سه شنبه ۵ اردیبهشت ۱۳۹۶ Tuesday, April 25, 2017 - ساعت:
زمان : ۱۳۹۶/۲/۱ - ۱۴:۵۶
شناسه خبر: ۴۹۲۶۸۴
 
در جلسه شورای اسلامی شدن دانشگاه‌ها ارائه شد؛
گزارش دیدار مسؤولان فرهنگی دانشگاه ها با دادستان کل کشور
جلسه ۳۰۵ شورای اسلامی شدن دانشگاه‌ها و مراکز آموزشی در محل دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی برگزار شد.

به گزارش خبرگزار رسا به نقل از شورای عالی انقلاب فرهنگی، جلسه 305 شورای اسلامی شدن دانشگاه‌ها و مراکز آموزشی در محل دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی برگزار شد.

در ابتدای این جلسه حجت‌الاسلام‌  شاطری، دبیر شورای اسلامی شدن دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی گزارشی از دیدار دبیر شورا و معاونین فرهنگی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با حجت‌الاسلام‌ و المسلمین منتظری، دادستان کل کشور ارائه کرد.

وی گفت: در این دیدار طرفین ضمن تأکید بر اهتمام مسؤولان دانشگاهی بر حفظ ارزش های اسلامی و انقلابی در محیط دانشگاه، بر لزوم انجام فعالیت‌های فرهنگی و سیاسی در چارچوب مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی نیز تاکید کردند.

در ادامه جلسه، گزارش نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری «مدظله‌العالی» پیرامون مباحث محتوایی دروس معارف اسلامی ارائه شد.

در این گزارش با اشاره به جذب 1200 استاد در رشته معارف اسلامی از ابتدای انقلاب اسلامی، از همکاری مؤثر وزارت علوم، وزارت بهداشت و دانشگاه آزاد اسلامی به منظور جبران کمبود استاد این حوزه درسی تقدیر شد.

در ادامه گزارش، معاونت امور آموزشی و پژوهشی نهاد با اشاره به ارزیابی و پایش مستمر نحوه تدریس و محتوای کتب درسی این رشته، استفاده از ظرفیت آموزش مجازی در این زمینه به منظور افزایش ضریب بازدهی و تسهیل در دسترسی به منابع درسی را از دیگر برنامه های نهاد عنوان نموده‌اند.

در بخش دیگری از این گزارش حجت الاسلام والمسلمین رنجبران با تشریح ساز وکار پاسخگویی به سؤالات عقیدتی دانشجویان، جمع‌آوری و احصاء بیش از 70 هزار سؤال از دانشجویان سراسر کشور و گنجانیدن پاسخ این سؤالات در متون آموزشی را از جمله اقدامات نهاد در این زمینه برشمردند.

در پایان این گزارش، تطبیق برخی از مواد آئین‌نامه ارتقاء اعضای هیئت علمی دانشگاه‌ها با مقتضیات اساتید این رشته مورد تأکید قرار گرفت.

پس از ارائه این گزارش، اعضای شورای اسلامی شدن دانشگاه‌ها و مراکز آموزشی بر موارد ذیل تأکید کردند: تألیف و تدوین سرفصل‌های دروس معارف با توجه به مقتضیات هر رشته و توجه به ظرفیت و قابلیت نرم‌افزارهای چندرسانه‌ای در دروس معارف، تألیف کتب معارف اسلامی قابل استفاده در دانشگاه‌های سایر کشورهای اسلامی، تدوین آئین‌نامه اختصاصی جذب و ارتقاء اعضای هیئت علمی درس معارف اسلامی با هماهنگی شورای عالی انقلاب فرهنگی، استفاده از عناصر ایجاد کننده رغبت و تمایل در دانشجویان برای شرکت در مباحث مربوط به معارف اسلامی و تبیین عقلانی مبانی معارف اسلامی برای قشر دانشگاهی.

به گزارش مرکز خبر شورای عالی انقلاب فرهنگی، در پایان این جلسه حجت‌الاسلام‌والمسلمین محمدیان، رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری «مدظله‌العالی» در دانشگاه‌ها گفت: طبق گزارش ارائه شده، سرفصل‌های دروس معارف بیش از 12 سال است که بازنگری نشده‌اند و بازنگری در این متون درسی لازم به نظر می‌رسد.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی ادامه داد: استفاده از تجربیات سایر کشورها در زمینه تدوین و تألیف منابع و نحوه تدریس دروس مشابه باید مورد توجه قرار گیرد./998/د102/س

ارسال به شبکه های اجتماعی
ارسال نظر
نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
لطفا حاصل عبارت زیر را در باکس روبرو وارد کنید:
= ۱۰ + ۵
ارسال
نظرات
انتشار یافته: 0
در انتظار بررسی: 0
غیر قابل انتشار: 0
۱۳۹۶/۲/۴ - ۱۷:۲۰
معاون فناوری مرکز ملی فضای مجازی کشور:
در دولت الکترونیک اصل بر مشارکت و شفافیت است
معاون فناوری مرکز ملی فضای مجازی کشور گفت: در دولت الکترونیک علاوه بر ارایه تمامی خدمات اصل بر مشارکت مردمی و شفافیت است.
۱۳۹۶/۲/۴ - ۱۱:۵۰
فراموشی کتاب؛ فراموشی فرهنگ
متأسفانه یکی از موضوعاتی که در جامعه مورد غفلت واقع شده و روزگار عادت آن را به فراموشی سپرده، مسأله کتاب و کتابخوانی است.
۱۳۹۶/۲/۳ - ۱۵:۴۸
یادداشت؛
بررسی نسبت فقه و اقتصاد
تفکر اسلام، طرح‌های ضروری منطبق بر نیازهای مادی و معنوی بشر، در اختیار جامعه قرار می دهد تا همه نهادهای فرهنگی، سیاسی و اقتصادی برای ایجاد رفاه و رفع فقر و تحقق عدالت اجتماعی فعال شوند.
۱۳۹۶/۲/۲ - ۱۸:۲۰
دبیر شورای عالی فضای مجازی کشور مطرح کرد؛
اهمیت بازار فضای مجازی در توسعه اشتغال
دبیر شورای عالی فضای مجازی کشور بر اهمیت توسعه بازار به منظور ایجاد اشتغال و کسب و کار در حوزه فضای مجازی تاکید کرد.
۱۳۹۶/۲/۲ - ۱۸:۱۸
در درس خارج استاد اعرافی مطرح شد؛
چگونگی رفق و مدارا در تربیت
در جلسه نوزدهم درس خارج آیت الله اعرافی اصول و روش‌های تربیتی (رفق و مدارا) مورد بحث قرار گرفت.
۱۳۹۶/۲/۱ - ۱۴:۵۶
در جلسه شورای اسلامی شدن دانشگاه‌ها ارائه شد؛
گزارش دیدار مسؤولان فرهنگی دانشگاه ها با دادستان کل کشور
جلسه ۳۰۵ شورای اسلامی شدن دانشگاه‌ها و مراکز آموزشی در محل دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی برگزار شد.
۱۳۹۶/۱/۳۱ - ۱۷:۰۰
تأثیر روان‌شناختی بازی‌های رایانه‌ای
کودکان به دلیل محدودیت‌هایی که دارند در دنیای واقعی قادر به تسلط بر خیلی از موقعیت‌ها نیستند در حالی که بازی این امکان را به آنها می‌دهد که بتوانند بر شخصیت‌ها و موقعیت‌های مختلف بازی تسلط پیدا کنند...
۱۳۹۶/۱/۳۱ - ۱۶:۴۳
سینمای اشراقی در جدال با سینمای مأنوس با برهنگی
با مرور آنچه در سینمای پس از انقلاب رخ داد می‌توان گفتمانی را نشانه یابی کرد که در مقابل گفتمان کشف حجاب قرار می‌گیرد و برعکس آن عرضه‌ تن در عرصه‌ عمومی را بر نمی‌تابد.
۱۳۹۶/۱/۳۰ - ۱۷:۱۰
مستند «خفه خون» بررسی می کند؛
تبعات انسانی و اجتماعی یک فساد اقتصادی
کارگردان مستند جنجالی پشت صحنه این بار به سراغ پشت صحنه فساد سیستماتیک در ساختار اقتصاد ایران رفت.
۱۳۹۶/۱/۳۰ - ۱۴:۱۹
بررسی راهکارهای تحقق شعار سال ۹۶ در شورای عالی انقلاب فرهنگی
جلسه ۲۵۲ کمیسیون علمی و فناوری دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی برگزار شد.
۱۳۹۶/۱/۲۹ - ۱۹:۲۰
حداد عادل:
غفلت از مبانی فرهنگی در معماری شهری آسیب زاست
رییس شورای تحول و ارتقاء علوم انسانی گفت: غفلت از مبانی فرهنگی در معماری شهری در بخش اجرایی و سیاست‌گذاری معماری شهری موجب شده تا این بخش بی‌هویت و آشفته باشد.
۱۳۹۶/۱/۲۸ - ۱۲:۵۴
نقد؛
دعوتنامه‌ای برای نهی از امر به معروف
کارگردان فیلم دعوتنامه در سایه موضوع بخشش و گذشت نه تنها به موضوع امر به معروف حمله کرده و آن را مساوی با دخالت در حوزه‌های شخصی می‌داند، بلکه قشردغدغه‌مند نسبت به این را افراد تندرو خطاب می‌کند.
۱۳۹۶/۱/۲۸ - ۱۲:۵۱
نقد سخنان نیلی درباره تسهیلات و نرخ سود بانکی
معرفی تسهیلات تکلیفی به‌عنوان علت بحران فعلی در نظام بانکی از توجیهاتی است که تنها از منشأ نوعی ایدئولوژی‌زدگی ناموجه یا خطای گفتمانی می‌تواند صادر شود.
۱۳۹۶/۱/۲۷ - ۱۵:۳۳
از «گشت ارشاد» تا «گشت۲»
به‌دلیل فضای مبتذل و رکیک فیلم‌های طنز در سال‌های اخیر، فیلم «گشت۲» جایگاه خاصی بین این دسته از فیلم‌های مبتذل پیدا نمی‌کند و در عمل فیلم مهمی به حساب نمی‌آید.
۱۳۹۶/۱/۲۵ - ۲۳:۰۹
تأثیر مبانی فکری و فرهنگی غرب در الگوی شهرسازی کشور
الگوی شهرسازی در هر جامعه‌ای، ارتباط وثیقی با مبانی فکری و فرهنگی آن دارد. چنان‌که الگوی شهرسازی غربی نیز در ارتباط با این مبانی شکل گرفته است.
۱۳۹۶/۱/۲۴ - ۲۲:۵۸
حجت الاسلام بهمنی تشریح کرد؛
ابعاد نظریه‌پردازی اجتماعی از منظر شهید صدر
سيدمحمدباقر صدر بر روش‌شناسی تفسير موضوعی قرآن کريم به منزلة رهيافتی برای دستيابی به نظريه‌های اساسی اسلام و حل مسائل اعتقادی يا اجتماعی تأکيد می‌کند.
۱۳۹۶/۱/۲۳ - ۱۶:۳۷
معاون سازمان میراث فرهنگی تشریح کرد؛
روند تاسیس دانشگاه هنرهای اسلامی ایرانی
معاون سازمان میراث فرهنگی گفت: اگر مصوبه تأسیس دانشگاه‌ هنرهای اسلامی ایرانی، که توسط استاد فرشچیان پیشنهاد شده، از طرف رییس جمهور ابلاغ شود؛ شاهد تحولی شگرف در آموزش هنرهای ایرانی خواهیم بود.
۱۳۹۶/۱/۲۳ - ۱۶:۳۵
هدایت خلق پول؛
آنچه درباره معجزه شرق آسیا نمی‌دانیم
هدایت خلق پول به سبب تعارض با توصیه‌های جریان متعارف اقتصادی هرگز در محافل آکادمیک کشور از آن سخن نرفته است.
۱۳۹۶/۱/۲۱ - ۱۶:۱۵
توسعه گردشگری پایدار؛ مبانی، شاخصه‌ها و الزامات سیاست‌گذارانه
در پنجاه سال گذشته گردشگری به یکی از بزرگ‌ترین بخش‌های اقتصادی جهان تبدیل شده است؛ به‌گونه‌ای که طبق آمارهای موجود ۹ درصد از سرانۀ درآمد جهانی و بیش از ۲۰۰ میلیون شغل را به خود اختصاص داده است.
۱۳۹۶/۱/۲۰ - ۱۳:۴۳
روایت رسانه‌های فارسی‌زبان از نوسازی عصر پهلوی
پخش تصاویر پر کلان‌شهرها، اقدامات عمرانی در نقاط مختلف ایران، مؤلفه‌های تبلیغاتی این رسانه‌های فارسی‌زبان است، از نظر آن‌ها، تنها تقصیر شاه این بود که به مردمش بیش ‌از حد خوبی می‌کرد.