پنج شنبه ۵ مرداد ۱۳۹۶ Thursday, July 27, 2017 - ساعت:
زمان : ۱۳۹۵/۱۲/۳۰ - ۱۳:۳۶
شناسه خبر: ۴۸۷۹۷۳
 
امام جمعه موقت اصفهان:
تعریف کردن از اشخاص متناسب با حال فعلی آنها باشد
حجت الاسلام والمسلمین میردامادی گفت: تعریف کردن از اشخاص باید متناسب با وضعیت حال آن ها باشد؛ مراعات این مسأله به خوبی در رفتار امام خمینی(ره) دیده می شد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری رسا در اصفهان، حجت الاسلام والمسلمین سید مجتبی میردامادی در سخنرانی شب گذشته که در مسجد الغفور خیابان سروش برگزار شد، گفت: نباید از افراد پَست تعریف کنیم.

وی در ادامه تفسیر حکمت 462 نهج البلاغه که امیرالمؤمنین(ع) در آن می فرمایند، چه بسا کسانى که با ستایش دیگران فریب خوردند، افزود: در تعریف کردن از دیگران، آلوده شدن به صفت تملق، بسیار ناپسند است؛ انسانی که به صفت تملق آلوده شود، همیشه در تعریف کردن از دیگران بزرگنمایی می کند.

حجت الاسلام والمسلمین میردامادی با بیان جمله معروفی از امام خمینی(ره) که می فرمودند، میزان حال فعلی افراد است، اذعان کرد: تعریف کردن از افراد، باید متناسب با وضعیت و شرایط فعلی آن ها باشد؛ امام خمینی(ره) بارها و بارها از اشخاص مختلف تجلیل کردند ولی وقتی همان اشخاص مورد تعریف، به اشتباهات بنیادی مبتلا شدند، امام آن ها را مذمت می کردند؛ نمونه بارز این افراد، بنی صدر بود که امام خمینی(ره) در ابتدای ریاست جمهوری راجع به او فرمودند، کدام رئیس جمهور در دنیا مثل آقای بنی صدر، 11 میلیون رأی آورده است؟ و زمانی که بنی صدر به اشتباهات اساسی مبتلا شد، او را از مقام یاست جمهوری عزل فرمودند.

امام جمعه موقت اصفهان خاطرنشان کرد: طلحه و زبیر روزگاری لقب سیف الاسلام را به خودشان اختصاص داده بودند ولی بعد از مدتی به دنیا آلوده شدند و در برابر امیرالمؤمنین(ع) صف آرایی کردند و به هلاکت رسیدند؛ عاقبت بخیر شدن بسیار مهم است به همین سبب امام سجاد(ع) در دعایی می فرمایند، خدایا عاقبت من را خیر قرار ده.

استاد اخلاق حوزه علمیه با بیان این که روحیه فرد مورد تعریف، باید در برابر تعاریف دیگران، مقاوم باشد، اظهار کرد: بنده خودم از زبان امام خمینی(ره) شنیدم که راجع به شهید رجائی فرمودند، زندگی آقای رجائی در زمان ریاست جمهوری و زمان دست فروشی، تغییر نکرد.

وی افزود: امیرالمؤمنین(ع) در روایتی می فرمایند، انسان بد و انسان خوب را با یک زبان تعریف مکن که انسان خوب به انجام خوبی ها بی رغبت می شود و انسان بد به انجام بدی ها راغب خواهد شد.

حجت الاسلام والمسلمین میردامادی خاطرنشان کرد: حق نداریم به افراد ظالمی همچون شاه، القابی بدهیم که لیاقت آن را ندارند؛ اعلی حضرت شاهنشاه لقبی بود که برخی افراد به اشخاص پستی همچون شاه می دادند و شاه نیز در تکبرورزی و غرور تجری می کرد.

امام جمعه موقت اصفهان با بیان روایتی از پیامبر(ص) که می فرمایند، اگر کسی با شمشیر به تو حمله کند، بهتر از این است که در برابر تو از تو تعریف کند، اذعان کرد: تعریف کردن از شخص در برابر خود او، به احتمال زیاد سبب معجب شدن شخص خواهد شد، به همین سبب از این که در برابر خودِ شخص از او تعریف کنیم، نهی شده ایم.

استاد اخلاق حوزه علمیه ادامه داد: پیامبر(ص) در روایت بی نظیری می فرمایند، اگر کسی شما را ستایش کرد، رو به خدا بگویید، من به خودم آگاهم و تو از من نسبت به من آگاه تری، من را به سبب نیکی هایی که به من نسبت می دهند مؤاخذه نکن و من را بهتر از چیزهایی که به من نسبت می دهند، قرار ده و گناهانم را بیامرز./202/867/ب1

ارسال به شبکه های اجتماعی
کلید واژه های مطلب:
ارسال نظر
نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
لطفا حاصل عبارت زیر را در باکس روبرو وارد کنید:
= ۸ + ۱۳
ارسال
نظرات
انتشار یافته: 0
در انتظار بررسی: 0
غیر قابل انتشار: 0
۱۳۹۶/۵/۴ - ۲۳:۱۹
امام جمعه موقت کاشان:
عدم تشخيص راه حق از باطل مشكل اصلي منافقين بود
امام جمعه موقت کاشان عدم تشخيص راه حق از باطل را مشكل اصلي منافقين دانست و گفت: افراد جاهل و نادان هميشه مورد سوء استفاده سران منافقين قرار گرفته و می گیرند.
۱۳۹۶/۵/۴ - ۱۵:۴۷
استاد حوزه علمیه قم تشریح کرد؛
نقش ویژه مادران در تربیت فرزندان
استاد حوزه علمیه قم با اشاره به تأثیرپذیری کودکان از فضا و محیط زندگی خود و نقش رسانه‌ها و تکنولوژی در تربیت فرزندان، گفت: اصل شاکله تربیتی کودکان در بهترین و پر نشاط‌‌ ‌ترین ساعات با مادران است.
۱۳۹۶/۵/۴ - ۱۵:۳۰
مدیر مرکز تحقیقات رایانه ای حوزه علمیه اصفهان:
تأثیرگذاری بر سبک زندگی جامعه رویکرد مرکز تحقیقات رایانه ای حوزه علمیه است
مدیر مرکز تحقیقات رایانه ای حوزه علمیه اصفهان از ساخت نرم افزارهایی با موضوع سبک زندگی برای نسل جوان خبرداد و گفت: تلاش می‌کنیم با برنامه‌هایی که داریم بر سبک زندگی فردی و اجتماعی اشخاص اثر گذاشته و س...
۱۳۹۶/۵/۴ - ۱۵:۱۰
آیت الله مهدوی:
آمریکایی ها از گول زدن مسؤولان ما در برجام خوشحال هستند
نماینده مجلس خبرگان رهبری گفت: در حال حاضر آمریکائی ها با وضع کردن تحریم های جدید و از این که توانستند مسؤولان را گول بزنند بسیار خوشحال هستند و ما را مورد تمسخر قرار می دهند.
۱۳۹۶/۵/۴ - ۱۳:۳۱
آیت الله مظاهری تشریح کرد:
معانی مختلف امامت
رییس حوزه علمیه اصفهان با تشریح معانی مختلف واژه امام، گفت: رستگاری حقیقی نصیب کسی خواهد شد که در راستای رسیدن به آدمیت تلاش کند؛ رسیدن به آدمیت در یک معنا یعنی رسیدن به مقام امامت؛ رسیدن به این مقام ...
۱۳۹۶/۵/۴ - ۱۲:۳۶
حجت الاسلام فرحزاد:
حضور بانوان در مشاغل مردانه یک بحران اجتماعی است
کارشناس خانواده یکی از تهدیدها و بحران های جامعه را ورود زنان به مشاغل مردانه برشمرد و گفت: امروز ورود زنان به این گونه مشاغل سخت و مردانه برای جامعه تبدیل به یک بحران شده است.
۱۳۹۶/۵/۴ - ۰۰:۲۲
آيت الله نمازي:
تنها راه نجات انسان تمسک به اهل بيت است
نماينده ولي فقيه در كاشان از امامان معصوم به عنوان مشعل راه هدايت و سعادت بشر نام برد و گفت: پيامبراكرم(ص) مي فرمايد، همانگونه كه كشتي نوح امت من را از غرق شدن نجات داد، اگر امت من بخواهند نجات پيدا ك...
۱۳۹۶/۵/۳ - ۱۵:۲۵
آیت الله طباطبایی نژاد:
ترک حج واجب دین انسان را از بین می برد
نماینده ولی فقیه در اصفهان ترک حج واجب را مذموم دانست و گفت: بر اساس روایات اسلامی ترک حج واجب دین انسان را از بین می برد.
۱۳۹۶/۵/۳ - ۱۴:۵۲
آيت الله نمازي:
بيكاری جوانان مهم ترین تهدید جامعه اسلامی است
نماينده ولي فقيه در كاشان بيكاري جوانان را مهم ترین تهدید جامعه اسلامی دانست و گفت: بيكاري براي جوانان جامعه همانند سم است و عوارض منفي زيادي را براي آنها و اجتماع به دنبال دارد.
۱۳۹۶/۵/۳ - ۱۰:۱۹
عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی:
نباید پست های مدیریتی کشور تنها بین عده‌ای خاص دست به دست شود
عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی گفت: باید شرایطی فراهم کنیم که زمینه گردش نخبگان در کشور فراهم شود؛ زیرا اینکه از ابتدای انقلاب تاکنون پست های مدیریتی تنها بین ۲۰۰ تا ۳۰۰ نفر از افراد دست به دست...
۱۳۹۶/۵/۳ - ۰۹:۳۸
امام جمعه موقت کاشان:
حضرت فاطمه معصومه مظهر فضايل اخلاقی و مقامات معنوی است
امام جمعه موقت کاشان با اشاره به اينكه حضرت فاطمه معصومه(س) مظهر فضايل و مقامات است، گفت: اين بانوي بزرگوار اسلام از ابتدا در محيطي تربيت و رشد كرد كه پدر و مادر و فرزندان، همه به فضايل اخلاقي آراسته ...
۱۳۹۶/۵/۳ - ۰۹:۲۱
استاد درس خارج حوزه علمیه قم:
امکانات کشور باید در راه خدمت به مردم هزینه شود
استاد درس خارج حوزه علمیه قم گفت: مردم جامعه مشکلات و نیازهای زیادی دارند که باید با استفاده از امکانات داخی کشور برطرف شود؛ زیرا انتظار کمک از طرف دشمنان خارجی، انتظاری بیهوده است.
۱۳۹۶/۵/۲ - ۱۳:۰۶
همزمان با روز بزرگداشت امامزادگان و بقاع متبرکه؛
دومين همايش امامزادگان منطقه فين كاشان برگزار مي‌شود
رييس اداره اوقاف و امور خيريه شهرستان كاشان، گفت: همزمان با دهه كرامت و روز بزرگداشت امامزادگان، دومين همايش امامزادگان منطقه فين كاشان در آستان مقدس امامزاده قاسم(ع) كاشان برگزار مي‌شود.
۱۳۹۶/۵/۲ - ۱۰:۱۳
استاد درس خارج حوزه علمیه قم تأکید کرد:
ضرورت بازنگری در شیوه آموزش احکام دینی به دانش آموزان و دانشجویان
آیت الله اسماعیلپور گفت: در حال حاضر برنامه جامعی برای آموزش احکام به دانش آموزان و دانشجویان وجود ندارد؛ به همین دلیل لازم است در شیوه ارائه این آموزش ها بازنگری شود.
۱۳۹۶/۵/۲ - ۰۰:۲۰
دبير جامعه روحانيت كاشان:
مساجد در عصر مدرنيته هم مورد توجه مسلمانان است
دبير جامعه روحانيت كاشان گفت: توجه به مساجد و استفاده از این مکان مقدس در دوره هاي مختلف با فراز و فرودهايي رو به رو بوده اما هنوز هم مساجد در عصري كه عنوان عصر مدرنيته را دارد و به صنعت و تكنولوژي اه...
۱۳۹۶/۵/۱ - ۱۶:۰۳
همزمان با دهه كرامت:
نهمين جشنواره ملي آه و آهو در كاشان برگزار مي‌شود
دبير جشنواره ملي آه و آهو دركاشان، از برگزاري نهمين دوره این جشنواره ملي در كاشان و همزمان با جشن‌هاي دهه كرامت خبر داد.
۱۳۹۶/۵/۱ - ۱۲:۳۱
دبير جامعه روحانيت كاشان:
حج فرصت ذی قیمتی برای ارتقای بعد معنوی انسان است
دبير جامعه روحانيت كاشان با بیان اینکه حج فرصت ویژه ای برای ارتقای بعد معنوی انسان است، گفت: خداوند مي فرمايد كسي كه به حج مي آيد و در انتها تنها درخواست مادي و دنيايي دارد، در عوض من نيز در آخرت چيزي...
۱۳۹۶/۵/۱ - ۰۰:۳۸
استاد درس خارج حوزه علمیه قم:
مسؤولان به جای انتشار آمار بی اساس به فکر حل مشکلات مردم باشند
آیت الله اسماعیلپور گفت: مسؤولان به جای انتشار آمار بی اساس، به فکر حل مشکلات مردم باشند، مردم هم باید در قضاوتهای خود جانب انصاف را رعایت کنند و با نادیده گرفتن خدمات انجام شده، سخن نگویند.
۱۳۹۶/۵/۱ - ۰۰:۱۰
انتقاد حجت‌الاسلام فرحزاد از كم رنگ برگزار شدن جشن های اعياد مذهبي
حجت الاسلام فرحزاد از كم رنگ برگزار شدن اعياد مذهبي در شهرستان كاشان انتقاد كرد و گفت: مراسم‌هاي عزاداري در كاشان خيلي پررنگ است و بايد هم اينگونه باشد، اما مراسم‌هاي شادي اهل بيت(ع) ضعيف و كم رنگ اس...
۱۳۹۶/۴/۳۱ - ۱۵:۲۶
آيت الله نمازي مطرح کرد؛
ضرورت ارتقاي سطح آگاهي افكار عمومي نسبت به مسأله تغذيه
آیت الله نمازی گفت: يكي از كارهاي جهادي كه خيران سلامت، وزارت بهداشت و درمان و آموزش پزشكي بايد در دستور كار خود قرار دهند، ارتقاي سطح آگاهي افكار عمومي جامعه نسبت به مسأله مهم تغذيه است.