Web
Analytics
Rasa News :: خبرگزاری رسا - جامعه غرب از آخرالزمان هراس دارد
شنبه ۳۱ شهریور ۱۳۹۷ Saturday, September 22, 2018 - ساعت:
زمان : ۱۳۹۶/۲/۲۱ - ۰۰:۴۸
شناسه خبر: ۴۹۷۱۳۱
 
در نقد فیلم «ورود» مطرح شد؛
جامعه غرب از آخرالزمان هراس دارد
موسوی گیلانی در نقد فیلم «ورود» گفت: غربی ها آخرالزمان را در پی یک بحران جهانی و مهلک تعریف می کنند؛ از همین جهت است که از آخرالزمان هراس دارند.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری رسا، سید رضی موسوی گیلانی در دومین سالانه پرسمان فیلم منجی که از سوی بنیاد پژوهش و نشر مسجد مقدس جمکران در تالار فیلم آیه مدرسه اسلامی هنر برگزار شد، به نقد فیلم «ورود» پرداخت.

استاد فلسفه حوزه و دانشگاه گفت: این فیلم محصول سال 2016 است که با اقبال عمومی خوبی همراه بوده و بر اساس داستانی از یک مجموعه رمان ساخته شده است؛ «ورود» یک جایزه اسکار را به خود اختصاص داده است.

وی با بیان این که «ورود»، «از راه رسیده» و «رسیدن»، سه ترجمه ای است که برای این فیلم عنوان شده است، اظهار داشت: در این فیلم نمایش داده می شود که بیگانگان و غیر زمینی ها به بشر کمک می کنند در حالی که در فیلم های دیگر معمولا غیر زمینی ها به بشر حمله می کنند.

موسوی گیلانی بیان داشت: فیلم ورود یک بحران جهانی را نمایش می دهد؛ به تعبیر دیگر غربی ها آخرالزمان را به این گونه تفیسر می کنند و به بحران های جهانی مهلک اشاره دارند.

وی ادامه داد: این فیلم القا می کند که موجوداتی غیر زمینی، چون زبان ما را بلد نیستند ما فکر می کنیم که آن ها متجاوز به زمین هستند و قصد حمله دارند در حالی که به این شکل نیست و حتی قصد کمک به بشر را دارند.

ناقد آثار سینمایی آخرالزمانی گفت: غیر زمینی داخل سفینه به شخصیت برجسته فیلم که یک زن زبان دان است و حدود 20 زبان را مسلط است، علم آینده را آموزش می دهد و موجب می شود که جلوی یک جنگ عظیم گرفته شود.

وی افزود: در این فیلم 12 سفینه به زمین می آید که این سفینه ها شبیه به سیاه چاله های آسمانی است و به نظر می رسد خلأ در آن وجود دارد؛ این فیلم القا می کند که اگر جوامع امروزی با هم تنش دارند به این دلیل است که زبان هم را نمی فهمند.

استاد فلسفه حوزه و دانشگاه تصریح کرد: این مسأله در چند سال اخیر بسیار پر رنگ شده و فلاسفه در موارد زیادی به این اختلافات زبانی پرداخته اند.

وی خاطرنشان کرد: مهمترین موضوع در فلسفه مدرن می گوید که انسان ها پارادایم های بسیار نزدیک به هم دارند اما به دلیل متفاوت بودن زبان است که یکدیگر را درک نمی کنند.

موسوی گیلانی بیان داشت: این فیلم کاملا فلسفی است و با وجود این که شخصیت اول آن از آینده با خبر است، باز هم تلاش خود را انجام می دهد و خلاف آن چه در آینده تعیین شده، عمل نمی کند.

وی ادامه داد: در ابتدای فیلم سؤالی مطرح می شود که «زبان» پاشنه آشیل بشر و سنگ بنای تمدن است یا «علم» و در بخش دیگر به عالم های موازی و موجودات غیرزمینی اشاره می کند و در ادامه به تبیین این دو اصل پرداخته می شود.

ناقد آثار سینمایی آخرالزمانی تصریح کرد: منجی از دیدگاه شرقی ها غیر از چیزی است که غربی ها می بینند؛ غربی ها در دهه گذشته ده ها فیلم درباره منجی ساخته اند و در این فیلم ها منجی دیگر از آسمان نمی آید بلکه از زمین ظهور می کند و آن منجی هم سکولار است.

وی افزود: با توجه به این که منجی غربی ها همیشه در پی یک بحران جهانی ظهور می کند، آن ها از منجی و آخرالزمان هراس دارند؛ مفهوم نجات یک مفهوم کاملا اجتماعی است و غربی ها در فیلم هایشان به این موضوع می پردازند؛ نکته دیگر این است که بشر امروز در شرایطی قرار دارد که شدیدا مضظرب است.

موسوی گیلانی در پایان گفت: یکی از ادعاهایی که در فیلم به آن پرداخته شده این است که اگر افراد نسبت به یک زبان جدید آشنایی پیدا کنند، از دید همان زبان به دنیا نگاه می کنند و فهم جدیدی پیدا خواهند کرد؛ در واقع از فیلم این گونه برداشت می شود که فرهنگ ها باید با گفت وگو به هم نزدیک شوند./840/پ۲۰۲/ی

ارسال به شبکه های اجتماعی
ارسال نظر
نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
لطفا حاصل عبارت زیر را در باکس روبرو وارد کنید:
= ۴ + ۹
ارسال
نظرات
انتشار یافته: 0
در انتظار بررسی: 0
غیر قابل انتشار: 0
۱۳۹۷/۶/۲۷ - ۱۵:۱۸
حجت الاسلام والمسلمین صالحی خوانساری:
امر به معروف و نهی از منکر وضع خوبی در جامعه ندارد
استاد حوزه علمیه با بیان این که بسیاری از مواقع پول ها، میزها، مقام ها و وعده ها زمینه ساز جهنم می شود، تأکید کرد که تنها پیروی از فرهنگ عاشورا می تواند ضامن سعادت زندگی انسان باشد.
۱۳۹۷/۶/۲۷ - ۱۳:۱۵
فراخوان مقاله نشریه «کاوش‌های اسلامی» منتشر شد
فصلنامه تخصصی«کاوش‌های اسلامی» جهت انتشار مقالات پژوهشگران در حوزه کلام اسلامی، فراخوان مقاله داد.
۱۳۹۷/۶/۲۷ - ۰۰:۳۳
مسؤول نهاد نمایندگی رهبر معظم انقلاب در دانشگاه ها خبر داد؛
تشکیل ۱۸۰۰ پرونده تبلیغی | راه اندازی مرکز علوم اسلامی دانشگاهیان
حجت الاسلام رستمی از فعالیت فرهنگی و تبلیغی طلاب فاضل در دانشگاه های سراسر کشور با تشکیل ۱۸۰۰ پرونده تبلیغی و همچنین راه اندازی مرکز علوم اسلامی دانشگاهیان خبر داد.
۱۳۹۷/۶/۲۷ - ۰۰:۲۷
عضو هیأت علمی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی:
حوزه و دانشگاه از کمبود رویکردهای تمدنی رنج می‌ برند
حجت الاسلام بابایی با اشاره به این که غالب متون تمدنی ما از مستشرقان گرفته شده است، تأکید کرد که امروز حوزه و دانشگاه از کمبود رویکردهای تمدنی رنج می‌ برند.
۱۳۹۷/۶/۲۷ - ۰۰:۲۰
کارشناس مطالعات تاریخ و تمدن اسلام بررسی کرد؛
وضعیت رویکردهای تمدنی قبل و بعد از انقلاب اسلامی
عضو هیأت علمی جامعه المصطفی العالمیه در بررسی وضعیت رویکردهای تمدنی قبل و بعد از انقلاب اسلامی تأکید کرد که مباحث مربوط به تقابل مذاهب در رویکردهای تمدنی جایگاهی ندارد.
۱۳۹۷/۶/۲۷ - ۰۰:۱۰
عضو هیأت علمی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی:
نسبت مباحث تمدنی با انقلاب اسلامی نیاز به تبیین جدی دارد
نوروزی با اشاره به رویکرد تمدنی به عنوان یک مفهوم کهن که چهره جدیدی در کشورهای اسلامی پیدا کرده است تأکید کرد که نسبت مباحث تمدنی با انقلاب اسلامی نیاز به تبیین جدی دارد.
۱۳۹۷/۶/۲۶ - ۱۴:۵۰
حجت الاسلام والمسلمین سبحانی خبر داد؛
ارسال ۲۶۰ مقاله به دبیرخانه همایش ملی تصوف، شاخصه ها و نقدها
رییس شورای سیاستگذاری «همایش ملی تصوف، شاخصه ها و نقدها» از ارسال بیش از ۳۲۰ چکیده و ۲۶۰ مقاله به دبیرخانه این همایش خبرداد و گفت: این همایش روز ۱۹ مهرماه برگزار می شود
۱۳۹۷/۶/۲۶ - ۱۲:۵۶
درس خارج «فقه و اصول» و «آیات الاحکام» در مرکز خدمات برگزار می‌شود
درس خارج «فقه و اصول» حجت الاسلام و المسلمین مدنی و «آیات الاحکام» حجت الاسلام و المسلمین ربانی در مرکز خدمات برگزار می‌شود.
۱۳۹۷/۶/۲۶ - ۱۲:۵۳
دبير قطب‌هاي فکری و فرهنگی دفتر تبليغات اسلامي تبيين کرد؛
نهادينه کردن فرهنگ مسأله محوري در دفتر تبليغات هدف ما است
دبير شوراي راهبري قطب‌هاي فکري و فرهنگي دفتر تبليغات اسلامي گفت: نيازمند تعريف وظايف جديد ناظر به اجرا در سامانه قطب ها هستيم.
۱۳۹۷/۶/۲۵ - ۱۴:۴۰
از مهرماه و در حوزه علمیه امام رضا آغاز می شود؛
جلسات دروس استاد رشاد در سال تحصيلي جديد
دروس خارج حجت الاسلام والمسلمین رشاد رییس شورای سیاست گذاری حوزه علمیه تهران از مهرماه آغاز می شود.
۱۳۹۷/۶/۲۵ - ۱۴:۳۷
ازاول مهرماه؛
ثبت نام طرح مطالعاتی آثار شهید مطهری ویژه طلاب آغاز می شود
حجت الاسلام پناهی با اشاره به ثبت نام سالانه طلاب حوزه‌های علمیه در طرح مطالعاتی شهید مطهری، زمان ثبت نام امسال را اول مهرماه اعلام کرد.
۱۳۹۷/۶/۲۵ - ۱۴:۲۹
گفت‌وگوی تفصیلی رسا با مشاور مدیر حوزه در امور فقه معاصر؛
از تدوین متون آموزشی مرتبط با مسائل مستحدثه تا تدریس کتاب«الفائق فی الاصول»
حجت الاسلام اثنی عشری با اشاره به الزامات رونق علمی در حوزه، فقه و اصول را مهم ترین دانش برای تدوین قوانین دانست و تأکید کرد که نباید در حوزه احساس عقب ماندگی نهادینه شود و طلبه باید جایگاه خود را در ...
۱۳۹۷/۶/۲۴ - ۲۲:۴۹
دبیر کل اتحادیه جامعه اسلامی دانشجویان مطرح کرد؛
ضرورت همکاری بیشتر حوزه و دانشگاه برای حل مشکلات فرهنگی و سیاسی
مهدی پور با اشاره به پررنگ شدن جریان لیبرال و مارکسیسم در دانشگاه ها بر ضرورت همکاری بیشتر حوزه و دانشگاه برای حل مشکلات فرهنگی و سیاسی تأکید کرد.
۱۳۹۷/۶/۲۲ - ۱۵:۰۴
عضو هیأت علمی دانشگاه تهران:
حل مشکلات اقتصادی کشور نیازمند برنامه ریزی است
صدرا با بیان این که ایران در مسیر پیشرفت همه جانبه است تأکید کرد که مردم ما پای کار هستند و قطعا حل مشکلات اقتصادی کشور نیاز به کنترل و برنامه ریزی دارد.
۱۳۹۷/۶/۲۲ - ۱۴:۳۵
معاون آموزش حوزه ه در گفت وگو با رسا:
تحول متون درسی حوزه در حال رخ دادن است | تدریس متون جدید در ۳۰۰ مدرسه
حجت الاسلام والمسلمین رستم نژاد با اشاره به تأکیدات رهبر معظم انقلاب مبنی بر لزوم تحول در متون درسی حوزه از تدریس متون جدید آموزشی تهیه شده با متد روز در بیش از ۳۰۰ مدرسه علمیه خبرداد.
۱۳۹۷/۶/۲۱ - ۱۵:۰۶
از سوی معاونت فرهنگی تبلیغی جامعه الزهرا اعلام شد:
فراخوان ثبت نام در دوره تکمیلی مهارت‌های بیان تفسیر قرآن
دوره تکمیلی مهارت‌های بیان تفسیر قرآن کریم ویژه مبلغان و فارغ التحصیلان جامعه‌الزهرا(س)برگزار می‌شود.
۱۳۹۷/۶/۲۱ - ۱۵:۰۰
رییس اداره معیشت و توانمندسازی مرکز خدمات:
حمایت از کارآفرینان رویکرد مرکز خدمات در زمینه توانمندسازی خانواده طلاب است
حجت‌الاسلام کریمی گفت: در سال گذشته مرکز خدمات درزمینهٔ مهارت افزایی و آموزش‌های فنی و حرفه‌ای خانواده‌ها فعالیت کرده اما در سال جدید به حمایت از کارآفرینان پرداخته است.
۱۳۹۷/۶/۲۰ - ۰۹:۴۹
رییس مجمع عالی تفسیر خبر داد؛
برپایی۵۰۰ کرسی تفسیر در حوزه علمیه قم
حجت الاسلام والمسلمین میرکتولی گفت: حوزه علمیه قم با ظرفیت و بالندگی خود، بایستی دیگر حوزه‌های اهل‌بیت در سراسر ایران و جهان را با خود همراه کند.
۱۳۹۷/۶/۱۹ - ۱۴:۲۵
معاون آموزش دانشگاه معارف اسلامی خبر داد؛
رتبه نخست دانشگاه معارف در قبولی آزمون سراسری دکتری
گرامی با بیان این که دانشگاه معارف اسلامی رتبه نخست در قبولی آزمون سراسری دکتری ۹۶ را به خود اختصاص داد و گفت: ارائه آمار و ارقام ها از سوی سازمان سنجش آموزش کشور برای دانشگاه ها یک رتبه ملی به حساب ...
۱۳۹۷/۶/۱۹ - ۱۲:۵۷
آیت الله فیاضی:
برخی مسائل علوم انسانی را می توان از طریق فلسفه حل کرد
رییس مجمع عالی حکمت اسلامی با بیان این که بعضی از مسائل علوم انسانی را می‌توانیم از طریق فلسفه حل کنیم، از آمادگی این مجمع برای همکاری در راه اسلامی سازی علوم انسانی خبر داد.