یکشنبه ۴ تیر ۱۳۹۶ Sunday, June 25, 2017 - ساعت:
زمان : ۱۳۹۶/۱/۳۱ - ۲۰:۴۳
شناسه خبر: ۴۹۲۶۵۱
 
خاطرات شاگرد شهید صدر از علاقه استاد به امام
آیت الله حسینی شاهرودی با بیان خاطراتی از علاقه طرفینی حضرت امام و شهید صدر، جزییاتی درباره طرح این شهید والامقام درباره مرجعیت موضوعیه ارائه کرد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری رسا، آیت‌الله سید عبدالهادی حسینی شاهرودی، از شاگردان قدیمی شهید صدر و نماینده مردم گلستان در مجلس خبرگان رهبری، پیش از ظهر امروز در همایش بزرگداشت آیت‌الله شهید سید محمد باقر صدر و خواهر شهیدش بنت‌الهدی که با عنوان «راه صدر» و با همت پژوهشگاه تخصصی شهید صدر در سالن همایش‌های قدس مجتمع آموزش عالی امام خمینی(ره) برگزار شد، به بیان ویژگی‌های علمی و اخلاقی شهید صدر و ذکر خاطرات خود از آن شهید والا مقام پرداخت و اظهار داشت: اگرچه برگزاری همایش‌های این‌چنینی برای بزرگداشت یاد عالمان و بزرگان دین مفید است، اما آنچه ضرورت دارد این است که از این افراد الگو بگیریم و در رویداد‌های زندگی‌مان خودمان را با آنها بسنجیم و اقدام کنیم.

وی در ادامه به حضور حضرت امام خمینی(ره) در نجف اشرف و رابطه شهید صدر با امام اشاره و تصریح کرد: در دورانی که امام راحل به نجف آمدند به‌عنوان یک مرجع آمدند و پس از مدتی در آنجا مشغول به تدریس شدند و در همان زمان شهید صدر یکی از استادان برجسته حوزه علمیه نجف به شمار می‌رفت که در مسیر مرجعیت بود.

وی با تأکید بر این که شهید صدر علاقه بسیاری به امام خمینی(ره) داشتند و این علاقه به سبب اشتراک در اهداف بود، ابراز داشت: وقتی حضرت امام درس شان را در نجف آغاز کردند، شهید صدر به یکی از شاگردان مطرح خود یعنی شهید سید محمد فرزند محمدصادق صدر که بعدها به شهادت رسید و به صدر ثانی در عراق مشهور است سفارش یا امر کردند که به‌عنوان سفیر شهید صدر در درس امام حاضر شوند و مقصود از این حضور بیان این مقصود بود که ما علم و اهداف و شخصیت شما را قبول داریم. سید محمد صدر نیز دستور استاد خود را پذیرفت و در همه درس‌های امام حضور پیدا کرد و دروس امام را نوشت و حتی زمانی مؤسسه نشر آثار امام خواستند که تقریرات سید محمد صدر را منتشر کنند که ایشان نپذیرفت و گفت که این تقریرات درس امام در نجف و از افتخارات نجف است و باید در نجف به چاپ برسد.

وی در ادامه خاطرنشان ساخت: پس از اینکه سید محمدصدر در درس امام حاضر شد شهید صدر دوباره به امام پیام داد که حضور سید محمد صدر از طرف ما در درس شما به این معنا است که ما شما را به‌عنوان یک رهبر اسلامی و دینی و رهبر این مسیر حق قبول داریم و امام نیز از این اقدام خشنود شدند.

نماینده مجلس خبرگان رهبری در ادامه به برخی دیگر از خاطرات خود پرداخت و گفت: در آن زمان فکری غلط رواج داشت که برخی میان طاغوت ایران و عراق مقایسه می‌کردند و بر اثر رویدادهای مختلف می‌گفتند که این طاغوت بر آن یکی ترجیح دارد. اما در این فضا به‌طور طبیعی اساساً برنامه‌ریزی استاد ما آیت‌الله صدر درجهت تشکیل حکومت اسلامی در عراق بود و از سوی دیگر نیز امام راحل(ره) در صدد ایجاد حکومت اسلامی در ایران بود و این دو حرکت هیچ تقابلی با هم نداشت،‌ اما آن فکر غلط نوعی تقابل را ایجاد کرده بود، در حالی‌که هیچ تقابلی وجود نداشت و هر کس در هرجای اسلام وظیفه داشت بنا به امکانات و شرایط خود، مبارزه کند و طاغوت را از میان بردارد و اسلام را در آنجا پیدا کند. البته در نجف این فضا با توجه به اینکه برخی از اطرافیان امام از امکانات دولت وقت عراق مثل رادیو و مانند آن درجهت مبارزه با شاه استفاده می‌کردند، این ذهنیت در برخی بیشتر شده بود، ‌درحالی‌که استفاده از امکانات طاغوت برای نابود کردن طاغوت در هر جای دیگر عالم هیچ اشکالی ندارد.

آیت‌الله شاهرودی در ادامه افزود: در چنین فضایی یکی از طلاب جوان علاقه‌مند به شهید صدر از ایشان سؤال کرد که نظر ایشان درباره امام خمینی(ره) چیست؟ و شهید صدر این‌طور پاسخ داد: «خط ایشان نزدیک‌ترین خط در جهان به خط ما و شخص ایشان محبوب‌ترین افراد عالم در نزد ما است».

این شاگرد دیرین شهید صدر در ادامه درباره طرح شهید صدر درباره مرجعیت با عنوان المرجعیة الموضوعية یا مرجعیت نهادینه‌شده گفت: مرجعیت‌های ما مرجعیت‌های شخصی است که یک فرد شخصاً مسیر ورود به حوزه تا رسیدن به مرجعیت را طی می‌کند و پس از رسیدن به مرجعیت تشکیلاتی از وکلا و غیره تشکیل می‌دهد،‌ اما پس از درگذشت آن مرجع همه آن تشکیلات از بین می‌رود، برخلاف دولت‌ها که با ازبین‌رفتن رئیس دولت تشکیلات و وزارتخانه‌ها و … همه به‌جا می‌مانند؛ در این باره شهید صدر طرحی داشتند و آن این بود که مرجعیت نهادینه شود،‌ یعنی هر مرجعیتی که می‌آید تداوم مرجعیت گذشته باشد و تشکیلات عوض نشود و خبرویت‌ها و شناخت‌های دستگاه مرجعیت ادامه داشته باشد و چیزی از میان نرود. نکته جالب شهید صدر در اینجا این بود که در مرجعیت موضوعیه لازم نیست که حتماً فقط یک مرجع وجود داشته باشد، بلکه ممکن است چند مرجع هم‌زمان باشند،‌ اما مرجعیت، نهادینه باشد. شهید صدر این طرح را با همکاری آیت‌الله سید کاظم حائری تهیه کردند و قرار شد در جلسه هفتگی خاصی که شهید صدر داشت و ویژه برخی از شاگردان مخصوص بود و مسائل گوناگون سیاسی و اجتماعی و شئون مربوط به مرجعیت انقلابی در آن بحث و به شور گذاشته می‌شد، مطرح شود.

وی در ادامه این خاطره مهم افزود: شهید صدر در آنجا تصریح کردند که مرجعیت من هنوز مرجعیت موضوعیه نیست ‌و مرجعیت موضوعیه در آینده باید ایجاد شود، ولی من از شما می‌خواهم که از اکنون به خودتان تلقین کنید که مرجعیت من هدف نیست، بلکه مرجعیت من ابزار و راهی است برای اسلام. من از شما می‌خواهم از اکنون این را به خودتان تلقین کنید؛ زیرا ممکن است در آینده لازم شود که شما به‌جای این مرجعیتی که به آن دل بسته‌اید از مرجعیت دیگری حمایت کنید. شهید صدر پس از ذکر این نکته اندکی درنگ کردند و بعد ادامه دادند: مثلاً شاید لازم باشد شما در آینده از مرجعیت امام خمینی حمایت کنید و اگرچه من می‌دانم که شما در آینده به وظیفه‌تان عمل می‌کنید، اما باید از الآن به خودتان تلقین کنید تا در آینده برای انجام تکلیف در فشار روحی قرار نگیرید.

وی در پایان با اشاره به اینکه من خودم در آن جلسه بودم و سال‌ها بعد دیدیم که نامه معروف ایشان در قم به ما رسید و در آن همان تعبیر معروف ذوبوا في الإمام الخمينی کما ذاب هو في‌ الإسلام آمد، افزود: این نامه شهید صدر یک آیت و یک فرهنگ و یک درس است که تنها همین جمله آن معروف شده است، اما باید به همه آن توجه کرد.

شایان ذکر است دومین همایش بزرگداشت استاد شهید آیت‌الله سید محمدباقر صدر و خواهرش بنت‌الهدی در روز یکشنبه 3 اردیبهشت، ساعت ۱۶ الی ۲۰ و به همت پژوهشگاه تخصصی شهید صدر و مؤسسه فرهنگی شهدای هفتم تیر (سرچشمه) و با سخنرانی  آیت‌الله عباس کعبی (عضو مجلس خبرگان رهبری)، استاد حسن رحیم‌پور ازغدی (عضور شورای عالی انقلاب فرهنگی) و دکتر ژولین پلیسیه (اقتصاددان و مترجم آثار شهید صدر به زبان فرانسوی) و در محل و در سالن همایش‌های مؤسسه شهدای انقلاب اسلامی واقع در میدان بهارستان، نرسیده به چهارراه سرچشمه، کوچه شهید صیرفی پور برگزار خواهد شد. /۸۷۸/پ۲۰۳/ج

ارسال به شبکه های اجتماعی
ارسال نظر
نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
لطفا حاصل عبارت زیر را در باکس روبرو وارد کنید:
= ۱ + ۱۲
ارسال
نظرات
انتشار یافته: 0
در انتظار بررسی: 0
غیر قابل انتشار: 0
۱۳۹۶/۴/۲ - ۰۱:۲۲
(همیشه صدر)
رژیم صهیونیستی؛ بزرگ‌ترین خطری که اسلام را تهدید می‌کند
شهید آیت الله صدر رژیم صهیونیستی را بزرگ ترین خطر و تهدید برای اسلام می دانست و بر ضرورت احساس مسؤولیت امت اسلام در برابر مساله مهم فلسطین تاکید می کرد.
۱۳۹۶/۴/۱ - ۱۶:۳۸
طرح ثبت نام اینترنتی مرکز خدمات حوزه آغاز شد
مدیر اداره کل امور طلاب و خانواده از آغاز طرح ثبت نام اینترنتی مرکز خدمات حوزه برای بهره‌مندی طلاب از تسهیلات این مرکز خبر داد.
۱۳۹۶/۳/۳۱ - ۰۱:۴۹
حجت الاسلام والمسلمین نائینی:
در مشروعیت حکومت امام بر جامعه تنها نصب الهی تعیین کننده است
استاد حوزه علمیه گفت: در مشروعیت حکومت امام بر جامعه تنها نصب الهی تعیین کننده است و مخالفت با امام منصوب، مخالفت با "ما انزل الله" است.
۱۳۹۶/۳/۳۰ - ۱۳:۵۶
مدیر حج و زیارت قم مطرح کرد؛
ضرورت ارتقای سطح دانش و معرفت زائران حج تمتع
رضایی با اشاره به ضرورت ارتقای سطح دانش و معرفت زائران حج تمتع پیش از حضور در سرزمین وحی تأکید کرد که سازمان حج و زیارت و بعثه مقام معظم رهبری در این راستا تلاش های جدی کرده است.
۱۳۹۶/۳/۳۰ - ۰۰:۰۶
کارگروه فناوری و فضای مجازی مراکز حوزوی تشکیل شد
کارگروه فناوری و فضای مجازی مراکز حوزوی با حضور اعضای شورای مدیران فناوری اطلاعات مراکز حوزوی در مرکز خدمات تشکیل شد.
۱۳۹۶/۳/۲۹ - ۲۳:۵۶
سرپرست مرکز خدمات استان قم:
خانواده‌ها نقشی تأثیرگذار در موفقیت طلاب و روحانیان دارند
سرپرست مرکز خدمات استان قم گفت: مطمئناً توفیقاتی که روحانیان در راه تبلیغ دین مبین اسلام به دست می‌آورند به دلیل صبر و استقامت همسرانشان بوده است.
۱۳۹۶/۳/۲۹ - ۲۳:۴۸
حجت الاسلام مدنی:
رابطه اعضای خانواده یک روحانی رابطه ای عقیدتی است
مدیر جامعة الزهرا(س) گفت: رابطه فرزندان با پدر و یا همسر با شوهر به عنوان یک روحانی صرفا یک رابطه نسبی و خونی نیست، بلکه یک رابطه عقیدتی است و به مراتب محکم‌تر و استوارتر از رابطه خونی است.
۱۳۹۶/۳/۲۹ - ۱۸:۴۱
مشروعیت بخشی به کالای غربی با «قال المعصوم»
سخنان بزک‌کرده و به ظاهر زیبا که در ستایش رای مردم از نگاه اسلام است، به خوبی نشان می‌دهد گوینده قصد کرده است کالای غربی را با مهر «قال المعصوم»‌! مشروعیت بخشد!
۱۳۹۶/۳/۲۹ - ۰۰:۲۶
نمایشگاه صنایع‌دستی خانواده حوزویان پردیسان قم به کار خود پایان داد
مراسم اختتامیه نمایشگاه صنایع‌دستی و مواد غذایی خانواده حوزویان پردیسان با عنوان «چراغی که به خانه رواست...» برگزار شد.
۱۳۹۶/۳/۲۸ - ۱۰:۲۵
کارشناس مسائل مذهبی:
انسان ها نباید از رحمت خداوند ناامید شوند
حجت الاسلام جباری با اشاره به اینکه انسان ها نباید از رحمت خداوند ناامید شوند، گفت: شیطان همواره به انسان القا می کند که توبه و استغفار، فایده ای ندارد و اینگونه سبب ناامیدی وی از رحمت و مغفرت خدای مت...
۱۳۹۶/۳/۲۵ - ۲۳:۲۴
حجت الاسلام ظهیری تبیین کرد؛
توصیه امیرمؤمنان در حفظ آبروی مسلمانان
استاد حوزه با بیان اینکه امام علی(ع) هرگز آبروی کسی را نمی‌بردند گفت: امیرمؤمنان (ع) می‌فرمایند، اگر کسی متعرض آبروی دیگری شود، نمی‌میرد تا اینکه دیگران متعرض آبرویش شوند.
۱۳۹۶/۳/۲۵ - ۲۳:۲۰
ضیافت افطاری خانواده روحانیان مرحوم استان قم برگزار شد
ضیافت افطاری خانواده روحانیان فقید استان قم با عنوان «ضیافت نور» با حضور هزار خانواده، در سالن همایش بیداری اسلامی جامعه الزهرا(س) قم برگزار شد.
۱۳۹۶/۳/۲۵ - ۱۸:۲۷
اندر حکایت حوزه انقلابی؛
رابطه تنقیح دیدگاه های مخالف و تقویت حوزه های علمیه
انقلابی بودن در حوزه به معنای تحول خواهی است و به معنای نفی آنچه از گذشته داریم نباید پنداشته شود که در واقع گام به جلوتر است و با حفظ گنجینه ای که داریم به سوی تغییرات و بهتر شدن پیش برویم.
۱۳۹۶/۳/۲۵ - ۱۵:۳۶
مدیر اجرایی مجمع عالی حکمت اسلامی مطرح کرد؛
لزوم ورود خبرگزاری رسا به آسیب شناسی جریان روحانیت
خراسانی خبرگزاری رسا را در زمینه رصد و پوشش اخبار حووزی موفق دانست و بر ورود این خبرگزاری به عرصه آسیب شناسی روحانیت تأکید کرد.
۱۳۹۶/۳/۲۵ - ۱۲:۳۵
نظر آزاد؛
آتش به اختیار یعنی چه؟
پس از طرح مفهوم آتش به اختیار در عرصه فرهنگی از سوی رهبر معظم انقلاب، برداشت های متفاوتی از سخنان ایشان ایجاد گشته که نیازمند تبیین است.
۱۳۹۶/۳/۲۵ - ۰۰:۲۵
مدیر رادیو معارف:
رادیو معارف در نشر آموزه‌های محیط زیستی مشارکت جدی خواهد داشت
مدیر رادیو معارف گفت: این شبکه رادیویی در نشر آموزه‌های محیط زیستی در جامعه با تکیه بر معارف دینی و الهی گسترده در این حوزه مشارکت جدی خواهد داشت.
۱۳۹۶/۳/۲۵ - ۰۰:۱۵
سرپرست مرکز خدمات حوزه علمیه استان قم معرفی شد
مراسم تودیع و معارفه مدیر مرکز خدمات حوزه علمیه استان قم با حضور رییس مرکز خدمات و جمعی از مسؤولان این مرکز برگزار شد.
۱۳۹۶/۳/۲۱ - ۲۰:۵۲
مشاور وزير كشور خواستار شد؛
ضرورت پرهيز از شعارزدگي مسؤولان در مسأله امر به معروف و نهي از منكر
مشاور وزير كشور با تاكيد بر ضرورت ضرورت پرهيز از شعارزدگي مسؤولان در مسأله امر به معروف و نهي از منكر، خواستار تلاش براي احيای اين فريضه ي ديني در تمامي شؤون در دستگاه هاي دولتي شد.
۱۳۹۶/۳/۲۰ - ۱۶:۱۷
بیانیه مدیر جامعه الزهرا در پی حوادث تروریستی تهران
مدیر جامعه الزهرا(س) با انتشار بیانیه ای ضمن محکوم کردن حوادث تروریستی در حرم حضرت امام خمینی(ره) و مجلس شورای اسلامی، شهادت حجت الاسلام و المسلمین تقوی را به همسر محترم این شهید عزیز، از طلاب ارزشمن...
۱۳۹۶/۳/۲۰ - ۱۳:۵۰
دلنوشته ها در محکومیت حوادث تروریستی تهران
در پی دو حادثه تروریستی در مرقد امام خمینی(ره) و مجلس شورای اسلامی، مخاطبان گرامی خبرگزاری رسا می توانند دلنوشته های خود را نسبت به محکومیت این دو حادثه تروریستی ارسال کنند.