شنبه ۲۸ مرداد ۱۳۹۶ Saturday, August 19, 2017 - ساعت:
زمان : ۱۳۹۶/۱/۳۱ - ۲۰:۴۳
شناسه خبر: ۴۹۲۶۵۱
 
خاطرات شاگرد شهید صدر از علاقه استاد به امام
آیت الله حسینی شاهرودی با بیان خاطراتی از علاقه طرفینی حضرت امام و شهید صدر، جزییاتی درباره طرح این شهید والامقام درباره مرجعیت موضوعیه ارائه کرد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری رسا، آیت‌الله سید عبدالهادی حسینی شاهرودی، از شاگردان قدیمی شهید صدر و نماینده مردم گلستان در مجلس خبرگان رهبری، پیش از ظهر امروز در همایش بزرگداشت آیت‌الله شهید سید محمد باقر صدر و خواهر شهیدش بنت‌الهدی که با عنوان «راه صدر» و با همت پژوهشگاه تخصصی شهید صدر در سالن همایش‌های قدس مجتمع آموزش عالی امام خمینی(ره) برگزار شد، به بیان ویژگی‌های علمی و اخلاقی شهید صدر و ذکر خاطرات خود از آن شهید والا مقام پرداخت و اظهار داشت: اگرچه برگزاری همایش‌های این‌چنینی برای بزرگداشت یاد عالمان و بزرگان دین مفید است، اما آنچه ضرورت دارد این است که از این افراد الگو بگیریم و در رویداد‌های زندگی‌مان خودمان را با آنها بسنجیم و اقدام کنیم.

وی در ادامه به حضور حضرت امام خمینی(ره) در نجف اشرف و رابطه شهید صدر با امام اشاره و تصریح کرد: در دورانی که امام راحل به نجف آمدند به‌عنوان یک مرجع آمدند و پس از مدتی در آنجا مشغول به تدریس شدند و در همان زمان شهید صدر یکی از استادان برجسته حوزه علمیه نجف به شمار می‌رفت که در مسیر مرجعیت بود.

وی با تأکید بر این که شهید صدر علاقه بسیاری به امام خمینی(ره) داشتند و این علاقه به سبب اشتراک در اهداف بود، ابراز داشت: وقتی حضرت امام درس شان را در نجف آغاز کردند، شهید صدر به یکی از شاگردان مطرح خود یعنی شهید سید محمد فرزند محمدصادق صدر که بعدها به شهادت رسید و به صدر ثانی در عراق مشهور است سفارش یا امر کردند که به‌عنوان سفیر شهید صدر در درس امام حاضر شوند و مقصود از این حضور بیان این مقصود بود که ما علم و اهداف و شخصیت شما را قبول داریم. سید محمد صدر نیز دستور استاد خود را پذیرفت و در همه درس‌های امام حضور پیدا کرد و دروس امام را نوشت و حتی زمانی مؤسسه نشر آثار امام خواستند که تقریرات سید محمد صدر را منتشر کنند که ایشان نپذیرفت و گفت که این تقریرات درس امام در نجف و از افتخارات نجف است و باید در نجف به چاپ برسد.

وی در ادامه خاطرنشان ساخت: پس از اینکه سید محمدصدر در درس امام حاضر شد شهید صدر دوباره به امام پیام داد که حضور سید محمد صدر از طرف ما در درس شما به این معنا است که ما شما را به‌عنوان یک رهبر اسلامی و دینی و رهبر این مسیر حق قبول داریم و امام نیز از این اقدام خشنود شدند.

نماینده مجلس خبرگان رهبری در ادامه به برخی دیگر از خاطرات خود پرداخت و گفت: در آن زمان فکری غلط رواج داشت که برخی میان طاغوت ایران و عراق مقایسه می‌کردند و بر اثر رویدادهای مختلف می‌گفتند که این طاغوت بر آن یکی ترجیح دارد. اما در این فضا به‌طور طبیعی اساساً برنامه‌ریزی استاد ما آیت‌الله صدر درجهت تشکیل حکومت اسلامی در عراق بود و از سوی دیگر نیز امام راحل(ره) در صدد ایجاد حکومت اسلامی در ایران بود و این دو حرکت هیچ تقابلی با هم نداشت،‌ اما آن فکر غلط نوعی تقابل را ایجاد کرده بود، در حالی‌که هیچ تقابلی وجود نداشت و هر کس در هرجای اسلام وظیفه داشت بنا به امکانات و شرایط خود، مبارزه کند و طاغوت را از میان بردارد و اسلام را در آنجا پیدا کند. البته در نجف این فضا با توجه به اینکه برخی از اطرافیان امام از امکانات دولت وقت عراق مثل رادیو و مانند آن درجهت مبارزه با شاه استفاده می‌کردند، این ذهنیت در برخی بیشتر شده بود، ‌درحالی‌که استفاده از امکانات طاغوت برای نابود کردن طاغوت در هر جای دیگر عالم هیچ اشکالی ندارد.

آیت‌الله شاهرودی در ادامه افزود: در چنین فضایی یکی از طلاب جوان علاقه‌مند به شهید صدر از ایشان سؤال کرد که نظر ایشان درباره امام خمینی(ره) چیست؟ و شهید صدر این‌طور پاسخ داد: «خط ایشان نزدیک‌ترین خط در جهان به خط ما و شخص ایشان محبوب‌ترین افراد عالم در نزد ما است».

این شاگرد دیرین شهید صدر در ادامه درباره طرح شهید صدر درباره مرجعیت با عنوان المرجعیة الموضوعية یا مرجعیت نهادینه‌شده گفت: مرجعیت‌های ما مرجعیت‌های شخصی است که یک فرد شخصاً مسیر ورود به حوزه تا رسیدن به مرجعیت را طی می‌کند و پس از رسیدن به مرجعیت تشکیلاتی از وکلا و غیره تشکیل می‌دهد،‌ اما پس از درگذشت آن مرجع همه آن تشکیلات از بین می‌رود، برخلاف دولت‌ها که با ازبین‌رفتن رئیس دولت تشکیلات و وزارتخانه‌ها و … همه به‌جا می‌مانند؛ در این باره شهید صدر طرحی داشتند و آن این بود که مرجعیت نهادینه شود،‌ یعنی هر مرجعیتی که می‌آید تداوم مرجعیت گذشته باشد و تشکیلات عوض نشود و خبرویت‌ها و شناخت‌های دستگاه مرجعیت ادامه داشته باشد و چیزی از میان نرود. نکته جالب شهید صدر در اینجا این بود که در مرجعیت موضوعیه لازم نیست که حتماً فقط یک مرجع وجود داشته باشد، بلکه ممکن است چند مرجع هم‌زمان باشند،‌ اما مرجعیت، نهادینه باشد. شهید صدر این طرح را با همکاری آیت‌الله سید کاظم حائری تهیه کردند و قرار شد در جلسه هفتگی خاصی که شهید صدر داشت و ویژه برخی از شاگردان مخصوص بود و مسائل گوناگون سیاسی و اجتماعی و شئون مربوط به مرجعیت انقلابی در آن بحث و به شور گذاشته می‌شد، مطرح شود.

وی در ادامه این خاطره مهم افزود: شهید صدر در آنجا تصریح کردند که مرجعیت من هنوز مرجعیت موضوعیه نیست ‌و مرجعیت موضوعیه در آینده باید ایجاد شود، ولی من از شما می‌خواهم که از اکنون به خودتان تلقین کنید که مرجعیت من هدف نیست، بلکه مرجعیت من ابزار و راهی است برای اسلام. من از شما می‌خواهم از اکنون این را به خودتان تلقین کنید؛ زیرا ممکن است در آینده لازم شود که شما به‌جای این مرجعیتی که به آن دل بسته‌اید از مرجعیت دیگری حمایت کنید. شهید صدر پس از ذکر این نکته اندکی درنگ کردند و بعد ادامه دادند: مثلاً شاید لازم باشد شما در آینده از مرجعیت امام خمینی حمایت کنید و اگرچه من می‌دانم که شما در آینده به وظیفه‌تان عمل می‌کنید، اما باید از الآن به خودتان تلقین کنید تا در آینده برای انجام تکلیف در فشار روحی قرار نگیرید.

وی در پایان با اشاره به اینکه من خودم در آن جلسه بودم و سال‌ها بعد دیدیم که نامه معروف ایشان در قم به ما رسید و در آن همان تعبیر معروف ذوبوا في الإمام الخمينی کما ذاب هو في‌ الإسلام آمد، افزود: این نامه شهید صدر یک آیت و یک فرهنگ و یک درس است که تنها همین جمله آن معروف شده است، اما باید به همه آن توجه کرد.

شایان ذکر است دومین همایش بزرگداشت استاد شهید آیت‌الله سید محمدباقر صدر و خواهرش بنت‌الهدی در روز یکشنبه 3 اردیبهشت، ساعت ۱۶ الی ۲۰ و به همت پژوهشگاه تخصصی شهید صدر و مؤسسه فرهنگی شهدای هفتم تیر (سرچشمه) و با سخنرانی  آیت‌الله عباس کعبی (عضو مجلس خبرگان رهبری)، استاد حسن رحیم‌پور ازغدی (عضور شورای عالی انقلاب فرهنگی) و دکتر ژولین پلیسیه (اقتصاددان و مترجم آثار شهید صدر به زبان فرانسوی) و در محل و در سالن همایش‌های مؤسسه شهدای انقلاب اسلامی واقع در میدان بهارستان، نرسیده به چهارراه سرچشمه، کوچه شهید صیرفی پور برگزار خواهد شد. /۸۷۸/پ۲۰۳/ج

ارسال به شبکه های اجتماعی
ارسال نظر
نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
لطفا حاصل عبارت زیر را در باکس روبرو وارد کنید:
= ۱ + ۱۰
ارسال
نظرات
انتشار یافته: 0
در انتظار بررسی: 0
غیر قابل انتشار: 0
۱۳۹۶/۵/۲۲ - ۲۳:۱۴
انجام برنامه‌ریزی‌های فرهنگی برای استقبال از زائران استان قم در اربعین
معاون فرهنگی اجتماعی اداره‌کل اوقاف و امور خیریه قم گفت:‌ امسال برای برای زائران اربعین حسینی در استان برنامه‌ریزی‌های فرهنگی مطلوبی در نظر گرفته شده است.
۱۳۹۶/۵/۲۲ - ۱۳:۰۳
فراخوان طرح خدمت وظیفه طلاب در آموزش و پرورش
آموزش و پرورش جهت گذراندن دوره خدمت وظیفه به منظور اجرای امور فرهنگی و تبلیغی وزارتخانه طلبه وظیفه می پذیرد.
۱۳۹۶/۵/۲۲ - ۰۰:۴۶
بازدید رییس مرکز خدمات از کارگاه ساخت بازی‌های شهرک معارفی
رییس مرکز خدمات حوزه‌های علمیه از کارگاه ساخت بازی‌های شهرک معارفی در قم بازدید کرد.
۱۳۹۶/۵/۲۲ - ۰۰:۴۰
فرمانده سپاه استان قم:
اجازه ندهیم روحیه ایثار و شهادت در جامعه تضعیف شود
فرمانده سپاه استان قم با اشاره به ضرورت غبارروبی از چهره فرهنگ دفاع مقدس گفت: نباید روحیه ایثار و شهادت در جامعه فروکش کند و تضعیف شود.
۱۳۹۶/۵/۲۱ - ۱۵:۲۹
آغاز ثبت نام یازدهمین دوره مسابقات سراسری خواهران دارالقرآن امام علی
یازدهمین دوره از مسابقات سراسری دارالقرآن امام علی(ع) در بخش خواهران، همانند سال گذشته به مناسبت عید سعید غدیر طی روزهای هجدهم الی بیست و چهارم شهریورماه سال۱۳۹۶ در رشته‌های حفظ، قرائت و ترتیل قرآن در...
۱۳۹۶/۵/۲۰ - ۱۹:۳۰
مدیرکل امور مالیاتی استان قم تأکید کرد؛
ضرورت تعامل با حوزه های علمیه در زمینه فرهنگ سازی مالیاتی
مدیرکل امور مالیاتی استان قم گفت: نهاد مالیاتی آماده استفاده و بهره مندی از رهنمودها، همکاری و تعامل با حوزه و علما درباره فرهنگ سازی مالیاتی است و آن را یک ضرورت انکار ناپذیر می داند.
۱۳۹۶/۵/۱۹ - ۲۳:۰۷
استاندار هرمزگان:
اجلاس سراسری نماز آذرماه در هرمزگان برگزار می شود
استاندار هرمزگان در همایش نماز در آموزه های امام سجاد(ع) از برگزاری اجلاس سراسری نماز در آذرماه به میزبانی استان هرمزگان خبر داد.
۱۳۹۶/۵/۱۹ - ۱۶:۴۶
استاد انصاریان:
جریان سقیفه و حکومت های استعماری مانع رسیدن مسلمانان به اوج شد
محقق، مفسر و پژوهشگر قرآنی گفت: جریان سقیفه و حکومت های استعماری دو ضربه سنگینی بودند که مسلمانان به آنها گرفتار شدند و این دو، مانع به اوج رسیدن آنها شد.
۱۳۹۶/۵/۱۹ - ۱۲:۰۰
در مجتمع ولایت قم برگزار می‌شود؛
دومین دوره آموزشی مربیان نوگل حسینی سازمان بسیج مداحان کشور
دومین دوره آموزشی دو روزه مربیان نوگل حسینی سازمان بسیج مداحان کشور در مجتمع فرهنگی تربیتی قم برگزار می شود.
۱۳۹۶/۵/۱۸ - ۲۰:۲۰
سردار مجتبایی:
مصلحت اندیشی مهم‌ترین رکن خبرنگاری است
فرمانده انتظامی قم مصلحت اندیشی را مهم‌ترین رکن خبرنگاری دانست و بر ضرورت رعایت اخلاق حرفه ای از سوی خبرنگاران تأکید کرد.
۱۳۹۶/۵/۱۸ - ۱۹:۲۴
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان قم خبر داد؛
پیگیری مطالبات و رفع مشکلات اهالی رسانه از اولویت های وزارت ارشاد
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان قم رفع مشکلات اهالی رسانه را از مهم ترین اولویت‌های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و اداره ارشاد اسلامی قم برشمرد.
۱۳۹۶/۵/۱۸ - ۱۷:۲۳
به بهانه روز خبرنگار؛
تلخ و شیرین خبرنگاری
برای من شنیدن خاطرات تلخ و شیرین و عبارات دلنشین و واژه های زیبای دوستان خبرنگار، شیرینی و حلاوتی دارد که شاید در هیچ جای دیگر و یا در هیچ برهه ای از زندگی ام تجربه نکرده باشم و این گزارش ماندگارترین،...
۱۳۹۶/۵/۱۷ - ۱۷:۲۵
مدیرعامل موسسه علمی فرهنگی دارالعرفان:
تاریخ حیات خود را مدیون اهل قلم است
مدیرعامل موسسه علمی فرهنگی دارالعرفان گفت: اطلاع رسانی می‌تواند با عملکرد درست در پیشبرد اهداف نهادها و سازمان ها و معرفی بهتر خدمات به مردم و مسئولان و دریافت بازخورد برای اصلاح رویه موثر واقع شود.
۱۳۹۶/۵/۱۷ - ۰۰:۱۲
رصد ماه گرفتگی در مرکز نجوم تا بیکران
مرکز نجوم تا بیکران با همکاری انجمن نجوم کانون شهید آیت الله سعیدی قم، ویژه برنامه ماه گرفتگی را با استادی محمدرضا قاسمی برگزار کرد.
۱۳۹۶/۵/۱۶ - ۱۵:۲۳
رسا گزارش می دهد؛
طلاب شاغل در گیر و دار پذیرش یا رد سوابق بیمه ای
طلبه ای که بیش از ده سال در حوزه علمیه مشغول تحصیل بوده و چندین سال آن را نیز در سرمای زمستان و گرمای طاقت فرسای تابستان به امر تبلیغ مشغول شده تا چراغ راه هدایت خیل مشتاقان معارف الهی شود، اکنون که ق...
۱۳۹۶/۵/۱۶ - ۰۰:۲۰
استاد رجبی دوانی:
برخی روشنفکران برای بی‌دین شدن ایران باستان را بهانه می‌کنند
استاد دانشگاه با بیان این‌که برخی روشنفکران کشور می‌گویند اسلام را رها کنیم و به دوران ایران باستان برگردیم، گفت: این افراد برای بی‌دین شدن ایران باستان را بهانه می‌کنند.
۱۳۹۶/۵/۱۵ - ۲۳:۴۶
مدیر ستاد اقامه نماز قم خبر داد؛
نرم افزار مسجد یاب طراحی شد
مدیر ستاد اقامه نماز قم گفت: طراحی و ساخت نرم‌افزار مسجدیاب به سرانجام رسید و در اختیار عموم مردم قرار گرفت.
۱۳۹۶/۵/۱۴ - ۲۳:۵۷
آشنایی اجمالی با جشنواره مردمی کرامت
آستان مقدس حضرت معصومه(س)، خانواده هنری تبلیغی عقیق و سازمان اوقاف و امور خیریه، جشنواره مردمی کرامت را با هدف تبیین مفهوم شادی مورد پسند اهل بیت(ع) و ترویج شادی حلال و سالم در جامعه راه اندازی کردند....
۱۳۹۶/۵/۱۴ - ۲۳:۳۵
پویش ملی در شادی اهل بیت شاد باشیم در یک نگاه
شاد باشیم مجالی است برای جشن گرفتن روزهای خوب میلاد امامانمان و پویشی است برای یک شادی دسته‌جمعی، زلال و حلال به همین بهانه‌های مقدس.
۱۳۹۶/۵/۱۳ - ۱۹:۵۵
حجت الاسلام باهر تأکید کرد؛
ضرورت همکاری فعالان بین المللی برای کمک به مظلومان جهان
دبیر کمیسیون حقوق بشر اسلامی منطقه ۵ کشور با بیان این که مسلمانان جهان نمی توانند به ظلم ها به مردم بی دفاع بی تفاوت باشند، گفت: فعالان بین المللی باید با تعاملات لازم در زمینه مطالعاتی و اجرایی به م...