یکشنبه ۲۹ بهمن ۱۳۹۶ Sunday, February 18, 2018 - ساعت:
زمان : ۱۳۹۶/۱/۳۱ - ۱۵:۳۰
شناسه خبر: ۴۹۲۵۸۷
 
در آفتاب شرقی بررسی شد؛
احکام شرعی اجاره
کارشناس برنامه تلویزیونی آفتاب شرقی معیار سنجش شرع مقدس اسلام در این سؤال که «آیا مستأجر ضامن خرابی ساختمان است؟» را کوتاهی کردن مستأجر عنوان کرد و گفت: اگر کوتاهی در این موضوع صورت گرفته باشد مستأجر موظف به پرداخت خسارت است.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری رسا، حجت‌الاسلام فقیهی امروز در برنامه تلویزیونی آفتاب شرقی در پاسخ به طیفی از سؤالات فقهی مخاطبان اظهار داشت: پیامبر اکرم (ص) فرموده است «خداوند هر گناهی را می‌بخشد مگر گناه کسی را که خودش را بدهکار مردم بکند.».

کارشناس رسانه ملی بابیان این‌که اعمال مؤمن به‌طورکلی دو الگوی مجزا از منظر شرع مقدس اسلام دارد، عنوان کرد: تمام اموری که احتیاج به‌قصد قربت دارند در دسته اول از این اسلوب شرع مقدس اسلام قرارگرفته بر این اساس این طیف از اعمال مؤمن بدون قصد قربت صحیح نیستند این در حالی است که شرع مقدس اعمالی مانند نماز و روزه را از این دسته بیان کرده است.

وی افزود: دسته دوم اموری از کنش‌های فردی و اجتماعی مؤمن است که لازم نیست مؤمن برای انجام آن قصد قربت داشته باشد؛ بر این اساس غذا خوردن، خوابیدن و امور روزمره از این اسلوب بدون قصد قربت از سوی شرع مقدس پذیرفته شده است این در حالی است که می‌توان برای نزدیک شدن به خدا این کارهای روزمره را نیز با قصد قربت انجام داد.

حجت‌الاسلام فقیهی در ادامه در پاسخ به این سؤال که«اگر پولی را به کسی بدهیم تا با آن کار کند وما با آن اجاره پرداخت کنیم اشکال دارد؟» ابراز داشت: از منظر فقه پویای اسلام اگر قرارداد ببندند و در ازای کار پولی هرماه دریافت کنند اشکال ندارد هرچند رقم آن ثابت باشد و به عنوان علی‌الحساب دریافت کنند ولی بدون قرارداد ربا محسوب می‌شود.

کارشناس برنامه تلویزیونی آفتاب شرقی معیار سنجش شرع مقدس اسلام در این سؤال که «آیا مستأجر ضامن خرابی ساختمان است؟» را کوتاهی کردن مستأجر عنوان داشت و گفت: اگر کوتاهی در این موضوع صورت گرفته باشد مستأجر موظف به پرداخت خسارت است این در حالی است که اگر «شخصی خانه‌ای را رهن کرده به‌شرط امکانات و چون امکانات فراهم نشد خانه را تخلیه کرده، آیا مالک می‌تواند اجاره بگیرد؛ باید توجه داشت که شرع مقدس اسلام قائل است که اجاره آن مقدار که در خانه بوده را می‌تواند بگیرد در غیر این صورت چنین نخواهد بود.»

حجت‌الاسلام فقیهی با اشاره به این‌که اگر کسی زمین کشاورزی را اجاره کرده‌ و محصول را کاشته‌ ولی محصول براثر سرما از بین رفته. بااین‌وجود از منظر شرع مقدس اسلام باید اجاره زمین پرداخت شود، گفت: شرع مقدس اسلام در پاسخ به این سؤال که آیا مستأجر می‌تواند بعد از به‌پایان آمدن قرارداد در مورد اجاره بماند یا خیر؛ چنین فرموده است که با رضایت مالک می‌تواند و چون قراردادی نیست مالک می‌تواند هرزمان که خواست ملک را تخلیه کند.

وی ادامه داد: در مورد احکام اجاره اگر موعد اجاره‌ای سررسیده ولی مالک پول پیش را پس نمی‌دهد و در قرار داد قیدشده هرکدام به قرارداد عمل نکنند باید خسارت بدهند آیا دریافت خسارت مانعی ندارد؛ در چنین حالتی  چون پول پیش به‌عنوان قرض‌الحسنه بوده نمی‌توان از مالک خسارت گرفت و ربا محسوب می‌شود. ولی شرعاً کار حرامی انجام داده ولی مالک می‌تواند درازای هرروز خسارت دریافت کند.

کارشناس رسانه ملی با اشاره به این سؤال که «شخصی حدود 30 سال پیش مغازه‌ای را اجاره کرده. مالک اصلی از دنیا رفته آیا مستأجر می‌تواند در ازای تخلیه مبلغی را از ورثه مطالبه کند؟» عنوان داشت: اگر موعد اجاره سررسیده باشد باید تخلیه کند ولی اگر تمام نشده باشد می‌تواند پول را از ورثه بگیرد ویا حق سرقفلی را مطالبه کند.

حجت‌الاسلام فقیهی بابیان این‌که اگر «شخصی منزلی را اجاره کرده بعد معلوم شده سارق بوده والان زندانی است آیا می‌توان خانواده او را مجبور به تخلیه کرد؟» اظهار داشت: شرع مقدس قائل است که چون کار مستأجر معیوب بوده و قرارداد از روال طبیعی خارج‌شده می توان مستأجر را وادار به تخلیه کرد.

وی ادامه داد: اگر«شخصی خانه‌ای را اجاره کرده ولی توانایی پرداخت کرایه را ندارد آیا می‌تواند قرارداد را برهم بزند» قواعد فقه شرایط را چنین توصیف می‌کند که «اگر در قرارداد حق فسخ را معین کرده باشند ویا با اجازه صاحب‌خانه می‌توانند قرارداد را برهم بزنند در غیر این صورت خیر.»/۸۳۷/پ۲۰۲/ج

ارسال به شبکه های اجتماعی
ارسال نظر
نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
لطفا حاصل عبارت زیر را در باکس روبرو وارد کنید:
= ۱۴ + ۳
ارسال
نظرات
انتشار یافته: 0
در انتظار بررسی: 0
غیر قابل انتشار: 0
۱۳۹۶/۱۱/۲۸ - ۲۰:۱۸
حجت الاسلام والمسلمین نظری منفرد:
خطبه فدکیه معجزه بزرگ حضرت زهرا است
استاد حوزه علمیه قم خطبه فدکیه را معجزه حضرت زهرا(س) و از سندهای قوی و ماندگار عنوان و بر اهتمام ویژه حوزه های علمیه و نخبگان در فهم و ترویج معارف آن تأکید کرد.
۱۳۹۶/۱۱/۲۸ - ۲۰:۱۴
حجت الاسلام اکبری مطرح کرد؛
روش صحیح هشدار به دیگران در هنگام اقامه نماز
استاد حوزه علمیه قم به یکی از پرسش هایی که برای مردم ایجاد می شود و آن این که در نماز چگونه به دیگران هشدار دهند که نماز آنها باطل نشود، پاسخ داد.
۱۳۹۶/۱۱/۲۸ - ۲۰:۰۷
استاد حوزه علمیه قم:
نماز درمان‌گر بیماری‌های فرهنگی جامعه است
استاد حوزه علمیه قم نماز را راهکار درمان بیماری های فرهنگی جامعه امروز عنوان کرد و گفت: اگر نماز مؤمن درست شود اخلاق و فرهنگ جامعه نیز درست خواهد شد.
۱۳۹۶/۱۱/۲۸ - ۱۵:۳۷
عضو هیأت مدیره مرکز خدمات:
دشمن به دنبال ارائه شخصیت واژگون و منسوخ از امام است
حجت الاسلام رحیمیان گفت: دشمن در فضای مجازی در این برهه به دنبال ارائه شخصیت واژگون، منسوخ و دگرگون از امام خمینی(ره) است؛ متاسفانه همچنان در عرصه معرفی انقلاب به نسل های جوان با ضعف و کاستی های فراوا...
۱۳۹۶/۱۱/۲۸ - ۱۲:۳۵
به همت اداره کل اعزام مبلغ سازمان اوقاف؛
نخستین جشنواره آرامش بهاری ویژه طلاب برگزار می شود
نخستین جشنواره آرامش بهاری ویژه طلاب و روحانیان سراسر کشور به همت اداره کل اعزام مبلغ سازمان اوقاف و امور خیریه برگزار می شود.
۱۳۹۶/۱۱/۲۷ - ۱۹:۳۰
حجت الاسلام والمسلمین فلاح زاده:
دین شناسی لازمه دینداری است
رییس هیأت امنای موسسه موضوع شناسی احکام فقهی دین شناسی را لازمه دینداری دانست و گفت: اگر انسان صرفا در لفظ و زبان ادعای شیعه بودن کنند کافی نیست بلکه در عمل نیز باید اثبات شود.
۱۳۹۶/۱۱/۲۷ - ۱۸:۳۰
حجت الاسلام والمسلمین نظری منفرد:
بندگی انسان را به ساحت قرب ربوبی می رساند
استاد حوزه علمیه قم با بیان این که بندگی انسان را به ساحت قرب ربوبی می رساند،گفت: گر انسان بخواهد به جایی برسد باید بندگی کند.
۱۳۹۶/۱۱/۲۶ - ۲۳:۵۸
حجت الاسلام والمسلمین فرحزاد:
مراقب باشیم در سخاوت و بخشش دچار افراط و تفریط نشویم
سخنران آستان مقدس حضرت معصومه(س) با بیان این‌که خیر رساندن و اطعام دادن با تجمل‌گرایی تفاوت و فاصله زیادی دارد، بر رعایت عدالت و دچار نشدن به افراط و تفریط در موضوع سخاوت تأکید کرد.
۱۳۹۶/۱۱/۲۶ - ۲۳:۴۷
آیت الله فاضل لنکرانی:
معارف فاطمی بیش از پیش در جامعه ترویج شود
رییس مرکز فقهی ائمه اطهار(ع) با تأکید بر اینکه مهدوی شدن جامعه مبتنی بر فاطمی بودن آن است، گفت: جامعه ای که فاطمی نباشد، علوی، حسینی و مهدوی نخواهد شد.
۱۳۹۶/۱۱/۲۶ - ۲۳:۳۶
عضو هیأت علمی مؤسسه امام خمینی:
وجود فساد و تبعیض در کشور سبب ناامیدی مردم از اصل انقلاب نمی شود
حجت الاسلام باقرزاده با اشاره به این که نباید از وجود برخی فسادها در کشور نسبت به انقلاب اسلامی ناامید شویم، گفت: انقلاب اسلامی هنوز در میانه راه قرار دارد و هنوز سه مرحله دیگر از این انقلاب باقی ماند...
۱۳۹۶/۱۱/۲۶ - ۱۸:۰۳
استاد اخلاق:
لقمه حرام انسان را به گناه جنسی می کشاند
استاد اخلاق حوزه علمیه لقمه حرام را از عوامل مهم سلب توفیق عنوان کرد وگفت: در روایت آمده که لقمه حرام انسان و نسلش را به گناه جنسی می کشاند.
۱۳۹۶/۱۱/۲۶ - ۱۷:۴۶
آیت الله میرباقری:
علمی که خرج خود انسان شود بی‌فایده است
نماینده مردم البرز در مجلس خبرگان رهبری با بیان این‌که اگر کسی بخواهد علم را خرج خود کند، آن علم بی فایده است، گفت: علم را به کسی که دنبال اثبات نفس است نمی دهند.
۱۳۹۶/۱۱/۲۶ - ۱۶:۳۸
رییس سازمان اوقاف:
منابر جای مباحث اختلاف انگیز نیست
رییس سازمان اوقاف و امور خیریه بر لزوم پرهیز مبلغان از طرح مسائل اختلاف انگیز در منابر تاکید کرد.
۱۳۹۶/۱۱/۲۶ - ۱۵:۴۷
آیت الله مقتدایی:
مدارس علمیه شهرستان‌ها با اساتید و فضلای بومی تقویت شوند
عضو شورای عالی حوزه های علمیه با انتقاد از طلابی که حاضر به هجرت از قم نیستند، خواستار تقویت مدارس علمیه شهرستان ها با اساتید و فضلای بومی شد.
۱۳۹۶/۱۱/۲۶ - ۱۵:۲۸
امام جمعه کرمان:
حوزه‌های علمیه و روحانیت مرکز تولید اندیشه های ناب است
امام جمعه کرمان با بیان این‌که والاترین اندیشه های شایسته مبتنی بر کتاب و سنت هستند، از حوزه‌های علمیه و روحانیت به عنوان مرکز تولید این اندیشه ها نام برد.
۱۳۹۶/۱۱/۲۶ - ۱۴:۴۴
در قم؛
همایش بزرگ فاطمیه ویژه مبلغان اعزامی برگزار شد
همایش بزرگ فاطمیه با حضور حضرت آیت‌الله سبحانی و حجت‌الاسلام محمدی رییس سازمان اوقاف و امور خیریه ویژه مبلغان اعزامی به سراسر کشور در قم برگزار شد.
۱۳۹۶/۱۱/۲۶ - ۱۳:۴۲
قائم مقام معاون تهذیب حوزه:
طلبه‌ای موفق است که عالم، عاقل و دیندار باشد
حجت الاسلام والمسلمین همتیان گفت: خدمتگذاری امام زمان یکی از زیبایی های طلبگی است و کسی که این شیرینی و زیبایی را ببیند هیچگاه از طلبگی خسته نمی‌شود.
۱۳۹۶/۱۱/۲۶ - ۰۶:۱۴
آیت الله فاضل لنکرانی:
مصائب حضرت زهرا را نباید به اسم تحقیق علمی انکار کرد
رییس مرکز فقهی ائمه اطهار(ع) انکار مصائب حضرت زهرا(س) را از مصاديق ظلم در حق ایشان دانست و گفت: هرگز نباید به اسم تحقیق و بررسی‌های علمی، مصائب حضرت را انکار کرد.
۱۳۹۶/۱۱/۲۵ - ۲۰:۵۷
حجت الاسلام والمسلمین شیرازی:
ابعاد شخصیتی و منظومه فکری رهبر انقلاب پوشیده مانده است
نماینده ولی فقیه در نیروی قدس سپاه بر ضرورت تبیین ابعاد شخصیتی رهبر انقلاب تأکید کرد و‌ گفت: متأسفانه ابعاد شخصیتی و منظومه فکری ایشان بر همه ما پوشیده است.
۱۳۹۶/۱۱/۲۵ - ۲۰:۲۷
سعیدالراجحی:
تدابیر رهبری نقشه های دشمن را نقش بر آب می کند
پژوهشگر فرق و ادیان گفت: امروزه دشمن برای ضربه زدن به انقلاب اسلامی از هیچ‌تلاشی فروگذار نمی کند، اما خوشبختانه این انقلاب رهبری مقتدر و متفکر دارد که همه نقشه های دشمن را با یک سخنرانی نقش برآب می کن...