Web
Analytics
Rasa News :: خبرگزاری رسا - یادداشتی بر کتاب «غروب آفتاب در اندلس»
شنبه ۴ فروردین ۱۳۹۷ Saturday, March 24, 2018 - ساعت:
زمان : ۱۳۹۶/۱/۳۱ - ۱۳:۴۲
شناسه خبر: ۴۹۲۵۵۸
 
یادداشتی بر کتاب «غروب آفتاب در اندلس»
«غروب آفتاب در اندلس» خواننده را در کوچه پس‌کوچه‌های غربی‌ترین سرزمین‌های اسلام، به نظاره تباهی و سقوط روزگار شکوه اسلام می‌نشاند.

به گزارش خبرگزاری رسا به نقل از دفتر نشر معارف، «غروب آفتاب در اندلس» نام اثري است كه با ترجمه بخشي از تفسير طنطاوي پديد آمده و مراكز انتشاراتي گوناگونی آن را در ايران بارها منتشر کردهاند. در این یادداشت، معرفي كوتاهي درباره كتاب را خواهید خواند:

«ایلدفوس به کاخ فرمانروایی کوردوبا داخل شد و بر تخت حکومت اندلس نشست. 50 دختر از بزرگان، اشراف، فرماندهان، حاکمان و علمای مسلمانان را اسیر و در میان سران سپاه خود تقسیم کرد. هر یک از کاخ‌های قرطبه را به یکی از بزرگان و فرماندهان خود بخشید. مسجد جامع اموی را به وسیله منجنیق با خاک یکسان کرد و محل مسجد را جایگاهی برای فساد قرار داد. دستور داد کتابخانه اسلامی کوردوبا را که بیش از 80 هزار جلد کتاب داشت، آتش زدند و به فرمان او چهار هزار تن از مردم قرطبه کشته شدند

این تصویر تلخ و اسفناک، فصل پایانی کتاب «غروب آفتاب در اندلس» را ترسیم می‌کند؛ تصویری از شکست مسلمانان از سپاه مسیحیان در اندلس و پایان یافتن عصر طلایی تمدن اسلام در مرزهای غربی قلمرو آخرین دین الهی.

«اَندَلُس» (عربی: الأندلس) نامی عربی است که در فاصله ۷۱۱ تا ۱۴۹۲ میلادی به بخش‌هایی از شبه‌جزیره ایبری و سپتیمانیا توسط مسلمانان عرب و اهل شمال آفریقا داده شده‌ است. امروزه اين منطقه بخشي از خاك اسپانياست. از يك سو، روند فتح آندلس و تشکیل حکومت‌هاي اسلامی آزاديبخش در سرزمین‌هايی مسیحی، از نقاط توفیق اسلام به شمار می‌آید اما از ديگرسو، فرایند انحطاط تمدن اسلامی در این سرزمین آینه تمام‌نماي عبرت‌ تاريخ است. از اين رو، مطالعه و تدقیق در کتاب‌هایی که سير تاریخی حكومت مسلمانان در اروپا را مورد موشکافی قرار داده‌اند، ضروری به نظر می‌رسد.

«غروب آفتاب در اندلس» داستانی کوتاه و برگرفته از تفسیر «الجواهر فی تفسیر القرآن الکریم» است که به قلم «محمد طنطاوی الجوهری»، راوی روایت یک سقوط و فریادگر حکایت دوری از خویشتن خویش و بیگانه شدن با مکتب اسلام می‌شود؛‌ حکایتی برگرفته از معنای تباه و سیاه انحطاط که خواننده را به روزگار شکوه اسلام در اندلس می‌برد و در کوچه پسکوچه‌های غربی‌ترین سرزمین‌های اسلام، به نظاره تباهی و سقوط می‌نشاند.

تصویر کتاب از میگساری جوانان مسلمان که راه رخنه فساد به قلب‌های پاک آنهاست، آنچنان روشن و تیره است که جرعه جرعه نوشیده شدن شراب در نگاه مخاطب، مانند سرکشیدن لاجرعه شوکران جلوه می‌کند.

«می‌خوارگی که تا آن زمان در نزد مسلمانان، عملی حرام، شرم‌آور و ننگین بود، از این پس، کاری عادی و معمولی و رایج گردید. به‌ویژه اینکه، جوانان مسلمان تحصیل‌کرده در مدارس مسیحیان اروپایی، در نوشیدن شراب، پیشگام بودند و به همین خاطر، باده‌نوشی یکی از ویژگی‌های دانش‌آموختگان، روشنفکران و نوگرایان به شمار می‌آمد. بنابراین، هر که از این کار سر باز می‌زد، او را کهنه‌پرست، مذهبی خشک و متعصب می‌دانستند.» (ص 35)

در «غروب آفتاب در اندلس»، پناه بردن یک نسل به آغوش شهوت و فراموش شدن دشمن پشت دروازه‌ها، لحظه به لحظه افسوس را از نهاد مخاطب برمی‌آورد: «در عشرتکده‌ها و مراکز عیش و نوش، دختران مسیحی که از سوی کشیشان برای به فساد کشاندن جوانان مسلمان استخدام شده بودند، به دلربایی فرزندان مسلمان، مشغول بودند. جوانان مسلمان تا دیری از شب در آن مهمانخانه‌هایی که محل زنان و دختران بدکاره بود، بی‌پرده به خوشگذرانی، باده‌نوشی و رقص و پایکوبی می‌پرداختند.» (ص 36)

و سرانجام نیز کتاب، خواننده خود را به تماشای خیانتی شرم‌آور در گشودن راه استیلا بر بیگانگان می‌نشاند...

«رم، واتیکان، کاخ پاپ»، «پیمان فریب»، «سرآغاز انحطاط»، «شراب کوردوبار، نذر جوانان مسلمان»، «آغاز حضور نظامی بیگانه»، «می‌توان کار را یکسره کرد»، «سقوط غم انگیز والانس»، «سقوط تولدو، پاداش خیانت» و «سرانجام توطئه و خیانت»، تنها فصل‌های پی‌در‌پی این کتاب نیستند، بلکه فصل پاياني حضور مسلمانان در اندلس و خزان اسلام در آن سرزمین نیز به شمار می‌آیند.

«غروب آفتاب در اندلس»، داستان شکار شیر است به مکر و حیله؛ روایت اعتمادی برگرفته از حسن ظن است بر دشمنانی که در قامت دوست ظاهر می‌شوند؛ حکایت فراموش کردن خود است و تن سپردن به خودباختگی؛ کتابی کوتاه اما اثرگذار که در حصار زمان داستان محدود نمی‌شود و بر پرده سیاست مسلمانان در همه اعصار، نمایشی عبرت‌آموز را به تصویر می‌کشد.

این کتاب که ترجمه و بازنوشت روایت محمد طنطاوی الجوهری از غروب اسلام در اندلس در «الجواهر في تفسير القرآن الكريم» است، به همت «دفتر نشر معارف» وابسته به نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها، انتشار یافته است./998/د ۱۰۱/ش

ارسال به شبکه های اجتماعی
ارسال نظر
نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
لطفا حاصل عبارت زیر را در باکس روبرو وارد کنید:
= ۶ + ۱۱
ارسال
نظرات
انتشار یافته: 0
در انتظار بررسی: 0
غیر قابل انتشار: 0
۱۳۹۷/۱/۲ - ۱۱:۴۵
انتشار کتاب "بازارچه ی ایرانی" در موضوع"حمایت از کالای ایرانی"
حجت الاسلام حمید جیحانی، کتاب "بازارچه ی ایرانی" را برای تشویق خانواده ها برای خرید کالای ایرانی نوشته است.
۱۳۹۷/۱/۲ - ۱۱:۴۳
چند خبر کوتاه از ناشران آستان قدس رضوی
انتشار ۱۷۰ جلد کتاب رونمایی از ۱۱ عنوان کتاب در بنیاد پژوهش‌های اسلامی و چاپ مجله «کبوتران حرم» و کتاب «دین، نشاط، زندگی» به همت معاونت تبلیغات اسلامی آستان قدس رضوی از عناوین این اخبار هستند.
۱۳۹۷/۱/۲ - ۱۱:۴۱
به نشر منتشر کرد؛
"شعرهای نیایش" برای کودکان
به‌نشر مجموعه سه جلدی با عنوان «شعرهای نیایش» را برای گروه سنی کودکان منتشر و روانه بازار نشر کرد.
۱۳۹۷/۱/۲ - ۱۱:۴۱
نخستین کتاب به‌نشر در سال جدید منتشر شد؛
آستان قدس رضوی در کلام امام و رهبری
به‌نشر همزمان با آغاز سال ۹۷ کتاب «آستان قدس رضوی در کلام امام و رهبری» را منتشر و روانه بازار کرده است.
۱۳۹۷/۱/۲ - ۱۱:۳۹
با شعار «بخوانيم، بفهميم، بگوييم»؛
مسابقه بزرگ كتابخواني ويژه كودكان در روزهاي عيد برگزار مي‌‌شود
مؤسسه خانه کتاب با هدف کمک به افزایش سرانه مطالعه دانش آموزان، مسابقه کتابخوانی ویژه نوروز را برگزار می‌کند.
۱۳۹۷/۱/۲ - ۱۱:۳۶
در آستانه‌ سالروز وفات همسر مکرّمه‌ حضرت امام(ره)؛
انتشار کتاب «یاد و یادگار» + دانلود
در آستانه‌ سالروز وفات سرکار خانم خدیجه ثقفی همسر مکرّمه‌ حضرت امام(ره)، انتشارات انقلاب اسلامی نسخه الکترونیکی کتاب یاد و یادگار؛ خاطراتی از دیدار رهبر معظّم انقلاب با ایشان را منتشر کرد.
۱۳۹۶/۱۲/۲۹ - ۰۹:۳۴
انتشار "درسنامه ولایت‌فقیه"
نویسندگان در اين اثر به مباني، ادله، اختيارات، تاريخچه ولايت‌فقيه و مقايسه آن با ‌نظامهاي‌ غربي مي پردازند.
۱۳۹۶/۱۲/۲۹ - ۰۹:۳۴
کتاب "مناهج الفقهاء فی علم الرجال و دورها فی الفقه" منتشر شد
در ابتدای این کتاب اجازه روایت مکتوب حضرت آیه الله جعفر سبحانی حفظه الله برای نویسنده کتاب حجت الاسلام و المسلمین محمد حسن ربانی بیرجندی آورده شده است.
۱۳۹۶/۱۲/۲۷ - ۲۳:۰۵
به مناسبت اول رجب سال روز تولد امام محمد باقر؛
کتابشناسی آثار منتشر شده درباره امام محمد باقر(ع)
کتاب ها و تألیفات دانشمندان و مورخان اهل سنت مانند طبری، بلاذری، سلامی، خطیب بغدادی، ابونعیم اصفهانی و آثاری چون موطا مالک، سنن ابی داود و ... که از مهم‌ترین کتاب های جهان تسنن‌اند، از سخنان پیشوای پن...
۱۳۹۶/۱۲/۲۷ - ۱۶:۳۲
چند خبر از دنیای نشر
انتشار رمانهای "هوای من" و "خانۀ مغایرت" و کتاب"جنگ اقتصادی، تبیین دینی ـ تمدنی دشمن‌شناسی اقتصادی" و مهلت ناشران داخلی تا پایان سال جاری برای فرصت تکمیل اطلاعات، از مهم تریت اخبار بازار نشر هستند
۱۳۹۶/۱۲/۲۷ - ۱۶:۰۳
سندی درباره جنایات اروپائیان در آمریکای لاتین؛
معرفی کتاب "افسانه سیاه"
اما با در نظر گرفتن برخی اسناد معتبر به‌جای مانده از حاضران در صحنه "اکتشاف آمریکا" انسان جویای حقیقت نیز متوجه می‌شود که زوایای پنهان این حادثه چه بسا ۱۸۰ درجه نتیجه را عوض کند و به جای «اکتشاف» باید...
۱۳۹۶/۱۲/۲۷ - ۱۵:۴۷
آغاز عیدانه کتاب از ۲۵ اسفند در پایتخت
طرح حمایتی «عیدانه کتاب» در کتابفروشی‌های عضو طرح در شهر تهران و مراکز استان‌ها آغاز شد.
۱۳۹۶/۱۲/۲۷ - ۱۵:۴۶
افزایش ۶ درصدی تعداد کتاب عمومی در یک‌ سال گذشته
درصد تغییر تعداد کتاب‌های دی ماه سال جاری نسبت به زمان مشابه در سال گذشته نشان می‌دهد تعداد کل کتاب های عمومی افزایش ۶درصدی داشته است.
۱۳۹۶/۱۲/۲۷ - ۱۵:۳۶
در کتاب «تبلیغ اتمی» می‌خوانیم:
نگاهی به مرام دانشجویی حاج‌آقا ضابط
کتاب «تبلیغ اتمی» سرگذشت واقعی چند جوان دانشجو است که آرمان خویش را در راهی متفاوت جستجوی می‌کنند و الگوی خویش را مرام حجت الاسلام عبدالله ضابط قرار داده‌اند.
۱۳۹۶/۱۲/۲۷ - ۱۵:۱۸
انتشار کتابی با موضوع "شهید و شهادت در کلام حضرت آیت‌الله خامنه‌ای"
پس از چاپ دو کتاب معیشت مومنانه و معیشت پرهیزکارانه از مجموعه حیات طیبه، کتاب سوم از این مجموعه با موضوع شهید و شهادت به زودی منتشر خواهد شد.
۱۳۹۶/۱۲/۲۵ - ۲۳:۱۳
انتشار "زندگی‌نامۀ شهید ابراهیم هادی" برای کودکان
گروه فرهنگی شهید ابراهیم هادی مجموعه‌ای را براساس زندگی‌نامۀ این شهید برای گروه سنی کودک منتشر کرد
۱۳۹۶/۱۲/۲۳ - ۲۲:۲۰
نگاهی بر تاریخ طلسم و تعویذ در اسلام و ایران در یک اثر
نگارنده در کتاب «تاریخ طلسم و تعویذ در ایران» به تعریف جامعی از علوم غریبه، جادو، طلسم، تعویذ، متشابهات و افتراقات آنها پرداخته است.
۱۳۹۶/۱۲/۲۳ - ۲۱:۵۵
نقش رهبر انقلاب در مبارزات مشهد در رمان «چُغُک» روایت شد
نشر «صهبا» رمان «چُغُک» را با محوریت مبارزات مردم مشهد و نقش رهبر انقلاب در آن منتشر کرد.
۱۳۹۶/۱۲/۲۱ - ۱۸:۲۰
حجت الاسلام والمسلمین مهدوی کنی تبیین کرد:
جشنواره «کتاب سال سبک زندگی» تجسم همکاری حوزه و دانشگاه
رییس شورای علمی جشنواره «کتاب سال سبک زندگی» گفت: این جشنواره فرصت خوب تجسم همکاری حوزه و دانشگاه را فراهم کرد و امید به خلق ارزش ها و نوآوری ها را فراهم آورد.
۱۳۹۶/۱۲/۲۱ - ۱۵:۲۱
انتشار کتاب "کرانه های اجتهاد"
مجموعة پیشِ رو، دستاورد نشست‌های حلقة علمیِ افق و همایش‌های اختصاصی و مشترک گروه آموزشی فقه و مبانی اجتهاد در مرکز آموزشی آخوندخراسانی از سال ۱۳۸۵ تا ۱۳۹۳ است.