Web
Analytics
Rasa News :: خبرگزاری رسا - دکترین نظامی جدید آمریکا؛ حفظ هژمون با گروگان گرفتن امنیت منطقه
جمعه ۴ خرداد ۱۳۹۷ Friday, May 25, 2018 - ساعت:
زمان : ۱۳۹۶/۲/۱ - ۱۵:۰۷
شناسه خبر: ۴۹۲۷۵۳
 
دکترین نظامی جدید آمریکا؛ حفظ هژمون با گروگان گرفتن امنیت منطقه
آمریکا می‌داند که ظرفیت لازم برای مهار حوزه نفوذ ایران در منطقه را ندارد بنابراین به دنبال متحدسازی است و هژمون خود را از طریق کشتار مردم بی‌دفاع حفظ می‌کند.

به گزارش خبرگزاری رسا، سفر مایک پنس معاون رییس جمهور آمریکا به ژاپن و کره و در ادامه آن دیدار ماتیس، وزیر دفاع آمریکا از کشورهای خاورمیانه حاوی این نکته است که سیاست خارجی آمریکا از شعارهای کارزار انتخاباتی ترامپ خارج شده و از این پس دکترین نظامی تعیین کننده اهداف سیاست خارجی و امنیتی خواهند شد. 

ترامپ خود را برای چالش بیشتر با روسیه در منطقه خاورمیانه آماده کرده است

از سوی دیگر توافقات جدید در روابط چین و آمریکا که در راس آن موضوع کره شمالی برجسته شده، حکایت از آن دارد که ترامپ  آسیا را محور تحقق دکترین نظامی قرار داده و با نمایش مضحک حمله به فرودگاه سوریه و آزمایش بزرگترین بمب غیر اتمی تاریخ بشر در افغانستان و تهدید کره شمالی، خود را برای رویارویی‌های جدید نظامی در آسیا، خاورمیانه و به ویژه چالش بیشتر با روسیه در خاورمیانه آماده کرده است. 

 دکترین نظامی جدید آمریکا: حفظ هژمون با کشتار مردم بی‌دفاع جهان 

دکترین نظامی جدید که مبتنی بر ادامه و احیای روند  اجرای طرح "محور شرارت"  با هدف حفظ هژمون آمریکا در جهان است، بیشترین تمرکز خود را در خاورمیانه و شرق آسیا دارد و در لایه‌های پنهان آن این نکته نهفته است که "حفظ هژمون و تامین امنیت آمریکا تنها با حمله نظامی به کشورهای دیگر و کشتار مردم بی دفاع امکان پذیر است"  و از نگاه مقامات آمریکا  این یگانه راهبردی است که چون گذشته کارآمدی خود را اثبات کرده و می‌تواند افکار عمومی آمریکا و جامعه جهانی را به سمت حفظ موقعیت برتر آمریکا به عنوان تنها قدرت جهانی هدایت کند.

انجام مذاکرات و دیدارهای مایک پنس معاون رییس جمهور آمریکا و ماتیس وزیر دفاع این کشور که در پایگاه‌های نظامی کره جنوبی و ژاپن صورت گرفت، تاکید بر این استراتژی دارد و نمایش زنده این تفکر است که آدم کشی و ذبح انسان‌ها و دامن زدن به جنگ و جنایت برای حفظ منافع آمریکا، هنوز در دستور کار واشنگتن قرار دارد. 

ترامپ امنیت شرق آسیا و خاورمیانه را به گروگان می‌گیرد

ترامپ با اعزام مایک پنس و ماتیس به شرق آسیا و خاورمیانه رویای تحقق همان نسخه قدیمی امنیتی آمریکا برای اروپای بعد از جنگ جهانی دوم را برای ژاپن، کره جنوبی و کشورهای خاورمیانه دنبال می‌کند. کاری که آمریکا بعد از جنگ با اروپا انجام داد و این قاره را خط مقدم رویارویی‌های نظامی خود در جنگ سرد با شوروی سابق قرارداد و با گروگان گرفتن امنیت شان به آنها تفهیم کرد که حفظ امنیت اروپا در گرو تقویت امنیت آمریکا است و زمانی کشورهای اروپایی امنیت خواهند داشت که امنیتشان، امنیت آمریکا را تقویت کند. 

بهانه دیگر سفر وزیر دفاع آمریکا به منطقه نیز برجسته کردن این عبارت نخ نما شده است: جلوگیری از تقویت نگرانی رو به رشد از توسعه نفوذ ایران در منطقه. 

ماتیس می‌داند که آمریکا ظرفیت لازم برای مهار حوزه نفوذ ایران را ندارد

ماتیس خوب می‌داند که آمریکا ظرفیت لازم برای مهار حوزه نفوذ ایران و توانایی ایفای چنین نقشی را در منطقه ندارد، بنابراین آمریکا مجبور است برای جبران ضعف خود به یارگیری به اصطلاح متحدین استراتژیک در خاورمیانه روی آورد.

بنابراین ماتیس در سفر خود به عربستان در پی تفهیم این موضوع است که  اکنون نوبت شرکای استراتژیک آمریکا است که دست در دست ایالات متحده  به ثبات منطقه‌ای و جهانی و ممانعت از نفوذ ایران کمک کنند. او در این سفر تلاش می‌کند در اجرای سیاست جلب حمایت کشورهای خاورمیانه، به شیطنت و نیات منطقه‌ای آمریکا در خاورمیانه و در قبال ایران مشروعیت بخشد و برای جبران فقدان ظرفیت‌های لازم جهت مقابله با ایران و جلوگیری از نفوذ روسیه و چین در منطقه، بحران‌ها را با این هدف به سمت و سوی جهانی و بین‌المللی شدن سوق دهد، تا همه کشورها شریک سیاست‌های تجاوزکارانه آمریکا شوند. درست به مانند جنگ اول آمریکا علیه صدام.  

هدف دیگر ماتیس از این سفر، تقویت پایگاه‌های آمریکا در کشورهای عربی حوزه خلیج فارس برای مقابله با نفوذ چین و روسیه در آسیا و آفریقا است و این عبارت به اصطلاح "شرکای راهبردی" که مقامات آمریکا مرتب بکار می‌گیرند، تنها قرار است این کشورها را جایگزین خسارت‌های مادی و انسانی ایالات متحده در آینده کند.

ماتیس خوب می‌داند که اولویت‌ها و سیاست آمریکا در رقابت با روسیه  به خاورمیانه کشیده شده و هر دو قدرت نیز حضور نظامی‌شان نسبت به گذشته  شدیدتر و انباشته‌تر شده و روسیه برای اولین بار بعد از جنگ جهانی دوم با حضور نظامی در خاورمیانه و مدیترانه، ترتیبات امنیتی سنتی مبتنی بر هژمون آمریکا را به چالش کشیده است. از این رو ماتیس در این سفر سعی می‌کند با پنهان نگه داشتن تشدید رقابت‌های منطقه‌ای‌اش با روسیه و چین در خاورمیانه و آفریقا، با ایران هراسی کشورهای ثروتمند نفت خیز عربی را مجبور سازد تا در خط مقدم چالش آفرینی‌های منطقه‌ای آتی خود با روسیه و چین قرار بگیرند.

آیا کشورهای حوزه خلیج فارس از صدام، قذافی و مبارک برای آمریکا عزیزترند؟

کشورهای حوزه جنوبی خلیج فارس فراموش نکنند که ماتیس وزیر دفاع آمریکا پس از صرف خسارت‌های سنگین انسانی و صدها میلیارد دلار هزینه بی‌نتیجه در حمله به عراق، افغانستان و سوریه سراغ آنها آمده و حداکثر همان رفتاری را با آنها خواهد داشت که با رهبران منطقه‌ای داشته است و باید مطمئن باشند که از مبارک، صدام و قذافی برای آمریکا عزیزتر نیستند. بنابراین کشورهای عربی حوزه خلیج فارس بدانند که علی‌رغم مشارکت در جنگ نیابتی صدام علیه ایران، جمهوری اسلامی ایران چون گذشته خیرخواه آنهاست و مانند دوران جنگ صدام علیه کشورشان که از آنها حمایت کرد، همسایه خوب باقی خواهند ماند و  آمریکا رفتنی است./۸۴۷/ب
۱۰۱/ف

منبع: تسنیم

ارسال به شبکه های اجتماعی
کلید واژه های مطلب:
ارسال نظر
نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
لطفا حاصل عبارت زیر را در باکس روبرو وارد کنید:
= ۶ + ۸
ارسال
نظرات
انتشار یافته: 0
در انتظار بررسی: 0
غیر قابل انتشار: 0
۱۳۹۷/۳/۳ - ۱۰:۲۹
روایت روزنامه‌نگار آلمانی از چرایی گرایش به اسلام
سوزان کایزر، روزنامه‌نگار آلمانی در کتاب جدید خود بیان می‌کند که مسلمانان با استفاده از دین اسلام به کنترل زندگی خود می‌پردازند.
۱۳۹۷/۳/۳ - ۱۰:۱۸
دانمارک کارمندان روزه‌دار را اخراج می‌کند
حزب راستگرای «مردم» در دانمارک، خواستار اخراج کارمندان مسلمانِ روزه‌دار شد.
۱۳۹۷/۳/۳ - ۱۰:۱۵
مخالفت وزیر فنلاندی با دین اسلام
یک وزیر فنلاندی با انجام قوانین اسلامی در این کشور به شدت مخالفت کرد.
۱۳۹۷/۳/۳ - ۰۹:۵۸
اتهامات وزیر امورخارجه آمریکا علیه ایران کارشناسان آمریکایی را نیز شگفت‌زده کرد
وزیر امور خارجه دولت ترامپ در ادعایی واهی ایران را متهم به انجام عملیات ترور در اروپا کرد؛ موضوعی که کارشناسان آمریکایی را نیز به شگفتی واداشت.
۱۳۹۷/۳/۲ - ۱۵:۲۳
حمایت مقام آلمانی از مسلمانان
نخست‌وزیر ایالت نوردراین وستفالن در پارلمان ایالتی(لندتاگ) از اظهارات خود مبنی بر اینکه اسلام به ایالت نوردراین وستفالن تعلق دارد، دفاع و از مسلمانان حمایت کرد.
۱۳۹۷/۳/۱ - ۱۸:۰۹
تحلیل کارشناسان آمریکایی از سخنان وزیر امور خارجه این کشور علیه ایران
برخی مقام‌ها و تحلیلگران آمریکایی درخواست های جدید آمریکا از ایران را تلاش برای تغییر نظام تفسیر کردند.
۱۳۹۷/۳/۱ - ۱۱:۳۰
تفسیر قرآن و نهج‌البلاغه در اتریش
مرکز اسلامی امام علی(ع) اتریش در ماه رمضان جلسات تفسیر قرآن و شرح نهج‌البلاغه به زبان آلمانی برگزار کرده است.
۱۳۹۷/۳/۱ - ۱۱:۲۴
فردی ناشناس نمازخانه‌ای را در سوئد آتش زد
نمازخانه‌ای واقع در شهر هسلهولم سوئد از سوی فردی ناشناس در ماه رمضان به آتش کشیده شد.
۱۳۹۷/۲/۳۰ - ۱۶:۳۷
هشدار دانشمند و فیلسوف آمریکایی درباره عواقب سیاست‌های ترامپ
یکی از دانشمندان برجسته آمریکایی می‌گوید که ترامپ با وجود اطلاع کامل از عواقب کارهایش، فقط برای تضمین منافع ابرسرمایه‌داران آمریکایی، در حال سوق دادن جهان به لبه پرتگاه نابودی است.
۱۳۹۷/۲/۲۹ - ۱۷:۲۶
گزارشی از ماه رمضان و روزه‌داری در نقاط مختلف جهان
مسلمانان جهان، بسته به فرهنگ، تاریخ، جغرافیا و اقلیم هر کشور، ماه رمضان را با آداب و رسوم خاص آن کشور روزه می‌گیرند.
۱۳۹۷/۲/۲۸ - ۱۲:۲۷
اهدای تعطیلات مسیحیان به مسلمانان در نروژ
در پی اعتراض برخی کشیشان مسیحی نروژ درباره زیاد بودن تعطیلات مذهبی مسیحیان، اتحادیه دانشجویان مسیحی پیشنهاد کرده است تعطیلاتی را که به نظر اضافی می‌رسد حذف و به جای آن تعطیلاتی برای مسلمانان در نظر گر...
۱۳۹۷/۲/۲۶ - ۱۸:۰۹
پاپ کشتار فلسطینیان در مرز غزه را محکوم کرد
رهبر کاتولیک‌های جهان ضمن محکوم کردن کشتار فلسطینیان در مرز غزه خواستار تلاش‌های هر چه بیشتر به منظور تحقق صلح و عدالت در منطقه شد.
۱۳۹۷/۲/۲۶ - ۱۵:۰۸
گزارش رسا؛
جنگ رسانه‌ای علیه سوریه نمونه‌ای موفق از پروپاگاندای رسانه‌ای غرب
کشورهای غربی به ویژه آمریکا همیشه برای توجیه اقدامات خود به صورت بسیار موثر از رسانه‌ها استفاده کرده اند تا حدی که حتی بدترین اقدامات این کشورها از جمله به راه انداختن جنگ، در نظر مخاطب، موجّه به نظر ...
۱۳۹۷/۲/۲۵ - ۱۷:۲۵
ممنوعیت تدریس معلم محجبه در برلین
دادگاه کار برلین حضور یک معلم محجبه در مدرسه‌ای ابتدایی را ممنوع اعلام کرد.
۱۳۹۷/۲/۲۴ - ۲۰:۲۰
حجت الاسلام و المسلمین دکتر ترابی:
عهد شکنی رئیس جمهور آمریکا دنیا را در شوک فرو برد
حجت الاسلام و المسلمین دکتر ترابی خطیب جمعه این هفته مرکز اسلامی هامبورگ در خطبه های نماز جمعه با اشاره به خروج آمریکا از برجام، گفت: عهد شکنی رئیس جمهور آمریکا دنیا را در شوک فرو برد.
۱۳۹۷/۲/۲۴ - ۱۲:۱۵
مقایسه بودجه‌های سنگین نظامی آمریکا در کنار وضعیت زندگی مردم این کشور
نتایج یک تحقیق جدید نشان می‌دهد که یک سوم خانوارهای آمریکایی برای تامین غذا، مسکن و امور درمانی، دچار مشکل هستند.
۱۳۹۷/۲/۲۳ - ۱۸:۲۷
انجمن اسلامی دانشجویان منطقه بریتانیا «بدعهدی» را روال آمریکا دانست
انجمن اسلامی دانشجویان منطقه بریتانیا در بیانیه‌ای در رابطه با خروج آمریکا از برجام تاکید کرد این اولین بار نیست که آمریکا در اجرای توافقات بین المللی بدعهدی می‌کند بلکه قانون‌گریزی و نقض‌عهد به یک رو...
۱۳۹۷/۲/۲۳ - ۱۸:۱۹
بیست و‌ششمین گردهمایی مراکز اسلامی در بریتانیا
اجلاس سالیانه علما، ائمه جماعات و مبلغان مراکز اسلامی و مساجد انگلستان در مرکز اسلامی انگلیس در لندن برگزار شد.
۱۳۹۷/۲/۲۳ - ۱۸:۱۵
گزارش روزنامه آلمانی از همسویی مقامات آمریکایی با گروهک تروریستی منافقین
نشریه آلمانی در گزارشی درباره همکاری گروهک تروریستی منافقین و همکاری‌های آنان با آمریکا نوشت که واشنگتن این گروه را ابزاري برای تغییر حکومت ایران قرار داده است.
۱۳۹۷/۲/۲۰ - ۱۴:۱۰
گزارش رسا؛
ترامپ و طرح نفوذ جهانی؛ آمریکا به چیزی فراتر از پلیس بین الملل می‌اندیشد
رییس‌جمهور آمریکا در یکی از سخنرانی های خود مدعی شده بود که کشورش قصد حضور بین المللی به عنوان پلیس جهان را ندارد این در حالی است که نمونه های بارز تاریخی از جمله حمله به سوریه و نیز خروج یک طرف از بر...