یکشنبه ۱ مرداد ۱۳۹۶ Sunday, July 23, 2017 - ساعت:
زمان : ۱۳۹۶/۲/۱ - ۱۴:۵۶
شناسه خبر: ۴۹۲۶۸۴
 
در جلسه شورای اسلامی شدن دانشگاه‌ها ارائه شد؛
گزارش دیدار مسؤولان فرهنگی دانشگاه ها با دادستان کل کشور
جلسه ۳۰۵ شورای اسلامی شدن دانشگاه‌ها و مراکز آموزشی در محل دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی برگزار شد.

به گزارش خبرگزار رسا به نقل از شورای عالی انقلاب فرهنگی، جلسه 305 شورای اسلامی شدن دانشگاه‌ها و مراکز آموزشی در محل دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی برگزار شد.

در ابتدای این جلسه حجت‌الاسلام‌  شاطری، دبیر شورای اسلامی شدن دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی گزارشی از دیدار دبیر شورا و معاونین فرهنگی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با حجت‌الاسلام‌ و المسلمین منتظری، دادستان کل کشور ارائه کرد.

وی گفت: در این دیدار طرفین ضمن تأکید بر اهتمام مسؤولان دانشگاهی بر حفظ ارزش های اسلامی و انقلابی در محیط دانشگاه، بر لزوم انجام فعالیت‌های فرهنگی و سیاسی در چارچوب مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی نیز تاکید کردند.

در ادامه جلسه، گزارش نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری «مدظله‌العالی» پیرامون مباحث محتوایی دروس معارف اسلامی ارائه شد.

در این گزارش با اشاره به جذب 1200 استاد در رشته معارف اسلامی از ابتدای انقلاب اسلامی، از همکاری مؤثر وزارت علوم، وزارت بهداشت و دانشگاه آزاد اسلامی به منظور جبران کمبود استاد این حوزه درسی تقدیر شد.

در ادامه گزارش، معاونت امور آموزشی و پژوهشی نهاد با اشاره به ارزیابی و پایش مستمر نحوه تدریس و محتوای کتب درسی این رشته، استفاده از ظرفیت آموزش مجازی در این زمینه به منظور افزایش ضریب بازدهی و تسهیل در دسترسی به منابع درسی را از دیگر برنامه های نهاد عنوان نموده‌اند.

در بخش دیگری از این گزارش حجت الاسلام والمسلمین رنجبران با تشریح ساز وکار پاسخگویی به سؤالات عقیدتی دانشجویان، جمع‌آوری و احصاء بیش از 70 هزار سؤال از دانشجویان سراسر کشور و گنجانیدن پاسخ این سؤالات در متون آموزشی را از جمله اقدامات نهاد در این زمینه برشمردند.

در پایان این گزارش، تطبیق برخی از مواد آئین‌نامه ارتقاء اعضای هیئت علمی دانشگاه‌ها با مقتضیات اساتید این رشته مورد تأکید قرار گرفت.

پس از ارائه این گزارش، اعضای شورای اسلامی شدن دانشگاه‌ها و مراکز آموزشی بر موارد ذیل تأکید کردند: تألیف و تدوین سرفصل‌های دروس معارف با توجه به مقتضیات هر رشته و توجه به ظرفیت و قابلیت نرم‌افزارهای چندرسانه‌ای در دروس معارف، تألیف کتب معارف اسلامی قابل استفاده در دانشگاه‌های سایر کشورهای اسلامی، تدوین آئین‌نامه اختصاصی جذب و ارتقاء اعضای هیئت علمی درس معارف اسلامی با هماهنگی شورای عالی انقلاب فرهنگی، استفاده از عناصر ایجاد کننده رغبت و تمایل در دانشجویان برای شرکت در مباحث مربوط به معارف اسلامی و تبیین عقلانی مبانی معارف اسلامی برای قشر دانشگاهی.

به گزارش مرکز خبر شورای عالی انقلاب فرهنگی، در پایان این جلسه حجت‌الاسلام‌والمسلمین محمدیان، رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری «مدظله‌العالی» در دانشگاه‌ها گفت: طبق گزارش ارائه شده، سرفصل‌های دروس معارف بیش از 12 سال است که بازنگری نشده‌اند و بازنگری در این متون درسی لازم به نظر می‌رسد.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی ادامه داد: استفاده از تجربیات سایر کشورها در زمینه تدوین و تألیف منابع و نحوه تدریس دروس مشابه باید مورد توجه قرار گیرد./998/د102/س

ارسال به شبکه های اجتماعی
ارسال نظر
نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
لطفا حاصل عبارت زیر را در باکس روبرو وارد کنید:
= ۶ + ۱۳
ارسال
نظرات
انتشار یافته: 0
در انتظار بررسی: 0
غیر قابل انتشار: 0
۱۳۹۶/۴/۳۱ - ۲۱:۲۹
در شورای فرهنگی اجتماعی زنان ارائه شد؛
گزارش چگونگی اجرای مصوبه عفاف و حجاب/ تقدیر از کارگردان فیلم ویلایی‌ها
جلسه ۷۹۹ شورای فرهنگی ـ اجتماعی زنان و خانواده شورای عالی انقلاب فرهنگی، به ریاست خانم دکتر آیت اللهی در محل دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی برگزار شد.
۱۳۹۶/۴/۳۱ - ۲۱:۱۲
معاون فناوری مرکز ملی فضای مجازی کشور:
هنوز تا تحقق شبکه ملی اطلاعات فاصله داریم
معاون فناوری مرکز ملی فضای مجازی کشور گفت: افتتاح سه فاز شبکه ملی اطلاعات، بهینه سازی شبکه موجود در کشور است تا وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات بتواند طرح اصلی شبکه ملی اطلاعات را ارایه و اجرایی کند.
۱۳۹۶/۴/۳۱ - ۱۷:۱۴
رصد و پایش اسناد فناوری‌های ملی در ستاد راهبری اجرای نقشه جامع
جلسه ۹۵ ستاد راهبری اجرای نقشه جامع علمی کشور به ریاست دکتر محمدرضا مخبر دزفولی، دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی در محل دبیرخانه این شورا برگزار شد.
۱۳۹۶/۴/۲۸ - ۱۶:۲۹
در یک مقاله‌ بررسی شد؛
تأثیر خوش‌بيني در استحكام خانواده
امروزه با وجود پيشرفت‌هاي سريع علم و فناوري و امکانات رفاهي، خانواده‌ها دچار تزلزل شده‌اند.
۱۳۹۶/۴/۲۸ - ۱۵:۰۱
مجری برنامه‌های کودک تلویزیون:
قصه گویی راه آموزش‌های عاطفی و معنوی به کوکان است
گیتی خامنه گفت: من معتقدم بهترین راه برای ارتباط و ارائه آموزش های مهم در زمینه های عاطفی، اجتماعی، معنوی و فلسفی به کودکان همین هنر قصه گویی است.
۱۳۹۶/۴/۲۸ - ۱۰:۳۴
یک هشدار علمی از آیت الله رشاد
آیت الله علی اکبر رشاد در جلسه حمایت از کرسی‌های نظریه‌پردازی برخورد تعارف‌آمیز در فضای علمی از موانع پیشرفت علم دانست.
۱۳۹۶/۴/۲۸ - ۱۰:۳۲
در شورای عالی انقلاب فرهنگی بررسی شد؛
اثرگذاری پیشرفت‌های فناوری بر سبک زندگی
جلسه ۲۵۴ کمیسیون علمی و فناوری دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی در محل این دبیرخانه برگزار شد.
۱۳۹۶/۴/۲۷ - ۱۸:۰۶
شش ایراد بر مصوبه‌ شورای فقهی بانک مرکزی
یکی از مواد برنامه‌ ششم توسعه در حوزه‌ پولی و بانکی، ماده‌ ۱۶ آن است که به تأسیس شورای فقهی بانک مرکزی اشاره دارد؛ اما ایرادات مهمی در آن وجود دارد که می‌تواند منجر به کاهش کارایی این نهاد نظارتی شود...
۱۳۹۶/۴/۲۷ - ۱۲:۳۲
در یک مقاله بررسی شد؛
آرامش روانی در سایه ازدواج
تأمين نيازهاي مالي، ارضاي نيازهاي جنسي و عاطفي و ايمان مناسب و متناسب، همسران چهار عامل اصلي در ايجاد آرامش رواني همسران است.
۱۳۹۶/۴/۲۶ - ۱۵:۱۱
در یک مقاله بررسی شد؛
تأثير آموزش مهارت‌هاي زندگي بر بیمارهای روانی
تأثير آموزش مهارت‌هاي زندگي با رويکرد اسلامي بر افسردگي، اضطراب و استرس بيماران مبتلا به اختلالات رواني مزمن در یک مقاله تبیین و بررسی شد.
۱۳۹۶/۴/۲۶ - ۱۲:۲۵
چهارشنبه های خود را با کتاب بگذرانید
«چهارشنبه های کتاب» عنوان برنامه ای است که در مراکز فرهنگی- هنری منطقه ۸ شهرداری تهران برگزار می شود.
۱۳۹۶/۴/۲۵ - ۲۰:۵۹
کارشناس الگوی پیشرفت اسلامی مطرح کرد؛
صندوق‌های خانگی سالم‌تر از بانک‌ها
حجت الاسلام کشوری گفت: اولین اثر ربا، گسترش بی‌رحمی در جامعه است. ربا باعث می‌شود که جامعه از «رفق» جدا شود و رأفت از بین برود. اثر ربا، گسست روابط انسانی است.
۱۳۹۶/۴/۲۲ - ۱۶:۳۹
دکتر حداد عادل خبر داد؛
تشکیل شورای پشتیبان حوزوی شورای تحول علوم انسانی
شورای تخصصی تحول و ارتقای علوم انسانی شورای عالی انقلاب فرهنگی به ریاست دکتر غلامعلی حداد عادل برگزار شد.
۱۳۹۶/۴/۲۲ - ۱۶:۲۵
کنگره فصلی شعرکوتاه برگزار شد + اسامی شاعران برگزیده
کنگره فصلی شعرکوتاه، همزمان با عید سعید مبعث فعالیت خود را آغاز کرد و اولین فصل این کنگره با موضوع شعراخلاقی و با محوریت دعای مکارم الاخلاق امام سجاد(ع) و توصیه‌های اخلاقی امام صادق(ع) به عبدالله بن ج...
۱۳۹۶/۴/۲۰ - ۲۰:۴۰
استاد پارسانیا بررسی کرد؛
وظیفه حوزه‌های علمیه در برابر سند ۲۰۳۰
متأسفانه برخورد حوزه‌های ما با مسائل همچون سند ۲۰۳۰ برخورد سلبی است یعنی وقتی که مشکلات، خود را نشان می‌دهد، زبان به اعتراض می‌گشاییم، اما بدون شک اعتراض و عملکرد حوزه در توقف و الغای سند ۲۰۳۰مؤثر بو...
۱۳۹۶/۴/۲۰ - ۲۰:۱۴
تعیین شرط سنی برای متقاضیان جذب در هیات‌های علمی
جلسه ۱۹۲ هیأت عالی جذب اعضای هیات علمی دانشگاه‌ها و مراکز آموزشی شورای عالی انقلاب فرهنگی در محل دبیرخانه این شورا برگزار شد.
۱۳۹۶/۴/۲۰ - ۱۷:۵۲
در نشست بررسی وضعیت جمعیت کشور تاکید شد؛
اجرای دقیق سیاست‌های افزایش باروری و رشد جمعیت
‌ باروری و افزایش مطروحه در برخی رسانه ها، بازی با آمارها و کذب محض است، روند منفی رشد جمعیت از مرداد ۹۵ آغاز شده و تداوم دارد.
۱۳۹۶/۴/۲۰ - ۱۷:۳۵
دکتر ولایتی مطرح کرد؛
جریان غربگرا به دنبال بی ارزش نشان دادن تلاش علمای دوران صفویه
عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: جریان غربگرای تاریخ معاصر ایران برای تضعیف مبانی حکومت دینی و اسلامی، می‌کوشند تا تلاش علمای بزرگ عهد صفویه را بی‌ارزش جلوه دهد.
۱۳۹۶/۴/۲۰ - ۰۹:۵۹
حجت الاسلام مهدوی راد مطرح کرد؛
غفلت از تاریخ علم بزرگ‌ترین آفت در عرصه تمدن اسلامی
استاد دانشگاه تربیت مدرس گفت: با توجه به اینکه روایات متعددی وجود دارد اما تحلیل و بحث و بررسی پیرامون آنها و سنجش میزان استناد و سندیت آن بسیار کم است.
۱۳۹۶/۴/۱۴ - ۱۸:۵۲
دبیر شورای عالی فضای مجازی کشور:
کشورهایی دارای اهمیت ژئوپلتیکی بیشتری می شوند که مراکز داده فراملی دارند
فیروزآبادی گفت: کشور باید به سمت ایجاد دیتاسنترهای بزرگ و خدمات ابری حرکت کند و در صورتی که بتوانیم در این حوزه فعال باشیم می توانیم با ایجاد شهرهای هوشمند مشکلات کلان شهرها را برطرف کنیم.