پنج شنبه ۴ خرداد ۱۳۹۶ Thursday, May 25, 2017 - ساعت:
زمان : ۱۳۹۶/۲/۱ - ۱۵:۰۷
شناسه خبر: ۴۹۲۷۵۳
 
دکترین نظامی جدید آمریکا؛ حفظ هژمون با گروگان گرفتن امنیت منطقه
آمریکا می‌داند که ظرفیت لازم برای مهار حوزه نفوذ ایران در منطقه را ندارد بنابراین به دنبال متحدسازی است و هژمون خود را از طریق کشتار مردم بی‌دفاع حفظ می‌کند.

به گزارش خبرگزاری رسا، سفر مایک پنس معاون رییس جمهور آمریکا به ژاپن و کره و در ادامه آن دیدار ماتیس، وزیر دفاع آمریکا از کشورهای خاورمیانه حاوی این نکته است که سیاست خارجی آمریکا از شعارهای کارزار انتخاباتی ترامپ خارج شده و از این پس دکترین نظامی تعیین کننده اهداف سیاست خارجی و امنیتی خواهند شد. 

ترامپ خود را برای چالش بیشتر با روسیه در منطقه خاورمیانه آماده کرده است

از سوی دیگر توافقات جدید در روابط چین و آمریکا که در راس آن موضوع کره شمالی برجسته شده، حکایت از آن دارد که ترامپ  آسیا را محور تحقق دکترین نظامی قرار داده و با نمایش مضحک حمله به فرودگاه سوریه و آزمایش بزرگترین بمب غیر اتمی تاریخ بشر در افغانستان و تهدید کره شمالی، خود را برای رویارویی‌های جدید نظامی در آسیا، خاورمیانه و به ویژه چالش بیشتر با روسیه در خاورمیانه آماده کرده است. 

 دکترین نظامی جدید آمریکا: حفظ هژمون با کشتار مردم بی‌دفاع جهان 

دکترین نظامی جدید که مبتنی بر ادامه و احیای روند  اجرای طرح "محور شرارت"  با هدف حفظ هژمون آمریکا در جهان است، بیشترین تمرکز خود را در خاورمیانه و شرق آسیا دارد و در لایه‌های پنهان آن این نکته نهفته است که "حفظ هژمون و تامین امنیت آمریکا تنها با حمله نظامی به کشورهای دیگر و کشتار مردم بی دفاع امکان پذیر است"  و از نگاه مقامات آمریکا  این یگانه راهبردی است که چون گذشته کارآمدی خود را اثبات کرده و می‌تواند افکار عمومی آمریکا و جامعه جهانی را به سمت حفظ موقعیت برتر آمریکا به عنوان تنها قدرت جهانی هدایت کند.

انجام مذاکرات و دیدارهای مایک پنس معاون رییس جمهور آمریکا و ماتیس وزیر دفاع این کشور که در پایگاه‌های نظامی کره جنوبی و ژاپن صورت گرفت، تاکید بر این استراتژی دارد و نمایش زنده این تفکر است که آدم کشی و ذبح انسان‌ها و دامن زدن به جنگ و جنایت برای حفظ منافع آمریکا، هنوز در دستور کار واشنگتن قرار دارد. 

ترامپ امنیت شرق آسیا و خاورمیانه را به گروگان می‌گیرد

ترامپ با اعزام مایک پنس و ماتیس به شرق آسیا و خاورمیانه رویای تحقق همان نسخه قدیمی امنیتی آمریکا برای اروپای بعد از جنگ جهانی دوم را برای ژاپن، کره جنوبی و کشورهای خاورمیانه دنبال می‌کند. کاری که آمریکا بعد از جنگ با اروپا انجام داد و این قاره را خط مقدم رویارویی‌های نظامی خود در جنگ سرد با شوروی سابق قرارداد و با گروگان گرفتن امنیت شان به آنها تفهیم کرد که حفظ امنیت اروپا در گرو تقویت امنیت آمریکا است و زمانی کشورهای اروپایی امنیت خواهند داشت که امنیتشان، امنیت آمریکا را تقویت کند. 

بهانه دیگر سفر وزیر دفاع آمریکا به منطقه نیز برجسته کردن این عبارت نخ نما شده است: جلوگیری از تقویت نگرانی رو به رشد از توسعه نفوذ ایران در منطقه. 

ماتیس می‌داند که آمریکا ظرفیت لازم برای مهار حوزه نفوذ ایران را ندارد

ماتیس خوب می‌داند که آمریکا ظرفیت لازم برای مهار حوزه نفوذ ایران و توانایی ایفای چنین نقشی را در منطقه ندارد، بنابراین آمریکا مجبور است برای جبران ضعف خود به یارگیری به اصطلاح متحدین استراتژیک در خاورمیانه روی آورد.

بنابراین ماتیس در سفر خود به عربستان در پی تفهیم این موضوع است که  اکنون نوبت شرکای استراتژیک آمریکا است که دست در دست ایالات متحده  به ثبات منطقه‌ای و جهانی و ممانعت از نفوذ ایران کمک کنند. او در این سفر تلاش می‌کند در اجرای سیاست جلب حمایت کشورهای خاورمیانه، به شیطنت و نیات منطقه‌ای آمریکا در خاورمیانه و در قبال ایران مشروعیت بخشد و برای جبران فقدان ظرفیت‌های لازم جهت مقابله با ایران و جلوگیری از نفوذ روسیه و چین در منطقه، بحران‌ها را با این هدف به سمت و سوی جهانی و بین‌المللی شدن سوق دهد، تا همه کشورها شریک سیاست‌های تجاوزکارانه آمریکا شوند. درست به مانند جنگ اول آمریکا علیه صدام.  

هدف دیگر ماتیس از این سفر، تقویت پایگاه‌های آمریکا در کشورهای عربی حوزه خلیج فارس برای مقابله با نفوذ چین و روسیه در آسیا و آفریقا است و این عبارت به اصطلاح "شرکای راهبردی" که مقامات آمریکا مرتب بکار می‌گیرند، تنها قرار است این کشورها را جایگزین خسارت‌های مادی و انسانی ایالات متحده در آینده کند.

ماتیس خوب می‌داند که اولویت‌ها و سیاست آمریکا در رقابت با روسیه  به خاورمیانه کشیده شده و هر دو قدرت نیز حضور نظامی‌شان نسبت به گذشته  شدیدتر و انباشته‌تر شده و روسیه برای اولین بار بعد از جنگ جهانی دوم با حضور نظامی در خاورمیانه و مدیترانه، ترتیبات امنیتی سنتی مبتنی بر هژمون آمریکا را به چالش کشیده است. از این رو ماتیس در این سفر سعی می‌کند با پنهان نگه داشتن تشدید رقابت‌های منطقه‌ای‌اش با روسیه و چین در خاورمیانه و آفریقا، با ایران هراسی کشورهای ثروتمند نفت خیز عربی را مجبور سازد تا در خط مقدم چالش آفرینی‌های منطقه‌ای آتی خود با روسیه و چین قرار بگیرند.

آیا کشورهای حوزه خلیج فارس از صدام، قذافی و مبارک برای آمریکا عزیزترند؟

کشورهای حوزه جنوبی خلیج فارس فراموش نکنند که ماتیس وزیر دفاع آمریکا پس از صرف خسارت‌های سنگین انسانی و صدها میلیارد دلار هزینه بی‌نتیجه در حمله به عراق، افغانستان و سوریه سراغ آنها آمده و حداکثر همان رفتاری را با آنها خواهد داشت که با رهبران منطقه‌ای داشته است و باید مطمئن باشند که از مبارک، صدام و قذافی برای آمریکا عزیزتر نیستند. بنابراین کشورهای عربی حوزه خلیج فارس بدانند که علی‌رغم مشارکت در جنگ نیابتی صدام علیه ایران، جمهوری اسلامی ایران چون گذشته خیرخواه آنهاست و مانند دوران جنگ صدام علیه کشورشان که از آنها حمایت کرد، همسایه خوب باقی خواهند ماند و  آمریکا رفتنی است./۸۴۷/ب
۱۰۱/ف

منبع: تسنیم

ارسال به شبکه های اجتماعی
کلید واژه های مطلب:
ارسال نظر
نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
لطفا حاصل عبارت زیر را در باکس روبرو وارد کنید:
= ۳ + ۲
ارسال
نظرات
انتشار یافته: 0
در انتظار بررسی: 0
غیر قابل انتشار: 0
۱۳۹۶/۳/۴ - ۱۸:۳۳
نماینده آیت الله سیستانی در اروپا:
علمای مسلمان از فرصت ماه رمضان برای تقویت وحدت و محبت استفاده کنند
نماینده حضرت آیت الله سیستانی در اروپا از تمام علمای مسلمان شیعه و سنی خواست از فرصت ماه مبارک رمضان که ماه خیر و برکت و رحمت است برای ترویج محبت و دوستی میان انسان ها استفاده کنند.
۱۳۹۶/۳/۴ - ۱۸:۱۸
کمپین مسلمانان منچستر برای همدردی با خانواده‌های قربانیان داعش
پس از آنکه گروه تروریستی داعش مسؤولیت حمله تروریستی دوشنبه شب به کنسرتی در منچستر را بر عهده گرفت، مسلمانان انگلیسی ضمن محکوم کردن این جنایت، کمپین «اتحاد مسلمانان برای منچستر» را راه‌اندازی کردند.
۱۳۹۶/۳/۴ - ۱۵:۳۷
پیوستن ناتو به ائتلاف مبارزه با تروریسم
دبیرکل سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) اعلام کرد این سازمان به ائتلاف مبارزه با گروه‌های تروریستی خواهد پیوست.
۱۳۹۶/۳/۳ - ۱۹:۳۴
نیویورک‌تایمز:
تلاش برای انزوای ایران نابخردانه است/ ایران جزیره بزرگ ثبات است
روزنامه نیویورک‌تایمز در تحلیلی، تلاش‌های مورد درخواست رییس‌جمهور آمریکا برای منزوی کردن ایران را «نابخردانه» توصیف کرده است.
۱۳۹۶/۳/۳ - ۱۵:۰۹
ابلاغ پیام صلح اسلام از پشت میز و نیمکت‌های کلیسای آمریکا
مؤسسه جدید اسلامی در شهر «دیربورن هایتس» در ایالت «میشیگان» آمریکا که قبل از تأسیس، کلیسا بود، با حفظ نیمکت‌ها و میز سخنرانی کشیش برای استفاده مجدد در این مؤسسه تلاش دارد، مفهوم صلح و همزیستی در اسلام...
۱۳۹۶/۳/۳ - ۱۴:۲۶
لس‌‌آنجلس تایمز منتشر کرد؛
ایران کشوری دموکراتیک و عربستان دیکتاتوری محض است
مخاطبان روزنامه آمریکایی لس‌‌آنجلس تایمز در پیامهایی بهاین روزنامه این سؤال را مطرح کردند که چرا دولت آمریکا با ایران دموکراتیک دشمنی دارد و عربستان را که نظامی دیکتاتوری دارد و فاقد هرگونه انتخاب...
۱۳۹۶/۳/۳ - ۱۲:۵۶
استاد آمریکایی:
مواضع ترامپ در برابر مسلمانان دارای تناقض است
سخنان ترامپ در ریاض خطاب به مسلمانان و دعوت از آن‌ها به وحدت در برابر دشمنان مشترک همه تمدن‌ها و تعهد به همکاری آمریکا با مسلمانان در این مبارزه، ۱۸۰ درجه با سخنان پر از تنفر وی نسبت به مسلمانان، پیش ...
۱۳۹۶/۳/۳ - ۱۲:۰۰
مسلمانان انگلیس حمله تروریستی به منچستر را محکوم کردند
رهبران مسلمان منچستر از جمله کسانی بودند که حادثه تروریستی در این شهر را که منجر به کشته شدن ۲۲ نفر و زخمی شدن شمار زیادی از مردم شد، محکوم و تقاضا کردند که این حادثه تروریستی سبب ایجاد جدایی در جامعه...
۱۳۹۶/۳/۳ - ۱۱:۳۴
دبیر کل اسبق سازمان ملل متحد:
ترامپ باید با ایران صحبت کند
دبیر کل اسبق سازمان ملل متحد در مصاحبه با خبرگزاری آسوشیتد پرس گفت بهتر است دونالد ترامپ با ایران وارد مذاکره شود.
۱۳۹۶/۳/۲ - ۱۸:۴۶
اعتراض راست‌گرایان افراطی‌ به افتتاح مسجدی در ایتالیا
راست گرایان افراطی در اعتراض به افتتاح مسجدی در منطقه ونیز ایتالیا، دست به تظاهرات زدند.
۱۳۹۶/۳/۲ - ۱۷:۲۹
نماینده دومای روسیه خبر داد؛
تعیین مجازات اهانت به رهبران دینی در روسیه
نماینده مجلس دومای روسیه از تعیین مجازات برای توهین‌کنندگان به رهبران گروه‌های دینی با اصلاح قانون مجازات در این کشور خبر داد.
۱۳۹۶/۳/۲ - ۱۷:۲۵
انتشار پوستر نژادپرستانه علیه مسلمانان در کبک کانادا
پوسترهای تبلیغاتی یک نامزد انتخاباتی کانادا به دلیل محتوای ضد اسلامی سبب اعتراضات و واکنش پلیس شد.
۱۳۹۶/۳/۲ - ۱۶:۱۲
درخواست هنرمندان مسلمان آمریکایی از هالیوود
مسلمانان آمریکایی از هالیوود درخواست کردند تا با تغییر روند خود در انتخاب بازیگر، به انتخاب بازیگران مسلمان صرفاً برای ایفای نقش‌ تروریست‌ها پایان دهند.
۱۳۹۶/۳/۲ - ۱۵:۴۵
نماینده آیت الله سیستانی راه‎های مبارزه با تروریسم را تبیین کرد
نماینده حضرت آیت الله سیستانی در اروپا به بیان دیدگاه خود درباره اسباب توسعه افراط گرایی، تروریسم و راه‎های مبارزه با آن پرداخت.
۱۳۹۶/۳/۲ - ۱۴:۴۱
عملیات تروریستی داعش در یکی از شهرهای مهم انگلستان
وقوع انفجاری درشهر منچستر انگلیس، تا کنون ۲۲ کشته شامل چندین کودک و ۵۹ زخمی بر جای گذاشته است و در پی آن تبلیغات انتخاباتی احزاب سیاسی متوقف و دولت تشکیل جلسه فوری می‌دهد.
۱۳۹۶/۳/۱ - ۱۷:۳۳
نماینده کنگره آمریکا:
عربستان بزرگترین حامی تروریسم است
نماینده کنگره آمریکا افتتاح مرکز مقابله با تروریسم در عربستان را «کار بیهوده و نمایشی مسخره» خواند و گفت: عربستان سعودی بزرگترین حامی تروریسم است.
۱۳۹۶/۳/۱ - ۱۷:۳۲
دستیار شورای اروپا:
چالش اصلی کشورهای عربی بسته بودن سیاست، اقتصاد و مشروعیت است
یک مقام شورای اروپا با اشاره به انتخابات در ایران، تاکید کرد که چالش اصلی امروز اعراب بسته بودن سیاست و اقتصاد آنها و همچنین مشروعیت است.
۱۳۹۶/۳/۱ - ۱۳:۳۵
حضور صدها تن برای شناخت اسلام در مرکز اسلامی «مدیسن» آمریکا
تعداد زیادی از غیر مسلمانان در برنامه پرسش و پاسخ اسلامی در مرکز اسلامی شهر «مدیسن» آمریکا شرکت کردند.
۱۳۹۶/۳/۱ - ۱۲:۲۴
امام جماعت مرکز «مهدیه» بروکسل:
تعامل مرکز شیعی بروکسل با کلیسا/ فعالیت وهابیت در چند قدمی اتحادیه اروپا
امام جماعت مرکز «مهدیه» بروکسل با اشاره به تعاملات این مرکز با نهادهای دینی بلژیک گفت: ما تعامل خوبی با کلیسای کاتولیک بروکسل و کشیش این مرکز داریم.
۱۳۹۶/۲/۳۱ - ۱۹:۴۰
خانواده قربانیان ۱۱ سپتامبر از عربستان خواستار غرامت شدند
نماینده خانواده ها و بازماندگان حملات تروریستی ‏یازدهم سپتامبر ۲۰۰۱، در نامه‎ای به رییس جمهوری آمریکا از ‏وی خواست مانع از کارشکنی حکومت عربستان برای ‏اجرای قانون 'جاستا' علیه ریاض شود و حقوق ‏بازماند...