Web
Analytics
Rasa News :: خبرگزاری رسا - یادداشتی بر کتاب «غروب آفتاب در اندلس»
جمعه ۴ خرداد ۱۳۹۷ Friday, May 25, 2018 - ساعت:
زمان : ۱۳۹۶/۱/۳۱ - ۱۳:۴۲
شناسه خبر: ۴۹۲۵۵۸
 
یادداشتی بر کتاب «غروب آفتاب در اندلس»
«غروب آفتاب در اندلس» خواننده را در کوچه پس‌کوچه‌های غربی‌ترین سرزمین‌های اسلام، به نظاره تباهی و سقوط روزگار شکوه اسلام می‌نشاند.

به گزارش خبرگزاری رسا به نقل از دفتر نشر معارف، «غروب آفتاب در اندلس» نام اثري است كه با ترجمه بخشي از تفسير طنطاوي پديد آمده و مراكز انتشاراتي گوناگونی آن را در ايران بارها منتشر کردهاند. در این یادداشت، معرفي كوتاهي درباره كتاب را خواهید خواند:

«ایلدفوس به کاخ فرمانروایی کوردوبا داخل شد و بر تخت حکومت اندلس نشست. 50 دختر از بزرگان، اشراف، فرماندهان، حاکمان و علمای مسلمانان را اسیر و در میان سران سپاه خود تقسیم کرد. هر یک از کاخ‌های قرطبه را به یکی از بزرگان و فرماندهان خود بخشید. مسجد جامع اموی را به وسیله منجنیق با خاک یکسان کرد و محل مسجد را جایگاهی برای فساد قرار داد. دستور داد کتابخانه اسلامی کوردوبا را که بیش از 80 هزار جلد کتاب داشت، آتش زدند و به فرمان او چهار هزار تن از مردم قرطبه کشته شدند

این تصویر تلخ و اسفناک، فصل پایانی کتاب «غروب آفتاب در اندلس» را ترسیم می‌کند؛ تصویری از شکست مسلمانان از سپاه مسیحیان در اندلس و پایان یافتن عصر طلایی تمدن اسلام در مرزهای غربی قلمرو آخرین دین الهی.

«اَندَلُس» (عربی: الأندلس) نامی عربی است که در فاصله ۷۱۱ تا ۱۴۹۲ میلادی به بخش‌هایی از شبه‌جزیره ایبری و سپتیمانیا توسط مسلمانان عرب و اهل شمال آفریقا داده شده‌ است. امروزه اين منطقه بخشي از خاك اسپانياست. از يك سو، روند فتح آندلس و تشکیل حکومت‌هاي اسلامی آزاديبخش در سرزمین‌هايی مسیحی، از نقاط توفیق اسلام به شمار می‌آید اما از ديگرسو، فرایند انحطاط تمدن اسلامی در این سرزمین آینه تمام‌نماي عبرت‌ تاريخ است. از اين رو، مطالعه و تدقیق در کتاب‌هایی که سير تاریخی حكومت مسلمانان در اروپا را مورد موشکافی قرار داده‌اند، ضروری به نظر می‌رسد.

«غروب آفتاب در اندلس» داستانی کوتاه و برگرفته از تفسیر «الجواهر فی تفسیر القرآن الکریم» است که به قلم «محمد طنطاوی الجوهری»، راوی روایت یک سقوط و فریادگر حکایت دوری از خویشتن خویش و بیگانه شدن با مکتب اسلام می‌شود؛‌ حکایتی برگرفته از معنای تباه و سیاه انحطاط که خواننده را به روزگار شکوه اسلام در اندلس می‌برد و در کوچه پسکوچه‌های غربی‌ترین سرزمین‌های اسلام، به نظاره تباهی و سقوط می‌نشاند.

تصویر کتاب از میگساری جوانان مسلمان که راه رخنه فساد به قلب‌های پاک آنهاست، آنچنان روشن و تیره است که جرعه جرعه نوشیده شدن شراب در نگاه مخاطب، مانند سرکشیدن لاجرعه شوکران جلوه می‌کند.

«می‌خوارگی که تا آن زمان در نزد مسلمانان، عملی حرام، شرم‌آور و ننگین بود، از این پس، کاری عادی و معمولی و رایج گردید. به‌ویژه اینکه، جوانان مسلمان تحصیل‌کرده در مدارس مسیحیان اروپایی، در نوشیدن شراب، پیشگام بودند و به همین خاطر، باده‌نوشی یکی از ویژگی‌های دانش‌آموختگان، روشنفکران و نوگرایان به شمار می‌آمد. بنابراین، هر که از این کار سر باز می‌زد، او را کهنه‌پرست، مذهبی خشک و متعصب می‌دانستند.» (ص 35)

در «غروب آفتاب در اندلس»، پناه بردن یک نسل به آغوش شهوت و فراموش شدن دشمن پشت دروازه‌ها، لحظه به لحظه افسوس را از نهاد مخاطب برمی‌آورد: «در عشرتکده‌ها و مراکز عیش و نوش، دختران مسیحی که از سوی کشیشان برای به فساد کشاندن جوانان مسلمان استخدام شده بودند، به دلربایی فرزندان مسلمان، مشغول بودند. جوانان مسلمان تا دیری از شب در آن مهمانخانه‌هایی که محل زنان و دختران بدکاره بود، بی‌پرده به خوشگذرانی، باده‌نوشی و رقص و پایکوبی می‌پرداختند.» (ص 36)

و سرانجام نیز کتاب، خواننده خود را به تماشای خیانتی شرم‌آور در گشودن راه استیلا بر بیگانگان می‌نشاند...

«رم، واتیکان، کاخ پاپ»، «پیمان فریب»، «سرآغاز انحطاط»، «شراب کوردوبار، نذر جوانان مسلمان»، «آغاز حضور نظامی بیگانه»، «می‌توان کار را یکسره کرد»، «سقوط غم انگیز والانس»، «سقوط تولدو، پاداش خیانت» و «سرانجام توطئه و خیانت»، تنها فصل‌های پی‌در‌پی این کتاب نیستند، بلکه فصل پاياني حضور مسلمانان در اندلس و خزان اسلام در آن سرزمین نیز به شمار می‌آیند.

«غروب آفتاب در اندلس»، داستان شکار شیر است به مکر و حیله؛ روایت اعتمادی برگرفته از حسن ظن است بر دشمنانی که در قامت دوست ظاهر می‌شوند؛ حکایت فراموش کردن خود است و تن سپردن به خودباختگی؛ کتابی کوتاه اما اثرگذار که در حصار زمان داستان محدود نمی‌شود و بر پرده سیاست مسلمانان در همه اعصار، نمایشی عبرت‌آموز را به تصویر می‌کشد.

این کتاب که ترجمه و بازنوشت روایت محمد طنطاوی الجوهری از غروب اسلام در اندلس در «الجواهر في تفسير القرآن الكريم» است، به همت «دفتر نشر معارف» وابسته به نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها، انتشار یافته است./998/د ۱۰۱/ش

ارسال به شبکه های اجتماعی
ارسال نظر
نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
لطفا حاصل عبارت زیر را در باکس روبرو وارد کنید:
= ۱۰ + ۴
ارسال
نظرات
انتشار یافته: 0
در انتظار بررسی: 0
غیر قابل انتشار: 0
۱۳۹۷/۳/۳ - ۱۵:۵۹
در جدیدترین خط نشریه حزب‌الله می‌خوانیم:
تضمین‌های واقعی در مقابل دست چدنی
صد و سی‌ و چهارمین شماره از نشریه خط حزب‌الله همزمان با آغاز سالگرد پیروزی فتح خرمشهر همراه با مطالبی درباره‌ی برجام و شروط هفت‌گانه رهبر انقلاب برای مذاکره با اروپائیان منتشر شد.
۱۳۹۷/۳/۳ - ۱۵:۵۶
همزمان با سالروز آزادسازی خرمشهر؛
کتاب «من و آن پنج نفر به مانند انگشتان دست» نقد می‌شود
نشست نقد کتاب «من و آن پنج نفر به مانند انگشتان دست»، همزمان با سالروز آزادسازی خرمشهر در کتابخانه امام صادق (ع) برگزار می‌شود.
۱۳۹۷/۳/۳ - ۱۵:۵۰
کتاب دومین گزارش وضعیت اجتماعی ایران رونمایی می‌شود
نشست رونمایی کتاب دومین گزارش وضعیت اجتماعی ایران در دانشگاه صنعتی امیرکبیر برگزار می‌شود.
۱۳۹۷/۳/۳ - ۱۵:۴۹
فراخوان یازدهمین جشنواره کتاب سال رضوی منتشر شد
فراخوان یازدهمین جشنواره بین‌المللی کتاب سال رضوی برای بیش از ۲ هزار و ۱۰۰ ناشر داخلی و خارجی منتشر شد.
۱۳۹۷/۳/۳ - ۱۵:۳۸
رمان "خط تماس"، بر اساس زندگی شهید حاج احمدکاظمی
شخصیت‌هایی که در این اثر به خواننده معرفی می‌شود و شاید وی را مشتاق کند تا در ارتباط با آنها مطالعه داشته باشد از دیگر نقاط قوت «خط تماس» است.
۱۳۹۷/۳/۳ - ۱۵:۲۱
به مناسبت سالروز آزادی خرمشهر؛
معرفی ۱۴ کتاب درباره خرمشهر+ عکس
بی‌شک از خواندنی‌ترین آثاری که در آن به ماجرای خرمشهر پرداخته شده، «دا» است. این اثر به قلم سیده اعظم حسینی نوشته شده و از زمان انتشار تاکنون جزء آثار پرمخاطب در سال‌های اخیر بوده است.
۱۳۹۷/۳/۳ - ۱۴:۵۲
چاپ چهاردهم «دختران خرمشهر» تا پایان خرداد در بازار
کتاب دختران خرمشهر حاوی پنج داستان کوتاه از حماسه دختران و زنان خرمشهری است که نثری عاطفی و احساسی دارد.
۱۳۹۷/۳/۳ - ۱۴:۴۱
نگاهی به تفاوت‌های زن در اسلام و غرب در یک رمان خواندنی
انتشارات عطر عترت، رمان «ستاره‌ها چیدنی نیستند؛ برگرفته از زندگی یک دختر آمریکایی» را منتشر کرد.
۱۳۹۷/۳/۳ - ۱۴:۳۹
به مناسبت دوم خرداد و مناسب دوم خردادی ها؛
انتشار "۸ سال بحران آفرینی اصلاح طلبان"
در این کتاب با استناد به آثار برجای مانده از مهم ترین اعضای حزب چپ به تحلیل عملکرد آنان در چارچوب اندیشه ها و افکار بنیانگذار جمهوری اسلامی پرداخته شده است.
۱۳۹۷/۳/۳ - ۱۴:۲۵
"پشت در بهشت" منتشر شد
«پشت در بهشت» عنوان رمانی به قلم مریم شیدا است که در زمرۀ مجموعه داستان‌های دفاع مقدس انتشارات به‌ نشر قرار می‌گیرد.
۱۳۹۷/۳/۳ - ۱۴:۱۸
انتشار کتاب «سفرنامۀ هامون، زهکلوت و آن حوالی»
«سفرنامۀ هامون، زهکلوت و آن حوالی»، سفرنامۀ مرحوم امیرحسین فردی به زهکلوت، منطقه‌ای بین استان سیستان و بلوچستان و کرمان است.
۱۳۹۷/۳/۳ - ۱۴:۱۰
کتاب ره توشه راهیان نور ویژه خواهران + دانلود
معاونت فرهنگی تبلیغی دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم، کتاب ره توشه راهیان نور ویژه خواهران را برای ماه رمضان ۱۴۳۹ هجری قمری منتشر کرد.
۱۳۹۷/۳/۳ - ۱۴:۰۸
«روزهای خرمشهر» برای کودکان و نوجوان
کتاب «روزهای خرمشهر» نوشته مرتضی سرهنگی به مناسبت سوم خرداد، سالروز فتح خرمشهر به مخاطبان کودک و نوجوان معرفی می‌شود.
۱۳۹۷/۳/۳ - ۱۴:۰۳
«جنگ دوست‌داشتنی» به چاپ هشتم رسید
کتاب «جنگ دوست‌داشتنی» نوشته سعید تاجیک برای هشتمین نوبت تجدید چاپ شد.
۱۳۹۷/۳/۱ - ۱۹:۲۶
فراخوان چهارمین دوره نشان دهخدا اعلام شد
به مناسبت شصت‌وسومین سالگرد تأسیس شركت انتشارات علمی و فرهنگی، چهارمین دوره انتخاب و معرفی «كتاب سال اعضای هیئت علمی دانشگاه‌های سراسر كشور» برگزار می‌شود.
۱۳۹۷/۳/۱ - ۱۸:۴۴
انتشار نسخه الکترونیکی کتاب «نقش نگار» مروری بر زندگانی امیر‌المؤمنین علی+ دانلود
انتشارات انقلاب اسلامی نسخه الکترونیکی کتاب «نقش نگار» گوشه‌هایی از زندگانی حضرت علی علیه‌السّلام در کلام رهبر معظّم انقلاب اسلامی را منتشر کرد.
۱۳۹۷/۲/۳۱ - ۱۶:۳۸
در کتاب حجت الاسلام فرحزاد مطرح شد؛
راهکارهای برای رهایی از تنگناها با استغفار
حجت الاسلام فرحزاد در کتاب «استغفار؛ راه رهایی از تنگناها» به بررسی عنوان‌های سیره استغفار، دردها و درمان‌ها، آثار گناه، به سوی استغفار، در برابر گناه ، برکات استغفار و جبران گناه پرداخته است.
۱۳۹۷/۲/۳۱ - ۱۶:۳۷
کارگاه پژوهشی «متد نقد کتاب» برگزار می‌شود
کارگاه پژوهشی «متد نقد کتاب» به همت پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی برگزار می‌شود.
۱۳۹۷/۲/۳۱ - ۱۶:۲۲
چند خبر از دنیای نشر
انتشار کتاب های "چه هوایی را دوست داری؟"، "جوان و مدیریت زندگی(تحصیل، کار، فراغت و…)"، "درآمدی بر رهبری سیاسی امام خمینی(ره)" و "معرکۀ عشق و خون" از مهم ترین اخبار دنیای نشر هستند.
۱۳۹۷/۲/۳۱ - ۱۶:۰۵
انتشار «بزم باران»(زندگی سردار شهید حاج حبیب لک‌زایی)
این کتاب روایتی است از زندگی مردی که ۲۱۶۰ روز مرخصی طلب داشت؛ بیش از ۶۰ مهمان ناخوانده در بدن داشت به نام ترکش،