شنبه ۲۷ آیان ۱۳۹۶ Saturday, November 18, 2017 - ساعت:
زمان : ۱۳۹۶/۱/۳۱ - ۱۶:۳۵
شناسه خبر: ۴۹۲۶۲۸
 
آیت الله اعرافی:
شهید صدر آفاق برون‌حوزه‌ای را کشف و به روی حوزه باز کرد
مدیر حوزه با تأکید بر این که شهید صدر مرز‌های دانش را توسعه داد، گفت: شهید صدر کسی بود که از سطح‌های متعارف علوم عبور کرده و توانسته بود در پایه‌های مهم علم و دانش تکانی اساسی ایجاد کند و مرز‌های دانش را توسعه داده و علم را متحول سازد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری رسا، آیت الله علیرضا اعرافی، مدیر حوزه های علمیه سراسر کشور، امروز در همایش بزرگداشت آیت‌الله شهید سید محمد باقر صدر و خواهر شهیدش بنت‌الهدی صدر با عنوان «راه صدر» با همت مرکز پژوهشی پژوهشگاه تخصصی شهید صدر در سالن همایش‌های قدس مجتمع آموزش عالی امام خمینی(ره) برگزار شد، یاد و خاطره شهید آیت الله صدر را گرامی داشت و گفت: بنده از ۱۴ سالگی محو در شهید صدر هستم و یکی از مظلومیت‌های شهید صدر را این می‌دانم که افکار این شهید از سوی شاگردان ایشان تداوم پیدا نکرد و با خود ایشان دفن شد و من سراغ ندارم که کسی توانسته باشد افکار شهید صدر را به درستی عمق بخشیده باشد و البته حوزه‌های علمیه نیز در این زمینه کوتاهی کرده‌اند.

وی ابراز داشت: محقق و صاحب نظر فراوان داریم و کسانی هستند که نظرات جدیدی در عرصه‌هایی ابراز کرده باشند، اما کاری که شهید صدر انجام داد این بود که مرزهای دانش را توسعه داد.

مدیر حوزه های علمیه خاطرنشان ساخت: توسعه مرزهای دانش که با تحول در روش‌شناسی رخ می‌دهد، گاهی از سوی جمعی و به شکل آرام رقم می‌خورد؛ اما گاهی این انقلاب و تحول تنها از سوی یک شخصیت رخ می‌دهد که این کار توسط شهید آیت الله محمد باقر صدر انجام شد.
 
عضو شورای عالی حوزه‌های علمیه با بیان این مطلب که رشد علم و دانش سه گونه است، تصریح کرد: «رشد متعارف کمی و کیفی یک علم با درجات گوناگون»، «تحول، انقلاب و توسعه مرزهای یک دانش که در گذر زمانی بلند اتفاق می‌افتد» و «تحول و انقلاب در مرزهای دانش از سوی یک شخصیت» سه نوع رشد علم و دانش است.

امام جمعه قم بیان داشت: ما هر سه گونه رشد علم و دانش، را تجربه کرده‌ایم اما در نوع سوم کمتر شخصیتی را داشته‌ایم؛ چراکه نوع سوم نیازمند نوعی برجستگی و نبوغ است.

آیت‌الله اعرافی اظهار داشت: شهید صدر از تحول‌آفرینان در گروه سوم بوده و از نوابغی است که هم ضریب هوشی بالا و هم هوش عاطفی و هیجانی عالی و هم جامعیت و شمول بالایی خاصی داشته است.

وی در ادامه به شماری از نوآوری‌های پارادایمی شهید صدر اشاره کرد و ابراز داشت: یکی از نمونه‌های این تحول علمی از سوی شهید صدر «الأسس المنطقية للإستقرا» است که ایشان در آن در میانه منطق ارسطویی و منطق استقرایی جدید نه‌تنها نظریه‌ای جدید در منطق آفریده بلکه به این نظریه اعتبار فقهی نیز داده است که این یک تحول در روش‌شناسی است.

وی به نوآوری دیگر شهید صدر یعنی‌ «نظام‌سازی» پرداخت و  با اشاره به اینکه بحث نظام‌سازی از مباحث بسیار مهم ایشان است که متأسفانه به شکل درخوری به آن پرداخته نشده و کسی پس از ایشان مطلب جدیدی در این عرصه نیاورده است، گفت: مسأله نظام‌سازی شهید صدر در کتاب «اقتصادنا» منعکس شده است و اقتصادنا در واقع الگویی است که در آن شهید صدر نظام‌سازی را که یک نظریه کلان منهجی و روش‌شناختی است پیاده کرده‌اند و باید این الگو را در عرصه‌های دیگر نیز بازسازی کرد.

مدیر حوزه‌های علمیه نظریه شهید صدر در تفسیر موضوعی و نیز نظام فلسفی خاص مطرح شده در فلسفتنا را که با حکمت متعالیه تفاوت‌هایی دارد و دارای عناصر ویژه‌ای است، از دیگر نوآوری‌های شهید صدر در عرصه متدولوژی برشمرد و خاطرنشان ساخت: اگر از این سطح نوآوری در عرصه روش‌شناسی و تحول پارادایمی در دانش بگذریم ایشان نوآوری‌های فراوانی در سطوح دیگر دارد که از جمله می‌توان نظریه حق‌الطاعة و منطقة الفراغ و مانند آن را نام برد.

عضو شورای عالی حوزه‌های علمیه تصریح کرد: یکی دیگر از ویژگی‌های مهم شهید صدر این است که ایشان فضا و جو حاکم بر حوزه وقت نجف را سقف شکافت. اگرچه حوزه نجف، حوزه‌ای سیاسی، اجتماعی و خاستگاه نهضت‌های مهم بوده است، اما در دوره انزوای این حوزه شهید صدر حصارها را شکست و وارد عرصه‌های ارتباطی جدید و رهبری‌های اجتماعی نویی شد که این اقدام در آن زمان حرکت در خلاف مسیر آب بوده است.

رییس المصطفی ابراز داشت: شهید صدر در الگوی تعاملی مرجعیت و جامعه و مسائل سیاسی و اجتماعی نیز مبتکر است و همان‌طور که در دانش نابغه‌ای نوآور و گسترش‌‌دهنده مرز دانش است در الگوی تعاملی مرجعیت و نهادها و عرصه‌های اجتماعی نیز نابغه است. وی افزود: شهید صدر آفاق برون‌حوزه‌ای را کشف و به روی حوزه باز کرد؛ البته امام راحل فعالیتی عظیم‌تر از شهید صدر را در این موضوع در حوزه علمیه قم انجام دادند.

وی ابراز داشت: از ویژگی‌های بسیار مهم شهید صدر این است که او یک انسان مجاهد و اخلاقی و ازخودگذشته بود و این چیزی است که ما امروز در حوزه به آن احتیاج داریم.

آیت‌الله اعرافی با اشاره به اینکه بعد اخلاقی و انقلابی شخصیت شهید صدر، بی‌نظیر است افزود: با اینکه صدام به ایشان وعده‌های مهمی داد و از طرفی نیز ایشان را به اعدام تهدید کرد، ایشان از حمایت از امام راحل و انقلاب اسلامی ایران دست برنداشت و در پاسخ کسی که پیام اعدام را برای او آورده بود، عبایش را روی دوش انداخت و گفت: من برای اعدام آماده‌ام.

وی در پایان خاطرنشان ساخت: اینکه کسی تا پیش از ۵٠ سالگی در تراز ایجاد انقلاب علمی و در جایگاه مرجعیتی باشد، و آن‌گاه تمام وجود خود را قربانی یک حرکت الهی بکند، بزرگ‌ترین درسی است که ما باید از ایشان بگیریم.

شایان ذکر است دومین همایش بزرگداشت استاد شهید آیت‌الله سید محمدباقر صدر و خواهرش بنت‌الهدی در روز یکشنبه 3 اردیبهشت، ساعت ۱۶ الی ۲۰ و به همت پژوهشگاه تخصصی شهید صدر و مؤسسه فرهنگی شهدای هفتم تیر (سرچشمه) و با سخنرانی  آیت‌الله عباس کعبی (عضو مجلس خبرگان رهبری)، استاد حسن رحیم‌پور ازغدی (عضور شورای عالی انقلاب فرهنگی) و دکتر ژولین پلیسیه (اقتصاددان و مترجم آثار شهید صدر به زبان فرانسوی) و در محل و در سالن همایش‌های مؤسسه شهدای انقلاب اسلامی واقع در: میدان بهارستان، نرسیده به چهارراه سرچشمه، کوچه شهید صیرفی پور برگزار خواهد شد./878/پ۲۰۲/ج

ارسال به شبکه های اجتماعی
ارسال نظر
نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
لطفا حاصل عبارت زیر را در باکس روبرو وارد کنید:
= ۸ + ۸
ارسال
نظرات
انتشار یافته: 0
در انتظار بررسی: 0
غیر قابل انتشار: 0
۱۳۹۶/۸/۲۶ - ۱۷:۱۷
همزمان سالروز ۲۸ صفر صورت گرفت؛
اجتماع بزرگ و مراسم عزاداری نیروهای مسلح استان قم
اجتماع بزرگ و مراسم عزاداری نیروهای مسلح استان قم همزمان با ۲۸ صفر سالروز رحلت نبی مکرم اسلام(ص) و شهادت امام حسن مجتبی(ع) برگزار شد.
۱۳۹۶/۸/۲۵ - ۰۰:۰۶
در راستای خدمت به آسیب دیدگان زلزله غرب کشور صورت گرفت؛
برپایی پایگاه کمک‌ به زلزله زدگان از سوی مدرسه معصومیه
بسیج مدرسه علمیه معصومیه در راستای خدمت رسانی به زلزله زدگان غرب کشور پایگاه‌ جمع آوری کمک‌های مردمی برپا کرده است.
۱۳۹۶/۸/۲۴ - ۱۳:۱۷
با حضور صاحب نظران علوم عقلی صورت گرفت؛
بررسی امتداد نظریه اعتباریات علامه طباطبایی در علوم اجتماعی
امتداد نظریه اعتباریات علامه طباطبایی در علوم اجتماعی با حضور صاحب نظران علوم عقلی در مجمع عالی حکمت اسلامی بحث و بررسی شد.
۱۳۹۶/۸/۲۳ - ۱۷:۲۵
مدیر حوزه علمیه سرپل ذهاب خبر داد؛
سازماندهی طلاب برای خدمت‌ رسانی بهتر در مناطق زلزله زده
حجت الاسلام سلیمانی از تقسیم روحانیان اعزامی از قم و کرمانشاه به مناطق زلزله‌زده به سه گروه تجهیز اموات، شناسایی مناطق روستایی و شهری و کمک غذایی خبر داد.
۱۳۹۶/۸/۲۳ - ۱۲:۵۳
ابراز همدردی مجمع نمایندگان طلاب با حادثه دیدگان زلزله غرب کشور
مجمع نمایندگان طلاب و فضلای حوزه علمیه قم در پی وقوع زلزله در غرب کشور بیانیه ای صادر کرد و جان باختن تعدادی از هموطنان را تسلیت گفت.
۱۳۹۶/۸/۲۲ - ۲۰:۲۹
سخنگوی حوزه خبر داد؛
ستاد خدمت رسانی حوزه های علمیه به زلزله زدگان تشکیل شد
حجت الاسلام و المسلمین رفعتی با تسلیت جان باختن شماری از هموطنان در حادثه غم بار زلزله، از تشکیل ستاد ویژه ای به منظور خدمت رسانی حوزه های علمیه به زلزله زدگان خبر داد.
۱۳۹۶/۸/۱۸ - ۱۳:۰۹
اربعین؛
یک اربعین عشق
اربعین از راه رسیده است تا واگویه کند درد اسارت و غریبی را. تا فریاد زند بغض فروخفته در لحظه های بیقراری زینب(س) را؛ تا به ظهور رساند داغ بر دل نشسته زین العابدین(ع) را
۱۳۹۶/۸/۱۸ - ۱۲:۳۱
حجت‌الاسلام برکت رضایی مطرح کرد؛
شیوه مواجهه رسانه‌ها با پدیده اربعین
مدیر پایگاه اطلاع‌رسانی بعثه مقام معظم رهبری با بیان این‌که اربعین رسانه‌ای فطری و جهانی است به بیان راهبردهایی برای تقویت پیام اربعین در جهان پرداخت.
۱۳۹۶/۸/۱۸ - ۱۲:۰۱
شرح و تفسیر زیارت اربعین
امام حسین(ع) در این مجاهدت فی سبیل‌‌الله، به بالاترین مقام که مقام یقین است رسیده‌اند و ما شهادت می‌دهیم که آن حضرت به درجه مقام عین‌الیقین که لقاء حق و پروردگار است رسیده‌اند.
۱۳۹۶/۸/۱۸ - ۱۱:۴۷
استاد رفیعی در گفت‌و‌گو با رسا تبیین کرد؛
از عوامل ماندگاری نهضت عاشورا تا نقش رسانه‌ها در ترویج حماسه اربعین
حجت‌الاسلام والمسلمین رفیعی گفت: کربلا را شش عامل در ابتدا شکل داد و حفظ کرد؛ که از این شش عامل سه عامل علمی و سه عامل عاطفی است.
۱۳۹۶/۸/۱۸ - ۰۰:۴۵
اربعین؛
سفرنامه عاشقی/ همه پرچم ها زیر سایه بیرق حسین
قدم های خسته ای که هرگز پا پس نمی کشند تفسیر "ولایت علی بن ابیطالب حصنی فمن دخل حصنی امن من عذابی" را با گوشت و پوست و جانشان درک کرده اند.
۱۳۹۶/۸/۱۷ - ۱۸:۵۰
مقصد همه کربلا است
عشق حسینی را در اربعین میلیونی می شود تماشا کرد
این روزها سرزمین عراق میزبان خیل عاشقانی است که از گوشه گوشه دنیا آمده اند تا عشق و ارادت خود به خاندان اهل بیت (ع) را ابراز کنند و مقصد همه کربلا است.
۱۳۹۶/۸/۱۷ - ۱۴:۴۲
اربعین؛
قدم قدم تا عشق
هر چه به اربعین نزدیک تر می شویم کربلا شلوغ تر و جاده های منتهی به حرم ارباب، پررنگ تر می شود و میلیون ها انسان خسته از گرد راه با چشمانی که جاری از زلال «یا لیتنا کنا معکم» است در بین الحرمین، حیران ...
۱۳۹۶/۸/۱۷ - ۱۴:۱۱
حجت الاسلام پناهیان در گفت‌و‌گو با رسا:
صلح و مذاکره در عاشورا جایگاهی ندارد/ اقبال مردمی اربعین به برکت ولایت است
استاد حوزه علمیه قم تاکید کرد: اگر دولت شیعی ما الگویش را از دولت امیرمؤمنان(ع) و نبی اکرم(ص) می گیرد؛ از وظایف اصلی و ذاتی اش غنی کردن فرهنگ دینی مردم است.
۱۳۹۶/۸/۱۷ - ۱۱:۲۲
اربعین؛
جاماندگان قافله عشق
به دیار واژه‌گان پناه می برم تا داغ دل را در ظرف قلم بریزم و حوالی یاد اربعین؛ سیل اشک «حسرت» جاری سازم و داغ جگرسوز جاماندن از قافله عشق را با فرات اشک دیده گان تسلی بخشم.
۱۳۹۶/۸/۱۶ - ۱۴:۵۵
اربعین؛
شرح و تفسیر زیارت اربعین
نهضت عاشورا برای کسانی که می خواهند صبر و شکیبایی و تحمل مشقت های بسیار را در راه اسلام و قرآن مشاهده کنند، یک سرمشق پر عظمت است.
۱۳۹۶/۸/۱۶ - ۱۱:۵۷
حجت الاسلام والمسلمین فرحزاد در گفت‌و‌گو با رسا تأکید کرد؛
اربعین وسیله وحدت و یگانگی انسان ها است/ لزوم استفاده از ظرفیت رسانه ای اربعین در ترویج فرهنگ حسینی
حجت الاسلام والمسلمین فرحزاد گفت: راهپیمایی عظیم اربعین می تواند وسیله وحدت و یگانگی بین انسان های روی زمین باشد که محوریت آن راه امام حسین(ع) و مبارزه با ظلم و ظالم و ظلم ستیزی است.
۱۳۹۶/۸/۱۶ - ۱۱:۰۱
اربعین؛
جاده های بی قراری
هنوز رد پای زینب(س) در سعی صفا و مروه عشق؛ از علقمه تا قتلگاه بر خاک طف زده نینوا باقی است و بین الحرمین یادگاری است از سرگردانی عاشقانه اسطوره صبر و ایثار و مقاومت.
۱۳۹۶/۸/۱۵ - ۱۵:۱۱
اربعین؛
افزایش حضور خانواده های ایرانی در راهپیمایی اربعین
حضور خانواده های ایرانی در راهپیمایی اربعین امسال رشد چشمگیری نسبت به سالهای قبل داشته است.
۱۳۹۶/۸/۱۵ - ۱۵:۰۶
اربعین؛
حضور پر شور مردم قاره های مختلف جهان در راهپیمایی اربعین
حضور پرشور زائران خارجی از کشورهای اروپایی، آمریکای جنوبی و شرق آسیا را می توان از ویژگی های بارز راهپیمایی اربعین امسال دانست.