یکشنبه ۱ مرداد ۱۳۹۶ Sunday, July 23, 2017 - ساعت:
زمان : ۱۳۹۶/۱/۳۱ - ۱۶:۳۵
شناسه خبر: ۴۹۲۶۲۸
 
آیت الله اعرافی:
شهید صدر آفاق برون‌حوزه‌ای را کشف و به روی حوزه باز کرد
مدیر حوزه با تأکید بر این که شهید صدر مرز‌های دانش را توسعه داد، گفت: شهید صدر کسی بود که از سطح‌های متعارف علوم عبور کرده و توانسته بود در پایه‌های مهم علم و دانش تکانی اساسی ایجاد کند و مرز‌های دانش را توسعه داده و علم را متحول سازد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری رسا، آیت الله علیرضا اعرافی، مدیر حوزه های علمیه سراسر کشور، امروز در همایش بزرگداشت آیت‌الله شهید سید محمد باقر صدر و خواهر شهیدش بنت‌الهدی صدر با عنوان «راه صدر» با همت مرکز پژوهشی پژوهشگاه تخصصی شهید صدر در سالن همایش‌های قدس مجتمع آموزش عالی امام خمینی(ره) برگزار شد، یاد و خاطره شهید آیت الله صدر را گرامی داشت و گفت: بنده از ۱۴ سالگی محو در شهید صدر هستم و یکی از مظلومیت‌های شهید صدر را این می‌دانم که افکار این شهید از سوی شاگردان ایشان تداوم پیدا نکرد و با خود ایشان دفن شد و من سراغ ندارم که کسی توانسته باشد افکار شهید صدر را به درستی عمق بخشیده باشد و البته حوزه‌های علمیه نیز در این زمینه کوتاهی کرده‌اند.

وی ابراز داشت: محقق و صاحب نظر فراوان داریم و کسانی هستند که نظرات جدیدی در عرصه‌هایی ابراز کرده باشند، اما کاری که شهید صدر انجام داد این بود که مرزهای دانش را توسعه داد.

مدیر حوزه های علمیه خاطرنشان ساخت: توسعه مرزهای دانش که با تحول در روش‌شناسی رخ می‌دهد، گاهی از سوی جمعی و به شکل آرام رقم می‌خورد؛ اما گاهی این انقلاب و تحول تنها از سوی یک شخصیت رخ می‌دهد که این کار توسط شهید آیت الله محمد باقر صدر انجام شد.
 
عضو شورای عالی حوزه‌های علمیه با بیان این مطلب که رشد علم و دانش سه گونه است، تصریح کرد: «رشد متعارف کمی و کیفی یک علم با درجات گوناگون»، «تحول، انقلاب و توسعه مرزهای یک دانش که در گذر زمانی بلند اتفاق می‌افتد» و «تحول و انقلاب در مرزهای دانش از سوی یک شخصیت» سه نوع رشد علم و دانش است.

امام جمعه قم بیان داشت: ما هر سه گونه رشد علم و دانش، را تجربه کرده‌ایم اما در نوع سوم کمتر شخصیتی را داشته‌ایم؛ چراکه نوع سوم نیازمند نوعی برجستگی و نبوغ است.

آیت‌الله اعرافی اظهار داشت: شهید صدر از تحول‌آفرینان در گروه سوم بوده و از نوابغی است که هم ضریب هوشی بالا و هم هوش عاطفی و هیجانی عالی و هم جامعیت و شمول بالایی خاصی داشته است.

وی در ادامه به شماری از نوآوری‌های پارادایمی شهید صدر اشاره کرد و ابراز داشت: یکی از نمونه‌های این تحول علمی از سوی شهید صدر «الأسس المنطقية للإستقرا» است که ایشان در آن در میانه منطق ارسطویی و منطق استقرایی جدید نه‌تنها نظریه‌ای جدید در منطق آفریده بلکه به این نظریه اعتبار فقهی نیز داده است که این یک تحول در روش‌شناسی است.

وی به نوآوری دیگر شهید صدر یعنی‌ «نظام‌سازی» پرداخت و  با اشاره به اینکه بحث نظام‌سازی از مباحث بسیار مهم ایشان است که متأسفانه به شکل درخوری به آن پرداخته نشده و کسی پس از ایشان مطلب جدیدی در این عرصه نیاورده است، گفت: مسأله نظام‌سازی شهید صدر در کتاب «اقتصادنا» منعکس شده است و اقتصادنا در واقع الگویی است که در آن شهید صدر نظام‌سازی را که یک نظریه کلان منهجی و روش‌شناختی است پیاده کرده‌اند و باید این الگو را در عرصه‌های دیگر نیز بازسازی کرد.

مدیر حوزه‌های علمیه نظریه شهید صدر در تفسیر موضوعی و نیز نظام فلسفی خاص مطرح شده در فلسفتنا را که با حکمت متعالیه تفاوت‌هایی دارد و دارای عناصر ویژه‌ای است، از دیگر نوآوری‌های شهید صدر در عرصه متدولوژی برشمرد و خاطرنشان ساخت: اگر از این سطح نوآوری در عرصه روش‌شناسی و تحول پارادایمی در دانش بگذریم ایشان نوآوری‌های فراوانی در سطوح دیگر دارد که از جمله می‌توان نظریه حق‌الطاعة و منطقة الفراغ و مانند آن را نام برد.

عضو شورای عالی حوزه‌های علمیه تصریح کرد: یکی دیگر از ویژگی‌های مهم شهید صدر این است که ایشان فضا و جو حاکم بر حوزه وقت نجف را سقف شکافت. اگرچه حوزه نجف، حوزه‌ای سیاسی، اجتماعی و خاستگاه نهضت‌های مهم بوده است، اما در دوره انزوای این حوزه شهید صدر حصارها را شکست و وارد عرصه‌های ارتباطی جدید و رهبری‌های اجتماعی نویی شد که این اقدام در آن زمان حرکت در خلاف مسیر آب بوده است.

رییس المصطفی ابراز داشت: شهید صدر در الگوی تعاملی مرجعیت و جامعه و مسائل سیاسی و اجتماعی نیز مبتکر است و همان‌طور که در دانش نابغه‌ای نوآور و گسترش‌‌دهنده مرز دانش است در الگوی تعاملی مرجعیت و نهادها و عرصه‌های اجتماعی نیز نابغه است. وی افزود: شهید صدر آفاق برون‌حوزه‌ای را کشف و به روی حوزه باز کرد؛ البته امام راحل فعالیتی عظیم‌تر از شهید صدر را در این موضوع در حوزه علمیه قم انجام دادند.

وی ابراز داشت: از ویژگی‌های بسیار مهم شهید صدر این است که او یک انسان مجاهد و اخلاقی و ازخودگذشته بود و این چیزی است که ما امروز در حوزه به آن احتیاج داریم.

آیت‌الله اعرافی با اشاره به اینکه بعد اخلاقی و انقلابی شخصیت شهید صدر، بی‌نظیر است افزود: با اینکه صدام به ایشان وعده‌های مهمی داد و از طرفی نیز ایشان را به اعدام تهدید کرد، ایشان از حمایت از امام راحل و انقلاب اسلامی ایران دست برنداشت و در پاسخ کسی که پیام اعدام را برای او آورده بود، عبایش را روی دوش انداخت و گفت: من برای اعدام آماده‌ام.

وی در پایان خاطرنشان ساخت: اینکه کسی تا پیش از ۵٠ سالگی در تراز ایجاد انقلاب علمی و در جایگاه مرجعیتی باشد، و آن‌گاه تمام وجود خود را قربانی یک حرکت الهی بکند، بزرگ‌ترین درسی است که ما باید از ایشان بگیریم.

شایان ذکر است دومین همایش بزرگداشت استاد شهید آیت‌الله سید محمدباقر صدر و خواهرش بنت‌الهدی در روز یکشنبه 3 اردیبهشت، ساعت ۱۶ الی ۲۰ و به همت پژوهشگاه تخصصی شهید صدر و مؤسسه فرهنگی شهدای هفتم تیر (سرچشمه) و با سخنرانی  آیت‌الله عباس کعبی (عضو مجلس خبرگان رهبری)، استاد حسن رحیم‌پور ازغدی (عضور شورای عالی انقلاب فرهنگی) و دکتر ژولین پلیسیه (اقتصاددان و مترجم آثار شهید صدر به زبان فرانسوی) و در محل و در سالن همایش‌های مؤسسه شهدای انقلاب اسلامی واقع در: میدان بهارستان، نرسیده به چهارراه سرچشمه، کوچه شهید صیرفی پور برگزار خواهد شد./878/پ۲۰۲/ج

ارسال به شبکه های اجتماعی
ارسال نظر
نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
لطفا حاصل عبارت زیر را در باکس روبرو وارد کنید:
= ۱۳ + ۹
ارسال
نظرات
انتشار یافته: 0
در انتظار بررسی: 0
غیر قابل انتشار: 0
۱۳۹۶/۴/۳۱ - ۲۳:۳۳
مراسم درگذشت آیت الله محمدعلی رسولی اراکی در قم برگزار شد
مراسم نخستین روز درگذشت آیت الله شیخ محمدعلی رسولی اراکی کرهرودی با حضور علما و فضلای حوزوی و همچنین مردم ولایتمدار قم در مسجد امام حسن عسکری(ع) برگزار شد.
۱۳۹۶/۴/۳۱ - ۲۲:۳۴
استاد حوزه علمیه قم:
جایگاه علمی آیت الله رسولی اراکی به راحتی پر نمی شود
حجت‌الاسلام عباسی گفت: آیت الله رسولی اراکی کرهرودی یکی از فعالان عرصه های فرهنگی، دینی و خطابه ای بود که جای خالی اش به راحتی پر نمی شود.
۱۳۹۶/۴/۳۱ - ۲۲:۲۶
مدیرکل اوقاف قم:
طرح فرهنگی مذهبی با محوریت بقاع متبرکه در قم اجرایی می‌شود
مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان قم با بیان اینکه در طول سال، ۱۴ ویژه برنامه و طرح فرهنگی و مذهبی توسط اداره کل اوقاف اجرایی می‌شود گفت: طرح‌ها گامی در راستای تبیین معارف اهل بیت(ع) هستند.
۱۳۹۶/۴/۳۱ - ۲۱:۱۱
آیت الله صلواتی:
آیت الله رسولی اراکی عمر خود را صرف احیای امر دین کرد
استاد دروس خارج حوزه‌ علمیه قم گفت: آیت الله رسولی اراکی کرهرودی انسانی بسیار با فضیلت، عالم و با تقوا بود و در تمام طول عمر خودش از هیچ تلاشی در جهت احیای امر دین فروگذاری نکرد.
۱۳۹۶/۴/۳۱ - ۲۱:۱۰
پیکر آیت الله رسولی اراکی در قبرستان شیخان قم به خاک سپرده شد
مراسم تشییع و خاکسپاری پیکر آیت الله شیخ محمدعلی رسولی اراکی با حضور علما، طلاب و اقشار مختلف در قم برگزار شد.
۱۳۹۶/۴/۲۹ - ۱۷:۴۶
حجت‌الاسلام و المسلمین قوامی:
مشکلات مسلمانان با عمل به آموزه های امام صادق برطرف می شود
امام جمعه پردیسان با بیان این که امام صادق(ع) منادی وحدت بود، گفت: هنگامی که همسایه‌ای‌ دچار مشکلات و گرفتاری می‌شود، توجهی به دین یا مذهب او نداشته باشید.
۱۳۹۶/۴/۲۸ - ۱۵:۱۶
در بیانیه مشترک مراکز حوزوی تاکید شد؛
اصالت دادن به نسخه‌های غیر ملی مهم ترین نقد به سند ۲۰۳۰
مرکز مدیریت حوزه های علمیه خواهران، دفتر تبلیغات اسلامی و مرکز خدمات حوزه های علمیه، با صدور بیانیه ای مشترک، مهم ترین نقدهای مطرح به سند ۲۰۳۰ را اعلام کردند.
۱۳۹۶/۴/۲۸ - ۱۱:۳۶
در آستانه فرا رسیدن ایام حج تمتع؛
گردهمایی روحانیون، معین و معینه های کاروان های حج تمتع برگزار شد
گردهمایی پایانی روحانیون، معین و معینه های کاروان های حج تمتع با سخنرانی نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت در قم برگزار شد.
۱۳۹۶/۴/۲۸ - ۱۱:۱۶
معاون فرهنگی بعثه مقام معظم رهبری:
روحانیان کاروان های حج برای افزایش آرامش زائران تلاش کنند
حجت الاسلام مظلومی با بیان اینکه تمام تلاش ما برپایی مراسم حج در آرامش کامل است از روحانیان خواست با حضور مستمر در کاروان ها، آرامش را در زائران افزایش دهند.
۱۳۹۶/۴/۲۷ - ۰۷:۲۹
رییس مرکز خدمات:
اگر آنچه داریم امانت خداوند بدانیم، مغرور نمی‌شویم
نخستین جلسه مشترک کارکنان مجتمع‌های ولایت مشهد با حضور رییس مرکز خدمات حوزه‌های علمیه در محل سالن سلام مجتمع فرهنگی اقامتی ولایت برگزار شد.
۱۳۹۶/۴/۲۷ - ۰۷:۲۴
آيت الله سعيدي:
مردم محور برگزاري برنامه هاي دهه‌ كرامت باشند
آيت الله سعيدي با تاكيد بر جلب مشاركت مردم در جشن ها و مراسمات مذهبي اظهار داشت: مردم محور برگزاري برنامه هاي دهه‌ كرامت باشند.
۱۳۹۶/۴/۲۶ - ۱۶:۴۰
مدیرعامل خبرگزاری حوزه:
آیت الله جوادی آملی شخصیتی تمدن ساز است
مسؤول مرکز ارتباطات و بین الملل حوزه های علمیه از حضرت آیت الله جوادی آملی به عنوان شخصیتی تمدن ساز یاد کرد.
۱۳۹۶/۴/۲۵ - ۲۰:۰۴
حجت الاسلام والمسلمین فرخ فال:
رسا رسانه مورد اعتماد مراجع و حوزویان است
مشاور مدیر حوزه های علمیه کشور خبرگزاری رسا را رسانه مورد اعتماد مراجع و حوزویان دانست و بر پرداختن به موضوعات اخلاقی در حوزه سیاسی اجتماعی به عنوان مهم‌ترین وظایف رسانه های حوزوی تأکید کرد.
۱۳۹۶/۴/۲۵ - ۱۱:۳۰
دیدار مدیرعامل و اعضای خبرگزاری رسا با مدیر حوزه خواهران/ حجت الاسلام والمسلمین جمشیدی: رسا یک رسانه پیشتاز و خط شکن است
مدیر عامل، دبیران و اعضای خبرگزاری رسا با حجت الاسلام والمسلمین جمشیدی مدیر حوزه های علمیه خواهران دیدار و گفت وگو کردند.
۱۳۹۶/۴/۲۵ - ۰۰:۳۶
مدیرکل بنیاد شهید قم خبر داد؛
راهیابی ​۲۱ نفر از خانواده های شاهد و ایثارگر قم به مسابقات سراسری قرآن کریم
مدیرکل بنیاد شهید وامور ایثارگران استان قم گفت: ۲۱ نفر از شرکت کنندگان شاهد و ایثارگر در مسابقات استانی قرآن کریم به بیست و نهمین دوره مسابقات قرآن کریم مرحله کشوری راه یافتند.
۱۳۹۶/۴/۲۵ - ۰۰:۲۸
رییس بنیاد نخبگان قم:
وقف علم و فناوری مغفول مانده است
رییس بنیاد نخبگان قم با بیان اینکه خیران نسبت به ارزش‌های وقف علم و فناوری کم اطلاع هستند، گفت: وقف‌های علمی باعث تقویت اقتصاد دانش بنیان و افزایش اشتغال مفید می‌شود.
۱۳۹۶/۴/۲۴ - ۱۳:۴۴
بازدید حجت الاسلام والمسلمین قوامی از مؤسسه رسا
حجت الاسلام والمسلمین قوامی مدیر بنیاد فقهی مدیریت اسلامی با حضور در مؤسسه رسا در جریان فعالیت های این مرکز رسانه ای حوزوی قرار گرفت.
۱۳۹۶/۴/۲۲ - ۱۵:۲۶
رییس کمیته امداد امام خمینی خبر داد؛
راه اندازی مددکاری اسلامی برای نخستین بار در قم با حضور طلاب و تفاهم با حوزه
فتاح از راه اندازی مددکاری اسلامی برای نخستین بار در قم با حضور طلاب و با تفاهم با مسؤولان حوزه خبر داد و گفت: این کار بسیار اثرگذار بود و سعی داریم این ایده در کل کشور توسعه پیدا کند.
۱۳۹۶/۴/۲۲ - ۰۱:۰۱
معاون خانواده و امور فرهنگی مرکز خدمات:
خانواده نقش منحصربه‌فردی در موفقیت طلبه دارد
حجت الاسلام قمرزاده گفت: خانواده نقشی منحصر به فرد در موفقیت طلبه دارد، لذا باید آنها را مورد توجه قرار داده و نیازهایشان را بشناسیم تا بتوانند پشتیبان خوبی برای طلاب برای انجام رسالتشان باشند.
۱۳۹۶/۴/۲۲ - ۰۱:۰۰
شهردار قم:
ترویج فرهنگ شهدا در جامعه تهاجم فرهنگی دشمن را خنثی می‌کند
شهردار قم با تاکید بر این که مبارزه امروز در کشور در عرصه تهاجم فرهنگی است، گفت: فرهنگ شهدا می‌تواند تهاجم فرهنگی دشمن را خنثی کرده و سفر راهیان نور سفری برای درس‌آموزی از شهدا است.