چهارشنبه ۲۶ مهر ۱۳۹۶ Wednesday, October 18, 2017 - ساعت:
زمان : ۱۳۹۶/۲/۱ - ۱۵:۰۷
شناسه خبر: ۴۹۲۷۵۳
 
دکترین نظامی جدید آمریکا؛ حفظ هژمون با گروگان گرفتن امنیت منطقه
آمریکا می‌داند که ظرفیت لازم برای مهار حوزه نفوذ ایران در منطقه را ندارد بنابراین به دنبال متحدسازی است و هژمون خود را از طریق کشتار مردم بی‌دفاع حفظ می‌کند.

به گزارش خبرگزاری رسا، سفر مایک پنس معاون رییس جمهور آمریکا به ژاپن و کره و در ادامه آن دیدار ماتیس، وزیر دفاع آمریکا از کشورهای خاورمیانه حاوی این نکته است که سیاست خارجی آمریکا از شعارهای کارزار انتخاباتی ترامپ خارج شده و از این پس دکترین نظامی تعیین کننده اهداف سیاست خارجی و امنیتی خواهند شد. 

ترامپ خود را برای چالش بیشتر با روسیه در منطقه خاورمیانه آماده کرده است

از سوی دیگر توافقات جدید در روابط چین و آمریکا که در راس آن موضوع کره شمالی برجسته شده، حکایت از آن دارد که ترامپ  آسیا را محور تحقق دکترین نظامی قرار داده و با نمایش مضحک حمله به فرودگاه سوریه و آزمایش بزرگترین بمب غیر اتمی تاریخ بشر در افغانستان و تهدید کره شمالی، خود را برای رویارویی‌های جدید نظامی در آسیا، خاورمیانه و به ویژه چالش بیشتر با روسیه در خاورمیانه آماده کرده است. 

 دکترین نظامی جدید آمریکا: حفظ هژمون با کشتار مردم بی‌دفاع جهان 

دکترین نظامی جدید که مبتنی بر ادامه و احیای روند  اجرای طرح "محور شرارت"  با هدف حفظ هژمون آمریکا در جهان است، بیشترین تمرکز خود را در خاورمیانه و شرق آسیا دارد و در لایه‌های پنهان آن این نکته نهفته است که "حفظ هژمون و تامین امنیت آمریکا تنها با حمله نظامی به کشورهای دیگر و کشتار مردم بی دفاع امکان پذیر است"  و از نگاه مقامات آمریکا  این یگانه راهبردی است که چون گذشته کارآمدی خود را اثبات کرده و می‌تواند افکار عمومی آمریکا و جامعه جهانی را به سمت حفظ موقعیت برتر آمریکا به عنوان تنها قدرت جهانی هدایت کند.

انجام مذاکرات و دیدارهای مایک پنس معاون رییس جمهور آمریکا و ماتیس وزیر دفاع این کشور که در پایگاه‌های نظامی کره جنوبی و ژاپن صورت گرفت، تاکید بر این استراتژی دارد و نمایش زنده این تفکر است که آدم کشی و ذبح انسان‌ها و دامن زدن به جنگ و جنایت برای حفظ منافع آمریکا، هنوز در دستور کار واشنگتن قرار دارد. 

ترامپ امنیت شرق آسیا و خاورمیانه را به گروگان می‌گیرد

ترامپ با اعزام مایک پنس و ماتیس به شرق آسیا و خاورمیانه رویای تحقق همان نسخه قدیمی امنیتی آمریکا برای اروپای بعد از جنگ جهانی دوم را برای ژاپن، کره جنوبی و کشورهای خاورمیانه دنبال می‌کند. کاری که آمریکا بعد از جنگ با اروپا انجام داد و این قاره را خط مقدم رویارویی‌های نظامی خود در جنگ سرد با شوروی سابق قرارداد و با گروگان گرفتن امنیت شان به آنها تفهیم کرد که حفظ امنیت اروپا در گرو تقویت امنیت آمریکا است و زمانی کشورهای اروپایی امنیت خواهند داشت که امنیتشان، امنیت آمریکا را تقویت کند. 

بهانه دیگر سفر وزیر دفاع آمریکا به منطقه نیز برجسته کردن این عبارت نخ نما شده است: جلوگیری از تقویت نگرانی رو به رشد از توسعه نفوذ ایران در منطقه. 

ماتیس می‌داند که آمریکا ظرفیت لازم برای مهار حوزه نفوذ ایران را ندارد

ماتیس خوب می‌داند که آمریکا ظرفیت لازم برای مهار حوزه نفوذ ایران و توانایی ایفای چنین نقشی را در منطقه ندارد، بنابراین آمریکا مجبور است برای جبران ضعف خود به یارگیری به اصطلاح متحدین استراتژیک در خاورمیانه روی آورد.

بنابراین ماتیس در سفر خود به عربستان در پی تفهیم این موضوع است که  اکنون نوبت شرکای استراتژیک آمریکا است که دست در دست ایالات متحده  به ثبات منطقه‌ای و جهانی و ممانعت از نفوذ ایران کمک کنند. او در این سفر تلاش می‌کند در اجرای سیاست جلب حمایت کشورهای خاورمیانه، به شیطنت و نیات منطقه‌ای آمریکا در خاورمیانه و در قبال ایران مشروعیت بخشد و برای جبران فقدان ظرفیت‌های لازم جهت مقابله با ایران و جلوگیری از نفوذ روسیه و چین در منطقه، بحران‌ها را با این هدف به سمت و سوی جهانی و بین‌المللی شدن سوق دهد، تا همه کشورها شریک سیاست‌های تجاوزکارانه آمریکا شوند. درست به مانند جنگ اول آمریکا علیه صدام.  

هدف دیگر ماتیس از این سفر، تقویت پایگاه‌های آمریکا در کشورهای عربی حوزه خلیج فارس برای مقابله با نفوذ چین و روسیه در آسیا و آفریقا است و این عبارت به اصطلاح "شرکای راهبردی" که مقامات آمریکا مرتب بکار می‌گیرند، تنها قرار است این کشورها را جایگزین خسارت‌های مادی و انسانی ایالات متحده در آینده کند.

ماتیس خوب می‌داند که اولویت‌ها و سیاست آمریکا در رقابت با روسیه  به خاورمیانه کشیده شده و هر دو قدرت نیز حضور نظامی‌شان نسبت به گذشته  شدیدتر و انباشته‌تر شده و روسیه برای اولین بار بعد از جنگ جهانی دوم با حضور نظامی در خاورمیانه و مدیترانه، ترتیبات امنیتی سنتی مبتنی بر هژمون آمریکا را به چالش کشیده است. از این رو ماتیس در این سفر سعی می‌کند با پنهان نگه داشتن تشدید رقابت‌های منطقه‌ای‌اش با روسیه و چین در خاورمیانه و آفریقا، با ایران هراسی کشورهای ثروتمند نفت خیز عربی را مجبور سازد تا در خط مقدم چالش آفرینی‌های منطقه‌ای آتی خود با روسیه و چین قرار بگیرند.

آیا کشورهای حوزه خلیج فارس از صدام، قذافی و مبارک برای آمریکا عزیزترند؟

کشورهای حوزه جنوبی خلیج فارس فراموش نکنند که ماتیس وزیر دفاع آمریکا پس از صرف خسارت‌های سنگین انسانی و صدها میلیارد دلار هزینه بی‌نتیجه در حمله به عراق، افغانستان و سوریه سراغ آنها آمده و حداکثر همان رفتاری را با آنها خواهد داشت که با رهبران منطقه‌ای داشته است و باید مطمئن باشند که از مبارک، صدام و قذافی برای آمریکا عزیزتر نیستند. بنابراین کشورهای عربی حوزه خلیج فارس بدانند که علی‌رغم مشارکت در جنگ نیابتی صدام علیه ایران، جمهوری اسلامی ایران چون گذشته خیرخواه آنهاست و مانند دوران جنگ صدام علیه کشورشان که از آنها حمایت کرد، همسایه خوب باقی خواهند ماند و  آمریکا رفتنی است./۸۴۷/ب
۱۰۱/ف

منبع: تسنیم

ارسال به شبکه های اجتماعی
کلید واژه های مطلب:
ارسال نظر
نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
لطفا حاصل عبارت زیر را در باکس روبرو وارد کنید:
= ۱۴ + ۱۴
ارسال
نظرات
انتشار یافته: 0
در انتظار بررسی: 0
غیر قابل انتشار: 0
۱۳۹۶/۷/۲۵ - ۱۶:۱۵
گزارش روزنامه فرانسوی از اتحاد ملت یاران در برابر زیاده‌خواهی آمریکا
روزنامه فرانسوی طی گزارشی با اشاره به برانگیخته شدن مواضع ضدآمریکایی و غربی ایرانیان به واسطه اعلام مخالفت ترامپ با برجام، نوشت که ضرورت مقابله با واشنگتن اختلافات داخلی در ایران را از بین برده است.
۱۳۹۶/۷/۲۵ - ۱۶:۱۲
نماینده آیت‌الله سیستانی در اروپا:
همایش جهانی در روز اربعین جهت بررسی مسائل مسلمانان تشکیل شود
نماینده آیت‌الله سیستانی در اروپا از آستان های مقدس کربلا خواست تا مراسم اربعین حسینی را با شکوه هرچه تمام‎تر برگزار کنند.
۱۳۹۶/۷/۲۵ - ۱۶:۱۰
گزارش روزنامه روس از ایران‌ستیزی توخالی ترامپ
کارشناسان معتقدند سخنان دونالد ترامپ درباره توافق هسته‌ای، بیشتر یک ژست سیاسی است و اگر آمریکا واقعاً بخواهد از برجام خارج شود، به‌ضرر خودش است به طوری که در انزوای بین‌المللی قرار خواهد گرفت.
۱۳۹۶/۷/۲۵ - ۱۶:۰۲
آمریکا ناقض قوانین بین المللی یا ناظر اجرای معاهدات جهانی
به عقیده کارشناسان، سیاست اعمال تحریم‌های آمریکا ایران، روسیه و حتی چین، ممکن است سیستم مالی در خود ایالات متحده و نقش دلار در عرصه اقتصادی جهان را دچار آسیب جدی کند.
۱۳۹۶/۷/۲۴ - ۱۷:۳۳
برگزاری رفراندوم درباره ممنوعیت برقع در سوئیس
رای دهندگان در رفراندومی در سوئیس درباره ممنوعیت پوشش صورت زنان مسلمان از جمله پوشش برقع تصمیم خواهند گرفت.
۱۳۹۶/۷/۲۴ - ۱۷:۱۰
تحلیل یورونیوز از دلایل تحریف نام خلیج‌فارس از سوی ترامپ
یک رسانه غربی با اشاره به اظهارات «ترامپ» در خصوص ایران و برجام به تحلیل چرایی تحریف نام «خلیج فارس» از سوی رییس جمهور آمریکا پرداخت.
۱۳۹۶/۷/۲۴ - ۱۶:۵۵
عضو حزب کارگر انگلیس خواستار ممنوعیت فروش سلاح به عربستان شد
عضو حزب کارگر انگلیس با بیان این که عربستان مسؤول فجایع یمن است، خواستار جلوگیری از فروش سلاح از سوی دولت انگلیس به عربستان شد.
۱۳۹۶/۷/۲۴ - ۱۵:۴۹
اعتراف شبکه تلویزیونی آمریکا به وحدت مردم ایران در مقابل سیاست‌های غرب
خبرنگار یکی از شبکه‎های آمریکایی در گزارشی از تهران گفت: سخنان تند ترامپ علیه ایران موجب اتحاد در میان گروههای مختلف داخلی در ایران و دفاع دیگر کشورها از توافق هسته ای شد.
۱۳۹۶/۷/۲۴ - ۱۳:۴۲
مقام آمریکایی رضایت رژیم صهیونیستی و عربستان را نشانه درستی سیاست‌های این کشور دانست
سخنگوی وزارت خرجه آمریکا رضایت رژیم صهیونیستی و آنچه را که «کشورهای کلیدی عرب» خواند، نشانه درستی سیاست جدید واشنگتن در قبال تهران عنوان کرد.
۱۳۹۶/۷/۲۴ - ۱۲:۵۳
وزیرامورخارجه سابق آمریکا:
رژیم صهیونیستی، مصر و عربستان آمریکا را به حمله علیه ایران ترغیب می‌کردند
وزیر خارجه سابق آمریکا در یک سخنرانی فاش کرد که رهبران عربستان، مصر و رژیم صهیونیستی در آن زمان از واشنگتن می‌خواستند که به ایران حمله نظامی کند.
۱۳۹۶/۷/۲۴ - ۱۲:۲۸
چند خبر اسلامی؛
بازسازی بزرگترین مسجد اروپا در استراسبورگ فرانسه
مسجد «ایوب سلطان» در شهر استراسبورگ فرانسه در قالب یک مجتمع دینی و با اقتباس از سبک معماری اسلامی در دوره عثمانی، بازسازی می‌شود.
۱۳۹۶/۷/۲۴ - ۱۲:۱۸
وزیرامور‌خارجه آمریکا به تلاش‌‌های کشورش جهت براندازی حکومت ایران اعتراف کرد
وزیر خارجه آمریکا در دو گفت وگو در یک روز از تلاش برای براندازی حکومت ایران از یک سو و امکان تعامل با جمهوری اسلامی از سوی دیگر صحبت کرد.
۱۳۹۶/۷/۲۳ - ۱۷:۴۰
اظهارنظر کارشناس آلمانی درباره مقابله‌به‌مثل ایران در برابر تحریم‌های جدید آمریکا
یکی از کارشناسان موسسه علم و سیاست برلین از اروپا خواست بعد از سخنرانی ضد ایرانی ترامپ موضع خود در قبال ایران را آشکارا بیان کرده و به کنگره درباره خطر انزوای آمریکا در صورت لغو برجام هشدار دهد.
۱۳۹۶/۷/۲۳ - ۱۵:۵۸
افراط‌گرایی و اسلام‌ستیزی؛ مسائل مهم پیش رو در انتخابات اتریش
به نظر می‌رسد که حزب راست‌گرای آزادی (FPO) که دارای گرایش‌های افراطی است حضور قدرتمندی در دولت ائتلافی آتی داشته باشد. همینطور دیگر حزب راست‌گرا موسوم به حزب مردم (OVP) هم بیشترین آرا را کسب کند.
۱۳۹۶/۷/۲۳ - ۱۱:۱۷
چند خبر اسلامی؛
منچستر میزبان سومین نمایشگاه سبک زندگی اسلامی است
بزرگترین نمایشگاه انگلیس ویژه عرضه و نمایش انواع محصولات بازار پرسود سبک زندگی اسلامی برای سومین دوره پیاپی برگزار می‌شود.
۱۳۹۶/۷/۲۲ - ۱۷:۰۳
گزارش روزنامه آلمانی از هراس ترامپ نسبت به قدرت روزافزون ایران
یک روزنامه آلمانی در گزارشی ضمن زیرسوال بردن سخنان اخیر رییس‌جمهور آمریکا و نام بردن از ایران به عنوان برنده نوشت که ترامپ تحت تاثیر هژمونی رو به رشد ایران در منطقه قرار گرفته است.
۱۳۹۶/۷/۲۲ - ۱۳:۰۵
سردبیر رأی‌الیوم:
تهدیدهای ترامپ علیه ایران تنها برای راضی کردن رژیم صهیونیستی بود
سردبیر روزنامه رأی الیوم گفت: ادعاهای دونالد ترامپ رییس جمهوری آمریکا علیه ایران بازگویی سخنان نخست وزیر رژیم صهیونیستی و حمایت از این رژیم بود.
۱۳۹۶/۷/۲۲ - ۱۱:۴۱
مدیرکل سابق آژانس بین‌المللی انرژی اتمی:
سخنان شب گذشته رییس‌جمهور آمریکا نظیر سخنان جنگ طلبانه پیش از حمله به عراق بود
مدیرکل سابق آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در یک پیام توییتری گفت که اظهارات تند رییس‌جمهور آمریکا درباره برجام یادآور، آماده شدن واشنگتن برای جنگ عراق بود.
۱۳۹۶/۷/۲۲ - ۱۰:۰۴
آمریکا راهبرد جدید خود را درباره ایران اعلام کرد؛
ترامپ: پایبندی ایران به برجام را تایید نمی‌کنم
رییس‌جمهور آمریکا همانطور که پیش‌بینی می‌شد، پایبندی ایران به برجام را تأیید نکرد و گفت که به مقامات دولتی و کنگره دستور داده که با تدوین قانونی جدید، نقائص برجام را برطرف کنند.
۱۳۹۶/۷/۲۱ - ۱۷:۱۵
دانشجویان مسلمان دانشگاهی در سائولوپائولو برزیل صاحب نمازخانه شدند
دانشجویان انجمن اسلامی درکالج کنترا کوستا در سائوپائولو با تلاش و پیگیری فراوان از این پس یک اتاق گفتمان میان ادیانی خواهند داشت و می توانند نمازهایشان را در سکوت و آرامش در این مکان اقامه کنند.