یکشنبه ۴ تیر ۱۳۹۶ Sunday, June 25, 2017 - ساعت:
زمان : ۱۳۹۶/۱/۳۱ - ۱۵:۳۰
شناسه خبر: ۴۹۲۵۸۷
 
در آفتاب شرقی بررسی شد؛
احکام شرعی اجاره
کارشناس برنامه تلویزیونی آفتاب شرقی معیار سنجش شرع مقدس اسلام در این سؤال که «آیا مستأجر ضامن خرابی ساختمان است؟» را کوتاهی کردن مستأجر عنوان کرد و گفت: اگر کوتاهی در این موضوع صورت گرفته باشد مستأجر موظف به پرداخت خسارت است.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری رسا، حجت‌الاسلام فقیهی امروز در برنامه تلویزیونی آفتاب شرقی در پاسخ به طیفی از سؤالات فقهی مخاطبان اظهار داشت: پیامبر اکرم (ص) فرموده است «خداوند هر گناهی را می‌بخشد مگر گناه کسی را که خودش را بدهکار مردم بکند.».

کارشناس رسانه ملی بابیان این‌که اعمال مؤمن به‌طورکلی دو الگوی مجزا از منظر شرع مقدس اسلام دارد، عنوان کرد: تمام اموری که احتیاج به‌قصد قربت دارند در دسته اول از این اسلوب شرع مقدس اسلام قرارگرفته بر این اساس این طیف از اعمال مؤمن بدون قصد قربت صحیح نیستند این در حالی است که شرع مقدس اعمالی مانند نماز و روزه را از این دسته بیان کرده است.

وی افزود: دسته دوم اموری از کنش‌های فردی و اجتماعی مؤمن است که لازم نیست مؤمن برای انجام آن قصد قربت داشته باشد؛ بر این اساس غذا خوردن، خوابیدن و امور روزمره از این اسلوب بدون قصد قربت از سوی شرع مقدس پذیرفته شده است این در حالی است که می‌توان برای نزدیک شدن به خدا این کارهای روزمره را نیز با قصد قربت انجام داد.

حجت‌الاسلام فقیهی در ادامه در پاسخ به این سؤال که«اگر پولی را به کسی بدهیم تا با آن کار کند وما با آن اجاره پرداخت کنیم اشکال دارد؟» ابراز داشت: از منظر فقه پویای اسلام اگر قرارداد ببندند و در ازای کار پولی هرماه دریافت کنند اشکال ندارد هرچند رقم آن ثابت باشد و به عنوان علی‌الحساب دریافت کنند ولی بدون قرارداد ربا محسوب می‌شود.

کارشناس برنامه تلویزیونی آفتاب شرقی معیار سنجش شرع مقدس اسلام در این سؤال که «آیا مستأجر ضامن خرابی ساختمان است؟» را کوتاهی کردن مستأجر عنوان داشت و گفت: اگر کوتاهی در این موضوع صورت گرفته باشد مستأجر موظف به پرداخت خسارت است این در حالی است که اگر «شخصی خانه‌ای را رهن کرده به‌شرط امکانات و چون امکانات فراهم نشد خانه را تخلیه کرده، آیا مالک می‌تواند اجاره بگیرد؛ باید توجه داشت که شرع مقدس اسلام قائل است که اجاره آن مقدار که در خانه بوده را می‌تواند بگیرد در غیر این صورت چنین نخواهد بود.»

حجت‌الاسلام فقیهی با اشاره به این‌که اگر کسی زمین کشاورزی را اجاره کرده‌ و محصول را کاشته‌ ولی محصول براثر سرما از بین رفته. بااین‌وجود از منظر شرع مقدس اسلام باید اجاره زمین پرداخت شود، گفت: شرع مقدس اسلام در پاسخ به این سؤال که آیا مستأجر می‌تواند بعد از به‌پایان آمدن قرارداد در مورد اجاره بماند یا خیر؛ چنین فرموده است که با رضایت مالک می‌تواند و چون قراردادی نیست مالک می‌تواند هرزمان که خواست ملک را تخلیه کند.

وی ادامه داد: در مورد احکام اجاره اگر موعد اجاره‌ای سررسیده ولی مالک پول پیش را پس نمی‌دهد و در قرار داد قیدشده هرکدام به قرارداد عمل نکنند باید خسارت بدهند آیا دریافت خسارت مانعی ندارد؛ در چنین حالتی  چون پول پیش به‌عنوان قرض‌الحسنه بوده نمی‌توان از مالک خسارت گرفت و ربا محسوب می‌شود. ولی شرعاً کار حرامی انجام داده ولی مالک می‌تواند درازای هرروز خسارت دریافت کند.

کارشناس رسانه ملی با اشاره به این سؤال که «شخصی حدود 30 سال پیش مغازه‌ای را اجاره کرده. مالک اصلی از دنیا رفته آیا مستأجر می‌تواند در ازای تخلیه مبلغی را از ورثه مطالبه کند؟» عنوان داشت: اگر موعد اجاره سررسیده باشد باید تخلیه کند ولی اگر تمام نشده باشد می‌تواند پول را از ورثه بگیرد ویا حق سرقفلی را مطالبه کند.

حجت‌الاسلام فقیهی بابیان این‌که اگر «شخصی منزلی را اجاره کرده بعد معلوم شده سارق بوده والان زندانی است آیا می‌توان خانواده او را مجبور به تخلیه کرد؟» اظهار داشت: شرع مقدس قائل است که چون کار مستأجر معیوب بوده و قرارداد از روال طبیعی خارج‌شده می توان مستأجر را وادار به تخلیه کرد.

وی ادامه داد: اگر«شخصی خانه‌ای را اجاره کرده ولی توانایی پرداخت کرایه را ندارد آیا می‌تواند قرارداد را برهم بزند» قواعد فقه شرایط را چنین توصیف می‌کند که «اگر در قرارداد حق فسخ را معین کرده باشند ویا با اجازه صاحب‌خانه می‌توانند قرارداد را برهم بزنند در غیر این صورت خیر.»/۸۳۷/پ۲۰۲/ج

ارسال به شبکه های اجتماعی
ارسال نظر
نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
لطفا حاصل عبارت زیر را در باکس روبرو وارد کنید:
= ۳ + ۱۴
ارسال
نظرات
انتشار یافته: 0
در انتظار بررسی: 0
غیر قابل انتشار: 0
۱۳۹۶/۴/۳ - ۱۸:۳۱
استاد حوزه علمیه قم:
افراط و تفریط دو دام خطرناک شیطان است
حجت الاسلام فاطمی با بیان این که افراط و تفریط در اسلام نفی شده است، گفت: باید بدانیم که ناامیدی از رحمت خداوند و امیدواری بیش از اندازه به مورد عفو قرار گرفتن، هردو، دام شیطان است و انسان باید مراقب ...
۱۳۹۶/۴/۳ - ۱۶:۲۰
حجت الاسلام والمسلمین حاج ابوالقاسم مطرح کرد؛
عیب جویی و سخن چینی زمینه ساز سقوط جوامع بشری
نماینده مردم زنجان در مجلس خبرگان در بررسی آثار «جزع و ولع» از منظر قرآن کریم گفت: عیب جویی و سخن چینی زمینه ساز سقوط جوامع بشری از حقیقت انسانیت است.
۱۳۹۶/۴/۳ - ۱۴:۰۲
حجت الاسلام والمسلمین وحید پور:
فطریه میهمان شب عید بر عهده میزبان نیست
کارشناس مسائل شرعی به تشریح شرایط نان خور بودن پرداخت و گفت: اگر شب عید فطر بر مؤمن میهانی وارد شد به صرف میهمان بودن فطریه بر عهده میزبان نیست.
۱۳۹۶/۴/۳ - ۰۵:۰۲
در ویژه برنامه زکات تبیین شد؛
شاخص تعیین فقیر مشمول دریافت فطریه
کارشناس ویژه برنامه زکات به شاخص تعیین ثروتمند و فقیر در فقه اسلام اشاره کرد و گفت: شرع مقدس اسلام هر مؤمنی را که درامد معین روزمره نداشته باشد را فقیر تعریف می کند.
۱۳۹۶/۴/۱ - ۱۸:۴۱
استاد درس خارج حوزه علمیه قم:
متقیان همواره رضای الهی را مدنظر قرار می دهند
حجت الاسلام فاطمی گفت: متقیان همه زندگانی خود را از آن خداوند می دانند، برای همین رفتار خود را به گونه ای تنظیم می کنند که بر اساس رضای خداوند باشد.
۱۳۹۶/۴/۱ - ۱۵:۴۸
حجت‌الاسلام والمسلمین فرحزاد:
نجات از آلودگی‌های دنیا با صبر و تقوا حاصل می شود
سخنران حرم حضرت معصومه(س) با اشاره به زندگی پیامبران و اولیای الهی به عنوان اسوه های صبر و تقوا، بر پافشاری در رسیدن به ایمان و معنویت و پرهیز از دنیاگرایی تأکید کرد.
۱۳۹۶/۴/۱ - ۱۵:۰۶
حجت الاسلام والمسلمین وحیدپور تشریح کرد؛
احکام پرداخت فطریه
کارشناس مسائل شرعی در تشریح احکام پرداخت فطریه گفت: زکات فطره می تواند به دو صورت مستقیم و غیر مستقیم به فقیر پرداخت شود.
۱۳۹۶/۳/۳۱ - ۱۴:۵۶
حجت الاسلام والمسلمین وحیدپور مطرح کرد؛
پرداخت زکات فطره زمینه قبولی اعمال در ماه رمضان
کارشناس مسائل شرعی پرداخت زکات فطریه را زمینه قبولی اعمال در ماه رمضان دانست و گفت: پرداخت ۳ کیلو قوت غالب مواد غذایی به عنوان فطریه بر مکلف لازم است.
۱۳۹۶/۳/۲۹ - ۱۹:۳۲
حجت‌الاسلام والمسلمین مؤمنی:
زبان منشاء بسیاری از گناهان است
سخنران حرم حضرت معصومه(س) با بیان این که در بعضی از روایت ها بیش از ۳۰۰ گناه برای زبان عنوان شده است، گفت: زبان منشاء بسیاری از گناهان آدمی است.
۱۳۹۶/۳/۲۹ - ۱۵:۳۰
استاد سطح عالی حوزه علمیه مطرح کرد؛
تقویت انگیزه درونی طلبه مهمترین راهکار رشد مباحث اخلاقی
حجت الاسلام حسینی آملی تقویت انگیزه درونی طلبه را مهمترین راهکار رشد مباحث اخلاقی در حوزه عنوان و بر حضور اساتید برجسته اخلاق در اینگونه مباحث تأکید کرد.
۱۳۹۶/۳/۲۹ - ۱۴:۴۹
حجت الاسلام والمسلمین وحید پور:
فقرا مشمول پرداخت زکات فطره نمی شوند
کارشناس مسائل شرعی با بیان اینکه فقرا مشمول پرداخت زکات فطره نمی شوند، گفت: فقیر کسی است که توان تامین مسکن، خوراک، پوشاک و لوازم زندگی را ندارد.
۱۳۹۶/۳/۲۸ - ۱۵:۲۴
حجت الاسلام والمسلمین وحیدپور تبیین کرد؛
حکم اقامه نماز برای ناتوانان و معلولان خاص
کارشناس مسائل شرعی با اشاره به اینکه در نماز واجب لازم است که نماز ایستاده اقامه شود، به تبیین حکم اقامه نماز برای ناتوانان و معلولان خاص پرداخت.
۱۳۹۶/۳/۲۸ - ۱۲:۰۴
حجت الاسلام فرحزاد:
خودبرتربینی و رضایت از خود نشانه انحراف است
استاد حوزه علمیه با بیان اینکه رضایت از خود بزرگترین گناه محسوب می شود، گفت: فردی که بگوید من هیچ گناهی ندارم و انسان خوبی هستم منحرف شده است.
۱۳۹۶/۳/۲۸ - ۰۵:۱۸
حجت الاسلام والمسلمین فرحزاد مطرح کرد؛
تمسک به قرآن و عترت راهبرد دینی مقابله با تهاجم فرهنگی دشمن
حجت الاسلام فرحزاد با بیان اینکه هجمه فرهنگی در عصر حاضر به عمق خانواده ها نفوذ کرده است، ذکر صلوات و تمسک به قرآن و عترت را راهبرد مقابله با تهاجم فرهنگی عنوان کرد.
۱۳۹۶/۳/۲۵ - ۲۲:۴۰
حجت الاسلام و المسلمین حاج ابوالقاسم:
تحمل سختی عامل تربیت انسان است
رییس پژوهشگاه فقه نظام با بیان اینکه تحمل سختی عامل تربیت انسان است، گفت: ما نیز باید همچون یاران امام حسین(ع)، در سخت ترین میدان ها نباید امام و پیشوای خود را تنها بگذاریم.
۱۳۹۶/۳/۲۴ - ۱۷:۴۳
حجت الاسلام والمسلمین رفیعی تبیین کرد؛
عواملی که ترس از مرگ را در انسان نابود می کند
عضو هیأت علمی جامعه المصطفی العالمیه از پرداخت دیون واجب و حق الناس، نوشتن وصیت نامه و توبه و استغفار همیشگی قبل از خواب به عنوان راهکارهایی نام برد که ترس از مرگ را در وجود انسان نابود می کند.
۱۳۹۶/۳/۲۴ - ۱۵:۰۳
عضو مجمع نمایندگان حوزه:
شب قدر انسان را به رشد فکری و معنوی می رساند
حجت الاسلام علیزاده با اشاره به اهمیت ویژه شب های قدر گفت: شب قدر اردوگاهی است برای تربیت انسان ها و تقویت روحیه معنوی هر مؤمنی که بتواند توشه ای از این شب ها برگیرد.
۱۳۹۶/۳/۲۳ - ۱۸:۴۸
حجت‌الاسلام والمسلمین فرحزاد:
محدود کردن انسان به جسم بزرگ‌ترین غفلت است
استاد حوزه علمیه قم گفت: ارزش انسان به روح اوست چرا که بدن بدون روح کاربردی ندارد و خداوند متعال نیز زمانی که انسان را می‌آفریند روح را به او می‌دهد تا او را نسبت به دیگر موجودات خود متفاوت کند.
۱۳۹۶/۳/۲۳ - ۱۷:۳۹
اعمال مشترک شب های قدر و اعمال ویژه شب نوزدهم
شب های قدر دارای آداب و اعمالی است که غسل، زیارت امام حسین، گرفتن قرآن بر سر و طلب آمرزش از خدای متعال و در خواست از خدا جهت نیازهای دنیا و آخرت از جمله آن است.
۱۳۹۶/۳/۲۳ - ۱۶:۲۴
حجت الاسلام والمسلمین نظری منفرد:
حق الناس با دعا و استغفار در شب قدر بخشیده نمی شود
استاد درس اخلاق حوزه با تأکید بر لزوم بهره بردای هرچه بیشتر از برکات و فیوضات شب های قدر تأکید کرد که حق الناس با دعا و استغفار در شب های قدر بخشیده نمی شود.