جمعه ۵ خرداد ۱۳۹۶ Friday, May 26, 2017 - ساعت:
زمان : ۱۳۹۶/۲/۱ - ۱۴:۵۶
شناسه خبر: ۴۹۲۶۸۴
 
در جلسه شورای اسلامی شدن دانشگاه‌ها ارائه شد؛
گزارش دیدار مسؤولان فرهنگی دانشگاه ها با دادستان کل کشور
جلسه ۳۰۵ شورای اسلامی شدن دانشگاه‌ها و مراکز آموزشی در محل دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی برگزار شد.

به گزارش خبرگزار رسا به نقل از شورای عالی انقلاب فرهنگی، جلسه 305 شورای اسلامی شدن دانشگاه‌ها و مراکز آموزشی در محل دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی برگزار شد.

در ابتدای این جلسه حجت‌الاسلام‌  شاطری، دبیر شورای اسلامی شدن دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی گزارشی از دیدار دبیر شورا و معاونین فرهنگی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با حجت‌الاسلام‌ و المسلمین منتظری، دادستان کل کشور ارائه کرد.

وی گفت: در این دیدار طرفین ضمن تأکید بر اهتمام مسؤولان دانشگاهی بر حفظ ارزش های اسلامی و انقلابی در محیط دانشگاه، بر لزوم انجام فعالیت‌های فرهنگی و سیاسی در چارچوب مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی نیز تاکید کردند.

در ادامه جلسه، گزارش نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری «مدظله‌العالی» پیرامون مباحث محتوایی دروس معارف اسلامی ارائه شد.

در این گزارش با اشاره به جذب 1200 استاد در رشته معارف اسلامی از ابتدای انقلاب اسلامی، از همکاری مؤثر وزارت علوم، وزارت بهداشت و دانشگاه آزاد اسلامی به منظور جبران کمبود استاد این حوزه درسی تقدیر شد.

در ادامه گزارش، معاونت امور آموزشی و پژوهشی نهاد با اشاره به ارزیابی و پایش مستمر نحوه تدریس و محتوای کتب درسی این رشته، استفاده از ظرفیت آموزش مجازی در این زمینه به منظور افزایش ضریب بازدهی و تسهیل در دسترسی به منابع درسی را از دیگر برنامه های نهاد عنوان نموده‌اند.

در بخش دیگری از این گزارش حجت الاسلام والمسلمین رنجبران با تشریح ساز وکار پاسخگویی به سؤالات عقیدتی دانشجویان، جمع‌آوری و احصاء بیش از 70 هزار سؤال از دانشجویان سراسر کشور و گنجانیدن پاسخ این سؤالات در متون آموزشی را از جمله اقدامات نهاد در این زمینه برشمردند.

در پایان این گزارش، تطبیق برخی از مواد آئین‌نامه ارتقاء اعضای هیئت علمی دانشگاه‌ها با مقتضیات اساتید این رشته مورد تأکید قرار گرفت.

پس از ارائه این گزارش، اعضای شورای اسلامی شدن دانشگاه‌ها و مراکز آموزشی بر موارد ذیل تأکید کردند: تألیف و تدوین سرفصل‌های دروس معارف با توجه به مقتضیات هر رشته و توجه به ظرفیت و قابلیت نرم‌افزارهای چندرسانه‌ای در دروس معارف، تألیف کتب معارف اسلامی قابل استفاده در دانشگاه‌های سایر کشورهای اسلامی، تدوین آئین‌نامه اختصاصی جذب و ارتقاء اعضای هیئت علمی درس معارف اسلامی با هماهنگی شورای عالی انقلاب فرهنگی، استفاده از عناصر ایجاد کننده رغبت و تمایل در دانشجویان برای شرکت در مباحث مربوط به معارف اسلامی و تبیین عقلانی مبانی معارف اسلامی برای قشر دانشگاهی.

به گزارش مرکز خبر شورای عالی انقلاب فرهنگی، در پایان این جلسه حجت‌الاسلام‌والمسلمین محمدیان، رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری «مدظله‌العالی» در دانشگاه‌ها گفت: طبق گزارش ارائه شده، سرفصل‌های دروس معارف بیش از 12 سال است که بازنگری نشده‌اند و بازنگری در این متون درسی لازم به نظر می‌رسد.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی ادامه داد: استفاده از تجربیات سایر کشورها در زمینه تدوین و تألیف منابع و نحوه تدریس دروس مشابه باید مورد توجه قرار گیرد./998/د102/س

ارسال به شبکه های اجتماعی
ارسال نظر
نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
لطفا حاصل عبارت زیر را در باکس روبرو وارد کنید:
= ۷ + ۱۲
ارسال
نظرات
انتشار یافته: 0
در انتظار بررسی: 0
غیر قابل انتشار: 0
۱۳۹۶/۳/۳ - ۲۱:۳۸
نظرات فقهی آیت الله جوادی آملی درباره ولایت فقیه؛
التزام عملی در برابر ولایت فقیه نشانه توحید است
بر اساس نظرات فقهی حضرت آیت الله جوادی در عصر غیبت امام زمان(ع) مسلمان واقعی به کسی گفته می‌شود که افزون بر اصول مسلم اسلامی به تداوم رسالت و امامت از سوی ولایت فقیه نیز باور داشته باشد.
۱۳۹۶/۳/۳ - ۱۸:۲۸
ولایتی:
انتخابات ۲۹ اردیبهشت تقویت‌ کننده اتحاد ملی است
ولایتی با بیان اینکه انتخابات ۲۹ اردیبهشت تقویت‌ کننده اتحاد ملی است، گفت: نتیجه‌ای هم که از این انتخابات مردمی حاصل شد، به نفع ملت مسلمان و بزرگ ایران است.
۱۳۹۶/۳/۳ - ۰۰:۵۳
دبیر شورای فرهنگ عمومی:
تبلیغات هنوز صاحب هویت ملی نشده است
دبیر شورای فرهنگ عمومی کشور گفت: جریان تبلیغات در کشور ما هنوز صاحب ادبیات و گفتمانِ مبتنی بر هویّت ملی و دینی نشده است.
۱۳۹۶/۳/۲ - ۱۳:۰۲
بررسی نقش دانشگاه ها در تحقق نقشه جامع علمی کشور
جلسه ۲۵۳ کمیسیون علمی و فناوری دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی برگزار شد.
۱۳۹۶/۲/۲۷ - ۱۳:۰۷
در پیام شورای عالی انقلاب فرهنگی تأکید شد؛
لزوم اهتمام جامعه علمی کشور به موضوع جمعیت
دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی با صدور بیانیه ای به مناسبت روز ملی جمعیت، بر لزوم توجه بیشتر به این موضوع مهم توسط نخبگان و جامعه علمی کشور تاکید کرد.
۱۳۹۶/۲/۲۵ - ۲۱:۱۶
بازی کارگردان سر دلبران در سریال خودش
محمدحسین لطیفی کارگردان سریال سر دلبران نخستین بار در سریال خود بازیگری می کند.
۱۳۹۶/۲/۲۵ - ۲۱:۰۰
در بیانیه دبیرخانه شورای اطلاع‌رسانی دولت عنوان شد؛
سخنان رهبر معظم انقلاب در خصوص سند ۲۰۳۰ فصل الخطاب است
دبیر خانه شورای اطلاع‌رسانی دولت با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد: فرمایشات رهبر معظم انقلاب «مدظله العالی» در خصوص سند ۲۰۳۰ فصل الخطاب است.
۱۳۹۶/۲/۲۵ - ۱۷:۲۱
تبیین بیانات رهبری درباره علم و فناوری؛
دانشی که چرخ پیشرفت را به جلو می‌راند
یکی از دغدغه‌های رهبر انقلاب، توقف پیشرفت علمی کشور به‌واسطه‌ درگیری‌های اداری و بیهوده است؛ مسئله‌ای که در دولت یازدهم به‌شدت احساس می‌شود.
۱۳۹۶/۲/۲۵ - ۱۵:۲۶
در کمیسون نخبگان تاکید شد؛
ارائه آمار حوزه فناوری ازسوی مرکز آمار ایران
جلسه ۶۴ کمیسیون نخبگان و آینده‌نگاری علم و نوآوری دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی برگزار شد.
۱۳۹۶/۲/۲۱ - ۱۳:۵۶
سرنوشت حریم خصوصی در دنیای شیشه‌ای فضای مجازی
قائم مقام مرکز ملی فضای مجازی کشور گفت: فضای مجازی جامعه شیشه‌ای است و حفظ حریم خصوصی افراد با یک چالش جدی مواجه است.
۱۳۹۶/۲/۲۰ - ۲۱:۲۳
نفوذ آرام و پایدار در سایه سند شوم؛
تعارضات سند ۲۰۳۰ با مبانی فکری جامعه
سند جهانی توسعه پایدار ۲۰ سندی که بنابر ادعای دولتمردان کشور، الزام‌آور نبوده؛ اما در حقیقت با قبول آن گام مهمی برای نفوذ مبانی فکر غرب همچون برابری جنسیتی فراهم خواهد شد.
۱۳۹۶/۲/۲۰ - ۲۱:۲۱
در کمیسیون پیوست نگاری فرهنگی مطرح شد؛
لزوم تدوین پیوست فرهنگی برای تلفن همراه
جلسه مشترک پیوست نگاری فرهنگی ویژه نمایندگان وزاتخانه‌ها و پژوهشگاه‌ها در محل دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی برگزار شد.
۱۳۹۶/۲/۲۰ - ۱۹:۰۳
تصمیم جدید شورای تخصصی حوزوی؛
تشکیل کارگروه مشترک حوزه علمیه و مرکز ملی فضای مجازی
در جلسه جدید مجمع شورای حوزوی شورای عالی انقلاب فرهنگی بر تشکیل کارگروه مشترک میان حوزه علمیه و مرکز ملی فضای مجازی تأکید شد.
۱۳۹۶/۲/۲۰ - ۱۸:۵۸
در جلسه شورای انقلاب فرهنگی مطرح شد؛
ضرورت حذف گرایش‌ها در مقطع کارشناسی
جلسه ۱۳۶ شورای تخصصی تحول و ارتقاء علوم انسانی شورای عالی انقلاب فرهنگی به ریاست دکتر غلامعلی حداد عادل برگزار شد.
۱۳۹۶/۲/۱۹ - ۱۸:۵۸
پیگیری مطالبه رهبر انقلاب در شورای عالی انقلاب
دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی، مطالبه رهبر معظم انقلاب درباره سند ۲۰۳۰ را مجدانه پی گیری می کند.
۱۳۹۶/۲/۱۸ - ۱۳:۱۳
آیت الله رشاد:
گزارش دقیق عملکرد هیأت حمایت از کرسی ها ارائه شود
جلسه ۹۲ شورای علمی راهبردی هیأت حمایت از کرسی‌های نظریه‌پردازی، نقد و مناظره شورای عالی انقلاب فرهنگی، به ریاست آیت‌الله رشاد برگزار شد.
۱۳۹۶/۲/۱۴ - ۱۸:۰۹
داوری اردکانی:
علم جدید ماهیتی فناورانه دارد
رییس فرهنگستان علوم جمهوری اسلامی ایران، در مقاله مبسوطی ابعاد ارتباط علم جدید و فناوری را از منظری آینده‌شناسانه بررسی‌کرده است و می‌نویسد: علم جدید ماهیتی فناورانه دارد.
۱۳۹۶/۲/۱۴ - ۱۷:۵۳
سبک علامه طباطبایی در اصول فلسفه به روش فارابی نزدیک است
حجت الاسلام یزدانی مقدم با اشاره به تأثیر علامه طباطبایی از فارابی گفت: سبک علامه طباطبایی در اصول فلسفه به روش فارابی در تحصیل السعاده بسیار نزدیک است.
۱۳۹۶/۲/۱۴ - ۱۰:۲۰
اجرای کامل و همه جانبه سند تحول بنیادین آموزش و پرورش
دبیر خانه شورای عالی انقلاب فرهنگی، با صدور بیانیه ای ضمن گرامیداشت یاد و خاطره استاد شهید مطهری، بر لزوم اجرای همه جانبه سند تحول بنیادین آموزش و پرورش تاکید کرد.
۱۳۹۶/۲/۱۳ - ۲۰:۱۷
پژوهشگر ارشد فرهنگستان زبان:
زبان فارسی در تولید علم از قابلیت های بالایی برخوردار است
پژوهشگر ارشد گروه واژه گزینی فرهنگستان زبان و ادب فارسی گفت: امروزه زبان فارسی از جمله زبان هایی است که دارای یک گونه ی علمی مستحکم و قوی است.