Web
Analytics
Rasa News :: خبرگزاری رسا - خاطرات شاگرد شهید صدر از علاقه استاد به امام
چهارشنبه ۲ خرداد ۱۳۹۷ Wednesday, May 23, 2018 - ساعت:
زمان : ۱۳۹۶/۱/۳۱ - ۲۰:۴۳
شناسه خبر: ۴۹۲۶۵۱
 
خاطرات شاگرد شهید صدر از علاقه استاد به امام
آیت الله حسینی شاهرودی با بیان خاطراتی از علاقه طرفینی حضرت امام و شهید صدر، جزییاتی درباره طرح این شهید والامقام درباره مرجعیت موضوعیه ارائه کرد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری رسا، آیت‌الله سید عبدالهادی حسینی شاهرودی، از شاگردان قدیمی شهید صدر و نماینده مردم گلستان در مجلس خبرگان رهبری، پیش از ظهر امروز در همایش بزرگداشت آیت‌الله شهید سید محمد باقر صدر و خواهر شهیدش بنت‌الهدی که با عنوان «راه صدر» و با همت پژوهشگاه تخصصی شهید صدر در سالن همایش‌های قدس مجتمع آموزش عالی امام خمینی(ره) برگزار شد، به بیان ویژگی‌های علمی و اخلاقی شهید صدر و ذکر خاطرات خود از آن شهید والا مقام پرداخت و اظهار داشت: اگرچه برگزاری همایش‌های این‌چنینی برای بزرگداشت یاد عالمان و بزرگان دین مفید است، اما آنچه ضرورت دارد این است که از این افراد الگو بگیریم و در رویداد‌های زندگی‌مان خودمان را با آنها بسنجیم و اقدام کنیم.

وی در ادامه به حضور حضرت امام خمینی(ره) در نجف اشرف و رابطه شهید صدر با امام اشاره و تصریح کرد: در دورانی که امام راحل به نجف آمدند به‌عنوان یک مرجع آمدند و پس از مدتی در آنجا مشغول به تدریس شدند و در همان زمان شهید صدر یکی از استادان برجسته حوزه علمیه نجف به شمار می‌رفت که در مسیر مرجعیت بود.

وی با تأکید بر این که شهید صدر علاقه بسیاری به امام خمینی(ره) داشتند و این علاقه به سبب اشتراک در اهداف بود، ابراز داشت: وقتی حضرت امام درس شان را در نجف آغاز کردند، شهید صدر به یکی از شاگردان مطرح خود یعنی شهید سید محمد فرزند محمدصادق صدر که بعدها به شهادت رسید و به صدر ثانی در عراق مشهور است سفارش یا امر کردند که به‌عنوان سفیر شهید صدر در درس امام حاضر شوند و مقصود از این حضور بیان این مقصود بود که ما علم و اهداف و شخصیت شما را قبول داریم. سید محمد صدر نیز دستور استاد خود را پذیرفت و در همه درس‌های امام حضور پیدا کرد و دروس امام را نوشت و حتی زمانی مؤسسه نشر آثار امام خواستند که تقریرات سید محمد صدر را منتشر کنند که ایشان نپذیرفت و گفت که این تقریرات درس امام در نجف و از افتخارات نجف است و باید در نجف به چاپ برسد.

وی در ادامه خاطرنشان ساخت: پس از اینکه سید محمدصدر در درس امام حاضر شد شهید صدر دوباره به امام پیام داد که حضور سید محمد صدر از طرف ما در درس شما به این معنا است که ما شما را به‌عنوان یک رهبر اسلامی و دینی و رهبر این مسیر حق قبول داریم و امام نیز از این اقدام خشنود شدند.

نماینده مجلس خبرگان رهبری در ادامه به برخی دیگر از خاطرات خود پرداخت و گفت: در آن زمان فکری غلط رواج داشت که برخی میان طاغوت ایران و عراق مقایسه می‌کردند و بر اثر رویدادهای مختلف می‌گفتند که این طاغوت بر آن یکی ترجیح دارد. اما در این فضا به‌طور طبیعی اساساً برنامه‌ریزی استاد ما آیت‌الله صدر درجهت تشکیل حکومت اسلامی در عراق بود و از سوی دیگر نیز امام راحل(ره) در صدد ایجاد حکومت اسلامی در ایران بود و این دو حرکت هیچ تقابلی با هم نداشت،‌ اما آن فکر غلط نوعی تقابل را ایجاد کرده بود، در حالی‌که هیچ تقابلی وجود نداشت و هر کس در هرجای اسلام وظیفه داشت بنا به امکانات و شرایط خود، مبارزه کند و طاغوت را از میان بردارد و اسلام را در آنجا پیدا کند. البته در نجف این فضا با توجه به اینکه برخی از اطرافیان امام از امکانات دولت وقت عراق مثل رادیو و مانند آن درجهت مبارزه با شاه استفاده می‌کردند، این ذهنیت در برخی بیشتر شده بود، ‌درحالی‌که استفاده از امکانات طاغوت برای نابود کردن طاغوت در هر جای دیگر عالم هیچ اشکالی ندارد.

آیت‌الله شاهرودی در ادامه افزود: در چنین فضایی یکی از طلاب جوان علاقه‌مند به شهید صدر از ایشان سؤال کرد که نظر ایشان درباره امام خمینی(ره) چیست؟ و شهید صدر این‌طور پاسخ داد: «خط ایشان نزدیک‌ترین خط در جهان به خط ما و شخص ایشان محبوب‌ترین افراد عالم در نزد ما است».

این شاگرد دیرین شهید صدر در ادامه درباره طرح شهید صدر درباره مرجعیت با عنوان المرجعیة الموضوعية یا مرجعیت نهادینه‌شده گفت: مرجعیت‌های ما مرجعیت‌های شخصی است که یک فرد شخصاً مسیر ورود به حوزه تا رسیدن به مرجعیت را طی می‌کند و پس از رسیدن به مرجعیت تشکیلاتی از وکلا و غیره تشکیل می‌دهد،‌ اما پس از درگذشت آن مرجع همه آن تشکیلات از بین می‌رود، برخلاف دولت‌ها که با ازبین‌رفتن رئیس دولت تشکیلات و وزارتخانه‌ها و … همه به‌جا می‌مانند؛ در این باره شهید صدر طرحی داشتند و آن این بود که مرجعیت نهادینه شود،‌ یعنی هر مرجعیتی که می‌آید تداوم مرجعیت گذشته باشد و تشکیلات عوض نشود و خبرویت‌ها و شناخت‌های دستگاه مرجعیت ادامه داشته باشد و چیزی از میان نرود. نکته جالب شهید صدر در اینجا این بود که در مرجعیت موضوعیه لازم نیست که حتماً فقط یک مرجع وجود داشته باشد، بلکه ممکن است چند مرجع هم‌زمان باشند،‌ اما مرجعیت، نهادینه باشد. شهید صدر این طرح را با همکاری آیت‌الله سید کاظم حائری تهیه کردند و قرار شد در جلسه هفتگی خاصی که شهید صدر داشت و ویژه برخی از شاگردان مخصوص بود و مسائل گوناگون سیاسی و اجتماعی و شئون مربوط به مرجعیت انقلابی در آن بحث و به شور گذاشته می‌شد، مطرح شود.

وی در ادامه این خاطره مهم افزود: شهید صدر در آنجا تصریح کردند که مرجعیت من هنوز مرجعیت موضوعیه نیست ‌و مرجعیت موضوعیه در آینده باید ایجاد شود، ولی من از شما می‌خواهم که از اکنون به خودتان تلقین کنید که مرجعیت من هدف نیست، بلکه مرجعیت من ابزار و راهی است برای اسلام. من از شما می‌خواهم از اکنون این را به خودتان تلقین کنید؛ زیرا ممکن است در آینده لازم شود که شما به‌جای این مرجعیتی که به آن دل بسته‌اید از مرجعیت دیگری حمایت کنید. شهید صدر پس از ذکر این نکته اندکی درنگ کردند و بعد ادامه دادند: مثلاً شاید لازم باشد شما در آینده از مرجعیت امام خمینی حمایت کنید و اگرچه من می‌دانم که شما در آینده به وظیفه‌تان عمل می‌کنید، اما باید از الآن به خودتان تلقین کنید تا در آینده برای انجام تکلیف در فشار روحی قرار نگیرید.

وی در پایان با اشاره به اینکه من خودم در آن جلسه بودم و سال‌ها بعد دیدیم که نامه معروف ایشان در قم به ما رسید و در آن همان تعبیر معروف ذوبوا في الإمام الخمينی کما ذاب هو في‌ الإسلام آمد، افزود: این نامه شهید صدر یک آیت و یک فرهنگ و یک درس است که تنها همین جمله آن معروف شده است، اما باید به همه آن توجه کرد.

شایان ذکر است دومین همایش بزرگداشت استاد شهید آیت‌الله سید محمدباقر صدر و خواهرش بنت‌الهدی در روز یکشنبه 3 اردیبهشت، ساعت ۱۶ الی ۲۰ و به همت پژوهشگاه تخصصی شهید صدر و مؤسسه فرهنگی شهدای هفتم تیر (سرچشمه) و با سخنرانی  آیت‌الله عباس کعبی (عضو مجلس خبرگان رهبری)، استاد حسن رحیم‌پور ازغدی (عضور شورای عالی انقلاب فرهنگی) و دکتر ژولین پلیسیه (اقتصاددان و مترجم آثار شهید صدر به زبان فرانسوی) و در محل و در سالن همایش‌های مؤسسه شهدای انقلاب اسلامی واقع در میدان بهارستان، نرسیده به چهارراه سرچشمه، کوچه شهید صیرفی پور برگزار خواهد شد. /۸۷۸/پ۲۰۳/ج

ارسال به شبکه های اجتماعی
ارسال نظر
نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
لطفا حاصل عبارت زیر را در باکس روبرو وارد کنید:
= ۲ + ۹
ارسال
نظرات
انتشار یافته: 0
در انتظار بررسی: 0
غیر قابل انتشار: 0
۱۳۹۷/۳/۱ - ۱۶:۰۲
برای چهارمین سال متوالی؛
مرکز خدمات حوزه و بیمه آسیا تفاهم‌نامه همکاری امضا کردند
نشست مشترک مدیران مرکز خدمات و شرکت بیمه آسیا با هدف امضای تفاهم‌نامه همکاری، در سالن جلسات مرکز خدمات برگزار شد.
۱۳۹۷/۳/۱ - ۱۵:۵۹
مرحوم طباطبایی هیچ گاه از مسیر اصلی انقلاب خارج نشد
مرحوم حجت الاسلام والمسلمین طباطبایی از مسیر اصلی انقلاب اسلامی هیچگاه خارج نشد و در عین حال رضایتمندی توده های مردمی را هم بسیار اهمیت می داد و معتقد بود که پشتوانه اصلی انقلاب همین مردم هستند.
۱۳۹۷/۲/۳۰ - ۱۵:۲۵
راه اندازی پویش" قرار ماه نهم"
پویش" قرار ماه نهم" با موضوع ترویج و نهادینه سازی افطاری های ساده و ترک عادات ناپسند و شبهات فضای مجازی توسط پرتال فرهنگی راسخون منتشر شد.
۱۳۹۷/۲/۲۹ - ۱۶:۴۴
مدیر جامعه الزهرا:
روابط عمومی‌ها سنگرسازان بی سنگرند
مدیر جامعه‌الزهرا(س) گفت: افق مورد انتظار از اداره کل روابط عمومی و بین‌الملل، رسیدن به جایگاهی است که همه ارتباطات درونی و بیرونی از دروازه این بخش سامان یابد.
۱۳۹۷/۲/۲۷ - ۱۷:۵۸
حجت الاسلام لطفی نیاسر تشریح کرد؛
برنامه های صداوسیمای قم در ماه مبارک رمضان
حجت الاسلام لطفی نیاسر در گفت وگو با رسا برنامه های صداوسیمای مرکز استان قم در ماه مبارک رمضان سال ۹۷ را تشریح کرد.
۱۳۹۷/۲/۲۶ - ۱۲:۵۸
ساعت‌کاری مرکز خدمات حوزه در ماه مبارک رمضان
ساعات کاری مرکز خدمات حوزه های علمیه در ماه مبارک رمضان اعلام شد.
۱۳۹۷/۲/۲۶ - ۱۲:۴۷
توضیح مدیر حوزه خواهران درباره تغییرات جدید
مدیر حوزه‌‌های علمیه خواهران تغییرات جدید در این مرکز را نشانه ضعف کارهای گذشته ندانست.
۱۳۹۷/۲/۲۵ - ۱۳:۴۵
بیانیه انجمن اساتید انقلابی حوزه در محکومیت جنایات صهیونیست ها
انجمن اساتید انقلابی سطح عالی حوزه علمیه قم در بیانیه ای به مناسبت قتل عام مردم مظلوم فلسطین سکوت خفت بار مجامع بین المللی و کشورهای غربی را محکوم کرد.
۱۳۹۷/۲/۲۵ - ۱۳:۰۱
واکنش صریح رییس مرکز خدمات حوزه به انقلابی نماها
حجت الاسلام والمسلمین ربانی گفت: بعضی از دوستان، خودشان خوب هستند اما زیرمجموعه آن‌ها اگر انحراف فکری پیدا کرد، کاری ندارند. این خیلی بد است!
۱۳۹۷/۲/۲۵ - ۱۲:۳۶
اخوان بنابی؛ نامی آشنا برای حوزویان سراسر کشور
پس از پیروزی انقلاب اسلامی، با همت و تلاش شبانه‌روزی حجت الاسلام والمسلمین شیخ مصطفی باقری بنابی؛ مدرسه ای در مرکز شهر با وسعت ۷۰۰ متر مربع زمین و۱۵۰۰ متر مربع زیر بنا در چهار طبقه ساخته شد
۱۳۹۷/۲/۲۵ - ۱۱:۴۶
ادامه تغییرات در حوزه علمیه خواهران
حجت الاسلام والمسلمین بهجت پور در ادامه تغییرات مدیریتی در حوزه های علمیه خواهران، رییس مرکز عمران و نوسازی را تغییر داد.
۱۳۹۷/۲/۲۴ - ۱۴:۳۱
بازدید مدیر جامعه‌الزهرا از مناطق نظامی حزب‌الله
مدیر جامعه‌الزهرا(س) از مناطق نظامی حزب‌الله و مناطق استراتژیک بوابه فاطمه و مارون الراس بازدید کرد.
۱۳۹۷/۲/۲۴ - ۱۴:۰۲
گزارشی از سفر مدیر حوزه خواهران به استان قزوین
حجت‌الاسلام‌ والمسلمین عبدالکریم بهجت‌پور در سفر دو روزه به استان قزوین با نماینده ولی فقیه و امام جمعه قزوین، طلاب خواهر، اساتید و مدیران مدارس علمیه این استان دیدار و گفت وگو کرد.
۱۳۹۷/۲/۲۳ - ۱۷:۵۱
هشدار حجت الاسلام والمسلمین رشاد به هجمه های برنامه ریزی شده علیه روحانیت
رییس شورای مدیریت حوزه های علمیه استان تهران نسبت به هجمه های برنامه ریزی شده به روحانیت، حوزه های علمیه و مراجع تقلید بویژه در ماه های اخیر هشدار داد.
۱۳۹۷/۲/۲۳ - ۱۷:۱۳
مبلغ دینی مطرح کرد؛
مشارکت در پیشبرد اهداف عالیه نظام با خرید کالای ایرانی
حجت الاسلام حسنی سعدی گفت: پیروزی‌های بزرگ انقلاب اسلامی و موفقیت‌های تفکر انقلابی در منطقه که موجب دشمنی‌های علنی استکبار و صهیونیسم و ایادی منطقه شده است.
۱۳۹۷/۲/۲۳ - ۱۷:۰۶
مدیر جامعه الزهرا:
قرآن کریم همه ادیان را از یک ریشه توحیدی می‌داند
حجت الاسلام و المسلمین مدنی در دیدار با مسیحیان منطقه نبطیه لبنان گفت: قرآن کریم، همه ادیان الهی را از یک ریشه توحیدی می‌داند و همه ما را به توحید دعوت می‌کند.
۱۳۹۷/۲/۲۳ - ۱۴:۳۸
نماینده ولی فقیه در زنجان:
طرفداری از احزاب حوزه را دچار خسران می کند
امام جمعه زنجان گفت:یکی از برکات حوزه‌های علمیه خواهران عمل به دین و تکلیف است و در این میان خواهران این حوزه در تربیت کودکان و عمل به دین اثر گذاری بهتری را دارند.
۱۳۹۷/۲/۲۳ - ۱۴:۲۵
استاد درس خارج:
نگاه به بدنه حوزه و طلاب در دوره مدیریت جدید بهتر شده است
حجت الاسلام والمسلمین با بیان این که در صورت گوش دادن به سخنان نخبگان حوزوی در گذشته امروزه حوزه علمیه از وضعیت مناسب تری برخوردار بود، تصریح کرد: در مدیریت جدید نگاه به بدنه نخبگان حووزی مناسب تر است...
۱۳۹۷/۲/۲۲ - ۱۶:۲۵
مدیر جامعه‌الزهرا(س) در مسجد جبشیت لبنان:
حضور صبورانه بانوان لبنانی در صحنه‌های مقاومت افتخارآمیز است
حجت الاسلام و المسلمین مدنی از حضور صبورانه بانوان لبنانی در صحنه های مقاومت و حضور ملت لبنان در صحنه مبارزه با اسرائیل تجلیل کرد.
۱۳۹۷/۲/۲۲ - ۱۵:۰۴
موفقیت مرکز خدمات حوزه در اخذ مفاصا حساب از سازمان امور مالیاتی
معاون منابع انسانی و مالی مرکز خدمات حوزه‌های علمیه از خاتمه پرونده‌های مالیاتی این مرکز و اخذ مفاصا حساب از سازمان امور مالیاتی برای تمامی پرونده‌های مالیاتی مرکز خدمات خبر داد.