Web
Analytics
Rasa News :: خبرگزاری رسا - دکترین نظامی جدید آمریکا؛ حفظ هژمون با گروگان گرفتن امنیت منطقه
شنبه ۴ فروردین ۱۳۹۷ Saturday, March 24, 2018 - ساعت:
زمان : ۱۳۹۶/۲/۱ - ۱۵:۰۷
شناسه خبر: ۴۹۲۷۵۳
 
دکترین نظامی جدید آمریکا؛ حفظ هژمون با گروگان گرفتن امنیت منطقه
آمریکا می‌داند که ظرفیت لازم برای مهار حوزه نفوذ ایران در منطقه را ندارد بنابراین به دنبال متحدسازی است و هژمون خود را از طریق کشتار مردم بی‌دفاع حفظ می‌کند.

به گزارش خبرگزاری رسا، سفر مایک پنس معاون رییس جمهور آمریکا به ژاپن و کره و در ادامه آن دیدار ماتیس، وزیر دفاع آمریکا از کشورهای خاورمیانه حاوی این نکته است که سیاست خارجی آمریکا از شعارهای کارزار انتخاباتی ترامپ خارج شده و از این پس دکترین نظامی تعیین کننده اهداف سیاست خارجی و امنیتی خواهند شد. 

ترامپ خود را برای چالش بیشتر با روسیه در منطقه خاورمیانه آماده کرده است

از سوی دیگر توافقات جدید در روابط چین و آمریکا که در راس آن موضوع کره شمالی برجسته شده، حکایت از آن دارد که ترامپ  آسیا را محور تحقق دکترین نظامی قرار داده و با نمایش مضحک حمله به فرودگاه سوریه و آزمایش بزرگترین بمب غیر اتمی تاریخ بشر در افغانستان و تهدید کره شمالی، خود را برای رویارویی‌های جدید نظامی در آسیا، خاورمیانه و به ویژه چالش بیشتر با روسیه در خاورمیانه آماده کرده است. 

 دکترین نظامی جدید آمریکا: حفظ هژمون با کشتار مردم بی‌دفاع جهان 

دکترین نظامی جدید که مبتنی بر ادامه و احیای روند  اجرای طرح "محور شرارت"  با هدف حفظ هژمون آمریکا در جهان است، بیشترین تمرکز خود را در خاورمیانه و شرق آسیا دارد و در لایه‌های پنهان آن این نکته نهفته است که "حفظ هژمون و تامین امنیت آمریکا تنها با حمله نظامی به کشورهای دیگر و کشتار مردم بی دفاع امکان پذیر است"  و از نگاه مقامات آمریکا  این یگانه راهبردی است که چون گذشته کارآمدی خود را اثبات کرده و می‌تواند افکار عمومی آمریکا و جامعه جهانی را به سمت حفظ موقعیت برتر آمریکا به عنوان تنها قدرت جهانی هدایت کند.

انجام مذاکرات و دیدارهای مایک پنس معاون رییس جمهور آمریکا و ماتیس وزیر دفاع این کشور که در پایگاه‌های نظامی کره جنوبی و ژاپن صورت گرفت، تاکید بر این استراتژی دارد و نمایش زنده این تفکر است که آدم کشی و ذبح انسان‌ها و دامن زدن به جنگ و جنایت برای حفظ منافع آمریکا، هنوز در دستور کار واشنگتن قرار دارد. 

ترامپ امنیت شرق آسیا و خاورمیانه را به گروگان می‌گیرد

ترامپ با اعزام مایک پنس و ماتیس به شرق آسیا و خاورمیانه رویای تحقق همان نسخه قدیمی امنیتی آمریکا برای اروپای بعد از جنگ جهانی دوم را برای ژاپن، کره جنوبی و کشورهای خاورمیانه دنبال می‌کند. کاری که آمریکا بعد از جنگ با اروپا انجام داد و این قاره را خط مقدم رویارویی‌های نظامی خود در جنگ سرد با شوروی سابق قرارداد و با گروگان گرفتن امنیت شان به آنها تفهیم کرد که حفظ امنیت اروپا در گرو تقویت امنیت آمریکا است و زمانی کشورهای اروپایی امنیت خواهند داشت که امنیتشان، امنیت آمریکا را تقویت کند. 

بهانه دیگر سفر وزیر دفاع آمریکا به منطقه نیز برجسته کردن این عبارت نخ نما شده است: جلوگیری از تقویت نگرانی رو به رشد از توسعه نفوذ ایران در منطقه. 

ماتیس می‌داند که آمریکا ظرفیت لازم برای مهار حوزه نفوذ ایران را ندارد

ماتیس خوب می‌داند که آمریکا ظرفیت لازم برای مهار حوزه نفوذ ایران و توانایی ایفای چنین نقشی را در منطقه ندارد، بنابراین آمریکا مجبور است برای جبران ضعف خود به یارگیری به اصطلاح متحدین استراتژیک در خاورمیانه روی آورد.

بنابراین ماتیس در سفر خود به عربستان در پی تفهیم این موضوع است که  اکنون نوبت شرکای استراتژیک آمریکا است که دست در دست ایالات متحده  به ثبات منطقه‌ای و جهانی و ممانعت از نفوذ ایران کمک کنند. او در این سفر تلاش می‌کند در اجرای سیاست جلب حمایت کشورهای خاورمیانه، به شیطنت و نیات منطقه‌ای آمریکا در خاورمیانه و در قبال ایران مشروعیت بخشد و برای جبران فقدان ظرفیت‌های لازم جهت مقابله با ایران و جلوگیری از نفوذ روسیه و چین در منطقه، بحران‌ها را با این هدف به سمت و سوی جهانی و بین‌المللی شدن سوق دهد، تا همه کشورها شریک سیاست‌های تجاوزکارانه آمریکا شوند. درست به مانند جنگ اول آمریکا علیه صدام.  

هدف دیگر ماتیس از این سفر، تقویت پایگاه‌های آمریکا در کشورهای عربی حوزه خلیج فارس برای مقابله با نفوذ چین و روسیه در آسیا و آفریقا است و این عبارت به اصطلاح "شرکای راهبردی" که مقامات آمریکا مرتب بکار می‌گیرند، تنها قرار است این کشورها را جایگزین خسارت‌های مادی و انسانی ایالات متحده در آینده کند.

ماتیس خوب می‌داند که اولویت‌ها و سیاست آمریکا در رقابت با روسیه  به خاورمیانه کشیده شده و هر دو قدرت نیز حضور نظامی‌شان نسبت به گذشته  شدیدتر و انباشته‌تر شده و روسیه برای اولین بار بعد از جنگ جهانی دوم با حضور نظامی در خاورمیانه و مدیترانه، ترتیبات امنیتی سنتی مبتنی بر هژمون آمریکا را به چالش کشیده است. از این رو ماتیس در این سفر سعی می‌کند با پنهان نگه داشتن تشدید رقابت‌های منطقه‌ای‌اش با روسیه و چین در خاورمیانه و آفریقا، با ایران هراسی کشورهای ثروتمند نفت خیز عربی را مجبور سازد تا در خط مقدم چالش آفرینی‌های منطقه‌ای آتی خود با روسیه و چین قرار بگیرند.

آیا کشورهای حوزه خلیج فارس از صدام، قذافی و مبارک برای آمریکا عزیزترند؟

کشورهای حوزه جنوبی خلیج فارس فراموش نکنند که ماتیس وزیر دفاع آمریکا پس از صرف خسارت‌های سنگین انسانی و صدها میلیارد دلار هزینه بی‌نتیجه در حمله به عراق، افغانستان و سوریه سراغ آنها آمده و حداکثر همان رفتاری را با آنها خواهد داشت که با رهبران منطقه‌ای داشته است و باید مطمئن باشند که از مبارک، صدام و قذافی برای آمریکا عزیزتر نیستند. بنابراین کشورهای عربی حوزه خلیج فارس بدانند که علی‌رغم مشارکت در جنگ نیابتی صدام علیه ایران، جمهوری اسلامی ایران چون گذشته خیرخواه آنهاست و مانند دوران جنگ صدام علیه کشورشان که از آنها حمایت کرد، همسایه خوب باقی خواهند ماند و  آمریکا رفتنی است./۸۴۷/ب
۱۰۱/ف

منبع: تسنیم

ارسال به شبکه های اجتماعی
کلید واژه های مطلب:
ارسال نظر
نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
لطفا حاصل عبارت زیر را در باکس روبرو وارد کنید:
= ۸ + ۳
ارسال
نظرات
انتشار یافته: 0
در انتظار بررسی: 0
غیر قابل انتشار: 0
۱۳۹۷/۱/۲ - ۱۴:۱۳
اعتراف مشاور ترامپ به نقش منافقین در آشوب‌های اخیر ایران
مشاور غیررسمی رییس‌جمهور آمریکا به حضور گروهک تروریستی منافقین در آشوب‌های اخیر در ایران اعتراف کرده است.
۱۳۹۷/۱/۲ - ۱۳:۵۷
برگزاری کنفرانس «اسلام در جامعه سکولار» در هلند
استاد مطالعات اسلامی دانشگاه آمستردام هلند با اشاره به موفقیت‌های مسلمانان در این کشور، آنان را نمونه‌های درخشان در جامعه سکولار خطاب کرد.
۱۳۹۷/۱/۲ - ۱۲:۵۸
برگزاری تظاهرات در نیویورک ضد جنایات آل سعود در یمن
شماری از فعالان با برگزاری تظاهرات در منهتن نیویورک، اعتراض خود را به سفر ولیعهد سعودی به این شهر اعلام کردند.
۱۳۹۶/۱۲/۲۹ - ۱۵:۱۷
واشنگتن‌تایمز:
توصیه‌های ترامپ به بن سلمان برای مقابله با قدرت ایران
روزنامه آمریکایی واشنگتن تایمز در ارتباط با سفر ولی‌عهد عربستان به آمریکا خواستار توجه ریاض به استراتژی جدید برای مقابله با ایران شد.
۱۳۹۶/۱۲/۲۹ - ۱۵:۱۳
مخالفت راستگرایان بلژیک با حجاب دانش‌آموزان
رییس حزب ائتلاف فلمیش جدید بلژیک، طی سخنانی اعلام کرد که باید استفاده از حجاب در مدارس و نهادی دولتی ممنوع شود.
۱۳۹۶/۱۲/۲۹ - ۱۵:۱۲
تصمیم ترامپ برای متحد کردن کشورهای عربی علیه ایران
یک مقام آمریکایی روز گذشته در آستانه دیدار رییس‌جمهور آمریکا با ولیعهد عربستان گفت: رییس‌جمهور، اتحاد کشورهای عربی را برای مقابله با ایران مهم می‌داند.
۱۳۹۶/۱۲/۲۹ - ۱۰:۱۶
پیام نوروزی ترامپ با چاشنی تهدید و توهین
رییس جمهوری آمریکا به مناسب فرا رسیدن نوروز، پیامی سرشار از تهدید و توهین به دولت ایران را منتشر کرد.
۱۳۹۶/۱۲/۲۷ - ۱۵:۲۹
احتمال حضور امامان جماعت مسلمان در ارتش آلمان
کمیسر نیروهای مسلح پارلمان فدرال آلمان، استخدام امامان جماعت داوطلب برای اداره امور سربازان مسلمان در ارتش این کشور را خواستار شد.
۱۳۹۶/۱۲/۲۷ - ۱۵:۲۴
تاکید دوباره آمریکا برای حمایت از منافقین علیه ایران
چند مقام کنونی و پیشین آمریکا در جمع منافقین از ارائه کمک‌ها و حمایت‌های بیشتر به آن‌ها خبر داده و از کنگره و دولت خواستند تلاش‌ها علیه نظام جمهوری اسلامی را تشدید کنند.
۱۳۹۶/۱۲/۲۷ - ۱۵:۲۳
تظاهرات در سراسر بریتانیا علیه نژادپرستی و اسلام هراسی
ده‌ها هزار تن با برپایی تظاهرات در خیابان‌های سراسر بریتانیا نسبت به افزایش نژادپرستی، اسلام هراسی و سیاست‌های دونالد ترامپ اعتراض کردند.
۱۳۹۶/۱۲/۲۶ - ۱۲:۴۷
تغییرات کابینه آمریکا با فشار صهیونیست‌ها و سعودی‌ها
یک تحلیلگر سیاسی گفت دونالد ترامپ تحت فشار سعودی‌ها و صهیونیست‌ها پمپئو را روی کار آورد تا نارضایتی خود را از پیشرفت‌های ایران و روسیه در سوریه نشان دهد.
۱۳۹۶/۱۲/۲۶ - ۱۱:۴۳
مرکل اظهارات وزیر کشور آلمان در خصوص مسلمانان را رد کرد
صدراعظم آلمان در واکنش به سخنان وزیر کشور در زمینه اسلام گفت که مسلمانان به آلمان تعلق دارند.
۱۳۹۶/۱۲/۲۵ - ۱۸:۱۱
تلاش دو زن آمریکایی برای تخریب یک مسجد
دو زن آمریکایی در شهر «تمپ» ایالت آریزونا با تشویق گروهی از کودکان، اقدام به هتاکی علیه مسلمانان و تخریب یک مسجد کردند.
۱۳۹۶/۱۲/۲۵ - ۱۴:۴۰
تصویب طرح ضدایرانی در کمیته امور خارجه مجلس نمایندگان آمریکا
کمیته امور خارجه مجلس نمایندگان آمریکا روز گذشته طرحی را به تصویب رساند که خواستار اعمال تحریم علیه مقام‌های ایران به بهانه‌های حقوق بشری است.
۱۳۹۶/۱۲/۲۵ - ۱۲:۲۰
وزیر کشور جدید آلمان:
اسلام به آلمان تعلق ندارد
وزیر کشور جدید آلمان در اظهاراتی ضد اسلامی اعلام کرد که اسلام به آلمان تعلق ندارد.
۱۳۹۶/۱۲/۲۴ - ۱۷:۲۰
محکومیت طراح بمب‌گذاری مساجد اسکاتلند و انگلیس
فرد حامی گروه‌های نژادپرست که با تهیه فهرست مساجد اسکاتلند و انگلیس در صدد بمب گذاری این مساجد بود، در دادگاه ادینبرو محکوم شناخته شد.
۱۳۹۶/۱۲/۲۴ - ۱۵:۵۹
دانشگاه تگزاس؛ میزبان گردهمایی اندیشمندان دینی
در همایشی در دانشگاه تگزاس، دیدگاه مسلمانان نسبت به علوم معاصر و دین بررسی می‌شود.
۱۳۹۶/۱۲/۲۴ - ۱۳:۰۵
برگزاری همایش «دین، سیاست و مرزها» در نروژ
دانشگاهی در نروژ در نظر دارد با حضور کارشناسان مختلف، همایشی با موضوع دین و سیاست برگزار کند.
۱۳۹۶/۱۲/۲۴ - ۱۲:۰۶
سفر ريیس مرکز گفت‌وگوی ادیان و فرهنگ‌ها به پاریس
ريیس مرکز گفت‌وگوی ادیان و فرهنگ‌های سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی امروز به منظور گفت‌وگوی مقدماتی با مسیحیان کاتولیک فرانسه، عازم پاریس شد.
۱۳۹۶/۱۲/۲۲ - ۱۷:۳۳
گفت‌وگو با وکیل آلمانی در مورد حجاب اسلامی
ممنوعیت حجاب بر اساس قانون بی‌طرفی مذهبی در ایالت‌های آلمان اجرا می‌شود. با این حال، بر اساس دادگاه قانون اساسی فدرال آلمان، ممنوعیت حجاب از قوانین بی‌طرفی مذهبی نیست.