پنج شنبه ۷ اردیبهشت ۱۳۹۶ Thursday, April 27, 2017 - ساعت:
زمان : ۱۳۹۶/۱/۳۱ - ۲۰:۴۳
شناسه خبر: ۴۹۲۶۵۱
 
خاطرات شاگرد شهید صدر از علاقه استاد به امام
آیت الله حسینی شاهرودی با بیان خاطراتی از علاقه طرفینی حضرت امام و شهید صدر، جزییاتی درباره طرح این شهید والامقام درباره مرجعیت موضوعیه ارائه کرد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری رسا، آیت‌الله سید عبدالهادی حسینی شاهرودی، از شاگردان قدیمی شهید صدر و نماینده مردم گلستان در مجلس خبرگان رهبری، پیش از ظهر امروز در همایش بزرگداشت آیت‌الله شهید سید محمد باقر صدر و خواهر شهیدش بنت‌الهدی که با عنوان «راه صدر» و با همت پژوهشگاه تخصصی شهید صدر در سالن همایش‌های قدس مجتمع آموزش عالی امام خمینی(ره) برگزار شد، به بیان ویژگی‌های علمی و اخلاقی شهید صدر و ذکر خاطرات خود از آن شهید والا مقام پرداخت و اظهار داشت: اگرچه برگزاری همایش‌های این‌چنینی برای بزرگداشت یاد عالمان و بزرگان دین مفید است، اما آنچه ضرورت دارد این است که از این افراد الگو بگیریم و در رویداد‌های زندگی‌مان خودمان را با آنها بسنجیم و اقدام کنیم.

وی در ادامه به حضور حضرت امام خمینی(ره) در نجف اشرف و رابطه شهید صدر با امام اشاره و تصریح کرد: در دورانی که امام راحل به نجف آمدند به‌عنوان یک مرجع آمدند و پس از مدتی در آنجا مشغول به تدریس شدند و در همان زمان شهید صدر یکی از استادان برجسته حوزه علمیه نجف به شمار می‌رفت که در مسیر مرجعیت بود.

وی با تأکید بر این که شهید صدر علاقه بسیاری به امام خمینی(ره) داشتند و این علاقه به سبب اشتراک در اهداف بود، ابراز داشت: وقتی حضرت امام درس شان را در نجف آغاز کردند، شهید صدر به یکی از شاگردان مطرح خود یعنی شهید سید محمد فرزند محمدصادق صدر که بعدها به شهادت رسید و به صدر ثانی در عراق مشهور است سفارش یا امر کردند که به‌عنوان سفیر شهید صدر در درس امام حاضر شوند و مقصود از این حضور بیان این مقصود بود که ما علم و اهداف و شخصیت شما را قبول داریم. سید محمد صدر نیز دستور استاد خود را پذیرفت و در همه درس‌های امام حضور پیدا کرد و دروس امام را نوشت و حتی زمانی مؤسسه نشر آثار امام خواستند که تقریرات سید محمد صدر را منتشر کنند که ایشان نپذیرفت و گفت که این تقریرات درس امام در نجف و از افتخارات نجف است و باید در نجف به چاپ برسد.

وی در ادامه خاطرنشان ساخت: پس از اینکه سید محمدصدر در درس امام حاضر شد شهید صدر دوباره به امام پیام داد که حضور سید محمد صدر از طرف ما در درس شما به این معنا است که ما شما را به‌عنوان یک رهبر اسلامی و دینی و رهبر این مسیر حق قبول داریم و امام نیز از این اقدام خشنود شدند.

نماینده مجلس خبرگان رهبری در ادامه به برخی دیگر از خاطرات خود پرداخت و گفت: در آن زمان فکری غلط رواج داشت که برخی میان طاغوت ایران و عراق مقایسه می‌کردند و بر اثر رویدادهای مختلف می‌گفتند که این طاغوت بر آن یکی ترجیح دارد. اما در این فضا به‌طور طبیعی اساساً برنامه‌ریزی استاد ما آیت‌الله صدر درجهت تشکیل حکومت اسلامی در عراق بود و از سوی دیگر نیز امام راحل(ره) در صدد ایجاد حکومت اسلامی در ایران بود و این دو حرکت هیچ تقابلی با هم نداشت،‌ اما آن فکر غلط نوعی تقابل را ایجاد کرده بود، در حالی‌که هیچ تقابلی وجود نداشت و هر کس در هرجای اسلام وظیفه داشت بنا به امکانات و شرایط خود، مبارزه کند و طاغوت را از میان بردارد و اسلام را در آنجا پیدا کند. البته در نجف این فضا با توجه به اینکه برخی از اطرافیان امام از امکانات دولت وقت عراق مثل رادیو و مانند آن درجهت مبارزه با شاه استفاده می‌کردند، این ذهنیت در برخی بیشتر شده بود، ‌درحالی‌که استفاده از امکانات طاغوت برای نابود کردن طاغوت در هر جای دیگر عالم هیچ اشکالی ندارد.

آیت‌الله شاهرودی در ادامه افزود: در چنین فضایی یکی از طلاب جوان علاقه‌مند به شهید صدر از ایشان سؤال کرد که نظر ایشان درباره امام خمینی(ره) چیست؟ و شهید صدر این‌طور پاسخ داد: «خط ایشان نزدیک‌ترین خط در جهان به خط ما و شخص ایشان محبوب‌ترین افراد عالم در نزد ما است».

این شاگرد دیرین شهید صدر در ادامه درباره طرح شهید صدر درباره مرجعیت با عنوان المرجعیة الموضوعية یا مرجعیت نهادینه‌شده گفت: مرجعیت‌های ما مرجعیت‌های شخصی است که یک فرد شخصاً مسیر ورود به حوزه تا رسیدن به مرجعیت را طی می‌کند و پس از رسیدن به مرجعیت تشکیلاتی از وکلا و غیره تشکیل می‌دهد،‌ اما پس از درگذشت آن مرجع همه آن تشکیلات از بین می‌رود، برخلاف دولت‌ها که با ازبین‌رفتن رئیس دولت تشکیلات و وزارتخانه‌ها و … همه به‌جا می‌مانند؛ در این باره شهید صدر طرحی داشتند و آن این بود که مرجعیت نهادینه شود،‌ یعنی هر مرجعیتی که می‌آید تداوم مرجعیت گذشته باشد و تشکیلات عوض نشود و خبرویت‌ها و شناخت‌های دستگاه مرجعیت ادامه داشته باشد و چیزی از میان نرود. نکته جالب شهید صدر در اینجا این بود که در مرجعیت موضوعیه لازم نیست که حتماً فقط یک مرجع وجود داشته باشد، بلکه ممکن است چند مرجع هم‌زمان باشند،‌ اما مرجعیت، نهادینه باشد. شهید صدر این طرح را با همکاری آیت‌الله سید کاظم حائری تهیه کردند و قرار شد در جلسه هفتگی خاصی که شهید صدر داشت و ویژه برخی از شاگردان مخصوص بود و مسائل گوناگون سیاسی و اجتماعی و شئون مربوط به مرجعیت انقلابی در آن بحث و به شور گذاشته می‌شد، مطرح شود.

وی در ادامه این خاطره مهم افزود: شهید صدر در آنجا تصریح کردند که مرجعیت من هنوز مرجعیت موضوعیه نیست ‌و مرجعیت موضوعیه در آینده باید ایجاد شود، ولی من از شما می‌خواهم که از اکنون به خودتان تلقین کنید که مرجعیت من هدف نیست، بلکه مرجعیت من ابزار و راهی است برای اسلام. من از شما می‌خواهم از اکنون این را به خودتان تلقین کنید؛ زیرا ممکن است در آینده لازم شود که شما به‌جای این مرجعیتی که به آن دل بسته‌اید از مرجعیت دیگری حمایت کنید. شهید صدر پس از ذکر این نکته اندکی درنگ کردند و بعد ادامه دادند: مثلاً شاید لازم باشد شما در آینده از مرجعیت امام خمینی حمایت کنید و اگرچه من می‌دانم که شما در آینده به وظیفه‌تان عمل می‌کنید، اما باید از الآن به خودتان تلقین کنید تا در آینده برای انجام تکلیف در فشار روحی قرار نگیرید.

وی در پایان با اشاره به اینکه من خودم در آن جلسه بودم و سال‌ها بعد دیدیم که نامه معروف ایشان در قم به ما رسید و در آن همان تعبیر معروف ذوبوا في الإمام الخمينی کما ذاب هو في‌ الإسلام آمد، افزود: این نامه شهید صدر یک آیت و یک فرهنگ و یک درس است که تنها همین جمله آن معروف شده است، اما باید به همه آن توجه کرد.

شایان ذکر است دومین همایش بزرگداشت استاد شهید آیت‌الله سید محمدباقر صدر و خواهرش بنت‌الهدی در روز یکشنبه 3 اردیبهشت، ساعت ۱۶ الی ۲۰ و به همت پژوهشگاه تخصصی شهید صدر و مؤسسه فرهنگی شهدای هفتم تیر (سرچشمه) و با سخنرانی  آیت‌الله عباس کعبی (عضو مجلس خبرگان رهبری)، استاد حسن رحیم‌پور ازغدی (عضور شورای عالی انقلاب فرهنگی) و دکتر ژولین پلیسیه (اقتصاددان و مترجم آثار شهید صدر به زبان فرانسوی) و در محل و در سالن همایش‌های مؤسسه شهدای انقلاب اسلامی واقع در میدان بهارستان، نرسیده به چهارراه سرچشمه، کوچه شهید صیرفی پور برگزار خواهد شد. /۸۷۸/پ۲۰۳/ج

ارسال به شبکه های اجتماعی
ارسال نظر
نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
لطفا حاصل عبارت زیر را در باکس روبرو وارد کنید:
= ۱۱ + ۷
ارسال
نظرات
انتشار یافته: 0
در انتظار بررسی: 0
غیر قابل انتشار: 0
۱۳۹۶/۲/۶ - ۱۱:۱۵
نظر آزاد؛
نظر شما درباره اهمیت و چگونگی تحقق اقتصاد مقاومتی چیست؟
اینکه اقتصاد مقاومتی چیست و چگونه محقق خواهد شد، موضوعی است که این بار جوابش را از مخاطبان خبرگزاری رسا خواهیم پرسید.
۱۳۹۶/۲/۵ - ۰۱:۱۸
گزارشی از همایش شهید صدر؛
شهید صدر به فقه فعال و پویا در دوران غیبت می‌اندیشید/ نقش مردم در حکومت اسلامی
سخنرانان همایش بزرگداشت شهید آیت‌الله محمدباقر صدر ضمن اشاره به ویژگی‌ها و مختصات فقهی شهید صدر و اعتقادش بر پویایی فقه در زمان غیبت بر تاثیر تفکرات او بر تدوین و طراحی ساختار حکومت اسلامی تاکید کردند...
۱۳۹۶/۲/۴ - ۱۴:۱۱
ویژه زوج‌های جوان طلبه؛
کارگاه آموزشی «پیوندهای آسمانی» درقم برگزار شد
همایش و کارگاه آموزشی «پیوندهای آسمانی» ویژه زوج‌های جوان طلبه در قم برگزار شد.
۱۳۹۶/۲/۴ - ۱۴:۱۰
معاون سلامت و امور بیمه‌های مرکز خدمات:
اولویت مرکز خدمات در عرصه سلامت «پیشگیری قبل از درمان» است
معاون سلامت و امور بیمه‌های مرکزخدمات در مراسم افتتاحیه «پایگاه سنجش سلامت»گفت: اولویت عرصه سلامت، «پیشگیری قبل از درمان» است.
۱۳۹۶/۲/۴ - ۰۹:۴۲
​نخستین دوره مقاله نویسی نخبگان شاهد و ایثارگر قم برگزار شد
دوره مقاله نویسی با حضور نخبگان شاهد و ایثارگر به منظور پاسخگویی به سوالات و موانع و مشکلات و تقویت انگیزه برای تولیدات علمی هر چه بیشتر در مجتمع امام خمینی (ره) قم برگزار شد.
۱۳۹۶/۲/۲ - ۲۳:۴۱
حجت الاسلام پناهیان مطرح کرد؛
نقش موثر سپاه در ایفای امنیت و خدمت به محرومان کشور
حجت الاسلام پناهیان باتوجه به ولایت مداری سپاه پاسداران گفت:حیات سپاه به عنایت ولایت است و اگر کشور و انقلاب را سپاه حفظ می کند، خود این شجره طیبه (سپاه پاسدران )را و لایت حفظ می کند .
۱۳۹۶/۲/۲ - ۱۳:۱۴
فراخوان ثبت نام موکب‌های اربعین ۹۶
جمشید گودرزی از آغاز نام نویسی موکب های اربعین حسینی ۹۶ در طرح شناسنامه دار کردن موکب ها همزمان با سالروز مبعث پیامبر اکرم(ص) خبرداد.
۱۳۹۶/۲/۲ - ۱۳:۰۰
(همیشه صدر)
اقدام بی‌نظیر حضرت امام در بزرگداشت نابغه کم‌نظیر اسلام
حضرت امام خمینی(ره) بنیانگذار انقلاب اسلامی دوم اردیبهشت ۵۹ با صدور پیامی شهادت شهید صدر را تسلیت گفته و سه روز عزای عمومی و یک روز تعطیل سراسری اعلام کردند.
۱۳۹۶/۲/۱ - ۲۳:۴۱
حاشیه های نماز جمعه قم؛
از ابراز ارادت نمازگزاران ‌به آیت الله جنتی تا تجلیل از خانواده شهدای ارتش
نماز جمعه این هفته شهر مقدس قم با حضور علما و مردم ولایتمدار و به امامت آیت الله سید هاشم حسینی بوشهری برگزار شد که داری حواشی جالب و برنامه های جانبی هم بود.
۱۳۹۶/۱/۳۱ - ۲۰:۴۳
خاطرات شاگرد شهید صدر از علاقه استاد به امام
آیت الله حسینی شاهرودی با بیان خاطراتی از علاقه طرفینی حضرت امام و شهید صدر، جزییاتی درباره طرح این شهید والامقام درباره مرجعیت موضوعیه ارائه کرد.
۱۳۹۶/۱/۳۱ - ۱۶:۳۵
آیت الله اعرافی:
شهید صدر آفاق برون‌حوزه‌ای را کشف و به روی حوزه باز کرد
مدیر حوزه با تأکید بر این که شهید صدر مرز‌های دانش را توسعه داد، گفت: شهید صدر کسی بود که از سطح‌های متعارف علوم عبور کرده و توانسته بود در پایه‌های مهم علم و دانش تکانی اساسی ایجاد کند و مرز‌های دان...
۱۳۹۶/۱/۳۱ - ۱۵:۳۸
آیت الله اعرافی:
حوزه انقلابی با انزوا میانه ای ندارد
مدیر حوزه های علمیه سراسر کشور حضور در عرصه های مختلف اجتماعی را از شاخصه های حوزه انقلابی دانست و بر ورود فعالانه حوزه علمیه در جهت مسأله یابی و رفع مشکلات جامعه تأکید کرد.
۱۳۹۶/۱/۳۰ - ۲۰:۴۲
با حضور شخصیت‌های حوزوی؛
مراسم بزرگداشت آیت‌الله صالحی در قم برگزار شد
مراسم بزرگداشت آیت‌الله سید حسن صالحی از علمای مشهد با حضور شخصیت‌های حوزوی و علما در حسینیه شهدای قم برگزار شد.
۱۳۹۶/۱/۳۰ - ۱۲:۳۱
از سوی مؤسسه آموزش عالی بنت الهدی؛
نمایشگاه تخصصی لسان مبین در قم برپا شد
نمایشگاه تخصصی لسان مبین با هدف معرفی رشته زبان و ادبیات عربی و دانش افزایی طلاب در باره دروس تخصصی این رشته در مؤسسه آموزش عالی بنت الهدی برپا شد.
۱۳۹۶/۱/۲۹ - ۲۱:۰۲
پیکر ۷ شهید مدافع حرم در قم تشییع می‌شود
مراسم تشییع و خاکسپاری ۷ شهید مدافع حرم چهارشنبه در قم برگزار می‌شود.
۱۳۹۶/۱/۲۹ - ۱۴:۴۶
آغاز به کار نشست سراسری مدیران حوزه‌های علمیه خواهران
نشست سراسری مدیران و موسسان حوزه‌های علمیه خواهران کشور با عنوان «نقش حوزه‌های علمیه خواهران در پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی آغاز به کار کرد.
۱۳۹۶/۱/۲۸ - ۲۱:۵۴
مدیر حوزه علمیه فقه و اصول آل یاسین:
دشمن به دنبال از بین بردن افراد انقلابی در کشور است
حجت الاسلام حقانی پاک کردن انقلاب از افراد انقلابی را یکی از اهداف دشمن در کشور برشمرد و گفت: مسؤولان و مردم زمانی می توانند پای ارزش های انقلابی خود بایستند که الگوی خود را رهبر انقلاب قرار دهند.
۱۳۹۶/۱/۲۸ - ۱۳:۰۵
مسؤولیت جدید حجت الاسلام فرخ فال در حوزه
آیت الله اعرافی مدیر حوزه های علمیه در حکمی حجت الاسلام والمسلمین را به سمت مشاور عالی خود در امور کلان علمی و مدیریتی و عضو رسمی شورای معاونان و شورای طرح و برنامه منصوب کرد.
۱۳۹۶/۱/۲۷ - ۱۰:۵۲
در دبیرخانه انجمن های علمی حوزه برگزار می شود؛
سومین دوره مجمع عمومی انجمن ترجمه و زبان های خارجی حوزه
سومین دوره مجمع عمومی انجمن ترجمه و زبان های خارجی حوزه علمیه و دومین دوره انتخابات هیأت مدیره و بازرسان برگزار می شود.
۱۳۹۶/۱/۲۴ - ۱۲:۴۴
در یک برنامه تلویزیونی؛
اسلام شناس ایتالیایی از شخصیت شهید صدر می گوید
اسلام شناس و صدر پژوه ایتالیایی در یک برنامه تلویزیونی به تبیین ابعاد شخصیتی شهید آیت الله سید محمد باقر صدر می پردازد.