پنج شنبه ۲۳ آذر ۱۳۹۶ Thursday, December 14, 2017 - ساعت:
زمان : ۱۳۹۶/۲/۱ - ۱۵:۰۹
شناسه خبر: ۴۹۲۷۴۸
 
تلاش عربستان برای مشارکت مصر در حمله به یمن
شکست عربستان در جنگ یمن و ناتوانی ریاض برای فرار از آثار ناگواری این جنگ سبب شده است که مقام‌های این کشور تلاش کنند مصر را وارد این نبرد سازند تا در بحران خود ساخته یمن تنها نباشند.

به گزارش خبرگزاری رسا، با وجود اینکه دو سال از حمله عربستان سعودی به یمن می­گذرد در این دو سال دست عربستان هر روز بیشتر به خون مردم بی­گناه یمن آلوده می شود. در نتیجه این حمله  رژیم آل سعود به شکستی که سراسر رسوایی است، دست یافته است. عربستان درپی جنایت های جنگی  که در یمن مرتکب شده در برابر جامعه مدنی و سازمان های حقوق بشری وانسانی خود را باخته است. اکنون رژیم آل سعود تلاش می­کند مصر را داخل این جنگ پرتلاطم کرده و با خود همراه سازد تا در باتلاق یمن تنها نماند.

چند روز پیش سرلشگر احمد عسیری سخنگوی نیروهای ائتلاف حمله به یمن، مدعی شد عبد الفتاح السیسی رییس جمهوری مصر گفته است  مصر 30 تا 40 هزار سرباز به عنوان نیروی زمینی برای نبرد کنونی یمن به عربستان خواهد داد. عسیری افزود عربستان سعودی این کمک را نپذیرفت. سخنگوی نیروهای  عربستان سعودی در یمن به این نکته نیز اشاره کرد مصر با نیروهای زمینی وهوایی در این نبرد شرکت می­کند.

از سویی دیگر یک منبع  آگاه در ریاست جمهوری مصر ارسال 40 هزار سرباز مصری به یمن را انکار کرد. این منبع آگاه گفت: دلیل اختلاف ما با رژیم آل سعود این است که ما نپذیزفتیم نیروی زمینی به عربسان بفرستیم. این منبع همچنین ابراز داشت: سخنان سرلشگر احمد عسیری پیرامون فرستادن نیروهای مصری به یمن راه به جایی نبرد. این منبع آگاه با اشاره به اینکه موافقت با ارسال نیروی مصری به عربستان، نیروهای دریایی وهوایی مصر را شامل می­شد، نه نیروهای زمینی را، افزود: فرستادن نیروهایی در یک ماموریت برون کشوری به عربستان سعودی به شرطی محقق می­شود که شورای عالی نیروهای مسلح مصر با آن موافقت کند. این منبع آگاه با اشاره به اینکه سخنان عسیری در چهارچوب حل اختلاف های میان دو کشور در چند ماه گذشته مطرح شده گفت ما ازسخنان عسیری پس از دیدار  السیسی با ملک سلمان شگفت زده ­شدیم.

پس از آنکه این منبع آگاه سخنان عسیری را نپذیرفت. عسیری مجبور شد سخنان  اختلاف برانگیز خود را پس بگیرد. طوری که سخنگوی نیروهای ائتلاف عربستان سعودی در یمن گفت: سخنانی که پیشتر گفته شده مربوط به چیزی است که پیش از این از سوی مصر در بحث پیشنهادی برای تشکیل نیروی مشترک عربی مطرح شد و در نشست دولت های عربی مورد بررسی قرار گرفت. این مورد به تمایل مصر بر امنیت امت عربی به عنوان یک کل جدایی ناپذیر و نه به موضوع مشارکت مصر در یمن مربوط می شود.

 عسیری افزود: همانطوری که می­­دانید عناصری از نیروهای مسلح مصر هستند که ماموریتشان محافظت از منطقه جنوب دریاری سرخ و باب المندب است که یک منطقه استراتژیک و بسیار مهم در امنیت ملی و منطقه­ای وعربی مصر به شمار می­رود.      

به نظر می­رسد فشار عربستان به مصر همچنان ادامه داشته باشد و اختلاف نظر های میان دو طرف در نشست اخیر سران کشورهای عربی که در اردن برگزار شد وطی آن  سلمان بن عبدالعزیز پادشاه عربستان و عبدالفتاح السیسی رییس جمهوری مصر باهم دیدار کردند، به پایان نرسد. عربستان سعودی برای بحران آفرینی در مصر برنامه ریزی و تلاش می کند این کشور را در نبردهای خاورمیانه وارد کند؛ نبردهایی که عربستان به هر شکل ممکن از آن پشتیبانی می­کند بدون اینکه به شکل درست هزینه­های آن را تامین کند. به طوری که به احتمال زیاد در پایان خودش را در این جنگ­ها تنها می­بیند.    

مشارکت مصر در حمله به یمن به نوبه خودش یک امر ناگهانی نیست که سخنگوی نیروهای ائتلاف عربستان از  آن پرده برداشته باشد. چرا که قاهره آشکارا به عملیات «طوفان قاطعیت » که رهبری آن را در 26مارس 2015عربستان سعودی بر عهده داشت، پیوست. در این هنگام السیسی رییس جمهور مصر تاکید کرد مصر تنها با نیروی دریایی وهوایی خود در این عملیات شرکت می­کند. السیسی همچنین افزود: در صورت ارسال نیروهای به جز نیروهای دریایی وهوایی مصر آن را اعلام خواهد کرد. این در حالی است که منابع نظامی مصر تاکید کردند قاهره افزون بر چهار برج دریایی خود با نیروهای هوایی­اش در این عملیات شرکت می­کند. این مشارکتی است که خواسته های عربستان را برآورده نمی­کند. عربستان سعودی مشارکت این چنینی مصر را مشارکتی نمادین برای حفظ آبرو ورفع تکلیف قلمداد کرد.

این موضع مصر نشانگر اوج بحران واختلاف میان ریاض و قاهره است و موضع  مخالف مصر با عربستان درباره بحران سوریه را آشکار می­کند. همین امر تارهای رواب میان دو کشور مصر و عربستان را برید. به طور طوری که عربستان کمک های نفتی خود به مصررا قطع کرد مصر نیز در مقابل  به عراق و ایران و روسیه روی آورد و این همان اردوگاهی است که ریاض آن را جبهه مخالف خود می­بیند.   

شماری از ناظران بر این باورند ورود عربستان در چندین نبرد و بحران منطقه­ای، سرانجام این کشور را ناگزیر به جستجوی شریک و همراهی وادار کرد.  مساله دست داشتن عربستان در پشتیبانی از گروه های مسلح  تکفیری تروریستی در سوریه وعراق برای همگان ثابت شده است.  حمله عربستان به یمن پس از دو سال ریاض را به اهداف از پیش تعیین شده­اش نرساند. بحران آفرینی های عربستان در عین حال که هیچ دستاورد سیاسی برای این کشور به همراه نداشته است. بلکه در چند بخش از جمله بخش های اقتصادی وسیاسی نیز به سختی شکست خورده است. همین شکست ها عربستان را ناگزیر کرد تا تلاش کند برای فرار از بار شکست  خود هم که شده مصر را در میدان نبرد وارد کند. به ویژه این در شرایطی عربستان دیگر نمی توانند از راهی که رفته بازگردد. همچنین این کشور  نمی تواند راه رفته را به سرانجام برساند.  

سازمان‌های حقوقی  و بشریِ بین المللی چندین با عربستان سعودی را محکوم کرده و این کشور را متهم شناخته اند تا جایی که برخی از این سازمان های بین المللی رژیم آل سعود را به جنایت جنگی در یمن متهم کرده اند. همه این محکوم کردن ها و متهم کردن ها چیزهایی هستند که عربستان سعودی پیش از آنکه به خاک یمن تجاوز کند  فکرش را نکرده بود. در چند ماه گذشته پس از آنکه مشخص شد عربستان سعودی از سلاح ممنوعه در نسل کشی و ویران سازی زیرساخت های یمن استفاده کرده  فشارهای بین المللی به رژیم آل سعود برای متوقف کردن نبرد یمن شدت یافته است./۸۴۷/ب۱۰۱/ف

منبع: تسنیم

ارسال به شبکه های اجتماعی
کلید واژه های مطلب:
ارسال نظر
نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
لطفا حاصل عبارت زیر را در باکس روبرو وارد کنید:
= ۱۰ + ۵
ارسال
نظرات
انتشار یافته: 0
در انتظار بررسی: 0
غیر قابل انتشار: 0
۱۳۹۶/۹/۲۲ - ۱۲:۵۷
عربستان سعودی هرگونه تظاهرات و سخنرانی در حمایت از قدس را ممنوع اعلام کرد
همزمان با اعتراضات فراگیر دولتی و مردمی به موضع آمریکا علیه قدس، منابع خبری می‌گویند در عربستان به مردم برای برگزاری راهپیمایی در حمایت از قدس یا خطبه خواندن در نماز جمعه در یاری فلسطین، اجازه داده نش...
۱۳۹۶/۹/۲۲ - ۱۱:۵۳
پایگاه خبری آمریکایی:
بن سلمان به دنبال تقدیم کرانه باختری به رژیم صهیونیستی است
یک پایگاه خبری آمریکایی در گزارشی به نقل از منابع آگاه نوشت که ولیعهد عربستان قصد دارد که کنترل کرانه باختری را به صهیونیست ها تقدیم کند.
۱۳۹۶/۹/۲۱ - ۱۳:۰۲
حمایت از جنایات دولت آمریکا از سوی مفتی سعودی
در حالی که نوام چامسکی اندیشمند معروف آمریکایی اذعان کرده است که دولت آمریکا،‌ جهان را از جنگی به جنگ دیگر سوق می‌دهد،‌ یکی از شیوخ دربار سعودی که عهده‌دار امور حرمین شریفین است،‌ چندی پیش برای ترامپ...
۱۳۹۶/۹/۲۱ - ۱۲:۳۲
تحلیل روزنامه روسیه؛
عربستان فلسطین را قربانی روابط خود با آمریکا را می کند
عربستان سعودی، با وجود همراه شدن با انتقادات جهان اسلام از تصمیم آمریکا در باره قدس، احتمالا از قبل در جریان این تصمیم بوده و قصد ندارد روابط خود با واشنگتن را خدشه دار کند.
۱۳۹۶/۹/۲۱ - ۱۲:۱۴
ائتلاف ۱۴ فوریه بحرین:
ملت بحرین از رژیم آل خلیفه بیزاری می‌جویند
جنبش ائتلاف ۱۴ فوریه بحرین با صدور بیانیه‌ای سفر هیأتی از جانب رژیم خلیفه به سرزمین‌های اشغالی را محکوم کرد.
۱۳۹۶/۹/۲۱ - ۱۲:۰۹
ولیعهد سعودی در مخمصه ایجاد شده به دست خود
منابعی بلندپایه در پاریس از دیدار فرستاده ویژه رییس‌جمهوری فرانسه با شاهزاده‌های بازداشت‌شده در عربستان خبر داده و می‌گویند که اصرار برخی از این افراد برای محاکمه علنی و مخالفت‌‌شان با هرگونه تفاهم، ...
۱۳۹۶/۹/۲۱ - ۱۱:۳۳
بحرینی‌های خشمگین پرچم آمریکا و رژیم صهیونیستی را آتش زدند
مردم بحرین شب گذشته در مخالفت با تصمیم آمریکا درباره قدس تظاهرات کرده و پرچم آمریکا و رژیم صهیونیستی را به آتش کشیدند.
۱۳۹۶/۹/۲۰ - ۱۶:۰۴
نماینده ‌آیت الله عیسی قاسم:
ملت بحرین از سفر هیأت رسمی آل‌خلیفه به اسرائیل برائت می‌جوید
نماینده رهبر شیعیان بحرین از سفر هیأت رسمی آل‌خلیفه به سرزمین‌های اشغالی با هدف عادی سازی روابط با رژیم صهیونیستی اعلام برائت کرد.
۱۳۹۶/۹/۲۰ - ۱۳:۵۲
روزنامه قطری گزارش داد؛
انتشار اسناد محرمانه همکاری آل‎سعود با رژیم صهیونیستی
یک روزنامه قطری، اسنادی از همکاری محرمانه وزارت خارجه عربستان سعودی با رژیم صهیونیستی منتشر کرد و نوشت یکی از سندها نشان می‌دهد که در سال ۱۹۶۶ عربستان از رژیم صهیونیستی خواسته تا سیناء در مصر را اشغال...
۱۳۹۶/۹/۲۰ - ۱۳:۱۰
علمای بحرین سفرآل‎خلیفه به سرزمین‎های اشغالی را محکوم کردند
بیش از ۱۳۰ روحانی بحرینی با صدور بیانیه ای، عادی سازی روابط با دشمن اسرائیلی را رد کرده و سفر هیئت بحرینی را به رژیم غاصب صهیونیستی محکوم کردند.
۱۳۹۶/۹/۲۰ - ۱۱:۳۴
کمپین بحرینی‌ها علیه سفر هیئت آل خلیفه به سرزمین‌های اشغالی
شهروندان بحرینی با راه‌اندازی یک کمپین در فضای مجازی، سفر هیئت آل خلیفه به سرزمین‌های اشغالی را محکوم کردند.
۱۳۹۶/۹/۱۹ - ۱۴:۵۸
انتقال آیت‌الله عیسی قاسم از بیمارستان به منزل
آیت‌الله عیسی قاسم رهبر شیعیان بحرین تنها پس از ۲ روز از انجام عمل جراحی سنگین به منزلشان منتقل شده و مجدداً در بازداشت خانگی و محاصره قرار گرفتند.
۱۳۹۶/۹/۱۹ - ۱۴:۵۷
صلیب سرخ جهانی:
وضع فاجعه‌بار انسانی، مردم یمن را به زانو درآورده است
حملات عربستان سعودی و ائتلافش به یمنی‌ها و محاصره این کشور ادامه دارد و کمیته بین‌المللی صلیب سرخ در بیانیه‌ای درباره تشدید وضع فاجعه‌بار انسانی در یمن بر اثر تشدید درگیری‌ها هشدار داده است.
۱۳۹۶/۹/۱۹ - ۱۴:۵۲
جمعیت الوفاق بحرین:
هیأت سفرکننده به فلسطین اشغالی، نماینده ملت بحرین نیست
جمعیت الوفاق اسلامی تأکید کرد هیأت بحرینی که به سرزمین اشغالی سفر کرده است، نماینده ملت بحرین نیست.
۱۳۹۶/۹/۱۹ - ۱۴:۴۷
اولین سفر علنی هیأتی بحرینی به فلسطین اشغالی و تمجید رسانه‌های صهیونیست
رسانه‌های رژیم صهونیستی با اشاره به اظهارات اخیر وزارت خارجه بحرین در محکومیت اقدام آمریکا درباره قدس، نوشتند که به رغم این موضع، اولین هیأت بحرینی به سرزمین‌های اشغالی سفر کرده و منامه مخالفتی با آن ...
۱۳۹۶/۹/۱۸ - ۲۰:۵۲
تظاهرات گسترده مردم بحرین در حمایت از قدس
مردم مناطق مختلف بحرین در واکنش به انتقال سفارت آمریکا به قدس دست به تظاهرات گسترده‌ای زدند.
۱۳۹۶/۹/۱۷ - ۱۷:۴۴
شیخ عیسی قاسم تحت عمل جراحی قرار گرفت
رهبر شیعیان بحرین امروز تحت عمل جراحی قرار گرفت.
۱۳۹۶/۹/۱۷ - ۱۱:۲۵
یکی از علمای بحرین:
قدس در معرض بزرگترین توطئه قرار دارد
یکی از علمای بحرین تصمیم آمریکا برای انتقال سفارت به قدس را توطئه عظیم علیه این شهر عنوان کرد.
۱۳۹۶/۹/۱۷ - ۱۱:۰۴
ائتلاف ۱۴ فوریه بحرین:
توهین به قدس از نتایج خیانت های آل سعود است
ائتلاف جوانان انقلاب ۱۴ فوریه تعرض به قدس از سوی آمریکا را یکی از نتایج خیانت های آل سعود توصیف کرد.
۱۳۹۶/۹/۱۶ - ۱۹:۵۹
علمای بحرین:
تصمیم دولت آمریکا درباره قدس امتحانی برای امت اسلامی است
علمای بحرین تأکید کردند که تصمیم آمریکا درباره قدس به مثابه امتحانی برای امت اسلامی به شمار می ‌آید.