چهارشنبه ۲۶ مهر ۱۳۹۶ Wednesday, October 18, 2017 - ساعت:
زمان : ۱۳۹۶/۲/۱ - ۱۵:۰۹
شناسه خبر: ۴۹۲۷۴۸
 
تلاش عربستان برای مشارکت مصر در حمله به یمن
شکست عربستان در جنگ یمن و ناتوانی ریاض برای فرار از آثار ناگواری این جنگ سبب شده است که مقام‌های این کشور تلاش کنند مصر را وارد این نبرد سازند تا در بحران خود ساخته یمن تنها نباشند.

به گزارش خبرگزاری رسا، با وجود اینکه دو سال از حمله عربستان سعودی به یمن می­گذرد در این دو سال دست عربستان هر روز بیشتر به خون مردم بی­گناه یمن آلوده می شود. در نتیجه این حمله  رژیم آل سعود به شکستی که سراسر رسوایی است، دست یافته است. عربستان درپی جنایت های جنگی  که در یمن مرتکب شده در برابر جامعه مدنی و سازمان های حقوق بشری وانسانی خود را باخته است. اکنون رژیم آل سعود تلاش می­کند مصر را داخل این جنگ پرتلاطم کرده و با خود همراه سازد تا در باتلاق یمن تنها نماند.

چند روز پیش سرلشگر احمد عسیری سخنگوی نیروهای ائتلاف حمله به یمن، مدعی شد عبد الفتاح السیسی رییس جمهوری مصر گفته است  مصر 30 تا 40 هزار سرباز به عنوان نیروی زمینی برای نبرد کنونی یمن به عربستان خواهد داد. عسیری افزود عربستان سعودی این کمک را نپذیرفت. سخنگوی نیروهای  عربستان سعودی در یمن به این نکته نیز اشاره کرد مصر با نیروهای زمینی وهوایی در این نبرد شرکت می­کند.

از سویی دیگر یک منبع  آگاه در ریاست جمهوری مصر ارسال 40 هزار سرباز مصری به یمن را انکار کرد. این منبع آگاه گفت: دلیل اختلاف ما با رژیم آل سعود این است که ما نپذیزفتیم نیروی زمینی به عربسان بفرستیم. این منبع همچنین ابراز داشت: سخنان سرلشگر احمد عسیری پیرامون فرستادن نیروهای مصری به یمن راه به جایی نبرد. این منبع آگاه با اشاره به اینکه موافقت با ارسال نیروی مصری به عربستان، نیروهای دریایی وهوایی مصر را شامل می­شد، نه نیروهای زمینی را، افزود: فرستادن نیروهایی در یک ماموریت برون کشوری به عربستان سعودی به شرطی محقق می­شود که شورای عالی نیروهای مسلح مصر با آن موافقت کند. این منبع آگاه با اشاره به اینکه سخنان عسیری در چهارچوب حل اختلاف های میان دو کشور در چند ماه گذشته مطرح شده گفت ما ازسخنان عسیری پس از دیدار  السیسی با ملک سلمان شگفت زده ­شدیم.

پس از آنکه این منبع آگاه سخنان عسیری را نپذیرفت. عسیری مجبور شد سخنان  اختلاف برانگیز خود را پس بگیرد. طوری که سخنگوی نیروهای ائتلاف عربستان سعودی در یمن گفت: سخنانی که پیشتر گفته شده مربوط به چیزی است که پیش از این از سوی مصر در بحث پیشنهادی برای تشکیل نیروی مشترک عربی مطرح شد و در نشست دولت های عربی مورد بررسی قرار گرفت. این مورد به تمایل مصر بر امنیت امت عربی به عنوان یک کل جدایی ناپذیر و نه به موضوع مشارکت مصر در یمن مربوط می شود.

 عسیری افزود: همانطوری که می­­دانید عناصری از نیروهای مسلح مصر هستند که ماموریتشان محافظت از منطقه جنوب دریاری سرخ و باب المندب است که یک منطقه استراتژیک و بسیار مهم در امنیت ملی و منطقه­ای وعربی مصر به شمار می­رود.      

به نظر می­رسد فشار عربستان به مصر همچنان ادامه داشته باشد و اختلاف نظر های میان دو طرف در نشست اخیر سران کشورهای عربی که در اردن برگزار شد وطی آن  سلمان بن عبدالعزیز پادشاه عربستان و عبدالفتاح السیسی رییس جمهوری مصر باهم دیدار کردند، به پایان نرسد. عربستان سعودی برای بحران آفرینی در مصر برنامه ریزی و تلاش می کند این کشور را در نبردهای خاورمیانه وارد کند؛ نبردهایی که عربستان به هر شکل ممکن از آن پشتیبانی می­کند بدون اینکه به شکل درست هزینه­های آن را تامین کند. به طوری که به احتمال زیاد در پایان خودش را در این جنگ­ها تنها می­بیند.    

مشارکت مصر در حمله به یمن به نوبه خودش یک امر ناگهانی نیست که سخنگوی نیروهای ائتلاف عربستان از  آن پرده برداشته باشد. چرا که قاهره آشکارا به عملیات «طوفان قاطعیت » که رهبری آن را در 26مارس 2015عربستان سعودی بر عهده داشت، پیوست. در این هنگام السیسی رییس جمهور مصر تاکید کرد مصر تنها با نیروی دریایی وهوایی خود در این عملیات شرکت می­کند. السیسی همچنین افزود: در صورت ارسال نیروهای به جز نیروهای دریایی وهوایی مصر آن را اعلام خواهد کرد. این در حالی است که منابع نظامی مصر تاکید کردند قاهره افزون بر چهار برج دریایی خود با نیروهای هوایی­اش در این عملیات شرکت می­کند. این مشارکتی است که خواسته های عربستان را برآورده نمی­کند. عربستان سعودی مشارکت این چنینی مصر را مشارکتی نمادین برای حفظ آبرو ورفع تکلیف قلمداد کرد.

این موضع مصر نشانگر اوج بحران واختلاف میان ریاض و قاهره است و موضع  مخالف مصر با عربستان درباره بحران سوریه را آشکار می­کند. همین امر تارهای رواب میان دو کشور مصر و عربستان را برید. به طور طوری که عربستان کمک های نفتی خود به مصررا قطع کرد مصر نیز در مقابل  به عراق و ایران و روسیه روی آورد و این همان اردوگاهی است که ریاض آن را جبهه مخالف خود می­بیند.   

شماری از ناظران بر این باورند ورود عربستان در چندین نبرد و بحران منطقه­ای، سرانجام این کشور را ناگزیر به جستجوی شریک و همراهی وادار کرد.  مساله دست داشتن عربستان در پشتیبانی از گروه های مسلح  تکفیری تروریستی در سوریه وعراق برای همگان ثابت شده است.  حمله عربستان به یمن پس از دو سال ریاض را به اهداف از پیش تعیین شده­اش نرساند. بحران آفرینی های عربستان در عین حال که هیچ دستاورد سیاسی برای این کشور به همراه نداشته است. بلکه در چند بخش از جمله بخش های اقتصادی وسیاسی نیز به سختی شکست خورده است. همین شکست ها عربستان را ناگزیر کرد تا تلاش کند برای فرار از بار شکست  خود هم که شده مصر را در میدان نبرد وارد کند. به ویژه این در شرایطی عربستان دیگر نمی توانند از راهی که رفته بازگردد. همچنین این کشور  نمی تواند راه رفته را به سرانجام برساند.  

سازمان‌های حقوقی  و بشریِ بین المللی چندین با عربستان سعودی را محکوم کرده و این کشور را متهم شناخته اند تا جایی که برخی از این سازمان های بین المللی رژیم آل سعود را به جنایت جنگی در یمن متهم کرده اند. همه این محکوم کردن ها و متهم کردن ها چیزهایی هستند که عربستان سعودی پیش از آنکه به خاک یمن تجاوز کند  فکرش را نکرده بود. در چند ماه گذشته پس از آنکه مشخص شد عربستان سعودی از سلاح ممنوعه در نسل کشی و ویران سازی زیرساخت های یمن استفاده کرده  فشارهای بین المللی به رژیم آل سعود برای متوقف کردن نبرد یمن شدت یافته است./۸۴۷/ب۱۰۱/ف

منبع: تسنیم

ارسال به شبکه های اجتماعی
کلید واژه های مطلب:
ارسال نظر
نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
لطفا حاصل عبارت زیر را در باکس روبرو وارد کنید:
= ۱۰ + ۶
ارسال
نظرات
انتشار یافته: 0
در انتظار بررسی: 0
غیر قابل انتشار: 0
۱۳۹۶/۷/۲۶ - ۱۷:۵۶
شکنجه نوجوان بحرینی به دلیل عدم پذیرش جاسوسی برای آل‌خلیفه
رییس انجمن حقوق بشر بحرین از شکنجه نوجوانان این کشور به دلیل عدم پذیرش جاسوسی برای آل خلیفه خبر داد.
۱۳۹۶/۷/۲۶ - ۱۷:۴۹
ممنوعیت ارتباط رهبران انقلاب با سایر افراد در زندان آل‌خلیفه
رهبران زندانی انقلاب بحرین از ارتباط با سایر زندانیان در زندان جو مرکزی محروم هستند.
۱۳۹۶/۷/۲۶ - ۱۷:۰۱
حبس نوجوان بحرینی تمدید شد
حبس نوجوان بحرینی تا ۱۰ روز دیگر تمدید شد.
۱۳۹۶/۷/۲۶ - ۱۶:۴۱
جلوگیری آل‎خلیفه از برگزاری نشست مخالفت با عادی سازی روابط با رژیم صهیونیستی
آل خلیفه از برگزاری نشست مخالفت با عادی سازی روابط با رژیم صهیونیستی جلوگیری بعمل آورد.
۱۳۹۶/۷/۲۶ - ۱۵:۱۴
کارشناس مسائل غرب آسیا:
واشنگتن با ایجاد جنگ روانی دنبال پنهان کردن معادلات جدید منطقه است
به اعتقاد کارشناس غرب آسیا، بخشی از دلایل ایجاد فضای تحریمی و جنگ روانی از سوی غربی­‌ها برگرفته از پنهان کردن واقعیت‌ها و معادلات جدیدی است.
۱۳۹۶/۷/۲۶ - ۱۰:۵۶
تهدید آل خلیفه به تخریب هیأت‎های حسینی
آل خلیفه تهدید کرد که هیأت های حسینی را تخریب خواهد کرد.
۱۳۹۶/۷/۲۶ - ۱۰:۴۸
افشاگری‌های جدید از دربار سعودی
افشاگر معروفی که اسرار و خبرهای پشت پرده آل سعود را هر از چند گاهی در شبکه مجازی فاش می‌کند، اطلاعات جدیدی درباره بن سلمان و شرایط این روزهای وی فاش کرده است.
۱۳۹۶/۷/۲۵ - ۲۰:۰۶
نماینده رهبر شیعیان بحرین مطرح کرد؛
وضع حوزه علمیه قم در زمان حمله آل‎خلیفه به منزل شیخ عیسی قاسم
نماینده رهبر شیعیان بحرین در ایران به تشریح وضع حوزه علمیه قم در زمان حمله نیروهای آل خلیفه به منزل شیخ عیسی قاسم پرداخت.
۱۳۹۶/۷/۲۵ - ۱۸:۰۰
تعویق محاکمه روحانی بحرینی به ۸ آبان
محاکمه روحانی و دو فرزند وی به ۸ آبان موکول شد.
۱۳۹۶/۷/۲۵ - ۱۶:۲۶
کارشناس مسائل جهان عرب:
واشنگتن و ریاض از گروه­‌های ضد ایرانی در مرز ایران و عراق حمایت می­‌کنند
به اعتقاد کارشناس مسائل جهان عرب، آمریکا در مرز ایران و عراق، کردهای مخالف ایران را آموزش می‌دهد و سعی دارد آن‌ها را برای عملیات محدود در مناطق مرزی ایران آماده سازد. عربستان و امارات نیز حمایت مالی ...
۱۳۹۶/۷/۲۵ - ۱۴:۳۴
روحانی بحرینی به سلول انفرادی انتقال یافت
یکی از روحانیان بحرینی به سلول انفرادی انتقال یافت و از سرنوشت وی هیچ خبری نیست.
۱۳۹۶/۷/۲۵ - ۱۳:۳۸
ائتلاف ۱۴ فوریه بحرین سیاست اقتصادی آل خلیفه را فاجعه خواند
ائتلاف جوانان انقلاب ۱۴ فوریه بحرین سیاست اقتصادی آل خلیفه را فاجعه توصیف کرد.
۱۳۹۶/۷/۲۵ - ۱۱:۴۲
تحلیل روزنامه رأی‌الیوم از سفر امیر کویت به عربستان
امیر کویت در حالی وارد عربستان شد که برخلاف عرف دیپلماتیک، شاه سعودی به استقبال وی نیامد که همین مساله موجب پیدایش شبهه های زیادی در مورد روابط دو کشور و احتمالاتی در مورد اجلاس آتی شورای همکاری خلیج ...
۱۳۹۶/۷/۲۴ - ۲۳:۱۴
جراحی نوجوان بحرینی به دلیل شکنجه
نوجوان زندانی بحرینی به دلیل شکنجه مجبور به عمل جراحی شد.
۱۳۹۶/۷/۲۴ - ۱۹:۵۴
نماینده شیخ عیسی قاسم:
وجود رهبر از ویژگی های برجسته انقلاب بحرین است
یکی از روحانیان بحرین از وجود رهبری نظیر آیت الله شیخ عیسی قاسم به عنوان ویژگی برجسته انقلاب این کشور یاد کرد.
۱۳۹۶/۷/۲۴ - ۱۶:۵۴
بررسی دلایل حمایت عربستان از راهبرد جدید ترامپ علیه ایران
اگر نگاهی داشته باشیم به موضع رژیم‌های عربی در قبال توافق هسته‌ای در می یابیم که این کشورها از ابتدا هم مخالف توافق هسته ای با ایران بودند.
۱۳۹۶/۷/۲۳ - ۱۹:۲۵
انتقاد جمعیت بحرینی از تلاش آل‌خلیفه برای عادی سازی روابط با صهیونیست‌ها
یکی از جمعیت های بحرینی از تلاش دولت آل خلیفه برای عادی سازی روابط با رژیم صهیونیستی به شدت انتقاد کرد.
۱۳۹۶/۷/۲۳ - ۱۹:۰۷
جمعیت حقوق بشر بحرین اعلام نام ربوده شدگان را خواستار شد
جمعیت حقوق بشر بحرین، آل خلیفه را به اعلام نام ربوده شدگان در این کشور فراخواند.
۱۳۹۶/۷/۲۳ - ۱۴:۲۷
گفتمان نژادپرستانه وهابی در سایت‌های اجتماعی و کتاب‌های درسی عربستان
با وجود مطالبات جهانی، سایت‌های اینترنتی فعال در حوزه آموزه‌های وهابیت و کتب دینی مدارس عربستان همچنان مملو از مفاهیم تبعیض آمیز و نژادپرستانه ضد شیعیان است.
۱۳۹۶/۷/۲۳ - ۱۲:۴۰
اختناق در عربستان؛ ناپدید شدن شاهزادگان سعودی در حاکمیت بن‌سلمان
معارضان آل‌سعود در شبکه‌های ارتباط اجتماعی با ابراز نگرانی از تشدید فضای سرکوبگری در عربستان از نامعلوم بودن سرنوشت شاهزادگان معارض پادشاهی محمد بن سلمان خبر داده‌اند.