پنج شنبه ۷ اردیبهشت ۱۳۹۶ Thursday, April 27, 2017 - ساعت:
زمان : ۱۳۹۶/۱/۳۱ - ۱۵:۳۰
شناسه خبر: ۴۹۲۵۸۷
 
در آفتاب شرقی بررسی شد؛
احکام شرعی اجاره
کارشناس برنامه تلویزیونی آفتاب شرقی معیار سنجش شرع مقدس اسلام در این سؤال که «آیا مستأجر ضامن خرابی ساختمان است؟» را کوتاهی کردن مستأجر عنوان کرد و گفت: اگر کوتاهی در این موضوع صورت گرفته باشد مستأجر موظف به پرداخت خسارت است.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری رسا، حجت‌الاسلام فقیهی امروز در برنامه تلویزیونی آفتاب شرقی در پاسخ به طیفی از سؤالات فقهی مخاطبان اظهار داشت: پیامبر اکرم (ص) فرموده است «خداوند هر گناهی را می‌بخشد مگر گناه کسی را که خودش را بدهکار مردم بکند.».

کارشناس رسانه ملی بابیان این‌که اعمال مؤمن به‌طورکلی دو الگوی مجزا از منظر شرع مقدس اسلام دارد، عنوان کرد: تمام اموری که احتیاج به‌قصد قربت دارند در دسته اول از این اسلوب شرع مقدس اسلام قرارگرفته بر این اساس این طیف از اعمال مؤمن بدون قصد قربت صحیح نیستند این در حالی است که شرع مقدس اعمالی مانند نماز و روزه را از این دسته بیان کرده است.

وی افزود: دسته دوم اموری از کنش‌های فردی و اجتماعی مؤمن است که لازم نیست مؤمن برای انجام آن قصد قربت داشته باشد؛ بر این اساس غذا خوردن، خوابیدن و امور روزمره از این اسلوب بدون قصد قربت از سوی شرع مقدس پذیرفته شده است این در حالی است که می‌توان برای نزدیک شدن به خدا این کارهای روزمره را نیز با قصد قربت انجام داد.

حجت‌الاسلام فقیهی در ادامه در پاسخ به این سؤال که«اگر پولی را به کسی بدهیم تا با آن کار کند وما با آن اجاره پرداخت کنیم اشکال دارد؟» ابراز داشت: از منظر فقه پویای اسلام اگر قرارداد ببندند و در ازای کار پولی هرماه دریافت کنند اشکال ندارد هرچند رقم آن ثابت باشد و به عنوان علی‌الحساب دریافت کنند ولی بدون قرارداد ربا محسوب می‌شود.

کارشناس برنامه تلویزیونی آفتاب شرقی معیار سنجش شرع مقدس اسلام در این سؤال که «آیا مستأجر ضامن خرابی ساختمان است؟» را کوتاهی کردن مستأجر عنوان داشت و گفت: اگر کوتاهی در این موضوع صورت گرفته باشد مستأجر موظف به پرداخت خسارت است این در حالی است که اگر «شخصی خانه‌ای را رهن کرده به‌شرط امکانات و چون امکانات فراهم نشد خانه را تخلیه کرده، آیا مالک می‌تواند اجاره بگیرد؛ باید توجه داشت که شرع مقدس اسلام قائل است که اجاره آن مقدار که در خانه بوده را می‌تواند بگیرد در غیر این صورت چنین نخواهد بود.»

حجت‌الاسلام فقیهی با اشاره به این‌که اگر کسی زمین کشاورزی را اجاره کرده‌ و محصول را کاشته‌ ولی محصول براثر سرما از بین رفته. بااین‌وجود از منظر شرع مقدس اسلام باید اجاره زمین پرداخت شود، گفت: شرع مقدس اسلام در پاسخ به این سؤال که آیا مستأجر می‌تواند بعد از به‌پایان آمدن قرارداد در مورد اجاره بماند یا خیر؛ چنین فرموده است که با رضایت مالک می‌تواند و چون قراردادی نیست مالک می‌تواند هرزمان که خواست ملک را تخلیه کند.

وی ادامه داد: در مورد احکام اجاره اگر موعد اجاره‌ای سررسیده ولی مالک پول پیش را پس نمی‌دهد و در قرار داد قیدشده هرکدام به قرارداد عمل نکنند باید خسارت بدهند آیا دریافت خسارت مانعی ندارد؛ در چنین حالتی  چون پول پیش به‌عنوان قرض‌الحسنه بوده نمی‌توان از مالک خسارت گرفت و ربا محسوب می‌شود. ولی شرعاً کار حرامی انجام داده ولی مالک می‌تواند درازای هرروز خسارت دریافت کند.

کارشناس رسانه ملی با اشاره به این سؤال که «شخصی حدود 30 سال پیش مغازه‌ای را اجاره کرده. مالک اصلی از دنیا رفته آیا مستأجر می‌تواند در ازای تخلیه مبلغی را از ورثه مطالبه کند؟» عنوان داشت: اگر موعد اجاره سررسیده باشد باید تخلیه کند ولی اگر تمام نشده باشد می‌تواند پول را از ورثه بگیرد ویا حق سرقفلی را مطالبه کند.

حجت‌الاسلام فقیهی بابیان این‌که اگر «شخصی منزلی را اجاره کرده بعد معلوم شده سارق بوده والان زندانی است آیا می‌توان خانواده او را مجبور به تخلیه کرد؟» اظهار داشت: شرع مقدس قائل است که چون کار مستأجر معیوب بوده و قرارداد از روال طبیعی خارج‌شده می توان مستأجر را وادار به تخلیه کرد.

وی ادامه داد: اگر«شخصی خانه‌ای را اجاره کرده ولی توانایی پرداخت کرایه را ندارد آیا می‌تواند قرارداد را برهم بزند» قواعد فقه شرایط را چنین توصیف می‌کند که «اگر در قرارداد حق فسخ را معین کرده باشند ویا با اجازه صاحب‌خانه می‌توانند قرارداد را برهم بزنند در غیر این صورت خیر.»/۸۳۷/پ۲۰۲/ج

ارسال به شبکه های اجتماعی
ارسال نظر
نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
لطفا حاصل عبارت زیر را در باکس روبرو وارد کنید:
= ۴ + ۶
ارسال
نظرات
انتشار یافته: 0
در انتظار بررسی: 0
غیر قابل انتشار: 0
۱۳۹۶/۲/۶ - ۱۷:۰۸
حجت الاسلام علوی تهرانی:
معراج مؤمن با نماز و تهذیب نفس حاصل می شود
استاد حوزه و دانشگاه گفت: تنها با تهذیب نفس است که نماز جایگاهی برای معراج مؤمن خواهد شد.
۱۳۹۶/۲/۶ - ۱۳:۱۴
حدیث اخلاقی(۱۳)
راه های حضور قلب در نماز
نمازگزار از لحظه ای که وارد نماز می‌شود، تا آن لحظه ای که از نماز خارج می شود، خدای تعالی به او رو کرده و نظر می‌نماید، و ملکی بالای سر او ایستاده و می‌گوید: ای نمازگزار اگر می‌دانستی چه کسی به تو نظر...
۱۳۹۶/۲/۵ - ۱۹:۲۳
حدیث اخلاقی بزرگان(۱۲)
درس بخوانی و استاد اخلاق نداشته باشی بیچاره می شوی
درس اخلاقی كه شما را بی‌حال كند، چرتی كند، شل و ول كند و شما را از درستان بیندازد، درس اخلاق نیست؛ ما اگر قدری خوب بشویم و نیتمان را درست كنیم استاد خوب هم گیرمان می‌آید
۱۳۹۶/۲/۵ - ۱۶:۴۳
حجت الاسلام والمسلمين قاضی عسكر:
ارزشهای اخلاقی نتيجه بعثت انبيای الهی است
نماينده ولي فقيه در امور حج و زيارت ارزشهاي اخلاقي را نتيجه بعثت انبيا خواند و گفت: پيامبر (ص) جامعه جاهلي و بت پرست را يكتاپرست و از آنها افرادي همچون سلمان، اباذر، مقداد و عمار تربيت كرد و توانست در...
۱۳۹۶/۲/۴ - ۱۷:۲۱
استاد حوزه:
مبعث عید استجابت دعا و غفران گناهان است
استاد حوزه با بیان اینکه عید مبعث، عید استجابت دعا و غفران گناهان است، گفت: دعا برکات زیادی در زندگی انسان دارد و از آن جایی که خداوند بهترین مدبر است واگذار کردن امور به حکمت و عدالت الهی بهترین نتیج...
۱۳۹۶/۲/۴ - ۱۳:۵۵
عضو هیأت علمی جامعه المصطفی:
صرف ایجاد معاونت تهذیب برای تحول اخلاقی کافی نیست
حجت الاسلام جواد حبیبی لزوم توجه به تهذیب در بحث تحول در حوزه علمیه را جدی دانست و تصریح کرد: صرف ایجاد معاونت تهذیب کافی نیست.
۱۳۹۶/۲/۳ - ۲۲:۵۰
امام کاظم نهضت علمی امام صادق را کامل کردند
استاد حوزه علمیه خواهران با بیان این که مهم ترین خصلت اخلاقی امام کاظم(ع) که به آن شهرت دارند، کظم غیظ و مدارا با مخالفان است،گفت: مدارا و صبوری در مقابل مخالفان مهم ترین بخش سیره اخلاقی اجتماعی این...
۱۳۹۶/۲/۳ - ۱۹:۵۱
جشن مبعث رسول مهرباني ها در راديو معارف
ویژه برنامه زنده«ماه مجلس» همزمان با مبعث نبی اكرم (ص) از وظایف مسلمین نسبت به آن حضرت می گوید.
۱۳۹۶/۲/۳ - ۱۱:۱۷
حدیث اخلاقی بزرگان(۱۱)
عزت نفس خود را محترم بشماریم
شكى نيست كه امروز درآمد يك طلبه وافى به نيازهاى او نيست، ولى نبايد براى رفع نياز به كارهايى تن داده شود كه ما را از تحصيل باز مى دارد. و احياناً كارهايى كه با شؤون و شخصيت يك دانشجوى دينى سازگار نيست....
۱۳۹۶/۲/۲ - ۱۸:۲۷
ایمان به صرف معنویات حاصل نمی شود
استاد حوزه علمیه خواهران با اشاره به این که نزول و پیری به جسم انسان اختصاص داشته و ارتباطی به بعد روحانی انسان ندارد، گفت: صعود نفس در اثر تربیت یک امر همیشگی است و حتی با وجود پیری جسم سیر صعودی روح...
۱۳۹۶/۲/۲ - ۱۰:۴۷
حدیث اخلاقی بزرگان(۱۰)
چه کنیم که معصیت نکنیم؟
آسان ترین راه ترک معصیت توجه و یقین به نزدیکی به تمام نعمت ها وخوشی ها و دارایی ها و عزت ها در صورت طاعت، و نزدیکی به محرومیت و ناخوشی و نداري و ذلت در صورت معصیت است.
۱۳۹۶/۱/۳۱ - ۱۵:۳۰
در آفتاب شرقی بررسی شد؛
احکام شرعی اجاره
کارشناس برنامه تلویزیونی آفتاب شرقی معیار سنجش شرع مقدس اسلام در این سؤال که «آیا مستأجر ضامن خرابی ساختمان است؟» را کوتاهی کردن مستأجر عنوان کرد و گفت: اگر کوتاهی در این موضوع صورت گرفته باشد مستأجر ...
۱۳۹۶/۱/۳۱ - ۰۵:۲۶
حدیث اخلاقی بزرگان(9)
نماز حقیقی مانع تأثیر جرقه های انحرافی شیطان است
نماز حقيقي، سبب مي‌شود جرقّه‌هاي انحرافي، افکار شيطاني و نظرات گمراه کننده که در اجتماع ايجاد شده است، روي دل آدمي اثر نگذارد.
۱۳۹۶/۱/۳۱ - ۰۴:۳۳
حجت الاسلام والمسلمین مؤمنی:
رجب، شهر الله اصب و ماه رحمت و مغفرت الهی است
سخنران حرم حضرت معصومه(س) با بیان اینکه رجب، شهر الله اصب و ماه رحمت و مغفرت الهی است بر احیا و گرامیداشت شب مبعث پیامبر اکرم(ص) در این ماه تأکید کرد.
۱۳۹۶/۱/۳۰ - ۱۱:۴۰
واکنش حجت الاسلام قاضی عسکر به شایعات درباره حج تمتع
نماينده ولي فقيه درامورحج وزيارت گفت:درحالي كه هنوزثبت نامي صورت نگرفته، خبرانصراف زائران يزدي و تبريزي را درشبكه هاي مجازي پخش مي كنند.
۱۳۹۶/۱/۳۰ - ۰۵:۰۹
مدیر گروه اخلاق پژوهشکده فلسفه و کلام مطرح کرد؛
ماه رجب بهترین فرصت برای عبادت بندگان خاص خدا
مدیرگروه اخلاق پژوهشکده فلسفه و کلام با بیان اینکه خداوند فرصت های زیادی برای عبادت در اختیار بندگان قرار داده است، گفت: ماه رجب بهترین فرصت برای عبادت بندگان خاص خدا است.
۱۳۹۶/۱/۲۹ - ۲۱:۴۲
حجت الاسلام رضایی قمی:
دیگران را در دعا کردن بر خود مقدم بداریم
استاد حوزه علمیه قم با بیان اینکه یکی از آداب دعا کردن این است که انسان قبل از دعا نماز بخواند، گفت: دعا نکردن بعد از نماز جفای در حق خدا است.
۱۳۹۶/۱/۲۹ - ۱۳:۲۷
حدیث اخلاقی بزرگان(۸)
انسان مرگ را می میراند نه این که بمیرد
دين آمده است به انسان بگويد كه انسان مرگ را مي‌ميراند، در مصاف با مرگ انسان پيروز است، نه مرگ انسان را از پاي در‌بياورد.
۱۳۹۶/۱/۲۹ - ۰۷:۳۶
حجت الاسلام والمسلمین انصاریان:
تمدن غرب سرابی پوچ و بی محتوا است/ غرب یک طویله آباد است
استاد برجسته درس تفسیر با بیان اینکه کاربرد علوم غربی برای جسم انسان است و این علوم راهی به قلب و روح انسان ندارند، گفت: تمدن غرب چیزی جز سراب نیست.
۱۳۹۶/۱/۲۸ - ۰۷:۳۳
در آستان مقدس حضرت معصومه؛
حکم غیبت کردن درباره کودکان تبیین شد
سخنران حرم حضرت معصومه(س) به تبیین حکم غیبت کردن درباره کودکان پرداخت و گفت: غیبت کردن از کودک غیر ممیز که سبب هتک حرمت، تحقیر والدین و بی آبرویی کودک شود حرام است.