Web
Analytics
Rasa News :: خبرگزاری رسا - روحانیان، ستون خیمه های معرفتی طرح آرامش بهاری
دوشنبه ۱۹ آذر ۱۳۹۷ Monday, December 10, 2018 - ساعت:
زمان : ۱۳۹۶/۱/۲۳ - ۱۳:۲۳
شناسه خبر: ۴۹۰۸۵۰
 
روحانیان، ستون خیمه های معرفتی طرح آرامش بهاری
از آنجایی که خیمه های معرفت و برنامه های اجرایی در قالب آن بیشترین حجم کار در اجرای طرح آرامش بهاری را دارد می توان گفت روحانیان به عنوان ستون خیمه های معرفتی نقش مؤثری در اجرا و بازخورد مثبت برنامه های طرح آرامش بهاری در بقاع متبرکه دارند.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری رسا در ارومیه، طرح آرامش بهاری از جمله ویژه برنامه های سازمان اوقاف و امور خیریه کشور است که در نوروز 96 برای هفتمین سال در آستان مقدس امامزادگان و بقاع متبرکه شاخص کشور برگزار شد.

تبدیل بقاع متبرکه به قطب فرهنگی در راستای تحقق فرمایشات رهبری از جمله اهداف اجرای طرح آرامش بهاری است که در این زمینه کارویژه های متعددی در این اماکن مقدس با محوریت حضور روحانیان و مبلغان دینی اجرایی می شود.

طرح آرامش بهاری در کنار ایجاد امکانات و خدمات رفاهی برای زائران نوروزی با برپایی خیمه های معرفت زمینه ارتباط و تعامل هر چه بیشتر روحانیان و مبلغان اعزامی از قم و بومی استانها با گروه های سنی مختلف از مردم و ارائه مشاوره با شیوه های متنوع تبلیغی را فراهم می کند.

از آنجایی که خیمه های معرفت و برنامه های اجرایی در قالب آن بیشترین حجم کار در اجرای طرح آرامش بهاری را دارد می توان گفت روحانیان به عنوان ستون خیمه های معرفتی نقش مؤثری در اجرا و  بازخورد مثبت برنامه های طرح آرامش بهاری در بقاع متبرکه دارند.

برای آشنایی با فعالیت های روحانیان در خیمه های معرفت با حجت الاسلام علی قدسی، مدیرکاروان تبلیغی اوقاف و امور خیریه آذربایجان غربی به گفت و گو نشسته ایم.

رساـ ابتدا در رابطه با طرح آرامش بهاری و اهمیت اجرای آن توضیح بدهید.

طرح آرامش بهاری از جمله برنامه هایی است که همزمان با ایام تعطیلات نوروزی و در بازه زمانی 25 اسفندماه تا 15 فروردین ماه در بقاع متبرکه برگزار می شود.

هدف از اجرای این طرح تبدیل بقاع متبرکه به قطب های فرهنگی در راستای فرمایشات مقام معظم رهبری، استفاده از ظرفیت امامزادگان و بقاع متبرکه برای ارائهخدمات مطلوب معنوی، رفاهی و فرهنگی به مردم، ترویج ارزش های اسلامی و رنگ و بومی اسلامی دادن به سنت ملی نوروز و مبارزه با بدعت ها و افکار غلط و غیر اسلامی است.

رسا- اهمیت حضور مبلغان (روحانیان) در طرح آرامش بهاری را توضیح دهید.

با توجه به اینکه مبلغین آرامش بهاری دارای تخصص های لازم بوده و قبل از اعزام به بقاع متبرکه دوره های آموزشی لازم را می گذرانند با آمادگی کامل در بحث مشاوره خانوادگی، کودک و نوجوان و سخنرانی چند رسانه ای در جهت پاسخ دهی به زائران نوروزی تلاش می کنند. با توجه به غنای علمی و بهره گیری از روش های تبلیغی مناسب از سوی مبلغان خوشبختانه سالانه شاهد استقبال زائران از برنامه های مبلغین در طرح های مختلف و به ویژه خیمه های معرفت هستیم.

رسا- منظور از خیمه های معرفت چیست و در طرح آرامش بهاری چه برنامه هایی در این قالب اجرا شد؟

خیمه های معرفت از مهم ترین و شاخص ترین برنامه های طرح آرامش بهاری است که در آستان مقدس امامزادگان و بقاع متبرکه اجرایی شد.

در قالب اجرای خیمه های معرفت غرفه کودک و نوجوان همچون قرآن بخوان، نقاشی بکش و جایزه بگیر، غرفه مشاوره و ترویج سبک زندگی اسلامی در قالب موضوعاتی چون عفاف و حجاب، نماز، تربیت فرزندان و ...، غرفه پاسخگویی به شبهات و مسائل دینی مسافران، ترویج ولایت مداری و افکار انقلاب اسلامی با حضور مستمر روحانیون و مبلغان برپا شد.

 غرفه سخنرانی چند رسانه ای در دو بقاع متبرکه امامزاده غریب حسن(ع) ارومیه و بقعه شیخ نوایی خوی، برگزاری مسابقه برای     کودکان، نوجوانان و بزرگسالان و همچنین ایجاد غرفه مشاوره وقف به منظور تشویق مردم به ثبت موقوفات منطبق با نیازهای روز جامعه از دیگر اقدامات روحانیون در قالب خیمه های معرفت بود.

 البته خیمه های معرفت در تعدادی محدودی از بقاع متبرکه استان راه اندازی شده بود این درحالی است که روحانیان و مبلغان اعزامی از قم در هر 14 بقعه مشمول طرح آرامش بهاری حضور داشته و با برگزاری نماز های جماعت به صورت مستمر، مسابقات فرهنگی و ورزشی، مراسم های سخنرانی و ادعیه در مناسبت های خاص  در خدمت زائران بودند.

ذکر این نکته خالی از لطف نیست که در آستان مقدس امامزاده غریب حسن ارومیه طرح ابتکاری عکس یادگاری زائران اجرا شد که با استقبال چشمگیری همراه شد.

رسا- با توجه به اینکه شما مسؤول کاروان تبلیغی استان بودید، استقبال مردم از طرح آرامش بهاری در آذربایجان غربی را چگونه ارزیابی می کنید.

طرح آرامش بهاری طرحی است که ماه ها قبل از اجرای آن برنامه ریزی و نحوه اجرای آن از سوی ستاد و قرارگاه آرامش بهاری  در تهران و قم بررسی و سپس از سوی سازمان اوقاف به استانها و شهرستانها ابلاغ و در صورت نیاز آموزش های لازم به ادارات و مسئولین و مبلغین مربوطه داده می شود.

از آنجایی که نظارت های زیادی برای اجرای بهتر این طرح وجود دارد این طرح از طرح های موفق فرهنگی کشوری است و در استان آذربایجان غربی هم با توجه به عنایت مدیرکل اوقاف استان و رؤسای ادارات شهرستان و مسئولان مربوطه و اهتمام مبلغان،  هیأت امنا و خادمان بقاع متبرکه استان و اطلاع رسانی گسترده، این طرح با استقبال گسترده و چشم گیر مردمی روبرو شد.

براساس نظرسنجی از زائران نیز رضایت مندی آنها از این طرح در حد خوب و مطلوب بوده است.

رسا- دستاوردهای طرح آرامش بهاری نوروز 96 را چگونه ارزیابی می کنید؟

برای طرح آرامش بهاری دستاورد های معنوی زیادی متصور است ولی از حیث آماری می توان به اجرای برنامه قرآن و نقاشی برای بیش از 20 هزار کودک، اجرای برنامه مشاوره  و پرسش و پاسخ برای بیش از دو هزار نفر، حضور مبلغان در برنامه تحویل سال در 12 امامزاده استان، اجرای برنامه روز طبیعت در 6 امامزاده با حضور بیش از 10 هزار نفر از مردم، تقدیر از حافظان قرآن در برخی از امامزادگان و بقاع مترکه  استان، اجرای سخنرانی چند رسانه ای در موضوعات تربیتی برای دو هزار نفر در دو بقاع متبرکه امامزاده غریب حسن و بقعه شیخ نوایی اشاره کرد./200/936/ب1

گفت و گو از طاهره زینالی

ارسال به شبکه های اجتماعی
ارسال نظر
نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
لطفا حاصل عبارت زیر را در باکس روبرو وارد کنید:
= ۱۱ + ۲
ارسال
نظرات
انتشار یافته: 0
در انتظار بررسی: 0
غیر قابل انتشار: 0
۱۳۹۶/۲/۱۲ - ۱۰:۳۱
بخش نخست/ حجت‌الاسلام والمسلمین غرویان:
رئیس جمهور باید فیلسوف باشد
حجت‌الاسلام والمسلمین غرویان لازمه به دست گرفتن پست ریاست جمهوری را فیلسوف بودن و داشتن حکمت دانست و گفت: ریاست جمهوری هم شأنی از شئون کلان سیاسی جامعه و دومین مقام بعد از رهبر معظم انقلاب و ولی فقیه ...
۱۳۹۶/۱/۲۴ - ۱۲:۱۴
حجت الاسلام والمسلمین شبستری:
حضور روحانیان در اعتکاف دین را برای جوانان روشن تر می کند
نماینده خبرگان رهبری گفت: روحانیان می‌توانند از فرصت اعتکاف استفاده کرده و با برنامه‌ریزی مناسب، دین را برای مردم و به ویژه جوانان روشن‌تر و قابل لمس‌تر کرده وحقایق دین را آنگونه که هست بازگو کنند.
۱۳۹۶/۱/۲۳ - ۱۳:۲۳
روحانیان، ستون خیمه های معرفتی طرح آرامش بهاری
از آنجایی که خیمه های معرفت و برنامه های اجرایی در قالب آن بیشترین حجم کار در اجرای طرح آرامش بهاری را دارد می توان گفت روحانیان به عنوان ستون خیمه های معرفتی نقش مؤثری در اجرا و بازخورد مثبت برنامه ...
۱۳۹۶/۱/۲۳ - ۱۳:۰۸
مدیر کل تبلیغات اسلامی لرستان مطرح کرد؛
اعتکاف، اردوی بزرگ معنوی و فرصتی برای خودسازی
مدیرکل تبلیغات اسلامی لرستان اعتکاف را اردوی بزرگ معنوی و فرصتی مناسب برای خودسازی و تقویت معنویت به ویژه بین نسل جوان دانست و گفت: این آیین معنوی آثار فردی، اجتماعی و فرهنگی فراوانی به همراه دارد و ب...
۱۳۹۵/۱۲/۱۱ - ۱۴:۱۲
مولوی عبداللهی در گفت و گو با رسا مطرح کرد؛
از رفتار اشتباه آل سعود تا محبت اهل بیت نزد اهل سنت
مردم شرق کشور با ترکیبی از اهل سنت و شیعه سالیان درازی است که با همدلی و برادری در کنار هم زندگی می کنند و تمام تلاش دشمنان برای نابودی وحدت در این دیار بیهوده مانده است.
۱۳۹۵/۱۲/۴ - ۱۱:۵۱
قديري ابيانه:
استفاده از کالای خارجی تحریم کردن جامعه و تقویت دشمن است
قديري ابيانه گفت: تنبلي براي اقتصاد كشور بسيار مضر است متاسفانه نه دولت و نه ملت به اقتصاد مقاومتي عمل نكردند.
۱۳۹۵/۱۱/۲۳ - ۱۲:۰۵
با صدور موافقت اصولی از سوی شورای گسترش حوزه های علمیه:
مرکز تخصصی آموزشی سبک زندگی آل یاسین راه اندازی می شود
حجت الاسلام فعالی از تأسیس مرکز تخصصی آموزشی سبک زندگی آل یاسین در آینده ای نزدیک خبر داد و گفت: موافقت اصولی این مرکز از سوی شورای گسترش حوزه های علمیه صادر شده است.
۱۳۹۵/۱۱/۲۰ - ۱۲:۵۵
آیت الله سلیمانی در گفت‌‌وگو با رسا:
انقلاب اسلامی به جهانیان شهامت بیان داد/ 22 بهمن جزء اعتقادات سیاسی ما است
نماینده ولی فقیه در سیستان و بلوچستان گفت: داشتن احساس قدرت و پشتوانه در لوای مذهب جزء دستاوردهای انقلاب اسلامی است.
۱۳۹۵/۱۱/۱۰ - ۱۵:۱۶
حجت الاسلام مازنی در گفت‌وگو با رسا مطرح کرد؛
آسیب ها و آفات جدی پیش روی پژوهش های روحانیت
مدیر گروه نیاز سنجی پژوهش حوزه های علمیه با اشاره به مهم ترین آسیب های پیش روی تحقیقات و پژوهش های حوزوی، سرقت ادبی را یک نگرانی جدی دانست که پژوهش و نوآوری را به چالش می کشد.
۱۳۹۵/۱۰/۲۷ - ۱۷:۰۳
در گفت‌وگو با معاون تهذیب حوزه علمیه اصفهان مطرح شد؛
راهکارها و مسیر حوزه‌های علمیه برای انقلابی ماندن/ باید مسائل سیاسی در ساختار حوزه‌ها لحاظ شود
حجت الاسلام مؤمنی لحاظ مسائل سیاسی در ساختار حوزه‌ها را مهمترین راهکار برای انقلابی ماندن دانست و گفت: اگر سطح بینش سیاسی و اجتماعی روحانیان در بالاترین سطح جامعه نباشد نمی‌توانند رهبری سیاسی مردم در ...
۱۳۹۵/۱۰/۲۳ - ۲۰:۱۱
تحلیلگر مسائل سیاسی مطرح کرد؛
پیروزی دونالد ترامپ محصول تفکر نژادپرستی سفید پوستان است/ برچیده شدن بساط اردوغان با کودتای جدید
انتخاب ترامپ به عنوان رییس جمهور جدید آمریکا نتیجه احساس حقارت سفیدپوستان و پایین آمدن جایگاه و هیمنه این کشور در عرصه جهانی است و در حقیقت با چنین انتخابی فشارهای بیشتری بر سیاه پوستان و رنگین پوستان...
۱۳۹۵/۱۰/۲۲ - ۲۰:۳۶
حجت‌الاسلام طالبی:
جمهوری اسلامی کامل‌ترین شکل مردم سالاری است/ دولت مسئول‌ترین نهاد برای گرفتن حقوق اجتماعی افراد
مدیرگروه رشته حقوق پژوهشگاه حوزه و دانشگاه با اشاره به اینکه شرایط و قوانین ما با اسلام سازگار است گفت: جمهوری اسلامی یکی از اشکال بسیار مهم حکومت مردم سالاری است و به عنوان یکی از پیشرفته ترین نظام ه...
۱۳۹۵/۱۰/۱۸ - ۲۰:۵۴
در گفت‌وگو با کارشناس حوزه دین و تاریخ اسلام مطرح شد؛
ضرورت استفاده از ظرفیت‌‌های فرهنگی و علمی در حل مسائل استراتژیک نظام
عبدی پور با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران در زمینه حل مسائل استراتژیک و مهم، کمتر از ظرفیت‌های فرهنگی و علمی خود بهره گرفته و این رویه نیازمند اصلاح است، گفت: امروزه دیپلماسی عمومی و فعالیت‌های فرهنگ...
۱۳۹۵/۱۰/۱۴ - ۱۶:۴۹
در گفت‌وگو با پژوهشگر حوزوی مطرح شد؛
نداشتن برنامه‌ علمی برای مقابله با ترویج معنویت سکولار در کشور
مشکل کشور ما این است که دانش و نظام پزشکی‌مان یک نظام سکولار و غیر دینی است به همین دلیل هم تعریف معنویت دینی در آن با دشواری رو‌به‌رو شده است.
۱۳۹۵/۱۰/۱۳ - ۲۰:۲۴
بخش اول/پای صحبت‌های پژوهشگر نخبه حوزوی مطرح شد؛
از رد استادی در دانشگاه منچستر تا طراحی دانش «فلسفه حق»
حجت‌الاسلام‌‌ طالبی در سال 1384 از پایان‌نامه‌اش در دانشکده حقوق منچستر با عنوان بررسي قانون طبيعي از نگاه فلسفه اسلامي دفاع و مورد تشویق ویژه اساتید این دانشگاه قرار گرفته است. او همچنین تقاضای عض...
۱۳۹۵/۱۰/۱۲ - ۱۹:۳۳
به مناسبت سالروز قیام توابین بررسی شد؛
مروری بر اقدامات توابین و تطبیق آن با جریان‌‌های حاضر/ قیام نابه‌هنگام و بی‌ثمر مهمترین شاخصه توابین
نماینده سابق رهبر معظم انقلاب اسلامی در کشورهای خلیج فارس با تبیین برخی اقدامات توابین و تطبیق آن با جریان‌‌‌های جمهوری اسلامی ایران، گفت: برخی همانند توابین، اقدامات به موقع انجام نمی‌‌دهند و پس از پ...
۱۳۹۵/۱۰/۸ - ۲۰:۰۵
تحلیلگر مسائل سیاسی مطرح کرد:
ترور شخصیت‌‌ها راهکار جدید برای ضربه زدن به محور مقاومت
گروه تروریستی داعش از آغاز تشکیل تا به امروز و با پشتیبانی حامیان خود جنایت‌های متعددی را علیه مسلمانان در خاورمیانه انجام داده است اما پس از رویارویی با محور مقاومت و تحمل شکست‌های فراوان اکنون نفس‌ه...
۱۳۹۵/۹/۲۹ - ۱۹:۴۹
در گفت‌وگو با حجت‌الاسلام‌والمسلمین ذوعلم مطرح شد؛
تضاد فکری حوزه و دانشگاه مانع وحدت جامعه است/ حوزویان ورود به عرصه آموزش‌وپرورش را جدی بگیرند
مدیر پژوهشکده فرهنگ و مطالعات اجتماعی با بیان اینکه وحدت حوزه و دانشگاه در دو دهه اخیر تقریباً هیچ و حتی پاین‌تر از هیچ بوده است گفت: اگر قرار باشد جامعه به وحدت برسد این وحدت در گرو وحدت تفکر و اند...
۱۳۹۵/۹/۲۸ - ۲۰:۰۵
حجت الاسلام دانشمند در گفت‌وگو با رسا:
تفرقه اره‌ای است برای تکه تکه کردن جهان اسلام/ آزادی حلب میوه درخت اتحاد مسلمانان است
حجت الاسلام دانشمند با اشاره به تلاش دشمن برای ایجاد تفرقه در میان مسلمانان به منظور فروپاشی کشورهای اسلامی گفت: در حقیقت آزاد شدن حلب میوه درخت وحدت است؛ علما می‌خواهند با وحدت شمشیری بسازند برای ناب...
۱۳۹۵/۹/۲۲ - ۲۰:۳۵
حجت‌الاسلام و المسلمین ذوعلم در گفت‌وگو با رسا:
امروز ما به یک نقطه عطف در دانش کلام نیاز داریم/ باید روی کاربردی کردن کلام در جامعه کار شود
به نظر من هیچ حوزوی واقعی، مسلمان و حتی انسانی نمی‏‌تواند از فلسفه و کلام گریزان باشد. داشتن تفکر فلسفی جزو فطرت انسانی است.