یکشنبه ۲۹ مرداد ۱۳۹۶ Sunday, August 20, 2017 - ساعت:
زمان : ۱۳۹۶/۲/۱ - ۱۵:۰۹
شناسه خبر: ۴۹۲۷۴۸
 
تلاش عربستان برای مشارکت مصر در حمله به یمن
شکست عربستان در جنگ یمن و ناتوانی ریاض برای فرار از آثار ناگواری این جنگ سبب شده است که مقام‌های این کشور تلاش کنند مصر را وارد این نبرد سازند تا در بحران خود ساخته یمن تنها نباشند.

به گزارش خبرگزاری رسا، با وجود اینکه دو سال از حمله عربستان سعودی به یمن می­گذرد در این دو سال دست عربستان هر روز بیشتر به خون مردم بی­گناه یمن آلوده می شود. در نتیجه این حمله  رژیم آل سعود به شکستی که سراسر رسوایی است، دست یافته است. عربستان درپی جنایت های جنگی  که در یمن مرتکب شده در برابر جامعه مدنی و سازمان های حقوق بشری وانسانی خود را باخته است. اکنون رژیم آل سعود تلاش می­کند مصر را داخل این جنگ پرتلاطم کرده و با خود همراه سازد تا در باتلاق یمن تنها نماند.

چند روز پیش سرلشگر احمد عسیری سخنگوی نیروهای ائتلاف حمله به یمن، مدعی شد عبد الفتاح السیسی رییس جمهوری مصر گفته است  مصر 30 تا 40 هزار سرباز به عنوان نیروی زمینی برای نبرد کنونی یمن به عربستان خواهد داد. عسیری افزود عربستان سعودی این کمک را نپذیرفت. سخنگوی نیروهای  عربستان سعودی در یمن به این نکته نیز اشاره کرد مصر با نیروهای زمینی وهوایی در این نبرد شرکت می­کند.

از سویی دیگر یک منبع  آگاه در ریاست جمهوری مصر ارسال 40 هزار سرباز مصری به یمن را انکار کرد. این منبع آگاه گفت: دلیل اختلاف ما با رژیم آل سعود این است که ما نپذیزفتیم نیروی زمینی به عربسان بفرستیم. این منبع همچنین ابراز داشت: سخنان سرلشگر احمد عسیری پیرامون فرستادن نیروهای مصری به یمن راه به جایی نبرد. این منبع آگاه با اشاره به اینکه موافقت با ارسال نیروی مصری به عربستان، نیروهای دریایی وهوایی مصر را شامل می­شد، نه نیروهای زمینی را، افزود: فرستادن نیروهایی در یک ماموریت برون کشوری به عربستان سعودی به شرطی محقق می­شود که شورای عالی نیروهای مسلح مصر با آن موافقت کند. این منبع آگاه با اشاره به اینکه سخنان عسیری در چهارچوب حل اختلاف های میان دو کشور در چند ماه گذشته مطرح شده گفت ما ازسخنان عسیری پس از دیدار  السیسی با ملک سلمان شگفت زده ­شدیم.

پس از آنکه این منبع آگاه سخنان عسیری را نپذیرفت. عسیری مجبور شد سخنان  اختلاف برانگیز خود را پس بگیرد. طوری که سخنگوی نیروهای ائتلاف عربستان سعودی در یمن گفت: سخنانی که پیشتر گفته شده مربوط به چیزی است که پیش از این از سوی مصر در بحث پیشنهادی برای تشکیل نیروی مشترک عربی مطرح شد و در نشست دولت های عربی مورد بررسی قرار گرفت. این مورد به تمایل مصر بر امنیت امت عربی به عنوان یک کل جدایی ناپذیر و نه به موضوع مشارکت مصر در یمن مربوط می شود.

 عسیری افزود: همانطوری که می­­دانید عناصری از نیروهای مسلح مصر هستند که ماموریتشان محافظت از منطقه جنوب دریاری سرخ و باب المندب است که یک منطقه استراتژیک و بسیار مهم در امنیت ملی و منطقه­ای وعربی مصر به شمار می­رود.      

به نظر می­رسد فشار عربستان به مصر همچنان ادامه داشته باشد و اختلاف نظر های میان دو طرف در نشست اخیر سران کشورهای عربی که در اردن برگزار شد وطی آن  سلمان بن عبدالعزیز پادشاه عربستان و عبدالفتاح السیسی رییس جمهوری مصر باهم دیدار کردند، به پایان نرسد. عربستان سعودی برای بحران آفرینی در مصر برنامه ریزی و تلاش می کند این کشور را در نبردهای خاورمیانه وارد کند؛ نبردهایی که عربستان به هر شکل ممکن از آن پشتیبانی می­کند بدون اینکه به شکل درست هزینه­های آن را تامین کند. به طوری که به احتمال زیاد در پایان خودش را در این جنگ­ها تنها می­بیند.    

مشارکت مصر در حمله به یمن به نوبه خودش یک امر ناگهانی نیست که سخنگوی نیروهای ائتلاف عربستان از  آن پرده برداشته باشد. چرا که قاهره آشکارا به عملیات «طوفان قاطعیت » که رهبری آن را در 26مارس 2015عربستان سعودی بر عهده داشت، پیوست. در این هنگام السیسی رییس جمهور مصر تاکید کرد مصر تنها با نیروی دریایی وهوایی خود در این عملیات شرکت می­کند. السیسی همچنین افزود: در صورت ارسال نیروهای به جز نیروهای دریایی وهوایی مصر آن را اعلام خواهد کرد. این در حالی است که منابع نظامی مصر تاکید کردند قاهره افزون بر چهار برج دریایی خود با نیروهای هوایی­اش در این عملیات شرکت می­کند. این مشارکتی است که خواسته های عربستان را برآورده نمی­کند. عربستان سعودی مشارکت این چنینی مصر را مشارکتی نمادین برای حفظ آبرو ورفع تکلیف قلمداد کرد.

این موضع مصر نشانگر اوج بحران واختلاف میان ریاض و قاهره است و موضع  مخالف مصر با عربستان درباره بحران سوریه را آشکار می­کند. همین امر تارهای رواب میان دو کشور مصر و عربستان را برید. به طور طوری که عربستان کمک های نفتی خود به مصررا قطع کرد مصر نیز در مقابل  به عراق و ایران و روسیه روی آورد و این همان اردوگاهی است که ریاض آن را جبهه مخالف خود می­بیند.   

شماری از ناظران بر این باورند ورود عربستان در چندین نبرد و بحران منطقه­ای، سرانجام این کشور را ناگزیر به جستجوی شریک و همراهی وادار کرد.  مساله دست داشتن عربستان در پشتیبانی از گروه های مسلح  تکفیری تروریستی در سوریه وعراق برای همگان ثابت شده است.  حمله عربستان به یمن پس از دو سال ریاض را به اهداف از پیش تعیین شده­اش نرساند. بحران آفرینی های عربستان در عین حال که هیچ دستاورد سیاسی برای این کشور به همراه نداشته است. بلکه در چند بخش از جمله بخش های اقتصادی وسیاسی نیز به سختی شکست خورده است. همین شکست ها عربستان را ناگزیر کرد تا تلاش کند برای فرار از بار شکست  خود هم که شده مصر را در میدان نبرد وارد کند. به ویژه این در شرایطی عربستان دیگر نمی توانند از راهی که رفته بازگردد. همچنین این کشور  نمی تواند راه رفته را به سرانجام برساند.  

سازمان‌های حقوقی  و بشریِ بین المللی چندین با عربستان سعودی را محکوم کرده و این کشور را متهم شناخته اند تا جایی که برخی از این سازمان های بین المللی رژیم آل سعود را به جنایت جنگی در یمن متهم کرده اند. همه این محکوم کردن ها و متهم کردن ها چیزهایی هستند که عربستان سعودی پیش از آنکه به خاک یمن تجاوز کند  فکرش را نکرده بود. در چند ماه گذشته پس از آنکه مشخص شد عربستان سعودی از سلاح ممنوعه در نسل کشی و ویران سازی زیرساخت های یمن استفاده کرده  فشارهای بین المللی به رژیم آل سعود برای متوقف کردن نبرد یمن شدت یافته است./۸۴۷/ب۱۰۱/ف

منبع: تسنیم

ارسال به شبکه های اجتماعی
کلید واژه های مطلب:
ارسال نظر
نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
لطفا حاصل عبارت زیر را در باکس روبرو وارد کنید:
= ۱۲ + ۱۱
ارسال
نظرات
انتشار یافته: 0
در انتظار بررسی: 0
غیر قابل انتشار: 0
۱۳۹۶/۵/۲۸ - ۱۹:۴۳
تظاهرات مردم بحرین به نشانه همبستگی با ملت یمن
مردم بحرین با برگزاری تظاهراتی ضمن اعلام همبستگی با ملت یمن، تجاوزات عربستان سعودی علیه این کشور را محکوم کردند.
۱۳۹۶/۵/۲۸ - ۱۶:۵۴
ادامه سرکوب شیعیان در عوامیه از قول خبرنگار غربی
خبرنگار بی بی سی موفق شده سفری کوتاه به شهر عوامیه در استان قطیف عربستان داشته باشد و مشاهدات خود را منتشر کند.
۱۳۹۶/۵/۲۸ - ۱۳:۰۰
شناسایی ۵۸ مورد ابتلا به مالاریا در بین زائران حج
وزارت بهداشت عربستان از شناسایی ۵۸ مورد ابتلا به مالاریا بین حجاج هشت کشور در بیمارستان‌ها و مراکز بهداشتی مکه و مدینه خبر داد.
۱۳۹۶/۵/۲۸ - ۱۲:۵۶
نگرانی قطر درباره امنیت جانی حجاج این کشور در عربستان
پس از بازگشایی مرزهای میان قطر و عربستان به منظور امکان مشارکت حجاج قطری در مناسک حج، دوحه نسبت به امنیت جانی شهروندانش در عربستان ابراز نگرانی کرد.
۱۳۹۶/۵/۲۷ - ۲۱:۱۱
انتقال روحانی بحرینی به زندان پس از انجام عمل جراحی
یکی از روحانیان شیعه بحرین پس از انجام عمل جراحی به زندان بازگشت.
۱۳۹۶/۵/۲۷ - ۱۴:۱۲
آیت الله غریفی:
گفتمان دینی باید از جانبداری به دور باشد
یکی از علمای شیعه بحرین دوری گفتمان دینی از جانبداری به یک مذهب و قومیت و اعطای حق به همه مردم را خواستار شد.
۱۳۹۶/۵/۲۷ - ۱۴:۰۲
آغاز طرح توسعه حرم مکی در مسجد الحرام پس از دو سال وقفه
طرح توسعه حرم مکی در مسجد الحرام پس از دو سال وقفه، ماه آینده از سر گرفته خواهد شد.
۱۳۹۶/۵/۲۷ - ۱۳:۵۳
۲۰۰ هزار قرآن به مسجدالحرام اضافه شد
در پی صدور فرمان پادشاهی در عربستان مبنی بر اضافه شدن ۲۰۰ هزار نسخه قرآن کریم به مسجدالحرام، این حکم طی دو مرحله اجرایی شد.
۱۳۹۶/۵/۲۶ - ۱۷:۴۲
تلاش ریاض برای عدم انتشار گزارش سازمان ملل درباره کشتار صدها کودک یمنی
سازمان ملل پیش‌نویس گزارشی آماده کرده که ائتلاف عربی به رهبری عربستان را متهم به قتل صدها کودک یمنی می‌کند؛ ریاض در تلاش است به هر وسیله‌ای شده مانع از انتشار این گزارش شود.
۱۳۹۶/۵/۲۶ - ۱۷:۲۳
مشهورترین عکاس حج درگذشت
مشهورترین عکاس تونسی حج و اماکن زیارتی مکه و مدینه بر اثر عارضه قلبی درگذشت.
۱۳۹۶/۵/۲۶ - ۱۷:۲۱
طرح «هر زائر یک قرآن» در حج
اداره مصاحف و کتب تولیت امور مسجدالحرام و مسجد النبی طرح «هر زائر یک قرآن» را به منظور اهدای قرآن به زائران بیت‌الله الحرام آغاز کرده است.
۱۳۹۶/۵/۲۶ - ۱۶:۵۶
فعالان قطری:
حج با هزینه ملک سلمان را نمی‌خواهیم
در پی موافقت ملک سلمان بن عبدالعزیز پادشاه سعودی با ورود حجاج قطری به عربستان، بسیاری از فعالان قطری اعلام کردند، با حج به هزینه پادشاه سعودی مخالفیم.
۱۳۹۶/۵/۲۶ - ۱۲:۳۰
جمعیت الوفاق اسلامی بحرین:
آل‎خلیفه شجاعت پخش کامل مکالمه شیخ علی سلمان و مقام قطری را ندارد
جمعیت الوفاق اسلامی بحرین تأکید کرد که دولت بحرین شجاعت پخش کامل مکالمه شیخ علی سلمان و نخست وزیر سابق قطر را ندارد.
۱۳۹۶/۵/۲۶ - ۱۱:۰۱
چرا عربستان منکر میانجی‌گری با ایران شده است؟
اظهارات یک مسؤول سعودی مبنی بر تکذیب درخواست میانجی‌گری عراق در روابط با ایران غیرمنتظره بوده هرگونه خوشبینی در بهبود روابط دو طرف را از بین برد.
۱۳۹۶/۵/۲۵ - ۱۸:۳۰
واکنش بحرین به اظهارات آمریکا درباره تبعیض علیه شیعیان این کشور
وزارت خارجه بحرین به اظهارات وزیر خارجه آمریکا درباره اعمال تبعیض علیه شیعیان در بحرین واکنش نشان داد.
۱۳۹۶/۵/۲۵ - ۱۸:۲۷
روزنامه رای الیوم:
سراسیمگی سعودی‌ها از مقاومت یمنی‌ها، فرستاده سازمان ملل را روانه تهران کرد
روزنامه رای الیوم سفر اخیر فرستاده ویژه سازمان ملل به تهران را اعتراف رسمی به نقش کارآمد و تاثیرگذار ایران در حل بحران یمن خواند و گفت: عربستان برای برون رفت از بحران یمن باید خسارات مالی و غیرمالی مر...
۱۳۹۶/۵/۲۵ - ۱۸:۲۲
بررسی دلایل پذیرش شکست از سوی بن سلمان در تهاجم به یمن
تمایل ولیعهد سعودی برای پایان جنگ در یمن حامل معانی زیادی است از جمله اینکه نشان می‌دهد وی به دنبال نجات کشورش از باتلاق یمن است.
۱۳۹۶/۵/۲۵ - ۱۷:۴۸
اسلام‌گرایی معاصر (۱۰)
نوسلفی‌گری؛ رادیکالیسم دینی یا قرائت‌های مختلف از اسلام سیاسی
نوسلفی‌ها هر صاحب اقتدار سیاسی را که از عقاید آنها پیروی نکند خواه شیعه، خواه سنی، خواه سلفی به جرم انحراف از راه حق و سلف، نامشروع و قتلش را واجب می‌دانند.
۱۳۹۶/۵/۲۵ - ۱۶:۵۰
روزنامه قطری:
عربستان بعد از شکست در یمن به سمت مقتدا صدر رفت
یک روزنامه قطری نوشت: بحران خلیج فارس و شکست عربستان در یمن، ریاض را به سوی کمک گرفتن از مقتدا صدر، سوق داده است.
۱۳۹۶/۵/۲۵ - ۱۱:۴۸
عربستان از تخریب کامل محله المسوره در العوامیه خبر داد
مسؤولان سعودی اعلام کردند که محله المسوره در شهر شیعه نشین عوامیه در استان قطیف را به طور کامل تخریب کرده‌اند.