Web
Analytics
Rasa News :: خبرگزاری رسا - کتاب «حضور سیاسی طلبه در انتخابات» منتشر شد
چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۳۹۷ Wednesday, June 20, 2018 - ساعت:
زمان : ۱۳۹۶/۲/۲۴ - ۱۵:۳۰
شناسه خبر: ۴۹۷۸۴۴
 
از مجموعه «طلبه عصر انقلاب»:
کتاب «حضور سیاسی طلبه در انتخابات» منتشر شد
مؤسسه خانه طلاب جوان، دفتر اول از مجموعه منشورات تربیتی «طلبه عصر انقلاب» را با عنوان «حضور سیاسی طلبه در انتخابات» منتشر کرد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری رسا، مؤسسه خانه طلاب جوان،  دفتر اول  از مجموعه منشورات تربیتی «طلبه عصر انقلاب» را با عنوان «حضور سیاسی طلبه در انتخابات» منتشر کرد.

در پشت جلد این کتاب درباره هدف از نگارش مجموعه منشورات تربیتی «طلبه عصر انقلاب» آمده است: «در یک طرح تربیتی آنچه به شاکله یک طلبه سامان می‌دهد؛ سه بعد قلب، ذهن و عمل اوست.

یکی از ساخت‌های رفتاری طلبه، که به بعد عملی او مربوط است، موضوع حضور سیاسی است. رفتار سیاسی مطلوب عموما و در عرصه‌ای همچون انتخابات مسأله‌ای عام البلوی است که  برخلاف ظاهری بسیطش به طور جدی نیازمند باز تعریف در دوران‌گذار می‌باشد.

 این جزوه با دغدغه  مختصاتی  اولیه از بایسته‌های حضور  سیاسی طلبه؛ در دوران انقلاب اسلامی تهیه شده است. این جزوه محصول مباحثات چند ماهه تعدادی اساتید و طلاب جوان حوزه علمیه قم تحت عنوان کارگروه حضور سیاسی طلبه عصر انقلاب می‌باشد.

 این مباحثات به محوریت نظام اندیشه امامین انقلاب اسلامی و با بررسی بیش از صد سند از آثار امام خمینی(ره) و شصت سند از آثار مقام معظم رهبری به انجام رسیده است.»

این کتاب سه فصل با عناوین «آسیب‌شناسی وضعیت حضور سیاسی طلاب»، «بازتعریف سیاست بر اساس اقامه دین»، «راهبردهای سیاست‌ورزی روحانیت در انتخابات» دارد.

«اولین آسیب؛ بی‌رفتاری یا انفعال»، «خاستگاه نگاه حداقلی به حضور سیاسی»، «جدایی دین از سیاست و استقلال حوزه؛ ادبیاتی تلقین شده»، «زمینه درونی عدم حضور سیاسی طلبه»، «دومین مانع دورنی؛ تقریر غلط از معنویت»،  «سومین مانع درونی؛ روحیه تنبلی و از زیر بار در رفتن»، «بی‌رغبتی به فضای عمومی؛ نسانه رفتار سیاسی غلط»، «خط میان رفتار سیاسی مؤمنانه و رفتار سیاسی طلبگی»، «ملاکر در رفتار سیاسی طلبه عصر انقلاب»، «اقامه دین؛ عنصر معنابخش در رفتارهای سیاسی طلبه» از موضوعاتی است که نویسندگان آنان را در  فصل اول بررسی کرده‌اند.

همچنین مؤلفان در فصل دوم عنوان‌های: ‌«سیاست ورزی طلبه؛ یعنی هدایت‌گری»، «آثار سیاست ورزی صحیح»، «آثار حضور سیاسی تراز بر حامعه»، «آثار سیاست‌ورزی صحیح طلبه و روحانیت» و «لزوم تربیت سیاسی» را واکاوی نموده‌اند.

 همچنین:‌«راهبرد اول؛ راهبری توده‌ه مردم»، «تفاوت راهبری با تحمیل نظرات»، «نسبت راهبری اجتماعی با ورود مصداق»، «راهبری؛ همان تبلیغ اسلام»،  «تزاحم تکلیفی سیاسی با سایر شئون طلبگی»، «راهبرد دوم؛ ارشاد نخبگان سیاست»، «ارشاد نخبگانی؛ ضرورت عقلانی» و «دامنه ارشاد نخبگانی» از  مطالبی است که  در  فصل سوم  بررسی شده‌اند.

نویسندگان زیر عنوان «راهبرد اول» از رهنمودهای رهبر معظم انقلاب درباره نقش مردم و روحانیت در نظام اسلامی چنین نقل کرده اند:

«مبادا کسی از روحانیون احساس کند که در مسأله انتخابات، وظیفه و تکلیفی ندارد و بگوید مردم خودشان بروند هرکار که می‌خواهند، بکنند! شما می‌توانید به مردم کمک کنید. مردم هم در این قضایا،  بیش از همه به علما اعتماد می‌کنند؛ حتی کسانی که ممکن است سر و کار هم با علما نداشته باشند.(مقام معظم رهبری، دیدار با جمعی از روحانیون، 13 اردیبهشت 1376».

 همچنین مؤلفان در ادامه این فصل، انتخابات را مظهر تعامل  جمهوریت و اسلامیت نظام اسلامی و انتخابات را بهترین فرصت برای أثرگذاری  و هدایت عمومی  دانسته، در پایان بر این باورند که راهبری توده‌ها مردم تنها از روحانیت بر‌می‌آید.

در صفحه 42 زیر عنوان «راهبری توده های مردم» نیز چنین می‌خوانیم‌:‌ «روحانیتی که هویت خود  را اقامه دین می‌داند؛ قطعا متوجه جایگاه بی‌بدیل دولت اسلامی در کیفیت اقامه دین در جامعه می‌باشد، لذا از این جهت فرصت انتخابات‌ها می‌تواند اهمیت راهبردی دیگری برای راهبری توده مردم داشته  باشد و راهبری توده‌های مردم مأموریتی است که تنها  از عهده روحانیت برمی‌آید.

سایر اقشار اجتماعی نه توانایی دانشی این کار را دارند و نه جامعه چنین کارکردی را برای آنها  قائل است.  اولین بایسته‌ راهبری، نفوذ اجتماعی در میان توده‌های  مختلف است و هیچ مجموعه‌ای  در طول تاریخ نتوانسته است نفوذ و امتداد اجتماعی حوزه روحانیت را داشته باشد.

 این انحصار در عین اینکه حقی  برای روحانیت می‌آفریند، به طریق اولی تکلیفی نیز برای او معین می‌سازد.  چون در صوت کم­کاری عناصر حوزوی از مرجعیت و  طلاب جوان،  جامعه هیچ بدیلی برای جبران خسارت‌های آن سراغ ندارد.»

همچنین نگارندگان در صفحه 62 زیر عنوان  «خلاصه بحث» چنین گفته اند:

«دو رفتار مذکور؛ یعنی راهبری توده‌های مردم و ارشاد نخبگان سیاسی می تواند به عنوان راهبرد کلیدی برای حضور سیاسی صحیح طلبه عصر انقلاب‌ در عرصه انتخابات‌ها  پیشنهاد گردد.

 این دو راهبرد در کنار هم هستند که می‌توانند انتظارات جامعه اسلامی از روحانیت را در عرصه انتخابات تا حدودی تأمین نمایند و فقدان رفتارهای مؤثر حوزویان در  فضای سیاسی کشور عموما در آزمون انتخابات خصوصا، منشأ بسیاری از گرفتاری‌های فعلی در تحولات سیاسی جامعه شده است.»

گفتنی است، مؤسسه خانه طلاب جوان،  کتاب «حضور سیاسی طلبه در انتخابات» را در قطع رقعی، در 62 صفحه و به قمیت 6000 تومان منتشر کرده است./۹۹۸/ن۶۰۱

 

ارسال به شبکه های اجتماعی
ارسال نظر
نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
لطفا حاصل عبارت زیر را در باکس روبرو وارد کنید:
= ۸ + ۱۳
ارسال
نظرات
انتشار یافته: 0
در انتظار بررسی: 0
غیر قابل انتشار: 0
۱۳۹۷/۳/۲۹ - ۱۸:۳۴
در نشست هم‌اندیشی تولید برنامه‌های کتاب‌محور شبکه چهار سیما مطرح شد:
همکاری نهادهای کتاب‌محور می‌تواند خلأ کتاب‌خوانی را پر کند
نشست «همفکری و تبادل نظر برای تولید برنامه‌های کتاب محور در شبکه چهار سیما» پیش از ظهر امروز سه‌شنبه‌(۲۹ خرداد) برگزار شد.
۱۳۹۷/۳/۲۹ - ۱۸:۲۶
بررسی "تأثیر ادبیات فارسی در ادبیات انگلیسی"
این نشست روز دوشنبه ۴تیر از ساعت ۱۷تا ۱۹ به نشانی خیابان انقلاب، خیابان فلسطین جنوبی، کوچه خواجه نصیر، پلاک۴، سرای اهل قلم برگزار می‌شود.
۱۳۹۷/۳/۲۹ - ۱۷:۵۹
منتشر شد؛
"دیپلماسی امام خمینی(ره)"
در این اثر تلاش شده است، دیپلماسی مبتنی بر اندیشه امام خمینی، در جایگاه اندیشمند سیاسی بزرگ معاصر در عرصه بین الملل تبیین شود.
۱۳۹۷/۳/۲۹ - ۱۷:۲۹
منتشر شد؛
کتاب "اصول و ویژگی‏ های جامعه پیشرفته از دیدگاه آیت الله عیسی قاسم"
این کتاب ترجمه «المجتمع الراقی؛ اسسه و سماته و عوامله» و ضمیمه «روش تفسیری آیت الله عیسی قاسم» (ترجمه «المنهج التفسیری») است.
۱۳۹۷/۳/۲۹ - ۱۶:۳۵
سه خبر از بازار نشر
انتشار "خاطرات سردار سلیمانی از آخرین روزهای جنگ"،نخستین دائرة‌المعارف اسلامی برای کودکان و جدیدترین اثر طاهره ایبد با عنوان «عجیب و عجیب‌های ته دریا» از مهم‌۲ترین اخبار بازار نشر هستند.
۱۳۹۷/۳/۲۹ - ۱۶:۱۷
کتاب ناگفته‌های جنگ شهری با منافقین چاپ می‌شود
مدیر انتشارات یازهرا(س) از آماده‌سازی کتاب «رعد در آسمان بی‌ابر» با محوریت خاطرات پاسدارانی که در دهه ۶۰ در جنگ‌های شهری با منافقین مبارزه می‌کردند، برای چاپ خبر داد.
۱۳۹۷/۳/۲۹ - ۱۵:۵۸
به همت پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی؛
نسخه الکترونیکی کتاب «پژوهشی تطبیقی در روایات تفسیری فریقین» منتشر شد
نسخه الکترونیکی کتاب «پژوهشی تطبیقی در روایات تفسیری فریقین» در قالب کتابخوان همراه پژوهان منتشر شد.
۱۳۹۷/۳/۲۹ - ۱۵:۴۴
فراخوان مقاله پنجمین کنگره علوم انسانی اسلامی منتشر شد
فراخوان مقاله پنجمین کنگره بین‌المللی علوم انسانی اسلامی توسط دبیرخانه کنگره بین‌المللی علوم انسانی اسلامی منتشر شد.
۱۳۹۷/۳/۲۹ - ۱۵:۴۱
"نقش قدرت‌های بزرگ در طولانی‌تر شدن هشت سال دفاع مقدس" تدوین می‌شود
مدیر گروه مطالعات غیرنظامی مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس از اقدام برای تألیف مجموعه جدیدی با عنوان «نقش قدرت‌های بزرگ در طولانی‌تر شدن هشت سال دفاع مقدس» خبر داد.
۱۳۹۷/۳/۲۸ - ۱۹:۰۴
برگزاری نشست تخصصی «چهل شاهد»
در نهمین نشست تخصصی «چهل شاهد» جلوه‌های انقلاب و دفاع مقدس در ادبیات کودک و نوجوان بررسی خواهد شد.
۱۳۹۷/۳/۲۸ - ۱۸:۵۶
نقد «من از او می‌ترسم» در فرهنگسرای رازی
این کتاب روایتگر ماجرای دختر خان‌زاده‌ای است که در دیاری آذری زبان درگیر مسایل و خصومت‌های قومی و طایفه‌ای است.
۱۳۹۷/۳/۲۸ - ۱۸:۴۴
برگزاری دوره بیست‌وچهارم جشنواره دوسالانه کتاب سال اصفهان
اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان اصفهان بیست و چهارمین دوره جشنواره دو سالانه کتاب سال اصفهان را برگزار می‌کند.
۱۳۹۷/۳/۲۸ - ۱۷:۲۷
نسخه الکترونیکی کتاب «تأملات فلسفه سیاسی در ایران معاصر» منتشر شد
نسخه الکترونیکی کتاب «تأملات فلسفه سیاسی در ایران معاصر» به همت پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی منتشر شد.
۱۳۹۷/۳/۲۸ - ۱۷:۲۳
کتاب"اقتصاد مقاومتی در سیره شهدا" با ویراست جدید منتشر شد
کتاب «خاکریز اقدام و عمل؛ اقتصاد مقاومتی در سیره شهدا» در بردارنده بیش از صد خاطره از سیره شهیدان انقلاب و دفاع مقدس درباره اقتصاد مقاومتی و تولید داخلی است.
۱۳۹۷/۳/۲۸ - ۱۷:۰۱
انتشار "آدم‌های غلط"
انتشارات به نشر کتاب "آدم‌های غلط" نوشته حسن احمدی را منتشر کرد.
۱۳۹۷/۳/۲۸ - ۱۶:۳۹
معرفی کتاب «فلسفه نهضت حسینی»
انتشارات کلبه شروق قم کتاب «فلسفه نهضت حسینی» نوشته سید ابوالاعلی مودودی، سید قطب، ابوالکلام آزاد و اقبال لاهوری را با ترجمه و توضیحات استاد سید هادی خسروشاهی منتشر کرد.
۱۳۹۷/۳/۲۷ - ۱۹:۴۰
فروشگاه خواندنی‌های خوشمزه آغاز به کار کرد
این فروشگاه روی یک دستگاه وانت طراحی شده و در حال حاضر گنجایش به نمایش گذاردن ۱۴۰ عنوان کتاب در قطع‌های رحلی و وزیری را داراست.
۱۳۹۷/۳/۲۷ - ۱۹:۲۰
معرفی کتاب "پژوهشی فقهی در خبر و خبرگزاری"
پژوهشکده فقه و حقوق پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی چاپ دوم کتاب "پژوهشی فقهی در خبر و خبرگزاری" نوشته جواد فخار طوسی را در بهار ۱۳۹۶ منتشر کرده است.
۱۳۹۷/۳/۲۷ - ۱۷:۳۱
نگاهی به "ادب الهی، تربیت فرزند" آیت الله مجتبی تهرانی
عالم عامل ربانی تعبیری جامع از سوی رهبر معظم انقلاب دربارۀ آیت الله مجتبی تهرانی است که نشان‌دهندۀ زندگی ثمربخش و پر برکت ایشان است.
۱۳۹۷/۳/۲۷ - ۱۷:۱۴
چند خبر از بازار نشر
نقد و بررسی کتاب «حکایت دانشگاه»، تمدید مهلت ارسال آثار جشنواره ادبی چهل‌چراغ، بررسی جلوه‌های انقلاب و دفاع مقدس در ادبیات کودک و نوجوان و میزبانی استان مرکزی برای چهل و یکمین دوره مسابقات سراسری قرآ...