Web
Analytics
Rasa News :: خبرگزاری رسا - تحریم‌ها؛ حاصل ضعف سیاسیون در فتنه 88
پنج شنبه ۳۰ فروردین ۱۳۹۷ Thursday, April 19, 2018 - ساعت:
زمان : ۱۳۹۵/۱۲/۲۹ - ۱۹:۲۷
شناسه خبر: ۴۸۷۸۹۰
 
حجت الاسلام پناهیان مطرح کرد؛
تحریم‌ها؛ حاصل ضعف سیاسیون در فتنه 88
حجت الاسلام پناهیان با بیان اینکه از بعضی از صلح‌طلبی های سیاسی بوی جنگ و خونریزی به مشام می رسد، گفت: اگر ضعف سیاسیون ما در فتنه 88 را نمی دیدند، تحریم ها به ما تحمیل نمی شد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری رسا در مشهد، حجت الاسلام علیرضا پناهیان، استاد حوزه و دانشگاه همزمان با شب ولادت با سعادت حضرت فاطمه زهرا(س) یگانه دخت نبی مکرم اسلام در صحن جامع حرم امام رضا(ع) اظهار کرد: بی تردید مهم‌ترین ویژگی شخصت حضرت فاطمه(س) که برای امت اسلامی جان داده اند، سیاسی بودن ایشان است، ایشان دو سخنرانی مهم داشتند که سرشار از مباحث سیاسی است.

وی افزود: محبت و  مهربانی حضرت فاطمه(س) را می توانیم از سیاسی بودن ایشان درک کنیم دغدغه ای بیش از دیگران برای وضع سیاسی جامعه داشتند که در این راه جان خود را فدا کرده اند و از جان مهم‌تر، از آبروی خود نیز مایه گذاشتند.

سیاست سنت تاریخ است

حجت الاسلام پناهیان با اشاره به اینکه سیاست سنت تاریخ است و تا اهل سیاست نباشیم آن را درک نمی کنیم، خاطرنشان کرد: سیاست‌ورزی حضرت زهرا(س) بسیار پیچیده بود و ایشان نمی توانستند همه چیز را کامل برای مردم سطحی نگری که تنها به آرامش وضعیت فعلی‌شان فکر می کردند، توضیح دهند، مردم با مطرح کردن مصلحت‌هایی، قیام و بی‌تابی ایشان را درک نمی کردند.

وی بیان کرد: مردم به ایشان توصیه می کردند اقدامی نکنید و آرام باشید، آنها حاضر بودند از حضرت علی(ع) که اصلح بود بگذرند تا آرامش داشته باشند که حضرت فاطمه(س) در مقابل می گفتند آرامشی که به دنبال آن بدبختی و جنایتکاری باشد، آرامش نیست.

حجت الاسلام پناهیان ادامه داد: حضرت زهرای اطهر(س) برای موضوعی حرکت کردند که ما نوعا حرکت نمی‌کنیم که اگر اقدام کنیم امام زمان(عج) ظهور می کنند، ایشان برای مسأله ای حرکت کردند که به سختی می توان 313 نفر را در جامعه یافت که برای آن حاضر به حرکت باشند.

وی با تأکید بر الگو و اسوه قرار دادن حضرت صدیقه کبری(س) و دغدغه سیاسی داشتن، خاطرنشان کرد: حضرت زهرا(س) برای اینکه خواهان اوج ولایتمداری بودند حرکت کردند و اصل ماجرا این است که ایشان می خواستند اصلح بر منصب و موقعیت سیاسی جامعه بنشیند 40 شبانه روز درِ خانه مهاجر و انصار را زدند در حالی که معلوم نیست ما حتی برای انتخابات خود چنین کنیم.

اسیر مصلحت‌ها‌ شدن و ولایت گریزی‌

استاد حوزه و دانشگاه مطرح کرد: ایشان بی احترامی به ولایت را هرگز برنمی‌تابیدند و برای آن فریاد می زدند، ولی ما مشخص نیست چنین فریاد بزنیم و حتی معلوم نیست بین عالمان ما کسی حاضر به چنان فریادهایی در راه دفاع از ولایت باشند.

حجت الاسلام پناهیان خاطرنشان کرد: جایگاه امامت و ولایت خیلی رفیع است و به راحتی نمی توان آن را برای کسی توضیح داد و نهایت دفاع ما می تواند در حد عاشورا باشد؛ اینکه به مردم بگوییم امام ما به حق کشته نشد.

وی با بیان اینکه دفاع از فدک به علت ولایت گریزی برخی، کار آسان و ساده‌ای نبود که حضرت زهرا(س) انجام دادند، ابراز کرد: بین مسؤولان این همه ولایت‌گریزی صورت می گیرد و متأسفانه کسی در مقابل آنها فریاد نمی زند، بزرگان جامعه نه تنها نسبت به تخطی از امرولایت برآشفته نمی‌شوند بلکه آرام نشسته و فقط می نگرند چون اسیر مصلحت‌ها هستند نتیجه این بی‌توجهی‌های عوامل ولایی ضربه به جامعه اسلامی است.

معنویات؛ دکانی برای برخی مبلغان

حجت الاسلام پناهیان عنوان کرد: به راحتی می توانیم به نماز و تسبیح حضرت زهرا(س) تأسی کنیم، به حجاب، خانواده‌داری، عبادت و عصمت ایشان بپردازیم، که این مطالب هم مغازه ای برای برخی از ما شده است تا مشغول فرعیات شویم.

وی متذکر شد: جرأت توصیف دقیق سیاستمداری حضرت زهرا(س) را نداریم به محض اینکه به تبیین این مسأله بپردازیم در وهله اول مردم خودِ ما را زیر سوال می برند، از این رو بزرگان جامعه وارد عرصه سیاست نمی شوند و از ولایت دفاع نمی کنند.

حجت الاسلام پناهیان با بیان اینکه حضرت زهرا(س) تمام آبروی خود را گذاشتند تا به امر پیامبر(ص) بی احترامی نشود، بیان کرد: ایشان اهل دنیا نبودند و هر آنچه از فدک نصیب‌شان می شد به فقرا می بخشیدند، زمانی که باغ در اختیارشان بود فقیرانه زندگی می کردند به طوری‌که حتی تمام منزل‌شان را فرش نکرده بودند.

افراد سطحی‌نگر از درک سیاست عاجزند

وی تصریح کرد: ایشان اگر فدک را مطرح می کردند علتش بی احترامی نشدن به امر رسول خدا(ص) بود چون کسانی که جای امیرمؤمنان(ع) نشسته بودند دقیق اوامر ولایی را رعایت نمی کردند.

حجت الاسلام پناهیان ابراز کرد: ما حاضر نیستیم علیه کسانی که اوامر ولایی را دقیق رعایت نمی کنند قیام کنیم آن هم قیامی همچون حضرت زهرا(س) که 40 روز درِ خانه سران جامعه را برای دفاع از حق بکوبیم، ما این چنین نیستیم تأسی به حضرت زهرای اطهر بسیار دشوار است.

وی با بیان اینکه همه مردم حضرت زهرای مرضیه(س) را دوست دارند اما شأن و مقام حضرت فاطمه(س) را که بی‌تردید حساس‌ترین اقدامات سیاسی تاریخ اسلام را انجام دادند، در حد یک کار مادرانه یا یک عبادت زاهدانه و معنویت فردی پایین نیاوریم، متذکر شد: باید برای مردم  تبیین شود ایشان آبروی خود را صرف چه چیزهایی کردند آیا در راه نماز و قرآن خواندن به شهادت رسیدند یا در راه سیاست؟.

حجت الاسلام پناهیان تصریح کرد: مردم حضرت فاطمه(س) را در امر سیاست همراهی نمی کردند، سیاست امر پیچیده ای است که اگر مردم سطحی‌نگر باشند آن را درک نمی کردند، سیاست پیچیدگی و آینده نگری است، اگر امروز با دشمن مذاکره کنید، ضعف نشان داده اید و یقین بدانید در آینده جنگ انتظار شما را می کشد.

تحریم‌ها؛ حاصل ضعف سیاسیون در فتنه 88

استاد حوزه و دانشگاه اظهار کرد: تحمیل جنگ به یک جامعه تنها نتیجه یک چیز است و آن ضعفی است که سیاسیون در مقابل قدرت‌های جنایتکار نشان می دهند، اگر اوایل انقلاب امثال نهضت آزادی‌ها، ملی گراها و لیبرال‌ها حاکم نبودند جنگی به ما تحمیل نمی شد.

وی با بیان اینکه از بعضی از صلح‌طلبی های سیاسی بوی جنگ و خونریزی به مشام می رسد، افزود: اگر دشمنان ضعف برخی سیاسیون ما را در مذاکره و پایان جنگ نمی دیدند، هواپیما مسافری و شهرهای ما را بمباران نمی کردند، اگر ضعف سیاسیون ما در فتنه 88 نمی دیدند، این تحریم ها به ما تحمیل نمی شد، تحریم‌هایی که از دولت سازندگی آغاز شد.

حجت الاسلام پناهیان خاطرنشان کرد: جامعه ای که سیاسی نباشد فاطمه زهرا(س) در آن تنها خواهد ماند، ایشان درباره شخصیت‌های سیاسی هم سخن داشتند به طور آشکار از حضرت علی(ع) دفاع کردند و دوباره تنها ماندند.

وی افزود: مردم مدینه فریب خورده بودند؛ نه تنها از امیرمؤمنان(ع) دفاع نمی کردند بلکه از ایشان واهمه داشتند و هر آنچه حضرت زهرا(س) فریاد زدند از علی بن ابیطالب نترسید، او عدالت را میان شما برقرار می کند، اعتنایی نکردند و ایشان را تنها گذاشتند.

ترساندن مردم از حمله ترامپ برای پیروزی در انتخابات

وی با بیان اینکه امروز نیز ملت ما را از یک جنگ احتمالی و حمله ترامپ می ترسانند در حالی که اگر توانایی حمله داشتند تاکنون هزارمرتبه حمله کرده بودند، متذکر شد: اگر از ترامپ بترسید آیا صلح برقرار می شود یا به جنگی نابود کننده کشانده می شوید، برخی از سیاستمداران با کمال وقاحت سعی دارند مردم را از جنگ بترسانند تا به کسانی که ترسوتر هستند رأی دهید.

حجت الاسلام پناهیان در پایان سخنانش متذکر شد: اگر در مجلس حضرت فاطمه(س)؛ قهرمان سیاسی تاریخ از ایشان سخن نگوییم به راه فاطمه(س) خیانت کرده ایم، در حرم  علی‌بن موسی الرضا(ع) که شهید عرصه سیاست بودند، از سیاست سخن نگوییم به ایشان خیانت کرده ایم./200/1308/ب1

ارسال به شبکه های اجتماعی
ارسال نظر
نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
لطفا حاصل عبارت زیر را در باکس روبرو وارد کنید:
= ۱۰ + ۹
ارسال
نظرات
انتشار یافته: 0
در انتظار بررسی: 0
غیر قابل انتشار: 0
۱۳۹۷/۱/۳۰ - ۱۹:۳۰
مدیر مدارس علمیه حضرت مهدی:
تربیت بدون احساس اثرگذار نیست
مدیر مدارس علمیه حضرت مهدی(عج) درباره اینکه چرا با وجود تبلیغات فراوان این امر خروجی در تربیت انسان ها ندارد، گفت: در واقع همه این تبلیغات فقط آموزش است و تربیت نیست و تا زمانی که تبلیغات مذهبی اینگو...
۱۳۹۷/۱/۳۰ - ۱۹:۰۸
همایش تجلیل از فرزندان ممتاز طلاب حوزه علمیه خراسان رضوی برگزار شد
همایش تجلیل از فرزندان ممتاز تحصیلی طلاب و روحانیان حوزه علمیه خراسان رضوی با رویکرد معرفی استعدادهای برتر برگزار شد.
۱۳۹۷/۱/۳۰ - ۱۸:۴۶
با حضور آیت الله علم الهدی؛
مرکز مجازی حفظ قرآن کریم حضرت زینب افتتاح شد
مرکز مجازی حفظ قرآن کریم حضرت زینب(س) مشهد با حضور آیت الله علم الهدی افتتاح شد.
۱۳۹۷/۱/۳۰ - ۱۶:۰۱
آیت‌الله علم الهدی:
مردم در همه عرصه‌ها خود را باور کنند
آیت‌الله علم الهدی با بیان این‌که حضرت موسی(ع) در میان قوم بنی‌اسرائیل تولید باور کرد، گفت: امروز در جامعه باید به‌گونه‌ای رفتار کنیم که مردم در همه عرصه‌ها خود را باور کنند.
۱۳۹۷/۱/۲۹ - ۱۹:۵۸
آیت الله علم الهدی:
مناجات شعبانیه رازگویی عاشقانه با خدا است
امام جمعه مشهد مناجات شعبانیه را رازگویی عاشقانه ای با خدا دانست و گفت: این مناجات یکی از برکات ماه مبارک شعبان است که به عنوان توفیقی ارزشمند به بندگان دلداده خداوند اعطا شده است.
۱۳۹۷/۱/۲۹ - ۱۴:۱۸
مدیر دفتر نخبگان و استعدادهای برتر حوزه علمیه خراسان:
اسلام قابلیت تطبیق بر هر دوره زمانی را دارد
مدیر دفتر نخبگان و استعدادهای برتر حوزه علمیه خراسان با بیان اینکه اشکالی ندارد که متدلوژی را از غرب بگیریم، گفت: اسلام می تواند بر هر دوره زمانی منطبق شود و از طرفی قابلیت تجویز را نیز دارد که همراه ...
۱۳۹۷/۱/۲۹ - ۱۱:۲۰
عضو اتاق تبلیغ خراسان:
شعبان، ماه احیای سنت‌های نبوی است
عضو اتاق تبلیغ خراسان با اشاره به این‌که شعبان ماه احیای سنت‌های نبوی است، گفت: رزق مؤمنان در این ماه تقسیم می‌شود.
۱۳۹۷/۱/۲۸ - ۲۲:۵۲
عضو اتاق تبلیغ خراسان:
شعبان، ماه مناجات و سحرخیزی است
حجت‌الاسلام‌ مقری با بیان این‌که ماه شعبان، ماه مناجات و سحرخیزی است، گفت: روزه در ماه رمضان واجب و در ماه شعبان مستحب است، اما اگر استغفار در کنار آن باشد، عبادت دیگری است.
۱۳۹۷/۱/۲۸ - ۲۲:۳۵
آیت‌الله علم الهدی:
شعار انحلال ارتش، خواست آمریکایی‌ها بود
آیت‌الله علم الهدی با بیان این‌که شعار انحلال ارتش یک شعار آمریکایی بود، گفت: ارتش در جریان انقلاب اسلامی عامل پیروزی آن شد.
۱۳۹۷/۱/۲۸ - ۲۲:۲۴
حجت الاسلام والمسلمین رئیسی:
تفکر حوزه جدای از انقلاب و سیاست تهدید کننده است
تولیت آستان قدس رضوی گفت: این طرز تفکر که فقط حوزه ما حوزه علمی باشد و با انقلاب و سیاست کاری نداشته باشد تهدید کننده حوزه ها است.
۱۳۹۷/۱/۲۸ - ۲۲:۱۷
زمزمه‎های مناجات شعبانیه در حرم رضوی طنین‌انداز می‎شود
همزمان با فرا رسیدن ماه شعبان المعظم؛ ماه عبادت‌های عاشقانه و نیایش‌های عارفانه، نوای ادعیه و مناجات شعبانیه در حرم مطهر علی بن موسی الرضا(ع) طنین انداز می‎شود.
۱۳۹۷/۱/۲۷ - ۱۹:۱۴
بهره‌مندی بیش از ۴ میلیون نفر از کتابخانه‌های آستان ‌قدس در سطح کشور
کتابخانه‌‌هاي وابسته به آستان ‌قدس رضوی سطح کشور در سال ۱۳۹۶، پاسخگوي نياز افزون بر ۴ میلیون و ۸۳۵ هزار نفر بوده است.
۱۳۹۷/۱/۲۷ - ۱۹:۱۱
همزمان با حلول ماه مبارک شعبان؛
جشن اعیاد شعبانیه در حرم امام رضا برگزار می‌شود
معاون تبلیغات اسلامی آستان قدس رضوی گفت: هم‎زمان با حلول ماه شعبان ویژه برنامه‌هایی به مناسبت میلاد امام حسین(ع)، ‌امام سجاد(ع) و حضرت ابوالفضل العباس(ع) در حرم مطهر رضوی برگزار می‌شود.
۱۳۹۷/۱/۲۶ - ۱۱:۱۴
حجت الاسلام والمسلمین رجائی خراسانی:
مدارا و محبت شیوه رسول اکرم در مواجهه با بداخلاقی های مردم است
مدیر مرکز فقهی ائمه اطهار(ع) مدارا و محبت را شیوه رسول اکرم در مواجهه با بداخلاقی های مردم دانست و گفت: ایشان فرمودند: «همانگونه که به من امر شده فرائض و واجبات را ادا کنم، همانگونه نیز مامور به مدارا...
۱۳۹۷/۱/۲۵ - ۱۳:۲۱
واعظی:
کنار هم بودن قرآن و اهل بیت و دعا از مهمترین دغدغه های مداحان است
مداح و ذاکر اهل بیت(ع) با بیان اینکه ما خدا را شاکریم که به ما نعمت ولایت داده است، گفت: کنار هم بودن قرآن و اهل بیت و دعا از مهمترین دغدغه های مداحان است.
۱۳۹۷/۱/۲۵ - ۱۳:۱۴
رییس مرکز فقهی ائمه اطهار مطرح کرد؛
قرآن و عترت، معیار شناسایی انحراف/ ضرورت تربیت مبلغ اعتقادی
​آیت الله فاضل لنکرانی قرآن و عترت را معیار شناسایی انحراف و َمَثل اعلای خیر در عالم معرفی کرد و با بیان نیاز به تربیت مبلغ اعتقادی، آموزش گروه هایی مجهز به فن مناظره را لازم دانست.
۱۳۹۷/۱/۲۵ - ۱۳:۰۳
مداح و ذاکر اهل بیت:
مداحی شناخت جایگاه رفیع ستایشگری اهل بیت است
حجت الاسلام میرزا محمدی با بیان اینکه کسانی که روضه برای سیدالشهدا می خوانند در واقع لباس نوکری به تن کرده اند به شرط اینکه انجام این کار با هدف شهرت و تلاش برای در قله قرار گرفتن از سوی رسانه ها نب...
۱۳۹۷/۱/۲۴ - ۲۳:۱۲
مداح و ذاکر اهل بیت:
برخی به دنبال ضدیت هیأت ها با انقلاب هستند
مداح و ذاکر اهل بیت(ع) گفت: در حال حاضر در کشور ما گروه هایی خزنده و زیرزمینی هستند تا هیأت ها را به سمت ضدیت با انقلاب هدایت کنند.
۱۳۹۷/۱/۲۳ - ۲۳:۴۰
نشست «ضرورت شناخت فقه مذاهب اسلامی و تأثیر آن در اجتهاد» برگزار شد
نشست «ضرورت شناخت فقه مذاهب اسلامی و تأثیر آن در اجتهاد» با حضور آیت الله طبسی برگزار شد.
۱۳۹۷/۱/۲۳ - ۲۳:۱۱
با سخنرانی حجت الاسلام مومنی؛
گردهمایی عزاداران امام موسی بن جعفر در حرم رضوی برگزار شد
گردهمایی عزاداران امام موسی بن جعفر(ع) با حضور زائران و مجاوران در حرم رضوی و با سخنرانی حجت الاسلام مومنی برگزار شد.