Web
Analytics
Rasa News :: خبرگزاری رسا - تحریم‌ها؛ حاصل ضعف سیاسیون در فتنه 88
سه شنبه ۱ آیان ۱۳۹۷ Tuesday, October 23, 2018 - ساعت:
زمان : ۱۳۹۵/۱۲/۲۹ - ۱۹:۲۷
شناسه خبر: ۴۸۷۸۹۰
 
حجت الاسلام پناهیان مطرح کرد؛
تحریم‌ها؛ حاصل ضعف سیاسیون در فتنه 88
حجت الاسلام پناهیان با بیان اینکه از بعضی از صلح‌طلبی های سیاسی بوی جنگ و خونریزی به مشام می رسد، گفت: اگر ضعف سیاسیون ما در فتنه 88 را نمی دیدند، تحریم ها به ما تحمیل نمی شد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری رسا در مشهد، حجت الاسلام علیرضا پناهیان، استاد حوزه و دانشگاه همزمان با شب ولادت با سعادت حضرت فاطمه زهرا(س) یگانه دخت نبی مکرم اسلام در صحن جامع حرم امام رضا(ع) اظهار کرد: بی تردید مهم‌ترین ویژگی شخصت حضرت فاطمه(س) که برای امت اسلامی جان داده اند، سیاسی بودن ایشان است، ایشان دو سخنرانی مهم داشتند که سرشار از مباحث سیاسی است.

وی افزود: محبت و  مهربانی حضرت فاطمه(س) را می توانیم از سیاسی بودن ایشان درک کنیم دغدغه ای بیش از دیگران برای وضع سیاسی جامعه داشتند که در این راه جان خود را فدا کرده اند و از جان مهم‌تر، از آبروی خود نیز مایه گذاشتند.

سیاست سنت تاریخ است

حجت الاسلام پناهیان با اشاره به اینکه سیاست سنت تاریخ است و تا اهل سیاست نباشیم آن را درک نمی کنیم، خاطرنشان کرد: سیاست‌ورزی حضرت زهرا(س) بسیار پیچیده بود و ایشان نمی توانستند همه چیز را کامل برای مردم سطحی نگری که تنها به آرامش وضعیت فعلی‌شان فکر می کردند، توضیح دهند، مردم با مطرح کردن مصلحت‌هایی، قیام و بی‌تابی ایشان را درک نمی کردند.

وی بیان کرد: مردم به ایشان توصیه می کردند اقدامی نکنید و آرام باشید، آنها حاضر بودند از حضرت علی(ع) که اصلح بود بگذرند تا آرامش داشته باشند که حضرت فاطمه(س) در مقابل می گفتند آرامشی که به دنبال آن بدبختی و جنایتکاری باشد، آرامش نیست.

حجت الاسلام پناهیان ادامه داد: حضرت زهرای اطهر(س) برای موضوعی حرکت کردند که ما نوعا حرکت نمی‌کنیم که اگر اقدام کنیم امام زمان(عج) ظهور می کنند، ایشان برای مسأله ای حرکت کردند که به سختی می توان 313 نفر را در جامعه یافت که برای آن حاضر به حرکت باشند.

وی با تأکید بر الگو و اسوه قرار دادن حضرت صدیقه کبری(س) و دغدغه سیاسی داشتن، خاطرنشان کرد: حضرت زهرا(س) برای اینکه خواهان اوج ولایتمداری بودند حرکت کردند و اصل ماجرا این است که ایشان می خواستند اصلح بر منصب و موقعیت سیاسی جامعه بنشیند 40 شبانه روز درِ خانه مهاجر و انصار را زدند در حالی که معلوم نیست ما حتی برای انتخابات خود چنین کنیم.

اسیر مصلحت‌ها‌ شدن و ولایت گریزی‌

استاد حوزه و دانشگاه مطرح کرد: ایشان بی احترامی به ولایت را هرگز برنمی‌تابیدند و برای آن فریاد می زدند، ولی ما مشخص نیست چنین فریاد بزنیم و حتی معلوم نیست بین عالمان ما کسی حاضر به چنان فریادهایی در راه دفاع از ولایت باشند.

حجت الاسلام پناهیان خاطرنشان کرد: جایگاه امامت و ولایت خیلی رفیع است و به راحتی نمی توان آن را برای کسی توضیح داد و نهایت دفاع ما می تواند در حد عاشورا باشد؛ اینکه به مردم بگوییم امام ما به حق کشته نشد.

وی با بیان اینکه دفاع از فدک به علت ولایت گریزی برخی، کار آسان و ساده‌ای نبود که حضرت زهرا(س) انجام دادند، ابراز کرد: بین مسؤولان این همه ولایت‌گریزی صورت می گیرد و متأسفانه کسی در مقابل آنها فریاد نمی زند، بزرگان جامعه نه تنها نسبت به تخطی از امرولایت برآشفته نمی‌شوند بلکه آرام نشسته و فقط می نگرند چون اسیر مصلحت‌ها هستند نتیجه این بی‌توجهی‌های عوامل ولایی ضربه به جامعه اسلامی است.

معنویات؛ دکانی برای برخی مبلغان

حجت الاسلام پناهیان عنوان کرد: به راحتی می توانیم به نماز و تسبیح حضرت زهرا(س) تأسی کنیم، به حجاب، خانواده‌داری، عبادت و عصمت ایشان بپردازیم، که این مطالب هم مغازه ای برای برخی از ما شده است تا مشغول فرعیات شویم.

وی متذکر شد: جرأت توصیف دقیق سیاستمداری حضرت زهرا(س) را نداریم به محض اینکه به تبیین این مسأله بپردازیم در وهله اول مردم خودِ ما را زیر سوال می برند، از این رو بزرگان جامعه وارد عرصه سیاست نمی شوند و از ولایت دفاع نمی کنند.

حجت الاسلام پناهیان با بیان اینکه حضرت زهرا(س) تمام آبروی خود را گذاشتند تا به امر پیامبر(ص) بی احترامی نشود، بیان کرد: ایشان اهل دنیا نبودند و هر آنچه از فدک نصیب‌شان می شد به فقرا می بخشیدند، زمانی که باغ در اختیارشان بود فقیرانه زندگی می کردند به طوری‌که حتی تمام منزل‌شان را فرش نکرده بودند.

افراد سطحی‌نگر از درک سیاست عاجزند

وی تصریح کرد: ایشان اگر فدک را مطرح می کردند علتش بی احترامی نشدن به امر رسول خدا(ص) بود چون کسانی که جای امیرمؤمنان(ع) نشسته بودند دقیق اوامر ولایی را رعایت نمی کردند.

حجت الاسلام پناهیان ابراز کرد: ما حاضر نیستیم علیه کسانی که اوامر ولایی را دقیق رعایت نمی کنند قیام کنیم آن هم قیامی همچون حضرت زهرا(س) که 40 روز درِ خانه سران جامعه را برای دفاع از حق بکوبیم، ما این چنین نیستیم تأسی به حضرت زهرای اطهر بسیار دشوار است.

وی با بیان اینکه همه مردم حضرت زهرای مرضیه(س) را دوست دارند اما شأن و مقام حضرت فاطمه(س) را که بی‌تردید حساس‌ترین اقدامات سیاسی تاریخ اسلام را انجام دادند، در حد یک کار مادرانه یا یک عبادت زاهدانه و معنویت فردی پایین نیاوریم، متذکر شد: باید برای مردم  تبیین شود ایشان آبروی خود را صرف چه چیزهایی کردند آیا در راه نماز و قرآن خواندن به شهادت رسیدند یا در راه سیاست؟.

حجت الاسلام پناهیان تصریح کرد: مردم حضرت فاطمه(س) را در امر سیاست همراهی نمی کردند، سیاست امر پیچیده ای است که اگر مردم سطحی‌نگر باشند آن را درک نمی کردند، سیاست پیچیدگی و آینده نگری است، اگر امروز با دشمن مذاکره کنید، ضعف نشان داده اید و یقین بدانید در آینده جنگ انتظار شما را می کشد.

تحریم‌ها؛ حاصل ضعف سیاسیون در فتنه 88

استاد حوزه و دانشگاه اظهار کرد: تحمیل جنگ به یک جامعه تنها نتیجه یک چیز است و آن ضعفی است که سیاسیون در مقابل قدرت‌های جنایتکار نشان می دهند، اگر اوایل انقلاب امثال نهضت آزادی‌ها، ملی گراها و لیبرال‌ها حاکم نبودند جنگی به ما تحمیل نمی شد.

وی با بیان اینکه از بعضی از صلح‌طلبی های سیاسی بوی جنگ و خونریزی به مشام می رسد، افزود: اگر دشمنان ضعف برخی سیاسیون ما را در مذاکره و پایان جنگ نمی دیدند، هواپیما مسافری و شهرهای ما را بمباران نمی کردند، اگر ضعف سیاسیون ما در فتنه 88 نمی دیدند، این تحریم ها به ما تحمیل نمی شد، تحریم‌هایی که از دولت سازندگی آغاز شد.

حجت الاسلام پناهیان خاطرنشان کرد: جامعه ای که سیاسی نباشد فاطمه زهرا(س) در آن تنها خواهد ماند، ایشان درباره شخصیت‌های سیاسی هم سخن داشتند به طور آشکار از حضرت علی(ع) دفاع کردند و دوباره تنها ماندند.

وی افزود: مردم مدینه فریب خورده بودند؛ نه تنها از امیرمؤمنان(ع) دفاع نمی کردند بلکه از ایشان واهمه داشتند و هر آنچه حضرت زهرا(س) فریاد زدند از علی بن ابیطالب نترسید، او عدالت را میان شما برقرار می کند، اعتنایی نکردند و ایشان را تنها گذاشتند.

ترساندن مردم از حمله ترامپ برای پیروزی در انتخابات

وی با بیان اینکه امروز نیز ملت ما را از یک جنگ احتمالی و حمله ترامپ می ترسانند در حالی که اگر توانایی حمله داشتند تاکنون هزارمرتبه حمله کرده بودند، متذکر شد: اگر از ترامپ بترسید آیا صلح برقرار می شود یا به جنگی نابود کننده کشانده می شوید، برخی از سیاستمداران با کمال وقاحت سعی دارند مردم را از جنگ بترسانند تا به کسانی که ترسوتر هستند رأی دهید.

حجت الاسلام پناهیان در پایان سخنانش متذکر شد: اگر در مجلس حضرت فاطمه(س)؛ قهرمان سیاسی تاریخ از ایشان سخن نگوییم به راه فاطمه(س) خیانت کرده ایم، در حرم  علی‌بن موسی الرضا(ع) که شهید عرصه سیاست بودند، از سیاست سخن نگوییم به ایشان خیانت کرده ایم./200/1308/ب1

ارسال به شبکه های اجتماعی
ارسال نظر
نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
لطفا حاصل عبارت زیر را در باکس روبرو وارد کنید:
= ۸ + ۱۰
ارسال
نظرات
انتشار یافته: 0
در انتظار بررسی: 0
غیر قابل انتشار: 0
۱۳۹۷/۷/۲۸ - ۲۳:۳۸
مدیرکل کتابخانه های عمومی خراسان رضوی خبر داد؛
معرفی ۲۷۰۰ کتاب در ۴۷۲ نشست کتاب خوان خراسان رضوی
مدیرکل کتابخانه های عمومی خراسان رضوی از معرفی ۲۷۰۰ کتاب در ۴۷۲ نشست کتاب خوان خراسان رضوی خبر داد.
۱۳۹۷/۷/۲۸ - ۱۳:۵۹
بیانیه مدیر حوزه علمیه خراسان درباره مصوبه الحاق ایران به کنوانسیون مبارزه با تامين مالي تروريسم
حجت الاسلام والمسلمین سیدمصباح عاملی طی بیانیه ای به شرح موضع حوزه علمیه خراسان در رابطه با مصوبه الحاق ایران به کنوانسیون مبارزه با تامين مالي تروريسم پرداخت.
۱۳۹۷/۷/۲۸ - ۱۳:۲۶
معاون وزیر ارشاد خبر داد؛
برگزاری ویژه برنامه‌های دهه آخر صفر در استان‌ها با همکاری بنیاد بین‌المللی امام رضا
معاون وزیر ارشاد از برگزاری ویژه برنامه‌های دهه آخر صفر در استان‌های کشور با همکاری بنیاد بین‌المللی امام رضا(ع) خبر داد.
۱۳۹۷/۷/۲۷ - ۱۵:۱۵
محقق و پژوهشگر حوزه اقتصاد:
عنوان خرید شرعی در بازاریابی شبکه ای صحیح نیست
حجت الاسلام نریمانی گفت: در بازاریابی شبکه ای خریدی صورت می گیرد که عنوان خرید شرعی نام می گیرد در حالی که خرید اجباری است و فقط عنوان شرعی گرفته است و با استدلال های عجیب و غریب این عنوان را توجیه می...
۱۳۹۷/۷/۲۷ - ۱۵:۱۲
استاد حوزه علمیه:
احیای مجدد مسائل مستحدثه دارای اهمیت است
حجت الاسلام والمسلمین قائنی با اشاره به این که گویا بنای بر احیای مجدد و دنبال کردن تأکید بر آنچه که سابقه داشته است، وجود دارد، گفت: عنوان مسئله مستحدثه موضوع حکم شرعی خاصی نیست که ما در تحقیق این اص...
۱۳۹۷/۷/۲۷ - ۱۴:۳۵
آیت الله عندلیب:
فقه توانایی پاسخگویی به مسائل جدید را دارد
عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم گفت: در ادله ما به صورت نص یا ظاهر، حکمی مستقیم نسبت به بسیاری از این مسائل مشاهده نمی کنیم و در عین حال معتقدیم که فقه ما توانایی پاسخگویی به مسائل جدید را دارد.
۱۳۹۷/۷/۲۷ - ۱۴:۲۴
رییس مرکز فقهی ائمه اطهار:
ورود به مسائل مستحدثه نیازمند تسلط به اصول گسترده فقهی است
آیت الله فاضل لنکرانی با بیان اینکه فقیه نمی تواند فقط متصدی بیان احکام باشد، گفت: چرا که اینها فقط به عنوان مبادی برای بحث مسائل مستحدثه مطرح شده است که اگر کسی نگاه محدود داشته باشد نمی تواند در حیط...
۱۳۹۷/۷/۲۶ - ۲۲:۳۲
استاد حوزه علمیه:
چشیدن طعم عبادات منوط به ترک دروغ است
استاد حوزه علمیه گفت: امیرمومنان(ع) می فرمایند: «هیچکس طعم ایمان را نچشد مگر اینکه دروغ را به صورت جدی از زندگی خود بیرون کند».
۱۳۹۷/۷/۲۶ - ۱۰:۲۳
رئیس دانشگاه علوم اسلامی رضوی:
بازنگری مجدد نسبت به موضوعات فقهی نیاز است
حجت الاسلام والمسلمین وحدتی شبیری گفت: ما باید بیش از آنکه به دنبال مسائل مستحدثه باشیم با توجه به آثار و تبعاتی که این موضوعات دارند به دنبال بازنگری مجدد درآنها باشیم که بتوان پرسش هایی را که در این...
۱۳۹۷/۷/۲۵ - ۱۲:۴۴
با حضور و ارائه دو تن از صاحب‌ نظران؛
همایش تخصصی «نقد و بررسی فقهی بازاریابی شبکه‌ای» برگزار می شود
همایش تخصصی «نقد و بررسی فقهی بازاریابی شبکه‌ای» با حضور و ارائه دو تن از صاحب‌ نظران برگزار می شود.
۱۳۹۷/۷/۲۴ - ۲۳:۳۹
در نگارخانه رضوان صحن غدیر حرم مطهر رضوی؛
۲۲ اثر برگزیده هشتمین جشنواره کتابخوانی رضوی به نمایش درآمد
۲۲ اثر نقاشی برگزیده هشتمین دوره «جشنواره کتابخوانی رضوی» در محل نگارخانه رضوان صحن غدیر حرم مطهر رضوی به نمایش درآمد.
۱۳۹۷/۷/۲۴ - ۲۳:۳۷
رییس اداره کتابخانه های عمومی مشهد خبر داد؛
برگزاری مسابقه کتابخوانی فرهنگ حسینی از کتاب «نامیرا»
رییس اداره کتابخانه های عمومی مشهد مقدس از برگزاری مسابقه کتابخوانی «نامیرا» با هدف ترویج فرهنگ ایثار و شهادت و سیره و سبک زندگی حسینی خبر داد.
۱۳۹۷/۷/۲۴ - ۲۳:۳۵
در چهل و یکمین دوره مسابقات قران کریم؛
۲۲ نخبه قرآنی خراسان رضوی درخشیدند
۲۲ نخبه قرآنی خراسان رضوی در چهل و یکمین دوره مسابقات قران کریم درخشیدند.
۱۳۹۷/۷/۲۴ - ۲۳:۳۱
حجت الاسلام والمسلمین رئیسی:
راهپیمایی اربعین جلوه ای از مقاومت مسلمانان دربرابر استکبار جهانی است
تولیت آستان قدس رضوی راهپیمایی اربعین را جلوه ای مهم از مقاومت مسلمانان علیه استکبار جهانی دانست و گفت: پیام مهم حضور خیل عظیم مردم در این راهپیمایی، نبرد با استکبار جهانی است.
۱۳۹۷/۷/۲۴ - ۲۳:۱۷
۲۵ و ۲۶ مهرماه؛
همایش دین و سلامت برگزار می شود
حجت الاسلام صاف دل با اشاره به برگزاری همایش دین و سلامت در روزهای ۲۵ و ۲۶ مهر در مدسه علمیه سلیمانیه، گفت: این نشست با حضور اساتید برجسته حوزه علمیه برگزار می شود.
۱۳۹۷/۷/۲۴ - ۱۰:۵۵
عضو اتاق تبلیغ خراسان:
شهادت حضرت رقیه تیر خلاصی بر آبروی بنی امیه بود
حجت الاسلام اسلامی فر گفت: برخی گفته اند که بعد از شهادت حضرت رقیه(س)، بنی امیه اقدام به تجلیل و احترام اهل بیت امام کرد و آنان را به مدینه و کربلا بازگرداند.
۱۳۹۷/۷/۲۳ - ۱۸:۳۴
حجت الاسلام والمسلمین قرائتی:
نخبگان جوان در سلوک علمی خود به امام خمینی اقتدا کنند
رییس ستاد اقامه نماز گفت: امام خمینی(ره) با نیت قربت اقدام به تغییر جامعه و برانگیختن مردم کردند،نخبگان ما نیز باید با همین نیت اقدام به ایجاد تحول کنند.
۱۳۹۷/۷/۲۳ - ۱۳:۳۲
رییس دانشگاه علوم اسلامی رضوی:
توسل ها و عبادات بر مبنای معرفت افزایی باشد
رییس دانشگاه علوم اسلامی رضوی گفت: ما باید در توسلات به دنبال معرفت باشیم، توحید در عبادات داشته باشیم چرا که توحید در قانون گذاری داریم و دیگر موارد را به خوبی انجام می دهیم اما در توحید افعالی می لن...
۱۳۹۷/۷/۲۳ - ۱۲:۳۵
سخنران حرم رضوی:
شعار«مرگ با عزت از زندگى ننگین بهتر است» از مهمترین پیام‌هاى عاشورا است
خطیب حرم مطهر رضوی گفت: شعار «مرگ با عزت از زندگى ننگین بهتر است» از مهمترین پیام‎هاى عاشوراست، پیامى که مى‎تواند سراسر تاریخ بشر را روشن سازد و به استعمار و استثمار و بردگى انسان‌ها پایان دهد.
۱۳۹۷/۷/۲۲ - ۲۳:۴۵
آیت الله علم الهدی:
حضرت رقیه نماد قیام های عاشورایی علیه ظلم است
نماینده ولی فقیه در خراسان رضوی گفت: بررسی قرائن نشان می دهد که امام حسین(ع) حضرت رقیه(س) را به عنوان نمادی انقلاب ساز برای قیام های عاشورایی بعد از خود تربیت کرده بودند.