پنج شنبه ۲۳ آذر ۱۳۹۶ Thursday, December 14, 2017 - ساعت:
زمان : ۱۳۹۶/۱/۳۱ - ۱۵:۳۰
شناسه خبر: ۴۹۲۵۸۷
 
در آفتاب شرقی بررسی شد؛
احکام شرعی اجاره
کارشناس برنامه تلویزیونی آفتاب شرقی معیار سنجش شرع مقدس اسلام در این سؤال که «آیا مستأجر ضامن خرابی ساختمان است؟» را کوتاهی کردن مستأجر عنوان کرد و گفت: اگر کوتاهی در این موضوع صورت گرفته باشد مستأجر موظف به پرداخت خسارت است.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری رسا، حجت‌الاسلام فقیهی امروز در برنامه تلویزیونی آفتاب شرقی در پاسخ به طیفی از سؤالات فقهی مخاطبان اظهار داشت: پیامبر اکرم (ص) فرموده است «خداوند هر گناهی را می‌بخشد مگر گناه کسی را که خودش را بدهکار مردم بکند.».

کارشناس رسانه ملی بابیان این‌که اعمال مؤمن به‌طورکلی دو الگوی مجزا از منظر شرع مقدس اسلام دارد، عنوان کرد: تمام اموری که احتیاج به‌قصد قربت دارند در دسته اول از این اسلوب شرع مقدس اسلام قرارگرفته بر این اساس این طیف از اعمال مؤمن بدون قصد قربت صحیح نیستند این در حالی است که شرع مقدس اعمالی مانند نماز و روزه را از این دسته بیان کرده است.

وی افزود: دسته دوم اموری از کنش‌های فردی و اجتماعی مؤمن است که لازم نیست مؤمن برای انجام آن قصد قربت داشته باشد؛ بر این اساس غذا خوردن، خوابیدن و امور روزمره از این اسلوب بدون قصد قربت از سوی شرع مقدس پذیرفته شده است این در حالی است که می‌توان برای نزدیک شدن به خدا این کارهای روزمره را نیز با قصد قربت انجام داد.

حجت‌الاسلام فقیهی در ادامه در پاسخ به این سؤال که«اگر پولی را به کسی بدهیم تا با آن کار کند وما با آن اجاره پرداخت کنیم اشکال دارد؟» ابراز داشت: از منظر فقه پویای اسلام اگر قرارداد ببندند و در ازای کار پولی هرماه دریافت کنند اشکال ندارد هرچند رقم آن ثابت باشد و به عنوان علی‌الحساب دریافت کنند ولی بدون قرارداد ربا محسوب می‌شود.

کارشناس برنامه تلویزیونی آفتاب شرقی معیار سنجش شرع مقدس اسلام در این سؤال که «آیا مستأجر ضامن خرابی ساختمان است؟» را کوتاهی کردن مستأجر عنوان داشت و گفت: اگر کوتاهی در این موضوع صورت گرفته باشد مستأجر موظف به پرداخت خسارت است این در حالی است که اگر «شخصی خانه‌ای را رهن کرده به‌شرط امکانات و چون امکانات فراهم نشد خانه را تخلیه کرده، آیا مالک می‌تواند اجاره بگیرد؛ باید توجه داشت که شرع مقدس اسلام قائل است که اجاره آن مقدار که در خانه بوده را می‌تواند بگیرد در غیر این صورت چنین نخواهد بود.»

حجت‌الاسلام فقیهی با اشاره به این‌که اگر کسی زمین کشاورزی را اجاره کرده‌ و محصول را کاشته‌ ولی محصول براثر سرما از بین رفته. بااین‌وجود از منظر شرع مقدس اسلام باید اجاره زمین پرداخت شود، گفت: شرع مقدس اسلام در پاسخ به این سؤال که آیا مستأجر می‌تواند بعد از به‌پایان آمدن قرارداد در مورد اجاره بماند یا خیر؛ چنین فرموده است که با رضایت مالک می‌تواند و چون قراردادی نیست مالک می‌تواند هرزمان که خواست ملک را تخلیه کند.

وی ادامه داد: در مورد احکام اجاره اگر موعد اجاره‌ای سررسیده ولی مالک پول پیش را پس نمی‌دهد و در قرار داد قیدشده هرکدام به قرارداد عمل نکنند باید خسارت بدهند آیا دریافت خسارت مانعی ندارد؛ در چنین حالتی  چون پول پیش به‌عنوان قرض‌الحسنه بوده نمی‌توان از مالک خسارت گرفت و ربا محسوب می‌شود. ولی شرعاً کار حرامی انجام داده ولی مالک می‌تواند درازای هرروز خسارت دریافت کند.

کارشناس رسانه ملی با اشاره به این سؤال که «شخصی حدود 30 سال پیش مغازه‌ای را اجاره کرده. مالک اصلی از دنیا رفته آیا مستأجر می‌تواند در ازای تخلیه مبلغی را از ورثه مطالبه کند؟» عنوان داشت: اگر موعد اجاره سررسیده باشد باید تخلیه کند ولی اگر تمام نشده باشد می‌تواند پول را از ورثه بگیرد ویا حق سرقفلی را مطالبه کند.

حجت‌الاسلام فقیهی بابیان این‌که اگر «شخصی منزلی را اجاره کرده بعد معلوم شده سارق بوده والان زندانی است آیا می‌توان خانواده او را مجبور به تخلیه کرد؟» اظهار داشت: شرع مقدس قائل است که چون کار مستأجر معیوب بوده و قرارداد از روال طبیعی خارج‌شده می توان مستأجر را وادار به تخلیه کرد.

وی ادامه داد: اگر«شخصی خانه‌ای را اجاره کرده ولی توانایی پرداخت کرایه را ندارد آیا می‌تواند قرارداد را برهم بزند» قواعد فقه شرایط را چنین توصیف می‌کند که «اگر در قرارداد حق فسخ را معین کرده باشند ویا با اجازه صاحب‌خانه می‌توانند قرارداد را برهم بزنند در غیر این صورت خیر.»/۸۳۷/پ۲۰۲/ج

ارسال به شبکه های اجتماعی
ارسال نظر
نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
لطفا حاصل عبارت زیر را در باکس روبرو وارد کنید:
= ۱۰ + ۹
ارسال
نظرات
انتشار یافته: 0
در انتظار بررسی: 0
غیر قابل انتشار: 0
۱۳۹۶/۹/۲۳ - ۱۳:۱۰
با سخنرانی آیت الله حسینی بوشهری و استاد قرائتی؛
سومین اجلاس استانی نماز در قم برگزار شد
سومین اجلاس استانی نماز در شهر مقدس قم با حضور و سخنرانی آیت الله حسینی بوشهری و حجت الاسلام والمسلمین قرائتی برگزار شد.
۱۳۹۶/۹/۲۳ - ۰۹:۲۹
استاد برجسته حوزه علمیه قم:
حوزه‌های علمیه به تربیت مجتهدان جامع‌الشرایط بیشتر اهتمام کنند
آیت‌الله میلانی با بیان این‌که حوزه‌های عملیه نباید به آموزش‌های سطحی علوم دینی بسنده کنند، بر تربیت مجتهدان جامع الشرایط تأکید کرد.
۱۳۹۶/۹/۲۳ - ۰۹:۱۹
در دومین نشست سالانه مرکز تخصصی امامت؛
ممتازان آموزشی و پژوهشی بنیاد فرهنگی امامت تجلیل شدند
ممتازان آموزشی و پژوهشی بنیاد فرهنگی امامت و مرکز تخصصی امامت در دومین نشست سالانه مرکز تخصصی امامت معرفی و تجلیل شدند.
۱۳۹۶/۹/۲۳ - ۰۸:۵۶
مشاور فرهنگی وزیر نیرو:
امامان جماعت مشعل‌داران هدایت در وزارت نیرو هستند
حجت الاسلام یزدان‌پرست از امامان جماعت به عنوان مشعل‌داران هدایت در وزارت نیرو نام برد و گفت: بیش از ۷۵۰ امام جماعت در صنعت آب و برق کشور فعالیت می‌کنند.
۱۳۹۶/۹/۲۲ - ۱۵:۱۰
استاد قرائتی:
جایگاه مادری و معلمی کمتر از آیت‌اللهی نیست
حجت الاسلام والمسلمین قرائتی با اشاره به این که بانوان طلبه نمی‌توانند مرجع تقلید شوند، اما می‌توانند مادر و معلم نمونه باشند گفت: جایگاه مادری و معلمی کمتر از آیت‌اللهی نیست.
۱۳۹۶/۹/۲۲ - ۱۳:۵۲
جشن بزرگ تکلیف دختران در حرم حضرت معصومه برگزار شد
جشن بزرگ تکلیف دختران صبح امروز با حضور دانش آموزانی از استان های مختلف کشور و کشور کانادا در شبستان نجمه خاتون(س) برگزار شد.
۱۳۹۶/۹/۲۱ - ۲۳:۲۲
استاد حوزه:
عزت اسلام در بازگشت به حقیقت قرآن است/جامعه زمینه ساز ظهور جامعه سراسر قرآنی است
حجت الاسلام حیدری کاشانی با تأکید بر تمسک به قرآن کریم و اهل بیت(ع)، جامعه زمینه ساز ظهور را جامعه سراسر قرآنی عنوان کرد و گفت: عزت اسلام در بازگشت به حقیقت قرآن کریم است.
۱۳۹۶/۹/۲۱ - ۱۹:۳۰
مسؤول امور روحانیت بنیاد فقه و معارف خبر داد؛
برگزاری دوره رایگان مهارت زندگی ویژه طلاب و فضلای حوزه
مسؤول امور روحانیت بنیاد فقه و معارف، از برگزاری دوره های ویژه مهارت زندگی ویژه طلاب از سوی بنیاد فقهی آیت الله هاشمی شاهرودی خبر داد.
۱۳۹۶/۹/۲۱ - ۱۹:۲۰
رونمایی از ۳۱ اثر فرهنگی و هنری آستان مقدس حضرت معصومه
۳۱ اثر فرهنگی و هنری و پژوهشی آستان مقدس حضرت معصومه(س) شامل ۶ اثر سند، کتاب تجوید مصور قرآن، سی‌امین جلد کتاب ستارگان حرم، نرم افزار ترجمه زیارتنامه حضرت معصومه(س) به ۱۳ زبان، نرم افزار ۹ زبانه «بهشت...
۱۳۹۶/۹/۲۱ - ۱۹:۱۵
کتابخانه آستانه مقدسه رکورد دار خدمت رسانی به مراجعان است
مدیر فرهنگی هنری آستان مقدس حضرت معصومه گفت: گنجینه های قرآن کریم آستان مقدس حضرت معصومه جز ۱۰ گنجینه برتر قرآن کریم در کشور هستند.
۱۳۹۶/۹/۲۱ - ۱۷:۱۳
معاون فرهنگی آستان مقدس حضرت معصومه:
تاریخ قم پس از هجرت معصومه به این شهر، شکوفا شد
حجت الاسلام فلاحی از هجرت حضرت معصومه(س) به قم به عنوان هجرتی تاریخ ساز یاد کرد و گفت: آن حضرت جغرافیای فرهنگی سیاسی جهان اسلام را تحت الشعاع قرار داد.
۱۳۹۶/۹/۲۱ - ۱۶:۴۲
تولیت آستان مقدس حضرت معصومه:
دقت و مدیریت صحیح شرط قبولی اعمال نزد اهل بیت است
آیت‌الله سعیدی با بیان اینکه توانمندی های آستان مقدس حضرت معصومه(س) امانتی الهی است که باید پاس داشته شود، گفت: دقت و مدیریت صحیح شرط قبولی اعمال در نزد اهل بیت است.
۱۳۹۶/۹/۲۱ - ۱۴:۱۳
همزمان با سالروز ورود حضرت معصومه به قم؛
۲۰۰ بانوی استان مرکزی برای نخستین بار زائر حرم حضرت معصومه شدند
همزمان با سالروز ورود حضرت معصومه(س) به قم ۲۰۰ بانوی استان مرکزی برای نخستین بار به زیارت حرم حضرت معصومه(س) مشرف شدند.
۱۳۹۶/۹/۲۱ - ۱۳:۵۰
همزمان با سالروز ورود حضرت معصومه به قم؛
اجتماع بزرگ مردمی فاطمیون در حرم حضرت معصومه برگزار شد
اجتماع بزرگ مردمی فاطمیون امروز با حضور مردم و هیأت های مذهبی همزمان با سالروز ورود حضرت معصومه(س) به قم در صحن امام رضا(ع) برگزار شد.
۱۳۹۶/۹/۲۱ - ۰۷:۵۰
حجت الاسلام و المسلمین قوامی:
شهید دستغیب خادم مردم، وفادار به نظام و ولایت فقیه بود
امام جمعه پردیسان با بیان این‌که شهید دستغیب عالمی مجتهد و حامی ولایت فقیه و انقلاب بود، گفت: وی همه عمر و برنامه خود را برای خدمت به اسلام هزینه کرد.
۱۳۹۶/۹/۲۰ - ۲۲:۰۷
آیت‌الله میرباقری:
امام معصوم مهد محبت و رحمت الهی است
سخنران آستان مقدس حضرت معصومه (س) به توصیف مقام «محمود» پرداخت و گفت: امام معصوم (ع) مهد محبت و رحمت الهی است؛ بر این اساس وصل به ساحت امام معصوم درک حقیقت نعمات بهشت است.
۱۳۹۶/۹/۲۰ - ۱۳:۲۱
حجت الاسلام والمسلمین فرخ فال تشریح کرد؛
فعالیت‌های ستاد برگزاری انتخابات هشتمین دوره مجمع نمایندگان/ اعلام زمان انتخابات مجمع
رییس ستاد برگزاری هشتمین دوره انتخابات مجمع نمایندگان طلاب و فضلای حوزه علمیه قم در نشستی رسانه‌ای به تشریح فعالیت‌های این ستاد پرداخت.
۱۳۹۶/۹/۱۹ - ۲۰:۲۲
اعلام ویژه برنامه های فرهنگی مسجد جمکران در این هفته
مدیر روابط عمومی و بین الملل مسجد مقدس جمکران در تشریح برنامه های فرهنگی این مسجد مقدس گفت: دعای توسل این هفته با سخنرانی حجت الاسلام حیدری کاشانی برگزار می شود.
۱۳۹۶/۹/۱۹ - ۱۴:۲۷
آیت الله اراکی:
فرق ایمان و کفر در پذیرفتن فرمانروایی خداوند است
دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب با اشاره به اینکه ادعیه‌، مدرسه آموزش تکلم با خداوند است، گفت: پذیرفتن ولایت به معنای پیوستن به پروردگار است.
۱۳۹۶/۹/۱۸ - ۱۶:۰۳
نماینده ولی فقیه در سوریه مطرح کرد؛
تشکیل بسیج مردمی مهم‌ترین پیروزی جبهه مقاومت بر داعش
نماینده ولی فقیه در سوریه گفت: امروز جبهه مقاومت اسلامی و محور مقاومت محصول نرم انقلاب اسلامی و تحقق وعده امام درباره صدور جهانی انقلاب است.