه طلاب جوان،  کتاب «حضور سیاسی طلبه در انتخابات» را در قطع رقعی، در 62 صفحه و به قمیت 6000 تومان منتشر کرده است./۹۹۸/ن۶۰۱

 

ارسال به شبکه های اجتماعی
ارسال نظر
نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
لطفا حاصل عبارت زیر را در باکس روبرو وارد کنید:
= ۵ + ۱۲
ارسال
نظرات
انتشار یافته: 0
در انتظار بررسی: 0
غیر قابل انتشار: 0
۱۳۹۷/۵/۲۳ - ۰۷:۱۰
نقد «سایه عقاب روی پیاده‌رو» در عصری با کتاب
در این نشست شهلا آبنوس، رمان‌نویس و رضا فکری،‌ داستان‌نویس و روزنامه‌نگار به عنوان منتقد حضور خواهند داشت.
۱۳۹۷/۵/۲۳ - ۰۶:۴۹
نقد رمان "گیلداد"
رمان «گیلداد» اثر حسن قلی‌پور در حوزه هنری نقد و بررسی می‌شود.
۱۳۹۷/۵/۲۳ - ۰۶:۴۳
حسینی‌پور مطرح کرد؛
کاهش بودجه یک‌میلیاردتومانی تابستانه کتاب
مدیرعامل خانه کتاب از کاهش بودجه یک میلیارد تومانی تابستانه کتاب نسبت به عیدانه خبر داد و گفت: در این دوره تلاش خواهیم کرد تا عدالت یارانه‌ای محقق شود.
۱۳۹۷/۵/۲۳ - ۰۶:۴۲
دو کتاب نشر ۲۷ بعثت رونمایی می‌شود
چهاردهمین مراسم نشر ۲۷ بعثت، با رونمایی دو کتاب «خاکستر و ققنوس» و «شاعر دشت و هور» برگزار می‌شود.
۱۳۹۷/۵/۲۲ - ۰۹:۲۰
انتشار پنج جلد دیگر از تاریخ شفاهی محسن رضایی
یدالله ایزدی گفت: درنظر داریم در هفته دفاع مقدس، پنج تا شش جلد دیگر که بخش اصلی آن مربوط به تاریخ شفاهی سرلشکر دکتر محسن رضایی است، به‌علاوه سه اثر دیگر را منتشر کنیم.
۱۳۹۷/۵/۲۲ - ۰۹:۰۸
به مناسبت سالروز اعدام میرزارضای کرمانی؛
انگیزه‌ میرزا رضا کرمانی برای قتل ناصرالدین‌شاه
در این گزارش با مرور آثار مورخان هم‌عصر میرزا رضا به بررسی این موضوع و نحوه قتل شاه قاجار پرداخته شده است.
۱۳۹۷/۵/۲۲ - ۰۸:۵۲
چگونه کودکان را به کتاب‌ خواندن علاقه‌مند کنیم
تحقیقات نشان می‌دهد، اگر درصد صحیح خواندن بین ۹۴ تا ۹۷ درصد باشد، کودک در حال یادگیری است اما اگر ۹۳ درصد باشد، کودک از خواندن کتاب منزجر خواهد شد.
۱۳۹۷/۵/۲۲ - ۰۸:۴۱
در آستانه سالروز بازگشت آزادگان به کشور صورت می‌گیرد؛
بازخوانی کتاب «اردوگاه اطفال»
«اردوگاه اطفال» روایت دو سال خاطره از اتفاقات تلخ و شیرین و حماسه‌های باورناپذیر است که آفرینندگان آن نه ارتشی‌های سرد و گرم چشیده بودند و نه پاسدارهای جان بر کف.
۱۳۹۷/۵/۲۲ - ۰۸:۳۴
انتشار غزل‌های جهان ملک خاتون به انگلیسی
دیوان جهان ملک خاتون با بیش از ۱۵ هزار بیت شامل چند قصیده، ترجیح‌بند، مقطعات،و غزل‌ها و رباعیات بسیار است.
۱۳۹۷/۵/۲۲ - ۰۸:۱۵
در قالب کتابخوان همراه پژوهان؛
نسخه الکترونیکی کتاب «مربی نمونه(تفسیر سوره لقمان)» منتشر شد
نسخه الکترونیکی کتاب «مربی نمونه(تفسیر سوره لقمان)» به همت پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی منتشر شد.
۱۳۹۷/۵/۲۰ - ۲۰:۳۰
به مناسبت شهادت امام جواد؛
نگاهی به کتاب‌شناسی امام جواد
۳۰ ذیقعده سالروز شهادت نهمین امام شیعیان، حضرت محمد بن علی الجواد (ع) است؛ همان که در کودکی به امامت رسید و در جوانی به شهادت.
۱۳۹۷/۵/۲۰ - ۱۴:۲۳
انتشار چاپ چهارم كتاب «اخوان ‌المسلمين، بزرگترين جنبش اسلامي معاصر»
این كتاب ترجمه کتاب «الاخوان المسلمون، کبری الحرکات الاسلامیه المعاصره» نوشته دكتر اسحاق موسي ‎الحسيني است.
۱۳۹۷/۵/۲۰ - ۱۴:۱۳
منتشر شد؛
چاپ سوم کتاب «جهاد اسلامی، امام خمینی، شیعه و سنی، مسأله فلسطین»
این کتاب شامل یک مقدمه و سه کتاب مختصر شهید فتحی شقاقی است.
۱۳۹۷/۵/۲۰ - ۱۳:۵۱
معرفی کتاب "انقلاب در مصر"
کتاب انقلاب در مصر، دربرگیرنده یک مقاله تحقیقی و مجموعه ‌ای از مصاحبه‌ های استاد خسروشاهی است که پیش و پس از آغاز انقلاب مصر با اصحاب روزنامه ‌ها و مجلات مختلف انجام شده است.
۱۳۹۷/۵/۲۰ - ۱۲:۵۳
به همت پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی؛
نسخه الکترونیکی کتاب «سیمای روزانه فرد مسلمان» منتشر شد
نسخه الکترونیکی کتاب «سیمای روزانه فرد مسلمان» در قالب کتابخوان همراه پژوهان منتشر شد.
۱۳۹۷/۵/۱۷ - ۱۴:۱۹
انتشار کتاب «حركت ‏هاي اسلامي معاصر؛ استراتژي نظام و مسأله شيعه و سني»
اين كتاب مجموعه چند نوشتار استاد خسروشاهي درباره حركت‏ هاي اسلامي معاصر است كه حدود بیست سال پيش برای سیاستگذاری و راهبرد و اقدام مسئولان سياست خارجي كشور در اختيار آنان قرار گرفت.
۱۳۹۷/۵/۱۷ - ۱۴:۰۳
معرفی كتاب "عدالت‌ اجتماعی در اسلام» نوشته سيد قطب"
كتاب «عدالت اجتماعی در اسلام» ترجمه كتاب «العداله الاجتماعيه فی الاسلام» سيد قطب، مفسر معاصر اهل‌ سنت و از رهبران اخوان ‌المسلمين مصر است.
۱۳۹۷/۵/۱۷ - ۱۳:۴۱
چاپ چهارم کتاب "امام رضا(ع) و ایران"
چاپ اول کتاب که استقبال جامعه علمی دانشگاهی کشور را در پی داشت، نویسنده را بر آن داشت که چاپ جدید آن را با تجدیدنظر، اصلاحات و اضافاتی منتشر کند.
۱۳۹۷/۵/۱۶ - ۱۴:۳۳
انتشار کتاب «بيداري اسلامي در تونس و راشد الغنوشي»
مؤسسه بوستان کتاب قم کتاب «بيداري اسلامي در تونس و راشد الغنوشي» نوشته استاد سید هادی خسروشاهی را منتشر کرد.
۱۳۹۷/۵/۱۶ - ۱۴:۱۵
انتشار کتاب «امام موسی صدر مصلح بزرگ اجتماعی»
سید محمود خسروشاهی در این کتاب سعی کرده است نخست مشخصات فکری و فرهنگی امام موسی صدر را از نگاه استاد خسروشاهی تشریح کند و سپس به تفاوت های او با دیگر فعالان مذهبی بپردازد.