Web
Analytics
Rasa News :: خبرگزاری رسا - جامعه غرب از آخرالزمان هراس دارد
شنبه ۲۶ آیان ۱۳۹۷ Saturday, November 17, 2018 - ساعت:
زمان : ۱۳۹۶/۲/۲۱ - ۰۰:۴۸
شناسه خبر: ۴۹۷۱۳۱
 
در نقد فیلم «ورود» مطرح شد؛
جامعه غرب از آخرالزمان هراس دارد
موسوی گیلانی در نقد فیلم «ورود» گفت: غربی ها آخرالزمان را در پی یک بحران جهانی و مهلک تعریف می کنند؛ از همین جهت است که از آخرالزمان هراس دارند.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری رسا، سید رضی موسوی گیلانی در دومین سالانه پرسمان فیلم منجی که از سوی بنیاد پژوهش و نشر مسجد مقدس جمکران در تالار فیلم آیه مدرسه اسلامی هنر برگزار شد، به نقد فیلم «ورود» پرداخت.

استاد فلسفه حوزه و دانشگاه گفت: این فیلم محصول سال 2016 است که با اقبال عمومی خوبی همراه بوده و بر اساس داستانی از یک مجموعه رمان ساخته شده است؛ «ورود» یک جایزه اسکار را به خود اختصاص داده است.

وی با بیان این که «ورود»، «از راه رسیده» و «رسیدن»، سه ترجمه ای است که برای این فیلم عنوان شده است، اظهار داشت: در این فیلم نمایش داده می شود که بیگانگان و غیر زمینی ها به بشر کمک می کنند در حالی که در فیلم های دیگر معمولا غیر زمینی ها به بشر حمله می کنند.

موسوی گیلانی بیان داشت: فیلم ورود یک بحران جهانی را نمایش می دهد؛ به تعبیر دیگر غربی ها آخرالزمان را به این گونه تفیسر می کنند و به بحران های جهانی مهلک اشاره دارند.

وی ادامه داد: این فیلم القا می کند که موجوداتی غیر زمینی، چون زبان ما را بلد نیستند ما فکر می کنیم که آن ها متجاوز به زمین هستند و قصد حمله دارند در حالی که به این شکل نیست و حتی قصد کمک به بشر را دارند.

ناقد آثار سینمایی آخرالزمانی گفت: غیر زمینی داخل سفینه به شخصیت برجسته فیلم که یک زن زبان دان است و حدود 20 زبان را مسلط است، علم آینده را آموزش می دهد و موجب می شود که جلوی یک جنگ عظیم گرفته شود.

وی افزود: در این فیلم 12 سفینه به زمین می آید که این سفینه ها شبیه به سیاه چاله های آسمانی است و به نظر می رسد خلأ در آن وجود دارد؛ این فیلم القا می کند که اگر جوامع امروزی با هم تنش دارند به این دلیل است که زبان هم را نمی فهمند.

استاد فلسفه حوزه و دانشگاه تصریح کرد: این مسأله در چند سال اخیر بسیار پر رنگ شده و فلاسفه در موارد زیادی به این اختلافات زبانی پرداخته اند.

وی خاطرنشان کرد: مهمترین موضوع در فلسفه مدرن می گوید که انسان ها پارادایم های بسیار نزدیک به هم دارند اما به دلیل متفاوت بودن زبان است که یکدیگر را درک نمی کنند.

موسوی گیلانی بیان داشت: این فیلم کاملا فلسفی است و با وجود این که شخصیت اول آن از آینده با خبر است، باز هم تلاش خود را انجام می دهد و خلاف آن چه در آینده تعیین شده، عمل نمی کند.

وی ادامه داد: در ابتدای فیلم سؤالی مطرح می شود که «زبان» پاشنه آشیل بشر و سنگ بنای تمدن است یا «علم» و در بخش دیگر به عالم های موازی و موجودات غیرزمینی اشاره می کند و در ادامه به تبیین این دو اصل پرداخته می شود.

ناقد آثار سینمایی آخرالزمانی تصریح کرد: منجی از دیدگاه شرقی ها غیر از چیزی است که غربی ها می بینند؛ غربی ها در دهه گذشته ده ها فیلم درباره منجی ساخته اند و در این فیلم ها منجی دیگر از آسمان نمی آید بلکه از زمین ظهور می کند و آن منجی هم سکولار است.

وی افزود: با توجه به این که منجی غربی ها همیشه در پی یک بحران جهانی ظهور می کند، آن ها از منجی و آخرالزمان هراس دارند؛ مفهوم نجات یک مفهوم کاملا اجتماعی است و غربی ها در فیلم هایشان به این موضوع می پردازند؛ نکته دیگر این است که بشر امروز در شرایطی قرار دارد که شدیدا مضظرب است.

موسوی گیلانی در پایان گفت: یکی از ادعاهایی که در فیلم به آن پرداخته شده این است که اگر افراد نسبت به یک زبان جدید آشنایی پیدا کنند، از دید همان زبان به دنیا نگاه می کنند و فهم جدیدی پیدا خواهند کرد؛ در واقع از فیلم این گونه برداشت می شود که فرهنگ ها باید با گفت وگو به هم نزدیک شوند./840/پ۲۰۲/ی

ارسال به شبکه های اجتماعی
ارسال نظر
نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
لطفا حاصل عبارت زیر را در باکس روبرو وارد کنید:
= ۱۱ + ۲
ارسال
نظرات
انتشار یافته: 0
در انتظار بررسی: 0
غیر قابل انتشار: 0
۱۳۹۷/۸/۲۵ - ۱۲:۱۴
استاد حوزه علمیه تشریح کرد؛
تفاوت مسائل فلسفه اسلامی با فلسفه یونانی
استاد حوزه علمیه گفت: شهید مطهری نکته ای را از علامه طباطبایی(ره) نقل می کند که علامه فرمودند مسائل فلسفی در یونان حدود دویست و اندی مسأله بود و در فلسفه اسلامی ۷۰۰ مسأله شده است.
۱۳۹۷/۸/۲۴ - ۲۲:۳۹
رییس انجمن ارتباطات و تبلیغ حوزه:
پژوهش های حوزه به نام دانشگاه ثبت می شود
حجت الاسلام والمسلمین واعظ موسوی از این که تحقیقات و پژوهش های مختلف حوزه های علمیه به نام دانشگاه و سایر مراکز علمی ثبت می شود ابراز تاسف کرد.
۱۳۹۷/۸/۲۴ - ۲۲:۱۳
استاد حوزه علمیه تبیین کرد؛
ساحات نفس/ استدلال ابن سینا بر ضرورت نبوت
استاد حوزه علمیه گفت: تا عقل نباشد امکان ندارد که دست انسان به دامن معصوم(ع) برسد چرا که عقل است که می گوید خدایی است و نبوت ضرورت دارد و این عقل می داند که خیلی از چیزها را نمی تواند بفهمد که ابن سین...
۱۳۹۷/۸/۲۴ - ۲۲:۱۰
رییس پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی:
اسلامی سازی علوم انسانی در گرو قوی شدن حکمت است
رییس پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی با بیان این که برای تقویت علوم اسلامی و اسلامی سازی علوم انسانی باید حکمت ما قوی شود، گفت: رکن حکمت بحث انسان است که اگر در حکمت نظری انسان شناسی مان ضعیف باشد، در حک...
۱۳۹۷/۸/۲۴ - ۲۲:۰۲
با حضور رییس انجمن کلام اسلامی حوزه؛
نشست علمی انسان شناسی کلامی شیعه و نقش آن در حکومت اسلامی برگزار شد
نشست علمی انسان شناسی کلامی شیعه و نقش آن در حکومت اسلامی در با حضور حجت الاسلام والمسلمین برنجکار رییس انجمن کلام اسلامی حوزه در سالن شهید عارف الحسینی مجتمع امام خمینی(ره) برگزار شد.
۱۳۹۷/۸/۲۴ - ۱۷:۱۵
مسأله خشونت علیه زنان را نمی‌توان فقط با قانون رفع کرد
لایحه تأمین امنیت زنان در برابر خشونت با حضور استاد قاسم پور در جامعه‌الزهرا(س) نقد و بررسی شد.
۱۳۹۷/۸/۲۴ - ۱۴:۲۱
به مناسبت سالروز بزرگداشت علامه طباطبایی؛
نشست علمی حکمت و سیاست در اندیشه علامه طباطبایی برگزار شد
نشست علمی «حکمت و سیاست در اندیشه علامه طباطبایی(ره)» با حضور حجج اسلام والمسلمین احمد واعظی و نجف لک زایی از سوی مجمع عالی حکمت اسلامی برگزار شد.
۱۳۹۷/۸/۲۴ - ۱۳:۳۰
تمدید حکم رییس دانشگاه باقرالعلوم
هیات امنای دانشگاه باقرالعلوم(ع) با تمدید حکم حجت الاسلام والمسلمین مریجی ریاست دانشگاه باقرالعلوم(ع) برای یک دوره موافقت کردند.
۱۳۹۷/۸/۲۴ - ۱۲:۴۲
مجمع عالی حکمت اسلامی:
تراث علمی و قرآنی علامه طباطبایی رونق بخش محافل علمی و فرهنگی است
مجمع عالی حکمت اسلامی با صدور بیانیه ای تاکید کرد که میراث حکمی، فلسفی و تراث علمی و قرآنی علامه طباطبایی عامل همچنان زنده، پاینده و رونق‌بخش محافل علمی و فرهنگی است.
۱۳۹۷/۸/۲۴ - ۱۱:۱۸
گزارش رسا از نشست علمی رابطه مفهوم موافق و اصل قانونی بودن جرم
رابطه مفهوم موافق و اصل قانونی بودن جرم و مجازات در نشست علمی بررسی میزان اعتبار مفهوم موافق در قوانین کیفری مورد بررسی قرار گرفت و به سه سؤال در این زمینه پاسخ داده شد.
۱۳۹۷/۸/۲۴ - ۱۰:۵۴
حجت الاسلام اسدی نسب:
قرآن ظرفیت نامحدودی برای نظام سازی در علوم انسانی دارد
دبیر همایش المیزان و علوم انسانی اسلامی با بیان این که اسلام درباره همه ابعاد از جمله مسائل اجتماعی و انسانی سخن گفته است، گفت: اگر به اسلام اعتقاد داریم باید وارد عمل شویم و نگذاریم علوم سکولار در م...
۱۳۹۷/۸/۲۴ - ۱۰:۳۷
عضو هیأت علمی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه:
هدف از استفاده علوم انسانی باید شکوفایی فطرت انسان باشد
استاد حوزه علمیه قم با اشاره به نظریه فطرت مرحوم علامه طباطبایی در زمینه علوم انسانی گفت: هدف از استفاده علوم انسانی باید شکوفایی فطرت انسان باشد.
۱۳۹۷/۸/۲۴ - ۱۰:۳۶
حجت الاسلام ساجدی:
علامه طباطبایی یکی از ستون های جریان فکری اسلامی است
عضو هیأت علمی مؤسسه امام خمینی(ره) با اشاره به اعتباریات و علوم انسانی از منظر علامه طباطبایی گفت: علامه طباطبایی به عنوان یکی از ستون های جریان فکری اسلامی تا حدودی در خلال بحث های معرفتی خود به مسائ...
۱۳۹۷/۸/۲۴ - ۱۰:۳۴
آیت الله رشاد:
غفلت از علوم انسانی اسلامی به معنای سپردن صحنه به سکولارها است
رییس پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی گفت: ترک صحنه و غفلت از علوم انسانی اسلامی به معنای سپردن صحنه به سکولاریسم و بی پناه رها کردن امت و سپردن شؤون مسلمین به دانش آموختگان سکولار است.
۱۳۹۷/۸/۲۴ - ۰۱:۴۱
استاد فلسفه دانشگاه تهران مطرح کرد؛
ماجرای نامه آیت الله بروجردی به علامه طباطبایی درباره فلسفه
دکتر محمدرضایی با اشاره به قضیه نامه آیت الله بروجردی به علامه طباطبایی(ره) در مورد تدریس فلسفه در حوزه گفت: ایشان علی رغم اصرار زیاد برخی طلاب برای تعطیل شدن فلسفه به علامه فرمودند: شما هر طور وظیفه ...
۱۳۹۷/۸/۲۳ - ۲۳:۵۶
با حضور آیت الله جوادی ‌آملی؛
همایش ملی"المیزان و علوم انسانی اسلامی" برگزار شد
همایش ملی "المیزان و علوم انسانی اسلامی" به مناسبت پاسداشت مجاهدت های علامه طباطبایی با حضور علما و شخصیت های برجسته حوزوی در دارالقرآن علامه طباطبایی برگزار شد.
۱۳۹۷/۸/۲۳ - ۱۶:۱۸
از سوی دفتر تبلیغات؛
فعالیت های معطوف به توانمند‌سازی علوم اسلامی حمایت می شوند
فعالیت های معطوف به توسعه و توانمند‌سازی علوم اسلامی از سوی دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم حمایت می شوند.
۱۳۹۷/۸/۲۳ - ۱۶:۱۱
از سوی مرکز تخصصی شیعه شناسی حوزه؛
هفتمین دوره کوتاه مدت شیعه شناسی برگزار می شود
هفتمین دوره کوتاه مدت شیعه شناسی از سوی مرکز تخصصی شیعه شناسی حوزه علمیه قم تحت اشراف حضرت آیت الله مکارم شیرازی ویژه طلاب سطح دو برگزار می شود.
۱۳۹۷/۸/۲۳ - ۱۳:۳۳
حجت الاسلام فربهی تبیین کرد؛
نظریه تفسیر قرآن به قرآن علامه طباطبایی
استاد فلسفه با اشاره به تلاش های علامه طباطبایی(ره) برای ارتقای سطح مبانی تفسیری قرآن کریم به تبیین نظریه تفسیر قرآن به قرآن این عالم برجسته فلسفه و تفسیر پرداخت.
۱۳۹۷/۸/۲۳ - ۱۳:۳۰
از سوی مؤسسه یاران سبز موعود صورت می گیرد؛
برگزاری دوره تخصصی تبلیغ و تربیت دانش آموزی
دوره تخصصی تبلیغ و تربیت دانش آموزی ویژه طلاب از سوی موسسه فرهنگی تبلیغی یاران سبز موعود(عج) برگزار می شود.