پنج شنبه ۲۷ مهر ۱۳۹۶ Thursday, October 19, 2017 - ساعت:
زمان : ۱۳۹۶/۱/۳۱ - ۲۰:۴۳
شناسه خبر: ۴۹۲۶۵۱
 
خاطرات شاگرد شهید صدر از علاقه استاد به امام
آیت الله حسینی شاهرودی با بیان خاطراتی از علاقه طرفینی حضرت امام و شهید صدر، جزییاتی درباره طرح این شهید والامقام درباره مرجعیت موضوعیه ارائه کرد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری رسا، آیت‌الله سید عبدالهادی حسینی شاهرودی، از شاگردان قدیمی شهید صدر و نماینده مردم گلستان در مجلس خبرگان رهبری، پیش از ظهر امروز در همایش بزرگداشت آیت‌الله شهید سید محمد باقر صدر و خواهر شهیدش بنت‌الهدی که با عنوان «راه صدر» و با همت پژوهشگاه تخصصی شهید صدر در سالن همایش‌های قدس مجتمع آموزش عالی امام خمینی(ره) برگزار شد، به بیان ویژگی‌های علمی و اخلاقی شهید صدر و ذکر خاطرات خود از آن شهید والا مقام پرداخت و اظهار داشت: اگرچه برگزاری همایش‌های این‌چنینی برای بزرگداشت یاد عالمان و بزرگان دین مفید است، اما آنچه ضرورت دارد این است که از این افراد الگو بگیریم و در رویداد‌های زندگی‌مان خودمان را با آنها بسنجیم و اقدام کنیم.

وی در ادامه به حضور حضرت امام خمینی(ره) در نجف اشرف و رابطه شهید صدر با امام اشاره و تصریح کرد: در دورانی که امام راحل به نجف آمدند به‌عنوان یک مرجع آمدند و پس از مدتی در آنجا مشغول به تدریس شدند و در همان زمان شهید صدر یکی از استادان برجسته حوزه علمیه نجف به شمار می‌رفت که در مسیر مرجعیت بود.

وی با تأکید بر این که شهید صدر علاقه بسیاری به امام خمینی(ره) داشتند و این علاقه به سبب اشتراک در اهداف بود، ابراز داشت: وقتی حضرت امام درس شان را در نجف آغاز کردند، شهید صدر به یکی از شاگردان مطرح خود یعنی شهید سید محمد فرزند محمدصادق صدر که بعدها به شهادت رسید و به صدر ثانی در عراق مشهور است سفارش یا امر کردند که به‌عنوان سفیر شهید صدر در درس امام حاضر شوند و مقصود از این حضور بیان این مقصود بود که ما علم و اهداف و شخصیت شما را قبول داریم. سید محمد صدر نیز دستور استاد خود را پذیرفت و در همه درس‌های امام حضور پیدا کرد و دروس امام را نوشت و حتی زمانی مؤسسه نشر آثار امام خواستند که تقریرات سید محمد صدر را منتشر کنند که ایشان نپذیرفت و گفت که این تقریرات درس امام در نجف و از افتخارات نجف است و باید در نجف به چاپ برسد.

وی در ادامه خاطرنشان ساخت: پس از اینکه سید محمدصدر در درس امام حاضر شد شهید صدر دوباره به امام پیام داد که حضور سید محمد صدر از طرف ما در درس شما به این معنا است که ما شما را به‌عنوان یک رهبر اسلامی و دینی و رهبر این مسیر حق قبول داریم و امام نیز از این اقدام خشنود شدند.

نماینده مجلس خبرگان رهبری در ادامه به برخی دیگر از خاطرات خود پرداخت و گفت: در آن زمان فکری غلط رواج داشت که برخی میان طاغوت ایران و عراق مقایسه می‌کردند و بر اثر رویدادهای مختلف می‌گفتند که این طاغوت بر آن یکی ترجیح دارد. اما در این فضا به‌طور طبیعی اساساً برنامه‌ریزی استاد ما آیت‌الله صدر درجهت تشکیل حکومت اسلامی در عراق بود و از سوی دیگر نیز امام راحل(ره) در صدد ایجاد حکومت اسلامی در ایران بود و این دو حرکت هیچ تقابلی با هم نداشت،‌ اما آن فکر غلط نوعی تقابل را ایجاد کرده بود، در حالی‌که هیچ تقابلی وجود نداشت و هر کس در هرجای اسلام وظیفه داشت بنا به امکانات و شرایط خود، مبارزه کند و طاغوت را از میان بردارد و اسلام را در آنجا پیدا کند. البته در نجف این فضا با توجه به اینکه برخی از اطرافیان امام از امکانات دولت وقت عراق مثل رادیو و مانند آن درجهت مبارزه با شاه استفاده می‌کردند، این ذهنیت در برخی بیشتر شده بود، ‌درحالی‌که استفاده از امکانات طاغوت برای نابود کردن طاغوت در هر جای دیگر عالم هیچ اشکالی ندارد.

آیت‌الله شاهرودی در ادامه افزود: در چنین فضایی یکی از طلاب جوان علاقه‌مند به شهید صدر از ایشان سؤال کرد که نظر ایشان درباره امام خمینی(ره) چیست؟ و شهید صدر این‌طور پاسخ داد: «خط ایشان نزدیک‌ترین خط در جهان به خط ما و شخص ایشان محبوب‌ترین افراد عالم در نزد ما است».

این شاگرد دیرین شهید صدر در ادامه درباره طرح شهید صدر درباره مرجعیت با عنوان المرجعیة الموضوعية یا مرجعیت نهادینه‌شده گفت: مرجعیت‌های ما مرجعیت‌های شخصی است که یک فرد شخصاً مسیر ورود به حوزه تا رسیدن به مرجعیت را طی می‌کند و پس از رسیدن به مرجعیت تشکیلاتی از وکلا و غیره تشکیل می‌دهد،‌ اما پس از درگذشت آن مرجع همه آن تشکیلات از بین می‌رود، برخلاف دولت‌ها که با ازبین‌رفتن رئیس دولت تشکیلات و وزارتخانه‌ها و … همه به‌جا می‌مانند؛ در این باره شهید صدر طرحی داشتند و آن این بود که مرجعیت نهادینه شود،‌ یعنی هر مرجعیتی که می‌آید تداوم مرجعیت گذشته باشد و تشکیلات عوض نشود و خبرویت‌ها و شناخت‌های دستگاه مرجعیت ادامه داشته باشد و چیزی از میان نرود. نکته جالب شهید صدر در اینجا این بود که در مرجعیت موضوعیه لازم نیست که حتماً فقط یک مرجع وجود داشته باشد، بلکه ممکن است چند مرجع هم‌زمان باشند،‌ اما مرجعیت، نهادینه باشد. شهید صدر این طرح را با همکاری آیت‌الله سید کاظم حائری تهیه کردند و قرار شد در جلسه هفتگی خاصی که شهید صدر داشت و ویژه برخی از شاگردان مخصوص بود و مسائل گوناگون سیاسی و اجتماعی و شئون مربوط به مرجعیت انقلابی در آن بحث و به شور گذاشته می‌شد، مطرح شود.

وی در ادامه این خاطره مهم افزود: شهید صدر در آنجا تصریح کردند که مرجعیت من هنوز مرجعیت موضوعیه نیست ‌و مرجعیت موضوعیه در آینده باید ایجاد شود، ولی من از شما می‌خواهم که از اکنون به خودتان تلقین کنید که مرجعیت من هدف نیست، بلکه مرجعیت من ابزار و راهی است برای اسلام. من از شما می‌خواهم از اکنون این را به خودتان تلقین کنید؛ زیرا ممکن است در آینده لازم شود که شما به‌جای این مرجعیتی که به آن دل بسته‌اید از مرجعیت دیگری حمایت کنید. شهید صدر پس از ذکر این نکته اندکی درنگ کردند و بعد ادامه دادند: مثلاً شاید لازم باشد شما در آینده از مرجعیت امام خمینی حمایت کنید و اگرچه من می‌دانم که شما در آینده به وظیفه‌تان عمل می‌کنید، اما باید از الآن به خودتان تلقین کنید تا در آینده برای انجام تکلیف در فشار روحی قرار نگیرید.

وی در پایان با اشاره به اینکه من خودم در آن جلسه بودم و سال‌ها بعد دیدیم که نامه معروف ایشان در قم به ما رسید و در آن همان تعبیر معروف ذوبوا في الإمام الخمينی کما ذاب هو في‌ الإسلام آمد، افزود: این نامه شهید صدر یک آیت و یک فرهنگ و یک درس است که تنها همین جمله آن معروف شده است، اما باید به همه آن توجه کرد.

شایان ذکر است دومین همایش بزرگداشت استاد شهید آیت‌الله سید محمدباقر صدر و خواهرش بنت‌الهدی در روز یکشنبه 3 اردیبهشت، ساعت ۱۶ الی ۲۰ و به همت پژوهشگاه تخصصی شهید صدر و مؤسسه فرهنگی شهدای هفتم تیر (سرچشمه) و با سخنرانی  آیت‌الله عباس کعبی (عضو مجلس خبرگان رهبری)، استاد حسن رحیم‌پور ازغدی (عضور شورای عالی انقلاب فرهنگی) و دکتر ژولین پلیسیه (اقتصاددان و مترجم آثار شهید صدر به زبان فرانسوی) و در محل و در سالن همایش‌های مؤسسه شهدای انقلاب اسلامی واقع در میدان بهارستان، نرسیده به چهارراه سرچشمه، کوچه شهید صیرفی پور برگزار خواهد شد. /۸۷۸/پ۲۰۳/ج

ارسال به شبکه های اجتماعی
ارسال نظر
نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
لطفا حاصل عبارت زیر را در باکس روبرو وارد کنید:
= ۳ + ۱۴
ارسال
نظرات
انتشار یافته: 0
در انتظار بررسی: 0
غیر قابل انتشار: 0
۱۳۹۶/۷/۲۵ - ۱۴:۳۵
بررسی وضعیت معیشت حوزویان در گفت وگو با حجت الاسلام نواب؛
معیشت طلاب بدون نظام مندی حوزه سامان نمی گیرد/ هیچ کس به اندازه رهبری دغدغه طلاب را ندارد
رییس هیأت مدیره مرکز خدمات وضعیت معیشت طلاب را به شدت نامناسب می داند و معتقد است که اگر حوزه نظام مند نشود، مسأله معیشت طلاب مطلقا قابل حل نخواهد بود.
۱۳۹۶/۷/۲۴ - ۲۱:۲۷
دبیر همایش بررسی فجایع ضد انسانی علیه مسلمانان:
مسلمانان نسبت به فجایع جهان اسلام بی تفاوت نباشند
دبیر همایش بررسی فجایع ضد انسانی علیه مسلمانان تأکید کرد: اگر کسی مسلمان هم نباشد به انسانیت خود رجوع کند نمی تواند نسبت به فجایع غم انگیز بی تفاوت باشد.
۱۳۹۶/۷/۲۴ - ۲۱:۲۷
اعلام ویژه برنامه های فرهنگی مسجد جمکران در این هفته
مدیر روابط عمومی و بین الملل مسجد مقدس جمکران در تشریح برنامه های فرهنگی این مسجد مقدس گفت: دعای توسل، کمیل و ندبه این هفته مسجد مقدس جمکران به ترتیب با سخنرانی حجج اسلام موسوی مطلق، محمدی و صابری ارا...
۱۳۹۶/۷/۲۴ - ۱۵:۳۳
معاون پیشگری از وقوع جرم دادگستری قم:
توجه به سرمایه‌‌های اجتماعی در مسائل فرهنگی ضروری است
حجت الاسلام یزدی با بیان این که سازمان های فرهنگی همانند سایر دستگاه های دولتی از منابع مالی محدودی برخوردار هستند، توجه به سرمایه اجتماعی و عدم اتکا به بودجه های دولت در مسائل فرهنگی را ضروری دانست. ...
۱۳۹۶/۷/۲۴ - ۱۴:۵۴
حجت الاسلام حسین زاده مطرح کرد؛
پیش بینی حضور ۱۲۰ هزار زائر اربعین در قم
مسؤول قرارگاه اربعین قم با بیان این‌که ۱۲۰ هزار زائر داخلی و ۴۰ هزار زائر غیر ایرانی ایام اربعین در قم حضور پیدا می کنند، از خدمت رسانی به این زائران از سوی قرارگاه اربعین قم خبر داد.
۱۳۹۶/۷/۲۳ - ۲۲:۴۳
در جلسه هفتگی شورای هماهنگی تشکل‏‌های حوزوی چه گذشت؟
از محکومیت اقدامات خصمانه ‌آمریکا تا بررسی راهکارهای تقویت حوزه انقلابی
در جلسه شورای هماهنگی نیروها و تشکل‏‌های فرهنگی حوزوی اقدامات خصمانه آمریکا علیه جمهوری اسلامی ایران محکوم شد.
۱۳۹۶/۷/۲۳ - ۲۲:۳۶
حجت الاسلام والمسلمین قوامی مطرح کرد؛
جهاد تنها راه ادامه انقلاب
امام جمعه پردیسان قم با بیان این‌که انقلاب جز با جهاد پیش نمی رود، گفت: همه خود را طلبکار انقلاب بدانند، خلاف آهنگ اولیه انقلاب است.
۱۳۹۶/۷/۲۳ - ۲۲:۳۲
با برگزاری همایشی؛
خیران و فعالان اردوهای جهادی تجلیل شدند
همایش تجلیل از خیران و فعالان اردوهای جهادی ناحیه امام حسن مجتبی(ع) قم عصر امروز در دانشگاه باقرالعلوم(ع) برگزار شد.
۱۳۹۶/۷/۲۳ - ۲۲:۳۰
استاندار قم:
راهپیمایی اربعین به صورت مردمی اداره می شود
استاندار قم با تأکید بر وجه مردمی پیاده روی اربعین گفت: افزایش تعداد موکب ها نشان از عشق و علاقه مردم قم به امام حسین(ع) و اربعین دارد.
۱۳۹۶/۷/۲۳ - ۲۲:۱۶
حجت الاسلام نقدی خبر داد؛
اعلام آمادگی بعثه رهبری برای اعزام مبلغ همراه کاروان‌های اربعین
مسؤول کمیته فرهنگی ستاد تسهیلات اربعین قم، دستاورد معنوی را مهم‌ترین بخش زیارت اربعین دانست و از آمادگی بعثه مقام معظم رهبری برای اعزام مبلغ همراه کاروان‌ها خبر داد.
۱۳۹۶/۷/۲۳ - ۲۲:۰۷
ششمین نشست ستاد تسهیلات زائران اربعین قم برگزار شد
ششمین جلسه ستاد تسهیلات زائران اربعین قم در سالن امام جواد(ع) استانداری قم و با حضور مسؤولان موکب های استان قم و مدیران دستگاه های اجرایی قم برگزار شد.
۱۳۹۶/۷/۲۳ - ۲۲:۰۳
حجت الاسلام حسینی مقدم خبرداد؛
اعزام بیش از ۱۷۰۰ مبلغ از سوی اوقاف در ایام اربعین
مدیرکل اوقاف قم از اعزام بیش از ۱۷۰۰ مبلغ در ایام اربعین خبر داد و گفت: مبلغان اعزامی در ایام اربعین، کار تبلیغ دین و ترویج فرهنگ حسینی(ع) را برعهده دارند.
۱۳۹۶/۷/۲۳ - ۲۱:۵۹
همایش طریق الحسین در کربلا برگزار می‌شود
مسؤول موکب مسجد جمکران از برگزاری همایش طریق الحسین در موکب مسجد جمکران در کربلا خبر داد و گفت: از صاحب نظرانی از داخل و خارج از کشور برای حضور در این همایش علمی دعوت شده است.
۱۳۹۶/۷/۲۳ - ۲۱:۵۵
مسؤول موکب آستان حضرت معصومه خبرداد؛
خدمت رسانی بیش از ۳۰۰ خادم حرم حضرت معصومه در ایام اربعین
مسؤول موکب آستان حضرت معصومه(س) از حضور بیش از ۳۰۰ نفر از خادمان حرم کریمه اهل بیت(ع) در موکب آستان مقدس حضرت معصومه(س) در ایام اربعین خبر داد.
۱۳۹۶/۷/۲۳ - ۲۱:۴۸
عالی پور مطرح کرد؛
فعالیت های فرهنگی مهم‌ترین بعد زیارت اربعین است
دبیر ستاد تسهیلات اربعین قم فعالیت های فرهنگی را مهم‌ترین بعد زیارت اربعین دانست و بر تلاش برای استفاده از این فرصت در راستای ترویج فرهنگ عاشورا تأکید کرد.
۱۳۹۶/۷/۲۳ - ۱۵:۳۲
بخش دوم و پایانی/ استاد درس خارج حوزه در گفت وگو با رسا تبیین کرد؛
مزایا و نواقص سیستم آموزشی حوزه/ از تحول نباید ترسید
ما در حوزه با متون بسیار وسیعی مواجه هستیم؛ به گونه ای که متونی که طلبه ما در سطح عالی حوزه می‌خواند از سطح دکتری تخصصی دانشگاه هم بالاتر است؛ اما با این همه سرمایه‌گذاری که در این متون کرده و عمر گرا...
۱۳۹۶/۷/۱۸ - ۱۵:۳۹
حسینی کاشانی:
هرگز به برنامه‌ای که خلاف شؤون معنوی قم باشد مجوز نمی‌دهیم
مدیرکل ارشاد قم تاکید کرد: هرگز به برنامه ای که خلاف شؤون معنوی شهر مقدس قم باشد، مجوز نخواهیم داد.
۱۳۹۶/۷/۱۵ - ۱۲:۰۳
در گفت وگو با استاد درس خارج حوزه تبیین شد؛
بررسی روند تحول حوزه در ادوار مختلف/ برای پاسخگویی به نیازها راهی جز تخصصی شدن نیست
استاد درس خارج حوزه علمیه خراسان شمالی با تأکید بر اهمیت بیشتر به تخصصی شدن در حوزه علمیه، گفت: تغییر و تحول در متون و روش‌های آموزشی فعلی حوزه علمیه ضرورتی اجتناب‌ناپذیر است.
۱۳۹۶/۷/۷ - ۱۲:۰۴
حجت الاسلام والمسلمین ذوعلم تبیین کرد؛
شاخصه های تحقق مدرسه طراز فرهنگ عاشورایی
عضو هیأت علمی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی، دفاع از حق، مجاهدت و ایثار، اصلاح گری، عزت طلبی، صبر و ایستادگی، آزادگی و اخلاص را از شاخصه های تحقق مدرسه طراز فرهنگ عاشورایی برشمرد.
۱۳۹۶/۷/۲ - ۱۶:۴۲
سفیر عراق در ایران:
پیروزی جبهه مقاومت در سایه وحدت امت اسلامی رقم می خورد
سفیر عراق در ایران عاشورا و اربعین را تجلی وحدت اسلامی دانست و گفت: پیروزی جهان اسلام و جبهه مقاومت در سایه وحدت امت اسلامی رقم می خورد.