سه شنبه ۵ اردیبهشت ۱۳۹۶ Tuesday, April 25, 2017 - ساعت:
زمان : ۱۳۹۶/۲/۱ - ۱۵:۰۷
شناسه خبر: ۴۹۲۷۵۳
 
دکترین نظامی جدید آمریکا؛ حفظ هژمون با گروگان گرفتن امنیت منطقه
آمریکا می‌داند که ظرفیت لازم برای مهار حوزه نفوذ ایران در منطقه را ندارد بنابراین به دنبال متحدسازی است و هژمون خود را از طریق کشتار مردم بی‌دفاع حفظ می‌کند.

به گزارش خبرگزاری رسا، سفر مایک پنس معاون رییس جمهور آمریکا به ژاپن و کره و در ادامه آن دیدار ماتیس، وزیر دفاع آمریکا از کشورهای خاورمیانه حاوی این نکته است که سیاست خارجی آمریکا از شعارهای کارزار انتخاباتی ترامپ خارج شده و از این پس دکترین نظامی تعیین کننده اهداف سیاست خارجی و امنیتی خواهند شد. 

ترامپ خود را برای چالش بیشتر با روسیه در منطقه خاورمیانه آماده کرده است

از سوی دیگر توافقات جدید در روابط چین و آمریکا که در راس آن موضوع کره شمالی برجسته شده، حکایت از آن دارد که ترامپ  آسیا را محور تحقق دکترین نظامی قرار داده و با نمایش مضحک حمله به فرودگاه سوریه و آزمایش بزرگترین بمب غیر اتمی تاریخ بشر در افغانستان و تهدید کره شمالی، خود را برای رویارویی‌های جدید نظامی در آسیا، خاورمیانه و به ویژه چالش بیشتر با روسیه در خاورمیانه آماده کرده است. 

 دکترین نظامی جدید آمریکا: حفظ هژمون با کشتار مردم بی‌دفاع جهان 

دکترین نظامی جدید که مبتنی بر ادامه و احیای روند  اجرای طرح "محور شرارت"  با هدف حفظ هژمون آمریکا در جهان است، بیشترین تمرکز خود را در خاورمیانه و شرق آسیا دارد و در لایه‌های پنهان آن این نکته نهفته است که "حفظ هژمون و تامین امنیت آمریکا تنها با حمله نظامی به کشورهای دیگر و کشتار مردم بی دفاع امکان پذیر است"  و از نگاه مقامات آمریکا  این یگانه راهبردی است که چون گذشته کارآمدی خود را اثبات کرده و می‌تواند افکار عمومی آمریکا و جامعه جهانی را به سمت حفظ موقعیت برتر آمریکا به عنوان تنها قدرت جهانی هدایت کند.

انجام مذاکرات و دیدارهای مایک پنس معاون رییس جمهور آمریکا و ماتیس وزیر دفاع این کشور که در پایگاه‌های نظامی کره جنوبی و ژاپن صورت گرفت، تاکید بر این استراتژی دارد و نمایش زنده این تفکر است که آدم کشی و ذبح انسان‌ها و دامن زدن به جنگ و جنایت برای حفظ منافع آمریکا، هنوز در دستور کار واشنگتن قرار دارد. 

ترامپ امنیت شرق آسیا و خاورمیانه را به گروگان می‌گیرد

ترامپ با اعزام مایک پنس و ماتیس به شرق آسیا و خاورمیانه رویای تحقق همان نسخه قدیمی امنیتی آمریکا برای اروپای بعد از جنگ جهانی دوم را برای ژاپن، کره جنوبی و کشورهای خاورمیانه دنبال می‌کند. کاری که آمریکا بعد از جنگ با اروپا انجام داد و این قاره را خط مقدم رویارویی‌های نظامی خود در جنگ سرد با شوروی سابق قرارداد و با گروگان گرفتن امنیت شان به آنها تفهیم کرد که حفظ امنیت اروپا در گرو تقویت امنیت آمریکا است و زمانی کشورهای اروپایی امنیت خواهند داشت که امنیتشان، امنیت آمریکا را تقویت کند. 

بهانه دیگر سفر وزیر دفاع آمریکا به منطقه نیز برجسته کردن این عبارت نخ نما شده است: جلوگیری از تقویت نگرانی رو به رشد از توسعه نفوذ ایران در منطقه. 

ماتیس می‌داند که آمریکا ظرفیت لازم برای مهار حوزه نفوذ ایران را ندارد

ماتیس خوب می‌داند که آمریکا ظرفیت لازم برای مهار حوزه نفوذ ایران و توانایی ایفای چنین نقشی را در منطقه ندارد، بنابراین آمریکا مجبور است برای جبران ضعف خود به یارگیری به اصطلاح متحدین استراتژیک در خاورمیانه روی آورد.

بنابراین ماتیس در سفر خود به عربستان در پی تفهیم این موضوع است که  اکنون نوبت شرکای استراتژیک آمریکا است که دست در دست ایالات متحده  به ثبات منطقه‌ای و جهانی و ممانعت از نفوذ ایران کمک کنند. او در این سفر تلاش می‌کند در اجرای سیاست جلب حمایت کشورهای خاورمیانه، به شیطنت و نیات منطقه‌ای آمریکا در خاورمیانه و در قبال ایران مشروعیت بخشد و برای جبران فقدان ظرفیت‌های لازم جهت مقابله با ایران و جلوگیری از نفوذ روسیه و چین در منطقه، بحران‌ها را با این هدف به سمت و سوی جهانی و بین‌المللی شدن سوق دهد، تا همه کشورها شریک سیاست‌های تجاوزکارانه آمریکا شوند. درست به مانند جنگ اول آمریکا علیه صدام.  

هدف دیگر ماتیس از این سفر، تقویت پایگاه‌های آمریکا در کشورهای عربی حوزه خلیج فارس برای مقابله با نفوذ چین و روسیه در آسیا و آفریقا است و این عبارت به اصطلاح "شرکای راهبردی" که مقامات آمریکا مرتب بکار می‌گیرند، تنها قرار است این کشورها را جایگزین خسارت‌های مادی و انسانی ایالات متحده در آینده کند.

ماتیس خوب می‌داند که اولویت‌ها و سیاست آمریکا در رقابت با روسیه  به خاورمیانه کشیده شده و هر دو قدرت نیز حضور نظامی‌شان نسبت به گذشته  شدیدتر و انباشته‌تر شده و روسیه برای اولین بار بعد از جنگ جهانی دوم با حضور نظامی در خاورمیانه و مدیترانه، ترتیبات امنیتی سنتی مبتنی بر هژمون آمریکا را به چالش کشیده است. از این رو ماتیس در این سفر سعی می‌کند با پنهان نگه داشتن تشدید رقابت‌های منطقه‌ای‌اش با روسیه و چین در خاورمیانه و آفریقا، با ایران هراسی کشورهای ثروتمند نفت خیز عربی را مجبور سازد تا در خط مقدم چالش آفرینی‌های منطقه‌ای آتی خود با روسیه و چین قرار بگیرند.

آیا کشورهای حوزه خلیج فارس از صدام، قذافی و مبارک برای آمریکا عزیزترند؟

کشورهای حوزه جنوبی خلیج فارس فراموش نکنند که ماتیس وزیر دفاع آمریکا پس از صرف خسارت‌های سنگین انسانی و صدها میلیارد دلار هزینه بی‌نتیجه در حمله به عراق، افغانستان و سوریه سراغ آنها آمده و حداکثر همان رفتاری را با آنها خواهد داشت که با رهبران منطقه‌ای داشته است و باید مطمئن باشند که از مبارک، صدام و قذافی برای آمریکا عزیزتر نیستند. بنابراین کشورهای عربی حوزه خلیج فارس بدانند که علی‌رغم مشارکت در جنگ نیابتی صدام علیه ایران، جمهوری اسلامی ایران چون گذشته خیرخواه آنهاست و مانند دوران جنگ صدام علیه کشورشان که از آنها حمایت کرد، همسایه خوب باقی خواهند ماند و  آمریکا رفتنی است./۸۴۷/ب
۱۰۱/ف

منبع: تسنیم

ارسال به شبکه های اجتماعی
کلید واژه های مطلب:
ارسال نظر
نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
لطفا حاصل عبارت زیر را در باکس روبرو وارد کنید:
= ۴ + ۴
ارسال
نظرات
انتشار یافته: 0
در انتظار بررسی: 0
غیر قابل انتشار: 0
۱۳۹۶/۲/۵ - ۱۴:۴۵
مزایده صفحه‌ای از «قرآن آبی» در لندن
صفحه‌ای از قرآن تاریخی معروف به «المصحف الأزرق»در لندن به مزایده گذاشته می‌شود.
۱۳۹۶/۲/۵ - ۱۴:۱۸
پیام رییس جمهور ونزوئلا به اسد
رییس‌جمهور ونزوئلا در پیامی به بشار اسد همتای سوری خود گفت: امروز نیز امپراتوری استعمارگر جدید برای تجزیه سوریه به عنوان یک کشور آزاد و مستقل همانند ۷۰ سال پیش تلاش می‌کند.
۱۳۹۶/۲/۵ - ۱۴:۱۴
اتحادیه اروپا:
آینده سوریه باید در دست مردم این کشور باشد
مسؤول سیاست خارجی اتحادیه اروپا عنوان داشت که آینده سوریه باید در دستان مردم این کشور باشد و تمامی سوری ها باید در تعیین سرنوشت کشورشان سهیم باشند.
۱۳۹۶/۲/۵ - ۰۷:۴۷
هشدار شدید اللحن آمریکا به امیر قطر
یک نشریه آمریکایی از هشدار شدیداللحن وزیر دفاع آمریکا به امیر قطر در دیدار شنبه گذشته وی از آمریکا، به دلیل حمایت این کشور از جمعیت اخوان المسلمین خبر داد.
۱۳۹۶/۲/۴ - ۱۶:۲۱
وزیران خارجه آلمان و اردن:
راه‌حل نظامی برای بحران سوریه وجود ندارد
وزیران خارجه آلمان و اردن ضمن تأکید بر این مسأله که راه‌حل نظامی برای بحران سوریه وجود ندارد، خواستار هماهنگی با روسیه برای دستیابی به راه‌حل سیاسی این بحران شدند.
۱۳۹۶/۲/۴ - ۱۴:۲۸
مراسم سوگواری شهادت امام کاظم در کشورهای مختلف اروپا برگزار شد
همزمان با فرا رسیدن سالروز شهادت امام موسی کاظم (ع)، مراسم سوگواری ایشان در مراکز اسلامی کشورهای مختلف اروپا برگزار شد.
۱۳۹۶/۲/۳ - ۲۲:۲۶
خشم آلمان از اسرائیل به خاطر شهرک سازی
در آستانه دیدار وزیر امور خارجه آلمان از فلسطین اشغالی، یک نماینده پارلمان آلمان که عضو برجسته حزب حاکم به شمار می رود، از وجود اختلافات بزرگ بین دوطرف سخن گفت.
۱۳۹۶/۲/۳ - ۱۸:۲۸
آتش سوزی در مسجد نیویورک خسارات سنگینی به بار آورد
آتش سوزی در یکی از ساختمان‌های نیویورک منجر به خسارات سنگین به ساختمان مسجد و یک اغذیه فروشی مجاور شد.
۱۳۹۶/۲/۳ - ۱۷:۴۲
کارکنان مسلمان شرکت آمازون اجازه نماز خواندن ندارند
عده‌ای از کارکنان مسلمان در آمازون به دلیل نداشتن حق نمازخواندن در محیط کاری، قصد دارند به زودی گردهمایی اعتراض آمیز روبروی دفتر این شرکت در سیاتل برگزار کنند.
۱۳۹۶/۲/۳ - ۱۶:۳۹
قدردانی مسلمانان از مردم آمریکا برای حمایت از اسلام
مسلمانان آمریکایی که در پی به قدرت رسیدن دونالد ترامپ در آمریکا در معرض اقدامات خصمانه و تبعیض‌آمیز دولت وی قرار گرفته‌اند،‌ از حمایت طیف‌های مختلف جامعه آمریکا تشکر کردند.
۱۳۹۶/۲/۳ - ۱۵:۳۱
مسیحی شدن قاضی شرعی جبهه النصره
انتشار تصاویری از قاضی شرعی گروه تروریستی جبهه النصره و عضو تشکیلات القاعده در حال گرویدن به مسیحیت، در شبکه های اجتماعی جنجال به پا کرد.
۱۳۹۶/۲/۳ - ۱۴:۱۹
برگزاری چهارمین دوره شیعه‌شناسی در ایتالیا
چهارمین دوره آموزش شیعه‌شناسی و زبان و ادبیات فارسی به همت رایزنی فرهنگی ایران در رُم آغاز شد.
۱۳۹۶/۲/۳ - ۱۴:۱۵
لندن:
به نقش خود در تشکیل اسرائیل افتخار می‌کنیم
در پاسخ به طوماری مردمی در انگلیس که خواستار عذرخواهی رسمی دولت از مردم فلسطین به دلیل تدوین بیانیه بالفور شده بود، دولت انگلیس گفت: هرگز عذرخواهی نکرده و به این بیانیه که منجر به تشکیل رژیم صهیونیستی...
۱۳۹۶/۲/۳ - ۱۴:۱۳
افزایش عرضه محصولات حلال در فروشگاه‌های کانادا
کانادایی‌ها به‌صورت فزاینده‌ای شاهد محصولات غذایی حلال چیده شده در فروشگاه‌های زنجیره‌ای هستند.
۱۳۹۶/۲/۳ - ۱۴:۱۲
توزیع قرآن در جشنواره کتاب لس‌آنجلس آمریکا
غرفه جمعیت اسلامی آمریکای شمالی در جشنواره کتاب لس‌آنجلس با اهداف آموزش، به بازدیدکنندگان نسخه‌های رایگان قرآن با ترجمه انگلیسی اهدا می کند.
۱۳۹۶/۲/۳ - ۱۱:۳۵
اعتراض پاپ به وضعیت پناهجویان در اروپا
پاپ واتیکان، در بازدید از برخی مراکز اسکان پناهجویان در اروپا، این مراکز را شبیه بازداشت‌گاه دانست و از کشورهای غربی خواست مرزهای خود را به روی پناهجویان باز کنند.
۱۳۹۶/۲/۲ - ۱۵:۴۵
شورای شهر بارسلونا:
شرکت‌های اسپانیایی همدستی با نقض حقوق فلسطینیان را پایان دهند
شورای شهر بارسلونا با انتشار بیانیه‌ای از جنبش‌های بایکوت و تحریم رژیم صهیونیستی حمایت کرده و خواستار پایان دادن به همدستی شرکت‌های اسپانیایی در نقض حقوق بشر در فلسطین اشغالی شد.
۱۳۹۶/۲/۲ - ۱۳:۱۹
آمریکایی‌ها درس اسلام را از کتاب تاریخ دانش آموزان حذف کردند
کتاب درسی تاریخ جهان در ایالت فلوریدای آمریکا به تازگی منتشر شده که ادیانی چون مسیحیت، یهودیت، بودایسم و هندو را مورد بررسی قرار داده اما اسمی از اسلام نبرده است.
۱۳۹۶/۲/۱ - ۱۷:۴۴
انتقاد استاد دانشگاه هاروارد از رویکرد مخرب آمریکا در خاورمیانه
استاد برجسته دانشگاه هاروارد آمریکا از سیاست های مخرب این کشور در خاورمیانه شدیدا انتقاد کرد.
۱۳۹۶/۲/۱ - ۱۷:۲۰
روزنامه روسی بررسی کرد؛
آمریکا شمشیر خود علیه ایران را از رو بسته است
به نوشته نشریه روس آغاز دور جدید اقدامات بازدارنده آمریکا علیه ایران نشان می‌دهد اولویت اصلی سیاست خارجی دولت دونالد ترامپ، منطقه خاورمیانه و مقابله جدی و همه جانبه با تهران است.