سه شنبه ۳ بهمن ۱۳۹۶ Tuesday, January 23, 2018 - ساعت:
زمان : ۱۳۹۵/۱۲/۲۹ - ۱۹:۲۷
شناسه خبر: ۴۸۷۸۹۰
 
حجت الاسلام پناهیان مطرح کرد؛
تحریم‌ها؛ حاصل ضعف سیاسیون در فتنه 88
حجت الاسلام پناهیان با بیان اینکه از بعضی از صلح‌طلبی های سیاسی بوی جنگ و خونریزی به مشام می رسد، گفت: اگر ضعف سیاسیون ما در فتنه 88 را نمی دیدند، تحریم ها به ما تحمیل نمی شد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری رسا در مشهد، حجت الاسلام علیرضا پناهیان، استاد حوزه و دانشگاه همزمان با شب ولادت با سعادت حضرت فاطمه زهرا(س) یگانه دخت نبی مکرم اسلام در صحن جامع حرم امام رضا(ع) اظهار کرد: بی تردید مهم‌ترین ویژگی شخصت حضرت فاطمه(س) که برای امت اسلامی جان داده اند، سیاسی بودن ایشان است، ایشان دو سخنرانی مهم داشتند که سرشار از مباحث سیاسی است.

وی افزود: محبت و  مهربانی حضرت فاطمه(س) را می توانیم از سیاسی بودن ایشان درک کنیم دغدغه ای بیش از دیگران برای وضع سیاسی جامعه داشتند که در این راه جان خود را فدا کرده اند و از جان مهم‌تر، از آبروی خود نیز مایه گذاشتند.

سیاست سنت تاریخ است

حجت الاسلام پناهیان با اشاره به اینکه سیاست سنت تاریخ است و تا اهل سیاست نباشیم آن را درک نمی کنیم، خاطرنشان کرد: سیاست‌ورزی حضرت زهرا(س) بسیار پیچیده بود و ایشان نمی توانستند همه چیز را کامل برای مردم سطحی نگری که تنها به آرامش وضعیت فعلی‌شان فکر می کردند، توضیح دهند، مردم با مطرح کردن مصلحت‌هایی، قیام و بی‌تابی ایشان را درک نمی کردند.

وی بیان کرد: مردم به ایشان توصیه می کردند اقدامی نکنید و آرام باشید، آنها حاضر بودند از حضرت علی(ع) که اصلح بود بگذرند تا آرامش داشته باشند که حضرت فاطمه(س) در مقابل می گفتند آرامشی که به دنبال آن بدبختی و جنایتکاری باشد، آرامش نیست.

حجت الاسلام پناهیان ادامه داد: حضرت زهرای اطهر(س) برای موضوعی حرکت کردند که ما نوعا حرکت نمی‌کنیم که اگر اقدام کنیم امام زمان(عج) ظهور می کنند، ایشان برای مسأله ای حرکت کردند که به سختی می توان 313 نفر را در جامعه یافت که برای آن حاضر به حرکت باشند.

وی با تأکید بر الگو و اسوه قرار دادن حضرت صدیقه کبری(س) و دغدغه سیاسی داشتن، خاطرنشان کرد: حضرت زهرا(س) برای اینکه خواهان اوج ولایتمداری بودند حرکت کردند و اصل ماجرا این است که ایشان می خواستند اصلح بر منصب و موقعیت سیاسی جامعه بنشیند 40 شبانه روز درِ خانه مهاجر و انصار را زدند در حالی که معلوم نیست ما حتی برای انتخابات خود چنین کنیم.

اسیر مصلحت‌ها‌ شدن و ولایت گریزی‌

استاد حوزه و دانشگاه مطرح کرد: ایشان بی احترامی به ولایت را هرگز برنمی‌تابیدند و برای آن فریاد می زدند، ولی ما مشخص نیست چنین فریاد بزنیم و حتی معلوم نیست بین عالمان ما کسی حاضر به چنان فریادهایی در راه دفاع از ولایت باشند.

حجت الاسلام پناهیان خاطرنشان کرد: جایگاه امامت و ولایت خیلی رفیع است و به راحتی نمی توان آن را برای کسی توضیح داد و نهایت دفاع ما می تواند در حد عاشورا باشد؛ اینکه به مردم بگوییم امام ما به حق کشته نشد.

وی با بیان اینکه دفاع از فدک به علت ولایت گریزی برخی، کار آسان و ساده‌ای نبود که حضرت زهرا(س) انجام دادند، ابراز کرد: بین مسؤولان این همه ولایت‌گریزی صورت می گیرد و متأسفانه کسی در مقابل آنها فریاد نمی زند، بزرگان جامعه نه تنها نسبت به تخطی از امرولایت برآشفته نمی‌شوند بلکه آرام نشسته و فقط می نگرند چون اسیر مصلحت‌ها هستند نتیجه این بی‌توجهی‌های عوامل ولایی ضربه به جامعه اسلامی است.

معنویات؛ دکانی برای برخی مبلغان

حجت الاسلام پناهیان عنوان کرد: به راحتی می توانیم به نماز و تسبیح حضرت زهرا(س) تأسی کنیم، به حجاب، خانواده‌داری، عبادت و عصمت ایشان بپردازیم، که این مطالب هم مغازه ای برای برخی از ما شده است تا مشغول فرعیات شویم.

وی متذکر شد: جرأت توصیف دقیق سیاستمداری حضرت زهرا(س) را نداریم به محض اینکه به تبیین این مسأله بپردازیم در وهله اول مردم خودِ ما را زیر سوال می برند، از این رو بزرگان جامعه وارد عرصه سیاست نمی شوند و از ولایت دفاع نمی کنند.

حجت الاسلام پناهیان با بیان اینکه حضرت زهرا(س) تمام آبروی خود را گذاشتند تا به امر پیامبر(ص) بی احترامی نشود، بیان کرد: ایشان اهل دنیا نبودند و هر آنچه از فدک نصیب‌شان می شد به فقرا می بخشیدند، زمانی که باغ در اختیارشان بود فقیرانه زندگی می کردند به طوری‌که حتی تمام منزل‌شان را فرش نکرده بودند.

افراد سطحی‌نگر از درک سیاست عاجزند

وی تصریح کرد: ایشان اگر فدک را مطرح می کردند علتش بی احترامی نشدن به امر رسول خدا(ص) بود چون کسانی که جای امیرمؤمنان(ع) نشسته بودند دقیق اوامر ولایی را رعایت نمی کردند.

حجت الاسلام پناهیان ابراز کرد: ما حاضر نیستیم علیه کسانی که اوامر ولایی را دقیق رعایت نمی کنند قیام کنیم آن هم قیامی همچون حضرت زهرا(س) که 40 روز درِ خانه سران جامعه را برای دفاع از حق بکوبیم، ما این چنین نیستیم تأسی به حضرت زهرای اطهر بسیار دشوار است.

وی با بیان اینکه همه مردم حضرت زهرای مرضیه(س) را دوست دارند اما شأن و مقام حضرت فاطمه(س) را که بی‌تردید حساس‌ترین اقدامات سیاسی تاریخ اسلام را انجام دادند، در حد یک کار مادرانه یا یک عبادت زاهدانه و معنویت فردی پایین نیاوریم، متذکر شد: باید برای مردم  تبیین شود ایشان آبروی خود را صرف چه چیزهایی کردند آیا در راه نماز و قرآن خواندن به شهادت رسیدند یا در راه سیاست؟.

حجت الاسلام پناهیان تصریح کرد: مردم حضرت فاطمه(س) را در امر سیاست همراهی نمی کردند، سیاست امر پیچیده ای است که اگر مردم سطحی‌نگر باشند آن را درک نمی کردند، سیاست پیچیدگی و آینده نگری است، اگر امروز با دشمن مذاکره کنید، ضعف نشان داده اید و یقین بدانید در آینده جنگ انتظار شما را می کشد.

تحریم‌ها؛ حاصل ضعف سیاسیون در فتنه 88

استاد حوزه و دانشگاه اظهار کرد: تحمیل جنگ به یک جامعه تنها نتیجه یک چیز است و آن ضعفی است که سیاسیون در مقابل قدرت‌های جنایتکار نشان می دهند، اگر اوایل انقلاب امثال نهضت آزادی‌ها، ملی گراها و لیبرال‌ها حاکم نبودند جنگی به ما تحمیل نمی شد.

وی با بیان اینکه از بعضی از صلح‌طلبی های سیاسی بوی جنگ و خونریزی به مشام می رسد، افزود: اگر دشمنان ضعف برخی سیاسیون ما را در مذاکره و پایان جنگ نمی دیدند، هواپیما مسافری و شهرهای ما را بمباران نمی کردند، اگر ضعف سیاسیون ما در فتنه 88 نمی دیدند، این تحریم ها به ما تحمیل نمی شد، تحریم‌هایی که از دولت سازندگی آغاز شد.

حجت الاسلام پناهیان خاطرنشان کرد: جامعه ای که سیاسی نباشد فاطمه زهرا(س) در آن تنها خواهد ماند، ایشان درباره شخصیت‌های سیاسی هم سخن داشتند به طور آشکار از حضرت علی(ع) دفاع کردند و دوباره تنها ماندند.

وی افزود: مردم مدینه فریب خورده بودند؛ نه تنها از امیرمؤمنان(ع) دفاع نمی کردند بلکه از ایشان واهمه داشتند و هر آنچه حضرت زهرا(س) فریاد زدند از علی بن ابیطالب نترسید، او عدالت را میان شما برقرار می کند، اعتنایی نکردند و ایشان را تنها گذاشتند.

ترساندن مردم از حمله ترامپ برای پیروزی در انتخابات

وی با بیان اینکه امروز نیز ملت ما را از یک جنگ احتمالی و حمله ترامپ می ترسانند در حالی که اگر توانایی حمله داشتند تاکنون هزارمرتبه حمله کرده بودند، متذکر شد: اگر از ترامپ بترسید آیا صلح برقرار می شود یا به جنگی نابود کننده کشانده می شوید، برخی از سیاستمداران با کمال وقاحت سعی دارند مردم را از جنگ بترسانند تا به کسانی که ترسوتر هستند رأی دهید.

حجت الاسلام پناهیان در پایان سخنانش متذکر شد: اگر در مجلس حضرت فاطمه(س)؛ قهرمان سیاسی تاریخ از ایشان سخن نگوییم به راه فاطمه(س) خیانت کرده ایم، در حرم  علی‌بن موسی الرضا(ع) که شهید عرصه سیاست بودند، از سیاست سخن نگوییم به ایشان خیانت کرده ایم./200/1308/ب1

ارسال به شبکه های اجتماعی
ارسال نظر
نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
لطفا حاصل عبارت زیر را در باکس روبرو وارد کنید:
= ۶ + ۱
ارسال
نظرات
انتشار یافته: 0
در انتظار بررسی: 0
غیر قابل انتشار: 0
۱۳۹۶/۱۱/۳ - ۱۱:۳۰
در همایش«زلال تر از باران» عنوان شد؛
سوءظن و قضاوت نادرست نسبت به همسر از عوامل پنج گانه طلاق
مدرس حوزه و دانشگاه با بیان اینکه نباید سوءظن و قضاوت نادرست نسبت به همسر داشته باشید، گفت: یکی از پنج علت طلاق این است که بانوان به دلیل احتمالات کارشان به دادگاه می رسد.
۱۳۹۶/۱۱/۳ - ۰۰:۰۶
مشاور وزیر آموزش و پرورش:
ساختار آموزش و پرورش در مسیر ترویج علم توحیدی گام بر می دارد
حجت الاسلام ملکی در پاسخ به این پرسش که «آیا آنچه آموزش و پرورش به دانش آموزان می آموزد، علم است؟» گفت: قطعا زحمات همکاران ما در این مسیر قرار دارد. سند تحول بنیادین و مبانی نظری ما راه را برای این م...
۱۳۹۶/۱۱/۲ - ۲۱:۴۳
ویژه زائران غیر ایرانی؛
کتاب «سبک زندگی امام رضا» به چهار زبان‌ منتشر شد
‌ مدیر امور زائران غیرایرانی آستان قدس رضوی گفت: کتاب «سبک زندگی امام رضا(ع)» به چهار زبان‌ مختلف منتشر شد.
۱۳۹۶/۱۱/۲ - ۲۱:۳۹
حجت الاسلام والمسلمین صالحی خوانساری:
جشن میلاد حضرت زینب ثوابی برابر با جشن میلاد حسنین دارد
حجت الاسلام والمسلمین صالحی خوانساری گفت: پیامبر(ص) ثواب شادی در عید میلاد حضرت زینب(س) را برابر با شادی و برای حسنین(ع) دانستند.
۱۳۹۶/۱۱/۲ - ۲۱:۳۵
در ۳۱ استان کشور؛
یازدهمین دوره همایش بین المللی پژوهش های قرآنی برگزار می شود
دبیر یازدهمین همایش بین المللی پژوهش های قرآنی گفت: یازدهمین دوره همایش بین المللی پژوهش های قرآنی در ۳۱ استان کشور در دو سطح استانی و ملی برگزار می‌شود.
۱۳۹۶/۱۱/۲ - ۱۷:۵۹
حجت الاسلام والمسلمین رجائی خراسانی:
دشمن در پی تفرقه افکنی بین مردم و روحانیت است
حجت الاسلام والمسلمین رجائی خراسانی ارتباط مردم و روحانیت را بسیار ضروری و خطیر دانست و گفت: روحانیت به تنهایی و بدون نقش آفرینی مردم نمی توانست کاری را در امور قبل و بعد انقلاب به پیش ببرد به همین دل...
۱۳۹۶/۱۱/۲ - ۱۶:۲۳
سخنران حرم رضوی:
حضرت زینب الگوی عالی صبر برای مسلمانان است
حجت الاسلام تاجی حضرت زینب(س) را انسان کامله و الگوی عالی صبر برای مسلمانان دانست و گفت: ایشان به خداوند و هستی به عنوان انسان کامله معرفتی تام داشت و دارای کرامت و جایگاهی مهم در میان اهل بیت(ع) و مس...
۱۳۹۶/۱۱/۲ - ۱۶:۱۵
آیت الله سیدان:
پیگیری مطالبات به حق مردم نصرت خداوند را درپی خواهد داشت
استاد سطح عالی حوزه علمیه خراسان بر ضرورت خدمت رسانی به مردم تأکید کرد و گفت: خداوند متعال قطعا در اقدامات خیر یاری خود را می رساند.
۱۳۹۶/۱۱/۱ - ۲۱:۴۰
آیت الله علم الهدی:
موفقیت در جنگ رسانه ای با برخورد منفعلانه میسر نمی شود
نماینده ولی فقیه در خراسان رضوی با بیان اینکه در میدان جنگ رسانه ای برخورد انفعالی سبب تضعیف می شود، گفت: در این عرصه بهتر است ابتکار عمل را به دست گرفت.
۱۳۹۶/۱۱/۱ - ۲۱:۳۱
حجت الاسلام والمسلمین صالحی خوانساری:
تربیت صحیح فرزندان، ضامن هدایت آن ها در آینده است
استاد سطح عالی حوزه علمیه قم گفت: آیات قرآن مانند بارانی که بر سر همه انسان ها می بارد، برای همگان یک نوع تلاوت می شود اما در دلی که پاک باشد اثر می کند.
۱۳۹۶/۱۱/۱ - ۱۴:۲۹
مدیر مرکز فقهی ائمه اطهار:
توفیق در علم با تقوای الهی حاصل می شود
حجت الاسلام والمسلمین رجائی خراسانی ارتباط با خداوند را سبب توفیق در علم آموزی دانست و گفت: بنابر روایات علم نوری است که خداوند آن را در دل آنکه می خواهد قرار می دهد و توفیق در علم تنها با تقوای الهی ...
۱۳۹۶/۱۱/۱ - ۱۳:۰۵
استاد درس خارج حوزه علمیه خراسان:
توحید راه رسیدن بشر به مدارج عالی است
استاد خارج فقه و اصول حوزه علمیه خراسان با تأکید بر این مطلب که خیلی هنر می خواهد جوان در این شرایط باور توحیدی را حفظ کند، گفت: در واقع زمانی بشریت به مدارج تعالی می رسد که در درون و برون متوجه توحید...
۱۳۹۶/۱۱/۱ - ۱۱:۱۶
کتاب «نقدی علمی بر سند ۲۰۳۰» روانه بازار کتاب شد
کتاب « نقدی علمی بر سند ۲۰۳۰» نخستین اثر علمی در نقد سند ۲۰۳۰ است که در ۲۸۵ صفحه در دسترس علاقه‌مندان و پژوهشگران قرار گرفت.
۱۳۹۶/۱۰/۳۰ - ۲۳:۵۵
سخنران حرم رضوی:
معرفت بندگان نسبت به پروردگار با اطاعت رابطه مستقیم دارد
حجت الاسلام تاجی گفت: امام صادق(ع) فرمودند «انسان مالک خودش نیست و همه چیز متعلق به خداست.» کسی که به این مرحله از معرفت برسد که بداند هرچه دارد از خداست، مطیع محض اوامر و نواهی خدا می شود.
۱۳۹۶/۱۰/۳۰ - ۲۱:۴۵
آیت الله زنجانی:
افزون طلبی سبب سقوط می شود
آیت الله زنجانی با اشاره به این مطلب که نظام های استکباری که در زبان قرآن آمده اند همه تعبیر به طاغوت شده اند، گفت: در واقع افزون طلبی با خود سقوط را به همراه دارد.
۱۳۹۶/۱۰/۳۰ - ۲۱:۲۵
چند خبر کوتاه از خراسان رضوی
نامه اتاق تبلیغ خراسان به ریاست و نمایندگان مجلس شورای اسلامی درباره بودجه ۹۷ کشور، دیدار تولیت آستان قدس با خانواده مرحوم «فرید محبی» سرمهندس کشتی سانچی و پیام تسلیت تولیت آستان قدس رضوی در پی جان ب...
۱۳۹۶/۱۰/۳۰ - ۱۷:۰۳
تولیت آستان قدس رضوی:
رویکرد محرومیت ‌زدایی آستان قدس، تلاش برای توانمندسازی و اشتغال‌زایی مستضعفان است
تولیت آستان قدس رضوی گفت: رویکرد اصلی آستان قدس در حوزه محرومیت‌زدایی، توانمندسازی محرومان و ایجاد مشاغل خرد و متوسط برای مستضعفان و درآمد ثابت برای خانواده‌های بی‌بضاعت است.
۱۳۹۶/۱۰/۳۰ - ۱۶:۵۸
آیت الله سیدان:
خشوع و تواضع در برابر خداوند همان حیا است
آیت الله سیدان گفت: حالت شرمندگی و خجالت زدگی که انسان در پیشگاه خداوند برای انجام دادن اعمال دارد همان حیا است که انسان را از گناه باز می دارد و حفظ می کند.
۱۳۹۶/۱۰/۳۰ - ۱۱:۱۷
حجت الاسلام والمسلمین پناهیان:
اطاعت از اهل بیت لازمه محبت به ایشان است
حجت الاسلام والمسلمین پناهیان گفت: انتظار برای امام زمان با این شعار که «آقا بیایید که دوستتان داریم» فایده ندارد چرا که اهل بیت محب زیاد دارند اما مطیع کم دارند.
۱۳۹۶/۱۰/۲۹ - ۱۳:۳۰
آیت الله علم الهدی خطاب به مسؤولان:
فضای مجازی کشور را از تسلط بیگانگان نجات دهید
امام جمعه مشهد گفت: امروز فضای مجازی ابزار مهمی برای شایعه پراکنی در کشور شده و دشمن با این فضا مردم را در برابر نظام قرار می دهد و نفوذ در افکار عمومی را از این طریق پیگیری می کند.