چهارشنبه ۶ اردیبهشت ۱۳۹۶ Wednesday, April 26, 2017 - ساعت:
زمان : ۱۳۹۶/۲/۱ - ۱۵:۰۹
شناسه خبر: ۴۹۲۷۴۸
 
تلاش عربستان برای مشارکت مصر در حمله به یمن
شکست عربستان در جنگ یمن و ناتوانی ریاض برای فرار از آثار ناگواری این جنگ سبب شده است که مقام‌های این کشور تلاش کنند مصر را وارد این نبرد سازند تا در بحران خود ساخته یمن تنها نباشند.

به گزارش خبرگزاری رسا، با وجود اینکه دو سال از حمله عربستان سعودی به یمن می­گذرد در این دو سال دست عربستان هر روز بیشتر به خون مردم بی­گناه یمن آلوده می شود. در نتیجه این حمله  رژیم آل سعود به شکستی که سراسر رسوایی است، دست یافته است. عربستان درپی جنایت های جنگی  که در یمن مرتکب شده در برابر جامعه مدنی و سازمان های حقوق بشری وانسانی خود را باخته است. اکنون رژیم آل سعود تلاش می­کند مصر را داخل این جنگ پرتلاطم کرده و با خود همراه سازد تا در باتلاق یمن تنها نماند.

چند روز پیش سرلشگر احمد عسیری سخنگوی نیروهای ائتلاف حمله به یمن، مدعی شد عبد الفتاح السیسی رییس جمهوری مصر گفته است  مصر 30 تا 40 هزار سرباز به عنوان نیروی زمینی برای نبرد کنونی یمن به عربستان خواهد داد. عسیری افزود عربستان سعودی این کمک را نپذیرفت. سخنگوی نیروهای  عربستان سعودی در یمن به این نکته نیز اشاره کرد مصر با نیروهای زمینی وهوایی در این نبرد شرکت می­کند.

از سویی دیگر یک منبع  آگاه در ریاست جمهوری مصر ارسال 40 هزار سرباز مصری به یمن را انکار کرد. این منبع آگاه گفت: دلیل اختلاف ما با رژیم آل سعود این است که ما نپذیزفتیم نیروی زمینی به عربسان بفرستیم. این منبع همچنین ابراز داشت: سخنان سرلشگر احمد عسیری پیرامون فرستادن نیروهای مصری به یمن راه به جایی نبرد. این منبع آگاه با اشاره به اینکه موافقت با ارسال نیروی مصری به عربستان، نیروهای دریایی وهوایی مصر را شامل می­شد، نه نیروهای زمینی را، افزود: فرستادن نیروهایی در یک ماموریت برون کشوری به عربستان سعودی به شرطی محقق می­شود که شورای عالی نیروهای مسلح مصر با آن موافقت کند. این منبع آگاه با اشاره به اینکه سخنان عسیری در چهارچوب حل اختلاف های میان دو کشور در چند ماه گذشته مطرح شده گفت ما ازسخنان عسیری پس از دیدار  السیسی با ملک سلمان شگفت زده ­شدیم.

پس از آنکه این منبع آگاه سخنان عسیری را نپذیرفت. عسیری مجبور شد سخنان  اختلاف برانگیز خود را پس بگیرد. طوری که سخنگوی نیروهای ائتلاف عربستان سعودی در یمن گفت: سخنانی که پیشتر گفته شده مربوط به چیزی است که پیش از این از سوی مصر در بحث پیشنهادی برای تشکیل نیروی مشترک عربی مطرح شد و در نشست دولت های عربی مورد بررسی قرار گرفت. این مورد به تمایل مصر بر امنیت امت عربی به عنوان یک کل جدایی ناپذیر و نه به موضوع مشارکت مصر در یمن مربوط می شود.

 عسیری افزود: همانطوری که می­­دانید عناصری از نیروهای مسلح مصر هستند که ماموریتشان محافظت از منطقه جنوب دریاری سرخ و باب المندب است که یک منطقه استراتژیک و بسیار مهم در امنیت ملی و منطقه­ای وعربی مصر به شمار می­رود.      

به نظر می­رسد فشار عربستان به مصر همچنان ادامه داشته باشد و اختلاف نظر های میان دو طرف در نشست اخیر سران کشورهای عربی که در اردن برگزار شد وطی آن  سلمان بن عبدالعزیز پادشاه عربستان و عبدالفتاح السیسی رییس جمهوری مصر باهم دیدار کردند، به پایان نرسد. عربستان سعودی برای بحران آفرینی در مصر برنامه ریزی و تلاش می کند این کشور را در نبردهای خاورمیانه وارد کند؛ نبردهایی که عربستان به هر شکل ممکن از آن پشتیبانی می­کند بدون اینکه به شکل درست هزینه­های آن را تامین کند. به طوری که به احتمال زیاد در پایان خودش را در این جنگ­ها تنها می­بیند.    

مشارکت مصر در حمله به یمن به نوبه خودش یک امر ناگهانی نیست که سخنگوی نیروهای ائتلاف عربستان از  آن پرده برداشته باشد. چرا که قاهره آشکارا به عملیات «طوفان قاطعیت » که رهبری آن را در 26مارس 2015عربستان سعودی بر عهده داشت، پیوست. در این هنگام السیسی رییس جمهور مصر تاکید کرد مصر تنها با نیروی دریایی وهوایی خود در این عملیات شرکت می­کند. السیسی همچنین افزود: در صورت ارسال نیروهای به جز نیروهای دریایی وهوایی مصر آن را اعلام خواهد کرد. این در حالی است که منابع نظامی مصر تاکید کردند قاهره افزون بر چهار برج دریایی خود با نیروهای هوایی­اش در این عملیات شرکت می­کند. این مشارکتی است که خواسته های عربستان را برآورده نمی­کند. عربستان سعودی مشارکت این چنینی مصر را مشارکتی نمادین برای حفظ آبرو ورفع تکلیف قلمداد کرد.

این موضع مصر نشانگر اوج بحران واختلاف میان ریاض و قاهره است و موضع  مخالف مصر با عربستان درباره بحران سوریه را آشکار می­کند. همین امر تارهای رواب میان دو کشور مصر و عربستان را برید. به طور طوری که عربستان کمک های نفتی خود به مصررا قطع کرد مصر نیز در مقابل  به عراق و ایران و روسیه روی آورد و این همان اردوگاهی است که ریاض آن را جبهه مخالف خود می­بیند.   

شماری از ناظران بر این باورند ورود عربستان در چندین نبرد و بحران منطقه­ای، سرانجام این کشور را ناگزیر به جستجوی شریک و همراهی وادار کرد.  مساله دست داشتن عربستان در پشتیبانی از گروه های مسلح  تکفیری تروریستی در سوریه وعراق برای همگان ثابت شده است.  حمله عربستان به یمن پس از دو سال ریاض را به اهداف از پیش تعیین شده­اش نرساند. بحران آفرینی های عربستان در عین حال که هیچ دستاورد سیاسی برای این کشور به همراه نداشته است. بلکه در چند بخش از جمله بخش های اقتصادی وسیاسی نیز به سختی شکست خورده است. همین شکست ها عربستان را ناگزیر کرد تا تلاش کند برای فرار از بار شکست  خود هم که شده مصر را در میدان نبرد وارد کند. به ویژه این در شرایطی عربستان دیگر نمی توانند از راهی که رفته بازگردد. همچنین این کشور  نمی تواند راه رفته را به سرانجام برساند.  

سازمان‌های حقوقی  و بشریِ بین المللی چندین با عربستان سعودی را محکوم کرده و این کشور را متهم شناخته اند تا جایی که برخی از این سازمان های بین المللی رژیم آل سعود را به جنایت جنگی در یمن متهم کرده اند. همه این محکوم کردن ها و متهم کردن ها چیزهایی هستند که عربستان سعودی پیش از آنکه به خاک یمن تجاوز کند  فکرش را نکرده بود. در چند ماه گذشته پس از آنکه مشخص شد عربستان سعودی از سلاح ممنوعه در نسل کشی و ویران سازی زیرساخت های یمن استفاده کرده  فشارهای بین المللی به رژیم آل سعود برای متوقف کردن نبرد یمن شدت یافته است./۸۴۷/ب۱۰۱/ف

منبع: تسنیم

ارسال به شبکه های اجتماعی
کلید واژه های مطلب:
ارسال نظر
نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
لطفا حاصل عبارت زیر را در باکس روبرو وارد کنید:
= ۳ + ۴
ارسال
نظرات
انتشار یافته: 0
در انتظار بررسی: 0
غیر قابل انتشار: 0
۱۳۹۶/۲/۶ - ۱۶:۲۱
در نشست بررسی اندیشه های سیاسی شهید سید حسین حوثی مطرح شد:
معرفت خدا و دشمن شناسی از ویژگی های شهید حوثی بود/ انصارالله، دغدغه امت اسلام را دارد
فریاد سید شهید حوثی توهم و خیالِ "شکست ناپذیر بودن آمریکا" را در هم شکست و به همه ثابت کرد آمریکا مانند هر قدرت شیطانی دیگری شکست می خورد.
۱۳۹۶/۲/۶ - ۱۵:۵۴
تلاش عربستان برای خروج از باتلاق یمن با هیاهو و دروغ‌های رسانه‌ای
استفاده عربستان از نیروهای کشورهای گوناگون در حمله به یمن و درخواست تازه این کشور از مصر برای اعزام نیرو برای جنگ نشان می دهد که عربستان در این جنگ هیچ موفقیتی نداشته است.
۱۳۹۶/۲/۶ - ۱۵:۰۷
اعتراض مرکز حقوق بشر بحرین به وضعیت وخیم یکی از فعالان حقوق بشر
مرکز حقوق بشر بحرین در صفحه رسمی خود در توئیتر به اقدامات رژیم آل خلیفه علیه یکی از فعالان حقوق بشر این کشور، اعتراض کرد.
۱۳۹۶/۲/۶ - ۱۲:۵۸
مبلغ سعودی:
اسلام بر همزیستی‌ مسالمت‌آمیز تأکید دارد
مبلغ سعودی تصریح کرد که اسلام همواره بر همزیستی مسالمت‌آمیز میان ادیان الهی تاکید داشته و سیره نبوی نیز بر آن گواه است.
۱۳۹۶/۲/۶ - ۱۲:۲۷
انتقاد جریان الوفاء از اصلاحات قانون خانواده بحرین
جریان الوفاء خاطر نشان کرد: نظام آل خلیفه بر اساس عقده های سیاسی خود به موضوع خانواده نگاه می کند و هدف آنها این است که دین و شریعت را از خانواده دور کنند.
۱۳۹۶/۲/۶ - ۱۲:۱۲
تظاهرات مردمی در بحرین به نشانه همبستگی با بازداشت‌شدگان سیاسی
​همزمان با تشدید سرکوب معارضان و اقدام دولت بحرین برای لغو تابعیت ده‌ها فعال سیاسی و حقوقی، مردم این کشور به نشانه همبستگی با بازداشت‌شدگان سیاسی تظاهرات کردند.
۱۳۹۶/۲/۶ - ۱۰:۵۸
تلاش عربستان برای خروج از باتلاق یمن با هیاهو و دروغ‌های رسانه‌ای
استفاده عربستان از نیروهای کشورهای گوناگون در حمله به یمن و درخواست تازه این کشور از مصر برای اعزام نیرو برای جنگ نشان می دهد که عربستان در این جنگ هیچ موفقیتی نداشته است.
۱۳۹۶/۲/۶ - ۰۹:۱۵
یک چهارم کارکنان وزارت اطلاع رسانی بحرین خارجی هستند
آمار وزیر اطلاع رسانی بحرین به یکی از نمایندگان پارلمان حاکی از این است که ۲۵درصد کارمندان این وزارتخانه را خارجی‌ها تشکیل می‌دهند.
۱۳۹۶/۲/۶ - ۰۸:۱۹
کودتای سفید در خاندان سعودی کلید خورد
بن‌نایف در محاصره سلمانی‌ها
۱۳۹۶/۲/۶ - ۰۷:۵۳
خانه‌تکاني در کاخ سعودي
آیا رؤياي پادشاهي بن سلمان محقق مي‌شود؟
به نظر مي رسد پادشاه سعودي قصد دارد با اقدامات کنوني خود در ايجاد تغييرات گسترده در صفوف مسئولان، زمينه لازم براي تکيه زدن فرزندش «محمد بن سلمان» بر کرسي پادشاهي، پس از خود را فراهم آورد.
۱۳۹۶/۲/۵ - ۱۸:۳۸
دادگاه بحرین تابعیت ده‌ها فعال معارض را لغو کرد
دادگاه بحرین همزمان با نزدیک شدن به جلسه قرائت حکم آیت‌الله عیسی قاسم، تابعیت ده‌ها فعال معارض را لغو و آنها را به حبس محکوم کرد.
۱۳۹۶/۲/۵ - ۱۷:۲۱
گزارش بين الملل؛
عربستان در آستانه کودتای آل‌سلمان/ رایزنی شاهزادگان سعودی در واشنگتن
گزارش‌ها و احکام اخیر پادشاه سعودی از چراغ سبز دولت ترامپ به محمد بن سلمان برای رسیدن به قدرت حکایت دارد.
۱۳۹۶/۲/۵ - ۱۵:۲۷
بن سلمان به دنبال قبضه کردن قدرت مطلق در عربستان
محمد بن سلمان در پس فرمان پادشاه سعودی مبنی بر عزل و نصب‌های گسترده قرار دارد و این اقدام به معنی کلید زدن کودتای سفید علیه محمد بن نایف و قبضه کردن قدرت تمام و کمال در کشورش است.
۱۳۹۶/۲/۵ - ۱۴:۳۵
معاون وزیر امور خارجه سوریه:
آمریکا به روسیه گفت که حمله به سوریه تکرار نخواهد شد
معاون وزیر امور خارجه سوریه فاش کرد که دولت آمریکا به روسیه گفته است که حمله اخیرش به سوریه دیگر تکرار نخواهد شد.
۱۳۹۶/۲/۵ - ۱۲:۴۶
روحانی بحرینی:
مدافعان حقوق بشر بحرین در محاصره امنیتی قرار دارند
مسؤول بخش آزادی های دینی جمعیت حقوق بشر بحرین تأکید کرد که مدافعان حقوق بشر بحرین در محاصره امنیتی قرار دارند.
۱۳۹۶/۲/۳ - ۲۲:۵۵
روزنامه رأی الیوم نوشت؛
موضوع ایران و سوریه در صدر اولویت‌های دیدار «سیسی» با ملک سلمان قرار دارد
روزنامه رأی الیوم در یادداشتی به سفر امروز رییس جمهور مصر به عربستان پرداخت و نوشت، به احتمال زیاد، پرونده‌های سوریه و ایران و همچنین تشکیل «ائتلاف عربی سنی» مورد نظر ترامپ علیه تهران، از اولویت‌های ا...
۱۳۹۶/۲/۳ - ۲۱:۵۵
وزیر خارجه عربستان:
روابط مصر و عربستان محکم و تاریخی است
وزیر خارجه عربستان پس از دیدار با همتای مصری خود در ریاض تاکید کرد که در این دیدار درباره مسایل مهم منطقه و روابط دوجانبه بحث و تبادل نظر شد.
۱۳۹۶/۲/۳ - ۲۰:۳۰
عربستان یکی از شیعیان را به اعدام محکوم کرد
دادگاه ویژه کیفری عربستان یک فعال شیعه را به اعدام محکوم کرد.
۱۳۹۶/۲/۳ - ۱۸:۳۶
در حمایت از زنان زندانی؛
زنان بحرینی دست به تظاهرات زدند
روز گذشته شمار زیادی از زنان بحرینی منطقه بوری با شعار "راه من راه زینب است" برای اعلام همبستگی با زنان انقلابی موجود در زندان های آل خلیفه دست به تظاهرات زدند.
۱۳۹۶/۲/۳ - ۱۷:۴۴
آناتولی بررسی کرد؛
دلایل خانه تکانی سیاسی مقامات سعودی
خبرگزاری آناتولی با انتشار یک یادداشت، هدف از عزل و نصب‌های جدید در بدنه دولت سعودی را، تلاش ریاض برای جبران شکست‌های جنگ یمن و تنگ‌تر کردن حلقه جنگ علیه یمنی‌ها دانست.