Web
Analytics
Rasa News :: خبرگزاری رسا - جامعه غرب از آخرالزمان هراس دارد
دوشنبه ۲۵ تیر ۱۳۹۷ Monday, July 16, 2018 - ساعت:
زمان : ۱۳۹۶/۲/۲۱ - ۰۰:۴۸
شناسه خبر: ۴۹۷۱۳۱
 
در نقد فیلم «ورود» مطرح شد؛
جامعه غرب از آخرالزمان هراس دارد
موسوی گیلانی در نقد فیلم «ورود» گفت: غربی ها آخرالزمان را در پی یک بحران جهانی و مهلک تعریف می کنند؛ از همین جهت است که از آخرالزمان هراس دارند.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری رسا، سید رضی موسوی گیلانی در دومین سالانه پرسمان فیلم منجی که از سوی بنیاد پژوهش و نشر مسجد مقدس جمکران در تالار فیلم آیه مدرسه اسلامی هنر برگزار شد، به نقد فیلم «ورود» پرداخت.

استاد فلسفه حوزه و دانشگاه گفت: این فیلم محصول سال 2016 است که با اقبال عمومی خوبی همراه بوده و بر اساس داستانی از یک مجموعه رمان ساخته شده است؛ «ورود» یک جایزه اسکار را به خود اختصاص داده است.

وی با بیان این که «ورود»، «از راه رسیده» و «رسیدن»، سه ترجمه ای است که برای این فیلم عنوان شده است، اظهار داشت: در این فیلم نمایش داده می شود که بیگانگان و غیر زمینی ها به بشر کمک می کنند در حالی که در فیلم های دیگر معمولا غیر زمینی ها به بشر حمله می کنند.

موسوی گیلانی بیان داشت: فیلم ورود یک بحران جهانی را نمایش می دهد؛ به تعبیر دیگر غربی ها آخرالزمان را به این گونه تفیسر می کنند و به بحران های جهانی مهلک اشاره دارند.

وی ادامه داد: این فیلم القا می کند که موجوداتی غیر زمینی، چون زبان ما را بلد نیستند ما فکر می کنیم که آن ها متجاوز به زمین هستند و قصد حمله دارند در حالی که به این شکل نیست و حتی قصد کمک به بشر را دارند.

ناقد آثار سینمایی آخرالزمانی گفت: غیر زمینی داخل سفینه به شخصیت برجسته فیلم که یک زن زبان دان است و حدود 20 زبان را مسلط است، علم آینده را آموزش می دهد و موجب می شود که جلوی یک جنگ عظیم گرفته شود.

وی افزود: در این فیلم 12 سفینه به زمین می آید که این سفینه ها شبیه به سیاه چاله های آسمانی است و به نظر می رسد خلأ در آن وجود دارد؛ این فیلم القا می کند که اگر جوامع امروزی با هم تنش دارند به این دلیل است که زبان هم را نمی فهمند.

استاد فلسفه حوزه و دانشگاه تصریح کرد: این مسأله در چند سال اخیر بسیار پر رنگ شده و فلاسفه در موارد زیادی به این اختلافات زبانی پرداخته اند.

وی خاطرنشان کرد: مهمترین موضوع در فلسفه مدرن می گوید که انسان ها پارادایم های بسیار نزدیک به هم دارند اما به دلیل متفاوت بودن زبان است که یکدیگر را درک نمی کنند.

موسوی گیلانی بیان داشت: این فیلم کاملا فلسفی است و با وجود این که شخصیت اول آن از آینده با خبر است، باز هم تلاش خود را انجام می دهد و خلاف آن چه در آینده تعیین شده، عمل نمی کند.

وی ادامه داد: در ابتدای فیلم سؤالی مطرح می شود که «زبان» پاشنه آشیل بشر و سنگ بنای تمدن است یا «علم» و در بخش دیگر به عالم های موازی و موجودات غیرزمینی اشاره می کند و در ادامه به تبیین این دو اصل پرداخته می شود.

ناقد آثار سینمایی آخرالزمانی تصریح کرد: منجی از دیدگاه شرقی ها غیر از چیزی است که غربی ها می بینند؛ غربی ها در دهه گذشته ده ها فیلم درباره منجی ساخته اند و در این فیلم ها منجی دیگر از آسمان نمی آید بلکه از زمین ظهور می کند و آن منجی هم سکولار است.

وی افزود: با توجه به این که منجی غربی ها همیشه در پی یک بحران جهانی ظهور می کند، آن ها از منجی و آخرالزمان هراس دارند؛ مفهوم نجات یک مفهوم کاملا اجتماعی است و غربی ها در فیلم هایشان به این موضوع می پردازند؛ نکته دیگر این است که بشر امروز در شرایطی قرار دارد که شدیدا مضظرب است.

موسوی گیلانی در پایان گفت: یکی از ادعاهایی که در فیلم به آن پرداخته شده این است که اگر افراد نسبت به یک زبان جدید آشنایی پیدا کنند، از دید همان زبان به دنیا نگاه می کنند و فهم جدیدی پیدا خواهند کرد؛ در واقع از فیلم این گونه برداشت می شود که فرهنگ ها باید با گفت وگو به هم نزدیک شوند./840/پ۲۰۲/ی

ارسال به شبکه های اجتماعی
ارسال نظر
نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
لطفا حاصل عبارت زیر را در باکس روبرو وارد کنید:
= ۴ + ۱۰
ارسال
نظرات
انتشار یافته: 0
در انتظار بررسی: 0
غیر قابل انتشار: 0
۱۳۹۷/۴/۲۳ - ۰۰:۳۸
چهاردهمین آزمون اختصاصی دانشگاه قرآن و حدیث برگزار شد
چهاردهمین دوره آزمون اختصاصی ویژه طلاب دانشگاه قرآن و حدیث امروز در قم برگزار شد.
۱۳۹۷/۴/۲۲ - ۱۳:۳۱
حجت الاسلام والمسلمین حسینی قزوینی مطرح کرد؛
بررسی شرح حال ۱۹ هزار راوی در اثر جدید مؤسسه حضرت ولیعصر
رییس مؤسسه تحقیقاتی حضرت ولیعصر(عج) با بیان این که در کتاب الجامع فی الرجال شرح حال ۱۹ هزار راوی نوشته شده است، گفت: تحقیق این کتاب حدود ۱۰ سال طول کشید و در ۱۲ جلد برای بهره مندی علاقه مندان منتشر می...
۱۳۹۷/۴/۲۱ - ۱۱:۱۵
ویژه طلاب؛
آزمون اختصاصی دانشگاه قرآن و حدیث برگزار می شود
چهاردهمین دوره آزمون اختصاصی ویژه طلاب دانشگاه قرآن و حدیث، هم زمان در شهرهای قم، تهران، مشهد و اصفهان برگزار می شود.
۱۳۹۷/۴/۲۰ - ۱۴:۰۹
همایش جایگاه زن و خانواده در تحقق حیات طیبه برگزار می‌شود
دهمین همایش علمی پژوهشی حیات طیبه و نخستین همایش بین‌المللی جایگاه زن و خانواده در تحقق حیات طیبه از دیدگاه فقه مذاهب اسلامی ۲۴ تیر ماه همزمان با سالروز ولادت حضرت معصومه(س) برگزار می‌شود.
۱۳۹۷/۴/۲۰ - ۱۳:۵۲
دهم شهریورماه؛ آغاز سال تحصیلی جدید حوزه های علمیه
سال تحصیلی جدید حوزه های علمیه دهم شهریورماه با سخنرانی یکی از مراجع تقلید آغاز و رونق علمی مجددا به فضای حوزه ها بازمی گردد.
۱۳۹۷/۴/۲۰ - ۱۳:۴۹
از سوی معاونت آموزش حوزه؛
نمرات امتحانات نیمسال دوم سطح عالی حوزه اعلام شد
نمرات امتحانی نیمسال دوم سال تحصیلی سال ۹۷-۹۶ از سوی معاونت آموزش حوزه علمیه قم اعلام شد.
۱۳۹۷/۴/۱۹ - ۱۱:۵۱
ویژه طلاب و فضلای حوزه؛
اعلام فراخوان نام نویسی آزمون اختصاصی دانشگاه مذاهب اسلامی
دانشگاه مذاهب اسلامی در آزمون اختصصاصی از میان طلاب حوزه های علمیه شیعه و اهل سنت در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری دانش پژوه می پذیرد.
۱۳۹۷/۴/۱۶ - ۱۸:۱۴
دوره فقه استراتژیک برگزار می شود
دوره فشرده فقه استراتژیک با حضور طلاب و فضلای حوزه علمیه در پردیسان قم برگزار می‌شود.
۱۳۹۷/۴/۱۶ - ۱۷:۳۲
در قم برگزار می شود؛
همایش علمی سیره امام رضا آموزه ها و کارکردها
همایش علمی سیره امام رضا آموزه ها و کارکردها از سوی بنیاد پژوهش های اسلامی آستان قدس رضوی نمایندگی قم با مشارکت انجمن های علمی حوزه علمیه و مراکز علمی برگزار می شود.
۱۳۹۷/۴/۱۶ - ۱۷:۲۰
رئیس بنیاد پژوهش های اسلامی آستان قدس رضوی نمایندگی قم مطرح کرد؛
گزارشی از فعالیت های بنیاد پژوهش های اسلامی آستان قدس رضوی
حجت الاسلام راد گزارشی از فعالیت های بنیاد پژوهش های اسلامی آستان قدس رضوی از جمله نشر کتاب، برگزاری همایش ها و نشست های علمی ارائه کرد.
۱۳۹۷/۴/۱۶ - ۱۷:۱۵
با میزبانی بنیاد پژوهش های اسلامی آستان قدس رضوی؛
نخستین اجلاسیه مسؤولان انجمن های علمی حوزه برگزار می شود
دبیر انجمن های علمی حوزه علمیه گفت: نخستین اجلاسیه مشترک مسؤولان انجمن های علمی حوزه علمیه و بنیاد پژوهش های اسلامی آستان قدس رضوی در مشهد برگزار می شود.
۱۳۹۷/۴/۱۶ - ۱۲:۱۵
آغاز دوره تربیت مربی قرآن کریم ویژه طلاب جامعه الزهرا
دوره تربیت مربی قرآن کریم ویژه طلاب ایرانی خوابگاه جامعه‌الزهرا(س) آغاز شد.
۱۳۹۷/۴/۱۴ - ۱۷:۰۹
جزئیاتی از تشکیل مجمع حوزویان مهندس
حجت الاسلام جوان در همایش حوزویان مهندس به بیان جزئیاتی از تشکیل مجمع حوزویان مهندس از جمله اهداف تشکیل، شرایط عضویت و نوع فعالیت پرداخت.
۱۳۹۷/۴/۱۴ - ۱۵:۲۵
در همایش حوزویان مهندس مطرح شد؛
انتقاد رییس مرکز خدمات از غرب زدگی در عرصه ساخت و ساز مسکن
حجت الاسلام والمسلمین ربانی گفت: متأسفانه معماری و فرهنگ غربی بر ساخت مسکن در کشور ما سایه انداخته است و نیاز است برای رهایی از این فرهنگ کاری کنیم و به فرهنگ اصیل اسلامی خود بازگردیم.
۱۳۹۷/۴/۱۳ - ۱۵:۴۰
در نشست خبری مطرح شد؛
جزئیات اجرای طرح روشمندسازی علوم اسلامی | پژوهش ها ناظر به نیاز نظام خواهد بود
حجت الاسلام دری در نشستی خبری جزئیات اجرای طرح روشمندسازی علوم اسلامی را تشریح کرد.
۱۳۹۷/۴/۱۳ - ۱۴:۲۷
دبیر میز تخصصی توسعه و توانمندسازی علوم اسلامی دفتر تبلیغات مطرح کرد؛
پژوهشگران بروز، خروجی طرح روشمندسازی علوم اسلامی
۱۳۹۷/۴/۱۳ - ۱۲:۴۲
حجت الاسلام شریعتمداری خبر داد؛
تهیه و تولید ۷۰مقاله علمی در مؤسسه آموزش عالی امام رضا
حجت الاسلام شریعتمداری عدم ارائه مقالات علمی را مهم ترین مشکل مجامع علمی دانست و بر حل این مشکلات تأکید کرد.
۱۳۹۷/۴/۱۳ - ۱۱:۴۸
با حضور اصحاب رسانه؛
نشست خبری طرح روشمندسازی علوم اسلامی در خبرگزاری رسا برگزار شد
نشست خبری طرح روشمندسازی علوم اسلامی و آغاز به کار کارگاه های مشق اجتهاد با حضور اصحاب رسانه در سالن جلسات خبرگزاری رسا برگزار شد.
۱۳۹۷/۴/۱۲ - ۲۰:۰۲
در خبرگزاری رسا؛
نشست خبری طرح ملی روشمند سازی علوم اسلامی برگزار می شود
نشست خبری طرح روشمندسازی علوم اسلامی با حضور حجج اسلام شریعتمداری و دری فردا چهارشنبه در سالن جلسات خبرگزاری رسا برگزار می شود.
۱۳۹۷/۴/۱۲ - ۱۵:۱۲
اعلام فراخوان پذیرش مدرسه علوم و معارف اسلامی المصطفی
مدرسه علوم و معارف اسلامی المصطفی از میان خانواده های طلاب غیر ایرانی جامعه المصطفی دانش آموز طلبه می پذیرد.