چهارشنبه ۷ تیر ۱۳۹۶ Wednesday, June 28, 2017 - ساعت:
زمان : ۱۳۹۶/۲/۱ - ۱۵:۰۹
شناسه خبر: ۴۹۲۷۴۸
 
تلاش عربستان برای مشارکت مصر در حمله به یمن
شکست عربستان در جنگ یمن و ناتوانی ریاض برای فرار از آثار ناگواری این جنگ سبب شده است که مقام‌های این کشور تلاش کنند مصر را وارد این نبرد سازند تا در بحران خود ساخته یمن تنها نباشند.

به گزارش خبرگزاری رسا، با وجود اینکه دو سال از حمله عربستان سعودی به یمن می­گذرد در این دو سال دست عربستان هر روز بیشتر به خون مردم بی­گناه یمن آلوده می شود. در نتیجه این حمله  رژیم آل سعود به شکستی که سراسر رسوایی است، دست یافته است. عربستان درپی جنایت های جنگی  که در یمن مرتکب شده در برابر جامعه مدنی و سازمان های حقوق بشری وانسانی خود را باخته است. اکنون رژیم آل سعود تلاش می­کند مصر را داخل این جنگ پرتلاطم کرده و با خود همراه سازد تا در باتلاق یمن تنها نماند.

چند روز پیش سرلشگر احمد عسیری سخنگوی نیروهای ائتلاف حمله به یمن، مدعی شد عبد الفتاح السیسی رییس جمهوری مصر گفته است  مصر 30 تا 40 هزار سرباز به عنوان نیروی زمینی برای نبرد کنونی یمن به عربستان خواهد داد. عسیری افزود عربستان سعودی این کمک را نپذیرفت. سخنگوی نیروهای  عربستان سعودی در یمن به این نکته نیز اشاره کرد مصر با نیروهای زمینی وهوایی در این نبرد شرکت می­کند.

از سویی دیگر یک منبع  آگاه در ریاست جمهوری مصر ارسال 40 هزار سرباز مصری به یمن را انکار کرد. این منبع آگاه گفت: دلیل اختلاف ما با رژیم آل سعود این است که ما نپذیزفتیم نیروی زمینی به عربسان بفرستیم. این منبع همچنین ابراز داشت: سخنان سرلشگر احمد عسیری پیرامون فرستادن نیروهای مصری به یمن راه به جایی نبرد. این منبع آگاه با اشاره به اینکه موافقت با ارسال نیروی مصری به عربستان، نیروهای دریایی وهوایی مصر را شامل می­شد، نه نیروهای زمینی را، افزود: فرستادن نیروهایی در یک ماموریت برون کشوری به عربستان سعودی به شرطی محقق می­شود که شورای عالی نیروهای مسلح مصر با آن موافقت کند. این منبع آگاه با اشاره به اینکه سخنان عسیری در چهارچوب حل اختلاف های میان دو کشور در چند ماه گذشته مطرح شده گفت ما ازسخنان عسیری پس از دیدار  السیسی با ملک سلمان شگفت زده ­شدیم.

پس از آنکه این منبع آگاه سخنان عسیری را نپذیرفت. عسیری مجبور شد سخنان  اختلاف برانگیز خود را پس بگیرد. طوری که سخنگوی نیروهای ائتلاف عربستان سعودی در یمن گفت: سخنانی که پیشتر گفته شده مربوط به چیزی است که پیش از این از سوی مصر در بحث پیشنهادی برای تشکیل نیروی مشترک عربی مطرح شد و در نشست دولت های عربی مورد بررسی قرار گرفت. این مورد به تمایل مصر بر امنیت امت عربی به عنوان یک کل جدایی ناپذیر و نه به موضوع مشارکت مصر در یمن مربوط می شود.

 عسیری افزود: همانطوری که می­­دانید عناصری از نیروهای مسلح مصر هستند که ماموریتشان محافظت از منطقه جنوب دریاری سرخ و باب المندب است که یک منطقه استراتژیک و بسیار مهم در امنیت ملی و منطقه­ای وعربی مصر به شمار می­رود.      

به نظر می­رسد فشار عربستان به مصر همچنان ادامه داشته باشد و اختلاف نظر های میان دو طرف در نشست اخیر سران کشورهای عربی که در اردن برگزار شد وطی آن  سلمان بن عبدالعزیز پادشاه عربستان و عبدالفتاح السیسی رییس جمهوری مصر باهم دیدار کردند، به پایان نرسد. عربستان سعودی برای بحران آفرینی در مصر برنامه ریزی و تلاش می کند این کشور را در نبردهای خاورمیانه وارد کند؛ نبردهایی که عربستان به هر شکل ممکن از آن پشتیبانی می­کند بدون اینکه به شکل درست هزینه­های آن را تامین کند. به طوری که به احتمال زیاد در پایان خودش را در این جنگ­ها تنها می­بیند.    

مشارکت مصر در حمله به یمن به نوبه خودش یک امر ناگهانی نیست که سخنگوی نیروهای ائتلاف عربستان از  آن پرده برداشته باشد. چرا که قاهره آشکارا به عملیات «طوفان قاطعیت » که رهبری آن را در 26مارس 2015عربستان سعودی بر عهده داشت، پیوست. در این هنگام السیسی رییس جمهور مصر تاکید کرد مصر تنها با نیروی دریایی وهوایی خود در این عملیات شرکت می­کند. السیسی همچنین افزود: در صورت ارسال نیروهای به جز نیروهای دریایی وهوایی مصر آن را اعلام خواهد کرد. این در حالی است که منابع نظامی مصر تاکید کردند قاهره افزون بر چهار برج دریایی خود با نیروهای هوایی­اش در این عملیات شرکت می­کند. این مشارکتی است که خواسته های عربستان را برآورده نمی­کند. عربستان سعودی مشارکت این چنینی مصر را مشارکتی نمادین برای حفظ آبرو ورفع تکلیف قلمداد کرد.

این موضع مصر نشانگر اوج بحران واختلاف میان ریاض و قاهره است و موضع  مخالف مصر با عربستان درباره بحران سوریه را آشکار می­کند. همین امر تارهای رواب میان دو کشور مصر و عربستان را برید. به طور طوری که عربستان کمک های نفتی خود به مصررا قطع کرد مصر نیز در مقابل  به عراق و ایران و روسیه روی آورد و این همان اردوگاهی است که ریاض آن را جبهه مخالف خود می­بیند.   

شماری از ناظران بر این باورند ورود عربستان در چندین نبرد و بحران منطقه­ای، سرانجام این کشور را ناگزیر به جستجوی شریک و همراهی وادار کرد.  مساله دست داشتن عربستان در پشتیبانی از گروه های مسلح  تکفیری تروریستی در سوریه وعراق برای همگان ثابت شده است.  حمله عربستان به یمن پس از دو سال ریاض را به اهداف از پیش تعیین شده­اش نرساند. بحران آفرینی های عربستان در عین حال که هیچ دستاورد سیاسی برای این کشور به همراه نداشته است. بلکه در چند بخش از جمله بخش های اقتصادی وسیاسی نیز به سختی شکست خورده است. همین شکست ها عربستان را ناگزیر کرد تا تلاش کند برای فرار از بار شکست  خود هم که شده مصر را در میدان نبرد وارد کند. به ویژه این در شرایطی عربستان دیگر نمی توانند از راهی که رفته بازگردد. همچنین این کشور  نمی تواند راه رفته را به سرانجام برساند.  

سازمان‌های حقوقی  و بشریِ بین المللی چندین با عربستان سعودی را محکوم کرده و این کشور را متهم شناخته اند تا جایی که برخی از این سازمان های بین المللی رژیم آل سعود را به جنایت جنگی در یمن متهم کرده اند. همه این محکوم کردن ها و متهم کردن ها چیزهایی هستند که عربستان سعودی پیش از آنکه به خاک یمن تجاوز کند  فکرش را نکرده بود. در چند ماه گذشته پس از آنکه مشخص شد عربستان سعودی از سلاح ممنوعه در نسل کشی و ویران سازی زیرساخت های یمن استفاده کرده  فشارهای بین المللی به رژیم آل سعود برای متوقف کردن نبرد یمن شدت یافته است./۸۴۷/ب۱۰۱/ف

منبع: تسنیم

ارسال به شبکه های اجتماعی
کلید واژه های مطلب:
ارسال نظر
نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
لطفا حاصل عبارت زیر را در باکس روبرو وارد کنید:
= ۳ + ۹
ارسال
نظرات
انتشار یافته: 0
در انتظار بررسی: 0
غیر قابل انتشار: 0
۱۳۹۶/۴/۷ - ۱۸:۵۷
ائتلاف ۱۴ فوریه:
آمریکا در خون‎های ریخته شده در بحرین مشارکت دارد
ائتلاف جوانان انقلاب ۱۴ فوریه بحرین تأکید کرد که آمریکا در ریخته شدن خون شهروندان بحرینی نقش دارد.
۱۳۹۶/۴/۷ - ۱۸:۵۲
عربستان باب مذاکره با قطر را بسته است/امارات تحریم‎ها را تشدید می‎کند
با ورود بازیگران جدید به بحران قطر و عربستان، بعید به نظر می رسد که این بحران به زودی پایان یابد.
۱۳۹۶/۴/۷ - ۱۸:۴۴
گزارش یک رسانه غربی از تخریب منازل شیعیان عربستان
یک رسانه غربی با اشاره به هجمه آغاز شده علیه شیعیان در عربستان گزارشی را در مورد تخریب منازل آنها از سوی رژیم آل سعود منتشر کرد.
۱۳۹۶/۴/۷ - ۱۷:۱۱
تشکیل ائتلاف معارضان عربستانی برای تغییر مسالمت‌آمیز قدرت
گروه‌های معارض عربستانی از تشکیل ائتلافی برای تغییر مسالمت‌آمیز قدرت در این کشور خبر دادند.
۱۳۹۶/۴/۷ - ۱۵:۵۷
کارشناس فرانسوی مطرح کرد؛
آمریکا عامل ایجاد اختلاف بین عربستان و قطر
مدیر مرکز روابط بین الملل وراهبردی در پاریس، رییس جمهور آمریکا را عامل اصلی ایجاد اختلاف میان کشورهای حوزه خلیج فارس با قطر برشمرد.
۱۳۹۶/۴/۷ - ۱۳:۲۵
افشای نقش امارات در ترور پادشاه عربستان
یکی از فرزندان معمر القذافی دیکتاتور سابق لیبی، از دست داشتن افراد نزدیک به ولیعهد ابوظبی در طرح توطئه برای ترور ملک عبدالله پادشاه سابق عربستان در زمان ولایتعهدی، پرده برداشت.
۱۳۹۶/۴/۷ - ۱۱:۰۲
گزارش:
کودتای سوم ملک سلمان/آینده ولایت عهدی عربستان
هفته گذشته خبری ساکنان جزیرةالعرب را در شوک فرو برد که انتظار وقوع آن را هر لحظه داشتند،‌ اما نه به این سرعت و شکل غافلگیرکننده؛ «محمد بن سلمان» همانطور که پیش‌بینی می‌شد، پسرعمویش را در یک کودتای نرم...
۱۳۹۶/۴/۶ - ۱۸:۳۶
اندیشکده آمریکایی:
هزینه‎های گزاف عربستان در صورت محاصره از سوی ایران
یک اندیشکده آمریکایی نوشت: اگر ایران بازدارندگی دریایی خود را مستحکم کند، آنگاه متحدان آمریکا در غرب آسیا و شمال آفریقا بهای سنگینی خواهند پرداخت.
۱۳۹۶/۴/۶ - ۱۸:۲۰
مشارکت گسترده مردم بحرین در برنامه زیارت قبور شهدا
جمع کثیری از روحانیان و مردم بحرین در ایام عید فطر به زیارت قبور شهدای این کشور رفتند.
۱۳۹۶/۴/۶ - ۱۷:۵۲
واشنگتن‌پست:
ماجراجویی‌های «محمد بن سلمان» برای منافع آمریکا مضر است
یک رسانه آمریکایی در تحلیلی به تشریح ضعف‌های ولیعهد جدید عربستان، در صورت رسیدن وی به تاج و تخت پادشاهی در این کشور به عنوان جانشین پدرش پرداخته است.
۱۳۹۶/۴/۶ - ۱۷:۰۴
گسل اختلاف در ساختار قدرت عربستان
برنامه‌های محمد بن سلمان در معرض تندبادهای شدید تحولات داخلی و خارجی قرار دارد.
۱۳۹۶/۴/۶ - ۱۶:۰۵
اولویت‎های بن سلمان پس از رسیدن به ولیعهدی
یک روزنامه فرانسوی در گزارشی به تحولات عربستان پرداخت و اولویت‎های بن سلمان ولیعهد جدید این کشور را مورد بررسی قرار داد.
۱۳۹۶/۴/۶ - ۱۴:۲۶
مرکز حقوق بشر بحرین از بازداشت ۴۱ تن از جمله شش زن و ۴ کودک خبر داد
مرکز حقوق بشر بحرین از بازداشت ۴۱ تن ازجمله ۶ زن و۴ کودک در یک هفته اخیر (۲۹ خرداد تا ۴ تیر) از سوی ماموران امنیتی رژیم ال خلیفه خبر داد.
۱۳۹۶/۴/۶ - ۱۳:۵۸
راهپیمایی مردم بحرین برای تجدید پیمان با شهدا و بازداشت شدگان
مردم بحرین برای اعلام همبستگی با شهداء، مجروحان، بازداشت شدگان، افراد تحت تعقیب همچنین تحقق خواسته های جنبش مردمی همزمان با فرا رسیدن عید فطر راه پیمایی کردند.
۱۳۹۶/۴/۵ - ۲۰:۴۵
نماز عید فطر شیعیان در بحرین برگزار شد
شیعیان بحرین نماز عید سعید فطر را با وجود مخالفت اداره اوقاف جعفریه برگزار کردند.
۱۳۹۶/۴/۵ - ۱۷:۲۹
فراخوان الوفاق بحرین برای زیارت قبور شهدای انقلاب
جمعیت الوفاق اسلامی بحرین از مردم خواست به صورت گسترده در مراسم زیارت قبور شهدای انقلاب مشارکت کنند.
۱۳۹۶/۴/۴ - ۱۷:۲۵
فعال حقوق بشر خبر داد؛
بیش از ۲۱ نوع شکنجه در بحرین وجود دارد
یکی از روحانیان فعال حقوق بشر بحرین از وجود بیش از ۲۱ نوع شکنجه در زندان های آل خلیفه خبر داد.
۱۳۹۶/۴/۴ - ۱۷:۲۴
موسسه اطلاعاتی سوفان گزارش داد؛
نفوذ ایران در میان کشورهای نزدیک عربستان
یک موسسه تحقیقاتی اطلاعاتی غربی نوشته است: ایران با ارسال کالاهای غذایی به قطر از تنش میان این کشور با عربستان سود برده و تعامل خود را با کشورهای عمان و کویت افزایش داده است.
۱۳۹۶/۴/۴ - ۱۶:۵۶
تجمع علمای مسلمان لبنان:
خطیبان جمعه عربستان از تکفیر مذاهب اسلامی خودداری کنند
علمای شیعه و سنی لبنان، عربستان سعودی را به توقف تکفیر مذاهب اسلامی و صدور فتوای قتل مردم دعوت کردند.
۱۳۹۶/۴/۴ - ۱۶:۳۱
تغییرات در عربستان سعودی منافع رژیم صهیونیستی را تامین می کند
رییس شورای روابط خارجی آمریکا در صفحه توئیتر خود نوشت: با تغییر اخیر در عربستان کسی به قدرت رسید که دنبال ریسک کردن است.