شنبه ۲۸ مرداد ۱۳۹۶ Saturday, August 19, 2017 - ساعت:
زمان : ۱۳۹۶/۱/۳۱ - ۱۵:۳۰
شناسه خبر: ۴۹۲۵۸۷
 
در آفتاب شرقی بررسی شد؛
احکام شرعی اجاره
کارشناس برنامه تلویزیونی آفتاب شرقی معیار سنجش شرع مقدس اسلام در این سؤال که «آیا مستأجر ضامن خرابی ساختمان است؟» را کوتاهی کردن مستأجر عنوان کرد و گفت: اگر کوتاهی در این موضوع صورت گرفته باشد مستأجر موظف به پرداخت خسارت است.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری رسا، حجت‌الاسلام فقیهی امروز در برنامه تلویزیونی آفتاب شرقی در پاسخ به طیفی از سؤالات فقهی مخاطبان اظهار داشت: پیامبر اکرم (ص) فرموده است «خداوند هر گناهی را می‌بخشد مگر گناه کسی را که خودش را بدهکار مردم بکند.».

کارشناس رسانه ملی بابیان این‌که اعمال مؤمن به‌طورکلی دو الگوی مجزا از منظر شرع مقدس اسلام دارد، عنوان کرد: تمام اموری که احتیاج به‌قصد قربت دارند در دسته اول از این اسلوب شرع مقدس اسلام قرارگرفته بر این اساس این طیف از اعمال مؤمن بدون قصد قربت صحیح نیستند این در حالی است که شرع مقدس اعمالی مانند نماز و روزه را از این دسته بیان کرده است.

وی افزود: دسته دوم اموری از کنش‌های فردی و اجتماعی مؤمن است که لازم نیست مؤمن برای انجام آن قصد قربت داشته باشد؛ بر این اساس غذا خوردن، خوابیدن و امور روزمره از این اسلوب بدون قصد قربت از سوی شرع مقدس پذیرفته شده است این در حالی است که می‌توان برای نزدیک شدن به خدا این کارهای روزمره را نیز با قصد قربت انجام داد.

حجت‌الاسلام فقیهی در ادامه در پاسخ به این سؤال که«اگر پولی را به کسی بدهیم تا با آن کار کند وما با آن اجاره پرداخت کنیم اشکال دارد؟» ابراز داشت: از منظر فقه پویای اسلام اگر قرارداد ببندند و در ازای کار پولی هرماه دریافت کنند اشکال ندارد هرچند رقم آن ثابت باشد و به عنوان علی‌الحساب دریافت کنند ولی بدون قرارداد ربا محسوب می‌شود.

کارشناس برنامه تلویزیونی آفتاب شرقی معیار سنجش شرع مقدس اسلام در این سؤال که «آیا مستأجر ضامن خرابی ساختمان است؟» را کوتاهی کردن مستأجر عنوان داشت و گفت: اگر کوتاهی در این موضوع صورت گرفته باشد مستأجر موظف به پرداخت خسارت است این در حالی است که اگر «شخصی خانه‌ای را رهن کرده به‌شرط امکانات و چون امکانات فراهم نشد خانه را تخلیه کرده، آیا مالک می‌تواند اجاره بگیرد؛ باید توجه داشت که شرع مقدس اسلام قائل است که اجاره آن مقدار که در خانه بوده را می‌تواند بگیرد در غیر این صورت چنین نخواهد بود.»

حجت‌الاسلام فقیهی با اشاره به این‌که اگر کسی زمین کشاورزی را اجاره کرده‌ و محصول را کاشته‌ ولی محصول براثر سرما از بین رفته. بااین‌وجود از منظر شرع مقدس اسلام باید اجاره زمین پرداخت شود، گفت: شرع مقدس اسلام در پاسخ به این سؤال که آیا مستأجر می‌تواند بعد از به‌پایان آمدن قرارداد در مورد اجاره بماند یا خیر؛ چنین فرموده است که با رضایت مالک می‌تواند و چون قراردادی نیست مالک می‌تواند هرزمان که خواست ملک را تخلیه کند.

وی ادامه داد: در مورد احکام اجاره اگر موعد اجاره‌ای سررسیده ولی مالک پول پیش را پس نمی‌دهد و در قرار داد قیدشده هرکدام به قرارداد عمل نکنند باید خسارت بدهند آیا دریافت خسارت مانعی ندارد؛ در چنین حالتی  چون پول پیش به‌عنوان قرض‌الحسنه بوده نمی‌توان از مالک خسارت گرفت و ربا محسوب می‌شود. ولی شرعاً کار حرامی انجام داده ولی مالک می‌تواند درازای هرروز خسارت دریافت کند.

کارشناس رسانه ملی با اشاره به این سؤال که «شخصی حدود 30 سال پیش مغازه‌ای را اجاره کرده. مالک اصلی از دنیا رفته آیا مستأجر می‌تواند در ازای تخلیه مبلغی را از ورثه مطالبه کند؟» عنوان داشت: اگر موعد اجاره سررسیده باشد باید تخلیه کند ولی اگر تمام نشده باشد می‌تواند پول را از ورثه بگیرد ویا حق سرقفلی را مطالبه کند.

حجت‌الاسلام فقیهی بابیان این‌که اگر «شخصی منزلی را اجاره کرده بعد معلوم شده سارق بوده والان زندانی است آیا می‌توان خانواده او را مجبور به تخلیه کرد؟» اظهار داشت: شرع مقدس قائل است که چون کار مستأجر معیوب بوده و قرارداد از روال طبیعی خارج‌شده می توان مستأجر را وادار به تخلیه کرد.

وی ادامه داد: اگر«شخصی خانه‌ای را اجاره کرده ولی توانایی پرداخت کرایه را ندارد آیا می‌تواند قرارداد را برهم بزند» قواعد فقه شرایط را چنین توصیف می‌کند که «اگر در قرارداد حق فسخ را معین کرده باشند ویا با اجازه صاحب‌خانه می‌توانند قرارداد را برهم بزنند در غیر این صورت خیر.»/۸۳۷/پ۲۰۲/ج

ارسال به شبکه های اجتماعی
ارسال نظر
نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
لطفا حاصل عبارت زیر را در باکس روبرو وارد کنید:
= ۵ + ۹
ارسال
نظرات
انتشار یافته: 0
در انتظار بررسی: 0
غیر قابل انتشار: 0
۱۳۹۶/۵/۲۸ - ۱۹:۲۵
سخنران حرم حضرت معصومه:
مصرف مواد بسیار مضر و مرگ آور حرام است
سخنران حرم حضرت معصومه(س) گفت: مصرف مواد بسیار مضر و مرگ آور مانند مواد مخدر( مطلقا حرام) و دخانیات( از سوی بعضی از مراجع) حرام اعلام شده است.
۱۳۹۶/۵/۲۸ - ۱۷:۲۹
استاد حوزه:
مراقب باشیم ضد ارزش ها را به ارزش تبدیل نکنند
کارشناس رسانه ملی نسبت به نقشه دشمنان و بدخواهان برای تبدیل کردن ضد ارزش ها به ارزش در جامعه هشدار داد.
۱۳۹۶/۵/۲۸ - ۱۷:۲۰
در برنامه آفتاب شرقی مطرح شد؛
آراستگی در خانه از حقوق همسران نسبت به یکدیگر است
کارشناس رسانه ملی با بیان این که متأسفانه بعضی از زنان و مردان در محیط خانه هیچ توجهی به آراستگی خود نداشته و شلخته و نامرتب هستند، گفت: آراستگی در خانه از حقوق همسران نسبت به یکدیگر است
۱۳۹۶/۵/۲۸ - ۱۶:۱۴
(هویت طلبگی)
طلبه می تواند در حوزه، روح و جان خود را بسازد
حجت الاسلام سعیدی مهم ترین ثمرات حضور در حوزه را برای شخص طلبه دانست و گفت: حضور در حوزه می تواند زمینه سعادت دنیوی و اخروی و همچنین تغییر در رفتار و نگرش طلبه را فراهم کند.
۱۳۹۶/۵/۲۸ - ۱۶:۰۵
حجت الاسلام والمسلمین حاج ابوالقاسم:
انباشت ثروت نشانه ضعف ایمان است
نماینده خبرگان رهبری با بیان این که یکی از شاخه های مهم توحید افعالی، توحید در رازقیت است، گفت: انباشتن ثروت نشانه ضعف ایمان در اعتقاد به توحید در رازقیت است.
۱۳۹۶/۵/۲۸ - ۱۲:۴۸
از سوی خانه تبلیغی عقیق صورت می گیرد؛
تولید آثار هنری با موضوع فرهنگ دینی
مسؤول خانه پویانمایی عقیق از تولید آثار هنری با موضوع فرهنگ دینی خبر داد و گفت: تلاش می کنیم تا در ساخت این آثار، هنر را فدای اقتصاد نکنیم.
۱۳۹۶/۵/۲۸ - ۱۱:۳۵
مبلغان جهادی(۹۵)
فعالیت های گروه تبلیغی جهادی نسیم زندگی تشریح شد
مدیرگروه تبلیغی جهادی نسیم زندگی گفت: برگزاری همایش های مشاوره ای، برگزاری دوره های آموزشی خانواده و ازدواج و تربیت فرزند، تبلیغ بالینی در بیمارستان، اشاره مشاوره در پارک ها و امامزاده ها و غیره از جم...
۱۳۹۶/۵/۲۷ - ۱۵:۱۷
حجت الاسلام فرحزاد مطرح کرد؛
لزوم فرهنگ سازی برای پاسداشت باشکوه ایام غدیر
استاد حوزه علمیه قم گفت: با همان شور و حالی که در دستگاه های فرهنگی و رسانه ها برای اربعین و محرم وجود دارد، باید ایام غدیریه پاس داشته شود و برای شادی اهل بیت(ع) فرهنگ سازی درستی انجام شود، باید تروی...
۱۳۹۶/۵/۲۶ - ۰۱:۳۹
با سخنرانی حجت الاسلام والمسلمین طائب؛
نخستین نشست مجمع واعظین جهادی در قم برگزار شد
نخستین نشست مجمع واعظین جهادی که متشکل از مبلغان نحبه جهادی است در شهر مقدس قم برگزار شد.
۱۳۹۶/۵/۲۵ - ۱۸:۴۷
استاد حوزه علمیه قم مطرح کرد؛
وحدت شیعه به برکت امامت امام رضا ممکن شد
استاد حوزه علمیه قم با بیان این‌که دوران امام رضا(ع) دوران شکوفایی جامعه شیعی است، گفت: وحدت شیعه به برکت امامت امام رضا(ع) ممکن شد.
۱۳۹۶/۵/۲۵ - ۱۶:۴۸
حکم شرعی نشستن و خوردن غذا بر سفره شراب
استاد حوزه علمیه قم گفت: نشستن و خوردن از سفره یا میزی که بر آن شراب وجود دارد، حرام است و حتی خوردن چیزهای حلال از این سفره جایز نیست.
۱۳۹۶/۵/۲۵ - ۱۶:۳۷
تفکر موجب خضوع و خشوع قلب در نماز می شود
استاد حوزه علمیه قم گفت: در قرآن کریم بیش از ۳۰۰ آیه در خصوص اهمیت تفکر بیان شده است و باید دقت کرد که تفکر موجب خضوع و خشوع در نماز می شود.
۱۳۹۶/۵/۲۵ - ۱۶:۲۹
حجت الاسلام والمسلمین محمدی:
اختلاف تدبیر و اقتدار یک امت و نظام را از بین می برد
استاد حوزه علمیه قم گفت: اختلاف تدبیر و اقتدار یک امت و نظام را از بین می برد و حضرت رسول(ص) در این زمینه می فرمایند« هيچ امتى بعد از پيامبر خود اختلاف نكردند مگر اين كه اهل باطل بر اهل حق در ميان آن...
۱۳۹۶/۵/۲۵ - ۱۳:۳۷
آسیب های فراوانی فرزندان طلاق را تهدید می کند
کارشناس رسانه ملی با بیان این که پدر و مادر تا جایی که می توانند باید از طلاق گرفتن پرهیز کنند تاکید کرد که آسیب های زیادی فرزندان طلاق را تهدید می کند
۱۳۹۶/۵/۲۵ - ۱۱:۳۳
حجت الاسلام والمسلمین راشد يزدي:
سفر حج بهترين سفر براي تغيير سبك زندگي است
حجت الاسلام و المسلمين راشد يزدي سفر حج را بهترين سفر براي اصلاح رفتار و كردار انسانها و تغيير سبك زندگي به شيوه نبي مكرم اسلام دانست و از زايران كشورمان خواست فرصت اين سفر را مغتنم بشمارند و براي اصل...
۱۳۹۶/۵/۲۵ - ۱۱:۱۷
حجت‌الاسلام نجفي روحاني:
زيارت عاشورا، قانون اساسي سبك زندگي اسلامي است
مسؤول دفتر نمايندگي بعثه مقام معظم رهبري در كشور عراق گفت: بخش هایی از زیارت عاشورا قانون اساسي سبك زندگي اسلامي است؛ چون سبك زندگي ما را بر سبك زندگي اهل‌بيت(ع) تطبيق مي‌دهد.
۱۳۹۶/۵/۲۴ - ۲۰:۵۱
استاد حوزه:
دستگیری از مؤمنان مصداق عمل صالح است
استاد حوزه علمیه قم با اشاره به این که کوشش در عبادت و عمل صالح انسان را عاقبت به خیر می کند، گفت: دستگیری از مؤمنان یکی از مصداق عمل صالح است.
۱۳۹۶/۵/۲۴ - ۲۰:۴۳
کارشناس خانواده:
بازی های نمادین موجب رشد همه جانبه کودک می شود
کارشناس و مشاور خانواده گفت: بازی های نمادین اوج بازی های کودکانه است و والدین نباید مانع این قبیل بازی های کودکان شوند.
۱۳۹۶/۵/۲۴ - ۲۰:۲۵
کارشناس خانواده مطرح کرد؛
پیامدهای تنبیه بدنی در شکل گیری رفتار و شخصیت کودکان
استاد حوزه علمیه قم با تشریح پیامدهای تنبیه بدنی کودک، گفت: تنبیه بدنی موجب دروغ گویی، پنهان کاری، بزهکاری، مشکلات جنسی و انتقام جویی کودکان می شود.
۱۳۹۶/۵/۲۴ - ۱۹:۰۶
حجت الاسلام والمسلمین محمدی:
زیارت جامعه کبیره منشور امام شناسی است
استاد حوزه علمیه قم زیارت جامعه کبیره را منشور امام شناسی دانست و مراتب معرفت به امام را تشریح کرد.