یکشنبه ۴ تیر ۱۳۹۶ Sunday, June 25, 2017 - ساعت:
زمان : ۱۳۹۶/۱/۳۰ - ۲۰:۵۱
شناسه خبر: ۴۹۲۴۷۰
 
عضو جامعه مدرسین:
روحانی باید اهل علم و عمل باشد
حجت‌الاسلام والمسلمین حسینی خراسانی گفت: یک روحانی در صورتی موفق می‌شود که دارای علم و عمل باشد؛ اگر روحانی عالم و عامل باشد، هنگامی که سخن می‌گوید، تدریس می‌کند و یا در جامعه حضور می‌یابد مردم در برابر او خضوع می کنند.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری رسا، حجت‌الاسلام و المسلمین سید احمد حسینی خراسانی در مراسم بزرگداشت مرحوم آیت‌الله سید حسن صالحی که عصر امروز در حسینیه شهدا(صفائیه) قم برگزار شد، با اشاره به این که حوزه علمیه مشهد از اعظم آثار و برکات وجود حضرت رضا(ع) در آن دیار است، گفت: از روزی که ایشان به خراسان وارد شد، به یمن حضور و قدوم مبارک آن حضرت(ع)، خراسان به یک کانون مهم دینی - علمی مبدل شد.

عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم با بیان این که برخی حوادث و وقایع دوران زندگانی امام رضا(ع) در میان سایر ائمه معصومین(ع) بی بدیل است، اظهار داشت: هنگامی که ایشان در سرزمین خراسان بودند، علمای شاخص و برجسته آن منطقه در یک کنگره بزرگ مقابل حضرت(ع) قرار گرفتند و آنجا بود که دانستند همانند کودکی دبستانی هستند که در برابر استادی مسلط بر همه علوم ایستاده‌اند و به خوبی عظمت خاندان رسالت را لمس کردند، چنانکه عده‌ای در همان مجلس جذب دین اسلام شده و مسلمان شدند.

وی با اشاره به این که بنیان گذار حوزه علمیه مشهد، امام رضا(ع) است، عنوان کرد: این حوزه علمیه با همه فراز و نشیب‌هایی که تا کنون داشته، یک حوزه مستقل و دارای جایگاه بلند علمی است و همچنین مهد پرورش بسیاری از علمای برجسته بوده است.

استاد درس خارج حوزه علمیه ادامه داد: سید میرزا محمد مهدی اصفهانی خراسانی مشهور به شهید ثالث است که شاگردان علمای برجسته‌ای همچون وحید بهبهانی و غیره بوده است که از هم‌دوره‌ای های شیخ جعفر کبیر کاشف‌الغطا، شیخ اسدالله تستری، سید محمد مهدی طباطبایی بحرالعلوم و دیگر بزرگان بوده است که هر کدام وزنه‌ای در عالم علم و دانش بوده‌اند.

وی افزود: مرحوم سید مهدی طباطبایی در روزگار سید محمد مهدی اصفهانی خراسانی، پس از آن که در نجف عَلَمی از اعلام آنجا می‌شود برای زیارت امام رضا(ع) به مشهد سفر می‌کند و در آنجا با ایشان روبه رو می‌شود و به مدت هفت سال در مشهد ماندگار شده و شاگردی سید اصفهانی را در پیش می‌گیرد و سپس در این حوزه ملقب به «بحرالعلوم» می‌شود.

حجت الاسلام والمسلمین حسینی خراسانی با اشاره به این که مرحوم آیت‌الله سید حسن صالحی در حوزه مشهد هم تحصیل و هم تدریس کرده است، بیان کرد: وی باید به عنوان یک چهره ماندگار برای حوزه‌های علمیه شناخته شود.

استاد درس خارج حوزه علمیه قم خاطرنشان کرد: مرحوم آیت‌الله صالحی همواره در سخنان خود و در درس اخلاق‌ها مطرح می‌کرد «روحانیت راستین شیعه همواره در طول تاریخ پناهگاه ملت و حافظ دین بوده است؛ رمز موفقیت روحانیت، برخورداری از دو سرمایه علمی و عملی است».

وی اضافه کرد: یک روحانی در صورتی موفق می‌شود که دارای علم و عمل باشد؛ اگر روحانی عالم باشد، هنگامی که سخن می‌گوید، تدریس می‌کند و یا در جامعه حضور می‌یابد، شنوندگان و مخاطبان از وی تأثیر می‌پذیرند و در برابر او از خود خضوع نشان می‌دهند.

حجت‌الاسلام والمسلمین حسینی خراسانی یادآور شد: امام راحل نیز در سخنان خود همواره می‌فرمودند «مردم به مُلا احتیاج دارند و حوزه باید ملا پرور باشد»؛ بر این اساس امروزه طلاب علوم دینی همانند علمای بزرگ زندگی‌های خود را پاک و سالم نگه دارند چراکه اگر غیر از این باشد بنابر نص برخی روایات نسبت به مکتب اهل بیت(ع) خیانت روی داده است و باید جلوی آن را گرفت.

عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم با اشاره به بعد عملی و تأثیر آن میان مردم ابراز داشت: مرحوم سید ابوالحسن اصفهانی با عمل و رفتار خود نجف را بنده و خاضع خود ساخت چرا که با عملش، علمش را آشکار ساخت.

وی در پایان خاطرنشان کرد: هنگامی که سید ابوالحسن اصفهانی دار فانی را وداع گفت حتی اقلیت‌های مذهبی همانند یهودی‌ها و همچنین اهل سنت نیز در کنار شیعیان فریاد «وا ابتاه» سر داده بودند و اینها همه حاصل عمل ایشان بوده است؛ بنابراین ضروری است امروزه در حوزه علمیه نیز اینگونه رفتارها نهادینه شده و بر اساس آن عمل شود./841/پ۲۰۲/ج

ارسال به شبکه های اجتماعی
ارسال نظر
نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
لطفا حاصل عبارت زیر را در باکس روبرو وارد کنید:
= ۱۲ + ۱۰
ارسال
نظرات
انتشار یافته: 0
در انتظار بررسی: 0
غیر قابل انتشار: 0
۱۳۹۶/۴/۳ - ۱۹:۱۵
حجت الاسلام والمسلمین فرحزاد:
با احیای خمس و زکات هیچ فقیری در کشور باقی نمی ماند
استاد حوزه علمیه قم تاکید کرد که با احیای خمس و زکات هیچ فقیری در کشور باقی نخواهد ماند.
۱۳۹۶/۴/۳ - ۱۸:۵۷
آیت الله هادوی تهرانی مطرح کرد؛
اعتراض به تأویل آیات و پاسخی نقضی به آن
استاد حوزه علمیه با اشاره به اعتراض اهل سنت به شیعیان به خاطر تأویل آیات گفت: علمای شیعه به آیه ۷۲ سوره اسراء استدلال می کنند که هر کس در این دنیا کور است در آخرت هم کور است و راه را گم می کند.
۱۳۹۶/۴/۳ - ۱۸:۳۵
منکران ولایت به عذاب فوری دچار می شوند
استاد حوزه علمیه خواهران با اشاره به این که ولایت یکی از مهم ترین نمودهای دینداری یک مسلمان محسوب می شود، گفت: منکران ولایت به عذاب فوری دچار می شوند.
۱۳۹۶/۴/۳ - ۱۶:۳۴
روایت های روزانه یک روحانی(۱۱)
«شوخی کردم!»
امام جمعه با غیض نگاه‌مان کرد و از روی کاغذ چند خط درباره مناسبت‌ها خواند و با تشبیه دولت به بنی صدر و لعنِ بنی صدر؛ ژِ ۳ را تکیه داد به تریبون و رفت پایین.
۱۳۹۶/۴/۳ - ۱۵:۵۶
حجت الاسلام والمسلمین رفیعی:
فضای مجازی کانون خانواده ها را هدف قرار داده است
استاد حوزه و دانشگاه با بیان اینکه شبکه های اجتماعی کانون خانواده ها را هدف قرار داده است، صیانت از فرزندان در این فضا را وظیفه هوشمندانه بانوان مؤمن در برابر دشمن دانست.
۱۳۹۶/۴/۳ - ۱۲:۳۹
حجت الاسلام محمدی مطرح کرد؛
حوادثی که قبل از قبض روح برای انسان اتفاق می افتد
کارشناس دینی رسانه ملی با اشاره به حوادثی که قبل از قبض روح برای انسان اتفاق می افتد، تجسم اعمال را یکی از این حوادث دانست.
۱۳۹۶/۴/۳ - ۱۲:۳۴
حجت الاسلام سعیدی:
انسان اجازه تحلیل افراد را ندارد
استاد حوزه و دانشگاه تأکید کرد: انسان نمی تواند کسی را بهشتی و جهنمی معرفی کند چون انسان اجازه تحلیل افراد را ندارد بلکه می تواند تحلیل افعال کند.
۱۳۹۶/۴/۳ - ۱۲:۳۲
آيت‌الله طه‌محمدي:
بزرگ‌ترين عبادات مسلمانان با حج سنجيده مي‌شود
نماينده ولي فقيه در استان همدان گفت: آنهايي كه درصدد تخريب جايگاه حج هستند، نبايد فراموش كنند كه بزرگ‌ترين عبادات ما مسلمانان با حج سنجيده خواهد شد و مي‌توان گفت حج سنگ محك و ميزان براي سنجش همه عبادا...
۱۳۹۶/۴/۳ - ۰۴:۴۸
حجت الاسلام والمسلمین فرحزاد مطرح کرد؛
حصول توبه حقیقی با اقرار به گناه و پشیمانی از آن
کارشناس برنامه سحرگهان حرم مطهر حضرت معصومه(س) با اشاره به این که اقرار به گناه زمینه بازگشت به صراط مستقیم است، گفت: اقرار همگام با پشیمانی از گناه زمینه های توبه حقیقی را شکل می دهد.
۱۳۹۶/۴/۳ - ۰۴:۰۶
بر پایه تاثیرگذاری طلاب وانس و صمیمتشان با نوجوانان؛
برنامه قرآنی ترنم باران برگزار می شود
ترنم باران یک برنامه قرآنی است که به منظور ترویج قرآن خوانی و انس نوجوانان با قرآن تهیه و تولید و بر پایه تاثیرگذاری طلاب و انس و صمیمتشان با نوجوانان برگزار شده است.
۱۳۹۶/۴/۳ - ۰۴:۰۲
شرح آیت الله علیدوست بر دعای روز بیست و نهم ماه رمضان
آیت الله علیدوست با اشاره به دعای روز بیست و نهم ماه رمضان توفیق استفاده از ظرفیت ها را از مهم‌ترین نعمت های الهی دانست و بر دوری از تاریکی های شبهات در عصر کنونی تأکید کرد.
۱۳۹۶/۴/۳ - ۰۱:۰۲
گزارش رسا از حضور باشکوه طلاب در راهپیمایی روز قدس/ روحانیت بازهم طلایه دار بود
روحانیت در شهر مقدس قم دوباره همپای مردم و علمای بزرگ این شهر در راهپیمایی روز جهانی قدس شرکت کرده و تأکید کردند که تا پای جان از مظلوم دفاع خواهند کرد.
۱۳۹۶/۴/۲ - ۰۶:۳۵
حجت الاسلام سعیدی:
شکرانه مال بسیار، دست گیری از دیگران است
کارشناس دینی رسانه ملی با بیان این که شکرانه هر کاری به تناسب آن خواهد بود، گفت: شکرانه مال بسیار، دست گیری از دیگران است.
۱۳۹۶/۴/۲ - ۰۶:۱۰
با حضور ‌آیت الله نوری همدانی؛
نشست اساتید و جمعی از مسؤولان حوزه برگزار شد
نشست و ضیافت افطاری اساتید حوزه علمیه قم و جمعی از مسؤولان حوزه های علمیه با حضور حضرت آیت الله نوری همدانی در دارالقرآن علامه طباطبایی برگزار شد.
۱۳۹۶/۴/۲ - ۰۶:۰۵
حجت الاسلام محمدی مطرح کرد؛
انقلاب روحی و جسمی؛ نشانه قبولی روزه رمضان
استاد حوزه و دانشگاه گفت: یکی از اهداف روزه تقوا است، اگر انسان بعد از رمضان چشم، گوش، زبان و اعضای بدن خود را کنترل کرد و تقوا حاصل شد معلوم می شود که روزه او صحیح و کامل بوده است.
۱۳۹۶/۴/۲ - ۰۵:۵۵
مدیر دارالقرآن علامه طباطبایی:
جریانی در کشور برای تحریف تاریخ انقلاب تلاش می‌کند
نجفی قدسی با هشدار نسبت به قصد برخی جریان ها برای تحریف تاریخ انقلاب گفت: برنامه ریزی دشمنان متزلزل کردن اعتقاد مردم ایران نسبت به پیشگامان عرصه جهاد و مبارزه است.
۱۳۹۶/۴/۱ - ۱۸:۵۳
حجت الاسلام مدنی مطرح کرد؛
خسارت‌‌های جبران ناپذیر غفلت از دشمن بر پیکره اسلام
مدیر جامعه الزهرا(س) با بیان اینکه غفلت از دشمن خسارت‌های جبران ناپذیری بر امت اسلام وارد کرده است، گفت: رژیم صهیونیستی دشمن در کمین امت اسلامی و بشریت است.
۱۳۹۶/۴/۱ - ۱۸:۲۹
حجت‌الاسلام‌والمسلمین حاج ابوالقاسم:
رهبانیت و انزوا نقطه مقابل دین‌داری است
نماینده مردم زنجان در مجلس خبرگان رهبانیت و انزوا را نقطه مقابل دین‌داری توصیف کرد و گفت: خداوند در مقابل گوشه‌گیری و انزوا به بهانه عبادت موضع جدی گرفته است.
۱۳۹۶/۴/۱ - ۱۷:۳۹
آیت‌الله هادوی تهرانی:
شیطان با یک «اعوذبالله» دست‌بردار نیست
استاد حوزه علمیه با اشاره به جریان سجده نکردن ابلیس بر آدم گفت: اطاعت ملائکه از خداوند در سجده بر انسان به سبب تعقل و فهم بیشتر آن‌ها بود.
۱۳۹۶/۴/۱ - ۱۷:۳۰
حجت‌الاسلام‌والمسلمین رفیعی تبیین کرد؛
اهمیت حضور پرشور در راهپیمایی روز جهانی قدس
استاد حوزه و دانشگاه در بیان قرآنی اهمیت حضور در راهپیمایی روز جهانی قدس گفت: اگر مؤمن قدمی بردارد که مقدمه ناراحتی کفار را فراهم کند عملی صالح در کارنامه اعمال او ثبت می شود.